-■ v* - 4 Jg W1 t JlL §Si§ :A WOENSDAG T5 MAART 1933 NEDERLANDSCH-INDIE VAN UIT DE LUCHT. DE PARKEERTERREINEN. LUNAPARK WILGENPLAS. Drankverloven onrechtmatig verleend. De Kroon vernietigt het besluit. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. H. REUCHLIN-LUCARDIE. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. Rondgang langs de banen. VOOR DEN KANTONRECHTER. HILLEGERSBERG. NEDERLAND'S ECONOMISCHE POSITIE. WATERTOERISME IN EN OM PARIJS OPGRAVINGEN TE ROME. Voordracht van oud-kapitein vlieger M. P. Pattist^ Voor de vereeniging tot bevordering van fa- brieks- en hanwerksnij verheid heeft de heer M. P. Pattist, oud-kapitein vlieger-ingenieur van de Luchtvaart-afdeeling te Bandoeng, gis terenavond in de vergaderzaal van ,,'t (Souden Hoofd" een voordracht met lichtbeelden ge houden over de „Luchtvaart in Nederlandsch Indië." Nadat de voorzitter de heer O. S. Knottne- rus den heer Pattist, die kort geleden uit Indië hier ten lande arriveerde, had ingeleid, ver leende hij het woord aan den spreker. De heer Pattist begon zijn interessante voor dracht met de ligging van Ned. Indië te oe- kijken ten opzichte van de omringende lan den. Aan de hand van eenige lichtbeelden werd gewezen op de merkwaardige ligging van onze kolonie als een kruispunt van verkeers wegen in het verre Oosten. Daarnaast toonde spr. aan welk een groote afstanden tusschen de eilanden van den Archipel onderling zijn af te leggen. Het hoe en waarom van de ver spreiding van het handjevol Europeanen over het groote gebied van bijna twee millioen vier kante kilometers werden als basis genomen niet alleen van verkeersnoodzakelijkheid maar bo vendien van een verkeersmogelijkheid met snelle middelen. Spr. vergeleek de kort gele den nog slechts aanwezige verkeersmiddelen langs den grond en over water met de sinds enkele jaren bestaande luchtverkeersmiddelen die groote mogelijkheden bieden. Spreker gaf dan in het kort de historie van de diverse lichamen en colleges die in Neder- landsch-Indië de luchtvaart beoefenden en vertelde hoe moeizaam de luchtvaart-afdeeling van het Ned. Indische-leger ondervindingen heeft opgedaan in een gebied waar de lucht dichtheid tengevolge van de hooge tempera tuur geringer is dan in de gematigde lucht streken. Hierdoor gingen èn 't motor-vermogen èn de draagkracht van de vliegtuigvleugels in waarde achteruit, zoodat met machines, waar mede in Europa nog juist lucht gehouden kon worden, in Indië slechts met de uiterste voor zichtigheid was te vliegen. De in de oude tij den daar geldende uitdrukking: dat er gaten in de lucht zitten, is inderdaad niet zoo mal als deze oogenschijnlijk lijkt. Gewezen werd door spr. op het werk van de luchtvaart-afdeeling, die daar momenteel over goede Fokker-verkenners en snelle jachtvlieg tuigen beschikt en haar diensten niet alleen in militairen zin wist aan te wenden, doch mede in vele gevallen ten algemeenen nutte. Zoo werden vliegvelden aangelegd en routes ver kend mede ten behoeve van het burger-lucht- verkeer. Zoo werden verkenningen gedaan en fotografische opnamen gemaakt ten behoeve van havenwerken, spoorwegaanleg en kaartee- ringen. Hulp werd ook per vliegmachine ver leend aan zieken tijdens de Merapi-uitbarsting in 1929, door per parachute voedingsmiddelen uit te werpen in door de lavastroomen van de buitenwereld geisoleerde inlandsche kam pongs. Vervolgens wijdde spr. aandacht aan den Marine Luchtvaartdienst, de Sportvliegclubs en de werkzaamheden van de Kon. Ned.-Indische Vereeniging voor Luchtvaart, waarna nog werd gesproken over de weersomstandigheden en enkele andere punten, die het vliegen in Indië eenigermate onderscheiden van de Europee- sche luchtvaart. Spr. maakte dan nog eenige opmerkingen over de opleiding van de ifiheem- schen tot vlieger en memoreerde de bijzon dere eischen der technische diensten in Indië als gevolg van het ontbreken van particuliere industrieën op dit gebied. Een serie foto's van stadsgedeelten, vulkaan-toppen, ondernemin gen, bevloeiingswerken etc. gaf een uitmun tend beeld van wat Indië uit de lucht gezien, aan schoons en interessants oplevert. Na een korte pauze vroeg spr. nog de aan dacht voor het vervoer van passagiers, post en goederen, dat sinds 1928 in handen is gesteld van de Kon. Ned.-Indische Luchtvaart Maat schappij. Spr. wees op de gulle ontvangst, welke de luchtvaart-maatschappij van den aanvang af door het publiek is bereid en hoe van haar diensten al direct een groot gebruik werd gemaakt. In het bijzonder prees spr. de groote regelmaat op de lijnen en het beleid getoond bij een geleidelijke uitbreiding van de lengte van het net, zoodat diensten, die- hun bestaans recht niet konden aantoonen, stopgezet wer den. Aan het slot van zijn voordracht behandelde spr. nog de uitbreiding der lijnen naar bui- ten-Ned.-Indië en verhaalde in 't kort van den door hemzelf met den vleger Moll en den mecanicien Elleman ondernomen exploratie tocht BataviaMelbourne en terug in 1931, van welken Australië-tocht tevens nog een serie lichtbeelden werd vertoond. Gaat de gemeente ze weer zelfs exploiteeren? Zooals men weet is de gemeente er eenl- gen tijd geleden toe overgegaan de parkeer terreinen te verhuren aan particulieren, Er is toen een tarief vastgesteld dat volgens de meening van welhaast alle automobilisten veel te hoog was. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Het zal iedereen wel opgevallen zijn dat sinds de gemeente tot bovengenoemden maatregel overging het aantal auto's dat op straat par keert belangrijk grooter is geworden. Een zeer ongewenschte toestand, waaraan, als onze in lichtingen juist zijn, zeer binnenkort een einde gemaakt zal worden. Naar wij vernamen is de gemeente van plan de parkeerterreinen zelf te gaan exploiteeren. Het staat wel vast dat als dan in het tarief ingrijpende wijzigingen zul len worden aangebracht. Aan de kwestie van de parkeerterreinen zit ten trouwens nog heel wat meer lastige kan ten. Zoo bestaat op de Groote Markt bijvoor beeld de zeer ongewenschte toestand dat het parkeerterrein aldaar zich uitstrekt tot aan de trottoirs met het gevolg dat speciaal op Dins dagen heele files van auto's den toegang tot de daar gevestigde zaken bemoeilijken. Er zijn al enkele keeren adressen over deze kwestie aan den gemeenteraad gezonden. Re sultaat heeft men daar tot nu toe nog niet mee bereikt. Naar wij vernamen heeft de verkeers politie de zaak echter onder de oogen gezien en een andere regeling ontworpen, die, als de verkeerscommissie er mee accoord gaat, een oplossing voor deze en andere moeilijkheden zal brengen. WEG LICHTMAST De kruising Pretorialaan—Paul Krugerstraat is een gevaarlijke. Er hadden reeds verscheide ne aanrijdingen plaats. De winkeliersvereeniging „Pretorialaan" richtte een adres tot B. en W. En er kwam een lichtmast. De bewoners waren fier op dien hoogen vuur bol. De Linkermaasoevenaars zijn niet zooveel eischend als wel eens wordt voorgesteld. Dat plaatsen geschiedde echter in het tijdvak Tan „de kip met de gouden eieren". Thans vigeert het steenen eieren tijdperk en daarvan is nu de bekende eenmaster het slacht offer geworden. Een ploeg van het G. E. B. heeft corpus weggehaald. Nog slechts 'een groote molshoop van kolen-' asch duidt de plek der misdaad aan. De Zuiderstad telt een duister element meer. B. enW. van Schiebroek hadden een verlof A voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein verleend aan M. N. Beekveld voor de localiteit poffertjeskraam aan L. Dassi voor de localiteit Dancing, aan. G. van Hees voor de localiteit Hippodroom, aan G. J. Saris voor de localiteit Hollandsch Café, aan J. M. Theu- nisz voor de localiteit Cataract en aan M. Za- bernigg voor de localiteit Öberbayern, alle op het Lunapark te Schiebroek. In een thans in het Staatsblad opgenomen Kon. Besluit wördt overwogen, dat art. 44 lid 3 onder 4o der Drankwet voorschrijft, dat B. en W. een verlof A weigeren, wanneer het wordt gevraagd voor den verkoop elders dan in een localiteit, die zich bevindt in een ge bouw, of in' de gebouwde aanhoorigheid van een gebouw en dat poffertjeskraam, het Hippo droom, het Hollandsch Café en de Cataract niet kunnen worden aangemerkt als localiteiten in den zin der Drankwet, zoodat de in deze in richtingen gevestigde verloven A elders dan in een localiteit in den zin der wet zijn ge vestigd. Voorts wordt overwogen, dat de loca liteit Dancing en Öberbayern niet voldoen aan de eischen, krachtens art. 44, lid 3 onder 3o der Drankwet in het Drankwetbesluit 1932 gestel de eischen. Uit overweging, dat derhalve de genoemde verloven A zijn verleend in strijd met de Drankwet, heeft de Kroon het betreffend be sluit van B. en W. van Schiebroek vernietigd. „ST. CHRISTOFFEL". Aansluiting bij het R. K. Werklieden verbond? Onder leiding van de Rotterdamsche afdeeling der Ned. R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" zal Zater dag 18 Maart a.s. een groote propagandaverga- dering worden gehouden, waar de heer Jos. Veldman zal spreken over de aansluiting van ,St. Christoffel" bij het R.K. Werkliedenver bond. Uit9praken_ De rechtbank heeft veroordeeld: H. A. 35 jaar grondwerker te Gouda, wegens zware mishandeling van A. Jager, wien hij bij een twist op den Langen Tiendeweg te Gouda met een mes sneden over armen, borst en rug had toegebracht tengevolge waarvan Jager ernstig was verwond, tot 2 maanden gevange nisstraf. A. F. C. B. ,20 jaar machinebankwerker, we gens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat J. C. Staneke lichamelijk letsel een been' breuk had bekomen, doordat hij niet vol doende had opgelet op een voor hem uitrij dende auto, waardoor hij tegen die auto was gebotst en het been van Staneke, die juist van die auto afklom, tusschen beide voertuigen be kneld was geraakt, tot 1 maand hechtenis voor waardelijk met een proftijd van 3 jaren en ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. G. J. B. 38 jaar dekschuitschipper te Leiden wegens diefstal van en aantal latten van de lading van zijn schuit, tot f 15 boete subs. 15 dagen .hechtenis. L. P. V. 27 jaar sleepbootkapitein te Moor drecht, wegens heling van de door den vorigen verdachte ontvreemde latten, tot 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. F. P. 41 jaar incasseerder zonder vaste woon plaats, gedetineerd, wegens valschheid in ge schrifte en verduistering in dienst betrekking. hij had een aantal valsche contracten voor afgesloten geldleeningen bij de Rotterdamsche Spaar- en Voorschotbank, bij wie hij in dienst was, opgemaakt en het aldus verkregen geld te eigen bate aangewend en tevens had hij een bedrag aan geld, dat hij verkregen had door den verkoop van spaarzegels, niet afgedra gen tot 6 maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. J. B. 25 jaar machinist, wegens diefstal van geld uit de woningen van zijn oom en van A. Hugh, resp. aan den Mathenesserweg en de Middellandstraat, tot 4 maanden gevangenis straf. Rotterdamsche Kunstkring. Het is een groote tentoonstelling van mevr. H. ReuchlinLucardie, met veel en veelzijdig werk: landschap, stadsgezicht, naakt, stilleven, portret Minder ware méér geweest, want niet alles staat op voldoende peil. Er is zeer vaak een onevenredigheid in de toonwaarden, die met een zekere bravour niet overwonnen wordt. Het werk uit Parijs en uit Spanje ont beert dien fijneren samenklank, die hoogere harmonie van het kleurgeheel, die aan de stof een geestelijke waarde geeft. Het valt niet moeilijk te zeggen, waar deze tentoonstelling aan den beschouwer de meeste voldoening geeft. Het is in de teekeningen, in de vlotte, fleurige reisnotities, die op hun plan gemakkelijk zichzelf verantwoorden. En dan zijn er zonder twijfel ook schilderijen, waarin de kleur tot een sterker eenheid bedwongen werd dan in het meerendeel der Spaansche landschappen en stadsgezichten uit Parijs. De kleine stillevens zijn te vermelden, vooral dat met vruchten (51). Verder het portretje van den Spanjaard (50) en vooral het stal-interieur met het ezeltje, dat in den gevoeligen grijzen toon goed is volgehouden. JAN N. ZAKENJUBILé. Heden herdacht de fa. van Daelen en van Wessel, chem. techn. olie en vetfabriek alhier, den dag, waarop zij voor 40 jaar door de hee- ren S. van Daelen en S. van Wessel werd opge richt. De firma, die thans door de zoons van eerst genoemde wordt voortgezet, heeft zich in den loop der jaren speciaal op het gebied van mi nerale smeeroliën en technische vetten voor industrie en scheepvaart en in het bijzonder op betere automobieloliën, toegelegd. DIEFSTALLEN-KRONIEK. Ten nadeele van den heer J. S. te Hillegers berg is gisterenavond voor zijn woning aan de .Tulianalaan een eleotrische rijwiellantaarn met dynamo Van zijn fiets gestolen. Een fiets is ontvreemd staande voor een pand aan de Rozenlaan te Hillegersberg ten nadeele van H. G. Fietsen zijn gestolen in de Weezenstraat ten nadeele van J. S. uit de de Bruinstraat, in de Wijnstraat ten nadeele van H. G. van het Willemspleiri, aan de Baan ten nadeele van W. B; uit Maasdam en in de Aert van Nesstraat teil nadeöle van P. B. uit de Heer Vrankestraat. De 8-jarige J. M. uit de Polderlaan is bij het tollen aan de Putsche Bocht door een vracht auto gegrepen en tegen de straat gesmakt. Het ventje brak den rechter arm, het linker onderbeen, den rechter enkel en het rechter sleutelbeen. Het is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgen,,..m. PERRON-VERLEGGING IN HET D.P.-STATION. In verband met'electri- ficatiewerken moeten verschillende perrons van het Station D.P. te Rottter- dam worden verbouwd. Het doorgaand spoor van Dordrecht wordt buiten de kap verlegd. De aanleg van het perron onder den kap-rand. De officieele stand na het werken in „Alhena" is als volgt: Klasse A: 1. Alle Neue 2869; 2. Corner Club 2735; 3. Noveni 2610; 4. Onder Óns 2592; 5. Tous les Neuf 2563; 6. The Far West 2539; 7. N.H.R.V. 2537; 8. Excelsior 2514; 9. Groot Hamburg 2502; 10. De Maas 2383' en 11. de Shell 2357. Klasse B: 1. A.D.O. 2594; 2. E.V.A. 2535; 3. V.O.L. 2439; 4. Pompenburg 2493; 5. Woudsloo- pers 2493; 6. Houdt Braaf Stand 2431; 7. D.O.P. 2404; 8. Valt niet mee 2373; 9. D.O.K. 2S5T; 10. Tavenu 2303; 11. K.I.O.S. 2295 en 12 Carbon 2290. Hoogste werper, klasse A: W. van Ginnèken, Alle Neue, 593. Hoogste werper, klasse B: P. Wimberley, E. V. A., 600. De rondgang raakt al aardig op streek en na Courzand, waaf door klasseA. Donderdag a.s. en door klasse B. Maandag a.s. wordt gewor pen, staan nog slechts 2 banen op het program ma, n.m. Corner House te Schiedam en de ba nen in het Zuid-Hollandsch. Wat klasse A. betreft, is het reeds een uit gemaakte zaak wie met de eere-titel gaat schuiven, doch in B. kan het nog best gaan spannen. Veel B-ers zullen er het volgend jaar niet naar afd. A. promoveeren. No. 9'in A, Groot Hamburg met 2502 houten, zou bijv. in B. de 3e plaats bezetten, zoodat op 'hét oogënblik dus slechts A.D.O. en E.V.A. in aanmerking zou den komenvoor A. Bij -de hoogste werpers is. de heer J. BorkuS, die geruimen tijd de leiding heeft gehad,thans ■verdrongen door den heer Wimberley e'n zijn clubgenoot v. Ginneken. De stand van de eerste 10 is als volgt: 1. Wimberley 600; 2. v. Ginneken 593; 3. J. Borkus 589: 4. Ph. Sheffer 570; 5. Strack van Schijndel 569; 6. F. Korte 558; 7. C. Muller 557; 8. H. J. Scheffers Jr. 557; 9. W. v. Zon Jr. 553; 10. dr. J. M. J. Vuylsteke 545. No. 22 521. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAKVER. Winterwedstrijd. Voor gisteravond stonden in de hoofdgroep van den winterwedstrijd der Nieuwe Rotterdam sche Schaakvereeniging de hangpartjj Elshbut VisserSamelius en de nieuwe nartijen J. F. W. MeyerKoetsheid, Van der SluisCnossen én E. Landauv. d. Heuvel op het programma. Door dien in de ontmoeting Elshout VisserSamelius driemaal dezelfde stelling ontstond, was het re sultaat hier al spoedig remise. De partij MeyerKoetsheid, een Spanjaard met een variant uit de oude doos leidde aldra tot een zeer combinatierijk spel. Langen tijd stond Koetsheid belangrijk beter, maar heel in het einde veranderde het aspect en had Meyer winst kansen. Hij nam echter genoegen met remise. Van der Sluis kwam tegen Cnossen in een Siciliaansche verdediging door een verkeerden afruil een figuur achter, maar het geluk was hem daarna dienstig en hij Won zijn stuk terug plus een pion, zette echter nadien nonchalant voort, boette toen zijn pion weer in en verloor de partij. E. Landau had het in den aanvang van een Indische verdediging evenmin gemakkelijk tegen van den Heuvel. Hij verloor twee pionnen en zijn tegenstander had toen gewonnen spel, maar tot geluk van Landau gaf van den Heuvel een offi cier present en daarna ging het met dezen snel bergafwaarts en het slot was, dat hij de vlag moest strijken. 'De stand der deelnemers in de hoofdgroep is: Mr. Oskam 8 (uit 11), Koetsheid 6!4 (uit 9 en een voor hem minder gunstig staande hang- partij), de Haas 5J4 (uit 9 en een voor hem gun stige hangpartij), van den Heuvel en E. Landau 4J4 (uit 8), Elshout Visser 4 (uit 7), van der Gevel 4 (uit 9), van der Sluis 3 (uit 8), ir. van Weering 3 (uit 7), T. Cnossen en J. F. W.. Meyer 2 (uit 7). Voor de overige groepen werden de volgende partijen gespeeld: LuikenNanos 10; Neuen- hamKnopper 01; MuyssonM. de Wit 10. KJ.M V. „KATHOLIEK LEVEN" De Katholieke Jonge Middenstandsvereeni- ging „Katholiek Leven" heeft voor Vrijdag a.s. een avond georganiseerd in de bovenzaal van café-restaurant „Pschorr" op welke bijeen komst bestuur en leden afscheid zullen nemen van den oud-moderator pater P. de Bruyn O.P. Tot opvolger van pater de Bruyn O.P. is door den Bisschop van Haarlem benoemd pater A. van Rijn O.P. die kapelaan is.aan de Steigersche kerk. Pater van Rijn zal Vrijdagavond met de leden komen kennis maken. BELGA LIJN. Naar wij vernemen is het agentschap te de zer stede van den Belga-Lijn van de firma Hu- dig en Pieters overgegaan aan de firma Vogel poel en Noorweegen. CRSISCOMITé TE SCHIEBROEK. Het crisiscomité te Schiebroek verzoekt ons mede te deelen dat gebleken is dat verscheide ne inwoners niet op de hoogte zijn van de wijze waarop het crisiscomité werkt. Het comité is er voor allen, die in ernstige mate door crisis getroffen zijn, onverschillig of zij werkloozensteun ontvangen of niet. Hoewel het comité een afdeeling is van het N. C. C. kan voorloopig alleen hulp in natura, niet in geld worden gegeven. Ieder die meent recht te hebben op hulp van het comité kan zich wenden tot het bureau Plaslaan 42, Schiebroek. BALDADIG. - Eenige jogens hebben gisterenmiddag een steen geworpen naar een in de Rozenlaan te Hillegersberg rijdende auto, bestuurd dooi den heer J. O. wonende alhier. De voorruit van de auto werd vernield. De heer O. werd door glasscherven licht gewond. Werden veroordeeld: H, M., wonende alhier, omdat hij op 3 Februari j.l. des avonds te 7% uur terwijl hij verkeerde onder, den invloed van sterken drank met een auto heeft gereden op den Schiedamschedijk zonder dat hij voor- zipn was van een rijbewijs, tot een geldboete van vijf gulden en een geldboete van zestig gulden, subs. 1 dag en 12 dagen hechtenis, met intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van 8 maanden. A. L. G. te Geervliet, omdat hij op 9 Januari j.l. heeft vervoerd naar het openbaar slachthuis te Rotterdam, een paard, dat een splinterfrac tuur aan het linker dijbeen had, op een voor dat beest pijnlijke plaats en knellende wijze, en J. v. P. 'te Abbenbroek, omdat hij dat dier heeft doen vervoeren op die wijze, ieder tot een geldboeten van 20 subs. 4 dagen hech tenis. - J. L. B„ luchtklinker, alhier, omdat hij in den nacht van 10 op 11 Februari jl. in zijn zgn. nachtkroeg aan eenige mannelijke en vrouwe lijke personen bier en limonade heeft ver strekt en verkocht tot een hechtenis van 8 dagen. S.S. VEENDAM Het s.s. Veendam van de Holland Amerika Lijn dat gisteravond hier van New York is aangekomen, heeft op deze reis vervoerd: 26 passagiers le klasse, 33 toeristen en 81 passa giers 3e klasse. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 14 Maart. BEVALLEN B. van DIejieHoekstra z. C. J. M. v. d. Zande—Brechmann d. M. C. Lau rens—Laukens d. J. Paul—Mes z. A. G. Tenwoldede Haa nd. P. de Loffvan Oeve- ren d P, Dijkersvan Leeuwen z. M. T. Springvloed—Knoop z. P. M. de Ooij—Baris z. A. van Huuksloot KuilenburgSchollaart z. G. A. Kraaijeveld—van Amstei z. J. Hom- mersenBuitelaar z. R. B. FuldauerLubetski z. J. SchabergLuijten z. H. J. van Esveld Jonkera z. J. E. van LieshoutOvermeire z. M. A. VerhagenKleingeld z. A. Eshuis Heuseveldt z. C. van Doeselaarvan Vemde d. M. C. LemmerCorino z. J. L,. Crouwel —Bevers z. C. C. v. d. Boogert—Labeur d. J. H. Koopman—Bettonvil d. J. C. Dekker- Roos z. G. ArensMarges 2d. G. Jumelet Bloem z. C. H. SmitSmit levenl. d. OVERDEDEN H. C. Slingerland wede. v. H. Bekker 91 j. W. C. v. Baasbank ongeh. vr. 87 j. J. de Bruin z. 15 j. P. Lodder ongeh. vr. 73 j. C. G. Keijzer vr. v. D. Kuiper 65 j. A Jongstra vr. v. G. Smit 54 j. A. H. Mulder m. v. N. J. v. Maürik 70 j. M. Verhey Vr. v. A. Dekker 69 J. E. Dinkelaar vr. v. P. A. de Raaij 70 j. F. v, Vuuren m. v. A. Zunnebeld 61 j. S. Ham m. v. A. Riksman 71 j". A. Klootwijk wedr. v. A. v. der Graaf 81 j. J. Middendorp vr. v. P. v. Rossen 58' j. J. P. de Groot m. v. J. P. Rodi 46 j. G. A, Ducardus m. v. L. Blanker 46 j.. D. G. H.„ Davids m. v. T. Straatsma 80 j. P. Kroes m. v. J. Kruit 80 j. W. V. Houdt ongeh. m. 21 j. C. J. Offerman m. v. A. Rolandus 53 j. J. v. Midlum z. 8 j. A. M, v.. Gooi wede. v. H. N. Mellen- bergh 87 j. Aangiften van 15 Maart. GEHUWD: Th. J. Bennis jm. 39 j. en L. J. W. Weijenhoven jd. 28 j. J. P. Kuidenter jm 21 j en C J. Hogeveen jd. 22 j. N. W.'J. Wintjens jm. 28 j en C. Koot jd. 24 j. E. Ellazar jm. 21 j. en G. Posner geseh. vr 22 j W Kalt jm 22 j en M Vis jd 24 j H P. Troost jm. 35 j. en M. C. Venzelaar jd. 33 j. L. de Bruin Jm. 30 j. en A. C. L. van der Burgt jd. 26 j. B. I. Chaplre jm. 29 j. en J. H. Groeneweg jd. 21 j. J. van der Hoek jm. 23 j. en N. J. van Leeuwen jd. 22 j. J. L. van Bérkel jm. 23 j. en J. G. de Jongh jd. 25 j. L. Pappie jm. 32 j. en J. C. Verweij jd. 24 j. P. B. de Groot jm. 24 j. en B. van Vugt jd. 23 j. R. Kroon jm. 28 j. en J. M. Stoorvogel jd. 22 j. P. Egt jm. 25 j. en J. S. M. T Waterreus jd 24 J. L. J. Middelkoop jm. 26 j. en A. W. Roelse jd. 20 j. A. Huisman jm. 25 j. en P. J. PJalmos jd. 24 j. G. M. B. Leer jm. 28 j. en C. de Jager jd. 24 j. S. Loeve jm. 25 J. er D. E. Dekker jd. 23 j. F. Jaquet jm. 27 j. en P. van der Kamp jd. 29 j. A. de Jong jm. 31 j. en M. C. Sehr jd. 19 j. K. Kok jm. 24 j. en T. W. Pasma jd. 23 j. W. M. de Jong jm. 23 j. en A, Muizer jd. 19 j. w. J. de Voogd jm. 28 j. en P. G. Teunisse jd. 22 j. J. A. Beunis jm. 26 j. en A. W. Diepstratetn Jd. 27 j. J. J. Sondermeijer jm. 23 j. en C. A. Boer jd. 22 j. P. J. Bastyn Jm. 26 j. cn E. P. Oudenbroek jd. 29 .1. B. van Arend jm 21 j. en C. Schriek jd. 25 j. J. J. Boesjes jm. 23 j. en T. v. Wijngaarden jd. 18 j. E. C. Scheele jm. 27 .1. en M. J. van Putten jd. 30 j. G. Ridderhof gesch, m. 46 .1. en E. M. C. Vester gesch vr. 37 j. P van I-eeuwen Jm 28 1. en G. Melaen jd. 21 j. O. F. A. Wam- bach jm. 23 J. en T. ICievit jd. 21 j. H. G. Manifarges jm. 25 j. en R. van der Meer jd. 21 j. P. Voigt. Jm. 23 J. en T. G. Merlsen jd. 23 j. J. Knoop jm. 21 j. en S. Flinke jd. 17 j. I,. J. Donker jm. 28 j. én C. J. C. Groenendijk jd.- 19 j. A. Warman jm. 27 j. en N. van der Velde jd. 25 j. L. Schemkes Jm. 27 J. en J. B. M. Prins jd. 21 I -t N. B. Zuidema jm. 25 J. en C. M. Munnlk jd. 24 j. G. Boogh jm. 25 j. en G. de Dobbelaar jd. 24 j.- A. Hendriks jm. 26 j. en J. Parie jd. 25 j. - I- L. de Winter jm. 24 j. en H van Biene jd. 23 j R M van Gilst jm. 23 j. en J. J. P. van Otjoen jd. 26 j. A. Leijnse jm, 30 j. en M. Gehrken jd. 24 j. A. G. Joosten wedr, 38 J. en S. J. Stam jd. 27 j. A. A. Koeren jm. 28 j. en A, van der Ent jd. 20 j. E. H. Hube jm. 26 j. en K, H. Schmarz gesch. vr. 28 j. J, P. Fluym jm. 31 J. en E. J. M. C. M. Wachter jd. 25 J. J. van Brenk jm. 22 J. en M. Timmermans jd. 31 j. BEVALLENJ. SLateman geb. Vliegenthart d. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. De Rotterdamsche leden van het Neder landsch Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage hebben zich vereenigd tot den Kring Rotterdam, waarvan het bestuur is samenge steld als volgt: J. A. de Haas, voorzitter; M. Vermaas, secretaresse; A. Bolle, penningmees texesse; L. de Heer, le commissaris; M. Kloos terman-Houtzager, 2e commissaresse. Het hoofddoel van den Kring is: het organi- seeren van Poliklinieken in alle deelen van Rotterdam, waar kinderen van on- en minver mogenden op medisch advies behandeld kun nen worden tegen zeer «geringe vergoeding. Beschouwingen van prof. v. Vuuren en prof. Gerretson. Gisterenavond heeft de afd. Utrecht van de Nationale Unie een druk. bezochte vergadering gehouden in het .Gebouw voor Kunsten en We tenschappen, De districtsvoorzitter, de heer van 't Woudt, opende de vergadering en deelde mede, dat in verband met de jongste gebeurtenissen de spre kers hun aangekondigde onderwerpen eenigs- zins hadden gewijzigd. Prof. v. Vuuren behan delde Nederlands economische positie. Rede profv. Vuuren De economische structuur van het Nederland- sche volk binnen het deltagebied is voorname lijk bepaald door den factor van den ongewoon snellen bevolkingsaanwas. Spr. behandelde allereerst de wijze, waarop ons volk op dezen groei heeft gereageerddeze reactie was ge bonden aan de mogelijkheden van de drieërlei functies van het deltagebied, n.l.'de verkeers-, de commercieele en de verzorgingsfunctie, die spreker uitvoerig beschreef. Daar de vervulling van de eerste twee functies niet voldoende was, werd de verzorgingsfunctie met groote kracht aangevat en tot nagenoeg volmaakte vervulling gebracht door intensiveering van landbouw, omzetting in tuinbouw, geweldige ontwikkeling der zuivelindustrie etc. zoowel ten dienste van eigen land als van de omliggende industrie centra. Hieraan was een groot gevaar verbon den, omdat onze welvaart afhankelijk werd van' den goéden wil onzer naburen. Desondanks bleef de handelsbalans passief met uitzondering van Engeland zij moet sluitend worden gemaakt door diensten, die ons volk anderen bewijst, door zeevaart, Rijnvaart en binnenscheepvaart; met goederenruil alleen kunnen wij er niet komen. Nu wordt ons volk juist op de zwakste punten aangetast, aldus spr. Neemt men 1929 als basis jaar, dan is onze im- en export van 100 tot op minder dan de helft teruggeloopen. De be dreiging van de verkeersfunctie is in vollen gang door wat spreker noemde de defunction- neering van het waterwegenstelsel in ons delta gebied: de beschermende maatregelen waardoor Antwerpen en Duitschland het normale ver keer van onze havens afleiden. Daar tegenover staan wij vrijwel machteloos. Staan ons tegenover deze bedreiging afweer middelen ten dienste Spr. noemde de volgen de, die hij nader toelichtte 1. Rationaliseering van onze agrarische pro ductie in dien zin, dat zij geheel ingesteld worde op de verzorging van eigen bevolking. 2, Daarvoor is noodig verlaging van de pro ductiekosten, die vooral verkregen zal kunnen worden: a. door de polderlasten te doen druk ken op het geheele volk en niet alleen op den agrarischen producentb. door, nog meer dan thans het geval is, den landbouw in dienst te stellen van de veeteelt, waardoor de invoer van veevoeder tot een minimum beperkt kan wor den. 3. Doorzetting van de inpoldering van het IJsselmeer. 4. Algeheele herziening van de ad ministratieve indeeling der gemeenten. 5. Instel ling van een verkeersdepartement. 6. Instelling van een instituut voor soc.-economische docu mentatie. Daardoor zullen de crisismaatregelen niet langer een slag in de lucht zijn. 7. Grondig onderzoek naar de sociale structuur van de werkloosheid. 8. Herstel van het platteland in zijn normale functie, zoodat ook de industrie arbeider daar met zijn gezin vestiging kan vin den, waardoor de onvermijdelijke loonsverla ging in de industrie gecompenseerd kan wor den. 9. Onmiddellijk staken van alle pogingen, die de prijsverlaging van de producten in den weg staan, waardoor het reëele loon, ondanks de daling van het geldloon, kan stijgen. Rede prof. Gerretson. Na de pauze besprak prof. C. Gerretson de politieke consequenties, die uit de door den eersten spr. geschetste situatie voortvloeien. Men moet zich, aldus spr. terdege bewust zijn dat de Duitsche tariefpolitiek, vooral nu de natiónaal-socialisten het heft in handen heb ben, niet slechts economische doeleinden na streeft, maar vooral een middel is ter bereiking van bepaalde, met de hoogste Nederlandsche belangen strijdige, politieke oogmerken. Duitschland wil n.l. zijn buurstaten dwingen, tot aansluiting aan een groot midden-euro- peesch economisch politiek blok. Spr. las een dezer dagen in de „Deutschösterreichische Ta- geszeitung" verschenen artikel voor, waarin de aansluiting van Vlaanderen en Nederland, „alles altes Deutsches Land", met hun 10.000.000 in woners aan het „deutsch-germanischen Block" van rond 90 millioen bepleit wordt: „ein xrn- überwindlicher Blóck, wenn er einmal ge- schmiedet ist". Deze buitenlandsche politiek is voor de Nazi's de natuurlijke en noodzakelijke conse quentie van hun binnenlandsche economische tendenzen. Autarkie is onmogelijk binnen de tegenwoordige Rijksgrenzen; zij vereischt een veel uitgebreider territoir op het continent en vooral de beschikking over koloniale grond stoffen. Daarom is de economische beschikking over de deltalanden met hun rij te kolomen in Azië en Afrika eene noodzakelijke voor waarde voor de consolidatie van de nationalis tische revolutie in Duitschland. Dit verklaart het woelen van het nationaal-soc lalisnje in Vlaanderen, in Nederland, in Oostenrijk, waar de politieke maatregelen der laatste dagen een voorzorgsmaatregel zijn tegen een nationaal- socialistische revolutie. Waarin, vroeg spr. ten slotte, zullen wij, tegenover die dreigende gevaren, in de komen- drT periode, kracht tot nationalen. weerstand vinden Door het oprichten van eene partij, die het vaderland zal redden krachtens de zelfde beginselen, waarmede Hitler's partij Duitschland gered heeft Spr. betwijfelde het. In de eerste plaats: zulk een partij zou jaren behoeven om Invloed te oefenen; doch over het lot van Nederland wordt in de eerstko mende vier jaren beslist. Maar zelfs, al war<- dit anders, begeert men in Nedex-land inder daad (zelfs afgezien van de pogroms) een nationaal herstel volgens het Duitsche recept? Daartegenover stelde spr. het standpunt der Nationale Unie^ dat door levendmaking van onze constitutie alle middelen kunnen wor den gevonden tot een nationaal herstel en be pleitte hij de vorming van een Koninklijk kabinet. Er bestaat een diepgaand verschil in tactiek tusschen de N.U. 'en den Nationaal- Soclalistischen Bond. De N.U. blijft eene be weging en streeft in de eerste plaats naar autoriteit: de N.S.B. is eene partij en streeft in de eerste plaats naar majoriteit. Spr. besloot met een peroratie, waarin hij alle nationaal-gezinde groepen opwekte, on danks gescheidenheid en verscheidenheid, een drachtig te werken aan de wedergeboorte van ons volk. Dagen van romantiek Werktuigen voor een rustkuur, geen verkeersmiddelen De bruggen van Parijs hebben hun roman.... gehad. „Sous les ponts de Paris" is heel aardig om te zingen, maar strookt niet meer met de werkelijkheid. Al jaren lang wordt er 's nachts onder de Parijsche bruggen niet meer geslapen. Dat komt in de eerste plaats omdat de politie er waakt, en door een meer verblijdende reden, dat de gelegenheid voor nachtasyl zeer over vloedig is geworden. Trouwens, zoo erg werd er niet onder de bruggen geslapen. Misschien nog in den tijd van het romantisme, maar sinds menscherfheugenis gaan de zwervers in het voorjaar den boer op en blijven dan maar sporadisch in Parijs. Ze komen eerst terug als het koud is geworden en dan is he.t onder de bruggen geen slapen. Natuurlijk zullen er nog wèl eens zwervers zijn, die onder een brug een oogje luiken, maar dan is het in den regel omdat ze er niet op gesteld zijn in het asyl hun papieren te toonen We zijn dus wel ver af van de middel- eeuwsche drukte langs en op de Seine, toen de bruggen aan weerszijden huizen droegen, iets wat zeer schiderachtig blijkt te zijn geweest, volgens de oude gravures, maar wat den pitto- resken uitkijk op de rivier slechts als een voorrecht voorbehield voor de achterkamer bewoners. Geen marken ook meer langs de oevers; alleen altijd nog de bloemen- en de boe kenstalletjes, en wat die laatste betreft, daar verdiep je je zoo in, dat je de heele Seine ver geet. Trouwens daar is nog een andere reden waarom je glad over de Seine heen kijkt, al staan de huizen op de bruggen, den kijk niet meer in den weg en al vormen de prachtigste stadsbeelden ook geen obstakel, dat het uitzicht belemmert, de' rivier ligt zoo diep en de kaden en bruggen liggen zoo hoog, dat de Seine in den afgrond verzinkt. En omgekeerd geldt dus de stelling, dat het niet van een boot xxit is, dat je het meest van het stadsschoon kunt ge nieten. We kunnen ons derhalve voorstellen dat men niet op een „bateau mouche" gaat zitten om de Parijsche beweeglijkheid gade te slaan. Om werkelijk watertoerisme te genieten, moet men buiten de stad komen, in de landelijke dreven achter het Bois en bij Sèvres, in de inder daad indrukwekkende bedrijvigheid van de reeks industriecentra der banlieu, die zich langs de Seine ontwikkelt gelukkig, zonder de boomen te hebben vernield en met voldoend geopende vergezichten om een monumentale stad, een looverrijk heuvelland en een, in zijn allegaarte heel schilderachtig mengelmoes van fabrieken en grauwe behuizingen, en 's avonds bovendien fantastieke. lichtreclames te doen bewonderen. En buiten Parijs zijn er voor alles de eilan den. De heerlijke, lommerrijke eilanden, geluk kig niet groot genoeg voor een stadskwartier en te ongemakkelijk gelegen voor fabrieken. Ik weet niet aan wie we het danken, maar tot dusver zijn behalve bij Puteaux, de Seine- eilanden gespaard. Er is dus nog wel wat te doen voor de reeds zoo vaak veroordeelde „bateaux mouches" en we mogen blij zijn dat ze weer in de vaart komen, niet alleen omdat het dan lente is, maar omdat van jaar tot jaar het doodvonnis wordt uitgesteld. He is het vervoermiddel voor de flaneerders, die eens iets anders willen dan de boulevards, het zijn zelfs uitstekende werk tuigen voor een rustkuur. Maar verkeersmid delen, zelfs verbindingen tusschen' het eene en het andere stadsdeel, zijn ze niet Balzac ten spijt. Balzac hield van de Seine. Hij woonde op de Passy op den hoogen kant en kon van zijn huis in de Rue de Reynouard kijken en steeds als hij- boven de rivier de fantastische wolk- pluimen zag bij .een regen beloovenden zons ondergang, betreurde hij het dat hij niet een bootje kon nemen om op de rivier te gaan toeren. Op een goeden dag lanceerde hij het idee een deel van het Parijsche vervoer over de Seine te leiden. Dat was in den jubel van den triomph van het romantisme, in 1832. Hij schreef aan Rothschild. Hij schreef hem: „Er is een fortuin te maken door de Seine voor het Parijsche vervoer te benutten. Ik wilde wel dat dat fortuin voor een heel groot deel voor mij was en ook voor een weinig voor U. Het aangename zou aan het nuttige zijn te ver binden Een permanente gondeldienst, met gondels van 200 a 300 plaatsen, zouden den ge- heelen dag kunnen circuleerenIk heb een heel plan, welgerijpt. Er ontbreekt mij slechts de nervus rerum, het geld. Wilt u zich met mij vereenigen door aanmijn initiatief uwe millioenen te associeeren We weten niet wat Rothschild geantwoord heeft, we gelooven stellig, dat het Balzac niet om het fortuin, noch om het verkeer, maar om een gondelpromenade te doen wa?. Van Balzac's plan is toen niets gekomen. Hij heeft de „bateaux mouches" niet gekend, waarvan hij zoo gaarne de geestelijke vader was ge weest. Maar wat Rothschild niet aanlokte, ondernam Lynn en toen de Parijzenaars zagen hoe elegant die kleine bootjes zich als melk meisjes of waterjuffers en hoe verder die kevertjes heeten, over het water schoven, wil den ze ook de „bateaux mouches" hebben. Maar dat was pas in 1867. Ze waren in Lyon gemaakt en waren over rivieren en door ka nalen naar Parijs gekomen. Ze hadden een geweldig succes, vooral op de mooie zomeravonden en later moderniseerde de stad Parijs ze en werd het een zeer floris sante dienst op de vrije schoolmiddagen, de Zondagen en de zomeravonden. Feitelijk heeft de oorlog ze den genadeslag gegeven. Ondanks den prachtigen staat van dienst, want in die jaren werden ze gebruikt om Parijs te proviandeeren, vooral van de haven van Rouaan uit met suiker en steenkool. Enkele zijn toen gezonken. Niet met steenkool maar met suiker. En juist in den tijd dat de klontjes uitgeteld werden. De Parijzenaars zijn dat nog niet vergeten, t.w., dat zinken van de suiker; wel den prachtigen staat van dienst. Sindsdien wordt elk jaar gezegd dat de „bateaux mouches" zullen verdwijnen en komen ze elk voorjaar weer in de vaart. Ze zijn duur geworden. Als alles. Ze werken met deficit. Misschien ook wel als alles. Maar ze zijn er nog. En hij mist wat, de vreemdeling, die niet eens het Parijsche watertoerisme, van Parijs naar Surennes, of van het' Lbuvre naar Cha- rento'n, wil probeeren. Een Parijzenaar mag men niet naar Charenton wenschen. Maar met een vreemdeling kan men dat wel doen. Het gebeurt dan in alle argeloosheid. En voor een wérkelijk mooi waterreisje. De tempel Van Yenus. De opgravingswerken betreffende den tem pel van Venus Genetrix in het centrum van hat antieke Rome vorderen thans snel. Er is ia- middels een overvloed van marmeren gevel fragmenten zuilen, kapiteelen en basementen van zeer bijzondere kwaliteit aan het licht ge komen. De leider van deze restauratiewerken, sena- ter Ricci, die dezer dagen een en ander opnieuw heeft bezichtigd, is van oordeel, dat het moge lijk zal zijn, den tempel, althans voor het groot ste gedeelte, in den oorspronkelijken staat tl reconstrueeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2