tl AATSTE KABOUTER M HOEVEEL DADERS? JAPANS OPDRINGEN IN JEHOL. ZEETIJDINGEN. WOENSDAG 1 MAART 1933 HET MIDDELPUNT DER AARDE DE STAKING IN DE RIJNVAART. DROEVIG CARNAVAL-EINDE. STEUN AAN LAND- TUINBOUW. EN DE PLANNEN DER REGEERING. DE DADER GEARRESTEERD. DE MOORD TE MAASTRICHT. Verschillende ontwerpen in voor bereiding SCHEEPSNAMEN. Waarom geen ,Dirk III"? REVOLVERS IN EEN HOEDENDOOS. WAT BEWEES HET ONDERZOEK? BOLIVIA—PARAGUAY. RIJNVAART. DE CHINEEZEN TERUG OP STERKERE STELLINGEN. MATSOEOKA NOG UITERST BEZORD „Volkenbond oorzaak van China's uiteindelijke ineenstorting". MARKTBERICHTEN. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. SCHIPPERSBEURS. BINNENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN r r r r Hoe moet dat bewezen worden? Zooals eens Delphi in het oude Griekenland, beroemt er zich menige Duitsche gemeente op, het middelpunt van de aarde te zijn. Dit is, bij voorbeeld, reeds sedert eeuwen het geval met de Saksische stad Pausa, Noordwestelijk van Plauen in het Vogtland. De bewoners van de stad hebben op geestige wijze de oude traditie gesymboliseerd. In den „Ratskeller" kan men namelijk een „aardas" bewonderen, welke zij zelf hebben uitgedacht. Deze as bevindt zich onder het billard. Het is een ijzeren stift, wel ke in den vloer verborgen is en door een ijze ren deksel wordt beschermd. Vroeger, toen de tijden nog niet zoo slecht waren, werd de „as" vaak met bier gesmeerd daar de aarde toch verder moest draaien. Nog heden zegt men trouwens te Pausa van iemand, die wat te diep in het glas heeft gekeken: „Hij heeft de aardas goed gesmeerd!" Het is te begrijpen, dat deze aardas steeds de belangstelling der vreemde lingen wekt. Zij brengen ook gaarne een be zoek aan het koffiehuis „Zur Erdachse" en drinken er dan 'n glaasje „Erdachsenschmiere" „aardas-smeer", een likeur. Nieuwsgieri gen, die vroeger de „as" wenschten te zien, werden echter bestraft. Zij werden een tijdje opgesloten, een bestraffing, welke zij zich zon der protest lieten welgevallen. Waaraan heeft Pausa den roem, het middel punt der aarde te zijn, te danken? Men is hier op gissingen aangewezen. Daar zich in de nabijheid van het stadje meerdere „Wehrkir- chen" verschanste kerken, bevinden, lijkt het mogelijk, dat de stad in den strijd tusschen Duitschers en Sorben een rol heeft gespeeld. Wellicht was het een belangrijk punt op de grens tusschen twee werelden. Van beteekenis is hierbij, dat Pausa inderdaad niet ver van de Saksische grens is gelegen. Op de plaatsen, welke volgens de legende, als middelpunt der aarde gelden, ligt vaak een steen als kenteeken. Hiertoe behoort de steen van Einzingen nabij Allstedt in Thueringen. In dezen steen zitten een paar spijkers. Volgens de sage zijn deze spijkers er door een smid in geslagen met den roep: „Zoowaar ik deze spij kers in een kieselsteen drijf, zoo waar is Ein zingen het middelpunt der aarde!" Het feit, dat Einzingen dicht bij de Pruisisch-Thuering- sche grens is gelegen, heeft hier wellicht even eens een beteekenis. Overigens zou ook in de nabijheid van Nebra in het dal van de Nunstrut ergens een met drie verroeste hoefnagels be slagen steen het middelpunt van de aarde aan duiden. In de Brandenburgsche „Altmark" wordt van het dorp Poppau (Zuidwestelijk van Salz- wedel) beweerd, dat het het middelpunt der aarde is. Ook daar vindt men een steen, welke dit moet bevestigen. In het „Sagenbuch" van Grasse kan men daarover lezen: „In het dorp Poppau en zijn omgeving zijn de menschen er vast van overtuigd, dat Poppau precies in het midden van de wereld ligt. Dicht bij het dorp bevindt zich een klein stilstaand water en daarbij staat een oude steen. Deze steen is het middelpunt van de wereld. Hij ligt er reeds duizenden jaren en onder den steen ligt nog de ketting „waarmede eens de wereld werd ge meten". Er zou zelfs eens een stuk van den ketting gevonden zijn! Verdere middelpunten van de aarde in Duitschland zijn Neuenkirchen in Brunswijk Tulendorf in Mecklenburg en Westerfelde in de Niederlausitz. In deze laatste gemeente heeft een reusachtige steen, welke niet meer voorhanden is, de legende doen ontstaan. In Pommeren strijden meerdere dorpen in de na bijheid van Stargard om de bewuste eer. De ze dorpen liggen steeds, twee aan twee, tegen over elkaaar en zijn door een rivier van el kaar gescheiden. Het Silezische stadje Strop pen, op de lijn Breslau-Lissa, mag ook niet worden vergeten. Van dit stadje wordt be weerd, dat een botervat er als zonnewijzer dienst doet. Er wordt daar, verzekert men, 's ochtends een botervat op het marktplein ge plaatst en wanneer de zon zoo hoog is geste gen, dat zij juist in het gat van het deksel schijnt, is het middag! Stroppen ligt op een niet onaanzienlijke hoogte. Het schijnt, dat punten, vanwaar men een uitzicht over de naaste omgeving heeft, kans hebben als het „middelpunt der aarde" te worden beschouwd. De kwestie van het middelpunt der aarde heeft trouwens een belangrijke rol gespeeld in de literatuur der volken. De vraag „Waar is het middelpunt der aarde" werd gesteld in raadselspelletjes en meest brutaal beantwoord met de bewering: „Hier ligt het!" „Bewijs het!" luidde daarop het bevel. In de tijden, 50 DR. A. C. A. HOFFMAN Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien Men meldt ons uit Gouda: Dr. A. C. A. Hoffman is gistermiddag door Deken B. M. J. v. Rooij van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. Tijdens zijn spreekuur gistermiddag is de dokter door een beroerte getroffen. De toestand van den patiënt valt als hoogst ernstig te beschouwen. Een mededeeling van den katholieken transportarbeiders bond. Naar wij vernemen, heeft de R.-K. Trans portarbeidersbond „St. Bonifacius" in verband met de opheffiing van de staking in de Rijn vaart, aan de besturen der afdeelingen Rotter dam, Dordrecht en Vreeswijk een mededeeling doen toekomen, waarin o.a. wordt gezegd, dat uit een persbericht in „De Maasbode" van 25 Februari blijkt, dat de Centrale Bond van Transportarbeiders zijn leden, welke betrok ken waren bij de staking in de Rijnvaart, de vrijheid heeft gegeven, om den arbeid te her vatten, welke vrijheid schijnbaar kan worden aanvaard onder iedere voorwaarde, aangezien men van de zijde van den centralen Bond geen pogingen meer in het werk wenscht te stellen, om tot overeenstemming te komen met de werkgeversorganisatie in het Rijnvaartbedrijf. De katholieke bond verklaart dan in verband hiermede, dat ook zijn leden thans wederom vrij zijn, om den arbeid te hervatten en dat zij zich onmiddellijk moeten melden bij de Ar beidsbemiddeling ter plaatse, daarmede too- nende zich voor werk disponibel te stellen. Nadere mededeelingen met betrekking tot de stopzetting van de stakingsuitkeering en den overgang naar de werkloozenkas zullen zoo spoedig mogelijk volgen. De doodelijke mishandeling te 's-H ertogenbosch Omtrent de doodelijke mishandeling te 's Her togenbosch meldt men ons nader, dat gisteren avond om kwart voor 10 eenige personen, onder wie de 22-jarige D. Heesbeen en Jan v. d. Burgt, het perceel „Het Hemeltje" in de Gasselstraat aldaar binnengingen. Kort daarna kreeg Hees been een woordenwisseling met den 19-jarigen L. v. d. L. uit Rosmalen, omdat Heesbeen per ongeluk tegen hem was aangeloopen. V. d. L. trok plotseling zijn zakmes en bracht Heesbeen verscheidene steekwonden toe, vooral in den hals. V. d. Burgt trachtte v. d. L. te ontwapenen, doch kreeg eveneens een drietal niet ernstige steken. Heesbeen zakte ineen, terwijl de dader zich uit de voeten maakte. Hoewel direct een tweetal doktoren aanwezig waren, overleed Heesbeen na een kwartier, tengevolge van hevig bloedverlies door een slagaderwond in den hals. Het lijk is naar het groot Ziekengasthuis over gebracht. Getuigen hadden een nauwkeurig sig nalement van den dader weten te geven. Een politie-agent in burger ontmoette in de Hint hamerstraat een jongeman, die aan dit signale ment beantwoordde en arresteerde hem. Op het politiebureau ontkende hij aanvankelijk, doch later heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij verklaarde, in zijn opwinding over het feit, dat Heesbeen tegen hem aangeloopen was, een mes te hebben getrokken. Bij de Regeering zijn op dit oogenblik in voorbereiding een aantal ontwerpen van wet beoogende steun aan den land- en tuinbouw. Het komt gewenscht voor, wegens de nood zakelijkheid in deze dagen het bouwplan vast te stellen voor de verschillende gewassen, reeds thans de belanghebbenden met deze planen der Regeering, welke nog de verschil lende wettelijke instanties zullen moeten pas- seeren, eenigermate bekend te maken. Veenkoloniale aardappelbouw consum ptie-aarda p pelen. Behalve een ontwerp dat dezer dagen ver schijnt, houdende een steun van 25 cents voor de fabrieksaardappelen, zal goedkeuring der Staten Generaal gevraagd worden voor een plan va nopruiming der voorraden aardappelmeel. Terwijl deze beide ontwerpen betreffen den steun aan den veenkolonialen aardappelbouw, is de Regeering voornemens voor de consump tie-aardappelen een regeling te treffen, waar door de thans nog onverkochte voorraden op beteren prijs worden gebracht. Griend- en rietoogst. In voorbereiding is voorts een ontwerp be treffende de griend-oogst-1933 en betreffende de riet-oogst 1933. Eieren. Voor de kippen- en eendeieren is een rege ling in voorbereiding, welke een prijsgaran tie bevatten zal, niet als ten vorigen jare geba seerd op één minimumprijs voor het geheele jaar, doch op minimumprijzen, welke verschil len voor verschillende tijdsbestekken. Vlasoogst. Met betrekking tot de vlasoogst voor 1933 houden de voornemens der Regeering in een toeslagregeling, berekend per H.A. en bedra gende, onder zekere voorwaarden 225 gulden, waarvan 100 gulden voor den vlasteler en 125 gulden voor den vlasser. Dit alles tot een ma ximum van totaal 6000 H.A. Nog geen enkel spoor der daders gevonden Naar wij vernemen is tot heden nog geen en- waarop men nog geloofde, dat de aarde vlak keje aanwijzing gevonden, welke 'n spoor van was, kreeg men daarop weer het antwoord: ,-je daders van den laffen moord op den heer „Neem een touw en meet na!" Nadat men zich in de Brugstraat te Maastricht aanwijst, 'echter van den werkelijken vorm van de aar- Door de doktoren Schmedding, Levy en Holt- de had laten overtuigen, luidde het antwoord: man js de sectie van het lijk verricht, eene „Neem een schep en graaf na!" Dit is overigens sectie, welke van ongewoon langen duur was juist: want van elk punt van de oppervlakte en waarbij kwam vast te staan, dat de moord der aarde komt men immers naar het middel- op m. op gruwelijke wijze is geschied. punt van onze planeet! Telkens wanneer de aandacht der wereld op de Nederlandsche zeemacht saamgetrokken wordt, staat ze meteen ook voor een probleem. Voor de vraag n.l. of de Nederlandsche ge schiedenis en de Nederlandsche taal nu wer kelijk zóó doodarm aan eigen dingen zijn, dat we ons tot allerlei rare dingen, uitheemsche buitenissigheden moeten wenden voor namen om er de schepen mee te doopen, die Neder landsche schepen, die wij toch boven alle an dere dingen als de getuigenissen willen zien van ons nationale bewustzijn. Toen indertijd de Mafalda verongelukte, ver scheen er een schip op de proppen met een idioten naam. Bij de brand van de Atlantique verscheen er een schip op de proppen met een idioten naam. En de heer Eykenboóm heeft zijn weggeloopen Zeven Provinciën achterna gezeten op twee schepen, welker namen in alle oevallen niet bijzonder Hollandsch aandoen. Is het niet opvallend, dat noch de marine, noch de koopvaardijvloot haar weg naar de middeleeuwen heeft weten te vinden om de groote figuren, welke het land in die jaren opgebracht heeft, door middel van een schip te eeren? Geen enkele Hollandsche graaf leeft in een Hollandsch schip voort, ofschoon did heeren toch het een en ander bijgedragen heb ben tot de grondlegging zoowel van de natie als van deszelfs handel. Geen middeleeuwschen kunstenaar, geen dichter, schilder, bisschop, werd ooit door onze schippers een monument opgericht. Liever grij pt zij naar de sterren van het firmanent of naar de goden van den Olymp, dan naar de bronnen van het oer-Hollander- dom. Dit verschijnsel is niet heelemaal nieuw. In het laatste wapenfeit van beteekenis, dat door onze marine gesteld werd, speelde ook al weer een schip met een uitheemschen naam de hoofdrol Dat was in de zestiger jaren toen Z.M. „Medusa" de straat van Simoneseki for ceerde. Beschamend moet het wel voor onze zeeofficieren geweest zijn, dat zij bij het be treden van de Japansche verschansingen ar tillerievoorschriften naast de kanonnen aan troffen, geschreven inhet Hollandsch. Zulke dingen te vinden, net wanneer men van boord der „Medusa" afstapt! Intusschen was voor 't onderhavige geval toch wel een verontschuldging aan te voeren, want een Medusa is niets anders dan een kwal en het zou inderdaad wel wat erg vreemd gestaan hebben een van Z.M. oorlogsfregatten kortweg „Kwal" te doopen. Men zou dat misschien nog iiever gedaan hebben dan met „Dirk III" of ■oo iets, maar erkend moet worden, dat men met het woord „Medusa" toch een goeden uit- vag uit een moeilijk geval gevonden had. De brandkast, waarvan het losse bovenstuk reeds was afgenomen door de daders, is Dins dag geopend en ook de daarbij opgedane be vindingen leverden geen practisch resultaat op. De indruk van de politie is, dat roofmoord in het spel is, ondanks het feit, dat van ver missing niet kan worden gesproken. De daders zagen waarschijnlijk hun opzet niet volgens wensch bekroond. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet en heden zijn meerdere personen gehoord, die meer bepaaldelijk omtrent hun alibi werden aan den tand gevoeld. In de stad gaan omtrent de misdaad de meest wilde geruchten, waarbij de volksfantasie ruim spel heeft. Ze waren voor Duitschland bestemd. Dinsdagmiddag werd door de politie in de Emmastraat te Heerlen de steuntrekker J. J. aangehouden, die met een groote hoedendoos liep. Het bleek, dat zich in deze doos 17 re volvers en 120 patronen bevonden. J. bekende, dat een en ander in een café te Heerlen be handeld zou worden en de revolvers naar Duitschland zouden worden gesmokkeld. In verband hiermede werd de tusschenhandelaar, een Italiaan, A. T„ aangehouden. Steun roggeteelt. Voor de rogge is in voorbereiding een rege ling, waarbij betrokken zal worden die rogge, welke gemeenlijk in den handel wordt ge bracht. Zoowel de rogge der veenkoloniën als van de ontginningen valt hieronder. Onder nader te bepalen voorwaarden zal deze steun een bedrag van 5 per geleverde 100 K.G. niet te boven gaan. Suikerbieten. Ten aanzien van de suikerbieten heeft de Regeering nog niet bepaald welk systeem zij zal volgen. In ieder geval zal de te bieden steun rekening moeten houden met de opge dane ervaring voor de oogst 1932. Beoogd wordt, dat de nieuwe regeling, waarvan de vorm nog niet vaststaat, zal waarborgen een prijs voor den boer, welke ook bij het tegen woordig niveau van de wereldmarkt verband zal houden met de productiekosten. Tuinbouwproducten- In een vergevorderd stadium van voorberei ding bevindt zich een regeling met betrekking tot den tuinbouw, waardoor met gebruikmaking der veilingen, een minimum-prijs der te veilen producten zal worden gehandhaafd. In de niet- geveilde partijen zal een tegemoetkoming wor den gegeven uit een afzonderlijk crediet. Credietregeling boomkweekerij Voor de boomkweekerij is een credietregeling ontworpen, in den geest van het ontwerp der Boskoopsche organisaties. Deze regeling zal gel den voor de geheele Nederlandsche kweekerij onder voorwaarde van medewerking, ook finan cieel, van de gemeenten. Algemeene bevoegdheid van de regeering. Afgezien van enkele kleinere ontwerpen met betrekking tot bepaalde plaatsen, is in voorbe reiding een algemeene wet, waarbij niet alleen een algemeen fonds is gedacht, waarin de bij zondere steunregelingen en credieten kunnen worden ondergebracht, doch tevens algemeene bevoegdheden aan de Regeering kunnen worden voorbehouden. Daarbij wordt vooral gedacht aan het verbinden van voorwaarden aan den export in elk geval; waar door gebrek aan samenwer king der betrokkenen prijsbederf in het buiten land dreigt. Als voorbeeld staat de Regeering zoodanige regeling voor oogen voor het bloem- bollenbedrijf. Ook worden dergelijke bevoegd heden gedacht voor de uitvoering van de noo dige teeltbeperking, welke aan steunregelingen, als die voor den tuinbouw, zal verbonden moe ten worden. BERLIJN, 1 Maart (W.B.). De officieele Prui sische persdienst meldt: Het onderzoek in de rijksdagruïne heeft tot dusver aan het licht gebracht, dat alléén reeds voor het bijeenbrengen van het ontbrandbare materiaal minstens zeven menschen noodig zijn geweest, terwijl voor de verdeeling van de brandhaarden en de gelijktijdige ontsteking in het geweldige gebouw ten minste 10 menschen noodig warn Het lijd# geen twijfel: De brandstichters moeten zóó volkomen van de bijzonderheden van het gebouw op de hoogte zijn geweest, dat slechts zij die jarenlang ongehinderd in- en uit gaan, die te weten kunnen zijn gekomen. Er bestaat daarom ernstige verdenking tegen de afgevaardigden der communistische partij, die in het bijzonder in den laatsten tijd zeer vaak om alle mogelijke redenen in den rijks dag bijeen kwamen. Uit deze bekendheid met het gebouw en de dienstindeeling van de ambtenaren kan ook verklaard worden, dat voorloopig slechts de op heeterdaad betrapte Nederlandsche commu nist gearresteerd kon worden. De anderen kon den door de hun bekende onderaardsche gan gen ontsnappen. De gearresteerde, die ook in Nederland als bijzonder radicaal bekend stond, heeft de vergaderingen van het communistische partijbestuur steeds bijgewoond en er op ge staan, dat hij aan de brandstichting zou mee doen. Het onderzoek heeft verder aan het licht gebracht, dat 3 getuigen den gearresteerde, eenige uren vóór het uitbreken van den brand, in gezelschap van den communistischen rijks dagafgevaardigde Koenen in één der wandel gangen gezien hebben. Daar voorts de ingang voor de afgevaardig den om 8 uur 's avonds gesloten wordt, maar de communistische afgevaardigden Torgler en Koenen pas om half negen hun jassen in hun kamer hebben laten brengen en pas tegen tien uur door een anderen ingang het rijksdagge bouw verlieten, bestaat tegen deze afgevaar digden ernstige verdenking. Onjuist is het gerucht, dat de afgevaardigde Torgler zich vrijwillig ter beschikking van de politie gesteld zou hebben. Wel heeft hij door middel van zijn advocaat om een vrijgeleide verzocht, toen hij inzag, dat ontsnapping on mogelijk was. Dit vrijgeleide werd natuurlijk geweigerd en Torgler is gearresteerd. Nieuwe arrestatie en huiszoe kingen. Te Dortmund zijn 46 personen in hechtenis genomen. Van deze personen zijn echter slechts 24 wegens politieke delicten gearresteerd en wel hoofdzakelijk leiders der communistische partij. De arrestatie der overige 22 personen hield verband met niet-politieke misdrijven. ERFURT, 1 Maart. (V. D.) De politie te Er furt deelt mede, dat bij de maatregelen tegen K. P. D. meer dan een millioen manifesten met een inhoud van gedeeltelijk hoogverraderlij ken aard in beslag zijn genomen. Vijftig huiszoekingen werden gedaan en in totaal 39 functionnarissen der K. P. D. gearres teerd. KASSEL, 28 Februari. (V. D.) Heden zijn alhier vijf communistische bestuursleden en acht partijleden gearresteerd. Verder zijn een reeks huiszoekingen gehouden, waarbij verschillende zaken in beslag werden genomen, o.a. 900 kilogram circulaires, aanplak biljetten en kranten. Bij de sociaal-democratische partij zijn onge veer 25000 strooibiljetten, 100 kilogram aanplak biljetten en 5000 verkiezingsblaadjes in beslag genomen. De op aanplakborden en reclamezui len aangeplakte biljetten zijn alle verwijderd De openbare gebouwen en vitale bedrijven staan onder bijzondere bewaking. In het geheele stadsgebied wordt streng gepatrouilleerd. BRESLAU, 28 Februari. (V. D.) Naar wij uil betrouwbare bron vernemen, is Dinsdag de lei der der Breslausche socialistische arbeiderspartij dr. Eckstein, gearresteerd. Betreffende de motie ven kon niets worden medegedeeld. STUTTGART, 28 Februari. (V. D.) De politie deelt mede, dat hedenmiddag een huiszoeking gehouden is in het gebouw van den Wurttem- bergschen landdag. Doorzocht werden de algemeene vertrekken en de fractiekamer van de communistische partij. De aanwezige communistische afgevaardigden werden tijdens de huiszoeking in arrest gehou den, doch daarna weer vrij gelaten. Tegelijkertijd is het communistische partij bureau doorzocht, waarbij de politie een groote partij zorgvuldig verpakte drukwerken in han den viel. Deze huiszoekingen hebben volgens de politie geen aanwijzingen gegeven, dat ook in Wurttem- berg daden van geweld te verwachten zouden zijn. Naar Wolff uit Hagen meldt, zijn Dinsdag aldaar 32 communistische leiders op bevel van de regeering in verzekerde bewaring genomen. Te Berlijn heeft de politie in den nacht van Dinsdag op Woensdag niet alleen communisti sche lokaliteiten doorzocht, doch ook een aantal andere zaken, waar buiten de gewone gasten ook veel communisten plachten te vertoeven. Bij deze actie zijn ongeveer tweehonderd per sonen gearresteerd. Een bijzondere vangst deed de politie bij de doorzoeking van een Joodsche theesalon in de Rosenthalerstrasse in het Noorden der stad, waar dertig buitenlanders werden gearresteerd, die geen verblijfstoestemming voor Duitschland hadden. MET 7000.- ER VAN DOOR. Verduistering bij De Bas Co. Men meldt ons uit Den Haag: Per radio is gisterenavond namens den com missaris van politie afd. B alhier de opsporing en aanhouding verzocht van den 26-jarigen banklooper Ch. M. van de firma De Bas Co., welke M. in den loop van den middag ruim ƒ7.000 in opdracht van genoemde firma had geïnd bij de Nederlandsche Bank, met welk bedrag hij niet was teruggekeerd. M. is reeds gedurende ruim tien jaren bij de firma De Bas Co. werkzaam en stond als een betrouwbaar persoon bekend. Het ban kiershuis is tegen alle schade verzekerd. Boliviaansche aanval afgeslagen. ASUNCION, 28 Februari (R.O.) Volgens een officieel communiqué is in den sector Nawana een hevige aanval der Bolivianen afgeslagen, die zich met achterlating van talrijke dooden UU'UgtlOKEM* VOORZIET U VAN GOEDE HULP. HOUDT STEEDS EEN 3 BIJ DE HAND s ROTTERDAM, 1 Maart 1933 Bovenrijn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim ca. 70 ct per last. Benedenrijn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd Ert vrachten naar de Ruhrliavens met 4 los dagen 25 ct, 8 losdagen 35 ct. Sleeploon volgens het 22%25 ets. tarief. RUHRORT, 1 Maart 1933 VRACHTEN. Van de Rijn-Ruhrhavens naai Rotterdam 0.550.60 Mk, Antwerpen en Gent 1 Mk, Brussel 1.40 Mk, Luik 1.S0 Mk. Van de havens van het Rijn-Hernekanaal naai Antwerpen en Gent 1.15 Mk., Brussel 1.55 Mk Luik M*. Sleeploon van de Rijn-Ruhrhavens naar t.wa Hkw Mannheim U— Mfe TATSJANTSOE (Jehol), 1 Maart (R.O.) Vol gens een bericht uit Japansche bron heeft de brigade van Hattori Pei Tsjang Joeng Tsoe na een hevig gevecht ingenomen. De Chineezen namen in wanorde de vlucht. De Japanners rukken thans snel op en hebben Pao Tsjau Ting, niet ver van Tsjing Feng bezet. De troepen van Matsoeda hebben heden morgen Tsjien Ping bezet en zetten hun op- marsch voort in de richting van Tsjihteng. PEIPING, 1 Maart (R.O.) Volgens Chineesche berichten is het Japansche moederschip voor vliegtuigen „Hosho" aan de kust bij Tsin Wang Tao aangekomen, gevolgd door twee andere Japansche oorlogsschepen. Het eskader hier be draagt thans tien eenheden. De Chineesche commandanten zijn naar het front in Jehol vertrokken: Tang Toe Lin is naar Lingjoen en Tsjang Hsoe Liang naar de stad Jehol. Volgens de laatste Chineesche berichten zijn alle aanvallen bij Pai Sjih Tsoe tot nog toe afgeslagen. De Japanners trachten door een hevig bombardement de Chineezen uit hun stel lingen te verdrijven. PEIPING, 1 Maart (V.D.) Van de zijde van het Chineesche hoofdkwartier wordt medege deeld, dat de Japanners bij hun luchtaanvallen op Tsaojaog en Peipiao met gifgas gevulde bommen hebben geworpen. Generaal Tang Joe Lin, gouverneur van de provincie Jehol, heeft officieel mededeeling hiervan aan de Nanking-regeering gedaan en verzocht, een onderzoek te willen instellen naar zijn verklaringen. Tang deelde verder mede, dat de terugtocht der Chineesche troepen volkomen ordelijk en volgens te voren opgesteld plan geschiedt. Van Pingfangtsi trokken de Chineesche troepen terug op de sterkere stellingen te Tsjingkau. De Japansche troepen trekken thans ook voorzichtiger voorwaarts. De wegen naar het Zuiden zijn vol vluchte lingen. TOENGLIO, 1 Maart (R.O.) Generaal Hsi Wen Hoea, de commandant van de Chineesche troepen bij Tsjihfeng heeft Mandsjoekoeo zijn bondgenootschap aangeboden. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 9 Febr 28 Febr. 27 Febr. pariteit Londen per 8.43 8.44% 8.44% 12.10 Berlijn p.100 Mk. ••880 59.03 59.15% 59.25 Parijs p. 100 frs. 9.75% 9.76% 9.75 9.74 Brusselp.lOObelg 34.73% 84.76 34.75 34.59 Zwitserl.p.lOOfrs 48.20 48.23 48.16 48.— Weenen p.lOOsch 35.— Kopenh. p.lOOkr. 37 80 37 75 37 70 66.67 Stockh. p. lOOkr. •14 90 44.95 44.90 66.67 Oslo p. 100 kr. 43.30 43.60 43.40 66.68 New-York per 2.47 2.47% 2.47% 2.47 PARIJS, 1 Maart. (R.O.) De zich op het oogenblik nog te Genève bevindende leider der Japansche delegatie bij den volkenbond Matsoeoka, die dezer dagen naar Den Haag zal vertrekken, teneinde met de Nederlandsche re geering onderhandelingen te voeren, naar de zer dagen vaag en onwaarschijnlijk verluidde, over het sluiten van een non-agressiepact tus schen Nederland en Japan, heeft zich tegen over een verslaggever van de „Petit Journal" uitgelaten over de door de volkenbondsverga- dering j.l. Vrijdag genomen beslissing, waarbij het rapport van de commissie van 19 werd aangenomen. Matsoeoka zeide uiterst bezorgd te zijn over het door de volkenbondsvergadering genomen besluit, dat op den duur de ineenstorting van China ten gevolge zal hebben. In plaats van in het Verre Oosten en vooral in China den vrede te herstellen, heeft de vol kenbond in tegengestelden zin gehandeld en China aangemoedigd, zelfmoord te plegen. Ongetwijfeld, aldus Matsoeoka, wenscht de volkenbond den vrede in het Verre Oosten en de redding van China. Doch dan moet de bond zijn houding wijzigen en het besluit van j.l. Vrijdag veranderen. TOKIO, 1 Maart. (V. D.) De Japansche mi nister van financiën, Takahashi heeft in het parlement verklaard, dat Japan, ondanks het gebeurde in Genève in elk geval zal deelne men aan de economische wereldconferentie. neuzenDELFINUS, LondenHELGA BOGE, Hamburg; 7.25 JUFUKU MARU, Newport (Mon); KERRY HEAD, Limerick; GRUTTO. Londen; 7.40 WESTLAND, LeithLYNN REGIS, Lynn; ESCHERSHEIM. Thamshavn7.55 SPIRILA, St. Kitts v.o.8.20 ORLANDA. Bremen BATAVIER II. Londen; BERNISSE, Hamburg: 8.35 FRED, Newcastle; PHAEDRA, Stettin; MERSEY, Goole; ZUID-BEIJERLAND, Craster8.50 EXPRESS. Lynn. 9.40 SHERINGHAM, Harwich; KNOWL GRO VE, Amble; 10.30 ALPHACCA, Hamburg: 11.10 PRAGUE, Harwich; 11.50 CASTOR (Nept.), Bremen. Wind Z.O., matige bries, kalme zee, betrokken lucht. IJMUIDEN aang. 28 Febr.BORTHWICK, Leith, stukg.; TANIMBAR, Hamburg, stukg.; BRITISH PLUCK, Antwerpen, benzine vertr. 28 Febr.; ADELLEN, Key West; POE- LAU ROEBIAH, Batavia: GEORGE M. LIVA- NOS, Barry; MAASKERK, W.-Afrika; MAVIS, Londen; VLIESTROOM, Hull; LINGESTROOM, Londen. VLISSINGEN aang. 28 Febr.: PRINSES JU LIANA, Harwich; FALKVIK. Cork, bunkert; vertr. 28 Febr.: ORANJE NASSAU, Harwich; MECKLENBURG, Rotterdam; FALKVIK, Brus- gep. naar Antwerpen; SPEN (verb.), Goole; QUEEN WORTH, SunderlandHARRIET, Va lencia; ARCHITECT, MiddlesbroROBAIN (slbt) met TURICIA (1,), Duinkerken; DUNLUCE CASTLE, Londen; PRESIDENT HERREN. SCHMIDT, La LibertadGAZCON, B.-Ayres; BIRI, Calais gep. van Antwerpen; ROLAND, Corral; NJAS- SA, Bremen; CAP TARIFA, Casablanca; FISH- POOL, TynedockHULL, DuinkerkenADRAR, id.OROTAVA, FunchalCITY OF BRADFORD, Grimsbv; HYBERT, Rotterdam; WEGA, Londen; FAUVËTTE, id.; ADOLPH KIRSTEN, Hamb.; gep. van GentKWIEK, Rotterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHGOIL, Vancr. n. Rott. 27 te San Franc. DAMSTERDIJK. Rotterdam n. Vancouver 28 (5 n.m.) van Londen. STATENDAM (toeristenvaart) 28 (6 n.m.) te Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. MAASKERK 28 van Amsterdam n. West-Afrika. HOLLAND—BRITSCH-INDI LIJN. STREEFKERK 28 van Calcutta te Rotterdam* HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT, Bona n. Velsen pass. 27 Ouessant. STAD ARNHEM, Rott. n. Servola 26 v. Oran. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA (uitreis) 27 Febr. van Rio de Janeiro* ROTTERDAMSCHE LLOYD. SOEKABOEMI (thuisreis) p. 28 (3 n.m.) Dover. SIBAJAK (uitreis) 28 Februari van Gibraltar. KOTA NOPAN (thuisreis) p. 28 (8 v.m.) Pt de Galle. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT (uitreis) 28 Febr. te Port Said. POELAU ROEBIAH (uitreis) 28 van IJmuiden. POELAU TELLO (thuisreis) 28 Febr. v. Londen. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. CITY OF RANGOON, Dairen n. Rott. p. 28 Malta, AMSTERDAM, 1 Maart. (Aardappelmarkt). Prjjzen onevranderd. Heden geen aanvoer. ROTTERDAM, 28 Februari. (Coop. Tuinbouw veiling „De Zuid-Hollandsohe Eilanden" G.A.) De prijzen waren: spruiten 8.6032, witlof 14 —21, veldsla 36—39, uien 1.10—1.50, krotem 1.203.70, andijvie 2125, breekpeen 8.50— 8.90, spinazie 29, peen 0.60—1, roode kool 4.90 —5.50, bellefleur 10—22, goudreinetten 1531, plady 14—16, brederode 18—20, St. Remy H 17. alles per 100 kg.groene savoye 1.60—5.40 per 100 stuks; pieterselie 3.804.50, selderij 1 -5.10, knolselderij 24—27, prei 0.50—2.40, ra barber 612 per 100 bos; boerenkool 4377 ct. per kist. RODENRIJS, 1 Maart. (Coöp. Groentenveiling- Vereen. „Berkel en Rodenrijs" G.A.) Selderij 3, radijs 3.40 per 100 bos, spinazie 13.7019.10 per 100 kg. UTRECHT, 28 Februari. (Groenten- en Vruch tenveiling „Utrecht en Omstreken".) De prijzen waren: goudreinetten 1531, ceulemans 718, klumpjes 1017, hoollaars 1625, zoete Para" dijs 12—24, smeetsappels 10, bellefleuren 12 —22, canadareinetten 9—18, brederoden 13— 22, St. Remi 14, wlnterjannen 1219, Uebou- ten 1315, alles per 100 kg., rhabarber 3 1- per 100 bos. UTRECHT, 28 Februari. (Vereenigde Etervei ling Utrecht). Kipeieren (wit) 2.503-10, id. (bruin) 2.803.60, eendeieren 2.70, alle3 per 100 stuks. Aanvoer 82.000 stuks. UTRECHT, 1 Maart. Aanvoer 525 nuchteret kalveren, 2—3.25. Handel matig. WOERDEN. 1 Maart. (Kaasmarkt). Aangevoerd 54 partijen, prijs le soort met rij'ksmerk 2627, 2e soort 23—25 per 50 kg. Handel traag. lALT, 27 v. Amsterdam te Goole. ARGO, Rotterdam naar Helsingfors 23 van Abö. ARY SCHEFFER 26 van Rotterdam te Havre. BLACK HERON 28 v. Rotterdam te New-Ycp#. BILTON, 26 V. Amsterdam te Shields. BATAVIER VIII, 27 v. Rott. te Bordeaux. BENREOCH 27 van Rotterdam te 1 j n emopth* CAP. BLANC 26 v. Rott. te Duinkerken. CERINTHUS, Rott. n. Dakar 25 v. Teneriffe. CITY OF CORK, Amsterdam n. Cork p. 27 Lizard. CITY OF HONGKONG, Rotterdam n. Z.-Afrika 27 (8.22 v.m.) 50 mijl Z.W. van Niton. CITY OF LONDON, Rotterdam n. Lor. Marqué» 28 Februa-ri van East-London. CERONS 26 Februari van Rotterdam te Havre. EDMUND HALM 25 van Rotterdam te Kopenh. ESTON 27 Febr. van Rotterdam te Grangemouth. GALA 26 Februari van Rotterdam te Dundee. GRUNO 27 te Londen uitgeklaard naar Delfzijl. HEBE 27 te Londen uitgekl. n. Leeuwarden. HOOGLAND 27 Februari van Bremen op Tyne. HARTINTON. Rott. n. Rlo Jan. 24 v. St Vine. IRENE S. EMBIRICOU, Rott.n. Rio Jan. 27 (11.24 v..m) 90 mijl O. v. Land's End. KOUANG SI, Rott. n. Haiphong p. 26 Malta. KOBAD, Rotterdam n. Abadan p. 27 Niton. LOWLAND 26 V. Harlingen te Goole. LUC.HANA'27 Febr. vn.n Amsterdam te Cardiff. MARGOT, Amst. n. Glasgow 25 (4.30 n.m.) 30 mijl Z.W. v. Fishguard. MACCLESFIELD 26 van Rotterdam te Grimsby. MANORDILO 27 Febr. van Rotterdam te Rouaan. NEMAHA, Pott ,n. N.-Orleans 27 (12,39 n.m.) 55 mijl Z. ten W. v. Land's End. NFFKAR 28 Fehr van Rotterdam te Tientsin. PUMA, Rott. n. Tiko 27 (1.51 n.m.) 45 mijl Z.W. v. Niton. POELDIEP 26 Februari van Rotterdam te Lynn. PRIMA 25 Februari van Rotterdam te T.ynn. ROSEWORTH, 25 v. Amsterdam te Imminghum* RAYFORD 25'Febr van Vlaardingen te Methil. RIJNSTROOM 27 Febr. van Amsterdam te Leith. SVENOR 26 V. Rotterdam te Pt. Said. STREAM' FISHER, 25 v. Rott. te Waterford. SAMALA, 26 v. Rotterdam te Swansea. STORFORS 23 Februari van Rotterdam te Ahus. SI-OOA 27 Febr. van Rotterdam te Montevideo. TYNEHOME, 27 v. Rotterdam te Shields. TROJA, Rott. n. Brisbane 25 v. Lissabon. TRONDANGER, Rott. n. San Francisco 26 (5.11 n.m.) 120 mijl O. v. Land's End. VECHTSTROOM, 26 v. Amsterdam te Huil. WIIRI, Rotterdam n. Bagnoli p. 27 Ouessant* WALLONIA 26 Febr. van Rotterdam te Rouaan. ZEELAND 27 v. Goole n. Huil. ZEELAND, Rotterdam n. Wexford p. 26 Lizard* ZUIDERZEE, m.b.. Galenkamp, 27 v. Hbg n. BERLIJN, 28 Februari. (W. B.) De Berlijn- sche politiepresident deelde hedenavond mede, dat hij voorloopig, met het oog op de zakelijke belangen van den middenstand, het sluitingsuur niet, zooals oorspronkelijk in de bedoeling lag, op 12 uur zal bepalen, doch het op den tot nu toe gebruikelijken tijd van drie uur zal hand haven. WEIMAR, 1 Maart. (W. B.) De persdienst van het Thuringsche staatsministerie deelt mede, dat op grond van de gebeurtenissen in Berlijn het staatsministerie van binnenlandsche zaken den politie-autoriteiten/opdracht heeft ge geven alle vlugschriften, aanplakbiljetten, plaatselijke bladen en andere drukwerken der communistische partij in beslag te doen nemen. Alle landdagafgevaardigden van Thüringen voor zoover zij tot de K.P.D. behooren, evenals alle functionarissen der communistische partij zijn in het belang der openbare veiligheid in verzekerde bewaring gesteld. ROTTERDAM, 1 Maart 1933. Vletwerk100 tot 120 ton 5 per dag. Vaarwerk: 125 ton naar Neer 1.80, 115 ton naar Maasheeze 2.10, 112 ton naar Nederweert 2.15, alles per last. Kempenaar van Rotterdam naar Ruhrort Keulen 80, 90, 100. Zwavelerts naar Leverkusen 27%37% ct. per last met 4 of 8 losdagen. Vracht naar den Bovenrijn1000 ton kol*'', naar Straatsburg 450. Socialistische bladen uit de universiteitsbibliotheek. BERLIJN, 1 Maart. (V.D.) In de Berlijnsche universiteitsbibliotheek verscheen gisteren een aantal nationaal-socialistische studenten, die met het oog op het verbod der so ciaal-democratische pers, verwijdering der so ciaal-democratische bladen uit de bibliotheek en leeszalen eischten. De leiding der bibliotheek heeft aan dezen eisch gehoor gegeven. Behalve de social is- tische pers wersïe*3 eek uit.uaven van Ull- Main, «tein, Mosse «n de „Berliner ~Boer»enkuri«»" I ver wydtud. ROTTERDAM aangekomen 28 Februari namiddag 2.15 NORMANDIET, Wambersie Zn., Mes sina. Schiehaven, stukg.3.45 SIGRTD MAT- THIESSEN, N.V. Seam, Stockholm, Maashaven Zz., stukg.; 4.- MANU. Mij. Wega. Huelva, Waal haven 6. erts; 4.10 TARANGER, Vinke Co.. Vancouver, Merwehaven, stukg.6.30 HANS BURG. N. A. B. O.. Poortershaven, Waalhaven 36, ledig; 6.40 KATTEGAT, Mij. La.ga, Vlaar dingen, Petroleumterrein, ledig; BATAVIER VII. Wm H. Müller Co., Lynn, St, Jobshaven, stukg.; 8.30 BRETAGNE, Vinke Co., N.-York, Lekhaven Wz„ stukg.8.40 STREEFKERK, Holland—Britsch-Indië Lijn, Calcutta, Rijnhaven 8. stukg.; 9.10 RAPID, Wm H. Müller Co. Lynn, Jobshaven, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen 28 Februari namiddag 9.40 GUDRUN, Stettin; 10.30 MAIN, Stettin 11.50 MERCUR. Gdynia; vertrokken 28 Februari namiddag 510 GUELMA. Newcastle: 5.40 TOURCOING, VOGESEN. New-York, 27 Februari. Van het van Amsterdam hier aangekomen Duitsche s. Vogesen is de hoofdstoompijp gebroken. VICTOR ROSS. IJ m u i d e n, 28 Februari. Het van Baytown (laatst van Hamburg) naar Am sterdam bestemde Danziger motortankschip lic tor Ross, dat bij binnenkomst alhier wegens den lagen waterstand eenige uren in de Buitenhaven moest blijven liggen, heeft bij het schutten in de Middensluis eenige schade aan een deur en remmingswerk veroorzaakt. Voor de geraamde kosten der schade is inmiddels borg gesteld. IJS- EN WEERBERICHTEN. Uit Cuxhaven wordt gemeld, dat de scheep vaart thans andermaal bedreigd wordt door de groote ijsvelden, welke zich op de Elbe bevinden. Indien de vorst blijft aanhouden, dan bestaat er groote kans. dat de kleine scheepvaart voor de tweede maal in dezen winter moet worden gestaakt. NIEUWE WATERWEG aangekomen. 1 Maart namiddag: 2 15 MELILLA, Hamburg; KATE, Stettin; BAKAr! Sulina2.45 JULIUS H. STINNES 27, Koningsbergen. Vertrokken. 1 Maart namiddag: 2.15 AVANCE I. Bergen; Rouaan 2.30 CABOURG, CAPIT. BONELLI, Dunston. STOOMVAARTLIJNEN. VAN RENSSELAER W.-Indië n. Amsterdam 2 (n m.) te Plymouth verwacht. BERENICE 28 van Oran te Palermo. PLUTO 1 van Musel te Oporto. ULYSSES 1 van Lipari te Catana. ROGGEVEEN 25 van Bangkok n. Kaapstad. TJINEGARA 26 van Batavia te Shanghai. TJISAiiAK 27 van Shanghai naar Dairen. SILVKRWILLOW Vancouver n. Calcutta 25 van San Francisco. SALAWATI 26 v. Houston n. N.-Orleans en Cala. BARNEVELD 27 v. Iquique naar Mollendo. VERWACHT TE ROTTERDAM. FOSCOLO 28 te Ldn. uitgekl. via Hamburg. MARSDEN v. Morphoubaai p. 27 Gibraltar. IV '.rurjl.; IYT AilVWVUVlVi W'W* A v w nvvaas 11 1 j wiVnnl Yokohama via Hamburg; GQT&NHQF. Tbr- j DE3IO r. Novorowisk W v* Stamboui.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8