>a»! WOENSDAG 15 FEBRUARI 1933 RUMOER IN DEN BOND VAN MELKVEEHOUDERS. De heer Vaandrager niet als voorzitter herkozen. UITKEERINGEN TOT ONDER HOUD ENZ. FRAUDULEUS VERVOER VAN GOEDEREN. VEESMOKKEL OVER DE BELGISCHE GRENS. NEDERLANDSCHE BANK. STUITING VAN BELASTING-HEFFING INDISCHE POSTVLUCHTEN. DE HONDERDSTE IN REGELMATIG VERKEER. ROOFMOORD TE ZENDEREN. MOORD OP EEN NEDERLANDSCH SCHIP. VERVANGING VAN ZIEKE ONDER- WIJZERS DOOR WACHTGELDERS. NOTARIS W. C. J. M. STOKVIS T De zwerver verminderd toe rekeningsvatbaar. VERPLEEGSTER AANGERAND. DE BRAND IN „MARIAÏIEUVEL" TE BUSSUM. DE BRAND TE VELZEN-NOORD. De Bond van Melkveehouders hield gisteren te Rotterdam zijn jaarvergadering onder lei ding van den voorzitter den heer A. N. Vaan drager. De rekening 1932 sloot in uitgaven en ont vangsten met een bedrag van ƒ25.793.24 met een kassaldo van ƒ2.398,43. De begrooting over 1933 sluit met een eindcijfer van 14.373.43. Over de Consumptiemeikregeling worden door den voorzitter mededeelingen gedaan. Consumptiemelk-regeling Deze regeling heeft al maanden onze be langstelling gehad. Men meende na vier maan den werken dat de zaak zijn beslag zou heb ben. Doch helaas is er niet veel van over gebleven. Men meende, dat de gebieden af gebakend zouden worden doch het Westen heeft moeten capituleeren voor het Noorden, Oosten en Zuiden, terwijl het Westen juist het consumptiemelk-gebied is. Er is een interpro vinciale samenwerking geweest doch in den Haag heeft men anders beschikt. Deze afwij king is reeds reden om voorzichtig te zijn. De voorzitter deelde mede, dat hij een kort over zicht kreeg van wat men in Den Haag wil. Dit komt hierop neer: In de door den minister aangewezen gemeen ten in het Westen des lands moet ieder distri- buant van consumptiemelk daarvoor een ver gunning hebben, afgegeven door de Centrale. Aan een vergunning worden voorwaarden gesteld ten opzichte van de hygiënische in richting van het bedrijf. De prijs, die aan den boer moet betaald worden, wordt op de vol gende wijze berekend: De boer ontvangt een door de Centrale te betalen bedrag dat voor bepaalde perioden vastgesteld wordt in ver band met de zuivelwaarde (inclusief toeslag) verhoogd met 1,25 cent voor le klas, 1 cent voor tweede klas en 0.75 cent voor derde klas melk. Kooper en verkooper blijven vrij om ingevolge de z.g. Wilsonpunten den prijs met 75 cent per 100 L. te verhoogen. Verder wordt bepaald, dat consumptiemelk is taxemelk, d.w.z. melk die gekocht is op taxecontract. Van consumptiemelk, die voor industrie- melk verkocht wordt, moet een afdracht be taald worden zoo dat de prijs weer gelijk is aan de consumptie-melk. Voor een mogelijke daling van consumptie melkprijs beneden den kostprijs zal een pot gevormd worden door een heffing op de ver kochte melk, waardoor op een of andere wijze de boeren weer geholpen zullen worden. Heden, Woensdag, zou het hoofdbestuur met den minister spreken om een betere regeling te krijgen. Eenvoudiger procedure. Ingediend is een wetsontwerp tot vereenvou diging van de bepalingen betreffende de vast stelling van uitkeeringen tot onderhoud enz. De toelichting zegt o.m.: Sinds lang worden klachten vernomen, dat de procedure voor deze spoedeischende en meestal niet zeer ingewikkelde zaken uiterst omslachtig en tij droovend is en dat de midde len om de nakoming der uitgesproken ver oordeelingen af te dwingen, onvoldoende zijn. Met de commissie-Limburg, die dit vraagsiuk onderzocht heeft, is de minister van oordeel, dat de noodzakelijke vereenvoudiging van het proces moet worden verwezenlijkt door een requestprocedure in te voeren. Teneinde de materieele juistheid der beslissingen te bevor deren, is aan den rechter de bevoegdheid ver leend het advies in te winnen van de ambte lijke lichamen, die daartoe uit den aard van hun functie het meest aangewezen schenende armenraad in zaken betreffende meerderjarigen en de voogdijraad inzake betreffende minder jarigen. Over feitelijke geschilpunten, die onopgehel derd mochten zijn gebleven, kan getuigenver hoor plaats hebben. Ten aanzien van de ten uitvoer legging van onderhoudsvonnissen wordt bepaald, dat de be- slagene regelmatig aan den executant zal heb ben te betalen in stede van aan zijn schuld- eischer (den geëxecuteerde) naar gelang weer een termijn vervalt, zonder dat een verklarings procedure wordt vereischt. Tenslotte worden ter regeling van de alimen tatie eenige vereenvoudigingen aangebracht. B estuursvcrkiezing. Vervolgens werd de uitslag van de verkie zing van den voorzitter medegedeeld, waar uit bleek, dat op den heer Vaandrager 173 en op den heer C. Dekker te Barendrecht 182 stemmen uitgebracht zijn (rumoer). De heer Dekker wenschte zijn benoeming in beraad te houden. Verschillende uitroepen van verbazing over deze verkiezing werden gehoord. Het hoofdbestuur ging overleg plegen hoe te handelen, zoodat de vergadering een tijdlang geschorst moest worden. Tijdens de schorsing vielen harde woorden onder en tegen elkaar. Men wilde zelfs split sing tusschen de eilanden en „,'t vaste land". Rozenburg wilde echter bij het vasteland blijven, 't Werd zeer rumoerig. Toen het hoofdbestuur terugkwam ver klaarde de neer Biemond, dat er vooral thans eenheid boven alles moet blijven, wat haast onmogelijk is. De heer Dekker wilde een week uitstel, dan konden hij en de afdeelingen en het hoofdbestuur zich beraden. De heer Vaandrager gaat heen. De heer Vaandrager zeide heen te zullen gaan. De af deeling Voome en Putten heeft hier den boel in puin gegooid (geroep: „Juist" en protesten). Spr. dankte voor het vertrouwen dat hij had, doch hij had het eerlijker gevon den wanneer men zijn bezwaren rondweg geuit had en hier niet met een overrompeling ware gekomen. Hij had dan kunnen bedanken en de eenheid was bewaard gebleven (geroem „Juist"). Van alle kanten klonken protesten over het gedrag der oppositie. De heer Biemond en anderen verzochten den voorzitter te blijven. Deze weigerde en verliet zijn plaats, weldra gevolgd door meer hoofdbestuursleden. An deren verzochten den heer Dekker te bedan ken, weer anderen wilden de verkiezing een jaar uitstellen of onwettig verklaren. De heer Dekker verklaarde, dat de verkiezing ook voor hem onverwacht was (geroep: „dat is onwaar"); hij wilde niet dadelijk zijn benoe- ming aannemen doch eerst overleg plegen. De heer De Roo, afgevaardigde van Utrecht, wees er op, dat groote mannen vaak wegge trapt worden, wat hier ook geschiedt. De heer V. heeft steeds getracht het bereikbare te bereiken. Doch er zijn altijd personen die meer dan dat willen, wat ook hun echter zal mislukken. Dat is hun fout. Steeds is er groot respect voor den heer Vaandrager geweest 't Is een schande voor de Z.-H. afdeeling, dat het zoo gegaan is (applaus). Niet de leden doch enkelen wilden hem weg hebben (geroep: „juist juist!"). Dit is nu bij overrompeling De heer Parlevliet, de groote opposant, werd geprest zijn bezwaren tegen V. te uiten hetgeen hij trachtte te doen. Zijn woorden werden met teekenen van afkeuring aange hoord, terwijl de heer V. bij interruptie op onjuistheden en onwaarheden wees. Het werd den heer P. moeilijk gemaakt te spreken en toen eindelijk na veel rumoer en gepraat hem gevraagd werd zijn woorden terug te nemen en zijn houding te betreuren, voldeed hij daar aan, hoewel aarzelend, onder applaus der ver gadering. De vergadering verliep zoodat het ondoen lijk was een voorzitter te verkiezen, waar schijnlijk zal de volgende week weer verga derd worden. De tweede voorzitter, de heer Biemond, waarschuwde deze week niet te teekenen op' contracten, die door den handel mochten voor gelegd worden. Hierna sloot hij deze zeer ru moerige vergadering. CRISIS-ZUIVEL-AANGELEGENHEDEN Aanwijzing van consumptiemelk. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft aangewezen als consumptiemelk in den zin van artikel 1 sub. b. van het Crisis- Zuivel-Besluit III 1932: a. geheel of gedeeltelijk ontroomde melk, karnemelk, yoghurt, aciolophilus melk en pro ducten, verkregen door geheel of gedeeltelijk ontroomde melk met bacteriën te enten; room, onafhankelijk van het vetgehalte; karnemelks pap, havermoutpap, rijstpap, mengsels van melk, al dan niet geheel of gedeeltelijk ont- roomd en cacao; voorzoover deze producten kennelijk bestemd zijn om, zonder tot een an der product te worden verwerkt, al dan niet rechtstreeks aan verbruikers te worden afge leverd; b. alle melk en onder a. genoemde produc- niet rechtstreeks te worden afgeleverd aan niet rechtsereeks te worden afgeleverd aan hotels, restaurants, lunchrooms, kantoren, fa brieken, ziekenhuizien, daarmee gelijk te stel len inrichtingen en aan bakkers, banketbak kers, bereiders van consumptieijs. Wettelijke bepalingen zullen worden uitgebreid. Reuter seint uit Brussel, dat in de Belgische kamer de afgevaardigde Maenhout den minis ter van financiën Jaspar heeft geïnterpelleerd over den frauduleuzen invoer in België van runderen en varkens aan de Nederlandsche grens. De heer Maenhout zeide, dat deze invoer schitterend is georganiseerd door een bende smokkelaars, welke over voortreffelijke tran sportmateriaal beschikt alsook over wapenen en talrijke verkenners. Spr. vroeg ten slotte versterking van de marechaussée, welke aan de grens te weinig menschen heeft. De grieven, welke de heer Maenhout naar voren bracht, werden ondersteund door de hee- ren Marien en Raemdonck. In zijn antwoord constateerde minister Jas par, dat de smokkelarij een uitgebreide onder neming is geworden, welke groote kapitalen en een omvangrijk materiaal vereischt. De wet geving tot beteugeling van de smokkelarij is onvoldoende geworden en zal moeten worden gecompleteerd. Dit zal kunnen geschieden na aanneming van een wetsontwerp, dat thans bij den senaat in behandeling is. Verdere contractie der billetten-circulatie. Toename der saldi. 592. Doezelemoezelepoezeltje, Fido en Jodocus zijn druk bezig met het oprichten van een welkomstpoort voor Nettie's huis. De reizigers komen over een paar uren thuis. 593. Eenige uren later! Doezelemoezelepoe zeltje heeft een oud geweer, waarmee hij saluutschoten zal lossen. De ontvangst zal heel plechtig worden. Men ziet dit ook aan de Ideeding en de gezichten der heeren. „Daar komen ze aan", zegt Jodocus. 594. Maar het oude geweer geeft één ont zettende knal en de teekening spreekt voorzichzelf. Die vogel is de kakatoe uit Dulnwijk, die speciaal voor de ontvangst overgekomen was en boven op de poort zat om „Welkom! Welkom!" te roepen. Met geleende of gehuurde vervoer middelen. De directie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen vestigt er de aandacht van houders van automobielen, vaartuigen en andere vervoermiddelen op, dat het in den laatsten tijd veelvuldig voorkomt, dat geleende, gehuurde, of in huurkoop gekochte vervoermiddelen dien stig worden gemaakt aan het plegen van fraudu leuzen in-, uit of vervoer van goederen. In een zoodanig geval zal het vervoermiddel overeenkomstig de desbetreffende wettelijke bepalingen, ongeacht of de fraudeur zelf, dan wel een ander de eigenaar is, in beslag ge nomen worderr zal in daartoe leidende geval len de verbeurdverklaring daarvan gevorderd worden. Zij die vervoermiddelen verhuren, of op wel ken voet ook aan anderen in gebruik afstaan, dienen zich derhalve in hun eigen belang zeker heid te verschaffen, dat het vervoermiddel niet voor smokkel-doeleinden zal worden gebezigd. DE AANGEKLEEDE BLOEM. De groote bloemententoonstelling, handwerk- tentoonstelling en handels- en industriebeurs „De Aangekleede Bloem" te Sassenheim, werd heden geopend door Zijne Excellentie Mr. T. J. Vejpchuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid. Zooals reeds eerder gemeld, wordt in de bloemententoonstelling de jaarlijksche groote Narcissen-Wisselbeker-Tentoonstelling opgeno men,georganiseerd door de tentoonstellingscom missie „Bloemlust". Dit feit is op zichzelf reeds een bewijs, dat de tentoonstelling zeer belang rijk zal zijn. Voorts zijn er fraaie inzendingen Hyacin then in manden, groepe Tulpen, Crocussen, Cyclamen, enz. Voor de bloemententoonstelling zijn een groot aantal prijzen uitgeloofd. Honderden nijvere handen zijn reeds weken lang bezig geweest in Sassenheim om de hand- werktentoonstelling te doen slagen. Ook hier voor zijn zeer veel prijzen beschikbaar gesteld, op de beurs zijn een dertigtal firma's vertegen woordigd. Een tentoonstelling als deze is nog nooit in de bollenstreek gehouden en moet een succes worden. In hare Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer herhaalt de Regeering, dat zij vasthoudt aan de gedachte van handhaving van den gouden standaard als grondslag voor een opbouw van het economisch herstel. Het verloop der wissel koersen gedurende de lartste dagen zou den schijn kunnen wekken, dat de feitelijke verhou dingen eenigszins den spot zouden drijven met de door de Regeering geuite wenschelijkheid. Doch, men bedenke dat de markt juist gedu rende de laatste weken een vraag naar vreemde valuta's te verwerken kreeg in verband met de toenemende introducties van buitenlandsche waarden. Met name van Fransche spoorweg- obligaties. Daardoor werd hier te lande een viaag naar deviezen in het leven geroepen welke zeer wel van invloed kan zijn op de wis selkoersen, die na het verlaten van den Gold- Exchange politiek door de Centrale Bank méér dan ooit zijn blootgesteld aan heftigere koers fluctuaties. De koersverheffing voor een groot aantal de viezen zal ongetwijfeld van beteekenis zijn ge weest op de bewegingen in den vrijen goudhan del gedurende de afgeloopen week. Men mag aannemen, dat de uitvoer van goud uit Neder land dientengevolge een belangrijke uitbreiding heeft ondergaan. De voorraad van d- Nederland- sche Bank kwam tot dusverre echter nog niet in aanmerking voor een bijdrage aan de interna tionale goudarbitrage^ Deze voorraad komt althans nog onveranderd in de boeken voor met een bedrag van 1.027 millioen gulden. De binnenlandsche credietverleening onder ging andermaal een inkrimping door verderen afbouw van de binnenlandsche wisselporte- feuille. De beleeningen verminderden met een onbeteekenend bedrag. Tegelijkertijd onderging het renteloos bij de Bank gedeponeerde geld- surplus wederom een vermeerdering met circa 10 millioen gulden, terwijl bovendien een ver schuiving in de rekening-courantsaldi ten gunste van die voor anderen plaats vond. Door een en ander verminderde de billetten- circulatie met 12 millioen gulden. DE TOEGANG TOT DE DUINEN TE NOORDWIJK. Men meldt ons «it Noordwijk: Naar wij vernemen is voor het openstellen van de duinen niet het rijk thans deze rege ling getroffen, dat de z.g. onvrije duinen toe gankelijk zijn op persoonlijke kaarten van 10 cents, die voor onze gemeente op het politie bureau zullen worden afgegeven. Kinderen be neden 16 .jaren mits onder geleide hebben geen kaart noodig. Hotel- of pensionhouders kunnen de benoodigde kaarten voor hunne gasten op het politiebureau laten halen. De gasten behoe ven dit dus zelf niet te doen. DE ZIENDEWEG TUSSCHEN ALPHEN AAN DEN RIJN EN NIEUWKOOP. Door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. is van Gedeputeerde Staten van Z. Holland bericht ontvangen, dat gebleken is, dat met betrekking tot de boordvoorziening langs den Ziendeweg voorloopige verbeteringen zullen worden aan gebracht, in verband waarmede de uitvoering van het voornemen om de voor het berijden van dien weg met motorrijtuigen verleende ver gunningen in te trekken voorshands tot 1 Mei a.s. is opgeschort. De regeering acht geen strijd met de wet aanwezig. De heer Slingerberg lid der Eerste Kamer heeft een serie vragen gesteld betreffende stui ting van belastingen. Zoo heeft hij gevraagd of het den Minister van Binnenlandsche Zaken bekend is, dat Gedeputeerde Staten van Noord holland voor tal vhn gemeenten in dit gewest voor 1933 de heffing hebben gestuit van de personeele belasting en dat deze stuiting ook plaats heeft ten aanzien van belastingen waar van de desbetreffende verordening bereids de Koninklijke goedkeuring heeft verkregen, zoo als b.v. ten aanzien van de gemeente Haarlem het geval is. Verder vroeg de heer Slingenberg of de minister van oordeel is, dat de stuiting van een reeds goedgekeurde belastingheffing geens zins is een maatregel van orde, doch een han deling, in strijd met art. 273 der Gemeentewet, voorschrijvende, dat tegen den wil der gemeen tebesturen alleen een wet de verordeningen betreffende de heffing van plaatselijke belas tingen kan schorsen of vernietigen. Op deze vragen hebben de Ministers Ruijs de Beerenbrouck en de Geer o.m. meegedeeld, dat de stuiting van belastingen in vele ge meenten, (waaronder Haarlem) is opgeheven. Verder zegt de minister, dat de regeering den maatregel blijft zien, als een afspraak tusschen administratieve instanties, om tijdelijk en niet dan in het belang van een 'geregeld ver loop van administratieve werkzaamheden de uitwerking van een belastingverordening te doen wachten; gelijk ook het geval zou kun nen zijn, indien de belastingadministratie al wetend ware en dan uiteraard niet ging voor bereiden de heffing, waarvan zij weet, dat er zeer binnenkort wijziging te wachten is. Het leven van de verordening zelf wordt niet aan getast. Strijd met art. 273 der Gemeentewet, waar het juist gaat om het leven der verorde ning, kan de Regeering dan ook niet ontwaren. Toegegeven zij, dat misschien het gebruik van het woord „stuiten" aan de bepaling den schijn van te zijn een rechtsregel heeft gege ven, een karakter dat daaraan nochtans geheel vreemd is. j Tenslotte wordt meegedeeld, dat de schade van het rijk, door de vertraging in de heffin gen niet groot zal zijn. INTERNATIONAAL BLOEMISTEN- CONGRES. Vanwege de Vereeniging Groep Bloemisterij uit den Nederlandschen Tuinbouwraad wordt het volgende medegedeeld: Het is thans vijf jaar geleden, dat te Zürich de internationale organisatie van Bloemist-win keliers werd opgericht met name de Fleurop. Doel van deze organisatie is, in hoofdzaak, het uitwisselen van bestellingen voor bloem werken, waarmede het pub hek, dat een bloe menhulde of een bloemengroet wil brengen aan familie of vrienden in den vreemde, wordt ge diend. Dat deze instelling door het publiek op prijs wordt gesteld, blijkt wel uit den enorm snellen groei dezer organisatie en het groot aantal be stellingen dat middels deze organisatie wordt doorgegeven en welk aantal na vijf jaren van arbeid en propaganda reeds eenige honderdui zenden bereikt heeft. Het jaarlijksche congres zal dit jaar in Gent in de maand April worden gehouden, dit in verband met de groote vijfjaarlijksche tentoon stelling, de wereldvermaarde z.g. Gentsche Flo raliën, waar ook, onder leiding van den Neder' landschen Tuinbouwraad, een belangrijke groep van de Nederlandsche kweekers zal worden in gezonden. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum van de „Fleurop" zal het congres een zeer bijzonder karakter dragen en is daarvoor een uitgebreid programma samengesteld. Een eere-comité, tot ontvangst der talrijke afgevaardigden van Bel gië, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland, werd ge vormd, waarvan het voorzitterschap werd aan vaard door Graaf de Kerchove de Denterghem, Belgisch gevolmachtigd minister te Berlijn, tevens voorzitter van de Belgische Kon. Mij. van Tuinbouw- en Plantkunde te Gent en als vice-presidenten zitting namen de heeren A. v. d. Stegen, burgemeester van Gent, C. Huismans, burgemeester van Antwerpen met vele leden uit de vooraanstaande personen op het gebied van den tuinbouw. LANDELIJK CONTRACT VOOR HET STUCADOORSBEDRIJF. Na veel moeilijkheden is dezer dagen, zoo meldt de „Volkskr." de landelijke overeen komst voor het stucadoorsbedrijf geteekend. Deze teekening had nog niet plaats gevonden, vanwege het bestaan van plaatselijke overeen komsten te 's Gravenhage en Dordrecht, met afwijkende arbeidsvoorwaarden. Deze plaatselijke overeenkomsten zijn nu, ten aanzien van vrijwel alle bepalingen vol ledig in overeenstemming met die van het landelijk contract gebracht. Alleen op enkele zeer ondergeschikte punten, wijken zij nog af. De overeenkomst in Dordrecht loopt daaren boven in Maart af, terwijl die in Den Haag 15 September a.s. eindigt. Het landelijk contract is nu afgesloten tus schen de beide patroonsbonden en den R. K. Bouwvakarbeidersbond, den modernen stuca- doorsbond en den Ned. Chr. Bouwvakarbei dersbond en loopt 1 April 1934 af. Partijen heb ben echter de bevoegdheid om de overeenkomst 1 October a.s. te doen eindigen. Maken zij daarvan geen gebruik, dan kan na 1 October, de overeenkomst met een maand beëindigd worden. Op Donderdag 16 Februari heeft het 117e vertrek plaats van een vliegtuig uit Amsterdam naar Nederlandsch-Indië. In deze 117 vluchten zijn ook alle proefvluchten gerekend, welke van 1924 af hebben plaats gehad, zooals de vlucht van Van der Hoop, de vlucht van Geysendorffer en Scholte, die van Koppen met de „Postduif", enz. Sedert de opening van den regelmatigen dienst op Indië op 25 September 1930 (14 daag- schen dienst tot 1 October 1931, daarna weke lijks) is echter de vlucht op Donderdag a.s. de 100ste, welke in regelmatig verkeer wordt uit gevoerd. Het toestel dat Donderdagochtend vertrekt, is de „Kwartel". De bemanning van de „kwartel" zal bestaan uit de heeren W. Beekman, eerste bestuurder, A. Brugman, tweede bestuurder, J. Grosfeld, werktuigkundige en P. Pronk, radiotelegra- fist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. De „Oehoe" door ongun stig weer opgehouden. De „Oehoe" is gisteren te Bushire geland. Wegens weersomstandigheden werd gisteren niet verder gevlogen. De „Havik" is gisteren te Djask geland. FILMRONDREIS „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". De laatste drie voorstellingen te Borger, Hoo- gezand en Franeker van deze filmreis' in het Noorden werden gehouden onder een buiten gewone belangstelling van het publiek. Deze week worden vijf voorstellingen gegeven, namelijk in Harderwijk, Barneveld, Veenendaal! Amersfoort en Elburg. Een rinkelend protest in verband met de Zeven Provinciën incasseerde een Ned. Reisbureau te Berlijn, 'n Ruit werd ingegooid. J. W. L. v. d. PUTT t Te Eindhoven is Maandag in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer J. W. L. v. d. Putt, oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel, oud-voorzitter van het bestuur der Ambachts- Moeilijkheden door de tijdelijke waarneming. Het Tweede Kamerlid de heer Keestra heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: I. Is de Minister niet van oordeel a. dat de voor het onderwijsbelang gewensch- te spoedige vervanging van een zieken onder wijzer zal worden bemoeilijkt, doordat de be palingen betreffende de herplaatsing van wachtgelders (art. XIV, 4e lid der wet van 30 Dec. 1932, Stbl. no. 689 tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920) ook op vervanging bij ziekte toepasselijk zijn b dat de tijdelijke waarneming ook den be trokken wachtgelders groote moeilijkheden kan geven, vooral wegens het ontbreken van elke zekerheid omtrent den duur der vervanging zoodat de aanvaarding der tijdelijke benoeming nun practisch onmogelijk kan zijn e. dat door de onzekerheid omtrent den duur der vervanging en den betrekkelijk langen tijd die met het krijgen van ontheffing heengaat, ook het wagen van ontheffing van het bepaalde m art. XIV, 4e lid, geen oplossing van de bezwaren kan geven? 2- Is de Minister daarom in het belang zoo- r het onderwijs als van de betrokken achtgelders bereid, bij algemeene ontheffing toe te staan, dat de aanspraak op vergoeding van de wedde wordt behouden, indien de ver vanging van een zieken onderwijzer door een DREIGEND CONFLICT IN HET MAATKLEEDINGBEDRIJF. De Rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aal- berse, heeft gisteren met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in hetMaatkleeding- bedrijf, geconfereerd. De Rijksbemiddelaar heeft een voorstel gedaan, waarover partijen zich zullen beraden en hem vóór 23 Februari a.s. antwoord zullen doen toekomen. GOUDEN PROFESSIEFEEST. Vrijdag 17 Februari viert de Z.E. heer P. v. d. Heijden, rustend pastoor te Vaals, de stichter en eerste pastoor van de parochie St. Petrus te Kerkrade, zijn gouden priesterfeest. Gisteren is te Utrecht overleden de heer W. C. J. M. Stokvis op den leeftijd van 71 jaar. NOTARIS DE BLANK f In den ouderdom van 56 jaren is overleden de heer J. de Blank, in leven notaris te A'dam De rechtbank te Arnhem wees gisteren von nis in de zaak tegen den 33-jarigen zwerver G. R., die in October van het vorige jaar een inbraak pleegde in een boerderij onder Zen deren, gemeente Borne, en daarbij een der be woonsters, een 82-jarige vrouw, Vermoordde. R. werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis, met aftrek van den tijd, in voor loopige hechtenis doorgebracht, waarna hij ter beschikking van de regeering zal worden ge steld om te worden verpleegd. De eisch was acht jaar gevangenisstraf, even eens in een bijzondere strafgevangenis door te brengen en met ter beschikking stelling van de regeering. De rechtbank overwoog in het vonnis dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Dader voor de rechtbank. De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen den 30-jarigen zwerver G. E., die op het rijwielpad van de spoorlijn ArnhemEde een leerling-verpleegster uit Wolfheze van haar fiets trok en van een hand- tasehje, waarin eenig geld, beroofde. De rechtbank veroordeelde hem tot één jaar gevangenisstraf, gevolgd door ter beschikking stelling van de regeering. De eisch was drie jaar en ter beschikking stelling. Noodlottige twist tusschen twee Chineezen Voor de 5e Kamer der Haagsche Rechtbank stond gister terecht de 45-jarige kwartiermees meester Kao Teh Yi te Rotterdam, verdacht van moord op zekeren Ya Ah Ling, die met hem op 31 October j.l. aan boord van het Nederlandsch stoomschip „Mitra" voer, welk schip zich toen in volle zee bevond. Daar de zetel van de maatschappij aan welke de „Mitra" behoort te 's-Gravenhage gevestigd is, vond de behande ling voor deze rechtbank plaats. Als tolk trad op de heer Chan Jiut Chin. In deze zaak waren eenige getuigen gedag vaard, die evenwel niet waren verschenen en wier verklaringen door den grifier werden voorgelezen, o.a. die van den kapitein P., die o.m. verklaard had dat er op bovengenoemden datum een hoogloopende ruzie tusschen den verdachte en den verslagene was ontstaan, en dat hij tusschenbeiden komend zag, dat ver dachte een mes in de linkerborst van zijn tegenstander stiet en dat daarbjj het lemmet van het mes geheel in het lichaam van dezen verdween. - De verslagene zou volgens verdachte, met een gloeiend ijzer hebben geslagen. (Zoowel het ijzer als het mes waren ter terechtzitting aanwezig.) Toen hem de wapenen getoond wer den gaf verdachte toe dat het mes hem toebe hoorde en dat hij Ya Ah Ling daarmede had gestoken, omdat deze hem met het ijzer be dreigde. Hierna was het woord aan Mr. Hoekstra, of ficier van justitie, die uiteenzette dat vjit de verklaringen door den kapitein en de andere getuigen is komen vast te staan, dat verdachte de bedoeling had zijn tegenstander te dooden, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. De officier wilde rekening houden met de omstandigheid dat deze verdachte zijn straf zal moeten uitzitten zonder in de gelegenheid te zijn met iemand te kunnen spreken, waardoor de straf wordt verzwaard. Dientengevolge eischte hij voor dit feit, thans drie jaren gevan genisstraf. De verdediger Mr. de Graaf deed een goed woordje voor verdachte, die door zijn mede schepelingen en vooral door den verslagene voortdurend zou zijn gesard, waarna verdachte zelf nog eens naar voren bracht dat hij niet uit wraak 'had gehandeld, doch dat hij den versla gene die hem met den dood had bedreigd wilde vóór zijn. Het onderzoek werd daarop gesloten en de uitspraak bepaald op 28 Februari a.s. Herbergierster vrijgesproken van brandstichting. Het Amsterdaméch gerechtshof bevestigde gisteren het vrijsprekend vonnis van de Haar- lemsche rechtbank, t. a. van een vijftigjarige caféhoudster-winkelierster te Velzen-Noord. Op 13 Maart van het vorige jaar brak brand uit in een café te Velzen-Noord, de omstandig heden waren dusdanig, dat de justitie ingreep en de vrouw vervolgde wegens brandstichting. De officier van justitie vorderde anderhalf jaar gevangenisstraf, doch de rechtbank sprak haar vrij. DUITSCHE MARGARINE. De rijksbelastingambtenaren hebben te Vaas- sen bij een winkelier 164 kg. Duitsche mar garine in beslag genomen. „PRIX DE ROME" VOOR BEELDHOUWKUNST. In overeenstemming met Het advies van de commissie van toezicht op de Rijksakademie van beeldende kunsten, uitgebracht aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, is bij Koninklijk besluit aan mevr. C. Franzen—Heslenfeld voor de derde maal een jaargeld verleend, ten einde haar in staat te stellen, zich in de beeldhouwkunst te vol maken. school en stichter der bekende Kosmos-sigaren- niet-wachtgelder hoogstens één (of twee) maan fabrieken v, d. Putt en De Vlam. den duurt maan BESLISSING INZAKE GLOEILAMPEN- OCTROOI. De president van de Amsterdamsche recht bank heeft in kort geding vonnis gewezen tegen den heer H. Hiemstra, te Amsterdam, wegens inbreuk op Ned. Oct. 9269, toebehoo- rende aan de N. V. Philips' Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven en hem verboden met den verkoop van inbreuk makende lampen door te gaan. De heer Hiemstra is importeur van de „Me- teor"-gloeilampen, afkomstig van de Tsjechische fabriek Zimmer und Zschoppe. KON. NED. HOOGOVENS. IJzer naar Zweden. Met het Zweedsche s. Wallonia werd Maandag een in de zeehaven van de hoogovens te IJmuiden ingenomen lading piekijzer naar Gothenburg vprscheeut POGING TOT MOORD. De 31-jarige chauffeur P. J- W., thans gede tineerd, stond gistermorgen voor de -Haagsche rechtbank terecht verdacht van poging tot moord, althans van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Verdachte heeft n.l. op 16 October j.l. in een perceel aan de Balistraat te Den Haag de dienstbode E. S., opzettelijk met een mes in de borst gestoken, waardoor deze weliswaar werd gewond, doch geen zwaar licha melijk letsel heeft bekomen. Door het O.M. waren 7 getuigen gedagvaard, o.a. de psychiater dr. J. Scholtens, die den ver dachte verminderd toerekenbaar achtte. Het gewezen meisje van verdachte, als getuige gehoord, verklaarde met W. verloofd te zijn ge weest, doch later heeft zij de betrekkingen met hem verbroken. W. bleef haar evenwel volgen. Verdachte moest toegeven, dat hij het meisje reeds eerder had bedreigd. Daarna werden nog eenige getuigen gehoord, o.a. de chauffeur R., die verklaarde, dat ver dachte in zijn tegenwoordigheid bedreigingen tegenover zijn meisje had geuit, welke verkla ringen ook door mej. B. en haar man werden bevestigd. Daar de vrouw van R. piet versche nen was en verdachte er zeide prijs op te /Rel len, dat zij alsnog zou worden gehoord, beval de rechtbank, dat de zaak tot onbepaalden datum werd uitgesteld. Geen brandstichting. Zooals gemeld, is Vrijdag door de politie te Bussum gearresteerd onder verdenking van brandstichting de eigenaar van de villa „Maria- heuvel", gelegen aan de Heuvellaan te Bussum, welke villa op Maandag 6 Februari door brand is vernield. De eigenaar van deze villa had eenige uren voordat de brand uitbrak, een conferentie ge had met eenige personen, die de villa wilden koopen, welke onderhandelingen echter waren afgebroken. De eigenaar, bijgestaan door iijn raadsman mr. dr. Benno J. Stokvis, heeft evenwel voor het tijdstip, dat de brand uitbrak, een alibi kun nen bewijzen, zoodat van brandstichting geen sprake kon zijn. Daarna heeft nog een vermoe den bestaan van uitlokking van brandstichting, doch ook hiervan is niets gebleken. Het schijnt vast te staan, dat even voor het uitbreken van den brand in de villa is ingebro ken, zoodat thans de brand in verband wordt gebracht met de inbraak en de politie in deze richting een onderzoek instelt. De eigenaar van de villa, die naar Amster dam was overgebracht, is gisteren door den officier van justitie mr. Versteeg, weer op vrije voeten gesteld, zooals reeds in onze vorige editie werd bericht. POGING TOT DOODSLAG. Voor de Maastrichtsche rechtbank heeft gis teren terecht gestaan de 51-jarige mijnwerker L. M. uit Schin op Geul wegens poging tot doodslag op de 32-jarige vrouw S. H. te Heer len, met welke hij connecties onderhield. Het O. M. eischte iy2 jaar gevangenisstraf. Uitspraak 27 Februari. ERNSTIGE VAL. Te Nijmegen is de 42-jarige glazenwasscher M. bjj het glazenwasschen van een hoogen lad der gevallen. M. kreeg een ernstige fractuur ÜÜO. 4a ruggegraat. OVERREDEN EN GEDOOD. Men meldt ons uit 's Gravenpolder: Gister voormiddag overreed een motorrijder, de heer v. d. L. uit Terneuzen, het zoontje van den klompenmakersknecht van S. De kleine was onmiddellijk dood. Den mo torrijder treft geen schuld. PLOTSELING DOOD De heer Dam en uit Millingen, die zijn zoontje in het St. Nic. gesticht te Oss bezocht had, zakte op het H. Hartplein aldaar ineen. Dr. Verbeek die direct ter plaatse was con stateerde hartverlamming. De overledene was 60 jaar en vader van een groot gezin. LIJK IN EEN KUIL GEVONDEN. Maandag-middag heeft men onder de gemeen te Gronsveld nabij Maastricht in een kuil op een stuk akkerland het lijk gevonden van den 78-jarigen F. S., wonende aan den Heugemer- weg te Maastricht. F. S. werd sedert Zondag-morgen vermist. Het lijk is op last van den burgemeester van Gronsveld in beslag genomen. KIPPENDIEVEN GESNAPT. Rijksveldwacht en politie te Hoenderloo heb ben aldaar aangehouden twee personen, die per auto kippen in zakken vervoerden. Bij onderzoek bleken 21 van de 80 dieren gestikt te zijn. Reeds dadelijk rees het vermoeden, dat het geen zuivere zaak was. Er kwam dan ook aan het licht, dat de kippen gestolen waren bij een boer te Ede. Behalve dat beide personen, die woonachtig zijn te Wapenveld, zich voor diefstal te ver antwoorden zullen hebben, is ook wegens het kwellend ver-voer van dieren proces-verbaal tegen hen opgemaakt. BRAND. Te Eindhoven is de bovenwoning van het café van H. aan de Vërwerstraat door onbe kende oorzaak totaal uitgebrand. Er kon niets worden gered. Verzekering dekt da schade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6