DE 28ste JAARBEURS ALS EEN GEHARNAST STRIJDER. 0 DINSDAG 14 MAART 1933 CHRIS. HIST. UNIE. Algemeene vergadering te Amsterdam. Rede prof. dr. J. R. Slotemaker- de Bruine. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". FASANTEN ALS WILD OVERZICHT VAN DEN SECRETARIS- OENERAAL AAN DEN VOOR AVOND DER OPENING. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. POLITIEK IN DEN OMROEP. Rapport van den Radioraad gereed. HET FOOIENSTELSEL BIJ DE BINNENVAART VERLAGING VAN LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF EXPORT VAN NEDERLANDSCHE POOTAARDAPPELEN. „THE THREESOME", DE GASSLANG LOS. KIND ONDER EEN AUTO. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene vergadering van de Chr. Historische Unie ge houden. De voorzitter, prol. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst memoreert, dat men met een duidelijk omschreven doel bijeen is de dag van 26 April. Spr. gaat dan allereerst den toestand na in het buitenland en zegt, dat wij nu langzamer hand komen in het tijdperk der likwidatie van den wereldoorlog. De allereerste en allerdiepste oorzaak van den nood, waarin wij verkeeren is, dat Gods eeuwige richtlijnen onder de men- schen vervangen zijn door richtlijnen uit den mensch. Hier zal allereerst de terugkeer moeten beginnen. Spr. waaarschuwt met grooten ernst voor eenzijdigheid. Een geestesberoering en geestesomwoeling, als wij thans beleven, ken merkt zich immer daardoor, dat de massa door één leus zich laat tevredenstellen, aan één blik zich vastklampt, om maar vastigheid te hebben. Spr. waarschuwt daartegen. De wereld zou thans anders zijn als de christenen anders waren geweest. Doch dit belet ons niet te zeggen, dat in den afval van Gods Openbaring de diepste oorzaak ligt van den nood en in den terugkeer tot die openbaring het diepste begin van her stel. Deze nader omschrijven en vullen doet spr. door een blik op de wereld te slaan. Aller eerst wordt dan beschouwd het wereld-commm nisme, waartegen moet worden opgetreden met geestelijke kracht, al kan daarmede niet alles worden bereikt. Sprekende over den economischen toestand, wijst spr. op het afsluit-systeem, dat niemand werkelijk uitkomst brengt en toch niet schijnt gebroken te kunnen worden. Het afsluitsysteem dat ook Nederland noopt om te vragen niet wat theoretisch het beste zou wezen, maar wat geboden is door de harde werkelijkheid, op den ontstellenden groei van de werkloosheidscijfers, op den nood van zoovele deelen van ons volk En wie durft zeggen, dat dit economisch wereld- program kan worden opgelost, zonder te reke nen met zedelijke en geestelijke factoren, die daarachter werken Maar thans, zegt spr., komt men van het economische als vanzelf tot het financieele. De toestand van de Nederlandsche schatkist is buitengewoon zorgwekkend en de regeering zal zeer groote kracht en wijsheid noodig hebben om het schip van staat zoo weinig mogelijk ge havend door de branding heen te voeren. Spr. komt dan tot de vraag van vrijheid en gezag. Het groote vraagstuk van gezag en vrij heid kan enkel worden opgelost, wanneer wij den gezagsdrager zien als handelend om Gods wil en de vrijheid des menschen zien als vol gend daaruit, dat hij, als mensch Gods gescha pen is. Slechts met die tweezijdigheid van ge zag en vrijheid zal ons volk en zullen de vol keren gebaat zijn. Men vergete niet, dat echt gezag een zedelijke grootheid vertegenwoordigt. Thans zjjn er, die verheven roepen om „gezag" doch zij bedoelen alleen een paar vuisten om een paar kerels neer te slaan. Daarvoor moet men echter een minder verheven aanduiding kiezen. „Gezag" is van Goddelijken oorsprong en van zedelijke waardij. Tenslotte zegt spr. een woord over het poli- tiek-parlementaire. Het is het eenige stelse1 "at wij kennen, waarbij de rechten der overheid en des volks beide zijn in het oog gevat. En reeds daarom zijn wij verplicht met alle macht voor. de instandhouding en de gezonde werking van dit stelsel op te komen. Ja, ook voor een gezonde werking. Want, zooals vrijheidsleuzen de vrijheid vermoorden en alleen een gezag overlaten, dat geen zedelijk gezag meer is, zoo heeft zich een opvatting van de democratie ingeburgerd, die de handhaving van de demo cratie volkomen onmogelijk maken zal, wan neer men aan de gansche groep van alle kies gerechtigden de bevoegdheid en de bekwaam heid teekent om alles te beslissen, zoodat volks vertegenwoordigers en regeerders niets anders zijn dan de uitvoerders van den wil des bekwa men en bevoegden volks. Dan zijn de dagen van de democratie geteld. Wij dienen den moed te hebben om klaar uit te spreken, dat een regeerder iets anders is dan de exponent van een kiesvereeniging of een kiezerscorps. Ieder zijn eigen bevoegdheid en verantwoordelijkheid. Rede Minister de Geer, Minister de Geer had gaarne aan het vergoed van het hoofdbestuur voldaan een enkel wourd tot de vergadering te spreken. De nood is hier te lande, aldus spr. ir, menlgen kring zeer hoog gestegen, hooger dan opper vlakkige waarnemers vermoeden, en zulks onder alle groepen der bevolking, niet alleen onder de eenvoudigen, maar ook onder velen die vroeger tot de welgestelden behoorden. Dit kweekt desperado's, die in alle verandering hiel zien, die meenen dat het „in geen geval slechter" kan worden, en die daardoor de ge makkelijke prooi worden van alle wind van leering en van de meest dwaze fantasieën, yian- neer er één ding is, aldus spr., dat ik in dit noodlotsuur U boven alles zou willen inscher pen, dan is het dit: „Wees uzelf". Laat U niet meezuigen in wat als waan van den dag tot U komt. Geloof niet aan wondermiddelen die U in rijke sorteering, van uiterst links of uiterst rechts worden aangeboden. Meen met, dat gij, door onderstboven te keeren al wat het voor geslacht ons overgeleverd heeft, een nieuw tijd perk van beschaving en welvaart kunt inluiden. Bewaar de geestelijke goederen en zedelijke vastigheden, die het erfdeel onzer natie zijn. Houdt hoog, aldus spr. Uw Christelijk-Historisch- beginsel. In één woord: wees uzelf. Wat de bedreiging van het gezag aangaat, is het voldoende te herinneren aan dit ééne feit, waarin zich de rest concentreert: het voorge vallene op het oorlogsschip de „Zeven Provin ciën". Het meest ontstellende hiervan was niet eens het feit zelf, maar de wijze waarop dit ver goelijkt is door menschen, die zichzelf tot de ordelievende burgers, tot de steunpilaren onzer constitutioneele democratie rekenen. Dat een dergelijke wandaad, die het ergste is, wat aan 'n geregelde samenleving kan over komen, werd vergoeilijkt als een „demonstratie", als een „onbezonnenheid", als een „roekeloos avontuur", omdat het immers een te gerin ge kans van slagen had wijst op een verwil dering, welke de meest ernstige bezorgdheid wekt. Bijzonder weerzinwekkend was daarbij de poging om de schuld der deliquenten te verdoe zelen door te wijzen op een mogelijk verzuim van hun meerderen. De commandant van het schip, wordt gezegd, had niet met zijn officie ren aan wal mogen zijn, vooral niet nu hij waarschuwingen ontvangen had. Dit is natuur lijk een ernstig verzuim, dat eventueel bestraft zal moeten worden. Maar is dit nu een excuus voor het misdrijf? Sinds wanneer is de dief minder schuldig, omdat de bewoner van het huis verzuimd heeft het nachtslot op zijn deur te doen; of een brandstichter, omdat voor on voldoende bewaking van het gebouw gezorgd is? Ik pleit, aldus spr., niet voor den comman dant. Maar is het niet de omgekeerde wereld en een verregaande verdwazing, indien nu de be drijvers van het kwaad (of hun pleitbezorgers) zeggen: niet wij zijn de schuldigen, maar zij, die ons niet voldoende in de gaten hebben ge houden en ons niet naar behaoren hebben ge wantrouwd? Spr. betoogde voorts, dat niet minder weer zinwekkend is, dat de onderdrukking van deze revolutionnaire daad met „militairisme" in ver band werd gebracht. Da onderdrukking van het revolutionnair verzet was niets dan een politiedaad, en wel eene, die te prompter en sneller moest wer ken omdat hier organen van den sterken arm zelf de weerspannigen waren en dus een oogenblik het gevaar dreigde dat de natio nale politiemacht in haar functie zou haperen en mitsdien de anarchie, die op internationaal terrein heerscht, zich zou gaan vertoonen ook binnen de eigen grenzen der natie. Maar niet alleen het gezag, ook de twee lingzuster daarvan, de vrijheid, wordt in deze dagen bedreigd. Men wil gezagshandhaving, zonder de bron van het gezag te erkennen, en dientengevolge zonder de hooge roeping en de natuurlijke grenzen daarvan te beseffen. Dat het gezag minstens evenzeer strekt om de volksv heden te beschermen als om de orde te handhaven, wordt lichtvaardig voorbijge zien. Spr. zette zulks nader uiteen. Vervolgens sprak spr. wat het Christelijk Historisch beginsel leert omtrent de nationale eenheid. Nog zes weken scheiden ons van de stembus. Wij leven snel, en ook in die weken kan de toestand weer ingrijpend veranderen. Zullen wij nog dieper zinken door de depre ciatie van vreemde valuta's door nieuwe tarief- verhoogingen, of door andere nog niet te voor ziene gebeurtenissen? Zullen wij in zedelijk opzicht nog verder zinken? Zal een grooter deel van ons volk zijn evenwicht verliezen dan tot dusver. Wij weten het niet. Misschien is de bodem nog lang niet bereikt op economisch noch op ander terrein. Maar als de fascisten ons zeggen dat wij, al zinkende, ten slotte geen andere keus zullen hebben dan die tusschen communisme en fas cisme, dan antwoorden wij: neen: niet daar voor zijn wij nu eeuwen lang door de groot ste gevaren heengeleid, gedragen door begin selen die boven de eeuwen uitgaan, dat wij in dezen tijd ons verleden zouden vergeten en ons roekeloos in een afgrond storten. Wij willen ook in dezen stormnacht de lampen brandende houden, en als zij bij kleinmoedigen mochten uitgaan, hun reiken van onze olie, en het aan fascisme en communisme aanzeggen: Gij zult ons toch niet hebben, Gij, goden van den tijd. Wij blijven, ook bij 't zinken Der Vaadren God gewijd. De Liberale Staatspartij „de Vrijheidsbond" heeft te Utrecht een algemeene vergadering gehouden, waarin mr. D. Fock een rede heeft gehouden. Spr. uitte daarin als zijn meening, dat ons volk er recht op heeft, dat wij na de verkiezingen krijgen een krachtig parlementair ministerie op andere basis. Hoe dat toekomstige, naar spr. hoopt parle mentaire, ministerie er uit zal zien, is thans met geen enkele mogelijkheid te zeggen. Daar over zal eerst gesproken kunnen worden, in dien de verkiezingen achter den rug zijn en de samenstelling van de Tweede Kamer bekend zal zijn. Spr. wenscht zich thans niet uit te laten over de vraag of de V. B. aan eenig ministerie kan deelnemen alleen kan spr. thans reeds dit zeggen, dat de V. B. in geen geval zijn medewerking zal verleenen aan een mi nisterie, waarin sociaal-democraten zitting heb ben. De V. B. gaat deze verkiezingen in ter bereiking van de in zijn program omschreven wenschen Spr. besloot zijn rede aldus „Wij wenschen een hecht en sterk gezag, dat tevens over de hulpmiddelen, die voor een krachtige gezagsuitoefening noodig zijn, zal kunnen beschikken wij wenschen, dat uit de weermacht alle bedenkelijke elementen zullen worden geweerd en dat de regeering op be trouwbare instrumenten voor de handhaving van haar gezag zal kunnen rekenen. Wij wenschen verder een sluitende begroo ting. vooral door een stelselmatige bezuiniging op de uitgaven, zij het ook, dat misschien tevens nog belastingverhooging daarbij noodig zal zijn. Wij wenschen, dat de regeering met kracht zal streven naar het slechten van de tarief muren, naar het doen verdwijnen van de han delsbelemmeringen er naar het herstel van een gezond, internationaal ruilverkeer Wij wenscheen in -'t algemeen een doortas tend en volhardend optreden op de buitenland- sche conferentiën en overal waar het voor de goede samenwerking met het buitenland noo dig en mogelijk is. Wij wenschen, dat de regeering zooveel als op haar weg ligt, landbouw, handel, industrie en scheepvaart door deze moeilijke tijder. zal heen helpen, teneinde onze volkskracht in stand te houden. Wij wenschen dat de werkloosheid die bron van stoffelijke geestelijke en zedelijke ellende, met kracht wordt bestreden. Wij wenschen bovenal, dat het gevoel van saamhoorigheid bij ons volk wordt aangekweekt en versterkt, dat groeps- en partijbelangen zul len worden terzijde gesteld, omdat de nationale nood de nationale eenheid eischt van allen, die nationaal voelen. Hoog 't gezagOp voor de Nationale Eenheid I" Bij acclamatie werd aangenomen een motie van de afdeeling Amsterdam, waarin gepro testeerd werd tegen de anti-semitische ophit singen, zoowel van buitenlandsche als van bin- nenlandsche zijde in ons land en het Neder landsche Volk opgeroepen werd krachtig stel ling te nemen tegen elke inbreuk op onze natio nale geestelijke en gewetensvrijheid. Tevens werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen een motie-Amsterdam waarin ver zocht wordt na de verkiezingen een commissie te benoemen tot herziening van het reglement op de candidaatstelling. EXAMENCOMMISSIE TEEKENEN M.O. Bij beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is bepaald, dat de commissie tot het examineeren van hén, die eene akte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het teekenen (akte Mn), voor het jaar 1933 zitting zal houden te 's-Gravenhage. Benoemd zijn tot lid en voorzitter van deze commissie: dr. G. H. Coops: tot lid en onder voorzitter: H. M. Luns. te Amsterdam, en tot leden: dr. J. A. Barrau, Utrecht: R. Boom. Delft; S. J. F. Bosch, Velp; G. van Duffelen, Amster dam; M. D. van Dijk, Haarlem; H. Ellens, Sant poort; B. Th. de Hey, Wassenaar; ir. D. Postma, Amsterdam; J. D. Ros, 's-Gravenhage; M. P. J van der Weiden, Haarlem; A. H. S. Wirtz, Breda. BIJVAK DOCTORAAL EXAMEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen maakt bekend, dat de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht besloten heeft aan de lijst van bijvakken bij het doctoraal examen, bedoeld in art. 4, 35, van het Academisch Statuut, tóe te voegen het vak bodemkunde. Bij K. B. van 25 Februari (Stsbl. No. 61) is bepaald dat de fazanten zullen worden gerekend te behooren tot het wild in het geheele rijk, met uitzondering van de navolgende gebieden, te weten de gemeenten Castricum, Egmond-Binnen en Egmond aan Zee. Dit besluit wordt herzien vóór 1 Maart 1934. Door dit besluit vervalt het Kon. Besl. van 29 Januari 1932 ter uitvoering van art. 1 derde lid der jachtwet 1923. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Het motorschip Indrapoera zou hedenochtend om 7 uur te Marseille aankomen. De aanslui tende Rotterdam Lloyd Rapide komt Woensdag morgen (15 Maart) 7,16 u. te Roosendaal; 8.51 te Rotterdam D.P. en 9.28 te Den Haag (H.S.M. aan. „Met jantomen komen wij er niet, maar het kleinste sprankje lichtgevende realiteit moeten wij vast houden." Voor een aantal journalisten heeft de se cretaris-generaal van de Ned. Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen gisteren in de zaal van de Industriëele club een rede gehou den bij gelegenheid van de voorjaarsbeurs van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht. Handel en industrie, aldus de heer Graadt van Roggen staan thans te velde in het ruige grijsgrauwe veldtenue, met alleen datgene wat uit een oogpunt van direct zakelijk belang strikt noodzakelijk is om te kunnen vechten voor het behoud van het naakt bestaan. Tot de allernoodzakelijkste uitrustingsstukken van den Nederlandschen handel te velde blijkt ech ter de deelneming aan de Nederlandsche jaar beurs te behooren. En in dien zin staat de XXVIIIe Jaarbeurs te Utrecht gereed als een geharnast strijder. De voorbereiding van deze voorjaarsbeurs heeft gestaan midden in de rameiende kracht voor den grooten storm. Ook op de jaarbeurs heeft de stormwind gebeukt; takken en blade ren heeft hij van den stam gerukt. Toch geeft het uiteindelijk resultaat reden tot tevreden heid, al blijft deze blijmoedigheid toch gehuld in een wolk van bekommering. De kracht van liet Nederl. bedrijfsleven. Deze jaarbeurs moet gemeten worden naar den maatstaf van dezen feilen tijd. En dan rijst zij, wat haar .soortgelijk gewicht" betreft, hoog uit boven een van haar voorgangsters. Dat ondanks dezen tragischen tijd een jaarbeurs in ons land voor den dag kan komen met een om vang en samenstelling, als die welke heden geopend wordt typeert de kracht, waarover het Nederlandsche bedrijfsleven nog steeds be schikt, maar typeert méér nog de vastberaden heid om die kracht te verdedigen met het beste, dat in ons zakenleven aanwezig is. Wie zich rekenschap geeft van de ontzaglijke moei lijkheden, waarmede thans het productieproces te worstelen heeft, wie zich voor oogen stelt, dat het tragische in de economische toestanden niet langer meer ondervonden wordt als een toegespitst conflict, maar als een blijvende toe stand, zal eerbied gevoelen voor de intelligen tie, de zaakkennis, maar vooral voor den mo- reelen moed, waarmede zoovele met zorg en onrust beladenen den strijd hebben volgehou den. Van een dergelijke uiting moet een groote invloed ten goede op ons zakenleven uitgaan. Indien men aan het contact, dat de jaarbeurs met het zakenleven heeft, eenige practische waarde hecht en daarin aanleiding mocht vin den de vraag te stellen: „wachter, wat is er van den nacht dan is een antwoord op deze vraag moeilijk. Onloochenbaar zijn er ook nu nog verschijn selen hier en daar, die met eenigen goeden wil aanvaard zouden kunnen worden als teekenen van herleving. Maar als men vraagt, kan er in het algemeen van een werkelijk herstel ge sproken worden van een opleving, die over de geheele Unie kans van doorzetten heeft, dan moet daarop het antwoord ontkennend luiden. Lichtpunten in den duis teren nacht. Iets anders echter is het, wanneer men zou vragen, of in dezen duisteren nacht geen enkel lichtpunt te bespeuren valt. Lichtpunten zijn er zeer zeker en voor deze lichtpunten de oogen te sluiten zou even verkeerd zijn als herleving te willen zien, waar deze nog niet is. Met fan tomen komen wij er niet in dezen tijd, maar het kleinste sprankje lichtgevende realiteit moeten wij vasthouden. Ons bedrijfsleven is nog niet aangeland op het peil, waarop het geneigd zou zijn alle hoop op beterschap te laten varen. Wat de tegenwoordige zoo moeilijke tijd eigenlijk van het maatschappelijk leven ver langt, is niemand recht duidelijk, behalve wat één eisch betreft. En die eisch is, dat men als industrieel en zakenman de bewegingen, die de snel wisselende tijdsomstandigheden te zien geven, zoo juist mogelijk gadeslaat, daarop in vloed zal uitoefenen, voor zoover het gaat en er zich overigens zoo goed en zoo snel moge lijk bij zal aanpassen. Op dit aanpassingsver mogen van ons bedrijfsleven moge speciaal de nadruk worden gelegd, niet alleen omdat dit aanpassingsvermogen, wat de productie van goederen betreft, juist op de jaarbeurs zoo dui delijk tot uiting komt, maar ook omdat het juist datzelfde jaarbeursinstituut is, dat den mid denstander kan steunen in zijn streven om zich te kunnen orienteeren en zich los te maken van oude methoden en oude vormen, om die oplossingen te kunnen vinden, die door de om standigheden worden geboden. Dat er geen lichtpunten in ons huidig zakenleven zouden zijn, moet betwist worden. Men spreekt van Wantrouwen, waardoor het zakenleven zou wor- xlen vergiftigd. Zeker, wantrouwen is er, maar tevens openbaart zich op economisch gebied in plaats van kleinzielig onderling wantrouwen van concurrenten een steeds sterkere kracht naar meer onderling overleg, Samenwerking van alle landen. De wereldmarkt en de wereldhandel toch kunnen alleen weer gezond worden door maat regelen, die de samenwerking van alle landen vereischen en evenals de nood de organen van het bedrijfsleven meer en meer tezamen brengt tot een inperking der individualistische con currentie en een krachtig naar voren brengen van den factor van gemeentschappelijk overleg, waaruit gemeenschappelijk handelen ontstaat, zoo zullen ook en dat oogenblik kan niet meer ver zijn op de autarkie ad absurdum der mogendheden, waarvan de meeste meer en meer alleen om der theorie wille in den Volkenbond nog geassocieerd schijnen te blij ven, de woorden van toepassing worden: „Gelost sind die Bande der Welt wer knüpfet sie wieder, als allein nur die Not, die höchste die uns bevorsteht". Geenszins valt te ontkennen, dat de tijden van heden ook daarom zoo tra gisch zijn, wijl zoo dikwijls goede denkbeel den, alvorens zij in practische daden konden worden omgezet, alweer door rampspoediger gebeurtenissen waren achterhaald, maar niet ook moet vergeten worden, dat er altijd een tijdruimte ligt tusschen de eerste toepassing van een geneesmiddel en het effect daarvan. Een meer vaste prijsbasis Een lichtpunt in de duisternis van het econo- nisch bestaan is het ongetwijfeld, dat zich thans duidelijk teekenen voordoen, waaruit blijkt, dat genomen maatregelen reeds hun gunstige uitwerking doen gevoelen. In zaken- kringen heeft algemeen de meening post ge vat, dat de economische malaise tot zulk een prijzenpeil van grondstoffen en artikelen heeft geleid, dat verdere daling geen groote afmetin gen meer kan aannemen, de kans jp verlies tot beperkte grenzen is gereduceerd; een meer vaste prijsbasis, waarop een ommekeer binnen het bereik der mogelijkheden komt, en met de waarschijnlijkheid van een betere toekomst rekening gehouden mag worden. En het is lang niet onmogelijk, dat op deze vastere, zij het dan ook voor een algemeene opleving te lage en voor de productie geenszins loonende basis, de handel in de naaste toekomst nieuwe im pulsen zal krijgen, waaruit, zelfs bij gelimiteer de koopkracht van den consument, een begin van opleving zou kunnen ontstaan. Vervolgens trad de heer Grandt van Roggen nog in bijzonderheden aangaande enkele aan gelegenheden. WAARSCHUWING AAN JAARBEURS BEZOEKERS, De K. N. A. C. verzoekt de aandacht te ves tigen op het feit, dat zij die per auto de Jaar beurs bezoeken verstandig zullen doen hun toegangsbewijzen slechts te koopen bij de of ficieel daarvoor aangewezen loketten. Telken male zijn namelijk bij vorige jaarbeurzen auto mobilisten de dupe geworden van handige op lichters, die zich op de verschillende parkeer plaatsen als bewakers voordoen, en In die kwa liteit toegangskaarten ten verkoop aanbieden, welke achteraf ongeldig blijken te zijn. De po litie te Utrecht heeft herhaaldelijk klachten in ontvangst te nemen van op deze wijze gedu peerde automobilisten, maar ondanks scherp toezicht is het haar niet mogen gelukken de daders op heeterdaad te betrappen. WAARSCHUWING. Men meldt ons: Er loopt de laatste dagen weer een man rond, die vooral geestelijken en oversten van kloosters op listige wijze geld tracht afhandig te maken. Hij discht allerlei verhalen op over ontheffing uit een vroeger ambt bij niet-katho- lieke geloofsgenooten van wege zijn sterk uit gesproken katholieke neigingen, over daaruit volgend verlies van broodwinning, over be trekkingen tot de „Klare Waarheid", over deel neming aan cursussen van Pater Sluis en Pater Hendrichs, over persoonlijke twist gesprekken met niet-katholieke godsdienst leeraars, enz. enz. Doel is natuurlijk mede lijden op te wekken, dat zich omzet in klin kende munt. Men zij gewaarschuwd INLICHTINGEN VERZOCHT. Den bestuurder van den auto, die op Zondag 12 dezer om 2.15 uur reed op den rijksweg LarenBussum en aldaar werd ingehaald en gepasseerd door een andere auto, waarmede terstond daarna een ongeval op korten afstand voor eerstbedoelden bestuurder plaats had wordt in het belang van het onderzoek ver zocht zijn naam en adres op te geven aan of zich te melden bij den brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Bussum. Zondagmorgen is te Heerlen het 9-jarig meisje H. F. door een taxi uit Hoensbroek over reden. Een der wielen ging de arme kleine over het hoofd. Het meisje was op slag dood. De remmen van de auto waren niet in orde. Zondagavond is de 74-jarige H. Janssen uit Gennep, die nabij de tramhalte de Plasmolen op de tram stond te wachten, juist toen hij den weg overstak, door een passeerenden luxe auto uit Venlo, gegrepen en op slag gedood. Zondagavond werd te Sambeek het vijfjarig zoontje van den heer A. J. terwijl het op aen weg aan het spelen wak, door een passeerende luxe-auto overreden. Met een ernstige schedelfractuur werd de kleine naar het ziekenhuis te Boxmeer over gebracht, waar hij gistermorgen zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. Z. H. BOND VAN HET WITGELE KRUIS. Te 'sGravenhage had een algemeene verga dering plaats van bovengenoemden bond, onder leiding van den vice-voorzitter, dr. R. H. M. Geerdes. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de oprichting mee van een tweetal nieuwe af- deelingen: n.l. Den Haag en Overschie. Vervolgens werd medegedeeld, dat de instel ling van de in de vorige vergadering bespro ken federatieve commissie tusschen Wit-Gele Kruis en Groene Kruis niet zoo vlot loopt als verwacht werd. door de weinig bemoedigende houding van het Gr. Kr.-bestuur. Deze com missie zou tot taak hebben het bevorderen van de instelling van een district-kinderartsen- dienst. Van de Z. H. Vereeniging van het Groene Kruis was een verzoek ingekomen om te komen tot samenwerking inzake de zuigelingen- bureaux. Besloten werd het daarheen te leiden, dat hiervoor gemeentelijke commissies zullen wor den ingesteld, bestaande uit twee vertegenwoor digers van de plaatselijke afdeeling van W. G. K. en van Gr. Kruis met een neutralen voor zitter, dus op dezelfde wijze waarop wordt sa mengewerkt inzake de t. b. c. bestrijding. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de Bond op 31 Dec. '32 telde 31 afdeelingen en twee aangesloten vereenigingen, met een totaal aantal leden (gezinshoofden) van 14280, hetgeen neerkomt op een aantal personen van plm. 70.000. In 1932 werden door de enquetrice 16 moeder cursussen gegeven, met in totaal 560 deelneem sters. Het financieel verslag gaf een totaal aan ont vangsten en uitgaven van 6.085.60. Bij enkele candidaatstelling werden de af tredende bestuursleden dr. R. H. M. Geerdes en de heer H. C. v. Velzen herkozen. Aangenomen werd het bestuursvoorstel om art. 6 der statuten te wijzigen ais volgt: Aan het hoofd van den bond staat een Provinciale Raad bestaande uit de plaatselijke voorzitters of hun plaatsvervangers, aangewezen door het bestuur der vereeniging. De Provinciale Raad benoemt uit zijn midden een bestuur bestaande uit minstens vijf leden. Bij de rondvraag kwam wederom aan de orde de subsidieregeling van Prov. Staten. Be sloten werd alsnog contact te zoeken met de katholieke Statenfractie om opheldering te krijgen en eventueele verdere medewerking. DOODELIJK ONGELUK. Te Gulpen geraakte bij het terugzetten van een auto het 8-jarig knaapje Ch. B. bekneld. Het ventje is in het Ziekenhuis Calvarienberg te Maastricht Zaterdagavond aan de bekomen wonden overleden. SMOKKELAAR DOOR DUITSCHE BEAMBTEN AANGESCHOTEN. Op den Seffenterweg, bij de grens, werd een smokkelaar door Duitsche beambten aange schoten. De man werd door zijn kameraden in een woning te VerJp gebracht, waar hem gees telijke en geneesktftidige hulp werd verleend. Met een wonde in het onderlijf werd het slacht offer in levensgevaarlijken toestand naar een ziekenhuis gebracht. Zendtijdaanvragen van liberalen en vrijz. democraten moeten wachten. Met betrekking tot de beschouwingen over het radio-vraagstuk in de Memorie van Ant woord der Eerste Kamer over de P.T.T.-be- grooting, stelt de minister zich op het stand punt, dat in beginsel de in ons land zoo zeer op prijs gestelde vrijheid van het woord ook in den radio-omroep in zoo ruim mogelijke mate toepassing moet vinden en dat alleen moet worden gewaakt tegen de bij de uitzen dingen zich voordoende excessen. De minister brengt in herinnering, dat hij zich bereid heeft verklaard het initiatief te nemen ten einde te komen tot een zoodanige regeling, dat de politiek tot op zekere hoogte uit den radio-omroep wordt geweerd, en dat hij ter zake advies aan den Radioraad zou vra gen. Dit advies kwam dezer dagen in zijn bezit. Ook de in dat advies in uitzicht gestelde minderheidsnota heeft hij ontvangen. Beide omvangrijke stukken zal hij thans nauwkeu rig overwegen met gebruikmaking van de be langrijke opmerkingen in het Voorloopig Ver slag gemaakt. Het resultaat van die overwe gingen zal, In overeenstemminig met zijn toe zegging, vergezeld van de uitgebrachte ad viezen, aan de Tweede Kamer worden overge- legd. De minister ontkent ten stelligste, dat de bezwaren, welke zich in sommige opzichten tegen de radio-uitzendingen voordoen, het on vermijdelijke gevolg zouden zijn van het door hem toegepaste systeem van zendtijdverdee- üng. Dat nog niet alle geestesstroommgen ge legenheid hebben haar denkbeelden regelmatig voor de microfoon te propageeren, is inder daad juist. Dat met name de Vereeniging van Liberale Radio-Amateurs nog niet in het be zit is van geregelden zendtijd, wordt door den minister toegegeven. Ook de vrijzinnig-demo craten die geen omroepvereeniging hebben ge vormd, verkeeren nog in hetzelfde geval. In hoeverre de regeling der politieke uitzendin gen op de aanvragen der beide organisaties van invloed zal zijn dient te worden afge wacht, zoodat na de beslissing inzake dit vraagstuk de aanvragen opnieuw in behande ling zullen worden genomen. De controle. Met 't oefenen van critiek op de wijze waar op de Radio-omroep Controle-commissie haar taak vervult, moet men naar de meening van den minister zeer voorzichtig zijn. De controle is een teere zaak en de minister blijft ervan overtuigd, dat de commissie ernaar streeft om de in de wet gestelde normen met een zoo groot mogelijke objectiviteit toe te passen. De minister heeft naar aanleiding van de ge maakte opmerkingen aan de Radio-Omroep Controle-Commissie inlichtingen gevraagd. Deze inlichtingen geven hem de overtuiging, dat de klacht over de vele afkeuringen van stukken, die voor radio-uitzending bestemd waren, niet gegrond is. Het verbod van uitzending van een fragment uit het werk van Querido „De Jordaan" werd door de Algemeen-Programma-Commissie ge geven. Aan de uitzendingen van het algemeen programma zijn bijzondere eischen gesteld. Zoo mogen de uitzendingen o. m. geen aanstoot geven. Het betrof hier een ruwe Jordaan-schets, die ondanks haar litteraire waarde niet voor de huiskamer geschikt werd geacht. De rede van mevr, Bulsirtg-van Besouw over de vredestaak der Katholieke Kerk werd inder daad voor uitzending afgewezen. De aanvallen, die in deze rede op de Katholieke Kerk worden gedaan, zonder dat daarvoor eenig redelijk be wijs wordt aangegeven, zijn zoo ernstig, dat strijd met de norm „gevaar voor de goede zeden" aanwezig geacht kan worden. Wat de rede over „Nationale ontwapening" betreft, vindt het verbod van uitzending der geschrapte regels zijn grond in de aan de Radio- Omroep Controle-Commissie voorgeschreven voorkoming van gevaar zoowel voor de open bare orde als voor de goede zeden. Beroepsinstantie. Met betrekking tot de instelling van een beroepsinstantie voor radio-aangelegenheden geeft de minister toe, dat hij tot dusver nog geen gevolg heeft gegeven aan zijn toezegging om zoodanige instantie in het leven te roepen Dit is echter uitsluitend toe te schrijven aan het feit, dat het hier betreft een uiterst moei lijke zaak, waarvan de formuleering rijp beraad vereischt en overleg met verschillende instan ties noodzakelijk maakt. Een en ander heeft meer tijd gevorderd dan ook door den minister was verwacht en gehoopt. VERMINDERING VAN PACHTPRIJZEN Op de vragen van den heer Peereboom be treffende verdere vermindering van de pacht- prijzen der tot het Staatsdomein Prins Hendrik- polder te St. Philipsland behoorende bouwgron den, heeft minister de Geer o.m. geantwoord, dat aangezien de verleende afslag op de pacht som voor de streek als voldoende moet worden aangemerkt, er geen aanleiding bestaat tot ver dere vermindering over te gaan. Indien de pachters dit vragen, en hiertoe reden bestaat, wordt de betaling vergemakkelijkt door het verleenen van uitstel. Op de vraag van den heer Loerakker of het juist is, „dat aan de organisaties in het bouwbe drijf andermaal de eisch is gesteld, mede te werken aan een verlaging van de loonen, zoo als deze in de collectieve arbeidsovereenkomst voor dat bedrijf zijn vastgesteld en dat van deze medewerking verdere steunverleening afhankelijk is gesteld", heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat onder verwij zing naar hetgeen hij terzake heeft medegedeeld in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal d.d. 2 dezer, de vraag ontken nend moet beantwoord worden. COMMUNISTISCHE LECTUUR. ïn de vergadering van den Zandvoortschen raad besprak ds. Padt de weigering van de commissie voor ontwikkeling en ontspanning der werklooze jeugd om „Nieuw Rusland" ter lezing te leggen en drong er op aan in naam der geestelijke Vrijheid dat dit tijdschrift en andere communistische lectuur alsnog ter be schikking zou worden gesteld. Na bestrijding door den voorzitter en een heftig debat werd het verzoek van ds. Padt ten slotte met één stem meerderheid afgewezen. VLEESCHKEURINGSWET. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van J. Z., berecht door het Haagsche Hof, waarnaar de Hooge Raad de zaak had verwezen, veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, om dat hij te Delft in een koelcel vleesch heeft gehad, wel voorzien van Haagsche en Rotter- damsche merken, maar niet van het Delftsche merk. De Hooge Raad heeft dit niet strafbaar ver klaard, het vonrtm, vernietigd en Z. van Ultsvervolging «slagen. Op 1 Mei algemeene afschaffing van het „misbruik"? Het algemeen schippersblad „Schuttevaer" levert in zijn hoofdartikel van deze week op nieuw een pleidooi voor het afschaffen van fooien bij het doorvaren van sluizen en spoor bruggen, fooien bij het laden en lossen, fooien aan het personeel dat sleeploon ophaalt, fooien niet te vergeten aan scheepsbevrachters met hun aanhang. Het schijnt overigens, dat men nu ernst met deze zaak gaat maken. Want op het einde van genoemd artikel lezen we: Het Comité tot afschaffing der watertollen, dat onlangs te Groningen is opgericht, stelt alle reederijen en schippers van onze binnenvaart voor, om met ingang van 1 Mei a.s. unaniem met alle geven van dergelijke fooien te breken en wel over het geheele land. Verschillende scheepvaartmaatschappijen in het Noorden des lands hebben reeds toegezegd mee te zullen doen. Vermoedelijk zullen alle vereenigingen van beurtdiensten enz. tot mede werking worden aangezocht. Ook tot de schip- persorganisaties zal een dergelijk verzoek wor den gericht. Volgens 't blad zal voornoemd Comité ook den beheerders van sluizen verzoeken de boven vermelde maatregelen te nemen opdat met een maal het kwaad van beide zijden wordt aan gepakt. Officieele onderhandelingen gevraagd tot wegneming van de Fransehe belemmeringen. De Nederlandsche Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw heeft een adres ge richt tot den Minister van Economische Zaken en Arbeid in verband met de belemmeringen door de Fransehe regeering den invoer van Nederlandsche pootaardappelen in den weg ge legd. Het adres wijst op het volgende: De export van Nederlandsche pootaardappelen naar Frankrijk heeft zich gedurende de laat ste jaren belangrijk ontwikkeld, hetgeen in diverse productiegebieden hier te lande een omlegging der aardappelcultuur tengevolge heeft gehad. Een en ander is met groote moeite en kosten gepaard gegaan. Op aandrang van verbouwers van pootaard appelen in Noord-Frankrijk, die zich door de superieure kwaliteit van het Nederlandsche pootgoed bedreigd zagen, heeft de Fransehe regeering einde Januari van dit jaar den in voer dezer pootaardappelen aan invoervergun ningen onderworpen, terwijl het invoerrecht van Fr. 15 per 100 kg. tot Fr. 30 werd ver hoogd. Deze maatregelen blijken inmiddels zeer be lemmerend en vrijwel prohibitief te werken, waardoor de hier genoemde bodemcultuur met den ondergang wordt bedreigd. De Raad verzoekt den Minister ten spoedig ste met de Fransehe regeering in onderhande ling te willen treden, teneinde de belemmerin gen weg te nemen of te verzachten, opdat Frankrijk als afzetgebied voor ons Neder- landsch pootgoed behouden zal blijven. Een nieuwe mode-dans. De Engelsche dansleeraar Alex Moore heeft een nieuwen dans gecreëerd. The Threesome" genaamd, die door één heer en twee dames gedanst wordt. Nieuw is het idee van een dans door drie personen niet Vroeger hebben we als zoodanig de „Troika" reeds gehad, welke echter weinig opgang heeft gemaakt. Óok de figuren zijn niet nieuw. Men kan in dezen dans verschillende figuren te pas bren gen, mits men er maar voor zorgt deze figuren verkleind te dansen, daar anders de buitenste dame niet „mee" zou kunnen komen. De heer en mevrouw Antoine en Peggy Kroes hebben met hun assistente, mej. Mary Fischer dezen dans in nun dansschool Koninginnegracht 48 den Haag, voor de pers gedemonstreerd. „The Threesome" bleek daarbij aldus te wor den gedanst, dat de twee dames zich achter elkaar tegenover den heer plaatsen. De heer ondersteunt met de linkerhand de rechterhand van de middelste dame en legt de rechterhand op den rug van de buitenste dame. De middelste dame danst in gewone danshouding met haar linkerhand op den schouder van den heer. De buitenste dame legt haar Jhanden op de armen van de ruggelings naar hfear gekeerde middel ste dame. Zooals gezegd, heeft deze nieuwe dans geen eigen figuren, zoodat iemand, die de danskunst verstaat, hem spoedig kan uitvoeren. De moei lijkheid zit 'm alleen in het kiezen van elegante dansfiguren en in het verkleinen daarvan. „The Threesome" zal op bals en andere dans gelegenheden meer vraag doen ontstaan naar dames en als zoodanig een uitkomst zijn voor „muurbloempjes". Nog goed afgeloopen. Doordat in den nacht van Zaterdag op Zon dag een gasslang had losgelaten van een kachel tje, waren de bewoners van 'n perceel aan den Bezuidenh.weg te 's Hage bewusteloos geraakt. De motorbrandspuit van het politiebureau Louise Henriëttestraat, welke was uitgerukt, verleende assistentie. De bemanning sloot de gaskraan, opende deuren en ramen, waarna de bewoners weder tot bewustzijn kwamen. De 50-jarige echtgenoote van den bewoner klaagde over hevige hoofdpijnen. Zij werd door den ge neeskundigen dienst naar het R.K. Ziekenhuis vervoerd, terwijl de man op advies van den dokter het bed moest houden. De Politie heeft een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Plotseling overgestoken Op den hoek van de H. de Grootstr. en de Barentszstr. te 's Hage werd 't 3-jarig jongetje P. P., wonende in eerstgenoemde straat, doordat het plotseling den rijweg overstak, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door een inwoner van Leidschendam. Het kind, dat een schaaf wonde achter het rechteroor en een zeer lichte hersenschudding bekwam, werd door den ge neeskundigen dienst in de ouderlijke woning behandeld. INBRAAK IN EEN KAPEL. Te Echt—St. Joost werd gisterennacht inge broken in de nieuwe kapel. De offerblokken werden opengebroken en van hun inhoud be roofd. ZE WILDEN NAAR MOEDER TERUG. De politie te Apeldoorn hield Zaterdagavond aldaar twee kleine jongens ran die van de stichting „Hoenderloo" bleken te zijn wegge- loopen. Zij vertelden de politie dat zij naar moeder in Loosduinen terug wilden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4