REFERENDUM DER R.K. STAATSPARTIJ ZATERDAG 4 MAART 1933 t LUTTEL ZELFKENNIS. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Indisch manifest aan de kiezers in Nederland. Tegen de destructieve elementen. NA EEN RUMOERIGE FASCISTEN- VERGADERING. EEN RECORD VOOR HET LUCIIT- VERKEER. DE SAMENSTELLING VAN DE CANDTDATENLIJSTEN STEUN AAN DE VEENKOLONIALE AARDAPPELTEELT. Regeering vraagt 3 mi Ui oen. Ook tegemoetkoming voor verwoesten oogst. UIT DE MODERNE VAKBEWEGING. inbraak en diefstal WERKVERSCHAFFING. NIEUW CRISIS-ZUIVELBESLUIT II BELANGRIJKE WIJ7AGINGEN VAN KRACHT GEWORDEN. Voor particulieren zoowel als voor den handel. Olie- HET CONFLICT IN DE IJ MUIDER VISSCHERSHAVEN. DE SCHANDAALCOLPORTAGE. Colportriee ivegens smaad voor de rechtbank. Di -ie maanden tfrgen haar geëisclit. VLIEGMACHINE MET PAMFLETTEN VOOR DUITSCHLAND. Van Veulo uit opgestegen? SPOORWEGEN CONCURREEREN TEGEN DE VRACHTAUTO. VERHOOGING VAN MILITAIRE PENSIOENEN. EXTRA TREIN NAAR DE JAARBEURS bekroond filmscenario voor Onder de miniatuur-partijtjes, die aan ge- loovig-Protestantschen kant de politieke actie in de wielen rijden, neemt de Her vormd Gereformeerde Staatspartij nog altijd een plaats in. Ondanks de ervaring, welke dergelijke kiezersformaties op den duur alle opdoen, dat zij in het parlement, welks in vloed zij afbreuk doen, slechts negatief werk verrichten kunnen, blijven.deze anti-katho liek gekonfijte broederen op hun stuk staan. Dezer dagen hebben ze hun candidatenlijst klaar gemaakt, waarop zij den Urkschen dominéé, die zich voor kort uit de parle mentaire actie terugtrok, blijkbaar bij ge brek aan beter maar weer als trekkracht no. één plaatsten. Bij welke gelegenheid de voorzitter ds. H. E. Gravemeyer het blijkens het verslag in de bladen noodig vond, zijn beklag te doen over „een in dezen tijd openbaar wordend gebrek aan Christelijk gemeenschapsgevoel, waarvan de Heilige Schrift spreekt." Wij voor ons hebben dat gebrek sedert lang pijnlijk gevoeld, met name sinds juist in de eigen kringen van dezen publieken aanklager de liefdelooze afkeer tegen Rome leidde tot een afscheiding, welke het christelijk ge meenschapsgevoel op harde proef stelde. En in stede van te beseffen, dat onder de allermoeilijkste omstandigheden van het oogenblik zeker allen, die den Christen-naam belijden, paraat moeten zijn voor den feilen strijd die alle positief geloof bedreigt uit de gelederen der extreem linksche wereld-revo lutie, gaan deze verstoorders van het Chris- tehjk gemeenschapsgevoel rustig hun gang tot een aanfluiting te maken, wat ze niet den mond belijden. Ze ontzien zich zelfs daarbij niet, in hun nieuw-ontworpen program „Jesuieten communisten op één lijn te stellen als gehjk- govaarlijk. Een droeviger gebrek aan zelfkennis valt wel nauwelijks na te wijzen. BATAVIA, 3 Maart. (ANETA). De leider van de Christelijk Staatkundige Partij, de voorzitter van de Shung Hwa Hu, de leiders van de Indisch Katholieke Partij, het Moluksch Politiek Verbond, den Politiek Economischen Bond, de Inheemsche Christe lijke Partij, de Vaderlandsche Club, talrijke regenten, leden van den Volksraad, dc dagblad- leiders Boon (Soer. Handelsblad), de Keizer (De Locomotief), Zentgraaff (Java-Bode). Mr. Wormser (A.I.D. de Preangerbode), Ritman (Bat. Nieuwsblad), leiders van Scheepvaartbe drijven, planters en bankbestuurders ondertee kenden een manifest aan de kiezers van Ne derland. In dit manifest willen zij, hoewel niet ge rechtigd, tot de uitoefening van het kiesrecht voor de Staten-Generaal, getuigen van hun wenschen ten aanzien van de richtlijnen tot. het regceringsbestel in Nederland omdat dit voor de bevolkingsgroepen in Ned.-Indië van overheerschend gewicht zal zijn en in het be sef dat een verdere harmonische ontwikkeling van Ned.-Indië slechts kan geschieden in dc sfeer van orde en rust, een ernstig en dringend beroep doen op de kiezers om zich bij het uit brengen van hun stem ten volle rekenschap te geven van de overweging, dat handhaving van de staatsorde de primaire voorwaarde is om de crisis die alle deelen van het Koninkrijk gelijkelijk teistert te boven te komen, terwijl zij beducht zijn dat de steeds verder gaande staatkundige versnipperingen en de geeste lijke ontreddering in het moederland, de aan staande verkiezingen dusdanig zullen beïn vloeden dat geen sterke meerderheid, welke de handhaving van het gezag boven alle an dere regeeringsfuncties stelt aan het bewind zal komen. In het manifest wordt voorts de overtuiging uitgesproken dat de toeneming der macht der destructieve elementen blijkens haar houding ten aanzien van de diepschokkende gebeurte nissen in Ned.-Indië in de laatste weken voor het geheele Koninkrijk der Nederlanden, tot onoverzienbaar noodlottige gevolgen zou lei den. Kiescomitc van Drift. Overeenkomstig de bestaande bepalingen is een kiescomité samengesteld, o m. de verkie zing van den heer II. L. van Delft, secretaris der gemeente Warmond, tot lid der Tweede Kamer te bevorderen. Politie en Maréchaussee te Bussum voeren charges uit. De Alg. Ned. Fascistenbond hield Donderdag in Concordia te Bussum een openbare verga- dering waarop de heer Swemmelaar een rede ie d. In verband met de gebeurtenissen te °P Woensdagavond waren maat- i ju janomen ter voorkoming van onge- recghausse:nwaErPen P0»tiem.acht e" ma" n waren in en buiten de zaal aan zit iTtrf-nu?' de tascistcn was een stormtroep te bewaren °P®eroePen om de orde in de zaal H er h a a 1de m al en werd de spreker geinterrum- Jef,rJ "reten van roodfront en een heidsfront werden aangeheven. Verschillende personen werden door de poli tie int de zaal verwijderd, doch dc vergadering kon doorgang Vinden. Door de personen die de zaal moesten verlaten en anderen werd nog getracht een m de^nabijheid van het gebouw staande auto te attaqueeren hefeen door de politie door bet, uit.deelen van eéniae klappen met, den gummistok voorkomen werd" Aan het einde dervergadering zongen de fascisten het Wilhelmus, terwijl de aanwezige socialisten, communisten, O.S.P,-ers enz. de in ternationale aanhieven. Buiten de zaal kwam het tot botsingen met de politie. Aanleiding hiertoe was het gooien met stee- nen welke echter geen onheil veroorzaakten. Marechaussees en politie grepen dadelijk in en deelden met sabel en gummistok gevoelige slagen uit. In een minimum van tijd was de Graaf Nick- manlaan schoon geveegd. De stormtroep werd intusschen onder geleide van eenige agenten en voorafgegaan door de motorbrigade naar het viaduct gebracht waar dc vrachtauto gereed stond om hen naar Utrecht te brengen. In het dorp bleef het nog tot bij twaalf uur druk, doch onordelijkheden kwamen niet meer voor. Ofschoon het verkeer op de luchtlijnen van Januari af ten opzichte van verleden jaar meer dan verdubbeld is, heeft de K. L. M. op Vrij-' dag 3 Maart een record behaald, door al haar vliegtuigen, zoowel op de Engelsche, de Fran- sche als de Scandinavische route geheel vol te boeken. Totaal vervoerde zij op haar 1 j "en 70 passagiers en ruim 4000 K.G. vracht. De leden der R. K. Kiesvcreenigingen in den lande zijn opgeroepen om Zondag bun stem te gaan uitbrengen ten einde de candidatenlijsten samen te stellen, waarmee dc R. K. Staatspar tij den verkiezingsstrijd zal ingaan. We willen hier een overzicht geven van de taak van den kiezer bij dit. referendum en na gaan wat hij in zijn kieskring op het stembil jet zal vinden. Met voldoening zal hij daarbij constateeren dat de stemtechniek heel wat een voudiger is dan vier jaren geleden toen het systeem der plaatsvervangers hem voor de op lossing van een ingewikkelde puzzle stelde. Men weet, dat voor de Tweede Kamerver kiezing de R. K. Staatspartij is verdeeld in 17 Rijkskieskringorganisaties, één minder dus dan het. aantal officieele, daar Arnhem-Nijme- gen, die heel Gelderland omvat, één organisa tie vormt. Van deze 17 kringen zijn er eenige tot een groep samengevoegd, andere blijven zelfstan dig zoodat in totaal 9 candidaten-lijsten wor den gevormd. AmsterdamDen Haag Rotterdam. De rijkskieskringorganisaties der drie groote steden vormen samen een groep. Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam dienen samen vier Tweede Kamerzetels voor de R. K. Staatspar tij op te leveren. De verkiezingsraad heeft er hiervan twee voor specialiteiten bestemd en wel een voor vraagstukken betreffende de po sitie van de overzeesche gebiedsdeelen van het koninkrijk in nationaal en internationaal op zicht, en een voor technisch-juridïsche vraag stukken in de wetgeving. Er vallen dus twee niet-omschreven zetels te bezetten. Voor den omschreven zetel der technisch- juridisclie vraagstukken behoeft niet meer ge stemd te worden daar mr. C. Goseling te Am sterdam geen tegen-candidaat heeft en dus is gekozen. Voor den kolonialen zetel bevat het stembil jet. de namen van ir. L. Feber te 's Gravenhage, die door de kringvergadering is geadviseerd, en den heer A. ten Berge te Haarlem. De kie zers van deze groep zullen dus him voorkeur door hun stem hebben uit te drukken. Voor de twee niet-omschrven zetels dingen hier 36 candidaten mee, waarvan de heer W. Steinmetz te Amsterdam en mej. J. Meyer te Rotterdam van de kringvergadering een aan beveling in den vorm van een onderlijning hunner namen hebben meegekregen. Leiden—Dordrecht.-Fries, landGroningen. De kieskringen LeidenDordrechtFries landGroningen vormen samen een andere groep, waarvan drie zetels worden verwacte Een dezer zetels is omschreven ten gunste van een deskundige in economische en sociale zaken op het gebied van land- en tuinbouw, speciaal de positie der arbeiders in bet bedrijf. Deze zetel valt ten deel aan den heer A. J. Loerak ker te Haarlem, die bij enkele candidaatstel- ling is gekozen. Voor de twee niet-omschreven zetels bevat het stembiljet. 37 candidaten. Geadviseerd wor den de heer G. W. Kampschöer te Monster en mr. T. J. Verschuur te 's-Gravenhage. Reeds gekozen candidaten Wanneer we een en ander nagaan, zien we dat voor diverse omschreven zetels de can didaten reeds definitief zijn aangewezen. Zij zullen dus in alle geval op de officieele candi datenlijsten der R.K. Staatspartij voorkomen en wel op een plaats, die hun terugkeer in de Tweede Kamer waarborgt. Het zijn de heeren: Fleskens, Deckers, Go seling. Loerakker, van Hellenberg Hubar, Kui per, Kortenhorst, van Schaik, Suring en Her mans. Van de candidaten voor de niet-omschreven zetels komen op de stembiljetten van alle kies kringen voor-mej. J.- M. J. A. Meijer en de heeren G. Bulten, dr. A. J. B. Oomen en M. J, M. van Poll. De heer K. L. H. v. d. Putt te Eindhoven is ook overal gesteld, behalve in Utrecht; mr. C P. M. Roninie te Amsterdam komt alleen niet voor op de stembiljetten van Tilburg. Limburg en Utrecht; mr. J. H. van Maarseveen te Utrecht ontbreekt alleen in Tilburg en de groep Zwolle. Assen. mej. dr. M. J. W. Hillen te Amsterdam verzamelt overal stemmen behalve in Limburg, Utrecht en groep Zwolle-Assen; de neer G. W. Kampschöer te Monster overal behalve Tilburg, Limburg en Zwolle-Assen; mr. G. C. J. D. Krop. man te Amsterdam is candidaat, in de groote st.edengroep, de groep Leiden, de groep Haar lem-Helder, in Gelderland en Utrecht; de heer H. E. v. d. Brule te Rotterdam in de groote stedengroep, de groep Leiden, de groep Haar lem-Helder en de groep Zwolle-Assen. Van de overige candidaten noemen we nog mevr. W. A. Brouns-van Besouw te 's Hertogenbosch en dr. H. W. E. Moll er te Tilburg, die beiden voor komen op de stembiljetten van de groote ste dengroep. de groep 's Bosch-Zeeland, Gelder land, Tilburg en Limburg. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk (oud hoofdstuk V) der Rijksbegrooting voor 1932. Sinds de totstandkoming van het wetsont werp. krachtens hetwelk ten behoeve van de aardappelindustrie in de Veenkoloniën aan de verbouwers van fabrieksaardappelen een uit- keering kon worden gedaan van 30 ct. per H.L. vermalen aardappelen, heeft de regeering zich van de verdere ontwikkeling van den toestand van den Veenkolonialen landbouw voortdurend op de hoogte gehouden. Wanneer thans wordt voorgesteld, opnieuw steun aen dit bedrijf te verleenen. meent de minister zich van prin- cipieele beschouwingen te mogen onthouden. Over het beginsel van den steun is in vorige jaren beslist. Op 1 September j.l. bedroeg bet surplus aan aardappelmeel bij bet. Aardappelmeel-Verkoop bureau nog rond 600.000 balen, terwijl in nor male tijden de carry-over bij den aanvang eener nieuwe campagne nooit meer heeft bedragen dan 2 a 300.000 balen. De vermindering van don afzet ging vanzelf sprekend gepaard met een daling van den prijs van het product. Reeds in het begin van Januari 1932 zakte de prijs tot gemiddeld ƒ9.50. Deze daling zette zich voort, en op bet oogenblik wordt verkocht voor prijzen beneden de ƒ8. terwijl, als geen maatregelen worden genomen om bet bestaande surplus weg te werken, de opbrengst nog lager zal worden. .Door deze prijsdaling is de toestand van de verbouwers-leveranciers aan de A.V.B.-fabrie- ken bepaald hachelijk geworden. De groote on verkochte voorraden aardappelmeel zijn oorzaak, dat. de fabrieken met ben niet kunnen afreke nen. Eerst in September 1932 heeft afsluiting plaats gehad Van het boekjaar 1930/31 en is afgerekend over den oogst 1930. Wat den te verleenen steun betreft, is de regeering van oordeel, met den steun op den oogst 1932 niet verder te moeten gaan dan het geven van een toeslag van 25 cent op elke ver malen H.L., doch dan over een hoeveelheid, die voor eiken verbouwer niet hooger mag zijn dan 80 pet. van hetgeen van den oogst 1929 in de campagne 1929/30 door hem ter vermaling aan de fabriek is geleverd. Bij een te verwachten oogst van rond 12 millioen H.L. aardappelen zijn de kosten dezer steunverleening dan te be- grooten op 3 millioen gulden. Ten slotte wordt opgemerkt, dat in sommige gedeelten van de Veenkoloniën de aardappel oogst door zwaren regenval is verwoest. Het komt. der' regcering billijk voor, hiermede reke ning te houden en te bepalen, dat door den regceringscommissaris bijzondere maatregelen kunnen worden getroffen, om landbouwers, die in deze omstandigheden verkeeren, in den voorgestelden steun naar billijkheid te doen deelen met dien verstande, dat zij over den verwoesten oogst geen hoogeren steun kunnen erlangen dan 25 cent, per H.L. Op grond van het voorgaande wordt voor gesteld een bedrag van ten hoogste 3 millioen gulden beschikbaar te stellen. Een organisatie in een organisatie. Opgericht is een „comité van actie van mo dern georganiseerde arbeiders", bestaande uit leden van moderne vakorganisaties. De eerste vergadering van dit comité was hoofdzakelijk belegd voor modern-georganiseerde werkloo- zen. In deze bijeenkomst is verklaard, dat de oprichting plaats vond naar aanleiding van grieven van leden van moderne organisaties tegen baar beleid en werkwijze. Medegedeeld werd, dat men o.m. vergaderingen zal uitschrij ven om deze grieven te bespreken en om te trachten, de desbetreffende misstanden te doen verdwijnen. Men meent n.l., dat de besturen der organisaties niet voldoende aandacht aan dc grieven schenken, wanneer de leden indi vidueel of wanneer slechts een kleine groep leden de aandacht er op poogt te vestigen. De Officier van Justitie der rechtbank te Winschoten eisehte tegen G. G., W. H. en E. S., thans gedetineerd, ter zake inbraak en diefstal, ieder 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaardelijk. VERDACHTMAKING VAN R. K. VER. EENIGINGSBESTUURDERS. Een ver trouwensmot ie. Voor de afd. Alkmaar van den R.K. Volks bond heeft de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond een rede gehouden over „Quadragesimo Anno" en de bedrijfsraden; spr. behandelde tevens het wetsontwerp-Verschuur inzake de bedrijfs raden, dat hij een stap in de goede richting noemde. Vervolgens werd na een levendige discussie, waaraan ook enkele volkspartijers deelnamen de volgende motie aangenomen; „De leden van den R.K. Volksbond op 2 Maart '33 in vergadering bijeen; van meening, dat vooral in dezen hoogst ernstigen tijd alle R.K. werknemers bij het R.K. Werkliedenverbond behooren aangeslo ten te zijn; dat alle verdachtmakingen door Roomsch- Katholieken, betreffende handelingen, gesteld door bestuurders van R.K. vereenigingen als zoodanig, aan het streven naar betere levens voorwaarden voor de werknemers, geheel vreemd is; verzoekt den welmeenenden Roomsch-Kr.tho- lieken met deze verdachtmakingen onverwijld op te houden; stelt een groot vertrouwen in de leiders van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland en brengt openlijk hulde aan deze mannen, voor de wijze waarop zij hunne, nu toch zoo zware en dikwijls zeer ondankbare taak tot dusver hebben vervuld; en besluit deze motie te publiceeren in de pers. Het onttrekken van belangrijke werken aan het bouwbedrijf. De commissie inzake werkverschaffing sa mengesteld door den Ned. Aannemersbond, Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Ne derland, Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons, Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, Ned. R.K- Bouwvakarbeidersbond ,St. Joseph", Ned. Chr. Bouwarbeidersbond en Chr. Nat. Bouw vakarbeidersbond in Nederland heeft aan het College van B. en W. van alle Nederlandsche gemeenten een schrijven gezonden, waaraan we het volgende ontleenen: „Door de zeer groote werkloosheid, welke er ook in ons land heerscht, wordt aller wegen naar middelen uitgezien, oni de werk- looze arbeiders zooveel mogelijk aan arbeid te helpen. Dit streven op zich zelf verdient alle waar deering en steun. Deze pogingen om aan de werklooze arbei ders werk te verschaffen hebben reeds een grooten omvang aangenomen en worden reeds geruimen tijd toegepast. Een en ander leidt ertoe, dat de gewone werkverschaffingsobjecten, als ontginning van gronden, bebosschingen e.d.. hoe langer hoe spaarzamer worden en derhalve naar andere objecten wordt uitgezien. Dit laatste beeft tot gevolg gehad, dat ver schillende overheidsorganen, als ook het Rijk zelf, voor werkverschaffing in aanmerking hebben doen komen objecten, welke dat naar onze stellige overtuiging niet zijn. Wij bedoelen hier het uitvoeren van wer ken, die uitgesproken tot het bouwbedrijf behooren, als: het graven van kanalen, het maken van rioleeringen, het aanleggen en hernieuwen van straten, het maken van sport parken, met bijbehoorende werken, het bou wen van bruggen en sluizen, het verbeteren of aanleggen van afwateringen e.d. werken meer. Dientengevolge worden belangrijke stukken werk aan het bouwbedrijf onttrokken en daar door voor het overgroote gedeelte aan hen, die gewoon zijn, door arbeid in dit bedrijf in hun onderhoud te voorzien. Een en ander heeft tot gevolg, dat de bouw vakarbeiders voor een deel permanent tot werkverschafflngs-arbeiders gedegradeerd wor den, terwijl de werkgevers voor de hier be doelde objecten eenvoudig uitgeschakeld worden. Het schrijven eindigt; „Indien U tot uitvoering van genoemde en andere werken, die tot het bouwbedrijf be hooren, overgaat, doe dat dan op normale wijze geschieden. Dat wil zeggen: breng ze op de gewone manier aan de markt en laat ze door bouwarbeiders onder de algemeen gel dende arbeidsvoorwaarden uitvoeren De Crisis-Zuivel-Centrale brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat tengevolge van de wijziging van het Nieuw Crisis-Zuivel- besluit II 1932 en de daarmede verteld hou dende beschikkingen, met ingang van 3 Maart 1933 de volgende nieuwe bepalingen gelden: Vet in voorraad. 1. Voor eigen gebruik mag men per gezin niet meer dan 2V4 kg. vet ongebanderolleerd in voorraad hebben, dat men zelf uit rauw vet heeft uitgesmolten. Het gevolg hiervan is, dat bakkers, restaurants enz. niet meer in onbe perkte hoeveelheid rauw vet kunnen uitsmel ten en opslaan. Aan stichtingen, inrichtingen enz. kan een grootere hoeveelheid worden toe gestaan. Zij dienen zich dienaangaande tot dc Centrale te wenden. 2. Voor slagers is de minimum hoeveelheid vet, die zij ongebanderolleerd buiten een voor het publiek toegankelijk deel van hun perceel voorhanden mogen hebben van 5 kg. terugge bracht op 2 kg. Zij niogen dus thans in bereid- of opslagplaats ongebanderolleerd voorhanden hebben ten hoogste 50 kg. vet in eenheden van ten minste 2 kg. Verpakking. 3. Tot dusver was de kleinste gebanderol- Ieerde eenheid, die kon worden verkocht, H kg. Thans zijn er ook merken voor 1 ons reuzel en ander vet, waardoor vet en reuzel per ons kan worden verkocht. 4. Het is verboden leeg verpakkingsmateriaal van boter, margarine, reuzel, vet en olie te Vervoeren of te verkoopen indien zich daarop nog bevindt een krachtens de Crisis-Zuivelwet vastgesteld merk. Tevens is het verboden ver pakkingsmateriaal. waarop zich nog een zoo danig merk bevindt, te vervoeren of te ver koopen, indien daarin wordt vervoerd of ver docht. een andere waar dan waarvoor het merk is vastgesteld. 5. Met ingang van 1 April a.s. moeten alle ponds- en halfpondspakjes margarine op de wikkel zijn voorzien van een speciaal merk, terwijl eveneens met ingang van dien datum op de wikkels van margarine A viermaal moet staan gedrukt „Margarine A" in plaats van „margarine". 6. Met ingang van 13 Maart a.s. is ook het vervoer van olie, die bij 15 gr. C. vloeibaar is en die tot. dusver nog niet onder de con trole van de Crisis-Zuivel-Centrale gebracht was, zonder geleidebiljet verboden. Dit. geldt zoowel voor olie in grootverpakking als voor olie in flesschen voorzien van kleinhandels- zegel. Slechts de winkelier mag 1 flesch olie voor huishoudelijk gebruik zonder geleidebiljet af leveren, mits die flesch van kleinhandelszegel is voorzien. Het vorenstaande geldt niet voor ruwe niet geharde lijnolie, medicinale ricinus olie, medi cinale levertraan en aetherisch'e oliën. 7. De Crisis-Zuivel-Centrale stelt winkeliers, die voorraden olie op flesschen hebben, in de gelegenheid die flesschen van kleinhandels zegel te voorzien en voorzoover zij voorraden olie in grootverpakking hebben, kunnen zij die olie op flesschen tappen of in overleg met de Crisis-Zuivel-Centrale die olie vervoeren naar een fabriek, welke voor hen die olie op fles schen tapt. Zoodanige geleidebiljetten worden door de Crisis-Zuivel-Centrale gratis verslrekt, terwijl ook voor bovenbedoeld kleinhandels zegel geen heffing verschuldigd is, doch slechts een administratieloon van 0.2 cent per heele flesch of 0.1 cent per halve flesch. 8. Voor ruwe raapolie, waaronder ook ver staan wordt koudgeslagen raapolie (z.g. boter- olie) en patentolie, is bovendien aflevering door den winkelier voor huishoudelijk gebruik van een hoeveelheid van maximum 1 liter toege staan zonder geleidebiljet en zonder de bij andere oliën vereischte verpakking in flesch met kleinhandelszegel. 9. Voor vervoer naar grootverbruikers van patentolie verstrekt de Crisis-Zuivel-Centrale geleidebiljetten zonder heffing voor grootere hoeveelheden dan 1 liter. 10. Grossiers, die olie in grootverpakking ont vangen ter aflevering in flesch aan hun klan ten, kunnen daaromtrent met de Crisis-Zuivel- Centrale een regeling treffen. 11. Voor winkeliers, die hun bedrijf uitoefe nen per wagen of auto (venters) heeft de Crisis- Zuivel-Centrale een regeling getroffen, waarbij de voorraad olie in hun wagen of auto aan wezig, door een zakboek model A gedekt wordt. Belanghebbenden kunnen zich te dezer zake tot de Crisis-Zuivel-Centrale wenden. 12. Winkeliers, die gewoon zijn olie bij hun clientèle aan huis te doen bezorgen, kunnen een zakboek model B bekomen, waardoor het moge lijk gemaakt wordt, tot een maximum van 8 heele flesschen of 16 halve flesschen gelijktijdig voor 8 of 16 verschillende klanten mede te geven. Ook deze zakboeken model B kunnen bij de Crisis-Zuivel-Centrale worden aange vraagd. Overigens zullen de geleidebiljetten voor im port, vervoer en export van olie geheel op denzelfden voet worden behandeld als zulks tot dusver met de geleidebiljetten voor vetten het geval was. Ook de heffing zelf bedraagt voor oliën evenals voor vetten 35,2 cent per K.G. behoudens voor levering aan erkende be drijven voor technische doeleinden en aan erkende bedrijven, welke een gebanderolleerd product afleveren, zooals margarinefabrieken en vetsmelterijen. Voorraden eveneens getroffen. De Crisis-Zuivel-Centrale vestigt er in het bijzonder de aandacht op, dat voorraden even eens door deze heffing worden getroffen en dat men zich daaraan niet kan onttrekken door vermenging of verwerking van de aan heffing onderworpen vetten en oliën. Tevens in verband met het feit, dat mengsels, zoowel van belaste als van onbelaste oliën en vetten, te allen tijde aan heffing onderworpen zijn. gelden voor vetzuren dezelfde voorschrif ten als voor vetten, onverschillig hoe hoog het daarin voorkomende percentage neutraal vet is Een circulaire, bevattende uitvoerige inlich tingen betreffende de verstrekking en behan deling van geleidebiljetten voor olie, kan wor den aangevraagd bij de Crisis-Zuivel-Centrale onder eirculaire-numer 8231. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewe zen, dat hetgeen hierboven over olie is mede gedeeld, niet geldt voor ruwe, niet geharde lijnolie, medicinale ricinusolie en medicinale levertraan, voor zoover deze oliën niet zijn ver mengd met vetten en oliën en voor aetherische oliën. Stct. no. 45 bevat een aantal ministerieele beschikkingen, waarbij bet bovenstaande wordt geregeld. Onderhandelingen zonder resultaat. De onderhandelingen, die sedert eenigen tijd door de bij het conflict in het visscherij- bedrijf te IJinuiden betrokken partijen onder leiding van burgemeester Rambonnet als bij zonder bemiddelaar werden gevoerd, zlin gisteren beëindigd, zonder eeriig resultaat te hebben opgeleverd. De staking duurt derhalve onverminderd voort De AtasJsclamsche rechtbank behandel de gisteren de strafzaak tegen de bekende col portriee B. T. die trecht stond wegens smaad, subs, beleediging. Haar was ten laste ge legd, dat zij op 15 Nov. 1.1., opzettelijk de eer en goeden naam heeft aangetast van een al- bier wonenden kapelaan. Toen deze op den Nieuwendijk ter hoogte van de Beurspassage liep, had de vrouw, terwijl zij anti-katholieke brochures te koop aanbood, bcleedigingen aan het adres van den kapelaan geroepen. De vrouw, uitgedost in een zwart manchester uni form, met, leeren riemen, hield vol, dien dag noch eenige dagen daarvoor of daarna op den Nieuwendijk geweest te zijn. Zij had kiespijn, en „u begrijpt, edelachtbare, dan colporteer ik niet." De kapelaan, die driemaal door de vrouw was nageroepen, herkende haar pertinent. De eerste en tweede maal had hij het maar laten loopen, maar nu had hij aangifte gedaan. De verd.: „Ik zie vandaag den kapelaan voor het eerst". De Officier: „En hebt u hem bij den rechter commissaris niet gezien?" Verd.: „Neen, misschien zat meneer daar, maar hij bad toen zijn hoed op en hield zijn hoofd gebogen". Get.: „Dat is klinkklare onwaarheid, ik zat niet met mijn hoed op en keek u in het ge zicht." Een man, die in het gezelschap van den ka pelaan was geweest, had niet precies gehoord, wat verdachte had geroepen. Verschillende getuigen a décharge wisten te vertellen, dat verdachte op 14, 15 en 16 No vember niet op den Nieuwendijk kon zijn ge weest. Tijdens het verhoor, merkte de officier, mr. de Blécourt, op, dat z.i. het décharge verhoor in elkaar was gezet en zeide: „Het moet maar eens uit zijn met die schandaal-colportage." Verd.: „Het is verregaand, dat u, meneer de officier, van schandaalcolportage durft spre ken. Als we den toestand krijgen, zooals in Duitschland is, zullen wij u ter verantwoor ding roepen." Requisitoir. Het is de derde keer, aldus de officier, dat deze vrouw in het beklaagdenbankje zit. Spr. acht het uitgesloten, dat de kapelaan zich in de pérsoon van verdachte vergist. De getuige, die met, den kapelaan wandelde, heeft voor de politie verklaard, dat hij de beleedigende woor den onmiddellijk na het gebeurde van den kapelaan had gehoord. Deze verklaring heeft getuige hier herhaald. Deze verdachte heeft grovelijk misbruik van bet recht van vrijheid van drukpers gemaakt. Gezien het feit, dat deze vrouw voor den der den keer hier terecht staat, dienen drastische maatregelen te worden genomen. Het O.M. vorderde wegens beleediging het maximum, n.l. drie maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. dr. Benno J. Stokvis meende, dat hier een vrijspraak moet volgen, daar z.i. het ten laste gelegde niet is bewezen. Verd. beeft haar alibi onomstootelijk vastge steld. PI. protesteerde er tegen, dat de officier het wilde doen voorkomen, of de décharge- verklaringen in elkaar waren gezet. Het is niet mijn gewoonte, aldus pl„ in mijn tienjarige rechtspraktijk, een alibi te construeeren. Een incident. Officier; (valt spr. in de rede) „We spreken op het parket niet zonder reden van het sys teem-Stokvis. U roept dan een stuk of tien getuigen a décharge op Mr. Stokvis: „Daar protesteer ik tegen. Tk verzoek acte van de woorden van den Officier. Ik zal een klacht bij den Minister van Justitie indienen". Pleiter zette hierop zijn pleidooi voort. Op grond van de décharge-verklaringen drong pl. aan op vrijspraak, subs, vroeg pl. clementie in den vorm van een geldboete. Nadat verd. nog uitvoerig gelegenheid had gekregen voor het laatste woord, werd de uit spraak bepaald op 17 Maart a.s. Gisterenmiddag werd van de zijde der Düs- seldorfsche politie bij de recherche te Venlo geïnformeerd, naar een vliegmachine, die Don derdagmiddag omstreeks vier uur van het vliegveld de „Groote Heide" te Venlo zou zijn opgestegen en welk vliegtuig geheel zou zijn volgeladen met verkiezingspamfletten ten dienste der socialistische of communistische partijen in Duitschland. Volgens een te Venlo ingesteld onderzoek is gebleken, dat inderdaad Donderdagmiddag omstreeks drie uur een par ticulier Junkers sportvliegtuig op het vlieg veld te Venlo moet zijn geland. Na een opont houd van ongeveer een kwartier is de machine vertrokken in de richting van Grubbenvorst. Nabij Horst moet de piloot echter den koers gewijzigd hebben en toen via Arcen, vermoe delijk vliegend boven het wolkendek, over de Duitsche grens zijn gevlogen. Boven enkele Duitsche plaatsen zou de piloot eenige pakken pamfletten hebben uitgewor pen. Daar de machine op de „Heide" geen ben zine heeft ingenomen, wordt aangenomen dat het vliegtuig van een der nabije Duitsche grensplaatsen afkomstig is. Van wie de pam fletten afkomstig zijn of hoe zij op de „Groote Heide" gekomen zijn, is niet te achterhalen. SUIKERSMOKKELEN EEN ANTI-SOCIAAL MISDRIJF. Voor de rechtbank te Breda had zich Don derdag te verantwoorden een 25-jarig arbeider uit Tilburg, thans uit anderen hoofde gedeti neerd. Verdachte zou op 1 November 1932 102 K.G. suiker frauduleus hebben vervoerd. Met drie zijner kinderen was hij aangewezen op de liefdadigheid van zijn vader, die slechts ƒ16 a 17 per week verdient. Zoodoende zou hij tot smokkelen gekomen zijn. De rijksadvocaat mr. E. Zinnicq Bergmann, deelde mede, dat verdachte nooit gewerkt heeft; hij is beroepssmokkelaar; spreker vroeg de hoogste gevangenisstraf. De officier van justitie, mr. O. graaf van Limburg Stirum, noemde het smokkelen van suiker niet alleen anti-fiscaal, maar ook een ernstig anti-sociaal misdrijf. De gewestelijke suikerindustrie, die toch al zulke moeilijke tijden doormaakt, wordt er ten zeerste door be nadeeld. Spreker eisehte de hoogste straf op het misdrijf voor smokkelen gesteld, n.l. een gevangenisstraf van zes maanden. i Kostelooze bezorging aan huis. Onlangs maakten we melding van het be« richt, dat de Ned. Spoorwegen nieuwe vracht tarieven zullen invoeren, waarbij de goederen het station van aankomst kosteloos aan huls «allen worden bezorgd. Het Tweede Kamerlid dr. I. H. J. Vos heeft toen in dit verband schriftelijk eenige vragen gesteld aan Minister Reymer, waarop deze thans het volgende antwoordt Het ligt in de bedoeling van de directie van de Nederlandsche Spoorwegen bij invoering van het nieuwe goederentarief kostelooze be stelling van stukgoederen toe te passen in de plaatsen, waar de spoorwegen een besteldienst hebben ingericht. Dat dientengevolge vele expediteurs en an deren, die tot nog hoe zich belastten met dit aanhangsel van het spoorwegtransport, schade zullen kunnen lijden, ligt voor de hand, doch is een, hoezeer ook te betreuren, gevolg van de vooral in den laatsten tijd sterk wisselende toestanden in het vervoerbedrijf. De maatregel is een gevolg van de zich steeds uitbreidende concurrentie van vrachtauto-on dernemingen, die niet gewoon zijn voor bezor ging aan huis een bijzondere vergoeding in rekening te brengen. Om tegen die concurren tie beter opgewassen te zijn en mede in het belang van de vervoerders, is de verlaging van de goederentarieven, waarop reeds zoolang van vele zijden is aangedrongen, mede gezocht in afschaffing van deze en andere zoogenaamde „bijkomende kosten", die voor het publiek veel al onwelkom en mitsdien aan het vervoer per spoorweg niet bevorderlijk zijn. Het belang van hen, die vroeger op dit punt een aanvullende taak hadden, welke trouwens voortdurend in beteekenis vermindert, mag hierbij niet den doorslag geven, daar het ongetwijfeld niet op weegt tegen bet groote belang van verlaging van de productiekosten, dat door deze tarief herziening wordt bevorderd. Derhalve zijn geen termen gevonden om aan de nauwkeurig overwogen tariefvoorstellen goedkeuring te onthouden. ZWARE VERWONDINGEN TOEGEBRACHT. De rechtbank te Winschoten veroordeelde gister M. K. 30 jaar, caféhouder en koopman te Hessenbril bij Winschoten, die Oudejaarsdag den koopman P. Tichelaar zoodanig met een mes heeft gestoken, dat deze doodgebloed zou zijn. als hij niet direct in het R.K. Ziekenhuis te Winschoten was opgenomen tot 9 maanden ge vangenisstraf. Ue eisnji «rge i iasï ea 2 5i3ar-ie<a. Geen wetsontwerp te wachten. Het Tweede Kamerlid Suring heeft enkele weken geleden aan de ministers van Financiën en van Defensie gevraagd of zij niet bereid zouden zijn een wetsontwerp in te dienen, krachtens hetwelk de in de wet van 29 Mei 1920, houdende verhooging der pensioenen, ge regelde gelijke behandeling van oud-gepension- neerde militaire en burgerlijke ambtenaren wordt vervangen door een behandeling, welka rekening houdt met de verschillende pensioen posities dier ambtenaren en betreffende de uit een dergelijke wetswijziging voortvloeiende kosten. De beer de Geer antwoordt daarop, mede na mens zijn ambtgenoot van Defensie, dat de wet van 29 Mei (Staatsblad no. 283) eenige bepalin gen bevat ten gunste van alle oud-gepension- neerde ambtenaren, in verband met een buiten gewone economische verschuiving. Slechts deze laatste vormt de ratio van die wet. Het verschil in pensioenpositie tusschen den éénen ambte naar en den anderen zou dan ook niet door een partieele wijziging van die w?t kunnen worden weggenomen, zonder aan die wet een element toe te voegen, dat volkomen vreemd aan haar is. Het wegnemen van het genoemde verschil bij een speciale wet, welke dus niet haar ratio zou vinden in een economische verschuiving, maar feitelijk voor het verleden een nieuwe pensioenregeling zou scheppen, zou inbreuk maken op het. in de pensioenwetgeving aan vaard en doorgevoerd beginsel, dat een nieuwe pensioenwet niet verder terugwerkt dan tot den datum, waarop het ontwerp is ingediend of waarop verwachtingen door toezegging van die indiening zijn gewekt. In verband met de daar aan verbonden consequenties wordt een afwij ken van dezen regel ongewenscht geacht. Technisch zou het mogelijk zijn het door den Minister van Defensie destijds aangevoerde be zwaar te ondervangen door het berekenen van de 40 pet. uit de wet van 29 Mei 1920 voor alle oude pensioenen van militaire ambtenaren ge lijk, al zou ook hier het bezwaar zich voordoen, dat wegens onbekendheid met de oude wedden niet zou kunnen worden nagegaan, of de be oogde gelijkheid zou worden bereikt. De kosten van een dergelijke wetswijziging, die voor de militaire ambtenaren de bovenbe doelde 40 pet. tot b.v. 70 pet. zou verhoogen, zouden bedragen ruim 1 millioen. INT. EUCHARISTISCHE CONGRESSEN Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Mgr. Franceschi, die mgr. Capello, aartsbis schop van Buenos Ayres op diens reis naar Rome heeft vergezeld, zal dezer dagen als vertegenwoordiger van het Argentijnsch comité der Int. eucharistische congressen te Namen een bezoek brengen aan Z.Exxc. mgr. Heijlen, pre sident dezer congressen. GEZONDHEIDSCOMMISSIES. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland beeft in de vacature-van der Leeden benoemd tot lid van de gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten gezeteld te Oud- Beijeriand, den beer Th. Sierdsnia, directeur van de Ambachtsschool te Oud-Beijerland. Door de Nederlandsche Spoorwegen is ten behoeve van de jaarbeursbezoekers een extra- trein ingelegd. De trein zal Donderdag 16 Maart loopen. Her vertrekpunt is Groningen en alleen op de stations Assen, Hoogeveen, Meppel, Zwolle zal worden gestopt. Aanslui ting voor hen, die uit Leeuwarden, Heerenveen en Steenwijk komen, zal kunnen geschieden op het station Zwolle. TENTOONSTELLING MOEDER EN KIND. De tentoonstelling „Moeder en Kind zal ge- houden worden te 's-Hertogenbosch van 15 tot en met 24 April a.s. op het terrein van de „IJzeren Vrouw". Het voorzitterschap van het eere-comité is reeds aanvaard door burgemees ter mr. F. van Lanschot, terwijl naast bet. cen traal eere-comité een groot plaatselijk cere- comité in voorbereiding is. MARIE DRESSEER. Marie Dressier van wie voor kort werd bericht, dat zij zich uit de filmwereld terug trok heeft haar contract met Metro-Gold- wyn-Mayer vernieuwd. Spoedig zal begonnen worden met de opnamen voor haar nieuwste film Tugboat Annie, waarin zij zal samenspelen met Wallace Beery. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Door de Commissie van Advies inzake Pro paganda voor Nederlandsch Fabrikaat is onlangs aan een aantal bekende manuscriptschrijvers het verzoek gericht, een filmmanuscript te ont werpen, dat de bevordering van het streven der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat tot grondslag moet hebben. De Commissie heeft thans uit de ingezonden filmmanuscripten een keus gedaan en het ma nuscript van den tot de filmgroep „Visie" be hoorenden cineast Max de Haas bekroond. Met de opnamen van de film. genaamd „De Macht van het Kleine" is de filmfabriek Orion-Profilti reeds begonnen. De film zal binnenkort iti de Nederlandsche bioscooptheaters tot vertnoninjJ kfiBiea,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3