HET RIJKSDAGGEBOUW IN VLAMMEN NEDERLANDSCH COMMUNIST DE BRANDSTICHTER. mm. DE OORLOQIN JEHOL. DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 EEN COMPLOT VAN MEERDERE COMMUNISTEN J. COMMUNISTISCHE RIJKSDAG FRACTIE IN ARREST. HEEL DE MARXISTISCHE PERS VERBODEN. TEGEN DE VERRADERS. mm Nieuwe ontwerp-verordening der rijksregeering. DE CHINEEZEN TREKKEN TERDG. PERU EN COLUMBIA. Welke verivoestingen de ramp aanrichtte. BERLIJN, 27 Februari. (R.O.) Het rijksdaggebouw staat in lichte laaie. Uit geheel Berlijn komt de brandweer aangesneld. Naar reeds is vastgesteld, heeft men hier met brandstichting te dóen. Het vuur is op vier plaatsen tegelijk uit gebroken. BERLIJN, 27 Februari. (W.B.) Tegen 9 u. 15 hedenavond werd de brandweer naar het rijks daggebouw ontboden, waar in den koepelbouw brand was uitgebroken. Op het alarm kwam de brandweer met de wagens van tien Berlijnsche brandwachten aanrukken. Ook de politie kwam op de plaats des onheils aan met een grooten troep beambten en zette onmiddellijk den omtrek van den rijksdag tot op grooten afstand af. Bij de aankomst der brandweer-afdeelingen stond de groote gouden koepel van het rijks- daggebouw in lichtelaaie. Over de omgeving stortte zich een regen van Vonken uit. Brandstichter gearresteerd Brandweer en politie drongen onmiddellijk het rijksdaggebouw binnen en hier gelukte het hun, een man te arresteeren, die onomwonden toegaf, den brand gesticht te hebben. Hij verklaarde lid te ziin van de Nederland sche communistische partij. De brandstichter werd onder sterke politie bewaking onmiddellijk naar den politiepost aan den „Brandenburger Tor" gebracht. De omgeving van het rijksdaggebouw werd door de politie afgezet, daar men vermoedt, dat zich in het gebouw nog verscheiden per sonen bevinden, die bij de brandstichting be trokken zijn. Het verkeer werd omgelegd, daar de straten in de omgeving met verkoold materiaal bedekt zijn. Een groote vlammenzee- Tegen tien uur vormde de geheele koepel een groote vlammenzee. Ook de geheele Oostkant van het gebouw staat in vlammen en hoogst waarschijnlijk zullen de voornaamste deelen van den Oostkant niet behouden kunnen wor den. Alle vloeren, de wandelgangen, de plenaire zittingszaal, de garderoben en de perstribunes staan reeds in brand. Het vuur heeft zich geleiderlijk verder naar het Oosten uitgebreid en de brandweer heeft groote moeilijkheden, om met haar lad ders den haard van den brand te naderen, daar zij in de hooge gewelven van het gebouw geen ladders kan plaatsen. Men heeft zes brandhaarden in verschillende deelen van het gebouw gevonden. Reeds thans staat vast, dat de door den brand aangerichte schade verscheidene millioenen b'êëfhagt. j Omvang der verwoestingen. b. BERLIJN, 27 Februari. (V.D.) De blus- eéhingswerkzaamheden worden vergemakke lijkt door de directe nabijheid van de Spree. Een zeer groot aantal slangen is door het geheele rijksdaggebouw gelegd, De brandweer heeft op verscheidene plaat sen stormladders opgericht, ten einde den brand ook van buiten af te kunnen bestrij den. BERLIJN, 27 Februari. (W.B.) Om half elf was reeds de geheele plenaire zittingszaal met de stoelen en tafels der voorzitterstribune en van de publieke tribune uitgebrand. Eveneens Staan van de wandelgangen nog slechts de buitenmuren overeind. Men rekent erop, dat slechts een klein ge deelte van den westelijken vleugel behou den zal blijven, terwijl voor het overige het gebouw vernield is en pas na maanden weer zal kunnen zijn opgebouwd. Voorts is gebleken, dat nog zeven acht brandhaarden in den vorm van flesschen met benzine gevonden zijn. Indrukken -jan het ramp- tooneel. BERLIJN, 27 Februari. (W.B.) De omgeving van het rijksdaggebouw geleek om elf uur een reusachtige opslagplaats van brandweermate riaal. Ontelbare brandweerwagens en een lange rij ziekenauto's die naar het rijksdag- gebouw ontboden waren, daar men met rook vergiftiging van brandweerlieden rekening hield, staan in de omgeving van het gebouw en de menschenmassa, die iets van den brand •wil zien, neemt nog steeds toe. Naar buiten is niet veel meer te zien, daar entegen woedt het vuur op enkele verdiepin gen nog voort. Na 10 uur verscheen de rijkskanselier Hitier, viee-kanselier von Papen, de minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, en de rijks dagpresident Goering, die toezicht hielden op het blusschingswerk. Voorts was aanwezig de Engelsche gezant sir Horace Rumbold De politie vreesde voor communistische samenscholingen en verscheen in verband hiermede in de omgeving van het rijksdag gebouw ook met pantserwagens Het herstellingswerk van het rijksdagge bouw zal volgens de huidige berekeningen 5 8 maanden in beslag nemen, zoodat de rijks dag vermoedelijk zijn zittingen in het gebouw van den Pruisischen Landdag zgl houden. Burgers mogen het rijksdaggebouw niet bin nentreden. Ook ambtenaren van den Rijksdag en personeel van de verschillende fracties mo gen niet in hun kamers komen. Politie onder leiding van den Oberregierungsrat Diels is met een groot aantal ambtenaren verschenen en stelt een nauwkeurig onderzoek, in, in de ver trekken die niet door den brand getroffen zijn. Dit onderzoek zal, nadat de brand onderdrukt is, ook tot andere deelen van het gebouw uit gebreid worden. Hoe de dader in het Rijksdaggebouw is bin nengekomen is nog niet uitgemaakt. 20 a 30 brandhaarden. BERLIJN, 27 Februari (W.B.) Men moet er rekening mëde houden, dat in totaal ongeveer 20 a 30 brandhaarden aanwezig zijn. De daders moeten voldoenden tijd gehad hebben, om de brandstichting voor te bereiden. De daders profiteerden van de omstandigheid, dat zich hedenavond zoo goed als geen perso nen in het gebouw bevonden, want slechts in enkele fractiezalen werd gewerkt, terwijl de beambten van den rijksdag, met uitzondering van de wachten, reeds naar huis waren. De gevangen genomen dader, die in bezit is van een Nederlandschen pas en eveneens van legitimatiebewijzen van de Nederlandsche com munistische partij, bevindt zich, zooals gemeld, op den politiepost van den „Brandenburger Tor". Waarschijnlijk kan men de volgende dagen nog op verdere daden van terreur der com munisten rekenen. De naam van den brand. stichter. BERLIJN, 28 Febnlari. (PARTICULIER). De naam van den Nederlandschen communist, die den brand zou hebben gesticht, zou van der Loete of van der Luebbe.luiden. Naar verder wordt gemeld, stelt de brand weer alle pogingen in het werk om de groote zeer waardevolle rijksdagbibliötheek voor ver nieling te vrijwaren Tegen 10 uur stond de geheele koepel van den rijksdag tusschen de vier torens in lichte- laaien vlammengloed. Het vuur heeft zich langzamerhand verder een weg naar het Oosten gebaand. Nadere details omtrent den dader. BERLIJN, 27 Februari. (W. B.) De gearres teerde brandstichter is volgens een latere lezing de Nederlander van der Lueppe. Hij komt uit Amsterdam, is ongeveer twintig jaar oud en heeft een zeer fanatiek uiterlijk. Hij heeft een middelmatig postuur, zwart krullend haar en een smal gezicht. Hij draagt een donkef werkpak met cape. Na op den politiepost aan den „Brandenbur ger Tor" gedurende twee uur aan een verhoor te zijn onderworpen, werd hij om elf uur naar het politiepresidium van Berlijn vervoerd, waar hij een volledige bekentenis aflegde Als motief van zijn daad noemde hij„Wraak aan het internationale' kapitalisme". Hij heeft vérder békend, ook -.dén. branfi. welke gisteren uitbrak" iri. het „Schlóss'Y'...te hébben gèstiqhf.; Om half 12 brand tot zijn haard beperkt BERLIJN, 27 Februari. (W.B.) Dank zij de gezamenlijke pogingen van de Berlijnsche brandweer is het gelukt, den brand om half twaalf tot zijn haard te beperken. Een verdere uitbreiding van het vuur ook op de tot dus ver ongedeerd gebleven gedeel ten schijnt uitgesloten. pe plenaire zittingszaal biedt een beeld van vreeselijke verwoesting. De ijzeren constructie van den grooten middenkoepel is verbogen en gedeeltelijk in gestort. In enkele gangen staat het water tot aan de enkels. -, Tengevolge van de koude bevroor het tegen het buitenfront gespoten water en- thans han gen lange ijskegels aan de nog staande ge bleven gevels. De bewaking van 't geboutv BERLIJN, 27 Februari (W.B.) Over de be waking van het Rijksdaggebouw geeft de di recteur van den Rijksdag geheimraad Galle. het volgende communiqué: Van 10 uur 's avonds wordt de Rijksdag door twee nachtwakers bewaakt. De eerste begint zijn dienst om 8 uur. Tusschen 8 en 10 uur is er slechts eèn bewaker in hel gebouw en wel omdat in dien tijd nog dezelfdebedrijvig heid heerscht als overdag. Van 10 Uur af gaat doorloopenc een bewa ker door het geheele gebouw. Alle punten wor den nauwkeurfig gecontroleerd. Als de bewa ker terugkeert, neemt hij de wacht beneden over en zijn collega lost hem bi; den rond gang af De brand is voor 10 uur 's avonds uitgebro ken Voor misdadigers is het gemakkelijk on der het voorwendsel een afgevaardigde of den chef-bode te moeten spreken in het gebouw binnen te gaan en zich verborgen te houden; Hij wordt niet begeleid, als hij weer teruggaat, aangezien het personeel van den Rijksdag niet toereikend is voor de vele bezoekers. Geheimraad Galle heeft den gearresteerde ge vraagd, hoe hij in het gebouw gekomen is, maar hij heeft hierop geen antwoord gekregen tv-v,vf»— •"••n+r '.-.w.~.yrt'Aï?.-- ■v.-.-. Ut l is J) Pis* U I 1 h. t 2 Overzicht van het monumentale Rijksdag gebouw, dat gisterenavond door een Nederlandschen communist in brand is gestoken Plattegrond en inrichting van het Rijksdaggebouw. Resultaten van het onder zoek inzake den brand. BERLIJN, 28 Februari. (W. B.) Het onderzoek betreffende den brand heeft uitgewezen, dat de groote hoeveelheden benzine of petroleum die bij de brandstichting zijn gebruikt, niet in één keer door den dader onopgemerkt in het gebouw kunnen gebracht zijn. Dit brandmateriaal moet voorts ergens zijn bewaard geworden en men vermoedt, dat er een nauwe relatie bestaat tusschen den dader en personen, die permanent toegang hebben tot de kamers van de communistische fractie. In dit verband verdient het vermelding, dat de communistische afgevaardigde Torgler in gezelschap van een anderen afgevaardigde kort vóór het uitbreken van den brand in groote haast het Rijksdaggebouw heeft verlaten. Het onderzoek hiernaar is in vollen gang. Toen de brand ontdekt werd, was portaal 2, dat op den Tiergarten uitkomt en waarvan afgevaardigden gebruik maken", reeds gesloten. Hét daartegenover gelegen portaal 5 aan den Reichstagsufer was npg geopend, waardoor be zoekers en leveranciers gewoonlijk binnen komen. BERLIJN, 27 Februari (W.B.) De Berlijnsche politie, zoowel de politieke als de veiligheids politie, zijn in verband met den rijksdags- brand gereed om op het eerste sein in actie te treden. 'In' het Pollzeipraesidium is een speciale com- missié gevormd, die een verder verhoor aan den dader heeft afgenomen. Men rekent nog vdor den komenden nacht op energieke maatregelen der politie, inzon derheid op verdere arrestaties. Deze verwachting is hierop gegrond/dat men gelooft, dat de gearresteerde zijn daad niet alleen bedreven heeft. De bevindingen die mén in den rijksdag .na Ket Uitbreken van' dén brand heeft opgedaan, toonen aan, dat 'de dader ter plaatse goed ge oriënteerd is geweest, zoodat de meening ove'r- heerséht, dat- hij handlangers heeft gehad in leidende 'coriimunisten, die in den rijksdag in- en uitgaan. Buitengewoon opmerkelijk is, dat Maandag middag in het rijksdaggebouw een communis tisch ergadering heeft plaats gehad. Rondgang door het Rijks daggebouw. BERLIJN," 27 Februari. (W.B.) Nog voor middernacht werd een aantal persvertegen woordigers toegestaan, het rijksdaggebouw onder leiding binnen te gaan. Aanstonds bij het binnentreden van de wandelhal toont een blik door het eerste raam aan de rechterhand, dat door een van de binnenplaatsen voert, dat het vuui nog steeds voortwoedt. In het restaurant krijgt men een begrip van hfet afschuwelijke werk van de(n) brandstich ter (s). Hij heeft de houten betimmering, on middellijk rechts aan den ingang naast het buffet, in brand gestoken Dat is hem blijk baar met behulp van den „voorhang" gelukt. Verscheidene vierkante meters van de fraaie „Wandtaefelung" zijn verbrand. In de mooie voorhal, waaraai. de kamers van den rijks kanselier, den rijksdag-president en den mi nister van buitenlandsche zaken grejizen; krijgt men een indruk van de geraffineerde techniek van de brandstichting. De misdadiger(s) heeft het vuur bij een deur gelegd, en met de brandstof op het tapijt, een „baan" naar de volgende deur gegoten, waar door ook deze vlam vatte. Op deze wijze wilde hij blijkbaar bewerken, dat het vuur zich verder door het gebouw ver spreidde. Beschrijving van het rijks, daggebouw. Het pompeuse rijksdaggebouw werd in de jaren 1884 tot '1894 door den architect Paul Wallot in Italiaanschen Renaissance stijl ge bouwd aan den grooten „Königsplatz", na de revolutie omgedoopt in „Platz der Republik". De bouw, die 30 millxoen mark kostte, was buitengewoon grootsch uitgevoerd. Het ge bouw, dat „dem Deutschen Volke" gewijd werd, blijkens het opschrift op de franti spice aan gebracht, is ruim 140 M. lang, 95 M. breed en 75 M. hoog tot de keizerlijke kroort. Boven het centrale gebouw verheft zich een groote glazen koepel met verguld koperen ban der. afgezet, een lantaarn-dragend, omgeven met kolommetjes en gedekt door een keizer lijke kroon. De hoofdingang aan den „Platz der Republik" is rechts en links versierd met reliefs van Lessing, Rijn en Weichsel voorstellend. Boven dezen ingang is een figuur aangebracht van St. George (uitgebeeld met de trekken van Bismarck) de keizerlijke banier dragend. Ook alle andere toegangen van het gebouw zijn rijkelijk geornamenteerd. Wat het inwendige betreft, een van de meest markante gedeelten van het gebouw is de Wan- delhalle. die zich over een lengte van 105 M. uitstrekt. Het centrale gedeelte van deze wan delgang wordt gevormd door een achthoek, met een koepel afgewerkt en van de overige ge deelten van de wandelgang gescheiden door rijen kolommen. In het .midden verheft zich :en marmeren monument van keizer Wilhelm De decoratie van den koepel werd uitgevoerd door Lessing. Van dezen achthoek uit leiden deuren naar de groote zittingzaal, waartoe ook een toegang leidt van den Platz der Republik uit, welke echter alleen bij officieele plechtig heden gebruikt werd. De zittingzaal, die onder den grooten hoofdkoepel gelegen is, is 32 M. lang, 23 M. breed en 14 M. hoog. De zetels van de afgevaardigden zijn amphitheatersgewijze aangebracht. De zaal is omringd door groote en ruime tribunes, waarvan een speciaal voor den ex-Keizer en zijn gevolg bestemd was. Rónd de zaal loopt een gang, die versierd is met beelden en groepen, die ieder een vergulden letter dragen van het motto„Erst das Vater- land, dann die Partei". Aan de Westzijde van de wandelgangen -be vindt zich de leeszaal; de wandschilderingen zijn van Ludwig, .Kühl, Dill,, etc. „Ten Zuiden van dewandelgang, bevindt zich de fraaie restauratiezaal voor. de afgevaardig den. Verder, bevinden zich nog in het gebouw de zalenvoor de fractievergaderingen, de. zalen voor den bondsraad., een uitgebreide bibliotheek en. de verschillende zalen voor het presidium en de verdere autoriteiten. Voor de afgevaar digden was ook een afzonderlijke gymnastiek zaal ingericht. BERLIJN, 28 Februari (W.B.) De officieele Pruisische persdienst meldtMaandagavond stónd plotseling het rijksdaggebouw in brand. De rijkscommissaris voor hét Pruisische dé partement van binnenlandsche zaken, Göring, nam na zijn aankomst op de plaats des onheils onmiddellijk de leiding van alle te treffen maatregelen, Zoödra de'eêrste berichten over den brand bekend werdén, arriveerden ook rijkskanselier Hitier en de vice-kanseliër von Papen tér plaatse. Het door de politie ingesteld onderzoek heeft uitgemaakt', dat iri "Két 'geheele' rijksdag-gebouw, van''de kelders at 'tot den Zólder- toe,brand haarden warenaangelegd Zij bestonden 'uit teerpreparaten etc., die neergelegd warén aan de deuren, voorhangen, lambriseeringen en op andere plaatsen; waar het vuur zich snel zou verspreiden. Een Schupo die langs het rijksdaggebou'w wandelde, zag in de donkere kamers personen 1 dopen met brandende fakkèls Hij schoot onmid dellijk. Daarop werd het alarm gegeven. Een der brandstichters is gearresteerd, 'n vier-en-twintig jarige metselaar, van der Lubbe geheeten, uit.'Leiden, in Holland. Hij was in het bezit van een Nederlandschen pas. Van der Lubbe is lid der Nederlandsche communistische partij. Het. middengedeelte van het RijksdaggdbouW is vernield. Dé zittingzaal en alle tribunes en gangen erom heen zijn verwoest. De schade loopt in de millioenen. Het blijkt nu dat dit het' begin zou worden van een série daden van terreur, waarvan de plannen gevonden werden in het Karl Lieb- knechthuis. Regeering'sgebouwen, kasteèlén, museau en belangrijke fabrieken zouden stel- selmatig naar bolschewistisch recept door. brand worden verwoest. Iii de in het Liebknechthuis gevonden oeka- sen der bolschewistische leiders heette het ver der, dat bij relletjes vróuwen en kinderen voor uit gestuurd moesten worden om de politi'e té hinderen. Dóór de ontdekking van deze plan nen in de geheime kelders van het Karl Leb- knechthuis is de uitvoering der bolschewistische revolutie verhinderd. Desondanks moest nu de rijksdagbrand het signaal worden voör het 'blo'edig oproer en den burgeroorlog. Reeds voor hedenmorgen vier uur waren ip Berlijn plunderingen .op touw gezet. Het staat vast, dat heden in geheel Duitschland de link- sche terreur zou begonnen volgens de ontdekte plannen: gijzeling van en moord op vooraan staande personen, plundering en roof. Minister Göring heeft dadelijk alle maatre gelen getroffen. De bedreigde punten staan on der bewaking der politie, de patrouilledienst is zoo hoog mogelijk opgevoerd. Alle hulppolitie is gemobiliseerd. Hij zal het staatsgezag onder alle omstandig heden en met alle ten dienste staande middelen handhaven. Twee leidende communistische rijksdagafge vaardigden staan onder ernstige verdenking van medeplichtigheid. Tegen hen is een arrestatie bevel uitgevaardigd. Allé 'andere afgevaardigden en functionaris sen der communistische partij zijn in arrest ge steld. De communistische bladen, tijdschriften, pam fletten en plakkaten zijn voor vier weken in heel Pruisen verboden. Voor den duur van 14 dagen worden verder verboden alle bladen, tijdschriften, pamfletten en plakkaten der sociaal-demochatische. pattij. daar de brandstichter in den rijksdag bij zijn verhoor heeft toegegeven, in verbinding te staan met de S.P.D. Door deze bekentenis Is de socialistisch- communistische samenwerking een publiek feit geworden. Tegenpver dit Marxistisch front moet de Duitsche regeering thans haar maatregelen treffen en alle middelen inzetten, om de staats- autoriteiten op dit oogenblik van gevaar te handhaven. De noodzakelijkheid van de bijzondere maat regelen, die reeds uitgevaardigd zijn (bevel tot schieten, hulppolitie, etc.), is thans Wel ten volle bewezen. De regeering beschikt thans over een behoorlijke macht en is in staat eiken vér deren aanslag op den vrede in Duitschland en daarmede in Europa te verhinderen, en zij is hij machte bet vuur van dezen opstand in de kiem te verstikken. Minister Göring eischt In deze ernstige ure' van de natie de uiterste discipline. In en om het rijksdaggebouw. .BERLIJN, 28 Februari (V.D.) Sedert het aan breken van den dag verzamelen zich in de om geving van het rijksdaggebouw groote troepen menschen, die echter spoedig weer doorloopen aangezien reeds bij den Brandenburger Tor de politie-afzetting begint. Het eeriige, wat aan den buitenkant van het gebouw van den brand zichtbaar is, zijn de vernielde ruiten van den grooten rijksdagkoe pel, die bijna alle zijn gesprongen. Overigéns ziet men alleen aan de afzetting en aan het aantal politie-auto's, dat er iets bij zonders aan de hand is. Den toegang tot het rijksgebouw zelf is ieder een verboden. Slechts de directeur van het ge bouw en een inspecteur vertoeven in het ge bouw. Ook de overige ambtenaren werden niet toe gelaten. Het „Vorwarts".gebouw door politie bezet. BERLIJN, 28 Februari (V.D.) In den afge- loopen nacht tegen half 3 werd het gebouw van de sociaal-democratische „Vorwarts" door een politiecommando bezet. Alle drukwerken, niet alleen de „Vorwarts", doch ook de verschillende vakvereenigings- bladen, welke juist waren gedrukt, werden in beslag genomen en met vrachtauto's naar het politiepraesidium overgebracht. In antwoord op de vragen van de „Vorwarts"- redactie verklaarden de politiebeambten, dat zij geen nadere mededeelingen konden doen en dat- zij handelen in opdracht van. het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken. Vanmorgen tegen half 7 werd de bezetting van het „Vorwarts"-gebouw opgeheven; Protest der S. P. D. BERLIJN, 28 Februari (V.D.) Het .partijbe stuur'. der S.P.D, publiceert een verklaring, wgarin wordt gezegd, dat het verbod van de sociaal-democratische pers door geen wet en geen noodverordening wordt gedekt. De verklaring keert zich scherp tegen de ver onderstelling, dat de S.P.D. ook maar iets te maken heeft met de brandstichting in het rijks daggebouw. Indrukken in het buitenland. PARIJS, 28 Februari. (V. D.) De Fransche ochtendbladen wijden kolommenlange verslagen en beschouwingen aan den brand in het Berlijn sche rijksdaggebouw. De socialistische „Populaire" wijdt ook een artikel aan, het geval, waarin het blad als zijn meening te kennen geeft, dat men hier te doen heeft met een pationaal-socialistische als provo catie bedoelde manoeuvre, welke het begin moet zijn van den sedert langen tijd aangekon digde .-.Bartholomeusnacht" tegen de elementen, die vijandig tegenover de regeering zijn gezind. Het blad schrijft, dat niemand zich door deze nationaal-socialistische manoeuvre zand in de oogen zal- laten strooien. Niemand begrijpt, welke voordeelen de communistische partij van een dergelijke brandstichting zou hebben. Rijkskanselier Hitier heeft wellicht de bedoe ling, den staat van beleg af te kondigen en de verkiezingenuit te stellen, wat het begin van een bloedigen en vreeselijken burgeroorlog zou zijn. Ook de „Petit, Parisien" Wijdt een beschou wing aan de hand van de zinspreuk op het Duitsche rijksdaggebouw „Dem. Deutschen Volke", die het blad een leugen noemt, omdat de rijksdag sedert de regeeringsperiode vanaf Bruening nog maar zelden het belang heeft ge diend van het Duitische volk, waaraan hij ge wijd is. LONDEN, 28 Februari. (V. D.) De berichten over den brand in het Duitsche rijksdaggebouw vullen vele kolommen op de voorpagina der Londensche ochtendbladen. De pers veronderstelt, dat de nationalistische regeering nu wel de gelegenheid zal waarne men,. om zeer scherpe maatregelen te treffen tegen, het communisme. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Express" verklaart op de plaats van den brand even met rijkskanselier Hitier te hebben ge sproken, die het brandene rijksdaggebouw ver geleek met hét om zich heen grijpen van het communisme, „Wanneer deze communistische geest Europa slechts twee maanden lang beheerscht", zou zei- de Hitier, „zou Europa, zooals nu het rijksdag gebouw in lichter laaie staan." Naar het Wolff-bureau meldt heeft het Duit sche rijkskabinet gisteren een zitting gehouden, waarin het ontwerp werd afgehandeld eener verordening tegen verraad aan het Duitsche volk en tegen hoogve'rraderlijke agitatie. Door déze verordening wordt een veel stren ger verzwaring der strafbepalingen wegens landverraad mogelijk gemaakt, terwijl de ver volging en de procedure versneld en vergemak kelijkt worden. Met straf bedreigd worden ook degenen, die in het buitenland berichten van dergelijken aard verspreiden. Verraad van militaire geheimen wordt even eens strenger gestraft. Bij zeer ernstige gevallen van verraad kan thans ook de doodstraf worden uitgesproken of levenslange tuchthuisstraf. Thans kunnen ook lieden, die documenten e.d. vervalschen om den inhoud ervan aan het buitenland te verraden, streng gestraft worden. Voorts ziet de regeering er ook een ernstige benadeeling van Duitsche belangen in, wanneer iemand in een buitenlandsche krant onjuiste berichten lanceert, om ze daarna onder bron vermelding van dat buitenlandsche blad in een Duitsche krant op te nemen. Opruiing tegen den staat of tot staking in be langrijke bedrijven wordt voortaan met gevan genisstraf bedreigd. LONDEN, 27 Februari. (H.N.) Volgens be richten uit Peking is de Japansche opmarsch in de provincie Jehol iri vollen gang: Drie colonnes rukken onafhankelijk van elkaar op en drijven de zwakke Chihëesche strijdkrach ten, die slechts als achterhoede gevechten leveren, voor zich uit. Voor zoover op het oogenblik -na te gaan is, is het doel van deze drie Japansche colonnes de eerste Chineesche steutelstelling bij Ling Yoean, waarop de Chineesche troepen terug trekken. De goed ingerichte verdedigings stelling bij Ling Yoean wordt op 't oogenblik door vier brigades infanterie verdedigd. De eerste Japansche colonne, de Zuidelijke, heeft de stad Tsjao Jang, ongeveer 190 K.M. ten Oosten van dé hoofdstad bezet. De-hoofd stad zelf werd door een luchteskader- gebom bardeerd en is door de Chineesche troepen ontruimd. De colonne zet haar opmarsch in Zuidelijke richting voort en heeft de stad Sekoto reeds ingenomen. De tweede colonne, die haar basis te Tsjan Tsjoe heeft, rukt in Westelijke richting op en heeft de stad Soeitoeng ongeveer 160 K..M. ten Zuiden van Kailoe bezet. De derde colonne, de Noordelijke is van Toeng Liao, het eindstation van een zijlijn van den spoorweg -van Tsissikar naar Moekden opgerukt. Deze heeft reeds twee dorpen ver overd en dringt eveneens in Zuidelijke rich ting voort. Op verschillende punten wordt een hevig artillerieduel geleverd. PEIPING, 27 Februari. (R.O.) Aangaande de positie der in de provincie Jehol wonende vreemdelingen wordt vernomen, dat men zich op het oogenblik om hun veiligheid nog niet ongerust maakt. De Amerikaansche legatie deelde mede, dat er in Jehol geenAmerikaansche onderdanen wonen. De Ehgelsche legatie is van meening, dat er buiten de' militdire waarnemers; en oorlogs correspondenten. slechts weinig BrttschlU'ón- dérdanen in Jehol wonen: Evenmin zouden er Japgnnérs wonen'. Ybï- gens mededeeling van dié Belgische legatie wonen in de stad 'Jehol twee Katholieke mis sionarissen. LONDEN, 27 Februari. (R.O.) De minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, gaf in het lagerhuis de verklaring af, dat de re geering besloten heeft, dat van heden af aan, zoolang de kwestie van het Verre Oosten nog niet is opgelost, uitvoerconsenten voor artike len, die in het rapport over het wapentransport van 1931 vermeld worden; noch voor China noch voor Japan verleend zullen worden. Dit verbod zal, naar de minister uitdrukke lijk mededeelde, op reeds bestaande verdragen: niet worden toegepast. Dergelijke verdragen moeten veeleer geëerbiedigd wórden. Aanvallen op Oost-Chinee- schen spoorweg. MOSKOU, 27 Februari. (R.O.) Volgens be richten uit Khabasowsk is de toestand aan den Oost-Chineeschen spoorweg van zeer dreigen den aard. Troepen goed-bewapende leden der Hunhuz- stammen plegen aanvallen op da stations en men beweert, dat, in weerwil van -de aan wezigheid van Japansche troepen, de Hunhuz- stammen ongestraft hun wandaden uitvoeren- Er zouden talrijke gevallen, zijn, waarbij de. spoorbaan was vernield, teneinde treinen, te doen ontsporen en leeg te plunderen. Ook de stations- en spoorwegarbeiders Zouden veel vuldig worden beroofd,. Niettegenstaande men zich gewend heeft tot- de autoriteiten van Mandsjaekoeo en den Ja- panschen generalen staf, zijn nog geen stap pen gedaan, om de aanvallen te verhinderen, of de Hunhuz te achtervolgen. Naar verluidt, moet het feit, dat de Hunhuz ongestraft blijven, daaraan worden toege schreven, dat in sommige districten nauwe be trekkingen bestaan tusschen de hoofden dér Hunhuz-benden en de verschillende Mand- sjoerijsche en Japansche autoriteiten. Interieur van de brandvrije rookkamer in den nieuwen Zeppelin „L.Z. 129", die te Friedrichshafen in aanbouw is. De aanval op het Golumbiaansch gezantschap te Lima. De legatie van Peru te s-Gravenhage heeft de volgende officieele mededeeling ontvangen: „De Columbiaansche gezant in Lima had, niettegenstaande enkele wenken van den mi- nister van buitenlandsche zaken van Peru door bemiddeling van het corps diplomatique, zijn vertrek uitgesteld tot den 23sten dezer. Volgens zijn verklaring was het hem onmoge lijk vroeger te vertrekken. Ondanks alle voorzorgen, genomen door de regeering en door de politie, had in den nacht van 19 dezer een volksoploop plaats, waarbij het gebouw der Columbiaansche legatie werd aangevallen. De politie trachtte dit tevergeefs te verhinderen. De minister van buitenlandsche zaken ging onmiddellijk naar de Columbiaansche legatie om den gezant een bezpek te brengen. Deze was er echter niet. Later bracht de minister een bezoek aan den deken van het corps di plomatique om hem zijn leedwezen over het voorgevallene te betuigen. De Columbiaansche gezant ging later naar de ambassade van Chili, waar de Peruaansche minister van buitenlandsche zaken hem een bezoek bracht en uitdrukking gaf van zijn spijt over de gebeurtenissen, welke hadden plaats gehad. Bij zijn vertrek uit Lima werd de gezant vergezeld, tot aan het vliegveld, door den minister, door het hoofd der politie en door ambtenaren van het departement van buiten landsche zaken. Elke andere lezing is in strijd met de waar heid". i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2