NEDERLANDSCH SCHOEPVLEUGEL- VLIEGTUIG. T SPORT EN SPEL. DINSDAG 28 FEBRUARI 1933 RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN DE „ROTALIFT" VAN IR. VAN LAMMEREN. Vroegere ontwerpen. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. LUCHTVAART. AFRIKA CENTRUM VAN LUCHT. TOERISME. MARKTBERICHTEN. RIYIERTIJDINGEN. Zij keerden terug naar da studeerkamer, I (Wordt vervolgd). J jö. -< WOENSDAG 1 MAART. HUIZEN 296 M. 1013 K. H.) N.C.R.V.-uitzen ding. 8.00 Schriftlezing; 8.159.30 Gramofoonpl.; 10.00 N.C.R.V.-Dameskoor; 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang door A. M. Boezaardt (sopraan) m. tn. v. A. Vermeeren (piano) en gramofoonpl., o.a. Shanson roumaine, Jongen; 12.00 Politieberichten; 12.152 Concert H. Herman (viool), M. Meyer Verhoeven (viool), K. F. Borgers (cello) en L. Lauenroth (piano en orgel), o.a. concert voor 2 Violen met piano, J. S. Bach; 2.00 Pianoduetten door T. BrugmanStellemaker en H. Brugman, o.a. sonate c dur, Mozart; 3.00 ramofoonpl.; 4.00 4.45 Orgelbespeling; 4.45 pauze; 5.006.00 Kinder-' uurtje; 6.00 dr. F. Krop, causerie over Rusland; 8.30 Engelsche les; 7.00 Onderwijsfonds voor de ■binnenvaart; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.0010.45 Concert Stedelijk Muziek corps van Kampen, m.m.v. Kampen's Mannenzang o.a. Suite Africaine, Lacome, in de pauze 9.00— 9.30 C. Crayé over Indië, c.a. 10.00 Vaz Dias; 10.4511.30 Gramofoonpl. HILVERSUM (1875 M. 160 K. H.) V.A.R.A.-uit- zending 8.0010.00 Gramofoonpl.; 10.15 V.A.R.A.- kleinorkest o.l.v. Duchant, V.A.R.A.-tooneel, dr. P. Klinkenberg (over kapitalisme) en gramofoon- platen; 12.001.45 De Notenkrakers en gramo foonpl., o.a. Poolsche dans, Moszkowsky en Czar das, Faure; 1.45 pauze. 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 Voor de kinderen; 5.20 Muzikaal allerlei (solisten met velerlei instrumten); 7.00 Causerie N.V.V.: 7.20 V.A.R.A.-balalaïka-orkest o.l.v. I. Powarjef, o.a. De voerman, Feldmana; 7.50 F. v. d. Wal: Vakbeweging; 8.10 S.O.S.-berichten; 8.15 Concert h. Gem. Concertgebouw te Haarlem; „Stem des Volks", Haarl. Orkestvereen., H. Nieland, (orgel en piano), E.. Hemrica (sopraan), M. Gobels (tenor) en O. Couperus (bariton); leiding A. Kre- lage Jr., o.a. Cantate „Wachet auf", J. S. Bach. (In de pauze pl.m. 9.009.20 hoorspel); 10.20 Vaz Dias; 10.3012.00 V.A.R.A.-kleinorkest en gramo foonpl., o.a. Voorjaarsmite, Nevin. DAVENTRY (1554 M. 193 K. H.) 10.35 Morgen wijding; 10.50 Tijdsein en berichten; 11.0511.20 Boekbespreking: 12.20 Orgelspel Q. Mac Lean; 1.05 L. Kemp's orkest, o.a. ouv. Dichter u. Bauer; 1.50 Gramofoonpl.; 2.45 Voor de scholen; 3.50 Sted. Orkest Bournemouth, m.m.v. Towsey (pia no). o.a. Londen symphony, Williams; 5.05 Orgel spel R. New; 5.35 Kinderuur; 6.20 Berichten; 6.50 Orgelmuziek van Bach; 7.10 Causerie „Catering": 7.30 Landbouwpraatje; 7.50 Over politiek; 8.20 Uitvoering „St. David", F. Young; 9.20 St. Davids- dag diner, speeches van Lady Astor en prof. Gruffydd; 10.35 Berichten; 10.50—12.20 Dansmu ziek. PARIJS (Radio Paris 1724 M. 174 K. H.) 8.05 Gramofoonpl.; 12.20 Opvoedkundig praatje; 12.35 Omroeporkest; 12.50 Orgelbespeling; 1.25 Vervolg concert, o.a. Les grenadiers, Valente; 7.408.05 Orkst; 8.20 litt. voordracht; 8.50 Berichten; 9.05 Gramofoonpl.; 9.20 Orkest o.l.v. Wolff, m.m.v. Ro- setti Anday (zang), o.a. Requiem, Faure. KALOUNDBORG (1153 M. 260 K. H.) 12.05— I.20 Concert uit rest. Wivex; 2.20 Gramofoonpl,, 2.504.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl, Deensche muziek: 7.20 „Forhuis og Baghus", hoorspel van R Schroder; 9.35 Omroeporkest, Fransche muziek. 10.20—11.50 Dansmuziek. LANGENBERG (473 M. 634 K. H.) 6.25 Gramo foonpl.; 9.05 Gymnastiek; 9.20 Berichten; 9.35 Uit zending voor werkloozen; 10.30 Voor scholen; II.20 pop. concert, orkest m.m.v. alt en orgel; 12.20 Concert o.l.v. Wol£, o.a. fragm. Das Holland- weibchen, Kalman; 1.50 Gramofoonpl.: 4.20—5.35 Concert o. 1. v. Görlich, o!a. Landliche suite, Amadli; 7.20 Werag-0rkest o.l.v. Buschkötter, o.a. Pianoconcert a kl. t., Schumann, in de pauze too- neelcauserie; 25 Berichten; 9.50 Koorconcert, relig. muziek; 10.5012.20 Concert o.l.v. R. Mer- ten, m.m.v. F- Griem (piano), o.a. Orkestsuite, Mendelssohn. ROME (441 M. 680 K.H.) 4.505.50 Zang en piano; 8.05 Uitzending uit een theater. BRUSSEL (338 M. 887 K. H.) 12.20 Orkest, o.a. Telefunken-potpourri. Morena; 120 Berichten; 1.30 Gramofoonpl.; 5.20 Dansmuziek; 6.35 litt. voordracht; 6.507.35 Gramofoonpl.; 8.20 gym- phonieorkesf in.m.v. cellist en vocaal kwartet, o.a. Fantasie rhapsodique. Jongen; 10.05 Hoorspel; 10.30 Max Alexys' orkest. (508 M. 590 K. H.) 12.20 Gramofoonpl.; 1.20 Berichten; 1.30 Concert, o.a. Der Prinz von Arka- dien, R- Stolz; 5.20 Omroeporkest, o.a. fragm. Philemon en Baucis, Gounod; 6.35 Gramofoonpl.; 8.20 Omroeporkest, o.a. ouv. Maritana, Wallace; 0.05 litt. voordracht; 9.20 Vervolg concert, o.a. Oostersche suite» p°py; 10.30 Hot Jazz. 10.50 Gra mofoonpl. KÖNIGSWUSTERHAUSEN (16.35 M. 183.5 K. H.) 5.50—7.20 Concert; 9.20 Berichten; 9.30 Voor de scholen; 11.20 en 1.20 Gramofoonpl.; 3.50—4.30 orkest, o.a. Scandinavische suite, Frederiksen; 4.50 Belastingpraatje; 5.205.45 A. Indig, vioolr recital; 6.50 litt. voordracht; 6.55 „Bilder a us einer Ausstellung", Moussorgsky; 7.35 „Schla- geier", drama van Johst; 9.05 Concert door ver schillende Rjjksweer-orkest; 9.35 Berichten en hierna tot 11.20 pop. concert. ROTTERDAM (gem. radiodistr.) Programma 1: Hiversum. Programma 2: Huizen. Programma 3: 9.05 Langenberg; 12.20 Parijs; 1.25 Königswusterhausen; 2.05 Londen R., orgel concert, daarna orkest, o.a. ouv. Mireilli, Gounod; 3.20 Kalundborg; 3.50 Königswusterhausen; 5.45 Warschau, pop. concert; 6.20 Brussel (508 M.); 6.50 Königswusterhausen; 9.35 Londen R., dans muziek; 10.35 Kaloundborg. Programma 4: 9.20 Königswusterhausen; 10.35 Daventry; 11.20 Königswusterhausen; 12.20 Da- ventry; 5.35 Brussel (338 M.); 6.50 Daventry; 8.20 Parijs; pl.m. 11.— Daventry. m7xndoie'-21T3uaur38bertzT,g.ovbgkqvbgkqbgbm WOENSDAG Om 6.55 uur n.m. speelt de groote pianist Claudio Arrau vanuit Königswusterhausen „Bilder aus einer Ausstellung" van den Rus Moussorgski. Modeste Moussorgski, in 1835 te Karen ge boren, begon zijn loopbaan als officier. Later wijdde hij zich geheel aan de muziek, maar moest niet lang daarna om financieele redenen weer een ambtenaarsbetrekking aanvaarden. Bij alle oorspronkelijkheid van vinding voelt men toch bij Moussorgski steeds weer den genialen dilettant. De 10 hier gespeelde stukjes zijn de indrukken van evenzoovele schilderijen, die Moussorgski tijdens een tentoonstelling zag. Te 9.20 zendt Parijs (Radio) een populair Wagner-programma met medewerking van het Lamoureux-orkest onder leiding van Albert Wolff. Zangsoliste is de mezzo-sopraan Rosette Anday. die o.a. een aria uit „Ariadone" zal voordragen. Het Wagner-programma wordt afgewisseld door een concert voor twee piano's van Mozart. Tenslotte hooren we de Requiem voor soli, koor en orkest van G. Fauré. Fauré. die vooral baanbrekend is geweest op het gebied van het lied. heeft ook vele van de tegenwoordige jon geren gevormd (zijn meest bekende leerling is wel Ravel) en geldt terecht als de nestor van de moderne Fransche muziek. Een drijve.nd radio-telefoon kantoor. De „Bremen" van den Nord-Deutsche Lloyd, een drijvende stad in het-klein, bezit ook een echte ,,.stads"-telefooncentrale met verscheidene honderden aansluitingen op het schip. Als een verdere vervolrhaking is daar nu onlangs ook een telofoondienst voor den langen afstand bij gekomen, waar men gedurende heel den over tocht van Hamburg naar Amerika met familie, kennissen en zakenrelaties in Europa en Noord en Zuid-Amerika kan spreken. Een heel gewone tafeltelefoon in een cel van de eerste klas, is daarvoor ingericht. De uitzending geschiedt op de korte golf met behulp van een lampzender van Telefunken, met 500 Watt antenne-energie en een golf- bereik van 15—120 meter. De zeer constante fre quentie blijft ook behouden bij meer heftige trillingen, tengevolge van het stampen van het schip. Zender en ontvangtoestellen zijn in een aparte hut op het bootendek ondergebracht. De aanleg van de antenne is origineel. Zij bestaat uit een verticalen draad, welke door op- en af- rollen steeds op een kwart van de golflengte wordt gehouden, waardoor, zooals de ondervin ding heeft uitgewezen, de gunstigste uitstraling wordt verkregen. De ontvang-installatie, welker bereik even eens van 15120 meter loopt, werkt met tus- schen-frequentie en een automatischen regelaar ter voorkoming van fading. Hoewel zend- en ontvang-installatie vlak naast elkaar zijn opge steld. doen zich bij het telefoneeren geen sto ringen voor. De ontvang-antenne, een dipolige, is aan de bovenste ra van den achtermast be vestigd, buiten het electrische storingsveld van het schip, en is met den ontvanger door een volkomen afgeschermden kabel verbonden. Er wordt van het „telefoonkantoor" al een druk gebruik gemaakt. Radio in Joego-Slavic. Volgens berichten uit Joego-Slavië, zal in den loop van dit jaar te Belgrado ear nieuw 40 K.W. zender worden gebouwd. Het tegenwoordige 2'A K.W. station zal verplaatst worden naar Subotica en daar als tusschenzender dienst doen. Verder zal een tusschenzender van 8 K.W. in het Zui den van het land worden gebouwd. Ook de oude zender Zagreb wordt verplaatst en vervangen door een modernen zender van 20 K.W. Programma's uit Japan. Naar wij vernemen wordt op het oogenblik in Japan een zender gebouwd, waarvan de pro gramma's uitsluitend voor Europa bestemd zul len zijn. Volgens de berichten zullen de proefuit- zendingen reeds binnen eenige maanden kunnen beginnen en o.m. door verschillende Duitsche zenders worden overgenomen. Naar de 500.000. Het aantal luisteraars in de Tsjecho-SIowaak- sche republiek is steeds stijgend en volgens ma tige schatting hoopt men begin Mei het eerste half millioen bereikt te hebben. In dien tijd zal ook de herdenking plaats vinden van de oprich ting van den Tsjecho-Slowaakschen omroep vóór 10 jaren. (Van onzen luchtvaart-medewerker) De Duitsche bladen van den laatsten tijd heb ben er vol van gestaan van die furore makende uitvinding van Dr. Rohrbach, bestaande uit een vliegtuig, dat zich met de gedegenheid en zelf bewustheid van een goedmoedige raderboot door het luchtruim zou kunnen malen. En dat zelfs loodrecht zou kunnen stijgen en dalen. En wat niet minder zegtdat ook achteruit zou kunnen vliegen. Een Nederlandsch Schoepvleugel-vliegtuig de Rotaliftontworpen door ir. W. van Lammeren. Geen wonder, dat menigeen in die verhalen weer eens het bewijs van Duitsche superioriteit meende te mogen zien, het bewijs, dat het Duit sche vernuft, ondanks de droeve tijdsomstandig heden, toch nog even frisch en ideeënrijk was als in de goede dagen van voorheen. Nauwelijks echter kwamen de inderdaad zeer geslaagde plaatjes van 's heeren Rohrbach's „luchtraderboot in volle vlucht" onder de oogen van de luchtvaartgemeenschap buiten de gren zen van het Duitsche Rijk, of menige vernufte- ling herkende in die prentjes de trekken van een eigen geesteskind, van een eigen soortgelijk ontwerp, door hem in vroeger dagen uitgebroed, doch welks verwezenlijking tot nog toe steeds een vrome wensch had moeten blijven. En zoo werden van alle kanten ook andere zorgvuldig geheim gehouden schoepvleugel-ontwerpen be kend gemaakt. Werd dus al spoedig het bewijs geleverd, dat het schoepvleugel-vliegtuig geenszins alleen een Duitsch bedenksel is, wij kunnen er hier aan toevoegen, dat het óók een Nederlandsche vin ding is. Immers al sedert enkele jaren bestaat er een in verschillende landen gepatenteerde schoepvleugel-machine van een Hollander, van ir. W. P. van Lammeren uit Voorschoten. Be doeld ontwerp, door den uitvinder het „Rota- lift" vliegtuig genoemd werd in Juni 1929 in Engeland ter patenteering aangeboden het pa tent werd verleend in October 1930. Ook is de „Rotalift" gepatenteerd in Duitschland, Frank rijk en Amerika. Oudere patenten. Constateeren we dus dat hel sedert de laatste weken door de Duitsche pers bekend gemaakte schoepvleugel-systeem van Dr. Rohrbach in ons land al sedert jaren in ernstige studie is geno men en beschermd door patenten, er zijn zelfs nog heel veel oudere ontwerpen van vliegtuigen met verticaal draaiende vleugels aan te wijzen. Ja, een bestudeering der patenten-literatuur van de laatste halve eeuw leert ons, dat het schoep- vleugeldenkbeeld al dateert van lang vóór de oplossing van het vliegvraagstuk. Reeds in 1870, drie en dertig jaren vóór de Wrights de eerste vlucht maakten, zien we in Amerika A. Keith patent nemen op een lucht- vehikel met schoepbladen of vleugels voor hef- werking en voortbeweging. In 1873 is er een soortgelijk patent van Green, in 1887 van Whee ler en in 1890 van Baldwin. De groote lucht vaartpionier Octave Chanute noemt in zijn in 1894 verschenen werk „Progress in flying ma chines" die patenten „waardeloos", een bewijs dat de luchtvaart-kopstukken van weleer in hun waardeering voor het draaivleugel-principe, wel eenigszins met de geleerden van tegenwoordig verschilden. Ook in de oude wereld vond het schoepvleu gel-principe aanhangers. Zeer bekend is het draaierige geval van Wellner uit Brünn (1893) en weer minder dat van den Bellij ner Nipkow (1897), die vermaard werd door zijn televisie systeem. Verder komen we nog tegen de paten ten van Addis (1907) en van Lindkvist (1908) laatstgenoemde beoogde de vleugelraderen te gebruiken als voortbewegingsmiddel voor lucht schepen. Een variatie op het thema lanceerden Ottino Wyllie (1909), die om een langwerpig lichaam een „band zonder eind" lieten loopen en op dien band op gelijke afstanden, 'n achttal vleugeltjes aanbrachten die zich gedurende het draaien onder den vereischten invalshoek instel den. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het op sommen der namen van uitvinders van schoep vleugel-systemen. We zien dus, dat de grondgedachte van het vliegen door middel van verticaal draaiende vleugels al op z'n minst zestig jaar oud is. Tot een practische verwezenlijking dier gedachte is het echter nog nooit gekomen, hetgeen des te merkwaardiger is, daar in die zestig' jaren wel proeven met toestellen op gebruiksgrootte zijn genomen van alle andere mogelijke en vooral ook onmogelijke vliegsystemen, als hefschraef- vliegtuigen (hélicoptères) en vliegtuigen met slaande vleugels (ornithoptères). Dat thans de moderne techniek, welke op ruim een kwart eeuw practische ervaring op het gebied van den vliegtuigbouw kan wijzen, dat oude beestje bij de horens heeft genomen en gaat onderzoeken of dat beestje zich zoodanig laat dresseeren, om op het luehttooneel naast het bestaande dek- vliegtuig met succes op te treden, valt zeer te loven. De voordeelen van den Schoep vleugel. De belangstelling der hedendaagsche technie!' voor dat oude onuitgewerkt gebleven principe is vooral daarom een gelukkig verschijnsel te noemen, omdat er inderdaad zeer »belangrijke voordeelen van het schoepvleugel-vliegtuig wor den yerwacht. Zooals ir. van Lammeren in zijn begin 1930 gepubliceerde brochure „The Rotalift aircraft propeller" zegt, kan het schoepvleugel- vliegtuig loodrecht stijgen en dalen en ook stil staan in de lucht, terwijl het eveneens, in be- perkte mate, achteruit kan vliegen. Ook wordt verwacht, dat de stijgsnelheid veel grooter zal zijn dan van het tot nu toe gebruikte systeem vliegtuig. Verder zat het nieuwe type, onder normale vliegcondities, met bijna 1/3 van het motor-vermogen kunnen volstaan van dat wat voor een gewoon vliegtuig van dezelfde afme tingen wordt vereischt. Ten slotte: wanneer de motor van het schoepvleugel-vliegtuig mocht stoppen, zal het toestel niet vallen, doch zullen, door de werking van den luchtstroom die het dan dalende vliegtuig ontmoet, de schoepvleugels rustig blijven draaien. En doordat ze draaien, zullen de vjeugels, evenals zulks ook bij de auto giro het geval is, ook blijven „dragen". In zooverre kan het schoepvleugel-vliegtuig met het draaivleugel-vliegtuig, de autogiro van La Cierva, worden vergeleken, dat bij beide systemen de vleugels draaien, In wezen is er een groot verschil tusschen die 2 systemen. Heeft de autogiro in den neus van denromp een motor,waar op een gewone trekschroef is aangebracht, en wordt het op een verticale as gemonteerde draag vlak, dat uit drie of vier schroefbladachtige vleugels bestaat, in draaiing gehouden louter onder invloed van den luchtstroom die bij het vliegen optreedt, dus niet door toedoen van den motor, bij het schoepvleugel-vliegtuig .vinden we géén trekschroef en is den draaivleugel wèl op den motor gekoppeld. Hier draaien de vleu gels om een' horizontale as en worden die vleu gels gebezigd zoowel om het toestel in de lucht te dragen als om het door de lucht te doen voortbewegen. Constructieve moeilijkheden. De verschillende typen schoepvleugel-vliegtuig als van Van Lammeren, dr. Rohrbach, Haviland Piatt, William Rahn, e.a., hebben in groote lijnen dit met elkaar gemeen, dat op een zware horizon tale as, die aan beide zijden uit den romp van het vliegtuig steekt, kruis- of stervormig een aantal stijlen zijn bevestigd. Op de uiteinden van die stijlen zijn weer dunner horizontale .assen aangebracht, waarom de eigenlijke smalle vleu gels of draagvlakken scharnieren. Terwijl nu de zware hoofdas, die op den motor in het vlieg tuig is gekoppeld, draait, zijn ook de vleugels ieder om hun eigen as draaibaar, welke draai- beweging door middel van exentriekjes zoodanig wordt geregeld, dat iedere vleugel gedurende den vollen omgang van de hoofdas telkens den meest gunstigen invalshoek aanneemt, zoodat de vleugels achtereenvolgens een opwaarts stuwen de kracht, een voorwaarts stuwende kracht en een geheel neutrale werking uitoefenen. Men ziet: het is kinderlijk eenvoudig. Alleen de verwezenlijking is waarschijnlijk niet zoo eenvoudig. Want was die zoo eenvoudig, dan zou men al in de dagen der aviatische oudheid tot het bouwen van dergelijke vliegtuigen op ge bruiksgrootte zijn overgegaan. Constructief komt er nogal een en ander bij kijken. De horizontale hoofdas, die een aanzienlijke afmeting moet heb ben, moet zeer sterk zijn en mag toch ook weer niet te zwaar uitvallen, terwijl ook de kruis- o£ stervormige stijlen die de vleugels dragen, samen een zeer stevig geheel moeten vormen Wijders zullen er ook nog de noodige aëro dynamische moeilijkheden zijn om op te lossen. De constructieve moeilijkheden houden in, dat dit systeem, voorloopig althans, alleen te ver wezenlijken zal zijn voor vliegtuigen van beperk te spanwijdte, én dus niet voor groote verkeers vliegtuigen. Doch moeilijkheden zijn er, om ze op te los sen, ze uit den weg te ruimen. En de techniek heeft in dit opzicht, vooral in de laatste tien jaren, reeds zooveel merkwaardigs gepresteerd, dat het ons niet zou verwonderen, wanneer men er reeds spoedig in zou slagen een bruikbaar schoepvleugel-vliegtuig te bouwen. De pogin gen tot verwezenlijking dier oude gedachte ver dienen steun, alleen al daarom, wijl ze ook de mogelijkheid inhoudt van het bereiken van het groote ideaal der loodrechte stijging en daling. Moge ook ons land, dat door de jarenlange studie en onderzoekingen van ir. Van Lammeren tegenover het schoepvleugel-probleem niet vreemd staat, in dien ontwikkelingsarbeid een vruchtbaar aandeel nemen. Schoepvleugel-vliegtuig van dr. Rohrbach. Een veteranen-competitie. De R. V. B. heeft een veteranen-afdeeling ingesteld. De navolgende clubs hebben voor de veteranen-competitie ingeschreven: Sparta, V. O. C., G.V.R., C.V.V., Feijenoord, R.S.V., Veterana. Voor .Zondag a.s. staan op het programma: Veterana—V.O.C., Sparta—C.V.V. DE MAAS. Heeft de R.D.Z. haar 20-jarig bestaan j.l. Zondag gevierd met internationale wedstrijden, haar oudere zustervereeniging, de zwemvereeni- ging „De Maas", zal dezen zomer eveneens jubileeren en dan haar 25-jarig bestaan herden ken met het houden van zwemwedstrijden. DAMKAMPIOENSCHAP VAN HET DISTRICT ROTTERDAM. Aan dezen jaarlijkschen wedstrijd doen, be halve de titelhouder Ph. J. Ham, dit jaar mede: A. M. Olsen, N. Cohen, J. v. d. Doe, Ph. Idzerda, B. C. Klijn, M. van Gasteren, H. C. Kroes van de Zande, C. Stoppelberg, Zwartwit, Pion en A. Hagenaars. Er wordt in één ronde-tournooi ge speeld. De eerste ronde is vastgesteld op 9 Maart a.s. Gespeeld wordt met een tempo van 25 zet ten per uur. Men verwacht een zeer spannen- den strijd. Het conflict tusschen Peru en Bolivia. De kanonneerboot „Santa Marta" bewaakt de Amazone. Tocht van den voorzitter der I. L. F. PARIJS. 27 Februari. Prins George Bibesco, de voorzitter van de Internationale Luchtvaart- Federatie, die 26 Januari j.l. uit Frankrijk naar Khartoem is vertrokken, waarbij hij gedeelte lijk gebruik maakte van de Nederlandsche route, zal dezer dagen uit Khartoem starten voor een vlucht over Afrika van Oost naar West. Tijdens dezen tocht zal hij 17 landingsplaat sen aandoen, waarmede hij hoopt Afrika tot een goed centrum voor internationaal lucht- toerisme te maken. De route gaat via El Fasber, Fort-Lamy, Gao, Timboektoe en St. Louis in Senegal naar Dekar. Tot aan Gao, is dit dezelfde route, welke in tegengestelde richting is gevolgd door den vurigen propagandist voor het luchttoerisme, Marcel Avignon, vice-voorzitter van de Aero- club te Herault, die vorige week van zijn vlucht over Afrika is teruggekeerd. ROTTERDAM. 27 Februari. (Veilingsvereeni- ging Vrije Aardbeienveiling Charlois) Spruiten le srt ƒ13.40—17, 2e art 10—12.70, kroten ƒ1.10 —1.70. peen 1.201.30, uien ƒ0.401, roode kool 44.10 per 100 kg., boerekool 4554 ct per kist. RODENRIJS, 27 Februari. (Coöp. Groenten- veiling Vereeniging Berkel c>n Rodenrijs) Rozen: aug. noack ƒ3.3011.46 per 100; tulpen: panama 28 ct, bartigon 1323 ct, raurillo 1220 ct, victoir d'oliveira 15- 19 ct, wiiliam pitt 17 ct, William copland 1516 ct, lavendel 1416 ct, couleur car dinal 18—19 ct, prof. rauwenhof 1215 ct per dozhn: narcissen: emperor 510 ct., sir watkin 58 ct, ornalus 25 ct per dozijn: diversen: anemonen 33 ct, asp. plumosus 926 ct. conval- laria 24 ct. freisa 14—18 ct per bos, sierkers 8 18 ct, seringen 718 ct. prunus 47 ct per tak, hyacinthen 2.106 per 100. hortensia 3266 ct, azalea 4068 ct, cyclamen 1643 ct, rhododen drons 19—39 ct, cineraria 1624 ct per pot, calla's 8—20 ct per kelk. HANSWEERT, 27 Februari. Gepasseerd vóór 4 uur en bestemd voor ROTTERDAM: Actief, de Vries: LEERDAM: Eerste Zorg. Honcoop: OUDDORP: Pauline, Schippers; UTRECHTAlachiensteen 23, Wal- hout; ST. MAARTENSDIJK; Volharding, Gee- neGEERSDIJKTerneuzen 27, Bondewel. DUITSCHLAND Naphta 6, Kühne; Niger, Lonz; Elisabeth, Dijkstra: Phenix 13, van Dis seldorp; Succes, Oehler; Schwaben 9, Klein. BELGI st. Amstel 7 en 8; st. Stad Amster dam 6, 8 en 10; 4 Gebroeders, Slager; Excelsior, Leen,- Koekelberg, Besjes; Spes, Schut; Adriana. Pauwe; Broedertrouw 10, de Jong; Verwisseling, Schot; Adriaantje, Romeyn; Neeltje, de Bruyn; 4 Gebroeders, Monsters; (Jan, Mooy; Nautilus 10, Veenstra; Martha, Bondewel; Gla,ra, van Hor sen; Terneuzen 1, Dooms; Verwisseling, Schot; Ludovica Maria, van Cauteren; 4 Gebroeders, Verschelden; Vredenburg, Pauwels: Josephine, v. d. Volder; Overijssel 2, Boon; Presto, de Vuyst; Prudentia, Muller; Pietemella Cornelia, van Os; st. Rijn Schelde 3; De Tijd zal 't Leeren, van Thiel; Pietemella, v. d. Adel; Henry Damour, Schaap. Naar het Engelsch van J. C. LENEHAN. 4) Neen neen natuurlijk niet, zei hij onzeker. Ik heb geen enkele volmacht om daartoe over te gaan. Doe maar wat u het beste lijkt, in specteur. Ik wilde u maar eens op stang jagen, giet u voor de grap. Opnieuw zwierven inspecteur Hemingway's scherpe blikken door de kamer. Daarop keek hij den dokter strak aan, terwijl hij langzaam sprak: Uw idee was heel goed, dokter, Scotland Yard zal terstond gewaarschuwd worden. Ik bemerk dat er in deze kamer geen telefoon is maar u zult er wel een weten te vinden. Wilt U zoo goed zijn even de verbinding aan te vragen? ik zal u het nummer geven. Wan neer U de Krimineele Recherche hebt, wilt U mij wel roepen. Voelende dat hij in zijn eigen net gevangen ■was, maakte dokter Beeston zich langzaam en aarzelend op om te gehoorzamen. De telefoon bevond zich in de hall. Op den drempel ge komen draaide hij zich, gevolg gevend aan een impuls, plotseling om. De inspecteur stond hem met een harde uitdrukking in zijn grijze oogen na te staren. Waarom kijkt hij mij 200 aa.n? dacht de dokter huiverend. Denkt hij dat ik schuldig ben? Nu, in ieder geval beter dat dan Er werd aan de voordeur gebeld, en de dokter bleef stilstaan. Peterson opende de deur en Jenkins en de fotograaf traden binnen. Hemingway kwam naar voren om hen te be groeten. Kom hierheen» Mr. Brown, zei hij, hem voorgaand naar de studeerkamer. jytr. Brown volgde hem. Aangezien ik magnesium zal moeten ge bruiken kan ik het best deze deur dichtdoen, Eei de fotograaf, de daad bij het woord voegend. pe inspecteur draaide zich haastig om maar Ae deur was reede half gesloten. Gosh! riep prown uit Is dat het wapen yaarmee het gourde? Met wijd geopende oogen staarde hij naar een pistool, dat op den grond lag. Dat giet er naar uit, gaf Hemingway koel toe, terwijl hij zich bukte en een blauw-zwart automatisch pistool opraapte, dat tusschen den muur en de geopende deur verborgen had ge legen. Mr. Brown, het is maar gelukkig dat ,ik niet zag wat U van plan was want dan zou ik U hebben tegengehouden. Ik stond er op dat alles precies zoo gefotografeerd zou wor den als ik het gevonden had toen ik voor het eerst de kamer betrad. Zoo zie je weer eens, hoe gemakkelijk je met zulke dingen te ver gaat. Indien ik minder voorzichtig geweest was, zou ik dt wapen al een kwartier geleden ge vonden hebben. Dokter Beeston betrad de kamer weer, zich afvragend wat er gebeurd was. Een gemeen uitziend wapentje, zei He mingway, terwijl hij een gebaar maakte als vuurde hij het pistool op een onzichtbaren tegenstander af. 't Lijkt wel alsof de een of ander er met een vijl op heeft zitten kerven. De dokter leunde voorover om te zien wat de inspecteur bedoelde. Hij zag dat er in den loop een ondiepe groef gemaakt was met een vijl of iets dergelijks. HOOFDSTUK XII HET ROSE ZAKDOEKJE. ■7~- VindLU ook nict ^at het een gemeen uitziende, kleine duivel is, dokter? zei Heming- way, het pistool overhandigend. De dokter nam het wapen voorzichtig met duim en wijsvinger bij het uiterste puntje van den loop beet. Wees maar niet bang, lachte Hemingway. Hij bijt niet! —Ik dacht aan mogelijke vingerafdrukken, zei de dokter. Weer lachte de inspecteur. Makkelijk te zien dat U een liefhebber bent van detective-fantasie-verhalen spotte hij. Maar maak U maar niet bezorgd. Wanneer de man van Scotland Yard komt zal ik U van alle verdenking vrijwaren. Zijn spot trof doel. Dokter Beeston trad naar voren en legde het pistool op het b Daarop draaide hij zich om en keek Hemm0 y aan. Inspecteur, zei hij driftig, ik weet dat m'P aanwezigheid U hier hindert. Misschien is da heel normaal. U bent bang dat ik mijn neus al steken in zaken die me niet aangaan. Mas; ik meende duidelijk genoeg verklaard te heb ben, waarom ik hier wilde blijven. U schijnt echter nog steeds niet overtuigd te zijn. Ik zal verder, dan ook niets meer zeggen behalve dat ik niet mijn eigen vingerafdrukken be doelde, maar die van den moordenaar. De inspecteur sloeg met zijn rechtervuist op den geopenden palm van zijn linkerhand. Zijn gelaat vertoonde een uitdrukking alsof hij zich zelf liefst een draai om de ooren had gegeven. Verdraaid! riep hij vol verbazing uit. Daaraan heb ik heelemaal niet gedacht. En daar heb ik me met dat pistool staan spelen als een idioot die nog nooit een wapen gezien heeft. Wel, het moet overdekt zijn met mijn vingerafdrukken. Hij stak zijn hand uit. Neem me niet kwalijk, dokter, zei hij. Ik geef toe dat ik U liever niet zag dan Wel. Ik dacht dat U een van die dwaze eigenwijze amateurs waart, die iedereen in den weg loopen. Maar dat doe ik nu niet meer. Ik verzeker U thans ernstig dat ik dankbaar zal zijn voor iedere assistentie, die U mij wilt verleenen. Geef me een hand en sans rancune. De dokter was niet haatdragend van aard. De uitgestoken hand van den inspecteur grij pend, drukte hij die met warmte. Dat is in orde, zei hij, ik begrijp en waar deer uw standpunt. De fotograaf, een nietig kereltje, gekleed in een slecht-passend tweed-costuum, voelde zich een indringer en schuifelde weinig op zijn ge mak heen en weer. Toch ontging hem niets. Plotseling scheen de inspecteur zich weer bewust van 's mans aanwezigheid alsmede van het feit, dat zijn twee ondergeschikten nog altijd in de hall stonden. Naar de deur gaande beval hij hun de ronde te gaan doen en hun oogen goed open te houden. Zich daarna tot den dokter keerend zeide hij: Ik zal zelf wel even voor die boodschap aan Scotland Yard zorgen, terwijl Mr. Brown zijn toestellen in orde maakt. Wilt U mij de telefoon even wijzen? In tegenstelling met zijn verwachting ging er geen tijd verloren alvorens de verbinding tus schen inspecteur Hemingway en hoofd-inspec- teur Saxton van New Scotland Yard tot stand kwam. Het gesprek duurde niet lang en toen Hemingway den hoorn weer ophing, lag er een ernstige uitdrukking op zijn gelaat. De moordenaar mag nu wel op z'n tellen passen, zei hij met een grimmig lachje. De- tectieve-inspecteur Kilby komt morgenochtend met den eersten trein hier. Te oordeelen naar hetgeen ik van hem gehoord heb is Kilby een van de schranderste koppen van de Yard. waar Brown inmiddels zijn toestel op den drie poot had geplaatst. De studeerkamer was een groote langwer pige kamer en deftig gemeubeld. Tegenover de deur was een glazen tuindeur, welke nu ge sloten was. Een zorgelooze hand scheen de groene overgordijnen voor deze deur te hebben dichtgetrokken, want inplaats van in het mid den goed over elkaar te sluiten bleef er een open strook van ongeveer een voet breedte. Langs den linkermuur, gerekend, wanneer men de kamer binnentrad, stond een rij groote boekenkasten en de daartegenover lig gende muur bevatte een schoorsteen en een ouderwetsche in den muur ingebouwde safe. De safe was bij den hoek, gevormd door dezen muur en die waarin zich de deur bevond, maar de deur en de safe werden door bijna de heele lengte van de kamer van elkaar ge scheiden. Een groote chesterfield canapee, die schijn baar van de gewone plaats bij den haard was weggeschoven, onttrok de safe nu bijna aan het gezicht. Zooals al eerder opgemerkt stond er mid den in de kamer een groot bureau en om het bureau heen stonden vier stoelen. Drie ervan stonden op hun plaats, maar de vierde, die het dichtst bij de glazen deur, lag op den grond op korten afstand van het lijk. Een van de pooten van dezen, stoel was gebroken. Inspecteur Hemingway greep het pistool, ditmaal zij het te laat zorgend het bij den loop aan te vatten. Dit moet op zijn eigen plaatsje op de foto komen, zei hij, naar de deur gaande en het wapen op de plek neerleggend vanwaar hij het eerst had opgeraapt. Daarna toog Brown aan 't werk. Het licht werd uitgedraaid en volgens Hemingway's aan wijzingen werden er vanuit verschillende pun ten opnamen gemaakt. Sommige met de deur open, sommige met de deur dicht. Daarna werd het licht weer aangedraaid en beide deuren tegenover elkaar opengezet om den magne- siumdamp te laten wegtrekken. De fotograaf pakte zijn zaken bij elkaar en verdween met de belofte Hemingway zoo spoe dig mogelijk de afdrukken te zullen zenden. Zij stonden bij het bureau en Hemingway legde vriendschappelijk zijn hand op den schouder van den dokter. Nu U zich tot mijn helper hebt opgewor pen, zeide hij vroolijk, zal ik niet toelaten dat ge dit baantje als een sinecure beschouwt. U moet me helpen deze kamer te doorzoeken yier oogen zien meer dan twee, nietwaar? En wanneer de man van Scotland Yard komt, zal hij van ons verwachten dat wij hem de noodige sporen overhandigen. Ik ben er van overtuigd dat de Yard-menschen er grondig op getraind worden gebruik te maken van de hersenen van anderen. Maar nu ter zake. Ik geloof dat wij het best afzonderlijk kunnen zoeken. Begint U bij de deur, dan begin ik bij den tuindeur. Dokter Beeston stemde toe hoewel hij zich niet haastte met het maken van een begin. Hemingway begaf zich naar de deur en trok de gordijnen open, en bijna onbewust deed ook de dokter een paar pas in dezelfde richting. Hij bleef naast den omgevallen, stoel staan. Wat hij zag, deed hem plotseling bukken en iets van het tapijt oprapen. Deze beweging was aan de waakzame blik ken van den inspecteur niet ontsnapt. Iets gevonden? vroeg hij, op den dokter toekomend. Ja, een leege patroon, is het niet? Hemingway nam de gebruikte patroon-huls in zijn hand en bestudeerde die zorgvuldig. Ja, gaf hij toe. Dat is zeker een leege patroonhuls. Hier heeft de kogel ingezeten die een einde maakte aan Dennison's leven. De kennis van den dokter was op dat ge bied nog al vaag. Maar waarom, vroeg hij, zou die patroon daar liggen? Hemingway glimlachte superieur. Het pistool is een zoogenaamd automa tisch, verklaarde hij. Nadat het afgevuurd is wordt de leege patroonhuls vanzelf uitgewor pen en komt de volgende patroon voor den loop om afgeschoten te worden. O juist. Typisch! spotte Hemingway hardop. Twee voorwerpen, twee sporen, zijn reeds aan het licht gebracht. Brown vond het pistool, en U de patroonhuls. Ik heb niets ontdekt. Het komt me voor, dat ik mijn pensioen maar moest aanvragen. Hij lachte. Maar laat ons verder gaan met het onderzoek. Nu is het mijn beurt Dokter Beeston begaf zich nu naar de deur en op zijn knieën vallend begon hij den vloer te onderzoeken. Hij had er geen idee van wat hij verwachtte te vinden, maar hij zag dat He mingway bij de tuindeur op dezelfde wijze te werk ging. De dokter kroop langzaam in de richting van de chesterfield. Naar den inspecteur kij kend bemerkte hij, dat deze hem scherp op nam. Zich houdend als had hij niets gemerkt, rette hij het onderzoek voort, nu en dan ee1 haastigen blik op Hemingway erpend. Hij voelde dat hij steeds werd gadegeslagen. Verdraaid vervelende kerel! foeterde hij. Ik geloof dat hij me nog steeds verdenkt. Zou hij bang zijn, dat ik sporen zal verdonkere manen? Nog steeds op zijn knieën,richtte hij zich op en keek den inspecteur recht in de oogen. Wel? daagde hij hem uit. Wat is er? Hemingway stond op. Daarna liep hij om het bureau heen en zijn handen achter zijn rug houdend, rustte hij daarmee op het met papieren overdekte bureau. Zoo bleef hij eenige oogenblikken staan neerkijken op de geknielde voor hem liggende gestalte van den dokter. Dokter, zei hij eindelijk, gaat U werke lijk met miss Rivers trouwen? De dokter had er een hekel aan over Edith te moeten praten. Zeker, zei hij, maar ik zie niet in, wat.... Een oogenblik. Ik heb er een hekel aan het te moeten zeggen, maar het is noodig. Het meisje is er nog steeds niet. Het is vreemd. Hebt U er eenig idee van waar zij is? Fred Beeston was reeds overeind gespron- gen. Wat wil je daarmee zeggen? vroeg hij woedend. Ik hoop dat je niet probeert te in- sinueeren. Kalm, dokter. Ik insinueer niets. Maar U moet toegeven, dathij zweeg, als zocht hij naar de juiste woorden.... dat het een gerus ter gevoel zou geven indien zij hier was. De klok staat niet stil, weet ge. En wat zou dat? Wanneer Miss Rivers terugkoir zult U haar natuurlijk ondervragen. Nu, U kunt er verzekerd van zijn dat zij in staat is een heel goede reden voor haar afwe zigheid op te geven. Daar twijfel ik niet aan. De dokter verstijfde en balde onwillekeurig zijn vuisten. Welke beteekenis moest er pre cies aan deze woorden van den inspecteur worden toegeschreven? Moesten zij net zoo wor den uitgelegd als zij gesproken waren? Of wilde Hemingway daarmee te kennen geven, dat Edith het een of andere excuus zou aan voeren? Hij probeerde zich zelf er van te overtuigen dat al zijn eigen angst en vrees ongegrond waren. Maar daarin slaagde hij allerminst. Zelfs vóórdat hij van den moord gehoord had, had Edith's gedrag herrl dien avond al zorgen ge geven. Laten wij verde. gaan met het onderzoek, :ei Hemingway.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7