T T DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS riQEzonDE.n f*OTUKKEn N.V. Schiedamsche Kleedingmagazijnen TWEER A 56ste JAARGANG VRIJDAG 10 MAART 1933 No. 16588 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON 1NTERCOMM. No. 68085 burgerlijke stand c GROOTE MARKTTelefoon 68207SCHIEDAM Laat ons eens voor uw maatkleeding zorgen. Wij maken u een keurig passend en fijn afgewerkt costuum, van uitsl. prima Engelsche stoffen v.af f 39.50, f 45.-, f 50.- en hooger. Zeer uitgebreide staalcollecties. DIENSTVERRICHTING DOOR WERKLOOZEN KETHEL. HAASTRECHT ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS Do ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bt) vooruitbetaling Per drie maanden 3.26; per maand 1.10; per week 25 cents. Bil bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 8.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt i Voor 1—6 regels 1.55 elke regel meer 25 Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarieC. Liefdadigheidsadv. half tarief Voor Liefdadig- heidsadv worden geen contracten afgesloten. Kabouter.advertenties: 5 regels f 0.50; 10 regels f 1.—, 15 regels f 1.50. bö vooruit- betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekeringƒ500.bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één band, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. COMITé WILLEM I Wat er op 20 April zal gebeuren Gisteravond vergaderde ten stadhuize het Comité Willem I onder leiding van den voor zitter. den heer F. A. C. Lechner ^sproken werd het programma, dat op 20 p worden uitgevoerd. Meegedeeld wer toevloed van zangers en zangeressen zeer groot is; de 300 zijn gepasseerd, doch nog steeds houdt men zich voor opgaven van meer krach ten aanbevolen. Op den morgen van 20 Apnl zullen deze zangers en zangeressen met de muziekkorpsen een viertal liederen ten gehoore brengen. Het comité zou het op prijs stellen, wanneer vereenigingen waarvan leden aan de zanghulde zullen deelnemen, aan dezen op haar repetitie-avonden gelegenheid zouden ge ven, de liederen voor te bereiden. Alle deel nemers zullen vóór de officieele uitvoering twee keer in een algemeene repetitie verza meld worden en wel op de Zaterdagmiddagen van 1 en 8 April. De secretaris, dr. C. A. Ree- ser, stelde de aanwezigen ervan in kennis, dat aan alle vereenigingen een oproep was ge richt, om financieele medewerking en dat aan de kerken was verzocht, op 20 April een feeste- lijken dienst te houden. Blijkens de verantwoording van den pen ningmeester had men thans een bedrag van 621.53 in kas. Betreffende den vaandelstoet viel te melden, dat zich reeds vele organisaties hebben oppgegeven. Vereenigingen van poli- tieken aard zullen worden uitgesloten. Van wege de kindercommissie werd meegedeeld dat de twee hoogste klassen der scholen op 20 April hoogstwaarschijnlijk vrij zullen krijgen. De 1200 kinderen, welke aldus op de been ge bracht zullen worden, zullen op drie punten worden verzameld, nJ. op het Koolasch, op het Rozenburgerplein en het St. Liduinaplein. Van daar trekken zij onder leiding van onderwijzers naar een voetbalveld, waar twee elftallen resp. als Watergeuzen en Spanjaarden gecostumeerd, elkaar zullen bekampen. De kinderen krijgen een aandenken en eenige versnaperingen. Op het voetbalterrein zingen de kinderen on der leidfeg van den heer Baan deze drie liede ren: drie coupletten van het Wilhelmus, vér volgens Wie gaat mee overzee en Merck toch hoe sterck. Het volgende programma werd in den loop van de vergadering voorloopig vastgesteld: van 8—8.10 uur v.m. luiden der kerkklokken; 8.15— 9 uur v.m. zang- en muziekhulde op de Groote Markt; 9.30.10.15 v.m. kerkdiensten; 10.30 v.m. opstelling der schoolkinderen; 11.30 v.m. aan komst der leerlingen op het voetbalterrein; 1 uur n.m. einde van den wedstrijd; 3 uur n.m. vaandelstoet; 8 uur n.m. kerkconcert in de Julianakerk, met een lezing van ds. F. C. Meijster te Rotterdam over „Mijn schild ende betrouwen". Deze bijeenkomst zal de heer Houtman opluisteren met orgelspel, terwijl 't dameskoor „Asaf' zingen zal. Voorts zal dezen avond misschien een open lucht-concert gegeven worden in de Plantage, waarbij het Stedelijk Muziekkorps zijn mede werking zal verleenen, terwijl het publiek dan gezangen zal uitvoeren. AUe leden van het Comité kregen op deze vwgadering een exemplaar van de officieele gedenkplaat. Vermelden wij nog, dat naar de Wilhelmus van Nassau-commissie heeft meegedeeld, het Voor den tocht naar Delft op 17 April (Twee den Paaschdag), verplichtend zal zijn, een speldje met programma, tezamen 25 cent kos- cnde, aan te schaffen. 'Si :iUö R. K. S. V. EXCELSIOR Hockey Zaterdag a.s. aanvang half drie speelt Ex- ^elRior tegen S. O. S. uit Den Haag. Dit vormt eder een mooie gelegenheid voor onze stad- genooten om eens nader kennis te maken met zoo6 dttl°ule sport' die hier ter stede n°S niöt lande1 Wordt beoefend als elders in den Voetbal inZdedleuteTs1tLEx^elsior 1 teSen Leiden 1 die door de zwart beIangrijke wedstriïd gewonnen om hun7„L ,m0et en kan worden houden. aaie kampioenskans te be- In verband met de w waarvoor aan alle Rvi sie *e Rotterdam, uitstel van te spelen vereenigingen Zijn voor de lagere Exr-V^611 is verleend' Wedstrijden vastgesteld. 6 S10r_elftallen 6een Zondag om 2 uurspelen t„. eeil friendly-game. Zaterdag «n!e,,C?llliaÜeS 7 tegen Overschie, aanvang 3°uiir xr Excelsior dag is vastgesteld Excelsior lO-AtfXs™" aanvang 3 uur. vlas a> Korfbal Zondag a.s. aanvang 12 uur, spelen de Ex celsiortames een korf bal wedstrijd. AANRIJDING In de Oranjestraat is gisteravond een luxe auto, bestuurd' door L. R. alhier aan de achter- 2,jde aangereden door een hem achterop rij- e'ide autobus van v. d. E. De aanrijding ont- ond doordat de voorste auto plotseling moest °ppen voor een die onverhoeds den rij. *eS overstak. Aangiftfe van 89 Maart GEBOREN: Jacob J., zoon van A. de Ko ning en E. G. Neleman, Prof. Kam. Onnesl. 107 Everhardus J„ zoon van E. J- Baanvinger en W. F. Kooijman, Doelehofje 31 Leonar- M., zoon van W. N. J. van Rutten en H. M. P. Van Veen, Huijsmansstraat 5. ONDERTROUWD: B. A. Holleman, 28 jaar en E. Schutter. 25 jaar. GEHUWD: R. Schippers, 25 jaar, en M. S Küng, 27 jaar. OVERLEDEN; A. Stroijckens, 73 jaar, Nw Haven 225. De afbraak in de Via dell' Impero te Rome, waarbij een millioenen-schat gevonden werd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Blijkens het overzicht van het verhandelde in de Gemeenteraadsvergadering van 3 Maart jX, is de heer van Vonderen over de Zieken fondsen hier ter stede niet best te spreken. Het is echter jammer voor den heer van V., dat hij zijn maidenspeech heeft gewijd aan een onderwerp waarvan hij blijk geeft nie'.s maar dan ook heelemaal niets af te weten. Meer speciaal betreft, deze onwetendheid de door de Ziekenfondsen berekende premie; in den volksmond „bos-geld" geheeten. Waar hier voor de tribune werd gespro ken en daarmede een absoluut verkeerde in druk bij de leden van ziekenfondsen zou kun nen worden gewekt, meen ik goed te doen door dit ingezonden stuk, de verkeerde voorstelling van den heer v. V. recht te zetten. Niet de hoogconjuctuur is aanleiding geweest tot het in 1916 (let wel 1916) verhoogen van de contributie. De aanleiding tot deze verhoo ging was de hoog noodige verbetering van het honorarium van heeren doktoren en apothe kers, dat tot vóórdien zelfs aan minimum eisclien niet meer voldeed. De contributie kwam door deze verhooging op 0.20 (zegge twintig cents) per Üd per. week. Gehuwden betaalden dus veertig cents per week, waarbij echter in aanmerking moet worden genomen, dat de kinderen tot den leeftijd van 16 jaar, voor dezè zelfde contri butie de volle behandeling, 'dus gratis, ver krijgen. Sedert 1916 zijp echter aan de Ziekenfond sen steeds zwaardere eischen ten aanzien van de ziekteverzorging gesteld, waarvoor wij spe ciaal noemen de specialistische hulp Op aller lei gebied. Deze steeds verdere uitbreiding van rech ten der leden welke wetenschappelijk gespro ken een verhooging van contributie zeer ze ker hadden gerechtvaardigd, hebben de ver schillende bondsbesturen door een nauwgezet en zeer conservatief beheer het hoofd weten te bieden zonder daarmede de plichten der le den te verzwaren. Toen echter enkele jaren geleden (1928) de reeds verstrekkende specialistische hulp nog weder werd uitgebreid door de toevoeging der volledige tandheelkundige verzorging kon het niet anders of enkele fondsen moesten tot een verhooging echter met volle instem ming der leden overgaan met twee en vier cent resp. per lid en per gezin. Enkele fond sen moesten verhoogen met vier en acht cent resp. per lid en per gezin. Deze verhoog'ingen staan echter in geen ver houding tot de steeds hooger gestelde eischen eener goede ziekenfondsverzorging en zou daar van ongetwijfeld reeds aan de leden zijn ge bleken, wanneer de Ziekenfondsbesturen door de tijdsomstandigheden daartoe gedrongen, zelf niet overtuigd waren, dat meerdere lasten niet op hun leden kunnen of mogen worden gelegd. Wanneer nu de neer v. V. zich, vóór hij zich op zijn rede tegen de ziekenfondsen in stelde, op de hoogte had gesteld van den in houd van het Ontwerp van Wet regelende de Ziekenverzorging in Nederland, en hij had eens een vergelijking gemaakt met de daar in genoemde als minimum eischen gestelde contributie, en hij zich bovendien eens had ge wend tot een of meer der besturen van de door hem aangevallen ziekenfondsen om nade re voorlichting, dan ben ik er zeker van, dat )iij jn plaats van een afbrekende critiek te leveren de eerste was geweest die op het thans hier ter stede schitterend georganiseerde zie kenfondswezen, dat meer dan de helft van het inwoner-aantal van Schiedam omvat, in offi- cieelen kring de aandacht had gevestigd, wel ke dit resultaat van meer dan honderd jaren Particulier initiatief ten volle verdient. De stelling, dat de leden op de ziekenfonds- besturen geen invloed kunnen uitoefenen, kan met een simpele verwijzing naar de Statuten en Reglementen dier fondsen als weerlegd wor den beschouwd. Zij symboliseert alleen de ge brekkige wijze waarop de heer v. V., zijn aan val op het ziekenfondswezen heeft voorbereid. Met dank voor de opname, verblijf ik met hoogachting, W. VAN ZON Jr. Schiedam, 6 Maart 1933. VECHTPARTIJ Gisteravond is er een vechtpartij geweest op de Westerkade tusschen een aantal kwa jongens uit de Gorzen, waarbij over en weer rake klappen gegeven werden. Toen een agent verscheen, nam de heele bencle de vlucht. OP DE PAARDENMARKT „Met de paardenmarkt sneeuwt het altijd" plegen de ras-echte Schiedammers tegen elkaar te zeggen, al hebben zij menig jaar gezien, dat hun voorspelling niet uitkwam. Toch hebben zij verleden jaar gelijk gehad en, toen wij het van morgen met iemand over het lieve lentezonnetje hadden, dat de schoften der rossen glimifien deed. maakte hij er ons vriendelijk attent op, dat de dag nog niet voorbij was Men weet het: de paardenmarkt is den laat- sten tijd niet meer wat zij vroeger was. Wel wordt zij nog op de Groote Markt gehouden maar zelf kan zij geen recht meer op dien naam laten gelden. Het mooie weer bracht nog eenige drukte teweeg, doch van kijker: alleen kan men zelfs in den paardenhandel niet bestaan. De heele inventaris bedroeg nu twintig stuks, waaronder zeven hitten en ponny's, ter wijl het vorig jaar het totaal drie-en-twintig was. Het ziet er naar uit, dat wij binnen en kele jaren moeten melden: „Er was maar an derhalve man en een paardekop" Neen, dan 25 jaar terug: in 1908 werd over het lot van niet minder dan 108 dieren be slist. Zij waren toen nog van de 60 tot de 300 gulden waard. Intusschen is de levensstan daard erg omhoog gegaan, maar de beteeke- nis van het paard ging niet mee: honderd-en- tachtig gulden was nu de maximum-prijs, terwijl men al voor veertig gulden een paard mee naar huis kon nemen. „Weinig handel" zoo luidde een aanteekening op het officieele marktbericht, dat wij hedenmorgen ontvingen In den goeden ouden tijd was ook het amu sante gedeelte van de markt heel wat om vangrijker dan tegenwoordig. Men viel toen over zigeuners, spoelingrijders en -vaarders en kooplieden van allen slag, terwijl de politie hard werk had om een baan vrij te houden voor de drafjes, die moesten aantoon^, of de paarden wel met recht paarden genoemd mochten worden. Vanmorgen stonden er maar enkele kraamp- jes langs den kant, maar met molentjes loo pen schijnt men echter nog even graag als vroeger te doen. Zeer actueel was het gedrag van een ballonnetje: het spoedde zich glim mend van genoegen regelrecht naar de stra tosfees. PLUIMVEEVER. „ONDERLING BELANG" De Schiedamsche Pluimveevereenigng „On derling Belang" hield in gebouw Eendracht haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer A. M. Stoutenburg, die in zijn openingswoord herinnerde aan den ge slaagden feestavond. De secretaris bracht hema het jaarverslag uit, waarna de beurt was aan den penning meester, die eenige kritiek kreeg op zijn jaar verslag, aangezien de leden dit te beknopt vonden. In de kascommissie werden benoemd de heeren Verweij, Lems en Carnier, waarop de bestuursverkiezing volgde. Aan de beurt van aftreden waren de heeren de Vries, secre taris, Jongste, penningmeester en Loog, com missaris. De heeren de Vries en Loog werden herbenoemd; als penningmeester benoemde de vergadering, in plaats van den heer Jongste, den heer v. d. Klink. Met het oog op pde a.s. nestenkeuring werden tot keurmeesters be noemd de heeren J. Elen voor konijnen en de Graaf voor kippen. Na een intermezzo volgde de rondvraag, waarbij verschillende opmerkingen en wen- schen naar voren werden gebracht, welke door den voorzitter beantwoord werden. Om half 12 sloot de voorzitter de druk bezochte vergade ring. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 8 Maart. Vertrokken: s.s. Ker- tosono, Rott. LJoyd, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 9 Maart. Vertrokken: Japansch S.s. Amazon Maru, met stukgoed naar Ham burg. SCHIEDAM, 10 Maart. Aangekomen: Duitsch s.s. Wildenfels, met stukgoed van Hamburg in de Wilhelminahaven; s.s. Meerkerk, met stuk goed van Hamburg in de Wilhelminahaven. AANBESTEDING ST. JACOBSGASTHUIS De regenten van het St. Jacobs Gasthuis zul len Donderdag 16 Maart a.s. bij enkele inschrij ving aanbesteden den bouw van een nieuw gebouw als Tehuis voor ouden van dagen. Het gebouw zal, zooals bekend, verrijzen op een terrein ter grootte van 6705 c.A. gelegen tus schen de B. K. Laan, Ary Prinslaan en Francois Haverschmidtlaan. Men weet ook, dat de ge meente dit terrein in ruil afgestaan heeft voor het tegenwoordige gebouw aan de Hoogstraat. Er zijn hier ter stede vele werkloozen, die geen recht op uitkeering hebben en dus zon der eenige bron van inkomsten zijn. Die heb ben, onder leiding van den heer D. Korvinus, Lange Haven 8, Tel. 68782, een „dienstverrich ting" in het leven geroepen. Wanneer men pakjes of koffers te dragen heeft, circulaires heeft te verspreiden of allerlei andere werkjes heeft op te knappen, kan men zich in verbin ding stellen met den heer Korvinus, die deze dienstverrichting geheel belangeloos leidt en tegen een geringe vergoeding komt men dan het werkje op knappen. VAN DE TRAP GEVALLEN Hedenmorgen is aan het Hoofdbureau van politie verbonden de 4-jarige C. v. L. uit de Houtstraat. Het ventje was thuis van de trap gevallen en had daarbij een scheurwonde aan de linkerwang opgeloopen. Hij moest onder doktersbehandeling gesteld worden. OPRICHTING NED. R. K. VOLKSBOND Op Woensdag 15 Maart a.s. des avonds half 8 zal in het Vereenigingsgebouw tegenover de Kerk een afdeeling worden gesticht van den Ned. R. K. Volksbond. Beter laat dan nooit! Het doel van den Ned R. K. Volksbond is: de stoffelijke en geeste lijke belangen van de werknemers te beharti gen, op katholieken grondslag. Allen, die ii loondienst zijn, worden derhalve Woensdag a.s verwacht in.bet Vereenigingsgebouw. waar een der voormannen doel en streven van genoemden bond zal uiteenzetten, waarna de eigen paro- chieele organisatie van katholieke werknemers zal worden gesticht. ZILVEREN PROFESSIEFEEST Vrijdag 17 Maart a.s. hoopt de eerw. Broeder Dionisius (in de wereld Amoldus Jozefus de Vette) zijn 25-jarig professiefeest te vieren in de Congregatie van den Allerheiligsten Ver losser (Redemptoristen) Broéder Dionisius is op verschillende plaat sen werkzaam geweest. Hij is nu twee jaar in Nijmegen op den Berg Nebo als novicenbroeder VAN DEN DIJK. Doordat een achteroprijdende auto te spoe dig naar het midden van den weg werd ge stuurd, reed de bestuurder van een met zee visch geladen vrachtauto even buiten het dorp van den dijk. De naast den bestuurder zitten de W. J. Brugwal uit Rotterdam kreeg eei lichte verwonding. Van de lading geraakte een groot gedeelte langs en over den weg ver spreid, zoodat men van alle kanten de schel visch en kabeljauw voor het oprapen had. HET S.S. BRET ACNE, dat vorige week bij Hoek van Holland zonk, ligt thans in het dok bij Wilton; de scheur o nder de waterlijn. Zitting van 9 Maart. Een tram-ongeluk in de Oranjeboom straat. De 27-jarige trambestuurder H. B. heeft zich te verantwoorden gehad terzake dat hij op 25 Augustus als bestuurder van een motorwagen van lijn 12 der R. E. T., komende uit de rich ting Nassaukade, in de Oranjeboomstraat hoogst, roekeloos, onvoorzichtig, onoplettend en on oordeelkundig heeft gereden, tengevolge waar van de lasscher J. P. Driessen, die aan de tram rails werkzaamheden verrichtte werd aange reden, zoodat het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat Driessen zoodanig lichamelijk let sel heeft gekregen een ontwrichting van den linkervoet met fractuur aan het kuitbeen, dat hij gedurende eenige weken zijn werkzaam heden niet heeft kunnen uitoefenen. Verdachte zeide bij zijn verhoor, dat hij niet geweten had, dat er in de Oranjeboomstraat een lasscher aan de tramlijn werkte. Er stond bij het ingaan van de bocht geen waarschuwings bordje. Er was wel een scherm om den lasscher. En als er dan een kind op de rails gezeten had, zou u dat dan maar overreden hebben? vroeg de president. Verdachte weet het niet. Dan moet u maar spoedig van den wagen af. Verdachte zeide verder, dat hij bij het mgaan van de Oranjeboomstraat een rijweg passeeren moet, waar verkeer uit beide richtingen is toe gelaten. De trambaan ligt op een verhoogd pad, en daar is geen rijverkeer, zoodat verdachte niet in de eerste plaats daar heeft gekeken. Daar door kon het gebeuren, dat verdachte den las scher te laat heeft gezien. Dat kan een verklaring zijn, maar geen verontschuldiging. Een bestuurder moet zijn oogen naar alle kanten laten gaan. Als hij dal niet kan, hoort hij niet op een tramwagen. U had bij het ingaan van de bocht een vrij uit zicht van 36 meter. Bovendien bevinden de lasschers zich toch wel meer op de lijn. Dat is toch een gewoon verschijnsel. Het O.M., waargenomen door mr. E. D. H Schutten vraagt verdachte of hij disciplinair gestraft is wegens dit ongeval. Verdachte heeft er nog niets van gehoord. Hij zeide vervolgens nog, dat de rails door geval len bladeren van de boomen glad zijn geweest, zoodat de tramwagen niet zoo spoedig tot stil stand kon worden gebracht. Ook voerde ver dachte nog aan, dat de Oranjeboomstraat zoo donker is. 's Middags om 2 uur op 25 Augustus is het toch niet zoo donker, dat men daar niet een groot scherm op de rails kon zien staan, meende de president Het slachtoffer, de lasscher J. P. Driessen is negen weken in het ziekenhuis verpleegd ge weest. Eerst op 9 Januari is hij weer in dienst gekomen. Hij is toen met licht werk begonnen, om successievelijk zijn gewonen arbeid weer op te nemen. Getuige zegt dat er twee iaschauto's zijn, en dat de laschwerkzaambeden aan de rails een tamelijk veelvuldig voorkomend ver schijnsel is. Het is wel gewoonte, dat een bordje met „Let op" geplaatst wordt, maar volgens getuige is dit bordje bestemd voor het ge wone rijverkeer, om te voorkomen dat men achter den tramwagen rijdt en dan de kans beloopt in het naast de i-ails gemaakte gat te rijden. Hier werden de werkzaamheden ver richt op een verhoogd pad, waarover alleen de tram rijdt. Daarom heeft getuige dat bordje, dat hij wel bij zich had, niet geplaatst. De president zegt, dat in het dossier een brief van den directeur der R.E.T. is d.d. 5 Oc tober, waarin gezegd wordt, dat naar aanlei ding van een voorgekomen ongeval de ploegen voorzien zijn van de bordjes „Let op". Het wordt aanbevolen van die bordjes gebruik te maken, doch reglementair is dat gebruik niet voorgeschreven. Dr. E. O. Weijting heeft getuige Driessen in het Ziekenhuis behandeld. Uit de verwondin gen viel op te maken, dat de voet beklemd ge zeten had. Toen Driessen uit het Ziekenhuis werd ontslagen, was hij nog niet in staat tot werken. Hij is sedert kort weer volkomen valide. De agent van politie W. v. Groningen heeft verschillende opmetingen gedaan. Verdachte had van de Nassaukade 36 Meter vrij zicht op het scherm, waarachter Driessen werkte. De af te leggen rijweg bedroeg 40 meter. Er was een zandspoor van 7 meter. Getuige J. Blees had in de tram gezeten, die door verdachte bestuurd werd. Hij had dadelijk bij het inrijden van de bocht het scherm zien staan. Toen verdachte niet stopte, heeft getuige hem toegeroepen. Eerst daarna is verdachte gaan remmen. Het was toen echter al te laat geweest. Getuige G. Geerling had op 15 meter afstand gestaan. Eerst op zeer korten afstand heeft verdachte de rem aangezet. De technische opzichter heeft den tramwagen onderzocht. Deze was geheel in orde. Het is een billijke eisch dat verdachte met zulk uit zicht, het scherm zal zien staan. Gezien den toestand van de rails, had verdachte, indien hij een snelheid had gehad van 24 K.M. op 18 meter den tramwagen tot stilstand kunnen brengen Verdachte merkt op, dat hij op dat oogen- blik een snelheid had van omstreeks 15 K.M. Er worden dan nog twee wagenbestuurders gehoord als getuigen decharge. Zij hebben vóór dat het ongeluk plaats had, een arbeider aan de rails bezig gezien, zonder scherm. Door dat het waarschuwingsbordje ontbrak hadden de getuigen slechts met groote moeite hun tramwagen vóór dien man tot stilstand kunnen brengen. Hei O.M. meende dat de verklaringen van de getuigen a decharge de positie van verdachte nog onaangenamer maken. Deze menschen heb ben den arbeider opgemerkt hoewel er geen scherm om hem stond. Uit verdachte's houding blijkt wel, dat hij zelf overtuigd is van zijn schuld. In het vooronderzoek heeft hij dit toe gegeven, doch nu komt hij met verweer. Het ontbreken van het bordje is geen excuus. Ver dachte moet ook zonder bordje uitkijken of de weg vrij is. Ais dat niet meer noodig is zal Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuid- Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St Ambrosias R K. Volksbond, 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 13 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in bet Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkersbond ,,St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir J. C M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeeüngsbestuur van deD Ned, R K Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten) Groote zaal van den R K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos Gezellen Schiedam 1 Ver eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia R. K. Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R R Gem Tooneelvereeniging „Alberdingk Thiln»", Gebouw R K. Volksbond. lederen Vrydag te 8 uur cursusavond der R K. E H B O in het gymnastieklokaal der Eerw. Broeders. Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half li repetitie Koninkl Zangvereeniging Schiedam» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Fiipse Gebouw R. K Volksbond. lederen tweeden Vrijdag dei maand bestuurs vergadering van de afd Schiedam vaD den Ned. R K Bond van Overheidspersoneel „St Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur ..klachten" voor de leden lederen Zaterdagavond Ned R K Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers ea aanverwante vakken t,St Antonius Van hall 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Donderdag 16 Maart Jaarvergadering der afd. Schiedam van aen R. K. Fabrieksarbeiders (sters) bond „St. WillI- brordus'". R. K. Volksbond, half 8 uur. Vrijdag 17 Maart Jaarvergadering van den R. K. Bond voor Grootet Gezinnen. R. K. Volksbond, half 9 uur. Vrijdag 24 Maart Jaarvergadering van den Dekenalen Jeugd raad. R. K. Volksbond, half 9 uur. 10 Maart: Groote Schouwburg, Vader des Vaderlands (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volwassenen). 11 Maart: Groote Schouwburg, Er was eens. (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 (v. volw.) Geb. v. K. en W., Negende Symphonie v. Beethoven (Rott. Philh. Orkest) half 4. 12 Maart: Tivoli-Schouwburg, Mr. Rosenfeld (Ned. Ind. Tooneel) 2 en 8 uur (v. volw.) Geb. v. K. en W„ Mannenkoor „Apollo" (met medew. van mevr. L. Flipse Snel, Marinus Flipse en het Rott. Philh. Kwartet), 8 uur. Nutszaal, liederen-matinée Vera Janacopulos half 3. 13 Maart: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur Tivoli-schouwburg. mr. Rosenfeld (Ned. Ind. Tooneel) 8 uur (voor volwassenen) 14 Maart: Vereenigingsgebouw, symphonie- vereeniging „Mozart 8 uur. SCHIEDAM, 10 Maart. Officieele noleering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 7.75 Spoeling Spoeling 1 0.80 a 1 04)0. ieder met zoo'n bordje in zijn zak moeten rond- loopen. Het O. M. eischte 1 maand hechtenis. De verdediger, mr. H. B. J. Washouder uit Utrecht moet toegeven dat verdachte wel nauw keuriger had behooren op te letten, maar er waren hier zooveel dingen, waaraan aandacht besteed moest worden, dat men hier niet van grove schuld kan spreken. Wat hem verweten kan worden is een onwillekeurig verzuim. Pleiter dringt aan op een clemente straf. Uitspraak 23 Maart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1