KONINKLIJK" KABINET. DE R. K. STAATSPARTIJ EN DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN. WOENSDAG 8 MAART 1933 H. H. WIJDINGEN. DE CURSUSSEN VAN P. HENDRICHS. VERHOUDING TUSSCHEN ONS LAND EN BELGIE. De afgebroken besprekingen over het herzieningstractaat. De economische onderhandelingen. IN NED.-INDIE IS ALLES RUSTIG. COMMUNISTISCHE KAMER- CANDIDATEN. DE CANDIDATENLIJSTEN OPGEMAAKT Hooge kiesdeeler sluit verras singen uit. Tilburg. Limburg. Utrecht. TREIN Rij i LiG UN ISPOORD. Eenige licht gewonden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. COALITIE-HERSTEL RIJWIEL TEGEN AUTO. EEN LAFFE AANVAL. BOERDERIJ BRA ND TE EELDE. 99 Er wordt behalve voor een „Nationaal" Kabinet ook propaganda gemaakt voor een „Koninklijk" Kabinet. Ook daar moeten wij ons tegen verklaren. In zekeren zin is in ons land natuurlijk elk Ministerie een „Koninklijk" Kabinet. Immers volgens onze Grondwet benoemt en ontslaat de Koning de Ministers naar wel gevallen. Ieder Ministerie wordt dus door de Kroon benoemd, en is daarom in dien zin steeds een „Koninklijk" Kabinet. Maar dat bedoelt men niet Men wil dit: de Kroon moet een Ministerie benoemen, bestaande uit bekwame mannen, die geheel los staan van de partijen en van de Volksvertegenwoordiging, waaraan zij zich ook overigens zoo weinig mogelijk ge legen laten liggen. Ze zijn alleen verant woordelijk aan de Kroon. Zoolang de Kroon ze handhaaft, hebben zij zich van eenig votum van afkeuring of van wantrouwen door de Volksvertegenwoordiging tegen hen uitgebracht, niets aan te trekken. Ze blijven rustig zitten, zoolang de Kroon, ze als Ministers wil handhaven. En zoo hoopt men een sterk Ministerie te krijgen. In ons land behoeven wij ons voor een dergelijk min of meer fascistisch avontuur niet erg bezorgd te maken. De constitutio- neele zin van onze Koningin is ons vaste waarborg, dat zij tot een dergelijk ongrond wettig instituut nimmer haar toevlucht zal nemen. Ongrondwettig is hetgeen men hier wil in alle opzichten, zoowel in zijn opzet als in zijn gevolgen. Volgens de Grondwet zijn de Ministers verantwoordelijk aan de Volksvertegen woordiging. Daarom kan de Kroon ook niets doen, wat niet gedekt wordt door een ver antwoordelijken Minister. Ook voor de be noeming van een „Koninklijk" Kabinet is niet de Kroon deze is steeds en in alles „onschendbaar", d.w.z. geen verantwoording schuldig, aan niemand maar zijn de be noemde Ministers verantwoordelijk. Daarom is het practisch uitgesloten, dat een Kabinet, dat in de Tweede Kamer een meerderheid tegen zich heeft, zich staande kan houden, zonder dat in zeer korten tijd het geheele staatsbestel in wanhopige verwarring ge raakt. Stel, zulk een Koninklijk Ministerie werd benoemd. Volgens de Grondwet kan het geen wetgevenden arbeid verrichten zonder mede werking van de Staten-Generaal. Zelfs alge- rneene maatregelen van bestuur, door zware straffen te handhaven, en Koninklijke be sluiten kunnen niet uitgevaardigd worden, Wanneer ze niet berusten op een door de beide Kamers der Staten-Generaal aanvaar de wet. Maar bovendien en daarin schuilt de grootste moeilijkheid voor zulk een m zich reeds ongrondwettig Kabinet de Staten- Generaal houden de koorden van de beurs. Zonder toestemming van de Volksvertegen woordiging, kan een Ministerie geen cent uitgeven Elke uitgave moet berusten op een begrootingswet, die de goedkeuring zoo wel van de Tweede als van de Eerste Kamer behoeft. Voor elke handeling, daarmee in strijd, zijn de Ministers persoonlijk verant woordelijk. Men kan hier tegen aanvoeren, dat toch de warme voorstander van de Ministerieele verantwoordelijkheid, Thorbecke, van mee ning was, dat de Kamer een begrooting niet mag afstemmen, om redenen daarbuiten gelegen. Maar in dit verband zouden wij willen herinneren aan de merkwaardige rede, door Thorbecke in 1860 in de Tweede Kamer gehouden tegen het Ministerie-van Hall, töen ook aangevoerd was, dat men, hoewel de politiek van dit Kabinet afkeurende, toch daarom niet tegen de begrooting zou mogen stemmen. Toen vatte de altijd zoo koele Thorbecke vuur en hij zeide het is een pracht-staal van parlementaire welsprekendheid in haar heftigheid sterk geïnspireerd door de per soonlijkheid van den Minister waartegen zij zich richtte: Ik heb in deze Kamer meer dan eens het beginsel voorgestaan, dat men de begrooting ook van zijn politieke tegenstanders kon, in de meeste gevallen moest aannemen, zoo niet in de begrooting zelve redenen tot afkeuring worden aangetroffen Measures, not men Ik heb die leus gevoerd en mij daarnaar ge dragen, waar het dezen of genen maatregel gold: doch wanneer het een vraag wordt van politieke moraliteit, hoe dan Wanneer ik mij vinde tegenover een poli tiek, die niet op de goede eigenschappen, maar op de zedelijke zwakheid en karakterloosheid der menschen bouwt, eene politiek, die zich met alle elementen en stelsels, hoe ongelijksoortig, vereenigt, even bereid om dienares te zijn van de reactie, als. wanneer de omstandigheden het medebrengen, of de berekening van een vermoedelfik succes het vordert, dienares van vooruitgang, eene politiek, die ik parasitische politiek zou willen noemen, omdat zij zich slingert om elk gezag, om elk incident, om elk belang, om eiken volksindruk, ten einde naar boven te komen, eene politiek zonder gestadigheid, zonder waarborg voor den dag van morgen, zonder moreelen invloed, maar van een zeer ruim geweten, van alles los, behalve van den magtstitel, ®u.die politiek heet te regeren. Mijnheer <je Voorzitter, wanneer ik mij vinde tegenover zulk eene politiek, hetzij in mijn kamp hetzij in dat mijner tegenstanders, die politiek stem ik af. En Thorbecke stemde tegen van Hall's be- •nntmg. grooting. Wanneer dus 'n Kabinet optrad, met den uitgesproken wil, om te regeeren buiten en desnoods tegen de Staten-Generaal, dus met een gezindheid volstrekt in strijd met de ook door deze Ministers bezworen Grond wet, en wanneer dat Kabinet dan in de Tweede Kamer een meerderheid vond tegen zijn politiek, ja zelfs reeds tegen zijn op treden, dan zou een Kamerlid de rede kun nen herhalen, welke in 1360 na Thorbecke (zoo juist geciteerd) het woord voerende mr. Dullert uitsprak, met dit vlijmende, vehemente slot: Wij hebben hier een zonderling schouw spel: een man hier aangevallen, als nooit in een parlementaire vergadering te voren was geschied een man. alleen en vei laten, door niemand gesteund. Zij zelfs, die voor zullen stemmen, leggen hun wantrouwen duidelijk aan den dag. In een vorige vergadering heeft deze minister gewezen op de vele diensten, die hij het vaderland bewezen had(De spre ker liet het verleden daar. Maar hij veroor loofde zich deze ééne vraag): Indien gij op uwe verdiensten de kroon wilt drukken: „ruim uwe plaats". Indien gij niet eigen groot heid stelt boven het belang van het vader land: „ruim uwe plaats". Meent gij, dat het belang van het vaderland vordert, dat gij blijft aan deze tafel, laat de Koning, laat de natie beslissen, maar zóó kan het met duren, zóó kunnen wij niet medewerken, zoo gaan wij een wissen ondergang tegemoet. Want zoo is het. Het einde kan zijn de ondergang van de parlementaire Monarchie, tenslotte van de Monarchie zelve. Niet de verantwoordelijke Ministers van gen de slagen op, tenslotte zullen ze dus neer komen op de Kroon. Bij Kamerontbin ding wordt niet meer het Kabinet, maar de Kroon de inzet van den verkiezingsstrijd, de Kroon, die rechtdraads tegen onze consti- tutioneele instellingen zou zijn ingegaan. De Kroon, en dat is juist de groote zegen van de Monarchie, ook van de parlementaire Monarchie, die behoort te staan boven de partijen en de partij-schappen, die moet zijn het symbool van onze nationale eenheid wordt omlaag gehaald en in het politieke strijdperk geworpen. De verkiezingen gaan niet meer voor of tegen het Kabinet, maar voor of tegen de Kroon-zelve. Toen in 1863 een wetsontwerp was inge diend betreffende de verbetering van den Rotterdamschen Waterweg, en in de Memorie van Toelichting was meegedeeld, dat de daarvoor noodige uitgaven niet te berekenen waren en dat dus het beramen van middelen ter voorziening in die uitgaven aan de toe komst kon worden overgelaten, zei Thor becke in de Tweede Kamer: „Het is een waagstuk, maar men moet het wagen". Welnu, waar het betreft het doen optreden van een „Koninklijk" Ministerie, een Mi nisterie, in opzet al in strijd met het wezen onzer grondwettelijke instellingen, maar dat na korten tijd, wil het zich handhaven, tot flagrante grondwetschennis zou komen, daar zouden wij het woord van Thorbecke willen wijzigen, en met den grootsten ernst onze waarschuwing doen hooren: „Het is een waagstuk, en dus mag het niet gewaagd worden". Franciscanen. Zondag 26 Maart worden in het klooster der Franciscanen te Weert tot priester gewijd de eerwaarde fraters Guido Roordink, uit Amster dam; Nicetas van Workum, uit Velp; Mario- philus Celie, uit Nieuwer Amstel; Livarius Ver steeg, uit Hilversum; Theogonius v. d. Velden uit Culemborg, Aloysius Bodewes, uit Baarn; Gédeon Stol, uit Leiden; Salvius Klarenbeek' uit Druten; Clarentius Straathof uit Leimuiden; Massaeus Toussaint, uit Bleijerheide; Silvanus v. d. Meer, uit Rijnsaterwoude; Ascanius Wil- lems, uit Sittard; Aemilianus Van Heel, uit Leiden; Sebaldus Linders, uit Mook; Severi'anus van Waesberge, uit Rotterdam; Bartholus Ge- lauff, uit s Gravenhage; Sigibaldus Hoogen- boom, uit Hoenkoop; Tobias Bastiaansen, uit Roosendaal, Felix Janszen, uit Delft; Angelus Stokman, uit Haarlemmermeer; Trudo de Rui ter, uit Amsterdam en Abdon van Beek, uit Amersfoort. Voor niet.Katliolieken. Wat dadelijk voorzien was, is werkelijkheid geworden: talrijk zijn dit jaar, reeds bij de eer ste groep, te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, degenen geweest, die uit allerlei richtin gen van het protestantisme, overgingen tot de Katholieke Kerk. Nooit was het getal grooter. De tweede groep, die meestal talrijker nog is dan de eerste, gaat over: eind April, begin Mei. Dit jaar zullen ver over de honderd niet- katholieken in den schoot der Moederkerk terugkeeren, de helft van dit getal is nu reeds, in de eerste groepen, bereikt. De geestelijke bezinning lijkt dan toch wel zeer groot te zijn in dezen tijd. Een verblijdend verschijnsel, ver blijdend en hoopgevend tevens. PATERS CARMELIETEN. Tot Postulator causarum servorum Dei van de orde der Carmelieten is benoemd de Zeer- eerw. hooggel. pater dr. Eug. Driessen te Rome. PRIESTERWIJDING. Op Vrijdag 10 Maart a.s. zal in de klooster kerk van den H. Augustinus te Wuerzburg in Beieren door Z. H. Exc. Mgr. M. Ehrenfried de H. priesterwijding worden toegediend aan on zen landgenoot frater Lud. Sedelaar, geboor- tig uit Amsterdam, van de orde van den H. Augustinus. Op tweeden Paaschdag zal de neo mist zijn eerste plechtige H. Mis opdragen in de kapel van het Petrus Canisiusziekenhuis te Nijmegen, waaraan een zuster van den jongen priester als religieus verbonden is. KERK5NZEGENING. DitT(e RK-Kerk te Berg en Terblijt zal genomen.31 W en ln§ezegend en in gebruik C. J. VAN DER IIOEF t v. het overlijden van den beeldhouwer C. J. van der Hoef. Hr. Ms. HEEMSKERCK. H. M. s pantserschip „Heemskerck", onder bevel van den kapitein ter zee C. ter Poorten is gisteren uit Funchal vertrokken met bestem ming Nieuwediep. GENIE-OEFENINGEN IN HET KAMP VAN ZEIST. Bij beschikking van den minister van De fensie is bepaald, dat door het regiment genie troepen in de legerplaats bij Zeist oefeningen op meer uitgebreide schaal zullen worden ge houden a. voor de dienstplichtigen der lichting 1933, le ploeg, alsmede voor de vrijwillig dienende korporaals en soldaten van het Ie bataljon van 26 Juni tot en met 26 Juli b. voor de dienstplichtigen der lichting 1933 2e ploeg, alsmede de vrijwilligdi.enericle korpo- raals en soldaten van het Ie bataljon van 31 Juli tot en met 30 Augustus c. voor het personeel der lichting 1933 van het Ie Bataljon in opleiding tot dienstplichtig sergeant van 26 Juni t/m. 26 Juli; d. voor de dienstplichtigen der lichting 1933 van de schoolcompagnie spoorwegtroepen van 24 April tot en met 29 Juli. e. voor de voor herhalingsoefeningen in wer- kelijken dienst komende dienstplichtigen der lichtingen 1927 en 1929 van de schoolcompagnie spoorwegtroepen, onderscheidenlijk van 19 Juni t/m. 12 Augustus. CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. In een gisteren door de Reedersvereeniging te IJmuiden gehouden vergadering werd de hui dige toestand in het visscherijbedrijf bespro ken en besloten den verderen gang van zaken kalm af te wachten. Geruchten omtrent het in de vaart brengen van een aantal IJmuider stoomtrawlers met uit andere plaatsen aan te werven bemanningen zijn geheel uit de lucht gegrepen. Er worden daartoe geen pogingen aangewend. VARKENS IN DE KOELHUIZEN. Een groot aantal van de dezer dagen door de Nederlandsche Varkenscentrale aangekochte zware varkens zal in het koelhuis „Figo" te IJmuiden worden opgeslagen. KON. NED- HOOGOVENS. Uzer naar Noord-Amerika. Naar wij vernemen, zal circa midden dezer maand wederom eene lading piekijzer vanuit de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuiden naar eene Noord-Amerikaansche haven wor den verscheept. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken werden bij het afdeelingsonderzoek uit- eenloopende meeningen geuit met betrekking tot het tijdelijk laten rusten van de besprekingen over de horziening van de verdragen van 1839. Tegenover verscheidene leden, die daarover hun voldoening uitspraken, waren er eenige andere die het zeer betreurden, dat dientengevolge be doelde herziening niet binnen de tegenwoor dige parlementaire periode kan worden ten einde gebracht. De minister deelt uiteraard in het gevoelen te dezen opzichte door laatst bedoelde leden aan den dag gelegd; hij heeft zich reeds vroeger in gelijken zin uitgelaten. De bij diezelfde leden blijkbaar bestaande meening, dat hij door af te treden de totstandkoming van de herziening zou hebben kunnen bespoedigen, mag evenwel niet onweersproken blijven. In de eerste plaats zien deze leden daarbij over het hoofd, dat, zooals bij herhaling in de Staten-Generaal is verklaard, inzake de herziening van de trac- taten van 1839 het tegenwoordig kabinet steeds homogeen is geweest, zoodat er geen enkele reden is, om den minister van zijn ambtgenoo- ten te willen scheiden. De redenen, waarom het kabinet van oordeel was, dat, nu over het herzie ningstractaat niet vóór Paschen 1932 overeen stemming kon worden verkregen, de totstand koming daarvan tot na de verkiezingen in 1933 zou moeten worden verschoven, zijn door den minister in de vergadering der Tweede Kamer van 29 November 1.1. in bijzonderheden uiteen gezet en hebben geen tegenspraak ontmoet. Het is dan ook nauwelijks denkbaar, dat een ander kabinet te dien aanzien een andere opvatting zou hebben gehad. Daaruit volgt, dat de stag natie in het internationaal overleg daarge laten dat, gelijk ook in het Voorl. Verslag is opgemerkt, deze stagnatie uit anderen hoofde nuttig kon zijn door een aftreden van het kabinet allerminst zou zijn voorkomen. Niet het door de regeering gevoerde beleid, maar het feit, dat, toen met Paschen 1932 met België nog geen overeenstemming was verkregen, een daarna wellicht nog te sluiten verdrag niet meer vóór de verkiezingen in het Staatsblad zou kun nen verschijnen, was oorzaak van het onderbre ken der besprekingen. Deze zijn sedert dien niet hervat. Van de inmiddels verloopen maanden heeft de regeering gebruik gemaakt om, overeenkom stig de ten vorige jare door den minister ge dane toezegging, met België de economische on derhandelingen voort te zetten, welke, na de zoogenaamde Conventie van Ouchy, in de vo rige maand hebben geleid tot het afsluiten van een nieuw handelsverdrag, een vestigings- en arbeidsverdrag en een verdrag tot het voorko men van dubbele belasting. In zijn 29 November j.l. in de Tweede Kamer bij de behandeling van het onderhavig hoofd stuk gehouden rede, merkte de minister op, dat wel eens twijfel bij hem was opgekomen aan gaande de vraag of het wel goed is geweest, dat hij in 1929, dus midden in de in 1923 weder opgevatte gedachtenwisseling met België, de bescheiden heeft openbaar gemaakt, die toen met de Belgische regeering te dier zake waren gewisseld. De minister meent, dat het verloop dezer zaak voor elk kabinet een waarschuwing en een aansporing zal moeten zijn, geen stukken openbaar te maken betreffende een niet be ëindigde onderhandeling, hoe lang deze ook moge duren, opdat de beteekenis dier stukken niet kunne worden misverstaan en de regee ring zelve niet worde belemmerd in de onder handelingsvrijheid. Het komt der regeering voor, dat ook op dit punt moet worden terug gekeerd tot een politiek, die zich nauwkeuri ger bij de beginselen van ons staatsrecht aan sluit. Niet de pers, niet de meeting hebben aan te geven, hoe onderhandeld moet worden, maar de regeering, onder de uiteindelijke controle der volksvertegenwoordiging. De minister wenscht daarom niet in te gaan op de in het voorloopig verslag gemaakte op merkingen. Alleen wenscht hij nog zijn instem- mign te betuigen met de opvatting, dat bij de door hem nagestreefde economische toenade ring tot België omzichtigheid niet uit het oog mag worden verloren, opdat Nederland niet ver- zeile in een staatkundige omgeving, waar het, naar de welgevestigde opvatting der regeering, niet behoort. Geen verklaring van den president der Javasche Bank. BATAVIA, 7 Maart 1933. (ANETA). De president van de Javasche Bank vindt geen aanleiding een soortgelijke geruststellende verklaring af te leggen als de president van de Nederlandsche Bank deed (zie onze beschouwin gen over de positie van den gulden in het avondblad van gisteren) aangezien de niet- nerveuze toestand in Ned.-Indië zulks thans geenszins vereischt. DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIëN" Officieren onder lichten vorm van arrest. BATAVIA, 7 Maart. (ANETA.) Naar wij vernemen, zijn alle officieren, die tijdens de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" aanwezig waren, onder lichten vorm van arrest gesteld, n.l. met waarneming van den dienst. BATAVIA, 7 Maart. (ANETA). De door de C.P.H. als Kamercandidaat aan gezochte Boedi Soetjitro weigerde een Kamer- candidatuur. De eveneens in Boven-Digoel ge- interneerde Sardjono heeft de hem door de C.P.H. aangeboden candidatuur aanvaard. EEN INCIDENT AAN DE GRENS Zondag verspreidde een propagandist van de Centrum-partij uit Herzogenrath aan het grenskantoor Haanrade, aan Duitschers, die uit Holland kwamen om te gaan stemmen, ver kiezingspamfletten, luidende: Volkssturm, ge- gen Bürgerkrieg; für Freiheit und Recht. Dit blaadje was door de Duitsche Regeering ver boden. Toen een nazi in uniform en een Duitsch douanier per auto naderden voelde de man dat het om hem te doen was. Hij vluchtte op Hollandsch, Kerkraadsch gebied, achter volgd door zijn beide landgenooten, die hem wilden arresteeren en meenemen. De man ver zette zich hevig en zijn kleeren werden stuk getrokken. Hij werd ten slotte door de Holland- sche Douane-beambten ontzet en door de ge waarschuwde Kerkraadsche politie in bescher ming genomen. Het duurde nog lang eer de man den moed had langs een omweg naar zijn woonplaats Herzogenrath terug te keeren. De politie doet onderzoek. STAKING GEËINDIGD- De staking, die de vorige week is uitgebro ken op de ateliers van de N.V. heerenkleeding- fabriek v/h. Gebr. Levie te Groningen, is giste ren gëeindigd. Tusschen de directie en de ver tegenwoordigers van de werknemers is over eenstemming verkregen over de toepassing van nieuwe tarieven. Rancune-maatregelen zullen niet worden genomen. Konden 'we van de meeste Rijkskieskringen en kieskringgroepen de voorloopige resultaten van bet Zondag gehouden referendum reeds publiceeren, nu we de officieele cijfers ten, is het mogelijk den uitslag vast te stellen en aan te geven, welke namen de 9 in te dienen candidatenlijsten zullen bevatten. In onze voorbeschouwing, opgenomen m he avondblad van Vrijdag, noemden we reeds de bij enkele candidaatstelling gekozen deskundi gen die een verkiesbare plaats innemen. Zon dag zijn de drie resteerende omschreven zetels toegewezen en wel aan ir. L. J. M. Feber te 's Gravenhage (vraagstukken betreffende over- zeesche gebiedsdeelen), ir. dr. W. J. Droesen te Roermond (land- en tuinbouw leiding en ex ploitatie) en mr. P. J. M. Aalberse te 's Gra venhage (economische en sociale zaken in al gemeen staatkundig opzicht, nationaal en in ternationaal.) De meeste concurrentie bestond natuurlijk voor de niet-omschreven zetels, waarvan er in totaal 18 te bezetten waren. Hiervoor werden in het heele land 601947 stemmen uitgebracht, zoodat de kiesdeeler 33441,5 bedroeg. Dit hooge cijfer werd door slechts drie can- didaten behaald en wel door de heeren mr. F. G. C. J. M. Teulings te 's Hertogenbosch met 44544, M. J. M. van Poll te Helmond met 43462 en K. L. H. v. d. Putt te Eindhoven met 39524 stemmen, de drie door de kringvergadering van Den BoschZeeland geadviseerde candidaten dus. De heer Teulings kwam alleen voor op de candidatenlijst van genoemde kieskringgroep, de heer van Poll verzamelde stemmen in-alle 9 kringen en groepen, de heer van der Putt eveneens behalve in Utrecht. Bij de voorloopige toewijzing in 's Hertogenbosch—Zeeland kreeg mr. Teulings direct den eersten niet-omschre- ven zetel toebedeeld, de heer v. d. Putt met 38585 stemmen den tweeden en de heer van Poll met 37332 stemmen den derden. De laat ste verzamelde echter uit de andere kieskrin gen (6130) meer stemmen dan de heer v. d. Putt (939), zoodat de heer van Poll bij de de finitieve toewijzing beslag legde op den twee den niet-omschreven zetel en de heer v. d. Putt derde werd. De andere candidaten voor de niet-omschre ven zetels wisten het niet tot den kiesdeeler te brengen. Ingevolge de bepalingen van het Kies reglement 1932 werden nu de leden 9 tot 14 van artikel 23 betreffende het stemmen verzamelen niet toegepast en werd geen inbreuk gemaakt op de volgorde, waarin de candidaten naar het aantal door hen in eiken kieskring verkregen stemmen (dus door het referendum der kie zers) waren gerangschikt (lid 6 art. 23). De beschikbare niet-omschreven zetels wer den bezet door de candidaten, die door de kringvergaderingen geadviseerd waren, behalve in Utrecht. Hier was de heer van Koeverden aanbevolen, doch deze had laten bekend maken dat hij zich niet beschikbaar stelde. Nu werd de heer A. de Goey uit Montfoort de uitverko rene. In den kieskring Tilburg, waar geen advies was uitgebracht, werden resp. de heeren dr. H. Moller en Jac. Vos de niet-omschrevenen. In Limburg, waar alleen jhr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck was geadviseerd, won deze den eer sten niet-omschreven zetel, terwijl de twee an dere door de heeren ir. M. Bongaerts en mr. P. Truyen werden bezet. De R.K. Tiveede Kamer fractie. Wanneer we nu de namen nagaan van de candidaten, die een verkiesbare plaats op de lijsten verkregen, dan valt, indien de schatting van den Verkiezingsraad, die 31 zetels verwacht, met het stembusresultaat overeenkomt, aller eerst te constateeren, dat niet in de Tweede Kamer terugkeeren, omdat ze zich niet herkies baar stellen, de heeren mr. A. baron van Wijn bergen, J. Maenen en A. v. d. Meys voorts de heeren Th. Schaepman, mr. C. Romme, Y. Keestra en E. Lockefeer wijl ze niet hoog genoeg op de candidatenlijsten gekomen zijn. Daar tegenover komen de ministers jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, dr. L. Deckers en mr. T. Verschuur als Kamerlid terug, terwijl de heer J. IJsselmuiden van de Eerste naar de Tweede Kamer trekt. Nieuwelingen zijn verder de heeren A. de Goey (Utrecht), J. Groen (Haarlem-den Helder), W. Steinmetz (Amster- dam-'s-Gravenhage-Rotterdam) en ir. dr. W. Droesen (Limburg). Opkomst der kiezers. Uit de ons ter beschikking staande gegevens kunnen we niet opmaken hoeveel leden der kiesyereenigingen in de verschillende kies kringen Zondag hun stem hebben uitgebracht. Er valt echter wel een schatting te maken, wanneer we geen rekening houden met het aantal ongeldige stemmen, dat intusschen niet onaanzienlijk is. Zoo werden bijvoorbeeld te Amsterdam 2837 biljetten in de bus geworpen, waarvan 345 een ongeldige stem voor den om schreven zetel en 265 een dito voor de niet- omschreven zetels uitbrachten. Het is wel interessant die globale cijfers te vergelijken met het aantal leden der verschil lende kieskringorganisaties. In den kieskring Den Bosch werden voor de niet-omschreven zetels 181.779 stemmen uitge bracht, elke kiezer moest drie candidaten zwart maken, we schatten dus dat er ongeveer nog maals, we becijferen zeer globaal 60.700 stem biljetten zijn ingevuld. Het aantal in dien kies kring in de R. K. Staatspartij georganiseerde leden bedroeg op 1 Januari 1933 78.052. Op dezelfde wijze door rekenende, constatee ren we dat er in Rotterdam een goede 2000 kiezers zijn opgekomen (aantal leden 5407). In Den Haag hebben 2639 kiezers (aantal leden 7110) en te Amsterdam 2837 kiezers (aan tal leden 7500) aan de stemming deelgenomen. In Limburg bedragen deze getallen resp. 40.540 (52.810). Zeeland heeft 6200 kiezers op de been ge bracht (8060 leden), Drenthe 1015 (1350 leden), Haarlem ongeveer 8100 (15.000 leden), Den Hel der 18.300 (27.093 leden), Tilburg 32.500 (43.672 leden), Utrecht 11.200 (16.095 leden), Gelderland 26.400 (36.063 leden), Zwolle 19.200 (27.350 leden), Leiden 18.000 (25.869 leden), Friesland 6000 (6756 leden), Dordrecht 8900 (12.479 leden) en Groningen 16000 (2450 leden). De uitslag- Hieronder volgt nu het resultaat der stem ming. Het is overbodig de cijfers van alle can didaten te noemen, daar ze in onze vorige edities werden meegedeeld. De publiceeren de hoogst geplaatsten in verband met de bepaling van het kiesreglement, dat het totaal aantal candidaten, dat op de officieele lijst zal worden geplaatst, in den regel gelijk is aan het twee voud van het aantal te verwachten zetels. A msterdam's-Gravenhage Rotterdam. 1. Omschreven zetel (technisch-juridische vraagstukken): bij enkele candidaatstelling ge kozen mr. C. M. J. F. Goseling. 2. Omschreven zetel, (vraagstukken betref fende overzeesche gebiedsdeelen): A. B. ten Berge932 ir. L. J. M. Feber5649 (gekozen). 3. Twee niet-omschreven zetels: Steinmetz, W4345 (gekozen). Meijer, mej. A4305 (gekozen). Romme, mr. C1200 Brule, H. v. d. 815 Hillen, mej. dr. M717 Kropman, mr. G461 Kok, J. de231 's-Hertogen boschZeeland. 1. Omschreven zetel (defensie): bij enkele candidaatstelling gekozen mr. dr. L. N. Deckers te 's-Gravenhage. 2. Omschreven zetel (staatsfinanciën): bij enkele candidaatstelling gekozen de heer A. N. Fleskens te Geldrop. 3. Drie niet-omschreven zetels: Teulings, mr. F44544 (gekozen). Poll, M. van 43462 (gekozen). Putt. K. van der 39524 (gekozen). Schaepman, Th13453 Lockefeer, E6199 Smits van Oyen, F5089 Aarts, F"HM Kuppens, A3765 1. Omschreven zetel, (handel en nijverheid, positie werknemers): bij enkele candidaatstel ling gekozen de heer C. J. Kuiper te Utrecht. 2. Omschreven zetel, (handel en nijverheid, leiding in het grootbedrijf): bij enkele candi daatstelling gekozen dr. L. G. Kortenhorst te 's-Gravenhage. 3. Twee niet-omschreven zetels: Moller, dr. H21294 (gekozen). Vos Azn., J16068 (gekozen). Aken, J. van 6352 Moors, C3053 Verschuur, mr. T2877 Sassen, J2196 Juten, ir. A1809 1. Omschreven zetel, (algemeen maatschap pelijke positie der werknemers): bij enkele can didaatstelling gekozen H. G. M. Hermans te 's-Gravenhage. 2. Omschreven zetel, (land- en tuinbouw, leiding en exploitatie): ir. dr. W. J. Droesen 27677 (gekozen). W. F. J. Quaedvlieg5877 P. J. Rullen 6995 3. Drie niet-omschreven zetels: Ruys de Beerenbrouck, jhr. mr. Ch. 30207 (gekozen). Bongaerts, ir. M20169 (gekozen). Truyen, mr. P. t10505 (gekozen). Driessen, W8893 Kessels, P5438 Corten, G4863 Brouwers, mr. M4646 Obers, J4412 A rnhemIX ijm egen. 1. Omschreven zetel, (vraagstukken van rechtsvorming): bij enkele candidaatstelling ge kozen mr. J. R, H. van Schaik te 's-Gravenhage. 2. Twee niet-omschreven zetels: Voorst tot Voorst, L. bar. van 16852 (gekozen). IJsselmuiden, J10748 (gekwen). Koeverden, G. van 7729 Zwart, J. de 3872 Basten Batenburg, mr. W. van 3643 Cruysen, C1420 Maarsseveen, mr. J. van 1192 HaarlemDen Helder 1. Omschreven zetel, (handel en nijverheid, leiding in 't kleinbedrijf): bij enkele candidaat stelling gekozen mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar te Rijswijk. 2. Twee niet-omschreven zetels: Bilt, C. v. d23732 (gekozen). Groen Azn., J19272 (gekozen). Stumpel, E1867 Braakman, J1463 Meijer, mej. A998 1. Omschreven zetel, (onderwijs): bij enkele candidaatstelling gekozen de heer J. G. Suring te Maarssen. s 2. Een niet-omschreven zetel: Goey, A. de4140 (gekozen). Wykerslooth de Weerdesteyn 2660 Oomen, dr. A1253 Maarsseveen, mr. J. van963 ZwolleAssen. 1. Omschreven zetel, (economische en sociale zaken in algemeen staatkundig opzicht, natio naal en internationaal): mr. P. Aalberse 17713 (gekozen). mr. dr. W. Schneider 1463 2. Een niet-omschreven zetel: Engels, A11776 (gekozen). Loohuis, L4950 Bönninghausen, jhr. mr. E. 933 Oostermeijer, A874 LeidenDordrechtF ries- landGroningen. 1. Omschreven zetel, (land- en tuinbouw, positie der arbeiders): bij enkele candidaatstel ling gekozen de heer A. J. Loerakker te Haar lem. 2. Twee niet-omschreven zetels: Kampschöer, G26069 (gekozen). Verschuur, mr. T23453 (gekozen). Weijden, M. v. d2550 Kdk, J. de2220 Keestra, Y1981 Wijnbergen, dr. S. van 1358 Bulten, G1305 Bij het binnenloopen van een trein te Helmond. Gistemamiddag is een rijtuig van den trein welke vanuit Venlo te 5.36 uur in Helmond moet arriveeren, juist voor het binnenloopen van het station ontspoord.. Het eerste deel van den personentrein bleef in de rails, terwijl de voorlaatste wagen ont spoorde en op een zijlijn terecht kwam. Het ontspoorde rijtuig was een eerste klasse- wa gen, van welks inzittenden, vier heeren lichte verwondingen opliepen. Door den schrik botsten twee heerenwnet de hoofden tegen elkaar, ten gevolge waarvan de bril van een der heeren stuk sprong en zijn gelaat bloedend verwondde. Op het station zijn de lichtgewonden verbon den, waarbij ook dr. Vingerhoets nog even heeft geassisteerd. Met achterlating van het ontspoorde rijtuig, kon de trein met 20 minuten vertraging wederom vertrekken. Het ontspoorde rijtuig kwam bij het uit de rails loopen in botsing met een aldaar op een zijlijn staanden rangeermotor, welke nog al beschadigd werd. Later in den avond arriveerde de werkwagen met personeel uit Eindhoven, waarna het rij tuig weer in de rails is gebracht. Een „oudgediende" drong in een schrijven aan de redactie van de „Nederlander" aan op coalitie-herstel in dien zin, dat de drie christe lijke partijen gezamenlijk zouden optrekken ter stembus. De „Nederlander" wijst er op, dat coalitie-herstel in dezen zin onmogelijk is ge worden: „De invoering van de evenredige vertegen woordiging heeft de noodzaak geschapen, ja den dwang, dat elk opkomt voor 'n partij, voor één partij, voor zijn eigen partij. Daargelaten, of dit een ideaal is; daargelaten ook, of de vorige toe stand ideaal was voorshands staan wij voor de nieuwe feiten; sinds 1918 nieuw. En met deze feiten moet gerekend worden. Wij trekken op 25 April op voor onze eigen lijst. Wie onder vigeur van de evenredige ver tegenwoordiging ter stembus gaat, trekt op voor de partij, die hem het naaste is; christelijk- historischen en christelijk-historisch-gezinden dus voor de lijst der christelijk-historische Unie. Dit is thans de taak der oud-gedienden. En der jongeren. De rest komt later. Een meisje gedood. Gisteravond te ongeveer zes uur geraakte het vierjarig dochtertje van den heer W Hofmans op den rijksweg te Hedel onder een in volle vaart voorbijrijdende auto. Het kind werd met verbrijzelden schedel opgenomen en overleed na enkele oogenblikkpn. Onvoorzichtig den weg overgestoken. Maandagmorgen reed de heer v. G. uit Tilburg met zijn auto den Bredaschen weg, even voorbij Dorst op, toen juist uit de kom een wielrijder zonder waarschuwen en op zeer korten afstand van de auto, den rijksweg wilde oversteken. Hoewel de chauffeur het mogelijke deed om een botsing te voorkomen, kon deze niet uit blijven. De fietser, zekere W. v. G. uit Breda, werd met een gebroken arm en ernstige hoofd wonden opgenomen. De auto, die een matigen vaart had, werd licht beschadigd. De aangevallene zwaar gewond. Zondagnacht 'heeft te Nieuw-Weerdinge een ernstige steekpartij plaats gehad. Zekere J. V. werd, nadat hij zijn meisje had teruggebracht, door een tiental jongens opgewacht en ernstig mishandeld. Hij ontving met een mes tal van steken over het geheele lichaam, waarna de onverlaten het hazenpad kozen. Later werd het slachtoffer door voorbijgangers op den weg gevonden en naar een dokter vervoerd, die ge neeskundige hulp verleende. Zijn toestand was gisteren zorgwekkend. De daders zijn bekend. Vee omgekomen. Door onbekende oorzaak is te Eelde de boer derij aan den Mindelandenweg en bewoond door den heer Harms, afgebrand. Een paard en een veulen konden worden ge red; 14 koeien en twee kalveren kwamen echter in de vlammen om, zij konden niet worden ge red, doordat een der beesten juist voor de deur was neergevallen en men deze, doordat zij naar binnen openging, niet kon openen. Van den in boedel werd niets gered. Verzekering dekt de schade. KIND OVERREDEN EN GEDOOD- Gistermorgen is op 't terrein der coöpera tieve zuivelfabriek te Gieterveen het zoontje van den melkrijder Adams, doordat het paard aantrok, van een zwaarbeladen melkwagen ge vallen. Eén der wielen ging het kind over het lichaam en het overleed weldra aan de gevol gen. LEVENSGEVAARLIJKE MISHANDELING Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch beves tigde het vonnis der rechtbank aldaar, waar bij A. L. v. d. B. voerman, wonende te Oss veroordeeld was tot één jaar gevangenisstraf ter zake van het feit, dat hij den 13en Juni 1932 te Oss opzettelijk mishandelend P. Wey- gergangs met een mes heeft gestoken, waar door deze bloedend werd gewond en een zwaar lichamelijk letsel uitmakende verwonding be kwam. ZIJN HUISJE IN BRAND GESTOKEN. J. J„ bakkersknecht te Oudenbosch, had zon der eenige aanleiding of aannemelijke reden in een huisje dat hem toebehoorde, doch dat door een ander werd bewoond, brand veroorzaakt, door een brandende kaars in 't hooi te zetten. De eisch luidde; bevestiging van het vonnis der rechtbank te Breda; een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch vond geen termen tot het doen onderzoeken van de geestesvermogens van verdachte, als door den verdediger verzocht. Het vonnis werd bevestigd onder aftrek van het voorarrest tot aan de uitspraak der recht bank. DOODELIJK ONGELUK. Gisterenmiddag kreeg het 3-jarig jongetje B. van Doorn, dat te Veenendaal aan het spe len was, een zwaren zak gevuld met boonen. welke van geringe hoogte viel, op het lichaam. Het knaapje was op slag dood. AUTODIEFSTAL EN DOOD DOOR SCHULD. De Haagsche rechtbank wees vonnis tegen den 18-jarigen grondwerker M. G. B., die op Kerstavond uit de Achterraamstraat te 's-Gra venhage een auto, toebehoorende aan den heer De H. te Wassenaar, had ontvreemd. Met dezen auto ging hij den volgenden morgen uit rijden en veroorzaakte op de Laan van Meerdervoort een aanrijding, waarbij zijn 16-jarige broer Th. B het leven verloor. Wegens diefstal van de auto legde de rechtbank B. indertijd 3 maanden gevangenisstraf op. Thans werd verdachte wegens het veroorzaken van dood door schuld, veroordeeld tot 2 maanden hechtenis, voorwaar delijk, met 3 jaar proeftijd. HUWELIJKSZWENDELAAR. Op 1 November veroordeelde de rechtbank te Utrecht een 36-jarigen monteur wegens oplich ting tot negen maanden gevangenisstraf. De man, die gehuwd was, had een relatie aange knoopt met een meisje uit Amersfoort en haar wijsgemaakt, dat hij haar wilde huwen. Op deze wijze wist hij haar geld afhandig te ma ken. De man is een bekend recidivist en heeft reeds verschillende malen vrouwen en meisjes opgelicht. Verdachte en Officier van Justitie gingen in hooger beroep. De procureur-generaal bij het Amsterdam- sche Hof eischte daarop vier jaar gevangenis straf. Het Hof te Amsterdam veroordeelde dei» monteur tot twee jaar gevangenisstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3