II Wip piiltltinSs mm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS «WEER 56ste JAARGANG MAANDAG 20 FEBRUARI 1933 No. 16572 ■MIMI m KAMERCENTRALE LEIDEN. 'in BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500- bij overlijden dno, een ongev.il 500- bij verliea van beide banden, voet.» ol oogen, 250- bij verlie. van «en band. één voe. ol één ƒ150- bij verlies va» een dui.nl 'JS. 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN een wijsvinger GROSLIJSTSTEMMING OP 5 MAART a|iiiiiiiiiiiiuniuraiiiiiiiiiiiiiiiijuiiiHiiiuiUHiiuiuiHiiuuin|n|imra|||||||ii,»g IiiiiiimiiitiiniiiiniiiiininiiiiiniiniHiiiiiniiiiininiiiiinnnniinnunuiiiinilm JBL NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE) SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bti vooruitbetaling Per drie maanden f 3.25: per maand 1.10; per week 25 cents. Bt) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per 'drie maanden 8.7B, bü vooruitbetaling LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar ft 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIED COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1-6 regels 1-55 elke regel meer 25 et* BO contract aanziende reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsadv half tarief Voor Liefdadig. heidsadv worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties; 5 regels 1 0 50: >0 regels 1.-. 16 regels 1.60. b(j vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. „ALGEMEENE ONTWIKKELING" Voor en door Katholiek Leven" De heer P. Verwayen heeft voor „Katholiek Leven" de derde causerie gehouden van de reeks voordrachten, door de leden zelf samen gesteld. Tot onderwerp had hij gekozen: „Al- gemeene Ontwikkeling". In deze causerie heeft de heer Verwayen besproken en aangetoond het nut en de noodzakelijkheid van een alge- meene ontwikkeling, een verdieping en ver rijking van het inzicht in maatschappelijke toe standen een verfijning en veredeling van den smaak. Spr. bepaalde zich tot de muziek en de lieratuur en betoogde, hoe het leeren ver staan en begrijpen van de goede muziek er toe mee werkt om 'n goeden smaak te bevorderen en 'n verdieping van den geest bewerkstelligt. Als voorbeelden behandelde hij muziek van Chopin, Beethoven, Mozart, Verdi en andere componis ten; en in verband hiermee datgene, wat te genwoordig, met de toepassing van de „electric recording", op de gramofoonplaat geboden wordt Vervolgens ging de heer Verwayen over tot het bespreken van de literatuur en behandelde hier de verschillende moderne schrijvers: Her man de Man, de menschen van de Gemeen schap: Albert Helman, Albert Cuye, Jan En gelman en anderen, alsmede de Vlaamsche schrijvers Felix Timmermans en Stijn Streu- vels. Spr. toonde ook hier aan den invloed, welke van de boeken uitgaat en de vruchten welke het goed en doordacht lezen van deze boeken kan dragen. Tenslotte besprak hij de buitenlandsche schrijvers: Sigrid Unset, Shaw, John Galsworthy om te eindigen met ae^ Italiaan Papini. Van dezen werd het boek „Gog onder de loupe genomen. Zoo is dit een leerzame avond geworden, niet alleen voor de leden doch ook voor den heer Verwayen zelf, want de vooropgezette be doeling van deze causerien is toch, de leden te leeren zich in gezelschap en voor een audito rium ongedwongen uit te spreken. Tenslotte is toch het doel van „Katholiek Leven den leden algemeene ontwikkeling van allerlei aard bij te brengen. Daarom is het zoo jammer dat er betrekkelijk zoo weinig belangstelling voor t werk van „Katholiek Leven" bestaat. Niet al leen van een gedeelte der leden doch nog minder van de ouders van die leden. Het is waar: een jongeman wil niet gedwongen zijn, maar dat is ook niet noodig; een enkele aan sporing kan oók' zooveel bereiken! Het werk is mooi, het verdient dan ook aller belangstel ling. Laat daarom allereerst de ouders er toe meewerken, dat „Katholiek Leven" zijn werk kan blijven voortzetten. Het is nog wei niet zoo erg, dat voor opheffing behoeft te worden gevreesd, integendeel, maar met meer mede werking, met meer leden, met meer geld, kon er, nog zoo onnoemelijk veel meer georgani seerd en bereikt worden! Wat dus noodig is, is in de eerste plaats een vermeerdering van het ledental en in de twee de plaats de belangstelling van de ouders. Jongelui uit den tusschenstand, komt eens een Vrijdagavond in Gebouw Beijersbergen, 't zal U bevallen. Ouders, spoort uw zoons er toe aan, en tracht hen, die al lid zijn, te bewegen trouw de vergaderingen te bezoeken! HUN KIND VERDRONKEN De commissaris van politie alhier verzoekt In verband met het Dinsdag 14 dezer uit de Wilhelminahaven alhier gedregde kinderlijkje inlichtingen omtrent een man en een vrouw, die zich Maandag tevoren, ongeveer half 8 uur des avonds in eikaars gezelschap moeten hebben opgehouden op den West-Frankeland- schedijk. gaande langs de Wilhelminahaven in de richting Vlaardingen. De vrouw droeg een tamelijk groot pak. DE UITBREIDING R- K. WEESHUIS Zaterdag 25 Februari des morgens te 10 uur zal de nieuwbouw van het R. K- Weeshuis aan de Hoogstraat, hoewel zonder veel ceremonieel, officieel worden geopend. JAARFEEST R. K. VOLKSBOND Onder enorme belangstelling van de zijde der leden en hun familie heeft de plaatselijke afdeeling van den R. K- Volksbond Zondag avond haar jaarfeest gevierd. Zij deed dit op artistieke wijze, want zoowel haar tooneel- vereeniging als haar harmonie waren gemo biliseerd. Nadat de pijpers van den heer Smit de eer ste feestklanken hadden laten hooren. betrad de afdeelingsvoorzitter, de heer Th. Mou- wens het podium, om een woord van welkom te spreken en eenige huishoudelijke mededee- lingen te doen. Het tooneelstuk, dat daarop aanving, was Als de poorten opengaan....!", een werk in drie bedrijven, door Jos. Smits en Jac. Braun geschreven, dat de aanwezigen den geheelen avond geboeid heeft. Nu ging het onderwerp van het stuk, een sociaal-politiek geval, het publiek al zeer ter harte, doch ook de wijze waarop het in elkaar was gezet en vooral de zeer goede vertolking droegen zeer veel tot het succes bij. De typen werden zeer verdien- j stelijk uitgebeeld en de situaties op zeer leven dige wijze weergegeven. Aller harten stal in- tusschen het kleine meisje, het de kinderrol vervulde en wel met een succes, dat niet alleen haar maar ook degenen, die haar „dresseerden", tot eere strekte. Als de poorten opengaanze zijn thans ge sloten: er is staking, omdat de arbeiders geen verdere loonsverlaging kunnen accepteeren. Van Velzen, de fabrikant, heeft een zuster van een der organisatieleiders als gouvernante in dienst, omdat hij weduwnaar is en zijn vrouw hem destijds een dochtertje schonk. Hij vraagt, de jongedame ten huwelijk, doch zij eischt daarvoor, dat hij zijn hardvochtigheid in menschlievendheid zal veranderen. Dit ge schiedt ten slotte, doordat overduidelijk blijkt, dat ook het kind de gouvernante heel graag als een tweede moedertje begroeten wil. In- tusschen krijgt de bedrijfsleider, die den pa troon tegen zijn menschen opzette en de gou vernante onbetamelijk lastig viel, zijn ver diende loon. Haar broer volgt hem in zijn func tie op. „St. Ambrosius" blies onder de pauzen; mis schien mooiere stukken dan wenschelijk was, want het publiek wil zich nu eenmaal graag eens even uiten, wanneer het doek gevallen is, vooral als het spel zijn gemoed geroerd heeft. De heer Mouwens dankte na afloop de too- neelspelers en de muzikanten en hij gaf nog een klein cadeautje aan de „kleine meid", die zoo aardig geacteerd had. VEREENIGING GRUNO De vereeniging van Groningers hier ter stede Gruno hield Zaterdagavond in gebouw Een dracht haar vierde bijeenkomst van dit sei zoen. De voorzitter, de heer H. Veenkamp, opende den avond met een kort woord, waarna alle aanwezigen zich rond een koffietafel schaarden. Onderwijl deed de voorzitter nog de mededeeling van een te houden landelijke Groninger-voordrachtenwedstrijd, waaraan ook leden van Gruno zullen deelnemen. Vervolgens werden eenige tooneelstukjes voor gedragen en enkele voordrachten ten beste ge geven. De heer Dorsman Jr. zorgde voor piano muziek. -dus mm Verwacht wordt: Zwakke tot matigen. Noor delijke tot Westelijken of Zuid-Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk sneeuwbuitjes, lichte vorst tot om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi. Lichten op van 's avonds 5.49 tot 's morgens 6.37. HET „REGENT" NOG STEEDS. Voor de zóóveelste keer is een militair vliegtuig neergestort, ditmaal aan den Schoolweg te Soesterberg. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 16—18 Februari GEBOREN: Catrinus, zoon van J. van Deur- sen en M. Mak, Westfrankel.str. 106 Johanna J., dochter van J. A. Breuker en J. C. M. Va- vier, Numansdorpschestraat 10. VERBONDEN De politie heeft Zaterdag aan den post aan de Francois Haverschmidtlaan den 12-jarigen J. K. uit de Vïiendschapstraat verbonden, die zich bfj het spelen ernstig aan den middelvin ger van de linkerhand had verwond. De jon gen moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. AANRIJDING Zaterdagmorgen heeft op den hoek van do Fabristraat en de West-Frankelandschestraat 'n aanrijding plaats gehad tusschen een vracht auto, bestuurd door D. K., schipper, wonende alhier en een auto, bestuurd door W. v. d. N. N. uit Hoek van Holland. De auto's werden beschadigd Bao Kuen Chen, vertegenivoordiger van Mandsjoekoeo, woont de parlemcnts- sitting te Tokio bij. INBREKERS IN ACTIE De waker N. van W. van den Nachtveilig heidsdienst vond in den afgeloopen nacht de keukendeur open staan van de woning van C. aan de Willem de Zwijgerlaan. Hij waar schuwde de politie, daar de bewoners afwezig waren en hij dus onraad vermoedde. Bij on derzoek bleek, dat een raam was ingedrukt, waarna de dieven waren binnengedrongen. Alle laden van kasten, buffetten enz. waren aan een onderzoek onderworpen en stonden open. Of tr iets vermist wordt, is nog niet bekend. Vrijdagavond is een poging tot inbraak gedaan in de woning van W. aan de Willem de Zwijgerlaan, alhier. De dader kon niet ver der komen dan de W. C., welke hij via een raampje wist binnen te dring en. De deur was echter op slot, zoodat hij de gang en het ver dere huis niet kon bereiken. Zaterdagavond heeft een agent van politie den 17-jarigen J. L. van hier op heeter daad be trapt bij een inbraak met zijn broer, in het pakhuis van E. aan de Hoofdstraat, alhier. Zij hadden 8 pakjes, inhoudende flesschen haar water, gestolen. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 10—16 Februari 1933. Te bevragen aan het Hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: zeildoeken tasch, kinderhandschoen, glacé handschoen, dames handschoen, arbeidskaart, sleutel, ledige por- temonnaie, portefeuille met foto's, tube zebra, kinderporteinonnaie inh. 7 penningen. Bij vinders: vetpomp, A. v. d. Most, Rozen burgerstraat 5B; damestaschje met inh., J. Riet veld, Snelliussingel: zakkam, T. Groenendijk, Dam 16; handwerkkleedje, W. Keller, Char lotte de Bourbonstraat 2; damestasch met inh., C Simons, Beijerlandschestraat 19; rijwiel plaatje, L. Oudenaar, Lange Haven 67; duif H. Wienecke, Parallelweg ll'4A; dameshandschoen C. Krabbendam, Pr. Fred. Hendrikstraat 27B: glacé handschoen, P. Berkhout, Boterstraat 60; hondje C Eijsman, Lange Haven 90; kinder handschoen. R. Boranie. Th. a Kempisstraat 12B damesparapluie, A. Groenheijden, Voltastraat 19B- muts C. P. van Oort, Mariastraat 56A; paar kinder glacé handschoenen, J. Govert. Bilderdijkstraat 11; 2 thee lieken, A. de Vaal, IJsselmondestraat 48; R. K. kerkboekje, C. Schippers, Stationstraat 29B; heerenrijwiel, J. Stouthandel, Hoogstraat 7. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 19 Febr. Aangekomen: Noorsch m.b. Troja, met stukgoed van Hamburg; Eng. s.s. Benresch met olie van Vancouver via Lon den voor N.V. Schieveem aan de Wilhelmina haven. SCHIEDAM, 20 Febr. Aangekomen: s.s. Gaas- terkerk, met stukgoed van Hamburg in de Wilhelminahaven. Contributie verhoogd Men meldt ons uit Gouda. De R. K. Kamer-Centrale Leiden heeft Za terdagmiddag in „Harmonie" te dezer stede een vergadering gehouden, welke zeer druk was bezocht. De voorzitter, de heer H. J. ;1jet onthouden.' der, memoreerde de Kamerontbinding en wees op de vervroegde verkiezing. De houding van de Chr. Hist. Kamerfractie, welke vóór de motie- Boon stemde, kon spreker zich niet begrij pen. Met goeden moed gaat de R. K. Staats partij de stemming tegemoet; zij is paraat. Op 5 Maart a.s. zullen in de kiesvereenigingen de stemmingen voor de definitieve candida- teniijst plaats hebben. De heer Bader felici teerde den heer Schölvinck te Waddinxveen met zijn benoeming tot burgemeester van Nootdorp. De secretaris der Centrale, de heer A. C. van Berkel, deelde mede, dat in den loop de zer week de stembiljetten voor de stemming op 5 Maart aan de Kiesvereenigingen zullen worden gezonden. De uitslagen moeten op 6 Maart, om 12 uur des middags, bij het secre tariaat der Kamer-Centrale te Wassenaar zijn ingeleverd. Uitslagen, welke later komen wor den niet geaccepteerd. Eenige afgevaardigden bespraken de indie ning der uitslagen en verzochten den termijn iets ruimer te stellen. De voorzitter verklaar de, dat hieraan, ingevolge bepalingen van het Partijbestuur niet kon worden voldaan. De afgevaardigde van Oudewater verzocht opha ling der uitslagen per auto. Ook dit verzoek werd niet voor inwilliging vatbaar geacht. De kiesverenigingen kunnen onderling regelingen treffen, doch moeten er voor zorgen, dat in- lèvering op tijd plaats vindt. Ingekomen was een schrijven van dgn heer A. C. T. Conijn te Hilversum, waarin deze intrekking van zijn Kamer-candidatuur be richt, De penningmeester, de heer Th. A. Houdijk, verzocht den afgevaardigden betaling der contributie van Kiesvereeniging-leden. die zich in den loop van 1932 hebben aangesloten. De vereenigingen, welke vóór 20 Februari niet aan haar verplichtingen hadden voldaan, zouden geen biljetten voor de groslijststem ming ontvangen. Van de direct geboden gele genheid om te betalen, werd een druk ge bruik gemaakt. Het verslag van de op 25 en 26 November gehouden vergadering van den Partijraad kon niet worden uitgebracht aangezien de ver tegenwoordiger der Centrale, de heer Schöl vinck, niet aanwezig was. Wegens drukke be zigheden had hij bericht van verhinder ng gezonden. Dit punt moest derhalve tot een volgende bijeenkomst worden aangehouden. De vraag werd gesteld of de vertegenwoor digers van Leiden op de Partijraadsvergade ring een blik hadden kunnen slaan in de be grooting en of de salarissen der partij-amb tenaren niet aan den hoogen kant zijn. Voorts werd de meening geuit, dat op de betreffen de vergadering weinig door de Centrale is bereikt. De voorzitter ontkende dit laatste; al gemeen is men over de behaalde resultaten zeer tevreden. De heer Heemskerk (Leiden), die eveneens Partijraads-afgevaardigde was, zeide de be grooting eenigszins onder de oogen te heb ben gekregen. De salarissen zijn over het geheel genomen niet te hoog. Wei is cumula tie van functies geconstateerd. Voortaan zal de begrooting op de partijraads-vergaderingen worden behandeld. De Centrale Leiden heeft menig succesje geboekt. Er waren niet min der dan 109 amendementen te verwerken. Vele hiervan werden gecombineerd, waar door aan veel bedoelingen van Leiden is te gemoet gekomen. Spreker noemde eenige Leidsche amendementen op, welke zijn aan genomen. selijke R. K. Kiesvereenigingen, verhoogd ge worden. Er is door ons bestuur toen op ge wezen, dat deze verhooging zou noodzaken, ook dezerzijds met een voorstel tot contribu tie-verhooging te komen, welk oogenblik dan nu is aangebroken. Evenwel werd in de laat ste jaren het saldo van onze kas steeds klei ner, als een gevolg hiervan, dat ook aan onze partij-organisatie steeds hoogere eischen wer den gesteld. Gaarne hebben wij aan elk ver langen voldaan en! wij meenen dan ook te mogen constateeren, dat men over den gang van zaken in de R. K. Kamer-Centrale Lei den tevreden is. De daling van het saldo ver vulde ons meermalen met ongerustheid, die wij niet onder ons hielden, maar waaraan wij reeds eerder uiting gaven. Het is dan ook absoluut noodzakelijk dat krachtig wordt ingegrepen voor een versterking der eigen kasmiddelen van de R. K. Kamer-Centrale Leiden. Gaarne zullen wij aan redelijke eischen blijven voldoen, maar dan mag men ons de geldelijke middelen die daarvoor noodig zijn. De heer Lieverse (Hoogmade) verzette zich tegen contributie-verhooging. Als er geld noo dig is, laten dan de voor dezen kieskring zit ting hebbende Kamerleden een gedeelte van hun salaris afstaan. Veur drong er op aan, dat de Centrale ver kiezingsmateriaal voor alle aangesloten kies vereenigingen zal inkoopen. Bij gecentraliseer de aanschaffing zijn de prijzen aanwerkeiijk lager. Woerden vond, dat de toelichting op het voorstel geen juist inzicht geeft waaraan net geld zal worden besteed. Met 10 ets. verhoo ging kan zij zich wel vereenigen, mits het voorloopig voor één jaar is. Haastrecht achtte de verhooging wat te groot. Alkemade was van oordeel, dat het voorstel eenigszins laat komt. Verschillende Kiesver eenigingen hebben haar contributie reeds ge ïncasseerd. De afgevaardigde stelde voor de contributie voor de Centrale voor 1933 te stel len op 8 ets. en voor 1934 op 10 ets. Schoonhoven adviseerde tot aanvaarding van het bestuursvoorstel. Het secretariaat wordt uitstekend verzorgd en het is een plicht der vereenigingen het bestuur te steunen. Voor loopig zou de verhooging voor één jaar kun nen gelden. Koudekerk kon moeilijk met het voorstel accoord gaan De kiesvereenigingen hebben nu al moeite om de contributie binnen te krijgen en de verhooging voor de Centrale zal ver scheidene kiesvereenigingen tot verhooging voor de leden noodzaken. De afgevaardigde vereenigde zich, indien vermeerdering onaf wendbaar is, met het voorstel Alkemade. De penningmeester der Kamer-Centrale zei- de, dat den kiesvereenigingen veel voor haar geld wordt geleverd. De verkezingen zijn oor zaak, dat de tegenwoordige contributie niet voldoende is. De Centrale moet aan de Staats partij 2 ets. per lid méér afdragen, terwijl de inkomsten steeds verminderen. Zonder ver hooging durft het bestuui den verkiezingsstrijd niet ingaan. Bij vaststelling op 8 ets. zal zeker nog een tekort ontstaan. Het bestuursvoorstel om de contributie op 10 ets. te bepalen werd vervolgens z. h. s. aangenomen. De voorzitter bracht hulde aan den secre taris en penningmeester voor de zeer te waar- .deeren wijze, waarop beiden hun functie ver vullen. Verkiezing afgevaardigden. Lisse; J. Verkley, Alkemade; N. Zwaan, Sas- senheim; J. Wesserlingh, Leiden. Bespreking van candidaten. De gelegenheid tot het noemen en bespre' ken van candidaten uit de verzamellijst voor één omschreven zetel en twee vrije zetels gre pen de afgevaardigden dankbaar aan. Aanbevolen werden; door Wesselingh (Lei den): J. D. de Kok, (Loosduinen); door Boek horst (Waddinxveen); M. P. v. d. Weijden, (Zevenhoven); door Boekraad (Boskoop); G. W. Kampschoër, (Monster) en G. Bulten, (Voorhout); door Hoogevorst (Ter Aar»; v. d. Weijden; door Lombert (Leiden); Kampschoër door Polman (Leiden); G. J. M. J. Molken' boer (Leiden), en v. d. Weijden; door Ha- meling (Hillegersberg)M. J. M. van Poll, (Helmond); door Paardekooper (Zoeterwou- de) de Kok en Kampschoër; door Elderhorst (Stompwijk); Kampschoër; door Lieverse (Hoogmade) v. d. Weijden; door Braun (Noordwijk); Bulten en dr. A. J. Oomen, (Utrecht); door Willemse (Leidschendam)H. E. v. d. Brule, (Rotterdam) en Molkenboer; door Raaphorst (Veur); Max van Poll; door Warmerdam (Lisse); dr. F. S. A. C. M. Baron van Wijnbergen, (Lisse); Waaier (Stomp wijk); A. C. A. Deerenberg,, (Schoonhoven). Rondvraag. Contributie-verhooging. Aan de orde kwam vervolgens het be stuursvoorstel om de jaarlijksche contributie te bepalen op 10 ets. per lid. Op dit voorstel werd de volgende toelichting gegeven: „Zooals bekend, is de contributie-afdracht aan de R. K. Staatspartij onlangs, ook met instemming van de afgevaardigden der plaat- De verkiezing van 12 afgevaardigden en 6 plaatsvervangers voor de vergadering der sa mengevoegde Kringorganisaties op 19 Febr. te Amsterdam deed Lisse voorstellen daar voor 6 bestuursleden der Kamer-Centrale en 6 afgevaardigden uit de vergadering aan te wijzen. Leiden klaagde over de vorige verkiezing, welke technisch niet in orde en bijna zonder einde was. Zes bestuursleden achtte zij wel wat veel. Lisse wilde 4 afgevaardigden uit het be stuur, 6 uit de leden en de 2 afgevaardigden der laatste Partijraadvergadering benoemen. Bodegraven achtte het beter een geheel vrije stemming te houden. Gelegenheid werd gegeven tot het stellen van candidaten, waaruit een keus kons wor den gedaan, terwijl ook op niet gecandideer- de aanwezigen mocht worden gestemd Voor de afvaardiging werden bij stemming de volgende personen aangewezen; Th. A. Houdijk, Boskoop; J. P. van Breukelen, Woer den; P. Heemskerk, Leiden; C. W. de Jong, Zoeterwoude; J. J. Ruis, Woerden; J. v d. Voet, Voorhout; F. C. J. v. d. Eerde, Lisse; H. J. van Poll, Bodegraven; J. Kortekaas, Lis se; G. P. G. van Leeuwen, Wassenaar; J. A. Woudenberg, Schoonhoven; W. Togni, Ter Aar. Tot plaatsvervangend-afgevaardigden zagen zich benoemd: N. W. Schrama, Lisse; H, E. J. Bank, Hoogmade; P. Warmerdam, Bij de rondvraag deelde de penningmeester mede, dat de contributie over 1933 iets vroe ger dan andere jaren zal worden geïnd, zulks in verband met de verkiezingen. Een der afgevaardigden van Hillegersberg verklaarde, dat door een onbegrijpelijk mis verstand van hun secretaris voor de groslijst stemming niet is gecandideerd de heer van IJselmuiden. Spr. verzocht den afgevaardigden naar de vergadering der Kring-organisaties pogingen aan te wenden dezen persoon als nog gecandideerd te krijgen. De voorzitter antwoordde, dat zulks onmo gelijk is. De candidaatsteling is gesloten en over deze zaak kan in geen enkele instantie meer gesproken worden. Een andere afgevaardigde van Hillegers berg vond het een fout in de organisatie, dat een candidaat, die door leden van een kiesvei- eeniging werd gesteld, doch door een verzui men van den secretaris niet is opgpegeven aan de Centarle, niet meer wordt aangenomen. Dev oorzitter betreed, dat dit een fout tn de organisatie zou zijn. Het bestuur der kies- vereeniging of de voorzitter daarvan had moe ten controleeren. De heer Lieverse (Hoogmade) vroeg inlich tingen omtrent de candidatuur van mr Ver schuur. Deze heeft zijn verklaring van aanne ming te laat ingezonden en staat toch op de verzamellijst. De secretaris der Centrale zeide, dat ver schillende candidaten hem geen verklaring hebben doen toekomen, doch deze stuurden aan den secretaris van een der andere Cen trales van de groep LeidenDordrechtFries landGroningen. Afgevaardigde v. d. Voet (Voorhout) achtte den tijd om voor de stemming op 5 Maart voor bepaalde candidaten propaganda te maken erg kort. Spreker stelde wijziging voor van het reglement, dat momenteel het voeren van propaganda alvorens de verzamellijst is sa mengesteld, verbiedt. Naar aanleiding van een in de vergadering vernomen klacht verdedigde de heer Verklkey (Alkemade) de werking van de Crisiszuivel- wet. De regeering verdient dank daarvooi. De heer Raaphorst (Veur) plaatste zich op het standpunt, dat voor de groslijststemming geen candidaten moeten worden aanbevolen, die reeds een behoorlijk gesalarieerde betrek king hebben. Spreker kantte zich tegen cumu latie. Dezelfde afgevaardigde besprak art. 177, door hetwelk Katholieke missionarissen in Indië in hun arbeid worden tegengewerkt. De heer Lombert (Leiden) raadde denge nen, die over dit vraagstuk meer willen we ten, aan zich in verbinding te stellen met Piet Kasteel. De bezwaren van het artikel dienen niet te worden onderschat, doch ook niet overschat. De scherpste puntjes zijn er reeds af. Met een woord van dank voor de goede op komst en de aangename discussies, sloot de voorzitter de vergadering, welke bijna vijf uur had geduurd. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R K. Volksbond, 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K K, Gorzen in het Parochiehuis lederen Dinsdagavond van 6—7 uur repetitie van het kinderkoor van den K K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaalbewerkersbond ,.St. Eloy'. gebouw R K, Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v Beethoven (dir J C. M Feltzer) in Musis Sacrum lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den NecL R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten) Groote zaal van den R K Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St Jos Gezellen Schiedam 1 Ver— eenigingsgebouw Lange Haven 70 Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vriidae om 8 uur repetitie R K. Gem Toorieelvereeniging .Alberdingk Thiim". Gebouw R K. Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R IC. E H B O iri het gymnastieklokaal der Eerw, Broeders. Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot hall 11 repetitie Koninkl Zangvereeniging Schiedanu Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed, Flipse Gebouw R. K. Volksbond lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd Schiedam van der Ned. R K Bond van Overheidspersoneel ..St Paulus". Tusschen 8 en 8 30 uur ..klachten" voor de leden lederen Zaterdagavond: Ned R K Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers. Behangers en aanverwante vakken ,.St Antonius" Van hall 8 tol half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden Maandag 20 Februari Vergadering der R. K. Jongensvakcentrale (Contactcommissie). Spreker de heer Veldman uit Utrecht, met lichtbeelden. R. K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag 21 Februari. Feestavond van de Eerste Schled. Biljart- vereeniging „Entre Nous" in het Verkoop, lokaal Feestavond der Huishoud- en Industrieschool- vereeniging. in .Musis Sacrum". 8 uur. Jaarfeest van den R. K. Vrouwenbond. R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 22 Februari Vergadering van het Ned Roode Kruis, afd. Schiedam. Causerie met lichtbeelden van dr. Meihuizen uit Rotterdam over „Het Ned Roo de Kruis op den Balkan", in gebouw „Een dracht". 8 uur. Ledenvergadering der Ver. voor Schoolver- eeniging. ,MUS'S Sacrum", 8 uur. Donderdag 23 Februari Feestavond Bijz. Vrijw. Landstorm, in „Mu sis Sacrum", 8 uur. Jaarvergadering der afd. Schiedam van de R. K. Staatspartij. R. K. Volksbond, 8 uur. Zonder RECLAME go'n omzat, 1 geen winst; de DRUKINKT is de j p 1 krach i van 't huidige zakenleven j| 23 Febr.: Diergaarde, concert solisten ItaL Opera, 8 uur. U a g e l u k s Tivoli-Schouwburg Dat 's goed bekeken (Bouwmeester-revue) 8 uur. Zondag ook 2 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 23 Februari in: Grand' théatre' Het'~te*eken des Kruises (voor volw.); Studio '32, De 13 koffers van O. F. (voor volw.), Thalia, Vijanden der wet (voor volw.); Royal, Gitta entdeckt ihr Herz (voor volw.); Olympia. Helden der luchtpost (voor volw); Centraal, Overval op de West-expresse (voor volw.); Cor so, Drie met een benzinepomp (voor volw.) Tentoonstellingen. Unger van Mens, Eendrachtsweg 27b, werken door Antoa Thieme (tol 6 Maart) - Toonkamei Ad. Dunner teekeningen Zuid-Frankrijk 1932, door Jos H. Gosschalk (tot 7 Maart). - Rótterdamsrhe Kring werk van Edgar Fernhout (tot 8 -Maart), - De Bijenkorf, teekeningen van Jo Spier. SCHIEDAM, 20 Februari. Officiëele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwjjn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 8.50. ftpneling Spoeling 0.80 a OiO.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1