8 1 CONTRACT-BRIDGE. DINSDAG 7 MAART 1933 DE BEZUINIGINGSMAATREGELEN BIJ HET ONDERWIJS. Positieve voorschriften ten aanzien van de vivisectie? Wetsontwerp inzake college-gelden te verwachten. DE C. A. O. IN DE SCHOENINDUSTRIE TROF. MR. P. W. KAMPHUIZEN. mm DE AMSTERDAMSCHE NOTARIS VOOR HET HOF. DE MOORD TE MAASTRICHT. BR AND OP EEN ARCHIEFZOLDER. ONZE DEFENSIE. HET UIT DE MARKT NEMEN VAN ZWARE VARKENS. CAFE-BRAND TE LUTJEBROEK. MOTORSCHIP GESTRAND OP DE WESTERSCHELDE SCHAKING EN POGING TOT DOODSLAG- VERKEERSMAQUETTE VAN DEN A. N. W. B. DRANKGEBRUIK DOOR MOTOR AUTOBESTUURDERS. EN Een adres van de V. A. S. HERBIEDEN. HET REEVUE SYSTEEM. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ontleend is daaraan Te meenen, dat van het effect der bezuini gingsmaatregelen, die mogelijk blijken, iets zou overblijven, indien men daarnaast tot nieuwe omvangrijke uitgaven zou overgaan, verraadt toch wel een ernstig gemis aan gevoel voor de realiteit. Niet verantwoord acht de Minister het dan ook, in de tegenwoordige omstandigheden maat regelen te stellen ter bevordering van de ge lijkstelling ten aanzien van het bewaarschool- onderwijs, de verlaging van de leerlingen- schaal en de verhooging van den leerplichtigen leeftijd. Gesteld voor de harde noodzaak ,ook op het nijverheidsonderwijs te bezuinigen, heeft de Minister er met grooten ernst naar gestreefd dit zóó te doen, dat niet alleen dit onderwijs in zijn vitale deelen niet wordt geschaad, doch dat dit nog beter aan zijn eigenlijk doel kan beantwoorden. Leerplan gymnasia- Wat betreft de bezwaren ingebracht tegen het leerplan der gymnasia (waarvan men ten onrechte schijnt te onderstellen, dat het cosmographie voorschrijft), gaat de Minister niet zoover, te beweren, dat zij allen grond missen. Inderdaad staat het ook voor hem nog niet vast, dat het mogelijk is aan gymnasium zoodanig onderwijs in de exacte wetenschappen te geven, dat het vrijwel over eenkomt met het onderwijs, in deze vakken aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cur sus B verstrekt, zonder dat het onderwijs in de klassieke talen te veel in het gedrang komt. Deze zaak zal niet uit het oog worden ver loren bij het in het leven roepen van de voor schriften, die noodig zullen wezen, indien het bij de Tweede Kamer aanhangig ontwerp van wet tot regeling van het voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs tot wet wordt ver heven. Geen nieuue officieele spelling. Het voorschrijven van een nieuwe officieele spelling, zooals in het Voorloopig Verslag wordt aanbevolen, ligt thans niet in het voornemen der Regeering. V ivisecte. Het vraagstuk van de beperking van de vivi sectie heeft de volle aandacht der Regeering. De Minister van Binnenlandsche Zaken over weegt op dit terrein eenige regelen te tref fen, teneinde tegemoet te komen aan de klach ten die nog wel eens worden gehoord omtrent misbruiken, welke op dit terrein zouden be staan. Het ligt in het voornemen door een com missie uit den gezondheidsraad een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid, posi tieve voorschriften te geven ten aanzien van de vivisectie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft van zijn ambtgenoot van Onder wijs de medewerking ingeroepen ter aanwij- zingLvan eenige deskundigen, die aan de com- rrfwë zouden kunnen worden toegevoegd. ,h 9>. Bezuiniging hooger onderwijs De leden die, hoewel erkennende, dat ook op de uitgaven van het hooger onderwijs be zuiniging geboden was, evenwel van oordeel waren, dat op dit onderwijs te krachtig be moeid is in vergelijking met het lager onder wijs en die daarom de hoop uitspraken, dat een aanzienlijke bezuiniging op het lager on derwijs alsnog in overweging zou worden ge nomen, zijn, naar de Minister uiteenzet bij hun beschouwingen uitgegaan van gegevens, die niet juist zijn. Wetsontwerp inzake college gelden. Aangezien de minister het voornemen heeft, naar aanleiding van de voorstellen der com- misse-Weiter, een wetsontwerp inzake de col legegelden in te dienen meent hij zich van ge- dachtenwisseling omtrent dit onderwerp bij de Memorie van antwoord te mogen onthouden. De toekenning van studie beurzen. De Minister heeft er geen bezwaar tegen na te gaan, of de verwachtingen, door jongelieden aan gymnasium of hoogere burgerschool ge wekt, bij hun studie aan de universiteit of hoo- geschool zoo vaak teleurgestelt als uit de be weringen van leden valt af te leiden. Hij stelt zich dan ook voor, om, voor zoover dit nog niet geschiedde, aan de curatorencolleges een opgave te verzoeken van het verloop der studie van de met een beurs begiftigden over het tijdvak, waarover gegevens dienaangaande kunnen wor den verstrekt, waarbij ten aanzien van hen, wier studie niet met het gewenschte gevolg mocht zijn bekroond, zal zijn na te gaan, aan welke redenen dit te wijten is. Bijzondere leerstoelen. Do Minister stemt toe, dat de groote vrij heid, welke de Hooger Onderwijswet ten aan zien van het instellen en het bezetten van bij zondere leerstoelen heeft geschonken en de zeer geringe eischen, voor de instelling en de bezet ting van een bijzonderen leerstoel door dc wet bepaald, inderdaad misbruik van dit instituut niet denkbeeldig maken. Hij wijst er op, dat selectie dan ook in sommige gevallen reeds is toegepast. Overwogen wordt, of door wetswij- ziginig het instellen van bijzondere leerstoelen aan strengere eischen moet worden gebonden. Bezoldiging leeraren. De Minister betreurt dat het antwoord door hem in de Tweede Kamer gegeven met betrek king tot de bezoldiging der leeraren, door ver scheidene leden niet voldoende wordt geacht. Te meer doet hem dit leed, omdat hij, op dit oogenblik voor dezelfde vraag gesteld, moeilijk een ander antwoord zou kunnen geven. Hij kan slechts herhalen, dat er voor hem geen enkele reden is om te betwijfelen, dat de centrale commissie voor georganiseerd overleg bij haar adviezen van 1928 ernstg heeft nagegaan, welke verhouding er moet komen tusschen de salarissen der leeraren aan R. H. B.-scholen eenerzijds en die van de overige Rijksambtena ren anderzijds. Leerplannen Nijverheidsonderwijs. Bij de beoordeeling van de leerplannen voor het Nijverheidsonderwijs die tot wederopzeg ging worden goedgekeurd en waarvan de jaar- fijks of halfjaarlijks in te dienen lesroosters zijn afgeleid, wordt o.m. ook gelet op een behoor lijke verhoudng tusschen de aantallen practi- sche, theoretische en teeken-lesuren per week. Het aantal practijkuren bedraagt aan de meeste ambachtsscholen gemiddeld iets meer dan de helft van het totaal aantal schooluren per week. met een kleine toeneming van de practijklessen in de hoogere leerjaren. De Minister deelt niet In de meenmg. dat een aantal van 38'4 lessen van 60 minuten per vak ternauwernood een goed resultaat van he ambachtsonderwijs kan waarborgen. Standpunt van de Federatie van Ned. Schoenfabrikanten. Door de federatie van Nederlandsche schoen fabrikanten is de kwestie van de collectieve Arbeidsovereenkomst nader besproken. De voor waarden van de zijde der werknemers waren de volgende: 1. Herstel der jeugdloonen. 2. Af sluiting van een contract voor den tijdsduur van een jaar. 3. Schrappen van de bindende be palingen eenerzijds, opzegging .met 6 weken. 4. Driemaandelijksche controle der loonlijsten. 5. Verstrekken van loonzakjes met naam, datum en bedrag van het loon. De federatie besloot op deze voorwaarden niet in te gaan. De officieele benoeming. Door het bestuur der St. Radboudstichting is thans benoemd als opvolger van prof. dr. J. v. d. Grinten tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid de heer mr. P. W Kamphuisen te Velp (G.), om onderwijs te geven in het staatsrecht, tot administratief recht en het volkenrecht. J. P. JOLLES t Te Hilversum is overleden de heer J. P. Jolles, voorzitter van het bestuur der Nationale Hypotheekbank te Amsterdam. DOMIEN DE GRUYTER. t De begrafenis van Domien de Gruyter zal plaats hebben op Woensdagmiddag a.s. te 1 uur, uit den Stadsschouwburg te Amsterdam. De teraardebestelling heeft plaats op Zorgvlied. Het stoffelijk overschot is opgebaard in de hal van den Stadsschouwburg, toegankelijk voor het publiek. RELLETJES TE UTRECHT. Zaterdagavond is het in de binnenstad te Utrecht weer tot relletjes gekomen, doordat colporteurs met communistische en fascistische bladen het elkander weer moeilijk maakten. Door de politie werden eenige charges uitge voerd, terwijl eenige heethoofden naar het politiebureau moesten worden overgebracht. Ook Zondagavond hadden voor het hoofd kwartier van de fascisten- ongeregeldheden plaats. De politie voerde eenige charges uit. Arrestaties hadden niet plaats. NEKKRAMP. Te Bladel is bij de 5- en 6-jarige kinderen van H. nekkramp geconstateerd; beide patien tjes zijn naar het R. K. Gasthuis overgebracht. GRANAAT-KARTETS GEVONDEN Zondagmiddag vonden enkele kinderen bij het spelen in de Groenstraat te Tilburg en gra naatkartets. Zij brachten het gevaarlijke voor werp naar de politie, die het aan de militairen ter demonteering overhandigde. ROTTERDAM „MAG RUHIG SEIN" De transportcolonne van het Roode Kruis te R'dam demonstreerde op haar zilveren feest in „Odeon". Prins Hendrik woonde deze demonstratie bij. Behandeling op 4 April a.s. Naar wij vernemen, zal de zaak tegen den notaris mr. M., die in verband met de „Auf- wertungs" zaak wegens valschheid in geschrif te, begaan door een ambtenaar, door de A'dam- sche Rechtbank werd veroordeeld tot zes maanden ,met aftrek van voorarrest,'op Dinsdag 4 April te 10 door het gerechtshof worden be handeld. Belooning uitgeloofd voor opsporing van den dader. De Rechter-Commissaris, belast met de behan deling van Strafzaken te Maastricht, maakt be ken dat er een beloonig van vijf honderd gulden beschikbaar wordt gesteld volgens zijn goeddunken toe te kennen aan hem of te ver- deelen onder hen, die inlichtingen verschaffen, welke tot opsporing en veroordeeling leiden van den dader van den overval in den nacht van 26 op 2 Februari 1933 in de Brugstraat te Maastricht op den heer J. M.. waarbij'deze is gedood. De belooning is Maandag j.l. door de familie van den verslagene ter beschikking ge steld. Gisteravond is te Amsterdam brand ont dekt op de vijfde verdieping van het gebouw van Lissone Leidschestraat 5. De brand was uit gebroken in een kamer aan de achterzijde, waar archiefstukken werden bewaard. De oorzaak heeft men niet met zekerheid kunnen vaststel - ten, doch er stond in het vertrek een kachel te branden. In de stapels paparassen vonden de vlammen een gemakkelijken buit. Spoedig sloeg het vuur uit het achterraam naar buiten, terwijl het ook het schot van de kamer door brandde en zich in de zolderruimte aan de voorzijde van deze verdieping voortplantte. De brandweer kreeg het vuur, met een straal door het trappenhuis en een straal via de mechanische ladder door het venster aan de voorzijde van de vijfde verdieping, gemakke lijk uit. De kamer, waar de brand ontstond, is uit gebrand, waarbij een groot gedeelte van het archief verloren is gegaan. De voorste helft van de verdieping kreeg niet ernstige brandschade. Verder hadden de daaronder gelegen verdiepingen nogal van het bluschwater te lijden. MAN OVERREDEN EN GEDOOD. Men meldt ons uit Den Haag: Zaterdagnacht werd op den Hofweg bij de Spuistraat een 25-jarige voetganger, wonende te Voorburg, die, onder drankinvloed verkee- rende, door een hoöfdcontroleur der H.T.M. uit de tram Den Haag—Rijswijk was verwijderd, op den rijweg tusschen vluchtheuvel en trot toir door een passeerende personenauto ge grepen en overreden. Met een ernstige hoofd wonde en inwendige kneuzingen werd hij door den Geneeskundigen Dienst naar het Zieken huis Zuidwal gebracht, waar hij Zondag aan de gevolgen is overleden. Nabij gelegen perceelen door het vuur bedreigd. Gisterenavond ruim zes uur ontstond brand op de eerste etage van café „De Raap" van J. K. te Lutjebroek. In tijd van vijf minuten stond het café, de groote kolfzaal en de kapberg in een vlam menzee. Onmiddellijk werd de motorspuit in gereedheid gebracht. De eerste poging was om met twee stralen de belendende huizen nat te houden. De brandweer zag tenslotte haar pogen in dezen met succes bekroond. Nadat de zolder en kapberg ingestort waren en daardoor 'L gevaar voor de belendende per ceelen geweken was, kon het vuur bestreden worden met vier stralen. Het huis brandde geheel uit. De brandweer stond onder leiding van burgemeester 'Schrijnder. De oorzaak is nog onbekend. Verzekering dekt de schade. Het schip loopt gevaar te breken. Gisterenmiddag, omstreeks een uur is het motorschip „Cornelia", schipper Arnoutse, te St. Philipsland, geladen met superfosfaat en bestemd voor Gent, tijdens hoog water ter boot van Smith's bergingsbedrijf te Wemeldin- de vastgeloopen op een zandbank. Een sleep boot van Smith's berginigsbedrijf te Wemeldin- ge zal trachten het schip vlot te krijgen. In den loop van den avond hebben twee ber gingsvaartuigen van de firma Smit te Wemel- dinge getracht de „Cornelia" vlot te krijgen; het schip bleef echter op de zandbank vastzit ten. Men slaagde er slechts in het vaartuig vijf meter te verplaatsen. Aangezien er groot ge vaar bestaat, dat het schip zal breken, is een lichter gerequireerd, welke de bemanning en de lading zal overnemen. Op 19 Januari j.l. had de arbeider H. J. R. te Sittard, thans gedetineerd, de 16-jarige A. M. geschaakt en was met haar vertrokken naar Maastricht. Hier werd hij door de Maastrichtsche po litie gearresteerd. Verdachte zag echter kans te ontglippen. Ter hoogte van den kade-muur der Zuid Willemsvaart werd hij echter door den agent-rechercheur van politie J. C. opnieuw gegrepen. Verdachte verzette zich daarbij zoo hevig, dat hij den agent om het middel vast nam en hem over den kade-muur wrong, zoo dat J. C. het evenwicht verloor en boven het water hing. Tengevolge van de tegenwoordig heid van geest van den agent, die zich kramp achtig aan zijn belager vastklampte, ontsnapte de rechercheur aan een wissen verdrinkings dood. Verdachte stond Maandag voor de rechtbank te Maastricht terecht ter zake van schaking en poging tot doodslag. Het O.M. eischte 8 maan den gevangenisstraf. PER FIETS NAAR ROME. Drie ondernemende jongelui uit Helmond zijn heden per fiets naar Rome gestart. Begin Juni hopen zij terug te zijn. KIND DOOR EEN AUTO GEGREPEN Op den Vasserweg te Tubbergen heeft giste ren een ernstige aanrijding plaats gehad. Uit de richting Vasse naderde een auto met flinke vaart over den provincialen weg, toen het 4-jarig zoontje van den landbouwer L. op het laatste oogenblik den weg overstak. De kleine werd door den auto gegrepen en ver schillende meters meegesleurd. Het kind be kwam een ernstige hoofdwond en verschillende inwendige kneuzingen. De toestand van het kind is ernstig. De auto is onderzocht en gebleken is, dat de remmen niet geheel en al goed werkten. Proces-verbaal is opgemaakt. Nederland en de internationale Ontwapening. 's-Ministers beleirl ten opzichte van het vooroefeningsinstituut. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Defensie 1933. Ontwapening. De minister bestrijdt daarin allereerst het denkbeeld van nationale ontwapening en spreekt als zijn meening uit, dat een z.g. „vei ligheidswacht" een weinig geslaagde poging is om de onveiligheid te bemantelen, waarin de afschaffing der weermacht ons zou brengen. Nederlegging ter griffie van een staat betref fende de bewapening onzer landmacht zal ge schieden. De minister legt voorts een overzicht over van de defensieuitgaven van eenige andere lan den ter percentsgewijze vergelijking met onze defensie-uitgaven. Tegenover het betoog, dat de Nederlandsche regeering te Genève niet voldoende zou heb ben geijverd voor internationale ontwapening, zet de minister uiteen, dat de Nederlandsche delegatie ten volle en met, alle kracht is mede- gegaan met en bij herhaling en met aandrang het initiatief heeft genomen tot voorstellen, welke zoover gingen als mogelijk was om een redelijke kans te verkrijgen tot verwezenlijking van tastbare uitkomsten. Reorganisatie infanterie en artillerie. Het overleg ter zake in de Tweede Kamer heeft den minister aanleiding gegeven tot her nieuwde ampele overweging van de aanvan kelijk voorgenomen reorganisatie der injante- rie en der artillerie. Het was hem aangenaam, dat deze overweging hem kon leiden tot het aanbrengen van enkele wijzigingen, welke aan de in de Tweede Kamer van enkele zijden naar voren gebrachte bezwaren tegemoet kwa men zonder nochtans tekort te doen aan de in het oog gevatte meer economische werkwij ze bij de genoemde wapens. Door de verschil lende bezuinigingen is de oorlogsorganisatie van het leger tot dusver niet aangetast, zij had den uitsluitend de strekking, het verkrijgen van een meer economisch vredesbedrijf. Aanleg verdediging nabij de Belgische grens. De levendige belangstelling voor de defensie, welke zich o.m. in verschillende persorganen in de Zuidelijke provinciën heeft geopenbaard en de daaruit sprekende bezorgdheid in verband met den aanleg van verdediging nabij de Bel gische grens hebben uiteraard ook de aan dacht der regeering getrokken. Alhoewel de minister het begrijpelijk acht, dat de aanleg dier versterkingen, mede gelet op het streven van bepaalde partijen om de weermacht tot een veiligheidsmacht te verminderen, ongerustheid heeft doen ontstaan, vermeent hij, dat daar voor onder de huidige omstandigheden geen bepaalde reden aanwezig is. Het vooroefeningsinstituut. Aan verdere vermindering der cavalerie kan niet gedacht worden. De minister verdedigt verder zijn beleid ten opzichte van het vooroefenings-instituut en merkt ten aanzien van het geval te Amsterdam op, dat daar door de wijze, waarop de propa ganda daar was gevoerd, hoogst ongewenschte toestanden waren ontstaan, welke den goe den gang van zaken ernstig in den weg ston den. Wat de groepscommandant als bewijzen van tegenwerking aanvoerde, waren maatrege len, welke moesten worden getroffen om aan bedoelde ongewenschte toestanden, welke on der zijn beleid waren ontstaan, een einde te maken. Voorstellen van de desbetreffende staatscom missie inzake wettelijke regeling van den luchtbeschermingsdienst heeft de minister nog niet ontvangen. In 1932 hebben 57 personen een beroep op de dienstweigeringswet gedaan. Hiervan heb ben 4 hun verzoek ingetrokken; 50 zagen hun bezwaren erkend en 2 werden afgewezen. De Haagsche rellet jes en het op. treden van een cadet.sergeant. De Gouverneur der K. M. A. heeft een ca det-sergeant krijgstuchtelijk gestraft omdat deze'de bedoeling van de op hem rustende ver plichting tot hulpverleening aan burgerlijke dienaren van de openbare macht heeft miskend door zich ten onrechte te beijveren om op 20 September 1932 te 's-Gravenhage herhaalde lijk aanwezig te zijn op plaatsen en tijdstip pen, waarop ongeregeldheden konden worden verwacht. Een nadere regeling van de kostenverdeeling voor de Indische vloot moet uit hoofde van de bijzondere tijdsomstandigheden nog wachten. De Haagsche betooging van 8 November j.l. Niet juist is, dat een aantal marineschepelin gen is gestraft omdat hun echtgenooten had den deelgenomen aan de op 8 November te 's-Gravenhage gehouden betooging. De desbe treffende strafreden luidde: Deze week worden 7000 zwiire varkens opgekocht. Zooals reeds eenigen tijd geleden werd ge meld, had de Nederlandsche Varkenscentrale het voornemen 30 a 50 duizend zware varkens uit de markt te nomen. Naar ons thans ter oore komt, zal de varkenscentrale nog deze wopk een begin maken met de uitvoering van dit plan. In den loop der week zullen 7000 zware var kens worden opgekocht en worden ingevroren. Hulpmiddel bij de rechtspraak en voor de politie. Zooals bekend is, heeft de A.N.W.B. eenigen tijd geleden een verkeers-maquétte samen gesteld ten dienste van het verkeersonderwijs, dat op steeds meer scholen wordt ingevoerd, om de jeugd vertrotiwd te maken met de regels voor den weg en haar daardoor te be schermen tegen de toenemende gevaren van het verkeer, dat voortdurend meer slacht offers eischt. Met behulp van deze maquette kunnen door middel van losse, natuurgetrouwe figuren (hui zen, auto's, karren, fietsen, voetgangers, ver keersborden, enz) en van plattegronden, die straten en wegkruisingen met en zonder tramrails en vluchtheuvels afbeelden, allerlei verkeersgevallen die zich op straat of op den weg voordoen, duidelijk worden weergegeven. Aanvankelijk was deze maquette in hoofd zaak bestemd voor onderwijsdoeleinden, In de practijk is intusschen gebleken, hoe goed deze maquettes, welke nauwkeurig op een schaal 150 zijn vervaardigd, ook te gebrui ken zijn bij de behandeling voor rechterlijke colleges van verkeersdelicten cn -ongevallen en dat ze een goed hulpmiddel zijn bij de be oordeeling van den toestand op den weg op het oogenblik dat een verkeersovertreding of een verkeersongeluk gebeurde. Daarom heeft de A.N.W.B. met het oog op de belangrijkheid van den strijd voor veilig ver keer, een offer gebracht, door in het jaar waarin hij zijn gouden jubilé hoopt te her denken, gratis aan alle rechterlijke colleges in ons land (gerechtshoven, rechtbanken en kantongerechten) de door dezen Bond ont worpen verkeersmaquette ter beschikking te stellen, met de daarbij behoorende handlei ding, samengesteld door den heer P. P. Paul, inspecteur van politie bij het Verkeerswezen te 's-Gravenhage. Thans is een zelfde geschenk aangeboden aan alle Commissarissen van Politie, die, naar de bond hoopt en vertrouwt, daarvan een dubbel gebruik zullen maken, n.L eenerzijds voor de opleiding van politie-personeel, an derzijds voor het geven van cursussen in de verkeersvoorschriften aan de onderwijzers, of aan de schooljeugd zelf. Mede in verband met de inleiding, gehouden op het congres van 19 November 1.1. heeft de Vereeniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer (V.A.S.) zich thans met een adres tot de Ministers van Waterstaat en van Jus titie gewend. Na gewezen te hebben op het steeds toene mend aantal verkeersongevallen in ons land alsmede op het feit, dat alcoholgebruik door de bestuurders van motorrijtuigen, aan het ont staan van die ongevallen veelal niet vreemd is, en na herinnerd te hebben aan het reeds eerder verzonde request waarbij deze vereeniging om een wetswijziging vroeg, welke zou moge lijk maken, dat dronken bestuurders hun rij bewijs voor langeren tijd verliezen, dan thans het geval is, wijst adressante op de volgende vijf maatregelen, die h.i. gewenscht zijn: 1. Een voorschrift, waarbij chronische alco holisten niet de geneeskundige verklaring kun nen krijgen, die noodig is om in het bezit van een rijbewijs' te komen; 2. Êen imperatieve bepaling, dat het rijbe wijs niet wordt verleend, indien blijkt, dat de aanvrager binnen twee jaar onherroepelijk is veroordeeld, terzake overtreding van art. 426 of 453 Wetboek van Strafrecht. 3. Strafbaarstelling van het gebruik van alcoholische dranken kort vóór of tijdens het besturen van een motorrijtuig: 4. Strafbaarstelling van het verstrekken van alcoholische dranken aan bestuurders van mo torrijtuigen; 5. Wettelijke voorziening ten einde, in ver band met het constateeren van eventueele alco hol-intoxicatie, bloedonderzoek mogelijk te maken ook tegen den wil van de te onderzoe ken persoon. Bij het adres is een uitvoerige toe lichting gevoegd. „gehandeld in strijd met zijn verplichtingen door als hoofdbestuurslid van den Bond van Marineschepelingen mede te werken tot een aansporing om een vertegenwoordiging van het marinepersoneel te doen deelnemen aan een demonstratie, waaraan de deelname door mili tairen der zeemacht was verboden." (Vervolg.) V. Ilerbieden na minimum- overname van een bod in kleur. a. Wordt in ZT overgenomen, dan is dit wel de zwakste overname, die de maat kan doen: er worden slechts 7 ZT-punten of 114 Ts mede aangegeven als minimum doch tevens minder dan 12 ZT-punten of 3 Ts, want in dat geval zouden 2 ZT zijn geboden. Heeft nu de opener niet meer dan ;5t4 Ts en geen behoorlijke ZT-distributie, dan zal hij niet meèr mogen verhoogen. Heeft hij ook geen kracht genoeg in zijn geboden kleur om deze te herbieden of een nieuwe kleur te bieden dan passé hij en laat zijn maat kalm 1 ZT spelen. b. Een minimum-overname in een andere kleur toont op z'n minst ll4 Ts en een bied ba re kleur aan en is daarom sterker dan een overname met 1 ZT, aangezien hierin geen bied bye kleur aanwezig is. Heeft de opener ten hoogste neutrale troef- steun en niet meer kracht dan in zijn openings bod aangegeven, dan passé hij. Heeft hij meer kracht dan aangegeven, dan kan hij herbieden door: 1. Zijn oorspronkelijk bod te herbieden wan neer hij op z'n minst een vijfkaart cn vier zekere troefslagen heeft en 5 Ss in de hand. Voor eiken slag, dien hij meer heeft dan in zijn openingsbod aangegeven, mag hij nu één hooger bieden. Wordt met meer dan één verhoogd (sprong- bod). dan mag de maat zelfs met neutralen troef- steun maar niet met minder troef, verhoogen, indien ook hij meer heeft dan hij aan kon geven. 2. Het is altijd wenschelijk een andere kleur la doen hooren, ook al kan de opener in de kleur van zijn maat verhoogen, als het kan zelfs door een sprongbod als manche-verzoek. Hier door wordt zooveel mogelijk inlichting gegeven. Een minimum herbieding in een andere kleur toont op z'n minst 5 slagen. (Ss). 3. Een herbieding te doen in ZT, hetgeen altijd eenige kracht in de ongeboden kleuren aangeeft en vermoedelijk gemis aan een tweede biedbare kleur. Een sprongbod in ZT toont een dubbele dekking in de ongeboden kleuren en is een ver zoek om het manchebod. Een minimumovername in ZT kan gebrek aan steun aangeven in de kleur van den maat en als deze dan niet meer kracht heeft dan aangegeven, zal hij verstandig doen te passen, tenzij hij ook de ZT niet velen kan 4. Steunen in een geboden lagere kleur. Du geeft de onmogelijkheid aan om eenig ander bod te doen en minstens neutrale troefsteun. Ver hoogd wordt met één slag voor eiken slag, dien men meer in handen heeft dan aangegeven bij de opening. Natuurlijk is steun in de hoogere klassen te verkiezen boven het bieden van Z1 of herbieden van een lagere kleur. Voor een dergelijke verhooging gelden dezelfde eischen. 5. Een manche-verzoek-herbieding te doen in dien de hand, waarop geopend werd, geen aan leiding gaf tot een opening van meer dan één doch na het bieden van den maat, dus na te weten gekomen te zijn, dat de maat eenige kracht heeft, wel degelijk een manche-mogelijkheid in houdt. Dit manche-verzoek wordt dan gedaan door één meer te bieden in een ongenoemde kleur dan noodig is. Dit bod moet door den maat als dwangbod worden opgevat en hij moet: a. in de tweede geboden kleur steunen, óf b. teruggaan in de eerst geboden kleur, óf c. zijn eigen kleur herbieden, óf d. een minimum ZT-antwoord geven. VI. Herbieden na een sprong overname in ZT. Tot nu tq« lieten wij den maat ln zijn ant woord geen sprongbod doen, doch ook dit kan voorkomen: a. De maat biedt 3 Zt na een opening van 1 ZT. Heeft de opener in zijn hand geen slam- mogelijkheid, dan zal hij verstandig doen hier niet op aan te sturen en te passen, tenzij hij een kleurbod boven ZT prefereert, hetgeen het geval kan zijn als hij b.v. een zwakke zeskaart in zijn spel heeft. "Heeft hij echter een sterke hand, dan geve hij een slamsignaal door 5 te bieden in een hoogere kleur of 4 ZT. Wij maken er hier op attent, dat het manchebod van den maat niet opgevat moet worden als een stopsignaal, gelijk ten onrechte zoo vaak gedacht wordt. De maat geeft het manchebod al dan niet met volle kracht; het kan zijn, dat hij het precies mag geven, het kan ook zijn, dat hij iets meer heeft, maar de opener kan veel meer hebben dan hij aangaf en dan behoeft hij volstrekt niet te stop pen al is ifet manchebod ook gedaan. Stel de opener heeft 16 Zt-punten en opent op de voor hand, waar hij dUs 13 ZT-punten noodig heeft om te openen. Nu biedt de maat 3 ZT, heeft dus minstens 11 ZT-punten, maar vermoedelijk geen 14 of 15, want dan zou hij wel 4 ZT geboden hebben. Waarom zou dan de opener geen 4 ZT bieden, die hij met 27 ZT-punten in de gecom bineerde handen wel halen moet? Heeft nu de maat werkelijk eenige punten meer dan hij aan gaf door 3 ZT te bieden, dan kan op deze wijze het slambod bereikt worden zonder dat noemens waardig gevaar geioopen wordt. Biedt de maat 3 ZT na een kleur-opening en herbiedt de opener zijn kleur, dan zal de maat in den regel verstandig doen dit als een afwij zing te beschouwen en niet verder te bieden. Is het een der lagere kleuren, dan kan hij met neutrale troefsteun 5 in die kleur bieden, het bieden echter van 4 ZT zal een gevaar inhouden. b. Is geopend met één kleur en antwoordt de maat mét 2 ZT, dan geeft de puntentelling de oplossing. De maat toch rekende op ongeveer 10 ZT-punten in het openingsbod, heeft nu de opener 2 a 3 punten meer, dan mag hij 3 ZT bieden; acht hij het echter beter om het spel in één kleur te spelen, dan herbiedt hij zijn eerste kleur of een nieuwe kleur wordt geboden. Een minimum-herbieding beteekent, dat er geen -nche-kans aanwezig geacht wordt en als de maat niet meer heeft dan zijn 2 ZT aangaf, zal hij moeten passen. Het bieden van een tweede kleur opent de mogelijkheid elkaar in die kleur te vinden. Na het noemen van een nieuwe kleur door den opener moet de maat als regel de hem best passende kleur steunen, of, indien zulks niet mogelijk is, 3 ZT bieden. VII. Herbieden na een man. che-verzoek. overnam c. Kunnen wij een sprongbod-overname in ZT meer beschouwen als een kracht-aangeven dan als een manche-verzoek, zoo is een sprongbod- overname in een kleur een duidelijk manche- verzoek en dit moet als een dwangbod worden opgevat; er moet dus op geantwoord worden. Heeft de maat niets, dan antwoorde hij ZT om het bod open te houden gelijk bij elk dwangbod. Heeft de maat wel iets meer dan zijn opening aangaf, dan biede hij: a. een tweede kleur, hetgeen altijd wenschelijk is om in te lichten; b. steunt hij in de overname-kleur dit geeft aanvullende troefsteun of althans neutrale troef steun aan en de onmogelijkheid om een voor- deeliger bod te doen; c. herbiedt hij zijn eerste kleur dit geeft minstens een vij(kaart aan cn de onmogelijkheid in de overname kleur te steunen. Ook bij een gedaan tusschenbod der tegen partij behoort men,.zoo eenigszins mogelijk, aldus te bieden. VIII. Herbieden na een ver- hinderings-kleurbod. Wij herinneren er aan, dat een verhinderings bod gedaan wordt door minstens twee slagen meer te bieden dan noodig en de bedoeling heeft de tegenpartij van het bieden af te houden óf den maat te kennen te geven, dat men alleen in die kleur wil en kan spelen. Juist daarom is het voor den opener nutteloos een andere kleur te noemen. Hield zijn opening niet meer in dan hij aangaf, dan moet hij passen. Hield dat openings bod echter meer in dan kan hij verhoogen; troef steun is daarbij niet noodig, want de maat gaf aan een lange troef te hebben. Heeft men echter troefsteun, vooral troef Ts, dan opent dit de mogelijkheid tot het bereiken van minstens het manche-bod. Lezers, steekt de hand in eigen boezem en vraagt u af hoevele malen gij in dit opzicht gezondigd hebt! Hoevele malen hoort men de maats tegen elkaar opbieden terwijl toch duide lijk 't verhinderingsbod gedaan werd. Dat zulks bijna altijd op een gevoelig verlies uitloopt, is logisch. Een bekend geval is het volgende: Er wordt geopend met 1 Schoppen en de maat biedt 3 Klaveren, doet dus een sprongbod in een lagere kleur al is het ook niet 2 hooger dan noodig. Is dit geen duidelijke aanwijzing voor den opener, dat hij enkel en alleen bij een Klaveren- spel iets te bereiken heeft en iets te bieden heeft? Om de manche te behalen moeten 5 trekken ge boden worden; nu gaat men toch, waar men in Schoppen er slechts 4 noodig heeft, niet noode- loos moeilijkheden scheppen? Het bieden van 2 Klaveren is een inlichting, het driebod echter een waarschuwing. Heeft de opener nu zooveel Klaveren, dat hij zeker weet er in ZT een vol doend aantal malen in te kunnen terugkomen om, wanneer geen Ts in Klaveren bij den 3133 te zitten, toch die Klaveren tot hun recht te doen komen, dan kan hij in ZT overnemen en de maat zal dit bod hebben te laten en vertrouwen in zijn maat moeten stellen, tenzij hij net manchebod in Klaveren zekerder acht, waarop de opener alleen bij een slammogelijkheid zal mogen doorbieden. IX. Herbieden door het over- bieden van een bod der te. genpartij. Dit is een zuiver dwangbod, dat aangeeft, dat men óf het Aas in de kleur der tegenpartij heeft óf renonce, zoodat men zoodra die kleur ge speeld wordt, aan slag kan komen Het is een mooi bod mits op tijd toegepast. Het geeft een waardevolle inlichting aan den maat en is vaak een lager dwangbod dan elk ander. Wij meenen hiermede de meest voorkomende gevallen van herbieden behandeld te hebben en hopen onzen lezers te .hebben duidelijk gemaakt hoe noodig 't is, zich af te vragen. Wat bedoelt mijn maat met zijn 2e of latere bod?" Maar al te vaak wordt deze samenspraak tusschen de maats rrwaarloosd en loopt daardoor het spel spaak. Budge is een samenspel tusschen twee maats en elk hunner diént zich wel en deugdelijk re kenschap te geven van hetgeen zijn maat hem mede te deelen heeft, slechts dan worden top prestaties bereikt. Den 26sten Februari j.l. hield de heer Gor don Reeve in het Carlton Hotel te Amsterdam een lezing over een nieuw systeem, door hem uitgestippeld.Het is gedeeltelijk gebaseerd op de bekende puntentelling van Milton C. Work, gedeeltelijk op het aangeven van topslagen, voor al wanneer men twee biedbare vljfkaarten in handen heeft. De heer Reeve heeft 5000 spellen gegeven en achtereenvolgens elk der vier handera in ZT en in de vier kleuren doen bieden, elke hand bood dus vijf keer, elk spel werd dus twintig keer geboden, hetgeen voor de 5000 spellen eventjes 100.000 biedingen beteekent! Als resultaat werd bevonden, dat 70 pet. van alle spellen een manche-bod inhouden en daarvan: 65 pet. ge speeld kunnen worden in ZT, 28 pet. in de hoogere en 14 pet. in de lagere kleuren. Wat ons zeer trof, was, dat ZT geboden wordt zonder acht te slaan op de aanwezigheid van chicane, singleton of een waai-delooze doubleton in de hand. Toen wij hierover een' opmerking maakten, antwoordde de heer Thorne, een der bekende Bridge-schrijvers in Engeland, die den heer Reeve vergezelde, dat ook hem dit in strijd met alles, wat hij zelf steeds geleerd en ver kondigd had, geleken had. maardat hij ge heel bekeerd werd en nu 't Reevue-systeem aan vaardde. Ofschoon dit een merkwaardige uitspraak Is, kunnen wij er ons toch niet mede vereenigen. De praktijk toch leerde ons, dat men zelfs met A-x of H-x steeds gevaar in ZT loopt en wij zijn steeds huiverig daarmede een ZT te openen. Mo gelijk is het, dat dit een kwestie van geluk is en dat een speler met geluk in dergelijke geval len dan wel het noodige bij zijn maat vindt, maar wij zullen er ons toch maar niet aan wagen. Eerstdaags komt over dit systeem een boekje uit en kan een ieder zich op de hoogte stellen. Met genoegen vermelden wij, dat ook de heer Reeve dezelfde stelling verdedigt als wij: Uit combinatie van twee handen verkrijgt men eds een slag, die in geen der beide handen te tellen was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4