ÈÈrnm* mmmmè K DE LANDDAG DER HITLER-LENTE. m m „TVij erkennen geen anderen leider van het Duitsche volk dan Hitier DONDERDAG 23 MAART 1933 PRUISEN'S LANDDAG. Litzmann, Kube en Winlerfeld aan het woord. KERLL VOORZITTER. MAC DONALD THUIS. DE JAPANSCHE MANDAAT KWESTIE. m Duitsclilancls standpunt ten aanzien van zijn vroegere koloniën. DE WERKVERSCHAFFING IN AMERIKA. STUDENTEN-ONLUSTEN TE WEENEN. DE PERSPECTIEVEN VAN ZIJN VREDESREIS. OORLOGSSCHULDEN EN TARIEVEN. DE DUITSCHE MILLIONNAIRS. DE OVERSTROOMINGEN IN DE V. S. HEVIGE STORM IN N1EUW- ZEELAND. De plannen van Roosevelt. DE DUITSCHE BINNENSCHEEP- VAART. HET ANARCHO-SYNDICALISMS IN CATALONIE. MASARYK OYER HET FASCISME. „Eén man alléén kan geen 40- millioen mensclien regeeren". DE HONGERSTAKING IN DE KLIMONTO W-MIJN. STINKDIEREN IN DEN GEMEENTE RAAD. KARDINAAL BOURNE HERSTELLENDE. HONGERMARSCH NAAR BRUSSEL. De begroeting van Hitier en von Hindem burg voor de garnizoenskerk, te BERLIJN, 22 Maart (W,B.) De nieuwe Prui sische landdag hield heden namiddag zijn eerste zitting. In de omgeving van het gebouw hand haafden sehupo's en hulppolitie de orde. Bin nen het parlement oefende hulppolitie controle op de bezoekers. Voor alle zaalingangen had den ze postgevat. Op het gebouw wapperde de Pruisische zwart-witte vlag, geflankeerd door de rijks- kleuren en de hakenkruisvlag. Binnen was, behalve met vlaggen, met groen en bloemen gewerkt, om de vergaderzaal een feestelijk aan zien te geven. Links van de regeeringsbanken had de Ufa haar lampen opgesteld en alles in gereedheid gebracht, om van het merkwaardig gebeuren een geluidsfilm te maken. Lang voor den aanvang der zitting waren de tribunes dicht bezet. Ook prins August Wil helm, die thans alleen nog' rijksdaglid is, had op de tribune plaats genomen. Even voor drie stapten de mannen der natio- naal-socialistische fractie, in gesloten gelederen, alien in partij-uniform, de zaal binnen. Allengs vulden zich ook de banken van het centrum en der Duitsch-nationalen; alleen de plaatsen der socialisten bleven leeg. Vlak voor de opening der vergadering verscheen echter ook de socia listische fractie in de zaal. Omstreeks kwart over drie trad de ouder domspresident, generaal Litzmann, het ijzeren kruis eerste Klas op de borst, de zaal binnen. De nationaal-socialisten rezen van hun zetels en brachten het saluut. De ouderdomspresident begon met de ver klaring, dat hij 83 is en dus de oudste wes halve hij de zitting voor geopend verklaart. Tot voorloopige griffiers benoemde hij vervol gens twee nationaal-socialisten, een Duitsch- nationaal en een centrumslid. „Het is mij een bijzondere eer en een vreugd", aldus de generaal in zijn openings rede, „nog eenmaal, als ouderdomspresident, den landdag te mogen openen, dezen landdag vooral, welken ik den landdag zou willen noe men der Hitler-lente. Wien de beteekenis Van deze lente nog niet duidelijk was, hem zal de onvergetelijke dag van gisteren in Pptsdam en in de Krotl-opera wel de oogen geopend hebben, tenzij hij gees telijk-blind geboren is, of niet wil zien. In de plechtige stemming van dezer ure is het mij een behoefte des harten, luide te zeggen, dat iedere eerlijke Pruis en Duitscher erken nen moet, dat dit nationaal réveil aan niemand anders te danken is, dan aan Adolf Hitler en zijn nationaal-socialistische beweging. Ook stel ik hier plechtig vast, dat wij geen anderen leider van het Duitsche volk erken nen, dan onzen leider, Adolf Hitler (storm achtig gejuich bij de nazis). In dezen geest open ik den landdag van de Hitler-lente". Daarop werd overgegaan tot de verkiezing van den landdag-voorzitter. De nationaal-socia- list Kube kreeg het woord. Kube begon met te wijzen op de heel bijzon dere beteekenis van dezen dag, 22 Maart, den dag, waarop de laatste groote vertegenwoor diger op den troon der Hobenzollern, Wilhelm I van Pruisen, zijn volk gegeven werd, Wilhelm I, die met Bismarck, Moltke en Rhon het Bis- marek-rijk schiep. Wij nat.socialisten hebben eerbied voor de groote geschiedenis van ons Volk. Wij, Pruisen hebben alle reden, de tradities van onzen staat te eeren en kunnen dit niet beter doen dan de historische beteekenis van dezen dag te her denken. Als leider van de nat.-soc. fractie, die in dezen landdag over de absolute meerderheid beschikt, heb ik den plicht het huis een president voor te stellen. De nationaal-socialistische fractie stelt afgevaardigde Kerll voor, die ook in den vorigen landdag tot voorzitter gekozen werd Spreker meent in dit verband een exposé te moeten geven van de veranderingen, welke de nationaal-socialistische invloed sedert 7 Dec. 1925 het Pruisisch parlement heeft doen on dergaan. Toen was de partij vertegenwoordigd door Haake, als eenig lid, nu heeft ze het ge zag in handen. Op zeer felle wijze sprak Kube over de wijze waarop de nazis in den tijd van het opkomen der beweging behandeld wer den. „Als thans Huschke op ons een beroep doet, om allen gekozenen gelijke rechten toe te kennen, dan antwoorden wij: In dit huis zult gij den mond niet open doen, gij niet en uw volgelingen niet. Wij hebben niet mogen spreken, toen we als vertegenwoordigers des volks gekozen waren; wij zullen thans verhinderen dat gij hier nog ooit uw ongewasschen mondwerk spreken laat Slechts hun zullen wij gelegenheid geven hier mee te werken, die dit willen volgens de richt lijnen van Hitier en zijn kabinet. Wij zullen trouwens de komende regeering van Pruisen ieder middel ter beschikking stel len, om de pest van het marxisme onder het Duitsche volk uit te roeienstormachtig ge juich rechts). Spreker bracht vervolgens een groet aan de 8 in de zaal aanwezige vertegenwoordigers van het nationaal-socialistische Duitsche Oostenrijk. Als leider der nationaal-socialistische politiek in dit huis, tevens in opdracht van Hitier, wil In het Berlijnsche stadhuis worden de oude heizcrportretten weer plechtig opgehangen. spreker hier meedeelen, dat ,,wij Pruisen groot- Duitschers zijn en blijven, en ons doel slechts bereikt zullen achten,'als het gansche Duitsch- land, met inbegrip van Duitsch-Oostenrijk., met ons vaderland in één grooten staat ver- eenigd is, welke dan de wereld-zending der Duitschers dienen kan. Het woord was vervolgens aan den leider der Duitsch-nationale landdag-fractie, die be gon met er zijn vreugde over uit te spreken, dat de nazis in het Pruisisch parlement de meerderheid hebben 1 Ook deze spreker wees op de beteekenis van 22 Maart, geboortedag van „onzen ouden hel- denkeizer" en sprak daarbij de hoop uit, „dat eens de tijd weer komen zal, dat over Pruisen- Duitschland de Hohenzollern-kroon weer heer- schen zal. Dat doel heeft ons immer voor oogen gestaan Toen Winterfeld zich daarna weer naar zijn plaats begaf, snelde Kube naar hem toe, om hem de hand te drukken Met de stemmen der socialisten en leden der staatspartij tegen werd daarop Kerll als voor zitter herkozen. Verder werden gekozen tot eerste vice-voor- zitter Haake (nat.-soc.) tweede vice-voorzitter Baumhoff (Centrum), derde vice-voorzitter von Kries (D.Nat.). Kerll begeeft zich daarop naar zijn presiden- tieelen zeteL.De nazis rijzen op, roepen „heil". Kerll houdt zijn eerste rede. Hij brengt dank aan den ouderdomspresident, Litzmann, (de nazis scflreeuwen: heil Litzmann!) en roemt hem als den roemrijken oorlogsvete raan, den overwinnaar van Brezany. Spreker juicht verder over de losgebarsten nationale lente en voorziet, dat onder de nieuwe vlaggen het Duitsche volk één zal worden. Daarop werd het nieuwe reglement van orde aangenomen en overgegaan tot de samenstel ling der commissies. Op voorstel van Kube nam de landdag ver volgens een motie aan, waarin goedkeuring wordt gehecht aan de rechten der Pruische commissoriale regeering, zooals die zijn vast gesteld door de noodverordening van 6 Febr. 1933. De landdag verklaart zich accoord met de voorloopige waarneming der zaken door de door den rijkspresident benoemde rijkscommis sarissen, in afwachting van de verkiezing van een premier. Tegen de eerste zinsnede stemden de sodalis ten en het Centrum; het tweede gedeelte werd ook door het centrum goedgekeurd. De landdag machtigde den voorzitter tijd en agenda van de volgende zitting vast te stellen en de vergadering ging onder heilgeroep voor Adolf Hitler uiteen. Hitler's onderhandelingen met het centrum. BERLIJN, 22 Maart (H.N.) Rijkskanselier Hitier heeft vanmiddag de Centrumsafgevaar digden, mgr. Kaas, dr. Stegerwald en HackelS' berger ontvangen. Het onderhoud duurde ruim twee uur. Over den inhoud der besprekingen werd een strikt stilzwijgen bewaard. Vanavond om zeven uur vergaderde de Centrumsfractie, De drie genoemde afgevaardigden brachten daarin verslag uit over den stand der onder handelingen. De Centrumsfractie zal morgen, nadat de rijkskanselier de regeeringsverklaring zal heb ben voorgelezen, voorstellen de zitting tot Vrij dag te verdagen teneinde den fracties gelegen' beid te geven, haar houding te bepalen. Men verwacht, dat dit voorstel ook door de natio naal-socialisten goedgekeurd en dus aange nomen zal worden. Betreffende de vermoedelijke houding van het Centrum ten opzichte van de machtigings wet meldt een Wolff-telegram nog, dat in het christelijk vakvereenigingsorgaan „Deutschen' wordt verklaard, dat er niet aan behoeft ge twijfeld te worden, of de rijksregeering is be sloten de machtigingswet er in ieder geval door te krijgen. Indien het Centrum zou weigeren haar te aanvaarden zal de rijksregeering aldus genoemd blad, wegen en middelen zoeken, om toch haar doel te bereiken. Dat deze veronderstelling geheel in overeen, stemming is met de waarheid, blijkt duidelijk uit de uitlatingen der nationaal-socialistische „Parteikorrespondenz" waarbij de partijen ge waarschuwd worden dat een verwerping der machtigingswet een uitdaging zou beteekenen, welke door de regeering zal worden beant woord. In parlementaire kringen rekent men er daar om vast op dat het Centrum en de Beiersche Volkspartij aan bedoelde wet hun goedkeuring zullen hechten om een voor hen buitengewoon bedenkelijke verscherping van den geheelen toestand te vermijden. Goering Pruisisch premier? BERLIJN, 22 Maart (V.D.) De Pruisische persdienst der N.S.D.A.P. deelt mede: De ver kiezing van den Pruisischen premier zal uiter lijk plaats vinden op 2 Mei. Op dien dag zal de nationaal-socialistische landdagfractie een nationaal-socialist tot minis ter-president kiezen. De 211 nationaal-socialis ten sterke fractie is alleen in staat, zonder hulp van een andere fractie, een nationaal-socialis tische zege te behalen. Naar deze persdienst verneemt komt rijks minister Goering in aanmerking voor de functie van premier van Pruisen. Volgens een H. N.-bericht uit Berlijn wordt daarentegen de verkiezing van Von Papen tot minister-president van Pruisen zeker geacht. Zal Hitier vrede of oorlog brengen". LONDEN, 22 Maart (R.O.) In een uitvoerig hoofdartikel over het „Hitlerianisme" verklaart de liberale „Manchester Guardian" dat de Pruisische geest buiten Duitschland in een kwaden reuk staat en aldus het blad, niet ten onrechte. Laten we terwille van de wereld ho pen, dat het Duitschland van vóór de revo lutie niet kan worden teruggeroepen door woorden, hoe schitterend die ook mogen zijn. Hitier „reorganisatiewerk" aldus het blad, moet beginnen en spoedig beginnen, wil de groote massa niet ontgoochel worden. Politie ke en dynastieke kwesties komen bij dit wan hopige volk eerst op het tweede plan. De wereld zal Hitler's buitenlandsche politiek angstvallig gade slaan. De manier, waarop hij de overwinning behaalde evenals de wijze, waarop hij deze vierde, zijn even onheilspel lend als de menschen, door wie hij omringd wordt. Aan het slot van zijn artikel stelt de „Man chester Guardian" zich met zorg de vraag: „Zal Hitier vrede of oorlog brengen? Het gevaarlijke centrum". De „Germania" maakt melding van een merkwaardig incident, dat zich op „den dag van Potsdam" heeft voorgedaan. Toen de centrumsafgevaardigden zich gereed maakten, om naar Potsdam te vertrekken, tot bijwoning van de „Staatsakt" in de garnizoens kerk, stapten plotseling rechercheurs op dé autobus, die hen vervoeren zou, af en verklaar den, dat alle afgevaardigden, die niet tot de nationaal-socialistische, Duitsch-nationale en Duitsche volkspartij behoorden, op wapenen moesten worden gevisiteerd. Strak en stram: de geest van het nieuwe Duitschland Voor de opening van den rijksdag werd een Festgottesdienst voor rijksweer en nazis-troepen gehouden. De centrumsafgevaardigden, die er nog nooit aan gedacht hebben, gewapend naar den rijks dag te gaan weigerden begrijpelijkerwijze zich naar dit vernederend commando te schik ken; eerder zouden ze van Potsdam wegblijven De partijvoorzitter, mgr. Kaas, stelde zich dan ook onmiddellijk met het Pruisisch depar tement van binnenlandsche zaken in verbin ding en ontving van die zijde de verzekering dat dergelijke orders aan niemand waren ver strekt. Inderdaad bleek later, dat een misverstand van dit optreden tegen het centrum de oorzaak was. Men mag hopen, zegt de „Germania", dat nu eens nauwkeurig zal worden onderzocht hoe dit ongelooflijk misverstand ontstaan kon' Hakenkruis-vlag in het Saar- gebied verboden. SAARBRUECKEN, 22 Maart (V.D.) Op grond van het vlaggenverbod heeft de politie te Saar- bruecken de hakenkruisvlag op het partijge bouw der nationaal-socialisten verwijderd en in beslag genomen. De gouwleiding der nazi's in het Saargebied heeft den rijkskanselier van dit feit verwittigd en hem verzocht, er te°en te protesteeren. Communistische Aken ontdekt. centrale Een Wolff-telegram uit Aken meldt, dat al- daar een communistische centrale is ontdekt welke onder leiding stond van een vrouw' wier man beambte is aan de stedelijke adminis tratie. Op grond van het in beslag genomen mate riaal zijn verscheidene personen gearresteerd De actie tegen de joden. BERLIJN, 22 Maart (W.B.) De bond van Duitsche koop- en warenhuizen deelt mede, dat het presidium van den bond gisteren is afge treden. Het bestuur heeft een „commissaire bondsleiding", bestaande uit de heeren Jacob- sen, Kiel, Adolf Feldmann, Gotha en dr. Baier Keulen, belast met de afwikkeling der loopendé zaken. NEW YORK, 22 Maart (H.N.) De democrati sche afgevaardigde Celier heeft in het huis van afgevaardigden een motie ingediend, waar in het departement van buitenlandsche zaken uitgenoodigd wordt, te Berlijn een protest tegen de Jodenvervolgingen in Duitschland in te dienen. NEW YORK, 22 Maart (R.O.) De vereenigin- gen van orthodoxe rabbijnen in Amerika heb ben tegen 27 Maart een algemeenen vastendag afgekondigd om te protesteeren tegen de Joden vervolgingen in Duitschland. Reactie te Moskou MOSKOU, 22 Maart (R.O.) In de Isvestia" publiceert Radek, de bekende communist een hi "Waar g^t Duitschland heen? Het behoeft geen verder betoog, aldus deze schrijver, dat het politiek program der Nazis slechts hilariteit zal verwekkfn bij de communistische lezers, doch de nazi's hebben een program van buitenlandsche politiek op gesteld, dat gericht is tegen het bestaan van een land, waarmede Duitschland goede betrek kingen van nabuurschap onderhoudt op grond van een tusschen beide landen gesloten ver drag. Die goede relaties tusschen de beide lan den zouden onmogelijk kunnen worden voort gezet mdien de buitenlandsche politiek van een hunner door de ander niet zou worden beantwoord. Abt Schachleiter gesuspen deerd. MüNCHEN, 22 Maart. (V.D.) De „Bayeri- sche Kurier' verneemt van welingelichte ker kelijke zyde, dat de H. Stoel aan den abt Alban Schachleiter de uitoefening der priesterlijke bediening en van kerkelijke functies heeft verboden. De abt hangt opeiüijk het nationaal- socialisme aan en heeft tweemaal niet vol daan aan de aanmaning, om zich in een kloos ter te begeven. Op 6 Maart j.l. js hem een laatste waarschuwing gegeven, waaraan hij met heeft voldaan, zoodat hem thans zijn ker kelijke volmachten zijn ontnomen. De Joden-vervolging WASHINGTON, 21 Maart. (V.D.) De links- radicale Amerikaansche Joodsche leider, rab bijn Stevens Weiss, had bij de immigratie- eommissie van 't huis van afgevaardigden een voorstel ingediend betreffende stappen van het Amerikaansche staatsdepartement tegen „de onderdrukking der Joden in Duitschland" Het staatsdepartement heeft thans bekend gemaakt, dat de Amerikaansche regeering geenszins geneigd is, officieele stappen te doen met betrekking tot de interne Duitsche Joden kwestie Amerika zal slechts overgaan tot het doen van stappen, ingeval Amerikaansche burgers op de een of andere wijze worden betrokken. Overigens constateert het staatsdepartement, dat volgens een rapport van den Amerikaan- schen ambassadeur te Berlijn aanvallen op Amerikaansche burgers in Duitschland sedert 11 Maart opgehouden hebben. Een Reuter-bericht meldt echter, dat het staatsdepartement aan het Amerikaansche ge zantschap te Berlijn berichten ten onderzoek heeft gezonden over gevallen van mishandeling en een volledig rapport heeft gevraagd over den toestand. Een en ander op verzoek van het Amerikaansche Joodsche congres. Aan de Amerikaansche ambassade werd ook mededeeling gedaan van de ernstige bezorgd heid door de betreffende berichten in dp V. s- gewekt. BERLIJN, 22 Maart (W. B.). In verband met het uittreden van Japan uit den volken bond, wordt het voor Duitschland van belang, wat er met de vroegere Duitsche koloniën in den Australischen Oceaan, welke onder Japans mandaat vielen, zal gebeuren. Zooals men weet cvaat het om de eilandengroepen de Marianen, de Palau, de Marshall-eilanden en de Caroli- nen. In Berlijnsche kringen wordt gewezen op de wijze, waarop Japan met het mandaat werd belast. Met den volkenbond is de status gere geld, terwijl later, in 1922. ook met de Ver eenigde Staten een regeling tot stand kwam, waarbij rekeniing werd gehouden met de Ame rikaansche kabelverbinding en handelsbelan- gen. Wat betreft het standpunt der Duitsche re- peering in de kwestie der koloniën, na het uit treden van Japan uit den volkenhond, de re geering is van meening, dat door de ondub belzinnige verklariing der Japansche regee ring, dat zij ook na het uittreden van Japan haar mandaatmacht wil blijven uitoefenen, een buitengewoon ernstig probleem is ontstaan, waarvoor Duitschland uit zuiver principieele motieven groote belangstelling heeft. De kwestie mag niet eenzijdig door Japan behandeld worden. Zij kan slechts interna tionaal geregeld worden, daar zij verband houdt met de principieele kwesties van het mandaat- stelsel en dus valt onder de bevoegdheden van de volkenbondsinstanties, namelijk den raad van de mandaaatcommissie. Als deze instanties die kwestie behandelen, zal de Duitsch'e regee ring het standpunt innemen, dat in overeen stemming is met de algemeene koloniale be langen van Duitschland. WASHINGTON, 22 Maart (V.D.) Naar aan leiding van de boodschap van president Roose velt over de instelling van een bepaalden dienst t„r bestrijding van de werkloosheid, met be hulp van groote werkverschaffingsobjecten, hebben de senatoren Robinson en Wagner een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt voor- „„cteld, dat een bedrag van 200 millioen dollar beschikbaar zal worden gesteld voor de uit voering van bedoelde groote werkverschaffmgs- °bTeneinde te voorkomen, dat met dit geld de werkloosheid niet doeltreffend bestreden zal worden, stellen genoemde senatoren voor, een soort legerorganisatie te vormen, waarbij 250.000 werkloozen dienst zouden kunnen nemen. Ze zouden, volgens het plan, een bedrag van 30 dollar per maand kunnen verdienen en verder van de regeering gratis uniforme klee ding, voeding, huisvesting, eventueel in kam penen ziekenverpleging kunnen krijgen. LONDEN, 22 Maart. (N. T. A.) Ramsay Mac- Donald en sir John Simon zijn hedenmorgen uit Parijs op het vliegveld Croydon aangeko men met de „Horatius van de Impel ia! Airways. De Fransqhe minister van luchtvaart, Pierre Cot, had hen tot het vliegveld Bourget verge zeld, waar hij afscheid van hen naam. In een verklaring aan dagbladcorresponden ten te Parijs betreffende zijn besprekingen met de Italiaansche en Fransche staatslieden zeide de Britsche premier, dat de Engelsche regee ring reeds geruimen tijd den toestand in Euro pa met zorg heeft gedageslagen en overwogen had, wat gedaan zou kunnen worden, om een betere verstandhouding tusschen de landen aan te kweeken. Uit de besprekingen, welke in Italië en Frankrijk waren gevoerd met het doe! de beste methode te vinden, om deze betere verstandhouding in Europa te kweeken, is ge bleken, dat men algemeen verlangend is, dat er iets wordt gedaan. Wat het resultaat van deze besprekingen ook moge zijn, de Britsche staatslieden hadden slechts het belang van Europa voor oogen. Zij hebben het niet doen voorkomen, alsof*ïe Vereenigde Staten met hen zouden samenwerken, hoewel hun pogingen daar met sympathie werden gadegeslagen en zij allen bijstand zouden ontvangen welke hun zou kunnen worden verleend. Mac Donald voegde hieraan toe, dat de Fran sche ministers zeer sympathiek tegenover zijn voorstellen* stonden. Men moest echter beden ken, dat het plan slechts de groote lijnen aan gaf. Het was echter opgesteld in den geest van den volkenbond. De vier landen, die het initia tief zouden nemen, waren juist de vier, die per manente zetels hebben in den volkenbondsraad en speciaal verantwoordelijk zijn voor den sta tus en de continuiteit der volkenbondspolitiek. PARIJS, 22 Maart. (V. D.) Volgens de „Echo de Paris" zou tijdens de gisteren gevoerde be sprekingen met den Engelschen minister-pre sident Mac Donald, Daladier zich de mogelijk heid hebben voorbehouden, wijzigingsvoor stellen te doen. Dit voorbehoud zou betrekking hebben op twee punten, waarvan het eene erop gericht zou zijn de rechten van den volken bond, dus in dit geval ook van de kleinere mo gendheden, te waarborgen, terwijl het tweede betrekking zou hebben op de gelijkgerechtigd heid. Frankrijk zou daarbij vasthouden aan zijn verklaringen van 11 December j.l. Voorloopig antwoord van Duitschland. ROME, 22 Maart. (H. N.) De Duitsche regee ring heeft een voorloopig antwoord op de voor stellen van Mussolini laten overhandigen. Zij verklaart zich principieel tot goedkeuring van de voorstellen bereid, doch maakt op talrijke punten voorbehoud. Te Rome schijnt dit eerste antwoord eenige teleurstelling te hebben gewekt. KEULEN, 21 Maart (R.O.) Volgens CBn be richt in de bladen zijn er op het oogenbiik in Duitschland 3.174 personen, die een millioen of meer bezitten. Slechts 49 Duitschers bezitten een vermogen van meer dan 10 millioen mark. In een andere mededeeling wordt verklaard, dat er thans 100.000 paarden meer voor trans- port.werkzaamheden gebruikt worden dan in 1914 en zulks ondanks de vervolmaking der motorische vervoermiddelen. Twee hoogescholen gesloten. WEENEN, 22 Maart (R.O.) Aan de technische en aan de pharmaceutische hoogeschool alhier zijn wegens vrijspraak in het Simmering-pro- ces vechtpartijen voorgevallen, waarbij ver scheiden personen zijn gewond. Daar de incidenten dreigden op straat te worden voortgezet, kwam de politie erbij te pas en om verdere onlusten aan de universi teiten te voorkomen werden beide instellingen gesloten. De vrijspraak, welke tot de herrie aanleiding was, betrof een aantal personen, die ervan waren beschuldigd, twee nationaal-socialisten en een beambte in de Weensche voorstad Sim mering te hebben vermoord, bij een optocht der nationaal-socialisten in October van het vorig jaar, toen uit het sociaal-democratisch partijgebouw te Simmering een aantal schoten werden gelost. WEENEN, 22 Maart (H. N.). Bij de opstoot jes van hedenmorgen zijn 5 personen zóó ern stig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moes ten worden gebracht. Behalve de technische hoogeschool en het pharmaceutische instituut is ook het anato mische instituut der universiteit gesloten. CINCINNATI, 22 Maart. (V.D.) Tengevolge van den aanhoudenden regenval is het over- stroomingsgevaar langs de Ohio-rivier overal toegenomen. Men is er toe overgegaan de lager gelegen gebieden, welke nog niet overstroomd zijn, doch elk oogenbiik gevaar loopen, te ontrui men. Honderden gezinnen zijn overgebracht naar de kampementen, welke men Maandag voor de eerste vlucht had ingericht en welke thans belangrijk zijn uitgebreid. Ook een gedeelte van het oevergebied in Kentucky en Indiana is ontruimd. De nationale garde is gemobiliseerd, om, waar dit noodig is, hufp te bieden. LONDEN, 22 Maart. (H. N.). Uit Auckland (Nieuw Zeeland) wordt gemeld, dat een he vige storm en zware regenbuien in het Zuiden van Auckland groote verwoestingen hebben aangericht. Er moeten ongeveer 200 huizen verwoest zijn. Een trein derailleerde. Alle verbindingen zijn gestoord. Voor zoover bekend, zijn echter geen slacht offers te betreuren. NEW-YORK, 22 Maart. (H. N.). President Roosevelt heeft te kennen gegeven, dat na af doening van de wetten ter voorziening in den noodtoestand, de regeering terstond tot onder handelingen over het sluiten van handelsver dragen zal overgaan, die gebaseerd zullen zijn op het beginsel van de meestbegunstiging. De Amerikaansche regeering is bereid, in deze verdragen concessies op tariefgebied te doen. De regeering stelt zich op het standpunt, dat eenzijdige concessies in het vraagstuk der oorlogsschulden niet gedaan kunnen worden, voordat deze verdragen gesloten zijn. Amerika zal slechts dan toestaan, dat bespre kingen over de herziening der schuldovereen komsten bij de onderhandelingen plaats heb ben, zoo de schuldenaarsstaten bereid zijn, in de vraagstukken van het internationale geldwe zen, de invoercontingenten en de invoerrechten rekening te houden met de wenschen der V. S. Men seint ons uit Berlijn d.d. 22 Maart: De rijksverkeersminister ontving vandaag een afvaardiging van de Duitsche binnenscheepvaart die hem een overzicht gaf van den noodtoe stand in het scheepvaartbedrijf. De afvaardi ging verzocht bescherming tegen executoriale verkoopen, vaststelling van een minimumtarief en regeling van de verhoudingen tusschen de zee- en binenscheepvaart. De minister verklaarde in zijn antwoord, dat het vraagstuk van den nood toestand in de binnenscheepvaart reeds sedert jaren de aandacht van de regeering heeft, wat ook de noodverordeninig van 1931 bewijst. De regeering heeft zich tot de scheepshypotheek- banken in Duitschland en Nederland gewend met voorstellen in den zin van de Stillhal te- overeenkomst. De minister verklaarde zich be reid de door de afvaardiging geuite wenschen na te gaan en alles te doen, wat in zijn vermo gen ligt, om den nood van de binnenscheep vaart te verlichten. Er zal in het verkeersmi- nisterie een commissie worden gevormd, waar in ook een vertegenwoordiging van de vereeni- ging tot bescherming van de belangen van de binnenscheepvaart zitting" zal hebben, om na dere maatregelen te beramen. Op de onlangs gehouden plenaire vergade ring van de extremistische syndicaten der „con- federacion nacional del trabajo", welke ruim een millioen leden telt, is o.a. ook de vraag besproken, of de confederatie nog langer anar chistische elementen in haar boezem zal toe laten. Met algemeene stemmen is deze vraag bevestigend beantwoord en sindsdien voelt de beruchte „Federation anarquica Iberica", wel ke, zooals wij indertijd reeds schreven, een zeer grooten invloed heeft in de C.N.T., haar positie nog versterkt. Dit verklaart, waarom vooral de laatste weken de anarchistische agitatie in Ca- talonië wederom een schrikbarenden omvang heeft aangenomen. De anarcho-syndicalisten hebben in Barce lona op het oogenbiik vrijwel niemand te duch ten. De reehtsche organisaties, schrijft de cor respondent van „El Debate", met uitzondering van eenige vereenigingen met een pieus ka rakter, bereiken in Barcelona op vakvereeni- gingsgebied practisch niets, sinds de Jesuiet, pater Palau, een dertigtal jaren geleden een actie onder de arbeiders begon, welke echter op het onrechtmatig verzet van eenige werk gevers afstuitte. Ook van de socialisten hebben de anarcho- syndicalisten niets te vreezen. Immers in Bar celona is het échec der socialisten volkomen. Zoo hebben dan de „confederación nacional del trabajo" on de „federation anarquica I be- rica" op het oogenbiik in geheel Cataloniq de handen vrij' en van deze vrijheid profiteeren zij, om vooral in de dorpen een intense pro paganda te maken. Daarom is de staking, wel ke eenigen tijd geleden is uitgebroken onder de arbeiders in de potaschmijnen van Salient, Surica en Cardona, zoo uiterst gevaarlijk, daar de bevolking der geheele streek met anar chistische ideeën is besmet. Solidaridad Obrera. Naar de correspondent van „El Debate" uit Barcelona meldt, heeft de vorige week aldaar een publieke verkooping plaats gehad van de verbeurd verklaarde goederen van het syndi calistische orgaan. „Solidaridad Obrera". Het blad was door den minister van binnenlandsche zaken tweemaal gestraft met een geldboete van 10.000 peseta's en daar het weigerde dit bedrag te betalen, werd eenige weken geleden beslag gelegd op de zetmachines en op de meubels van de redactie-bureaux. Bij de openbare verkoo ping werden echter slechts enkele meubels met een totale waarde van 1.130 peseta's geveild, daar bijna niemand zich aan deze gevaarlijke onderneming wilde wagen. De deurwaarder deelde mede, dat den 3en April een tweede verkooping zal plaats hebben, ditmaal met een verlaging van 25 pet. van de aangegeven waar de der goederen. liet H. Hart-monument van Bilbao. Naar „El Debate" uit Bilbao verneemt, heeft de Bilbaijnsche advocaat don Tomas Egulrazo bij het gerechtshof een verzoek ingediend, om het besluit van den gemeenteraad, om het H. Hart-monument af te breken, ongeldig te ver klaren. Bij zijn verzoekschrift heeft de advo caat een door verscheiden Baskische architec ten onderteekende verklaring gevoegd, waarin wordt aangetoond, dat het monument elders niet meer zal kunnen worden opgebouwd, daar men de cement vulling van het beeld en het voetstuk dat geheel uit cement bestaat, met dynamiet zal moeten laten springen, wil men het van de plaats, waar het zich thans bevindt, verwijderen. PRAAG, 22 Maart (R.O.) President Masaryk heeft aan een Reuter-correspondent een inter view toegestaan, waarin hij zich speciaal uitte over het fascisme en de woorden van Mussolini aanhaalde, dat het fascisme „geen exportarti kel" is. Het fascisme, aldus Masaryk, draagt een ze ker democratisch element in zich, doch om te slagen, moet het overeenstemmen met het publiek belang. Mussolini heeft het monar chisme op den achtergrond geschoven en in zekeren zin de republiek ingesteld. Het fascisme streeft naar invoering van een zekere populaire regeering, doch neigt tevens naar de autocratie. Eén man alléén kan geen bevolking van 40 millioen menschen regeeren. Masaryk ontkent, dat de kleine mogendheden zich ongerust zouden kunnen maken over de gebeurtenissen in Duitschland, doch deze lan den moeten met des te grooter ijver mede werken aan de internationale toenadering. Voor Tsjecho-Slowakije vreest Masaryk geen onrust van Duitsche zijde, want Duitschland heeft de handen vol aan zijn eigen problemen. Masaryk zeide voorstander te zijn van de Vereenigde Staten van Europa, die door econo mische °en politieke banden moesten worden verbonden. In verschillende parlementen heeft men al lerlei zachtzinnige en hardhandige manieren toegepast om een politieken strijd te voeren, maar wat thans in den gemeenteraad van San Domingo op Cuba is voorgevallen, mag toch wel een unicum genoemd worden. Tijdens een stemming die voor de meerder heidspartijen gunstig scheen te verloopen, weerklonk plotseling de kreet: „Stinkdieren". De vroede vaderen stoven uit elkaar maaf. verschillende gemeenteraadsleden werden toch' getroffen door een straaltje van het onbehaage- lijk scherpe vocht der stinkdieren, die door de oppositie waren losgelaten: de stank van dit vocht blijft nog maandenlang in de kleeren hangen en er is geen middel om deze onbehaa- gelijk scherpe lucht te verdrijven. De oppositie had echter den strijd gewonnen. LONDEN, 22 Maart (N.T.A.) Gemeld wordt, dat Z.H. Em. kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster, van het longen-oedema, dat Vrijdag j.l. was ontstaan, is hersteld. In de afgeloopen drie dagen nam de hooge lijder steeds in krachten toe. Verdere bulletins om trent den toestand van den kardinaal zullen niet meer worden uitgegeven. Onze Brusselsche correspondent meldt ons d.d. 22 Maart' Communisten en socialisten uit het geheele land hebben besloten, op 29 Maart een zooge- naamden hongermarsch naar Brussel te orga- niseeren. Deze is in verschillende plaatsen verboden en thans heeft ook burgemeester Max deze be tooging op het grondgebied van Brussel ver boden. Vrouwen en kinderen belegeren den ingang der mijn. KATTOWITZ, 21 Maart. (V.D.) De voedsel- stakin" van het personeel der Klimontow-mijn duurt Bnog steeds voort. 400 mijnwerkers be vinden zich nog onder den grond en zijn van de buitenwereld afgesneden, daar zij de lift hebben vastgezet en de telefoonleiding hebben vernield. Sindsdien zijn zij zonder levens middelen. Voor de poort spelen zich dagelijks vreese- lijke tooneelen af. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat belegeren de vrouwen en kinde ren der stakende mijnwerkers de poorten der onderneming luidkeels schreiende en om hulp smeekende voor hun echtgenooten en vaders. In een aantal mijnen in de omgeving van Sosnowitz is Maandag een proteststaking van 24 uur gehouden ter ondersteuning van de eischen der mijnwerkers in de Klimontow- mijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5