i •sïïxtfm WTS zassy; rr ras DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. J. H. KREUGER STADSNIEUWS WEI RB BIJ BROERSVELD 99 Slaagt U beter HOED - PET OVERHEMD ol DAS 1 ZIJN VOORVADEREN. 56ste JAARGANG VRIJDAG 24 MAART 1933 No. 16600 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON 1NTERCOMM. No. 68085 ALLEEN DIT NUMMER BESTAAT UIT, DRIE BLADEN LOONSVERLAGING GEMEENTE- PERSONEEL keuringsraad burgerlijke stand brand in een kleerkast ROTTERDAM DE ONVINDBARE WOLF Drie maal loos alarm Gooi hem een jas over zijn kop NOTEERING MOUTWIJN EN 1 SPIRITUS I De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. B;i bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1—6 regels ƒ1.55 elke regel meer 25 ets. Bi) contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsadv half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50. 10 regels 1.-, 15 regels 1-50, bij vooruit-, betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. geval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.- bij verlies van een duim 75. by verl.esvan De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in au b!—_ v.«rdt a gei m Gratis-Ongevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een on] een wijsvinger; 50.- bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. JAARVERGADERING R. K. VOLKSBOND Gisteravond hield de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond haar jaarvergadering in haar gebouw aan de Lange Haven. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd ge- opend door den voorzitter, den heer Th. J. Mouwens, die direct het woord gaf aan den secretaris, den heer H. Combrink, ter voor lezing van de notulen. Daarna betrad de geeste lijkadviseur, de weleerw. heer J. Bankers, de kathedei om een korte rede te houden over; „de Kerk en de hedendaagsche maatschappe lijke stroomingen". Eerst uitte spr. zijn voldoening over de goede opkomst. Hij hoopte deze te kunnen toe schrijven aan een hernieuwde belangstelling in de standsorganisatie, welke in dezen tijd zoon zware taak heeft. Tot zijn onderwerp komend, zei spr., dat de Kerk altijd strijd gekend heeft. Steeds moest zij opkomen tegen dwaalleeraars en opstande lingen. Nu richt Zij zich tegen de economische dictatuur, socialisme, communisme en godde loosheid. In Rusland b.v. stelt de Bond van Goddeloozen alle pogingen in het werk om het geloof uit te roeien. In zijn encycliek „Quadragesimo Anno" heeft de Paus eerst de groote voordeelen geschetst door de encycliek „Rerum Novarum" verkre gen; de geesten zijn socialer gaan denken en de regeeringen hebben ingrijpende sociale maatregelen getroffen. Dan spreekt de Paus zich uit tegen socialisme en zijn scherperen vorm, het communisme. Deze stelsels willen socialisatie, d.i. onttrekking der eigendommen aan het particulier bezit. De Kerk echter houdt zich aan de natuurwet, welke het behoud van het privaat eigendom voorschrijft. Aan dit eigendom zijn natuurlijke verplichtingen ver bonden. De Kerk is niet de beschermster der brandkast, want zij leert, dat wie rijk is, van zijn vermogen moet afstaan aan hen, die te weinig hebben. Het is noodig, dat de Katholieken als één man voor de rechten der Kerk opkomen, de Kerk, die volgens de encycliek de beroeps standen of de bedrijfsschappen wenscht, die den klassestrijd uitschakelen, integendeel de samenwerking der klassen in zich sluiten. Wat ons het voorgeslacht heeft overgeleverd, moeten wij bewaren en vervolmaken. Wanneer de Katholieke arbeidersbeweging zou verzwak ken, zouden wij het goede, dat verworven is, weer verliezen. Hierna las de secretaris zijn jaarverslag voor, en daaruit bleek, dat het aantal bij de stands organisatie aangesloten arbeiders op 31 Dec. ji. 1415 bedroeg en het bestuur zeer veel werk te verzetten had gehad. De administrateur, de heer J. Hengst, deelde o.a. mede, dat de ontvangsten 20.036.14 en de uitgaven der alg. exploitatie 19.982.75 bedroe gen, zoodat er een batig saldo van 53.39 was. Van de organisatie alleen bedroegen de in komsten 6457.73, de uitgaven 6096.65: het batig saldo 361.08. Nadat de administrateur op advies der controlecommissie was gedechar geerd, werd tot de bestuursverkiezing over gegaan. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Ch. Boon, H. Gombrink, H. Leerentveld en J. Rost. die zich allen herkiesbaar hadden gesteld. Mede waren candidaatgesteld de heeren J. A. Broekmeijer en J. L. Reuling. De uitslag der stemming was, dat de boven genoemde heeren resp. 254, 228, 250, 215, 105 en 99 stemmen verwierven, zoodat de vier aftre denden zich herbenoemd zagen. Voorts deelde de voorzitter mee, dat er nog kaarten beschikbaar zijn voor de vertooningen der film „Kentering" op 27, 28 en 29 Maart. Verder wekte hij de afdeelingen er toe op, om ep 20 April aan den vaandelstoet ter eere van 11 em van Oranje deel te nemen. Een belang- Dj e mededeeling was, dat na een 10-jarigen strijd de stichting eener R. K. Ambachtsschool voor Rotterdam en Omstreken een feit was geworden; het gebouw zal in den polder Blij- dorp opgericht worden. Tenslotte lichtte de Voorzitter de agenda voor de Centrale Raads vergadering op 1 Mei toe. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. VOOR UW DE GRAAL EN ST. LIDUINA Vanwege de Graal verzoekt men ons opna me van het volgende: Wat er gebeurt, gebeurt er, maar ons Lydwi- na-spel moet slagen! Daar zijn we het alle maal over eens. Ja, Graalleden en -leidsters is het wel tot jullie doorgedrongen, dat het maar amper 5 weken zijn, die we nog kun nen uitbuiten, om ons Lydwina-spel te laten lukken? En geloof me, die zijn gauwer gevlo gen dan je denkt. Gaat het er juist deze laat ste weken niet op aan komen en zouden we de zaak nu niet eens aanpakken, collectief, met beide handen, zonder ook maar één mi nuut stil te zitten? Alleen dan zullen we iets bereiken, wanneer we dóórwerken, dóórwer ken langs den weg van 100 pet. en het volle dige offer! Wie van jullie trokken j.l. Zondag al mee naar het Sportveld aan den Havendijk? Wan neer er voor ons spel iets belangrijk is, dan zijn het juist dergelijke massa-repetities! Zou den we voor a.s. Zondag wéér niet zoo'n Ly- dwina-dag kunnen organiseei'en? En dan in Schiebroek samen met de engelengroep uit Rotterdam? Alle inlichtingen, wat betreft tijd, kosten, trein, etc. krijg je aan ons clubhuis. Geef je je vooral bijtijds op? En laat het nu niet over aan anderen, maar kom zelf. Het slagen van het spel hangt af van ieder van jullie afzonderlijk, begrijp dat en laten we te allen tijde op onze menschen kunnen rekenen. Kom dus zonder uitzondering allemaal naar Schiebroek! Zaterdag 25 Maart 's avonds 8 uur repetitie in de turnzaal en niet in het clubhuis. Wie eenigszins kan, verzuime niet te komen. n Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Oostelijke tot Zuide lijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, zachter overdag. Lichten op van 's avonds 6.48 tot 's morgens 5.23 uur. R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal Voor Zondag a.s. is vastgesteld: ALO 5 Excelsior 4, 12 uur, C. v. d. Stam; Excelsior 4 —TOG 4, 12 uur, W. v. Dijk; Excelsior 6— Spartaan a, 12 uur,, J. Hölscher. Voor den Bisschopsbeker is nog vastgesteld de wedstrijd: Excelsior 2Velo 1, aanvang 2 uur. Voor Zaterdag staat op het programma: Ig natius bExcelsior 7, 3 uur, H. Bijvoets; Ex celsior 8—ALO c, 4 uur, C. Peiger; Excelsior 9 Aeolus d, 3 uur, P. Peiger. Hockey Zaterdag a.s. aanvang 3 uur speelt Excel sior 1 tegen Caland 1 uit Rotterdam. GESLAAGD Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor 't doctoraal examen rechten de heer K. W. Ziele- man, alhier. INVENTARISATIE VAN CONSUMPTIE AARDAPPELEN Blijkens rondschrijven va nde Gewestelijke Tarwe-organisatie zullen op Maandag 27 Maart a.s. de voorraden consumptie-aardappelen in Nederland worden geïnventariseerd, voorzoo ver deze nog op de bedrijven der telers aan wezig zijn en nog niet zijn verkocht. Deze inventarisatie wordt verricht door de Gewestelijke Tarwe-organisatie, Anna Pau- lownastraat 20, 's Gravenhage. Voorraden van 1000 kg. of minder komen niet in aanmerking. De verbouwers moeten op genoemden dag de voorraden zorgvuldig opnemen en het re sultaat ervan op een daarvoor bestemd formu lier vermelden op zitdagen, welke door de vertrouwensmannen der Tarwe-organisaties op 27 en 28 Maart zullen worden gehouden. Deze opgaven zullen maatstaf zijn voor de toekenning van een uitkeering, die in over weging wordt genomen en welke wordt voor gesteld op 25 cent per 100 kg. Nadere gegevens zullen nog worden bekend gemaakt. OPENBARE VERKOOFING Ten overstaan van notaris Schaberg vond hedenmorgen alhier de openbare verkooping bij afslag plaats van het pand Dirk van Was senaarstraat 5. Verkocht voor 6290 (In veiling 1 6200). Ten overstaan van de notarissen Roggekamp te Rotterdam en Schaberg alhier de openbare verkooping van het pand Brugmanstraat 9. Ver kocht voor 5300 (In veiling idem). Ten overstaan der notarissen van Meurs en Bos te Rotterdam het fabriekspand Nieuwe Haven 91. Verkocht voor 14.400. (In veiling idem). Ten overstaan van notaris van Ellekom al hier de openbare verkooping bij veiling van: het winkelhuis met woning Broersveld 98. Inzet 1500; het woonhuis Broersveld 96. Inzet 1500; het woonhuis met afzonderlijke bovenwoning, Korte Achterweg 19. Inzet 3900; het cafépand met woning en bovenwoning, N. Sluisstraat 7a-b. Inzet 3500. Het georganiseerd overleg zal Vrijdag 31 dezer een voorstel van B. en W. in behandeling nemen om den pensioenaftrek voor het ge- meentepersoneel van 3 op 8% pet. te brengen. Wordt dit voorstel verwezenlijkt, dan zal het maximum aan pensioenverhaal, dat de pen sioenwet toestaat, bereikt zijn. Het persoonlijk pensioenverhaal blijft dan 3 pet., terwijl de overige 5% pet. de korting zal vormen voor het weduwenpensioen. Deze mag slechts over de eerste 3000 van het salaris worden geheven. AANRIJDING Gistermiddag heeft er op de trambaan bij 't Roode Hek een aanrijding plaats gehad tus schen den wielrijder T. D. van hier en den motorrijder N. v. D. uit Rotterdam, waarbij 't voorwiel van de fiets vernield werd. De heer v. D. beloofde de schade te zullen vergoeden. DIEFSTAL Ten nadeele van C. W. R. wonende aan de Van Beverenstraat, zijn een voetpomp en de kop van een electrische fietslantaarn ont vreemd. Deze waren bevestigd aan zijn rijwiel, dat vóór zijn woning stond. OEFENING BAART KUNST Het harmoniegezelschap Oefenin" Baart Kunst", dir. J. C. M. Feltzer, is voornemens op Zondag 2 April in het gebouw van den R- Volksbond een tweede openbaar winterconcert te geven. Tot voorzitter van den Keuringsraad, weiit® alhier zal zitting houden van 9—18 Mei, 's wederom benoemd de heer H. C. J. M. Berkel- jon, Westvest 26e. Jongelui, die eventueel in lichtingen wenschen, kunnen die aan dit adres bekomen. Aangifte van 21—23 Maart GEBOREN: Maartje, dochter van T. Spronk n G. Baas, Mariastraat 108 Wilhelmina C., 1 5 van s- Klepke en A. M. Mersch, Dr. Tol™ at 1 Elisabeth, dochter van J. A. ion en L. Koorengevel, Groenelaan 64 ina A" dochter van S. Hoekstra en G. A. van den Boogert, Fabristraat 39 - Wilhelmina, dochter van E. Vondeling en A. C. de Valk. BoerhaveJaan 58. ONDERTROUWD; K. M. van Kampen, 33 j. en J. E. de Vos. 28 jaar P. Esbach 23 jaar en J. H. J. Verweij 23 jaar - J. H. van der Ree. 26 jaar en W. Kalkhoven 23 jaar. OVERLEDEN: p. a. Jansen 63 jaar, weduwe van F. J. Kuipers, Dr. Noletstraat 1, Gisteravond om 8 uur is de brandweer uit gerukt voor een brandje ten huize van T. van Dijk aan de Pernisschestraat. De brand was ontstaan in de kleerkast van de achterkamer. Eén der huisgenooten was even tevoren in de kast geweest om een krant weg te nemen en daarbij had hij een lucifer aangestoken. Ver moedelijk is er een vonk weggesprongen. De inhoud van de kast, bestaande uit kleeren, en eenige schilderijen aan den muur zijn een prooi der vlammen geworden. Toen de brand weer was gearriveerd, was het vuur reeds ge doofd. DE SCHIEDAMSCHE TELEFOONDIENST Naar wij vernemen, zal de heer D. Meijer, chef van den technischen dienst van hpt Schie- damsche telefoonnet, 1 April a.s. den dienst met pensioen verlaten. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 22 Maart. Aangekomen: m.b. Washington ledig van Rotterdam om te dok ken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 24 Maart. Aangekomen: Jap. s.s. Denmark Maru, met soyaboonen van Dairen; Eng. motorschip Acclivity, kapt. John Campbell ledig van Rouaan om olie te Iaden bij N V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 24 Maart. Vertrokken: m.s. Bre- tagne, ledig naar Rotterdam, Woensdagmiddag 21 Maart: de wolf gesigna- neerd te Schiedam: arbeiders jagen een juf frouw de stuipen op het lijf met het verba»1 dat haar mopje met den wolf gespeeld heef- De juffrouw neemt haar hondje oogenblikke- lijk in bescherming tegen een vermoedelijk denkbeeldig gevaar. De arbeiders hebben waar schijnlijk den euvelen moed gehad zich grapjes te veroorloven over een feit dat gansch Rotter dam en de omliggende gemeenten in angstige spanning doet leven. Woensdagavond: De affaire van den wolf krijgt een landelijk karakter. Een Rotterdam mer is op theevisite bij een meneer die 1" Voorburg woont. Deze vertelt dat hij een hond heeft gekocht, die erg schuw is, voortdurend met de staart tusschen de beenen loopt en huilt inplaats van dat hij blaft. De Rotterdam mer springt ontzet op en schreeuwt: „De Wolf!" De Voorburgenaar blijkt het belangrijkste nieuws uit de krant op onverklaarbare wij 2® gemist te hebben. Het relaas bezorgt hem kippenvel. Gezamenlijk onderwerpen de heeren het dier aan een beschouwing waarbij zij tot de stellige overtuiging komen dat het de lang gezochte wolf is. Zij halen het dier uit zijn hok en binden het in den tuin met 'n touw aan een boom vast. De Rotterdammer maakt foto's van het beest en trekt daarmee naar de Rotterdam- sche Diergaarde. Daar twijfelt men. Is het 'm nou of is het 'm niet. Voor alle zekerheid adviseert men den Rotterdammer zijn Voorbürgschen vriend op te dragen het touw door een ketting te vervan gen. Donderdagochtend: In alle vroegte trekt een expeditie onder leiding van den directeur van de Diergaarde naar Voorburg. Men vindt het beest schuw ineengedoken bij den boom lig gen, onderwerpt het aan een nauwgezet onder zoek. Canis familiaris is het eindoordeel. De expeditie keert onverrichter zake naar Rotter dam terug. De „Freelance" was de trots van den ouden Gates.' Hij zou en moest zelf het commando voeren. Zijn klerk had bedenkelijk het hoofd geschud. Gates was niet alleen oud hij was ziek. Een ieder wist het. Hij moest zich strikt in acht nemen. Zijn hartkwaal was verergerd. Kn als er wat gebeurde op die reis, dan zou de stuurman, Graft, het bevel op zich moeten ne men En Graft was een ruwe, gewetenlooze kerel, zooals er in de handelsmarine van San Francisco geen tweede te vinden was. Op den derden dag na het vertrek begonnen de moeilijkheden. De oude Gates lag ziek in zijn hut, en Graft voerde het bevel met vioe- ken Gn trsppen sn zijn boezemvriend Hooky Waller was kapitein van de bak Aan boord werd algemeen gekankerd. Het voedsel was slecht geweest. Na het ontbijt sprak de jonge Jim Steele na mens de bemanning Graft aan. Wat!" snauwde deze. „Je maakt aanmer kingen op het voedsel van het schip, dat ik commandeer. Wat wü je? Lamskoteletten? En zilver op tafel?" Neen, sir, de mannen willen wat meer groenten hebben Zoo? Hm! Jij bent de kerel, die altijd om den ouwe heen draait, hè? Je wilt miss Gates hebben zeg? Maar de ouwe wil niet veel van e weten. Kan ik me voorstellen! Zoo'n ventje met 'n zondagsschool-toet. Versche groenten wil ie hebben? Als-je-blieft En bij sloeg zijn vuist met volle kracht in het gelaat van Steele, die op het dek neerviel. Nou", zei de stuurman, „dat kun je aan hare hoogheid vertellen". 's Avonds werd het geval in het vooronder besproken. De bemanning was den heelen dag door Graft en Hooky afgesnauwd geworden, en gaf thans lucht aan haar gevoelens. ,,'n Beest van 'n kerel!" zei er een. „Jongens. De ouwe loopt op z'n laatste beenen „Dat belooft wat, als-ie gaat", meende een ander. „Zeg, Steele, waarom sloeg je Graft niet terug." Het antwoord verwekte door zijn mildheid sensatie in de bak: „Omdat ik niet geloof in vechten, jongens!" „Die is goed!" riep er een uit. „Je bent altijd zoo. Ik heb miss Gates hooren zeggen, dat ze vindt, dat je niet bent als andere mannen, om dat je niet vecht." „Kom, dat kan ik niet gelooven zei Steele maar het was hem aan te zien, dat het gezegde hem pijn deed. Dien nacht, in zijn kooi, herhaalde hij steeds die woorden: je bent niet als andere mannen. Zij hinderden hem. Om vechten had hij nooit iets gegeven, zelfs niet in zijn schooljaren, m Engeland. Zijn vader had vaak gelachen om zijn vredelievendheid. „Je valt uit de lijn, Jimmy; geen echte Steele." Want de Steeles waren van geslacht op ge slacht vechters geweest, op de vloot, in het le ger, overal waar slagen waren uit te deelen Den dag, waarop de „Freelance" de haven van Malaita binnenliep, stierf de oude Gates Hij werd aan de zee toevertrouwd met zoo weinig omslag als Graft met den dood durfde maken. De stuurman verzamelde de manschap- Iets later op den ochtend: nieuwe conster natie. De wolf is te Overschie gesignaleerd in de buurt van den Abraham van Stolkweg. De ex peditie trekt naar deze gemeente. Het blijkt dat de inlichtingen afkomstig zijn van twee opgeschoten jongens. Zij hebben in den polder een wolfachtig beest gezien, dat zich even op een boerenerf vertoonde. Daar liep en kip De wolf schrok van de kip en ging aan den haal. Bijna alle expeditieleden braken in een homerisch gelach uit. Dat is mis want een ter zake kundig persoon vertelt dat het best mo gelijk is dat een wolf van een kip schrikt. Een ook voor ons totaal nieuw gezichtspunt. De jongens krijgen advies om als ze den wolf zien het beest een jas over zijn kop te gooien. Het lijkt ons een soortgelijke methode als een musch met zout vangen. Maar wij geven onze meening graag voor een beteren prijs. De expeditie trekt weg omdat het ondoenlijk is in den uitgestrekten polder naar een wolf te zoeken. Daar weten wij van mee te praten. De jongens, tuk op de in het vooruitzicht gestelde belooning gaan op jacht. Laatste berichten: Zij hebben iets schichtig door de velden zien rennen. Zij hebben het schichtige iets achterna gerend en ingehaald. Het iets bleek een haas te zijn. De wolf is nog steeds zoek. pen voor de brug, en liet hun weten, dat hij nu kapitein was; Hooky was stuurman gewor den. De vooruitzichten voor de bemanning wa ren allesbehalve zonnig. Kort voor het anker gelicht werd keerden Graft en Hooky van den wal terug, blijkbaar zeer voldaan over zichzelven. De bemanning vond dat zoo spoedig mogelijk naar Frisco te ruggevaren moest worden, maar na het ver trek bracht de oude Grinnell opzienbarend nieuws. „Jongens! We gaan niet naar Frisco. Ik ge loof, dat we op Bevande afkoersen." De bemanning was slechts voor de heen- en terugreis aangeworven, en ontving gage in overeenstemming hiermede. De ontevredenheid van de bak uitte zich zoo luidruchtig, dat de nieuwe stuurman erop afkwam. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij, maar in andere woorden. Er werd veel gesproken in andere woorden dan die, welke wij afdrukken ,,'t Gaat over den koers" stamelde de oude Grinnell. „Wè sturen niet op Frisco af." „Wat gaat het jou aan!" brulde Hooky. „Grinnell moet het weten", meende een der mannen. „Hij heeft gestuurd. En als we niet naar Frisco gaan, dan Hooky sloeg hem me* zijn vuist tegen den grond, en verliet de bak onder het uiten van dreigementen. Dien nacht had Jimmy Steele de wacht. Hij sloop naar de kajuit van den kapitein. Er moest een reden zijn, waarom niet naar Frisco koers gezet werd, en geen goede. En hij hoorde wat hij verwacht had: de stemmen van Graft en Hooky. Hij vernam, dat er een ton grijze am ber aan boord verborgen was, van een wal- vischvaarder gestolen door een zekeren Tur ner. Daarom moest naai' een andere haven ge varen wordenEr zat een groote winst op Maar Graft en Hooky konden het niet eens worden over het aandeel, dat elk hunner ont vangen zou Zij werden het steeds minder eens Jimmy Steele luisterde, luisterde Het wa ren geen woorden meer, die hij hoorde maar hij luisterde naar iets dat geweldadiger was dan de geweldigste woorden En plotseling ontwaakte ook in hem de vechtdrang zijner voorvaderen. Hij zag dien langen reeks van gespierde, primitieve kerels voor zich, tot aan zijn thans overleden vader toe. Hij was weer op dek. Daar stonden ze, aan weerszijden opgesteld. Zij hadden gevochten te land en ter zee, en alom waar er te vechten viel. En in zijn brein brandden de woorden „Hij is niet zooals andere mannen". Had Nel) Gates dit werkelijk gezegd? Die gedachte voer de hem op tot onweerstaanbare woede. Hij zou Den volgenden morgen stond Graft van de brug op zijn volk te kafferen. Daar voelde hij een hand op zijn arm leggen. Steele. bleek, maar met een veranderde uitdrukking op het gelaat, stond voor hem. Wat moet je brulde de kapitein. ,Ik wil weten waarom wij niet naar huis koersen", antwoordde Steele, en klemde de tanden op elkaar. De lucht was met electriciteit „eladen. Allen staakten het werk. Er ging wat gebeuren. De kapitein stiet een ontzettende vloek uit „Ga van de brug, lummelDie is niet voor tuig van de bak". En het gevecht nam een aanvang. Het was een harde strijd, want Graft had andere kerels tegenover zich gehad dan dezen anders zoo zachtaardigen jongen. Maar de opgekropte zachtaardigheid van jaren was eruit, en Steele was een vechter geworden. Hij had het hard. heel hard te verantwoorden. Maar hij dacht aan de woorden van Nell Gates, en al zijn ruwe. bonkige voorvaders schenen hem aan te moe digen en bij te staan. Graft kon vechten, Graft stond zijn man.maar hij had nooit gevoch ten met een krankzinnige. En het was als een krankzinnige, dat Steele vocht. Het bloed stroomde den jongen over het gelaat, en dreigde hem de oogen te verblinden. Maar één laatste mokerslag op den mond van zijn tegen stander, en gejuich steeg uit de groep zee- leiden op. „Jongens, slaat hem in ketenen riep Steele, zich het bloed uit de oogen wisschend. „Je hebt vanmorgen Hooky Waller niet gezien Die ligt vermoord in de kajuit". In weinige woorden vertelde hij wat hij wist: ook dat Graft het schip voor goeden buit ver klaard heeft. „Wie van jelui het schip wil hebben, kan er met mij om vechten!" Er werd niet meer gevochten. Terug naar 'Frisco, full speed, met Steele als kapitein, en Graft als gevangene, over te leveren in handen der politie. „Naar 'Frisco en Nell Gates", dacht Steele Hij stond op de brug, terwijl 't schip keerde: het wonder van den man, die ontwaakt was door de geesten zijner voorvaderen. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K, Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdagavond van 6—7 uur repetitie van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R K. Volksbond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam I Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot haU 11 repetitie Koninkl. Zang vereenig ing Schiedam* Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van fc.d. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R K Bond van Overheidspersoneel „St. Paul us Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius van halt 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Vrijdag 24 Maart Jaarvergadering van den Dekenalen Jeugd raad. R. K. Volksbond, half 9 uur. Zaterdag 25 Maart Eerste concert der Ver. voor Paedagogischa Jeugdconcerten te Schiedam. Musis Sacrum, half 3 uur. Dinsdag 28 Maart Feestelijke bijeenkomst der Ver. De Ambachts school voor Schiedam en Omstreken ter gele genheid van haar zilveren jubile. Schoolgebouw St. Liduinastraat, 8 uur. Woensdag 29 Maart Vertooning der film „Kentering" voor de bi} de K S A. aangesloten vereemgingen. R. K- Volksbond, 8 uur. Donderdag 30 Maart Ledenvergadering der Oranje-vereeniging, Musis Sacrum, half 9 uur- Rede van het Tweede Kamerlid Loerakker voor de afd. Schiedam der R. K. Staatsparty. R K Volksbond. 8 uur Vergadering der R. K. Onderwijzers. Corner House, 8 uur. Vrijdag 31 Maart ODrichtingsvergadering eener afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Kappersbedien den. R- K. Volksbond, half 9 uur. Dinsdag 18 April Rede van mr. G. Kropman, wethoudeer te Amsterdam, voor de afd. Schiedam der R K, Staatspartij. R. K. Volksbond, 8 uur. B. 24 Maart: Groote Schouwburg, Pas op de verf (Rott. Hofstadtooneel8.15 uur. 25 Maart: Groote Schouwburg, Amor in de pastorie (Rott. Hof stadtooneel) 8.15 uur. 26 M a a r t: Groote Schouwburg, Boefje (Rott, Hofstadtooneel) 8.15 uur. 28 Maart: Schouwburg-. De Hofslachter, (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. oq Maart: Groote Schouwburg, De corns- die van het geluk (Amsterdamsche Toofieel- ver.) 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Tivoli-schouwburg, In 't witte paard (Rott. Operette Gez.) 8 uur (voor volw.). Tentoonstellingen Rotterdam- sche Kunstkring, werken van H. Reuchlin-l-U- cardie (tot 27 Maart) Toonkamer Ad Don ker. Witte de Witl.straat 22c. werken van 10R. Ph L Roder en van Willem Hardenberg (tot 30 Maart) SCHIEDAM, 24 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 1 7.75. Spoeling Spoeling f 0.80 a 0.90,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1