GEADVERTEERDE ARTIKELEN WOENSDAG 15 MAART 1933 KERKBESTUREN EN ZIEKTEVERZEKERING TREINVERKEER ROTTERDAM DEN HAAG. De ontmoeting SNEEVLIET'S GEVANGENHOE DING, DE NIEUWE SPOORWEGTARIEVEN HAARLEMS KATHEDRAAL KAPITTEL. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN". Hoogeerw. Heeren Boogmans en Sondaal eere-kanunnik. BESTRIJDING HANDEL IN VROUWEN EN KINDEREN. LEVERING VAN WAPENS AAN OORLOGVOERENDE LANDEN. LOONSVERLAGING IN HET GRONING SCHE LAN DBOUWBEDRlJ l\ Met ingang van 15 Mei a.s. 10 ininutendieust. Met de nieuwe dienstregeling, aanvangende 15 Mei a.s., zal, naar „de Forum" meldt, ge. durende den tijd, waarop de forensen tussclien Den Haag en Rotterdam meestal reizen, de treinenloop als volgt zijn: Uit Den Haag (Holl. Spoor) van 7.45 tot S.45, iedere 10 minuten. Uit Rotterdam (Hofplein) van 17.00 tot 18.30, iedere 10 minuten. Voor de forensen zal dit zeer zeker een aan gename tijding zijn, daar een 10-minuten- dienst toch wel een zeer groote verbetering is! De dienst Scheven in gen—Rotterdam viee- versa blijft nagenoeg onveranderd. 663. De secondanten der beide partijen groeten elkaar hoffelijk. Nu het gevaar zoo nabij is krijgt de Directeur het zoo benauwd dat hij flauw valt. 662. De Directeur met zijn secondanten, een Angora-geit en een Zeehond, eveneens. De directeur heeft voorzorgsmaatregelen ge nomen. 661. Jaap met zijn secondanten, Max en Mon sieur Frangois begeven zich naar de plaats van het tweegevecht. En de verkiezingsactie der R.S.l'. De verdedigef van den heer Sneevliet, mr. dr. Beilno J. Stokvis, heeft naar aanleiding van diens gevangenhouding, gisteren een tele gram aan den Minister van Justitie gestuurd van den volgendend inhoud: Client Sneevliet, lijstaanvoerder Kamerver kiezingen Rev. Soc. Partij, is sedert 21 Fe bruari gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam, verdacht van opruiing. Conform het requisitoir van den officier van justitie werd zijn gevangenhouding voor dertig dagen bevolen, bet verzoek tot schorsing van deze gevangenhoudng tegen cautie werd afgewe zen. Hierdoor is practische deelneming aan de voorbereiding van de verkiezingen onmogelijk. Gezien de uitlating van den Minister van Ko loniën in de Kamer, dat de regeering de loyale uitvoering der Kieswet bevordert, en de re geering niet kan beoogen de verkiezingsactie van een bepaalde partij ernstig te schaden, hetgeen het gevolg is van client's gevangen houding, gezien dc omstandigheid dat de de tentie de voorbereiding der verdediging ern stig belemmert, dringt ondergeteekende na mens zijn cliënt er op aan, dat Uw Excellentie den officier van justitie te Amsterdam gelast de opheffing van het gevel tot voorloopigc hechtenis te vorderen. Eeitigc in 't oog vallende verschillen tussclien het nieuwe en oude tarief. In „Spoor- en Tramwegen" lezen we de vol gende bijzonderheden over het verschil tus- schen de nieuwe en oude tarieven. We ont- leenen er het volgende aan „Met ingang van 1 April 1933 treedt in wer king een nieuw Nederlandsch Reizigerstarief, dat zich, wat zjjn inrichting betreft, van het tegenwoordige in dier voege onderscheidt, dat daarin tot één geheel zijn samengesmolten het Ned. Reizigerstarief, het Tarief voor Vacantie- kaarten en het Tarief voor het vervoer van levende dieren, behoorende bij reizigers. Bij een vergelijking van den inhoud van het nieuwe tarief met dien der tegenwoordige tarie ven vallen enkele verschillen op, die van groote beteekenis zijn. In het tegenwoordige tarief wordt gezegd, dat plaatsbewijzen voor buurtverkeer I, II cn III kl. voor een reis heen cn terug op denzelfden dag worden afgegeven op nader aan te wijzen baan vakken. In het nieuwe tarief is bepaald, dat plaats bewijzen voor buurverkeer dagelijks of op nader te bepalen dagon worden verkrijgbaar gesteld voor een reis heen cn terug op denzelf den dag tussclien nader aan te wijzen stations -en voor nader aan te wijzen klassen. Hieruit volgt, dat de afgifte van plaatsbewij zen voor buurtverkeer niet meer behoeft be perkt te blijven tot de dusver daarvoor aan gewezen baanvakken. De mogelijkheid is dus geschapen, om ze bijv. bjj feestelijke gelegenheden te doen afgeven door stations, die niet dagelijks plaatsbewijzen voor buurtverkeer afgeven naar de plaats, waar in het feest plaats vindt. In hoeverre do Ned. Spoorwegen van deze bevoegdheid zullen gebruik maken, dient te worden afgewacht. Marktkaarten III kl., welke tot dusver voor het bezoeken van sommige markten afgegeven werden, zal men te vergeefs in hel nieuwe tarief zoeken, In dc plaats daarvan zullen retour- kaarten voor buurtverkeer afgegeven worden, die, voor zoovéél de stations betreft, welke niet dagelijks plaatsbewijzen voor buurtverkeer naar het marktstation afgeven, alleen voor de III kl. verkrijgbaar zullen zijn, met geldigheid in dezelfde treinen als tot dusver de markt kaarten. Een andere bepaling van veel belang is die, dat de Nederlandsche Spoorwegen voortaan bevoegd zullen zijn ook niet op naam gestelde gezelschapsbiljetten verkrijgbaar te stellen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen dus zelf ge zelschappen kunnen vormen, evenals de auto bus dit doet. In deze richting waren de Spoor wegen overigens reeds werkzaam bij belang rijke sportwedstrijden e. d. De tariefsbepaiingen voor extra treinen zijn geheel en al gewijzigd. Deze bepalingen, waar bij de prijzen per as en per kilometer vast gesteld waren, dateerden uit den tijd, dat er nog nabobs waren die een station binnenstorm den met den uitroep„chef, snel een extra- trein" In het nieuwe tarief zijn voor extra-trëinen genoemd een minimum-bedrag 100 per trein) en een maximum-bedrag (de gewone enkele réis-prijs voor eik der te vervoeren reizigers), de prijs voor den trein wordt met inachtneming van deze grenzen door èc Nederlandsche Spoor wegen vastgesteld. De bepalingen voor het medenemen van die ren in de rijtuigen zijn in zoover gewijzigd, dat voor het vervoer van vogels, kleine hondjes en katjes en andere kleine dieren, welke in mandjes, kooitjes en dergelijke, van niet groo- tere afmetingen dan 20 x 20 X 40 c.M. gesloten zijn, geen vracht verschuldigd is, een maatregel welke door de liefhebbers van vogels en andere dieren met vreugde begroet zal worden. Ook van het tarief voor abonnementskaarten verschijnt een nieuwe uitgave. Dit tarief wijkt, behoudens de wijziging der prijzen hiervoren aangegeven, weinig van het tegenwoordige tarief af. Slechts is meer eenheid gebracht in het be drag der waarborgsom, voor de verschillende soorten van kaarten verschuldigd. Deze waar borgsom zal voortaan bedragen 5 voor een Algerneene Abonnementskaart, 1 voor een Achtdaagsche Abonnementskaart, een Traject- kaart en een Jongeliedcnkaart, 0.50 voor een Ambachtsschoolkaart. De tarieven voor het rechtstreeksch verkeer met buitenlandsche Spoorwegen worden even eens herzienmaar het is de vraag of deze alle tegen 1 April 1933 gereed kunnen zijn. Veel hangt daarbij af van de medewerking der bui tenlandsche Spoorwegen. Naar zich laat aan zien, zullen gereed komen de tarieven voor het verkeer met België, Duitschland, Engeland en Frankrijk en wellicht ook de tarieven met Zwitserland en Italië". J J. DOFFEGN1ES t- In don ouderdom van 69 jaar is overleden de heer J. J. Doffegnies, directeur van de cultuurmaatschappij Panggoongredjo, de Ga- yamsche Cultuurmaatschappij en de Modjo- kerto Stoomtrammaatschappij en commissaris van de Internationale Crediet- en Handelsver- eeniging Rotterdam, de Cultuurmaatschappijen Kali Tello, Alas Tiedek en Pondok Gedeh en van de Nederlandsche instrumentencompagnie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot eere-kanunnik en van het Hoog waardig Kathedraal Kapittel in het bisdom Haarlem den Hoogeerw. Heer L. J. Boogmans, archivaris van het bisdom, alsmede den Hoog eerw. Heer H. C. J. Sondaal, deken van Haar lem. De Hoogeerw. heer Lambertus Josephus Boogmans is den 18en November 1875 te 'sGra- venhage geboren en ontving den 15en Augustus 1899 de H. Priesterwijding. Een maand later volgde zijn eerste benoeming en wel tot kape laan te Alphen a. d. Rijn, welke standplaats hij 14 Februari 1903 verwisselde met Hoorn, den 25 Augustus 1905 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius) en 19 Juni 1909 te Rotterdam (H. Laurentius). Zes jaren later, 10 April 1915, werd hij benoemd tot pastoor van Tholen en 25 Mei 1918 van de St. Jansparochie tc Haarlem. Den 7en Augus tus 1931 moest hij deze laatste functie neer leggen. tot Mgr. Aengenent hem het ambt op droeg van archivaris van het bisdom. De Hoogeerw. Deken Hubertus Carolus Joan nes Sondaal werd den 13en September 1876 in Amsterdam geboren en werd priester gewijd den 15en Augustus 1901. Zijn eerste werkzaam heid in de zielzorg was in de St. Hildegardis- parochie in Rotterdam Noord, waar hij den 31 en Augustus 1901 t.ot kapelaan werd benoemd. Op 30 September 1908 volgde zijn benoeming tot kapelaan van de St. Jozefsparochie te Haar lem en sindsdien heeft hij de bisschopsstad niet meer verlaten. Den 15en Juli 1910 werd hij er rector van de Mariastiehting. terwijl hij den 30sten Augustus 1924 als pastoor terugkeerde in de pastorie van St. Jozef. December 1931 werd hij benoemd tot deken van Haarlem en kort daarop, den 26 Februari 1932 werd hij opnieuw belast met het rectoraat van de Mariastiehting cn Alverna. Onvoorwaardelijke afkeuring door den Bond van Marine-onder officieren, Minister de Geer spreekt op de propagan da-vergadering der Christ, Ilistte A dam PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND, Huldiging nagedachtenis dr. Hoffman en v. d. Hout. PROPAG AN DA-VR IJ HETD EN STEM 'GEHEIM BIJ DE VERKIEZINGEN Dr Minister acht geen aanleiding aanwezig tot het nemen van exf ra-maatregelen. Tiet Tweede-Kamerlid de heer Vliegen Is blijkbaar bevreesd dat bij de komende Kamer verkiezingen voor alle partijen geen volledige bescherming van propaganda-vrijheid gewaar borgd is en dat ook het geheim der stemming voor de kiezers niet is verzekerd. Daarom had hij gaarne gezien dat de Minister de burgemees ters aanmaande dat ze voor alle partijen een volledige bescherming van propagandavrijlieid hebben te waarborgen, o.a. door bet tegengaan van elke molestatie van welken aard ook, door zich te onthouden van elke pressie op zaal houders ter zake van het beschikbaar stellen van lokaliteiten voor vergaderingen en even eens zooveel mogelijk tegen te gaan dat anderen dergelijke pressie uitoefenen. En dat zij, voor zoover zekere vormen van propaganda afhan kelijk zijn van door hen te geven vergunnin gen, deze vergunningen slechts in gevallen van evidente gevaren voor de openbare orde, wei geren. Minister Ruys de Beerenbrouck antwoordt hierop, de komende periode van verkiezingen en voorbereiding daartoe niet als iels zoozeer uitzonderlijks te kunnen beschouwen, dat hij zou meenen daarvoor alleen een aanwijzing aan do in de vraag bedoelde autoriteiten te moeten geven. Hij heeft ter zake van het hand haven van de openbare orde en het waarborgen van gelijke vrijheid voor een ieder te zeer re gelmatige aanraking met de plaatselijke be stuursorganen, dan dat van een afzonderlijke aanschrijving, verband houdende met de ko mende verkiezingen, nut zou zijn te verwach ten. Zulks is te minder het geval, aangezien i" zijn desbetreffende aanwijzingen steeds de ge dachten, in de vraag uitgesproken, ten grond slag liggen. Wat de bezwaren tegen het niet-geheim zijn van dc stemming betreft, wijst de Minister er op dat hij, gezien de verbeteringen, welke be reids werden aangebracht, alsmede in verband met de aandacht, welke door de gemeente besturen ook overigens zoowel aan de inrich ting van de stemhokjes als aan de veiligstelling van het stemgeheim in het algemeen is geschon ken, een aanschrijving zijnerzijds aan de ge' meentebesturen en de voorzitters van sletn- bureaux ten dezen niet noódig acht. CARL SCHURICHT. Men schrijft ons, dat Carl Schuricht, die, zoo ais reeds werd medegedeeld, weder als eerste dirigent voor het a.s. seizoen in Scheveningen is geëngageerd voor den volgenden winter reeds buitenlandsche engagementen heeft gesloten, waaronder voor concerten in Engeland en Scan dinavië. Voorts zal midden Mei in Wiesbaden een groote Oranjeweek worden gehouden, ter gelegenheid waarvan op 16 Mei een feestcon- cert onder leiding van Carl Schuricht met en kel Hollandsche muziek, o.a. van Wagenaar, Voormolen, Dopper, Mengelberg, Landré en van Anrooy wordt gegeven. L. CH- PABON Op 51-jarigen leeftijd is na een langdurige ongesteldheid te Hengelo nog vrij plotseling overleden de heer L. Ch. Pabon, in leven di recteur van het Twentsche Centraal Station voor Electrische Stroomlevering. j. geen afzonderlijk vermogen 'ordt vereischt), komt de Raad van Beroep °®enb°sch tot de conclusie, dat deze Het oogcnblik voor bijzondere maatregelen niet gekomen. Op dc schriftelijke vragen van den heer Albarda betreffende het spoedig nemen van maatregelen van regeeringswege ter verhinde ring van leveranties van wapens en munitie uit Nederland en Nederlandsch-Indië aan oor logvoerende landen, heeft Minister Ruijs de Beerenbrouck bet volgende geantwoord: Daar het aan de regeering bekend is, dat in en buiten den volkenbond internationaal over leg gaande is, ten einde te geraken tot bet vast stellen van een gemeenschappelijke gedragslijn met betrekking tot levering van wapenen en munities naar het Verre Oosten en sommige landen in Zuid-Amerika, acht de regeering het oogenblik niet gekomen om tot bijzondere maatregelen ter zake over tc gaan. WAT KALVEREN WAARD ZIJN De misère op landbouwgebied demonstreert zich herhaaldelijk op zeer verschillende wijzen. Een sterk staaltje van de gevolgen van de ongunst der tijden vernamen wij uit Ierseke, waar een kalf geruild werd voor 80 h.l. aard appelen cn een voer erwtenstroo en een paS geboren stierkalf voor een pakje kleine siga- ren ter waarde van 30 cent. Prins Leopold en prinses Astrid van Belgic op bezoek aan een neger, plantage te Scheut Brig.-Congo Te Groningen heeft een bespreking plaats gehad tusschen de organisaties van Werkge vers in het landbouwbedrijf uit de provincie Groningen en de drie landarbeidersbonden (Chr. Moderne en R. K.) De werkgevers hebben op deze conferentie bet voorstel gedaan de loonen opnieuw te ver lagen en wel voor alle gewone werkzaamheden met 10 pet. en voor allé oogst werkzaamhe den hieronder ook te verstaan het bieten en aardappelrooien met 15 pet. Het vorige jaar zijn deije loonen resp. met 10 en 12'i pet. verlaagd. De arbeiders-organisaties hebben deze ver laging afgewezen. Zij achten deze ongemoti veerd, wijl de steun van de regeering voor tar we- en bietenteelt lïtet onbelangrijk nog is ver hoogd. De werkgevers waren echter van mee ning. dat zelfs met dezen verhoogden steun, de bedrijven nog niet rendabel zijn te maken. Thans zullen besprekingen in eigen instan ties plaats hebben. H. BAKKER, f Op 55-jarigen leeftijd is in het Diaconessen- huis te Arnhem overleden de heer H. Bakker, gep. vlieger-officier, ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, wonende te Wagenitigen. MELKPRIJZEN. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 19 Maart t.m. 1 April 1933 de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptie- melk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 514, 5'A en 5cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 3 cent per liter. T. DE JONG Op 79 jarigen leeftijd is te Groningen over leden de heer T. de Jong oud-schoolopziener in het arrondissement Appingedam en te Gro ningen, oud-lid van den gemeenteraad van Groningen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3