HET APOSTOLAAT DES GEBEDS. INVOERING OMZETBELASTING. ZATERDAG 21 FEBRUARt 1933 MAX EN ZIJN VRIENDEN. (stm. ..BOUW U EEN ARK". MIDDENSTAND EN GROOT- BEDRIJF. Invoering van het Zwitsersch rabatzegelsysteem. PROEVEN IN 'S-GRAVENHAGE DELFT EN TEGELEN. DE AMOK IN HET ZIEKENHUIS TE SINTANG. DE EERSTE PAROCHIE IN DE WIERINGERMEER. ALGEMEEN DEMOCRATISCHE UNIE. VAN PASTEUR TOT STASSANO. JOURNALIST CONTRA DE A. V. R. O. WAT ALS OMZET WORDT AAN GEMERKT. Heffing van een procent van den ver koopprijs der goederen. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. De heffing. MEMORIE VAN TOELICHTING. In de apenkooi. R, K. JUVENAAT BISDOM HAAR LEAL TOENEMEND TAJCHTVA A RTVER- KEER OP DE INDISCHE LIJN VAN DE K. L. M. 619. De oppasser richt een waterstraal op 620en ondanks de protesten der den koning en den consul-generaal. Hier- beide hooge bezoekers worden zij door den tegen zijn zij niet bestand. Zij laten zich oppasser ..opgebracht" en bij de andere naar beneden glijdenapen opgesloten. Tk wil geen ongeluksprofeet zijn en nog minder een voorspeller van het einde der dagen. Maar de woorden: Fac tibi arcam, bouw u een ark, zijn voor alle tijden ge sproken, waarin groote gevaren dreigen. En dat er groote gevaren over Europa en de heele Kerk hangen, zal wel niemand ont kennen, die de gebeurtenissen in Rusland, Spanje en Mexico voor den geest heeft. Er zullen er zijn, voor wie die woorden: Fac tibi arcam het. bevel inhouden, ridderlijk aan den strijd onzer dagen deel te nemen, hetzij voor de vergadering der Staten-Gene- raal, hetzij in de redactie van een courant, hetzij in het dispuut met communisten of vrijdenkers. Er zullen er ook zijn, voor wie het een legerorde zal zijn, om openlijk te getuigen voor den Christus, op straat en plein, in stadion en vergaderzaal. Er zullen er meer zijn, voor wie het een aansporing wordt, om de plichten van hun staat als zielzorgers, als leeraren, als wetenschappe lijke vorschers beter na te leven, want geen ark vaart veilig wanneer niet de plicht haar leidt. Maar bet. zullen de meesten zijn, die bij het vernemen van dit bevel: bouw u een ark. niet zullen weten, hoe zij het moeten nakomen. Hun dagen zijn gevuld van den morgen tot den avond met. afmattenden, belaas vaak nutteloozen arbeid, om het dagelijksch brood voor zichzelf en vrouw en kinderen te verdienen. Wanneer zij, ge broken door vermoeienis en teleurstelling, des avonds aan den huiselijken haard kun nen rusten, hoe kunnen die armen dan nog werkelijk verplicht zijn, te bouwen aan hun ark, het hout er voor te schaven, „ex lignis laevigatis"; er kamertjes in te timmeren, „mansiunculas" En wat moeten de hon derdduizenden werkloozen beginnen, wier gemoed gaandeweg is verbitterd tegen een maatschappij, die hun te weinig geeft om te leven en te veel om te sterven; wien de lange ledigheid elke inspanning heeft leeren schu wen en wien de rust op 's duivels oorkussen heel iets anders dan volgzaamheid heeft ingefluisterd Zullen zij het: fac tibi arcam, bouw u een ark niet verkeerd verstaan, daar 't immers toch in figuurlijken, niet in letterlijken zin moet worden opgevat? Zal hun ark niet zijn de rebellie, de weigering, de wapening, de woeste, wanhopige daad maar ten minste de daad, die bevrijdt uit die ellendige daden loosheid en onzekerheid Tot die allen, zoowel tot hen, die zich tot goede daden in staat voelen en uitgenood igd, als tot hen. die zich in het kwaad voelen meegesleurd, zijn die woordenfac tibi arcam gericht en er is ook een middel, om dat bevel na te komen. Toen de sluizen des hemels en de bronnen der aarde het water gedurende veertig dagen en veertig nachten begonnen uit te storten, trokken Noë en zijn huisgezin zich terug in de ark, die hij had gebouwd. Toen de bar baren in wilde horden over de grenzen van het Romeinsche Rijk trokken, begaven de Christenen zich tot een inwendig leven, dat hun door St. Benedictus en zijn gezellen werd geleerd; toen de hervorming haar nieuwe leer en lokselen aan de vermoeide en verbitterde wereld voorhield, greep de Kerk naar de nieuwe middelen der contra reformatie en der Geestelijke oefeningen en ook thans is er een middel, om aan den vloed van zonde en ellende, die de wereld dfeigt te overzwalpen, te ontkomen: het Apostolaat des Gebeds. Reeds geruimen tijd was bij de hoofddirectie van de Nederlandsche Middenstandsbank en de hoofdbesturen der landelijke Middenstands organisaties in studie de vraag of ook niet hier te lande de middenstand kon en moest over gaan tot de invoering van het z.g. Zwitsersche rabatzegelsysteem, hetwelk daar te lande zulk een machtig wapen was gebleken voor den mid denstand in zijn verweer tegen het opdringend groot-bedrijf. In Zwitserland zijn n.l. niet min der dan 15.000 winkeliers bij dit. systeem aan gesloten. In het afgeloopen jaar werd daar aan omgezet een waarde van fr. 150 millioen, met een netto-overschot van fr. 2 millioen, dat ge bruikt wordt voor algemeene reclame, propa- gaganda en het bewerken van de publieke opinie met geschriften e.d. Eenigen tijd geleden werd onder leiding van de Ned. Middenstandsbank eene commissie be noemd, welke dit systeem in Zwitserland is gaan bestudeeren en tot de overtuiging is ge komen. dat ook voor den Nederlandschen Mid denstand in dit systeem een krachtig econo misch verweer is gelegen. Met de voorbereiding is men thans zoover, dat volgende week met de eerste toepassing van het systeem in den Haag een aanvang zal worden gemaakt. Tegelijk wordt ook een proef genomen in Delft, en Tegelen, om te zien, hoe het, systeem in de kleine stad en in het dorp zal werken. De leiding van dit systeem berust bij eenige directeuren van de Nederlandsche Midden standsbank n.l. de heeren Kropveld uit den Haag en Schras uit Rotterdam. De zegels zullen den naam dragen van Midco-zegel d.w.z. mid- denstand-contantzegel. De werfkracht van het systeem berust op den zin voor spaarzaamheid van het volk. Op de kantoren van de Nederl. Middenstandsbank zullen de aangesloten winkeliers de zegels en boekjes kunnen bekomen tegen een bedrag van 5._ Wanneer de kooper een boekje met ƒ105 aan zegels heeft, ontvangt hij daarvoor ten kantore van de Middenstandsbanken een bedrag van ƒ5.--. Het. verschil, dat van ƒ100 en niet van ƒ105 5 pet- wordt gerestitueerd, komt ten goede aan het bovengenoemde doel: reclame en propaganda voor de Middenstands- zaken. Hoewel de Nederl. lMiddenst3.ndsD3.ilb sterk bij de invoering van dit rabatzegel-systeem is geïnteresseerd, wordt het niet een instelling van de bank. Er is n.l. een afzonderlijke stich ting in bet leven geroepen, waarin o.a. de drie landelijke middenstandsorganisaties zijn ver tegenwoordigd. Wat de practische werking van het systeem betreft, dit komt hierop neer, dat de huisvrouw voortaan bij alle winkeliers (middenstands- zaken, dus niet de coöperaties en het gioot- winkel en filiaal-bedrijf) voor alle koopen de zelfde zegels ontvangt en op deze wijze piac- tisch op de geheele huishouding de 5 pet. kor ting geniet, terwijl men absoluut vrij is te gaan. waar men wil. Echter niet alleen voor öe levensmiddelen-branche zal dit systeem gelden; alle soort van zaken, ook b.v. de da mes- en heerenkleeding, magazijnen, kan zich aansluiten, een en ander natuurlijk ter beoor deeling van de leiding van de stichting. In Middenstandskringen is men zeer optimis tisch gestemd omtrent het slagen van de proef en men verwacht binnenkort veel effect van dit strijdmiddel tegen coöperatie en grc'be- dryf. Zoo op iets, dan zijn op dit apostolaat van toepassing de woorden: fac tibi arcam,, bouw u een ark en trek er u in terug. Niet, om moedeloos af te zien van verdere actie, niet om met gevouwen handen den genadeslag af le wachten, maar juist om kracht te putten in het gebed, als bron van alle kracht en van allesomvattende naastenliefde. Dat immers is de gedachte, die het „An- nuarium Apostölatus Orationis" voor het jaar 1933 zoo geweldig suggereert. Wij kun nen tegen de propaganda der godloozen en goddeloozen in eigen iand strijden; wij kun nen protesteeren tegen de gruwelen in Mexico rn Spanje; maar wat baat ons dit alles, wanneer de hulp van Boven ontbreekt en wat kunnen wij tegen het dreigend oorlogsgevaar, tegen de dreigende revolutie, tegen de stelselmatige ontkerstening in verre landen Niets door eigen kracht en alles in de kracht van Hem, op Wiens woord zee en winden tot rust komen. Het tafereel van den storm op het meer van Genezareth; de Apostelen, zich wendend tot den slapen- den Meester; de Meester-zelf, opwakend en gebiedend aan zee en stormen, moet ons in deze dagen steeds voor oogen staan. Wij zullen ons een ark bouwen, een arke des behouds, niet alleen voor ons-zelf maar voor alle menschen, wanneer wij, na onzen uitwendigen plicht gedaan te hebben, ons begeven tot het gebed. Tot het gebed, opdat de vrede van Christus moge heerschen in het Rijk van Christus; opdat de Protestanten in de missie-landen de volle waarheid mogen erkennen; opdat de volken goed geregeerd worden; opdat de gevaren van de Chineesche kerk mogen worden afgewend; opdat, com munisme en meedoogenloos kapitalisme worden overwonnen; opdat de Bouddhisten zich mogen bekeer en, opdat.men kan de maand-intenties van het Apostolaat des Ge beds stuk voor stuk nagaan en ons gebed zal niet besloten blijven tot de nooden van eigen geest en lijf, maar als een wereld apostel, grooter dan Franciscus Xaverius, schrijden, gaan, stormen over de aarde, om overal het vuur te brengen, dat Christus gebracht heeft en wil ontsteken. In die ark kan ieder zijn redding zoeken en vinden. De moedelooze en de levens lustige, de rijke en de arme, de moede ar beider en de ontzenuwde werklooze, de man van de hand en die van het verstand. En in die ark is plaats voor allen, want wij moeten er kamertjes in timmeren, dat wil zeggen, wij moeten volgens de vastgestelde maand- intenties bidden voor alle volken en standen, voor de heidenen en voor de Christenen voor de rijken en voor de armen. Voor één zaak echter is er in die ark geen plaats. Niet van alle dieren nam Noë er tweemaal zeven mede in de ark, maar alleen van de reine dieren, terwijl van de onreine een enkel koppel voldoende was. In onze arke des gebeds nemen wii het echt-christe- lijke, werkdadige en op God vertrouwende optimisme mede, maar het onchristelijke, loome en zuiver-menschelijke pessimisme laten wij buiten. Wii willen bidden voor allen en alles, wii willen georganiseerd bid den. deze maand hier- en de volgende daar voor. maar wij willen niet versagen of moedeloos bij de pakken gaan neerzitten. De storm kome Het scheepje moge geslingerd worden op de golven Hii rust op de voorplecht. Die eens de winden en de zee heeft geboden en er ont stond een groote stilte. W. MULDER S.J. Nadere bijzonderheden. Over de vreeselijke gevolgen van den amok door een Dajak in het ziekenhuis te Sintang, waarbij een doode en vele zwaar gewonden vielen, vertelt pastoor Huybers, die toevallig in Sintang op doorreis vertoefde en de ver schrikkelijke gebeurtenis meemaakte, de vol gende bijzonderheden „Hedenmorgen, zoo schrijft de pastoor, begon ik de H. Mis, als naar gewoonte, om kwart voor zes. Even nadat ik aan de E.E. Zusters de H. Communie had uitgereikt, bereikt ons een geweldig lawaai uit het vlakbij gelegen ziekenhuis. Onmiddellijk ging Moeder Xaveria de kapel uit. gevolgd door Zuster Dolorata; het lawaai hield aan en even later komt Zuster Dolorata buiten zichzelf aangeloopen en gilt: Moeder is gewond, ze is bijna dood, de deuren dichteen man krankzinnig Onmiddellijk beëindig ik de Mis en doe de Misgewaden uit. Als ik in het ziekenhuis kom. is alles al ge beurd. Hier ligt Moeder Xaveria in een stoel, met vijf paranghouwen over het hoofd, nog twee wonden over hals en schouder, terwijl het bloed over haar wit kleed stroomt: ze is nog bij volle kennis, maar door schrik en uit putting verbijsterd. Dadelijk is de dokter bij de hand om het bloed te stelpen en "de hevig bloedende wonden te verbinden. In het zieken huis zelf vond ik in den middengang de moor denaar zelf, gewond en zwaar geboeid op den grond vastgehouden. Dan in de ziekenzaal een man op den grond met een paranghouw in den hals op twee plaatsen, verderop nog drie man nen zwaar gewond, een kind, een jongetje van 12 jaar op slag doodgeslagen door een diepen slag in den hals Van andere zijde vernam de „Koerier" nog, dat toén moeder Xaveria en zuster Dolorata te hulp schoten, deze laatste in de groote conster natie van vluchtenden en schreeuwende men schen een verkeerden persoon voor den dader hield. Toen Moeder echter bij hen kwam, stormde de woedende Dajak op hen in en ving Moeder de slagen op, die eigenlijk voor zuster Dolorata bestemd waren. De schrijver van déze laatste mededeeling voegt eraan toe ..Zooals we reeds een hoop-gevend tweede telegram „toestand bevredigend naar het Moe derhuis van de Missiezusters te Asten móchten zenden, hopen we spoedig te kunnen berichten als lichtend punt, in deze tragische gebeurtenis „alle slachtoffers buiten gevaar". Wij mogen dit bericht niet besluiten zonder den grootsten lof uit te spreken over de edel moedige en liefderijke hulp, ondervonden van den kant van den Resident en om slechts bij één naam te blijven dr. Vorwerk, terwijl we de grootste bewondering moeten uiten voor de daadwerkelijke en buitengewone hulp, die het Plaatselijk en Militair Bestuur aan de slacht offers van deze droeve gebeurtenis hebben ge geven". Bij bisschoppelijk besluit van den llen Febr. 1933 is opgericht te Slootdorp in den Wierin- germeerpolder een nieuwe parochie onder den titel van den H. Geest en is benoemd tot eerste pastoor dezer nieuwe parochie de weleerw. heer P. Braak. De nieuwe parochie omvat al het tot nu toe drooggelegde laaid binnen de natuurlijke gren zen van de Wieringermeer. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kerkmeester dezer nieuwe parochie de heeren: H. A. Giesen. A. C. Kemmeren, A. C. L. Kerckhaert en A, D. Weevers, Een urgentie-program. De dezer dagen opgericht Algemeen Demo cratische Unie (A.D.U.) staat voorloopig onder leiding van dr. R. de Waard te Groningen. Het algemeen secretariaat berust bil mr. J. H. Schultz van Haegen, Zantvoortscheweg 48 te Aardenhout, terwijl het verkiézingsbureau is gevestigd bij J. de Wilde, Daguerrestraat 4 te Den Haag. Het urgentie-programma der Unie bevat o.m. Het streven naar wereldvrede en ontwape ning langs den weg van het Nationale Voor beeld. Verwerping van elk revolutionair stre ven. De Unie staat volkomen gewetensvrijheid voor. Zij wenscht een democratisch geconstrueer- den Volkenbond, die de macht heeft, interna tionale geschillen door arbitrage te beslechten. Zij staat afschaffing van den dienstplicht voor en wil het militaire apparaat vervangen door een politiemacht. De A.D.U, streeft krachtdadig naar vrijhan del en wil afschaffing van overheidssteun aan bedrijven. Aan werklooze gezinshoofden moet produc tieve arbeid worden verschaft onder instand houding van het gezinsverband. Cumulatie van pensioenen en salarissen van ambtenaren in overheidsdienst, dient te worden vermeden. In den nood der mobilisatie-slachtoffers en gepensionneerde oud-Indische militairen moet afdoende worden voorzien. De A.D.U. verklaart zich voor premievrij Staatspensioen aan alle Nederlanders. Zij wenscht afschafifng van personeele be lasting voor zoover'die drukt op winkel-, café-, restaurant- en hotelbedrijf, doch verklaart zich vóór belasting op de goederen in de doode hand. Ten aanzien van de overzeesche gewesten verklaart zij zich voor een politiek, die niet strijdt met de belangen der inheemsche bevol king. Binnen enkele dagen kan een opgave der can- didaten voor de a.s. Twgede Kamerverkiezin gen worden tegemoet gezien. Nieuwe methode tot het verwijderen van ziektekiemen uit melk. Men meldt ons uit Amsterdam: Met. ingang van Maandag a.s. zal de Onder linge Vereeniging van Veehouders „De Een dracht" z.g. gestassaniseerde flesschenmelk in den handel brengen. Tot nu toe werd hier ter stede gepasteuriseerde flesschenmelk verstrekt, maar naar aanleiding van de ervaringen, opge daan in Denemarken en ook te Rotterdam en na langdurig onderzoek, is de O. V. v. V. be gonnen haai- bedrijf volgens de nieuwe metho de in te richten. De methode, die de ïtaliaansche geleerde, dr. Stassano, die verbonden is aan het Instituut Pasteur te Parijs, heeft toegepast, heft de be zwaren, welke aan het pasteuriseeren vastzit ten, op. Door middel van verhitting op een bepaalde temperatuur, n.l. 73 gr. C., en zonder de moge lijkheid, dat zuurstof uit de vrije lucht toe treedt, kunnen de ziektekiemen in de melk- worden gedood, zonder dat de smaak veran dert of eenig nuttig bestanddeel wordt aan getast. De melk wordt door een pomp met groote snelheid door de machine gedreven, zoodat zij slechts 14 seconden in de temperatuur van 73 gr. C. verblijft. Van de machine, wordt de melk naar een luchtdicht afgesloten tank gevoerd en vervol gens automatisch in flesschen getapt,. Het ge bruik van deze machines maakt het bedrijf economischer. Vordering niet ontvankelijk verklaard. Gisteren deed de Tweede kamer der A.m- sterdamsche rechtbank uitspraak in het proces dat de heer Hulsteyn, vroeger redacteur van „De Telegraaf", heeft aanhangig gemaakt te gen de heeren W Vogt, directeur van de A.V. R.O., en tegen den heer Gildemeester, secretaris van den A.V.R.O. Op 13 December 1932 is de heer H. ontslagen als redacteur van de „Telegraaf". De heer Hul steyn vordert thans van de heeren Vogt en Gildemeester vergoeding voor de schade, die hij door dit Ontslag heeft geleden, aangezien hij dit ontslag beschouwt als het directe ge volg van de stappen, die de heeren V. en G. bij den heer Holdert;, directeur van de „Tele graaf", hebben gedaan. De heer H. vorderde een bedrag van 56.000. Eischer werd door de rechtbank niet ont vankelijk verklaard in zijn vordering en ver oordeeld in de kosten van het geding, aan de zijde van gedaagde begroot op 250. Indien al zou kunnen worden aangenomen, aldus overwoog de rechtbank, dat de gedaagden pressie hebben uitgeoefend op eischers werk gever, om deze zich te doen onthouden van bepaalde handelingen als AV.R.O.-bestuurder, en indien dit al in strijd met de vereischte betamelijkheid en zorgvuldigheid zou zijn, dan is nog niet komen vast te staan, dat er een noodzakelijk verband is tusschen deze stappen van gedaagden en het ontslag van eischer. Dit te minder, daar eischer zelf toegeeft, de be stuursfunctie op herhaalden aandrang van zijn werkgever te hebben aanvaard en wetend, dat deze wel nauw verband zag tusschen die twee functies. Gedaagden hebben het ontslag niet van te voren kunnen weten of redelijkerwijs vermoe den. PERMANENT HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. G. van Slooten A.zn., is als door Nederland aangewezen bij zitter voor geschillen inzake doorvoer en ver keer, bedoeld in art. 27 van het Statuut van het Permanente Hof van Internationale Justitie, aangewezen prof. mr. dr. G. W. J. Bruins, Nederlandsch Rijnvaartcommissaris. SLACHTOFFER OVERLEDEN Vrijdagmorgen is in het ziekenhuis te Venlo overleden, A. Theeuwen, die Donderdagavond bij een aanrijding op den Kaldenkerkerweg te Venlo doodelijk gewond werd. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot heffing eener omzetbelasting. Aan de artikelen van dit ontwerp wordt het volgende ontleend: Art. 1. Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven van iederen verkoop hier te lande in het vrije verkeer entre pot van binnenlandsche goederen daaronder begrepen aanwezige koopwaren en andere zaken, die uit waren aard als roerende zaken worden aangemerkt indien de levering van de goederen in Nederland plaats vindt. Met verkoop wordt ten deze gelijkgesteld rui ling en voorts iedere andere overdracht onder bezwarenden titel, met dien verstande, dat rui ling als tweezijdige verkoop wordt beschouwd. Voor de toepassing van deze wet wordt onder vei-Kooper mede verstaan degene, die in de ge vallen, bedoeld in het tweede lid van dit ar tikel de goederen vervreemdt, terwijl onder kooper mede wordt verstaan degene, die in be doelde gevallen de goederen verkrijgt. Omzet. Iedere overeenkomst krachtens welke over dracht van goederen volgens dit artikel plaats vindt, wordt aangeduid als omzet. Art. 2. Als omzet worden mede aangemerkt alle verplaatsingen van goederen door of van wege fabrikanten en groothandelaren uit hun fabrieken, werkplaatsen of opslagplaatsen naar hun winkels of andere verkoops- of afleverings- lokalen, waarin zoodanige goederen voor hun rekening rechtstreeks aan verbruiker plegen te worden verkocht. Onderlinge verplaatsing tus schen bedoelde verkoops- of afleveringslokalen wordt niet als omzet beschouwd. Voor de toepassing van het eerste iid wordt de fabrikant of de groothandelaar als verkooper en het hoofd of de beheerder van het verkoops- of afleveringslokaal als kooper van de goederen aangemerkt. Art. 3. Als omzet wordt niet beschouwd het afstaan door leden van een coöperatieve veree niging aan die vereeniging, van goederen, welke bestemd zijn om, al dan niet, na bewerking of verwerking in het bedrijf van de vereeniging, door deze te worden verkocht. Art, 4. De belasting bedraagt voor iederen omzet één ten honderd van den verkoopsprijs der goederen. Bij omzetten, welke niet zijn overeenkomsten van koop en verkoop, treedt in de plaats van den verkoopsprijs het bedrag in geld, dat de goederen bij verkoop onder normale omstandigheden zouden opbrengen. Onder verkoopsprijzen is te verstaan het zui vere bedrag, dat door den kooper aan den verkooper moet worden betaald. De belasting wordt berekend over veelvou den van tien gulden, met dien verstande dat onderdeelen van een tiental guldens voor een geheel tiental worden gerekend. Wie betalen moet. Art. 5. De belasting is verschuldigd door den verkooper. De kooper is hoofdelijk voor de be lasting mede aansprakelijk. Voorzoover de belasting verschuldigd is door een commissionnair, kan deze de belasting ver halen op zijn commissiegever en heeft hij des wege het voorrecht, genoemd in de artt. 80 e.v. van het Wetboek van Koophandel. Geen belasting is verschuldigd wegens om zetten door personen, die niet in hun beroep of bedrijf handelen, indien de verkoopsprijs niet meer is dan honderd gulden. Geen belasting ingevolge dit hoofdstuk is ver schuldigd indien verkoop van goederen geschiedt door den Staat, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam. Plak zegels als betaalmiddel. Art. 6 De volgens dit hoofdstuk verschul digde belasting wordt voldaan door middel van plakzegels ter waarde van de verschuldigde be lasting, welke de verkooper aan de factuur hecht en daarna voor herhaald gebruik ongeschikt maakt. Bij algemeenen maatregel van bestuur worden bepalingen vastgesteld omtrent vorm, kleur en waarde van de zegels, de wijze van verkrijg baarstelling en de wijze waarop de zegels moe ten worden gebruikt en voor herhaald gebruik ongeschikt moeten worden gemaakt Art. 7. De verkooper, die wegens een omzet van goederen belasting verschuldigd is, is ver plicht aan den kooper een van het vereischte ze gel voorziene factuur uit te reiken, waarin zijn vermeld: dagteekening van den omzet, namen en woonplaatsen van verkooper en kooper, aard en hoeveelheid van de verkochte of op andere wijze vervreemde goederen eh den verkoops prijs. De verkooper is verplicht een dubbel van de uitgereikte factuur te bewaren. De nadere voorschriften ter uitvoering van het eerste lid van dit artikel worden bij alg. maatregel van bestuur vastgesteld. Belasting wegens invoer van goederen. Hoofdstuk II. Art. 8 luidt o.a.: Hij, die koop waren of andere goederen als bedoeld zijn in art. 1, hetzij rechtstreeks of over entrepot, hier te lande invoert met bestemming tot verbruik binnenslands, is op grond van den invoer van die goederen een bijzonder invoerrecht verschul digd ten bedrage van het in art. 4 genoemde percentage over de waarde der goederen. Vrijstelling en teruggaaf van belasting. In hoofdstuk III zijn bepalingen opgenomen omtrent vrijstelling en teruggaaf van belasting. Zoo bepaalt art. 9 dat vrijgesteld van belasting overeenkomstig hoofdstuk I zijn: 1. Verkoopen van brood, aardappelen, mar garine en turf. 2. Verkoopen aan den Staat, aan provinciën, gemeenten en andere publiekrechtelijke licha men. 3. Verkoopen van goederen rechtstreeks aan particulieren, voor zoover deze de goederen kennelijk voor persoonlijk gebruik aanschaffen. 4. Verkoopen van goederen in den groothan del, die naar den aard der overeenkomst niet tot gevolg hebben dat de goederen worden ver plaatst om in de onmiddellijke macht van den kooper te worden gebracht. 5. Verkoopen van goud, gemunt en in baren, alsmede van munten in zilver of onedel metaal van het rijk of de overzeesche gewesten. De onder 3 van hel eerste lid genoemde vrij stelling geldt niet ten aanzien van verkoopen van goederen, die rechtstreeks aan particulieren worden geleverd uit fabrieken en andere pan den. waarin in het algemeen geen verkoop in het klein met onmiddellijke aflevering aan den kooper plaats vindt. Bij alg. maatregel van bestuur worden "bepa lingen vastgesteld ter uitvoering van het be paalde onder nummer 4 van het eerste lid van laatstgenoemd artikel, terwijl wordt voorbe houden het toestaan bij alg. maatregel van be stuur van andere vrijstelingen. Aan de Memorie van Toelichting welke het ontwerp vergezelt, ontleenen wij het volgende: Algemeene beginselen. Nevengaand wetsontwerp vormt de vrucht van het door de regeering ingestelde onderzoek naar de wenschelij-kheid en doeltreffendheid van de invoering van een omzetbelasting. Dat. onderzoek heeft namelijk de regeering tot het resultaat geleid, dat het voorbeeld te dezen aanzien door de meeste Europeesche Sta ten sinds den oorlog gegeven, hier te lande behoort te worden gevolgd. Dat de toestand van 's Rijks schatkist, zoo als die zich op het oogenblik vertoont en voor volgende jaren kan worden verwacht, hierbij een voornaam punt van overweging heeft uit gemaakt, behoeft wel nauwelijks te worden ge zegd. Zonder blind te zijn voor de bezwaren, die ook aan deze belasting, vooral in den vorm, waarin zij in sommige landen bestaat, verbon den zijn, is toch voor de regeering komen vast te staan, dat door een juiste inkleeding van de heffing die bezwaren tot zeer geringe afme tingen kunnen worden teruggebracht en alsdan niet opwegen tegen de voordeelen, wélke zij biedt. De voornaamste vier voordeelen zijn als volgt samen te vatten: 1 haar opbrengst beloopt zelfs bij heffing van een zeer matig percentage een aanzienlijk be drag; 2. haar algemeene werking geldt gelijkelijk voor alle bedrijven: 3. haar druk wordt over een groot opper vlak uitgeoefend en is voor niemand uitermate bezwaarlijk; 4. de opbrengst heeft een zekere stabiliteit; 5. De perceptiekosten zijn in verhouding tot de opbrengst zeer laag. Indien eenmaal het denkbeeld van een om zetbelasting aanvaard is, valt in de eerste plaats de vraag te beantwoorden, welk stelsel van heffing daarbij zal worden toegepast. De Minister heeft ten deze zijn aandacht in het bijzonder geschonken aan de wetgevingen in Duitschland. Frankrijk en België. In de budgetten van alle drie deze Staten be kleedt de opbrengst van de omzetbelasting een belangrijke plaats. De beginselen, waarnaar cfe omzetbelasting in de drie genoemde landen wordt geheven, loopen vrij sterk uiteen. Echter niet alleen in de grondslagen van de heffing bestaat tusschen de evenbedoelde wet gevingen belangrijk verschil, ook ten aanzien van de wijze van heffing bestaat groot onder scheid. Na een korte uiteenzetting van de Duitsehe en Fransche stelsels merkt de Minister ten aanzien van de Belgische wet op, dat volgens deze wet de wegens iedere transactie verschul digde belasting afzonderlijk geheven wordt en wel door opplakking van een plakzegel ter waarde van het verschuldigde bedrag op de factuur. Bij vergelijking van bedoelde wetgevingen is de Minister tot de conclusie gekomen, dat het Belgische stelsel, om zijn eenvoud, de voor keur verdient. Voor het samenstellen van de in het wetsontwerp neergelegde regeling heeft dan ook de Belgische wet in menig opzicht als lei draad gediend, zij het dan dat. op verschillende punten daarvan is afgeweken. 621. „Apenspreekt de koning hun toe, „zult gij nog langer dulden dat men u als gevangenen behandelt, en u tentoonstelt voor menschen die een kwartje entrée be taald hebben Ik ben de koning van het apeneiland, en dit is mijn zoon, prins Jaap. Volgt ons 1" Grondslagen en wijze van hef fing van de belasting. De nadeelen die een omzetbelasting als ver keersbelasting en als verbruiksbelasting, in theorie zouden aankleven, worden, naar het oordeel van den Minister, vrijwel uitgescha keld, althans tot de kleinste proporties terugge bracht, indien: a. een eenvoudig systeem van heffing wordt toegepast; b. de belasting tot een laag percentage wordt geheven; c. de belasting zooveel mogelijk gelijkelijk door alle takken van voortbrenging, handel en bedrijf wordt gedragen; d. vrijstelling van de belasting wordt beperkt tot de allernoodzakelijkste levensmiddelen. Op deze wijze drukt een omzetbelasting als een ondeelbare gemeenschappelijke, doch zeer lichte, last op het geheele economische leven in den Staat. Eenerzijds kan niemand zich geheel aan den druk van dezen last onttrekken, doch anderzijds wordt deze last door een zoo groot oppervlak gedragen, dat niemand per soonlijk onevenredig zwaar door den druk van dien last wordt getroffen. De hier ontwikkelde denkbeelden, liggen ten grondslag aan het stelsel van heffing, hetwelk in het onderhavige wetsontwerp is belichaamd. De urgentie van het wetsontwerp Nadat het onderhavige wetsontwerp met Me morie van Toelichting het Departement van Financiën had verlaten, ten einde den voorge schreven weg te volgen, is het kamervotum van 9 Febr. jl. uitgebracht, dat tot de huidige poli tieke situatie heeft geleid. Het is nu onwaar schijnlijk geworden, dat het ontwerp vóór de verkiezingen zal kunnen worden afgehandeld. Daar niettemin, de inwerkingtreding op 1 Juli a.s. in hooge mate gewenscht is, heeft de mi nister in art. 28 van het ontwerp dien datum gehandhaafd". Hij zal het op prijs stellen, in dien het ontwerp alsnog in deze zittingsperiode in de afdeelingen zou kunnen worden onder zocht en indien den de nieuwe Kamer de gele genheid zal vinden de openbare behandeling ervan tijdig tot een goed einde te brengen. Naar in „St. Bavo" wordt gemeld, heeft Z. H. Exc. Mgr. Aengenent benoemd tot voorzitter van het R. K. Juvenaat in het bisdom Haarlem den weleerw. heer J. Mol. INTERNATIONALE UNIE VAN R K. VROUWENBONDEN. Onder voorzitterschap van mevr. F. Steen- bergheEngeringh kwamen de voorzitsters der studie-commissies van bovenstaande Unie met de secretaresse mej. M. Romme en den gees telijken adviseur mgr. prof. dr. J. Hoogveld te Utrecht bijeen, ter voorbereiding van bet vier- jaarlijksch congres, dat in 1934 te Rome zal worden gehouden. Op de verzoeken, die het bestuur der Unie uit bijna alle landen der wereld bereikten, werd besloten dit congres te houden vóór het sluiten van het. H. Jaar. Daarom werd het voor bereidend congreswerk (huishoudelijke verga deringen. commissie-vergaderingen) bepaald voor de Goede Week van 1934. terwijl bet of- ficieele congres zal plaats hebben in de Paasch- week van dat jaar. TATER V D MAAGDENBERG Css-R. Naar wij vernemen gaat de toestand van den Weleerw. Pater v. d. Maagdenberg C.ss.R., die voor eenigen tijd tijdens een missiepreek te Arnhem ernstig ongesteld werd en ineenzakte, en deswege langdurig in het ziekenhuis al daar moest worden verpleegd om vervolgens nog geruimen tijd rust te nemen, goed voor uit. Tot zijn volledig herstel zal Z.Eerw. nog eenige weken in het retraitehuis te Bergen (N.-H.) rust houden, waarna hij dan. naar mag worden verwacht, omstreeks half Maart in het klooster te Roosendaal zal terugkeeren. Behalve het gewicht van de wekelijksche luchtpost naar Indië, dat zich thans geregeld boven de 300 Kg. verheft, is ook de hoeveelheid vracht, welke eenige maanden lang constant gebleven is, stijgende. Dit betreft zoowel de lading met bestemming naar Indië, als de la ding voor de tusschengelegen stations. Opmer kelijk is niet alleen de steeds toenemende ver scheidenheid der artikelen, doch ook de toene mende toevoer van zendingen uit andere lan den, in het bijzonder uit Duitschland, Dene marken, Zweden en Engeland. Uit dit laatste feit wordt afgeleid, dat de snel- dienst van de K. L. M. in den vreemde aan be kendheid wint. DE ZAAK SNEEVLIET- Zooals wij gisteren reeds meldden heeft de rechtbank beschikt, dat de gevangen houding van den heer Sneevliet voor den tijd van 30 dagen wordt bevolen. Zooals men weet, werd de heer Sneevliet gearresteerd wegens opruiing en werd bij door den rechtercommissaris in verzekerde bewa ring gesteld uit vrees voor herhaling van dit delict. De rechtbank heeft een zeer korte beschik king gegeven. Zij besliste op denzelfden grond als de rech tercommissaris in zijn beschikking van 21 Fe bruari uit hoofde van dezelfde omstandighe den als die. welke de rechtercommissaris tot het aannemen van dien grond hebben geleid en welke omstandigheden de rechtbank nog aanwezig acht, dat verd. dus voor den tijd van. 30 dagen gevangen dient te worden gehouden. Dus ook de rechtbank gelastte zijn gevangen houding op grond van vrees voor herhaling. De raadsman mr. dr. Benno J. Stokvis beeft nog gisteren heoger beroep van deze beschik king aangeteekend, zoodat het Hof in raadka» mer zal moeten beslissen. Nabij Groningen zijn twee spoorbruggen in aanbouw voor het nieuwe kanaaL dat ter ontlasting van de drukke scheepvaartwegen gegraven wordt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3