t! I I I I r I I U DONDERDAG 23 MAART 1933 HERSTEL DER MAATSCHAP PELIJKE ORDE. 1 r Sociale democratie. WEGENAANLEG. Mr. A. C. CRENA DE IONGH f NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. LTMBURGSCHE STEENKOLEN- PRODUCTIE. Het onderhoud van de tertiaire wegen. Uitvoering van tien bruggenbouw. AARDAPPELEN-, GROENTEN- EN FRUITHANDEL. DF. UITVOER VAN VISCH NAAR BELGIE. DE OPGRAVINGEN TE OSTIA. ZWARE BRAND IN EEN MINERAALWATERPAKHUIS. Onzichtbaar voert de brandweer een taaien strijd. SMOKKELEN LANGS DE DUITSCHE GRENS. STRAATKLINKERWEGEN. GAS VERSTIKKING TE GORCUM. DE COMMUNISTEN EN DE „BEZEMS-VLAG. HUISZOEKINGEN BIJ COMMUNISTEN TE HEERLEN. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN FAILLISSEMENTEN. 'it In de radio-rede, onder bovenstaanden titel gehouden, wees het Tweede Kamerlid Henri Hermans er op, dat de menschen tegenwoordig in hun onmachtsgevoel de regeering voor alles aansprakelijk stellen, en vervolgt: „Dit is gemakkelijk te verklaren. Na de opheffing van alle andere publiekrech telijke organen, die wij vroeger gekend hebben, draagt de Staat ook rechtstreeks de verant woordelijkheid, welke vroeger op die organen heeft gerust. Maar de Staat kan deze verantwoordelijkheid niet dragen. Staatscolleges en -bestuurders missen de noo- dige detailkennis en middelen, om sociale en economische groepsbelangen behoorlijk te kun nen behartigen. Ambtenaren zijn hiervoor niet opgeleid en missen op deze gebieden de noodige ervaring. En moeten desondanks, in een tijd van nood als wij thans beleven, van Staatswege maat regelen worden genomen, om zulke groepsbe langen te behartigen, dan geschiedt dit met groote traagheid en dikwijls nog averechts. Wat er dan geregeld" wordt, is het resul taat van meestal tegenstrijdige adviezen van „deskundige" commissies en van beslissingen door de op deze gebieden onbevoegde, wijl ge heel politiek ingestelde volksvertegenwoordi ging- Bestonden er thans in Nederland Bedrijfs- schappen voor land- en tuinbouw, met publiek rechtelijke bevoegdheid, regeering en volksver tegenwoordiging zouden zich niet hebben be ziggehouden met de vraag: hoe op de meest praktische wijze de crisisgevolgen voor land en tuinbouw kunnen worden afgewend. Die Bedrijfsschappen zouden dan, onder toe zicht der regeering, helpend kunnen zijn opge treden. Zij zouden ongetwijfeld door tijdige maatregelen ook veel nooden hebben voorko men. En dezelfde goede werking kan men ver wachten van Bedrijfsschappen op andere ge bieden, op de gebieden van nijverheid en handel. Het zijn deze corporaties, welke de Paus op het oog heeft. Niet slechts om economische belangen te die nen, maar vooral om de sociale structuur der maatschappij te verbeteren". Verder betoogde de heer Hermans in zijn klare rede o.m. het volgende: „Zeer uitdrukkelijk verlangt dus de Paus, dat de strijd tusschen patroons en arbeiders op houdt. Nergens ter wereld bezitten echter de katho lieken alléén de macht, om aan dien strijd een einde te maken. In aantal zijn de socialisten op het gebied der vakorganisatie zelfs machti ger dan wij. En de socialisten hebben helaas! den klassenstrijd tot een leerstuk gemaakt. Zij willen dus niet, dat er naar verzoening wordt gestreefd. Zóó beschouwd, zou men tot de gevolgtrek king komen, dat hetgeen de Paus wil, hoe redelijk ook, niet door te voeren is. Maar de natuur is sterker dan de leer. Ge dwongen door de natuurlijke ontwikkeling der dingen, waartegen hunne leerstellingen niets vermogen, hebben de socialisten ook de collec tieve arbeidscontracten, de wettelijke bemidde ling en de scheidsgerechten aanvaard. In tal van colleges werken zij met vertegenwoordigers der werkgevers samen, en zelfs het denkbeeld der bedrijfsorganisatie hebben zij overgeno men. DM alles gaat in de door den Paus bedoelde richting. In deze richting gaat ook de wet op de Be- drijfsraden van Minister Verschuur. Door deze Bedrijfsréden wil da wetgever bevorderen: vrede en samenwerking tusschen de partijen, betrokken bij het arbeidscontract, 't Is een zeer bescheiden stap, die voorloopig niets verandert aan het karakter der tegenwoordige vakorga nisatie. Maar de partijen worden bijeengebracht, om, op wettelijke grondslagen, samen te werken en zich in deze samenwerking als 't ware te oefe nen door het vervullen van een aangewezen taak. Het is weinig. Het is niet de bedrijfsorganisa tie, zooals de Paus die verlangt en zooals wij ze vele jaren lang reeds hebben nagestreefd. Maar het kan, bij goeden wil van bij het ar beidscontract betrokken en samenwerkende partijen, een begin zijn om te komen tot die „lichamen met eigen rechten, die, volgens „Quadragesimo Anno" door velen zoo al niet wezensbestanddeelen, dan toch minstens na tuurlijke elementen der burgerlijke maatschap pij worden genoemd. Tot deze ontwikkeling zal ook bijdragen de aanneming door de Kamer van een door de katholieken voorgesteld amendement, waarbij in beginsel is uitgemaakt, dat aan de Bedrijfs- raden, die straks worden, ingesteld, verordenen de bevoegdheid kan worden verleend. Bepaalde vormen van bedrijfsorganisatie wor den door den Paus niet aanbevolen. Dit spreekt vanzelf. Die vormen zullen niet in alle landen en evenmin voor alle bedrijven van eenzelfde land dezelfde kunnen zijn. Zij moeten zich aan passen asm behoeften en omstandigheden. Hoofdzaak is, dat men komt tot de toepassing van het grondbeginsel der solidariteit. Daarom spreekt de Paus ook van twee din gen, die noodzakelijk zijn. Hervorming van in stellingen, is niet voldoende, is zelfs de hoofd zaak niet. Ook verbetering der zeden is nood zakelijk. De Paus zegt het met de volgende woorden: „Maar, wie de zaak nauwkeurig en grondig beschouwt, zal duidelijk inzien, dat aan deze zoo vurige gewenschte hervorming der maat schappij moet voorafgaan een hernieuwing van den christelijken geest, waarvan zoo velen, die zich op economsch terrein bewogen, alom jam merlijk zijn afgeweken. Anders zullen al onze pogingen vergeefsch zijn, en zal er een ge bouw worden opgetrokken, niet op den vasten steengrond, maar op het losse zand". Men spreekt tegenwoordig over „Sociale de mocratie" in onderscheiding met „politieke de mocratie". Wat velen hieronder verstaan is regeering door de massa of volgens den geest van de massa, zonder meer. Tot welke hope- looze verwarring dit leiden moet, zien wij in de gebeurtenissen van dezen tijd. Toen het stel sel van die absolute democratie ver genoeg was doorgevoerd, bleek men in sommige landen maar één stap verwijderd van de dictatuur. Goede democratie, democratie, die werkelijk aan haar doel beantwoorden zal, berust niet alleen op het formeele beslissingsrecht van de massa, maar vooral op de door den Paus be doelde verbetering der zeden. Goede democratie berust op verantwoorde lijkheidsgevoel voor de gemeenschap zoowel bij het volk als bij zijne vertegenwoordigers. Verantwoordelijkheid voor de wet is niet vol doende. Verantwoordelijkheid voor de geschie denis evenmin. Verantwoordelijkheid voor het geweten is de hoofdzaak. Ik geloof, zei eens Mgr. Seipel, de bekende Oostenrijksche staats man, dat een werkelijke verantwoordelijkheid, zooals de democratie die sterker verlangt, naar mate grooter is de den eenling toegemeten vrijheid, de den, leider gegeven macht, slechts verzekerd en het best verzekerd is bij hen, die de overtuiging in zich dragen, dat zij verant woording schuldig zijn aan eene macht, abso luut genoeg om 's menschen verantwoordelijk heid onder alle omstandigheden tot gelding te brengen. Of een parlement in eene kwestie van ministerieele verantwoordelijkheid een oordeel velt of niet, of de geschiedenis over de daden van een mensch al of niet zal richten, het lot der volken is het veiligst in handen van hen, die zich verantwoordlijk gevoelen voor God. Prins Ki t el Friedrich wilde niet gefoto grafeerd worden. maar 't. uas te la,at Dit is ook van toepassing op de sociale demo cratie. Herstel van de maatschappelijke orde is niet op de eerste plaats afhankelijk van organisa ties of instellingen. Deze kunnen, ook in hun beste vormen, mislukken, wanneer zij niet ge dragen worden door den christelijken geest, maar zullen, door dezen geest bezield, over gebrekkige vormen heengroeien naar het be oogde ideaal. Zoo moet de quantitatieve democratie, die zweert bij de macht van het getal, zich ontwik kelen tot een qualitatieve democratie, die, op den grondslag der christelijke solidariteit, ware volksvrijheid in maatschappelijke ordening brengt. Onze hoop is gevestigd op de katholieke ar beidersbeweging, die de solidariteitsgedachte in de sociale verhoudingen krachtig propageert, en op de R. K. Staatspartij, die eiken vooruit gang in deze richting door wettelijke maatre gelen wil helpen bevorderen. Daarom vertrouwen wij ook, dat zoowel die arbeidersbeweging als die Staatspartij zullen ontkomen aan den tijdgeest der valsche demo cratie, die uiteraard tot verwarring, verdeeld heid en scheuring moet leiden, en zullen hand haven hunne noodzakelijke eenheid, voorwaar de van invloed en kracht. Alleen dan kan, tegen alle destructieve krachten in, met vrucht wor den gewerkt aan een herstel der maatschappe lijke orde, in den geest van „Quadragesimo Anno"". Op 75-jarigen leeftijd is gister te 's-Graven- hage overleden mr A. C. Crena de long, oud lid van Ged. Staten van Zuid Holland en be kend voorvechter op het gebied van het nij verheids-onderwijs. Voorts was de heer Crena vroeger o.m. wethouder van de gemeente Dor- recht, kantonrechter aldaar en ld van den cen- tralen raad van beroep te Utrecht. Na te Dordrecht 3 klassen van de H.B.S. te hebben doorloopen, bezocht de thans ont slapene de Latijnsche School, waarna hij in 1876 zijn studiën voortzette aan de Leidsche Hoogeschool. Aan deze universiteit promoveer de hij op een proefschrift over Meineed. Na deze promotie vestigde mr. Crena de Iongh zich als advocaat in zijn geboortestad, waar hij in 1885 tevens tot kantonrechter plaatsvervanger werd benoemd. In 1889 werd hij er gekozen als lid van den gemeenteraad, na welke verkiezing hij in het college van B. en W. werd opgenomen. Twee jaar later, dus in 1891 volgde zijn ver kiezing tot lid van Provinciale Staten van Zuid Holland en in 1896 werd hij Gedeputeerde. Deze functie bekleedde mr. Crena de Iongh tot 1901 waarna hij in 1902 werd benoemd tot kantonrechter te Dordrecht. Reeds in het volgend jaar echter volgde zijn benoeming tot lid van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. Tot 1911 bleef hij deze be trekking vervullen, in welk jaar hij zich in de residentie kwam vestigen. Spoedig daarop in 1914 werd de thans ontslapene gekozen tot lid van den Haagschen Gemeenteraad en in 1919 deed hij opnieuw zijn intrede in de Provinciale Staten van Zuid Holland. In 1924 werd hij door de Statenvergadering benoemd tot buitenge woon lid van Ged. Staten en in 1927 volgde voor de tweede maal zijn verkiezing tot lid van dit college. Als Gedeputeerde in de eerste pe riode betrof het werk van mr. Crena de Iongh vooral de waterwegen en heeft hij aan de ver betering van verschillende dezer wegen mogen medewerken. In 1932 trad mr. Crena de Jongh af als lid van dit college. Naast zijn werk op politiek gebied heeft de heer Crena de Iongh zich in de residentie voor al beijverd voor het nijverheidsonderwijs, dat in hem een waren pleitbezorger had. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van mr. Crena de Iongh zal geschieden a.s. Zaterdag 25 Maart te 12 uur op de Alg. Begraafplaats te 's Gravenhage. Marguerite Couperus te Parijs. Naar wij vernemen heeft de directie van het .Theater Albert Ier te Parijs de Nederlandsche voordrachtkunstenares van balladen en volks liederen Marguerite Couperus aangezocht, al daar in Mei op te treden met Fransche pro gramma's, en in Juli in het „saison anglaise" met Engelsche programma's, naast die van Edward Stirling. Mevr. Marguerite Couperus draagt geestelijke en wereldlijke liederen voor uit verschillende landen, in de volksdrachten der tijden. Zaterdag 25 Maart zullen de Nederlandsche musici Hans Gruys (zangeres), Paul Leewer (fluitist) in de Salle Debussy te Parijs op treden, o.a. met liederen, begeleid door fluit en piano van Rosy, Wertheim, een Nederland sche componiste, van wie op dit concert tevens een sonate voor viool en piano en een kwartet ten gehoore zal worden gebracht. De cijfers over Februari. De totale productie der gezamenlijke steen kolenmijnen in Limburg in Februari 1933 be droeg 957.305.316 ton. Het totaal aantal arbei ders bedroeg op 1 Maart 1933 ondergronds 24.625. bovengronds 10.884, totaal 35.149. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf in Februari 1933 werd uitgeoefend, bedroeg bij de Domaniale mijnen en de staatsmijnen „Wil- helmina" en „Maurits", alsmede de Oranje- Nassaumijnen III 23 dagen; bij de „Emma" en „Hendrik" 24 dagen en bij de mijnen „Laura" en de „Vereeniging" en de Oranje-Nassau- mijnen II en IV 22 dagen en bij de mijn Wil lem Soyhia 20 dajfeo. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake de wegenfondsbegrooting voor 1933 wordt het volgende ontleend: De minister kan de in het Voorloopig Ver slag uitgesproken meening niet deelen dat de bij den aanleg van wegen ten aanzien van de breedte gestelde eischen in het algemeen over dreven zouden zijn. Van den weg 's-GravenhageRotterdam kost alleen het 1V2 K. M. lange wegvak van Over- schie naar Rotterdam ongeveer 1000 gulden per Meter. Oorzaak hiervan is, dat de vaste grond hier eerst ongeveer 15 a 17 M. onder het ter rein werd aangetroffen, terwijl met het oog op toekomstige bebouwing een zeer stabiel zand- lichaam noodig is, waarmede voldoende waar borgen werden verkregen tegen verschuiving en nazakking. Met voldoening vernam de minister, dat de meening van de leden die van oordeel waren, dat de aanleg van wegen op te groote schaal geschiedt door andere leden werd weerspro ken. Bij de uitvoering van werken wordt de noodige zuinigheid betracht, maar men mag niet vergeten, dat ondanks den tegenspoed der tijden het aantal motorvoertuigen nog aanhou dend toeneemt. Bij de uitvoering der werken zal dan ook rekening moeten worden gehou den met verder strekkende behoeften voor een nabij zijnde toekomst en bij grondaankoop, waakrmede niet zulke hooge bedragen gemoeid zullen zijn, zal het veelal aanbeveling ver dienen de behoefte van verdere toekomst niet uit het oog te verliezen. Wanneer met den aanleg van autowegen voor snelverkeer uitsluitend wordt gedacht aan via ducten en dergelijke, welke uitsluitend bestemd zijn om het verkeer over zeer grooten afstand te dienen, meent de minister, dat vooralsnog voor den aanleg van die wegen geen aanleiding bestaat. Een heffingssysteem voor de wegenbelasting, als werd geopperd, met den te vervoeren last ais belastingcriterium, moet naar het gevoelen van den minister van Financien worden ont raden. De minister staat nog steeds op het stand punt, dat de zorg voor de tertiaire wegen niet in de eerste plaats bij zijn departement berust. Omtrent het onderzoek, dat is ingesteld om na te gaan, op welke wijze de bruggen in de Westelijke verbinding, te weten die bij Moer dijk, Dordrecht en Rotterdam en over de Noord, zouden kunnen worden gebouwd al of niet met behulp van een consortium en met tijdelijke tolheffing ter bestrijding van de kosten, welke uit de vervroegde uitvoering zullen voortvloeien, kan nog geen mededee- ling worden gedaan. Zoodra dat onderzoek is afgeloopen en de regeering haar standpunt heeft bepaald, zal de volksvertegenwoordiging ongetwijfeld de gelegenheid krijgen, zich ook te dezer zake te beraden. Uit het feit, dat de bruggen bijna uitsluitend voor autovervoer dienst zullen doen, zou nog niet behoeven te volgen, dat de kosten geheel door dat vervoer moeten worden gedragen. Bij een goede verbinding tusschen belangrijke dee len van ons land onderling toch zijn mede groote algemeene belangen betrokken. Vergadering van de centrale. De „Centrale van vereenigingen voor den aardappelen-, groenten- en fruithandel" heeft gisteren in café-restaurant „Hollandais" te Den Haag haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Van de 20 aangesloten vereenigingen waren 18 vereenigingen Vertegenwoordigd. Na de opening door den heer C. Minnaar als w.n. voorzitter werden door hem eerst eenige mededeelingen gedaan als voorzitter der afdee- ling exporteurs. Daarna deed de heer H. G. Ruhe als voor zitter der afdeeling binnenlandsche groothan del eenige mededeelingen, waarna de heer G. C. C. Sieverts als algemeen secretaris het jaar verslag over 1932 uitbracht. Vervolgens deed de heer C. J. van Zaaien als penningmeester verslag over de financiën, waarna op rapport der kascommissie décharge volgde. Nadat op voorstel van het bestuur besloten was de functie van algemeen voorzitter voor loopig onbezet te laten, werden tot bestuurs leden herkozen de heeren G. C. C. Sieverts, alg secretaris: C. J. van Zaaien, penningmees ter; C. Minnaar, voorzitter afd. export; E. Lutt- mer vice-voorzitter afd. export; M. M. van Rijn, secretaris afd. export; H. C. Ruhe, voorzitter binnenlandsche groothandel; B. Polak, vice- voorzitter binnenl. groothandel en W. H. Wil- lemse, secretaris binnenl. groothandel. Vervol gens werd inzake den steun voor de con sumptie-aardappelen medegedeeld, dat waar schijnlijk opgericht zal worden een crisis-aard appel-centrale, door wier bemiddelling een toe slag van 0.25 per 100 kg. zal worden uitbe taald over de aardappelvoorraden, die op een nader te bepalen datum aanwezig zullen blij ken te zijn en die op ettelijke millioenen H.L. worden geschat. Voor dezen steun zullen alle consumptieaardappelen in aanmerking komen, behalve de aardappelen, die in de aardappelfa brieken verwerkt zullen worden en de aard appelen, die beneden de maat van 33 m.m. blijven. De uitbetaling van den steun zal om de administratiekosten zoo laag mogelijk te hou den, geschieden via de gewestelijke tarwe-or- ganisaties. terwijl zooveel mogelijk de handel belast zal worden om bij den landbouwer te controleeren, hoeveel aardappelen deze bezit. Een zeer lange bespreking volgde over de bij het uitvoer-controle-bureau ondergebrachte uienkeuring en besloten werd een request aan de regeering te zenden. Het contingent voor het tweede kwartaal. Reuter seint ons uit Brussel d.d. 22 dezer: In de „Moniteur" zal morgen worden meege deeld, dat het contingent visch, (uitgezonderd haring) voor Nederland voor het tweede kwar taal van 1933 zal bedragen 28855 quintals. Lezingen gaan niet door. Professor Guido Calz, de leider der opgra vingen van het oude Ostia. die in ons land ge komen is, om daarover een serie lezingen te houden is plotseling ziek geworden. De aange kondigde lezingen gaan niet door. VERDRONKEN. Gisterenmiddag is bij de Roode brug te Utrecht een 11-jarig knaapje, v. d. W„ dat langs den waterkant aan het spelen was, te water geraakt en verdronken. Wel kon het jon getje na korten tijd worden opgehaald. Maar na een langdurige poging om de levensgeesten op te wekken, bleek, dat de dood reeds was in- getredntii Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenavond tusschen zes uur en half zeven is een ernstige brand uitgebroken bij de onder neming „Nederlands bronnenbelang", welke ge vestigd is op de Lauriergracht 158 en 160. Het is een felle en gevaarlijke brand geworden. Het pand, waarin de brand woedde, was een pakhuis, dat zich van de Lauriergracht een paar honderd meter uitstrekt tot aan de Laurier straat. Het middengedeelte van dit pakhuis, dat geheel tusschen de huizen ingebouwd is. bestond uit een parterre-verdieping, een zol der en een vliering onder een schuin pannedak Op de parterreverdieping werd een groote voor raad mineraal-water bewaard, de zolder en de vliering lagen vol met emballage. De brand moet door onbekende oorzaak ontstaan zijn in de emballage, voornamelijk bestaande uit kis ten en stroo. die op de vliering lag. Bewoners van de Laurierstraat zagen den brand het eerst uit hun achterramen, maar toen had het vuur zich reeds over een groot deel van de vliering verspreid. Gevaarlijke vijand. De brandweer stond tegenover een gevaar lijken vijand. Niets brandt gemakkelijker dan stroo op een houten vliering. Het dak bezweek al spoedig, zoodat de vlammen fel uitsloegen en tegenover de omringende huizen een houding aannamen, die er verre van vriendelijk uitzag. De bevelvoerder van de eerste motorspuit had middelalarm laten maken, doch ook daarmee vertrouwde men het niet, zoodat nog meer ver sterkingsmateriaal werd aangevraagd. Een gelukkige omstandigheid was, dat de brandweer, zoowel door het pakhuis aan de Lauriergracht als aan de Laurierstraat de vuur haard goed kon naderen. In de Laurierstraat was het betreden van het huis echter niet zon der gevaar, daar aan dezen kant van het perceel een waakhond van het zwaarste formaat zich ophield. In gezelschap van den sous-chef van „Nederlands bronnenbelang" begaven de brandwachts zich naar binnen. Een verstik kende rook sloeg hun toegemoet, van den waak hond werd niets vernomen. Toen men met een fakkel bijlichtte lag het dier gestikt in een hoek. Inmiddels had de brandweer, ook door de bovenverdiepingen van belendende perceelen slangen uitgelegd, zoodat zij ook van bovenaf water kon geven. In totaal werden er dertien stralen op het vuur gericht. De vliering brandde over haar geheele oppervlakte met een buiten gewone hevigheid. Het eenige middel was den brand te verdrinken. Door den vloer. Toch zag het vuur nog kans aan de achter zijde den vloer van den zolder door te branden en ernstig huis te houden in de emballage die hier lag opgeslagen. Een regen van vonken daalde nu en dan neer in het parterre van het pakhuis maar hier bereidde de voorraad mi neraalwater deze een koude en natte ontvangst. Verder dan de zolder be hoefde men naar deze zijde voor uitbreiding van den brand niet te vreezen. En daar het langzamerhand ook wel kwam vast te staan, dat het gevaar voor overslaan naar de voor en achterzijde van het pakhuis of naar de om ringende perceelen was geweken, kon de brand weer na ruim een half uur zwaar werken zich meester van het terrein achten. De rook, die boven de huizen uitkwam be gon dunner en lichter te worden en hield ten- laatste heelemaal op. Zonder dat het publiek een vlam gezien had had de brandweer een grooten brand gebluscht. Onder gr ondsche rivier. Het donkere smalle pakhuis slechts door een brandweertoorts fantastisch verlicht leek op een ondergrondsche rivier waar het water wild doorheen stroomde. Dieper naar binnen ontstond die rivier uit een ruischenden waterval die door het plafond uit hoogere regionen neerdaalde. De Lauriergracht kwam blank te staan. Toen de brand gebluscht was bleken de vlie ring en het. dak nagenoeg verdwenen te zijn. Op den zolder heeft de brandweer de vlammen hal verwege kunnen tegenhouden. De achterste helft heeft zware brandschade gekregen. De totale schade die aanzienlijk is wordt door verzeke ring gedekt. Duit8che margarine en Belgische revolvers. De smokkelarij in Duitsche margarine blijkt belangrijk verminderd De verschillende cate gorieën van ambtenaren, die belast zijn met de uitvoering van de crisis-zuivelwet, werken eendrachtig samen, zonder elkaar vliegen af tt vangen, om de smokkelarij en daaronder wordt niet verstaan het over de grens brengen van een pondje boter voor huiselijk gebruik tot de kleinste mogelijke proporties terug te brengen. De ondervinding heeft ondertusschen den ambtenaren wel geleerd dat de smokkelaars niet met fluweelen handschoenen kunnen worden aangepakt. Tegenover smokkelaars listen moeten ambtenaars-listen worden aan gewend. Smokkelaars-sluwheid heeft ambte naars-sluwheid tengevolge. Ja tegenover ge weld, moet soms het geweld gestel^ worden. De omgevingen van Waubauch en Schinveld staan bij de ambtenaren bekend als een haard van smokkelarij, voornamelijk in het groot, per auto. Meermalen verricht een leger van amb tenaren nachtdienst buiten de geregelde nachtdiensten om om smokkelaars en smok kelauto's te kunnen vangen. Maar den laatsten tijd hebben de ambtenaren „pech" gehad, tijdens hun nachtelijke razzia's. Want „beet" hebben ze niet gekregen, ondanks de sterke bezetting van de hoofd- en zijwegen. De rijks-ambtena ren ziin ook toegerust van allerlei voorwerpen om de smokkelaars beter te kunnen vangen. Zoo zijn ze b.v. in het bezit van eggen van breed formaat voorzien van stallen punten, die over de wegen worden gelegd. Als een auto in zoo'n instrument terecht komt, zijn de gevol gen nóch voor de menschen, nóch voor den wagen te voorzien. In welingelichte kringen is men van meening dat de Duitsche margarine-smokkel belangrijk is verminderd, blijkens de opgedane ondervin dingen bij dag en nacht. In de smokkelarij in vuurwapenen bestaat nog meer dan gewone activiteit. Nog menig revolvertje gaat ondanks het scherpe toezicht naar Duitsehland. Gezien de gebeurtenissen in de laatste dagen over de grens, stelt men thans ook wel eens de vraag, of de naar Duitseh land gesmokkelde revolvers en patronen wel uitsluitend voor de communisten bestemd zijn geweest, zooals langen tijd de meening was. Belangrijke aanhoudingen geschieden veelal, als „de boel verraden wordt". Enkele dagen geleden kregen rijksambtenaren bezoek van een Duitscher, die hun kwam vertellen, dat, wanneer hij bij voorbaat 25 gulden kreeg, hij zou mededeelen, dat op een bepaald uur een bepaalde auto beladen met revolvers, daar en daar zou passeeren. Contante betaling werd den man niet verstrekt, wel werd hem een belooning in uitzicht gesteld, als de aanhouding inderdaad zou geschieden. Doch de Duitscher eisehte boter bij de visch en verstrekte geen nadere inlichtingen. Opgave gevraagd van liet aan te leggen M2 wegdek. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een schrij ven gericht tot de gemeentebesturen waarin Z.Exc. o.m. het volgende schrijft: Van de zijde der fabrikanten van straatklin kers, wordt mijne aandacht erop gevestigd," dat het van veel belang is, niet het minst met het oog op het te plaatsen aantal arbeiders, dat be kend is, hoeveel M2. Wegdek, naar alle waar schijnlijkheid in de jaren 1933 en 1934 zal wor den aangelegd en/of vernieuwd. Wanneer op dit punt eenige zekerheid bestaat, kan getracht worden de productie daarmede in overeenstem ming te brengen. Aangezien mij de wensch der fabrikanten alleszins billijk voorkomt, en ook de Overheid belang heeft bij het aanpassen van de productie San de behoefte, moge ik Uw College verzoeken, mij een vragenlijst na in vulling te willen doen toekomen. In deze vragenlijst moet o.m. worden opge geven. de soort aan te leggen of te vernieu wen of te herstellen wegen, het aantal M2. weg dek gesplitst naar de soort verharding. De we gen, die in uitvoering zijn, moeten niet worden opgegeven. Jongeman overleden. Gisterenavond zes uur werd de politie te Go- rinchem gewaarschuwd dat zich een geval van gasverstikking had voorgedaan in de woning van de familie Jonkman in de Nieuwsteeg te Gorinchem. Toen de politie de woning binnentrad bleek een gaskraan open te staan en vond men de echtgenoote van J. zittend op haar stoel, ter wijl haar 24-jarige zoon op den grond lag. Met behulp van zuurstofapparaten werd door een inmiddels ontboden geneesheer getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen bij de 50- jarige moeder gelukte. De zoon bleek echter reeds overleden te zijn. Er wordt door de po litie een onderzoek ingesteld. POGING TOT DOODSLAG OP EEN JACHTOPZIENER. Op 1 December j.l. ontdekte de jachtopzie ner Klaster uit Wassenaar, dat een viertal per sonen in de duinen in de nabijheid van „de Bierlap", zich op verdachte wijze ophield. Toen zij K. bemerkten, gingen zij er van door, doch plotseling keerde een hunner zich om en loste uit een revolver eenige schoten op den jacht opziener en diens hond. die evenwel niet door de kogels werden getroffen. Er had een achter volging plaats, waarbij de jachtopziener er in mocht slagen een der vluchtelingen te arrestee ren. Tegen dezen, een zekeren K„ werd proces verbaal opgemaakt wegens het loopen over verboden grond. Den volgenden dag slaagde de recherche er in een 26-jarig hoefsmid C- N. aan te houden. Na huiszoeking werd in den tuin van diens woning een revolver opgegraven. Verdacht van poging tot doodslag stond N. voor de Haagsche rechtbank terecht. Deswege eisehte het O. M. 3 jaar en 6 maanden gevange nisstraf. De rechtbank gelastte Dinsdag dat alsnog 'n verhoor van den jachtopziener zal plaats heb ben, alvorens zij vonnis wijst. POTTEN MET „WAARDEVOLLEN" INHOUD. J. B„ kweeker en J. J. W„ koopman, beide wonende te Nijmegen, hebben voor de Recht bank te Arnhem terecht gestaan, terzake dat zij gezamenlijk in Herwen en Aerdt zich aan oplichting hebben schuldig gemaakt door aan een zekeren E., aldaar, eenige potten in bewa ring te geven, zeggende, dat de inhoud dezer potten zeer waardevol was. Genoemde v. E. zou volgens verdachten deelen in de winst, die gemaakt zou worden. Op deze mededeeling heeft v. E. aan de verdachten op hun verzoek een bedrag van 50 ter hand gesteld. Latei- bleek, dat de potten slechts zuiveringszout be vatten, ter waarde van 45 ets. Conform den eisch van het O. M. werd de eerste verdachte veroordeeld tot 8 maanden en de tweede verdachte tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. - OPRUIING TE DEN HELDER. Voor den politierechter te Alkmaar stond Dins dag 'n tweetal anti-militairisten terecht, ver dacht van opruiing door middel van versprei ding van pamfletten te Den Helder in de be wogen dagen van de geschiedenis met de Zeven Provinciën. Het waren de 35-jarige R. D. te Schagerbrug en de 30-jarige L. B. te Wieringen, resp. verdedigd door mr. A. Buiskool te Scha- gen en mej. mr. A. de Zeeuw te Rotterdam. Beiden werden conform den eisch veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf. TYPHUSGEVALLEN TE VELSEN. In de laatste dagen hebben zich in de ge meente Velsen niet minder dan 10 typhusgeval- len voorgedaan. Er worden voorzorgsmaatrege len getroffen om eventueele uitbreiding van deze ziekte tegen te gaan. Men meldt ons uit Den Haag: Dinsdagavond, omstreeks had ü0" "ee ®en groepje communisten getracht de vlag van het gebouw der Fascisten aan den Bezuidenhout- scheweg (groep Haighton) naaI" deneden te halen. Zij hebben dit geprobeerd door op de straat op elkanders schouders te gaan staan, met als resultaat, dat men den onderkant van de vlag juist kon aanraken. Eenige agenten hebben de groep uit elkaar gejaagd. De politie te Heerlen heeft gistermorgen bi] verschillende communisten aldaar huiszoekin gen verricht, waarbij in totaal 20 invallen zou den zijn gedaan. Omtrent het resultaat der huiszoekingen en omtrent het motief hiervan is nog niets be kend. ONEERLIJKE LOOPJONGEN. De 20-jarige loopjongen S. te Bussum was Maandag j.l. door een boekhandelaar aldaar uit gezonden om kwitanties te innen. Toen de jongen een bedrag van 25 geïnd had keerde hij niet terug naar zijn patroon. Gisternacht is hij door de politie gearresteerd. Bij zijn aanhouding bleek hij nog 0.47 te bezitten. De vorige week is onder de gemeente Fin- sterwolde het huis der familie Siemens geheel afgebrand. De bewoners man en vrouw werden verdacht van brandstichting gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld. Gisteren echter zijn nieuwe getuigen verhoord en werd de arrestatie van de vrouw bevolen, daar zij van brandstichting wordt verdacht. DEURWAARDER ABSPOEL. f Dinsdagnacht overleed de heer A. Abspoel, deurwaarder bij de derde kamer der arr. recht bank te Amsterdam. VRIJDAG 24 MAART. HUIZEN (296 M„ 1013 K.H.): Alg. programma, verzorgd door den K.R.O.: 8.009.15 en 10.00- 11.30 gramofoonpl.; 11.30 halfuurtje voor zieken en ouden van dagen: 12.00 politieberichten; 12.15 —1.45 K.R.O.-sextet en gromafoonpl., o.a. L'Angelus de la mer, Goublier: 1.45 pauze; 2.00 3.00 gramofoonpl.; 3.00 A. G. Venderbos: orgel concert; 4.00 mevr. E. JaspersVos (zang) en mevr. J. de Mul (piano), o.a. Chanson hongroise, op. 27. Dupont; 5.00 gramofoonpl.: 5.306.30 bioscooporgel-bespeling en gramofoonpl.; 6.30 interview dr. P. van Ginneken: De steun aan de bietenteelt; 7.00 gramofoonpl.: 7.10 P. Bromberg: Nederlandsche toegepaste kunst; 7.30 politie berichten: 7.45 K.R.O.-orkest o.l.v. Joh. Gerrit sen, m.m.v. Rosa Spier (harp), o.a. Fantasie voor havp en orkest. Dubois; 8.25 K.R.O. kleintooneel: hoorspel „Het verleden"; 8.45 Vaz Dias; 8.50 K.R.O.-orkest, opera-fragmenten, o.a. fragm. Twee koningskinderen, Humperdinck: 9.30 harp- soli, Rosa Spier; 9.50 vervolg orkest; 10.15 hoor spel: „Rechtbank-verslaggever": 10.45 vervolg orkest: 11.00 Vaz Dias; 11.0512.00 aansl. café- rest. Hollandais, den Haag. HILVERSUM (1875 M. 160 K.H.): 8.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 4.00 V.A.R.A., 8.00 V.P.R.O., 11.00 V.A.R.A.: 8.00 V.A.R.A.; 12.00 A.V.R.O.-omroep- orkest en gramofoonpl..o.a. Mediterrancon cruix, Jalowicz; 2.00 declamatie; 2.30 vervolg omroep orkest, o.a. Aufforderung zum Tanz; 3.00 gramo foonpl.; 4.00 V.A.R.A.; 8.00 V.P.R.O.; 10.05 Vaz Dias; 11.00 V.A.R.A. DAVENTRY (1554 M„ 193 K.H.): 10.50 tijd sein en berichten; 11.0511.20 voor moeders; 12.20 orgelconcert N. Askew; 1.05 Shepherd s Bush Paviljoen-orkest, o.a. Valse tristo, Sibelius; 2.20 voor scholen; 3.10 verslag van de „Grand National—'paardenrennen: 3.50 gramofoonpl.; 4.10 Schotsch studio-orkest, o.a. ballet Koningin von Saba, Goldmark; 4.50 W. White (alt) en het Brough viola d'amore-ensemble. o.a. Trio, F. Gassmann: 5.35 kinderuur; 6.20 berichten; 6.50 L. England: piano-sonates van Chopin: 7.10 over tooneel; 7.30 causerie „Manures"; 7.50 „Wer kers van Europa"; 8.20 dansmuziek; 9.20 berich ten; 9.55 B.B.C.-orkest, m.m.v. E. Cruickshauts (alt) en A. Fear (bariton); 11.05 litt. voordracht; 11.1012.20 dansmuziek. PARIJS (Radio-Pdris, 1724 M„ 174 K.H.): 8.05 gramofoonpl.; 12.50 orkest Krettly, o.a. ouv. Preciosa, Weber; 6.507.10 orkest, o.a. Venetia, Pascal; 7.40—8.05 vervolg orkest; 9.05 symphonie- concert o.l.v. E. Bigot, o.a. concert a. gr. t. voor viool en orkest, Mozart. KALUNDBORG (1153 M„ 260 K.H.): 11.20— 12.35 concert uit het Bellevue-strandhotel: 2.20— 4.20 omroeporkest en solisten: 7.30 „En Fallit tooneelspel van Bj. Björnson; 9.45 omroeporkest o.l.v. Reesen, o.a. Pulcinella-suite, Strawinsky; 10.2011.50 dansmuziek. LANGENBERG (473 M„ 634 K.H.): 6.25 gra- mofoonplaten; 9.05 gymnastiek; 9.20 berichten; 9 3010.00 voor scholen; 10.0010.35 uitzending voor werkloozen; 10.45 voor scholen; 11.20 pop concert; 12.20 concert o.l.v. Eysoldt, o.a. Canzo netta. Boccherini; 1.50—2.50 gramofoonpl.; 4.20— 5 35 orkest, o.a. Boerensuite, Ailbout; 7.208.20 concert o.l.v. Wolf. o.a. fragm. Fliegende Hol lander* 8.20 „Ruhrland"; 9.25 berichten; 9.40 cantate voor gem. koor, bariton en orkest, W. Maier, Werag-orkest en -koor, m.m.v. H. Wocke (bariton); 10.2011.20 concert, oude dansmuziek. ROME (441 M.. 680 K.H.): 3.20 zang door Lotte Lehmann (sopraan); 8.05 gevarieerd concert m m v orkest en solisten; 8.40 Dupavc-concert, m.m.v. orkest on sol)stén; 9 20 vervolg gévar. concert, o.a. fragm. L'elisir d'ancore, DonizelU. BRUSSEL (338 M„ 887 K.H.): 12.20 gramofoon- platen: 1.30—2.20 omroep-kleinorktast, o.a. Sere nade, Lalo; 5.20 gramofoonpl.: 6.05 „Pallieters uurtje"* 6.50—7.35 Leuvensche studenten-har monie 'm.m.v. F. Broos (zang), o.a. De gilde viert Hullebroeck; 8.20 radio-symphonie-orkest, werken van .Tef van Hoof: 9.20 lilt. voordracht; 9 25 vervolg concert, werken van Wagner, o.a. fragm. Tristan u. Isolde; 10.30—11.20 gramofoon- platen. (508 M., 590 K.H.): 12.20 nmroep-klem- orkest,, o.a. An den Friihling. Gneg; 1.30 2.20 .gramofoonpl.: 5.20 omroeporkest, o.a Romance voor viool. d'Ambrosin; 6.20 Financieele causerie; 6 35 gramofoonpl.: 6.50—7.35 omroep.klemorkest, o a Kleine suite voor piano. Doul.cz; 8 20 mi t- taire muziek: 9.20 omroeporkest, o.a. Farandole, Dubois, 10.30-11.20 gramofoonpl. KÖNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M„ 183.5 Kin- 5 50—7.20 concert; 9.30 uitzending voor scholen; 11-20—12-15 en 1.20—2.20 gramofoonpl.; 3 504.30 orkest, o.a. Die Werber, Lanner; 5.20 —5 50 piano-rereitel; 7.20 König Sporck, hoor spel van Fr. Giese; 8.20 „Die Erwerkung des Lazarus", oratorium voor koor en solisten van F. Schubert; 9.235 berichten; 10.20—11.20 pop.-con- cert en oude dansmuziek. ROTTERDAM (Gem. radio-distribuüe): Fro- gramma 1; Hilversum. Programma 2: Huizen. Programma 3: 9.05 Langenberg; 12.20 Brussel (338 M-); 1.20 Londen R., orgelconcert, R. Foort en orkest, o.a. suite Gaie, G. Marie; 3.10 Kalund- borg; 4.20 Langenberg; 5.35 Brussel (508 M.); 7.35 Warschau, orkest of Luxemburg (gramo- foonplatenr. pl.m. 1000 Kalundborg. Programma 4: 8.05 Parijs-Radio, 9.30 Komgs- wusterhausen; 10.35 Daventry; 11.20 Künigs- wusterhausen; 12.20 Daventry; 5.35 Brussel (338 M.); 6.50 Daventry; 9.20 gramofoonmuziek; 9.45 Daventry. VRIJDAG. Het concert dat 7.45 n.m. te Huizen begint brengt ons de voortreffelijke Rosa Spieir als soliste, die met orkestbegeleiding een Fantasie van Dubois zal voordragen. Het repertoire voor harp als solo-Instrument is betrekkelijk klein, waaraan wel de vele technische moeilijkheden, die het instrument tot voor korten tijd nog had, schuld zullen zijn. Het is tenminste opmerke lijk, dat, sinds de werkelijk voortreffelijke ver beteringen van de laatste decenia, veel heden- daagsche componisten prachtig partij hebben weten te trekken van de harp. Na Dubois volgt het K.R.O.-orkest met een uitvoering van „Le Rouet d'Omphale", een symphonisch gedicht van Saint-Saëns. Dit is het eerste van de vier „poèmes sym- phoniques" die Saint-Saëns geschreven heeft, het dateert uit 1871. Als toelichting schreef de componist boven de partituur: Le sujet de ce poème symphonique est da séduction féminine. la lutte triomphante de la faiblesse contre la force. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V, (Afd. Handelsinformaties.) UITGESPROKEN: BOSKOOP, 20 Maart. A. v. d. Broek, planten- handelaar, Ruzenlaan 28. Rechter-comm. jhr. mr. Th. W. C. Calkuen; cur. mr. C. M. Loet. H. G. Heidbuurt, Zijde 230. handelende onder den naam Garage Centraal Rechter-comm. mr. G. H. B. v d. Boomcur. mr. C. M. Loef. DELFT 20 Maart. A. de Visser, groentekoop- ma.n, Oucie Lange Dyk 24. Rechter-comm. mr. A. B. Bomm iju; cur. mr. 1. Hovy, Delft. ZOETERMEER, 20 Maart. G. de Waal, schoen- hanidelaar. Rechter-comm. jhr. mr. H. O. Feitb; m; au. A. C, J. iu 't Vcld-Vetfteia, Delft,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4