n ZEETIJDINGEN. WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 DE POLITIEKE TOESTAND. DE TWEEDE KAMER ONTBONDEN DE TWEEDE-KAMERVERKIEZINGEN. RÖTTERDAMSCHE RECHTBANK. OLEH-LEH-HISTORIE MET HAAR DRAMATISCH EINDE. De muiterij en de propaganda voor politieke doeleinden. 'n Verzoek van nagelaten betrekkingen TREINBOTSING BIJ MOSKOU. SPANJE'S REGEERING WANKELT. VERKIEZINGSAFFICHE VOOR DE R. K. STAATSPARTIJ. COCAÏNESMOKKELAARS GEARRESTEERD. SPOORWEGSTAKING IN ROEMENIE. MIJNINSTORTING TE HINDENBURG. NEDERLAND—OOSTENRIJK IN NOVEMBER ZESDAAGSCHE TE ST. LOUIS. ONTEVREDENHEID BIJ RECHTS EN LINKS. STOOMVAARTLIJNEN. WOELIG ZUID-AMERIKA. BUITENLANDSCHE HAVENS. De stap Tarapaca door Columbia veroverd. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN BINNENLANDSCHE HAVENS. Socialistisch verzoek tot het beleggen van een Tweede Kamer vergadering. Naar wij van den heer L. L. H. de Visser (Comm.) vernemen, heeft deze op zijn ver zoek om de Tweede Kamer in spoedvergade ring bijeen te roepen, ten antwoord gekregen, dat dè voorzitter der Kamer geen aanleiding kan vinden aan dat verzoek gevolg te geven. Naar wij voorts vernemen, is ook het ver zoek van ir. Aibarda, den leider van de soc.- dem. fractie der Tweede Kamer, tot het bijeen roepen dezer Kamer afgewezen. Thans is een verzoek ingevolge art. 58 van het reglement van orde der Kamer ingediend door tien leden van genoemde fractie, met op gaaf van redenen, tot het beleggen van een openbare vergadering der Kamer. (In artikel 58 bovenbedoeld wordt bepaald: de voorzitter belegt de vergadering zoo dik wijls hij dit noodig oordeelt of dit door tien V leden schriftelijk, met opgave der redenen, is verzocht). Ruys bij de Koningin; heden Ministerraad. De voorzitter van den Ministerraad, minister van Staat Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck is gisterenavond -half negen ten paleize Noord einde door H. M. de Koningin ontvangen. Heden werd Ministerraad gehouden. Nieuwe verkiezingen op komst Naar wij vernemen, zal heden een Koninklijk Besluit verschijnen, waarbij de Tweede Kamer wordt ontbonden met ingang van 8 Mei. De dag van verkiezing (candidaatstelling) is bepaald op 15 Maart. De sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal geschieden op 6 Mei en de eerste zitting der Kamers na de ontbinding op Dinsdag 9 Mei. Wij vernemen voorts, dat de minister van Binnenl. Zaken den dag van de stemming zal bepalen op Woensdag 26 April. Verzamellijst der Kath. candidaten in de groote steden. De verzamellijst van R. K. candidaten voor de Tweede Kamer, gesteld in groep Amster dam, 'sGravenhage, Rotterdam luidt volgens de „Resb." als volgt: Koloniale vraagstukken: A. B. ten Berge, Haarlem; ir. L. J. M. Feber, Den Haag. Technisch-juridische vraagstukken: mr. C. M. J. F. Goseling, Amsterdam. Niet omschreven zetel: mr. J. R. M. v. An- geren, Den Haag; prof. C. C. Berg, Leiden J. Bonfrer, Amsterdam; L. A. P. M. v. d/Broeke,-Amsterdam; mevr. W, A. Brouns v. Besouw, 's Bosch; H. E. van den Brule, Rot terdam; G. Bulten, Voorhout; W. J. van Dijck, 'Dén Haag; J. G. Erftemeyer, Amsterdam; Jac. Groen Azn., Zuid-Scharwoude; mej. dr. M. J. W:' Hillen, Amsterdam; mr. H. J. W. M. de Jong, Scheveningen; G. W. Kampschoër, Mon ster; J. D. de Kok, Loosduinen; mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam (P.)W. G. A. M. v. d. Lugt, Hillegersberg; mr. J. H. van Maar- seveen, Utrecht; W. A. v. d. Mespel, Rotterdam; mej-, J. M. J. A. Meyer, Rotterdam; dr. H. W. E. Moller, Tilburg; L. L. E. E. M. Moonen, Den Haag; mr, D. J. I. v. d. Oever, Schevenin gen; dr. A. J. B. Oomen, Utrecht; M. P. Ooms. Rotterdam; M. J. M. van Poll, Helmond; K. L. H. v. d. Putt, Eindhoven; mr. C. P. M. Rom- me, Amsterdam; L. H. van Rooyen, Amsterdam; dr. Th. H. Schlichting, Amsterdam; H. J. Strokop, Rotterdam; W. Steinmetz, Amsterdam; D. C. Urbanus, Rotterdam; P. A. Willemsen, Hillegersberg; mr. dr. P. J. Witteman, Over- veen; J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem; M. Zo merdijk, Delft. (P) beteekent: plaatsvervanger. Zitting van 14 Februari. Misbruik van de crisiszuivelwet. De 41-jarige landbouwer M. M. uit Som- melsdijk heeft zich te verantwoorden gehad terzake van oplichting van een bedrag van 13.50ten nadeele van het gemeentebestuur van Sommelsdijk. De Crisiszuivelwet verleent aan. veehouders als steun in verband met den lagen melkprijs een vergoeding van 75 cent per koe en per week. In Juni werd voor de eerste maal deze vergoeding uitgekeerd, op aangifte, die door de boeren op het gemeente huis moesten worden gedaan. Verdachte heeft toen opgegeven dat hij 6 koeien had, hoewel hij er slechts vijf op stal had staan. Aanvanke lijk is hem de vergoeding van 2.25 per koe uitbetaald, doch later is bij steekproeven ge bleken, dat verdachte bedrog gepleegd had. Nu beweerde verdachte ondoordacht te heb ben gehandeld, maar naar de president op merkte, dit verweer kon moeilijk aanvaard worden, want na de ontdekking van het be drog heeft verdachte nog alle moeite gedaan de autoriteiten om den tuin te leiden. De pre sident vond verdachte's houding schandelijk om op zulk een wijze misbruik te maken van de maatregelen, die de regeering genomen heeit om in den nood, der veehouders te voor zien. Dat misbruik moet streng worden tegen gegaan en verdachte moet vooral niet gelooven dat hij er mee kon volstaan een bedrag van 2.25 terug te betalen toen het bedrog was uitgekomen. Nadat de ambtenaar der secretarie J. Knape, aan wien verdachte de valsche opgave heeft gedaan en de gemeenteontvanger J. C. de Gast die hem het bedrag van 13.50 had uit betaald, als getuigen, waren gehoord, - heeft bet O. M. opgemerkt, dat een behoorlijk voor beeld meet worden gesteld. Het eischte 6 weken gevangenisstraf. Verdachte verzocht hem een geldboete op te leggen. Uitspraak 28 Februari. Poging tot inbraak. In den nacht van 12 op *13 December hoorde een winkelier in de Jonkerfransstraat voort durend kloppen. Hij vertrouwde de zaak niet en belde de politie op. Toen deze verschenen was en de omgeving had- afgezet, draaide de winkelier de schijnwerpers- op, die opgesteld staan op de binnenplaats en dienen voor de verlichting van een reclame, die aan den achtergevel bevestigd is. Verschrikt door het plotselinge licht namen twee personen over haast de vlucht. Zij wisten echter niet ver te komen. Een van hen werd in de Goudsche- svaat door de politie aangehouden en de an der werd gevonden in een schuit in de Rotte, waarin hij zich verstopt had. Deze twee had den zich nu terzake poging tot diefstal te ver antwoorden. Het waren de 19-jarige losse werkman A. P. v. d. H. en de 23-jarige koop man H. J., beiden gedetineerd. Zij bekenden, dat zij een bezoek hadden wil len brengen aan de pelterijenfabriek der firma I. Stein Co. in de Jonkerfransstraat. Zij waren d toe geklommen over het hek van de brood- fa Lek Ceres in de Warmoezierstraat, vervol- hadden zij zich door een gat in den muur gewerkt, waardoor zij op een plat dak waren gekomen, waarlangs zij het binnenterrein van de fabriek van Stein Co. hadden bereikt. Zij ontkenden dat zij te voren alles „afgelegd" hadden. Zij waren des avonds zonder bedoe ling uitgegaa nen toen langs de Ceresbrood- fabriek gekomen, waar zij het volle gezicht hadden op de pelterijenfabriek. Het bleek voorts dat v. d. H. reeds een straf ondergaan had in de tuchtschool, die echter weinig ver beterend had gewerkt. Na het hooren van den bedrijfsleider L. van Dam van de firma Stein Co., die verklaarde dat er in het pand voor een groote waarde aan bontvellen aanwezig was, benevens voor een geldswaarde van omstreeks 300doch dat er geen enkel spoor van braak aan het pand te ontdekken was geweest, heeft het O. M waargenomen door mr. J. Stoke gezegd, dat over verdachte J. die nog nimmer met den strafrechter in aanmerking was gekomen een gunstig reclasseeringsrapport was uitgebracht. In verband daarmee eiscAite. het O. M. tegen v. d. H. 8 maanden gevangenisstraf en tegen J. 8 maanden gevangenisstraf, waarvan maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. De verdediger mr. J. Heintz pleitte ten aan zien van verdachte v. d. M. oplegging van een mildere straf. Uitspraak 21 Februari. Fietsendief. Met den 27-jarigen slager en kok J. C. v. M. gedetineerd, die in begin September drie fiet sen had gestolen, stond de zaak eenigszins anders. Hij is nog nimmer met de politie in aanraking geweest en de wijze, waarop hij de gestolen fietsen van de hand heeft gedaan, wijst er wel op, dat hier een beginneling aan den gang is geweest. Verdachte, die een volledige bekentenis aflegde, hoorde 9 maanden gevange nisstraf met aftrek van de preventieve hechte nis tegen zich eischen. De verdediger mr. H. v. Traa wees erop, dat verdachte een gunstig verleden heeft. Hij heeft geruimen tijd gevaren en' daarvan bezit ver dachte goede getuigschriften. Hij heeft ook meer dan drie jaren in het Amerikaansche leger gediend. Dat hij daaruit verwijderd is, heeft hij te wijten aan de daad van insubordinatie. Fleiter drong aan op een straf gelijk aan de preventieve hechtenis, die toch reeds twee maanden geduurd heeft. Een vaste klant. Je wordt een vaste klanteenmaal per jaar kom je zeker hier, merkte de president, mr. De Bie, op tegen den 27-jarigen scheeps- klinker B. K., gedetineerd, die zich nu weer eens aan poging tot diefstal had schuldig ge maakt. Ach ja, antwoordde verdachte. Dat zijn de omstandigheden. Het bleek, dat verdachte, na enkele malen reeds wegens vermogensdelicten te zijn gestraft, eenigen tijd geleden een vonnis had gekregen ter zake van poging tot doodslag op z'n meisje, dat hij met een zakmes had gestoken. Daarna was hij nog eens voor de rechtbank verschenen als verdacht van diefstal van een harmonica uit café De Unie aan den Coolsingel. Daarvoor had de rechtbank, hoewel hij reeds verschei dene vonnissen had, hem een voorwaardelijke veroordeeling opgelegd. Verdachte was echter een paar dagen na Kerstmis van de Wilhelmina- hoeve van de reclasseeringsvereeniging Het Hooge Land weggeloopen. Zijn hart trok naar Rotterdam, maar hij liep hier zonder geld en 22 t daarom beraamde hij een inbraak in het klee dingmagazijn van de N.V. Rosenberg, dat ge vestigd is aan de Hoogstraat, doch aan de ach terzijde uitkomt op den Middensteiger. In den nacht van 4 op 5 Januari was hij dit pand binnengedrongen door verbreking van een glas- in-lood-raam. - Verdachte legde een volledige bekentenis af, hetgeen ook moeilijk anders kon, aangezien de politie hem in de etalagekast van dien winkel had aangetroffen. De nachtwaker J. v. Westen had bij zijn controle onraad bemerkt. Hij had de politie gewaarschuwd en in afwachting van haar komst had getuige een oogje in het zeil gehouden De politie was gekomen en had aanvankelijk niets gevonden, doch later zag men hem in de etalagekast, waar verdachte de houding had aangenomen van een omgevallen etalagepop. Het O. M., waargenomen door mr. J. S. Loke, zeide in zijn requisitoir, dat hij bij de behan deling van een vorige zaak tegen verdachte den indruk had gekregen, dat verdachte wel den goeden kant uit wilde. Daarom had het een voorwaardelijke straf geëischt. Nu moest het O. M. echter wel aannemen, dat verdachte aardig op weg is een beroepsinbreker te wor den. Het eischte nu 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. C. Wijckerheld Bisdom, was van meening, dat er van verdachte niets terecht zal komen, als hij celstraf moet onder gaan. Pleiter wees op het in een vorige zaak uitgebrachte psychiatrische rapport, dat ver dachte niet ten volle toerekeningsvatbaar acht te. Pleiter drong aan op een clemente straf. Poging tot afpersing. De 25 jarige hulpfitter C. A. de G. uit Oude water, gedetineerd, heeft zich te verantwoor- woorden gehad ter zake van poging tot afper sing en mishandeling. Op 3 Januari had ver dachte, toen hij zich in gezelschap van vier mannen bevond, den landbouwer A. Baars te Haastrecht opgezocht om hem onder bedrei ging met geweld te dwingen hem een bedrag van 15 af te geven. Toen Baars daartoe niet geneigd was, had hij Baars aangegrepen en hem eenige slagen en stompen toegedeeld, waardoor Baars bloedend verwond was. De afpersing was niet voltooid door de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat Baars geen geld had gegeven en dat er zich zooveel publiek op het erf van Baars verzameld had, dat verdachte het raadzaam achtte de vlucht te nemen. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Zijn vrouw was dienstbode geweest bij Baars en verdachte meende nog een bedrag van 67.50 aan loon te vorderen te hebben. Hij vertelde dit aan de mannen met wie hij op een karwei was geweest en mede op aandrang van die menschen was hij naar Baars gegaan om hem om het geld te vragen. De mannen die hem daarbij zouden helpen had hij een glas bier beloofd. Het was toch wel een raar bezoek en een zonderlinge manier om geld te incassee- ren, meende de president. De koopman A. Baars verklaarde dat verdachte's vrouw bij hem in betrekking was geweest, slechts ge durende een maand. Toch vorderde de vrouw betaling van het loon gedurende zes maanden, maar aangezien de vrouw uit haar dienst was weggebleven meende getuige niet verplicht te zijn tot betalen. Toen hij door een deurwaarder tot betaling was aangesproken, had getuige zich in verbinding gesteld met een advocaat, die den deurwaarder uiteen gezet had, dat getuige niet verplicht was te betalen. Op 13 Januari werd getuige gewaarschuwd dat eenige mannen hem wilden spreken. Hij was naar de keuken gegaan en had daar verdachte met nog eenige mannen aangetroffen, die hem weer over dat loonbedrag begon te spreken, maar de vordering reeds verminderd had tot 15. Verdachte 1 al spoedig een dreigende hou ding aanc oen, toen getuige zich niet be reid toonde te bètalen. Met zenuwachtigheid had getuige zelfs gezegd dat hij zijn geweer zou halen, hoewel hij in het geheel'geen ge weer in huis heeft. Toen verdachte met ge weld bleef dreigen is getuige naar de telefoon gegaan om de politie op te bellen.. Juist had hij den hoorn van den haak gehaald, toen ver dachte op hem af kwam en hem den hoorn uit de hand sloeg. Getuige heeft nog meer slagen gekregen. Door het rumoer gewaar schuwd, dat er iets niet in orde was is ge- tuige's vrouw naar buiten geloopen en heeft de aandacht van het publiek getrokken, dat zich toen op getuige's erf verzameld heeft. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoef- felman, achtte de poging tot afpersing bewe zen. Zelfs is verdachte tot geweld overgegaan. Het is een vrij ernstige aanranding. Verdachte staat bekend als iemand die spoedig tot ge welddaden overgaat en daarmee rekening hou dend, eischte het O. M. 4 maanden gevange nisstraf. De verdediger mr. J. A. Fruin pleitte oplegging van een clemente straf. Uitspraak 21 Februari. Zonder rijbewijs. De 20-jarige timmerman J. M. L. had op 27 Juni hoogst roekeloos en onachtzaam gereden met een auto, waardoor hij op de Linker Rot- tekade den fietser P. D. Verwerda had aange reden, tengevolge waarvan deze was gevallen, een hersenschudding en een hoofdwond had bekomen. Verdachte gaf de feiten toe. Hij had vroeger, onder toezicht wel eens een auto be stuurd, die zijn patroon huurde van een wa terstoker om hout te vervoeren, maar dezen keer was hij er alleen op uitgegaan. Een rij bewijs had verdachte niet gehad. De aange- redene stelde een civiele vordering in van 50, want hij had gedurende 15 dagen zijn werk als kellner nipt kunnen doen. Verdachte had hiertegen geen bezwaar, maar de presi dent merkte op, dat verdachte nog niet meer derjarig is, zoodat het wel noodzakelijk zal zijn, dat tegen zijn vader een actie wordt aan hangig gemaakt voor den kantonrechter. Na dat nog enkele getuigen waren gehoord heeft het O. M. geëischt 6 weken hechtenis, met ont zegging van de bevoegdheid pm motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 1 jaar en met toewijzing van de civiele vordering. Uitspraken 28 Februari. 8.56 X 8.57% 8.66 12.10 69.24. 69.25 59,21 59.26 9.7 lH 9.'4H 9.73% 9.74 34.71 34.72 34.68% 34.59 48.05 48.05 48.06 48.— 35. 38 20 38 20 3810 66.67 45.47M 45.60 45.60 66.67 43 85 43.85 43 90 66.67 2.49% 2.49% 2.49A 2.48 We ontvingen het volgend communique: Aangezien blijkt, dat de laatste dagen op po litieke vergaderingen en in de revolutionnaire pers de bij de ramp der „Zeven Provinciën" om het leven gekomen Nederlanders als muiters worden geprezen, verzoeken de moeder en de nabestaanden van den overleden marinier 2e kl. W. A. Kroeskop, dezen naam niet als pro paganda voor politieke doeleinden te misbrui ken en als zoodanig de smart van de moeder te vergrooten. In de eerste plaats is niet bewezen, dat haar zoon heeft medegedaan en overigens mag niet ongevraagd een dergelijk oordeel worden uit gesproken en geëxploiteerd. Het betreft hier een jongen man, die hoewel afgeraden persé naar Indië en naar zee wilde, doch blij was, dat hij a.s. jaar weer vrij was en naar Holland zou komen. Zoowel op voeding als karakter doen niét vermoeden, dat hij iets met revolutionnaire begrippen te maken heeft gehad. Hoe dan ook, laat men de kwestie of het wer pen der bom, met het oog op de niet-muiters; geooroofd was, bespreken, doch van dit tragische overlijden geen misbruik maken. De bemanning van de „Zeven Provinciën". BATAVIA, 15 Februari (ANETA) De „Van Outshoorn" der Koninklijke Paket- vaart-Mij. ontscheepte op het eiland Onrust 5 offieieren, 11 onder-officieren, 19 mariniers en' 65 Inlandsche opvarenden van „De Zeven Pro vinciën" welke na het vertrek der muiters uit Oleh Leh in Atjeh waren achtergebleven, en wier aanwezigheid op Onrust in verband met het onderzoek noodig werd geacht. Gedurende de reis was alle contact van de bemanning der Van Outshoorn met de beman ning der „Zeven Provinciën" verboden. De eerste officier van de „Van Outshoorn" verklaarde dat dit contact echter wel had plaats gehad, doch hij zal hierover rapporteeren. Mindere militairen betuigen trouw aan regeering. SOLO, 15 Februari (ANETA) Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Europeesche mindere Militairen, heeft, namens de leden van die organisatie, een telegram ge zonden aan den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië, waarin het voorgevallene op de vloot wordt betreurd en de aanhankelijkheid en trouw der Europeesche mindere militairen aan de Regeering wordt betuigd. Acht personen gedood. MOSKOU, 15 Februari (V.D.) Bij het station Sortirowotsjnaja nabij Moskou kwamen twee treinen met elkaar in botsing, waardoor acht personen, onder wie eenige spoorwegbeambten, werden gedood. De Gepoe heeft een aantal personen gearres teerd. Een drievoudige opdracht Naar wij vernerrien heeft het bestuur van "de R.K. Staatspartij opdracht gegeven tot het maken van een affche voor de komende ver kiezingen. Aan een drietal kunstenaars is ge vraagd een ontwerp te leveren, n.l. aan Joep Nicolas, Adr. van der Plas en Lou Manche. Uit hunne inzendingen zal een keuze worden ge maakt voor de definitieve uitvoering. Hij gaf zich uit voor geneesheer. Eenigen tijd geleden vertoefde in Heerlen een Hongaar Dargo genaamd, die zich voor ge neesheer uitgaf. Toen de politie in de gaten kreeg dat de man zich ophield met het ver- koopen van cocaine vertrok hij naar Keulen, waar hij zijn intrek nam in een eerste rangs hotel. Toen het op afrekenen aankwam nam de geneesheer andermaal de beenen. In verband hiermee stelde de Duitsche politie een uitge breid onderzoek in, In samenwerking met de Heerlensche politie werd een inval gedaan in een woning te Aken, waarheen Dargo intusschen verhuisd was. Toen de politie binnenkwam, was dè Hongaar juist bezig met onderhandelen over den verkoop van 500 gram cocaine. Verdacht van verschillende misdrijven is de man in de strafgevangenis te Aken ingesloten. Uitspraken: De rechtbank heeft veroordeeld: A. de R. 35 jaar zeeman! gedetineerd, we gens diefstal van een portefeuille inhoudende 280 ten nadeele van den schipper A. C. van Dam, toen deze in een verdacht pand aan den Schiedamschen Dijk vertoefde, tot 8 maan den gevangenisstraf. W. L. F. T., 38 jaar koopman, wegens het opzettelijk aan het publiek gelegenheid geven tot hazardspel, tot 3 maanden gevangenisstraf. Militairen herstellen de orde. KLAUSENBURG, 14 Februari. (R. O.) De staking der spoorwegarbeiders in Roemenië neemt steeds grooteren omvang aan. Sedert 24 uur hebben zich 2000 arbeiders te Klausenburg in hun werkplaatsen verschanst en houden zij daar tien ingenieurs gevangen. Alle arbeiders te Klausenburg schijnen tot een sympathiestaking bereid te zijn. Vermoedelijk zal de staat van beleg worden afgekondigd. Een V.D.-bericht uit Klausenburg meldt nog nader, dat daar de situatie dreigend werd, mili taire hulp is ingeroepen en de orde is daarna hersteld door een regiment infanterie, een ma chinegeweer-compagnie en de politie. De directie verklaarde zich toen bereid, den arbeiders tegemoet te komen. De eisch tot er kenning van een speciale commissie van spoor wegarbeiders is echter afgewezen. De directie wil daarentegen wel van geval tot geval met vertrouwensmannen van de 'arbeiders onder handelen. Thans staat ook vast dat het Oostenrijksche elftal begin November te Glasgow tegen Schot land spelen zal en zoo poed a!s zeker op ('e terugreis in Amsterdam tegen Nederland. Voorts speelt Nederland in 1933/1934 weer tweemaal tegen België en in Amsterdam tegen Duitschland en Frankrijk. HET TRANSPORT VAN EEN PAAR GEWELDIGE VATEN van het entrepot Stieltjesstraat Rotterdam, naar Schiedam, waar ze gebruikt worden voor het lageren van geestrijk vocht; het vrachtje werd op de Koninginnebrug gekiekt. De stand van den zesdaagsche te St. Louis luidt na 126 uur: 1. WinterShaller 425 pnt.; 2. Mac Namara Gadou 392 pnt.; 3. HoranElder 340 pnt.; op één ronde: 4. Peden—-Lepage 530 pnt.; op twee ronden: 5. PetriZach 316 pnt.; 6. RiboliOttevaire 308 pnt.; 7. BartellSeatta 203 punten; op drie ronden: 8. ParrottRush 230 pnt.; op acht ronden: 9. Fielding—Crossley zyit.. In 126 uur waren 3151 K.M. 865 M. afgei««a. Tien arbeiders onder het gesteente bedolven. HINDENBURG, 14 Februari (V.D.) Met betrekking tot de instorting van een pij ler in de Koningin 'Louise-mijn bij Hindenburg wordt nader gemeld, dat hedenavond tegen r> uur de pijler plotseling instortte, waardoor 10 mijnwerkers 'werden bedolven. Het reddings werk is onmiddellijk ter hand genomen. Tegen middernacht is een man, die, naar net schijnt niet levensgevaarlijk gewond is, half viijge- maalct. Op een andere plaats worden door eenige bedolvenen teekens gegeven. Men werkt koortsachtig voort om hen te bergen en hoopt, dat men er in slagen zal om op zijn laatst, wanneer tenminste de omstandig heden blijven, zooals zij zijn, in een dag bij hen te komen. Drie mijnwerkers levend geborgen HINDENBURG, 15 Februari (H.N.) In den lopp van den nacht is het gelukt, drie der tien bedolven mijnwerkers van de Koningin-Louise- mijn levend te bergen. Een hunner is ernstig, de. twee anderen zijn lichter gewond. Men hoopt voor den middag nog twee bedolvenen te kun nen redden. Naar de Madrileensche correspondent van „El Mati" meldt, heeft de radicale oud-minister van buitenlandsche zaken, senor Lerroux, in een interview aan een vertegenwoordiger van een Amerikaansch blad verklaard, dat hij er zeker van is, dat de regeering Azana nog voor de gemeenteraadsverkiezingen van 23 April a.s. ten val zal worden gebracht. De president der republik zou als dan Ler roux met de vorming eener nieuwe regeering belasten en hem tevens een decreet tot ontbin ding van de cortes overhandigen. Naar nog nader uit Madrid wordt gemeld, hebben de wetsvoorstellen, welke op het oogen- blik door den Cortes worden behandeld, aan leiding gegeven tot groote openbare demonstra ties. Op een vergadering van uiterst linksche krin gen werd de bedreiging geuit, dat alle kerken in Spanje zouden worden in brand gestoken, als de wet betreffende de religieuze congre gaties in haar huidigen vorm door den Cortes wordt aangenomen. Op een vergadering van rechtsche partijen verscheen een nieuwe nationalistische organi satie, welke als uniform een blauw hemd draagt, met een blauw zijden kruis op de borst. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM löFebr 14 Febr, 13 Febr. pariteit Londen.per Berlijn p.iÓU MR. Parijs p. 100 frs. Brusselp.lüObelg Zwitserl.p.IOOfrs Weenen p.lOOsch Kopenh p lOOkr Stockh. p. lOOkr Oslo p. 100 kr. New-York per DAM, Harwich; 11.20 SCHIELAND, Tmmingham. Wind Noord, piatige bries, buiig, kalme zee. IJMUIDEN aang. 14 Februai': ROANOKE Port Arthur, olie; HANS II, m., Londen, voor Spaarndam, ledig; vertr. 14 Febr.BALDUIN, Oslo; NIEUWEN- DAM, Harburg; LüBECK, Hamburg; MAVIS, Londen; BOETHWICK, LeithVLIESTROOM, Hull; LINGESTROOM, Londen. VLISSINGEN aang. 14 Febr.: PRINSES JU LIAN A, Harwi ch vertr. 14 Febr.: MECKLENBURG. Harwich; gep. naar Antwerpen: UMKUZI, Middlesbro: OLDENBURG, Japan; HINRY, Par;'BUSSARD Rotterdam; BEAVERDALE, St. John N.B. gep, naar Gent: WILLEM RENE, Huelva; gep. van AntwerpenTHAMES VI, lichter Londen per slbt VANQUISHER; ADOLPH KIR- STEN, Hamburg; 3EAULY FIRTH, Londen; CITY OF BRADFORD, Grimsby; ARUCAS Las Palmas; AYLESBURY, Barry; OCKENFELS, Bombay; HULL, Duinkerken; LINDENFELS Rangoon gep. van Gent: ERNA, Stettin; gep. van Sluiskil: HESTIA, Alicante. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DELFTDIJK Vancouver naar Rotterdam (n.m.) te Cristobal. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. STELLA .l4 van Genua naar Tarragona. AURORA 14 van Rotterdam te Barcelona. RÖTTERDAMSCHE LLOYD KÓTA AGOENG (uitreis) p. 14 Galle. 13 ADOLPH WOERMANN, Rott. li. Beira 13 v„ Lor. Marques. ATHELSTONE 13 Febr. van Vlissingen te Goole. ANDROMEDA 13 van Rotterdam te Blyth. ARACATACA Rotterdam naar Pto Barrios 13 (9.52 v.m.80 mijl O.Z.O. van Land's End. ARY SCHEFFER, 12 v. Rotterdam te Havre. BUCCARI 12 v. Rotterdam te Necochea. BILTON 1'3 van Amsterdam te Shields. BATAVIER VIII Rotterdam n. Bordeaux 13 v. Guernsey. BITTERFELD Rotterdam naar Brisbane 12 (6.24 n.m.) 20 mijl O. van Niton. BHUTAN Rotterdam naar Japan 12 (9.59 n.m.) 100 mijl Z. van Land's End. CASTOR, Rotterdam n. Truro 11 v. Falmouth. CE RONS, 12 v. Rotterdam te Havre. CONDOR 14 Febr. v. Rotterdam te Kopenhagen. COBLENZ Rotterdam n. Japan 13 v. Manilla. CLIVE 12 Febr. van Rotterdam te Gothenburg. C. F. LILJEVALCH, Rott. n. Oxelosund p. 13 Oresund. DEMOCRAAT, Rott. n. Truro 12 v. Plymouth. DESPINA 12 van Rotterdam te Barry. EBANI Amsterdam naar Bidefórd 11 (9.56 v.m.) op 40 mijl N. van Land's End. ENGELINA, m.. Brouwer, 13 v. Fredericia te Hamburg. FLANDR1A OZw.) 13 v. Rott. te Gothenburg. FRANKEN 14 van Rotterdam te Kobe. GOSLAR 14 van Rotterdam te Yokohama. GRENA 11 Febr. van Rotterdam te Gothenburg. GELDERLAND 13 v. Rotterdam te Kopenhagen. GALA 13 van Rotterdam te Dundee. GEISHA Rotterdam naar Chili p. 12 Madeira. HARTISMERE, 12 v. Rotterdam te Pernambuco HEINRXCH GRAMMERSTORF 11 v. Zaandam te Falmouth. HENDERIKA 13 Febr. van Harlingen te Londen. IDA 13 Februari van Nieuweschans te Londen. JANTJE R. 13 te Londen uitgekl. n. Groningen, KALININ, Rott. n. Odessa 8 v. 'Stamboul. LAHN, Rotterdam n. Japan 14 te Port Said. LINK LIGHT 13 van Vlaardingen te Londen, LEEUWARDEN 14 van Londen naar Harlingen, LORCA 12 van Rotterdam te Hartlepool. MARGINA, Rottrdam n. Truro 12 v. Falmouth.e MACCLESFIELD 12 van Rotterdam te Grimsby. MERSEY 13 Februari van Amsterdam te- Goole, MAASHAVEN 13 van Ken je te Libreville. - NAJADE 14 van Rotterdam té Koningsbergen. NORMA 9 Febr. van Rotterdam te Helsingfors. OUSEL 12 Febr. van Amsterdam te Liverpool, PANTHER, Kott. n. Tiko p. 13 Dungeness. PINNAU 9 Februari van Rotterda mte Stettin. POELDIEP 12 Febr. van Rotterdam te Lynn, Dreigende burgeroorlog in I *3 Jan Amsterdam te Leith. e e SCANDINAVIC, Rott. n. Tunis 13 (8.13 v.m.); op 110 mijl O. v. Land's End. SIGRID MATTHIESSEN 11 v. Rott. te Gothenb. SCHWALBE, Rott. n. Kiel p. 13 Brunsbuttel. STAR, Rott. n. Helsingfors 13 ven Gdingen, SHANTUNG, Rott. n. Japan 12 v. Penang. SAMBRE 13 van Rotterdam te Parijs. TERNEUZEN, Hartlepool n. Huelva 13 (7.50 v.m.) op 88 m(jl Z.O. v. Land's End. TIVY Rott. n. Phi'.ad. 13 (2.20 n.m.) op 360 m(jl Z.Z.W. v. Valentia. TRINGA 12 Februari van Rotterdam te Liverpool. TANCRED. Rotterdam n. Japan p. 12 Gibraltar. TYNEHOME 12 van Rotterdam te Sunderland. VECHTSTROOM 12 van Amsterdma te Huil. WESTLAAN -1 Febr. van Blyth te Dartmouth. ZWALUW 10 Februari van Gent te Rochester. ZUID-HOLLAND 13 van Rouaan naar Tyne, De strijd om het bezit van de stad Leticia tus- schen Columbia en Peru is, zooals gemeld, gis teren begonnen. Naar Reuter thans uit Bogota, de hoofdstad van Columbia verneemt, hebben de Colum- biaansche troepen een aanval gedaan op de stad Tarapaca, gelegen in de nabijheid van Leticia. Zij zijn erin geslaagd de stad na een langdurig gevecht te bezetten. Generaal Vasques Cobo, de opperbevelhebber der Columbiaansche strijdkrachten, die zich met verscheidene kanonneerbooten en transport schepen op den bovenloop der Am'azone-rivier bevindt, heeft draadloos medegedeeld, dat Pe- ruaansche vliegtuigen boven zijn kanonneer boot „Cordoba" zijn gevlogen en bommen heb ben uitgeworpen. Hierop zijn Columbiaansche vliegtuigen op gestegen en deze hebben na een luchtgevecht de Peruaansche vliegtuigen op de vlucht ge dreven. Uruguay. MONTEVIDEO, 14 Februari (R.O.) Volgens een door den president Gabriel Terro gepubli ceerd manifest, waarin hij de bevolking drin gend aanspoort, den vrede te bewaren, ver keert Uruguay op den rand van burgeroorlog. De politieke rivaliteit over de kwestie inzake de verdeeling der uitvoerende macht tusschen den president en den nationalen raad, heeft den laatsten tijd zulke afmetingen aangenomen, dat er een burgeroorlog dreigt te ontstaan. De diplomatieke betrekkingen verbroken. Een H.N.-bericht uit Bogota meldt nog, dat de Columbiaansche regeering haar gezant te Lima opdracht heeft gegeven, zijn passen te verlangen. De diplomatieke betrekkingen tus schen Columbia en Peru worden dus-afgebro ken. ROTTERDAM, 15 Februari 1933. Vlet- en lichterwerk1Ó0 tons vletten 5 per dag, 350400 ton m. admissie 7. Vaarwerk: 100 ton n. Wageningeen ƒ1.80, 100 ton n. Deventpr -ƒ 2.^0 beide per last. ROTTERDAM, 15 Februari 1933. B o v e n r ij n, Waterstand vallenid, weinig vraag. Ruimte voldoend stemming onveranderd. Voor ruwe producten geen noteering. Benedenrijn. Waterstand vallenid, weinig vraag. Ruimte, voldoende. Stemming onveranderd. Ertsvrachten geen noteering. Sleeploon volgens het 27% c'- tarief, RUHRORT, 15 Februari 1933. VRACHTEN. Van de Rijn—Ruhrhavens naai Rotterdam 0.65—0.70 Mk., Antwerpen en Gent 1.20 Mk., Brussel 1.60 Mk., Luik 1.90 Mk. Van de havens van het RijnHernekanaal naar Antwerpen en Gent 1.35 Mk., Brussel 1.75 Mk.. Luik 2.10 Mk. Sleeploon van de Rijn—Ruhrhavens naar Mainz 0.90 Mk., Mannheim 1.— Mk. FLORA. Amsterdam, 14 Februari. Naar wij veme ïen, zal he tmeer gemelde Nederl. s. „Flora" de. schade te Jacksonville hersteilen. De lading zal in het Nederl. s. ,,Luna", eveneens van de Kon. Ned. Stbt. Mij. worden overgeslagen en naar West-Indië worden gebracht. De „Luna" is 10 dezer van New-York naar Jacksonville vertrokken. LüBECK. Amsterdam, 14 Februari. Het uitgaande Duitsche s. Liibeck is gisteren ter hoogte van de z.g. secundair-benzinehaven uit het roer geloopen, waardoor schade werd aange richt aan meerpalen en het steigerw.erk. Het schip zelf beliep geen schade en vervolgde de reis naar Hamburg. EMDEN. Hanswee rt, 14 Februari. Het motorschip Emden, dat Maandag te Wemeldinge aan den ketting is gelegd, is heden weer vrij gegeven. Het schip heeft inmiddels de reis weer voortgezet. ROTTERDAM aangekomen 14 Februari namiddag 4.- CR.ISTALE9, Wm H. Mttller Co., Santa Marta, Rijnhaven Nz., bananen; 5.15 BATAVIER VII, Wm H. Muller Co., King's Lynn, St. Jobshaven, stukg,6.30 THEMISTO. Hudig Vedei-, Antwerpen, Rott. Droogdok-M(j., ledig; 8.45 CAIJOURG, Worms Cie., Dieppe, Waal- haven NHB., ledig. NIEUWE WATERWEG vertrokken 14 Februari namiddag 3.25 KALEV, Las Palmas; 4.40 TYSLA, Oslo; j vjw„ 6.20 REYNOLDS, Newcastle; 7.30 HERO, Ko- lading (jzerafval van Limhamn naar konneby, is BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 15 Februari namiddag: 3.15 DUISBURG Antwerpen. STOOMVAARTLIJNEN. CHR, HUYGBNS 15 v. Batavia n. Amsterdam. CALYPSO 15 v. Valencia te Costellon. ULYSSES 15 v. Bourogas n. Stamboul. BINTANG Vane. n. Calcutta 14 te Besoeki PEISANDER Batavia n. N.-York 14 te Penang. BUITENLANDSCHE HAVENS. TAINUI Londen n. Wellington 13 v Kingston (Ja) TRIGONIA 10 te Curagao. MUREX 12 te Curaqao ANAT1NA 10 v. Curaqao n. Gibraltar v.o. CIRCE SHELL 10 v. Curagao n. Land's End. SIR KARL KNUDSEN 11 v. Curacao n. Land's End. SIR OSBORN HOLMDEN 12 v. Curasao n. Tri nidad. ERIK FRISELL 13 v. Savannah n. Charleston. BENEDICT 11 v. Hampton Rds n. Para. COLLAMER 11 v. Hampton Rds n Havre. BLANCK EAGLE 13 v. Antwerpen te N.-York DROTTN1NGHOLM 13 v. Gothenburg te N.-York BERE. JGARIA 14 v. Southampton te'N.-York ANTON1A 11 v. Liverpool le N.-York. VERWACHT TE ROTTERDAM. BESSA 1 4te Manilla. WEST CAMAK v. Galveston 15 (n.m.) v. Antw. SOUDAN v, Japan 15 te Londen verwacht. TENER1FFA v. Japan via Antwerpen 11 (10.33 v.m.) 350 mijl Zv. Land's End, YARMOUTH TRADER vertr. 16 v. Lowestoft. JAMAICA 11 v. Oscarshamn. WELLAM DE BESCHE 13 te La Roehelle. GEMENGDE BERICHTEN. MAJBRITT. M a l m 14 Februari. Het Zwedsehe motorzeilsr Yip Maj—Blritt, met een ningsbergen; GRUTTO, Londen; ELMSHORN, Hamburg; ASHLEA, Barry; 8.10 PASCHOLL, m„ Dover; KÏRUNA, Narvik; WESTLAND, Leith; IR WELL, Koole; 8.25 LYNN REGIS King's Lynn; BATAVIER II, Londen; ALBI, Havre via Vlissingen; 8.35 RAPID, Lynn; 9.10 FELIXSTOWE, Harwich. 10.— AYRESOME, Newcastle; 11.10 AMSTER- op zee lek gesprongen en gezonken. De opvaren den zijn gered on te Helsingfors geland. NEWTON PINE Londen, 14 Februari. Het Eng. s. Newton Pino van Fremnntle naar Man chester, bevond zich gisteren op 380 mijl NW, van Kaapstad met machineschade. De gezagvoerder zal trachten mot verminderde vaart Kapatad te bereiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2