2-1 OVERWINNING VOOR HONGARIJE EEN GELIJKWAARDIGE, SPANNENDE PARTIJ. HET VERLOOP VAN DEN STRIJD. S-T-O-P MAANDAG 6 MAART 1933 GOEDE BEURT DER ORANJE- PLOEG. Holland heeft de beste scoring- kansen. PUIKE VERDEDIGINGEN AAN BEIDE ZIJDEN. DE ELFTALLEN. van SNELHEID r van TWIJFEL O van ONGELUK P van PATIENT Stand 12. NEDERLAND VERLIEST EERVOL. gaat door een speciaal daarop gerichte training ook vooruit en zooals hij gisteren speelde, was hij, ook met de slordigheden in zijn aangeven, een bruikbare en defensief zelfs een nuttige 4 De Hongaarsche doelverdediger heeft den bal opspringend iveggestompt; terug, dalend op den beganen grond zoekt hij st eun aan 't hoofd van een zijiter verdedigers Wèl een scherpe tegenstelling mèt den wed strijd tegen Zwitserland. Toen een felle koude, een scherpe wind en een hard veld, thans een heerlijke temperatuur, de eerste voorjaarsdag! en een iets week, niettemin uitstekend veld. Ook voor de rest waren er scherpe tegenstel lingen waarneembaar. Het Nederlandsch elftal speelde opgewekter en beter dan tegen de Zwit sers en het heeft dan ook uitstekend partij ge geven, al was er in zooverre overeenstemming dat er ook nu weer verloren is. Maar het was een nederlaag die men gaarne noteert en 't eenige wat eenigszins verdrietig stemt is, dat het eigenlijk niet noodig geweest is, dat met een beetje gelukkiger en geslaagder aanvalsspel zelfs een overwinning behaald was, ja dat een gelijk spel ook thans geenszins onverdiend ge weest zou zijn. Doch laten we eerste even vermelden, dat Dr. van Prooye, president van den K.N.V.B., in een zéér sober' speechje daarom echter niet minder hartelijk voor den aanvang Van der Meulen's 50en wedstrijd memoreerde, waarna 't publiek met een zeer hartelijk applaus de woorden van den bondsvoorzitter onderstreepte. Dat geschiedde toen we het zangerige, melo- dieuse Hongaarsche volkslied en 't plechtige Wilhelmus hadden aangehoord, waarna de lang- bcenige Belg Langenus 't sein tot beginnen kon geven. Het begon met tik-tak, tik-tak van de Hon garen en men dacht, (als Hollander) dat gaat mis. Doch 't ging niet mis. De Hollandsche ploeg kreeg vat op 't spel van de Hongaren en toen werd het een gelijkwaardige, spannende partij met vele goede acties. Dat is het gebleven, waarbij het felle „opzitten" we meenen het onmiddellijk en scherp aanvallen der Hol landers oorzaak werd dat de Hongaren geen kans kregen hun spel eenvoudig op te dringen en de onzen te „overspelen". Dat wat gevreesd werd, bleef, dank zij het energieke en defensief sterke spel der Hollanders, uit; het werd geen moment kat en muis en zelfs kreeg Nederland de beste kansen. Was dan ook het afwerken van de Nederlandsche aanvallen iets beter ge weest, dan waren de Hongaren niet met de overwinning gaan strijken. Dit op zich zelf bewijst wel dat Nederland goed gespeeld heeft, want de Hongaarsche ploeg bleek van uitstel -nde hoedanigheid. Velen wa ren na afloop ie.j teleurgesteld doordat Hon garije niet met sprekende cijfers gewonnen had, doch zooals onze verdediging gisteren speelde, wint geen enkele ploeg met sprekende cijfers. En zou men in staat zijn den aanval te verster ken, dan behoeft het Nederlandsch elftal voor was met dezelfde cijfers en volkomen verdiend. Ze had zelfs grooter mogen uitvallen. De Hon gaarsche overwinning was twijfelachtiger, doch de Hollandsche ploeg speelde iets beter dan tegen Tsjecho Slowakije, al werd ook toen uit stekend partij gegeven. Het was ook nu aan geen twijfel onderhevig dat de Hongaren technisch beter waren. Hun uitstekende balbehandeling leidde tot zuiver der plaatsen en tot een rustiger en beter posi tie-spel. Doch deze technische superioriteit was niet groot genoeg om daardoor als t ware den wedstrijd te dicteeren. Geen kwestie van. De Nederlandsche energie, het stoere verdedigen, het forsche moedige spel gaf een volkomen equivalent en voor de zooveelste maal bleek, dat het open spel, het goed uitgevoerde long passing den Hongaren niet ligt. Zoo bleek onze defensie tegen 't soms geraffineerde samen spel behoorlijk bestand, zoo kwam onze aanval spil. Van Heel was technisch geen moment minder dan zijn tegenstanders, ook al werd hij bij individueele schermutselingen door den bijzon der handigen Markos herhaaldelijk gepasseerd. Trouwens wie den eersten aanval doet op de Hongaarsche linie, wordt vrijwel altijd gepas seerd. Dat lot deelden alle drie de halfs. Doch de Hongaren speelden niet tegen enkelingen, doch tegen een gesloten defensie en als een onzer halfs gepasseerd was, dan kwam de back en steeds sloot de nevenman weer aan. En als dan deze voorhoede der Hongaren slechts piet luttige goaltjes met assistentie onzer achter hoede maakte en verder ten hoogste 2 of 3 kansen kon scheppen we meenen werkelijke scoringkansen dan is dat te danken het zij nogmaals uitdrukkelijk herhaald aan onze tactische, krachtige, puik en onvermoeid spelen de defensie. Ook de Tilburger Pellikaan kan weer op een goeden wedstrijd terug zien. Hij is dan geen fijne speler a la van Heel, maar hij is geweldig energiek en daarbij ook pootig. Zijn techniek eischt nog verbetering, doch nu reeds is hij zijn plaats ten volle waard. In de achterhoede Viel van Run op door zijn in eens opvangen en weg ..knallen van den bal Weber speelde ook uitstekend; tallooze aanvallen braken op hem als de'branding lam slaat op een rots. Zijn keurige backpartij werd echter iets bedorven doordat hij feitelijk debet indirect tenminste was aan 'n der Hongaar sche doelpunten, wat echter eveneens aan van Run kan worden verweten. In beide gevallen werd een klein foutje van de verdedigers ons noodlottig, beide malen kwam v. d. Meulen voor een onverwachte situatie te staan en leidde dit tot een doelpunt' der tegenpartij. De Hongaren kwamen ietwat goedkoop aan hun goaltjes. Hetgeen echter geen afbreuk doet aan de weer uitstekende verrichting van onzen „good old" van der Meulen. Van groot belang bij onze geheele defensie is dat zij bestaat uit zonder uitzondering forsche spelers, waarvan er drie ook nog lang zijn. Zoo'n pootige verdediging ziet men niet vaak bijeen. Ook de Hongaren moesten het psyhiek meestal tegen ons team afleggen. Ze vonden dat enkeleen onzer spelers iets „hard" speelden, doch unfair niet. Toch wil het ons voorkomen dat Wcber en Lagendaal iets te veel pogen hun phy- sieke kracht als domineerende factor te gebrui ken. Men gebruike de lichaamskracht in dienst van de behendigheid en de spelkennis, doch niet als basis. Het verbaasde ons voorts dat ook van Heel zoo vaak voor vrije schoppen bestraft werd. Een geroutineerde vos als de aanvoerder van Feijen- oord moet die kleinigheden vermijden kunnen, want de vrije schoppen kunnen tot gevaarlijke situaties leiden en de individueele prestatie lijdt er ook onder. Ook de Hongaren begingen in de tweede heltt Spannend moment tijdens een aanval der Hongaren op het Nederlandsche doel; de bal wordt gekopt maar Weber zit er reeds tusschen om de situatie op te knappen. Naast den paal scheidsrechter Langenus. tot kansen, tot mooie kansen zelfs. En dan staat vast dat Nederland gisteren verreweg de beste scoringkansen gehad heeft. Het open spel via de vleugels leidde tot openingen in 't Hongaarsche verdedigingsblok die bij iets beter profiteeren van de kansen tot een overwinning hadden moeten leiden. En daarmede is dan tevens de zwakke stee in ons team aangetoond: het afwerken van de aanvallen 1 Het spel der onzen Drie spelers koppen naar den bal; even na dit moment volgde de kopbal van v. d. Broek die het Ned. doelpunt bracht. geen enkele tegenpartij bevreesd te zijn. Dat beteekent niet, dat men dan steeds zal winnen, doch wèl dat men van elke tegenpartij winnen" kin. _T Eij de beoordeeling van het spel der Hon garen willen we eerste eens vergelijken. Zij sjoeelden, naar het ons voorkwam beter dan de Zwitzers omdat zij sterker halflinie, gevaar lijker vleugelspelers hadden en zuiverder plaat sten. Alleen de Zwitsersche doelman was beter dan Szabo, die de internationale klassen (Hiden, Planicka, Séchéhaye. Zamorra env. d. Meulen in topvorm!) nog niet bereikt heeft. Hadden de Zwitsers ons team in een bui als gisteren ontmoet, waartoe het veld ook veel bijdroeg (een week veld „ligt" ons zooveel beter!), dan had oranje hier, zelfs zonder assistentie van 't geluk, gewonnen. Gaan we met onze vergelijking verder, dan was deze ploeg van gelijke kracht als die der Tsjechen, die iets fijner speelden, doch alleen minder goede backs hadden. Echter de Tsje chische spil Cambal is beter dan Sarasi, de sp. vab Hongarije. De overwinning der Tsjechen Bij het beoordeelen van het spel onzer voor hoede, speciaal dus van het binnentrio, is „men" echter vaak zeer onbillijk. Er wordt maar al te dikwijls uit het oog verloren, dat bij het mo derne voetbal we meenen speciaal het spel na de verandering van den buitenspel-regel bijna steeds een zoodanige opeenhooping van spelers voor doel ontstaat, dat de binnenspelers in den aanval haast altijd kampen moet met tegenstanders onmiddellijk op hem. Steeds heeft hij om in boksers-termen te blijven lijf aan lijf werk te verrichten. Van een binnen- speler wordt technisch en tactisch doch boven al physiek zéér veel geëischt. Een lichte of niet sterke binnenspeler is bij voorbaat ongeschikt, tenzij hij de kwaliteiten van een Adam heeft. Maar ook als we dit in overweging nemen, kunnen we over ons binnentrio niet roemen, al heeft van den Broek goed gespeeld. De Eindhovenaar heeft zich zelf overtroffen, hij maakte een mooie goal, loste nog een paar schoten, waarvan een tegen de lat, en had mo menten van oordeelkundige spelverdeeüng. Daarbij genoot hij spoedig speciale bewaking want zooals de Hongaren ons persoonlijk verklaarden al gauw vonden zij dat v. d. Broek en niet Lagendaal, die eerst de meeste aandacht had, de gevaarlijke man was. En al is hij geen „fijn" speler, al is hij technisch niet volmaakt en soms iets langzaam, zijn spel van gisteren had toch zooveel goeds dat we hem gaarne in de wedstrijden tegen de Belgen weer in actie zullen zien, hetzij, "wanneer men geen beter speler ontdekt; als mid-voor en anders links-binnen. Op die plaats bevalt Bonsema ons maar ma tig. Trouwens de geheele linkervleugel kwam niet boven het middelmatige uit. Ook v. Nellen had goede momenten, doch ze zijn te spora disch. Bij het opstellen der Hongaarsche half backs kregen onze buitenspelers veel bewe gingsvrijheid. Ondanks het feit. dat Wels het beste deel van de Hongaarsche defensie tegen over zich had, maakte de kleine Gorcummer er een dankbaar gebruik van, doch slechts spora disch heeft de Delftenaar zooveel dash en ini tiatief betoond, dat hij gevaarlijke aanvallen inleidde. Wels was puik en heeft zijn plaats in de wedstrijden tegen de Belgen weer verdiend, precies als van den Broek. Wij achten de proef met Lagendaal als rechts binnen niet geslaagd en waar in Antwerpen Adam helaas weer niet van de partij zal kunnen zijn, zal men hier tot een nieuwe proef neming moeten gaan. Toch deed de Xerxaan in de tweede helft vaak tactische dingen, doch het gemis van een zuivere lichaamstechniek leidt tot een te langzame start, fnuikend voor een binnenspeler. Het voordeel, zijn lengte, buit hij echter uitstekend uit, al is zijn koppen min der goed gericht dan b.v. van Anderiesen. Dat koppen blijft een groote kracht van den Amsterdammer, die daarmede tegenover de flink gebouwde maar niet groote Hongaren in het voordeel was. Het trappen van Anderiesen in dat opzicht fouten en Markos en Szabo deden toen bovendien een paar malen een beetje min der correct. Doch van belang was 't niet en alge heel was het een faire kamp, waaraan het pu bliek een prettige herinnering behouden zal. Het publiek was enthousiaster dan bij vorige wed strijden en vooral in de zeer spannende tweede helft leefde het geheel mee. Dat het echter fluiten gaat als 't vindt dat een keeper niet snel genoeg uittrapt. Is bespottelijk en als een uiting van chauvinisme te beschouwen. De Belg Langenus heeft dezen wedstrijd rustig en zeker geleid, al ontkwam hij niet aan enkele foutjes. Het was overigens een jubileumwedstrijd voor hem. Hongarije was n.l. het 25e land dat onder zijn leiding speelde. Tenslotte vermelden we nog, dat de leiders van het Hongaarsche team zich verrast toonden over het volgens hen defensief zeer sterke spel der Hollanders. Onze Hollandsche aanval kreeg vrij wel geen kans. doch paste zich ook niet goed aan, meenden de leiders der Hongaren. „We ho pen in Rotterdam te toonen dat we ook doelpun ten kunnen maken!" Het Nederlandsch elftal speelt in zwarte broek, rood-w.it omslagen om blauwe kousen en het bekende oranje-hemd. De Hongaarsche ploeg is in witte broek en wijnroode trui gestoken. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Nederland: Van der Meulen Weber van Run Pellikaan Anderiesen van Heel Wels Lagendaal v.d. Broek Bonsema v. Nellen Scheidsrechter O Langenus (België). Titkos Bihami Teleki Cseh Markos Lazar Sarosi Baratky Biro Koranyi Szabo. H o n g a r ij e Twee misverstanden in de Ned. defensie, het afwerken der aanvallen de zwakke stee. De Hongaarsche aanvoerder raadt bij den opgooi het beste en laat Nederland tegen de zon in spelen. Van den broek trapt af, maar nauwelijks heeft de bal eenige omwentelingen gemaakt of hij is reeds in het bezit van de gasten, Sarosi dirigeert hem naar zijn rechter vleugel, een vlugge ren en van der Meulen is al in actie bij een schot van Cseh, dat onze doelverdediger goed verwerkt. Spoedig komen de Hongarijen terug; weer zendt de spil het leer naar rechts, nu schiet Markos naast. Bij een ren van Titkos kan deze nog juist voorzetten voordat Weber bij hem is; de bal wordt door i Run teruggewerkt doch de linksbuiten krijgt hem weer toegespeeld, maar ook deze plaatst achter. De druk der Hongaren houdt aan: een scherpe voorzet van Markos suist naar ons doel, v. d. Meulen stompt den bal uit de richting, Titkos vliegt er op af, kogelt hard in, doch het projectiel glijdt langs Weber's body af en van Run trapt het gevaar het verre veld weer in. Nieuwe aanval der gasten: nu dreigt Markos met een hard schot een treffer in den bovenhoek te plaatsen, maar Weber kopt met blonde stuwing den bal over de lat. De hoek schop wordt weggewerkt. We zitten op die manier reeds van de eerste minuut af ons hart vast te houden en het is een ware verluchting als onze voorhoede einde lijk ook in de gelegenheid komt een aanval op te zetten. In eerste instantie wordt deze afge slagen, doch Pellikaan vangt het leer op, pas seert het naar het centrum der voorhoede en v. d. Broek zendt resoluut den eersten kogel in, dien Szabo houdt. Nu we een keer de rich ting gevonden hebben, raken de voorhoede spelers wegwijs. Uit een vrijen trap wordt de bal in het Hongaarsche doelgebied geplaatst, doch Koranyi heeft er z'n slof reeds onder gezet eer de situatie eer ernstig karakter aanneemt. Van Nellen probeert het ook eens, doch zijn verre voorzet kan niet worden achterhaald. In fraaie combinatie gaat het leer nu van Pellikaan via Wels naar Lagendaal, deze legt het voor de voeten van v. d. Broek, een enorm schot, de kogel snort een handbreed boven over de lat Keurig samenspel van den Hongaarschen linker vleugel brengt den bal voorbij Pellikaan en ver volgens langs Weber, nu zet Titkos voor, maar van Run rent den bal tegemoet en trapt hem weg. Direct zijn de vlugge Hongaren terug; dit maal trapt de Eindhovenaar royaal over den voorzet van den linksbuiten heen, Cseh vliegt er op af, doch v. d. Meulen grijpt bij den doel paal tijdig in en het gevaar is weer geweken Intusschën gaat het samenspel bij ons beter sluiten. Van Run plaatst naar voren, van den Broek zendt den bal naar links, van Nellen zet voor, Koranyi vangt op en speelt op z'n doel man terug. Ook de volgende aanval gaat van den Ned. linkervleugel uit; wanneer de buiten man nu naar het centrum plaatst, loopen Bonsema en v. d. Broek elkaar in den weg, Lagendaal is te laat en Lazar werkt weg. Een vlotte combinatie tusschen Bonsema en van Nellen breekt tenslotte op buitenspel van laatst genoemde. Wels, die veel te weinig in het spel betrokken wordt, zet afgemeten voor. v. d v. d. Broek zendt het leer met een omhaal naar Lagendaal, deze wil ineens schieten, doch raakt den bal maar half, zoodat de goede richting ontbreekt. De meeste aanvallen der Hongaren stuiten voorzoover ze niet door Pellikaan gebroken wor den, op Weber, die een pracht-partijtje staat te verdedigen. Wanneer de Longa-man Bonsema den bal toespeelt, volgt een kort drijven en een goed schot, dat Szabo evenwel houdt. Aan den anderen kant schiet de Hongaarsche midden voor over. Het technisch werk en de balcontróle der gasten staan een flink stuk boven het spel der oranje-mannen; ze houden den bal laag langs den grond en hun aangeven en positie-kiezen is uitstekend. Een voorzet van Cseh veroorzaakt een strubbe ling in ons doelgebied, de bal wordt naar links gespeeld, maar juist als de toestormende Titkos wil schieten, grijpt Weber afdoende in; hij expedeert het leer ver naar voren, Lagendaal stuwt het door naar den linkervleugel, van Nellen tikt het zijwaarts naar Bonsema, deze schiet, doch akelig slap, de bal raakt nog Koranyi's voet, zoodat het een hoekschop wordt Hieruit plaatst van Nellen goed voor, maar een met een vrijen trap bestraften overtreding der onzen fnuikt het verder gevolg. De Hongaarsche rechtsbinnen brengt even onrust in onze achter' hoede en schiet dan over. Van Heel zet Lagen daal aan het werk, deze passeert naar links, van Nellen drijft op en tikt dan terug naar Bonsema de Groninger schiet weer via Koranyi achter en de hoekschop blijft andermaal zonder resultaat, Nederland neemt de leiding. der nadeelig gevolg is te boven gekomen, volgt weer een snelle aanval der oranje-klanten. De Hongaarsche achterspelers zijn tot de midden lijn opgedrongen als de bal ver naar voren wordt gespeeld; van Nellen draaft er achter aan, de Delftenaar zet voor, Lagendaal zwaait zijn formidabel been, een knoerst volgt, maar het projectiel treft het lichaam van Biro, die aldus een doelpunt voorkomt. Dadelijk hierop een» nieuwe Nederlandsche stormloop, thans via den rechtervleugel; Wels zet scherp voor, de doelverdediger vangt uitloopend den bal op, 'n fractie van een seconde vóórdat v. d. Broek zich in volle lengte naar het leder werpt. Direct dreigt nu 't gevaar aan onzen kant: Pellikaan mist een pass van Weber, Titkos pikt den bal onmiddellijk op en zendt een hard schot in, dat v. d. Meulen keurig stopt. Hongarije maakt gelijk. i Bij een algemeenen aanval van de Hongaar sche voorhoede wil Weber, die den bal beter aan v. d. Meulen ter behandeling had kunnen laten, om Bihami heendrijven; beiden komen te vallen, v. d. Meulen loopt op het geval toe maar de op den grond liggende Hongaar ziet het leer nog binnen zijn bereik, hij trapt 't naar het verlaten doel en kalm huppelt de ge lijkmaker over de lijn. (11). Afschuwelijk misverstand in onze verdediging! Er resteeren van de eerste helft nog 10 mi nuten. De voorhoede der gasten voert het tempo nog hooger op. Een schot van den links buiten wordt door van Run onschadelijk ge maakt, een keurig dito van den rechtsbinnen gaat net naast. Bij een sluitende combinatie van den linkervleugel mist Bihami in uiterste in stantie. Dan wil Lazar het in z'n eentje probee- ren; van het middenveld drijft hij tot dicht bij doel, doch door het daar samengetrokken bosch van beenen komt hij niet heen; Weber bemach tigt nu den bal, speelt het naar Anderiesen, die het verder de vlakte opwerkt. Mooi grijpt van Run in bij een snellen ren van Cseh; de Eind hovenaar trapt den Hongaar den bal net voor de voeten weg als hij schieten zal. Nadat onze rechtervleugel zich heeft vastgeloopen op Biro en v. d. Meulen een hard schot van Teleki heeft verwerkt, komt de pauze. Deze waarschuwing is bedoeld voor hen, die moeite hebben met het onthouden van het woord „Stop" wanneer zij fiets of auio besturen. Opnieuw komt, opgestuwd door van Heel nu onze linkervleugel in actie, van Nellen zet fraai voor, v. d. Broek kopt met 'n energieken hoofdknik den bal naar doel, Szabo grijpt er naar, doch het leer passeert buiten zijn bereik de witte lijn. (10). De wedstrijd is thans 25 minuten oud. Het enthousiasme der menigte is nog niet bedaard als Wels, die op een ver vooruitgespeelden bal is toegeloopen, Biro een hoekschop afdwingt, Telbaar succes verkrijgen we hieruit intusschën niet, want de voorzet wordt onderschept. Aan de overzijde zit men ook niet stil en Markos zendt een diagonaal schot in, dat v. d Meulen, hoog opspringend, keurig grijpt. Bij een ver doorgezetten aanval van den Hongaar schen rechtervleugel vreezen we het ergste, doch Cseh maakt vlak voor doel hands. Wan neer Pellikaan een bal onvoldoende wegwerkt, krijgt de linksbuiten der tegenpartij 't leer te pakken, hij zendt het naar midden door, waar de rechtsbinnen opvangt en naast schiet. Mar kos krijgt het weer op z'n heupen, hij vliegt als 'n wervelwind langs van Run maar z'n voorzet is, als vele te voren, veel te scherp en de bal gaat achter aan de andere zijde van het doel. Bij de herleefde activiteit der Hongaarsche- aanvallers krijgt Weber volop gelegenheid om uit te blinken. Schitterend onderbreekt hij ver schillende stormloopen, hij laat zich niet op zij zetten en elke aarzeling of incorrecte pass wordt door den Hagenaar onmiddellijk afgestraft. Nadat van Run den bal heeft vrijgemaakt, zendt van Heel hem verder langs de lijn, van Nellen drijft naar binnen en schiet, de kal ketst tegen den onderkant der bovenlat, stuit naast den doelverdediger op den grond, 'n Goede handbreedte achter de lijn, Szabo haalt het leer met een armzwaai weer naar voren en werkt weg. We constateerden dat hier een doelpunt was gemaakt doch scheidsrechter Lan genus kon het van zijn standpunt niet consta- teeren. Hij geeft een ,.neergooi"-zal op drie meter afstand van 't Hongaarsche doel, en in de schermutseling wordt het een hoekschop. Met een pracht-effect bal plaatst van Nellen hieruit voorbij den uitersten paal, Wels haalt het leer om doch kan zijn schot geen richting geven en de kogel vliegt ver naast. Nadat het Ned. elftal ook een hoekachop soa- De tweede helft. Hongarije zet direct een aanval op, die door van Heel wordt onderbroken. De gasten zijn spoedig terug; uit een vrijen schop richten ze den bal op ons doel, van Run kopt weg, doch raakt hem onvoldoende zoodat Markos het leer binnen zijn bereik krijgt maar de rechtsbuiten schiet gelukkig naast. Bihami doet het bij een aanval van den linkervleugel beter: hij zendt een kogel onder de lat maar v. d. Meulen blijkt daar tegen opgewassen. Ook een harde schuiver van Cseh wordt door Gejus gehouden. Lagendaal en v. d. Broek combineeren vlot en als de laatste Wels in de actie betrekt, volgt een fraai vleugelschot, de doelverdediger springt naar den bal en werkt het langs den paal achter. De Unitas-man neemt den hoekschop scherp; nu slaat Szabo mis, een strubbeling voor de doellijn ontstaat waarbij het leer achter gaat. Heftig reageeren de Hongaren; Pellikaan, We ber en van Run weren zich echter geducht, de vleugelspelers der tegenpartij plaatsen achter,' zoodat v. d. Meulen persoonlijk zelden in het geding betrokken wordt. Pellikaan dirigeert den bal dan weer naar Wels, via Lagendaal en van Nellen komt hij bij den Unitas-man terug, deze raakt 't leer kwijt doch Pellikaan hoeft, 't direct weer te pakken, hij wordt evenwel legen de wereld gepoot en de vrije schop, die hieruit resulteert, wordt afgeslagen. Een benauwd oogenblik doorleven we als de bal uit een hoekschop scherp voor ons doel wordt geplaatst, van Run stuwt hem met z'n hoofd uit de richting doch vooraleer Lagendaal contact met he£ leer kan krijgen, heeft de toe snellende Sarosi het reeds bemachtigd, de spil schiet onmiddellijk in maar de kogel suist over de Nederlandsche lat. Nu komt oranje flink in het offensief. Lagen daal passeert naar Wels, die zijn schot door Ko ranyi met de handen ziet gekeerd, de vrije schop btengt een doelrijpé kans doch meteen wordt die teniet gedaan door een overtreding van Bonsema. Een goed door Wels genomen hoekschop zet ook al geen zoden aan den dijk. Opnieuw komt de Gorcummer terug, hij passeert naar Lagendaal deze geeft door naar v. d. Broek die om Koranyi heendrar.it en dan een kern-schot inzendt; Szabo stompt den kanjer terug, Bonsema vliegt toe, loopt met den bal door tot bij de achterlijn en schiet dan gericht op doel; Koranyi heeft zich intusschën hersteld en trapt den bal van de lijn terug, aldus een zeker schijnend tegenpunt voorkomend. Maar het gevaar is nog niet gewe ken, want daar is het ronde ding al terug,; Anderiessen heeft het opgevangen, plaatst voor doel, de bal blijft even zweven, dan ruimt Biro op afdoende wijze op. Momenten van hooge spanning! De onzen laten niet af: Bonsema plaatst naar buiten, 'n nek-aan-nek-race tusschen van Nellen en Baratky volgt.en als de Hollander naar binnen wil plaatsen, vliegt de bal via den Hongaar ach ter, De hoekschop wordt scherp genomen, de springende doelman slaat den bal boven alle hoofden weg. 'n Mooie combinatie van Heel Bonsemavan Nellen stikt in buitenspelstand van den Delftenaar. Een oogenblik wordt het Nederlandsch élan gebroken door 'n hoekschop voor de Hongaren, 't Is een korte dreiging want van Run kopt den voorzet weg, van Heel zendt den bal verder door naar den anderen vleugel. Wels pikt hem op, plaatst naar 't midden, v. d. Broek schiet doch Koranyi onderschept den kogel. Bij den volgen den. een enorm vluggen aanval van Holland schiet Wels achter. Dan is het even gedaan met het initiatief der onzen. De Hongaarsche rechtervleugel brengt Typische standl van den zwaar belaagden Hongaarschen doelverdediger. snel op doch Markos vervalt voortdurend in de zelfde fout en weer gaat zijn te scherpe voorzet achter. Via den linkervleugel komen de gasten terug: Titkos schiet diagonaal keurig in, van der Meulen stojnpt het gevaar evenwel uit de buurt. Opnieuw snelt de linksbuiten naar voren, zijn voorzet gaat achter langs onze verdedigers, Cseh krijgt in vrije positie een dot van 'n kans, hij behoeft het projectiel maar eeq zetje te geven doch, blijkbaar op dit koopje niet bedacht, mist hij grandioos. Bij den volgenden aanval der Hongaren redt van Run de situatie als Markos weer schietgelegenheid heeft. Teleki drijft nu door onze verdediging heen; fraai is het schot, waarmee hij dit technisch werk besluit doch briljanter nog is de wijze waarop v. d. Meulen in volle lengte zich naar den kogel werpt en hem uit de richting duwt. Wel vangt Bihami het leer nog op, doch in zijn vaart schiet hij hard naast. De spanning is ten top gestegen! Vliegensvlug verplaatst Nederland het spel; van den Broek rent langs den toeloopenden Koranyi heen, met een knalt hij een reuzenkogel op doel, de kei springt terug van den paal, die met heel het latwerk te daveren staat; Wels vangt, drie meter van doel, den stuiter op, een nieuwe knal, helaas de kanjer suist naast. Zichtbaar teleurgesteld trekken de Hollandsche aanvallers terug, maar reeds is de be door Szabo uitgetrapt en. vliegt het leer naar dcü ïjon- gaarscheti linkervleugel; Titkos drijft 't vérder langs de lijn, 'n scherpe voorzet volgt, vart der Meulen is er op verdacht en staat reeds irrigrijp- positie; yan Run evenwel tikt den bal nóg even aan, 't leer krijgt een onverwachte wending, draait voor Teleki's voeten en den middenvoor kost het weinig moeite om den knikker, voor Gejus nu onbereikbaar, in ons doel te plaatsen. (1—2). Een tweede misverstand dat duur wordt be taald! We vallen aldus van de eene emotie in de andere sensatie. Er zijn nog 18 minuten te spelen. De Hongaren hebben hun zelfvertrouwen terug en spelen weer rustig hun secure spel. Een alge- meene aanval brengt den bal ver in ons doel gebied, Teleki zendt een hard schot in, v. d. Meulen werkt het leer fraai over de lat. De hoek schop wordt door Sarosi overgekopt. Een tijd lang moet oranje zich bepalen- tot destructief werk, het breken van de Hongaarsche combi naties en zelden lukt het den onzen in deze periode een aanval op te zetten en door te voe ren. Wanneer het zoover komt, wordt te lang gedreven in onze voorhoede en het samenspel verwaarloosd. Langzamerhand de minuten worden kost baar! komt het Nederlandsch elftal dan de inzinking te boven; de middenlinie kwijt, zich weer goed van haar steunende taak en drijft de voorhoede telkens op. De linkervleugel dwingt een hoekschop af; van Nellen plaatst voor, Szabo slaat den bal weg, Wels schiet weer in doch andermaal wordt het leer de toegang tot het doel versperd. De Hongaren zenden thans herhaalde lijk den bal over de zijlijn om tijd te winnen, wat fluitconcerten ontlokt aan het publiek. Ook vallen er vinnigheidjes met vrije schoppen als gevolg te constateeren in de hitte van den laat- sten strijd. Zoo wordt eens van den Broek, als hij in gunstige positie den bal van v. Nellen ontvangen heeft, van zijn voetstuk neergehaald en de vrije trap brengt dan ook al geen baat. De laatste minuten zijn geheel voor Nederland. Van den Broek zendt het leer naar den vleugel, van Nellen forceert een hoekschop; hij zet hier uit scherp voor en Szabo moet den bal weer ach ter stompen. Andermaal plaatst de Delftenaar mooi voor, maar Biro duwt met z'n hoofd het leer uit de goede richting. Met alle élan zwoegt oranje in de resteerende minuut voor den gelijk maker; Pellikaan meent een opening te zien, hij knalt in de goede richting maar weer werkt de doelverdediger achter! De laatste hoekschop wordt genomen, van Nellen zendt den bal voor doel doch onmiddellijk fluit nu Langenus eindi gen. Bedreiging van het Hongaarsche doel. P de zwarte uzzlc; ivaar zit de oranje-voorhoede met broeken f.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4