DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS WMFER 56ste JAARGANG VRIJDAG 1Y MAART 1933 No. 16594 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ST. LIDUINA OP HET TOONEEL Veel activiteit in Schiedam Rolschaatsende Graalmeisjes ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. STRAATROOVERS VOOR DE RECHTBANK. Groote partijen rookwaren gestolen. Ook de helers staan terecht. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN KETHEL. VLAARDINGEN MAASSLUIS noteering moutwijn en SPIRITUS 7.75. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bü vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bi) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bi) vooruitbetaling. Losse EXEMPLAREN Zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar ft 5 cents Per stuk. postcheque- en girodienst No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1—6 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties: 6 regels 0.60; 10 regels 1.—, 16 regels 1.60. bi) vooruit, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bU te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinder; ƒ50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. In de viering van St. Liduina s eeuwfeest in Schiedam zal de tooneelkunst een groot aan deel krijgen. Aan alle kanten is men repeteeren en voorbereiden en men krijgt den indruk, dat er in Schiedam geen jongelui meer zijn, die niet zitten te zwoegen op een of andere sprekende of zwijgende rol. Er wordt zelfs op den publieken weg gerepe teerd. d.w.z. de 325 leden van de Schiedamsche Graal oefenen zich momenteel met allen ijver in het rolschaatsen. Zij zullen in het Liduina- spel, dat op 23 en 30 April in het Schiebroek- sche' stadion opgevoerd zal worden, de rol der Schiedamsche heilige moeten vertolken. Tot haar noodlottigen val op het ijs zal dit schaat send gebeuren, en nu heeft men gemakshalve hiertoe de rolschaats gekozen. Maar hoeveel meisjes beheerschten deze sport? En zoo zijn we in de buitenwijken van Schiedam getuige van een fanatieke beoefening der rolschaats- sport, maar omdat men daar nog lang geen matador in is, amuseeren de voorbijgangers zich minder met een perfecte schoonrijderij dan met een komisch mengsel van getuimel, gegil en de schuchtere poging met één voetje. We twijfelen er echter niet aan, of de Schie damsche meisjes zullen eind April het spor tieve gedeelte harer belangrijke rol terdege on der de knie, ja zelfs onder den voet hebben. Wat zal er in Schiebroek eigenlijk worden vertoond? Het Liduinaspel van de Graal zal de beteekenis leeren van het plaatsvervangend lij den. St. Liduina, zoo luidt de les in dit stuk vervat, spaarde een schat van genade voor de wereld op, in navolging van Christus, en daar door redde zij zoovele menschen van haar tijd. Dit strekke der Graal tot voorbeeld, want de taak van deze beweging is de wereldbe- keering, maar daartoe moet zij in de eerste plaats boetvaardig weten te offeren. De tekst van het spel is gemaakt door de Vrouwe van Nazareth mej. Liesbeth Allard, die onlangs naar Londen is vertrokken om daar de stichting eener Graal voor te bereiden. Het eerste en het laatste tafereel „spelen in den hemel". Veelvuldig zal er met dansen worden gewerkt, een experiment, dat in Berlijn met succes bekroond werd. Dan zal er in het derde tafereel, de leerschool van het lijden, een z.g. bewegmgskóor, dat de regie in' casu met „kreupelendans" betitelt, worden uitgevoerd Zooals gezegd zal Schiedam de massale Lidmna-rol weergeven, terwijl Rotterdam de bewaarengelen zal leveren. Aanvankelijk was het plan geweest, alle 15 duizend Graalleden te llten meedoen, doch hiervoor is het sport park te klein gebleken. Mimische tafereelen. Sluip op enkele avonden de groote zaal van «en R. K. Volksbond binnen en ge ziet geheel voor in de zaal aan 'n klein tafeltje een om- vangrijk personage zitten, dat met luide en Ppe stem instructies geeft aan eenige jonge anpen en jonge vrouwen, welke op het too- staan gegroepeerd. Aartsengel, houd je mond.... Ach, dat STRAATAANLEG IN OUD-MATHENESSE Een ton crediet gevraagd In overeenstemming met het advies van den directeur van gemeentewerken en der Com missie voor het Grondbedrijf stellen B. en W. voor, een crediet van 104.000 te verleenen voor straataanleg in Oud-Mathenesse. Dit houdt verband met uitgifte van de bouw blokken tusschen de van 's Gravesandestraat en de Lorentzlaan ten Oosten van de Buys Ballotsingel. De vraag naar grond blijft name lijk nog aanhouden, terwijl alle gronden tus schen de Rotterdamschedijk en de van 's Gra vesandestraat eenerzijds en de Boerhavelaan en de grens met Rotterdam anderzijds zijn ver kocht. De ontvangsten voor het bouwterrein worden op ongev. 250.000 geraamd. De Westertoren te Hindeloopen zal bin nenkort gerestaureerd worden. lijkt nergens. Opnieuw!.... Zijn jullie nou O-"-" v/jviin-urvj UU1C AiVifc* Kreupelen en gebrekkigen?U schaatst aan merkelijk beter dan u gedaan hebt, juffrouw.. Dokter Zonderdank, u moet niet iederen keer.. En zoo gaat het voort, maar onderhand blijkt Frank Luns al aardig opschiet met zijn voorbereiding der mimische tafereelen, wal natuurlijk mede te danken is aan de groote ambitie, welke.de executanten aan den dag leg- Ren. fooals men weet, zullen de mimische tafe- i celen eenige dagen lang voor de bedevaart gangers worden vertoond. Prof. Alphons Ste ger zal dan uit het leven van St. Liduina ver tellen, en telkens wordt dan een passage door een bewegend tableau geïllustreerd. Dit zal acht keeren geschieden, met dien verstande dat de heer Luns vele voorvallen, die Liduina's inwendig leven juist bijzonder typeeren, moest overslaan, aangezien die niet geschikt waren om op deze wijze te worden uitgebeeld. De acht tafereelen zijn onderscheidenlijk: Het wonderbare Mariabeeld en de heilige in de kerk; het ongeluk op de ijsbaan; dokter Zon- derdank's diagnose; de onherkenbaar gemaak te vluchteling; 't bezoek va nden wijbisschop, die den pastoor een terechtwijzing geeft; Li duina als verzorgster der armen; de overval der dronken Picardiërs en tenslotte de apo theose. Voor de indeeling van het tooneel heeft de heer Luns, zooals hij ons meedeelde, zich groo- tendeels aan de schilderingen van Jan Dun selman gehouden. Het doek met al die recla mes er op blijft rustig omhoog, en het voorste gedeelte van het tooneel wordt als een pro scenium ingericht, waar prof. Steger zijn lezing zal houden, terwijl dit door een doek van de rest van het tooneel gescheiden zal worden, wanneer er een nieuw tafereel moet worden opgesteld. Hulde van schoolkinderen. De leerlingen van de hoogste klassen der katholieke scholen zullen een spreekkoor uit voeren, dat door den eerw. broeder Constan- tius B.D.O. is geschreven. Als tooneel zal het terrein achter het nieuwe Broederhuis aan de Warande fungeeren. Met verschillende taferee len wordt het leven der heilige belicht en tel kens zullen daarbij levende beelden worden vertoond. Herauten leiden elk hoofdstuk m, terwijl een koor van ongeveer honderd jon gens en meisjes iederen keer een gezang ten gehoore zullen brengen. Aan deze grootsche huldiging der H. Liduina zullen in totaal on geveer duizend kinderen deelnemen. Mevrouw Pluym, die haar sporen als regis seuse al heeft verdiend, laat de meisjes van den Katholieken Kring Gorzen thans studee- ren op het St. Liduinaspel, dat H. J. Lassooy eenige jaren terug heeft gemaakt, en dat al eens meer in Schiedam, en bovendien ook in Rotterdam en Hillegersberg voor het voetlicht is gebracht. Het spel is speciaal voor dames geschreven, zoodat menige man, die in bet leven van St. Liduina optrad, in een vrouw veran derd werd. Het neefje Boudewijn, dat de hei lige tijdens haar laatste uren (die in de vijfde of laatste afdèeling van het spel worden weer gegeven) bijstond, is vervangen door het nicht je Boudwina. De tafereelen zijn in zes- en vier voetige verzen geschreven en spelen beurte lings buiten en binnen. Voorts zal een patronatendag, welke op 28 Mei ter eere van St. Liduina zal worden ge houden, worden besloten met de opvoering van „De verheerlijking van Liduina", een spel van Th. J. Oostendorp. Het geheel bestaat uit vier bedrijven en het optreden van een „narra tor" ofwel verteller. Een jongenskoor onder leiding van Br. Paduano zal de muzikale ver luchting ter hand nemen. Ten slotte valt nog te melden, dat „het realistisch spel van boete en overwinning", dat onze oud-stadgenoot de zeereer. heer J. Bernard W. M. Möller reeds grootendeels in „Sancta Liduina" heeft gepubliceerd, een grootsch opgezette vertolking zal vinden in Voorburg, waar de schrijver thans pastoor is. De Schiedamsche kunstschilder Willem Adolfs is met de regie belast,terwijl ook de verschil lende onderdeelen door artistieke krachten van naam verzorgd zullen worden. Zoo ziet men, dat St. Liduina vele tooneel- kundigen heeft geïnspireerd en er groote acti viteit ontplooid wordt waar het geldt, haar ter eere, aan de in alle stilte geschreven teks ten gestalte en kleur te geven. ZORG VOOR KATHOLIEKE BLINDEN Woensdagavond 15 Maart vond in de pastorie van pastoor Vis in de Gorzen te Schiedam de samenstelling plaats van een comité, dat de noodige voorbereidingen zal treffen tot het houden van twee propaganda-avonden in het gebouw van den Volksbond op Donderdag 11 en Dinsdag 16 Mei e.k. Deze avonden, waaraan voor het meerendeel blinden zullen medewerken en waarbij de pro- paganda-film van den Ned. R. K. Blindenbond ,.St. Odilia" zal worden gedraaid, hebben ten doel meer bekendheid te geven aan het vraag stuk der R. K. blindenzorg en tevens te komen tot oprichting van een vereeniging voor R. K. Blindenzorg te Schiedam, aan welke vereeni ging dan de evenlueele baten en de te werven donateurs van deze beide avonden zullen ten goede komen. Het comité bestaat uit de dames; M. de Bruin, secr., Overschieschestraat 90; Ernsting-Reijmers Singel 82; Witkamp—Melchers, B. Knappert- laan 100; van Adricheiïi—De Leede, penningm., Groenelaan 35; PluymHoedemakers, Hoog straat, terwijl twee bestuursleden van den Ned. R. K. Blindenbond „St. Odilia", afd. R'dam en Omstreken, t.w. de heeren G. J. v. d. Berg, Agniesestraat 14, R'dam en Joh. Rigetti, Oos terstraat 32c, R'dam, voorloopig in genoemd comité zitting hebben. De heer v. d. Berg is voorzitter van het comité, R. K.. S. V. EXCELSIOR Voetbal Voor Zondag a.s. is vastgesteld; Excelsior—L. én S„ 12 uur, J. v. Heumen; Aeolus—Excelsior 2, 2 uur, J. Goudrian; TOG 3Excelsior 3, 2 uur, B. v. Veen; Excelsior 4 Spartaan 6, 12 uur, P. v. Rijn; B.S.V. 2—Ex celsior 5, 2 uur, J. v. Ardenne. Zaterdag wordt gespeeld: Ignatius c—Excel sior 8, 2.45 uur, J. Vendug; Excelsior 9Spar taan d, 4 uur, P. Pfizer; Excelsior 11Lode- wijk d 2, 2.45 uur, A. Koot. AANBESTEDING Een zetfout deed het voorkomen, alsof de fa. Heijnsbroek en Leenders ten behoeve van den bouw van een nieuw St. Jacobsgasthuis voor 261.000 had ingeschreven. Dit moet zijn 201.000. HET BEZOEK VAN MINISTER RUYS Zooals wij gisteren reeds gemeld hebben, heeft gistermiddag de minister-president jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, met den hoofdinspecteur van de werkverschaffing in algemeenen dienst, den heer Meijer de Vries, onder geleide vari den burgemeester, den heer H. Stulemeijer, den wethouder van onderwijs, den heer J. Dinke- laar, en van den gemeentelijke inspecteur van onderwijs, dr. W. J. Smit, een bezoek gebracht aan de ontwikkelingscursussen voor werk- loozen, waarvan 9 cursussen bijgewoond wer den. De minister verklaarde bijzonder ingenomen te zijn met dé wijze, waarop de ontwikke lingscursussen voor werklooze mannen en vrouwen, welke in totaal bezocht worden door 1700 werkloozen waaronder pl.m. 200 vrouwen, verdeeld over 100 cursussen, zijn ge organiseerd. RECOLLECTIE Hedenavond 8 uur recollectie voor oud- retraitanten in de H. Hartkapel van de St. Liduinakerk, BURGERLIJKE STAND Aangiftfe van 15—16 Maart GEBOREN: Hugo, zoon van J. M. den Ouden en J. van Oudheusden, Brouwerstraat 23 Heiltje, dochter van J. Vink en E. M. van 't Hof, Voltastraat 20 Petronella C. G., dochter van J. van de Vooren en A. Bogerd, Louren- straat 14. ONDERTROUWD: C. Bol 29 jaar en J. B. J. van der Most 21 jaar J. B. G. van Pelt 30 jaar en J. de Jong, 25 jaar J. Suttorp 25 jaar en A. H. Fillekes 20 jaar B. van Meeteren 24 jaar en A. Suttorp 22 jaar A. Delmotte 26 jaar en R. A. Sterk, 25 jaar. GEHUWD: P. Hittinger, 22 jaar en W. Slie- drecht 20 jaar. „NIEUW LEVEN" Woensdagavond hield de pluimvee- en konij- nenlieffhebbersvereeniging „Nieuw Leven" een ledenvergadering, die eigenlijk een voortzetting was van de op 14 Januari j.l. gehouden jaar vergadering. De heer A. Frauendorf werd als lid aangenomen. De thans gehouden bestuurs verkiezing had het volgende resultaat: Gekozen werden de heeren Th. Groeneweg, B. Groen- horst, J. Kolling, M. de Keizer en G. van Kampen. De heer Groeneweg werd door de vergadering ais voorzitter aangewezen. De: overige bestuursfuncties zullen nader worden verdeeld. Na een opwekking van den voorzitter tot getrouw vergaderingbezoek en tot aanwer ving van nieuwe leden werd de geanimeerde vergadering gesloten. HARLOOPWEDSTRIJD OVER 15 K.M. De heer Simon Rosman, de bekende ex-boks kampioen, organiseert Zondag a.s. een hard loopwedstrijd over een afstand van 15 K.M. De start heeft om 12 uur plaats op den Rotterdam schedijk. Er wordt geloopen naar Rotterdam, via Hudsonstraat enz. naar de startplaats terug. De wedstrijd staat onder leiding van den oud kampioen T. Sprong. Na aankomst van den laatsten looper worden er 2000 postduiven los gelaten. Deze wedstrijden worden georganiseerd bui ten den S.B.L.O. om. OPENBARE VERKOOPING Ten overstaan van de notarissen van Meurs en Bos te Rotterdam vond hedenmorgen de openbare verkooping bij veiling plaats van t fabriekspand, thans ingericht als electrische timmerfabrek met open grond en erve aan de Nieuwe Haven 91. Inzet 17.400. Vooor notaris Schaberg alhier werd bij vei ling openbaar verkocht het pand, bevattende een beneden- en afzonderlijke bovenwoning met erf aan den Dirk v. Wassenaarstraat 5a-b. Inzet 6200. De notarissen Roggenkamp te Rotterdam en Schaberg alhier verkochten bij veiling het pand, bevattende een beneden- en afzonderlijk® bovenwoning met erf aan de Brugmanstraat 9a-b. Inzet 5300. DOOR EEN RUIT GEVALLEN Gistermiddag had M. V. uit Amsterdam het ongeluk in een rijdende autobus van de B- E. T. zijn evenwicht te verliezen, toen hij even voordat de bus bij de halte aan de Rotterdam schedijk stilhield, van zijn plaats opstond. Hij viel met zijn rechterarm door een zijruit en kreeg aldus diepe vleeschwonden. Nadat de man aan den politiepost Buitenhavenweg voor loopig verbonden was, zorgde dr. K. voor hechting der wonden. DIEFSTALLEN P. M. O. alhier deed aangiftfe van diefstal van een belastingmerk, dat van zijn fiets, die hij in de gang van de Gem. Openb. Leeszaal had gezet, zou zijn weggenomen. D. v. V. alhier gaf bij de politie aan, dat hij zijn rijwiel, dat in een schuur aan de Cel- siusstraat stond, vermist. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 17 Maart. Aangekomen; Argen" tijnsch s.s. Ernesto Tornquist, met traan van Z. Georgaia via Sandefjord voor N.V. Schie- veem aan de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 17 Maart. Vertrokken: Joeg®' Slavisch s. Korana, ledig naar Rotterdam. WIELRIJDERS EN TRAMVERKEER Bij het rijden ten opzichte van trams zUn de volgende punten in acht te nemen: 1. Langs een stilstaande tram niet P^' seeren, als er niet voldoende ruimte voor de ln- en uitstappende passagiers overblijft- 2. Een tram mag niet links worden inge haald, als men daardoor op de linkerhelft van den weg komt. 3. Tusschen twee elkaar voorbijgaande trams doorglippen, is hoogst gevaarlijk. GEZONDHEIDSRAAD pe 20-jarige loopknecht H. J. H, en de 30-jarige klinker L. de V. beiden gedetineerd hebben terecht gestaan terzake dat zij in de maanden September, October en November te zamen en in vereeniging verschillende feiten van diefstal hadden gepleegd. Het tweetal ging, gezeten op één fiets de stad rond, en, als zij een fiets van een grossier in rookartikelen zagen staan, stapte een van hen van de fiets en ging er dan met de on beheerd staande fiets van door. Zij hadden al spoedig een adres gevonden waar al het gesto- lene kon worden afgezet. Beide verdachten legden een volledige be- kentenis af. H. was in dienst geweest bij een orossier in sigaren en sigaretten. Hij was daar ontslagen en hetgeen door beide verdachten ge stolen werd werd nu gebracht naar een der klanten van H.'s vroegeren patroon, die een sigarenwinkel op den Coolsingel dreef. Het eer ste feit hadden zij gepleegd op 29 September. Toen hadden zij in de Aert van Nesstraat een fiets onbeheerd zien staan van den loopjongen van den grossier van Dongen. Die fiets werd weggenomen en daarmee werd naar den winkel van°den sigarenwinklier De G. aan den Cool singel gereden, die bereid bleek alles te koopen en die ook de kooper is geworden van wat de ver dachten daarna nog hebben weggenomen. In totaal hebben verdachten twaalf van dergelijke diefstallen gepleegd, waaronder een in Den Hpe'waarde van het gestolene overschrijdt de duizend gulden. Een groot gedeelte hiervan is echter door de politie achterhaald kunnen wor den Een groote stapel doozen met de gestolen rookartikelen was als stuk van overtuiging in de rechtzaal aanwezig. Bij het getuigenverhoor, dat liep over drie feiten welke den verdachten bij dagvaarding worden ten laste gelegd, bleek, dat de verdach ten tweemaal een fiets met koopwaar hebben weggenomen van denzelfden loopjongen. Aan verdachte H. was bovendien nog ten laste ge legd, den diefstal van rookartikelen en eau de cologne gepleegd aan den Linker Maasoever. Na °de aflevenig van de gestolen waren, wer den de fietsen weer ergens neergezet, waarna ze door bemiddeling van de politie weer aan de rechthebbenden werden teruggegeven. Het O. M. vertegenwoordigd door mr. E. D. H Schutter bracht hulde aan de politie, voor hét door haar geleide onderzoek. De zaak mag nu heel eenvoudig zijn, maar het is geweldige uitzoekerij geweest, vooral doordat De G. aan vankelijk alles ontkende. Deze beide verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd. Er bestond tusschen bei den een afspraak, zoodat men van diefstal in vereeniging kan spreken. Het feit is zeer ern stig Een tijd lang zijn beide verdachten op straatroof uitgegaan. Er zijn over hen reclas- seeringsrapporten uitgelokt, maar het O. M. acht het feit te ernstig om een voorwaardelijke straf in overweging te nemen. Bovendien is het rapport over H. niet gunstig. De V. is reeds twee maal veroordeeld. Rekening houdend met den jeugd eischte het O. M. tegen ieder 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De verdediger mr. J. v. Vollenhoven, op tredende voor verdachte H. wees er op, dat ver dachte tot deze daden is gekomen door den om«ang met verkeerde vrienden. Pleiter voerde verzachtende omstandigheden aan en verzocht opleving van een voorwaardelijke straf. De verdediger mr. O. Verdoorn, optredend voor verdachte De V. zet uiteen, dat de oor zaak van deze daden ligt bij den heler, dien pleiter een misdadig individu noemde. Pleiter drong aan op een clemente straf. De helers. Vervolgens heeft terechtgestaan de 27-jarige sigarenwinkelier J. de G. gedetineerd wien he ling van de door de vorige jachten ont vreemde rookartikelen, was ten laste gelegd. Die erfenis is geen geluk voor je geweest, aldus begroette de president mr. H. ae üie verdachte. Het was beter voor je geweest, dat je klinker in Dordrecht was gebleven. Verdachte geeft toe, dat hij herhaaldelijk van de vorige verdachten heeft gekocht. Hij had wel begrepen, dat deze niet op eerlijke wijze aan die goederen waren gekomen, hoewel ze hem nooit gezegd hadden, dat het gestolen waar was. Maar je bent er toch eens bij geweest, dat H. een fiets wegnam, merkte de president op. Niet direct, zei verdachte. Het bleek dat de president doelde op den dag dat verdachte samen met H. op één fiets over den Feijenoorddijk had gereden en verdachte was alleen naar zijn winkel gereden. Korten tijd later was ook H. daar gekomen per fiets en hij had tabakspijpen en eau de cologne meege- ibi-aoht. Toen moet verdachte dus begrepen hebben, dat hetgeen hij kocht, gestolen waar was. Verdachte gaf dit dan ook toe. Na dit voor val had hij nog verscheidene andere partijen gekocht. In deze zaak werd H. J. H. als getuige ge hoord. Deze ontkende dat hij en zijn mede dader De V. op aansporing van verdachte aan het stelen zijn gegaan Het O.M. meende tot de overtuiging te mogen komen dat verdachte opzetheling heeft gepleegd Hij kende de beide jongelieden van wie hij de rookartikelen kocht en hij wist dus dat deze daar niet op eerlijke wijze aan hadden kunnen komen. Er is echter niets van gebleken, dat het intiatief van verdachte is uitgegaan. Vol gens het O.M. zijn alle drie even schuldig en het eischte tegen de G. dezelfde straf van 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger van De G. mr. J. W. v. Tricht Jr. uit Dordrecht ontkende in een uitvoerig pleidooi, dat verdachte geen geld zou hebben gehad om zijn zaak verder te drijven en dat hij daarom zijn toevlucht tot deze middelen had moeten nemen. Pleiter verzocht oplegging van een mildere straf en als het even kon een voorwaardelijke straf waarbij dan als bijzondere voorwaarde gesteld moet worden, dat verdachte niet meer in deze omgeving terugkeert, aan gezien hier slechts iemand met een sterk ka rakter zich kan staande houden. Ten slotte heeft zich te verantwoorden ge had de 32-jarige sigarenwinkelier J. A. E. die zich eveneens aan heling zou hebben schuldig gemaakt. Verdachte gaf toe van De V. wat rookartikelen te hebben gekochct. De V. ver telde dit van een faillissement te hebben ge kocht en verdachte had daarnaar niet ver der onderzocht. Achteraf gaf hij toe dat dit onverstandig was geweest, want hij kende de V. die een buurman van hem is, en hij wist dat hij werkloos was en met zijn gezin in kommer volle omstandigheden verkeert. Het O.M. achtte hier schulddelging bewezen. Over verdachte is een zeer gunstig reclassee- ringsrapport uitgebracht, doch het O. M. acht het beter i.n dit geval een geldboete op te leggen en het eischt 50 boete subs. 25 dagen hech tenis. De verdediger mr. De Greef wees in zijn pleidooi op het weinig tactvolle optreden van de politie, die verdachte zoolang in voor-arrest heeft gehouden. Het O.M.; Dat is mijn schuld geweest Mr. De Greef meende dat in vrezekering- stelling hier niet noodig was geweest en als een overdreven maatregel moet worden beschouwd. Pleiter concludeert tot een lichte geldboete. Het O.M. repliceerend zegt, dat men, nu de zaak eenmaal is uitgezocht gemakkelijk critiek kon oefenen, maar men moet bij critiek in het openbaar zeer voorzichtig zijn. Het verwijt van den verdediger kan het O.M. niets schelen. Uitspraken 23 Maart. HET RAADSLID DE BEER 80 JAAR Zondag 19 Maart a.s. zal het R. K. raadslid de heer J. P. de Beer, zijn 80sten verjaardag vieren. De heer de Beer, die zich een achttal jaren geleden in Kethel vestigde, deed in Sept. 1931 zijn intrede in den Raad als no. 3 van de R. K. lijst. Ofschoon de naam de Beer in Kethel een ge heel onbekende was, kwam ons dezer dagen 'n historisch document in handen, waaruit bleek dat ruim 200 jaar geleden een zekere Com. de Beer behoorde tot de „Schepenen der heer- lichheijt Nieuland in de Dorpe en Ambagte Ketel". Verwacht wordt: Krachtige tot matigen Wes telijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk regenbuien, kouder. Lichten op van 's avonds 6.36 tot 's morgens 6.42. R. K. VROUWENBOND. Dinsdag hield Pastoor J. B. W. M. Möller uit Voorburg voor den R. K. Vrouwenbond alhier een lezing over de H. Lidwma. Alereerst gaf de eerw. spreker een levens schets van de Heilige en vervolgens een over zicht van de Kerkelijke toestanden in het al gemeen. Dit jaar zal met grooten luister te Schiedam het 5de eeuwfeest van Lidwina's sterfdag gevierd worden. Op Dinsdag 25 April zal er een bedevaart naar Schiedam worden gehouden, waaraan ook door de leden van den R. K. Vrouwenbond zal worden deelgenomen. Met een hartelijk dankwoord aan Pastoor Möller en een opwekking tot groote deelname aan de te Schiedam te houden feesten, sloot de presidente de bijeenkomst. DAMKAMPIOENSCHAP Om het damkampioenschap van Vlaardingen werden de volgende wedstrijden gespeeld: W. Noordhoek—J. Lucassen 11; G. O. PinckM. de Snayer 1—1; J. Prinsen—A. Starre 1—1; H. KwakkelsteinN. Singer 20; W. F. Ver burg—K. de Ligt afgebr.; M. Dijkshoorn—W. H. Niestadt afgebr. VISCHCONCOURS. De Vlaard. Hengelver. „De Zwervende Vis- scner" hield een concours in de Vlaard. Vaart. De prijzen werden behaald door: 1. J. de Bruin; 2. C. Coens; 3. M. Haddeman; 4. K. de Bruyne; 5. P. v. Oeveren; 6. M. de Bruin; 7. N. N.; 8. Jac. Wijnhorst; 9. A. J. Bakhuizen; 10. J. v. Hulst; 11. A. Roest. Extra-prijzen gewonnen door: P. van Oeve ren en M. Haddeman. EIERVEILING VLAARDINGER-AMBACHT. Aangevoerd waren 5530 eieren, waarvan 5093 kippeneieren, prijs ƒ2,5033.75 per 100 stuks; eendeneieren ƒ22.40 per 100 stuks; 62 ganzeneieren 6 a 7 cent per stuk. VISSCHERIJ Te IJmuiden werd aan versche visch be- somd door: VL. 190, J. Goedknegt ƒ938; VL. 172, C. Poot ƒ740. Binnengekomen te IJmuiden de stoombeu- gers: VL. 204, W. van Zelm; VL. 197, A. van Roon; VL. 114, T. Eygenraam. Na aflevering der visch zijn deze beugers naar hier gekomen om kolen te laden. Iederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. KL Gorzen in het Parochiehuis. Iederen Dinsdagavond van 67 uur repetitie van het kinderkoor van den HL HL Gorzen in het Parocliiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond ,,St Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. leddren Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeeiingsbestuur van den Ned, R. K Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul s d, Putten). Groote zaai van den R. K. Volksbond, lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos Gezellen Schiedam 1 Vc:r- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferen tie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur rewe titie Polyhymnia. R. K- Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R K Gem Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdag te 8 uur cursusavond der R SL E H. B O. in het gymnastieklokaal der Eenw. Broeders, Nieuwe Haven. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ëd, Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. Iederen tweeden Vrijdag der maand bestuu:-s- vergadering van de afd. Schiedam van den Nod. R. K Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", Tusschen 8 en 8.30 uur „klachteD" voor de leden Iederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Anlonius" Van bal;' 8 tot half 9 zitting van bet bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Vrijdag 17 Maart Jaarvergadering van den R. K. Bond voor Grootet Gezinnen. R. K. Volksbond, half 9 uur. Ledenvergadering van „Katholiek Leven", Voordracht door M. v. Woesik van eigen werk. Hotel Beijersbergen, half 9 uur. Donderdag 23 Maart Jaarvergadering der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. R. K. Volksbond, 8 uur. Vrijdag 24 Maart Jaarvergadering van den Dekenalen Jeugd raad. R. K. Volksbond, half 9 uur. Donderdag 30 Maart Ledenvergadering der Oranje-vereeniging. Musis Sacrum, half 9 uur. KOSTELOOZE INENTING. B. en W. maken bekend, dat op Maandag 27 Maart a.s. des n.m. tusschen 4 en 5 uur in het wijkgebouw van het Groene Kruis gele genheid gegeven zal worden tot kostelooze inenting en herinenting van ingezetenen, die zich daartoe aanmelden. CONVERSATIELOKAAL GESLOTEN De afdeelingscommissie van het plaatselijk Crisiscomité voor het conversatielokaal heeft besloten dit na Zaterdag a.s. niet meer open te stellen. nloeaers, zoTgt dat de maaltijden vaD lederen dag de noodige voedingsstoffen be vatten. Zooals gij weet, zijn de bestanddeelen onzer voeding: water, eiwitten, koolhydraten, (meel en suiker), vetten, zouten en stoffen die men vitaminen noemt. Het eiwit wordt in hoofdzaak geleverd door melk, vleeseh, visch en eieren, de koolhydraten door meel, brood en aardappelen, de vetten door boter en vet, de zouten en vitaminen door groen ten en fruit. Zorgt dus dat elk bestanddeel OP het dagelijksch menu in behoorlijke hoe- Teelheid vertegenwoordigd is. GEZONDHEIDSRAAD 18 Maart: Groote Schouwburg, Pas op de verf (Rott. Hofstad tooneel) 8.15 uur Nuts- zaal, Rott. Trio (Volksconcert) 8 uur. 19 Maart: Groote Schouwburg, Vader des Vaderlands (Rott Hofstadtooneel) 8 urn: (voor volw.) Nutszaal, cello-matwée Ennco Mai- nardi, half 3. 20 Maart: Groote Schouwburg Vader des Vaderlands (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur (voor volw.) - Ridderkerk, Matthaeus Passion (Ex celsior) half 8. zee roept. Tentoonstellingen: Rotterdam- sche Kunstkring, werken van H. Reuchlin-Lu- cardie (tot 27 Maart). - Toonkamer Ad. Don ut-witte de WitLstraat 22c, werken van Joh. Ph L. Roder en van Willem Hardenberg (tot 30 Maart). SCHIEDAM, 17 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. 1 Moutwijn Moutwijfl per H.L. ad 46 pet. Spoeling Spoeling f 0.80 a 0AM>. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1