- bureaux van den burgerlijken MARIA'S GLORIEDAG IN HAAR GENADE-OORD. Een keten van H. Missen en II. Communies. HET A.S. CONSISTORIE. DINSDAG 14 FEBRUARI 193S DE DAG DER VOORBEREIDING DE WEG NAAR DE GROT. DE HERDENKING DER VERSCHIJNINGEN. BLOEDIGE VERKIEZINGS CAMPAGNE. Weer talrijke dooden. DE VOLKENBONDSEISCH INZAKE JEHOL. AFWIJZEND ANTWOORD VAN JAPAN. LINDBERGH VOORGOED WEG UIT AMERIKA? POGING OM PICCARD'S VLUCHT TE VERBETEREN. BANKIER DOOR BANDIETEN ONTVOERD. DE NASLEEP VAN DEN ATLANT1QUE- BRAND. DE CATASTROFE VAN NEUN- KIRCHEN, Communistische oproep tot algemeene staking. DE TE BENOEMEN KARDINALEN. DE GROOTSTE DORPSKERK. 17 MILLIOEN WERKLOOZEN IN DE VER. STATEN? BEZIENSWAAR EEN MADRILEENSCHE DIGHEID. SIR WILLIAM ROBERTSON GANDHI S GEVANGENSCHAP. gen. 1 k"** (Van onzen correspondent). Lourdes, 10 Februari 1933. De tweede dag van het diamanten feest der Verschijningen is wat het weer betreft grijs begonnen en grijs gebleven. Het is de dag van ingetogen voorbereiding voor het plechtig uur. Voor het oogenblik zijn er 'nog slechts de vreemde pelgrims en een deel der plaatselijke bevolking, wat niet belet, dat de H. Rozen kransbasiliek te klein Is als een pontificaal ge celebreerde H. Mis van Requiem wordt opge dragen tot intentie van allen, die hier pelgrim zijn geweest of bijzondere verdiensten voor den luister van het genadeoord hebben ver worven. Mgr. Ricard, aartsbisschop van Auch cele breerde; mgr. Gerlier, bisschop van Lourdes hield de herdenkingspredikatie, waarin de door luchtige redenaar de onafzienbare rij van wel doeners voor den geest riep. In de eerste plaats- de opvolgende Pausen, Pius IX, Leo XII, Pius X, Benedictus XV, die steeds aan de Katholie ke wereld het feit van Lourdes hebben voorge houden, Lourdes zelf met geestelijke weldaden hebben verreikt, en die voor de Grot van Mas- sabielle, welker reproductie in de tuinen van het Vaticaan immer het doel hunner vrome wandelingen was, een bijzondere vereering hadden en voor de groote dagen van Lourdes zich met de pelgrims vereenigden door het zen- 'den van een legaat. Verder de kerkvorsten van de geheele wereld, onder wie alle leden van het Fransche episcopaat, en de tallooze bis schoppen van elders, die in het achter ons lig gend tijdsverloop naar Lourdes zijn gekomen, en de tallooze andere priesters en leeken: de millioenenstroom der pelgrimsAllen, ko mend met hetzelfde doel: de voorspraak te verwerven van de Middelares voor de gene zing der menschheid, voor de genezing van lichamelijke ziekten, voor de verwerving dei- geestelijke goederen in de eerste plaats. Na de Pontificale /espers en de middagpro cessie werden de autoriteiten en die pelgrims, die in een bepaalde kwaliteit aanwezig zijn, in het bisschoppelijke Chalet in de gelegenheid gesteld den legaat hun opwachting te maken en aan den vertegenwoordiger van den Stede houder hun kinderlijke trouw aan den H. Va der te betuigen. Van die ontvangst werd veel vuldig gebruik gemaakt, voor wat de burger lijke autoriteiten betreft, door de hooge ambte naren van de prefectuur, de Katholieke volks vertegenwoordigers der Pyreneën, de generaal- bevelhebber van de XlVde af deeling, en de officieren van zijn staf, de katholieke leden van den gewestelijken raad en het gemeen e- bestuur van Lourdes, de talrijke deputaties. Jammer genoeg was de mist zoodanig ver dicht, dat van den luister der avondverlich- ting weinig te genieten viel en de tallooze pelgrims wegens den regen de teleurstelling moesten ervaren van het afgelasten der licht processie. Niettemin had in den steeds heftiger neerstortenden regen een verkorte ommegang plaats. Ondanks het dreigend weer had in den mid dag een flink aantal pelgrims, die niet ter receptie gingen, den raad van een der jongste schrijvers over Lourdes, Gaëtan Bernoville ge volgd, om ter bereiking van een eenvoud, waar van Bernadette zulk een lichtend voorbeeld heeft gegeven, van de zuiverende kracht van Lourdes' schoone omgeving te genieten, in herdenking "an de jeugd van het herderinnetje. Men verlaat Lourdes over den weg van Pon- tacq en weldra bevindt men zich buiten de bewoning en verbreedt het landschap zich, dat dank zij den mil den winter reeds van intense kleuren is. Den blik omhoog en men ontwaart de besneeuwde heuveltoppep. Ook Bernadette heeft het landschap aldus gekend, dat bijna regel blijft in den tijd, als de kudden reeds met de jonge lammeren naar de hoogere heu velflanken worden geleid. Te Deum. De verlichte Rozenkrans-basiliek te Lourdes. Na een wandeling van een half uur bereikt men Batrès. In de verte de vallei van Argeles en rondom de overbekende heuveltoppen, het wereldje, waarin de herderin haar blik heeft kunnen weiden. In'een kom, die reeds groent, ligt het dorp, een verweerd gehucht rondom een oude kerk met de schilderachtige vormen, die zoovele Pyrenëenkerken tot aantrekkelijke, in haar rusticiteit zoo lieflijke monumenten maken. Het zou moeilijk zijn te zeggen waarom zij zoo weinig treft. Misschien wel omdat men al spoedig bemerkt, dat ook zij de sporen van vernieuwing draagt. Helaas w il de mensch al tijd zijn geestdrift toonen door groot te doen. De schilderachtige kleine dorpskerk van Lour des de ijver van een herder heeft haar neer doen werpen om plaats te maken voor een „groote, monumentale kerk, die nu eindelijk haar torens zal krijgen. Helaas, de plaats waar Bernadette bad en haar eerste H. Communie deed, is daardoor voor ons verloren gegaan. De ontroering je Batrès komt dan ook eerst bij het binnentreden der oude kerk en de ge dachte, dat die muren Bernadette beschermd hebben, bekoort ons. Toch heeft Bernadette ze zoo niet gekend. De oude barok-retabel van het hoofdaltaar is door nieuwe St. Sulpice-kunst vervangen. Veel schilderijen, veel Madonna's. De Pyrenëen bevolking heeft van geslachten her een bijzondere devotie voor de Moeder gods gehad. Men schijnt van plan te zijn hier een gedenk- teeken te plaatsen en dat zal er zeker wel ko men als de canonisatie plaats heeft, die heel de bevolking voor het hoogtepunt van het Mariale jubeljaar verwacht. Zij die de weide hebben verlaten, den land weg volgend naar Lourdes moeten het verlan gen niet kunnen weerstaan zich regelrecht naar de Grot van Massabielle te begeven. De weg naar de grot is trouwens op dezen dag ook individueel door duizenden gevolgd, want de pelgrims leven in afwachting van het uur van den gloriedag. (Van onzen correspondent). Lourdes, 11 Februari 1933. De nacht is klaar geweest. Als om vijf uur de menschenstroom naar de biechtstoelen en de communiebank begint, ligt de esplanade en het monumentencomplex der basiliek in een maanglans, die de contouren duidelijk doet uitkomen. Aan de Grot lezen van dat vroege" uur af de aanwezige kerkvorsten de H. Mis, en reiken de H. Communie uit. Om acht uur celebreert de bisschop van Lourdes. Onafgebroken wordt de H. Communie uitgereikt en de elkander op volgende bisschoppen worden voortdurend ge assisteerd door twee geestelijken. Toch is het niet mogelijk allen voor de Grot zelf tot de H. Tafel te doen naderen en in de Crypte en de H. Rozenkransbasiliek heeft zulks plaats voor de talrijke bedevaartsgroepen, thans ook uit Italië, Spanje, Portugal, Zwitserland en de Fransche departementen gekomen, en die de H. Eucharistie ontvangen uit de hand van de eigen geestelijke leiders. Daar ook de Pontificale Legaat zoo lang mogelijk de H. Communie was blijven uittrei- ken. ondervindt de orde der ceremoniën een belangrijke opschuiving. Eerst om half elf zijn Le°aat en bisschoppen in de H. Rozenkrans basiliek aanwezig en vangt de Pontificaal door den Legaat opgedragen H. Mis aan. Door de aanzienlijke schare priesters, geplaatst in de orde der hierachie, kan slechts een klein deel der leeken in de Basiliek zelf plaats nemen. De portieken zijn wijd geopend, en de kerk breidt zich tot over gansch het voorplein uit. Luidsprekers en radio zenden de allocutie van den Legaat over naar de wellicht 10.000 pelgrims, die slechts een zoo klein deel van de Christenheid vormen, die verder wordt be reikt. Per Maria ad Jesum" is het ordewoord, dat de H. Vader zelf heeft willen aangeven en het is ook op den uitdrukkelijken last van den H. Vader, dat de Pontificaal gecelebreerde H. Mis, door Zijn Legaat zelf opgedragen, tot intentie zal hebben: de Vrede in de wereld. Men weet hoezeer de H. Vader over de wereld de „vredes missen" aanbeveelt: het hoogtepunt van den luister van dit Mariale feest heeft Hij een .Vredesmis" willen doen zijn. Als wij zeggen dat rond den middag de plech tige herdenking der eerste Verschijning in en voor de Grot waar zij plaats greep, aanving, dan is dat bij wijze van spreken. Maar wie be kommert zich hier in de zielverheffende geestdrift om tijd of uur. De grot ligt daar als als de haven voor een menschenzee, die mog een horizont kent, omdat ze door het heuvel land omringd is. Het offer van den H. Vader. Te midden van die menschenzee wordt moei lijk een weg gebaand voor de groep prelaten, die als in een bark nadert. De bisschoppen, waarbij eenige zoo pas gearriveerden, z.ooals mgr. Lima Vidal, bisschop van Villaréal die een Portugeesche pelgrimsgroep leidt, en een aantal Spaansche bisschoppen, nemen in de Grot plaats. Voor het altaar houdt de Kardi naal-Legaat zich op, terwijl een der Italiaan- sche bisschoppen er een bijna niet te heffen kaars plaatst, twee en een halven meter hoog en meer dan 10 cM. dik, versierd met het Pau selijk wapen, het Pax-teeken, en de Pontificale initialen. Mgr. Gerlier beklimt den kansel en ademloos wacht de menigte de aankondiging van het gebenedijde uur. Maar het is de H. Vader zelf, die de in eer bied verzonken menigte de eerste siddering van geestdrift zal doen ervaren. „De H. Vader, zoo zegt mgr. Gerlier, heeft niet alleen tegenwoordig willen zijn door Zijn Legaat, Hij heeft ons, de geheele Christenheid opnieuw Zijn verlangen willen doen kennen in dit Heilig Jaar van de herdenking der Ver lossing het afsmeeken van Maria's voorspraak te zien verbonden aan de gebeden, welke de Katholieke wereld zal opzenden voor den vrede onder de menschen en de redding der zielen. De schoonste kaars, Hem op het feest van Maria-Zuivering geschonken, die welke be stemd was voor de Kerk van Lateranen, dus de basiliek aan den H. Verlosser gewijd, heeft de H. Vader 'tot intentie van den vrede willen ze genen en naar Lourdes doen overbrengen, waar zij op zal branden gedurende het Mariale jubel jaar, door haar vlam de aandacht der ontzag lijke pelgrimsscharen vestigend op het verlan gen van den Stedehouder om bij het afsmeeken der genaden zich met Hem té vereenigen in 'het roepen om den Vrede". Na onder het uitspreken der liturgische ge beden de Lichtmiskaars ontstoken te hebben, neemt de Kardinaal Legaat op een zetel plaats en herinnert mgr. Gerlier, uiterst kort, het ge beuren van 75 jaren geleden. De herdenking zelf zal kort zijn. De menschenzee daalt tot den grond; een groot koor, uit de Lourdesche bevolking gevormd, zingt indrukwekkend tot tienmalen toe het Ave Maria. Dan knielt ook de Legaat, neemt een Rozenkrans in de hand, die aan Bernadette heeft behoord en die wel het dierbaarst materieele kleinood is dat Lour des op het oogenblik van Bernadette bezit, in afwachting van wellicht eenmaal haar relie ken, en dan wordt het Ave Maria gebeden, waarmee de menigte instemt in een jubelkoor van vele talen. De menigte blijft geknield. De Pauselijke ze gen daalt andermaal neer. Maar de plechtig heid is nog niet ten einde. Een groot beeld, afbeelding van het beeld der Grot, wordt voor het altaar gedragen en daar door den legaat gezegend. Ontroerd verneemt de menigte, dat het bestemd is voor de Eskimo's Mgr. Gerlier deelt mede, dat het zoo straks medegevoerd zal worden door mgr. Breynat, van de Oblaten van Maria Onbevlekt Ontvangen, die als Apos tolisch Vicaris van Mackenzie in Canada, het over zal brengen naar de Grot, die in getrouwe nabootsing van die van Lourdes, opgetrokken wordt in de Poolstreken om er van het feit van Lourdes te getuigen. Wat zou er nog kunnen ontbreken De zie ken Ah, we zijn wereldsch genoeg om Lour des slechts te willen zien met de zieken en op het kantje af durven we zelfs wonderen eischen. Alsof de zielegenezingen niet onzeg baar uitgaaf» boven de heling der lichamelijke krankheden, van welke smartelijkheid ook. Alsof het schoonste wonder niet is, dat niemand ongetroost de Grot verlaat, waarvan trouwens de blijmoedigheid der lichamelijk ongeholpen zieken wel het immer verwonderingbarend bewijs is. Weldra verkeert de ontzaglijke menigte weer onder den invloed van een herderlijk woord, met een zelfzaam talent van eenvoud en schoon heid uitgesproken door den ouderdomsdeken van het Fransche episcopaat, mgr. Rumeau, aartsbisschop van Angers, die reeds de jubilé- lofrede uitsprak op het gouden feest in 1908. Dan het besluit: het Te Deum, dat straks in alle parochies der wereld zal opklinken ter herdenking van de Pauskeuze, thans ook door den Legaat tot intentie van den H. Vader ge vraagd, en door de immense schare uitgejubeld in de blijde, jubelende Roomsche vroomheid. De laatste maal, dat de Pauselijke zegen werd gegeven, geschiedde het bij het intredend duis ter. Lourdes zelf ving toen de pelgrims op in een juichen van andere orde, toch ook welge vallig. Wel daalden opnieuw de mist en later de regen neer, maar de feestverlichting was zoo overvloedig, dat de bijna fantastische aan blik der begenadigde stad een onwerkelijkheid scheen. Vooral toen het beeld van den ouden, ontzaglijken burcht in een bouquet van kleur- vuur sprankeling werd geplaatst door een bij zonder rijk vuurwerk, door de stad aangebo den. Maar we gelooven niet, dat in de bagage van rijke en zoo geestelijke herinneringen de herinneringen aan dat lichtfeest veel plaats zullen hebben ingenomen. In den nacht op Zaterdag en Zondag in den loop van den dag is het naar de verschillende correspondentiebureaux melden, op verschil lende plaatsen in Berlijn tot schietpartijen ge komen. In de Laubacherstrasse is een man vannacht ernstig gewond door een schot in den rug. In de Hubertusallee is om 2 uur 40 'n persoon in het dijbeen getroffen, terwijl later op den dag nog enkele personen licht werden gewond. In den loop van den Zondagavond is bij een botsing een nationaal-socialistische vaandel drager gedood. Te Eisleben kwam het eveneens tot een groote schietpartij, waarbij verscheidene per sonen gewond zijn, o.a. de communistische land dagafgevaardigde Koenen, wiens toestand le vensgevaarlijk moet zijn. De strijd was zoo verbitterd, dat politieversterkingen uit Halle aangevraagd moesten worden. De communisten hadden zich onder de ramen van hun partij - huis met behulp van meubels en matrassen ver schanst en konden slechts met groote moeite overweldigd worden. Te Bochum is Zondag een 25-jarige man bij een botsing met de pojitie gedood. Een politie officier die het schot heeft gelost zou uit nood weer hebben gehandeld. Te Dortmund is bij een vechtpartij tusschen politieke tegenstanders een communist door een nationaal-socialist, die gevlucht is, doodge stoken. KEULEN, 13 Februari (H.N.) Te Keulen- Kalck is vanmorgen een 19-jarig jongmensch, dat melk haalde, toen hij uit den winkel kwam door een revolverschot zoo ernstig gewond, dat hij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Het schot is door nationaal-socialisten gelost, die zonder eenige aanleiding hun revolvers lieten knallen. De overledene behoorde tot de centrumspartij. Geruchten betreffenden den ex-keizer. BERLIJN, 12 Februari (V.D.) In het Rijk zijn geruchten in omloop, volgens de welke ex- keizer Wilhelm het geheele bezit van prins zu Stolberg-Wernigerode, dat behalve het slot voor het grootste gedeelte uit bosschen bestaat, zou hebben gekocht. Woensdagavond zou de overeenkomst zijn geteekend door een gevol machtigde van den ex-keizer. Door bemidde ling van de Deutsche Bank zou de transactie tot stand zijn gekomen. Prins zu Stolberg- Wernigerode zou n.l. bij deze bank credieten hebben opgenomen. De familie Hohenzollern ontkent deze ge ruchten pertinent, met de mededeeling dat voor dergelijke transacties geen gelden beschikbaar zijn. Ook bij de Deutsche Bank is Nan een en ander niets bekend. Het afzetten van ambtenaren. STETTIN, 13 Februari (V.D.) De rijkscom missaris voor Pruisen heeft den politiepresident van Stettin, Maier ongevraagd verlof verleend. KEULEN, 13 Februari (V.D.) De regeerings- president te Keulen deelt mede, dat de rijks commissaris tevens Pruisisch minister van bin- nenlandsche zaken den regeerings-vice-president te Keulen, Bier, tot nader aankondiging ver lof heeft verleend. Bier is lid van de S.P.D. GENEVE, 13 Februari. (V.D.) De secretaris generaal van den volkenbond heeft in de zit ting van de commissie van negentien mede deeling gedaan van 't antwoord der Japansche regeering op de door de commissie mondeling gestelde vraag inzake de directe staking der militaire operaties in de provincie Jehol. De Japansche regeering deelt mede, dat Jehol een deel van Mandsjoerije is en dat Japan over eenkomstig zijn verdrag met Mandsjoerije moet medewerken aan het herstel van de alge- meene orde en veiligheid. Er zijn 150.000 man Chineesche troepen Jehol binnengedrongen en de Mandsjoerijsche staat is daardoor bedreigd. De Japansche regeering was derhalve gedwongen deze troepen te ver drijven. Indien de Chineesche regeering haar troepen uit Jehol terugtrekt, bestaat voor Ja pan geen verdere aanleiding voor het gebruik van geweldmaatregelen. De commissie van negentien besloot te ver klaren, dat zij dit Japansche antwoord onbe vredigend acht. Bij de behandeling van het rapport van de commissie van negen aan de assemblee werden de eerste drie hoofdstukken, die de historische ontwikkeling van het con flict schilderen, aangenomen. TOKIO, 13 Februari. (V.D.) Een deel van de Japansche pers brengt mededeelingen van het japansche ministerie van marine over de stra- tegische beteekenis van de vroegere Duitsche koloniën, die zich thans onder mandaat van Japan.bevinden. De vertegenwoordiger van het ministerie heeft verklaard: de vloot beschouwt dit gebied als den sleutel tot oplossing van het Mandsjoerijsch probleem in den stillen Oceaan. De Carolinen en Marianen hebben groote stra tegische beteekenis. De Japansche marine-auto riteiten staan op het standpunt, dat de mandaat gebieden onvoorwaardelijk in handen van de Japansche regeering moeten blijven, of Japan lid van den volkenbond is of niet. Plannen om zich in Frankrijk te vestigen. PARIJS, 12 Februari (R.O.) Volgens een be richt van de „Matin" uit Nizza heeft de schoon zuster van kolonel Lindbergh verklaard, dat deze voornemens is, met zijn gezin de Vereenig- de Staten te verlaten en zich in Europa te ves tigen, ofwel in een der Baskische provinciën of aan de Fransche Riviera. LENINGRAD, 13 Februari. (R.O.) Voor de vlucht naar de stratosfeer, die door de Russische wetenschappelijke organisaties in Mei zal wor den ondernomen, wordt op het oogenblik een speciaal vliegtuig vervaardigd. De cabine van dit stratosfeer-vliegtuig zal van zeer dun niet-magnetisch staal worden gemaakt. De Sovjet-geleerden hopen met dit toestel een hoogte te kunnen bereiken, van 20 K.M. en aldus het record van professor Piccard te ver beteren. Gedurende de vlucht zullen de geleerden on derzoekingen verrichten naar de electrische en magnetische verschijnselen cosmische stralen en de sterkte van de zon. TOKIO, 13 Februari. (R.O.) De Japansche antwoordnota aan den volkenbond inzake de regeling van het Mandsjoerijsche conflict is Maandagavond afgezonden. De verwachte aanval der Japanners. PEKING, 13 Februari. (R. O.) De Chineesche regeering houdt ernstig rekening met de Japan sche dreiging om Jehol binnen te vallen, ver klaarde Soeng in een interview. Indien, zoo zeide hij, de Japanners inderdaad tot een aan val overgaan, zullen de krachten van het ge heele Chineesche volk zich daartegen verzetten. In dat geval zal Tsjang Hsoe Liang plaatselijk commandant worden. Soeng gaf als zijn persoonlijke meening te kennen, dat het, als de Japanners Jehol binnen vallen, nutteloos zijn zal, den Chineeschen ge zant nog langer te Tokio te houden. Het ernstig karakter van den toestand blijkt uit het feit, dat Lioe, de chef van den *sani- tairen dienst, Soeng vergezelde, om de oprich ting van militaire hospitalen te leiden. TOKIO, 13 Februari. (V. D.) Het telegraaf- agentschap Sjimboen Rengo verneemt, dat de regeering van Mandsjoekoeo binnen enkele dagen een ultimatum zal zenden aan Tsjang Hsoe Liang, waarin zal worden geëischt, dat de maarschalk zijn troepen terugtrekt uit Jehol, dat een integreerend deel van Mandsjoekoeo uitmaakt. Tegelijkertijd zal de regeering Tang Joe Lm. gouverneur van Jehol en vice-president van den staatsraad van Mandsjoekoeo, bevel geven, de troepen van Tsjang Hsoe Liang te verjagen en den vrede en de orde in Jehol onmiddellijk te herstellen. TOKIO, 12 Februari (V.D.) Van Japansche officieele zijde wordt medegedeeld, dat de re geering in haar antwoord aan den volkenbond en met referte aan het standpunt der commissie van negentien nadrukkelijk heeft verklaard, dat Japan Mandsjoerije de jure heeft erkend en er niet aan denkt zijn standpunt in deze kwestie te wijzigen. De besluiten der commissie van negentien inzake Mandsjoerije hebben derhalve voor de Japansche regeering geen beteekenis. NEW-YORK, 13 Februari. (V.D.) Naar uit Denver in Colorado wordt gemeld, hebben twee roovers den rijken bankier Charles Boettcher een vriend van Lindbergh, overvallen, toen hij des morgens met zijn echtgenoote van een be zoek terugkeerde. Boettcher werd in een auto door de bandieten ontvoerd, nadat aan zijn vrouw een briefje was overhandigd, waarin wordt verklaard, dat de bankier zal worden vermoord, wanneer niet 60.000 dollar losgeld wordt betaald. De politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, neemt aan, dat de roovers Boettcher hebben gebracht naar het onherbergzame gebergte, waar de dranksmok kelaars groote onderaardsche schuilplaatsen hebben. De vader van den bankier heeft een beloonmg van 5000 dollar uitgeloofd, voor de opsporing van zijn zoon. PARIJS, 13 Februari (R.O.) De „Compagnie Sud-Atlantique" heeft aan de 72 maatschap pijen, bij welke de „Atlantique" verzekerd was, medegedeeld, dat zij haar het wrak laat, en verzoekt* haar 170 millioen francs te betalen, waarop door de deskundigen van Cherbourg, het verlies werd geschat. Indien de maatschappij met dit bedrag niet accoord zouden gaan, zou de „Société Sud- Atlantique" haar voor de handelsrechtbank van de Seine moeten dagen. De communisten verspreiden een pamflet, waarin ernstige beschuldigingen aan het adres van de directie der ijzerfabrieken Neunkir- chen worden gedaan en waarin tot algemeene staking wordt opgeroepen. Zij zijn voornemens morgen demonstraties te houden te Neunkir- chen en te Saarbrücken. Teneinde deze even tueel te onderdrukken zijn reeds omvangrijke maatregelen genomen. De Landweer uit het geheele Saargebied wordt te Neunkirchen ge concentreerd, terwijl waarschijnlijk Schupo uit de Pfaltz en wanneer de regeering toestem ming geeft ook rijksweer naar Neunkirchen wordt gedirigeerd. De autoriteiten zijn ijverig in de weer, de dakloozen zoo spoedig mogelijk onder te bren gen. Meer dan tien huizen zijn door de ontplof fing vernield. In een oproep aan de huiseige naars worden allen opgewekt zooveel mogelijk leege woningruimte beschikbaar te stellen. De meestbeschadigde Saarbrückerstrasse zal niet meer opgebouwd worden. Voorzoover de aan deze straat liggende huizen niet zijn ingestort, zijn zij zoo bouwvallig geworden, dat aan in gebruikneming niet te denken valt. Zooals reeds gemeld, zal namens den rijks- president, de rijksregeering en de Pruisische regeering, vice-kanselier Von Papen de begra fenis-plechtigheid te Neunkirchen bijwonen. Von Papen is reeds per vliegtuig naar Neunkir chen vertrokken. Ook de rijksminister van arbeid Seldte en de Oberpresident van de Rijn provincie Fuchs zullen te Neunkirchen aan wezig zijn. Tijdens de bijzetting der slachtoffers zullen alle openbare gebouwen in Pruisen en in de Beiersche Pfaltz halfstok vlaggen. PARIJS, 13 Februari. (R.O.) De minister van binnenlandsche zaken heeft aan alle prefecten van Frankrijk order gegeven, Dinsdag ter ge legenheid van de bijzetting van de slachtoffers der catastrophe van Neunkirchen de vlaggen der openbare gebouwen halfstok te hangen. Als vertegenwoordiger der Fransche regee ring zal de minister voor openbare werken Paganon aan de begrafenisplechtigheid deel nemen. De gemeenteraad van Straatsburg heeft be sloten, 10.000 francs voor de slachtoffers der catastrophe beschikbaar te stellen. DORTMUND, 13 Februari. (H.N.) Naar aan leiding van de ontploffing van den gashouder te Neunkirchen wordt er op gewezen, dat in het Rij nsch-Westfaalsche industriegebied niet minder dan 50 groote gashouders zijn, waarvan er vele midden in de steden zijn gelegen. Daar de bevolking in het Roergebied door de be richten over Neunkirchen ongerust is gewor den, gaan er thans stemmen op, om de gas houders te verplaatsen, liefst naar de heidege bieden, die zich op verschillende plaatsen in het Roergebied bevinden. SEVILLA VERARMD. Een begrootingstekort van 300 millioen peseta's. MADRID, 13 Februari. (R.O.) Sevilla, eer tijds de schatkist van Amerika, de rijkste stad van Spanje, heeft nu een tekort van 300 mil lioen peseta's (60 millioen gulden) op de ge- meentebegrooting. De stad is de enorme uitgaven, welke gedaan zijn bij de internationale kunst tentoonstelling in 1929, welke ongeveer 150 millioen peseta's bedroegen, nog niet te boven. Van de vijf groote hotels met tezamen 2200 kamers, zijn reeds drie gesloten, terwijl de beide anderen slechts gedeeltelijk open zijn. De bekende tuinen van Eritana zijn nu een publiek bleekveld geworden. Teneinde het vreemdelingenverkeer te bevorderen, zijn 392 i a hooëe waardigheid villa's gebouwd, doch alle staan leeg. Werk- zijn tegenwoordige hooge loozen hebben een onderdak gezocht in de ven. prachtige, doch thans vervallen tentoonstel lingsgebouwen. De rozeboomen in de Alkazar-parken, de trots van Spanje, zijn opgeruimd, teneinde plaats te maken voor groententeelt. ROME, 13 Februari. (R.O.) Bij gelegenheid van het consistorie op 13 Maart zullen, naar de „Osservatore Romano" meldt tot kardinaal be noemd worden: De apostolische nuntius in Roemenië Mgr. Dolci. De apostolische delegaat te Washington Mgr. Fumasoni-Biondi. De aartsbisschop van Turijn, Mgr. Fossati. De aartsbisschop van Quibec mgr. Villeneuve. De aartsbisschop van Florence Dalla Costa. En de aartsbisschop van Weenen Mgr. Innetzer. Het consisitorie van 13 Maart is een geheim consistorie, terwijl de H. Vader op 16 Maart een openbaar consistorie zal houden. Levensbijzonderheden. Z. H. Exc. Mgr. Angelo Dolci werd den 12den Juli 1867 te Civitella d'Agliano (diocees Bag- norea) geboren. Na zijn theologische studiën priester gewijd, promoveerde hij tot doctor in de theologie en de beide rechten. In 1906 trad hij in diplomatieken dienst van de Curie in de hoedanigheid van apostolisch delegaat in Ecuador, Bolivia en Peru. Hij werd tevens benoemd tot titulair-aartsbisschop van Nenizi (Klein-Azië). In Zuid-Amerika bleef hij tot 1910. In 1911 werd hij aartsbisschop van Amalfi, doch trad in 1914 opnieuw in den diplomatieken dienst als apostolisch delegaat te Constantinopel, waar bij hij tevens tot titulair-aartsbisschop van Hierapolis werd benoemd. Van 1918—1922 was hij bovendien ad interim met de hooge functie van apostolisch delegaat in Perzië belast. Einde 1922 werd hij tot nuntius te Brussel benoemd, doch nog vóór hij zijn ambt daar kon aanvaarden, in gelijke functie naar Boekarest verplaatst. Z.H. Exc. Mgr. Pietro Fumasoni Biondi werd den éden September 1872 te Rome geboren, den léden November 1916 tot titulair-aartsbisschop van Dioclea benoemd en op 14 December 1922 belast met de hooge functie van apostolisch de legaat bij de Ver. Staten van Amerika. Z. H. Exc. mgr. Maurilio Fossati werd op 24 Mei 1876 te Arona (diocees Novara) gebo ren op 24 Maart 1924 tot bisschop te Nuovo be noemd, op 2 October 1929 tot aartsbisschop te Sassari en als zoodanig naar Turijn verplaatst op 11 December 1930. Z. H. Exc. mgr. Rodrigo Villeneuve werd op 2 November 1883 te Montreal geboren, op 3 Juli 1930 tot bisschop van Gravelbourg (Canada! benoemd en op 11 December 1931 tot aartsbis schop van Quebec. Z. H. Exc. mgr. Elia Dalla Costa werd op 11 Mei 1872 te Villaveria (diocees Vicenza) gebo ren, op 23 Mei 1933 tot bisschop van Padua be noemd en op 19 December 1931 tot aartsbis schop van Florence. Mgr. Innitzer's benoeming op 20 September van het afgeloopen jaar tot aartsbisschop van Weenen zullen onze lezers zich nog wel heim- neren. Wij hebben toen verschillende bijzonder heden omtrent zijn kerkelijke loopbaan meege- De aartsbisschop werd op 25 December 187a te Weipert (Bohemen) geboren, in 1902 priester gewild; was van 1911 tot 1932 professor in de exegese aan de universiteit te Weenen en ver wierf zich wetenschappelijke bekendheid als doorvorscher van het H. Land. Zijn leidende werkzaamheid in de Oostenrijksche LeogeseU- schaft vond in KathoUeke kringen groote waar din het derde kabinet-Schober van September 1929 werd hij minister voor sociale aangeMi- gezïoïsngezegd, werd hij in September 1932 tot ..j;Urtricrp waardigheid verhe- Hoover zal, als afscheid van het Amerikaansche chrétienne, waar de kinderen Voisin en De- volk, hedenavond een rede houden aan het diner geim^re volgens hun eensluidende verklarin- van de nationale republikeinsche club, dat ter n kerhaaide verschijningen van de H. Maagd gelegenheid van Lincoln-day te New York zal aanschouwd, kwamen die kinderen, worden gehouden. Hoover heeft de hoop uitge- zooajs iederen avond, sedert die aanschouwin- sproken, dat men bijzondere beteekenis aan gen hebben plaats gehad, het Rozenkransge e Bfleze rede zal willen hechten, omdat hij meent bidden. -a er den weg in aan te geven, die de natie zal Met witte hoofdbedekking gemoi en moeten gaan om uit de tegenwoordige rfioeilijk- witte bloemen in de handen, trokken j heden te komen. den kloostertuin. De velen, die in de omgeving van dien turn waren saamgestroomd, baden reeds |an8 J vóór de komst der kinderen aandachtig devoot luidop den Rozenkrans. Een zonderlinge vergissing. I tat Xamsch. door HELSINGFORS, 13 Februari. (R.O.) Uitslui- Wglen in het Fransch werd gebeden, op tend tengevolge van een vergissing is, te Lapf- ordelijke en stichtende wijze verricht, jard in het Noorden van Finland een kerk ge- Toen de kinderen op de plaats, waar zij de bouwd, die wel de grootste dorpskerk ter we- verschijning gezien hebben, waren neerge- reld genoemd mag worden. knield, verstomde het gebed der geloovigen. Oorspronkelijk was de kerk bestemd voor De kjn(jeren zelf baden nu met heldere stem- 400 personen, maar bij vergissing werd achter men het Rozenhoedje voor en de gevoovigen dit getal een extra-nul gezet bij het toezenden antwoordden. t van de bijzonderheden aan den architect. Daarna werden er in het Vlaamsen en n Er tis toen een kerk gebouwd voor 4.000 per- Fransch Marialiedjes gezongen met gods L> - sonen en het reusachtige gebouw bevat meestal tige geestdrift. a_ De Lourdesgrot in den tuin der Zusters was met kaarsen en electrische lampen vellicht. Het was, een eenvoudige maar van mn 0c AUTOMOBIELEIGENAARS IN DE MISèRE. WEENEN, 10 Februari (R. O.). Vele bezit ters van automobielen, die allen door de ver hooging van den benzineprijs en nieuwe be lasting op auto's sterk getroffen zijn, hebben meegedeeld bereid te zijn een vergoeding te geven aan dengene, die hun wagen in gebruik wil nemen en verzorgen. In de afgeloopen drie maanden hebben niet minder dan 16.500 eigenaars van auto's hun wagens buiten gebruik gesteld. Het aanbod van tweedehandsauto's is overstelpend, doch de vraag is gering en de handel in nieuwe wa gens ligt volkomen stil. NEW YORK, 13 Februari (V.D.) Volgens een schatting van de Vereeniging tot Bestudeering van de Arbeidsmarkt zou het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten in November 1932 on geveer 17 millioen of bijna een derde van de „arbeidende" bevolking hebben bedragen, wat neerkomt op een vierde van alle loontrekkenden. DE PAKHUISBRAND TE CHICAGO. Te Chicago heeft, zooals wij reeds meldden, een ernstige brand gewoed in een graanopslag- plaats. Naar een V. D.-bericht uit New York thans nader meldt, is door den brand een pakhuis van zeven verdiepingen, gelegen op het Ganzen- eiland, waarin 1.630.000 bushels tarwe waren opgeslagen, geheel verwoest. De schade bedraagt ongeveer een millioen dollars. Driehonderd brandweerlieden hebben met 26 stralen het vuur bestreden en verhinderd, dat de brand zou overslaan op het belendend ge bouw. De blusschingswerkzaamheden werden ern stig bemoeilijkt door de hevige koude, welke 25_ graden onder nul bedroeg. KLEINZOON VAN MILLIONNAIR ONTVOERD. Van den drempel van zijn eigen huis. DENVER, (Colorado), 13 Februari. (R.G.) Charles Boettcher, een kleinzoon van den mil- lionnair van dien naam, is door bandieten van den drempel van zijn eigen huis ontvoerd. Twee bandieten belden aan zijn huis en toen hij de deur opende, hielden zij hem hun re volvers voor en dwongen hem hen te volgen, na een brief te hebben geschreven, waarin een losprijs van 60.000 dollars wordt geëischt 11 FEBRUARI TE BEAURAING. Een treffende Maria-hulde. PRESIDENT HOOVER. De weg uit de chaos. WASHINGTON, 13 Februari (V.D.) President Op den 75sten verjaardag der eersïe Yfe" schiining van Onze Lieve Vrouw te Lourdes hebben ook vele geloovigen, die ^n hemde en verre naar Beauraing gekomen waren, van hun liefde voor de Moeder Gods doen blij- k?n den tuin van de_ Zusters der Doctrine niet meer dan honderd geloovigen. MADRID, 13 Februari. (R.O.) Door Don Char les Buigas, den ingenieur, die de verlichting bedacht heeft van de groote tentoonstelling te devotie getuigende Maria-hulde. LONDEN, 12 Februari. (V. De_Vddmaar- Barcelona, is, voorgesteld, om in de publieke I schalk van het Britsche leger, sir iam i parken, die worden aangelegd op de plek, waar bertson, is hedenmorgen overleden, de stallen stonden van ex-koning Alfonso, een Sir William was 75 jaar ou n wartier- grooten vijver te maken en in het midden daar- den wereldoorlog was hij gen van een gedenkteeken op te richten ter eere van meester en vervolgens chef va Jrankriii- de republiek. staf der Engelsche str:ijnlStart«rg. Het monument zou omgeven moeten worden In 1915 werd hij benoemd be_ door verlichte fonteinen en op deze wijze een grooten generalen stal, w chgf en schitterenden aanblik opleveren tegen den ach- kleedde tot 1918. In oostelijk commando tergrond van het voormalig koninklijke paleis perbevelhebber ^"an van het Engelscha De jaarlijksche kosten verbonden aan het la- en in 1919 opperbevelhebber van het En0e ten spuiten van de fonteinen gedurende vier bezettingsleger m uur per dag, zijn berekend op 9300 gulden. De verlichting, die alleen voor feestdagen bedoeld is, in totaal 30 uur, komt op ruim 700 gulden. Indien deze plannen verwezenlijkt worden, wordt Madrid met een mooie bezienswaardig heid verrijkt. GEVOLGEN DER WERKLOOSHEID. NEW-YORK, 11 Februari (R.O.) In een door I gelooven LONDEN, 13 Februari (R.O.) In antwoord op een vraag in het lagerhuis zeide Hoare dat er ëeen sprake kan zijn, van vrijlating van Gandhi In andere wegens burgerlijke ongehoorzaam heid gevangen genomen personen voordat de regeering overtuigende redenen heeft om te eelooven dat hun vrijlating niet zal gevolgd worden door een herleving van de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. STAND VOORLOOriG GESLOTEN. MOSKOU, 12 Februari. (V.D.) In verband met de uitgifte van nieuwe paspoorten heeft hek commissariaat voor binnenlandsche zaken beslo ten alle bureaux van den burgelijken stand l* - Groot Rusland te sluiten, teneinde verder g*- n Lwomité verzamelde gegevens knoei met paspoorten onmogelijk te maken, tonnen aan hoe hS LrleT van het 41 door Voorloopig kan dus niemand trouwen of schei- de werkloosheid is aangetast en doet middelen den. De verordening fft_ v<wrloopig^ aan de hand, om hierin verbetering te bren- Maart en kan dan met eew woro w het nationaal comité voor geestelijke verzor ging gepubliceerd rapport wordt gezegd, dat werkloosheid de oorzaak is van het toenemende alcoholgebruik en dat dit tevens leidt tot een ontstellende onverschilligheid cn zucht tot spelen. Een goede zijde kon het comité echter toen ook ontdekken, n.l. dat werkloosheid den zm voor eenvoudig en zonder kosten gepaard gaand vermaak bevordert, zooals men dit al- l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5