DE KAMER VOORLOOPIG UITEEN. KOOPT NEDERLANDSCH FABRIKAAT ZATERDAG 11 MAART 1933 VOOR DE R. K. STAATS- PARTIJ. SCHIPPERSWET AANGENOMEN. Herziening drankwet en steun bollen- trekkers goedgekeurd. Aardappel- steun. Vergadering van Vrijdag HERZIENING TARIEF WET HALF APRIL GEREED. t STAUNING DE DICTATOR. STEUN AAN DE BIETENTEELT. CONTARDO FERRINI. MGR. DR. NORBERT KLEIN. LIBERALE ANGST Behouden aankomst. DE LAATSTE EIEREN NAAR DUITSCHLAND. DE DUITSCHE TARIEFS- VERHOOGINGEN NAAR ANTWERPEN ZONDER PASPOORT. EEN GERECHTVAARDIGDE BEWEGING VAN VERWEER DE MONNIKEN VAN ST. BERNARD. MGR. J. GIJLSWIJK DE TWEEDE K^MER-VERKIEZING. REORGANISATIE VAN DEN WERK- LOOSHEIDSRAAD. MAASTRICHTSCHE BASILIEK VAN O L. VROUW. PASTOOR A. BERTENS t Een speciale kaart voor het overschrijden van de Belgische grens_ Aan de IJzeren Vrouw bij de Muntel te 's-Hertogenbosch wordt een nieuw zwem bad aangelegd. VERDRONKEN. Geen klein nationalistisch gedoe. HET VLIEGONGELUK TE VENLO. De toestand der gewonden. MOTORONGELUK. INDISCHE POSTVLUCHTEN TUSSCHEN TRAMWAGENS BEKNELD Onze candidaten zijn aangewezen; onze partij heeft het werk, daartoe van haar ver- eischt, verricht. Ieder kiezer, die het zocht, heeft zijn invloed op de samenstelling van onze toekomstige Tweede-Kamerfractie kun nen uitoefenen, beter en meer afdoende, dan in welke andere partij ook. Thans staan wij voor de taak, om het grootst mogelijke aantal van de door ons aangewezen candidaten hun intrede in de Staten-Generaal te doen houden. Wij aanvaarden die taak met geestdrift en vertrouwen. Met geestdrift, omdat wij weten daardoor te dienen de hoogste belangen van ons volk in al zijn geledingen. Een sterke R. K. fractie is een waarborg voor de ongerepte handhaving van de grondzuilen van Staat en Maatschappij: re ligie, zedelijkheid, gezag, gemeenschaps- en verantwoordelijkheidsgevoel. Met vertrouwen, omdat een belanglooze actie, gericht op de hooge doeleinden al leen, zal mogen rekenen op den steun van Boven, en omdat wij er zeker van zijn, dat ons katholieke volk zal toonen te besetien, waar de verdedigers van zijn hoogste en werkelijk-reëele belangen te vinden zijn. Daarom gaan wij met moed tuiging den strijd in voor onze-R. K. o - partij, diep doordrongen van het gro - lang. voor Kerk en Staat, bi.i het ongeschokt handhaven van die partij betrokken, zonder overschatting, zonder mistasten ook bi.) het bepalen van aard en waarde dier partip Wii vereenzelvigen onze partij niet met onze Kerk- 't zou een groote en noodlottige dwaling zijn, en hun, die ons van zooiets be schuldigen, mangelt het aan juist inzicht of goede trouw. Onze partij is geen kerkelijke partij. Onze partij is een politieke partij, wier leden zich bij het behartigen van de staat kundige belangen mede laten leiden door de katholieke beginselen. Een dergelijke partij is niet onder alle omstandigheden mogelijk, noodzakelijk of zelfs gewenscht. Niet overal bestaat zij dan ook. Soort gelijke partijen bestaan in Duitschland, België en een paar andere landen. Elders heeft men het niet tot katholieke staatkun dige eenheid kunnen brengen, ofwel door al te groote verdeeldheid, b.v. in royalisten, republikeinen enz.; ofwel door een gebrek aan inzicht in het eerst noodige, ofwel door andere omstandigheden, die een af zonder iijKe politieke organisatie voor de katholieken niet mogelijk of zelfs niet wenschelijk maak ten. Men zou b.v. bij de bestaande politieke verhoudingen in Engeland moeilijk aantoonen, dat er eenig heil te wachten zou zijn van aaneensluiting op staatkundig g - bied van de zoo kleine minderheid van Engelsche katholieken. Deze zou, zelf vol komen machteloos blijvend, alles wat niet- katholiek was in het land, dat voor eemgen tijd nog slechts twee politieke partijen ken de. tegen zich in het harnas jagen. Wel kan men met. stelligheid beweren, dat in landen, waarin de omstandigheden het ontstaan van een katholieke politieke partij zouden hebben toegelaten, het achter wege blijven daarvan tot groot nadeel heeft gestrekt voor de handhaving en verzorging van de rechten en de belangen der katho lieken. Daarom mogen wij, Nederlandsche katho lieken, ons gelukkig prijzen, dat bij ons door de omstandigheden ook b.v. door de houding onzer tegenstanders de groei van een katholieke partij als het ware tot een historische noodzakelijkheid werd. Prof. Veraart, die een zoo uitstekenden kijk had op aard en belang van onze katholieke partij, vóór een persoonlijke desillusie de scherpte van zijn bijk benevelde, heeft dit vroeger herhaaldelijk en voortreffelijk aan getoond. Het isdan ook waarlijk geen wonder, dat onze bisschoppen, zonder zich recht streeks met de politieke vraagstukken in te laten, in de R. K. Staatspartij steeds hun volle vertrouwen hebben gesteld en in haar hebben gezien de organisatie, aan wie de katholieke belangen op politiek terrein kon den en moesten worden toevertrouwd, en die, ten bate van die belangen, ongeschokt in haar kracht moet worden bewaard. Zóó is de toestand en niet anders. Zóó ook zien wij den aard en het belang van onze partij en niet anders. Niets meer en ook niets minder. Ons fel verzettend tegen het vereen zelvigen van kerk en partij, en het staat kundig karakter van onze politieke orga nisatie handhavend en scherp vooropstel lend, gaan wij met overtuiging en geestdrift voor haar in den strijd, diep er van door drongen, dat wij in haar dienst, de belangen van kerk en staat het best behartigen. De in staat van ontbinding verkeerende Ka mer, zooals sommigen dit staatsrechtelijk se cuur maar taalkundig onwelriekend uitdruk ken, heeft voorloopig een punt gezet achter de behandeling der urgent verklaarde wetsont werpen. Maar zij wil werken tot haar laatsten snik met een Regeering, die nog altijd geen dictatoriale neigingen toont, maar het liefst al 't mogelijke afwerkt met de Volksvertegen woordiging. Het kabinet heeft nog een en an der voorgesteld, en op 30 Maart zal de Kamer in openbare vergadering samen komen om te vernemen, wat dit een en ander is, om de v/eek daarop, tot openbare behandeling over te gaan van hoog noodige wetten. De voorloopige sluiting heeft er waarschijn lijk toe meegewerkt, dat hedenmiddag de ver gadering vlug afliep en de ministers Ruys de Beerenbrouck, de Graaff en Verschuur hetjniet te kwaad te verantwoorden hadden. Bijna als een hamerstuk ging de Curagaosche begroo ting erdoor, ofschoon zij nog al deining ver wekt heeft in den Kolonialen Raad, zoodat zij door de wet moest worden vastgesteld; zij werd aangenomen na enkele opmerkingen van de heeren Eerdmans, van Boetzelaer en IJzer man, waarop minister de Graaff plichtmatig antwoordde. Wij zullen dezen even krassen -als bekwamen zeventigjarigen bewindsman wel niet meer terug zien in de Tweede Kamer. Hij is niet iemand, die lyrische gevoelens ver wekt, maar hij zal meetellen in de geschiedenis des Rijks en moeilijk zal zijn evenknie in uit gebreide kennis van het hem toevertrouwde ressort gevonden worden. Minister Ruys de Beerenbrouck is al even ge lukkig geweest met zijn herziening van de Drankwet. Hierbij is een voorziening getrof fen tot w ."lenging van den termijn, neergelegd in de art. 79 en 81 met betrekking tot de hou ders van een verlof A. De termijn is van een op twee jaar gebracht omdat anders, in verband met de slechte tijdsomstandigheden, vele ver lofhouders broodeloos zouden worden. Ook is een nieuw art. 81a voorgesteld, bepalende, dat de verzoeken van overschrijving van vergun ningen, welker houders tusschen 1 April 1931 en 1 April 1932 zijn overleden, moeten zijn in gediend vóór 1 Juli 1932, zooals dit ook het geval is voor de verzoeken, die nog in 1931 zijn ingediend. Ije Premier heeft tevens gebruik gemaakt van de gelegenheid om nu in art. 56 van de Drankwet te bepalen, dat de Kroon per algemeenen maatregel van bestuur normen kan vaststellen, die door alle gemeenten als minima in acht genomen zullen moeten worden bij het toestaan van dansgelegenheid in café's. Er zijn daartegen bezwaren geopperd, maar de Minister heeft op dit punt vastgehouden en gewonnen. Hij verdient daarvoor hulde, want de Regeeringscommissie inzake het Dansvraag- stuk heeft bewezen, dat de zaak van groot ze delijk belang is. Zonder één woord van protest ging het voorstel nu onder den hamer door en de handdrukken, welke mejuffrouw Meijer van veel kanten kreeg, waren eveneens verdiend. Aan haar krachtig initiatief is deze bepaling te danken, welke Minister Ruys nu voor goed heeft vastgelegd in de wet en die te lakse ge meentebesturen kan corrigeeren. Hekkensluiter was de, men zou bijna zeggen, onvermijdelijke Minister Verschuur. Vooreerst heeft deze bewindsman er zijn steunwet voor de binnenschipperij doorgehaald. Hij sloeg de aan vallen met kracht en beleid af en stelde de voordeelen centralisatie, rationalisatie, lichte prijsstijging voor de schippers, loyalen vorm van uitvoering via de natuurlijke organen van handel en industrie, benevens de afsnijding van nu heerschende misbruiken, o.a. het gedwon gen café-bezoek zoo in het licht, dat heel de Kamer meeging en zelfs de communisten dezen keer iets goeds in de wet ontdekten en-jhet ministerieele hart met hun „vóór" verblijdden. Met 63 tegen 7 stemmen kwam de wet er door; het heilig getal der zeven tegenstemmers werd gevormd door vijf liberalen de heer Knot tenbelt moet maar niet over het absenteïsme van anderen 's avonds om zeven uur klagen versterkt door de heeren Kortenhorst en Gose- ling. De laatste heeft zijn houding uitvoerig ge motiveerd, maar erkende onvoldoenden tijd gehad te hebben'om al zijn bezwaren ook in positieven vorm om te zetten. „De Regeering mag nooit zeggen geen tijd te hebben", zei de Minister, die nog al scherp van zich afbeet. Het slot van den middag was nog een steun wet en de aankondiging van steun. In cle „Veenstreek" van Zuid-Holland, waar de grond prijs in goede dagen 30 de Rijnlandsche Roede deed ofwel 21.000 per H.A., wordt thans per Roede 7 a 8 gekregen. Men behoeft niet te vragen, hoe de toestand in gemeenten als Ter Aar, Alkemade, Nieuwkoop en Woubrugge is Om de menschen van den ondergang te redden heeft de Regeering nu 61.000 beschikbaar ge steld, die uitgekeerd zullen worden aan de ge noemde gemeenten. De bollen-handelaren heb ben de helft der schulden kwijt gescholden en de hypotheekhouders zullen coulant optreden. Mr. de Wilde had den steun gaarne nog iets verder uitgestrekt en de heer Loerakker, hoe wel dankbaar, wees er op, dat wel moest worden gezorgd, dat de steun aan dezen be drijfstak niet het hoofdbedrijf moest schaden, De zaak is n. 1. dat men wel moet onderschei den tusschen de bollenverkoopers en de bloe- menverkoopers, Vooral met het oog op den afzet in het buitenland. Uitvoerig is er echter niet over de zaak gesproken, die snel werd af gehandeld en waarna de Minister de Memorie van Antwoord vóórlas op het eerst Donderdag uitgebrachte en heden ontvangen Voorloopig Verslag. En dan zegt men nog, dat het parle mentair stelsel zoo langzaam werkt! Minister Verschuur heeft tevens aangekon digd, dat alle aardappelen, die nog van den oogst 1932 over zijn, een steun van 25 cent per hectoliter zullen ontvangen. De nadere uitwer king moet ons nog bereiken. Maar men kan wel nagaan, wat dit ongeveer moet kosten en hoe het moet worden geregeld. Op een bepaald tijdstip zal de oude voorraad geregisteerd wor den. Deze voorraad is te schatten op 700 a 800 millioen kilo, die nu in werkelijkheid ongeveer 40 ct. de hectoliter doen als veevoeder. ue kwartjessteun zal aan de schatkist dus onge veer 1% millioen gulden kosten. Naar wij vernemen werkt de door Minister de Geer benoemde commissie tot herziening der Tariefwet zóó intensief, dat het niet uit gesloten moet worden geacht, dat deze tech nische revisie reeds in de tweede helft van April gereed zal zijn. „Het Volk" is doodelijk beangst, dat de huidige Duitsche regeering er in zal slagen samenwerking tot stand te brengen met de vakbeweging, ongeveer op de wijze als dat geschied is tusschen het fascisme en de vak beweging m Italië, waar uitsluiting en sta king als misdrijven worden gestraft De roode redactie schrijft: Een beginsel zullen onze Duitsche kame raden desnoods met hun leven moeten ver dedigen: hett is het recht van den arbeider Zon anr de v V>n °VeI' 2ijn art>eidskracht. kina handbnJff eging het reCht Va" Vi king handhaaft, is nog met alles verloren. Zou zij dit prijs geven, dan zouden wij moe van *J «ebrulk heeft gemaakt van de genade, haar door de dictatuur toege staan, om zelfmoord te plegen. Wil „Het Volk" ons nu eens even vertellen wat een misdadiger de sociaal-democrati sche premier Stauning van Denemarken is' Deze hèèft immers reeds voor èèn jaar elke staking en uitsluiting bij de wet ver boden. Is hij nu ook een dictator? En heeft de èène groote, roode vakbeweging in Dene marken zelfmoord gepleegd door deze wet te aanvaarden? of wisselen de beginselen met de kleur der regeeringen? Regeling weldra bekend. Het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besprak in zijn vergadering van Donderdag 9 Maart j.l. o.m. het uitblijven van de bekendmaking van de suikerbieten-steunregeling in 1933. Naar aan leiding daarvan had de voorzitter, dr. Loyink een persoonlijk onderhoud met den minister van Economische Zaken en Arbeid. Als resultaat van dit onderhoud kan mede gedeeld worden, dat Z.Exc. verklaard heeft, dat binnen enkele dagen de steunregeling va.i de suikerbietenteelt in 1933 bekend zal wor den gemaakt .„..„L— Men meldt ons uit Rome; Dezer dagen had bij kardinaal Bisleti, ponens der causa, een bijeenkomst plaats van de H. Congregatie der Riten, waarop de daartoe aan gewezen kardinalen en prelaten beraadslaag den over twee wonderen, welke worden toe geschreven aan de voorbede van den Dienaar Gods, Contardo Ferrini, prof. aan de universiteit van Pavia. Deze wonderen moeten dienen tot zijn zalig- en heiligverklaring TROPPAU, 9 Maart. (V. D.) Heden is te Freu- denthal in Tsjechisch Silezië in den ouderdom van 66 jaren overleden de hofmeester van de Duitsche orde, bisschop dr. Norbert Klein. In een rede te Rotterdam richtte mr. Wen- delaar zich tot die liberalen, die neiging zouden voelen om op Colijn te stemmen. Dezen zouden slechts „epigonen" van den antirevolutionairen leider in de Kamer brengen. Bepaald nieuw is dit gezichtspunt niet. Intusschen wijst dit woord van den komenden liberalen man op een angst, die vermoedelijk niet geheel ongemotiveerd is. 652. „Wat is dat voor vreemde vogel!" roept een der ingezetenen van het Apen- eiland verschrikt uit. Hij blaast alarm en weldra komen zijn medeburgrs in grooten getale toesnellen. 653. „Het is Zijne Majesteit!" klinkt het uit aller mond. „Snel, laat ons een deken ophouden, opdat onze beminde koning zich niet bezeert." 654. Kroonraad! „Mannen-apen!" zegt de Koning. „Ik ben op reis zwaar beleedigd geworden. Ik ben opgesloten geweest in een kooi. Een booswicht heeft op mijn luchtschip geschoten, ofschoon ik het Roode Kruis voer den. Wij zullen een nota zenden aan den di recteur van den Dierentuin en verontschul digingen eischen. Extratrein van 40 wagons. Met het oog op de invoerrechtverhooging van 5 op 70 mark met ingang van heden, werden, naar het „Hbld." meldt gisteren te Roermond nog iV2 millioen stuks eieren naar Duitschland gezonden waarvoor een extratrein van 40 wa gons, benevens tientallen vrachtauto's noodig waren. Een begin van boycot. Een Haarlemsch winkelier verzond aan zijn leveranciers in Duitschland den volgenden brief: „Nu het nieuwe seizoen weder aanvangt, ben ik zoo vrij U mede te deelen, dat ik door de agrarische politiek van Duitschland, welken onzen geheelen handel ruineert, Uwe collecties niét meer wil inzien en ook niet meer bij U zal koopen. Ik zal als voorzitter van den Bond van Bont bedrijven al onze leden adviseeren hetzelfde te doen. U zult mij verplichten, indien U dezen brief aan Uwe handelsvrienden lezen laat en in Uwe vereeniging naar voren brengt. De Hollanders- zijn, ondanks dat zij in een klein land wonen, tot nu toe altijd Uwe beste klanten geweest en wij kunnen ons niet door Uwe politiek ten gronde laten richten. Ik zal dan ook verplicht zijn voortaan zoo veel mogelijk in eigen land of in Engeland en Frankrijk te koopen. Ik zal niets nalaten om aan dezen brief alle mogelijke publiciteit te verleenen. Indien deze actie door iedereen in Holland gesteund wordt, geloof ik, dat dit op den duur vruchten zal afwerpen en de Duitsche regee ring haar fout zal inzien." Bij de H.'Congregatie van de Propaganda Fide is bericht ontvangen, dat de drie domheeren van den Grooten St. Bernard, die begin Januari Zwitserland verlaten hebben om in Tibet een nieuw hospitium te stichten, uit Hanoi, het Westelijk deel van Tonking, zijn vertrokken. Naar Kipa uit de Vaticaansche stad meldt, zal het nog circa een maand duren, eer zij aan de plaats hunner bestemming zullen zijn aan gekomen. Lijst van het Verbond van Nationalisten. Bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen komt de Ned. Fascisten-organisatie „Verbond van Nationalisten" uit met de volgende candidaten: 1. Dr. v. d. Mijle; 2. C. J. M. v. Eysden Jr.; 3. R. Reisberman; 4. H. Koning; 5. G. W. v. Elk; 6. T. J. Mensinga; 7. ir. J. Ypens Kalt; 8. Notaris H. A. v. Dalsum; 9. D. C. J. Stemme- rik; 10. M. C. Dogge; 11. F. J. v. d. Bom; 12. H. Dekker. Bezoek aan zijn vaderland en Rome- Naar wij vernemen, zal Z. H. Exc. Mgr. J. Gijlswijk, Apostolisch Delegaat van Zuid-Afri- ka, op 4 Mei a.s. met het stoomschip „Mangoli" te Antwerpen arriveeren voor een bezoek aan het vaderland en Rome. Mgr. Gijlswijk zal vergezeld worden door zijn secretaris pater Lector P. ter Maat O. P. Het feest der verheffing van de O. L. Vrouwe- kerk te Maastriéht tot basiliek zal niet. gelijk elders in dit nummer werd gemeld, Maandag a.s. doch op Faaschmaandag worden gevierd. In den ouderdom van 71 jaren overleed gister de ZeerEerw. Heer A. Bertens, pastoor te Beers. Burgemeester de Bordes voorzitter. Dezer dagen vergaderde de Ned. Werkloos- heidsraad. Besloten werd, nadat de raad met instemming kennis had genomen van een schrijven van den Minister van Binnenland- sche Zaken inzake het raadplegen van den raad en het geven van adviezen van den raad uit eigen beweging tot het uitvoeren van de voorgenomen reorganisatie waartoe in begin sel besloten was. Hiertoe werd een kleine commissie benoemd, welke voorstellen zal formuleeren. In de vacature van voorzitter ontstaan door het overlijden van mgr. prof. dr. W. Nolens, was tot dusverre niet voorzien met het oog op de reorganisatie, welke afhankelijk was ge steld van het van den minister te ontvangen antwoord op het verzoek van den raad om erkenning. Met algemeene stemmen werd de plaatsver vangend voorzitter de heer H. de Bordes, bur gemeester van Bussum, tot voorzitter gekozen. In bespreking werd genomen het vraagstuk van het uitvoeren van openbare werken in werkverschaffing. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland bericht ons er in te zijn geslaagd, zijn leden een nieuw en belangrijk gemak te kunnen ver schaffen doordat de Bond -in de gelegenheid is gesteld, degenen, die geen paspoort of bewijs van Nederlandschap bezitten en die op Zondag 9 April a.s. den voetbalwedstrijd België-Ne- derland te Antwerpen willen bijwonen, een kaart mede te geven, waarmede zij op 8 en 9 April ongehinderd de Belgische grens kun nen overschrijden. Zooals gebruikelijk is, heeft de Bond tevens aan de Belgische autoriteiten verzocht, even als vorige jaren, de grenskantoren, waarlangs het auto- en motorverkeer naar Antwerpen zich in hoofdzaak beweegt, op de beide genoem de dagen langer geopend te houden en sterker te bezetten, ter vermijding van oponthoud. OLIEHEFFING. AKTEEXAMENS TEEKENEN M. O. IN 1933. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen brengt ter kennis van belangheb benden, dat in 1933 het examen ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in het teekenen (akte Ma) vermoedelijk zal worden gehouden in de maand Augustus. Dit examen zal niet gelijktijdig worden ge houden met dat voor de akte N IXa. -i jg.' «vy.-rf - Geen heffing van heele en halve flesschen voor particulier gebruik- De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend, dat de overstelpend vele aanvragen het in werking treden van de olieheffing op korten termijn on mogelijk maken. In verband daarmee zijn de betreffende ministerieele beschikkingen ge wijzigd, als gevolg waarvan de olieheffing in- plaats van op 13 Maart a.s. eerst zal ingaan op Maandag 3 April a.s. In verband met onduidelijke en misleidende berichten vestigt de Crisis-Zuivel-Centrale er de aandacht op, dat olie tot 3 April a.s. vrij blijft van elke heffing en na dien datum even eens, voor zoover betreft particulier gebruik in normale heele en halve flesschen. STEUNVERLEENING AAN BOLLEN- TR^KKERS. Blijkens het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp in zake de steunverleening ten be hoeve van bollen trekkers in de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Nieuwkoop en Woubrugge kon meri zich in het algemeen wel met het wets ontwerp vereenigen. Intusschen zouden sommige leden gaarne ver nemen, waarom de regeering nu juist de bollen- trekkers en ook van hen nog slechts een groep, wonende in enkele met name genoemde gemeenten wil steunen, en niet allerlei an dere personen, die het eveneens zeer moeilijk hebben. Eenige leden wezen er op, dat de bollentreK- kers de concurrenten zijn van de bollenkwee- kers, vooral wanneer de eersten hun bloemen in het buitenland verkoopen. Zij zouden willen vernemen, of de bollentrekkers, die de regeering thans wil steunen, hun afzetgebied voornamelijk in het binnenland vinden dan wel in het buiten land. Mocht dit laatste het geval zijn, dan be twijfelden zij, of men gced doet door deze menschen te steunen. De meening werd uitgesproken, dat het wets voorstel—van den Bergh tot voorkoming van dadelijke uitwinning, dat de Kamer niet meer in deze periode aan de orde heeft willen stellen een beteren weg tot hulpverleening zou hebben geopend. CRISIS ZUIVEL-AANGELEGENHEDEN- t De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat met ingang van 12 Maart de prijs van het merk voor boter is vastgesteld op 1. Verder is bepaald, dat met ingang van dien zelfden datum de prijs van de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is bepaald op f 0,90. De 18-jarige schippersknecht C. B. uit Roo- zendaal, werkzaam aan boord van de Rijnaak van schipper v. Dungen, is in Duitschland over boord geraakt en verdronken. Dr. J. van den Tempel, lid van de Tweede Kamer, wilde de actie ten behoeve van het Nederlandsch fabrikaat bovenal zien als een verweersbeweging tegen het noodlottig autar- kistisch streven in het buitenland, met deze be- perking evenwel, dat de campagne niet mag ontaarden in klein nationalistisch gedoe. De toestand is thans zoo ernstig en de werk loosheid neemt zulke verontrustende afmetin gen aan, aldus de hèer van den Tempel, dat het absoluut noodzakelijk is, elk deugdelijk middel aan te grijpen om verderen achteruit gang te voorkomen. Weliswaar leest het groote publiek eiken dag over toenemende misère, on dervindt men het ook zelf steeds meer aan den lijve, doch zich realiseeren, wat er werke lijk gebeurt en dienovereenkomstig handelen, doet men toch nog in zeer onvoldoende mate. Daarom is verweer op dit oogenblik meer dan ooit geboden, kan deze actie alleen daarom reeds groot nut afwerpen, dat zij ertoe kan bijdragen, dat het groote publiek op de juiste wijze reageert en het Nederlandsche bedrijfs leven daadwerkelijk op doelmatige wijze gaat steunen. Anderzijds moet deze reclame-cam pagne natuurlijk opgevangen worden door de producenten, die ervoor moeten zorgen, dat het publiek inderdaad ook goede Nederlandsche waar voor concurreerende prijzen kan betrek ken. Want deze propaganda-beweging heeft uiteraard niet de beteekenis, dat dwang op de afnemers wordt uitgeoefend. Men blijft ten slotte vrij zijn aankoopen daar te doen, waar men denkt het beste en goedkoopst te kunnen slagen. Deze vorm van steun aan het Neder landsche bedrijfsleven mist dan ook alle na- deelen, welke de eigenlijke protectie aankle ven. Als de actie in dezen zin gevoerd wordt, zullen ook zij, die een scherp oog hebben voor het nauwe verband tusschen in- en uitvoer van een land, de redelijkheid van dit verweer niet kunnen betwisten. Nederland wordt op het oogenblik in vele opzichten gehandicapt. Terwijl de industrie van een groot land in het algemeen reeds over een vrij ruime binnenlandsche markt beschikt, wat vooral in dezen tijd van productie op groote schaal van ontzaglijk belang is, mist onze nijverheid deze voordeelen. Wij moeten het voor een groot deel van de vrije wereld markt hebben en deze wordt thans door de ge weldige protectie in het buitenland, alsmede door de valutaconcurrentie van landen met gedeprecieerde valuta, steeds meer ingekrom pen. En al zullen wij nu moeten erkennen, dat elke verweerbeweging, die de tendens heeft het internationaal ruilverkeer te beperken dus ook de actie, welke thans zal worden ge voerd iets van achteruitgang in zich draagt, ten aanzien van de doelmatigste voorziening in de behoeften der menschheid, zullen wij deze propaganda toch in alle opzichten moe ten steunen, teneinde erger voor onze eigen nationale ecopomie te voorkomen.". Taak van producent en winkelier. Men kan den producenten intusschen niet genoeg den goeden raad geven, dat zij moeten begrijpen ,dat deze actie alleen dan kan sla gen, indien men het vertrouwen wekt, dat goede waar ook binnen onze grenzen tegen concurreerende prijzen te verkrijgen is. Men kan wel verlangen, doch zal veelal niet berei ken, dat het publiek zich bij zijn aankoopen welbewust geldelijke opofferingen getroost, terwille van eigen nijverheid. Daarom is het welslagen van deze propaganda ook voor 'n be langrijk deel afhankelijk van de houding van directies van groote warenhuizen, winkeliers- vereenigingen, inkoopbureaux, coöperaties, kortom van al die lichamen, welke in recht- streeksch contact staan met den particulieren afnemer. In hun welbegrepen eigen belang, zullen zij het groote publiek, dat toch reeds zoo moeilijk voor feitelijke medewerking bij de bevordering van algemeene belangen te bewer ken is, erop moeten wijzen, dat zeer veel ar tikelen van buitenlandschen oorsprong, welke men ondoordacht of zelfs uit een vooropge stelde meening koopt, evengoed uit Nederland betrokken kunnen worden. Zoo kan men met zeer veel sleur breken. De distribuanten kun nen echter den overgang voor het groote pu bliek zeer vergemakkelijken. Op hun mede werking moet men dus ook vooral een beroep doen. Voorkeur ook voor Neder landsche iverkkrachten. In de Kamer bent U steeds opgekomen voor het zooveel mogelijk uitbesteden van groote publieke werken aan Nederlandsche bedrijven. „Inderdaad, en dienaangaande is ook wel resultaat bereikt. Dat bestrijding van de werk loosheid daarbij steeds mede een# der leidende gedachten is, behoeft wel geen nader betoog. Uitbreiding en vgrsterking van het Nederland sche bedrijfsleven is een algemeen belang, maar tevens in het bijzonder een arbeidersbe lang. Bovenal onder de tegenwoordige omstan digheden nu de afschuwelijke werkloosheid het bestaan van honderdduizenden valide ar beiders ondermijnt." Ziet u de werkloosheid in de naaste toekomst nog toenemen? „In elk geval: ik zie op het oogenblik hoe genaamd geen lichtpunten voor de aller naaste toekomst. De ellendige politieke toestan den .internationaal, dooven elke kiem van ver betering. Maar wij blijven hopen, zelfs ver trouwen, op een uiteindelijke verandering in de conjunctuur, Doch, zelfs als die mocht in treden, zal, als alle teekenen niet bedriegen, gedurende langen tijd ook in Nederland een groot leger van werkloozen blijven bestaan. In dit verband mag er ook wel op worden ge wezen, dat het niet alleen kan gaan over voor keur voor het Nederlandsch fabrikaat, maar dat, binnen de aangegeven grenzen, ook het vraagstuk van de voorkeur voor Nederland sche werkkrachten alle aandacht verdient. Geen inflatie- Wij zijn nu eenmaal gedwongen tot verweer en hebben ons daarbij slechts te hoeden voor middelen, die erger zijn dan de kwaal. Een aan tal landen zoekt dat verweer in depreciatie van hun valuta. Vóór ons land is deze valuta-con- currentie uitermate lastig. Het gaat daarbij niet alleen om valuta-concurrentie op de eigen markt, maar in het bijzonder ook om deze con currentie op de vreemde afzetmarkten. On derzoekingen hebben bijvoorbeeld uitgewezen dat, in vergelijking met het eerste half jaar 1932 met dat van 1931 de invoer in Amerika uit landen met gedeprecieerde valuta beduidend minder is gedaald dan die uit landen met een gaaf geldwezen. Doch dat is een tijdelijk kwaad. De ervaringen hebben nu wel reeds be wezen, dat depreciatie van de valuta, hoe scha delijk ook voor de concurrenten, op den duur vooral verwoestend inwerkt op de landen dia haar toepassen. Wij moeten het hebben van andere middelen van verweer Een van die middelen kan zijn de propaganda voor Nederlandsch fabrikaat. Ik hoop. dat zij zal slagen en dat zij in ruimen geest zal worden gevoerd. Naar wij vernemen is de toestand der gewon de militaire vliegeniers die Donderdagmiddag op de Groote Heide te Venlo met hun machine neerstorten, vrij goed. In den nacht van Donderdag op Vrijdag baarde de toestand van den sergeant S. Bleus- kens uit Soesterberg die gehu /d is en vader van zes kinderen, reden tot bezorgdheid, doch Vrijdagmorgen was de patiënt weder in zoo verre hersteld, dat levensgevaar niet meer aanwezig werd geacht. Ook de gewonde toeschouwer B. Ketelings maakte het naar omstandigheden goed. De biscuitfabrikant H. B. uit Leur, die met groote snelheid op zijn motor uit de richting Etten kwam, geraakte onder Princenhage, nabij „Zoudtlandt" de heerschappij over zijn stuur kwijt en reed tegen een der aan den weg staande boomen, waar hij bewusteloos bleef liggen. Een ijlings toegesnelde geneesheer gelastte over brenging naar het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda, waar hersenschudidng en ernstige in- wendigen kneuzingen werden geconstateerd. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De motor werd grootendeels vernield. OVERTREDING ARTSENIJBEREID- KUNDE De kantonrechter te Goes heeft Vrijdag den drogist A. C. v. d. R. aldaar, die op dokters recept zelf afleverde welke hij eerst bij 'n apo theker liet halen, wegens overtreding der wet op de artsenij bereidkunde veroordeeld tot twee maal 500 boete subs, twee maal 25 dagen hechtenis. De eisch luidde twee maal 7 dagen principale hechtenis. De Rijstvogel (uitreis) is van Rome vertrok ken en in Athene aangekomen. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de „Havik" op de uitreis en de „Kwartel" op de thuisreis te Medan zijn aangekomen. 0 Aan de gevolgen overleden. Gistemamiddag geraakte de 37-jarige fa brieksarbeider J. H. Bax uit Budel op het ter rein der zinkfabriek te Dorplein, waar hij werkzaam was, bij ongeluk tusschen een paar goederenwagens van de tram der fabriek, met het noodlottig gevolg, dat hij eenige oogenbik- ken later aan de bekomen verwondingen over leed. Rector Meeuwissen diende nog het n. Oliesel toe. Het slachtoffer laat een vrouw met 5 kinderen achter. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Voor de rechtbank te Assen stond gisteren terecht R. K. 32 jaar, garage-houder, te Gronin gen, terzake, dat hij op 9 Januari j.l. te Assen op de Groningerstraat zeer onvoorzichtig heeft gereden met zijn auto met het gevolg da de wagen tegen een lantaarnpaal en een boom is gebotst, Mevr. T. v. D. werd daarbij door den auto gegrepen of door den vallenden lan taarnpaal getroffen, waardeor zij eemgen tijd later is overleden. Verd gaf toe dat hij vijf glaasjes jenever had gedronken in den l%op van den avond Vol gens hem en eveneens volgens getuigen a de charge moet het ongeluk, dat gebeurde doordat de auto slipte, worden toegeschreven aan den toestand en de verlichting van de bocht, waar in het gebeurde. Het O.M. echter achtte het feit zeer ernstig en eischte een gevangenisstraf van zes maan den en 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. Uitspraak over 14 dagen. DIEFSTALLEN IN HET GRONINGSCHE Voor de rechtbank te Winschoten stond 24 Febr. j.l. terecht H. v. I., 23 jaar, arbeider te Zo merdijk (Nieuwolda), beschuldigd in de ge meente Termunten op verschillende tijdstip pen diefstallen te hebben gepleegd en in de gemeente Groningen een rijwiel van L. Rijkens en een rijwiel van R. H. Burgman te hebben ontvreemd. Overeenkomstig den eisch werd verd. die alles bekende gisteren tot V/2 jaa* gevangenisstraf veroordeeld, _j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3