I MINISTER VERSCHUUR VOOR DE EERSTE KAMER. SUS tSSL SJJS ZtfSfSJXSb**"s DONDERDAG 23 MAART 1933 ZWAKKE GRONDEN. MAX EN ZIJN VRIENDEN „WEER HET WAPEN VAN BROODROOF". t VERLOREN LIEFDE. WILLEM DE ZWIJGER- HERDENKING. Nationale volkslnilde te Delfi op den Tweeden Paaschdag. VREDES-PRIJSVRAGEN. Tot de reis besloten. HOOGE RAAD. VERVOER OP DEN RIJN, ELBE EN ODER. Alleen door Duitsche schepen Steunmaatregelen van de Duitsche regeering voor de binnenvaart. de klompenindustrie. VEEL LOF VOOR ZIJN BELEID. Verweer tegen de Duitsche handelspolitiek. Vergadering van V oensdag INDISCHE POSTVLUCHTEN Door het Bestuur van de Afdeelmg Rot terdam van den Katholiek-Democratischen Bond is een manifest verspreid, dat, gericht tot de Katholieken, de gronden meedeelt, waarop de tot dezeri Bond toegetredenen gemeend hebben de Katholieke Staatspartij te moeten verlaten en den Kath. Dem. Bond oprichten. Twee redenen worden daarvoor opge geven: vooreerst de negatieve politiek, ge voerd door het extra-parlementaire Kabi- net-Ruys de Beerenbrouek, en vervol gens dè verwerping van de groote Haagsche millioenen-motie door den Partijraad. Hoe zwak deze beide gronden zijn, blijkt aanstonds als wij ze maar even bekijken. Dat de Katholieke Staatspartij verant woordelijk wordt gesteld voor „de negatieve politiek" van een extra-parlementair kabi net, is al onjuist, gesteld, dat de tegen dit kabinet aangevoerde grieven zelfs voor 100 pet- juist waren- Zij heeft met dit kabinet niets te maken gehad- Natuurlijk zal men hiertegen aanvoeren, dat de Katholieke Kamerfractie dan toch maar dit kabinet gesteund heeft, althans geduld. Ook al ware deze grief voor 100 pet. juist, valt daarmee dan te rechtvaardigen, dat men tracht de Katholieke Staatspartij te vernietigen? Want daarop stuurt men aan, naar in het Manifest ook rondweg er kend wordt. Er waren dan misschien rede nen geweest, om er i n de Katholieke Staa - partij paar te streven, deze 30 Katlh kamer leden door 30 betere te vervangen. Maai juist door uit de Kath. Staatspartij weg te loo- pen, heeft men allen invloed op de samen stelling van de toekomstige Kat.b. Kamer- fractie prijs gegeven. Iedere gezonde logica is hier zoek. Zelfs als de geopperde grieven tegen Kabinet en Kamerfractie voor 100 pet. juist waren. Wat ze natuurlijk niet zijn. Maar daarover gaat het thans niet. Al even zwak is de op de tweede plaats aangegeven grond voor de afscheiding. Niet alleen zwak, maar zelfs totaal onjuist. Het. is volstrekt, onwaar, dat de Haagsche 750 millioen-motie door den Partijraad zou zijn verworpen. Zij werd door de voorstel lers, althans door de verdedigers ervan, vóór de stemming ingetrokken. En dat wel op aanraden van den Voorzitter van den Partijraad, die kort saamgevat dit betoogde: Deze motie, die een geheele folio-blad zijde druks beslaat, is zoo uitgebreid en omvat zoovele zaken in-eens, dat het voor den Partij-raad onmogelijk is, om anders dan na grondige voorbereiding, daarover een meening uit te spreken, waarvan gezag zou kunnen uitgaan. Zij ging o.m. over een langdurig en goedkoop krediet voor wo ningbouw, over werkverruiming, over een staatsleening van 750.000.000 gld. uitsluitend voor dit doel. Nagegaan zou moeten worden, hoeveel meer geld de Staat nog voor andere doeleinden zou moeten leenen (bijv. hoe veel 100-millioenen voor Indië). Voorts, welke de economische gevolgen van een zoo danig groote kapitaal-onttrekking aan de maatschappij op het economisch leven ver moedelijk zouden zijn. Maar als de Partij raad op deze gronden deze motie zou ver werpen, dan ware dit te betreuren wegens het vele goede, dat ongetwijfeld in deze mo tie was belichaamd. Daarom ried hij de voorstellers aan, in het belang van de zaak, die zij voorstonden, om het niet tot een stemming te laten komen. En na deze raadgeving werd de motie ingetrokkenen dus niet verworpen. Ziedaar de waarheid. En daarom stellen we met nadruk de vraag: hoe kon nu het verloop van deze zaak in den Partijraad een redelijken grond opleveren, om uit de Kath, Staatspartij te treden? Hoe weinig grond hiervoor aan wezig was, wordt wel het best bewezen door het jeit: dat juist zij, die als Haagsche afge vaardigden tèn Partijraad deze motie met. zooveel talent en warmte verdedigd hadden, niet uit de Staatspartij zijn gegaan! Het hier besproken Manifest besluit met een sophistische redeneering over de een heid der Nederlandsche Katholieken op staatkundig gebied. Hoe komt men eraan zoo redeneert men dat wij die eenheid zouden willen verbreken? Het tegendeel is waar. „Ook wij zoo staat er met vette letters in het Manifest ook wij willen niets anders dan een staatkundige eenheid der Nederlandsche Katholieken". En het wordt een „minderwaardig strijdmiddel" genoemd, wanneer gezegd wordt,'dat het Katholicisme door het uittreden uit de Kath. Staatsparty schade zou kunnen lijden. Het zou misschien de opstellers van dit manifest tot juistere gedachten kunnen brengen, wanneer zij zich eens ernstig deze vraag stelden: waarom Z.H. de Paus, die de Encycliek Quadragesima Anno uitvaardigde, waaraan deze opstellers terecht zoo groote waarde hechten, waarom zouden even zeer onze Nederlandsche Bisschoppen in zulke sterke bewoordingen en met zooveel nadruk op het bewaren van de eenheid aan dringen, als verbreking daarvan door hen Voor het Katholicisme niet zéér schadelijk "werd geacht? Voor eenige dagen namen we een artikel over uit het „Huisgezin", waarin dit blad de leugens in het „Volksblad" ontmaskerde over een geval van broodroof te Vught.. Het „Volksblad" is teruggekomen op hetgeen het „Huisgezin" had geschreven, waarop onze Bossche collega opnieuw van ant.wooid dient. Het schrijft: „Het socialistisch „Volksblad komt teiug op hetgeen wij schreven in ons nummer van Dins dag 14 Maart naar aanleiding van een artikel in dat blad „over het. wapen van broodroof Het „Volksblad" had geïnsinueerd, dat wet houder Grossouw te Vught het arbeiderslid van den Gemeenteraad W. van der Pas „tot de orde zou hebben geroepen", omdat dit, raadslid bij de verkiezing van een commissielid op een can- didaat van de moderne arbeidersbeweging had gestemd. Wij hadden beide partijen gehoord, do zaak objectief weergegeven, en de leugens van het socialistische blad over „broodroof en „machts misbruik ten voordeele van de R. K. Staats partij" ontmaskerd. Het „Volksblad" beschuldigt ons nu van gen scheldpartij en schrijft dan verder: „Nu men den naam van ons blad aan wil randen, zien wij ons genoodzaakt den naam mede te deelen van dengene, die verteld heeft dat het gesprek tusschen de heeren Van der Pas en Grossouw in den door ons gepubli- ceerden vorm heeft plaats gevonden. Het is de heer Van der Pas zélf, die 'top veront waardigden toon mededeelde aan onzen par tijgenoot L. Rubens, secretaris van den Bos- schen Bestuurdersbond. Als het „Huisgezin", de „Maasbode" enz. zooveel journalistiek fatsoen bezitten, dat zij hun lezers van deze opening van zaken op de hoogte brengen, mogen zij tevens de vraag beantwoorden hoe het komt. dat de heer Van der Pas lid van de R. K. Arbeiderspartij" 1), zooveel „tammer" in zijn uitingen blijkt te zijn geworden, nadat hij met den heer Gros souw. lid der R. K. Staatspartij, gesproken heeftl" Wij hebben weer letterlijk geciteerd, evenals wij de vorige maal het geheele artikel van het „Volksblad" in extenso overdrukten. Zóó royaal is het socialistische blad met ons ant woord niet geweest! Zóóveel „politiek fatsoen" bezitten wij! Wat nu de bewering van het blad betreft, dat v. d. Pas zelf aan „partijgenoot" Rubens be doeld gesprek zou hebben meegedeeld, en nog wel op verontwaardigden toon! dat is een nieuw leugentje van het rose orgaan. De heer v. d. Pas, wien we het geval voor legden, deelde ons mede, dat hij geen onder houd met Rubens heeft gehad, hij had niet eens de eer, den drager van dezen iliustren naam te kennen! Wat is dan wel het geval geweest? Onlangs sprak de heer v. d. Pas in een rijwiel werkplaats in de Vlasmeersche straat te Vught over de pas gehouden raadsvergadering en over de benoeming van arbeidersleden in de werkverschaffingscommissie. Van der Pas ver telde in den loop van dit gesprek, dat hij bij de benoeming er een van elke partij genomen had, en dat hij in een gesprek met wethouder Grossouw ook gezegd had. op den socialist te hebben gestemd. Het gesprek liep tusschen van der Pas en den eigenaar van bedoelde rijwiel zaak, maar een zekere Rubens, die zich daar ook bevond, hoorde het gesprek aan! Hij brief de het gauw over aan den Bosschen correspon dent van het „Volksblad" een erg jongmaat je die het „gewichtige" feit wereldkundig maakte onder de bekende onware titels. We hebben den heer v. d. Pas ook de vraag ter beantwoording voorgelegd, hoe het komt, dat hij zooveel „tammer" is geworden. De heer v. d. Pas verklaarde ons, dat hij absoluut niet „tammer" is geworden en ook niet behoefde te worden, daar hetgeen het „Volks blad" o.a. wat broodroof betreft, debiteerde, leugenachtig was; wel is hij schuw geworden voor deleugens der S.D.A.P.!" 1) De heer v. d. Pas is geen lid van de R. K. Arbeiderspartij, maar lid eener plaatselijke R. K. Arbeiders-kiesvereeniging. (Red. Hsg.) DERDE ORDE-STUDIEDAGEN. Van 23—25 Mei te Tilburg. Evenals het vorig jaar zullen ook dit jaar Derde Orde Studiedagen worden gehouden. Zij worden dit jaar georganiseerd te Tilburg van Dinsdag 23 tot en met Donderdag 25 Mei. Priesters, leeken, mannen en vrouwen zullen in de verschillende bijeenkomsten onderwer pen inleiden zooals. Pranciscaansche gezins actie: a. in eigen gezin; b. in andere gezinnen; Ons idealisme; liturgische gebedsgeest in de Derde Orde; vorming onzer novicen en radica lisme. Het geheele program staat in de nieuwe „Tertiaris" afgedrukt. Er was een tyd, dat de heer Mac Donald en Mussolini leden waren van de socialis tische internationale. Hoewel socialist op hun wijze, werden ze als volwaardig „party- genoot" erkend door de Nederlandsche S,D. A.P. Het ligt nog versch in het geheugen, hoe Mac Donald als labour-premier van Engeland door dik en dun in de roode pers werd verdedigd. Nu hebben beide mannen het socialisme den rug toegekeerd. Mac Donald is als Ju das uitgespoten en Mussolini is de stichter Hoort nu „Het Volk": De bourgeoisie behoeft niet meer haar heerschappij te verbergen achter den luister van een troon. Mijnheer ment zelf. Parvenu's als Mussolini en Mac Donald beschikken over het lot van de wereld. Als Mac Donald te Rome komt brengt hij uit beleefdheid een korte visite aan den koning en den Paus, maar meer dan een ledige vorm is het niet' In de raadkamer worden de dragers van het verleden niet toegelaten. Het blad voegt er bij, dat „deze nieuw bakken diplomaten" aan de volken slechts e®n illusie van veiligheid geven. Tweeërlei mag hier zéker wel worden op gemerkt. Vooreerst de schampere wijze, Waarmee hier over gewezen arbeiders wordt geoordeeld. Kan men er in ernst aan twij- eien, dat een man als Mac Donald den e wi'? Mac Donald, die een der weini gen was, die in de oorlogsjaren tegen de oorlogshetze inging? J,ervoIgens; „Het Volk" meent, dat het be- aan den Paus een beleefdheidsvisite is, zonaer meer. Best mogelijk, maar 't is wel jammer voor de wereld! En 't is dan ook meteen de meest perfecte weerlegging van aanklacht, dat de Paus den oorlog had moeten voorkomen. v 5°e 1moet.de Paus wat doen als de staats lieden hem in hun raadkamers niet toelaten? i j "^ben aan die staatslieden ge leerd den moreelen invloed te miskennen yan het hoofd der katholieke Christenheid? Op initiatief van het Dietsch Studenten Ver bond en met medewerking van het Nationaal Jongeren Verbond en van plaatselijke af dee lingen van het Algemeen Nederlandsch Ver bond zal. gelijk men weet, op 17 April, Tweeden Paaschdag. te Delft een centrale en openbare volkshulde aan de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje worden ingericht. De Wilhelmus van Nassouwe-Commissie, welke door genoemde organisaties met de voorbereiding van deze hulde werd belast, verstrekte ons op een pers-conferentie <je volgende inlichtingen hieromtrent: Het programma. Het. programma voor de herdenking is thans vastgesteld als volgt: 13 uur kranslegging Gp het graf, waarbij ds. J. J. Stam zal spreken over: Prins Willem als Leidsman. Intusschen Beiaardspel. 12.30 uur: Plechtigheid op de Markt. Deze zal bestaan in: 1. Wilhelmus, le strophe. 2. Rede Generaal C. J. Snijders: Prins Willem, Vader des Vaderlands. 3 Koorzang: O, Heer die daer des Hemels Tente spreyt (Valerius Ge- denckklanck)4. Rede Ant. van Duinkerken: Prins Willem's beteekenis voor alle Nederlan ders. 5. Rede Drs. H. Brugmans: Prins en Volk 6. Wilhelmus, laatste strophe. 7. Rede Dr. a Jacob: Prins Willem's ideaal; ons ideaal. 8 Koorzang: Waar een volk leeft, leeft een recht (René de Clercq, deze bundel is niet in den handel, doch te verkrijgen op het secretariaat door storting van 0.75 (giro 181672), vermel ding waarvoor! 9. Aflegging van de belofte van trouw. 10. Wilhelmus, 6e strophe. 11. Onthulling van den gedenksteen. 12. Afmarsch met vaan dels en bloemengroet langs dezen steen door alle deelnemende groepen en personen, op rnu- ziek van de aanwezige muziekvereenigingen. Einde der plechtigheid 16 uur. De hulde zal niet slechts bestaan in het ge zamenlijk luisteren naar sprekers, koorzang en beiaardspel, doch ook in gezamenlijk doen, door zang en gezamenlijk uitspreken van de woor den van trouw, die bewaard zullen blijven op den in den kerkmuur te onthullen gedenksteen Een afmarsch van de Markt met vaandels en bloemengroet voor den onthulden steen zal het eind zijn van dezen gedenkdag. Een gezamenlijke stoet naar de Markt en kranslegging door alle deelnemende groepen bij het grafmonument van den Prins, zooals eerst in de bedoeling lag, is practisch onuit voerbaar gebleken. De commissie zal, verge zeld van afgevaardigden van alle vereenigingen en plaatsen, te voren een krans leggen. Na af loop echter zal het Koor van de Nieuwe Kerk in gereedheid zijn gebracht om ook de andere deelnemers in groepen langs het monument te laten gaan. Waar het de eerste maal is, dat in Nederland een dergelijke openbare plechtigheid wordt in gericht (bij de Amsterdamsche hulde in 1923 en bij den Vaandelgroet in Den Haag in 1939 werden slechts van te voren bepaalde aantallen afgevaardigden van vereenigingen toegelaten) doet de commissie een dringend beroep op aller medewerking. Wie zich te voren opgeeft door storting van 25 cent op giro 181672 ftnej Schenk-Rotterdam) met vermelding deelneming Delft, ontvangt het speldje en het programma en is verzekerd van een behoorlijke plaats 0p de Markt. Luidsprekers zullen het gesprokene over de geheele Markt hoorbaar maken en de ordemaatregelen zijn van dien aard, dat ieder deelnemer de plechtigheid aldaar kan bijwo nen: getooid met het deelnemersspeldje zal men zich den weg tot de Markt door politie en orde commissarissen gebaand zien, mits niet in eao van politieke richting getuigende kleedij, want dit zal dien dag in Delft niet worden geduld. Op grond van reeds gedane toezeggingen worden zeker 20.000 deelnemers aan de hulde te Delft verwacht. De Nederlandsche Spoorwegen hebben voor de reis naar Delft op 17 April hun prijzen tot minder dan de helft gereduceerd voor ieder, die drie dagen te voren bij den plaatselijken vertegenwoordiger der Wilhelmus van Nas souwe-Commissie of bij den Stationschef ter plaatse een. retour naar Delft aanvraagt. Het vormen van gezelschappen is dus niet roodig- EEN PLECHTIGHEID IN DE PAUSELIJKE HOOGESCHOOL VOOR KERKMUZIEK- Men seint ons uit Rome dt. gisteren Hedenavond vond in de Pauselijke hooge- school voor kerkmuziek de inwijding plaats van het nieuwe, door een Amerikaansche, me vrouw Ward, den Paus ten geschenke gegeven orgel, met een concert door professor mgr. Manari. Een vijftal kardinalen en verscheidene pre laten, benevens een groot aantal genoodigden woonden de plechtigheid bij. De H. Vader volgde het concert in zijn ap partementen, waar het per radio werd over gebracht. SR. ALOYSIA- f ïn het Moederhuis der Eervv. Zusters Fran ciscanessen te Dongen is inden ouderdom van 83 jaar in haar 64ste jaar der professie over leden de Eerw. Zuster Aloysia, in de wereld mej. Johanna Kuijpers. Zij was de oudste zus ter der Congregatie. ONZE BADPLAATSEN. Ook Noordwijk gaat voor het komende bad seizoen over tot vermindering van de prijzen De Mij. „Noordwijk aan Zee" heeft voor het Palace-hotel, Oranje-hotel en Pavilion Atlantis de prijzen zoo gesteld dat zij geen hinderpaal meer kunnen vormen orn de vacantie in eigen land door te brengen. Pension, diner, lunch en kleine consumpties zijn aanmerkelijk afgesla gen. TOURNEE MARION KERBY EN JOHN NILES Het is het Conc.bur. J. Beek gelukt de ver maarde negervertolkers Marion Kerbv en John Niles die hier twee jaar geleden met hun ,,Ne- gro-ExaRations, Kentucky Mountain tunes etc. etc. zulk een enorm succes mochten oogsten, begin April wederom voor een tournee naar Holland te engageeren. jaar heeft Marion Kerby in Plantages aan de Mississippi Delta zoodat rtfnw aegerV°lksliederen verzameld, komt nu met nieuwen rijken buit tot ons VRIJAF VOOR MILITAIREN OP 1 MEI. In de legerorders is opgenomen een minis- terieele kennisgeving, waarbij, in verband met de viering van den verjaardag van H. K. H i rinses Juliana dit jaar op 1 Mei, is bepaald, dat dien dag na 1 uur dienst als op Zondag zal worden verricht. Hetzelfde geldt voor de onder het departe ment van defensie ressorteerende burgerlijks rijksdienaren. De deelneming van Nederland. Op de vredesprijsvraag „Hoe kan de jeugd op de universiteit en scholen medewerken aan de verwezenlijking van de Vereenigde Staten der Wereld?", uitgeschreven door de ,New History Society" te New-York (132 East 65th Street) op 1 November 1932 bleken bij slui ting op 1 Februari 1933 389 opstellen te zijn in gekomen. 190 Universiteiten en scholen waren vertegenwoordigd terwijl uit. 26 landen van Europa ingezonden was. Nederland zond 16 op stellen 111 afkomstig van 14 onderwiis-instel- lingen. J 67.9. De directeur heeft Max en Monsieur Frangois uitgenoodigd hem naar zijn bureau te vergezellen. „Mijne heeren", zegt hij, „gij zijt- bevriend met den apenkoning; gij moet mij helpen. Die zoogenaamde consul- generaal is 680een brutale aapMidden in zijn zin blijft de directeur steken, want eensklaps treedt Jaap binnen. „Bent u nu bereid uw verontschuldigingen aan te bie den vraagt hij. „Zoo niet, dan sta ik er niet voor in, dat er geen tweede kokosnoot- raid zal plaats hebben". 681. Eindelijk stemt de directeur erin toe naar het apenland te gaan om vrede met den koning te sluiten. Max en Monsieur Frangois zullen hem vergezellen. „Komt mee", zegt hij, „dit is mijn luxe-luchtschip, waarin wij de reis zullen maken". Voordracht raadsheer. De Hooge Raad der Nederlanden heeft de volgende voordracht ter vervulling van een vacature in dien Raad aan de Tweede Kamer der Staten Generaal doen toekomen, teneinde daarop te kunnen acht slaan bij het maken der nominatie voor de vacature van een Raads heerplaats, ontstaan door de benoeming van den Raadsheer dr. L. E. Visser tot vice-presi dent van dien Raad: le dr. G. A. Servatius, vice-president van de arr. rechtbank te Amsterdam; 2e dr. J. E. van der Meulen, vice-presideni van de arr. rechtbank te Utrecht; 3e dr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het gerechtshof- te Amsterdam; 4e dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, directeur- generaal van de belastingen; 5e. dr. F. J. A. Hij ink, rechter in de arr.- rechtbank te 's Gravenhage; 6e. dr. F. G. Scheltema, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. MR, B. BARON VAN HARINXMA THOE SLOOTEN. Naar wij vernemen is de gezantschapssecre taris mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten bestemd om binnenkort naar Angora te vertrekken teneinde op te treden als tij delijk zaakgelastigde der Nederlanden in Turkije. Baron van Harinxma was laatstelijk in de zelfde hoedanigheid te Oslo werkzaam. TENTOONSTELLING MOEDER EN KIND TE 'S HERTOGENBOSCH. Er is door de beheerders van 't waarborgfonds v. d. tentoonstelling „Moeder en Kind" besloten, tot meer aantrekkelijkheid en tot dekking der kosten, om naast de tentoonstelling „Moeder en Kind" te 's Hertogenbosch in zeer beschei den vorm een feestpark toegankelijk te stellen, hetwelk als zoodanig geheel gescheiden en on afhankelijk van deze tentoonstelling en haar bestuur onder leiding komt te staan van een door beheerders van het waarborgfonds „Moe der en Kind" benoemde feestcommissie. AANKOMST MAIL. De mail van Indië, China en Australië per Eng. s. Rajputana wordt Vrijdag 24 Maart, 6 uur v.m,, te Marseille verwacht. Men seint ons uit Duisburg d.d. 22 dezer: De nationaal-socialistische organisatie heeft gisteravond te Duisburg-Ruhrort een verga dering voor alle belanghebbenden bij de Rijn vaart, belegd. De leider der N.S.B.O. Giehn uit Berlijn, voerde het woord over de actueele pro blemen der binnenscheepvaart. Hij kondigde o.a. maatregelen aan. die de Duitsche regee ring spoedig zou nemen, teneinde de binnen scheepvaart te steunen. Volgens de mededeelingen van Giehn zal de rijkskanselier vandaag een rijkscommissaris voor de Duitsche binnenvaart benoemen, die tot taak zal hebben, in de noden van de binnen vaart te voorzien. In de eerste plaats zal een verbod van gedwongen verkooping van schepen ter voldoening van schuld, voor den duur van minstens 6 a 12 maanden worden uitgevaar digd, terwijl ook de aflossing een jaar kan worden uitgesteld. Drie hypotheekbanken heb ben zich reeds met deze maatregelen accoord verklaard. Voorts zullen de rentevoet en de be lastingen en de sluisgelden worden verlaagd. Teneinde schippers wier schip hersteld moet worden, tegemoet te komen, zal het rijk een bedrag van drie millioen mark tegen een zeer ia<jC rente beschikbaar stellen. De binnen- scheepvaartwet zal worden herzien en de ver ouderde bepalingen zullen eruit verdwijnen. Verplichte nacht- en Zondagsrust zal worden ingevoerd. Wat de kwestie van het sloopen der scheeps- tonnage betreft, werd heeds onderhandeld met verschillende hypotheekgevers. Van Nederlandsche zijde is men reeds bereid voor 35 pet. met een dergelijk plan accoord te gaan Met de Duitsche banken wordt nog on derhandeld. Het sloopen dient natuurlijk ge paard te gaan met een verbod van het bouwen van nieuwe schepen. Op het Duitsche gedeelte van den Rijn, op de Elbe en op de Oder zullen Duitsche ladingen slechts door Duitsche schepen mogen worden vervoerd. De ladingen, die uit het buitenland komen zullen eveneens door Duitsche schepen vervoerd moeten worden. Voor het geheele Duitsche stroomgebied zal een rijksscheepvaart- bond worden gesticht. Fen bevrachtingscommissie zal de tarieven en maximum vrachten vaststellen. De minimum vrachten moeten den betrokkenen een minimum bestaansloon garandeeren. De rijksspoorwegen zullen gedwongen worden de tegen de binnen vaart «erichte tarieven op te geven en speciale tarieven in te voeren voor het vervoer van vrachtgoederen naar de havens voor do binnen vaart. Om steunmaatregelen verzocht. In verband met het feit, dat de toestand in de klompenindustrie steeds moeilijker wordt, heeft de heer Fleskens aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid verzocht, of deze bereid is dezen tak van nijverheid hetzij door contingenteering van den invoer, hetzij door het. treffen van bijzondere maatregelen te steunen, ten einde te voorkomen, dat tal van klompenmakers hun werkplaatsen zullen moet- ten sluiten en met hun arbeiders aan de werkloosheid worden overgeleverd? VOORJAARSCAMPAGNE AARDAPPEL MEELFABRIEKEN. Men verzoekt ons opneming van het volgende bericht: Naar aanleiding van berichten in sommige bladen, die den indruk hebben gewekt, als zouden alleen de door den Regeeringsconurus- saris voor de aardappelmeelindustrie aangewe zen fabrieken, aangesloten bij het A. vB. een voorjaarscampagne mogen draaien, wordt ui Den Haag medegedeeld, dat aan de particulie re fabrieken en de vrije coöperatieve fabrieken in dit opzicht geenerlei dwang is opgelegd. Zij zijn volkomen vrij al of niet een voorjaars campagne te houden. Verder komen in de bladen advertenties voor, waarin aan de leveranciers van aardappelen een le uitkeering wordt aangekondigd van 60 per 100 K.G.. evenals in het najaar van 1932 is uitgekeerd met verder een mededeeling aan het slot, dat een maalloon geheven wordt van 0.15 per 100 K.G. Voor oningewijden schijnt dit niet duidelijk, gezien sommige pers berichten, waarin alleen van een uitkeering van 0.60 wordt gesproken, doch de aftrek aan maalloon wordt vergeten. Door den Regeeringscommissaris is bepaald, dat voor het verwerken"van deze aardappelen door alle fabrieken gelijke voorwaarden moeten worden gesteld, ongeacht of men aandeelhou der is of niet. Zoo zal van alle leveranciers een maalloon worden geheven van 0.15 per 100 K.G., zdbdat de le uitkeering practisch in plaats van 0.60 maar 0.45 per 100 K.G. zal bedra gen, terwijl het zeer de vraag zal zijn of deze eerste uitkeering door een tweede zal kunnen worden gevolgd, gezien de tegenwoordige marktpositie van het aardappelmeel. INVOER VAN VEE IN BELGlë- Onze Brusselsche correspondent seint: Van morgen af is de invoer van herkauwen de dieren langs de tolkantoren Clinge, Paal, Station en dorp wegens mond- klauwzeer tot nader bevel verboden. STERFTE AAN INFLUENZA. BRONCHITIS EN PNEUMONIE. Het aantal sterfgevallen aan inüuenza, bron chitis en pneunomie in de 46 gemeenten met •neer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Ja nuari eene bevolking van 3.928.542 inwoners, voorgekomen gedurende de week van 12 tot en met 18 Maart bedraagt aan influenza 9, bron chitis (acuta, chronica) 11, bronchopneumonie (capillaire bronchitis) 47, lobaire pneumonie (croupeuze pneumonie) 5, pneumonie zonder meer 24. Totaal 87s Aangezien ook het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Econo mische Zaken en Arbeid aanving met de woorden: „Vele leden verklaarden, dat zij ten zeerste ingenomen waren met het beleid van den Minister", behoeft het geen verwondering te baren, dat Excellentie Verschuur ook bij de mondelinge behandeling veel lof heeft gehoord. En deze lof kwam niet alleen van den kant der Katholieken niet minder dan zes katholieke senatoren toonden hun belangstelling maar de eerlijke bewondering kwam ook van den vrijz. dem. heer Westerdijk en van de twee christelijk-historische sprekers. Zoo zei baron de Vos van Steenwijk, een familielid van den voorzitter, dat hij geen behoefte gevoelde aan een Minister van Landbouw, want dat deze Mi nister méér voor den landbouw had gedaan dan in jaren geschied was. En de heer ter Haar ver borg zijn bewondering niet voor de groote werk kracht en de groote zaakkennis, die de Minister had getoond bij heel het beheer van zijn reus achtig departement. Om met den landbouw te beginnen, waarover de heer Ruyter een zeer goede rede gehouden heeft, de Minister staat hier voor ontzaggelijke moeilijkheden. Moeilijkheden, welke men met geen vast plan kan bestrijden omdat, zoodra men een plan gereed heeft, de omstandigheden weer geheel veranderd zijn. Als een benauwend visioen staan nu bijvoorbeeld de vele overtol lige koeien voor den Minister. Deze heeft, toen hij zijn Crisiszuivelwet ontwierp, natuurlijk niet gerekend op een handelspolitiek in Duitsch- land, welke den waanzin bedenkelijk nadert. Handelspolitiek, waarvan de bewindsman, in antwoord op den heer Ruyter heeft gezegd, dat de Regeering haar zal beantwoorden „met alle wapenen", met „elk krachtig optreden, waar van zij doelmatigheid inzietDaar is geen moed voor noodig, aldus de bewindsman, inaar men moet zich realiseeren, wat de consequen ties kunnen en zullen zijn van een economischen oorlog met het Duitsche Rijk. Men doet voor den landbouw vele denkbeel den aan de hand, de heer Ruyter ontwikkelde uitvoerig zijn idee van invoerrechten op gra nen, dat hij boven een graan monopolie pre fereerde, maar dat daaraan ook de noodzaak van de productiebeperking vastzit, wil men het prijsniveau handhaven, bewees de Minis ter met het eierenvoorbeeld. De heer Ruyter heeft tegen de agitatie rond de Varkenswet, deze verdedigd en er, aan de hand van een eenvoudige berekening op gewezen, dat zij aan de boeren een steun van bijna 20 millioen per jaar verschaft, laag berekend. Wij gelooven. dat deze berekening inderdaad aan den zeer lagen kant is. Inmiddels zal de fokkerij nog met een derde beperkt moeten worden en dit geldt ook voor de koeien, waarvan er 200.000 a 300.000 teveel zijn in verband met den belemmerden uitvoer naar Duitschland. Hoort, men al de moeilijke agrarische pro blemen de heer Ruyter herinnerde ook nog aan den nood der hypotheekboeren dan be grijpt men, dat hij en baron de Vos van Steen- wijk, die het blijkbaar best met elkaar kun nen vinden, ook in hun afkeer van het socia listisch getheoretiseer, waartegen de katholieke afgevaardigde trouwens een geharnast ver weer richtte, om een zoo sterk mogelijke afdee- ling landbouw vragen op het departement. Bei den willen een directeur-generaal. Maar als men dan van den minister hoort, welke quali- teiten zoo'n ambtenaar zou moeten hebben van een „deus ex machine" sprak de bewinds man, vraagt men zich af, of zulk een genie te vinden is. En als zoo'n man er is en hij zou worden benoemd, hoe stelt men zich dan in de practijk de samenwerking met den minister voor? Als deze een zelfstandig man is, kan men zich zoo indenken, hoe hij in bepaalde geval len zal opschieten met zulk een genialen dienaar. Trouwens, waarom hebben de minis ters Ruys de Beerenbrouek en Kan zich altijd zoo mordicus tegen de aanstelling van een Di recteur-Generaal verzet? Zij achtten dien niet noodig. Is er vroeger in de Tweede Kamer geen directorium van landbouw geopperd met wisselend praesidium? Aan dit denkbeeld mag wel eens worden herinnerd in dezen tijd van bezuiniging. Al zijn de salarissen der hoofd ambtenaren niet bijster groot de minister herinnerde daar terloops aan een rol spe len ze toch wel. Het is trouwens niet alleen de landbouw, die de aandacht vraagt- Handel, scheepvaart en industrie staan er ook bitter slecht voor. De eenige, die daar blijkbaar geen zier van be grijpt-, is de soc.-dem. heer Danz, die (zonder antwoord af te wachten) de verkorting van den arbeidstijd stond te verdedigen met een gezicht alsof er van crisis geen sprake was en of zijn partijgenoot dr. v. d. Waerden er niet ernstig tegen heeft gewaarschuwd nog op het laatste congres der S. D. A. P. Zeker, de crisis behoeft niet alle sociale wetgeving stil te zetten, zooals de Minister on middellijk toegaf aan den heer de Bruyn, die van oordeel is, dat deze tijd juist gelegenheid biedt nieuwe rechtsvormen te scheppen, een standaaiB. waajonder de naties produceeren, met welke wij op de wereldmarkt moeten con- curreeren. Dat soms zelfs gesloten bedrijven met dien standaard rekening moeten houden, bewijst de arbeidstijd in hotels en café's. Deze is bar hoog, de Minister geeft dit den heer de Bruyn direct toe, maar hoe wil men zwaarder lasten leggen op een bedrijf, dat er al zoo aller slechtst voorstaat? Hier is de arbeidstijd niet zoo gemakkelijk te regelen als bij chauffeurs, waar men tot nog toe geen kans had gezien den werktijd te controleeren- Voor dit toezicht heeft de nieuwe directeur-generaal van den arbeid echter een middel gevonden en zoo is voor onze autobestuurders, mede in het algemeen belang, het ergste leed geleden. Van dit ergste leed in den vorm van nacht arbeid zijn de bakkers lang geleden verlost. Omdat hij vreest, dat dit leed zou kunnen terug- keeren, wanneer hij verkoop van versch brood vóór 10 uur vrij zou laten, verzet de Minister zich tegen den door den heer ter Haar geuiten wensch naar het versche kadetje bij het ont bijt. Daartegen blijken echter nog meer be zwaren te bestaan, b.v. verruiming van het ge bruik van klein brood en daarmee verhooging van het prijsniveau. Men staat trouwens telkens verbaasd, hoe veel kanten er zitten aan schijnbaar heel een voudige oplossingen. Dit ondervond b.v. de heer IJsselmuiden, die een warm pleidooi hield voor regeeringssteun aan de steenindustrie, welke er zoo slecht voor staat en die hij geholpen achtte met drie en halven ton. De Minister berekende echter, dat er drie kwart millioen zou noodig zijn om per jaar 1250 arbeiders aan het werk te houden in een bepaalden tak van steen-in- dustric en men zou dan nog indirect een nabuur treffen, n.l. België, dat bij ons steenen invoert, maar ook een goede afnemer van een deel onzer producten is. Dat de Minister overigens niet bang is, be wees zijn herhaalde verwijzing naar de komen de machtigingswet en in verband daarmee naar het in Duitschland tot stand gekomen „Handels- klassengesetz" en de in Engeland uitgevaar digde „Agriculture Marketing Act beide ge richt op prijsvorming. Ook de contingenteering zal zonder dogmatiek worden toegepast „Ge zond opportunisme" had de heer de os van Steenv.ijk gevraagd en de heeren de Bruyn en Blomjous zijn het er over eens, dat invoer beperking onze industrie ook moet helpen door dezen abnormalen tijd, waarbij de eerste op de draadnagels wees. Voor een en ander zal de Minister voorheh- ting noodig hebben en zoo kwam de heer Ser- rarens te spreken over den Economischen Raaa. Deze zal er vóór de verkiezingen, dus vóór einde April zijn. antwoordde de Minister, maar ook voor dit'college blijkt Z. Exc. te tobben met de vraag, wie het presidentschap ervan moet waarnemen. Het is merkwaardig, dat wij een heel verbond van nationaal herstel een half dozijn fascistische organisaties rijk zijn met natuurlijk allemaal groote mannen, maar dat de Regeering en de Kamers zc blijkbaar maar niet voor het oprapen hebben! De heer Mendels hield een lange rede over wat hij meende, dat een algemeene dispensatie was van den algemecncn maatregel van be stuur. bedoeld bij art. 1637 S. tweede lid sub. I van het B. W. Wat dit schijnbaar onuitgespro ken pleidooi bij een civiele zaak hier te maken had in zulk een majesteuzen vorm, is ons niet duidelijk geworden. De minister bracht de zaak tot haar proporties terug door de simpele mede deeling, dat een dispensatie „voor zooveel noo dig" natuurlijk geen algemeene dispensatie is. maar een voor de reglementair omschreven be palingen, waar men niet van mag afwijken. Als de rechten der arbeiders, die bij de fondsvor ming belang hebben, werkelijk zouden worden geschonden door den afgevochten d.ispen- satievorm, zou er wel eerder van zijn gehoord, want er bestaan er al 39. En voor de jurispru dentie bezwaren maken, dan zal men een strin genter formule moeten zoeken. Et waren nog eenige replmk-lustigen, maar de begrooting zal spoedig z.h.s. zijn aangeno- AUvU Wu X CLUvSVUFlIlvli 1" Ct-Jl dwang, zooals de heer Westerdijk zei, waaraan vroeger niet gedacht werd. Maar de voorzitter van het Katholiek Werkliedenverbond ziet de moeilijkheden, welke nu aan een verkorting van den arbeidsduur verbonden zijn en als de heer Serrarens deze verkorting verdedigt als een der middelen om uit de crisis te komen, dan blijkt uit zijn interruptie tijdens het mi- nisterieele betoog daarover, dat deze afgevaar digde op een internationale regeling het oog heeft. Maar hiermee staan wij weer aan het begin der kwestie, want de moeilijkheid is im mers, hoe zulk een internationale regeling be reikbaar is. Zoolang zij er niet is, zullen wij rekening moeten houden met den levens men. DE ACTIE TEGEN DE FILM „MORGENROT". Mcu amuseerde zich op Het Rembrandtplein. Men meldt ons uit Amsterdam: De lust. om tegen de film „Morgenrot" te de- monstreeren was gisterenavond aanmerkelijk bekoeld In het Rerobrandt-theater is het vrij wel rustig gebleven. Slechts een paar menschep die onder de tweede -voorstelling begonnen te schreeuwen zijn eruit gezet. Wel was het op het Rembrandtplein druk, doch er waren meer nieuwsgierigen dan herrieschoppers. Veel kans hebben de laatsten niet gekregen, want de politie hield voortdurend de menschen in beweging. Enkele malen joegen bereden agenten samen scholende troepjes uiteen. In alle gevallen hebben de cafes er wel bij gevaren. Zeer veel lieden waren er speciaal op uit gegaan om vanaf een caféraam veilig het schouwspel van chargeerende politie-agenten te kunnen gadeslaan. Zij hebben gisteravond geen waar voor hun geld gekregen, hoewel men hel toch reeds als een heele voldoening gevoelde een bereden agent in een sukkeldraf achter een paar vluchtende opgeschoten jongens te zien jagen. Er heerschte aldus ecu gezellige stemming óp het Rembrandtplein. De 20-jarige kantoorbediende, die Maandag te A'dam tijdens de tweede voorstelling in het Rembrandt-theater op vermoeden van brand stichting werd gearresteerd, is gisteren na door den Officier van Justitie te zijn gehoord, naai het Huis van Bewaring overgebracht. De „Pelikaan" (terugreis) is van Djask ver trokken en te Bagdad aangekomen. De „Ijsvogel (heenreis) is van JodkpYH vertrokken en te Calcutta aangekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3