DE ZWALUWEN IN BRUSSEL VERSLAGEN. WOENSDAG 1 MAART 1933 RADIO-PROGRAMMA Brussel (338 M., 887 K. H.) 12.20 Omroep- kleinorkest, o.a. Erotikon, Douliez; 1.20 Berich ten; 1.30 Gramofoonpl. en zang; 5.20 Symphonie- orkest. o.a. ouv. Freischiitz; 6.05 Kinderuurtje; 6.507,35 Omroepkleinorkest, o.a. Le canari, Poliakin; 8.20 Omroeporkest, o.a. Wiener Bon bons, Strauss: 9.Ó5 Mgr. Cruysbergh: Onze Kath. universiteit; 9.2011-20 Concert, harmonie en mannenkoor, o.a. Mors et vita, Gounod en fant. Hamlet, Thomas. RADIO-BERICHTEN UITLOTINGEN. ZEGE DER ROODE DUIVELS. Verdiende 41 nederlaag der Hollanders. DE UNIE VAN WATERTOERISTEN. RIVIERTIJDINGEN. DE BESTUURSCRISIS IN DEN K. N. A. S. B. ZESDAAGSCHE TE NEW.YORK. SCHEEPVAARTVERKEER IN DEN NIEUWEN WATERWEG. LUCHTVAART. J- C. LENEHAN. DONDERDAG 2 MAART. HUIZEN (296 M., 1013 K. H.) 8.00 K.R.O., 10.00 N.C.R.V., 11.00 K.R.O., 2—11.30 N.C.R.V. 8—9.15 en 10.00 Gramofoonpl.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonpl; 11.00 Godsd. halfuurtje; 12.00 Poli tieberichten; 12.15 K.R.O.-orkest en gramofoonpl. o.a. Oostersche balletsuite, Kruger; 2.00 Hand- werkcursus; 3.00 Voor de vrouw; 4.00 Bijbelle zing, zang en orgel; 5.00 Orgelbespeling; 5.45 Handenarbeid voor de jeugd; 6.15 Dr. J. v. d. Does over Jacob Cats; 6.45 Naaicursus; 7.00 Journ. weekoverzicht; 7.30 Politieberichten; 7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8.00 Concert door gem. zangkoor „Het Lied" uit Leerdam en gramofoon- platen.o .a. Ontwaakt. Ol. Koop; 9.00 A. Drewes over spel en bezigheid van het kind; 9.30—11.15 N.C.R.V.-Kleinorkest, A. Schuurman (orgel), o.a. Concert f-dur no. 4, Handel; (10.00 Vaz Dias); 11.15—11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM 1875 M., 160 K. H.) A.V.R.O.- uitzending; 8 10 en 10.15 Gramofoonpl.; 10.30 mej. S. Cats (piano) en R. Krol (cello); 11.00 Knipcursus kinderkleeding; 11.30 Vervolg con cert; 12.00 A.V.R.O.-Kleinorkest met medew. van „The 2 Hodlars" (accordeon), o.a. Aux bords du Nil, Platen en ballet Undine; 2—2.30 Voor de vrouw; 2.30 Pauze; 2.45 Gramofoonpl.; 3.00 Naai cursus; 3.45 Gramofoonpl.; 4.00 Voor zieken en ouden van dagen, door mevr. A. v. Dijk; 4.30 Lotte Kramp, pianorecital; 5.00 mevr. A. v. Dijk: Verhalen voor grootere kinderen; 5.30 A.V.R.O.- kamerorkest o.l.v. N. Gerharz. o.a. Zweedsche schetsen, Forsten Peter; 6.30 Sportpraatje, H. Hol lander; 7.30 Vervolg orkest; 7.30 Engelsche les; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Gramofoonpl.; 8.15 Concert gebouworkest o.l.v. P. Monteux, met medew. van G. Cassado (cello), o.a. Celloconcert, Schubert; 10.30 Kovacs Lajos, refreinzang Bob Scholte; 11.00 Vaz Dias, daarna tot 12.00 vervolg Kovacs Lajos. DAVENTRY (1554 M., 193 K. H.) 10.35 Mor genwijding; 10.50 Tijdsein en berichten; 11.05— 11.20 Weekoverzicht; 12.20 Orgelspel R. Foort; 105 Midland Studio-orkest, met medew. van A. Vaughan (alt), o.a. Tschaikowsky-potp. Langey; 2.20 Voor scholen; 3.20 Vespers in Westminster; 4.10 Duitsche les; 4.25 E. Colombo's orkest, o.a. Standchen, Heykens; 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Berichten; 6.50 Orgelmuziek van Bach; 7.10 Spaansche causerie; 7.30 Radionieuws; 7.50 Litt. Voordracht; 8.20 P. Dawson (bariton) en Tapia- Caballero (sopraan); 9.20 Berichten; 9.40 „De wereld en wij"; 9.55 Concert voor de scholen met medew. van solisten en orkest, o.a. fragm. „Die Uhr", Haydn; 10.50 Kerkdienst; 11.05—12.20 Dansmuziek. PARUS (Radio-Paris 1724 M., 174 K. H.) 8.05 Gramofoonpl.; 12.20 Prot. causerie; 12.50 Orkest en gramofoonpl.,o ,a. Serenade, Braga; 6.20 Prot. voordracht; 6.30 Berichten; 7.20 Over Verlaine; 7.40 Orkest, o.a. Segovia, Roussel; 8.05 Berichten; 8.20 Radiotooneel. KALUNDBORG (1153 M„ 260 K. H.) 11.20— I.20 Concert uit hotel Angleterre; 2.20—4.20 Om roeporkest met medew. van zang en piano; 7.30 Gevarieerd programma; 8.209.05 Deensche romantische muziek door omroeporkest, o.a. Brudevals, Gade; 9.50 Kamermuziek door Trito (viool, piano en cello); 10.25—11.50 Dansmuziek. LANGENBERG (é73 M., 634 K. H.) 6.25 Gra mofoonpl.; 9.05 Gymnastiek; 9.20 Berichten; 9.35 Uitzending voor werkloozen; 10.40 Gramofoonpl.; II.20 Pop. concert? 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt, o.a. Lyrische suite, Karganoff; 1.20 Berichten; 1.50 Gramofoonpl.; 4.20 Concert; 8.409.25 We- ragkleinorkest; 10.1011.20 Concert o.l.v. Eysoldt. ROME (441 M., 680 K. H.) 4.50—5.35 Orkest, o.a. Rondine, Puccini; 8.05 Symphonie-concert Casella met medew. van pianist, o.a. Es- pana,. Cbabrier, (508 M., 590 K. H.) 12.20 Gramofoonpl.; 1.20 Berichten; 1.30 Omroepkleinorkest, o.a. Russi sche scènes, Bantock; 5.205.50 Omroeporkest, o.a. Extravaganzen, Morena; 6.35 7.35 Gramo foonpl.; 8.20—10.20 Omroeporkest,o .a. Solvejgs lied, Grieg; 10.20 Berichten; 10.30 Gramofoonpl.. KöNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M., 183.5 K. H.) 5.507.20 Concert; 8.20 Voor de scholen; 9:20 Berichten; 9.30 Voor scholen; 11.20 en 1.20 Gra mofoonpl.; 3.504.30 Orkest Gebr. Steiner, o.a. ouv. De Italiaanscbe in Algiers, Rossini; 4.50 5.20 Liederen van Wolf; 5.20 Over museumin richting; 5.50 Collegium musicum, muziek voor blokfluit, bas en viool; 6.15 Berichten; 7.20 Toe spraak Hitier in het Sportpalast te Berlijn; 8.35 Concert; 9.20 Berichten, hierna tot 11.20 dans muziek. ROTTERDAM (gem. radio-distributie). Pro gramma 1 Hilversum. Programma 2 Huizen. Programma 3: 9.05 Langenberg; 12.20 Parijs: pl.m. 1.20 KönigswuSterhausen; 2.20 Londen R,, Clarke's orkest, o.a. Lament, Foulds; 3.20 Ka- lundborg; 3.50 Königswusterhausen; 6.20 Parijs; 7.20 Königswusterhausen; pl.m. 9.20 Londen R., orkest, koor en solisten; 10.35 Königswuster hausen. Programma 4: 8.20 Königswusterhausen; 10.35 Daventry; 11.20 Königswusterhausen; 12.20 Da- ventry; 5.35 Brussel (338 M.); 6.50 Daventry; 7.20 Parijs 8.20 Daventry. DONDERDAG Césor Franck's prachtig strijkkwartet in D. gr. t. kunnert we om 7.20 n.m. vanuit Motala hooren. Beïnvloed door Wagner, voelde Franck zich toch wat vorm betreft meer tot de klas sieken aangetrokken. Kenmerkend vöor hem is zijn cyclische schrijfwijze, d.w.z. dat in elk der verschillende deelen éénzelfde kiemcel zit, waaruit dan het geheele werk is opgebouwd. Eenzelfde procédé vinden we weliswaar al in de latere werken van Beethoven. Toch is Franck de eerste die deze componeerwijze consequent toepaste. Om 7 uur n.m. kunnen Wagner-bewonderaars luisteren naar een opvoering van „Tristan und Isolde", uitgezonden door Boekarest. Nü alom Wagner's 50ste sterfdag herdacht wordt, eh de nagedachtenis van den meester gëeerd wordt door de opvoering van zijn oeuvre, is dit voor velen ongetwijfeld een welkome gelegenheid om een werk te beluisteren, dat vaak als zijn grootste schepping wordt beschouwd. Rondom de Brusselsche conferentie. Eenige dagen geleden werd de door de Union Internationale de Radiodiffusion te Brussel be legde conferentie, tegelijk de jaarlijksche verga dering van dit instituut, beëindigd, die zich in hoofdzaak heeft bezig gehouden met de voorbe reiding van het in Juni in Luzern te houden radio-COngres. Reeds werd in de pers omtrent den afloop bekend gemaakt, dat men 'n nieuw plan voor golflengte-verdeeling heeft ontwor pen, dat aan het congres te Luzern zal worden voorgelegd. Hoe ingewikkeld de toestand sinds dè tot standkoming van het golflengte-plan van Praag in 1929 geworden is, blijkt duidelijk uit de vol gende cijfers, welke tevens verklaren, waarom de indertijd in Praag genomen besluiten voor de tegenwoordige omstandigheden niet meer kunnen gelden. Toen het Parijsche plan werd uitgewerkt, waren er in Europa 200 omroepzen- ders met een totale energie van 420 kW, dus gemiddeld per station 2,1 kW. In het begin van dit jaar telt ons werelddeel niet minder dan 254 stations, die te zamen iedere seconde niet min der dan 4600 kW energie in den aether uitstra len, d.i. dus per zender 18 kW. Het spreekt van zelf, dat door de toeneming van het aantal sta tions met 25 pet. en de vertienvoudiging der energie, de oude besluiten niet gehandhaafd kunnen blijven. De Brusselsche conferentie had nu haar oor deel te geven en- voorstellen te doen 'over de volgende punten: 1. Vergrooting van den frequentie-afstand tusschen 2 naburige sterke zenders van' 9 tot 11 kc/sec., om de hinderlijke storingen te vermij den. 2. Een betere geografische verdeeling van de golflengte, d.w.z. toewijzing van naburige golf lengten aan plaatselijke ver van elkaar verwij derde stations. 3. Vaststelling van 'n geschikt maximum der zend-energie. 4. Het aanwijzen van eenige nieuwe ge meenschappelijke golflengte voor kleine zen ders, die synchroon moeten werken om storin gen te vermijden. 5. Vermindering van het aantal „Gleichwel- len", die zijn toegewezen aan ver uit elkaar gelegen kleine plaatselijke zenders, welke echter blijkens de praktijk, olkander toch' storen. Ofschoon uit zuiver technisch oogpunt deze problemen geen moeilijkheden bieden, zal de practische oplossing ongetwijfeld op bezwaren stuiten. Want. hef staat vast, dat voor de ver werkelijking dezer plannen door verschillende landen offers zullen moeten worden gebracht. De groote vraag is nü, en deze zal pas in Lu zern worden beantwoord, in hoeverre bereid willigheid om bestaande rechten en voorrech ten ten deele prijs te geven, aanwezig.is. Aanlokkelijker. De gevangenisdirecteur; „U moet hier wer ken, maar ge moogt kiezen of enveloppen plakken of manden vlechten." Gevangene: „Zou ik ook met deze artikelen mogen reizen?" VERWOESTE GEBIEDEN 5 pet 1922. Trekking van. 10 Februari 1933. Uitgeloot serie 98411, 108359 en 131786, waarvan s. ,131876 no. 18 met frs. 250.000, s. 98411 no. 5 en no. 2 elk met frs. 100.000; de andere nos. elk met frs. 300. Eén zwaluw maakt nog geen zomer! Maar elf zwaluwen blijkbaar evenmin. Immers dezen Vastenavond-dag was het in de Brusselsche contreien angstwekkend koel en bovendien gutste het hemelwater bij stroomen neer. Het was nat, naar en akelig, en het gevolg was dat het handje-vol menschen, dat als weggevluchte koeien op leege tribunes bij elkander hokte, geen enkel moment in geestdrift raakte waar door de zoo noodige sfeer ontbrak. Dit 'treffen tlusschen de „Diables Rouges" eenerzijds en de „Hirondelles" anderzijds miste dan ook de glorie van vergane jaren. Vroeger was er wederzijdsch een „tableau de la troupe" met namen die klonken als klokken. Immers men figureerde zij het onder een anderen naam en in een ander shirtje de nationale elftallen van beide naties. Nederland begon toen eens met z'n „next best" te sturen, doch België behield steeds zijn elf sterren. Dat trok. Maar thans had ook België zijn substituten in het vuur gebracht terwijl ons eigen land een samenraapsel vertoonde van veel jong en ener giek talent, maar talent dat zich eerst zal moe ten ontplooien om kijkers te trekken. En zoo geschiedde het dat ten hoogste vijftien honderd lieden getuige waren van dezen kamp die niet in onze memoires zal blijven gegrift, omdat alle vuur en verve eraan ontbrak. Deze wedstrijd kan dus niet worden be schouwd als een sportief evenement, maar alleen als een tentamen, afgenomen door de Keuze-commissie, voor candidaten die later via de B-ploeg willen slagen voor het Ne- derlandsche elftal. Als zoodanig moeten we van en desillusie gewagen. Er waren mogelijk licht-plekken te bespeuren op een donkeren achtergrond, maar sterren fonkelden zeker niet aan dit firmament. En juist de weinigen die zich een beetje boven middelmatig eerste klasse-peil wisten te verheffen, waren diege nen welker goede qualiteiten ons reeds voldoen de bekend zijn Bas Paauwe, Hajle en Haak. De rest was maar zeer miniem wanneer we den internationalen standaard als maatstaf nemen. De Nederl. spelers. Gaan we de ploeg wat nader na, dan mogen we getuigen dat doelman Halle geen enkel punt heeft kunnen voorkomen, dat zijn optreden alle vertrouwen waard was en dat hij daarenboven stevig zijn mannetje stond. De achterhoede was goed zonder meer. Haak verrichtte het leeuwenaandeel van het werk, maar beging de fout te veel te pingelen. Zijn partner ten Cate viel in geen enkel opzicht op, maar vermeed grove blunders eveneens, en het scheen ons toe dat het onderling begrijpen van het tweetal soms te wenschen overliet, speciaal in de tweede helft. In de middenmoot was zonder twijfel Bas Paauwe de man. Hij was de beste speler van het elftal, een permanente stuwkracht, en zijn vlijmscherp schot op 't Belgische doel, dat de keeper maar juist te verwerken wist, was een meester-stukje op zich. Van zijn beide secon danten bleek Andernack de minste, doch ook de Velox-speler Coerman kon ons maar matig be koren en zijn plaatsen was mèèr incorrect dan van een goeden voetballer verwacht mag worden. De Sport Club Hees (bij Nijmegen) schonk ons een aanvalsleidertje, waarvan een groote roep was uitgegaan. Inderdaad is Looyschilder een knaap met een voetbal-toekomst. Het is een klein vief ventje met *n perfecte balcon- trole, een afgemeten center en een hard schot. Zooals deze jongen het eerste halfuur speelde, was hij ongelooflijk lastig voor de Belgische achterhoede en dat is toch eigenlijk het eenige criterium voor een goeden voorwaarts. Maar toen werd hem een te zware verantwoordelijk heid op de schouders gelegd: hij moest een strafschop nemen. En Looyschilder miste dien strafschop glad, omdat hij te nonchalant van wal stak met een langen aanloop en zoo den bal naast het doel deponeerde. En dit feit bracht hem blijkbaar uit zijn evenwicht want daarna hebben we van dezen kwikdruppel niet veel meer gezien dat de moeite van het vermelden waard is. Goed was ook Blomvliet, maar de rest van den aanval Schoenmaker, Meeuwsen en Hanse behooren niet tot het standaard-type waaronder men internationaals zoekt. Meeuwse zette zelden behoorlijk voor en mikte zelfs verscheidene hoekschoppen achter het net, ter wijl zijn confrère Hanse veel te houterig was. Een zekere soepelheid mag men van een vleugel- voorwaarts toch zeker wel verwachten. Over de Belgen kunnen wc kort zijn. Zij speelden beter samen dan de Nederlanders en vooral hun driehoeksspel was meermalen ver bluffend van accuratesse. Zij verdienden dan ook de zege volkomen, doch ook van hen zou niemand met eenig succes deel uit maken van de nationale ploeg. Zij hebben legio kansen gemist door slecht schieten en pas het laatste half uur werd de zware artillerie in het vuur gebracht. De elftallen. Om drie uur precies nam het duel een aan vang tusschen de volgende elftallen: Zwaluwen: doel: Halle (Go Ahead); achter: Haak (Stormvogels) en ten Cate (Tubantia); midden: Coerman (Velox), B. Paauwe (Feije noord), en Andernack (Excelsior); voor: Hanse (R.C.H.), Blomvliet (Ajax), Looyschilder (S. C. Hees), Schoenmaker (Quick) en Meeuwsen (Vitesse). Roode Duivels: voor (van links naar rechts): Franckx, Provo, Desmedt, Sayes, Torfs; mid den: de Clercq, Kiebooms en Wauters, achtc-: Smellinkx en Van Poucke; doel: Christiaens. Het spelverloop. Terwijl het ophield met zachtjes regenen, liep Holland hard van stapel en een keurig schot van Looyschilder vestigde direct de aandacht op dezen inwoner uit Hees, doch Christiaens schoot zichzelf naar den hoek en redde voor de Duivels. Daarna was België aan bod en een heele serie aanvallen bracht Halle in actie. Over het algemeen was het treffen niet hart verheffend van schoonheid en het uitblijven van elke aanmoediging langs den kant maakte het geheel vooralsnog een saaie boel. Een ge weldig schot van Provo, bijtijds door Halle met ten Cate gesmoord, verdient in deze periode vermelding. Voor een overtreding even buiten de fatale lijnen mocht Blomvliet een vrijen schop nemen, de bal ketste terug van eenige spelers en kwam bij Paauwe terecht; met een juweel van een kanjer had hij geen succes vanwege een nijdigen duik van den Belgischen keeper, en de hoekschop, welke volgde, werd weggewerkt. Nadat Schoenmaker een gouden kans had ge mist, kwam het eerste doelpunt aan den ande ren kant. Provo loste een schot dat Halle moei lijk keerde en in 't geheel niet weg kon werken en Desmedt voltrok het vonnis (10). Het laatste kwartier voor de pauze was slechts interessant door den elders vermelden strafschop, welken Looyschilder miste, nadat van Poucke een zekere goal voorkomen had door den bal met de handen uit het doel te slaan. Na de draaiing bleken de Hollanders, die eerst geheel in het wit speelden, thans een rood-ge- streept jasje te hebben aangetrokken. Deze droge dracht scheen goed te doen want reeds spoedig werd een aanval met succes beloond toen Schoenmaker een schot loste dat welis waar geen direct gevolg had, doch de bal kwam bij Blomvliet die zich geen seconde bedacht en venijnig hard scoorde (11). Dat was olie op het vuur der tegenstanders en geen minuut later had Sayes den voorsprong hernomen (21). Dat was vrijwel het einde van datgene wat „strijd" genoemd kan worden. België be- heprschte het veld en met regelmatige tusschen- poozen voerde ze de score op. Nummer drie werd ter wereld gebracht toen onze heele verdediging bleef staan voor vermeend buiten spel en Franckx gemakkelijk kon scoren (31) terwijl daarna het Belgisch binnentrio een paar kansen miste dat deze spelers het eerste jaar uit het nationale elftal houdt. Vijf minuten voor tijd schoot Hanse uit zijn slof en in het doel, doch van Poucke kopte het leder onder de dwarslat vandaan. Nog voor het finale fluitje maakte Desmedt er toen gauw 41 van, waar mee het leed was geleden. Een ding is te hopen: dat de Voetbalbonden en Keuee-commissie's van beide landen er in volgende jaren voor zullen zorgen dat deze historische ontmoeting óf zal worden verspeeld tusschen meer representatieve ploegen, zoodat zoo'n match niet allen voor de examinatoren, maar ook voor het groote publiek een attractie is, óf dat ze zullen besluiten dat het program ma te overladen is om dezen wedstrijd als zoo danig nog. te handhaven. Er moge vrij aardig zijn gevoetbald in Brussel, maar als wedstrijd tusschen twee buitenlandsche elftallen is déze ontmoeting een „farce". Onder voorzitterschap van den heer J. H. Bergmann, hield „De Urne van Watertoeristen" in „Krasnapolsky" te Amsterdam haar alge- meene jaarvergadering, welke druk bezocht was. In het afgeloopen jaar is het ledental circa 100 pet. vooruitgegaan en het zal binnenkort de 300 overschrijden. De rekening van den penningmeester, den heer N. J. van Nahuys te Rotterdam, sloot in ontvangsten en uitgaven met 2.003.45 en met een batig saldo van 543. De aftredende bestuursleden, de heeren R. de Vries te Utrecht en Jac. A. Lotgering te Amsterdam werden met bijna algemeene stem men herkozen. Het programma voor de te maken toeren voor dezen zomer werd vastgesteld: 38 Juni reünie te Loosdrecht; 24 en 25 Juni Sterlocht 's Moole- naarsbrug; 15 en 16 Juli reünie aan de Kaag of op de Vinkeveenscheplassen; 5 Augustus reünie Sneekermeer; 23 Juli5 Augustus Bra bantLimburg-tocht en tot 19 Augustus Nederl.- en Be'gische Maas; 922 Augustus Friesland- tocht. Vrij zeker zal een convooitoc4it naar le Zeeuwsche stroomen worden ingelascht, zoo ook naar den Liesbosch. De contributie werd vastgesteld op 4 per jaar. De verhouding tot den A. N. W. B., Toeristen bond voor Nederland, werd zeer uitvoerig be sproken. De heer ir. N. E. Servatius, Amster dam, had het bestuursbeleid in deze aangelegen heid gaarne anders gewild. Zijns inziens had voorkomen moeten worden, dat van A. N. W. B.- zijde het contact verbroken had kunnen wor den en dus de vereeniging nog als toegetreden vereeniging bij den Bond zou gebleven zijn. De heer R. de Vries, Utrecht (bestuur) gaf een historisch overzicht inzake het contact met den Bond en toonde met talrijke voorbeelden aan, dat de goede wil tot samenwerking bij het Unie-bestuur wel heeft bestaan. De heer mr. H. J. Hellema. Amsterdam, lid van „de Unie" en van den Bond, zeide zelf standig een onderzoek te hebben ingesteld naar de aangelegenheden, welke aanleiding hadden kunnen geven tot verwijdering tusschen den Bond en „de Unie". Hij zou geen lid van „de Unie" meer zijn geweest, indien hij de over tuiging zou hebben gekregen, dat „de Unie" alleen schuld had aan het conclict. Over de wijze van toepassing door het bondsbestuur van de bepalingen uit de statuten en het reglement, toonde spr. zich zeer ontstemd. Het bij regle- ments-wijziging instellen van een beroeps-in stantie, waarvan „de Unie" had kunnen ge bruik maken, doch het practisch tegelijk uit schakelen van die beroeps-instantie, noemde spr. een enormiteit, welke hij bij de A. N. W. B.-leiding niet mogelijk had gedacht. Daar geen der leden, na nog eenige bespre kingen, de opvatting van den heer Servatius bleek bij te vallen, verklaarde de voorzitter aan te nemen, dat het bestuursbeleid werd goed gekeurd. Hij hoopt, dat „de Unie" als zelf standige vereeniging nog eens eenmaal prettig met den Bond zal kunnen samenwerken. HANSWEERT, 28 Februari. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor: ROTTERDAM: st. Telegraaf 12; Scaldia* Schroot; Wiladcor, Norbart; Mathilde Elisabeth, Oom: Wilcor, van Meel: Wipi, Jiskoot; ST. MAARTENSDIJK: Cornelia. Lindeboom; Op Hoop van Zegen, Heyboer; UTRECHTJohanna, Janssen; Charitas, de Ronde; DEN BOMMEL. Nieuwe Zorg, Kievit; AMSTERDAM: Elisabeth, van Ee; Vekoma 15, Mol; DEVENTER: Helena Jacoba. Muller; KEIZERSVEER: Pietje, Boon stra: DELFT: Hillegonda. Onstwedder; BOD NES: Marida, Peperkamp: ALPHEN a/d. RIJN: Porfier 28, Doorns; MAASSLUIS: Terneuzen 7, Zandberg. DUITSCHLAND: Naphta 7, Goob; Helena, Theuns; Coralie, SeeldraayersPalmyre, Offen- berg; St. Antonius, v. d. Vonder; Theodoor, v. d. Velde; Maria, van Perre; Anna Hildegard, Ban- del; Sulphure, Duut; Constance, Wyekmans; Elise, Dooms: 4 Gebroeders, Spoelstra3 Gebroe ders, van Alphen; Marie Jeanne, Yzerman; Wil lemsvaart, DekkersTunisie, Fatho. BELGIë: st. Telegraaf 9; st. Rijn Schelde 3; Bram, Kempeneers; De Tijd zal 't Leeren, Rin- ters; St. Antoine. van Loock; Maria, Heyboer; Avontuur, Klomp; De Hoop, Grinwis; Eljada, de Vries; Willibrordus, Hoefnagels; Gezitia, Wen- nemers; Aquador, de Wachter; Vanadie, Ver schelden; Cornelia, Mertens; Athos, de Konlnck; Umberto, de Jong; Willemina, Liefbroer; Govert Jan Willem, Oele; Lloyd 12, Nehls; Edelweis 10, Bouwens; Lloyd 5, Vath; Buffon, Emig; Volti Subito, Hazenberg; Dobo, van Kuyk; Maja, Schreuders; Juliana, de Jong; Lorette, v. d. Ab- beele; Jaheanja, van Zanten; Pierre, van Ha- venberghe; Tanit, Buning; Unilever 5, Rooding; Sallandia, Moraal; Taunus, Kriesels; Spica, KlieselsMaria, Balk; Trevisia, Busker; Rigi, Klingenberg; Joad, de Koster: Lloyd 9, Becker; Catharina, Faasse; Lotus, Boetje; Koophandel, Vermeulen; Cornelia Pieternella, Polak: Jura. v. Heygen; Henny, Kerkhof; Clazina, Zuurmond; Jordaens, Top; Waal, Witte; Hydra, Lonz. De Kon. Officiers-Schermbond heeft het vol gende schrijven gericht aan het bestuur van den Kon. Ned. Amateur-Schermbond: „Mijne Heeren, In antwoord op uw rondschrijven d.d. 14 Febr. j.l. no. 745, houdende het verzoek om opgave van candidaten voor een aantal vacatures in het bestuur van den K. N. A. S. B-, heeft het be stuur van den Kon. Officiers-Schermbond de eer, u mede te deelen, dat het tot zijn leedwezen niet aau uw verzoek kan voldoen. Gelet op hetgeen in en na de algemeene vergadering van den K. N. A. S. B. op 11 Februari j.l. openbaar is gemaakt, acht het be stuur van den K. O. S. voor degenen, die het eventueel voor een candidatuur in aanmerking zou wenschen te brengen, geenerlei samenwer king mogelijk met de niet-aftredende bestuurs leden". WATERPOLO. Voor de competitie Z.R.C. werd gespeeld: R.Z.C. II—S V.H. II 3—0. Zondag is te New-York een zesdaagsche wielerwedstrijd begonnen de tweede aldaar in dit seizoen met de volgende koppels: Mac NamaraDempsey; SevergniniGiorgetti; Fred SpencerWinter; Audy—Peden; Hill Binda; DuelbergWissel: G. DebaetsLetour- neur; WalkerRitter; Walthour B.Walthour J.; GrimmRodak; Thomas—Lands; Delille Horan; SheebanCroley; LepageCohen; Mar tinLoncke. Maandagmiddag om 4 uur, toen 548 K.M. 508 M. gereden was, was de stand: 1. Mac NamaraLands 49 punten; 2. Hill Binda 29 pnt.; op 1 ronde: 3. Severgnini—Giorgetti 56 pnt.; 4. Thomas—Lands 28 pnt.; op 2 ronden: 5. G. DebaetsLetourneur 25 punten; op 3 ronden: 6. SheehanCroley 22 pnt.; op 4 ronden: 7. Fred. SpencerWinter 46 pnt.; 8, MartinLoncke 40 pnt.; 9. Lepage- Cohen 35 pnt.; 10. Walker—Ritter 21 pnt.; qp 6 ronden: 11. PedenAudy 47 pnt.; 12. GrimnrRodak 44 pnt.; 13. Bobby Walthour— Jinimy Walthour 30 pnt. en .14. Duelberg— Wissel 25 pnt. RIJNVRACHTEN. Weekbericht van 19/2 tot en met 25/2 1933. In de aanvoeren van zeezijde kwam geen wij ziging. Scheepsruimte bleef bij weinig vraag vol doende beschikbaar. Over het algemeen bleef de stemming lusteloos. De ertsvrachten bleven genoteerd naar Ruhrhavens ƒ0,250,35 per last met resp. 34 68 losdagen naar Rhein-Herne- Kanaal ƒ0,30—ƒ0,40 per last met resp. 34 68 losdagen. Voor ruwe producten naar den Bovenrijn be droeg de vracht naar Mannheim ca. 0,60 a 0,70 p. last basis 2.— M. afladenKarlsruhe ca. 0,70 a 0,75 p. last basis 2.— M. afladen en Strassburg circa 0,90 a 1 p. last basis 2.— M. afladen. Het sleeploon varieerde tusschen 25 en 27>4 cent, tarief. De sedert 4 April 1932 heerschende staking onder het Rijnsleepbootpersoneel is 24 Febru ari j.l. officieel opgeheven. ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. De mogelijkheid bestaat, dat de Berlijnsche zesdaagsche toch zal doorgaan. Met Breslau worden n.l. onderhandelingen gevoerd, om daar den zesdaagsche vroeger te doen houden, waar na dan van 17 tot 23 Maart te Berlijn de zes daagsche zou worden verreden. RETOURBILJETTEN OP HET EUROPEESCHE LUCHTNET. Het vorige jaar hebben de meeste Europeesche luchtvaartmaatschappijen bij wijze van proef een reductie van 30 pet. op het biljet van de terugreis van retourbiljetten gegeven. De met dien maatregel behaalde uitkomsten zijn dus danig gunstig geweest, dat thans tot de defini tieve en meer algemeene invoering daarvan be sloten is. Deze 30 pet. korting zal met ingang van heden ook op de Scandinavische lijn van de IC. L. M. en de Aero-transport, gelden. Maandstatistiek. Gedurende de maand Februari zijn volgens onze statistiek den Nieuwen Waterweg binnen- geloopen 816 schepen, waarvan 0 zeilschepen en 0 zeelichters, met inbegrip van 23 bunkerbooten. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 677, Hoek van Holland 32, Poortershaven 7, Maas sluis 1. Vlaardingen 37, Vondelingenplaat 14, Per nis 9, Schiedam 39, andere Nederl. havens 4 en Duitschland 17. Gedurende dezelfde maand van het vorige jaar kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 906 schepen waarvan 0 zeilschepen en 2 lichters. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen NettoR.tons N. WATERWEG 19331.749 2.871.862 9321.907 2.878.085 Verschil 158 - 6.225 BOTTERDAM 1Ö331.422 2.160.077 19321.540 2.252.526 1 Verschil 118 92.449 VLAARDINGEN 1933 80 152.396 1932 75 127.182 Verschil 5 25.214 SCHIEDAM 193396 341.860 1932 89 277.713 Verschil 7 64.147 PERNIS 193317 55.343 193218 48.989 Verschil,...— 1 6.354 DUITSCHLAND 1933 25 8.671 1932 37 15.000 Verschil 12 6.329 MAASSLUIS 1933 1 110 1932 27 6.769 Verschil 26 - 6.659 POORTERSHAVEN 193316 31.027 HOEK VAN HOLLAND 1933 68 158.160 VONDELINGEN PLAAT 19.33 44 48.495 Ander» Nederl. Havens 1933 17 9.499 Naar Rotterdam zijn opgestoom-d 16 fhepen. met 4..409 netto reg. tons welke cijfers zijn in begrepen in de statistiek voor de haven vati Rotterdam A aar het Engelsch van 5). Zij hervatton hun nasporing waar zij deze onderbroken hadden. Behalve om zijn zorgen over Edith was Fred toch allerminst met zijn hart bij zijn werk- Hij beschouwde dit zoeken als gekheid. Wat voor goeds was er te ver wachten van een rondkruipen over het karpet als kinderen die met een spoortje speelden? Ongetwijfeld bood het bureau met zijn talrijke daarop liggende papieren veel meer kans op succes. Maar enfin, ook het pistool en de pa troon waren tenslotte op den grond gevonden. Hij wierp weer een blik op den inspecteur die nu ijverig scheen te speuren. Op handen en knieën scharrelde Hemingway rond achter gordijnen glurend, onder de stoelen, achter het bureau, overal waar maar eenige kans scheen, dat er iets verborgen kon zijn. Hij greep zejfs het doode lichaam bij de beenen om het een eindje opzij te schuiven. Hoe zeer hij ook aan het zien van een doode gewend was* wekte het zien van deze hande ling bij Dokter Beeston een gevoel van weerzin. Hemingway mocht zich waarlijk wel wat meer delicaat gedragen 1 Alsof hij zich ervan bewust was. dat hij werd gadegeslagen, hief Hemingway het hoofd op. Hier is niets te vinden, zei hij koel, Hebt U iets ontdekt Neen, ik heb alleen mijn handen maar aardig vuil gemaakt, dat is alles. Hoewel hij het een nutteloos tijdverspillen noemde, kroop de dokter verder tusschen deh muur en de canapé. Om dat te kunnen doen Was hij gedwongen de canapé een beetje naar voren te schuiven. Deze handolmg deed een klein rose dameszakdoekje zichtbaar warden, dat op het karpet lag. Hij raapte het op en stond op het punt He mingway's aandacht op zijn ontdekking te ves tigen, toen hij zijn hart van nieuwe angst voelde samenkrimpen en een uitroep van schrik hem ontsnapte. Wat is er? vroeg Hemingway van uit den •nieren hoek van de kamer. Dokter Beeston's vindingrijkheid hielp hem. Beschut achter de canapé, stak hij het zak doekje in zijn zak. Er is hier in den hoek een safe, riep hij terug. Ónder het spreken bezag hij die. Kijk, de safe staat open, enja hij is leeg. De inspecteur snelde naar hem toe en trok de canapé nog verder opzij. Zooals de dokter gezegd had stond de deur wijd open en was er zelfs geen blad papier meer in te vinden. Hemingway knielde neer vóór de open safe en bezag die zwijgend geruimen tijd. Toen kwam er langzaam een uitdrukking van op luchting op zijn gezicht. Eindelijk dan het motief, zei hij, Den- nison werd vermoord om hetgeen zich in de safe bevond. Maar hoe kunt u dat met eenige zeker heid zeggen? vroeg de dokter. Het motief van de misdaad was iets dat hem persoonlijk aan- ging. -Ik zou denken dat dat toch duidelijk was, antwoordde Hemingway- Wanneer je een man in zijn eigen studeerkamer vermoord vindt lig gen naast zijn openstaande, ledige brandkast, is er naar mijn idee toch maar één conclusie mogelijk. Gelijktijdig werden beide mannen zich be wust van het geluid van een sleutel, welke in het slot van de voordeur werd gestoken. Wetend dat alleen Edith in het bezit van een huissleutel kon zijn, wilde Fred Beeston naar de hall snellen om- haar te begroeten, maar Hemingway hield hem terug. Ik zal zelf gaan, zei hij, blijft U hier. Zijn tanden op elkaar klemmend, alsof hij zich op een conflict voorbereidde, drukte de dokter zijn hand tegen zijn zijde. Door zijn dik ke jas heen kon hij het dunne zakdoekje na tuurlijk niet voelen. Maar hij liet zijn kin op zijn borst zakken en heel flauwtjes drong de geur van een fijn parfum tot hem door. Het was de geur van „Valdelis", het parfum, dat Edith Rivers altijd gebruikte. HOOFDSTUK IV. EDITH'S ONBEVREDIGENDE ANTWOORDEN De voordeur scheen moeilijk open te gaan, en toen Edith Rivers eindelijk de hall binnentrad, stond Inspecteur Hemingway plotseling vóór haar. Het meisje was zichtbaar opgewonden; maar indien de inspecteur gehoopt had haar bij ver rassing te nemen, werd hij teleurgesteld. Het leek er bijna op alsof zij verwacht had hem daar te vinden. En toch was zij uitgegaan, voor dat de moord bedreven was en werd zij ver ondersteld van de tragedie nog geheel onkun dig te zijn. Miss Rivers, zei Hemingway op kouden, officieelen toon, het spijt mij dat ik verplicht ben U slecht nieuws mede te deelen. Maar het moet gebeuren. Mr. Dennison, Uw stiefvader, is vermoord geworden. Ja, ja, ik weet het, riep zij uit, haar gelaat met haar handen bedekkend, oh, is het niet vreeselijk? De inspecteur beschouwde haar aandachtig en scheen op het punt een nieuwe vraag te stel len. Hij veranderde echter schijnbaar van ge dachten en zei Wilt U hier even wachten? Dan zal ik U moeten verzoeken in de bibliotheek te komen. Zijn motief waarom hij haar alleen liet scheen aan te duiden dat hij, hoewel politieman zijnde, toch ook een hart bezat. De studeerkamer bin nengaand nam hij het haardkleedje, hetwelk hij over het doode lichaam legde. Kan haar niet vragen daarnaar te kijken, zei hij tegen den dokter, en dokter Beeston knikte begrijpend en dankbaar. Hij voelde des te meer erkentelijkheid, omdat hij nog slechts enkele minuten tevoren Hemingway inwendig beschuldigd had van gebrek aan kieschheid. Hemingway verzocht het meisje daarop bin nen te komen, aan welk verzoek zij voldeed. Zij nam plaats in een van de twee armstoelen, welke bij den haard stonden. Zij lette er terdege op dat zij met haar rug naar het doode lichaam van den man kwam te zitten, dien zij nooit had kunnen liefhebben, terwijl zij daarentegen alle reden had om hem te haten. De inspecteur sloeg het meisje nauwkeurig gade en zag vóór zich een goed uitziend, athle- tisch gebouwde jonge vrouw, iets onder de mid delmatige grootte. Edith Rivers was modern in de beste beteekenis van dat veel misbruikte woord. Haar gelaat, thans doodsbleek, was ge woonlijk rose-gekleurd, haar oogen waren flu weelachtig bruin, haar mond, met een paar gezonde roode lippen was klein en zacht en haar kin resoluut, zonder overdreven hardheid. Edith was op dit oogenblik haar zenuwen in het geheel niet meester en Hemingway wachte eenigen tijd alvorens haar iets te vra gen. Dokter Beeston probeerde een natuurlijke houding aan te nemen, maar bevond, dat dit zijn krachten te boven ging, want inwendig stormde het bij hem. Miss Rivers, zei Hemingway eindelijk, ik zou U gaarne een paar vragen stellen, indien U zoo goed wilt zijn deze te beantwoorden. Ik muist U echter zeggen, dat U volkomen het recht hebt dit te weigeren, indien U zulks liever doet. Het meisje vouwde en ontvouwde haar han den, en het was voor een ieder duidelijk zicht baar, dat zij doodelijk beangst was. Maar waar voor? De dokter zou er alles voor over gehad hebben, indien hij die Vraag tot zijn eigen vol doening had kunnen beantwoorden. Do wijd-open oogen van het meisje zwierven van den inspecteur naar den dokter, en weer terug. Wel? vroeg de inspecteur. Wilt U liever niet antwoorden? Morgenochtend dan mis schien, wanneer U wat van den schrik bekomen bent en meer tot Uzelf gekomenMaar U kunt ons waarschijnlijk wel een paar waarde volle inlichtingen verschaffen en hoe eerder wij die krijgen, hoe beter. Met een krachtige poging scheen Edith zich tot spreken te moeten dwingen. Wat wilt U weten? Hoe laat hebt U vanavond, of wanneer het was dat U wegging, dit huis verlaten? Het meisje dacht ernstig na alvorens te ant woorden. Ongeveer half zeven, zei ze. Ik ging naar het landhuisje van mijn oom, aan het andere einde van Middleham. Kolonel Somers is mijn oom. Hemingway glimlachte voldaan. Het meisje bleek een willige getuige te zijn. En de afstand van hier naar het huis van Uw Oom bedraagt een paar mijl, niet waar? zei hij. Met een heel flauw schouderophalen bekende Edith haar onwetendheid. Ik kan het U niet zeggen. Ik ben niet erg handig in het schatten van afstanden. De inspecteur dacht na. Hoe laat verliet U het huis van Uw oom om naar huis terug te gaan? vroeg hij. Kort vóór half negen, antwoordde het meisje direct. ïk had nog net tijd om de tram, welke om half negen van het eindpunt vertrekt hetwelk vlak bij het huis van mijn oom is ge legen, te halen. U vertrok dus om half negen van het eind punt! Hemingway haalde zijn horloge te voorschijn, rekende haastig iets uit, en zijn .oogen waren een weinig dichtgeknepen, toen hij het horloge weer in zijn zak liet glijden. Bent U sedert Uw vertrek van hier om half zeven, tot aan Uw terugkomst daarnet, al den tijd in gezelschap van Uw oom geweest, vroeg hij, uitgezonderd dan natuurlijk den tijd, noodig voor den heenij en terugrit De uitdrukking op zijn gelaat toonde op geen enkele wijze aan, waar hij heen wilde. Tot op dit oogenblik hadden de antwoorden van het meisje volkomen oprecht geklonken en langzamerhand scheen haar zelfvertrouwen teruggekeerd. Maar Hemingway's laatste vraag scheen haar geheel van streek te maken en radeloos grepen haar handen de armleuningen van haar stoel. Zij slaagde er- echter spoedig in zich weer te beheerschen en toen zij sprak klonk door haar wanhopigen toon tegelijk iets uitdagends. Ja, verklaarde zij ik ben al dien tijd bij hem geweest. Maar de reactie volgde bijna terstond. Terug vallend in haar stoel hief zij een bevende hand op, welke zij tegen haar voorhoofd drukte. Als een gewond vogeltje staarde zij in het gelaat van Hemingway, die hoog rechtop voor haar stond. Maar zij vond geen spoor van teeder- heid in dat strenge gelaat, met zijn vierkanten, massieven kin, zijn korte snorretje onder een te grooten neus, welke breed en dik was, en zijn diep liggende grijze oogen, overschaduwd door dikke, zwarte wenkbrauwen. Neem me niet kwalijk, inspecteur, maar dit is te erg, protesteerde dokter Beeston drif tig, Ik dacht niet dat U zoo gevoelloos waart. Ziet U niet, dat deze dame op het punt staat flauw te vallen? Hij voelde zich zelf maar weinig beter. Hij wist dat ETdith een grove leugen verteld had, want de taxi van den kolonel had hem om on geveer kwart over acht, bijna het onderste boven gereden. De inspecteur, die zijn blikken op Edith's voeten gevestigd hield, accepteerde deemoedig het standje. Dat is de vloek van ons beroep, zei hij. Wij moeten vaak wreed zijn, wanneer wij liever zacht en vriendelijk zouden zijn. Maar ik ben voor het oogenblik gereed, tenzij Miss Rivers nog een enkele vraag zou willen beant woorden. Het is de laatste, die ik haar vanavond zal stellen en ik kan haar verzekeren, dat zij niet moeilijk te beantwoorden zal zijn. De dokter stond op het punt om opnieuw te protesteeren, maar Edith, die weer wat tot haar zelf was gekomen, glimlachte flauwtjes en zei: Ik zal antwoorden als ik kan. Wat wilt U weten? Hebt U op den terugweg van Uw oom hiernaar toe iemand ontmoet? Ik bedoel, hebt U vanaf het oogenblik dat U in de tram stapte tot op het moment dat U hier de voordeur opende met iemand gesproken? Het antwoord van het meisje kwam zonder eenige aarzeling. Neen, behalve dan dat ik den conducteur om een kaartje moest vragen. Dank U. Dat is alles voor vanavond, Miss Rivers. Onder de scherpe oogen van den inspecteur voerde dokter Beeston Edith de kamer uit In de hall nam hij haar in zijn armen en kuste hij haar vurig. Moed, arm meisje, zei hij. Alles zal wel dra in orde zijn. En denk er aan, dat je, wat er ook gebeuren moge, mij altijd hebt om je bij te staan. Impulsief sloeg het meisje 'haar armen om zijn hals. O, Fred, steunde zij. Ik zit in vreeselijke moeilijkheden, en ik weet niet wat te doen. Plotseling liet zij hem daarop los en snelde de gang door. In vreeselijke moeilijkheden! herhaalde Fred bij zich zelf, zich afvragend wat zij bedoeld kon hebben. Hij wist dat zij zich over den dood van een stiefvader, die haar altijd met de groot ste hardheid en onvriendelijkheid behandeld had, niet zoo van streek kon maken. Toen hij de studeerkamer weer binnentrad, zag hij dat Hemingway op handen en voeten bij de tuindeur heen en weer kroop, met be hulp van een krachtige zaklantaarn den vloer onderzoekend. Nog nieuwe sporen ontdekt, vroeg hij op zoo natuurlijk mogelijken toon. De inspecteur kwam overeind. Kan ik niet zeggen, antwoordde hij kort. A propos, U hebt deze deur geopend en weer gesloten, nadat Brown met zijn opnamen gereed was gekomen. Hebt U er bezwaar tegen mij uw schoenen te laten zien? Zich afvragend wat dit nu weer te betee- kenen kon hebben, voldeed Fred aan dit ver zoek, waarop de inspecteur zorgvuldig zijn schoenen, en vooral de zolen ervan, onder zocht. Alleen maar stof van den weg. mompelde Hemingway als bij zich zelf. Maar hij gaf zich niet de moeite den dokter verder in te lichten. Fred keerde zich af van de tuindeur en ves tigde zijn blikken op het met een kleed over dekte lichaam, dat alles was wat er van Edward Dennison over was. Laat U hem hier den geheelen nacht lig gen? informeerde hij. Neen, ik zou liefst alles laten zooals het is, tot Kilby komt. Maar ik ben bang dat het lijk vervoerd zal moeten worden. En dat herin nert mij eraan, dat die arme duivels van be dienden ongeduldig zullen worden. Ik ben bang dat ik hun verhoor tot morgenochtend zal moe ten uitstellen. (Wordt vervolgd!*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 9