h PRIJSPUZZLE No. 38 VERKIEZINGSCONGRES DER S.D.A.P. f iMÉÉlMii MAANDAG 6 MAART 1933 DE GELDSCHIETERS IN MOSKOU? EERSTE ZITTING IN DE KEIZER KARELSTAD. Felle critiek van Schaper op de Arbeiderspers. GEEN VOORUITZICHT OP DEEL NEMING AAN DE REGEERING. ■igg|g||Jjil I Geld voor taxi's, dure zalen, uniformen en muziek instrumenten. VERLENGING DIENSTTIJD VOOR PENSIOEN. ijlf VOORSTEL TOT EEN GODSVREDE VOOR VIER JAAR. NEDERLANDSCHE TOONEELUNIE. RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN N ij m e g e n, 4 Maart 1933. Op de grens van Noord en Zuid, in de schaduw van het Valkhof en in de nabijheid van het hoofdgebouw der Katholieke Universi teit, houdt de S. D. A. P. haar wapenschouw voor de verkiezingen in de plaats van het gewone Paaschcongres. In zekeren zin kan deze congresstad symbolisch worden genoemdzij teekent de positie der S. D. A. P., die boven den Moerdijk haar hoogtepunt schijnt te heb ben bereikt en alleen op voortgang kan rekenen indien zij erin zou slagen den geweldigen slag boom van het Katholieke Zuiden te overwel digen. Of zij hierop zelf rekent, mag betwijfeld worden. Wel spreekt voorzitter Oudegeest over „de laatste levensjaren van het kapitalisme", maar men krijgt den indruk, dat de sociaal- democratie zelf nationaal en internationaal veel meer in het defensief is gedrongen. De slechte internationale positie wordt voldoende getee- kend door het feit, dat de secretaris der Inter nationale, Adler, niet eens aanwezig kon zijn, evenmin als een Duitsche afgevaardigde. Slechts een Belgisch afgevaardigde was aanwezig, die ook een begroetingswoordje sprak, maar in mineur. Ook in België kan de sociaal-democra tie niet van zegepralen gewagen. De rede van den heer Oudegeest was rustig, rustiger dan de toon, die klinkt in de soc.-dem. pers. Oudegeest weet, dat de S. D. A. P. voor zeer zware verkiezingen staat en dat de toe standen in Duitschland hier hun weerslag kun nen hebben. Maar hij vraagt om koel te blijven. Wat de ontwapening betreft„wij hebben wei nig in de melk te brokkelen", erkent de heer Oudegeest. Een troost voor het congres was, dat Vliegen uit de ontwapeningsdelegatie was getreden naar aanleiding van het gebeurde inet „De Zeven Provinciën". Het feit heeft indruk gemaakt op de S. D. A. P., althans te oordeelen naar het hartelijk applaus, dat Vliegen kreeg. Hadden de Congresgangers al kennis genomen van het rustige oordeel, dat Albarda in de pas verschenen aflevering van „De Soc. Gids" schreef Zoo ja, dan moet het oordeel over de repressie van de regeering wel anders lui den. Maar een sociaal-democraat ziet deze dingen andersOudegeest zegt, dat de gods dienst geen oogenblik in het geding is. Meteen ontvangen wij „De Notenkraker", waarin een spotprent staat tegen onze Katholieke bisschop pen. Zij worden voorgesteld als handlangers van het Hitlerianisme, het stelsel, dat door meer dan één bisschop uitdrukkelijk verboden is. Wordt dit nu inderdaad vergeten Zooals blijk baar ook het werk van andere groepen der bevolking in het belang der werkloozen ver geten wordt Natuurlijk wijst iedere partij graag op het geen zij doetde S. D. A. P. echter suggereert voortdurend, alsof zij alleen de partij der „ver drukten" is. Dit is aanmatigend en alleen be lemmerend voor constructieven opbouw. Ten slotte kan geen partij bereid zijn tot samen werking met een groep, die alles wat er aan goeds geschiedt, heel rustig op eigen conto schrijft. Dit is trouwens een internationaal gebrek der S. D. A. P. De vertegenwoordiger uit België schijnt bijvoorbeeld in den waan te leven, dat het verdrag van Ouchy te danken is aan de inspanningen der socialistische partijen. Het is lichtelijk naïef. Realistisch was zijn waarschu wing, dat de nationalistische vloedgolf in Duitschland sterker invloed uitoefent op de defensie-politiek van België dan men in Neder land vermoedt. Er was in de openingsrede één pikant mo ment de heer Oudegeest memoreerde twee „muiters", n.l. Karl Marx enWillem de Zwijger. Maar enthousiast applaus was er niet en geestdriftig was de rede ook niet. Zooals ook het verslag van den penningmeester met een tekort van 16.000 gulden niet precies wees op buitengewonen bloei. Dat er iets ontbreekt aan den diepgang der partij, blijkt trouwens uit het feit, dat op het weekblad „De Sociaal- Democraat" in één jaar tijds een kleine 7000 gulden werd verloren. Het blad zal nu eens in de veertien dagen inplaats van wekelijks verschijnen. In tegenstelling met andere congressen, was de publieke tribune niet zeer druk bezet. Maar de congresgangers zelf vulden heel de beneden zaal. Zij hebben zware dagen voor den boeg er wordt heden van 2 tot 6 en van 8 tot half 12, morgen van 9 tot 1, van half 3 tot 6 en van 8 tot half 11 vergaderd, terwijl men Maandag nog congresseert van 9 tot half 5. Maar als onze eerste indruk niet bedriegt, zal dit een rustig congres worden. Wij kunnen ons daar over alleen maar verheugen de tijd, dien wij beleven, is er waarlijk niet een om de span ningen op te voeren en ook zij, die ver buiten de rijen der S. D. A. P. staan, zullen er zich alleen maar over kunnen verheugen, wanneer de op een na grootste partij haar kracht zal zoeken in positieven opbouw inplaats van in het aanvuren van revolutionnair sentiment. Menige man in de S. D. A. P. mocht een voor beeld nemen aan een der spreeksters, die nu al 't woord voerde. Wij hebben haar o. a. te Haarlem den strijd zien voeren tegen den linker vleugel. Nu stond zij er weer en sprak haar afgrijzen uit overde groote mannen-meer derheid op het Congres. Als dat zoo blijft, wordt 't niets met de propaganda onder de vrouwen Critiek op de sensatiepers. De verschillende afgevaardigden oefenden vooral scherpe critiek uit op de sensatiepers der S. D. A. P., welke meer en meer het karak ter van boulevardbladen aannam. Deze critiek werd het scherpst geformuleerd door het Tweede Kamer-lid den heer J. H. Schaper, die tegen zes uur aan het woord kwam en uitdrukkelijk verklaarde het met de poli tieke leiding van het „Volk" niet eens te zijn. Hij bracht die leiding in verband met de aan hitsende „koppen" in de arbeiderspers, die den smaak bederven. De heer Schaper achtte dit geen behoorlijke journalistiek en maande aan tot de grootst mogelijke voorzichtigheid en nauwkeurigheid. De „aangekleede marinier" en bedekte dreige menten met dienstweigering noemde hij ge vaarlijk. De professoren Goudriaan en Bonger werden bestreden in het „Volk", maar hun artikelen, waartegen men zich richtte, werden niet afge drukt. Onder eenige deining van het congres bracht spr. eerbiedig hulde aan de karaktervastheid van de Amsterdamsche raadsleden Polak, Os- sendox'p en v. d. Bergh, die niet hadden gebo gen voor kruiers-democratie. De heer Schaper meende, dat de eer van de democratie en van de S. D. A. P. zijn verklaring vorderden, maar uit de interrupties van het congres bleek wel oppositie tegen zijn ideeën. Resolutie. Het partijbestuur heeft aan het congres de Volgende resolutie voorgelegd Het Congres der S. D. A. P., gehouden te Nijmegen op 4, 5 en 6 Maart 1933, verklaart i. De Partij gaat den verkiezingsstrijd tege moet met een diep besef van den grooten ernst der omstandigheden van het oogenblik. Terwijl tr économische crisis, die al meer dan drie jaar woedt, in stede van te luwen in omvang en hevigheid toeneemt, hebben de door oorlog en crisis veroorzaakte politieke en geestelijke ver wildering in het buitenland geleid tot gebeur tenissen, die op zichzelf reeds zeer ernstig, van nog veel erger dingen de voorboden kunnen zijn. 2. De Partij doet in deze omstandigheden, bij de opening van den verkiezingsstrijd, een dringend beroep op alle mannen en vrouwen van het Nederlandsche volk, in wie door de crisis het verlangen naar het socialisme is ver sterkt of gewekt en die de gebiedende nood zakelijkheid erkennen, om de democratische beginselen en instellingen te verdedigen tegen de groote gevaren, die deze van verschillende zijden bedreigen. 3. De Partij zal wederom geheel zelfstandig aan den verkiezingsstrijd deelnemen, op den grondslag van haar beginselprogram en ter ver sterking van den invloed der sociaaldemocratie op het staatkundig leven. 4. De Partij stelt zich voor de komende par lementaire periode ten doel zoo krachtig moge lijk te bevorderen, dat de crisisnood, die groote deelen der bevolking in de steden en op het platteland, hier te lande en in de overzeesche gewesten, drukt of bedreigt, zooveel mogelijk worde gelenigd of afgewend dat het werly der hervormingen op het gebied van het sociale leven en op dat van het onderwijs, zoo spoedig mogelijk worde hervatdat de geestelijke vrij heid van alle richtingen worde geëerbiedigd dat een doortastende vredes- en ontwapenings- politiek worde gevoerddat de weg naar de socialisatie worde ingeslagen. 5. De Partij stelt zich tevens ten doel de krachtige bescherming en de verdere ontwikke ling van de democratie en van het parlementaire stelsel, als middelen om den invloed des volks nu en in de toekomst ten volle tot zijn recht te doen komen. De deelneming aan de kabinetsvorming. 0. De Partij verklaart niet bereid te zijn om haar medewerking te verleenen tot de vorming van een zoogenaamd nationaal kabi net, waarin de S.D.A.P. als een minderheid tegenover de vereenigde burgerlijke partijen weinig of niets van haar doeleinden zou kunnen verwezenlijken, terwijl zij verantwoordelijk zou worden gesteld voor een, door de bur gerlijke meerderheid bepaald, on-socialistisch of anti-socialistisch beleid. 7. De Partij blijft weliswaar in beginsel bereid deelneming aan de regeering te over wegen, mits op duidelijk omschreven voor waarden, indien na afloop van de verkiezim gen en op grond van haren uitslag in de nieu we Kamer een meerderheid zou zijn te vor> men, bereid en in staat om met een parlemem tair kabinet de wetgeving en het bestuur des lands te leiden in democratische banen, in den hierboven aangegeven zin. Zij constateert echter, dat in de tegenwoordige omstandig heden dat vooruitzicht niet bestaat, aange zien in den laatsten tijd een hevige anti-socia listische stemming zich van alle groote burger lijke partijen zonder onderscheid heeft meester gemaakt, terwijl de democratische groepen te zwak zijn om met de S.D.A.P. een meerder heid te vormen. 8. De Partij handhaaft in elk geval haar besluit, dat de vraag, of de omstandigheden, de vooruitzichten en de voorwaarden zoodanig zouden zijn, dat zij aan een kabinetsvorming zou kunnen deelnemen, alvorens een defini tieve stap daartoe mocht worden gedaan, na overleg met de Vakbeweging, ter beslissing moet worden voorgelegd aan een buitenge woon congres der Partij. 9. De S.D.A.P. roept de arbeidersklasse van Nederland, en alle met haar maatschappelijk verwante en gelijkgezinde groepen en perso nen op, om ondanks alle verschillen op ander dan sociaal-politiek gebied bij deze verkie zingen met haar één groote macht te vormen, ter bescherming van den vrede, ter verdedi ging van de democratie en in het algemeen ter bevordering van de door de Partij voorge stane politiek. De ochtendzitting werd gisteren o.m. gewijd aan de herdenking van den 50sten sterfdag van Karei Marx met een rede door den heer J. F. Ankersmit. In de Zondagmiddagzitting gaf Dr. F. M. Wi- baut een toelichting op de door het Partijbe stuur voorgestelde wijziging van de conclusie van het socialisatierapport. De heer A. van Arkel en de heer W. v. d. Sluis burgemeester van Goor lichtten de con clusies van de landbouwresolutie toe. De heer W. H. Vliegen bracht rapport uit namens de commissie, die de amendementen op het verkiezingsprogram had onderzocht. In het Dag. Bestuur der Partij werden de voorzitter en de secretarissen de heer Oude geest en mej. Ribbius Peletier en de heer Wou denberg herbenoerhd, voorts de heeren Boek man, Matthijssen en Wibaut. In het verdere partijbestuur werden herko zen de heeren Albarda, Banning, Drees, van Eek, Mej. Suze Groeneweg en de heeren Vlie gen en Zwetbroek In de vacature Ir. Cramer zal een herstem ming moeten plaats vinden tusschen Stokvis en Kiès. HET MAKEN VAN LEGERHEMDEN. Het 2de kamerlid Mej. De Jong heeft den Minister van Defensie gevraagd of in Septem ber 1932 aan de N. V. tot Exploitatie van Bendien's Confectiefabrieken, te Almelo door de Regeering een leverantie is gegund tot het vervaardigen van 40.000 „legerhemden" mede ter bevordering van werkverruiming in het confectiebedrijf. Verder vraagt zij of het den Minister bekend is, dat deze hemden of al thans een deel daarvan nu worden gemaakt in het klooster „De Goede Herder" (gemeente Almelo) en zoo ja, of de minister dan bereid is maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, dat het maken dezer hemden niet zal geschieden in het klooster, zoodat aan het oor spronkelijk gestelde doel der werkverruiming ten volle zal kunnen worden voldaan. i o Mr. P. W. Kamphuisen, nieuw benoemd hoogleeraar aan de Nijmeegsche universiteit, De Amsterdamsche correspondent van de „Residentiebode" schrijft aan zijn blad: „Te Amsterdam is sinds een half jaar een intense communistische actie waar te nemen. Het was voor velen geen geheim meer, dat het met de geldelijke middelen van de Communis tische Partij Holland voor een jaar terug zeer slecht gesteld was. De leden van de C.P.H. bestaan voor een groot deel uit werkloozen die geen of zeer weinig contributie kunnen bij dragen en de resteerende leden zijn arbeiders, die ook al niet te veel kunnen missen. Er waren een maand of acht geleden herhaaldelijk dan ook moeilijkheden, o.m. met de gemeente over de betalingen van geleverden stroom voor de drukkerij van „De Tribune". Er is meer malen gedreigd met buiten-stroom, doch op het laatste moment kwam het benoodigde geld bijeen, hoewel met veel moeite. De verhuur ders van vergaderzalen wilden wel aan de C.P.H. verhuren, doch wenschten vooruitbeta ling van zaalhuur. Hierin is sinds enkele maan den verandering gekomen en wel op opval lende wijze. Het dagblad „De Tribune" is ver groot, nieuwe machines zijn aangeschaft, het gebouw van de drukkerij is geheel voorzien van dure afsluit-rolluiken, een groote moderne bestèl-auto is aangeschaft, in het centrum van de stad N.Z. Voorburgwal 274 is een groot pand gehuurd tot Juni a.s. dat dienst zal doen als verkiezings-bureau, telefoon-aansluitingen zijn aangebracht, op zestien plaatsen in de stad heeft men kelders, boven- of benedenhuizen ge huurd waar de partijgenooten bij dag en nacht toegang hebben en waar bij dag, avond of nacht geregeld kleine vergaderingen gehouden worden. De laatste maanden heeft de C.P.H. ongeveer veertig groote vergaderingen belegd en wel in zalen als het Concertgebouw, Dia mantbeurs, gebouw Harmonie, Bellevue, Hand werkers-Vriendenkring, Hierbij zijn zalen die 250, 150 en 100 per avond kosten. Aan de groote demonstratie enkele weken geleden op Zondag gehouden en die een van de grootste was die de C.P.H. te Amsterdam bijeen heeft weten te brengen, was veel geld besteed, een driehonderd beschilderde doeken en vlaggen werden medegevoerd. Uniformen voor Rood- frontstrijders zijn aangeschaft evenals muziek instrumenten voor het muziekkorps. De be stuurders van de C.P.H. reizen en trekken en rijden druk auto en taxi. Dit alles kost zeer veel geld. Vanwaar komt dit geld? Het zou zeer belangrijk zijn dit eens te weten". DE ACTIE DER „STORMTROEPEN". Uit den geest, waarin ons een artikel in de „Stormer" geschreven leek, dat smalend afgaf op de politieke eenheid der katholieken, trok ken wij de conclusie, dat deze geloofsgenooten in hun aanvankelijk voornemen om binnen de Kath. Staatspartij te blijven ernstig aan het wankelen waren. Het jongste nummer van hun orgaan komt tegen deze conclusie op met de verzekering dat de stormers binnen het verband der Kath. Staatspartij blijven, om daar te werken aan het „herstel der eenheid door haar levend te maken". Waarvan acte! HET SMOKKELEN VAN BELGISCHE WAPENS. Onze Brusselsche correspondent meldt ons Senator de Graeve heeft in een vraag aan den minister van buitenlandsche zaken, diens aandacht gevestigd op het, via Nederland clan destien naar Duitschland smokkelen van in België gefabriceerde wapens, en er op aange drongen, dat niet alleen tegen deze handel wijze zou opgetreden worden, maar dat de export van wapens zou verboden worden. De minister deelde in antwoord hierop mede, dat het momenteel moeilijk is, om afdoende maatregelen binnen het land te treffen. De Belgische gezant te Den Haag kreeg op dracht om aan de Nederlandsche regeering te zeggen, dat de regeering van Brussel bereid is, om op vriendschappelijke wijze de maatregelen te onderzoeken die door de twee landen tege lijkertijd zouden kunnen getroffen worden, om den clandestienen handel in wapens te verhin deren. Wat den export van wapens betreft, hiervoor is nog steeds geldig de conventie van 17 Juni 1925: deze wordt thans te Genève onderzocht en België zal zich door de aldaar te nemen besluiten in zijn gedragslijn laten leiden. BATAVIA, 4 Maart. (ANETA). De „Java-Bode" meldt, dat de Regeering ac- coord ging met de voorloopige verlenging van den diensttijd benoodigd voor het verkrijgen van pensioen met vijf jaar en de overgangsbe palingen voor de nog dienenden. Thans werkt het Departement van Financiën een ontwerp verordening uit. Men is begonnen met de restauratie van het verbrande Dominicanenklooster te Zwolle. Een motie van de afd. Delft van den Vrijheidsbond. De afdeeling Delft van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" heeft in haar jaar vergadering besloten op de jaarvergadering van de Liberale Staatspartij op 11 Maart te Utrecht te houden, een motie te verdedigen, waarin het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" wordt opgedra gen zich onverwijld met de hoofdbesturen der niet-Marxistische én niet-communistische en niet-revolutionnaire partijen in verbinding te stellen, teneinde nog vóór deze verkiezingen te trachten te komen tot een Godsvrede voor vier jaren en de vaststelling van een beknopt pro gram, waarop de strijd tegen de revolution- naire partijen en voor de handhaving van staat, gezag en orde, gemeenschappelijk kan worden gevoerd, en na de verkiezingen een waarlijk nationaal kabinet kan worden gevormd. Als hoofdpunten van dit program wordt on der meer voorgesteld 1. handhaving van alle totnogtoe bereikte sociale voorzorgen, 2. opheffing van alle militaire en maritieme vakvereenigingen, 3. wetswijziging tot verwijdering van alle vrij gestelde vakvereenigingsvertegenwoordi- gers uit de publieke lichamen, 4. wetswijziging tot verwijdering van alle communistische en sociaal-revolutionnaire per sonen, die niet onvoorwaardelijk verklaren het gezag te steunen, uit alle openbare ambten en uit den dienst van rijk, provincie en gemeente. 5. vaststelling van een wetsontwerp tot ont binding van alle partijen en vereenigingen, welke een aanranding van staat en gezag be oogen, of metterdaad daarnaar streven, of in haar optreden staat en gezag aanranden, 6. beperking van het algemeen kiesrecht tot personen van een meer verantwoordelijken leeftijd van bijvoorbeeld 25 jaren, 7. herziening van het tegenwoordig kies stelsel, in dien zin, dat, met handhaving van de evenredige vertegenwoordiging, het verband tusschen kiezer en gekozene weer sterker wordt, 8. herstel van de financiën van staat en ge meente. PASTOOR E. MURé. De Zeereerw. heer E. A. M. Muré. Dastoor te Loon op Zand, is Vrijdag van de H.H..Sacra menten der Stervenden voorzien. De Nederlandsche Tooneelunie te Amsterdam houdt haar eerstvolgende bijeenkomst op Za terdag 11 dezer in de Industrieele Club, HET CONFLICT TE SILVOLDE OPGELOST- Dezer dagen heeft er een conferentie plaats gehad met de besturen van de R.K. en Christe lijke houtbewerkersbonden, die als resultaat had, dat de firma Kemperman bereid was, om de loonsverlaging van 10 pet. op 4 pet. terug te brengen. Het geheele personeel zal worden teruggeno men. Heden werd het werk hervat. De oplossing van puzzle No. 36 is STIJLEN1. antecedent, 11. modeleeren. SPORTEN1. ad rem, 2. netto, 3. talud, 4. elfde, 5. copal, 6. einde, 7. doode, 8. emmer, 9. noode, 10. toren. Als winnaars werden door het lot aangewezen A. J. J. Stomp, Noteboomstraat 28, 's-Gravenhage L. Grossier, Vrijthof 20, MaastrichtJos. c'.o Kroon, Lind B 342, Oisterwijk A. Nagelkerken, Davidsstraat 38b, Rotterdam. Hiernaast prijs-puzzle No. 38een visitekaartjes-puzzle. In de namen en adressen van deze heeren zijn hun beroepen verborgen. Welke zijn deze beroepen Ze beginnen met de letters L S O. Oplossing tot en met 10 Maart aan Puzzle-redacteur (oplossing 38) Bureau van dit Blad, bij voorkeur per brief kaart zonder verdere mededeelingen. Onder de goede oplossers worden vier bedragen verloot van 2.50. Prijswinnaar moet abonné zijn. Men ge lieve den naam op te geven, waarop het abonnement loopt. r E a r D A CORRESPONDENTIE: P. F. D„ Voor schoten. Bedoeld zijn natuurlijk de algemeen bekende vogelnamen. Weet U meerdere goede namen en vermeldt U die extra bij Uw oplossing, des te beter. Intusschen doet dit niets af of toe aan de juistheid der oplossing. W. v.'d. M. te R. Inderdaad zijn Uw oplossingen terecht gekomen en doet U mede. VS; NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Het 25-jarig bestaan der Rotterdamscbe Transportcolonne. De Rotterdamsche Transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis heeft Zaterdag ter gelegenheid van haar zilveren bestaansjubileum een wedstrijd uitgeschreven, welke gevolgd is door een feestavond in het gebouw „Odeon" aan de Gouvernestraat. Er zijn twee wedstrijden uitgeschreven, één in het verleenen van Eerste Hulp bij Ongeluk ken en één voor de Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis afdeeling Rotterdam. Aan deze wedstrijden hebben deelgenomen de na volgende vereenigingen aangesloten bij den Bond van Vereen, van E. H. B. O. voor Rotter dam en Omstreken: Vereen. E. H. B. O. „Feijen- oord" met twee groepen, Vereen. „St. Francis- cus" met twee groepen, Vereen. „Oud Charlois" met twee groepen, Vereen. „Oud Kralingen'' met twee groepen, Vereen. „Linker Maasoever" met twee groepen, Vereen. „Rotterdam" met twee groepen, Vereen. „Bolnes" met twee groe pen, Vereen. Hulpbrigade „Rotterdam" met twee groepen en de afdeeling Schiedam met twee groepen. Van het Ned. Roode Kruis hebben de navol gende afdeelingen deelgenomen aan den wed strijd: Breda met twee groepen, Bussum met één groep, Dordrecht met één groep, Ede met twee groepen, Den Haag met twee groepen, Gouda met één groep, Haarlem met twee groe pen, Overschie met twee groepen, Schiedam met twee groepen en Zwolle met één groep. De centrale jury was samengesteld uit de heeren dr. J. Sneyders de Vogel, F. van der Pol en W. N. van der Kooij en de jury uit de heeren dr. J. Sneyders de Vogel, mej. dr. H. J. G. v. d. Berg, dr. E. Boersma, dr. D. Buyze, dr. D. van Dijk, dr. P. C. Jansse, mevr. dr. W. V. M. KoeneAgerbeek, dr. G. A. Lamaison v. d. Berg en dr. J. W. Loos. In de morgenuren zijn de wedstrijden gehou den door de E. H. B. Ö.-vereenigingen. De na volgende prijzen werden behaald: Eerste eere- prijs door E.H.B.O. Vereen. „Linker Maasoever" groep A; tweede eereprijs door „Feijenoord" groep A, welke tevens den eersten prijs be haalde; tweede prijs door „Oud Kralingen" groep B; 3e prijs door „St. Franciscus" groep A; 4e prijs door „Feijenoord" groep B; 5e prijs door „Rotterdam" groep B; 6e prijs door „Lin ker Maasoever" groep A; 7e prijs door „Linker Maasoever" groep B en 8e prijs door „Schie dam" groep A. Des middags hadden de wedstrijden plaats voor de diverse afdeelingen van het Ned. Roode Kruis. Deze wedstrijd werd opgeluisterd door de hooge tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzitter van het Ned. Roode Kruis. Even voor de aankomst van den Prins, had zich een eerehaag van Roode Kruis-man- schappen gevormd, om Z. K. H. te ontvangen. Prins Hendrik, die in gezelschap was van zijn adjudant jhr. mr. Laman Trip en generaal Röell en luit.-generaal b.d. Bakker werd aan den ingang der zaal verwelkomd door den voor zitter van de afdeeling Rotterdam van het Ned. Roode Kruis, den heer H. J. A. Hoogeweegen. Nadat de hooge gast achter de bestuurstafel had plaats genomen, werd voortgang gemaakt met de wedstrijden voor de afdeelingen van het Ned. Roode Kruis. Aan het einde van dezen wedstrijd heeft ge neraal Röell, namens den Prins, die door een lichte storing in zijn stemgeluid persoonlijk verhinderd was de aanwezigen toe te spreken, het woord gevoerd. Spreker wees op het nut tige van dezen wedstrijd. Het hoofdbestuur, zoo vervolgde spr. heeft gemeend dit jubileum niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Hij deed mededeeling, dat het Kruis van verdien sten was toegekend aan dr. J. Sneyders de Vo gel, commandant van de Rott. Colonne; de medaille van verdiensten in zilver werd toe gekend aan de ploeg commandanten: A. Beu kers en A. Schot; in brons aan de helpers L. van Dijk en aan A. Kraayenveld, C. J. de Vrijer, D. W. Duhen, H. D. M. Visser, W. K. van 't Hof, J. van Gils en C. Vermeulen. In zijn slotwoord hoopte spr. dat men met onverflauwden ijver het werk zou voortzetten, dat men eenmaal was begonnen. Met een „leve de transportcolonne" eindigde spr. zijn toe spraak. Namens hen, die een onderscheiding hadden ontvangen heeft dr. J. Sneyders de Vogel een woord van dank gesproken. Spr. was ervan overtuigd, dat de leden een zware taak hadden gehad. Een bijzonder woord van lof uitte spr. aan het adres van de heeren F. van der Pol en W. N. van der Kaay, die voor een buiten gewone administratie hebben zorg gedragen. Dan had nog een eerewedstrijd plaats tus schen de transportcolonnes Haarlem groep B, welke 75 punten had behaald en de transport colonne Schiedam, groep B, welke met 73 pun ten uit den strijd was gekomen. Bij de nieuwe opdracht, die werd uitgevoerd behaalde de afdeeling Schiedam, groep B den eersten eere prijs plus den tweeden prijs, terwijl de afdee ling Haarlem, groep B de tweede eere-prijs en de eerste prijs werden toegekend. Verder werden nog de navolgende prijzen veroverd: Transportcolonne Gouda 3de prijs, Haarlem groep A 4de prijs, Zwolle 5de prijs, Bussum 6de prijs, terwijl na loting de 7de prijs werd toegekend aan de afdeelingen A en B van Breda. Generaal b.d. Bakker heeft als hoofdcommis saris van het Ned. Roode Kruis een woord van waardeering gesproken met betrekking tot het behaalde resultaat. Hij eaf een historisch overzicht van de Rott. colonne en bracht een eere-saluut van de nauwe samenwerking met de E. H. B. O. Hierna we:|len de prijzen uitgereikt. Feestavond. Na den succesvollen wedstrijd, werd in de avonduren het zilveren bestaansjubileum van de Rotterdamsche colonne van het Ned. Roode Kruis met een feest besloten, dat zeer ge slaagd is. De heer H. J. A. Hoogeweegen, voorzitter van de jubileerende afdeeling heeft den avond geopend en bijzonder hulde gebracht aan dr. J. Sneyders de Vogel voor zijn veel en vrucht baar werk in het belang van de colonne ver richt en aan de heeren van der Pol en van der Kaay, de eenige colonne-leiders, die van de oprichting af trouwe leden zijn geweest van de Rotterdamsche colonne. Spr. getuigde gaarne, dat de Rotterdamsche colonne naast zoovele andere colonnes in den lande, getoond heeft haar opgelegde taak van menschlievend- heid ten volle te begrijpen. Spreker ging nog eenige historische feiten na, om tenslotte te eindigen met een heil- wensch op de jubileerende colonne. Majoor van der Pol heeft mede namens zijn collega van der Kaay en namens alle overige leden van de colonne het bestuur hartelijk dank gezegd voor de leiding, welke steeds is gegeven. Na een stille hulde gebracht te heb ben aan den kringcommissaris dr. Dutilh, over handigde spr. aan den voorzitter een mand bloemen. Namens den Bond van de E.H.B.O. Rotter dam en Omstreken heeft tenslotte nog het woord gevoerd de heer Bonkhorst, mede onder aanbieding van een bloemenhulde. Nadat nog bloemen waren aangeboden door de Vereeniging „Oud Kralingen" en de R.K. E.H.B.O. „St. Franciscus" heeft de heer Hooge weegen dank gezegd voor de hartelijke waar deering. Den ganschen langen avond hebben daarna „The E. and L. Follies", onder leiding van den conferencies Lou de Groot op de meest pret tige wijze het talrijke publiek bezig gehouden met een uitgelezen cabaret-programma. DINSDAG, 7 Maart. HUIZEN (296 M„ 1013 K.H.) K.R.O.-uitzen- ding: 8.009.15 en 10.0011.30 gramofoonpla- ten; 11.30 godsd. halfuurtje; 12.00 politieberich ten; 12.151.45 K.R.O.-orkest en gramofoonpla- ten. O.a. Melodie, Rubinstein; 2.002.35 mid denstandscursus; 2.353.30 vrouwenuurtje; 3.30 4.30 modecursus; 4.305.30 K.R.O.-sextet, O.a. fragm. Werther, Massenet; 5.306.30 Sonaten- concert, L. Wijngaarden (viool) en J. Ligtelijn (piano). O.a. Sonate op. 25, B. v. d. Sigtenhorst Meijer; 6.30—6.50 esperanto-cursus; 6.507.10 K.R.O.-orkest. O.a. Hallo Amerika, Lubbe; 7.10 7.30 gramofoonplaten; 7.30 politieberichten; 7.45 Verbondskwartiertje; 8.009.30 Lijdens meditatie prof. Féron in de Kathedraal te Roer mond: 9.30 Vaz Dias; 9.35—10.30 cello-recital C. v. Leeuwen A. Boomkamp. O.a. Sonate c-dur, Boccherini; 10.3011.00 gramofoonplaten; 11.00 Vaz Dias; 11.0512.00 gramofoonplaten. HILVERSUM (1875 M., 160 K.H.) AVRO-uit- zending: 8.00—9.00 gramofoonplaten; 9.00—10.00 AVRO-kamerorkest o. 1. v. N. Gerharz. O.a. fragm. Peer Gijt, Grieg; 10.15—10.30 gramo foonplaten; 10.30 11.00 vervolg kamerorkest. O.a. ouv. Le brasseur de Preston, Adam; 11.00 —11.30 kookpraatje; 11.3012.30 orgelspel P. v. Egmond met medew. v. M. v. d. Kraan (zang); 12.301.00 AVRO-kleinorkest. O.a. fragm. Tra- viata; 1.001.30 gramofoonplaten; 1.302.15 vervolg kleinorkest. O.a. Traumwalzer, Millö- cker; 2.T5 pauze; 2.303.00 kleinorkest. O.a. fragm. Zigeunerbaron; 3.00—4.00 knipcursus; 4.004.30 gramofoonplaten; 4.305.00 kinder koor; 5.00—5.30 halfuur voor kleinere kinderen, mevr. A. v. Dijk; 5.30 VPRO.; 6.006.30 Omroep orkest. O.a. ouv. Dragons de Villars, Maillart; 6.30—7.00 R.V.U., dr. Th. v. Schelven Kinder- pychologie; 7.007.30 vervolg Omroeporkest. O.a. Mediterranean Cruise, Jalowics; 7.308.00 Engelsche les; 8.00 Vaz Dias; 8.05—9.00 gramo foonplaten; 9.00 2e en 3e bedrijf „Een dokters dilemma, Shaw; 10.10—12.00 Kovacs Lajos (11.00 Vaz Dias). DAVENTRY (1554 M„ 193 K.H.) 10.35 mor genwijding; 10.50 tijdsein, berichten; 11.05—11.20 huishoudpraatje; 12.20 orgelspel S. Gustard; 1.05 Commodore Grand-orkest. O.a. Ochest- suite, Chaminade; 2.20 voor de scholen; 4.45 R. Tapponier en zijn orkset. O.a. potp. Lakmé, De- libes; 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.50 cello recital, Sonate oin bes, Dohnanyi; 7.10 Fransche conversatie; 7.40 B.B.C.-theater-orkest. O.a. Na- mouvra, Lalo; 8.50 caunserie Social life among animals; 9.40 zang en piano, werken van Mac Dowell: 10.10 dansmuziek; 10.55 litt. voordracht; 11.0012.20 dansmuziek. PARIJS (1724 M„ 174 K.H.) 8.05 gramofoon platen; 12.20 orkest Krettly en gramofoonplaten. 0.a. Notenkraker-suite, Tschaikowsky; 4.50 En gelsche les; 7.10 over tooneel en kunst; 7.40 or kest; 8.05 berichten; 8.20 Manon, Massenet (gra mofoonplaten). KALUNDBORG (1153 M„ 260 K.H.) 11.20— 1.20 concert uit Bellevue Strand-hotel; 2.20—4.20 Omroeporkest o. 1. v. Gröndalh; 7.20 Fransche operamuziek; 8.05 radiotooneel; 9:40 gramofoon platen; 10.05 viool-recital; 10.25—11.50 dansmu ziek. LANGENBERG (473 M„ 634 K.H.) 6.25 gra mofoonplaten; 9.05 gymnastiek; 9.20 berichten; 9.35 uitzending voor werkloozen; 9.50 voor de scholen; 10.40 gramofoonplaten; 12.20 concert o. 1. v. Wolf. O.a. fragm. Versunkene Glocke, Res- pighi; 1.20 berichten; 1.50 gramofoonplaten; 4.20 5.35 concert. O.a. fragm. Friedeman Bach, Geisler; 7.20 piano-duetten. O.a. Tarantella, Rachmaninow; 8.05 radiotooneel „Die Flucht vor der Freiheit", F. v. Hörschelmann. ROME (441 M., 680 K.H.) 4.50—5.35 orkest; 8.05 gevarieerd concert (orkest, mandoline kwartet, sopraan en viool). On. suite, Scar latti. In de pauze radiotooneel; 10.15 berichten. BRUSSEL (338 M„ 887 K.H.) 12.20 Omroep- kleinorkest. O.a. ballet „Les deux pigeons, Mes- sager; 1.20 berichten; 1.30 gramofoonplaten; 5.20 symphonie-orkest. O.a. kinderdans, Honegger; 6.05 kinderuurtje; 6.507.35 Omroepkleinorkest. O.a. Humoreske. Douliez; 8.20 gevarieerd pro gramma met medew. v. orkest, solisten en jazz band. O.a. fant. Lustige Witwe, Lehar; 10.30— 11.20 gramofoonplaten. (508 M„ 590 K.H.) 12.20 gramofoonplaten; 1.00 zang: 1.20 berichten; 1.30 Omroepkleinor kest, werken van St. Saëns; 5.205.50 Omroep orkest, Weensche muziek; 5.50 voor de kinde ren; 6.25 litt. causerie; 6.35—7.35 gramofoonpla ten 8.20 Omroeporkest. O.a. Rhapsodi in blue, Gershwin 8.50 viool-recital; 9.05 causerie „vrou wen en crisis"; 9.20 symphonie-orkest. O.a. fan tastische symphonie, Berlioz; 10.0511.20 gra mofoonplaten. KöNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M., 183,5 K.H.) 5.507.20 concert; 9.30 concert voor scho len; 10.20 berichten; 11.20 en 1.20—2.20 gramo foonplaten; 3.50—4.30 symphonie-orkest, walsen; 6.50 litt. causerie; 6.55 politiek overzicht; 7.20 pop. concert door Eddy Walis en zijn orkest; 7.50 Marine-concert uit huize „Clou" te Berlijn o. 1. v. A. Flessburg en F. Noack. O.a. ouv. 1813, Weber; 8.50 hoorspel „Der Aufbruch", E. Stad- ler; 9.30 berichten en hierna tot 11.20 concert door het Sted. orkest van Flensburg o. 1. v. K. Barth. ROTTERDAM (Gem. radio-distr.) Program ma 1: Hilversum. Programma 2: Huizen. Programma 3: pl.m. 9.05 Langenberg; 12.20 Brussel (338 M.); 1.20 Königswusterhausen; 2.20 Kalundborg; 3.50 Königswusterhausen; 4.30 War schau, philh. orkest. O.a. symphonie c gr. t., Mozart; 5.20 Brussel (508 M.); 6.50 Königswus- tehrausen; 8.50 Brussel (508 M.) Programma 4: pl.m. 9.30 Königswusterhausen; 10.35 Daventry; 11.20 Königswusterhausen; 12.20 Daventry; 2.20 Londen R„ orkest en alt; 4.25 Daventry; 5.35 Brussel (338 M.); 6.50 Daventry; 7-10 Parijs; 7.40 Daventry; 8.50 gramofoonpla ten; 9.40 Daventry. DINSDAG. Om 5.30 n.m. gaan in Huizen Louise Wijn gaarden en Jan Ligtelijn verder met het spelen van moderne vioolsonates. Deze week zijn de Hollandsche componisten aan de beurt en het is aan onze luisteraars zelf om te beoordeelen hoever de moderniteit van de drie hier ge speelde sonates gaat, en welke overeenkomst onze componisten toonen met andere modernen, welke invloeden zij daarvan hebben ondergaan, enz. Boedapest zendt om 6.50 n.m. „Traviata" uit, een der meest bekende opera's van Verdi. Al zijn zijn teksten dikwijls ongenietelijke produc ten, en kent zijn muziek geen diepten zooals we ze in Beethoven's werken vinden, toch is Verdi een componist die weet te bekoren en te boeien. Lyrisch tot in het oneindige, met een onzegbaar makkelijk vloeiende melodiek weet hij van de meest abominable teksten prach tige klankstukken te maken. Men luistere slechts naar het drinklied uit de eerste acte van „Traviata" SENSATIONEELS TOONEELUITVINDING? Men deelt ons mede Van welingelichte zijde vernamen wij, dat onze Nederlandsche tooneel- en filmspeler Jan van Dommelen, uit het land van Edison een op dracht heeft ontvangen in Holland een nieuwe, opzienbarende vinding op tooneelgebied te lanceeren. Het geniale dezer uitvinding schijnt hierin te bestaan, dat de grootste tooneelwerken veel effectvoller, practischer en kunstzinniger kun nen worden opgevoerd. Een bekende Nederlandsche architect werkt reeds aan een maquette welke men gereed wil hebben, bij de octrooi-aanvrage. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6