nGEZonDE.n èfQTUKKEn ZATERDAG 11 MAART 1933 COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN. HET CONFLICT IN HET VISSCHERS- BEDRIJF TE IJ MUIDEN. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING. GEVAREN IN HET GRENSGEBIED. Vlug schietende douane beambten. UIT DE GRONINGER STEEN INDUSTRIE. UIT DE KLEEDINGINDUSTRIE. Onvoldoende signalen bij avond. brutale oplichters. OVERDRACHT VAN INVOER- CONSENTEN. NEDERLAND—INDIE PER ZEPPELIN- DIENST. WIJZIGING EN AANVULLING ACADEMISCH STATUUT. MOTORONGEVAL. MAILSCHEPEN DOEN LISSABON AAN DE ZAAK-SNEEVLIET ANAK KRAKATAU BLIJFT RIJZEN. AUTO-ONGELE... De invloed van den ongunstigen economischen toestand. Bij de N. V. Martinus Nijhoff verscheen dezer dagen de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde statistiek der collec tieve arbeidsovereenkomsten op 1 Juni 1932. Duidelijk blijkt uit dit overzicht de invloed van den ongunstigen economischen toestand op de collectieve contracten. In 1931 was dit nog slechts in veel geringer mate het geval Het aantal overeenkomsten is, vergeleken met het topjaar 1930 gedaald met 14 pCt., het aan tal der daarbij betrokken ondernemingen met 8 pet., het aantal werknemers met 35 pCt. Vergeleken met 1930 verminderde het aan tal werknemers o.a. in de groep „Bouwbedrij ven" met rond 51.000, in de groep „Verkeers wezen" met 11.000, in de groep „Metaalbewer king, enz." met 58.000. Wat deze laatste groep betreft, is de daling in hoofdzaak veroorzaakt door het feit, dat de landelijke overeenkomst in de metaalindustrie in Augustus 1931 beëin digd en niet weer vernieuwd werd. De ongunstige toestand van het bedrijfsleven was verder oorzaak, dat verschillende bij col lectieve contracten betrokken ondernemingen gesloten werden of haar personeel meer of min der sterk beperkten Ook werden in het jaar 1932 de overeenkom sten over het geheel voor een korteren tijd aan gegaan dan in voorafgaande jaren. in vele gevallen daalden de loonen. Gedu rende het tijdvak 1 Juli 19311 Juli 1932 von loonsverlaging plaats in 324 overeenkomsten, geldende voor ruim 142.000 (d.i. 57 pCt. van e totaalaantal) werknemers. Het Centraal Bureau wijst er op dat na i Juni 1932 zich nog verschillende a"dere g*™ len van verlaging der m collectiev vastgelegde loonen voordeden. O.a. voor de onderscheidene categoneen arbeiders in de bouwbedrijven. Een onderzoek naar het aantal daardoor getroffen werknemers moest het Bu reau wegens den omvang van den daaraan verbonden arbeid achterwege laten. Over een groot aantal onderwerpen van be- lan" voor degene, die zich op het gebied van de in ons land geldende arbeidsvoorwaarden wil oriënteeren, bevdt het jaaroverzicht' der collectieve contracten tal van gegevens. Een groot deel van de publicatie handelt over het in de contracten vastgestelde loon. Ook be vat de statistiek een overzicht van de vastgestel de tijdloonen in den landbouw, den tuinbouw, de bloembollenteelt en het veenbedrijf volgens de in 1932 geldende overeenkomsten. Samenscholingen verboden. Gisteren is het wederom rumoerig geweest aan de Zuidzijde der Visschershaven te IJmui- den. Bij het molesteeren van personen, die bij het wederom gereedmaken van de trawlers werkzaam zij,n, moest de politie meermalen handelend tegen stakers optreden. De voor het uitvaren bestemde trawlers zijn wegens gebrek aan werkwilligen, nog niet bemand kunnen worden. Door den burgemeester van Velzen zijn met ingang van gisteren (Vrijdag) samen scholingen verboden; bij eventueele herhalin gen van de relletjes zal krachtig worden opge treden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de po litiemacht te IJmuiden wederom zal worden versterkt. Bazen mishandeld. Bij de werkverschaffing aan het Twente Rijn-kanaal te Wiene, gem. Ambt-Delden heb ben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij twee ploegen uit Lcnneker zijn betrokken. De ze tewerkgestelden stuitten bij hun arbeid op moeilijk te bewerken grond en dienden daar over een klacht in. De hoofdbaas was echter van meening, dat de betrokkenen daardoor niet werden benadeeld, hetgeen tot gevolg had, dat de tewerkgestelden (15 personen) een dreigende houding aannamen. Men werd ten slotte handgemeen en een der arbeiders greep den hoofdbaas bij de keel terwijl een ander hem met een stok een dusdanige hoofdwonde toebracht, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Ook een onderbaas werd gemolesteerd. De marechaussee uit Hen gelo heeft tegen de betrokkenen proces-verbaal opgemaakt. De 15 tewerkgestelden uit Lonneker zijn ge schorst. De fabrikanten tegen een coll. contract. De N. V. Verkoop Centrale De Groninger Steenindustrie, omvattende de steenfabrieken in Noord-Groningen, hebben aan de organisaties van werknemers meegedeeld, dat de algemeene vergadering van steenfabrikanten, besloten heeft niet weer collectief een arbeidsovereen komst aan te gaan. De werknemers-organisaties hebben bereids besprekingen gevoerd over de wijze, waarop men op dit besluit der steenfabrikanten zal reageeren. Opnieuw een collectieve arbeidsovereen komst aangegaan. Van werknemerszijde wordt ons medegedeeld: Na langdurige ondei^iandelingen, waarbij drie keer geconfereerd werd onder leiding van den rijksbemiddelaar, prof. P. J. M. Aalberse, is door den bond van kleedemakerspatroons en de vakbonden in de kleedingindustrie be sloten, opnieuw een collectieve arbeidsover eenkomst aan te gaan. De werkgevers hadden oorspronkelijk voor gesteld, voor hun leden vrijheid te krijgen in 4 series van het loontarief werk uit te geven. In dit voorstel zagen de vakbonden een poging van de werkgevers, om tot invoering van zeer belangrijke loonsverlagingen te geraken. Nadat de rijksbemiddelaar in den loop der onderhandelingen eenige keeren zonder resul taat getracht had de partijen tot elkaar te bren gen, deed hij Donderdag 2 Maart nogmaals een poging, om de uitsluitingen en stakingen, die Zaterdag 11 Maart zouden ingaan, te voorko men. Thans hebben de maatzaken het recht om ten hoogste 33 van hun werk in een serie lager uit te geven, dan waar zij oorspronkelijk hun werk lieten maken. De rijksbemiddelaar gaf tenslotte in over weging het percentage tot 50 te verhoogen. De drie belangrijkste werknemersbonden hebben van hun leden volmacht gekregen, op den grondslag van dit voorstel een collectieve arbeidsovereenkomst met den bond van kleer makerspatroons af te sluiten. Daar de voorzitter van de werkgeversorga nisatie aan de vertegenwoordigers der vak bonden verklaarde, dat zijn hoofdbestuur be reid is de bepaling inzake het laten werken in een serie lager zoo scherp mogelijk te for muleeren, opdat ontduikingen kunnen worden voorkomen, hebben de vakbonden eenige voor stellen bij de werkgeversorganisatie ingediend betreffende de redactie van het desbetreffende artikel in de overeenkomst. Als gevolg van de volmacht, dje de hoofdbe sturen der vakbonden van hun leden kregen, gaan uitsluiting en staking van 800 maatkleer- makers a.s. Zaterdag niet door. Toen Donderdagnacht de heer H. uit Venlo in gezelschap van zijne echtgenoote, vanuit Maastricht huiswaarts keerde, bemerkte hij plotseling op den Rijksweg tusschen Tegelen en Venlo een persoon, die terzijde van den weg stond en met een voorwerp zwaaide. Onmid dellijk na deze waarneming hoorde de heer H. een schot klinken. De bestuurder van den auto, welke met een vaart van ongeveei 75 K.M. reed remde zoo spoedig mogelijk, doch kon niet 'meer verhinderen, dat hij met zijn wagen in een z.g. spijkerplank reed. die een tweede persoon even te voren voor den auto had neer geworpen. Voordat de wagen goed en wel tot stilstand was gekomen, waren er inmiddels nog twee schoten gelost. De heer H. begreep al spoedig met kommiezen te doen te hebben, die dan ook de auto onderzochten en toen zij geen contrabande in den wagen vonden heel bereidwillig hunne verontschuldigingen aanbo den. Met dat al echter had de heer H. een tweetal lekke autobanden, kon midden in den nacht een half uur zoek brengen aan het mon- teeren van reserve-banden en had bovendien nog het veilig gevoel, dat hij driemaal bescho ten" was, zonder dat hij of zijne echtgenoot ge troffen waren. De heer H. verklaarde dat hij eerst op een afstand van circa 5 meter den ambtenaar had gezien, toen deze met een voorwerp, hetgeen het rood-wit-blauw stopvlaggetje bleek te zijn, zwaaiend een stopteeken gaf. Daar de ambte naar terzijde van den weg, buiten het licht van de autolampen viel, was het voor den heer H. inderdaad onmogelijk het stopvlaggetje te on derscheiden. Toen het eerste waarschuwings schot weerklonk heeft de tweede ambtenaar di rect de spijkerplank op den weg geworpen, en de heer H. die met een vaart van circa 75 K.M. reed kon onmogelijk op een afstand van 10 M. zijn wagen tot stilstand brengen. Een waarschuwing aan alle automobilisten, die met hunne wagens in het smokkelgebied rijden. De ambtenaren hebben hun plicht te dóen, dat zal niemand pogen te ontkennen, doch 't komt wel eens voor, dat de methode, die bij de uitoefening dier plichtsvervulling wordt aan gewend, niet heelemaal foutloos is en het min der gunstig resultaat daarvan valt bijna steeds ten nadeele van de automobilisten uit. GEORGANISEERDE GROEPEN VAN N ATI ON A A L-SOCIA LISTISCHE ONDEROFFICIEREN Door den heer Albarda zijn aan den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het de regeering bekend, dat te Amers foort de volgende uitnoodiging tot een op 14 Maart a.s. te houden vergadering verspreid is: „Nationaal-Socialistische Beweging." Hoofdleider ir. A. A. Mussert. Groep onderofficieren, kring Utrecht-Amersfoort. Amersfoort, 8-3-'33. Het bestuur van de groep Nationaal- Socialistische Onderofficieren, kring Utrecht —Amersfoort, heeft de eer u uit te noodigen tot het bijwonen van een propaganda-verga- dering op 14 Maart 1933, in het Boompje, Hei- ligenbergweg. Spreker de heer v. d. Voort v. Zijp, burgemeester van Maartensdijk. Onderwerp: „Defensie, Onderofficieren, Na tionaal-Socialistische Beweging". Gelegenheid tot vragen stellen. Aanvang 8 uur precies. Toegang gratis. N.B. Het lidmaatschap van den Nationaal- Socialistischen Bond is voor militairen toege staan. De commandant van het garnizoen Amersfoort heeft geen bezwaar tegen het bij wonen dezer vergadering. 2. Heeft de regeering, na de mededeelingen op 9 November 1932 in de Tweede Kamer ge daan (Handelingen blz. 324), waaruit bleek, dat reeds in een in Augustus 1932 aan onder officieren te Utrecht toegezonden circulaire melding was gemaakt van het bestaan van ge organiseerde groepen van nationaal-socialisti sche onderofficieren, een onderzoek ingesteld naar het bestaan van zoodanige groepen, en tot welke uitkomsten heeft dat onderzoek dan ge leid 3. Heeft de verzekering, in de circulaire der Utrechtsche nationaal-socialistische onderoffi cieren van Augustus '32 gegeven, dat „het lid maatschap niet in strijd is met de krijgstucht, noch met voorschrift Dienstverbintenissen bij de landmacht", de regeering geen aanleiding gegeven tot eenige bemoeiing of maatregel 4. Kan de regeering mededeelen, waarop de verzekering berust, die in het slot van de in vraag 1 aangehaalde circulaire is gegeven, dat „het "lidmaatschap van den Nationaal-Socialis 'tischen Bond voor militairen is toegestaan'" V/elke bevoegde autoriteit heeft verklaard, dat dat lidmaatschap toegestaan is 5. Is de mededeeling, in dezelfde circulaire gedaan, dat „de commandant van het garnizoen Amersfoort geen bezwaar heeft tegen het bij wonen dezer vergadering", juist 6. Acht de regeering de vorming en instand houding van groepen van nationaal-socialisti' sche onderofficieren, de toelating voor militai ren van het lidmaatschap van een Nationaal- socialistischen Bond, de toelating van propa ganda voor een bijwoning van vergaderingen van zulk een organisatie, in overeenstemming met haar houding bij de 'interpellatie van 8 Maart 1.1. naar aanleiding van de legerorder, waarin het aan alle militaire ambtenaren ver boden is eenigerlei steun te verleenen aan or ganisaties op sociaal-democratischen grondslag: bij welke gelegenheid de Minister van Defensie verklaarde, dat deelneming of bevordering van eenigerlei actie van fascistische organisaties in strijd is met de legerorder van begin Februari, waarin o.a. verboden is eenigerlei medewerking te verleenen aan eenige zoogenaamde weer baarheidsorganisatie, omdat eenergerlei steun of medewerking van fascistische organisaties moet worden beschouwd als, directe of indi recte, verleening van medewerking aan deze weerbaarheidscorpsen Op 25 Februari diende voor de rechtbank te Breda de zaak tegen den 22-jarigen koopman J. v. S. en de 23-jarige dienstbode M. J. K„ beiden uit Tilburg, thans gedetineerd. Zij waren beschuldigd meerdere personen te hebben over gehaald eert waarborgsom te storten van ƒ200 I f 250, waarop deze dan bij den koopman een "oede positie zouden bekomen. De slachtoffers, die op de aanbieding ingingen, zagen dra, dat de zaak van den koopman niets waard was. Hun waarborgsom zagen ze echter nooit terug. Meer dere firma's hadden voor aanzienlijke bedragen waren gezonden: onder allerlei voorwendsels had hij links en rechts geld geleend. Het OM eischte tegen den koopman een gevangenisstraf van één jaar en vier maanden wegens oplichting en acht maanden wegens verduistering; tegen de dienstbode vroeg hij acht maanden. De rechtbank veroordeelde den koopman wegens oplichting tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, ten aanzien van verduistering tot acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, de dienstbode werd veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden onvoorwaardelij k. MR. F- VERHÖEFF f Het slachtoffer van de aanrijding in de Ram straat te Utrecht, waarvan wij reeds meldin, maakten, is aan de gevolgen daarvan bezwe ken. Het was de 72-jarige mr. F. Verhoeff, ad vocaat en procureur daar ter stede. Bezwaren tegen het verbod der regeering_ De Centrale Organisatie inzake bezwaren ten aanzien der contingenteering (C.O.B.C.), heeft zich, naar aanleiding van een in de dagbladen verschenen bericht, waarbij belanghebbenden erop gewezen werden, dat sedert 1 Maart 1.1. van regeeringswege een verscherpte controle was ingesteld op het verbod tot onderhandsche over dracht van voor gecontingenteerde artikelen afgegeven invoervergunningen, in een schrijven tot den minister van Economische Zaken en Arbeid gewend. Zij heeft daarin de aandacht van de regeering gevestigd op het feit, dat het voor ons land in zijn geheel beschouwd niet van belang is, door welke importeurs de gecontingenteerde goede ren worden ingevoerd. Met het oog op het doel, dat men met contingenteeringsmaatregelen wil bereiken, t.w. het tegengaan van overmatigen invoer, is het slechts van belang, dat het totale contingent niet wordt overschreden. Van dit standpunt beschouwd, meent de C. O. B. C., dat het niet met de ratio van de crisis- invoerwet in strijd zou zijn, als overdracht van consenten was toegestaan. In haar schrijven heeft zij erop gewezen, dat door het nemen van strenge maatregelen tegen overdracht van in- voerconsenten de contingenteeringsmaatregelen hun doel voorbij zullen schieten, daar hierdoor een straffer contingenteering veroorzaakt zal worden, dan voor het tegengaan van over matigen invoer noodig is. Het is als een normaal verschijnsel te be schouwen, dat in het handelsverkeer nieuwe ondernemingen opkomen en oude verdwijnen; door dit proces wordt een land een krachtige ondernemersstand gewaarborgd. Een scherper optreden van de regeering tegen de overdracht van invoer-consenten zal nu dit normale ver schijnsel belemmeren, waardoor het protectio nistische en verstarrende element, dat eigen is aan contingenteeringsmaatregelen, zich zal ac- centueeren, hetgeen' in verband met de positie die ons land in het wereldverkeer inneemt, niet anders dan uitermate schadelijke gevolgen met zich zal brengen. Voor het geval de minister meent een wijzi ging van de contingenteeringsbesluiten in den hier bepleiten zin niet te kunnen bevorderen, heeft de C.O.B.C. den minister verzocht in over weging te nemen of het niet in het belang van ons land zou zijn, indien op ruimer schaal dan tot dusverre bijzondere invoervergunningen worden verstrekt aan nieuwe en aan zich in opgaande lijn ontwikkelende ondernemingen of overschrijving van consenten wordt toege staan. BRAND IN DE PIETER VLAMINGSTRAAT TE AMSTERDAM Bevindingen van Dr. Eckener. Een vertegenwoordiger van het te Fried- richshafen verschijnende „See-Blatt" heeft een interview gehad met den dezer dagen aldaar van zijn studiereis naar Nederlandsch Indië teruggekeerden dr. Eckener over de resultaten van zijn reis en de mogelijkheid van het in stellen van een luchtschependienst tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Dr. Eckener verklaarde op zijn reis belang rijke gegevens te hebben verzameld over de seizoenen, waarin de klimatologische omstan digheden voor luchtschipvaarten in de tropen het gunstigst waren. Hij achtte het doelmatigst, bij instelling van een vasten dienst, op de helft van het ongeveer 16.000 K.M. lange traject, on geveer in de nabijheid van Kaap Guardafui aan de Roode Zee bij de Golf van Aden een tusschenlandingsstation met ankermast aan te leggen. Indien men de reis zou laten aanvangen er gens aan de Middellandsche Zee door daar een vertrekhaven aan te leggen, zou men over het trnject naar Java of Sumatra in 4% k 5 dagen deen, waarover de mailschepen thans 21 dagen doen. Dr. Eckener achtte het mogelijk gedurende het geheele jaar een dienst in beide richtingen te onderhouden. Indien Nederland zich luchtschepen zou wil len aanschaffen, zouden deze voorloopig waar schijnlijk te Friedrichshafen gebouwd moeten worden. De te gebruiken luchtschepen zouden van hetzelfde type moeten zijn als de „Graf Zep pelin" en van den nieuwsten aanbouw kunnen zijn. De Nederlandsche regeering zal thans hier over een beslissing moeten nemen. Vlam in pot met lak. In de keuken aan de achterzijde van de derde verdieping van een huis in de Pieter Vlaming straat was gistermiddag tegen 1 uur 'n schilder bezig op het gascomfoor een potje met lak te warmen, met het gevolg, dat de vlam in de lak sloeg en daarna in minder dan geen tijd door de geheele keuken. De brandweer werd gewaarschuwd en toen deze kwam, stond ook de achterkamer al in brand, alsmede de gang, waarlangs de vlammen de keuken van de bewoners van drie hoog voor bereikten, om daarna de voorkamer binnen te dringen. Hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune pakte den brand oordeelkundig aan. Een straal over de trap was voldoende om den brand, die reeds aan den voor en den achterkant fel uit sloeg, te blusschen. Op de voorkamer na, die brandschade kreeg, is de derde verdieping uit gebrand. KINDJE VERBRAND. Het anderhalfjarig dochtertje van M., te Standdaarbuiten, dat verleden week een bord kokend-heete soep over het lichaampje kreeg, waarom het ter verpleging in het ziekenhuis te Oudenbosch moest worden opgenomen, is thans aldaar aan de gevolgen overleden. BRAND. Te Beerta is gisteren in het café van den heer Blokzijl mede bewoond door nog een tweetal gezinnen afgebrand. Twee koeien en een twintigtal kippen kwa men in de vlammen om. Ook de inboedels ver brandden. Alles is verzekerd. De oorzaak is onbekend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN- De heer de Haan, uit St. Annaland, die zooals wij destijds meldden, ongeveer 2% maand ge leden, in de werkplaats van de f5. Bookelaar te Roosendaal bij het repareeren van zijn auto een ijzeren vellingring tegen het hoofd kreeg, waardoor zijn hoofd bijna gescalpeerd werd, is thans in het ziekenhuis Charitas aldaar, waar hij verpleegd werd aan de gevolgen dier ern stige verwonding overleden. In het Diaconessenhuis te Groningen is overleden het 9-jarig zoontje van den heer C. uit Midwolda, die bij het oversteken van den rijweg door een auto uit Groningen was aan gereden en ernstig gewond. ONTPLOFFING OP EEN STOOMBOOT. Men meldt uit Winsum (Fr.), aan de „Leeuw. Courant": Toen de stoomboot'de „Vertrouwen" van den heer Schaaf uit Harlingen tot vlak voor de Winsumer brug was genaderd, weerklonk plot seling een geweldige knal. De schoorsteenpijp viel om en de motor barstte uit elkaar. Groote stukken ijzer en dekplanken werden omhoog geslingerd. De machinist, die zich in de machine kamer bevond, bekwam wonder boven wonder geen letsel. De man aan het roer werd door de wegvliegende stukken hout en ijzer licht ge wond. De boot werd later cloor de brug gesleept. De oorzaak is onbekend. Opneming van muziekwetenschap. Bij Kon. Besluit van den 16den Februari (Stbl. 51) tot wijziging en aanvulling van het Academisch statuut is o.m. bepaald, dat aan ar tikel 4, 42 wordt toegevoegd n. in de muziek wetenschap. Aan artikel 4 44 wordt toegevoegd n. Muzïekwetschap. 1. algemeene kennis van de geschiedenis der muziek 2. een overzicht van de geschiedenis eener letterkunde, van de kunstgeschiedenis of van de cultuurgeschiedenis 3. eenige kennis van de physiologie der acoustiek. Aan artikel 4, 8 47 wordt toegevoegd 1. Muziekwetenschap in hare onderdeelen. Als verplicht bijvak wordt gëeischtde begin selen van de psychologie der kunst. KON. NED. HOOGOVENS. IJzerverscheping. De s.s. Magne (Zweedsch) en Mars (Nederl.) zijn met aan de hoogovens te IJmuiden ingeno men lading piekijzer resp. naar een Zweedsche- en een Middell. Zeehaven vertrokken. Op het oogenblik ligt in de zeehaven van dit bedrijf hel. Italiaansch s. Venustas, dat eene volle la ding ijzer voor N. Amerika inneemt, waarmede het Woensdag of Donderdag a.s. zal kunnen vertrekken. WERKTIJDEN IN WASSCHERIJEN EN STRIJKINRICHTINGEN. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van wasscherijen en strijkinrichtingen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat gedurende de tijdvakken van 18 tot en met 22 April 1933, van 22 tot en met 27 Mei 1933 en van 6 tot en met 10 Juni 1933 in hunne onderneming door de aldaar werk zame arbeiders in afwijking van het be paalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeids wet 1919 arbeid wordt verricht als volgt op 18, 19, 20 en 21 April, op 22, 23, 24 en 26 Mei en op 6, 7, 8 en 9 Juni 1933 gedurende ten hoogste 9 uur per dag, en op Zaterdag 22 April, 27 Mei en 10 Juni 1933 gedurende ten hoogste 6 uren per dag. ONZE RUNDERSTAPEL. V, Door den heer Lovink is aan den minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd of Z.Exc. bereid is mede te deelen of reeds stap pen zijn gedaan of voorbereid inzake een eventueele beperking van den Nederlandschen rundveestapel en voor het geval deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zoo ja .welke. Op den nieuwen betonweg BussumHilver sum is gistermorgen de 23-jarige motorrijder M. uit Hilversum in aanraking gekomen met het stuur van den motorrijder S., die naast hem reed en met wien hij in gesprek was. De motor fiets sloeg over den kop en M. werd bewuste loos en ernstig gewond naar de Majella-stich- ting te Bussum vervoerd. [SI (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). KOOPT NEDERLANDSCH FABRIKAAT OVERREDEN EN GEDOOD. Te 's Heerenhoek is een 10-jarig meisje, dat spelende de straat overstak, door een auto aan gereden. Het werd ernstig verwond naar het ziekenhuis te Goes vervoerd en is aldaar over leden. De politie heeft de auto in beslaggenomen. DIEFSTALLEN IN HET GOOI. De Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen een vijftal verdachten, die terecht hadden gestaan wegens diefstal met braak en heling. Maanden geleden werd er in het Gooi her haaldelijk ingebroken, waaraan tenslotte een einde kwam door de arrestatie van een clubje jongemannen. In September van het vorige jaar, toen de bewoners tijdelijk afwezig waren, werd in een villa te Laren ingebroken. De dieven hadden zich meester gemaakt van verschillende gou den voorwerpen, sieraden, antieke munten en wapenen, een bontmantel etc. Voor deze in braak stonden terecht de 13-jarige werkman A. E. uit Hilversum, de 24-jarige stoomwevêr T. v. V. en de 20-jarige monteur J. J. S. Zij bekenden volmondig. Het O. M. vroeg tegen ieder der verdachten 9 maanden gevan genisstraf, waarvan voor den stoomwever en den monteur drie maanden voorwaardelijk. Tegen V. en M. vorderde de Officier wegens heling resp. zes maanden en zes maanden voorwaardelijk. Deze twee verdachten hadden zich vervol gens, tezamen met den werkman uit de eerste zaak te verantwoorden wegens diefstal met braak, eveneens in een villa te Laren. Ook hier werden sieraden en schilderijen gestolen. De wijnkelder werd bovendien danig aangesproken Het O. M. eischte hier straffen van zes maan den, tegen een hunner voorwaardelijk. Tenslotte stond nog een echtpaar, thans wo nende te Ginneken, vroeger te Hilversum, te recht wegens heling. Tegen hen had het O. M. 250 boete geëischt. benevens een voorwaarde lijk® gevangenisstraf van drie maanden. De rechtbank, vonnis wijzend, veroordeelde verd. E. in totaal tot 10 maanden gevangenis straf; v. V. en S. werden ieder veroordeeld tot negen maanden met aftrek van drie maanden voorarrest; van de overblijvende zes maanden werd 3 maanden voorwaardelijk opgelegd, met een proeftijd van drie jaar. V. en M. werden, evenals het echtpaar vrij gesproken van de heling wegens een fout in de dagvaarding. Wegens diefstal werden V. en M. resp. tot vijf maanden en vijf maanden, waarvan 2 maanden voorwaardelijk vrijgesproken. DE AANRIJDING TE UTRECHT- In een bericht aangaande het ongeluk op den Amsterdamschen straatweg vermelden wij dat een der slachtoffers, de heer v. 't W. was overleden. Achteraf blijkt, dat hier door een vergissing een verkeerde inlichting is verstrekt. Alhoe wel de toestand van van 't W. hoogst ernstig is, was hij nog in leven. Nader vernamen wij inmiddels nog, dat de twee motorrijders in Utrecht wonen, terwijl de automobilist uit Bosch en Duin kwam. De auto reed op het oogenblik van het ongeluk veel te veel links op den weg, daar de chauffeur had moeten uitwijken voor een tegenliggenden wagen, die naar links afzwenkte. THEORIE EN PRACTIJK. Voor het krachtige pleidooi van Zijne Excel lentie Minister Verschuur, in de meeste dag bladen vermeld, kunnen wij niet anders dan dankbaar zijn. Doch dit alles is theorie en geen practijk. Naar mijn meening zullen alle gelden, aan den reclame-opzet besteed, teh goede van enkelen komen en weinig of geen effect sor- teerenEnkele maanden nadien is men het weer vergeten Waarom Wij willen hier als voorbeeld ne men Duitschland, welk onzen zuivel- en land- bouwexport in het bijzonder zoo in den hoek drukt. Duitschland, dit arme Duitschland, geeft milliarden uit aan exportcredieten en uitvoer- premiën, waardoor het voor den Nederlandschen fabrikant onmogelijk is te concurreeren of cre- dieten op langen termijn te geven met als ge volg, dat de Nederlandsche verkooper door zijn landgenoot wordt uitgeknepen en alleen met zeer groote verliezen nog opdrachten verkrij gen kan. Wanneer onze regeering niet doet tegenover eiken anderen staat, wat deze doet tot bescher ming van z.g. eigenbehoud, dan gaat onze Neder landsche industrie met alles, wat daaraan vast zit, onherroepelijk ten gronde. Zeer hooge invoerrechten op alles, wat in Nederland vervaardigd wordt, wat ook andere landen doen, is het eenige middel voor ons land om zoo niet geheel dan toch zeker voor een groot deel uit de crisis te komen. Het spijt mij als geboren Nederlander te moe ten erkennen, dat het vaderlandsche begrip om tcch in de allereerste plaats bij aankoop van goederen aan het Nederlandsch fabrikaat te denken of er de voorkeur aan te geven, zoo zelden of nooit door onze landgenooten wordt toegepast. Bij den Duitscher wordt dit van kindsbeen af ingepompt. In ons land hebben vele Duitschers reeds tien tallen van jaren een leidende positie, doch zij blijven tot hun dood vechten voor het Duitsche fabrikaat en zullen bewerken, dat eventueele leveringen in het bedrijf van hun werkkring aan Duitsche fabrikaten worden opgedragen. Zulke voorbeelden van Nederlanders, in het buitenland werkzaam, hoort men zelden of nooit Over het Nederlandsch fabrikaat wordt in het buitenland maar zelden gesproken. Ons land is klein, staat aan de spits van kost bare sociale wetj.en en betaalt veel hoogere loonen dan welk land ook. Dit alles zijn factoren, waarmede onze regee ring rekening moet houden en den Neder landschen kooper door aanpassende invoerrech ten moet dwingen Nederlandsche fabrikaten te koopen. Dan eerst zullen deze de goede eigenschappen der Nederlandsche fabrikaten en landproducten leeren kennen. Van huis uit ben ik vrijhandelaar, doch alleen wanneer alie grenzen een open handelsdeur heb ben. Wanneer men reeds meer dan 50 jaren in handel en industrie werkzaam is, heeft men het recht een practisch oordeel uit te spreken en te verdedigen. Het is ongelooflijk, doch ik kan o.a. een groot industrie aanwijzen, welke reeds tientallen van jaren haar brood door den Nederlandschen ver bruiker moet verdienen, steeds Duitsche fabri katen voor haar bedrijf heeft gekocht, welke in eigen land naar keur en keuze concurreerend worden vervaardigd, doch nu bij een uitbreiding van haar bedrijf in deze voor ons Nederlandsche volk benarde tijden nog den moed heeft aan het Duitsche fabrikaat de voorkeur te geven boven dat, wat, zooals gezegd, zij naar keur en keuze aan concurreerenden prijs in eigen land kan koopen. Hiermede wil ik de mentaliteit van het Neder landsche volk in het algemeen illustreeren. Im mers officieele en semi-officieele lichamen geven ook het voorbeeld Daarom herhaal ik, dat alleen dwang door hooge aanpassende invoerrechten den Nederlan der zal leeren in eigen land te koopen. Het is duidelijk, dat, wanneer uitsluitend Nederlandsch fabrikaat en Nederlandsche pro ducten moeten worden gekocht, waardoor aan een zeer groot aantal werkloozen arbeid zal worden gegeven, het den landbouw eveneens goed moet gaan, althans voor een zeer groot deel zijn producten in eigen land zullen wor den verbruikt. De toestand onzer exporteerende landbouw producten zal als voorheen nooit meer terug komen, aangezien alle andere landen hun eigen gronden reeds cultiveeren en het zuivelbedrijf van dag tot dag uitbreiden. Men moet o.a. zien, hoe in Engeland tien duizenden vierkante meters aan kasinrichtingen reeds zijn en worden gebouwd, zooals wij deze in het Westland zoo grootscheeps reeds jaren in bedrijf hebben. En zoo gaat het in elk land. Zij allen zeggen: „Help yourself". Zijne Excellentie Minister Verschuur zou ik willen vragen, kom 23 maanden in mijn be- bedrijf, dan leert gij de practijk van den huldigen toestand kennen en gij zult de overtuiging mede- nemen, dat er in dezen steeds dieper zinkenden toestand geen andere maatregelen kunnen wor den genomen dan te doen, wat andere landen doen en dit het eenige middel is om Nederland voor een zeer groot deel uit den ci isispoel te redden. Hieraan wil ik nog de vraag voegen. „Waar om moeten wij als Nederlanders voor invoer van het Nederlandsche fabrikaat in onze kolo niën dezelfde invoerrechten betalen als elk ander land Engeland heeft daaromtrent regelingen ge troffen met zijn koloniën, doch onze regeering vindt dit blijkbaar niet noodig. EEN INDUSTRIEEL. MOETEN WE DAN MAAR ALLES SLIKKEN Duitschland verhoogde binnen één week tijds het invoerrecht op de eieren van 5 tot'0 Mark de 100 kg. netto. Dat beteekent, dat er 2114 cent per ei invoerrecht komt en wel in gaande 10 Maart en het beteekent ook, dat, practisch gesproken, Duitschland zijn grenzen voor onze eiren sluit. Voor ons andere uiterst belangrijke uitvoerproduct, de kaas, schijnt het al even erg te zijn, doch kunnen wij ons daar geefi juist oordeel over vormen, als zijnde niet ter zake kundig. Had de Duitsche kippenhouder dan zóó'n last van ons Duitschland had in 1932 nog een eier- verbruik van 550 millioen kilo en de Duitsche kippenhouders konden aan slechts 320 millioen kilo helpen, zoodat er een tekort was van 230 millioen kilogram. Er was en is dus meer dan voldoende ruimte voor ons. Zouden we dan misschien den prijs bederven en moet de Duit sche kippenhouder tegen de exporteerende Ia*}~ den in bescherming worden genomen In de ..Berliner Bürsen Courier" van 7 Maart wordt inderdaad de klacht geuit, dat de Duitsche kippenhouder op het oogenblik nog slechts Pf. per ei krijgt. Hoe innig gelukkig zouden onze kippenhouders niet zijn, wanneer ze voor die eieren (witte eieren van 55/58 gram) 5 Pi. is 3 cent konden maken Ze willen er nog graag een halven cent af doen ook. De bedoeling der Duitsche regeering is dan blijkbaar ook, tot een uitbreiding der Duitsche Pluimvee-industrie te komen, ten koste van de andere landen, tn hoofdzaak echter ten koste van ons land, daar in 1932 84 procent van onzen eier-export naar Duitschland ging. Door den Duitschen maatregel gaat onze uiterst belangrijke eier-export dan ook om zeep. De kippenhouders, de broed- inrichtingen, de fokkerijen, de eier-exporthan- del, de kisten-, cartonnage-, houtwol-, stempel fabrieken, transportwezen, enz. enz., tezamen een totaal bedrag vormend, dat de opbrengst van de voorgestelde omzet-belasting verre zal overtreffen, weten nu dus wat ze aan de nieuwe Duitsche regeering hebben te danken. Moeten we dat nu maar zonder meer sRkkem De moed onzer regeering is bhlkbaar geheel uitgeput met het uitspreken der gedenkwaardige woorden, dat we ons niet als LammeGoedzak willen laten behandelen. Nadien hebben we van een ruggegraat niets meer bemerkt. Zelfs is het een publiek geheim dat de regeering den Kamers van Koophandel verzocht heeft geen georgani seerde actie tegen Duitschland op te zetten, vermoedelijk op verzoek van de Dmtscbe regee- rine Zelfs dr. Posthuma schijnt getemd te zijn, spreekt niet meer van een boycot (amivanke- liik door het Comité tot Economisch V erweer ais wapen bedoeld) doch verkondigt nu de zeer tamme leuze: „Steunt het Nederlandsch Fabrikaat". Laten we toch in vredesnaam den moed hebben daar direct aan toe te v°egen „En laat toch vooral het Duitsche product links U Voor'één ding is Duitschland slechts bevreesd, nl dat het zijn export nog meer zal zien 6lin- ken Laat het Nederlandsch ^publiek den scher pen Duitschen aanval op ons natlonaal inkomen (terwijl Wij n.b. zelf Duitschlands beste klant zijn beantwoorden met een links laten liggen van alle Duitsche industrieele producten. Dat en dat alleen zal daar indruk kunnen maken. Men hoont ons daar zelfs nog, door als bewijs van tegemoetkoming bij de op handen zünde onderhandelingen in het vooruitzicht te stelle dat aan ons land een contingent toegestaan zal kunnen worden voor den mvoervanhet grootere soort eieren tegen een verlaagd tarief en dit dan in den herfst en voor-winten Alsof wii voor die korte periode, wanneer de pio ductie op haar geringst is, het daarvoor noodige aantal kippen het geheele jaar door de kost zullen kunnen geven! Of onze binnenlandsche consumenten van eieren zouden kunrmn var steken. Wanneer onze onderhandehngs-com- missie dan ook met een eier-tarief zou thuis- komen, hooger dan 25 Mark (dat is nog 5 maal zoo hoog dan dat van een week terug), dan kan ze tegelijk de boodschap achterlaten, dat er een scherpe actie tegen het gebruik Duitsche industrieele producten gevoerd z ■"ST.."S£". v» Dultschl.nd voo, «1 hetgeen wü tijdens en na den oorlog voor Duitsche volk hebben gedaan. Laten we toch alle sufferigheid van ons af schudden; laten we ons me* gen koeieneeren. doch kort en bond'® z®ff,en „Duitschland koopt niet meer van ions welnu, dan koopen wij niet meer van °"ltsch^", Onze regeering schijnt daar met aan of te durven meewerken. Welnu, laat bet Nede^- landsche publiek het dan doen. Uit p behoud HET BESTUUR DER „VEREEN. VAN BROEDINRICHTINGEN IN NEDERLAND". - WERK HERVAT. Dezer dagen is het werk in het bedrijf der Amsterdamsche Ballast Mij. te IJmuiden dat sedert langen tijd was stilgelegd, v/eer her vat. Een aantal werklieden is door deze maat schappij wederom aangenomen. Hoewel de werkzaamheden voorloopig op bescheiden schaal worden aangevangen, hoopt men daar aan 'evenwel over een zekeren tijd uitbreiding te kunnen geven. SMOKKELAAR AANGESCHOTEN- Gisterenavond is in de onmiddellijke nabij heid der grens een persoon uit Aken, die deel uitmaakte van een troep smokkelaars en door de Duitsche douaneambtenaren gezocht werd, door -een gevaarlijk buikschot gewond. Met behulp der anderen werd hij op Neder landsch gebied gebracht. De ontboden genees heer achtte iverbrenging naar het ziekenhuis te Aken noadzakelijk. Zijn toestand is hoogst ernstig. DE OMZETBELASTING. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een schrijven van Groothandelaren in boter te Rot terdam ten geleide van een afschrift van een door die vereeniging aan den Minister van Fi nanciën gericht adres, houdende verzoek te willen bevorderen, dat boter wordt opgenomen onder de van omzetbelasting vrijgestelde arti kelen. STAKING POSTWISSELVERKEER MET CANADA EN AMERIKA. Ingevolge mededeeling van de betrokken post administratie is het postwisselverkeer met Ca nada in beide richtingen en met de Vereenigde Staten in de richting Amerika-Nederland, ge staakt. Aneta meldt uit Batavia: De thuisvarende mailschepen zullen, te be ginnen met 15 Maart met de afvaart van de „Dempo", voortaan Lissabon aandoen. Dit feit is voor het toeristenverkeer van belang. GASBEDWELMING Gistermorgen toen de melkbezorger als ge woonlijk bij den 83-jarigen J. K. in het St. Elisabethshof te Leiden kwam, vond hij de deur gesloten. Bij onderzoek bleek, dat de man, door gas bedwelmd, op bed lag. Een gas- kraantje bleek niet geheel gesloten te zijn. Met zuurstof zijn de levensgeesten weer opgewekt. De man is naar het acad. Ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is, mede gezien zijn hoogen leeftijd ernstig. Invrijheidstelling tegen borgtocht geweigerd. De rechtbank besliste gisteren afwijzend op het request ingediend door den heer Snee vliet, waarbij zijn invrijheidstelling tegen cautie WOokgvoorie'drie jongelieden de J leden van den R. J- B„ was mvrijheids stel lino te oen cautie verzocht door hun verdediger mr° dr Benno, J.Stokvis. Zij waren gedeeld wegens het verspreiden van opruiende mannes ten bii de Oranje-Nassau-kazerne. De rechtbank besloot voor deze drie jonge mannen aan het verzoek te voldoen. OM DRIE MILLIOEN. Schadeactie afgewezen. BATAVIA, 10 Maart. (ANETA). De schadeactie, groot ƒ3.000.000 ™lke werd hmesteld door de firma Tan \oe Hok tegen üe S S wegens onrechtmatigen aanleg van S.S.- werken is nadat hierover eenige jaren was geprocedeerd, door het Hooggerechtshof van Ned.-Indië afgewezen. BANDOENG, 10 Maart. (ANETA). Door de in Januari weder ingezette erupties van d» Krakatau is het eilandje Anak Kraka- tau 20 meter hooger geworden. Thans is de hoogte 86 meter. BANDOENG, 10 Maart. (ANETA). Dr. G. J. M. Kerbosch, hoofdadministrateur van 's Lands Kina- en Theeonderneming te Tjinjiroean, die op weg was naar Batavia om daar de theeconferentie bij te wonen, bij het uitwijken voor een plotseling den weg over stekenden fietser tegen een boom gereden. Dr. Kerbosch bekwam een lichte wonde aan het hoofd en een kneuzing aan de linkerzij Hij werd in het St. Borremeus-ziekenhuis alhier opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7