UIT BIADEM EH TIJDSCHRIFTEN EERSTE KAMER EN KABINET DE TWEEDE KAMER OVER INDIE. Voorwaarden der Gratis-Verzekering tegen ongevallen voor de geabon- neerden op „Het Nieuwe Dagblad" Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander". WOENSDAG 1 MAART 1933 ALGEMEENE BESCHOUWINGEN GEËINDIGD. Belastingverhooging aangenomen. Vergadering van Dinsdag DE VEENDAMSCHE PRESTATIE-RIT. BLOEDIG EINDE VAN CARNAVAL. DE JUWEELEN.DIEFSTAL BIJ Dr. Ir. PHILIPS. Een der verdachten voor de rechtbank. DOOR DE TRAM GEGREPEN. Wmirnm IMfti 1 I i KAMERCANDIDATEN IN BOVEN- DIGOEL. Vergadering van Dinsdag HOUDT DEN GOEOEN KOERS In gewone tijden zou er iets te doen zijn ge weest over een verhooging der directe belas tingen met 27 millioen. Nu denkt ieder in stilte bij, zichzelf: ,.Als 't daar maar bij blijft" en zoo keurt de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming de tijdelijke verhooging goed van de opcenten op de gemeentefonds- en vermogens belasting. Een feit is, dat dit een vrij zware directe beffing beteekent, hetgeen men pas goed inziet, wanneer men bedenkt, dat 45 pet. der aangeslagënen, vertegenwoordigende 20 pet. van het belastbaar inkomen, 2 pet. van de opbrengst dier belastingen betaalt, terwijl 2 pet. der aangeslagenen. eveneens vertegen woordigend 20 pet. van het belastbaar inkomen, 59 pet. opbrengen. Als noodoffer in de heer- schende crisis kan de heffing echter niet ge mist worden en als zoodanig is zij ook aan vaard. De eenige, die verleden week tegen té ver gaan waarschuwde, was de c.h. oud-burge meester van Leiden, Jhr. de Gljselaar. Intus- schen heeft mr. van Lanschot vanmiddag de replieken al aangegrepen om even te zeggen, dat hij geen kans zag de aanstaande begrooting alleen met behulp van bezuinigingen sluitend te krijgen. Er zullen daarvoor zeker nieuwe heffingen noodig zijn. De replieken hebben inmiddels weinig opge leverd. Zij zijn een middag gerekt door 'n zeer lange rede van mr. Mendels, die toch eigenlijk een te goed pleiter is om zulk een slechte zaak als de toelaatbaarheid van muiterij te verdedi gen. De soc. dem. afgevaardigde haalde er heel veel bij, de Commune en de „stevig-Katholieke Maasbode", de zoogenaamde Hervorming en de onderliggende klasse", Aalberse, die de „ver standige kop" heette, en Gerretson is een dichter, interrumpeerde mr. v. d. Hoeven die met Lohman een „koninklijk kabinet" wil en die samen het parlement willen afbreken, enfin, het was zeer veel, maar het was zoo nu en dan ook mijlenver uit de buurt van „De Zeven Provinciën" en daar ging he teigenlijk over. Niet over het socialisme over welks wezen, dit zij tusschen haakjes gezegd, de heer Mendels een definitie gaf, die wonderveel op communisme leek niet over de psychologie van de revolutie, maar over de vraag of de Regeering gerechtigd was haar machtsmidde len te gebruiken tegen het zwaar bewapende muiterschip nadat dit driemaal radiografisch was gesommeerd zich over te geven. Op dit laatste punt legde de Premier in zijn kort antwoord terecht den nadruk en hij wees er op, dat de soc. dem. regeerders te Berlijn heel wat minder zachtmoedig optraden tegen rebelieerende communisten. Verder heeft de Regeering zich over deze zaak niet meer uitgelaten. Ook niet over de matrozenbonden, waarvan mr. Mendels het be staan verdedigde. Hoe hij dit zoo zonder eenige reserve doen kon, is ons een raadsel, daar toch vast staat, dat een dezer bonden o.a. een fonds vormde om de recruteering op de vloot te be moeilijken. Dat zal natuurlijk uit „cultureele" overwegingen zijn geweest, maar het is toch vreemd Even vreemd als de lust van principieele ontwapenaars om militaire vrijwilligers tg wor den. Wat zou men zeggen van leden van een slagershond, die in hun organisatie principieel vegetarische propaganda voerden of van prin cipieele drankbestrijders, die geld gingen uit trekken voor de opleiding van goede brouw meesters en jeneverstokers? De heer de Bruyn heeft enkele punten nog eens in het licht gesteld: zoo een terugbrengen van den werktijd van rijkspersoneel met meer dan 50 diensturen tot 48 uur per week en een betere toepassing van de Crisis-invoerwet. Inzake het eerste verlangen antwoordde de Premier, dat er onderscheid dient gemaakt tusschen dienst- en arbeidstijd. Bij sommige categorieën, brugwachters b.v., is dat begrijpe lijk. Over de kwestie met de bouwvakarbei ders, die de voorzitter van het Katholiek Werk liedenverbond evenmin loslaat als het verlan gen om zoo snel mogeijk een begin gemaakt te zien met concrete toepassingen van verlangens uit „Quadragesimo Anno", zal bij Binnenland- sche Zaken weer gesproken worden. Er is n.l. Zaterdag op het departement geconfereerd. Van gewicht was de toezegging van den Mi nister, dat steun aan den roggebouw in voor bereiding is, echter niet meer dan een maxi mum van 5 per 100 kilogram. Betrouwbaarheidsrit of wedstrijd M. B., de organisator van den Veendamschen (motor) prestatie rit is door den kantonrechter tè Zuidbroek vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding der motor- en rijwiel- wet wegens het zonder vergunning houden van een wedstrijd op den openbaren weg. De rechtbank te Winschoten heeft het feit strafbaar geoordeeld zonder straf op te leggen. Tegen dit vonnis teekende de officier van Justite te Winschoten cassatie aan. Deze zaak is Maandag door den Hoogen Raad behandeld. Mr. E. J. Bulder uit Veendam heeft mondeling het beroep van de officier onder steund en betoogd, dat het hier een betrouw baarheidsrit geldt, geen wedstrijd. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 13 Maart. Moord te 's Hertogenbosch. Men seint ons uit den Bosch: Gisterenavond is in het cafe „Het Hemeltje in de Gasselstraat, alhier, een vechtpartij ont staan, welke een slachtoffer heeft geeischt Om tot nu toe onbekende redenen, is daar tegen kwart voor tien een vechtpartij ontstaan, waar bij van het mes is gebruik gemaakt. Zekere Heesbeen kreeg daarbij een steek m den hals, waarbij de slagader werd geraakt. Hevig bloe dend zakte het slachtoffer ineen en kort daarop reeds gaf hij den geest. Zijn lijk is naar het Groote Ziekengasthuis vervoerd. MOORD AAN BOORD VAN EEN NEDERLANDSCH SCHIP. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen den 45-jarigen chineeschen kwartiermeester Kao Teh Yi, tegen wien door het O.M. drie jaar gevangenisstraf is geëischt, ter zake dat hij aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Mira", dat zich in volle zee bevond, een landgenoot, die hem voort durend sarde en bedreigde, met een dolk van het leven heeft beroofd. De rechtbank, uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot een jaar gevangenisstraf. Men meldt ons uit Den Haag: Naar wij vernemen, zal de 5e kamer der rechtbank alhier, op Dinsdag 7 Maart a.s. te kwart over twee, behandelen de strafzaak te gen den 27-jarigen schoenmaker A. M., geboren te Weenen, als verdacht van medeplichtigheid aan den op Zondag 24 Jrili j.l. gepleegden ju weelendiefstal ten huize van dr. ir. Philips aan de Van Hogenbroucklaan alhier, welke diefstal zooals bekend werd gepleegd door den gewezen huisknecht L. D., die inmiddels naar Weenen is uitgeweken en aldaar door de politie werd aangehouden. Aan M. is bij uitvoerige dagvaarding o.m. ten laste gelegd, dat hij bij de volvoering van het misdrijf op den uitkijk heeft gestaan, dat hij de gestolen sieraden uit winstbejag heeft ver voerd en verborgen en voorts medeplichtigheid aan den door D. gepleegden diefstal. Door het O. M. zijn 5 getuigen gedagvaard, terwijl als verdediger optreedt mr. dr. E. Mo- resco alhier. De hoofddader gevonnist. Naar Reuter uit Weenen meldt heeft de Schepenensenaat den Weenschen tuinmans knecht van dr. Philips, en hoofddader van den opzienbarenden diefstal, tot een jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Zooals men weet, had D. zich door de vlucht naar Weenen, aan de handen der Nederland sche justitie onttrokken. Slachtoffer aan de gevolgen bezweken. De stoomtram van Reusel naar Eindhoven heeft tusschen Steensel en Eersel een ingezetene van Steensel aangereden, die daar over den eenzamen, donkeren weg in de hei liep. De man liep ernstige verwondingen op, zijn linker onderbeen werd vermorzeld. Dr. Raymakers uit Meerveldhoven verleende geneeskundige hulp en deed den ongelukkige met de stoomtram naar het R. K. Gasthuis te Eindhoven vervoeren. De zeereerw. heer pastoor uit Steensel diende hem te voren op straat het H. Oliesel toe. Het been is direct geamputeerd, doch zulks mocht niet meer baten. De ongelukkige is aan zijn wonden bezweken. Het slachtoffer was gehuwd. VONKEN-FONTEIN. Met snij-apparaten wordt gewerkt in de Duitsche bark „Peking", die in de dokken van Rochester tot trainingsschip wordt omgebouwd. o ivMvn MARINEROND SABOTEERT DE MARINE In verband met het terechtstaan van een oud-hoofdbestuurslid van den rooden Marine- bond, tevens oud-wethouder van den Helder, wegens verduistering van vele duizenden gul dens uit de bondskas brengt de a.r. Rotterdam mer uit een uitvoerig verslag der rechtzitting in de Heldersche Crt. een typeerend détail naar den voorgrond. Minstens vijf keer is in dat verslag sprake van een geheime actie tegen de werving voor de marine. De verdachte zelf deelde mee, dat de Bond een actie zou voeren tegen de werving door de regeering en dat voor dat doel 12.000 was ingekomen. De boekhouder van den Bond verklaarde. „Er waren geen geheime fondsen, wel was er geld, pl.m. 12.000, bestemd voor actie tegen de werving voor de Marine door de regee ring om den Staat te bemoeilijken in zijn po ging om Marine-schepelingen aan te werven." De officier van justitie reageerde op deze „eigenaardigheden" als volgt: „De menschen gebruiken hun hersenen niet meer en moeten daarvoor de statuten van zulke bonden goedgekeurd worden! Moet een bond, die bestaat uit militairen, die zich vrij willig in 's rijksdienst hebben begeven, een bedrag van 12.000 aanvaarden om te agee- ren tegen zijn eigen opperste patroon, het rijk?" En om allen twijfel over deze aangelegen heid bij voorbaat weg te nemen voegde de president tenslotte hieraan nog toe, „de ge heime actie van den bond tegen de werving te hebben afgekeurd en daarmede niet ver dachte alleen op het oog te hebben gehad. Een bond die prijs stelt op de Koninklijke goedkeuring mag niet een openlijken strijd voeren." Elk woord van commentaar is bij deze mededeelingen en opmerkingen overbodig. RUYS EN DE EERSTE KAMER De Kameroverzichtschrijver van het „Alg. Hand." verklaart: Vermelden wij met warme instemming hoe deze spreker, (de heer de Bruyn), in navolking van wat meer dan één andere woordvoerder al eerder had gedaan, een hoogst bedenkelijke passage wraakte, die in het V. V. der Eerste Kamer aan den persoon van den* Minister-President gewijd was. Het betrof het verre van fraaie gedeelte, waarin niet slechts uit een staatsrechtelijk oogpunt totaal onjuiste, maar bovendien uit mensche- lijk oogpunt niet minder ongepaste opmer kingen met betrekking tot den voorzitter van den Ministerraad waren gemaakt. Het lust ons niet na te gaan aan wie men dezen misslag moet toeschrijven. Misslag, want daarin had de heer de Bruyn groot gelijk: wanneer men het gezag wil hoog houden, dan dient men het zeker niet op de wijze, waarop dit in casu geschied was, te bestrijden. Voor al personen, welke hoog te paard plegen te zitten als er van gezagseerbiediging sprake is, hooren tegen dergelijke methoden te waken. En daarom verbaast het ons te meer, dat b.v. iemand als de voorzitter dezer Kamer, wien het, met zijn autoriteit, toch waarlijk niet veel moeite gekost zou behoeven te heb ben om dank zij een zachte vingerwijzing opneming van den onverdedigbaren aanval in het V.V. te voorkomen, blijkbaar te dien aanzien in gebreke is gebleven. Enfin, één troost is er: degene (n) die den stoot tot deze ontsiering van het V. V. heeft (hebben) ge geven, zal (zullen), na wat er in de Kamer over gezegd is, niet veel plezier van den zon derlingen inval hebben beleefd. WAT ZAL DE STEMBUS OPLEVEREN? De liberale „Avondpost' waagt zich aan een politieke prognose: Ons allereerst richtend tot de rechterzijde verwachten wij hier geen versterking. Er hebben op het oogenblik zitting 30 katho lieken, 12 anti-revolutionairen en 11 christe- lijk-historischen. Wij voorzien niet, dat hier in veel verandering zal komen. Er is eenige oppositie tegen de groote Katholieke Staats partij: wij hebben zulke oppositie-partijen al zoo vaak gezien; het is zeer twijfelachtig of men ditmaal een zetel van de moederpar tij zal afknabbelen, maar zoo ja, wat dan nog? Van eenige practische beteekenis zal dat niet zijn. Aan den anderen kant heeft de Staatspartij de grootere kans op een zetel winst, welke zjj onlangs door bet wijzigings wetje der Kieswet verkregen had, verloren, nu deze regeling niet tot stand zal komen. Achteruitgang voor de anti-revolutionairen verwachten wij niet; bij de christelijk-histo- rischen echter is de kans daarop grooter. Het botert niet erg onder de christelijk-his- torischen; er rommelt wat in die partij; het vertrouwen in de leiding is er niet zoo sterk meer als vroeger; bovendien zal een aantal christelijk-historischen zich laten weglokken naar het nieuwe Herstel-Verbond. Bij dit alles komt dan nog de vraag, of de beide protestantsche anti-Rome-fracties (die van Kersten en die van Lingbeek) er in zullen slagen haar posities te handhaven of te ver sterken. Dit laatste gelooven wij niet, te minder daar de groep-Kersten reeds bij de vorige verkiezing haar derden zetel aan een overschot dankte. Alles bijeen verwachten wij óf een hand having óf een kleinen achteruitgang van de 53 zetels der rechterzijde. De partijen links bestaan op het oogen blik uit 24 socialisten, 8 liberalen, 7 vrijzin nig-democraten, en verder 2 communisten, 1 plattelander en 1 wilde. Deze laatste (de staatsman Floris Vos) komt niet terug. De plattelandsche politicus Braat zal het wel weer halen. Minder gerust echter zijn wij op de 15 vrijzinnige zetels. Wij voorzien hier eenigen achteruitgang, ten bate van de een of andere nieuwe groep, welke ditmaal aan HOE DE PRAATJES IN DE WERELD KOMEN (Ad Int.) Minister de Graaff had thans bij de Indische regeering inlichtingen ingewonnen over het niet uitreiken van een telegram en een postwissel aan de communistische Kamer- candidaten in het interneeringskamp Boven- Digoel. Uit deze inlichtingen bleek, dat de In dische regeering de bevoegdheid heeft aldus te handelen en wel op grond van art. 30 van het Reglement op de Telegrafie in Ned.-Indië I 1 lid 1. Dat artikel bepaalt, dat de Procu reur-Generaal doorzending van telegrammen kan weigeren op grond van gevaar voor de openbare orde en goede zeden. Sedert de com munistische relletjes is door den Procureur- Generaal elk contact van de communisten met hun partij genooten in Boven-Digoel verboden. Dezen preventieven maatregel noemde de mi nister ten zeerste noodig. Maar de candidaat- stelling voor de Tweede Kamer is een heel bij zonder geval en daarvoor achtte hij afwijking van het eenmaal ingenomen standpunt alleszins gemotiveerd, omdat het hier gaat om toepas sing van het bepaalde bij de Kieswet, waaraan geen belemmering mag worden in den weg gelegd. De minister heeft dan ook den G. G. opdracht gegeven om in dit geval het telegra fisch bericht en den postwissel door te zenden, maar' daarbij nauwlettend toe te zien, dat de overgemaakte gelden uitsluitend zouden wor den besteed voor het doel, waarvoor ze zijn be stemd. Hiermee was de zaak van de baan en den heer de Visser restte niets anders dan zijn vol doening uit te spreken over het optreden van den minister en hem daarvoor zijn dank te betuigen. Hetgeen hij dan ook deed. 0 Na dit uitstapje naar Boven-Digoel keerden we terug tot de Indische Begrooting. Minister de Graaff had ruim twee uur noo dig om op de algemeene beschouwingen van de Kamer te antwoorden. Hij kweet zich van zijn taak met de volledigheid en nauwkeurig heid, die we van dezen bewindsman gewoon zijn. Van den financieelen toestand van Indië kon de minister, zooals te begrijpen is, geen op wekkend beeld geven. En wat de toekomst brengen zal? Niemand kan het zeggen. Voor de Indische regeering bestaat dan ook slechts een „hypothetische" werkbasis". Vast staat echter, dat er bezuinigd moet worden. Een vlotte leeningspolitiek, waarop door den heer Cramer was aangedrongen, wees de minister onvoorwaardelijk van de hand, daar de lee- ningsschuld van Indië in de laatste jaren al zoo ontzettend is opgeloopen. Van de 100 millioen op de begrooting is 84 millioen bestemd voor rente en aflossing van schuld. Met leenen moet men dus uiterst voorzichtig zij'n. In de veronderstelling, dat dit wel den laat- sten keer zou zijn, dat hij het koloniaal beleid voor de Kamer verdedigde, richtte minister de Graaff een ernstige waarschuwing aan het adres van de heeren communisten en sociaal democraten. De heer de Visser had gezegd, dat hij ten opzichte van het staatsgezag de positie innam van beroepsopruier. Wie zich op dat standpunt plaatst, heeft een daarmee overeen komende behandeling van het Staatsgezag te verwachten, verzekerde hem de minister. En tot de S. D. A. P. zeide hij, dat zij, nu zij voor het oogenblik nog de bestaande staatsverhou- ding in het belang ook van de inheemsche be volking noodzakelijk achtten, daaraan dan ook niet moeten tornen, al meenen zij, dat in de toekomst die verhouding dient gewijzigd te worden. Omtrent de voedselvoorziening van de bevol king in Indië kan men gerust zijn. De Indische regeering houdt zich geregeld op de hoogte van den voedseltoestand en zal een onvoor ziene ramp daargelaten in staat zijn om een noodtoestand te voorkomen. De geldschaarschte drukt zwaar op de in heemsche bevolking, maar een gedeelte van dit bezwaar wordt opgeheven door het onder de bevolking nog bestaande ruilverkeer in na- tura, terwijl ook de aanzienlijke verlaging van de kosten van het levensonderhoud een aan merkelijke verlichting brengt. Met de denkbeelden van de heeren Feber en van Boetzelaer om de inheemsche nijverheid te steunen, kan de minister zich vereenigen. De regeering is ten dezen reeds diligent, voorti ten opzichte van de inheemsche weefnijverheid. Op een grappig staaltje, hoe de praatjes in de wereld komen, kan de minister wijzen. De heer de Visser had tot zijn schrik gelezen, dat de politie op Celebes de onwillige belasting betalers zou bedreigd hebben met verkoop van hun vrouwen. De minister kan hem gerust stel len. Er was hier blijkbaar een drukfout in het spel geweest, want in het oorspronkelijke be richt stond, dat de prauwen zouden worden ver kocht De stem van den Volksraad over een andere verdeeling van de kosten voor den vlootbouw schijnt eindelijk te zullen worden gehoord. De minister erkende althans de noodzakelijkheid van een andere regeling ten bate van Indië en stelde die ook in het vooruitzicht. Aan een couponbelasting, waarop door som mige leden was aangedrongen, zitten allerlei bezwaren vast, betoogde de minister. Van een aparte aardolie-belasting wilde de minister ook niet weten. In overweging is een tijdelijke algemeene heffing op uit mijnbouw verkregen middelen en daaronder zal dan de aardolie ook vallen. Deze heffing is echter nog in het stadium van onderzoek, waarom de mi nister zijn oordeel daarover nog wilde op schorten. Het betoog van den heer Eerdmans, die de Westersche cultuur aan de inlandsche bevolking wil onthouden, werd door minister de Graaff op de hem eigene nuchtere en zakelijke wijze weerlegd. Wat spreekt ge toch vangeen Wes tersche cultuur aan de inheemsche bevolking Die cultuur is er reeds doorgedrongen tot de diepere lagen en de bevolking zelf zou een terugdringen van de Westersche cultuur onder hen en een terugkeer naar den ouden toestand niet meer aanvaarden. Er is altijd beweerd, dat het afspringen van een rubberrestrictie-plan te wijten was aan de Nederlandsche regeering. Uit de woorden van den minister hierover viel af te lelden, dat zulks niet juist is. Hoe moet men anders zijn ver klaring uitleggen, dat alleen een restrictie-plan aanvaardbaar is, waarmee ook de Britsch-lndi- sche regeering instemt. Het lijkt ons toe, dat daar grootendeels de moeilijkheden schuilen, waarop de restrictie-plannen zijn afgestuit. Dat er geen handelsverdrag, waarbij Indië betrokken is, tot stand komt, zonder dat het oordeel van de Indische regeering daarover is ingewonnen, ligt voor de hand. De minister bevestigde dit nog eens nadrukkelijk. Intus- schen zal in de toekomst nog ernstiger voor de belangen van Indië worden gewaakt, daar in een overleg tusschen de ministers van Buiten- landsche Zaken en Koloniën besloten is tot uitbreiding van de Commissie voor de Han delsverdragen met enkele deskundigen uit Ned.-Indië. Van de motie-ter Laan tot terugbrengen van de salariskorting voor burgerlijk en militair overheidspersoneel tot 10 pet. zei de minister slechts, dat ze zoo'n gering besef van den toe stand toont, dat het geen nut kan hebben daarop nog in te gaan. den stembus-strijd deelneemt. Verscheidene liberalen laten zich spoedig onder ander vaandel trekken, wanneer zij gelooven dat dit met hun overtuiging strookt; dit zal ook thans geschieden. Zullen de sociaal-democraten in zetelaan tal vooruitgaan? Wij hopen en verwachten het niet. Wij ge looven, dat in de laatste weken veler oogen zijn opengegaan. Reeds in 1929 is de fractie op het oude aantal zetels blijven staan, en al heeft zij door de crisis den wind in de zeilen, haar houding tegenover de Indische muiterij zal haar papieren doen dalen. Bo vendien: wanneer zij, die bij een vorige ver kiezing niet stemden, de onverschilligen, de wegblijvers, thans voor een groot deel aan de stembus verschijnen, worden de kansen der sociaal-democraten kleiner, want rood stemmen die vroegere wegblijvers in geen geval. Dat de communisten zich zullen handha ven, gelooven wij wel; zelfs achten wij kans op een enkelen zetel winst hier wel aanwe zig. In succes voor de kleine revolutionnaire groepen, die aan de verkiezing zullen deel nemen, gelooven wij niet, evenmin als wij bijv. gelooven, dat de Katholieke Volkspartij een zetel zal bemachtigen. Summa summarum verwachten wij aan de linkerzijde ditmaal met stelligheid eenige verschuivingen, waarbij vermoedelijk wel de een of andere nieuwe (niet-socialistische) groep, die de nationale gedachte op den voor grond stelt, een zetel zal bemachtigen ten koste van de vrijzinnigen. Het geheel overziende, gelooven wij niet, dat er in de verhouding tusschen rechter- en linkerzijde veel wijziging zal komen. Het zal wel om een enkelen zetel blijven schomme len. En in de cijfers der partijen onderling verwachten wij links méér verandering dan rechts. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTE RTJEI De geabonneerde op „Het Nieuwe Dagblad". „De Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant of „Nieuwe Zuid- Hollander" zoolang zun abonnement duurt en dit blad verschijnt, is verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op de Volgende voor waarden ARTIKEL I. Als verzekerden worden beschouwd all. be- talende geabonneerden, die aan de volgende vereischten voldoen a. gedurende minstens twee weken alp g6 abonneerde in de registers van Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant ..Nieuwe Schiedamsche Courant" of der" zijn Ingeschreven, met vermelding van naam, voornaam, leeftijd, beroep en woonplaats. b. tusschen 16 en 60 jaar ou c. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor J!*™30" ten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. ARTIKEL 2. Onder ongeluk, als ln de verzekeringsvoor. waarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een letsel (waaronder ook te water vers a n wordt), den verzekerde, onafhankelijk a Al eigen wil overkomen, en waarvan het bewas g^ leverd wordt dat zulks door van buiten ar toe gebracht geweld werd veroorzaakt, met het ge volg hierna ln Artikel 3 aangeduid ARTIKEL S. De ultkeerlngen bedragen 600 GULDEN Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de verzekeringsvoörwaar- den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzU onmiddellijk of uiterlijk binnen een maand na den dag, van het ongeluk. 500 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende frlonen de grenzen van de yerzekerinsBVOprwaar- den) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van twee ledematen, hetzij beide voeten of beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols (totale blindheid), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. 250 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel, of van het onherstelbare gezichts verlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 360 dagen na den datum van het ongevaL 150 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) (Jq eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van BEIDE LEDEN van een duim, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval 75 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie vdn ALLE LEDEN van een wijsvin ger, binnen 360 óagen na den datum van het ongeval. 50 GULDEN indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak ie van de amputatie van de TWEE voorste ledematen van ALLE vingers van de hand binnen 360 dagen na het ongeval. 25 GULDEN, Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen der verzekeringsvoorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van ALLE LEDEN van een anderen vinger, binnen 360 dagen na den datum van het ongeval. Onder bepaling, dat, Ingeval reeds bij het plaats gr(1 pen van het ongeluk de bovengenoem de ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding wringing, scheuring, knelling ais anderszins, dat verlies met ampu tatie zal worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vöör het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige, verminkte of niet aanwezige ledematen geen aanspraak geeft op. en niet ln aanmerking komt bü uitkeering Heeft het ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dfcn gaat de volle te verleenen uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de ge heele hand ls vastgesteld. Eén ongeval geeft nimmer recht op meer dan êéne uitkeering. Aan denzelfden abonnê za) voor verschillende ongevallen geen hooger bedrag dan 500 kun nen worden uitgekeerd. ARTIKEL 4. De uitkeering ingeval van overlijden ge schiedt aan de echtgenoote, of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné. Uitkeerigen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadevergoeding bestaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege van de Direc tie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordt sche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" Ingeval wegens een en hetzelfde ongeval, dat den dood van meer dan één abonné tengevolge heeft, meer dan één aanspraak op uitkeering wordt gemaakt, zijn degenen die tot deze aan spraak gerechtigd zijn, verplicht om zich onmid dellijk te wenden tot de General Accident Fire and Life Assurance Corporation, Limited, kan toor houdende te Amsterdam, zoodra de directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollander" hun dit te kennen ge geven heeft. De Directie is ln dat geval niet verplicht om eenige uitkeering te doen wegens die ongeval len. welker uitkeering als bovenvermeld naar de General Accident Fire and Life Assurance Corporation Ltd. is verwezen, zoolang laatst genoemde de uitkeering welke z(j tegenover de Directie gewaarborgd heeft, niet heeft voldaan. ARTIKEL 5. De abonnê ls niet verzekerd tegen dood of verlies van ledematen of oogen, direct of In direct veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschikt held van den verzekerde; b. door eene heelkundige operatie of door uit putting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartgen ver zekerd is): c. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zyn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwill de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of som nambulisme was, of door bedwelmende dran ken of krankzinnigheid minder ln staat dan ge wooniijk om zorg voor zich zeiven te dragen. e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzU willekeurig of niet. onversehil lig of de geabonneerde al dan niet goed bü zin nen was; t. In duel, ot gedurende de voorbereiding tot of de deelname aan wedstrijden, of bij lucht- vaarttochten, of bü baden, zwemmen of bü het rijden met een automobiel, motorijwiel of ge woon rijwiel; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzich tigheid, of door vechten en aanvallen tegen den persoon van verzekerde, of in buitenlandschen oorlog of binnenlandsche beroerten; h. indien de verzekerde op het oogenblik dat hem het ongeval trof instaat van dronken schap verkeerde. De abonné ls echter wel verzekerd tegen ge vallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zelfverdediging, -of tot afwending i van dreigende gevaren. Onder bepaling, dat indien een abonné ln een staat van krankzinnigheid of verstandsver bijstering zal geraken, of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar eene andere Europee- sche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich ln krijgsdienst te land of te water begeeft, en evenzeer Indien het verschuldigde abonnementsgeld over den tijdens het ongeval loopenden termijn, aan dengene die met de ontvangst is belast, bij eerste aanbieding der kwitantie niet werd voldaan of deze courant ophoudt te verschijnen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. De verzekering eindigt eveneens zoodra de Directie de verzekering opzegt, öf de voorwaar den wijzigt, öf haar voornemen om niet langer te verzekeren öf op dezeifde wijze te verzekeren, door publicatie ln hare courant kenbaar maakt: dit heeft echter geen invloed op uitkeeringen tengevolge van een ongeval dat dan reeds heeft plaats gehad. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitge sloten allen die zich met de bereiding, het ver werken of vervoeren van of proefnemingen met buskruit, schietkatoen nitroglycerine, dyna miet, naphta, acetyleengas, of andere licht-ont- plofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig hou den, of daarbij desbewust tegenwoordig zijn Evenmin geldt deze verzekering voor mynwer kers, acrobaten, circusrüders en dergelijken Zeevisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst zijn in de verzekering begrepen, met dien verstande, dat ongevallen, die verdrin king tengevolge hebben, zijn uitgesloten. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin de verze kerde verkeerde op het oogenblik van het on geval plaats had. vergroot worden» wordt even tueel geen hoogere schadeloosstelling betaald dan die. welke volgens het oordeel van een door de directie aan te wüzen geneeskundige moeten zijn uitgekeerd aan een normaal per soua, doof hetzelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende ls aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk bulten kracht zün met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. ARTIKEL 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk over komt, moeten in alle gevallen alle bijzonder heden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid-Hollan der" EN INDIEN ZOODANIGE KENNISGE VING NIET BINNEN DRIEMAAL 24 UUR NA HET ONGELUK IS GESCHIED DAN ZULLEN GEEN GELDEN OP DE VERZEKERING BETAALD WORDEN. Op het couvert duidelijk te vermelden „Aangifte van een ongeval" Indien de getroffene zeevarende ls, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binn drie dagen na het hekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk moet de hulp van een bevoegd geneeskundige wor den ingeroepen, en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafge broken op te volgen, totdat het volkomen her steld is. In ieder geval moet een geneesheer toege staan worden den verwonde te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijze ge elscht kan worden en de directie heeft even eens vrijheid om zoodanige genees- en heel kundige hulp te verstrekken als zij noodig acht. En elk bewijs hetwelk de Directie van tijd tot tijd zou kunnen elschen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eisch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mo gelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaan werd, worden gegeven. Ingeval van eenlg ongeluk met doodelljken afloop moet hiervan aan de Directie van .Het Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant". „Nieuwe Schiedamsche Courant" of .Nieuwe Znid Hollander" schrifteliik worden kennis gege ven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meerdere der ln dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelenden geneesheer ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering, en ingeval van overlijden, van de doodakte. kan de belanghebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering De overge legde stukken blijven het eigendom der Directie. De kosten der geëischte verklaringen komen ten laste van dengene, die de uitkeering aan vraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Het Nieuwe Dagblad". „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of .Nieuwe Zuid-Hollander" slechts na ontvangst van eene door den rechthebbende geteekende quitantie. Van geen som, die verschuldigd ls zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van eenlg bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. ARTIKEL 7. Alle geschillen uit de verzekorlngvoorwaar den voortvloeiende, zullen beslist worden door een onpartijdig, en bij gemeen overleg aan te wijzen scheidsman, dan wel door drie scheids lieden waarvan door elk de partijen een aan te wijzen, welke twee scheidslieden gezamenlijk een derden tot hun voorzitter kiezen. Bij weigering of bij gebreke van overeen stemming geschiedt de benoeming der scheids lieden door den bevoegden rechter te Rotterdam. Beide partijen zullen in handen van den scheids man of van den voorzitter der scheidslieden, ee» bedrag van 100. resp. 200 storten, om das» uit de kosten van de procedure te kunnen vA doen. Partijen zijn aan de uitspraak van den scheid» man of der scheidslieden onderworpen als aaa een uitspraak in bet hoogste ressort. De kosten worden geheel gedragen door dê partij die ln het ongelijk wordt gesteld. ARTIKEL 8. Het ontvangbewijs van den verzekerde of van de erfgenamen van den verzekerde zal ln leder geval volledige kwijting tengevolge hebben Met het oog op de vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bi) elke veran dering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins daarvan ten spoe digste opgave doen voor het aanbrengen van wijzigingen in de registers van „Het Nieuwe Dagblad", „Nieuwe Dordtsche Courant", „Nieuwe Schiedamsche Courant" of „Nieuwe Zuid Hol lander",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7