AMSTERDAM-BATAVIA VISA-VERSA. AJ AAR GROOTER SNELHEID EN MEER COMFORT. WNttT'f „Contact!" Dat is het korte, felle bevel, waar mede iederen Donderdagmorgen een der K. L. M. gezagvoerders op Schiphol zijn drie motoren in beweging commandeert; dat is het laatste sein, waarop iederen Vrijdagmorgen een zus termachine te Batavia den razenden aanloop neemt voor den terugsprong naar het Moeder land. „Contact!".... Wanneer dit commando, uit de cockpit gegeven, niet zoo zuiver technisch was, zou het sterk zinnebeeldig zijn. Behalve een sein, waarop de motoren hun duizeling wekkende omwenteling, hun jagende ademha ling beginnen, is het nog een motto, waarmede telkens een ijlbode opklimt naar vlieghoogte en zijn koerierdienst tusschen twee deelen van het rijk begint. Ongeweten zijn de banden tusschen Moederland en Koloniën nauwer aangehaald, sinds die luchtexpresse over de landen jaagt, geladen met geschreven gedachten, hartelijke of zakelijke, maar in ieder geval het hunne bij dragend tot meer en beter contact. Iedere week vliegen er brieven mee van de moeder aan het kind, dat in de Koloniën een werkkring vond: de gouverneur-generaal krijgt zijn mail uit het moederland met de regelmaat van een gewone interlocale verbinding; de za kenman, die noodzakelijk in Amsterdam moet zijn, laat zich in negen dagen van Batavia daar heen brengen. Contact! In de landen, waar de blauwe vogels der K. L. M. passeeren, ziet men naar boven met de vriendelijke verwondering, als passeerde er een goede vriend, van wien men wist, dat hij komen zou. Contact De Hindoedichter Rabindranath Tagore vloog met Evert van Dijk en Viruly en roemde het kleine land met z'n héél-groote prestaties. Contact De Indië-lijn werd een prachtige expresse- dienst voor de tusschenliggende landen en van Bangkok, Jodpoer en Mersa Matroe vliegen post en passagiers mee naar Rangoon, Djask of Athene. Contact De jubileum-vlucht. Wanneer u dit leest, koerst Beekman met de „Kwartel" van Marseille naar Amsterdam en heeft misschien het contact van zijn drie mo toren op Schiphol reeds afgezet. Een jubileum- vlucht is met deze aankomst volbracht. De tocht van de „Kwartel" was immers de honderd ste retourvlucht, sinds een geregelde dienst op de Koloniën werd geopend. Er zijn jubilea herdacht, die minder stof tot denken gaven, dan deze vlucht Amsterdam— Batavia, v.v., een vlucht, die zich in niets on derscheidde van de negen-en-negentig vooraf gaande,dan dat het de honderdste was. Dit jubileum werd ons aanleiding tot dit ar tikel over de Indië-lijn der K. L. M. en haar plannen tot verdere exploitatie. waar het gevaarlijke zand ouder de vensters voorbijschuift als een verstarde branding Honderd koene tochten hebben de K. L. M.-piloten volbracht, half de aarde rond. Over oerwouden, waai de onherbergzaam heid bij K.M>' 's voorbij rolt, ein deloos. Over zee- en, waar stormen en moesson-regens dreigen, over ber gen, waar mist en ijsformatie op de toestellen de ge vreesde vijanden zijn. Over woes tijnen, waar het ge vaarlijke zand on der de vensters voorbijschuift als een verstarde branding. Maar zij ronken ook voorbij over blinkende pagoden, met vergulde spitsen, flikkerend, als verre bakens in de zon, over blauwe zeeën en tropische plantentuinen, over exotische bouw werken en langs historische kusten. Wie we ten wil, waar het Aardsch Paradijs gelegen heeft, moet eens een enquête houden onder de Indië-vliegers der K. L. M. Zwervend door de zon, vrij en fier als de adelaar, ontheven aan den sleur der dagelijk- sche dingen, met den horizon in een cirkel om Indië-vaarders in de vaart en riep herinnerin gen wakker aan de dagen der groote compagnie. De eerste zorg der K. L. M. was het bepalen der route. De aangewezen baan, als zijnde de kortste, 11360 K.M. zou zijn geweest AmsterdamBerlijn, Astrakan, Turkestan, over het Hymalaya-gebergte, Deli, Medan, Batavia. Maar er waren verschillende factoren, die aan leiding gaven om van deze route af te wijken, waarbij de meteorologische en economische wel het zwaarst wogen. Hierom zocht men een twee de route, die over Turkije liep, doch de hard nekkigheid van dit land, dat klaarblijkelijk in Luchtfoto van Bangkok een der vaste halte's op de Indië-lijn. zich heen. wordt men vertrouwd met de staal kaart van Gods wondere schepping, die men uit de lucht eerst goed leert zien en begrijpen.... Het tempo der ontwikkeling. Sinds van der Hoop op den lsten October 1924 zijn contact-commando gaf en met zijn K. L. M. machine voor den eersten tocht Am sterdamBatavia startte, heeft de luchtlijn op Indië zich in een snel tempo ontwikkeld. Scholte en Geyssendorfer, twee oude rotten van de K. L. M. en mechanicien Weber, die nu nog „duimt" bij iedere machine, die van Waal haven vertrekt, waren de volgenden, die drie jaar na den tocht van Van der Hoop met van Lear Black een retourvlucht naar Indië maakten. Nieuw pionierswerk van superieure kwaliteit. Voor de heenvlucht hadden zij der tien dagen noodig, voor den terugtocht veer tien. Kort na hen startte luitenant Koppen met de „Postduif", de eerste driemotorige van de Indië-lijn, en volbracht de uitreis in negen, de (thuisreis in tien dagen. Dan volgen de proefvluchten elkander snel op, mede mogelijk geworden door het feit, dat in 1928 de K. N. I. L. M. werd opgericht en verschillende machines van deze zuster-maat- schappij naar Indië konden worden uitgevlo gen. Van dien tijd dateert de groote zorg. die de K. L. M. aan de Indië-lijn heeft besteed. De weg was bereid, vooroordeelen waren wegge nomen, met energie werden de laatste hinder palen uit den weg geruimd. Er was een naam op te houden. De maat schappij begon de exploitatie van de langste luchtlijn der wereld en met lecde oogen zag men hier en daar haar snelle ontwikkeling. Het kleine land aan de Noordzeekust bracht nieuwe zijn isolement zijn kracht zoekt, was aanleiding, dat ook hier de route weer moest worden ver legd. Meteorologische factoren in Midden- Europa en boven den Balkan waren aanleiding, dat ten slotte voor de wintermaanden nog een afwijkende route moest worden geprojecteerd. Aanvankelijk was de keus der route nog feeul- tatief. De thuisvliegende piloot kreeg te Athene telegrafisch advies, of hij over Boedapest, Halle- Leipzig en Berlijn, of via Rome en Marseille zou vliegen, terwijl voor de uitgaande machines te Amsterdam de route werd bepaald. Maar de ervaring, opgedaan in den winter 1931—1932, was oorzaak, dat voor 1932-1933 een vaste zomerroute Mei—November) en een vaste winterroute (NovemberMei) werd be paald. Het materiaal. Minder zorgen baarde de vraag, welk ma teriaal voor de lijn gekozen moest" worden. De K. L. M. is de eenige maatschappij, dié de toe stellen van haar dienst beschouwt als een schip, dat met dezelfde bemanning uit en thuis gaat. Een der gunstige gevolgen van dit systeem is al direct het grooter verantwoordelijkheidsge voel, dat de gezagvoerder heeft. Om economi sche reden week de K. L. M. ook af van het stelsel, dat wordt toegepast op de Engelsche en Fransche koloniale luchtlijnen, waar gedeel ten van den tocht afsluitend worden gemaakt met landvliegtuigen, watervliegtuigen, trein en boot. Het blijft immers steeds voordeeliger- om met zes machines de diensten van een geheel jaar te vliegen, dan om op verschillende sta tions toestellen te laten staan, die toch ook onderhoud vragen, wanneer zij niet worden ge vlogen. En de resultaten van ruim twee jaar zijn er om te bewij zen, dat de ge volgde methode buiten gewoon geschikt is. Evenzoo met de keuze van het vliegtuigtype Aanvankelijk werd gezegd, dat deze route met watervliegtuigen bevlogen dien de te worden. Mede omdat dit vliegtuigtype verre van econo misch is in het gebruik, zag de K. L. M. hier van af en de statistiek 20.000 vlieguren zon der noodlanding buiten een vliegveld tengevolge van motordefect, onderstreept duidelijk genoeg de veiligheid, waarmede de drie-motorige Fok kers vliegen, waarmede men met deze machines zwerven kan over de Middellandsche Zee, de woestijnen van Sinai of de jungles van Bur- mah. Toen op den lsten October 1931, juist zeven jaar na de eerste vlucht naar Indië, de veer- tiendaagsche dienst in een wekelijkschen werd veranderd, had de K. L. M. een aantal F VII b's en een aantal F XII's in de vaart. De toe stellen van het eerste type werden al heel spoedig te klein, zoodat zij uit den Indië-dienst werden genomen om plaats te maken voor groo- tere, snellere machines. Thans vliegen op de Indië-route de nieuwste producten der Neder- landsche vliegtuigenfabriek, type F. XVIII, waarvan een doorsnee-teekening hierbij is af gedrukt. De machine is toegerust met drie mo toren Pratt en Whitney Wasp C., ieder van 425 F K., die aan de machine een kruissnelheid van 200 K.M. per uur geven. De cockpit is uit gerust met de nieuwste vindingen, terwijl een moderne radio-installatie zorgt voor een voort durende verbinding met de grondstations. De machine biedt nog plaats voor vier pas sagiers, die zich in gemakkelijke stoelen uit- schuifbaar tot ligstoelen kunnen installeeren met meer comfort dan in eenig ander vervoer middel te vinden is. Naast de zorg voor de motoren heeft de boord- mechanicien ook de zorg voor de passagiers, voor wie hij steward-diensten vervult. In de cabine immers is nog een kleine scheepskeuken, waar verfrissende dranken en koude spijzen worden bewaard. Vroeger namen passagiers en bemanning de lunch mee uit de hotels, waar zij hadden overnacht, maar de proviandeerings- methode, die de hotels er op na hielden, waren oorzaak, dat de K. L. M. het gezonder oordeel de zelf voor de lunch te zorgen. Maar al te vaak immers ging de gérant uit van het stand- Dunt: het brood is wel oud en de kip is wat taai uitgevallen, maar als 't gemerkt wordt zijn ze al ver genoeg uit de buurt Naast het vervoer van passagiers blijft echter het belangrijke punt der Indiëlijn de maildiens en het goederenvervoer. Immers, de eerste op zet was reeds gericht en zelfs uitsluitend, op het postvervoer. Maar zeer bewust heeft de K. L. M. vrij spoedig de bakens verzet en een gemengd vervoer als doel van haar vluchten op Indië ingevoerd. Daarom is het eigen ij oo niet juist meer. thans nog voortdurend te spre ken van de Indische postvluchten, zooals het in het algemeen nog geschied. Vooral, daar he goederenvervoer van en naar tusschen ïggen e stations en ook het passagiersvervoer op kortere trajecten aanmerkelijk toeneemt. Nu is sedert eenigen tijd een nieuw plan ter sprake gekomen, dat beoogt, met een u ra snel vliegtuig postdiensten op Indnes te vl e- gen. Daarbij rijst echter allereerst de vraag, of het wel verantwoord is, op zulk een lam, traject, dat toch zeker geen sinecure is ook al vliegt de K. L. M.er met een betrouwbaar heid van een expressetrein, alle comfort aan boord op te gaan offeren aan de snelheid. Aan sluitend hierop komt de tweede vraag, of het beslist noodig is, de post in zoo snel tempo te gaan vervoeren. Tot nu toe is er nog nooit gepoogd, de geschreven gedachte sneller over te eraan brengen dan de menschen. Ware dit wel het geval, dan hadden wij al lang een snellen torpedojager in de vaart, die uitslui tend postdiensten onderhield tusschen het moe derland en de koloniën. Ten slotte zal zoowel de machine als de bemanning uit de praktijk te bewijzen hebben, in hoeverre dit pogen be- teekenis voor de toekomst bezit. Als men weet, dat de K. L. M. met haar keurbende van pilo ten van haar bemanning slechts vier Indië- vluchten per jaar vraagt, afgewisseld met een vacantie van twaalf dagen in Bandoeng en een week in 't moederland, waar na een dienst van zeven we ken op de Europeesche lijnen volgt, dan beseft men duidelijker, hoe twijfel achtig de mogelijkheid wordt, om met een be manning van drie personen, in een vliegtuig, uitsluitend op snelheid gebouwd, een groot aan tal diensten naar de verre Oost te vliegen. De voorzichtigheid, waarmede het comité Vlieg tocht Nederland—Indië zich over deze plannen uitlaat, is voor den bezadigden leek het sein, om voorloopig af te wachten. De praktijk zal moeten bewijzen, in hoeverre dergelijke plan nen rendabel zijn en een verbetering blijken. De Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de P.T.T.-begrooting voor 1933 roert even een tweede plan aan, dat in ver band staat met de luchtverbinding met Indië, n.l. de Zeppelin-plannen, waarvoor een syndi caat voor luchtschepenverkeer met Neder- landsch Indië in het leven werd geroepen en de sportvlieger van Tijen sinds eenigen tijd bij de bemanning van den „Graf Zeppelin" werd in gedeeld, om de technische zijde van dit systeem van luchtvaart te bestudeeren. De Memorie van Links, een luchtfoto van Schiphol, het uitgangspunt der Indië-vluchten. In het midden: het inladen van de laatste post voor Indië. Rechts: Mersa Matruh, mid den in de woestijn, aan de Afrikaansche kustOnder: de Schwe Dagon Pagode, van Rangoon. Foto's bij dit artikel wer den welwillend door den foto-technischen dienst van de K. L. M. afgestaan gebracht. Deze machines hebben een intrekbaa* landingsgestel, dat nog meer dan de Townend- ringen, die om de motoren der F. XVIII werden aangebracht, aan de snelheid zal ten goede komen. Daarnaast zullen het volgend jaar veel grootere machines in den dienst worden inge legd, de Fokkers F. XXXVI. Deze machines Het vliegveld van Medan, als eerste lucht haven op Nederlandsch gebied, die de luchtreiziger na zijn tocht over Azië aandoet. Op den voorgrond het paleis van den sultan van Dehli. Meer naar boven het vliegveld met de loodsen. Antwoord zegt echter nadrukkelijk, dat de plannen daartoe thans nog niet in een stadium verkeeren, dat het mogelijk zou zijn, postver voer met zulk een verbinding reeds thans in nadere beschouwing te nemen. Daarom zouden wij niet gaarne onderstrtepen, wat vorige maand in eenige weekbladen werd gezegd, dat bij het luchtschip de toekomst ligt. Voorloopig is het vliegveld snel en comfortabel genoeg en de vlotheid, waarmede de moderne machines Radio-installatie aan boord van een Fokker F XVIII van de Indië-lijn. op ieder vliegveld neerstrijken, en er weer loskomen wettigen deze opinie volkomen. Naar grooter snelheid. Wat in het vliegtuig zelf aan snelheid en comfort veranderd kan worden, heeft wel de aandacht en met recht. Dit heeft ook de K. L. M. ingezien. Sneller machines beteekenen groo tere etappes en korter reisduur. Meer comfort aan boord beteekent meer passagiers. Dat een luchtreis naar of van Indië voor een gezonden passagier thans niet vermoeiend is, bereikt de K. L. M. ten koste van de snelheid. Zij heeft haar keuze der etappes laten bepalen door het feit, dat zij passagiersdiensten vliegt en dus moest voor een regelmatige onderbreking van de reis worden gezorgd. Dit klopte niet altijd precies met een anderen maatstaf, n.l. den re gel, dat de machines haar dagtraject beëindigen, om de controle der motoren nog bij daglicht te kunnen doen geschieden. Maar dit kon ge vonden worden met de haltes voor het innemen van benzine, waar voor bemanning en passa giers gelegenheid tot. verfrissching wordt ge boden De nieuwe plannen der K. L. M. zijn geheel gericht op grooter snelheid en aangenamer ver blijf aan boord. Nog dezen zomer worden nieu we toestellen van het type F. XX in de vaart bieden plaats aan zestien reizigers, die iede* in vier compartimenten worden ondergebracht. Zij worden uitgerust met vier motoren, die in den vleugel worden gemonteerd waarmede da weerstand, die motorgondels, nog altijd moeten hebben, tot een minimum wordt teruggebracht, zoodat de kruissnelheid wordt opgevoed tot 225 K.M. per uur. Aan de bemanning van vier personen wordt in deze toestellen een vijfden toegevoegd, een origineelen steward, die zijn zorgen uitsluitend aan de passagiers kan wij den. Aanvankelijk zal de reis met deze machines nog zeven dagen duren, doch men verwacht, dat dit zeer spoedig op zes zal worden terug gebracht. En dan zal de K. L. M. nog niet stil zitten. De grondorganisatie, een der meest gewichtig® factoren voor het veilig en snel bevliegen van een luchtlijn, zal dan een herzieningsbeurt krij gen. Wanneer alle terreinen voor nachtlandin gen geschikt zijn gemaakt, de radioservica, waarop zulk een belangrijk deel der navigatie berust, is uitgebreid enhet vervoer van post en passagiers dergelijke pogingen wettgt, zal ernstig worden aangestuurd op het eind doel, dat de maatschappij zich voorloopig heeft gesteld, in vier dagen met haar moderne Indië- vaarders den tocht te maken. Als intusschen professor Piccard met het stratosfeervliegtuig al die plannen tenminste niet in duigen heeft geslagen. Hoe de ontwikkeling der luchtvaart in de toekomst zal verloopen, is een der vele ondoor grondelijke problemen van onzen tijd. De Im perial Airways te Londen werken plannen uit voor snellere machines, waarbij post en pas sagiers afzonderlijk worden vervoerd. Ultra snel passagiersvervoer, met ultra-hooge passage- prijzen is bij die maatschappij eveneens eelt vraagstuk, dat ernstig overwogen wordt. Blij kens mededeelingen in Fransche luchtvaart tijdschriften bestaat aldaar een verdacht-groote belangstelling voor de Nederlandsche Zeppe' in plannen. Marseille werd genoemd als eindpunt van dezen nieuwen dienst, doch het heet. dat dit op vrij groot verzet van militaire zijde is gestooten. En onomwonden wordt de veronder stelling geuit, dat slechts met contra-prestaties verlof "zou worden gegeven tot het overvliegen van Fransch gebied. Zoo raakt onze verbin ding met het overzeesche deel van ons gebied in het middelpunt der internationale belang stelling. Voorloopig echter zweven onze blauwe Fok kers nog onbetwist over alle landen, fier in de zon en rechtaf op het doel en dwingen de be wondering af voor de groote organisatie van een klein land. Als dat in eigen land maar al tijd genoeg wordt gewaardeerd.... v. d. B. IE VLIEGENDE HOLLANDER.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5