m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS sOTSIWWEER brengt. 56ste JAARGANG VRIJDAG 3 MAART 1935 No. 16582 trr BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 STEMMING GROSLIJST VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL EEN ONHOUDBARE TOESTAND INTERNATIONAAL POOLJAAR. Het vliegtuigstation te Reykjavik. Ontzettende sneeuwstormen op IJsland. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS JflL De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bil vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bv) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 8.75, by vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 6 cents per stuk. POSTCHEQUE* en GIRODIENST No. 81440. SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels ƒ1.55 elke regel meer 25 ets. By contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties: 6 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50. bjj vooruit- betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekeringƒ500.- bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verües van beide banden, voeten of oogen; ƒ250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.- bij verlies van een duim; ƒ75.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt Zooals bekend, zal Zondag a.s. de groslijst stemming plaats hebben. Ieder, die vóór 31 December 1932 lid der R. K. Kiesvereeniging was, zal aan deze stemming kunnen deelnemen. Zij ontvangen daartoe een oproepbiljet. Moch onverhoopt iemand, die meent aan bovenstaan- den eisch te voldoen, geen oproepbiljet hebben ontvangen, dan kan hij in het stemlokaal op vertoon van contributiekaart 1932, alsnog tot de stemming worden toegelaten. Als stemlokalen zijn aangewezen voor de parochie Frankenland: het gymnastieklokaal der broederschool; voor Haven: het patronaat; voor Singel: het patronaat Emmastraat; voor Gor zen: het parochiehuis. Ieder, die aan deze stemming deelneemt, ko- me in het lokaal zijner eigen parochie. De gelegenheid is opengesteld vanaf na de H. Mis van half 8 uur tot half 4 uur n.m. R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal Programma voor Zondag: Lisse 1Excelsior 1, 2 uur, J. Jansen; Excel sior 2Spartaan 3, 2 uur, W. Brouwer. Zaterdag wordt gespeeld: Excelsior 7Over- schie 6, 4 uur, J. Hölscher; Excelsior 9 Olympia d 1, 2.45 uur, J. Hölscher. Programma voor Woensdag: Excelsior 10 Activitas d 2, 3 uur, S. Hölscher. DE WERKLOOSHEID IN SCHIEDAM Op 31 Januari 1933 stonden bij de Districts arbeidsbeurs ingeschreven 6134 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand Februari 1933 bedroeg 513; afgevoerd werden in de zelfde maand 697 inschrijvingen; het aantal plaatsingen bedroeg 87, zoodat op 28 Februari 1933 nog ingeschreven stonden 5863 werkzoekenden. Onder dit aantal zijn begrepen 116 personen die te werk gesteld zijn bij de Rijkswerkver schaffingen in den Klein-Babberspolder alhier. Het lagere aantal inschrijvingen, zijnde 271, houdt eenigszins verband met de inmiddels in getreden dooi, waardoor het aantal ingeschre ven bouwvakarbeiders met 121 is verminderd Gisteravond is ln gebouw Eendracht alhier een vergadering gehouden, waarop als spreker is opgetreden dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis uit Rotterdam, en waarin besloten is tot de stichting van een afdeeling te dezer stede van het Verbond Voor Nationaal Herstel. Er is een voorloopige commissie samengesteld die een nieuwe vergadering zal voorbereiden. Hierop zal het definitieve bestuur worden ge kozen. PAARDENMARKT Vandaag over acht dagen, den tweeden Vrij dag in Maart heeft Schiedam weer zijn jaarlijk- sche paardenmarkt. KAÏN EN ABEL! Gistermorgen heeft de politie assistentie moeten verleenen bij een ruzie tusschen twee broers, die elk met een schip in de Nieuwe Haven liggen. Toen de agenten verschenen ver stomde het strijdrumoer. Concurrentienijd was de oorzaak. VERNIELZUCHT Gisteravond zag een politieagent, dat een 11-jarige jongen op het Emmaplein bezig was de kelderruiten van panden aldaar opzettelijk kapot te trappen. TERUG UIT DE MISSIE Vrijdag 10 Maart zal onze oud-stadgenoot de weleerw, pater Willibrordus Meeder met het s s- ..Zeelandia" te Amsterdam uit de missie van Brazilië arriveeren. Zijn eerw. is gedurende zeven jaar in dit missiegebied werkzaam ge- WIEL VAN DE AS Men weet nooit, hoe een dubbeltje rollen kan, luidt een spreekwoord. Men weet echter ook nooit, waar een wiel terecht komt, wanneer «Ut in volle vaart van zijn as afschiet. Van nacht kwam een auto de Wilhelminabrug af, toen hem dit gebeurde. Het wiel vloog daarbij door de ruit van het vroegere en thans leeg staande cafe van v Katwijk aan de Hoofd straat. Men heeft het heelemaal van achteren in het pand moeten weghalen! INBRAKEN Gistermiddag is tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken ten huize van p. e. aan de Ruysdaellaan. Er worden twee gouden rin gen, een leeg geldkistje en een bos sleutels vermist. De dief is vermoedelijk met een val- schen sleutel binnengekomen. Vannacht is ingebroken in het kantoor van den heer J. aan de Westerkade, waar de toe gangsdeur met een vijl is opengebroken. In de bovengelegen kantoren is alles doorzocht, doch tot heden wordt niets vermist. OPLICHTING Mej. P. W. uit de Lekstraat is opgelicht voor twee schorten, die zij op zicht heeft meegegeven aan een vrouw, die ermee naar Rotterdam is vertrokken en niets meer van zich heeft laten hooren. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 3 Maart. Aangekomen: Fransch rn.s. San Antonio, met stukgoed van Antwer pen; Eng. m.s. Dunluce Castle, roet stukgoed van Antwerpen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 3 Maart. Vertrokken: Eng. m.5. •Athelcmpress, ledig naar Rotterdam, IN HET RAI-GEBOUW TE AMSTERDAM verrijst een Lilliputterstad; terwijl anderen met den „stadsaanleg" bezig zijn, krijgen de bewoners tennisles onder leiding van den trainer Gourovich. In de laatste weken werden weer eenige brieven ontvangen, die een overzicht geven van de verrichtingen onzer vliegers te Reykja vik en van het winterleven op IJsland. In de maand December was het weer niet ongunstig voor de waarnemingen. De dagen werden korter en korter en de 4 uren dag licht moesten ononderbroken benut worden om het dagprogramma af te kunnen werken. De hemel was overdag steeds bedekt met wolken op 600 tot 800 M., soms nog lager en heldere dagen kwamen niet voor. Hoewel deze omstan digheden ongunstig waren voor de loodsballon- waarnemingen, was het weer toch goed genoeg om op 17 dagen vliegtuigwaamemingen te kun nen doen. De 99ste vlucht werd ook de laatste van het jaar. Immers deze eindigde met een noodlanding van wachtmeester Bosch, waarbij een der beide toestellen zwaar beschadigd werd. Bosch schrijft ons over deze vlucht het vol gende „Ik was 10.10 opgestegen en had tot 5000 M. een behoorlijk zicht, zoo zelfs, dat ik Reykjavik nog kon zien liggen, toen ik ging planeeren. Toen ik op 4000 M. was gekomen trok alles plotseling dicht en kwam ik in een sneeuw jacht terecht. Ik bleef daarin, totdat ik op nog geen 100 M. de zee onder mij had. Gelukkig wist ik waar ik ongeveer moest zijn en daar mijn kompas goed was, koerste ik naar land, doch moest nog goed 10 minuten vliegen al vorens ik land in zicht kreeg. Maar met dat al was ik nog niet op het vlieg veld. De sneeuwjacht hield maar aan, zoodat ik in de richting van Reykjavik niet kon vlie gen. Het was geheel dicht en ik zag soms geen 10 meter. Ik bleef angstvallig boven een om trek van 30 K.M. van Reykjavik, in de hoop, dat de sneeuw op zou houden, maar er kwam geen eind aan. Na 2y2 uur gevlogen te hebben en den geheelen omtrek af te hebben gezocht naar een landingsmogelijkheid (die niet te vin den was), besloot ik maar te landen, daar ik reeds 15 minuten op mijn reservetank vloog. De landing is voor mijn persoon goed verioo- pen, doch het toestel is zwaar beschadigd. Hét staat op het oogenblik 2 Januari) in een garage te Reykjavik en kon deze dagen wegens den storm niet naar het vliegveld gebracht worden. De storm is nu gaan liggen en ik hoop mor gen de D VII in de hangar te hebben. We zul len hem dan wel trachten te repareeren; ik vermoed wel dat het ons zal lukken". BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1—2 Maart GEBOREN: Gerardus J., zoon van H. J. Veerkamp en J. C. Wijzenbroek, van Leeuwen- hoeckstraat 11 Gerardus G. F., zoon van G. H. F. Westhuis en H. T. Rebers, Nieuw- sticht N.Z. 46. ONDERTROUWD: P. Hittinger, 23 jaar en W. Sliedrecht 20 jaar. GEHUWD: C. Schlebaum, 26 jaar en L. Groenendaal 27 jaar. OVERLEDEN: N. M. Visser 72 jaar, weduwe van P, Lanser, Futtershoekschestraat 35. Duitsche hooplieden in staking op de Roermondsche kippenmarkt, omdat zij de prijzen te hoog vonden. In Januari toonde de IJslandsche winter zich in al zijn ruwheid en wisselvalligheid. Maakte aanvankelijk regen het bevroren terrein nu en dan tot een modderpoel, in het midden der maand kwamen de geweldige sneeuwstormen, waarvan men ons in den afgeloopen zomer reeds verteld had. Op den 3den, 5den en 6den waren hodgtevluchten mogelijk; die van den 3den had plaats bij een barometerstand aan den grond Van 702 m.m. Van 7 tot 17 was het vlie gen absoluut onmogelijk. In die periode trok ken 3 depressies langs IJsland en kwamen de zware sneeuwstormen voor, waarvan luitenant Van Giessen ons op 17 Januari het volgende schrijft „Sedert 6 Januari j.l. hebben wij niet kun nen vliegen; een absolute onmogelijkheid; van dien dag af heeft het hier steeds gestormd, geen gewone stormen, maar sneeuwstormen! En hoe! De barometer' viel op 3 Januari om 4.00 in den nacht tot 694 m.m. en liep in 12 uur op tot 713. Vrijdag 6 Januari was hij om 12 uur 746, liep terug tot 720 m.m. op Zaterdag 7 Januari 12 en kwam weer op tot 756 op Maan dag 9 Januari. Gisteren, 16 Januari en vandaag 17 Januari, konden wij de hangar niet uitkomen. Dé Zui delijke wind (alle stormen komen uit het Zui den) hoopte alle sneeuw voor de hangardeuren op. Behalve dat de jachtsneeuw de hangar is binnengedrongen, zoodat motoren en derge lijke moesten worden toegedekt, heeft de sneeuw zich opgehoopt tot pl.m. 1.75 Meter voor de hangar. We werkten uit alle macht om de sneeuwmassa te verplaatsen, om althans één doorgang te hebben! IMocht het weer zich even eens wat beteren en het veld in orde zijn, dan hopen wij morgen weer te vliegen. In den nacht van Vrijdag 13 Januari op 14 Januari werd op het Instituut tusschen 2 en 3 uur 31 Meter per seconde (uurgemiddelde) geregistreerd. Dit getal is het hoogste wat ooit in ons land werd opgeteekend. Natuurlijk kon ik dien nacht niet slapen. Alles rammelde. In dien nacht viel de baro meter in 2 uur 5 m.m. We stonden doodsangsten uit voor de hangar, maar deze stond gelukkig den volgenden dag nog overeind. Het hieronder volgende geeft een indruk van de ontzettende sneeuwstormen, welke hier ge- heerscht hebben: „Ik ging met^Bosch pl.m. 1 uur uit de stad haar het vliegveld. Van der Leden was iets eerder gegaan en wist de hangar nog veilig te bereiken. Na eerst nog eenigen tijd op een sneeuwbui gewacht te hebben, trokken wij er maar door, natuurlijk te voet, want fietsen is on mogelijk door den grooten sneeuwval. Wij liepen met opzet niet den gewo nen weg aan den rand der stad, maar gingen langs een meer in de stad liggende straat. Op een gegeven moment barstte er een ver schrikkelijke bui los; het was onmogelijk meer dan vijf meter voor je uit te zien, want de storm joeg bovendien de sneeuw over den grond op in je gezicht. Half ruggelings gingen wij voorwaarts, waarbij je eene wang bijna bevroor van de kou. Onze ooren zaten gewoon dicht met sneeuw. Heel langzaam kwamen wij vooruit, zorgvuldig den kant van den weg nemende, want je hoorde of zag niets! Wij liepen zoo een kwartier en wisten in het ge heel .niet waar wij waren. En natuurlijk geen mensch te zien! Op een gegeven oogenblik was ik Bosch geheel kwijt, maar ofschoon hij uit alle macht riep en slechts 5 meter van mij vandaan was, hoorde noch zag ik hem. Je oogen kon je niet open doen en de wind gierde allergeweldigst. Op een gegeven oogen blik ontdekte Bosch een deur en wij naar binnen, hetgeen overigens moeite genoeg kostte. Wij kwamen terecht in een koeienstal en of schoon de lucht hier verre van aangenaam was, was dit toch ver te verkiezen boven een ver blijf in de open lucht. Wij spraken daar met een boer en deze vertelde ons dat hij sinds 1881 niet zulk een aanhoudend slecht weer met storm en sneeuw had meegemaakt. Even later ging hij kijken of het weer niet opklaarde: hij maakte de deur open en flats weg deur en boer. Wij en nog een paar anderen er achteraan! Na veel tasten en zoeken hadden wij de deur te pakken en werd deze zoo goed en zoo kwaad als het ging weer voor het open gat geplaatst. Wij hebben de hangar niet kunnen bereiken. Een dergelijke storm moet je aan den lijve hebben ondervonden om te beseffen wat dat is. Ik had niet durven droomen dat zoo iets mogelijk was. Het is wel heel jammer dat wij niet beschikken over een behoorlijken wind- snelheidsmeter, zooals in De Bilt of Soester- berg. Enfin, we hopen nu maar op beter weer" In een volgenden brief wordt verteld, hoe de Z.-Oostelijke wind de sneeuw in een wig van 50 M. lang en 2 M. hoog tegen de hangar deuren had opgewaaid. Eiken dag moest op nieuw een doorgang gegraven worden, om in de hangar te kunnen komen. Een hopeloos werk, want den volgenden dag was men weer even ver. Op den 18en kon men na 12 dagen stagnatie voor het eerst weer vliegen. De vol gende dagen gaven weer storm, sneeuw of lage bewolking of regen, die het terrein onbruik baar maakte. Daarna kon men afwisselend 2 dagen vliegen en 2 dagen niet vliegen door sneeuw of storm. Op 28 Januari had de vlie ger in een gesloten wolkenlaag van 2000 tot' 2500 M. bij een temperatuur tusschen 8 gr. en 11 gr. veel last van ijsafzetting op het vliegtuig en hierdoor kon hij niet hooger stij gen dan 3380 M. „Ieder bevestigde de verklaring van den boer" schrijft luitenant van Giessen, „dat het weer sinds 1881 niet zoo slecht geweest is als in deze maand". Gelukkig zette Februari beter in en waren tusschen den lsten en den 8sten van deze maand 7 vluchten mogelijk. Intusschen heeft men niet stil gezeten en werden er, als het eenigszins mogelijk was, dagelijks loodsballonwaamemin- gen gedaan, waarvan 3 tot boven 2000 M., met als grootste hoogte 2400 M. Verder is men druk bezig met de voorbereidende bewerkingen voor een klimatologisch rapport van IJsland, dat mede tot het werkprogram behoort. Inmiddels wordt nog steeds met één vlieg tuig gevlogen, daar de bovenvleugel van het andere bij de noodlanding op 29 December dus danig beschadigd is, dat afdoend herstel te Reykjavik niet mogelijk is. Op aanvraag van het Comité heeft zijne Excellentie de minister van Defensie de L.V.A. te Soesterberg gemach tigd twee nieuwe bovenvleugels naar Reykja vik te doen verzenden, welke reservedeelen thans te Soesterberg voor transport gereed ge maakt worden, zoodat men spoedig weer de beschikking zal hebben over de beide vlieg tuigen, benevens een reservebovenvleugel. De dagen lengen nu hard en het daglicht laat weer toe bij de bijzondere internationale waamemingsdagen, waarop op de Poolstations en op alle aerologische stations over de geheele wereld stratosfeerwaarnemingen worden ge daan, tweemaal per dag een opstijging te doen. Tot Mei kan op deze wijze worden voortge gaan. Dan komt het Comité voor ernstige be slissingen te staan en zal moeten blijken of de middelen, waarin het transport der reservedee len weer een ernstige bres slaat, zullen toe staan in zijn vollen omvang tot 31 Augustus voort te zetten, of wat er verder zal moeten geschieden. Wat betreft de uitkomsten der metingen kan worden medegedeeld, dat gemiddeld de atmos- feertemperatuur na November niet meer af nam. De gemiddelde temperatuur op 1000 M. hoogte was 5 gr., met als laagste waarde 9 gr., op 3000 M. werd als gemiddelde gevonden 17 gr., op 5000 M. 30 gr. Op 7 der 25 waamemings dagen in December en Januari, was de tem peratuur in het 5000 M. niveau beneden 35 gr. slechts op 1 boven de 20 gr. De laagste tem peratuur, waaraan de vliegers waren blootge steld was 39.7 gr. op 5224 M. hoogte op 18 Januari, welke dag tevens de koudste was der geheele waarnemingsperiode. Van 28 op 29 Januari viel de temperatuur opt 1000 M. hoogte 10, op 3000 M. hoogte 15 gr. Het II. Hart.monument te Bilbao (Spanje) dat tengevolge van een gemeenteraads besluit wordt afgebroken. Verbouwing- en sloopingsplannen De plannen tot slooping van de huizen aan Carlton House-terrace te Londen en hun ver vanging door een grooter en moderner complex hebben in het parlement aanleiding gegeven tot het stellen van een vraag aan de regeering, of zij bereid is het Adelphiterras en de belendende gebouwen in te deelen bij de „oude monumenten" hetgeen wil zeggen dat zij onder staatscontrole geplaatst zouden worden. Namens de regeering werd geantwoord dat er voor haar geen redenen bestonden om in te grijpen. Het terras ligt aan de Theems, en wel op een punt waar de laatste jaren veel vernieu wingen tot stand gekomen zijn. Zijn naaste buurman is het pas voltooide, dertien of veer tien verdiepingen hooge Shell Mex building, dat verrezen is op de plaats van het vroegere hotel Cecil. De Theemskaden zijn meer en meer in trek gekomen bij de exploitanten van kan toorgebouwen, en het Adelphi-terras heeft een ligging, welke het tot een der commercieel- begeerlijkste punten van Londen maakt. Er zijn evenwel cultureele herinneringen aan verbonden, welke zijn moderniseeren in de oogen van velen een ontwijding zullen doen schijnen. Op No. 5 heeft Engelands grootste tootieelspeler Garrick gewoond, en Dr. Johnson, de beroemde wijsgeer, die zeer dicht daarbij, in Fleetstreet, woonde, zocht hem er geregeld op. No. 8 heeft Thomas Hardy tot bewoner gehad; Hardy was architect van beroep, maar het was op No. 8 dat hij de eerste schreden zette op het pad der letteren. Ontelbare meer of minder bekende namen van leden der Savage Club de club waarvan kunstenaren, letter kundigen en diegenen die met eenig succes op hen klaploopen, lid zijn zijn eveneens aan het terras verbonden, en bovenal die van Ber nard Shaw. Het terras werd in 1768 gebouwd door de architecten Adam, vier broeders, evenals de omliggende straten, Adam Street, John Street, Robert Street, enz., welke de doopnamen dier broeders kregen. De oever loopt van de Theems met een vrij scherpe helling op, en lokt uit tot het aanleggen van terrassen. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt in een tijd toen in Londen zelden hooger dan vier ver diepingen gebouw werd, maar in de laatste vijftig jaren werden gebouwen tusschen de laaggelegen Embankment en het hooggelegen Strand op zoodanige wijze opgetrokken dat de gesteldheid van den oever in hun bouw niet weerspiegeld werd. Het Shell Mex huis is 13 of 14 hoog aan de Theemszijde, doch slechts 8 of 9 aan de StrandzijdeSavoy hotel 10 of 11 aan de Embankment en 7 of 8 aan het StrandBrettenham house 12 aan de Embank ment en 8 aan het Strand. De derde of vierde verdieping aan den Theemskant bevindt zich aldus op dezelfde hoogte als het sous-terrain of de gelijkvloersche verdieping aan het Strand. Geheel afgezien van de schoonheid der mo derne gebouwen is het maskeeren van de over- glooiïng een aestetische ketterij. Praktisch heeft het tot nu toe bovendien tal van afschuw wekkende gevolgen gehad. De over zelf krijgt langzamerhand een geheel ander aanzien. De indruk wordt verwekt dat hij vlak is, een indruk, die op het oogenblik nog gelogenstraft wordt door de terrasvormig gebouwde com plexen uit de 18de eeuw, zooals het Adelphi Terrace en Somerset House. Een groot nieuw kantoorgebouw zooals het Shell Mex House doet de commercieele waarde van alle naburige terreinen aanzienlijk stijgen. Van het oogenblik af waarop hotel Cecil voor het architectonisch in ieder geval veel aantrek kelijker Shell Mex House plaats maakte, moes tén de eigenaren van het Adelphi terras in de verleiding komen hun terreinen eveneens met hooge, moderne en dus winstgevende gebouwen op te schikken. Alleen door het terras onder de „oude monumenten" te klasseeren, zou dit op den duur voorkomen kunnen worden. Een stad als Londen kan niet te veel aan de piëteit offeren. Alleen wanneer het oude (welke herinneringen er ook aan verbonden zijn) tevens schoonheid heeft, verdient het bewaard te worden. Zelfs in zoo moderne steden als Philadelphia zijn historische 18de eeuwsche ge bouwen geëerbiedigd, en er gaat misschien een drievoudige bekoring van deze uit, juist om dat zij te midden van wolkenkrabbers staan. Het Shell Mex House kan de Adelphi niets van zijn aantrekkelijkheid doen inboeten. Er is geen sprake van disharmonie, aangezien er geen ar ch itettonische harmonie bestaan kan tusschen de 18de en de 20ste eeuw, tenzij wat veel dis harmonischer geweest zou zijn het Shell Mex house in imitatie-Adam-stijl opgetrokken was. Maar het is reeds zestig jaren geleden dat door verbouwing het terras gedeeltelijk ver knoeid werd. Prof. Richardson, hoogleeraar in de architectuur aan de Londensche hoogeschool heeft een teekening vervaardigd van de Adelphi, gerestaureerd, en met Shell Mex op den achtergrond. Het effect is in hooge mate bevredigend, voor zoover althans de teekening de werkelijkheid juist weergeeft. De gebroe- derse Adam hebben ongetwijfeld een der mooi ste achttiende-eeuwsche complexen in Londen geschapen, van een voornaamheid en grandeur, waarmee dertien verdiepingen hooge gebouwen van staal en beton niet kunnen wedijveren. Maar het terrras is dan ook alleen waard in stand te blijven wanneer het gerestaureerd wordt, en ontdaan van de toevoegingen van 1870. Gebeurt dit dan zal met grooten luister tegen het krijtrots-achtige Shell Mex gebouw afsteken, terwijl anderszijds dit gebouw nog voordeeliger zal uitkomen door het contrast dat het, wegens zijn afmetigen en moderniteit, vormt met de Adelphi. Op het oogenblik is in ieder geval de toestand vrijwel onhoudbaar. Shell Mex. een van Lon- dens grootste gebouwen, verheft zich aan een smal, doodsch straatje, dat begrensd wordt door het plantsoen der Embankment. Dit straatje loopt practisch dood, d.w.z. het komt uit op de Adelphi Arches, een doolhof van lugubere gangen, die doorloopen onder het terras en uit komen op het strand. De toegang tot deze gan gen is eigenlijk verboden, maar zij staan steeds open, en zijn in zekeren zin een der grootste bezienswaardigheden van Londen. Een eeuw geleden waren zij de schuilplaats van het ergste gespuis, en ware moordholen; nu zijn zij nog slechts luguber, zonder gevaarlijk te zijn. Is de nieuwe straat langs het terras, die ver lengd zou worden tot voorbij het Shell Mex ge bouw, aangelegd, dan zullen de 18de en de 20ste eeuw, elk in haar meest typische architectoni sche gedaante, naast elkaar voortreffelijk tot haar recht komen, indien althans de 18de eerst ontdaan wordt van het knoeiwerk, waaronder de 19de haar bedolven heeft. Verwacht wordt: Matige tot krachtigen, Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur. Lichten op van 's avonds 6.10 tot 's morgens 6.12 uur. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R K. Volksbond, 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond ,,St Eloy", gebouw R K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeeüngsbestuur van den Ned. R K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten) Groote zaal van den R K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam 1 Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia R. K_ Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R K. Gem Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R K. Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R EL E H. B. O. in het gymnastieklokaal der Eerw, Broeders, Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd Schiedam van den Ned. R. K Bond van Overheidspersoneel „St Paul us". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden lederen Zaterdagavond: Ned. R. EL Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers. Behangers en aanverwante vakken ,,St. Antonius" Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Vrijdag 3 Maart Ledenvergadering van den Deeenalen Jeugd raad. R. K. Volksbond, half 9 uur. Ledenvergadering van „Katholiek Leven", Spreker de heer H. v. d. Meer over „Kerk muziek". Hotel Beijersbergen, half 9 uur. Maandag 6 Maart Algemeene jaarvergadering der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo. Gebouw Lange Haven 11, half 9 uur. Dinsdag 7 Maart Lezing van dr. H. Moller, over Willem van Oranje voor de K. S. A., R. K. Volksbond, 8 uur. 4 Maart: Groote Schouwburg, Amor in de pastorie (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 5 Maart: Vereenigingsgebouw, Het Resi dentie-orkest, 23^ uur. 6 Maart: Groote Schouwburg, De Meid (Schouwtooneel) 8 uur (v. volw.) 7 Maart: Groote Schouwburg, Vader des Vaderlands (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur (voor volwassenen) 9 Maart: Groote Schouwburg, Circus Knie (Amsterd. Tooneelver.) 8 uur (v. volw.) Tentoonstellingen: Unger van Mens. Eendrachtswëg 27b, werken door Anton Thieme (tot 6 Maart) - Toonkamer Ad Donker teekeningen Zuid-Frankrijk 1932, door Jos H. Gosschalk (tot 7 Maart). - Rotterdamsrhe Kring, werk van Edgar Fernhout (tot 8 Maart), SCHIEDAM, 3 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet 8.—. Spoeling Spoeling 0.80 a 0.90. Zonder RECLAME gesn omzet, geen winst; de DRUKINKT Is de 1 kracht van 't huidige zakenleven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1