DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 „LIQUIDATIE-UITVERKOOP" OP DE PLAATS. ..Voor ons groot verlies, voor u groot voordeel Het publiek misleid? R.K. DIOC. IIAARLEMSCHE TUINDERS VAKBOND. DE GELDSCHIETERSWET IN WERKING. Medewerking van liet publiek noodzakelijk. De woekeraars uitgebannen. DRONKEMANSWAANZIN. EEN BEGROOTINGSREDE VOOR ZES SIGAREN. FASCISTISCHE RADIO-OMROEP GESTICHT. Motie. JONGETJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD wmm ■pp—Hl ECONOMISCHE JAARCIJFERS DOODELIJK ONGELUK. Leeuw." NEDERLANDSCHE AUTO IN DUITSCHLAND VERONGELUKT gewond. BRAND TE OSS. HAASTRECHT WADDINXVEEN VERDRONKEN. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN. VOOR COSTUMI RE GESLAAGD. S. Sch., vervolgd wegens oneerlijke mede dinging, is door de Haagsche rechtbank vrij gesproken, waartegen de officier van justitie in beroep is gegaan. Zaterdag diende deze zaak nu voor het Hof. Als getuige werd gehoord de juwelier Reeser, die verklaarde, dat verd. voor een juweliers zaak biljetten had hangen betreffende een uit verkoop. Er was echter geen uitverkoop. De advertenties in de couranten en de biljetten voor de ramen, aankondigende een uitverkoop, hebben een paar jaar geduurd. Verd. zeide, dat het inderdaad uitverkoopen betreft. Op het oogenblik werkt hij niet met zulke aankondigingen, maar hij doet het weer, als hij weer gaat uitverkoopen. Zijn bedoeling is, de zaak werkelijk op te heffen. Het wachten is op de mogelijkheid daartoe. De advocaat-generaal vroeg, of get. kon ver klaren. nadeel te hebben geleden door deze mededinging. Get.: Dit zal zeker wel. Maar een klant, die niet koopt, zegt niet: „Ik ga daar en daar heen De advocaat-generaal: Is uw omzet vermin- derd Get.: Die is van iedereen verminderd. De president (tot verd.): U heeft zelf opge geven dat het een eeuwigdurende uitverkoop is. U heeft gezegd, dat de schade van de con currenten niet groot kan zijn, omdat zij over zooveel concurrenten wordt verdeeld. Maar dit klopt niet met wat u zegt over een werkelijk voornemen tot opheffing. De verdediger, mr. E. Hertzberger: In de win kelstraten ziet men tegenwoordig 'om het an dere huis: „uitverkoop". Gelooft het publiek dit Of begrijpt men, dat het een lokmid del is De president: Maar in dit geval is een slui tingsdatum vermeld. En dat ziet men niet overal. De raadsheer mr. Warren zei (tot get.)Als u bij een zaak van standing ziet: „sluiting 31 Mei", gelooft u dat dan 7 Ik zou het wel ge- loovcn. Get.: Ik ook. De advocaat-generaal: Stellig, bij een fatsoen lijk bekend staande zaak. De president leest een advertentie voor: „Liquidatie firma S. S., Plaats 57". De Plaats heeft standing. Dat "een achterbuurt. Het publiek, die adverti lezende, denkt: „Daar moeten wij gauw bij wezen. Anders is die zaak opgeheven". De verdediger: Als mijn cliënt er een mars- kramerij van wil maken, staat hem dit ook op de Plaats vrij. Het is geen kwestie van stan- De president: Er is een omzet van 176.000 in 1931 geweest. Dat is aardig wat in deze be narde tijden. De verdediger: Toch verloor de firma S. dat jaar, door de verschrikkelijk hooge huur van pand Plaats 7. Een volgende getuige, de heer 't Mannetje van „De zilveren moolenbeecker", zeide, dat het hem verscheiden malen gebeurd is, dat menschen; die bij hem wilden koopen, zeiden. „Neen, bij S. is het goedkooper". De verdediger: Was het goedkooper Get.: Wij verkochten potloodjes van 1- en zagen' ze daar van zoo iets als 0.69. Wij weten heel goed, wat wij voor een behoorlijken gang van zaken noodig hebben. De raadheer mr. Warren: Dus het was er werkelijk wel erg goedkoop 7 Get.: Er waren wel lage prijzen, ja. Maar als inén schrijft: „van zooveel voor zooveel", wordt het publiek in den waan gebracht, dat het een erg „koopje is. Bovendien heeft het publiek door de advertentie met „sluiting 23 Mei de opvatting gehad, dat de sluiting dan inderdaad zou plaats vinden. De verdediger: Hoe weet u dat Get.: De menschen gingen bij hem. De verdediger: Omdat het bij hem goedkoo per was. Get: Maar het is bij hem gebeurd, dat na de eerste advertentie het zoo stormliep, dat de menschen bij één en twee tegelijk binnen ge laten moeten worden. De president: Is dat waar Verd.: Ja. Maar toen waren de prijzen ook buitengewoon laag. Anders zouden de men schen toch niet in queue staan De president: Als zij denken, dat de zaak over 14 dagen wordt gesloten, wel. De volgende getuige was de heer J. Vos. di recteur der firma Begeer. Get. zeide, dat, als de eerste aankondiging van liquidatie herroe pen was, omdat nieuwe voorraden waren ge komen, de concurrentie niet onbehoorlijk ge weest zou zijn. Maar toen me: blééf uitverkoo pen, werd de concurrentie oneerlijk. De president las een advertentie voor, waar in stond: „Dit is geen „schijn-uitverlcoop. S. liquideert. Weet U, wat dat beteekent? Voor ons een groot verlies. Voor u een groot voor- deel." De verdediger (tot getuige): Gelooft u zulke advertenties Get.: Als de firma S. er haar naam aan geeft, ja. De verdediger: En als zij 5 keer zoo adver teert, gelooft u het dan nog Get.: Het publiek blijft het gelooven. Niet, als het sigarettenboksers betreft. Maar wel bij een respectabele firma. En dan gebeurt iets strafbaars. Het spijt mij voor hem, maar het 'vil' De burgemeester van den Harg onthult het monument op het graf van agent Baas. heeft gezegd, dat geen verstandig mensch er in loopt. De advocaat-generaal: In een ander verband. Pleiter: Verdachte had het recht te doen. wat hij heeft gedaan. Dat de biljetten er nu niet meer hangen, is vanwege de schoonmaak. De advocaat-generaalDie schoonmaak duurt lang. Pleiter: Toen ik tien dagen geleden bij hem was, was men de biljetten aan het afkrabben. Verd.'s zaak gaat slecht, evenals de andere za ken. PI. verzocht vrijspraak, subs, een voor waardelijke straf, subs, een zoo gering moge lijke boete. Uitspraak a.s. Woensdag over 8 dagen. Algemeene vergadering te Haarlem. Maandag kwamen de leden van den R. K. Diocesanen Tuindersvakbond L. T. B in alge meene vergadering bijeen in gebouw St. Bavo te Haarlem. De voorzitter, de heer J. Groen, heette spe ciaal welkom de Kamerleden de heeren Chr. v. d. Bilt, G. W. Kampschöer, den heer mr. H. v. Haastert. namens den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, en de Rijks-Tuinbouwconsu- lenten de heeren Rietsema, Hazeloop en Koe man. De toestand van den tuinbouw, aldus spreker, is donkerder dan ooit. De arbeid van de orga nisatie is moeilijk en zwaar geweest, maar er is niettemin veel bereikt, uitsluitend en alleen door de organisatie. De secretaris*de heer ir. Dekker, las vervol gens het jaarverslag voor. De kringen kwamen tot grootere activiteit, terwijl het afdeelings- leven zeer gezond werd. De heer Th. Jonkheer heeft als bestuurslid bedankt, hij vertegenwoordigde de groep bloem bollenkweekers. Hem werd door den voorzitter dank gebracht en in zijn plaats werd benoemd de heer Th. van Rijn te Lisse. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren C. Broersen en C. Huigsloot. De tuinbouw en steun- is zoo. De advocaat-generaal zeide, dat de mogelijk heid van nadeel voor anderen door oneerlijke concurrentie voldoende is voor strafbaarstel ling. De rechtbank heeft ontkennend beant woord de vraag, die des Pudels Kern is: „Wa ren de handelingen bedriegelijk 7 Waren zij misleidend?" De Plaats werd door de biljet ten van S. ontsierd, alsof er een derde rangs- kleerenwinkel was neergestreken. Het gaf den indruk, dat de winkelvoorraad werd opge ruimd. Dit ging echter zoo door, het eene jaar na het andere, toen kon geen verstandig mensch er in loopen. Aanvulling van den voor raad moest natuurlijk van elders plaats vin den Dat het publiek bleef koopen, kwam doordat verdachte ten slotte begon te werken met sluitingsaankondigingen. Het publiek is bedrogen. De uitverkoop ging door na den aangekondigden sluitingsdatum. Verd. kan dit niet ontkennen. Maar juist hieruit Wijkt het bedriegelijke der handelingen. Verd. heeft het recht zijn fatsoenlijken naam te vergooien, zooveel' als hij wil. maar hij heeft met het recht, het publiek te misleiden. Hij heeft dit echter wel gedaan met de mogelijkheid van nadeel van anderen. Spr. eischte vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling tot ƒ500 boete, subs. 2 maanden hechtenis. De verdediger zeide, dat de vrijspraak door de rechtbank juist is. Er is iets gebeurd, dat een zaak van standing misschien met doet, maar dat niet strafbaar is. S. heeft eind 19-J het pand Plaats 7 gehuurd van een naamge noot, een antiquair, die zijn schaapjes op het droge heeft. De huur werd aangegaan m den goeden tijd, voor 10 jaar, en nu gaat die zaak niet meer. Waren er geen 7 borgstellingen ge weest, de firma S. was failliet gegaan. Zij had moeten liquMeeren, maar ten behoeve van de borgen wordt de zaak doorgezet. De verklaringen der getuigen leiden niet tot wat het wetboek van strafrecht bepaalt inzake misleiding van het publiek (art. 328 bis), maar slechts tot een poging daartoe. Voorts memo reerde spr. een arrest van den Hoogen Raad van 27 November 1924, waaruit moet worden afgeleid dat men moet oordeelen volgens d" gebruikelijke mate van oplettendheid van dt normalen mensch. De advocaat-generaal zelf T.e Nederlandsche Vereeniging voor Volkscre- dietwezen en Woekerbestrijding meldt ons. Woensdag 1 Maart a.s. zal de woekerbestrij ding in een nieuw stadium gekomen zijn. Dien dag immers zal de Geldschieterswet in werking treden waardoor een groote verandering in de bestaande toéstanden zal worden gebracht. Tot nu toe was op dit gebied mets geregeld ieder die wilde kon als geldschieter in het maat schappelijk verkeer optreden en hij kon voor schotten verstrekken onder de meest drukkende voorwaarden zonder dat daartegen iets te doen was. De namen van vele geldschieters hebben in dit opzicht een beruchten klank gekregen. Na 1 Maart echter is het publiek niet meer weerloos overgeleverd. Het geldschietersberoep is geep vrij beroep meer, terwijl de voorwaar den die de geldschieters megen stellen slechts tot bepaalde grenzen gaan. Wat het eerste be treft: om een geldschtetbank 1.e mogen vestigen is een vergunning van B. en W. vereischt, waar mede in verband staat dat B. en W. toezicht houden op de wijze van uitvoering van het be drijf en de vergunning bij overschrijding der ge stelde voorschriften kunnen intrekken. Het uit oefenen van het geldschietersbedrijf zonder ver gunning kan gestraft worden met een gevange nisstraf van twee jaren. Bovendien zijn de voor waarden waaronder de geldschieter zijn gelden mag uitleenen, beperkt: als belangrijkste bepa lingen noemen wij het verbod van de in dit op zicht zoo verderfelijke overdracht van rechten op salaris („looncessie"), de verplichting van 't opmaken van een acte van iedere geldleemng, onder verstrekking van een afschrift aan den geldleener eti, niet te vergeten, het maximum bedrag van interest en andere onkosten die de ge) aschieter den geldleener in rekening mag brengen. Het interest-percentage komt neer op 19 pCt. per jaar over het niet-afgeloste deel der hoofdsom. Om een voorbeeld te geven: Indien een geldschieter 100 uitleent terug te betalen in tien maandelljksche termijnen van 10. mag hij niet meer dan 7.60 rente van te voren afhouden waarmede de geheele interest vol daan is. Wel een verschil met den toestand van thans waarbij van 100 vaak 20 of 30 voor af aan interest moest worden betaald. De bepalingen van deze wet gelden voor alle soorten geldschieters die gelden uitleenen van 500 of minder. Het publiek late zich niet verleiden door listige machinaties ten opzichte van dit bedrag; ook het verstrekken van een bedrag van 800 onder verplichting na 1 dag of 1 week 300 terug te betalen en de rest m termijnen is in werkelijkheid het uitleenen van een bedrag van 500 en valt als zoodanig on der de wet. In wat voor vorm de bedragen wor den uitgeleend is eveneens onverschillig; in ze gels of in geld, direct of misschien langs een omweg vari het koopen op afbetaling en weer dadelijk verkoopen van een of ander voorwerp, verstrekken van bedragen van 500 of van 5 het is alles onder de wet begrepen. Het bedrijf van de „leen" en „werkvrouwen" is dus, bij een behoorlijke medewerking van het publiek, tot ondergang gedoemd. Het publiek kan een goede uitvoering der Geldschieterswet zeer in de hand werken door het ter kennis brengen van alle gevallen waarin in strijd met de wettelijke voorschriften of zinder gemecntelijke'vergunning gelden wor den verstrekt. Bij een goede medewerking zal de woekeraar binnen afzienbaren tijd uit het maatschappelijk leven verdwenen kunnen zijn. Daarna kwam aan de orde bespreking dér steunregeling voor 1933. De voorzitter deelde mede, dat alle eischen door den bond in woord en geschrift gesteld volledig zullen worden gehandhaafd. Spreker memoreerde de verschillende conferenties met de regeering. Voor het steunplan 1932 heeft dé regeering geen overleg gepleegd met de organi saties. Degenen, die in de commissie van advies zitting hebben, zijn niet de officieele vertegen woordigers van de organisaties. De richtprijzen voor 1932 zijn nog niet officieel bekend, maar ze zullen den kostprijs zooveel mogelijk moeten benaderen. Anders zullen velen in 1933 hun bedrijf niet voort kunnen zetten. En dan moet het te weinig beschikbare geld aan armenzorg worden uitgegeven De voorzitter deelde vervolgens mede, welk eenstemmig plan er voor 1933 is ingediend bij de regeering. Minimumprijzen en fondsvorming zijn daarin ondergebracht. Daarmede wordt beoogd een constructieve maatregel waardoor de export-mogelijkheid tegen minder dan mi nimumprijs wordt tegengehouden en waardoor dumping in het buitenland dus tegengegaan wordt. Het fonds moet er komen met mede werking van de veilingen. De tuinders zullen een half procent storten, de rest moet door de regeering bijgedragen worden. Twee a drie millioen is noodzakelijk. Door dit fonds zullen de producten, die den mini mum-prijs niet halen toch uit de markt geno men worden. De uit de markt genomen pro ducten rallen aan armlastige gezinnen worden gegeven. Worden ze afgekeurd dan zijn ze be stemd voor veevoer of ter vernietiging. Gesteunde landbouw mag geen groenten of fruit verbouwen, tenzij er een gemengd be drijf is, waar tuinbouw noodzakelijk is om het geheele bedrijf in stand te houden. Ook de finantieele uitkomst van verschei dene winteiproducten is van zoodanigen on- gunstigen aard, dat voor 1933 een algeheele toeslag-regeling der regeering noodzakelijk zal zijn. De steun zal gedurende en niet na de cam pagne moeten worden uitbetaald. Tuinbouw is volgens spreker een geweldig landsbelang. De akkerbouw wordt sterk gesteund, dat misgunt spreker den menschen niet. Maar de tuinbouw is zeker niet minder belangrijk voor Neder land. Tot vandaag is de tuinbouw zoo goed als niet gesteund. Toch wordt door steun de werk loosheid voor een deel voorkomen, omdat er velen werk kunnen vinden in den tuinbouw. Ook de middenstand zal voordeelen van een herleven van den tuinbouw trekken. Met een krachtigen oproep tot stevige orga nisatie en vertrouwen op God besloot spreker zijn uiteenzetting. SOC. DEM. REDACTEUREN En Soc. Dem. Burgemeesters. Men schrijft ons: In verband met het gebeurde met de Zeven Provinciën" en alles wat daarover in de socia listische pers is geschreven kan het zijn nut hebben eens na te gaan hoe een sociaal Demo cratisch Burgemeester over de handhaving van orde en gezag denkt. Het gebeurde in een der laatst gehouden raadsvergaderingen van Zaandam, dat het raadslid Poppe burgemeester ter Laan kap- pitelde over het optreden der politie. De heer Poppe sprak hierover als volgt: (Wij citeeren het raadsverslag uit de „Zaan- lander)". En nu onlangs toen de O.S.P. met borden liep trad de politie op, voorgevende, dat een ongeoorloofde demonstratie gehouden wordt. Spr. releveert, dat Bark met recdameborden loopt, en Tivoli en anderen ook. Later toen de O.S.P. met wagen en spreekkoor uittrok greep de politie in. Het rijden met een wagen is niet verboden, vergunning is niet noodig en spr. betwijfelt of een spreekkoor verboden kan worden. Bij 'n lateren tocht met een wa gen greep de politie weer in, ofschoon geen vergunning noodig was, brak de betimmering af en nam de rijders mee naar het bureau. Eenige bestuurders wachtten buiten. De agen ten trokken de sabel en sloegen er direct op in, onder den roep „en nu opgedonderd!" Spr. stelt uitdrukkelijk vast, dat er slechts 6 men schen voor het politiebureau stonden te wach ten en er geen reden was zoo bruut op te tre den. Spr. vraagt, als men vrij mag rijden waar om werd de wagen dan in beslag genomen. De orde werd niet verstoord; dit staat ook niet in de dagvaarding; en waarom andere wel mo gen rijden zooals b.v.- Z.F.C.; waarom er di rect gehakt werd; of de burgemeester voorzor gen wil nemen, dat mishandeling van burgers niet meer voorkomt en zoo het gebeurt, d- ambtenaren gestraft zullen worden. En wat antwoordt burgemeester ter Laan? In eerste instantie zegt Z. E. A. Aan den heer Poppe zegt spr., dat als er ge demonsteerd wordt, men vergunning noodig heeft. Het is iets anders dan reclame maken. Er is maar één baas op straat en op dien Zaterdag had de politie eerder moeten ingrijpen en direct het verlofbriefje moeten vragen of an ders "de demonstratie moeten beletten. Of te hard is opgetreden kan spr. niet beoordeelen, doch hij zal order geven, dat wel direct opge treden zal worden. En op een volgenden avond tijdens de be- handeling der gemeente-begrooting komt deze sociaal democraat nog eens op het geval terug en lezen wij: Het geval der O.S.P. op 7 Jan. verdedigt spr. nog eens in het licht van politiebeleid en merkt nog op, dat de rechter in dit punt de betrok ken personen heeft veroordeeld. Politieke demonstraties moeten echter steeds worden aangevraagd, zoo niet dan moet de po litie ingrijpen. En in het algemeen moet de politie ingrijpen, indien het verkeer bij derge lijke demonstraties in gevaar wordt gebracht Het feit van 7 Jan. 1.1. was een schandaal, maar niet van den kant der politie, aldus spr. Wij zouden zoo zeggen dat de redactie van „het Volk" hieruit wel eenige leering kan trekken. BEVORDERING AFZET NED. FABRIKAA'l IN NED-INDIë. Het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft op ruime schaal een schrijven gericht tot de Nederlandsche industrie en daar in medegedeeld, dat het bestuur herhaaldelijk brieven ontvangt van belangstellende landge- nooten in Nederlandsch Oost-Indie, waaruit een streven blijkt om ook daar te lande een gerechtvaardigde voorkeur te geven aan de pro ducten van de Nederlandsche industrie boven buitenlandsch fabrikaat. Herhaaldelijk werd ook in de Indische pers de klacht geuit, dat de Nederlandsche industrie in den meest algemeenen zin genomen, te wei nig heeft gedaan en nog doet om haar afzet gebied in Indië te bevestigen en uit te breiden. In het rondschrijven wordt gewezen op de moeilijkheid voor sommige Nederlandsche be drijven om zich individueel een behoorlijke handelsvertegenwoordiging in Indië te veroor loven, en de waag gesteld of aan dit bezwaar niet tegemoet gekomen zou kunnen worden door meerdere aaneensluiting, teneinde het Ne derlandsche product gezamenlijk op meer ac tieve wijze op de Indische markt te propagee- ren. Overtuigd dat in die richting alleen iets be reikt kan worden wanneer daartoe een krach tige actië wordt ingezet, hetgeen een zoo ruim mogelijk collectief optreden der in aanmerking komende Nederlandsche fabrikanten noodig maakt, heeft de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" besloten bij de Nederlandsche in dustrie een enquête in te stellen naar den wil en de mogelijkheid tot samenwerking op dit gebied. Waneer mocht blijken dat die in vol doende mate aanwezig zijn. dan stelt de ver eeniging gaarne hare bemiddeling beschikbaar om de betrokken belanghebbenden bij elkaar te brengen. Een verzoek om zendtijd. Op 25 Februari j.l. is, blijkens een ons toe gezonden communiqué, ten overstaan van no taris A. C. van Mourik Broekman te 'sGraven- hage verleden de akte van oprichting van den Ned. Fascistischen Radio Omroep („Nefro"). Het bestuur bestaat uit de heeren H. J. de Jonge,, koopman te Wassenaar, voorzitter: G. K. de Clercq, namens de Nationaal Socialisti sche beweging, Oude Gracht 35, Utrecht, se cretaris; D. G. M. de Vries, particulier "te 's Gravenhage, B. Marseille, namens den Fas cistischen bond „de BezemBezuidenhout 41, 's Gravenhage. Het bestuur heeft zich tot het verkrijgen van zendtijd met een request gewend tot den Minister van Waterstaat, waarin o.m. wordt gezegd, dat het doel der stichting is het uit dragen van de fascistische gedachte aan alle lagen van de Nederlandsche bevolking, zoo wel in het Rijk in Europa, als in de overzee- sche gewesten. En vervolgens: „dat het Uwer Excellentie natuurlijk bekend is, dat vooral in den laatsten tijd de fascisti sche gedachte bij een groot gedeelte van het Nederlandsche volk ingang heeft gevonden, dat het echter moeilijk is hen, die over het fascisme nadere inlichtingen wenschen, op andere wijze te bereiken, dan door den aether, zoodat zij meent ten deze te voldoen aan het Radio-reglement, dat zij in zoodanige mate «ericht is op bevrediging van in het volk levende cultureele behoeften, dat hare uitzen dingen uit dien hoofde geacht kunnen worden van algemeen nut te zijn, reden, waarom de Nederlandsche Fascistische Radio Omroep, Uwer Excellentie eerbiedig ver zoekt haar zooveel mogelijk wekelijkschen zendtijd te willen toestaan". Rede Rector Kok. Na de pauze was het woord aan rector J. P. Kok, geestelijk adviseur. Spreker achtte de samenwerking tusschen Centrale Veiling en L. T. B. zéér verheugend. Er moet overleg geschieden tusschen de leden en hun arbeiders, die minstens even erg heb ben te lijden van deze slechte tijden. De werk- loozen moeten zooveel mogelijk te werk gesteld worden, dat is een zaak van Christelijke liefde. Blijft vertrouwen stellen in uw leiders, zei spreker. Alles wordt gedaan om U te helpen en te leiden. In dit verband bracht spreker dank aan den algemeen voorzitter, den heer Kampschoër, en aan den -voorzitter, den heer Groen. Als men verwijten tot de regeering richt laat men dan overwegen, dat er een inter nationale crisis is en dat veel van het buiten land afhankelijk is. Weest dus voorzichtig met conclusies en uitspraken! Onze godsdienst moet u staande houden en juist het Godsvertrouwen is bij u allen zoo groot gebleken het laatste slechte jaar. Uw principieele organisatie worde in de toekomst versterkt en verlicht. De volgende motie wordt aangenomen: De Tuindersvakbond L. T. B„ besprekend den grooten nood, waarin de tuindersbevolking zich bevindt, overwegende dat de eerste uitkeeringen zeer bescheiden zijn geweest, overwegende dat de tuinders dringend geld noodig hebben om in de gelegenheid gesteld te worden het bedrijf voor het seizoen in orde te maken. verzoekt met aandrang onmiddellijk in dien mogelijk verdere uitkeering te doen plaats hebben. Deze motie zal aan den regeeringscommissa ris gezonden worden. Zondagmiddag omstreeks 12 uur had, naar de Maandagmorgen meldt, tusschen Ophoven en Leyerbroek een treurig ongeval plaats. Te gen dien tijd stond de 7-jarige Paul Laudy, zoontje van het echtpaar G. Laudy—Nijssen te luisteren naar de muziek van een draaiorgel. Toen uit de richting Ophoven en de richting Leijenbroek een luxe auto naderde, liep plot seling het ventje achteruit en werd door den auto gegrepen. Dit ongeval had plaats vlak voor de ouderlijke woning. De jongen werd overreden en met zware schedelbreuk de ouderlijke woning binnenge gedragen. De inmiddels ontboden dr. Van Achen kon slechts den dood constateeren. Het onderzoek is in handen van de marechaussee te Sittard. Volgens ontvangen inlichtingen heeft de autobestuurder geen schuld. VECHTPARTIJ. In de Stokstraat te Maastricht werd in het café M. de arbeider D. in buik en hoofd ge stoken. Het slachtoffer leed veel bloedverlies en werd overgebracht naar het ziekenhuis Cal variënberg. Zijn toestand is zeer ernstig. De dader is de bekende W. bijgenaamd „de Kleine.." D( R EEN SCHOT HAGEL GETROFFEN Bij het schoonmaken van een geladen geweer door den landbouwer D. M. te Haarlemmer meer, ging onverwacht een schot af, waarbi. de geheele lading den man door den linkervoet ging. Dit lichaamsdeel werd zoo zwaar ge kwetst, dat een tweetal teenen geamputeerd moest worden. x Het kardinaal van Rossum-plein te 's-Hcr- togenbosch krijgt zijn officieelen naam. Vrouw cen arm afgesneden. Te Lonneker is zekere V., die in de deur van zijn woning stond, door drie beschonken mannen aangevallen, omdat hij hun groet niet wilde beantwoorden Het drietal volgde den man, die achter zijn woning vluchtte. De 39- jarige echtgenoote van V., die op het rumoer naar buiten kwam en tusschen beide wilde komen, kreeg van een der dronkaards, den 33- jarigen Z„ een geweldigen slag met een groot mes. Haar arm werd grootendeels afgesneden. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van een in de nabijheid wonenden veldwachter, die kwam toesnellen en den arm van de vrouw afbond, is er kans dat zij nog in leven blijft. Het slachtoffer zal echter het lichaamsdeel moe ten missen. In de woning van den dader, die door de politie is aangehouden, werd een be bloed mes gevonden. Rangeerder door een locomotief overreden. Zaterdag even voor middernacht is op de spoorbaan bij 't viaduct over den Rijswijksche- weg te 's Hage de 38-jarige rangeerder v. d. K„ wonende in de Poeldijkstraat, bij het rangeeren gestruikeld en door een locomotief overreden. De G. G. D. vervoerde den man, die vreeselijk was verminkt naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde waar hij in den nacht van Zater dag op Zondag is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een aantal kinderen. Hoe een socialistisch raadslid zijn taak opvatte. Onze Roosendaalsche correspondent schrijft De Roosendaalsche gemeenteraad heeft dit jaar vijf zittingen noodig gehad om de gemeen tebegroting af te handelen. Volgens het ver. slag in het „Volk" zou dit een gevolg zijn „van het betoog van ons eenigste raadslid pg. H. Dit betoog heeft in eerste instantie bij de algemeene beschouwingen ruim 2% uur en m tweede instantie nog weer ruim 1 uur in beslag genomen. Het was echtêr niet omwille van het gemeen tebelang of om wille van de belangen der cr's'®, slachtoffers, zelfs niet eens wat men allicht zou vermoeden omwille van het partij-belang, neen men raadt het in geen tienen het ging om eenweddenschap. De spoorman Leeuw had met een collega bij de spoorwegen een weddenschap aangegaan, dat het raadslid Leeuw bij de algemeene be schouwingen in eerste instantie minstens 2 uur aan het woord zou zijn. Voor iedere 5 minuten meer zou hij een.... sigaar krijgen (tot een maximum van 10 sigaren) en voor iedere minuten minder zou hij een sigaar moeten geven. En de heer Leeuw heeft de weddenschap ge wonnen met het noodwendig gevolg, dat de Roosendaalsche raad, na vier zittingen, nog een vijfde vergadering waarop niemand had ge rekend er aan moest vastknoopen op een volgenden dag. Deze extra vergadering, welke slechts vijf kwartier duurde, kostte de gemeentekas vèr over de 100. Alle commentaar lijkt ons hierbij overbodig en het is ook duidelijk waarom de „correspon dent" Leeuw, die verslaggever is der roode Ar- bèidspers, alleen maar het betoog van p.g. Leeuw aanhaalde als oorzaak van de langdurige behandeling der begrooting, zonder de eigen lijke oorzaak er bij te noemen. BOTER-CONTINGENTEERING IN BELGIë. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Enkele liberale bladen verscherpen hun cam pagne tegen de protectionistische politiek der regeering, waardoor de levensstandaard op schrikbarende wijze in de hoogte wordt ge dreven. Thans beweert de liberale „Independance Beige", dat het stelsel der invoer-vergunningen aan de bevolking één milliard frs. per jaar kost of juist zooveel als het bedrag dat voor de werkloozen wordt uitgegeven. Het blad behandelt speciaal de kwestie der invoer-vergunningen voor boter en zegt in dit verband o.m.: „Om boter te mogen invoeren, moet de importeur om te beginnen een taxe van zes frs. per kg. betalen boven het vaste recht van frs. 1.16 per kg., plus fr. 0.60 op de ge realiseerde winst. Dat komt dan op niet minder dan 8 frs. rechten per kg. boter!" Het blad beweert dat dit gedaan wordt om de inlandsche boter zoo duur mogelijk aan den man te kunnen brengen: eenerzijds uitschake ling der concurrentie en dan nog die wraakroe pende taxe van 6 frs. per kg. op ingevoerde boter, die anders tegen billijke prijzen op de markt zou kunnen worden gebracht." De I. B. rekent uit, dat alleen op boter en vleesch door de bevolking één milliard per jaar te veel wordt betaald. Het beweert, dat deze politiek gevoerd wordt in hoofdzaak om de leden van den Boerenbond te bevoordeelen die 1 milliard 706 millioen francs aan spaargeld in dat organisme hebben kunnen beleggen! Wij geven de berekeningen van de I. B. met voorbehoud weer, doch zeker is het, dat de eco nomische protectionistische politiek der regee ring de levensduurte zeer in de hand werkt en er dingen gebeuren, die niet den toets der kri tiek kunnen doorstaan. Een do ode. een levensgevaarlijk Te Kohlscheid bij Aken is gistermorgen 'n Nederlandsche auto bij de spoorwegkruising op den weg Heerlen—Aken verongelukt. In den auto, welke afkomstig was uit Heerlen, waren vier personen, twee dames en twee heeren, ge zeten, woonachtig te Heerlen. Ze waren van Slowaaksche nationaliteit. De auto botste door tot nu toe onverklaarbare oorzaak tegen een steen en daarna tegen de steenen leuning van een brug. De wagen werd vrijwel geheel ver nield. De naast den bestuurder gezeten heer werd dood uit den ingedrukten wagen gehaald. De bestuurder zelf bekwam geen letsel. Van de beide achter in den wagen zittende dames werd een zeer ernstig gewond, terwijl de an dere een schouderfractuur bekwam. De gewonde dame is naar het ziekenhuis te Aken vervoerd. 1923—1932. Belangrijk statistisch materiaal in een klein bestek bevat weer de eerste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de Economische Jaarcijfers 1923—1932. De bevolkingsbeweging. Met 22.0 geboorten en 9.0 sterfgevallen op 1000 inwoners heeft 1932 het laagst geboorte- en sterftecijfer van het beschouwde decennium. Het geboorteoverschot was vrijwel gelijk aan het gemiddelde overschot over de voorafgaande 5 jaar, maar vóór 1927 was het doorgaans hoo- ger (uitzondering o.a. voor de latere oorlogs jaren). De kindersterfte heeft met 46.4 per 1000 levend geborenen een nieuw laagterecord be reikt. In de cijfers van de huwelijksfrequentie, die van 1925 tot 1.930 gestegen waren van 7.4 tot 8.0 per 1000 inwoners en daarna daalden tot 6.9 in 1932, woorspiegelt zich 't conjunctuurverloop. Landbouw. De invloed van de Tarwewet blijkt duidelijk uit de stijging van de met tarwe beteelde op pervlakte. Varieerde deze in de jaren 1923 1929 tusschen 45.400 en 62.200 H.A. van 1931 op 1932 steeg zij van 77.800 tot 118.400 H.A. Voor de andere graansoorten, vooral rogge en naar verhouding voor gerst was er eenige daling. De teelt van consumptie-aardappelen is in 1932 vrij belangrijk uitgebreid tegenover 1931 en bereikte de grootste oppervlakte van de geschouwde 10-jarige periode. De teelt van fa brieksaardappelen, hoewel iets grooter dan het vori"e jaar. was toch veel minder omvangrijk dan enkele jaren geleden. W crkloosheid. Het indexcijfer van de werkloosheid kwam het geheele jaar 1932 niet beneden 22,1 en had in November reeds 26.9 bereikt; uit gegevens elders in de aflevering blijkt, dat van eind November tot eind Decembei het aantal bij de arbeidsbeurzen getelde werkloozen van ruim 310.000 tot ruim 350.000 was gestegen. Belang wekkende cijfers worden gegeven over de uit keeringen, aan werkloozen verstrekt in de 6 grootste gemeenten. Loon en woningbouw. Een aantal verspreide gegevens over liet loon toont aan. dat over het algemeen het gcldloon in de beschouwde bedrijven tot 1931 veelal gestegen is. De stagnatie in den woning bouw treedt aan het licht in de vermindering van het. aantal voltooide woningen van ruim 51.000 in 1931 tot ruim 44.000 in 1932. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Zondagnamiddag ging het 7-jarig zoontje van de familie A. L. aan den Molenweg te Op- hoven-Sittard, melk halen in een vlakbij ge legen boerderij. Bij het oversteken van den weg werd het knaapje gegrepen door een uit de richting Leyenbroek komende luxe-auto. De wielen reden over het hoofd van het jongetje. De dood trad onmiddellijk in. GEVONDEN. Bij de gemeente-politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden gouden bro che met kruis. R. K. KIESVEREENIGING. Voor de R K. Kiesvereeniging Haastrecht— Vlist zal as Donderdagavond als spreker op treden de heer M. P. v. d. Weijden. Vierjarig kind ernstige brandwonden bekomen. In de landbouwerswoning van den landbou wer G. Pennings tè Oss heeft gisterenmiddag een zware brand gewoed. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch wegens gebrek aan water kon zij geen hulp verleenen. Het huis brandde geheel uit. Het 4-jarig zoontje van den heer P. werd met ernstige brandwonden overdekt uit het brandende huis gedragen. Per auto werd het ventje, voor welks leven wordt gevreesd, naar het ziekenhuis vervoerd. Vele landbouwgereedschappen gingen verloren. Een vijftal koeien en een varken kwamen in de vlammen om. Nader vernemen we, dat het geredde jongetje gisterenmiddag, na smartelijk lijden in het St. Annaziekenhuïs is overleden. VAN een LADDER GEVALLEN. In de stroocartonfabriek te Appingedam is de arbeider W. W. uit Siddeburen van een ladder op een steenen vloer gevallen. De man werd met een hersenschudding opgenomen en is in ernstigen toestand naar het Acad. Zie kenhuis te Groningen vervoerd. De jongeman, die verdronken is in de Mark onder Ginneken is gebleken te zijn de 19-jarige C. J. de la C. uit Breda. Een 1%-jarig kind van den heer Z. te Mussel- kanaal dronk in een onbewaakt oogenblik uit een kan met kokende koffie. In ernstigen toe stand werd de kleine naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. HET GEVAARLIJKE WAPEN- Toen de ongehuwde sleepbootkapitein H. K. uit Zutfen, liggende met zijn sleepboot „Gelria" uit Arnhem nabij de Nieuwe Havenbrug te Zwolle bezig was een revolver te laden, ging. aldus de „Zwolsche CrU' het wapen plotseling af, en werd K. door een kogel in de linkerborst- streek getroffen. Ernstig gewond viel hij neer. De op het schip aanwezige bootslieden waar- Schuwden terstond de politie, die den man per brancard naar het Sophia Ziekenhuis heeft Overgebracht. Naar het blad vernam laat K.'s toestand zich zorgelijk aanzien. BENOEMINGEN TER SECRETARIE. In de vacature Schölvinck (die benoemd werd tot burgemeester van Nootdorp) is be vorderd tot ambtenaar ter secretarie alhier de heer H. Jenné, thans volontair aan deze secretarie. Tevens werd door B. en W. met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot ambtenaar ter se cretarie de heer W. J. A. F. R. van den Clooster Baron Sloet tot Evcrlo te 's-Graven- hage en toegelaten als volontair de heer H. Duijnstee te Gouda. BURGEMEESTER SCH LVINCK. De heer H. C. A. M. Schölvinck, adj.-com- mies ter secretarie dezer gemeente, die be noemd werd tot Burgemeester van Nootdorp, zal op Donderdag 9 Maart a.s. als zoodanig worden geïnstalleerd. Algemeen wordt het vertrek van den heer Schölvinck uit deze gemeente zeer betreurd, omdat hij hier bleek te zijn de juiste man óp de juiste plaats en hij, zoowel bij zijn colle ga's als bij zijn superieuren hoog stond aan geschreven. En niet alleen bij hen, maar ook bij de ingezetenen was hij „persona grata". En dit had zijn reden. Toen het plaatselijk crisis-comité werd op gericht, wist de Burgemeester, die voorzitter is van commissie A, blijkbaar heel goed wat hij deed door te bevorderen dat de heer Schölvinck van die commissie secretaris-pen ningmeester werd. Er is in Waddinxvecn hee wat gedaan en bereikt door het crisis-comite en een groot deel van dit wélslagen komt me de op rekening van den nieuwen Burgemees ter, die zeker in Nootdorp zal blijken te zijn een warmvoelend en meelevend burgervader. Om zijn góede hoedanigheden is deze jonge man mét zijn warm voelend hart voor het economisch zwakke dan ook gezien en geacht niet alleen bii de Roomsch-Katholieken maar ook blfhet andersdenkende deel der bevol- Dat zal hem al wel overtuigend gebleken zijn gedurende de laatste dagen, maar zal ook bij zijn installatie wel tot uiting komen. Wij wenschen de gemeente Nootdorp van harte geluk met haar nieuwen sympathieken Burgervader. R. K. VOLKSBOND. De R. K. Volksbond belegt a.s. Woensdag avond half 8 in het Verenigingsgebouw een ledenvergadering, waarin een lezing met licht beelden wordt gehouden over „Kerk en Ar beid". De leden mogen hun dames medebren gen. Voor het Ensaid-diploma costumière slaag den de dames T. Hoogendoorn, A. Kroon A. Krabbendam en L. Marcelis en voor coupeus» mej. E. Hoogeveen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4