§Mmt^£A2 mm: mmnmm:- era STADSNIEUWS 56ste JAARGANG WOENSDAG 8 MAART 1933 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 STILLE OMGANG WILLEM VAN ORANJE Lil RUGGIERO LEONCAVALLO. 1858 8 Maart 1933 KETHEL DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bt) vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10: per week 25 cents. Bil bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar k 6 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1—6 regels ƒ1.55 elke regel meer 25 ets. BU contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. LIefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 6 regels 0.50; 10 regels 1.—. 15 regels 1.50, vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-ün«evallenverzekering500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide banden, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim75.— bij verlies van een wijsvinder; ƒ50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukL Waarom zulk druk geschrijf in de courant? Och, degene, die verleden jaar den S. O. heb ben meegemaakt, hebben die opwekking niet noodig; die denken slechts aan het zielegenot, dat zij gesmaakt hebben, en zij hebben reeds plan gemaakt, dit jaar wederom mee te gaan in den stille nacht-manifestatie van geloof en liefde in en voor den God in broodsgedaante Maar zij, die verleden jaar thuis zijn ge bleven, moeten het hooren en lezen, meer malen, hoeveel zij verleden jaar gemist heb ben, en hoeveel zij nu weer zullen missen, als ze niet meegaan. Zij moeten zich niet laten weerhouden door het geldelijk offer of dat der nachtrust. Beide offers zullen rijkelijk vergelding van den goeden Jesus verwerven. Ook moeten zij niet luisteren naar de zwart kijkers, die verleden jaar teveel bezwaren ge maakt hebben. Laten zij dit jaar de proef ne men, en het is zeker als zij met de meening voor den S. O. vereischt, en in devote stem ming den tocht meemaken, hebben zij volgend jaar geen opwekking meer noodig, maar maken Zondag reeds <het plan het volgend jaar mee te gaan. Moge de berekening van den eminen- ten leider van den S. O. nu eens falikant uit komen en er iMlaats van 400, 500 meegaan (vorig jaar 426). wij hebben beschikking over een kerk met 500 zitplaatsen. Allen naar Amsterdam in den nacht van 11 op 12 Maart! Zorgt tijdig voor spoorkaartjes 2.70) Donderdag- en Vrijdagavond van 7-9 uur in den R. K. Volksbond (kantoor Spaar bank) verkrijgbaar. HET BESTUUR VAN DEN VRIENDENKRING Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HENGELEN De hengelaarsvereeniging De Amateur zal a.s. Zondag' 'i'l Maart, een onderling eieren- concours houden in de Poldervaart bij den Broekweg. Indien de stroom in de Poldervaart ongunstig is, zal het concours gehouden worden in de Schie. Er zal 3 uur gevischt worden. On- dermaatsche visch wordt niet geteld. Na het eindigen van den wedstrijd vertrekt men naar het clubgebouw van den heer v. Dijke, wa»r de visch gewogen en gemeten zal worden. DAMMEN Voor de 3e klas competitie, district Rotter dam, werd de wedstrijd gespeeld tusschen de damclub Schiedam en D. O. V. te Rotterdam. De ontmoeting eindigde in een 128 overwin ning voor Schiedam. D.O.S. had twee inval lers; Schiedam één. EERSTE PAEDAGOGISCH JEUGDCONCERT Het eerste ppaedagogisch jeugdconcert, waar toe de wethouder van Onderwijs het initiatie! heeft genomen, zal, naar wij bereids meldden, plaats vinden op Zaterdag 25 Maart a.s., 's mid dags half 3 in Musis Sacrum. Het zal, zoo deelt men ons thans mede, een rijk en veel afwisseling biedend programma wonden. Achtereenvolgens: Zuid-Nederlandsch, Duitsch, Noorsch, Hollandsch, Fransch, Poolsch en Engelsch wat de nationaliteit der componis ten betreft. De werken, die ten gehoore zul len worden gebracht behooren tot de klassie ke, de romantische en de moderne school. De muzikale bespreking, staat onder leiding van Eduard Flipse, directeur van het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest, onder wiens leiding oók de Rotterdamsche Jeugdconcerten met zoo'n groot succes worden gegeven. Het concert zal ongeveer 1 uur duren en na half 3, wanneer het concert begint, wordt niemand meer toegelaten. Toegang tot de concerten hebben alle leer lingen van Gymnasium, H.B.S. en U.L.O.- seholen. Het aantal opgegeven deelnemers, plm. 300, overtreft alle verwachtingen en zal daarom voor het voorloopig bestuur een aan sporing zijn deze jeugdconcerten in Schiedam vm/SUlair te ma!cen. dat het aantal spoedig £an"sbewn,Zal ziin' Aan de zaal ziJn ëeen toe gangsbewijzen verkrijgbaar. BURGERLIJKE stand Aangifte van 4-6 Maart GEBOREN: Anna M t de Saeijtijd en A. M H°chterTvanK fC' laan 15 Josepha E docM ,Cat,S" en E. N. Calligaro, Oo^tsfn Tt' van J. Verver en J. j. Wmemse pf Hendrikstraat 19 Math'ilde H rvr 5 uf van J. J. M. Bünnemijer en M dochter Vlaard.dijk 9 - Elisabeth, dochter van M Meijers en E. Snik, Vlaard.dijk 281 OVERLEDEN: J. F. van Delft, 26 jaar Nas Eaulaan 75. GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 25 Febr. tot en met 7 Maart 1933. Te bevragen aan het Hoofdbureau van poli- De op alle werkdagen van 1 tot 2 uur des middags: dop van vulpenhouder, gramofoon Platen, hondenhalsband,, sleutel van melkbus, tabakspijp, dameshandschoen, kinderportemon- haie, Engelsch rijbewijs, jasje met papieren, hond, ceintuur, heerenportemonnaie, bril in étui, taschje met inh.. wandelstok. Bij vinders: fluweelen tasch, C. van Monnik, hoofdstraat 75; koperen sleutel, J. Elshof, Kieu- Pelstraat 62; glacé kinderhandschoen, R. v. d. Most, Brouwerstraat 19; school tasch met boe ken, M. Nieuwstraten, Beijerlandschestraat 36, horloge, C. Jansen, St. Liduinastraat 60; porte- monnaie met inh., C. Hommel, Pieter de Hoogh- straat 14A; stempel, C. Fonken, Tollenstraat ?B; dreg (200 kg.)) Havendienst; sleutel, C. Meure, Spinhuispad 3; rozenkrans, C. Vroom- hout, Nieuwe Haven 163/7; hond, P. Beek, Vlaardingerstraat 8; hond, C. Seij, Van Leij- den Gaelstraat 2A Vlaardingen; zilvergeld, J. Kreuger, Spinhuispad 11; rijwielbelasting- plaatje, C. van Henten, Stationstraat 70; paar kinderhandschoenen, J. Roelofs, Hoogstraat 8; medaillon met portret, portier van de gasfa briek. HINDERWET Ingekomen is een verzoek van de N.V. Ba- taafsche Import Maatschappij om vergunning tot oprichting van een benzinebewaarplaats met een ondergrondsch reservoir, inhoudende 6000 L„ en een bovengrondsche aftapinrich ting in en op het terrein beWborende bij het pand Buitenhavenweg 98, kadaster Sectie L no. 2131. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 22 Maart, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 8 Maart 1933. KIESWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat door den Ge meenteraad in zijn openbare vergadering van den 31 Januari 1933 met handhaving van de reeds vroeger aangewezen stemlokalen vpor de verschillende stemdistricten, zijn aangewezen als stemlokalen voor de drie nieuw bijgeko men stemdistricten: voor no. 20 een lokaal van de openbare school aan hét Edisonplein no. 2; voor no. 29 een lokaal van de openbare school aan de Anthonie Muijsstraat no. 2 en voor no. 31 een lokaal van de openbare school aan het Frans Halsplein no. 37. SCHIEDAM, 8 Maart 1933. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. J. Westhuis, al hier, om een verlof A voor deu verkoop van zwak-alcoholischen drank: in het klein in de bovenlocaliteit Op de le verdieping van het perceel Nieuwe Haven 157b, alhier; en herinneren eraan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 8 Maart 1933. SCHOUW Ter kennis van de eigenaars van de lande rijen en erven, liggende in de Gemeente Schie dam, tusschen den Rotterdamschen dijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam, wordt gebracht, dat op Woensdag 22 Maart a.s. des voormiddags ten negen ure, een schouw zal worden gedreven over de slooten en hun land of erf met de kunstwerken daarin. SCHIEDAM, 8 Maart 1933. ONDERWIJS AAN VOLWASSENEN In het verslag der Commissie voor Onder wijs aan Volwassenen over het kalenderjaar 1932 lezen wij, dat er bij den aanvang der cur sussen 1931-'32 154 leerlingen waren ingeschre ven en bij het sluiten 140 leerlingen; wat dit laatste cijfer betreft: 33 voor Ned. taal en re kenen, 59 voor Engelsch, 12 voor Duitsch, 30 voor Engelsch en 6 voor boekhouden. De cursussen 1932-'33 begonnen op 21 Sept. met 138 leerlingen, waarvan er op 31 Dec. nog 121 aanwezig war enen wel 44 voor Ned. taal en rekenen, 36 voor Engelsch, 15 voor Duitsch, 17 voor Esperanto en 9 voor boekhouden. Voor den cursus Ned. taal en rekenen wer den de 3e en de 4e klas gecombineerd, omdat er te weinig leerlingen waren om afzonder lijke klassen te vormen. De cursus Englsch telt drie klassen, en de overige leergangen ieder één klas. Hoewel het totaal aantal leerlingen, door de dagcursussen voor wrkloozen, niet bijzonder groot is, meent de commissie toch over dit totaal in de huidige tijdsomstandigheden te vreden ^e kunnen zijn en is zij van meening, dat de ontwikkelingscursussen nog steeds in 'n behoefte voorziet. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Gevraagde arbeidskrachten: te Enschedé: bekw. ongehuwd borstelmaker (pekker-trek- werker) speciaal voor textielborstels; te Oss: slagers (uitbeeners) 46 ct. per uur plus pre mie; te Amsterdam: kantoorbediende (2126 jaar) voor automobielfabriek, moet zeer ver trouwd zijn met het bedienen van den comp tometer; te Utrecht: technicus: voor fabriek van stalen rolluiken, rolhekken enz.; te Rot terdam: hofmeesteres boven 25 jaar b. m. En gelsch en Fransche taal, salaris 90 per maand plus kost, inwoning en verval. Voor nadere inlichtingen wende men zich i°,a de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Broersveld 144. SLOT GEFORCEERD \n w*1 "acht van Maandag op Dinsdag is het slot geforceerd van een bergplaats op Roos- beeK, toebehoorende aan den sigarenmaker A de N. Er wordt niets vermist. I Zonder RECLAME geen omzet, Ij geen winst; de DRUKINKT is de jg o kracht van 't huidige zakenleven B Rede van dr. H. Maller Zijn staatsidee voorbeeld voor de toekomst Dinsdagavond had het Plaatselijk Comité der K.S.A. in samenwerking met het Herden kingscomité Wiljem van Oranje een bijeen komst belegd, waarop het Tweede Kamerlid dr. H. Moller een voordracht over de Zwijgei hield. De groote zaal van den R. K. Volksbond bevatte slechts een gering aantal belangstel lenden; hieronder bevonden zich burgemeester H. Stulemeijer en wethouder mr. M. M. van Velzen. De vergadering werd geopend door den voor zitter der K, S. A„ den heer Th. Mouwens die nog namens het Herdenkingscomité een oproep tot bezitters van zangstemmen richtte om zich voor de morgenhulde van 20 April be schikbaar te stellen. Daarna zongen allen, begeleid door de for- sche klanken van „St. Ambrosius" het Wilhel mus.' Dit gezelschap liet ook nog eenige vader- landsche liederen hooren, en nadat de heer Beumer, met mej. van Alphen aan het klavier, een zangnummer ten beste had gegeven, werd het woord verleend aan den spreker van dezen avond, het Tweede Kamerlid, dr. H. Moller. Spr. zei, dat het antwoord der Katholieken op de vraag, of zij mee wilden doen aan een Zwijger-herdenking, een volmondig en harte lijk „ja" was geweest. Er waren herdenkingen geweest, waarvan de aanleiding aan voor ons onaangename gebeurtenissen was verbonden. Men heeft getracht ons ook afkeerig te maken van deze viering, maar wij hebben ons niet laten verdringen, en terecht. Wij zien Oranje als den grondlegger van den Nederlandschen staat. Aan hem is het geens zins te wijten, dat wij zijn verdrukt; integen deel dit druischte geheel tegen zijn streven in. Sommige beschouwen hem als een Duitsch edelman en niet als Nederlander. Spr. ves tigde er de aandacht op, dat Dietsch in het „Wilhelmus" Nederlandsch beteekent. Verder staat daarin: „het vaderland getrouwe" en dit kan niets anders dan de Nederlanden beteeke- nen. Doch ook uit zn afstamming blijkt, dat Willem van Oranje als een Nederlandsche edel man beschouwd moet worden. Dr. Moller behandelt dan Oranje's rol in de godsdienstige twisten en wat hij deed ten aan zien der staatkundige verwikkelingen, n.l. den strijd tegen Spanje en de vrijmaking van een vereenigd Nederland. Wat het eerste betreft, blijkt hij zeer voor uitziend te zijn geweest. Zijn ideaal stemt met onze huidige opvatting overeen. Hij wenschte een pariteitsstaat en keurde elke toepassing van geweld om iemand tot een ander geloof te brengen, af. Deze opvatting is volkomen juist. Maar hij was misschien de eenige in zijn tijd, die er zoo over dacht, en dit stempelt hem tot een genialen mensch, een genialen staatsman. Willem zelf beschouwde een bepaalde gods dienstige belijdenis louter en alleen als een vorm. Dit is niet te verdedigen, maar wel te verklaren. Hij was een diep godsdienstig man, maar zijn opvoeding op Dillenburg en aan het Brusselsche hof maakte, dat hij aan den gods- dienstigen vorm weinig waarde hechtte. Ook de verwarringen van dien tijd doen veel ver klaren. Hij was Luthersch opgevoed, hoewel vele katholieke gebruiken op Dillenburg door Willem den Ouden gehandhaafd werden. Karei V wenschte echter dat hij Katholiek werd. Later werd Oranje om staatkundige redenen weer Calvinist. Hij zag er, zoo drukte dr. Moller zich uit, geen bezwaar in, om wanneer het een goed doel gold, den eenen godsdienstigen vorm met een anderen te ver wisselen. Karei V was het niet gelukt den katholieken godsdienst met geweld door te voeren. Dit gaat ook niet, en Oranje zag dat in. Terwijl Karei V in alle gewichtige staatszaken den jeugdigen Prins van Oranje raadpleegde, was Philips II zoo bekrompen en koppig dit na te laten. Phi lips berokkende met zijn vérstrekkende maat regelen ook de Katholieke Kerk veel schade, want den marteldood, dien vele hervormden stierven, versterkte de niet-katholieke over tuiging. Oranje wilde Nederland als eenheid naar Spaansch model inrichten, met erkenning van den Spaanschen koning, die dan echter aan een soort constitutie gebonden zou zijn. Phi lips daarentegen wilde Nederland geheel met Spanje vereenigen, met terzijdestellingen van alle priviligiën, welke hij bij zijn inhuldiging had bezworen. Philips II gebruikte den katho lieken godsdienst als een staatkundig middel. Ook de tijdelijke welvaart van Nederland leed onder de Spaansche dwang met betrekking tot den godsdienst. Spr. zei verder, dat de beeldenstorm niet op rekening van Oranje mag worden geschoven. ^Calvinistische drijvers hadden het grauw en het gepeupel daartoe opgehitst, doch in Ant werpen, waar Oranje was, bleef de orde be waard. In 1576 schijnt hij zijn ideaal bereikt te heb ben. De pacificatie van Gent zou aan den godsdienststrijd een einde maken; de gewesten onderling zouden één worden, terwijl men zijn gezamenlijke rechten tegenover Spanje zou handhaven. Wat Oranje hier tot stand scheen te hebben gebracht, kan een voorbeeld zijn vcor de toe komst, waarin elk gewest meer vrijheid van ontplooiing moet hebben en ook Nederlandsche streken, die nog niet bij ons zijn gevoegd, in het geheel moeten worden opgenomen. Oranje's bedoeling is echter vernield door den vrede van Atrecht en de Unie van Utrecht. Dan toont spr. aan, hoe de opstand, welken Willem van Oranje predikte, past in de leei van Thomas van Aquine, die immers zegt, dat het verzet tegen een vorst, die de belan gen van zijn volk verwaarloost, gerechtvaar digd is, mits men een beteren toestand na de afzetting verwacht. Aan het eind van zijn rede gaf dr. Moller als zijn meening te kennen, dat, wanneer de Nederlanden, die Oranje zich droomde, werke lijkheid waren geworden, de groote oorlog van j 1914 nimmer zulke hevige 'vormen zou hebben aangenomen, want tusschen de drie groote mo gendheden zou zich een vredelievend rijk van een zekeren- omvang hebben bevonden. Na het dankwoord van den voorzitter volg den nog zang en muziek. 25 JAAR VINCENTIAAN Heden vierde de heer J. J. Exler zijn zil veren jubilé als lid der St. Vincentiusvereeni- ging, conferentie St. Jan de Dooper. Om 8 uur werd er te zijner intentie een ge zongen H. Mis in de kapel van huize St. Li- duina opgedragen, waarna er gelegenheid werd gegeven den jubilaris te feliciteeren. Toen men in een der zalen van het gesticht was bijeen gekomen, sprak de heer J. Th. I. Melchers, pre sident van den Bijz. Raad, hem met eenige woorden van waardeering en lof toe, waarna ook de heer Scheffers, president van de con ferentie St. Jan 'de Dooper, op de groote plicht betrachting van den jubilaris wees. DIEFSTALLEN Mej. B. uit de Rhoonschestraat deed bij de politie aangifte van vermissing van een vouw- wagentje, dat zij met de schoonmaak buiten haar woning had gezet. Gistermiddag is er vóór het pand van M. op de Lange Haven een bemande flesch in houdende 10 L. citroenjenever ontvreemd. ONGEVAL Gisterenmiddag is het 9-jarig meisje M. D. uit de Beijerlandsche straat 47b op den hoek van de Rijn- en de Lekstraat tegen een wiel rijder opgereden. Hierbij kwam zij te vallen en brak haar rechterbeen. Op advies van dr. Lecuur is zij per poli ti ebrand card naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. SCHIEDAMSCH VOLKSBADHUIS Op 3 en 4 Maart werden 635 baden verstrekt, en wel in de eerste klasse 102 en in de tweede 533. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 8 Maart. Aangekomen Duitsch s.s. Stassfurt, met stukgoed van Hamburg in de Wilhelminahaven; s.s. Streefkerk ledig van Rotterdam om te doken in de Wiltonhaven; Japansch s.s. Amazon Maru, met olie van Dai- ren via Rotterdam voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. DE STILLE OMGANG De plaatselijke afdeelirig van het genootschap i/e Stille Omgang hield gisteravond in het Vereenigingsgebouw haar jaarvergadering. De bijeenkomst, welke zeer goed bezocht was, werd gepresideerd door den voorzitter, den heer H. F. M. Wijsbroek. Na het zingen van het Bedevaartslied werden de jaarverslagen -uitgebracht. Blijkens het verslag van den pen ningmeester, den heer Ch. C. Ruys, was er een batig saldo van 28.64, terwijl de contributie over het afgeloopen jaar nog geïnd moest worden. De heer Ruys, werd hierna, als aftre dend bestuurslid bij acclamatie hei-benoemd. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven van het genootschap uit Amsterdam en een schrijven van Vriendenkring, het genootschap uit Schiedam, bij welke laatste ook dit jaar weer de deelnemers uit Kethel zich zullen aan sluiten. Na afloop van den omgang komen de pelgrims tezamen ijl de H. Hartkerk aan de Vondelstraat, te Amsterdam. De trein uit Ke thel vertrekt 12.15, aankomst te Amsterdam 1.16. Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op 6.13, zoodat de bedevaartgangers ongeveer 7.10 in Kethel terug zullen zijn. Vervolgens heeft pastoor Saulenn een op wekkend woord gesproken tot deelname aan den Stillen Omgang. Z.eerw. bracht dank aan allen die in het afgeloopen jaar hun liefde hebben getoond aan Jesus in zijn H. Sacra ment. Bijzonder zegt spreker dank aan het be stuur voor zijn activiteit, aan de leden van de Altaarwacht en aan de 25 leden die wekelijks één uur in aanbidding bij Jesus komen door brengen. Spr. hoopt dat de leden, vooral wat dit laatste betreft, ijverig hun best zullen doen, opdat het aantal uren van eerherstel spoedig verdubbeld zal zijn. Als elk in zijn eigen omgeving propaganda maakt, kan dit, volgens den pastoor, heel gemakkelijk. Ten slotte heeft spreker gemeend, dat hij de deel nemers aan den Stillen Omgang geen betere intentie voor dit jaar kan geven dan: meer eerbied vóór en meer vertrouwen in het geeste lijk- en wereldlijk gezag. Over de vraag: „spoorkaartje plus gemeen schappelijk ontbijt" werd breedvoerig gedis cussieerd, omdat de kosten dan voor velen te hoog worden. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten het treinbiljet plus ontbijt te bepalen op 3 per persoon en de overige te maken onkosten uit de kas te vergoeden. Staande de vergadering gaven zich reeds 22 deelnemers op. Tot Donderdagavond 6 uur zul len nog spoorkaartjes verkrijgbaar zijn bij den heer Ruys, hoofd der R. K. school alhier. Waar tot gistren nog geen zekerheid omtrent een geestelijk leider was verkregen, zal er Za terdagavond geen Lof worden gehouden en zorgen de pelgrims dus dat zij om 12 uur aan de halte in Kethel aanwezig zijn. Moch hier omtrent nog medewerking verkregen worden, dan zullen de deelnemers hiervan alsnog tijdig in kennis worden gesteld. VARKENSCENTRALE Bij de gewestelijke varkenscentrale voor Zuid- Holland, in district 36, omvattende de gemeen ten Kethel, Schiedam, Oversehie, Vlaardingen en Vlaardinger Ambacht waren blijkens het jaarverslag per 31 December 1932 aangesloten 500 varkenshouders op wier namen waren ge ïnventariseerd 9045 varkens, w.o. 1125 fok- zeugen. Gemerkt zijn 8478 varkens, terwijl 206 biggenmerken werden uitgegeven. Het totaa) door de commissie in overleg met de betrok- bedroeg 6525. Bij het merken kwamen drie ongelukken voor. De veroorzaakte schade werd door de commissie in overleg met den betrok ken varkenshouders geregeld en vergoed Door 21 varkenshouders werd den merker aanvan kelijk den toegang geweigerd. Later zijn allen echter toegetreden. Door het secretariaat wer den 136 aanvragen om vrijstelling van heffing bij huisslachting doorgezonden, waarbij 3 niet voor accoord konden worden geteekend. In 2 gevallen werd restitutie verkregen van de reeds betaalde heffing. De componist van een opera, welke een ongekend wereldsucces behaalde. Was Leoncav; Ho bekend? Foto-verzamelaars kennen hem in hun zoogen. plaatselijk geheugen als een on-Italiaansch uit ziend artist met veel haar en een geweldig „op- standigen" knevel. Overigens pleit 't niet tegen den Napolitaan-van-geboorte, dat althans een gedeelte van zijn werk (en) er bij het publiek beter in is gegaan, dan zijn persoon. Als de begaafde musicus, die reeds op 18-jari- gen leeftijd met het „maestro"-diploma in z'n zak liep, z'n toevlucht niet genomen had tot les geven en 's avonds spelen in café's, zou hij ondanks zijn kennis en kunde de gelegenheid niet gekregen hebben, om zijn talenten in het theater te doen bewonderen. Hij moest werken, maar hij deed het ook. Wanneer wij een tweede vraag stellen, n.L: „Is „Paljas" (het werk van Leoncavallo) be kend?" dan weten wij met zekerheid, dat jong en oud, zoowel operaliefhebbers als muziek- bewonderaars antwoorden: „Hoe kan het an ders?" Iedereen kent den proloog: „de tranen, die v/ij storten, zijn valsche traneneen lied vol droeve herinnering, diep uit zijn ziel, vol weemoed heeft weerklonkenMaak voort! Het spel kan beginnen!" Het is overbekend. Iedereen kent de heftige passages aan het eind van het le bedrijf: „Lach dan Paljazzo; als je hart is gebroken", etc., etc. „Paljas" is de opera, welke vanaf haar pre mière in 1892 tot in onze dagen van verpuurde zakelijkheid onafgebroken voort is gegaan, een haast ongekend wereldsucces (in den zin van populariteit) te verbinden aan den naam van haar maker. Ruim 40 jaren gaat thans van schouwburg tot schouwburg dit werk van den man, die 75 jaar geleden op 8 Maart 't levenslicht aanschouwde. De auteur was dus nog tamelijk jong. toen hij dank zij vooral den proloog en het smartlied op slag wereldberoemd werd. Zulks tot groote ergernis van Sardou, die den musicus niets minder toewenschte dan een absoluten val. voorgevende, dat deze plagiaat zou gepleegd hebben. De afgunstige opzet mislukte echter vol komen, doordat de componist de echtheid Leoncavallo Van zijn Paljas kon aantoonen, als ontleend aan de realiteit; er had immers te Milaan werkelijk een Paljas geleefd, die een jarenlange gevangenisstraf moest uit zitten wegens het plegen van een moord uit jalouzie. Hierin moet voor een groot percen tage ook de reden van zijn succes gelegen zijn geweest; het gegeven van het werk was aan het ware leven ontleend, het leven vol schokkende, desnoods bloedige gebeurtenissen. Met de 2 jaar oudere „Cavalleria Rusticana" het opus van Mascagni, dat later bijna onaf scheidelijk aan „Paljas" verbonden werd, werd dit werk een der meest beduidende „monstra" van het Verisme. Interessant is wel, dat de Paljas gecompo neerd werd na eenige jaren van tegenslag in dagen van hopeloosheid dien de musieu blijkbaar niet anders kon overwinnen dan door een soort wraakneming. Leoncavallo was n.l. in relatie gekomen met den uitgever Ricordi, die zich voor zijn crea ties interesseerde. Binnen een jaar had hij een triologie weten af te maken, hopende, bij spoe dige uitvoering, financieele baten te zullen verwerven. Het bleef echter bij hopen: 't geluk diende hem niet en 3 jaren reeds wachtte hij op het in studie nemen van zijn Paljas. Toen kreeg hij genoeg van 't wachten en hopen, hij nam z'n toevlucht tot Ricordi's concurrent Son- zogna en aan deze wraaknemende geste danken wij het ontstaan van de Paljas. Noch vóór noch na z'n Paljas heeft Leon cavallo eenig opus gemaakt, in welk genre dan ook, dat ook maar eenigszins in den schaduw kan staan van het werk, waarin het publiek wordt uitgenoodigd te zien „hoe vSn Tonio het karkas staat te beven en ook, welk een hoop lage intrigen hij weeft". Noch zijn eersteling, de tragische Chatterton, noch zijn Medici (slechts voor een derde uit gevoerd), hebben zich kunnen handhaven; zijn „Bohème" werd glansrijk overtroffen door Puc cini's gelijknamig werk en zijn „Roland von Berlin" (opdracht van Keizer Wilhelm), heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Ook op het terrein der operette is Leon cavallo werkzaam geweest; noemen wij slechts zijn „Malbroucks' en va-t-en guerre", die nog wel opgang heeft gemaakt tengevolge van andere dan artistieke factoren, want zijn „Regi- netta delle rose" kan gerust verzwegen worden. Evenmin is zijn eenige symphonie een werk, van beteekenis te noemen, terwijl het ballet „la vita d'una Marionetta" en zijn liederen Matti- nata'en Lasciata amar aan de meeste muziek liefhebbers slechts bij name bekend zijn. Fortuinlijk is het leven van den componist over het algemeen niet geweest. Gelijk wij reeds schreven, heeft Leoncavallo niet opgezien tegen werk en studie; ter wille zijner letterkundige vorming ging hij studeeren te Bologna, na te Napels aan het conservatorium les te hebben gehad van Cesi, Ruta en Rossi. Dat het Rem ernst is geweest met het geheele operawezen, moge o.m. blijken uit het feit, dat hij aanvankelijk zelf den tekst schreef voor zijn muzikale drama's: hij wilde de zekerheid heb ben, dat hij het werk in z'n geheel verantwoor den kon. Nochtans: de kans is hem niet overal en altijd gunstig geweest. Maar het ongeëvenaarde succes, dat zijn „Pal jas" heeft mogen (en zal blijven) boeken, maakt veel, wellicht alles goed. Paljas' wanhoop: „nu de waanzin mij verplet tert" en Paljas' smart: „die vergiftigt het hart" zal blijven voortleven, zoolang er nog eenige zin blijft voor de oergevoelens van het menscheliik hart. J. W. Verwacht wordt: Zwakke, veranderlijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, des ochtends temperatuur om het vriespunt. Lichten op van 's avonds 6.20 tot 's mrogen» 6.01. lederen Maandagavond repetitie Harmonie* gezelschap St Ambrosius. R PC Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den PC K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den PC PC Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. EC Metaalbewerkersbond ,,St. Eloy", gebouw Pt PC. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 0 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den ft PC Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St Jos. Gezellen Schiedam 1 Ver eenigingsgebouw Lange HaveD 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. Pt PC Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R PC Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R. EC E. H. B. O. in het gymnastieklokaal der Eerw. Broeders. Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse Gebouw Pt PC Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pauius". Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden lederen Zaterdagavond: Ned. R. PC Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken t,St Antonius" Van half 8 tot half 9 zitting van* het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Donderdag 16 Maart Jaarvergadering der afd. Schiedam van den R. K. Fabrieksarbeiders (sters) bond „St. Willi- brordus'". R. K. Volksbond, half 8 uur. Vrijdag 24 Maart Jaar-vergadering van den Dekenalen Jeugd raad. R. K. Volksbond, half 9 uur. 9 Maart: Groote Schouwburg, Circus PCnie (Amsterd. Tooneelver.) 8 uur (v. volw.) 10 Maart: Groote Schouwburg, Vader des Vaderlands (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen). 11 Maart: Groote Schouwburg, Er was eens. (Rott. Hafstadtooneel) 8.15 (v. volw.). Geb. v. K. en W., Negende Symphonie v. Beethoven (Rott. Philh. Orkest) half 4. 12 Maart: Tivoli-Schouwburg, Mr. Rosenfeld (Ned. Ind. Tooneel) 2 en 8 uur (v. volw.). Geb. v. K. en W„ Mannenkoor „Apollo" (met medew. van mevr. L. Flipse Snel, Marinus Flipse en het Rott. Philh. Kwartet), 8 uur. Nutszaal, liederen-matinée Vera J„nacopuIos half 3. Bioscopen: goedgekeurde programmas tot en met Donderdag 9 Maart in: Grand-théatre, Het teeken des Kruises (voor volwassenen); Studio '32, Das blaue Licht; Thalia, Terwijl Parijs slaapt (voor volw.); Royal, De heer- scheres van Atlantis (voor volw.); City, Ik ben een vluchteling (voor volw.); Capitol, Ik ben een vluchteling (voor volw.); Lumière, De schoensmeerkoning (voor volwassenen); Luxor, Ich bei Tag und Du bei Nacht (voor volw.); Ooster, De gevaren der samenleving (voor vol wassenen); Roxy, Het groote verlangen (voor volwassenen); Corso, De vrouwen'diplomaat (voor volw.); Colosseum, De groote parade (voor volwassenen). SCHIEDAM. 8 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet, 7.75. Spoeling Spoeling f 0.80 a f 0.90. HOUDT DEN GOEDEN KOERS PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEI 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1