R. K. WERKLIEDENVERBOND EN HANDELSPOLITIEK. MAANDAG 6 FAART 1933 BUITENGEWONE VERGADERING TE 's-GRAVENHAGE. Inleidingen prof. Kaag en H. Hermans. %- BENOEMINGEN in het bisdom Haarlem. DE ST. LIDUINA.HERDENKING. HAARLEM—DEN HELDER. SCHIETPARTIJ OP 'N SMOKKEL AUTO. Een der drukste punten van Sittard gevechtsterrein. BURGER ERNSTIG GEWOND. TEGEN. EEN BOOM GEREDEN. Herbert Hoover DOOR EEN AUTOBUS AANGEREDEN. C. A. O. VOOR MEUBELMAKERS EN BEHANGERS. VAN DE TRAP GEVALLEN. VERDEDIGING VAN DEN GROOTEN MUUR. De Cliineezen nog steeds achtervolgd. GEBREK AAN SPEELGOED EN LEKKERS VOOR KINDEREN. MARKTBERICHTEN. I TSJECHISCH MILITAIR VLIEGTUIG IN DUITSCHLAND GELAND. VISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. ZEETIJDINGEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland heeft vandaag te 's Gravenhage, in een der za len van den Dierentuin een buitengewone ver gadering belegd ter bespreking van de han- deslpolitiek. Openingswoord A. C. de Bruijn. In zijn openingswoord begroette de voorzit ter. de heer A. C. de Bruyn vooreerst Z.Exc. minister Verschuur, vervolgens mr. Schaep- man, vertegenwoordigend het Departement van Buitenlandsche Zaken, ir. de Nobel, vertegen woordiger van de Rijkscommissie van Advies voor de werkverruiming en verschillende Ka tholieke Kamerleden. Voortgaande vroeg spr. of de arbeidersbewe ging en de werknemers zich met handelspoli tiek wel te bemoeien hebben. Is dat geen zaak, welke men rustig kan over laten aan de regeering en haar deskundige voorlichters, aan industrieelen en aan de lei ders van den groothandel Zulk een redeneering zou, werd zij gehou den, o.i. in meer dan een opzicht fout zijn. Niemand zal betwisten, dat de handelspolitiek van het allergrootste belang is voor industrie, landbouw en handel. Welnu, met deze termen wordt het heele productie- en distributieproces aangeduid, het complex dus der economische handelingen, dat essentieel bestaat in de op behoeftenbevrediging gerichte, min of meer ge organiseerde samenwerking van arbeid en kapi taal. Dat dan ook de arbeid in zijn vollen om vang, de leidende zoowel als de uitvoerende arbeid, zijn stem over de te volgen handelspoli tiek doet hooren, is principieel onafwijsbaar. Maar bovendien: is het voeren van een juiste handelspolitiek niet allereerst voor de werk nemers van belang Zeker, tal van werkgevers in industrie, land bouw en handel lijden onder de economische crisis, doch is het leed voor de werknemers in omvang en zwaarte niet veel ernstiger Het afschuwelijke cijfer van 400.000, dat on- g.veer het aantal werkloozen in ons land aan geeft, met daarachter het nog veel grootere cij fer op de vrouwen en kinderen van vele werk loozen betrekking hebbende, geeft het antwoord op die vraag. Het zou een grove dwaling zijn te meenen, dat de arbeiders en de arbeidersbeweging zich van het terrein der handelspolitiek verre zou den hebben te houden. Indien er voor een bemerking plaats zou zijn, dan ware het misschien deze: dat wij ons tot nu toe op het besproken gebied niet voldoende lieten gelden. Zóó bezien heeft deze bijeenkomst èn een principieel èn een practisch karakter: princi pieel in zooverre het noodig kan zijn te laten uitkomen, dat de arbeidersbeweging als ver tegenwoordigster van den factor arbeid in het economisch proces van haar inzicht moet doen blijken, met betrekking tot de te voeren han delspolitiek nu, in dezen abnormalen tijd, meer nog misschien indien straks „normalere" tij den aanbreken; practisch, omdat zij, gegeven haar doelstelling, verplicht is voor de geeste lijke, sociale en economische belangen van de werknemers op te komen. Het kan zeer gewenscht zijn, dat in het bij zonder de komende kabinetsformateur en het komende kabinet wete, hoe de katholieke Ar beidersbeweging oordeelt over de te voeren handelspolitiek; men zou het onzerzijds als plicht kunnen beschouwen, de (komende) re geering, die in den naasten, tijd een zware en hoogst verantwoordelijke taak zal hebben te vervullen, te doen weten hoe in den kring van 215.000 georganiseerde Nederlanders over het zoo gewichtige vraagstuk der handelspolitiek wordt gedacht. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan prof. Kaag, hoogleeraar aan de R. K. Handels- hoogeschool te Tilburg. Rede Prof. Kaag. Het handelspolitieke vraagstuk, aldus de in leider, kan niet met een beroep alleen op het algemeene principieele karakter worden opgelost. Hij acht het een misvatting, dat de huidige- economische moeilijkheden haar oor zaak in de handelspolitiek vinden, hoewel deze ze wel heeft verscherpt. Geen verstandige po litiek is het te meenen, dat de moeilijkheden kunnen worden opgelost door herstel der in ternationale vrijhandelspolitiek. Slechts door met eigen economische ordening aan te van gen kan dit geschieden. Het zal verder noodig zijn de Crisis Invoer- wet en daarmee samenhangende wetten gron dig te wijzigen. Voor positieven arbeid is de crisisinvoerwet ongeschikt al worden de betee- kenis en de gebrachte voordeelen niet onder schat. Hoe langer de contingenteering in al haar vormen in stand blijft, des te grooter is het gevaar van verstarring. De industrie moet zich instellen op andere producten. Dit wordt bij ruime toepassing der Crisis invoerwet niet be vorderd. Door export-compensaties toe te staan zou dit gevaar omzeild kunnen worden. Resumeerend kwam spr. tot de conclusie, dat de crisisinvoerwet als definitieve maatregel van grooten invloed was en is, maar dat zij ten aanzien van de economische omstandigheden, die zich ontwikkeld hebben, onvoldoende is. Zij moet diepgaand worden veranderd of er moeten andere mogelijkheden tot ingrijpen worden geopend. Ons productieapparaat zij lè. ingesteld op voorziening van eigen behoefte, 2e. op de pro ductie van artikelen te leveren aan het bui tenland waarvoor wij uit die landen goederen ontvangen ter voorziening in eigen behoeften. Automatisch kunnen wij op grond van im port niet exporteeren. Er is regeling, er zijn waarborgen noodig. Er moeten geen barrica des zijn. Samenwerking met verschillende lan den is noodig. Een nieuwe handelspolitieke wetgeving vol doe aan: le. Bevordering van zoo groot mogelijke aanpassing der binnenlandsche productie aan de veranderde tijdsomstandigheden. Bevorde ring van de aanpassing aan structuurverande ringen als zoodanig: naast contingenteering andere vormen van handelspolitiek ingrijpen scheppen; 2e. De mogelijkheid van differentieele be handeling der landen naar gelang onzen export 3e. Streven naar ruiling met het buitenland op zoo gunstig mogelijken ruilvoet. Spr. vraagt zich af of bij dit ingrijpen aan de volksvertegenwoordiging dezelfde invloed als thans moeten worden toegekend. Deze be- perke zich liever tot een algemeene controle. Wij moeten een stap als Engeland doen, dat in 1931 een negatieven maatregel nam en in 1932 door een eenvoudige tariefwet tot een positiever stap overging. Inleiding H. Hermans. Vervolgens werkte de heer Henri Hermans de volgende stellingen uit: I. Men kan ervan overtuigd zijn, dat de radicale protectionistische wijziging van han delspolitiek in geheel de wereld vooral voor een op vrij ruilverkeer ingesteld land als Ne derland. rampzalige gevolgen heeft, zonder te aanvaarden, dat even radicale terugkeer tot ongebonden handelsvrijheid in afzienbaren tijd mogelijk en voor de sociaal-economische be langen der gemeenschap wenschelijk is. Fiscale en economische gebondenheid, bene vens groote verandering van economische struc tuur, sluiten de mogelijkheid uit, terwijl voor wat het wenschelijke betreft vaststaat, dat so ciale, economische en technische ordening der productie niet kan samengaan met ongebonden vrijheid op het gebied van den handel. Hierbij dient men in het oog te houden, dat die onge bonden vrijheid de sfeer is, waarin het moderne kapitalisme, gesteund door den vooruitgang der techniek, zijne economische heerschappij kan handhaven en versterken. II. Het is, volgens Quadragesimo Anno, „ab soluut noodzakelijk, dat net economisch leven opnieuw geregeld wordt door een waarlijk leidend en vruchtbaar beginsel" en dat „eer sociale en juridische orde wordt geschapen waardoor heel het economisch leven als in nieuwe vormen wordt gegoten". Het strijdpunt kan niet zijn: vrijhandel of bescherming, maar is in werkelijheid: geregelde of ongeregelde handel, nationaal en inter nationaal. Geen onbeperkt internationaal ruilverkeer, maar ook geen autarkie. Geen overschatting van internationale betrekkingen, en evenmin onderschatting van nationale mogelijkheden op economisch gebied. De snel wisselende, van kapitalistische specu laties afhankelijke verhoudingen op een vrije wereldmarkt, met als gevolg een voortdurende belangenstrijd tusschen „beschutte" en „onbe schutte" bedrijven, kunnen geen grondslag zijn voor een goede volkshuishouding. Nationaal moet een zoodanige ordening wor den nagestreefd, dat, in harmonie van belangen, alle takken van volksbestaan worden bevorderd en tot bloei gebracht, om op dezen grondslag op te bouwen een geregelde, heilzame, vrucht bare en absoluut noodzakelijke samenwerking met andere landen, door „doeltreffende conven ties en instellingen". III. Met het oog op deze hervorming en de bizondere moeilijkheden van onzen tijd, zijn noodzakelijk: le. Instelling binnen den kortst mogelijken tijd van den bij de wet geregelden Economi- schen Raad, om in studie te nemen de nood zakelijk geworden structureele veranderingen in de economische positie des lands, zulks in verband met te nemen maatregelen van orde ning en leiding. 2e. Een zoodanige herziening van de Tarief- wet, dat een meer geregeld ruilverkeer met andere landen kan worden bevorderd en in die wet voor het bedrijfsleven schadelijke fouten worden weggenomen. 3e. Maatregelen tegen internationale overeen komsten, die werkloosheid veroorzaken of werk verruiming belemmeren. 4e. Uitbreiding van de Crisis-invoerwet, om bedrijven, die, wegens afweermaatregelen van het buitenland of zeer verminderd verbruik in nood vérkeeren, een ruimer afzetgebied te ver zekeren op de binnenlandsche markt. 5e. Spoediger beslissingen op aanvragen om toepassing der Crisis-invoerwet. 6e. Krachtige bestrijding van dumping: invoer van goederen tegen lagere prijzen dan voor dezelfde goederen in landen van herkomst wor den berekend of van goederen, geproduceerd onder arbeidsvoorwaarden, welke den kostprijs zoodanig drukken, dat hiertegen concurrentie aan de binnenlandsche bedrijven onmogelijk wordt gemaakt. 7e. Bestrijding van werkloosheid door het weren van buitenlandsche arbeidskrachten. 8e. Krachtige propaganda voor het gebruik van goederen van Nederlandschen oorsprong. BRAND IN EEN TREIN- BUENOS AIRES, 3 Maart. (V. D.) Een brand uitgebroken in een trein op den Oostelijken spoorweg nabij het station Jauregui, heeft een schade aangericht van meer dan een millioen pesetas. Vier personen werden gewond. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te 's-Gravenhage (H. Joseph) den Weleerw. Heer C. G. A. van Baaren Pastoor te Enkhuizen den Weleerw. Heer P. Jongmans; Pastoor te Hansweert den Weleerw. Heer W. M. Bosch, die kapelaan was te Amsterdam (H. Will, buiten de V.); Rector van het R. K. Wees huis te 's-Gravenhage den Weleerw. Heer J. P. Doeswijk. die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Ger. Maj.). Opening der novene. Naar wij vernemen, zal de novene ter gele genheid van het 5de eeuwfeest van St. Liduina Zaterdag 22 April met een pontificaal Lof, ge celebreerd door Mgr. H. J. M. Taskin, protono- tarius apostolicus in de Frankelandsche kerk te Schiedam worden geopend. Mgr. Taskin zal Zondag 23 April een pontificale H. Mis op dragen. 1 niet.om schreven zetel. Deskundige handel en nijverheid leiding in het kleinbedrijf: bij enkele candidaatstelling: mr. J. A. G. M. Van Hellenberg Hu.bar te Rijs wijk. 2 niet.omschreven zetels. Voor de twee niet-omschreven zetels werden uitgebracht in den kieskring Haarlem: Bilt Cr. van de 7345; Braakman Jacob 297; Bulten G 148; Brulle H. E. v. d. 69; Castricum J. Ph. H. 230; Groen Azn. Jb. 5527; Hermans mr. R. A. E. 211; Hillen, mej. dr. M. J. W. 50; Kampschöer G. W. 30; Kropman mr. G. C. J. D. 114; Kok J. D. de 16; Maarseveen mr. J. H. v. 319; Meyer, mej. J. M. J. A. 872; Nuland H. F. v. 71; Oomen, dr. A. J. B. 34; Poll M. J. M. v. 42; Putt K. L. H. v. d. 10; Romme mr. C. P. M. 193; Sjerps Jozef 2; Snel W. C. 5; Steinmetz W. 115; Stumpel E. J. M. 135; Weec P. G. v. 147; Woestenburg A. 17. Totaal uitgebrachte stemmen 16810, van onwaarde 867, geldige stemmen 15.943. Op een der drukste punten van de binnenstad in Sittard vond Zaterdagavond een schietpartij op een smokkelauto plaats. Reeds den geheelen namiddag werd door commiezen, gendarmen en politie een smokkelauto verwacht met wapenen voor Duitschland. Overal waren wachtposten uitgezet, terwijl de weg tusschen de Graetheide en Sittard ter hoogte van de spoorwegbrug aan het stationsemplacement gebarricadeerd was. Om half zeven a zeven uur kwam de verwachte auto met een vaart van pijn. 80 kilometer uit de richting Graetheide aanzetten en brak door de aangebrachte versperringen heen. De schoten, die men haar achterna zond, troffen geen doel. Via de Wilhelminalaan rende de auto door het drukkere stadsgedeelte van Sittard. Aan het drukke kruispunt RijkswegWilhelminalaan werd door een aldaar opgestelden wachtpost een aantal revolverschoten gelost op de auto. Deze wist echter aan het gevaar nogmaals te ontsnap pen, terwijl de kogels door de ruiten van de coiffeurszaak van den heer H. heen den in het scheersalon staanden 29-jarigen heer M. de Wever, wonende aan de Limbrichterstraat te Sittard, in den rug troffen, zoodat deze neer viel. Dadelijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen, waarna de heer de Wever naar het Ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" kon vervoerd worden. De verontwaardiging over deze schietpartij in het centrum der stad is algemeen, te meer daar het reeds herhaalde malen voorgekomen is, dat onschuldige burgers gevaar liepen bij het schieten op smokkelauto's getroffen te wor den. Eenige weken geleden b.v. moesten twee geestelijken op den Wehrerweg, die langzaam berucht begint te worden, geruimen tijd plat op den grond blijven liggen om te ontkomen aan de kogels. In de provinciale pers werd reeds herhaaldelijk de aandacht hierop geves tigd. Nader wordt ons gemeld: De toestand van den heer de W. blijft hoogst ernstig. Bij een onderzoek is gebleken, dat de kogels in de longen zijn gedrongen, zoodat operatief ingrijpen noodzakelijk zal zijn. De smokkelauto, welke was ontkomen, is later nog aan de Slachthuisstraat te Sittard gezien. Volgens sommigen waren de voorban den lek. Reeds Vrijdag waren overal wachtposten uit gezet en versperringen aangebracht, aangezien men inlichtingen ontvangen had, dat een smokkelauto met 3 a 4000 revolvers Sittard zou passeeren. De opgeworpen barricade bestond uit boom stammen en planken met spijkers, zoodat de auto een ontzettende vaart moet hebben gehad om de versperring te passeeren. l uiiuiui 'rfir.vsgil [te komend* en gaande president van de Vereenigde Stalen, Franklin Roosevelt en Echtpaar ernstig gewond. Zondagavond had te Nieuw-Beerta een ern stig auto-ongeluk plaats. De heer en mevrouw Leemhuis reden met hun auto door het dorp, terwijl mevrouw aan het stuur zat. Door onbe kende oorzaak reed de wagen eensklaps tegen een boom. De beide inzittenden werden ernstig gewond en moesten worden overgebracht naar het ziekenhuis te Winschoten. Op slag gedood. Hedenmiddag om 12 uur reed te Ede een vrachtauto, beladen met hout, het kazerneter rein .op naar een in aanbouw zijnde loods. De schildwacht, zekere Brame wilde den chauffeur den weg wijzen en ging op den treeplank staan. In een bocht sloeg de wagen echter om en kwam bovenop den militair terecht. De borstkas werd hem ingedrukt. In hopeloozen toestand is de man naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. Op den weg NijmegenArnhem is heden morgen een inwoner van Nijmegen, zekere W„ bij het plotseling oversteken van den weg, door een bus der Geldersche tram gegrepen en op slag gedood. Overeenstemming bereikt. Door de vertegenwoordigers van de werk gevers- en werknemers-organisaties in het meubelmakers- en stoffeerdersbedrijf zijn, in verband met de omstandigheid, dat de C.A.O. per 4 Maart 1933 is afgeloopen, onderhande lingen gevoerd over vernieuwing van de C.A.O. Op de eerste twee conferenties, die plaats vonden, hebben de samenwerkende gezellen- organisaties (Moderne R.K. en Chr. vakbon den) handhaving van de bestaande arbeids voorwaarden voorgesteld en verdedigd. Op een derde conferentie verklaarden zij zich ten slotte bereid, genoegen te nemen met ver laging van 2 cent per uur voor de loonen die 2 cent of meer hooger zijn dan het contractu- eele minimum. De Rijksbemiddelaar wiens tusschenkomst daarna werd ingeroepen, heeft nadien aan partijen onderstaand schriftelijk voorstel doen toekomen: „Na met beide partijen uitvoerig te hebben gesproken over het aangaan van een nieuwe C.A.O. luidt mijn advies: dat de bestaande C.A.O. nog zal worden gehandhaafd tot Zater dag 18 Maart a.s.; dat al de minimumloonen in de C.A.O. met 2 ct. per uur zullen worden verminderd en dat bovendien de loonen, die boven de minima worden uitbetaald met 1 ct. zullen worden verminderd, voor zoover die loonen hooger zijn dan 50 ct. per uur; en dat overigens de bestaande C.A.O. onveranderd weer zal worden aangegaan tot 19 Maart 1934". Over dit voorstel van den Rijksbemiddelaar is op Zaterdag j.l. tusschen partijen geconfe reerd met gevolg, dat de vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemersorganisaties zijn overeengekomen om het voorstel met gunstig advies aan hun ledenvergadering voor te leggen. Kindje aan de gevolgen oevrleden. Het anderhalfjarig kindje van den heer K. uit de Gerard de Bonttstraat te Tilburg viel spelenderwijze van de onderste trede van de trap in de woning naar beneden. Aanvankelijk meende men, dat het kind geen letsel had be komen, maar toen het na eenigen tijd onwel werd, constateerde een geneesheer ernstige her senschudding. Eenige uren daarna is het kindje aan de gevolgen overleden. NANKING, 5 Maart. (R.O.) De Chineesche regeering heeft Tsjang Hsoe Liang opgedragen den grooten muur te verdedigen en den tegen stand voort te zetten. De Japansche troepen blijven de Chineezen achtervolgen en dwingen hen de passen over te trekken naar Noord-China. De Japansche troepen bevinden zich thans op eenige mijlen van Koepeikao. TOKIO, 5 Maart. (V.D.) De minister van oorlog, Araki, heeft in een interview verklaard, dat de bezetting van Jehol door Japansche troe pen de Mandsjoerijsche kwestie definitief heeft opgelost. De Japansche regeering zal voorloopig geen verdere invallen doen in Chineesch gebied Een bezetting van Peking of Tientsin zou niet in het voornemen liggen. Slechts in geval van een toeneming van het communistische gevaar zouden verdere maatregelen worden genomen. LONDEN. 6 Maart. (V.D.) Volgens een be richt uit Tokio beheerschen de Japanners zeven torens van den grooten muur. Het ligt niet in het voornemen verder op te rukken. Japan en volkenbond. TOKIO, 6 Maart. (V.D.) Het telegraafagent- schap „Sjimboen Rengo" deelt mede, dat het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken de officieele verklaring betreffende het uit treden van Japan uit den volkenbond voor bereidt. Op 8 Maart a.s. zal de verklaring aan het kabinet worden voorgelegd en worden doorgezonden naar den geheimen raad. Onder deze omstandigheden verwacht men, dat op 20 Maart a.s. aan den volkenbond zal worden getelegrafeerd, dat Japan uit den volkenbond treedt. MOSKOU, 3 Maart. (R.O.) In sovjet-Rusland heerscht een bijna volkomen gebrek aan deug delijk speelgoed en lekkernijen voor kinderen. Een teekening in het humoristische sovjet weekblad „De Krokodil" toont een kind, dat staat te huilen te midden van verschillende soorten speelgoed, dat echter, zoodra het kind ermee begint te spelen, doormidden breekt. De vader, die erbij staat, zegt; „Als je niet ophoudt met huilen, krijg je nog meer sovjet speelgoed". Een onderschrift zet uiteen, dat het door de sovjet-trust voor speelgoederen op de markt gebrachte materiaal practisch onbruikbaar is. Als kenschetsend voor het gemis aan lekker nijen wordt verteld, dat de moeder van een twaalf-jarigen veelbelovenden violist, haar kind vroeg, wat het als belooning wilde hebben na zijn eerste concert in het publiek. Het kind antwoordde: „Moeder, het liefst zou ik dan een heel tablet chocolade voor mij alleen hebben". FAMILIEDRAMA. BRESLAU, 3 Maart. (V.D.) Vrijdagmiddag heeft zich in de Reichensteinersstrasse alhier een vreeselijk familiedrama afgespeeld. De 31- jarige bankwerker Paul Guenther en vijf zij ner kinderen, van vier tot elf jaar oud, werden dood in hun woning aangetroffen. Zij waren tengevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Guenther leefde in onmin met zijn huisgenooten. De vrouw en twee andere kin deren waren ergens ondergebracht. De vrouw had een aanklacht bij de politie tegen haar echtgenoot ingediend wegens ern stige lichamelijke mishandeling. ALTOETTING (Ober-Bayern), 4 Maart (W. B.) Een Tsjechisch militair vliegtuig heeft hier op Duitsch gebied een noodlanding moeten maken. De vlieger werd aangehouden en zijn ma chine in beslag genomen. De aviateur bleek deel uit te maken van het eerste Tsjechische vlieger-regiment. Hij had zich eigenmachtig van den troep verwijderd en verklaarde reeds meermalen voor een dergelijk vergrijp gestraft te san. Ook ditmaal zou hij gestraft worden, «roet» het was hem gelukt met het vliegtuig te ontkomen. GORINCHEM, 6 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 110 runderen, 14 nuchtere kal veren, 2 varkens, 285 biggen, 131 overloopers. De prijzen warenzware kalfkoeien 150225, melk koeien 125—210, kalfvaarzen 100—200, guste vaarzen 60—100, vare koeien 50—120, pinken 4070, stieren 40100, nuchtere fokkalveren 58, nuchtere exportkalveren 1—2, drachtige varkens 4050, nate zeugen 1525, overloopers 1014, biggen 48.. Eiermarkt: kipeieren 2—2.25 per 100 stuks. Botermarkt: roomboter 1.40—1.60, margarine 8585 ct per kg. Ha ndel matig. OUDEWATER, 6 Maart. Heden aangevoerd 8 wagens kaas, 360 stuks, wegende 1800 kg. Met rijksmerk le soort 2e soort 22—25, zwaar dere per 50 kg. Handel matig. ROTTERDAM, 6 Maart. Veemarkt. Aangevoerd 572 vette runderen, 299 vette kalveren, 412 scha pen of lammeren, 976 varkens. De prijzen waren koeien le kwal. 52—61 ct., 2e kwal. 30—41 ct., 3e kwal. 24—30 ct.kalveren le kwal. 98—113 ct., 2e kwal. 48—72 ct., 3e kwal. 38—46 ct., alles per kg. geslacht; schapen 1018; varkens le kwal. 29—30 ct., 2e kwal. 25—28 ct., 3e kwal. 21—25 ct. per kg. levend. Runderen waren ruim aangevoerd. De handel was stroef. De le soort bleef prijshou dend, terwijl voor 2e en 3e soort over 't algemeen minder werd besteed. Kalveren waren tamelijk aangevoerd. Er was een redelijke handelle soort wad prijshoudend, 2e en 3e soort lager. Schapen waren kort aangevoerd, met.kalmen handel. Var kens waren minder aangevoerd, dan vorige week. De handel gang tamelijk met over 't algemeen stijvere prijzen. ROTTERDAM, 6 Maart. Westlandsche ronde 2)4—3 ct per kg., Brielsche eigenheimers 5090 ct; Zeeuwsche eigenheimers 40—70 ct, Zeeuwsche blauwe en bonte 0.901.30. poters 4070 ct bravo's f 1.10—1.50. redstar 70—90 ct, voer-aard- appelen 3035 ct per H.L. Aanvoer flinke, handel kalm. ROTTERDAM. 6 Maart. Heden kwam aan de vischmarkt 1 motorkotter en werden van IJmui- den, Helder, Spakenburg, Noorwegen en elders 700 manden en kisten versche visch en 190 kistjes bokking aangevoerd. De prijzen waren voorschol 14—18, open schelvisch 12—15, dichte schelvisch 15—18, kabeljauw 14—18, gullen 5—8, zee- paling 46, versche haring 4.506, kuit 69. ales per mand; spiering 2.50—3, versche bokking 1.90—2.30, a.les per kistje; heilbot gr. 30—46, id. middel 16—28, ld. kleine 5—12, alles per stuk. ROTTERDAM, 6 Maart 1933. Vletwerk- Er ging niets om. Vaarwerk. Zonder zakeu, Kempenaar van Rott n. Ruhrort—Keunlen ƒ80—90—100 800 ton zw. g. n. Mannheim ƒ185; 1200 ton kolen van Maasbracht naar Mannheim 52% ct. per last. ROTTERDAM, 6 Maait 1933. Bovenrjjn. Waterstand wassend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd. Voor ruwe producten naar Mannheim betaalde men ca. 70 ets, per last. Benedenrijn. Waterstand wassend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd. Ertvrachten naar de Ruhrhavens met 4 los- dagen 25 ct, 8 losdagen 35 ct. Sleeploon volgens het 221^ ets. tarief. RUHRORT, 6 Maart 1933. VRACHTEN. Van de Rfjn-Ruhrhavens naar Rotterdam 0.550.60 Mk, Antwerpen en Gent 1.- Mk, Brussel 1.40 Mk, Luik 1.80 Mk. Van de havens van het Rijn-Hernekanaal naai Antwerpen cn Gent 1.15 Mk., Brussel 1.55 Mk., Luik 2.Mk. Sleeploon van de Rijn-Ruhrhavens naar Malnz 0.90 Mk., Mannheim 1.— Mk. ROTTERDAM aangekomen: 4 Maart namiddag: 2.30 VIM, N.V. Schellen. Stavanger, Waal haven (F. Swarttouw), stukg.2.40 CHATWOOD, Ned. Zwits. Schaepv. Mij., Newcastle, Waal haven (F. Swarttouw), kolen; 3.30 NIENBURG, Wm. H. Mtiller Co., West-Afrika, Merweha- ven, stukg.; 6.15 JULIUS RUTGERS, Lehnlte- ring. Kiel, boei 8, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 4 Maart namiddag: 9.50 STAVANGEREN, Gothenburg; 10.40 NYS- SIENA m. Londen, voor Duisburg; 11.15 DEME- TERTON, Bnhia-Blanca; 11.45 FRANGOULA, B. GOULANDRIS, Londen; vertrokken: 4 Maart namiddag: 2.10 THISBE Cherbourg; NARENTA, South ampton; UPO MENDI, W.-Hartlepool3— HER MES Algiers; 3.25 MERCUR, Bremen; CERONS, Havre- STRIJPE, Cardiff; LANRICK, Leith; POELDIEP, Lynn; 3.55 TYNEHOME, Sunder land- SIGRID MATTHIESSEN Stockholm; LINDISFARNE, Newcastle; MEREL, Londen; 4 20 YARMOUTH TRADER, Yarmouth; 4.35 RING, Stockholm; REGULUS, Abö; 5.20 KIM, Odessa; KaTE, Stettin; 5.40 LASBEK Ham burg; 6.25 CONDOR, Kiel; SAN ANTONIO, Havre; SEINE, King's Lynn; 6.45 HONFLEU- RAISE Dieppe7.45 DUNLUCE CASTLE! Ham burg- 7.50 BATAVIER i, idem; EXTORT, Lon den WHITBY ABBEY, kul!MACCLESFIELD Grimsby; 8.10 SLASK, Gdynia; 8.15 AKY SCHEFFER, Havre; 8.30 BATAVIER II, Lon den- 9,-0 NICEA, Hamburg. 9.25 ATHELEMPRESS, San Pedro; 9.50 SHE- RINGHAM, Harwich; 10.15 VIKINGLAND, Ham burg; 11.30 BATAVIER VII, Middlesbro; PRA- GUE, Harwich. Wind Z.W., matige bries, kalme zee, helder. VLAARDINGEN aangekomen 4 Maart; STAD DORDRECHT, Velsen. VLAARDINGEN aangekomen 5 Maart: SU- DEV, West-Afrika, bunkert. IJMUIDEN aangekomen 4 Maart: VAN RENSSELAER, W.-Indië, stukg.; WASABORG, Londen idem; vertrokken 4 Maart: THESEUS, Kopenha- gen; POELAU TELLO, Hamburg; OBERON, Valencia; BILTON, Newcastle; RffTNSTROOM, Hull; GONDUL, Malmö; UCKERMARK, Ham burg- MEERKERK, Hamburg; CLIO, Hamburg; ROEK Londen; NERO, Gothenburg; IRWELL, Goole; ZAANSTROOM, Lenden; VECHT STROOM, Huil. VLIS&INGEN aangekomen 4 Maart PRIN SES JULIANA, Harwich; vertrokken 4 Maart: ORANJE NASSAU, Harwich gep. naar AntwerpenPAUL, Nakskov; LOI RE Bordeaux; KNUD, Liverpool; PHKYGIA, Gal vesten; MUNIN, Rouaan; BLACK EAGLE, New-York; SPURT, Gandia; gep. naar -Terneuzen: RISBAN (slot.), Duin kerken, met 2 lichters; gep naar Gent: SIRIUS Blyth; gep. naar Sluiskil: PERAST. Foilo n i ca (verb.); gep. van Antwerpen: WEISSENFELS (niet Wilden-fels), Busreh: ATTIXA Havana; MO- REA, Levant: CIT YOF LEEDS Grimsby; HA- P.ELDA, Rotterdam: NIDD, Goole; LIDO, Lon den-, GAZA, B.-Ayres; Levant; TE- NERIFE, Hamburg; „Ui,f\NUS. Dunston; SCHURBEK Baltimore; RONAN, Grangemouth; V1LLE DE RASTIA, Caen; PORT ALMA, Lan den; HIRON DELLE, idem; CORMORANT, Manchester- EMERAUDB, Ostende; gep. van' Sluiskil: GOTENHOF, Hamburg (verb.); gep. van Gent: OTTO, Hull: CRICHTOUN, Leith; GUDRID, Immingham; PEGAWAY, New castle. HARLINGEN vertr. 4 Maart: LOWLAND, GooleMARGOT, HuilLEEUWARDEN, Londe.n. HOLLAND—AMERIKA LIJN. NARÏVA, Vancouver n. Rott. via Havre 2 (11.12 n.m.) 600 mijl W.Z.W, v. Land's End. LOCHGOIL, Vancr. n. Rott. 2 v. S. Francisco. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIJKERK (uitreis), 2 (9.9 n.m.) 60 rnjjl Z.W. v. Niton. HALCYON LIJN. STAD DORDRECHT, 4 v. VoIme U Vkuurd 6 Maart 4 Maart 3 Maart pariteit 8.62 «.50 8.52 12.10 £8.80 8.75 8.70 59.26 9 80 9.761* 9.76 9.74 34.77'4 34.76t4 34.75 34.59 48.22)4 48.40 48.32)4 48.— 85.— 38 80 3810 2815 66.67 46 43.70 45.25 66.67 44.80 45.20 43.80 66.68 2.47)4 2.47 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM Londen per Berlijn p.100 Mk. Parijs p. 100 frs. Brusselp.lOObelg Zwitser l.p.lOOfrs Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. Stockh. p. lOOkr. Oslo p. 100 kr. New-York per HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. MEERKERK, 4 v. Amsterdam n. Hamburg. JAVA—NEW-YORK LIJN. SALEIER, New-York n. Ja.va 4 te Belawan, KON. NED. STOOMBOOT MIJ. HERMES. 4 v. Rotterdam n. Algiers. TIBERIUS, Pto Barrios n. Amst. 3 (1.38 v.m.ï 215 rnjjl W.Z.W. v. Dand's End. BODEGRAVEN, Chili n. Amst. 3 (1.50 n.m.) 20 myi v. Land's End. VAN RENSSELAER, 4 v. W.-Indië te Amst, THESEUS, 4 v. Amsterdam n. Kopenhagen. OBERON, 4 v. Amsterdam n. Valencia. CLIO, 4 v. Amsterdam n. Hamburg. NERO, 4 v. Amsterdam n, Gothenburg. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ, FLORA 3 van Jacksonville te New-York. ROTTERDAM—:ZUID-AMERIKA LIJN, ALCHIBA (uitreis), p. 2 Madeira. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU TELLO, 4 v. Amsterdam n. Hamburg, STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CITY OF LYONS, Dalren n. Rott. 3 v. Port Swettenham. CiTY OF RANGOON, Dairen n, Rott. p, 4 Gibraltar. DOLIUS, Batavia n. Amst. p. 4 Gibraltar. MEMNON, Japan n. Rotterdam 3 v. Marseille. ANASTASSIA 3 v. Amst. te Barry. ALEARDI 27 van Rotterdam te Fiume. BARMBEK 3 van Rotterdam te San Francisco. BOREE 2 Maart van Rotterdam te Caen. CANTON, Rotterdam n. Japan 4 te Port Said* CITY OF HONGKONG, Rott. n. Z.-Afrika 4 v* Madeira. FERNEBO 2 Maart v. Rotterdam te Gothenburg, GALLIUM 2 Maart van Rotterdam te Caen. GEORGE M. LIVANOS 3 v. Rott. te Barry, GELDERLAND 4 v. Blyth n. Antwerpen. GABRIEL GUIST'HAU Rotterdam n. Nantes pw 1 Ouessant. GRONINGEN 4 v. Londen n. Harlingen. GORECHT 3 te Londen uitgeklaard naar Gent, GEISHA, Rott. tl. Chili p. 21 Fern. Norociha. HOOGLAND 4 v. Hamburg n. Blyth. HYBERT Rott. n. Beaumont p. 3 Dungeness. JULIUS SCHINDLER 2 v. Rotterdam te Genua, JUFUKU MARU 3 v. Rott. te Barry. JURKO Rott. n. Genua p. 3 Dungeness. JANTJE R. 3 te Londen uitgekl. n. Groningen. .KWIEK, m.b., 3 van Rotterdam te Duinkerken. KONSUL P. DANNEBERGS 26 van Rotterdam te Spezia. LALANDIA 3 van Rotterdam te Southampton. LISTA, Amst. n. B.-Ayres p. 3 Teneriffe. MATSUMOTO MARU Rotterdam n. Japan p. 2 Gibraltar. MAARTJE Wormerveer n. Exmouth p. 3 Wight. MAASSTROOM Amst. n. Bristol p. 3 Dungeness. MIN Rott. n. Haiphong 3 te Londen. NIEUWENDAM 3 te Londen uitgekl. n. Hamburg NORMANDIET 3 v. R'dam te Hamburg (verb.J OOSTZEE, slbt., 2 v. Falmouth n. ORLANDA Rotterdam n. Abö 3 van Bremen. OLIVINE 3 van Rotterdam te Liverpool. PARKHAVEN 3 v. Antwerpen te B.-Ayres. PATROCLUS Rotterdam n. Glasgow 3 (12.36 n.m.| 60 mijl O. van Niton. ST. ANNALAND 4 v. Kopenhagen n. Tyne. ST. PHILIPSLAND 3 v. Koperthagen n. Tyne. SCHEER Rotterdam n. Japan p. 3 Ouessant. SECUNDA 3 te Londen uitgekl. n. Middelham is, THEEMS 3 te Londen uitgekl. n. Dordrecht. VICTOR ROSS Amsterdam n. Baytown 2 (7.13 n.m.) 20 mijl Z. van Niton. WESTDAND m., 3 te Londen uitgekl. n. Antw. WATUSSI, Rotterdam n. Beira 4 v. L. Marques, ZVIR Rott. n. Rio Janeiro p. 3 Wight. ZWALUW 2 van Amsterdam te Londen. ZUIDLAND 23 van Cardiff te Figueira. MURENA. Londen, 4 Maart. Van fiet meer gemelde Nederl. motortankschip Murena zijn ver scheiden platen en klinknagels ontzet, waardoor de pompkamer onder water staat. De omvang der schade kan nog niet worden vastgesteld, vóór dat het schip te Liverpool of Avonmouth in het dok is opgenomen. WANJA. Castletown, Berehaven, 3 Maart. Het meer gemelde Zweedsche s. Wanja is hier door de Nederl. slbt. Zwarte Zee binnen gesleept. Men zou trachten het roer voorloopig te herstellen. Later heeft de Wanja de reis naar Malmo voortgezet, terwijl de slbt. Zwarte Zee het schip stuurde. TENERIFFA. O 3.1 o, 3 Maart. Het van Rot terdam alhier aangekomen Noorschemotorschip Teneriffa. is in aanvaring geweest met het Noor sche s. Kong Dag. Beide schepen zijn slecht.3 licht beschadigd. Tijdens de aanvaring lag de Tenertff^ voor anker. GLENAMOY. Port Said, 3 Maart. Na ge houden expertise, is het meer gemelde Eng. mo torschip Glenamoy zeewaardig verklaard, doch na het beëindigen van de reis zal het in een droogdok moeten worden onderzocht. Het heeft vandaag van hier de reis naar Rotterdam voort gezet. FDORA. New-Yo.rk, 4 Maart. Het meer gemelde Nederl. s. Flora is hier gisteren aan gekomen. BERICHT AAN ZEEVARENDEN, NEDERLAND. Waddenzee. Scheurrak. Ton bijgelegd. Op 53 gr. 3 min. 53 sec. N.b. en 5 gr. 3 min. 38 sec. El. (0 gr. 10 min. 37 sec. El. A.) is op den drempel van het Scheurrak bijgelegd een spitse ton No. la. 6e District Loodswezen. Winterbetonning. De zwarte lichtboei No. 13 (Mok) in den Texel- stroom is weer uitgelegd. Rotterdamsche Waterweg. Wrak. Het wrak van het s.s. Bretagne zit thans aan de Noordzijde van het vaarwater, 140 M. bene denstrooms van stompe ton No. 5. Het voorschip steekt in het vaarwater uit tot 25 M. be-Noorden de Uchtenlijn. NIEUWE WATERWEG aangekomen 6 Maart namiddag 2.50 THEMIS, Hamburg; 3.20 BALZAC, Oslo; vertrokken 6 Maart namiddag 2.50 LISTER, Drontheim. Wind Zmatige bries, kalme zee, betrokken, STOOMVAARTLIJNEN. KOTA NOPAN, Batoum n. Rotterdam p. 6 (2 n.m.) Perim. SIANTAR, Batavia n. New-York 6 v. Colombo. GAROET 5 Maart van Batoum naar Rotterdam. KOTA PINANG, Batavia n. Rotterdam p. 6 (2 v.m.) Finisterre. DAMSTERDIJK, Rott. n. Vancr. 3 v. Swansea. NARIVA, Vancouver n. Rotterdam 6 (n.m.) te Havre verwacht. BACCHUS, Valencia n. Rotterdam p. 5 Gibraltar. BERENICE 6 Maart van Catania te Venetië. VESTA, Vigo n. Amst. p, 6 (11.30 v.m.) Ouessant. DAMSTERDIJK, Rotterdam n. Vancouver 4 (4.11 n.m.) 150 mijl ZO. van Valentie. VERWACHT TE 'ROTTERDAM. SYROS v. Galveston 4 te Havre, vertr. 7 via Gent. WASHINGTON v. Vancouver 6 te Havre verw. MIDSDAND 6 Maart van Goole. ERMLAND van Japan vertrekt 9 van Marseille. BACCHUS (Ned.) v. Valencia p. 5 Gibraltar. CLIVE 3 Maart van Cork. VERWACHT TE AMSTERDAM. FALSTERBO van Santa Fe p. 2 Paul Rocks. VESTA van Genua passeerde 6 Maart Ouessant. MARNE van Parijs 5 Maart van Rouaan. PENROSE van B.-Ayres 5 v. Portland (D.) GEMENGDE BERICHTEN. WANJA. Land's End, 5 Maart. De Nederl. slbt. Oostzee heeft het naar Malmö bestemde Zweedsche s. Wanja van de Ned. slbt. Zwarte Zee overgenomen. Hedenmorgen 8.57 was de sleep op 35 mijl Oost van- hier. MARTHA RUSS I. Riga, 1 Maart. Het Dult- sche s. Martha Russ I (meer gemeld) is gisteren hier aangekomen. OUD-BEIJERLAND. Aberystwyth, 3 Maart. Na gehouden expertise is gebleken, dat ongeveer 150 balen van de lading door zeewater zijn beschadigd. RINGO. Malta. 4 Maart. De Italiaanse!»» trawler Ttingo drfjft op 43 gr. N.b. en 12 gr. 0.1. a»«t machineschade hulpeloos rond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8