SPORT IN ENGELAND. HL AKKER.CACHETS 0! die zenuwhoofdpijn! ■Mils SPORT EN SPEL DONDERDAG 23 MAART 1933 de halve beker-eindstrijden A rsenal's Lcague-nedét laag. LUCHTVAART. voetbal in het buitenland. I talie. DE STRIJD DER PROEFELFTALLEN. ••AKKERTJES" OEFENWEDSTRIJD TEGEN EEN ENGELSCIIE PROFCLUB. WILLIAM CARR. - MARKTBERICHTEN. J. C. LENEHAN. Verrassingen in de League De doe/verdediger van Derby Country in actie tijdens den wedstrijd tegen Man- Chester City te Uuddcrsficld in de demi-finale voor den Engelschen beker. Het klinkt als bij een crieket-scorêi Everfen r,ot out. Manchester City not out. Dit du° heef den top bereikt 1 'Dit tweetal mag sti aks oo den 29sten April ten aanschouwe van een - 100.000 man de arena betreden, die Wembley Stadium heet. Welk een voorrechtMaar daar voor hebben er Zaterdag dan ook twee bet leven gelaten in de halve-tinale van den Football Association Cup. West Ham en Derby County. Cm met een kleinen variant op de histoiische woorden van Adolf Hitler te spreken, „lues rois sont morts, vive les rois Zoo wordt deze Everton—Manchester Final "Weer een zuivere eerste-klassers-finale en e duel beperkt zich zelfs tot twee eerste *lass®" nit Lancashire. Maar diegenen die tickets v. Wembley hebben, kunnen zich gelukkig prijzen in de wetenschap dat ze straks twee tear"s aanschouwen krijgen die wetenschappe i.1 technisch hoogstaand voetbal spelen, zooda tnet reden verwachten kan, dat deze ïma zeer hoog peil bereiken zal. En de l°utere 1 hebbers van goed spel, behoorende tot geen enkele speciale -"-eeniging, vertegenwoordigen toch het groots .tingent op Wembley. De beide sc Is werden beslist door de oneven goal. E - sloegWest Ham en Manchester ki pte Derby met 3—2. Daaruu blijkt reeds voldoende dat het op beide geducht gespannen heeft, hoewel dit 111 Derby-match pas tegen het einde Itwam, daar de City op een gegeven moment een sprong in 3—2 zag verkleind. De moordkuil van Jl est Ham. De neutrale grond van Wolverhampton was de moordkuil van West Ham. Evenals in de kwart-finale was ook thans de West Ham- «tehterhoede directe oorzaak van de twee goals van Everton, Na zes minuten spelen gebeurde het eerste van deze twee drama's, die eigenlijk West Ham's lot reeds voldoende bezegelde. Col lins. de haJf-back, had den bal maar voor het Wegtrappen toen hij in een onbewaakt oogen- blik aan het pingelen sloeg en hierbij zoo in het nauw gedreven werd. dat hij ten einde raad maar corner trapte, en uit den hoekschop scoor de Everton door Dunn. Victor Watson slaagde er in de score gelijk te maken voor de lust, doch tijdens de pauze voelde de menigte wel dat Fvprlon, zonder zulk daverend voetbal te spelen, stukken sterker was en uiteindelijk zou moe ten winnen. Toen West Ham echter voor de tweede maal uit de kleedkamer kwam. bleek er een geheel andere geest te zijn gevaren in het elftal en den eersten tijd werd Everton zóó overdonderd, dat men eigenlijk al een genoegen ging nemen 'net een replay. Toen gebeurde echter de tweede tragedie en thans was Barrett, die ook in de kwart-finale een goal tegen zijn eigen club op zijn rekening nam. de misdadiger. Ook hij kreeg den bal even buiten het penalty-gebied met een zee van tijd om schoon schip te maken, doch hij stond wat te draaien, net zoo lang tot Critchley, met een miniem kleine kans op succes, tot den „challenge" overging en zoowaar Barrett Verloor controle, viel en Critchley rende regel recht naar goal, George Watson geen kans gevend. En daarmee was West Ham gesneuveld, Want den resteerenden tijd besteedde Everton, zooals bij dergelijke belangrijke evenementen te doen gebruikelijk is, met uit-trappen naar de vier windstreken der aarde. De Derby-nederlaag. In den wedstrijd Manchester—Derby zette Derby de herstel-beweging te laat in. Ze stond toen'al met 3—0 achter. Een wijziging in de voorhoede bracht een geweldige verbetering. Immers gedurende den ganschen wedstrijd had de amateilr A. H. Fabian geprobeerd Alec James' gegoochel bedrieglijk na te bootsen doch zonder succes. Fabian was echter een rem op den heelen aanval en toen Derby eindelijk drie doelpunten achter was, kwam de captain op het lumineuze idee Fabian naar den vleugel te doen verhuizen en Crooks, het bliksem-treintje rechtsbinnen te laten spelen. In minder dan geen tijd was den Manchester-veste in het grootste gevaar, want Crooks rende door de vreemde verdediging of die er niet bestond en kon slechts door pootje-lichten worden gestuit. Bij een dezer goal-rushes kreeg Fabian een lieflijken center van Crooks, welken hij dankbaar benutte, ter wijl de internationale vleugel-voorwaarts zelf voor nummer twee zorgde. Manchester begon 'm toen uit den aard der zaak ouderwetsch te knijpen doch dé defensie ging uit een wat steviger vaatje tappen en tegen het einde was de strijd dusdanig op zijn hevigst dat het finale fluitje als een verlichting kwam. Brachten de beide beker-wedstrijden dus geen enkele buitengewone verrassing, in de League verviel men van den eenen schrik in den anderen. Zoo sleepte Chelsea tegen alle ver wachting in een kostbaar punt mee uit Birming ham door een puntlooze draw, waarbij tenminste de Chelsea-non-scoring traditie terzelfder tijd geen afbreuk werd gedaan. Arsenal dacht op eigen veld een zacht kluifje te hebben tegen het zoowat onderaan staande Wolverhampton, doch kreeg klop met 21, terwijl Aston Villa, eens de gevreesde belagers van Arsenal, van het toch niet zeer roemruchtige Blackpool met 62 verloren. In de BirminghamChelsea-match hebben 22 spelers 90 minuten lang gepoogd een demon stratie te geven hoe voetbal niet moet worden gespeeld. Het was een inderdaad hopelooze affaire om aan te zien hoe daar met den blsi en met den tijd van de toeschouwers werd omge sprongen, Vrijwel den geheelen wedstrijd werd er wat gepeuterd in het middenveld, een draag lijke aanval viel er niet te genieten. Geen won der dat de massa langs den kant zich herhaalde lijk met het geval bemoeide en de heeren demonstranten tenslotte een fluit-concert te hooren kregen dat niet malsch was. Het zal, ge zien bet bovenstaande, geen verwondering baren dat de beide keepers zich in een „dolce far niente" mochten verheugen, zoodat ze zelfs niet de flauwste kans hadden een schot door te laten. _Vandaar dan ook dat de stand maagde lijk bleef. Met Arsenal gaat het blijkbaar mis. Deze wedstrijd tegen Wolverhampton was de tweede achtereenvolgende thuis-match die ze verloor en de Arsenal kan heden ten dage niet meer zoo vertrouwen op het League-kampioenschap als een maand geleden. Was het resultaat voor den buitenstaander een complete verrassing, zulks was geenszins het geval met de 47.000 kijkers, die hun dure duiten hadden gedokt om van hoogdravend voetbal te genieten. De anders zoo perfecte goal-scoring-machine haperde hier en daar geducht en Wolverhampton overmees terde dat heele beroemde gezelschap van elf internationaals van den aanvang af. Daarbij pasten ze de tactiek toe. ook door de vorige overwinnaars gehuldigd, om Alec James geheel vrij te laten, en er slechts voor te zorgen dat zijn passes nooit terecht konden komen bij een ongedekte speler. Gezien het feit, dat James zelf nooit schiet, is deze opvatting eigen lijk nog zoo gek niet en de ub"'erking van een en ander was er het gloeiende bewijs van. Im mers telkens als James zoo'n welgemikten throughpass gaf. stond er een Wolverhampton- ner klaar om het leder te onderscheppen, maar werd James dan nog er eens een enkelen keer aangevallen, dan greep de tegenstander er vast en zeker naast. Dat was dus bet heele eieren- eten: blokkeer niet James, maar blokkeer zijn centers. En het lukte. Derhalve won tenslotte Wolverhampton met 21 en Arsenal's troon gaat meer wankel dan ooit. Ze heeft nog één punt meer dan de Wednesday maar ook een wedstrijd meer gespeeld, zoodat de Wednesday het eigenlijk in eigen hand heeft de leiding te nemen. Haar spel heden ten dage rechtvaardigt volkomen de verwachting dat zulks alsnog ge beuren zal. Men wachte af. ZWEEFVLÏEGSCHOOL VAN DE NATIO NALE LUCHTVAARTSCHOOL. De N.V. Nationale Luchtvaart School heeft, in overleg met de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, in principe besloten tot stichting van een vijfde afdeeling op een nader aan te wijzen plaats op de Veluwe. De bedoeling is deze afdeeling in te richten tot Centrale Zweef- vliegschool van Nederland, waar de leden dei- vele Nederlandsche Zweefvliegclubs en de tal- loozen, die niet in de gelegenheid zijn zich bij één dier clubs aan te sluiten, onderwijs in het zweven zullen kunnen ontvangen. Voor de laat ste categorie van leerlingen zal het onderwijs dus van meet af aan gegeven worden, terwijl het zich voor de eerste categorie vermoedelijk zal bepalen tot die oefeningen, die in het alge meen voor een zweefvliegclub te kostbaar zou den zijn (verschillende hoogstartmethoden. op trekken achter een motorvliegtuig, enz.) Aan de school, die onder deskuhdige leiding zal staan van een daartoe geheel bevoegd in structeur, zal een kamp worden verbonden. Ge tracht wordt een geschikt zomerhuis te vinden, waarin een 25-lal leerlingen onder degelijke lei ding kunnen worden gehuisvest en gevoed. Een circulaire betreffende de zweefcursussen kan worden aangevraagd bij den Administrateur der N.V. Nationale Luchtvaart School Vliegveld Waalhaven, Rotterdam. Duel tusschen Dixie Deanmiddenvoor van Evertonen Watson, doelverdediger van West Ilam United, in den bekerwed strijd te Wolverhampton. VERKENNINGSVLUCHT OVER AFRIKA. PARIJS, 22 Maart 1933. (R. O.) Prins George Bibescu, de voorzitter van de internationale luchtvaart federatie, die een verkenningsvlucht houdt over Afrika, teneinde geschikte landings plaatsen te vinden, om te trachten Afrika tot een centrum te maken voor de internationale touris- ten-luchtvaart, is in een Fransch militair vlieg tuig van Khartoem aangekomen te Bangui in de Kongo en onmiddellijk per auto vertrokken naar Fort Lamy, 60 mijl ten Zuiden van het Tsiaad- meer. Verschillend© landen-Wedstrijden Zondag Frankrijk—België. nat de uitslag van den wedstrijd Duitschland- Frankrijk te Berlijn een gelijk spel met 3—3 van welk evenement in ons avondblad van Mumdag reeds een uitvoerig verslag geplaatst u-e-ri ook in de buitenlandsche pers tot com mentaren geleid heeft, kan men begrijpen. De aleemeene "opinie is dat Frankrijk voonut gaat en Duitschland niet over de middelmaat heen komt Juist ter vergelijking is het nu interessant na te gaan, hoe de Belgen zich Zondag a.s te Pariis zullen Houden, zulks niet alleen als ver- eeli king doch ook .in verband met deni wed- ftrijd van 9 April te Antwerpen tegen Neder- "rfc Franschen brengen op een speler na te C(Tombes dezelfde ploeg van Berlijn in het veld, rie Rrteen op één man na dezelfde ploeg die in 7(mrh 3—3 speelde tegen de Zwitsers. Tèn Zui'd-Duitscher, die beide wedstrijden bij woonde Wijst speciaal op den Romaanschen eind spurl. Wanneer te Zurich de Zwitsers kort voor het einde met 3-2 achter gestaan hadden dan hadden zij stellig niet zoo energiek gevoch ten om weer gelijk te komen, en wanneer de vJLschen j.l. Zondag te Berlijn met 3-1 voor gestaan zouden hebben, dan zouden de Duit- schers een verloren wedstrijd gespeeld hebben. nat is het Romaansche ras, meent dezen Zuid- Duitscher. Zijn redeneering mag voor de hui- n]oegen een grond van waarheid hebben, de historie kent ook tal van voorbeelden van wedstrijden waarin Franschen «ook de Belgen wel eens 1 veel te vroeg gedemoraliseerd raak te?, en andere voorbeelden van energiek op halen van Zwitsers en Duitschers Maar wat de Belgen betreft, is het vooral goed dat men ih ons land beseft dat men eerst van hen gewon nen heeft als het eindsignaal geklonken heeft. Hongarije.TsjechoSlowa.kije. ne wedstrijd Hóngarije—Tsjecho-Slowakië is zooals we Maandag mededeelden met 2—0 door de Hongaren gewonnen, een resultaat wat met onverdiend was al hadden de Tsjechen wel een tegenpunt verdiend, daar het krachtsver schil miniem was. De Tsjechen waren gehan dicapt doordat in dit seizoen hun eminente snit(men herinnere zich den wedstrijd in Amsterdam!) Cambal niet uitkomen kan, ook niet voor Zijn club Slavia. die op het moment door een ietwat beter doelgemiddelde in de le klasse de leiding over nam van Sparta. Het duel Sparta—Slavia om den titel belooft interessanter dan ooit te worden, doch in elk geval zullen beide clubs Tsjecho-Slowakie weer vertegenwoordigen in de wedstrijden om den Mitropa-cup. nat er in Tsjeeho-Slowakie nog prima mate riaal is moge blijken uit het feit dat gelijktijdig met den wedstrijd Hongarije-Tsjecho-Slowakie te Boedapest te Praag Tsjecho-Slowakie B. te- Een Hongarije B speelde en te Parijs nog een wedstrijd Parijs-Boedapest (Tsjecho-Slowakie Tl gespeeld werd. Deze beide semi-internatio- nate wedstrijden wonnen de Tsjechen met 2 1. Te Parijs leidde de Belg Raymond Braine den Tsiechischen aanval. Parijsche journalisten, die den Antwerpenaar uit zijn glorietijd voor de Beerschot spelende kennen, meenden dat lnj achteruit gegaan en te langzaam geworden was. Dit kan wel juist zijn want ook in de Praagsche ners kreeg de Belg minder gunstige beoordee lingen in den laatsten tijd. De Hongaren speelden in den wedstrijd tegen de Tsjechen met Turai op de plaats van Bihamy. overigens dezelfde ploeg als tegen Nederland, n;» wijziging kwam de aanvalskracht echter Peer ten goede; 't eerste goaltjes scoorde Turai zelf en 't andere was indirect van hem. Voorts hii nog vele goede schoten! wat men lner v-m de andere Hongaren haast niet zag) en t was maar goed dat de uitstekende doelman der Tsjechen Planicka zijn reputatie weer alle eer aandeed. Oostenrijk. In Oostenrijk versterkte Vienna haar positie door pen 2- 0 overwinning op Wienei Spmtclub. Voorts verhoogde Rapid haar kans op de zeer begeerde tweede plaats door Hakaoh met 4-0 ieS Adnura. de club die met Paschen deel neemt aan het tornooi van Ajax- en dan nog eUeUikc wedstrijden in ons land spelen wil, won 'met 5- 2 van W.A.C.. Wacker met 6-2 van de Ff' Wien (vroeger Nicholson): Austria, ge handicapt. door 't gemis van Sindelar, verlooi met 51 van N.A.C. en Libertas en i igi e- nauer, twee zwakke zusjes, deelden met 1 - de punten. In Italië zijn thans 22 van de 34 voor de le klasse te spelen wedstrijden gespeeld. Juven ilis leidt met 35 punten, gevolgd door Bologna en Ambrosiana met 30 punten, Torino met 27 Napoli en Roma met 26 punten. Dat Juventus kampioen wordt is buiten twijfel, de strijd om de begeerde tweede plaats ((de Mitropa-cup!) belooft echter nog zeer spannend te worden. Zwitserland- In Zwitserland won Grasshopperclub met 30 van Lugano en leidt met 19 punten uit 10 wed strijden in afdeeling I. Van concurrentie is geen sprake, daar no. 2, Basel maar 14 punten heeft. In afdeeling II is Young Boys de leiderimet 18 punten uit 10 wedstrijden en 2 punten voor sprong op no. 2 Servette uit Genève. We maken er voorts nog opmerkzaam op dat over enkele dagen de zeer belangrijke vergade ring van het bestuur der F.I.F.A. gehouden wordt waar een beslissing vallen zal over het wereldkampioenschap in 1934. Welke voorwedstrijden zou Nederland spelen moeten?! maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst! AfA Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 (a.kke^J Volgens recept van ApolbekerOumont Reel. 3932—5 15 Groen winl met 52. Stond de ontmoeting tusschen de twee Bonds- proefelftallen 'n dankbaar woord voor spraakleeraars! eenerzijds in het teeken van de malaise, aan den anderen kant meende de optimist toch weer op hoopvolle teekenen te kunnen wijzen. Malaise heerschte er in het aantal bezoekers, voor het Spartastadion zoo miniem, dat het be stuur 't niet eens noodig oordeelde op het scha vot de gebruikelijke kegels te stroppen, terwijl de tramdirectie alle palen met touwen rustig in hun bergplaats liet. Hoopvolle teekenen waren er binnen de krijtlijnen, zij het dan bij vlagen en niet wat alle twee en twintig betreft. Er kwam eert groene en een blauwe partij in 't veld pardon, we doelen slechts op de kleur der shirts! en er scheen al van te voren vast te staan, dat groen de sterkste was. Vóór de rust was dit inderdaad zoo. Het quintet v. d. Slootde Smit—van Reenen—Duynhouwer—Franken gleed, als boter tusschen de vingers, door de verdedi ging der blauwen heen, met het gevolg dat eerst Duynhouwer een voorzet van Franken kon be nutten (1—0), daarna de Noadman een van den paal terugspringenden bal inzette (20), ver volgens van Reenen na een fanatieken ren tus schen de beide backs door een knaldoelpunt maakte (30) en tenslotte de Smit met een kop bal der groenen productie van voor de rust be sloot (40). Blauw wist even voor half time door toedoen van Looischilder, die een kopbal van de Bock in het doel liep, tegen te scoren (4—1). In de tweede helft bleken de respectieve ver dedigingen met elkaar gewisseld te hebben: Die penbeek en Schut speelden nu voor Blauw, de Hoven en de Koning voor Groen. Die omzetting bleek voor groen een verzwakking en voor blauw een versterking, in die mate, dat thans de beide partijen aan elkaar gewaagd waren. De groene voorhoede kon weinig meer uitrichten en de blauwe dito was in staat door de beweeglijkheid der jeugd steeds gevaarlijk dicht in de buurt van het vijandelijk doel te zwerven. Veel gevaar voor de Korver beteekende dit evenwel niet. Want al heeft hij enkele uitstekende safes moe ten verrichten en al moest hij na 'n klein half uur zwichten voor een door Mulders na een scrimmage ingezetten bal (42), de goede schut ters bleken absent. Wat schutteren is bewees aan de andere zijde van Reenen, die een voorzet van Franken mei een geweldig schot van verren af stand ineens lot een juweel van een doelpunt promoveerde (52). Juist toen Looischilder voor open doel den bal goedlegde om den ach terstand te verkleinen, klonk het eindsignaal. Wat spel en spelers betreft: van de twee doel- verdedigers was de Korver ongetwijfeld de be trouwbaarste. Veenendaal loonde zich weinig kiemvast en deed geen buitengewone dingen. Het stevige en trapvaste duo DiepenbeekSchut had heel wat meer kijk op de situaties, dan de Hoven en de Koning wier verkiezing naar de prestaties van gisteren te oordeelen een raad sel kon genoemd worden. Van de spelers in de middenlinies vonden we den Ajacied van Deyck den beste, ofschoon Prins. Verploegen en Graaf land zoowel verdedigend als aanvallend uitste kende dingen gedaan hebben. Van den blauwen aanval was Mulders de handigste en gevaarlijk ste. Looischilder en de Bock waren heel beweeg lijk, maar wat licht van postuur. Zij speelden zonder routine en overleg een veelal kort ge houden spelletje, waarmee zelfs de zwakke ver dediging de Hoven—de Koning weinig moeite had. In de aanvalslinie der groenen viel Franken op door zijn resoluut, zonder treuzelen, overzet ten. Met Duynhouwer. die zich meer en meer als een handig speler ontpopt, kon hij het best vin den. Van Reenen verstond weliswaar van spelver- deeling heel weinig, maar zijn dribbel is goed, hij is bovendien vlug, is diplomatiek in zijn op stellen en heeft een moordend schot. Zijn twee doelpunten waren de mooiste, die wij in langen ti.id zagen. V. d. Sloot en de Smit deden goede dingen, zonder op te vallen. De geheele kamp droeg echt het stempel van een oefenwedstrijd, waarbij nervositeit een zeer ondergeschikte rol speelt. De oorspronkelijke opstelling der elftallen was als volgt: GROEN: doel: de Korver (D.F.C.); achter: Diepenbeek (Ajax) en Schut (Sparta); midden: Verploegen (Xerxes), de Leeuw (Willem II) en Graafland (H.B.S.): voor: v. d. Sloot (D.H.C.), de Smit (D.F.C.), van Reenen (Ajax), Duynhou wer (Feijenoord) en Franken (N.O.A.D.) BLAUW: doel: Veenendaal (Naaldwijk): ach ter: de Hoven (Longa) en de Koning (A.D.O.), midden: van Deyck (Ajax). Prins (Stormvogels) en van Ooyen ('Feijenoord)voor: Toes (Hilvei- sum), de Bock (Bloemendaal), Looischilder (S.C.H.), Mol (K.F.C.) en Mulders (Ajax). Proef bondseiftal saarugesteld. De keuze-commissie van den K. N. V. B. heeft gistermiddag, na afloop van den proefwedstrijd tusschen twee B-elftallen te Rotterdam, een proef-bondselftal samengesteld, dat op Woens dag 29 Maart, des middags om 3 uur op het Sparta-terrein te Rotterdam een oefen-wedstrijd zal spelen tegen de Engelsche profclub Walsall. De samenstelling luidt als volgt: doel: v. d. Meulen (H.F.C.); achter: Weber (A.D.C.) en Van Run (P.S.V.); midden: Pellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax), Van Heel (Feijenoord); voor: Nagels .(Enschedé), Vente (Neptunus), v. d. Broek (P.S.V.), Bonsema (Velocitas) en Manssen lExcelsior). Reuter seint uit Philadelphia: Het ongeluk, dat den olympischen kampioen William Carr, houder van het wereldrecord 400 meter hardloopen. Vrijdagavond overkwam, blijkt ernstiger te zijn dan aanvankelijk gedacht werd. Zoo zijn z'n beide enkels gebroken, en ofschoon verwacht mag worden, dat hij metter- vs s i William Carr. tijd volkomen zal genezen, wordt als een vast staand feit medegedeeld, dat Carr nooit meer zal hardloopen, zoodat Amerika hiermede een van zijn beste athleten verliest. Bij de Olympische Spelen te Los Angeles liep Carr de 400 meter in den wereldrecordtijd van 46.2 seconde. DELFT, 22 Maart. Aangevoerd SS vette var kens. prils 2831 ct., zouters 25—27 ct. per kg. levend gewicht. LOOSDUINEN. 22 Maart. Loosduinshe groen ten-veiling: kaskomkommers le soort f 1215.30, 2e soort 10—11.60, 3e soort 5.50—8.60, witte komkommers ƒ19 per 100 stuks, sta.m-pi insessen 1.25 per kg., spinazie 1339 ct. per 4 kg., salade le soort 4.90 -8.50, 2e soort 2 50—5.50 per 100 krop, peen 49, pr ei ƒ20.501.60 radijs ƒ2.20 6.90, raapstelen 1.20—1.35. selderij 1—1.20, peter selie ƒ2.803.10 per 100 bos, andijvie 2947 ct., komkommarstek 1.603.05, stoofsla 0.751.30 per kist. RODENRIJS, 22 Maart. (Coöp. Groentenveiling- vereeniging „Berkel en Rodenrijs' G.A.) Rozen: Aug. noack 2.857.40. briar cliff 3 per 100 stuks, tulpen: Eng. combe Yellow 12—15 ct., bar- tigon 10 12 ct., parma 11—20 ct., panama 5—10 ct., sanders 78 ct., brillant star 45 ct. per dozijn; narcissen: ladv moore 34 ct., emperor 1—8 ct., sir watkin 1 ct., ornatus 1 ct. per dozijn: diversen: asp. plumosus 11—13 ct., irissen 3942 ct., anemonen 15—25 ct., asp. sprenge-ie 11—20 ct.e fresia 7—10 ct. per bos, sierkers 7—21 ct., seringen 7—17 ct. per tak, hortensia 30—85 ct., azalea 30—63 ct., rhododendrons 50 ct., rozen in pot 10 -14 ct., funkia 6—11 ct., primula 7 ct. per pot, calla's 6—10 ct. per kelk. ROTTERDAM, 22 Maart. (Coöp. Tuinbouwvei ling Rotterdam en Omstreken, G. A.) Holl. kas- komkommers 18—24, st.l (Leduc) le soortt 4.90 —5.90, 2e soort 2.50—3.20. (Meikoning) le soort 7.20—8.50. 2e soort 4.10—6.50 per 100 stuks, slavellen 20—34 ct.. spinazie 7—11 ct., dunsel 17—23 ct., postelein 32—36 ct. per kg., rabarber 6—8 t. per bos, radijs 3.50—4.50 per 100 bos. Aangevoerd 172.000 krop sla. Naar het Engelsch van 24.) Maar de loketbeambte verklaarde, dat in Barfcrd gaen gewone kaartjes voor verder dan Holyhead uitgegeven werden. In Holyhead kon hii "echter opnieuw een kaartje bekomen tot Kingstown, hoewel dat niet zoo eenvoudig zou gaan, zoo laat in den nacht. De beambte advi seerde hem daarom alleen maar een kaartje tot Crewe te nemen. Daar moesten zij toch ge- ruimen tijd wachten op den mailtrein uit Euston. zoodat Fred e lijd g£Oj* zoo hebben eoo baartje baar Zich Edith's laatste waarscnuwens rend, foeterde Fred inwendig tegn denb ambte, die op luiden to0"*1 a was zich had gegeven, ofschoon hij fair g o moeite uiterlijk dankbaar te toonen voo die de man zich gaf. Maar drie ai en°hi1 stonden reeds achter hem te wac die ■was er van overtuigd dat minstens direct na hem stond, alles even duidelijk hij zelf gehoord moest hebben. cjnacde Fred nam een kaartje voor Crewe en slaagde erin een hoekplaatsje in den trem Hij keek onverschillig naar de laatkomers, die zich langs de coupé's haastten. Een ec J, gekleed, onbeteekenend uitziend man Fred onder het voorbijloopen aandachtig aan Fred bemerkte dat dit de man was die voo het loket direct achter hem gestaan had.- De reis naar Crewe verliep z°nder iets gebeurde. De trein arriveerde m dit druK station even voor elf uur en Fred vei nam p zijn informatie dat hij tot ongeveer twaa op den Ierschen mailtrein zou hebben e ten. Hij nam een kaartje naar Kings o trad dan de restauratie binnen waai i J kop koffie en wat sandwiches bestelde. Daar er een paar minuten tevoren een trein uit Manchester was gearriveerd, w - ®lle tafeltjes geheel bezet, behalve da »an Fred zat. en waar toevallig nog eeai *'as vrij gebleven. Die leege stoel weid spo dig ingenomen door den man, die Fred zoo aandachtig had gadegeslagen alvorens de trein Barford verliet. De nieuwkomer aan zijn tafeltje bestelde eveneens koffie en sandwiches en terwijl hij daarop Fred met een vriendelijk glimlachje aankeek merkte hij op. Ei venlijk een onding dat de bar gesloten is niet "waar? Op een druk station als dit be hoorde die feitelijk den geheelen nacht geo pend te blijven. Ofschoon hij geen bepaald oordeel in die kwestie had, gaf Fred hem volkomen gelijk, blij in de gelegenheid te zijn de eentonigheid van een nachtelijke reis door een praatje te ver breken. De conversatie die nu volgde, was gelijk aan die 'welke zich steeds tusschen rei zigers die door het toeval tezamen worden ge bracht, ontspint; de voor- en nadeelen van nachtelijke reizen, de mogelijkheid van een kalmen overtocht, en al die onbeteekenende algemeenheden, die absoluut vreemden in staat stellen een vriendelijk gesprek te onderhouden. Ik heb gehoord dat er heel wat zaken mensehen des nachts oversteken, zei de vreem deling naar aanleiding van een voorafgaande opmerking. En de meesten van onze mederei zigers zullen ook wel zakenmenschen zijn, denk ik. U zeker ook? Tot op dit oogenblik was het gesprek zuiver onpersoonlijk geweest, maar Fred was nu direct op zijn hoede. Waarschijnlijk was die voorzorg absoluut overbodig. De vreemdeling tegenover hem scheen kalm en ongevaarlijk en zijn vraag had heel natuurlijk geklonken. Maar Edith had Fred gewaarschuwd op zijn hoede te zijn en hij besloot dat het beter was over dreven voorzichtig te zijn dan .zich later iets te moeten verwijten. Ja en neen, klonk zijn vage antwoord. De vreemdeling kneep zijn oogen een beetje dicht; terwijl hij zijn hoofd half afwendde, als wilde hij te' kennen geven dat Fred's antwoord, hoe het ook geweest zou zijn, voor hem geen verschil uitmaakte. Het gesprek nam een andere wending en spoedig daarop kwam de Iersche mailtrein het station binnenrollen. Er volgde een gejacht zoe ken naar een plaatsje. Zij die gedwongen z.„n in Crewe den mail trein te pakken, verkeeren in een vervelende omstandigheid. De trein, die gewoonlijk dicht bezet is, vertrekt van Euston; en voor hen die in Crewe wachten is het meer een kwestie van geluk dan van wijsheid of zij nog een behoorlijk plaatsje kunnen bemachtigen, theoretisch ge sproken is er plaats genoeg voor allen, maar op den Ierschen Mailtrein klopt de praktijk dikwijls heel slecht met de theorie. Fred liep door de gang, zorgvuldig iederen coupé nazoekend. Maar ofschoon talrijke zit plaatsen verlaten waren, wezen hoeden, jassen en acte-tasschen, die er op lagen, uitdat zij niet vrij waren. De plaatsen die niet van der gelijke lichte bagage voorzien waren droegen op de rugkussens een etiket, dat heel hatelijk deed blijken dat schouwburgen en bioscopen niet langer het monopolie van Sereserveerde plaatsen hebben. Tezamen met vele anderen zag Fred zich gedwongen de reis van Crewe naar Chester staande in de gang door te brengen. Lang voordat hij in dit oude stadje was aangekomen, was hij al tot de conclusie gekomen, dat al het ongemak, dat hij te verduren had, zeer waar schijnlijk vergeefsche moeite zou blijken te zijn. Hoe meer hij over het doel van zijn reis nadacht, hoe minder pleizier hij er in kreeg Aannemend dat de kolonel gevlucht was voor de normale consekwenties van het bedrij ven van een moord, was het toch allerminst waarschijnlijk te achten dat hij, Fred in staat zou zijn hem te vinden? Moord was een vree- _selijk woord, zoowel als een vreeselijke daad, 'maar er viel niets te winnen met het moedwil lig blmd zijn voor de duidelijk zichtbare feiten Dennison was neergeschoten uit een gemerkt pistool. Het was bekend, dat dit pistool in het bezit was van den kolonel. Kort na den moord was de kolonel gevlucht, zonder iemand te ver tellen, waar hij heen ging, zonder zelfs iemand te vertellen dat hij heenging. En dan, eens even aannemen dat hij er in zou slagen den vluchteling te achterhalen, wat kon hij dan doen? Edith's bedoeling was'haar oom een waarschuwing te doen toekomen. Maar zulk een waarschuwing zou toch waarlijk wel onnoodig blijken. De voornaamste feiten van de zaak waren al lang in alle voorname couranten gepubliceerd en men kon moeilijk verwachten, dat de kolonel niet zou weten hoe de zaak er voor stond. Bovendien had Fred aan zijn eigen positie te denken. Indien de kolonel eens werkelijk schuldig aan moord zou blijken, speelde hij dan niet eenigszins de rol van medeplichtige? Hij had moedwillig informaties, die van on schatbare waarde konden blijken te zijn, voor de autoriteiten verborgen gehouden. Kilby's getrainde hersenen hadden Dennison's geheim zinnige boodschap waarschijnlijk in minder dan vijf minuten kunnen oplossen, indien hij deze maar gezien had. Maar Fred had die boodschap moedwillig achtergehouden en was nu zelfs op weg naar Dublin met het doel de wet opnieuw te bedriegen. Oh, naar den bliksem met die ^onpekwen- ties! mompelde Fred bij zich zelf. Wat komt het er op aan, wanneer ze mij later de rol me ik in deze zaak speel, kwalijk nemen. Ik doe h voor Edith, en zij is een millioen maal me dan dit waard. Toch schoot hem, met de gedachte aan Edith, ook de geheimzinnige rol, die zij ze zaak gespeeld had, te binnen, een rol, die, zij nog steeds speelde. Fred was vreesel j gierig te weten, wat zij gedaan had P avond van den moord gedurende de tier ongeveer, waarvoor zij geen de oplossing had weten te geven. niet aangeboden dat te verklaren en geen poging gedaan om haar vertrouwen af te dwingen. In ieder geval, besloot hij, heeft zij een goe de reden voor haar stilzwijgen op dat punt, en wanneer de ware feiten aan het licht komen, ben ik er in hart en ziel van overtuigd dat die niet in haar nadeel zullen pleiten. Met deze 'geruststellende gedachte slaagde hij er in de geheele onaangename zaak v001 e oogenblik uit zijn gedachten te bannen. Maar indien hij geweten had, dat Kilby de voe sp ren van het meisje buiten de tuindeur van de studeerkamer had ontdekt, dan zouden zijn ge dachten heel wat minder gerust geweest zijn. Toch was hij het niet zelf, maar zijn toeval lig opgedane 'reis-kennis die den draad van zijn gedachten afbrak. Met oneindige moeilij c- heden baande die vriendelijke, onbeteekenen de passagier zich een weg door de overvol le zij-gang. Toen hij Fred zag, scheen hij te willen stilhouden, maar blijkbaar veianderde hij van gedachten. Nadat wij in Chester zijn, zullen wij het gerieflijker hebben, merkte hij op, terwijl hij voorbijschoof. Ik hoor dat ze er daar een paar extra wagons zullen aanhaken. De mededeeling van den vreemdeling bleek juist te zijn. In Chester kwam er ruimte in overvloed en Fred kon de treinreis dus zoo comfortabel mogelijk beëindigen. Aan de Holyhead Pier werd hij bevangen door het massa-instinct van zelfbehoud. Het is een noodlot van de Holyhead-Kingstown boo ten, dat de postzakken van het allergrootste belang zijn, en de passagiers slechts een soort daarbij behoorend noodzakelijk kwaad. Dit is misschien dan ook oorzaak van het feit, dat de passagiers, hoe hoffelijk cn beleefd zij anders mogelijk zijn, de loopplank van deze booten nooit rustig en ordelijk betreden. Fred werd meegesleept in de dringende, vechtende, mas sa en de scherpe punt van een koffer, die hem in zijn rug trof, deed hem voor een oogenblik zijp gewone respect voor de rechten en gevoe lens van zijn medemenschen vergeten. Hij begon eveneens degenen, die vóór hem waren te duwen en vooruit te dringen en warm en geprikkeld slaagde hij er eindelijk in een hoekplaatsje in den rooksalon te bemachtigen. Een vlugge en kalme overtocht van ongeveer twee en een half uur bracht hem in Kingstown om ongeveer half zes in den ochtend. Ge bruikmakend van zijn ervaring bij het aan boord gaan, was hij nu een van de laatsten, die de boot verliet. Terwijl hij daar in de rij stond, wachtend op den douanebeambte om gevisiteerd te wor den, schoot hem plotseling een idee te binnen en zijn plaatsje verlatend ging hij heelemaai achteraan staan. Eindelijk was ook hij aan de beurt en toen de douanebeambte de gebruikelijke geheimzin nige hieroglyphen op zijn koffer had ge kalkt, gaf Fred een beschrijving van den kolo nel met de vraag, of de beambte dien persoon misschien Woensdagmorgen had opgemerkt. De douane had juist niets te doen. Hij luis terde beleefd naar hetgeen Fred te zeggen had en toen verscheen er een vroolijke glimlach op zijn gelaat. Zeker sir, die is hier inderdaad doorge komen, lachte de beambte. Hij had niets aan te geven en scheen geweldige haast te hebben. En als ik het zeggen mag, sir, leek hij mij niet bepaald een engelenhumeur te hebben. Alle machtig neen! Fred keek over zijn schouder. Van achter een stapel op elkaar geplaatste koffers kwam de bescheiden vreemdeling te voorschijn, met een onbeschrijelijk glimlachje op zijn gezicht. HOOFDSTUK XIX EEN ONVERWACHTE ONTMOETING Van Edith had Fred vernomen, dat het Dublinsche filiaal van de firma Coote en Den nison in het Noorden van de stad, bij Glasnevin was gevestigd. Hij informeerde bij een kruier die hem naar een trein vlak bij den uitgang van de douaneloods verwees. Dat is de trein naar Broadstone, sir, zei de kruier, en het is de eenige manier om in Glas nevin te komen. De kruier dacht slechts in trein-dienstrege- lingen en het was Fred's eerste bezoek aan de stad. Indien liij reeds over meerdere ervaring betreffende de lijn van Kingstown naar Broad stone beschikt had, zou hij het station zijn uit gewandeld om daar een taxi te nemen of hij zou desnoods een tram bestegen hebben naar de Nelson Pillar. Fred nam plaas ini den trein, hem door den kruier aangewezen. Door het raam van zijn coupé zag hij, hoe kruiers bagage, postzakken en pakken Londensche couranten in de goede renwagons stuwden. Eindelijk waren zij gereed en hij dacht, dat de trein nu toch zeker wel langzamerhand zou vertrekken. Maar vijf minu ten later stond de trein nog altijd onbewege lijk en toen hij zijn hoofd naar buiten stak, zag hij, hoe de conducteur en de machinist samen gemoedelijk op het perron stonden te praten en te lachen. Fred, die inwendig kookte van ongeduld, riep allerlei vervloekingen af over de hoofden van beide mannen. Indien hij rustig had nagedacht, zou hij beseft hebben, dat de seinen nog op onveilig stonden. Maar Fred's gemoedstoestand was er niet naar om helder en logisch te denken. Hij snakte er naar in actie te komen en het gedwongen stil zitten was een beproeving voor hem. Hij had glad vergeten dat Coote Dennison de eerste twee uren toch zijn deuren niet zou openen. Toen de trein eindelijk vertrok, bleek het een pijnlijke boemel te zijn. De vroege morgentrein wordt verondersteld in Broadstone aansluiting te geven op den trein van 7.20 naar Sligo en het Westen van Ierland. Ongetwijfeld wordt die aansluiting dikwijls gehaald; maar er zijn dagen, waarop de Londensche ochtendbladen niet voor twee uur in den middag uit Broadstone ver trekken. De late aankomst van de boot levert een voortdurend gangbaar excuus. De afstand van Kingstown naar Broadstone bedraagt slechts enkele mijlen, maar het leek Fred de langste reis. die hij ooit had gemaakt. Een schijnbaar eindeloos oponthoud op het station van Harcourtstreet vervulde hem met een dwaas verlangen iets wanhopigs te doen. Toen later de huizen schaarscher werden en de trein tusschen grasvelden doorrolde, voelde Fred zich plots bevangen door een onberede neerden angst, dat hij een verkeerden trein had genomen. Hij sprong overeind en vroeg aan een mede-passagier, waar zij heengingen. Indien wij rustig blijven zitten, komen wij in den loop van den dag wel eens in Broad stone, luidde het glimlachende antwoord van den ander. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7