ZEETIJDINGEN. mm ZATERDAG 25 MAART 1933 ROTTERDAM DE WOLF GEVANGEN. Sensationeel besluit van een dagen lange jacht. WIE WAS NIEBUHR? DE JAS OVER ZIJN KOP. PASTOOR L. DEKKERS. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. ZWARE BRAND TE ALPHEN AAN DE MAAS. DE JODEN IN DUITSCHLAND. EEN FLINKE TIPPEL. AUTO DOOR AFSLUITBOOM GEREDEN. DUITSCHE UITSPRAAK OVER DE VERVOLGINGSBERICHTEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. NOODLOTTIG ONGELUK. DE DUITSCHE MARGARINE. DE GEBEURTENISSEN TE BANNEUX DE TYPOGRAFEnIsTAKING TE WEENEN. STOOMVAARTLIJNEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. GEMENGDE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN I Dit is dan het einde. De wolf, die Dinsdag j.l. uit de Diergaarde ontsnapte en sindsdien zoek bleef, is vanoch tend in alle vroegte in de Noordmolenstraal gesignaleerd en na eenige moeite in een tuin achter de huizen van deze straat, waarheen hij gevlucht was, gevangen. Het is of het lieve dier zich onze verzuchting van gisterenavond heeft aangetrokken en met een een slot aan zijn ongeoorloofde omzwer vingen heeft gemaakt. Als men weet dat het beest goedmoedig een val is binnengeloopen, dien men zonder de minste camouflage voor hem had opengesteld, dan moet men toch wel aan een vriendelijken opzet gaan gelooven. Deze wolf is een correct beest met journa listiek inzicht. Hij heeft begrepen dat het pu bliek zich niet tot in het oneindige voor zijn avonturen blijft interesseeren en dat een ver slaggever ook nog op andere wezens jacht moet maken dan op wolven. Men vergeve ons dit eenigszins breedvoerig voorwoord. Hier volgt dan het relaas van de vangst Aan de Noordmolenstraat no. 16 is een stal gevestigd die met een hek op de straat uit komt. Vanochtend te ongeveer half zes waren twee mannen, wier namen wij met eere ver melden N. Terluin en L. Stoops, daar bezig met hun werk toen zij op straat een beest zagen loopen dat wel iets op een hond leek maar er eigenschappen op na hield, zooals een hangen- Het antwoord vindt u hieronder Berlijn heeft 50 Bismarckstrassen maar slechts één, die naar Niebuhr geheeten is. Deze Nebuhrstrasse is ongeveer even rijk aan fata morgana of exotische perspectieven als de Willem- of de Hugo de Grootstraat dat zijn in vorstelijk 's Gravenhage. Iedereen loopt er dan ook door zonder verder aan iets anders te denken dan aan de malaise; maar dat is ver keerd, want wanneer men door de Niebuhr- straat loopt behoort men visioenen van de onmetelijke woestijn voor zijn oogen te zien opgaan. Kameelen, plunderende Bedouienen, wachtvuren met tenten er om heen, enz. Kort om in de Niebuhrstraat behoort men aan zijn eerste vaart te denken door het Suezkanaal. Welk een vaart was dat die eerste! Hoe gulzig slokte het gretig oog alles op, waar het op viel. Voor de eerste maal in zijn leven zag men een nieuw werelddeel. Voor de eerste maal de woestijn. Voor de eerste maal kameelen in hun werkelijke manier van doen. Arabieren in nationaal costuum, dadelpalmen en allerlei raar gewas. Enfin, er viel daar zóóveel te kijken; en wanneer dat dan nog een beetje aangedikt werd door een nog niet verkalkte fantasie en door de herinneringen aan allerlei spannende jongensboeken, zoo kort geleden nog maar gelezen, dan werd die eerste vaart door het Kanaal tot een evenement, waar men zijn gansche leven aan terug denkt. Behalve dan in de Niebuhrstraat te Berlijn, want deze is daar werkelijk en wezenlijk te alledaagsch voor. Maar hoe dat zij, in het jaar 1762 deed zich het geval voor, dat de Deensche regeering geld in kas had. Zij oordeelde het nuttig dit in de wetenschap te beleggen en daarom rust te zij een expeditie van vijf geleerden uit, welke opdracht kregen wat te gaan neuzen in de-om geving van de Roode Zee. Arme geleerden. Zij zullen kwalijk geweten hebben, dat de keus van de hooge heeren in Kopenhagen op de meest van God en alle menschen verlaten scheidde. aatste De Zeereerw. heer L. Dekkers, pastoor te Leur (N.B.) is gisterenavond voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Heer en dame zwaar gewond. Onder Veldwezelt, op het beruchte en gevaar lijke kruispunt der wegen Lanaeken—Tongeren en Maastricht-Hasselt, heeft Vrijdagmiddag een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Op dat punt werd de auto van den heer Tielens, direc teur der papierfabriek te Weert-Meerssen, door een andere auto in de flank aangereden. De botsing was zeer hevig. Mevrouw Tielens werd eenige meters uit den wagen weggeslingerd en bekwam evenals haar echtgenoot ernstige ver wondingen. De auto werd geheel vernield. De chauffeur bleef wonder boven wonder onge deerd. Ook den bestuurder van den aanrij den den wagen trof geen letsel. Dokter Bogman uit Mopertingen heeft de beide slachtoffers overgebracht naar het Zie kenhuis Calvariënberg te Maastricht. Hun toestand is ernstig. HET VISSCHERIJCÖNFLICT TE 1JMUIDEN. In een schrijven aan den rijksbemiddelaai prof. mr. A. C. Josephus Jitta deelt de ver- eeniging van reeders van visschersvaartuigen mede in een ledenvergadering te willen bevor deren, dat arbitrage wordt aanvaard. De IJmuider federatie van arbeiders m het visscherij- en transportbedrijf antwoordde hier op in een schrijven aan den rijksbemiddelaar, waarin zij haar voorwaarden, vastgesteld in haar schrijven van den 17den Maart, herhaalt. de staart en een min of meer sluipenden gang die het duidelijk van een normalen hond onder- paragien onzer globe viel. Zij konden dat zelfs niet weten, want over deze oeroude streken, welke sedert de geschiedenis des menschdoms onafgebroken een rol van zooveel beteekenis gespeeld hebben, was in West Europa destijds nagenoeg niets bekend. Geograaf dezer expeditie, welker speciale opgave het was niet naar sensationeele vond sten te zoeken maar daarentegen zich op detail werk te concentreeren, was de luitenant-inge nieur Karsten Niebuhr, die zoo de dood hem op den duur niet achterhaald hadde op 17 Maart j.l. 200 jaar oud geworden zou zijn Maar ofschoon de heer Karsten Niebuhr een zeer gedisciplineerd luitenant ingenieur was, handelde hij toch tegen zijn instructies in, zij het dan zonder voorbedachten rade. Want hij deed wèl een sensationeele ontdekking. Hij ontdekte n.l. dat de kaarten, welke van deze streken in omloop waren, hoegenaamd ner gens op leken. Hij stelde vast, dat de afstand tusschen de Roode en de Middellandsche Zee maar weinig tientallen K.M. bedraagt en dat beide waterplassen niet door een bergland van elkaar gescheiden, maar veeleer door een laagte met elkaar verbonden zijn. In het jaar 1762 was de tijd nog niet rijp om zulke ontdekkingen te savoureeren en niemand, tenzij een paar oude sukkels van kamergeleer den, namen er dan ook notitie van. Honderd jaar zou het 'nog duren vóór de sensationeele vinding van Karsten Niebuhr het aanschijn der aarde zou gaan wijzigen. Maar toen was het ook groot feest aan de oevers van de Bitter meren en langs de plaatsen, waar, tot vermaak van de reizigers, zoo veel duizenden van fla mingos en libissen huizen. Want honderd jaar nadat men ontdekt had hoe makkelijk het zou wezen deze inzinking met een kanaal te door graven werd het Kanaal van Suez voor het verkeer open gesteld. Karsten Niebuhr heeft dat uit den aard der zaak niet meer mee gemaakt. Maar van een andere ontdekking heeft hij daarentegen wèl veel pleizier gehad. In 1765 waren van de vijf geleerden, die de expeditie telde vier naar andere oorden ver huisd. Alleen Karsten Niebuhr was nog over, maar deze had de Rood» Zee nu verlaten en was in Perzië terecht gekomen, waar het overigens zonder ijs, zonder whisky soda en zonder electrische waaiers, ook niet alles ge weest moet zijn. Maar de arme stumpers van die dagen wisten niet beter of het hoorde zoo en Niebuhr stelde zich dus zonder meer tevre den met een exploratie van de ruïnen der vermaarde stad Persepolis. Anderen waren hem daar reeds voor geweest, maar niemand had veel aandacht geschonken aan de geheimzin nige teekenen, waarmede de muren der stad van boven tot beneden vol gekrast staan. Nie buhr echter, een geleerde zijnde, zag er niet tegen op die hieroglyphen van a tot z te co- pieeren. En dat in de verzengend gloeiende stralen van de Zuid-Perzische zon en gelijk reeds gezegd in bestendige afwezigheid van ijs en andere lafenis, zonder welke de meesten onzer zich het leven in een hel als welke men daarginder vindt, wel niet goed meer kunnen voorstellen. De onvervaarde geleerde bracht zijn taak echter ten einde, ofschoon de uitvoering ervan hem bijna het licht zijner oogen gekost heeft. Met dezen buit beladen keerde hij naar de Ze hebben 'm Vanmorgen is de Rotter, damsche wolf in een achtertuintje van de Noordmolenstraat gevangen. De heer Terluin liet zich dan ook onmiddel lijk ontvallen't Lijkent de wolf wel". Dat was de inzet. De heer Stoops rende weg om de politie te waarschuwen en de heer Terluin opende het hek aan de straat, naar hij vertelde met de bedoeling om den wolf naar binnen te lokken. Zijns inziens was het beest op de lucht van de paarden afgekomen. De wolf tippelde erin ;n dubbele beteekenis en maakte daarmee zonder het waarschijnlijk nog zelf te weten een eind aan zijn vacantie. Inmiddels was het Noordplein, waar het vol was met groentenhandelaren, in rep en roer gekomen. Groenten en fruit werden in de steek gelaten en in een oogwenk tijds stond het in de Noordmolenstraat zwart van de menschen. Op de veranda's van de huizen, gelegen aan die straat en het Noordplein, verschenen aller lei gedaanten in nachtgewaad en het werd een cacophonie van allerlei uitroepen en geluiden. „Waar is-ie nou? Kssst, kssst sla hem dood ach wat, dat stomme dier gooi hem een jas over zijn kop man, wil je de keuken deur nou wel 's sluiten Jaantjaé, kind blijf toch binnen politie, help De wolf had direct toen hij op het binnen plaatsje van de stalhouderij was gekomen, een sprong gemaakt waarmee hij in een aangren- zenden tuin terecht was gekomen. Schuw was hij daar onder een veranda gaan Twee groote boerderijen in vlammen opgegaan. Gisterenavond heeft te Alphen N.-B een zeer zware brand gewoed, welke aanvankelijk der. indruk wekte, dat een heel gedeelte van het dorp zou worden verwoest, doch dien men ten slotte nog heeft weten te beperken. Dit is echter niet gelukt voordat de twee groote boerderijen van den landbouwer Hol en diens zoon, als ook een groote landbouwschuur, waarin de oogst was opgeslagen, een hooiberg en een timmermanswerkplaats door het vuur totaal waren vernield. Met man en macht heeft men de ernstig bedreigde boerderijen van Steenbrugge en Hooyman weten te behouden. Aangewakkerd door den feilen wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat aan red ding niet te denken viel, alleen het vee heeft men in veilgheid kunnen brengen. liggen. Het wachten was op personeel van de Dier gaarde, die door de politie onmiddellijk op de I koelere oevers van den Sondt terug en toen hoogte was gesteld. De directeur, Dr. Kuiper, hij hier begon portretten van zijn kopieerwerk arriveerde tegen 7 uur. Een eerste blik over- rond te deelen, veroorzaakte hij een geweldigen tuigde hem dat men ditmaal raak had geslagen. Het beest, dat schichtig in een hoek weggekro pen lag, was inderdaad de lang gezochte wolf. Te half 8 arriveerde de wagen van de Dier gaarde met den oppasser van de wolven, v. Campenhout, en den oppasser der roofdieren, v. d. Berg. Deze begaven zich gewapend met stokken en een vangnet naar den tuin. Het bleek echter nog lang niet zoo gemakke- storm in de wereld der wetenschappelingen. Met dozijnen tegelijk wierpen deze heeren zich op de vreemde teekens en Niebuhr heeft het nog mogen beleven, dat zijn landsman, Grote- fend, er in slaagde stukken van den tekst in een behoorlijke spraak te vertalen. Later loste de Noor Lassen het geheim der letterteekens heelemaal op en nu leest men ze als een Fransch romannetje. De aardigheid is er daar- Bestuurder nog op het nippertje gered. In den afgeloopen nacht is een auto, die af komstig was uit Venlo op den rijksweg te St. Joost bij Echt door een neergelaten slagboom van den spoorwegovergang gereden. Op de rails kwam de wagen tot stilstand. Toege schoten hulp slaagde er in den bestuurder, die achter het stuur bekneld zat, te bevrijden voordat de naderende trein de plaats des on- heils bereikt had. Direct daarop werd de wagen door de locomotief gegrepen en totaal vernield langs de spoorbaan geslingerd. De chauffeur bleek ongedeerd. Hoe de zaak zich heeft toegedragen staat nog niet vast. Vermoed wordt, dat de bestuurder overver moeid is geweest en daardoor den overweg niet tijdig heeft gezien. Auto door treiu gegrepen. Hedenmorgen omstreeks acht uur heeft op den onbewaakten overweg in den Dalwagen te Doodewaard een ongeval plaats gehad, dat met het oog op de omstandigheden, waaronder het plaats vond, betrekkelijk goed is afgeloopen. De 38-jarige melkrijder M. van S., die met zijn vrachtwagen van Doodewaard naar Opheusden reed, moest voor een hem tegemoet komende auto vlak voor den overweg wachten. Hierdoor en door het weder op gang brengen van den door hem bestuurde wagen, werd zijn aan dacht in beslag genomen en lette hij onvol doende op den treinenloop. Pas toen hij den overweg geheel bereikt had, bemerkte hij, dank zij ook het krachtig fluiten van de- locomotief, dat uit de richting Nijmegen een personentrein naderde. Krachtig remmen aan beide zijden kon toen een aanrijding niet meer voorkomen. De auto werd van voren gegrepen en tot aan de cabine zoo goed als geheel vernield. Van S. bekwam wonder boven wonder slechts wonden aan hoofd en handen. Een mede-inzittende broer, die uit den wagen werd geslingerd, kwam zoo goed als alleen met den schrik vrij. Een hondje, dat zij bij zich hadden, werd echter gedood. Met 10 a 15 minuten vertraging kon de trein de reis hervatten. lijk het beest te pakken te krijgen. Een eerste om van af_ maar Niebuhr zal altijd de eer ge- slag met het vangnet mislukte en de wolf, uit njeten jen sleutel gevonden te hebben, die ons zijn betrekkelijke rust opgeschrikt, nam de toegang verschafte tot zooveel geheimen van beenen, sprong over een paar schuttingen en verdween. Een wilde achtervolging ontstond. Eerbied waardige mannen zag men schuttingen nemen met een gemak of een embonpoint een imaginair iets is, vrouwen vuurden haar dappere echt- genooten met ongearticuleerde kreten aan, agen ten renden in 't rond en' voorop liep de lange oppasser v. d. Berg, wien het tenslotte gelukte den wolf een jas over zijn kop te gooien. Con form het uitgegeven parool dus en wij hebben thans spijt van onze onberaden vergelijking met de musch en het zout. De wolf bleef liggen, werd gestrikt en ver volgens in triomf naar den gereedstaanden wa gen gedragen, die nagejuicht door de gansche menigte naar de Diergaarde vertrok. Daarmee is de geschiedenis die vijf dagen lang alle overige, toch ook niet van sensatie „ontbloote feiten in de schaduw stelde, uit. De wolf is opgesloten in een hok. Men heeft hem te drinken gegeven en als hij wat tot rust gekomen is, krijgt hij te eten. Over een paar dagen is hij zijn dolle avontuur vermoedelijk vergeten en het is te hopen dat hij zich in zijn nieuwe omgeving hij zal dezer dagen naar het dierenpark in Rheden geëxpedieerd worden als een nette gevangen wolf zal gedragen De mannen die hem ontdekt hebben krijgen een belooning, de herdershonden en andere dieren die er voor in aanmerking komen voor een wolf gehouden te worden en dat zijn er blijkens de laatste ervaringen talloozen kunnen zich weer rustig op straat vertoonen en Dr. Kuiper en zijn echtgenoote krijgen weer rust. De telefoon heeft bij hen in de afgeloopen dagen niet stil gestaan. Morgen belooft de Diergaarde de groote attractie te worden. Tegen den civielen prijs van 50 cent kan men den tuin bezoeken en de wolf, die het klaar heeft gespeeld de belang stelling van honderdduizenden gedurende enkele dagen gevangen te houden, zal „persoonlijk Nnwezig" zijn. Gaat dat zienl de oude Babylonische, Assyrische en Perzische cultuur. AANVAL OP EEN PASTORIE IN POLEN. WARSCHAU, 23 Maart. (R.O.) In den afge loopen nacht heeft een bende van 15 mannen een aanval gedaan op het huis van den Pool- schen pastoor Osinski te Butryny (district Al- lenstein in Oost-Pruisen). Deuren en vensters werden vernield. Vervoert geen kinderen op uw fiets. Te Waubach reeds vrouw P. met haar drie jarig dochtertje op een rijwiel, toen zij in bot sing kwam met een vrachtauto. Het kind werd met een schedelbreuk naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht waar de kleine eenige uren later overleed. Zes smokkelaars gesnapt. In den afgeloopen nacht is door de gemeente politie te Bakel in samenwerking met de rijks- veldwacht uit Deurne en Gemert een colonne van zes fietsers aangehouden, die op hun rij wielen in totaal een hoeveelheid van 530 pond Duitsche margarine vervoerden. Vijf der smokkelaars waren afkomstig uit Helmond, een uit Boxtel. Procesverbaal werd opgemaakt, ook wegens het rijden zonder licht, terwijl de boter in be slag is genomen. Nog drie mannen aange houden. De motorbrigade der Heerlensche politie heeft hedenmorgen drie mannen aangehouden die bleken 250 K.G. margarine uit Duitschland binnengesmokkeld te heben. Ze zijn ter be schikking gesteld van den commissaris van politie. De boter werd in beslag genomen. Dr. Mortimer Wheeler bekijkt een oud- Romeinsch vaasje bij de opgravingen te St. Albans f het oude Verularniamj, DE BRANDSTICHTING TE BAKEL. Verdachte aangehouden. Naar men ons uit Bakel meldt, is gisteren door de marechaussee uit Helmond in samenwerking met de gemeentepolitie van Bakel zekere van R. uit laatstgenoemde gemeente aangehouden als verdacht van de brandstichting aldaar in d/"*1 nacht van Woensdag op Donderdag j.l. Na voorloopig te zijn verhoord, is van R. voor den officier van justitie te Roermond ge leid, Antwoord op Amerikaansche vraag. NEW YORK, 24 Maart. (V.D.) In opdracht van rijkskanselier Hitier heeft hedenmiddag de buitenlandsche perschef van de N.S.D.A.P., Hanfstaengel, in een transatlantisch telefonisch interview met den directeur-generaal van de International News Service, J. V. Connoly, ver klaringen afgelegd omtrent de berichten inzake de Jodenvervolgingen in Duitschland. Hanfstaengel verklaarde; „De berichten over Jodenvervolgingen zijn gemeene leugens." Op de vraag: „Zijn de berichten, over zooge naamde Jodenmishandelingen in Duitschland waar of onwaar?" antwoordde hij: „De Rijks kanselier heeft enkele minuten geleden, toen ik hem op het vliegveld van München na zijn aankomst uit Berlijn ontmoette, mij de machti ging gegeven te verklaren, dat al deze berich- ten in hun totaliteit gemeene leugens zijn." „In den loop van onze tegenwoordige, na tionale revolutie aldus vervolgde hij die wel de vreedzaamste en rustigst verloopene van de wereldhistorie is geweest hebben zich onvermijdelijke botsingen voorgedaan tusschen kleine groepen politieke tegenstanders. In geen geval is er eenigerlei discrimineeren- de behandeling van Joden of niet-Joden voor gevallen, of zij links of rechts georiënteerd wa ren. In feite hebben de S. A. in vele geval len hun eigen leven op het spel gezet om het leven en den eigendom van politieke tegen standers te beschermen, onder wie zeer wel ook eenige Joden kunnen zijn geweest". Op de vraag: „In Amerika zijn geruchten in omloop, dat Katholieken mishandeld en ge folterd zijn geworden. Zijn deze berichten waar?", antwoordde Hanfstaengel: „Deze be schuldiging is belachelijk .Ik verwijs u naar het antwoord op uw voorafgaande vragen." De volgende vraag luidde: „Maakt uw regee ring onderscheid tusschen Joden die zich aan de 'wet onderwerpen en die, welke de politieke doeleinden van het tegenwoordige regiem be strijden?" Antwoord: „Op geen enkele wijze maken wij onderscheid tusschen aanhangers en tegen standers van de regeering." Vraag: „Heeft de afgekondigde amnestie, waarbij nationaal socialisten en nationalisten, die strafbare daden hebben begaan ter be vordering van de nationale revolutie, worden vrijgelaten, ook betrekking op nationaal so cialisten ,die Amerikanen zouden hebben aan gevallen?" Antwoord: „Zonder te willen voovuitloopen op de a.s. rapporten van de Amerikaansche ambassade te Berlijn, moet ik er nogmaals den nadruk op leggen, dat wij geen onderscheid hebben gemaakt tusschen welke nationaliteiten of partijen ook voor zoo ver het de instandhou- ring betrof van orde en rust. Voor zoo ver mij bekend is heeft ambassadeur Sacckett Washing ton gemeld, dat sedert 11 Maart geen molestaties van Amerikanen zijn voorgekomen. Ook vroe gere betreurenswaardige incidenten zijn voor gevallen zonder dat de aanvallers wisten, dat hun tegenstanders Amerikanen waren. Enkele dezer kwesties zijn nor hangende. In eenige gevallen hebben de aanvallers inderdaad am nestie gekregen." Vraag: „Doet de Duitsche regeering onder zoek naar de klachten over zoogenaamde mis handelingen en zal zij eventueele schuldigen straffen?" Antwoord: „Natuurlijk, daarvoor hebben wij onze politiemannen en onze crimineele politie. Vraag: „Zouden bij den tegenwoordigen toe stand mannen als Lion Feuchtwanger en Ein stein naar Duitschland kunnen terugkeeren zon der lastig gevallen te worden?' Antwoord: „Deze vraag kan ik niet beant woorden. Daarover moeten de gerechtshoven beslissen. Het is zeer te betreuren, dat deze beide mannen zich in 't buitenland zoo afkeu rend over Duitschland hebben uitgelaten." Vraag: „Er zijn hier geruchten in omloop, dat de regeering alle Joden uit openbare functies verwijdert. Zij'1 deze geruchten waar? Antwoord: „Het beste bewijs voor de onjuist heid van deze berichten is het feit, dat nog he den vele hooge officieele functies door Joden bekleed worden." Vraag: „Betreurt de Duitsche regeering het, dat de Amerikaansche consulaten in Duitsch land uit eigen beweging een onderzoek hebben ingesteld naar de berichten omtrent gruwe len?" Antwoord: „Volstrekt niet. Integendeel, de nationale regeering begroet een dergelijk on derzoek als de beste wijze om de waarheid om trent den toestand in ons vaderland aan het licht te brengen en te verspreiden." Vraag: „Er zijn hier geruchten in omloop volgens welke het den in den Pfalz wonenden Joden verboden is hu.i deposito s van de ban ken op te vragen. Ook zouuen zij bedreigd zijn met uitwijzing. Zijn deze berichten waar? Antwoord: „Ik weet werkelijk niet waar al deze belachelijke berichten vandaan komen.' Op gedetailleerde vragen betreffende ver volging van Joden antwoordde Hanfstaengel „Het onderzoek van de Zweedsche, evenals van de Nederlandsche ambassade te Berlijn heeft uitgewezen, dat niet één Jood gedood of ge wond is geworden. Ieder reiziger kan zich zelf er van overtuigen, dat nooit zoo veel vrede en rust geheerscht hebben gedurende de laatste weken met uitzondering van de eerste paar roerige dagen." Vraag: .Hadden de kleine botsingen, die m de kritieke dagen der revolutie voorvielen po litic':e of religieuze redenen?" Antwoord: Politieke natuurlijk. Wanneer u tegen iemand strijdt vraagt u toch niet, bij welke kerk hij is aangesloten?" Vraag: „Zal Hitler Mussolini een bezoek brengen?" Antwoord: „Dat kan ik u thans werkelijk nog niet met zekerheid zeggen. Wij hebben het op het oogenblik zeer druk met dc binnenlandsche politiek; desondanks is een dergelijk bezoek niet onmogelijk. Tenslotte zou ik zeer in het algemeen wil len opmerken, dat vele individueele Joden en Joodsche organisatoren onze regeering onder steunen aangezien zij ingezien hebben, dat het eenige alternatief tegenover de nationale re volutie de communistische terreur-heerschappij Te voet vaii Calcutta naar Londen. CALCUTTA, 24 Maart (R.O.) De 48-jarige Britsche sergeant Chalmers is van hier ver trokken, om te voet naar Londen te reizen, een tocht van 8500 K.M. Hij denkt gemiddeld 40 K.M. per dag af te leggen en in September in Londen aan te komen. Chalmers drinkt nooit iets anders dan thee, maar hiervan is hij dan ook zoo n liefhebber, dat zakken thee naar 30 plaatsen in de ver schillende streken, die hij doortrekt vooruit zijn gezonden. Het gewicht aan bagage, dat hij bij zich heeft, bedraagt 12 Engelsche ponden, waarbij een tent is inbegrepen. Hij is gekleed in khaki- uniform met een helmhoed en draagt een foto grafietoestel bij zich. In Londen gearriveerd, zal hij lezingen over zijn tocht houden aan de hand van lantaarn plaatjes. Hij is voornemens, zakjes thee aan te bieden aan den shah van Perzië en den koning van Irak. De houding van den bisschop van Luik. In ons avondblad van Donderdag 23 Maart hebben wij aan de Brusselsche „Standaardeen mededeeling ontleend betreffende den voorloo- pis gunstigen indruk, dien het relaas der ge beurtenissen te Banneux, waar de 11-jarige Mariette Béco volgens haar zeggen verschijnin gen van de H. Maagd heeft gehad, op den bis schop van Luik, Z. H. Exc. Mgr. Kerkhofs, heeft WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 25 Maart 24 Maart 23 Maart pariteit Londen per P.50J* Berlijn p. 100 Mk. -9-21 Parijs p. 100 frs. 9.7a,» Brusselp lOObelg 34.61 Zwitserl.p-lOOfrs 47.87>a Weenen p.lOOsch Kopenh. p. lOOkr. 38. Stockh. p. 100kr. 45.05 Oslo p 100 kr. 43 60 New-York per 2.48!-! P.511? 9.18 M.75H 84.60 4787M 38.05 45.10 43.65 2.4718 8.50 (9.20 9.751* 34.5 bi 47.88 38.— 45.05 43-60 2.481* 12.1,71 59.26 9.74 14.59 18.— 35. 66.67 66.67 66.67 2.487 «emaakt en welke indruk in de ietwat ondui delijke Vlaamsche formuleering aldus werd weergegeven: Het geheel der voorgelegde feiten is vol komen aaneensluitend en gunstig voor de thesis van de waarachtigheid der verschijningen De Brusselsche „Standaard", die ook gemeld had dat Mgr. Kerkhofs het bouwen van een kapel ter plaatse en het organiseeren van bede vaarten zou hebben aanbevolen (welke mede deeling in dit stadium der gebeurtenissen ons ongelooflijk voorkwam en derhalve met door ons werd overgenomen) ontving nu van Mgr. Kerkhofs een nadere mededeeling, waarvan de tekst als volgt luidt: Zonder den op ons gunstigen indruk der ons meegedeelde feiten te willen ontkennen en zelfs verlangend dat, om alle uit de lucht gegrepen voorstellingen te voorkomen, een nauwgezet relaas, van objectieven aard om trent deze gebeurtenissen zou worden gedaan, hebben wij nochtans geen oordeel willen vel len over deze feiten en hebben wij ons ook onthouden het bouwen eener kapel en het in richten van bedevaarten aan te bevelen WEENEN, 25 Maart. (R.O.) De bladen zijn hedenochtend niet verschenen wegens de sta king der zetters. Slechts de officieele „Wiener Zeitun"" is uitgekomen. Ten aanzien van het conflict verklaart dit blad, dat door de regee- rin"s-verordening van 7 Maart de noodzake lij ke°maatregelen kunnen worden getroffen, om den economischen wederopbouw van Oosten rijk niet door pers-excessen te laten storen. De regeering heeft slechts gebruik gemaakt van het haar bij 'deze verordening verleende WEENEN, 25 Maart. (H.N.) Van officieele zijde wordt de invoering van de censuur op de biaden hiermede verdedigd, dat het in beslag nemen van de bladen voor de dagbladonderne- min "en veel duurder uitkomt weshalve bepaald is, dat de inhoud van de bladen twee uur voor hét verschijnen ter inzage moet worden gege- WBehalve de .Wiener Zeitung" is ook nog het orgaan van den Oostenrijkschen Heimatschutz verschenen De bondskanselier die het einde van de week buiten Weener zou doorbrengen, is in verband met de staking naar Weenen terug gekeerd. NIEUWE STUDIEREIS VAN DR. V.D. SLEEN. Dr. W. G. N. v. d. Sleen, die van zich heeft doen spreken door verschillende groote studie reizen, welke hij naar verre gebieden onder nomen heeft, is Vrijdagmidadg, door bloedver- want enen vrienden uitgeleide gedaan met het mailschip „Colombia" van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. vor het ondernemen van een lange reis, uit de hoofdstad vertrokken. Wij vernemen dat dr. v. d. Sleen per „Colum bia" tot Curacao reist, om vervolgens met de „Bodegraven" van dezelfde maatschappij lang; 'de kust van Peru en Chili te trekken tot CoraJ Van Coral gaat dr. v. d. Sleen indien zich geen omstandigheden voordoen, die het reis plan zouden kunnen wijzigen terug tot M- tofagasta. Bolivia en Peru worden bezocht, waarna de koene reiziger het plan heeft van Mollendo, aan Peru's Zuidkust zich per ,-Ben- nekom" van de K.N.S.M. naar Guayaquil te be geven om van hier uit verschillende trips te maken en vervolgens per vliegtuig naar Chris- tobal te gaan. Vervolgens weer met de „Co lombia" naar Curagao en dan met de Surina- melijn via Paramaribo en Madeira terug naar ons land, dat dr. v. d. Sleen omstreeks half September hoopt weer te zien. ZAC, Oslo; 11.10 EDUARD GEISS, Stolpmunde; VIENNA, Harwich. Wind O., matige bries, helder, kalme zee. HOEK VAN HOLLAND aangekomen, 24 Maart nam. 3.25 ROYAL STAR, Vancouver. SCHIEDAM aangekomen, 24 Maart. VAIDA- VA, Riga. VLAARDINGEN aangekomen, 24 Maart. DI~ VONA, Cherbourg. IJMUIDEN aangekomen, 24 Maart. IONIA, pto Barrios, stukg.DRENTE, slbt., Nieuwediep voor IJmuiden. Vertrokken 24 Maart. schie1jAND, Blytb, UTRECHT, slbt., Nieuwediep; COLOMBIA, Colon: THE SULTAN, Blyth; EDMUND HALM, Boston (L.); MODE, Stockholm; MARNK, Ba- rijs; BRUNLA, Oslo; POELAU TELLO, Batavia. VLISSINGEN aangekomen 24 Maart. PRIN SES JULIANA, Harwich: JERNLAND, Reque- jada, bunkert; JANTJE, Gravelines voor Wesel. Vertrokken 24 Maart. ORANJE NASSAU, arwichJERNLAND, Bergen. Gep. naar Antwerpen: OAKFORD, Londen: HARELDA, Southampton; RANE, Rouaan; WILLIAM, Gandia; PERSIER, Santa Fe; DINO, Santa Fe; UKSVALLEYSfax. Gep van Antwerpen: DALIA (niet Delia), Mauritius; WESTERNLAND, New-York; AN- VERSVILLE, Congo: LIEBENFELS, Bombay; BRITISH MERCHANT, Purfleet; BALAKLAVA t Rotterdam: FLANDRIA (Zw.). Rotterdam; SILDRA, Huil: FORT DE SOUVILLE, Duin kerken; BELLONA, Sta vanger. HOLLAND-AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 24 te Kaapstad. JAVA—NEW-YORK LIJN. SEMBILAN N.-York n. Java 24 te Padang- KOTA GEDE N.-York n. Java p. 24 (3 n.m.J Gibraltar. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. HEBE 24 van Rotterdam naar Melilla. AURORA 24 van Rotterdam naar Vigo. COLUMBIA 24 v. Amsterdam n. West-Indie. MEDEA 24 v. N.-York n. Port-au-Prince. BARNEVELD Chili n. Amsterdam via L pool 22 van Curaqao. BAARN Amsterdam n. Chili 23 van Curacao. DEUCALION Bourgas n. Amst. p. 24 Gibraltar. NERO 23 van Gothenburg naar Esbjerg. ORANJE NASSAU W.-Indië n. Amsterdam (5 n.m.) v. Havre, 25 (5 n.m.) verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (uitr.) 24 (1 n.m.) van Marseille. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. BENGALEN 24 van Manilla naar Iloilo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU TELLO 24 v. Amsterdam n. Batavia. 24 APOLLINARIS II 23 van Rotterdam te Hult. ARACATACA, Rott. n. "Swansea p. 23 Lizard. AMIRAL L'HÈKMITE 23 v. Rott. te Duinkerken* BORBECK 23 v. Rott. te Narvik. BORINGIA 23 v. Rotterdam te Hamburg. BERWICK LAW, 23 v. Amsterdam te Middlesbro. BRITANICA, Amsterdam n. Havre p. 23 Dover, BRISK 22 Maart van Rotterdam te Oslo. CHORZOW, Rotterdam n. Gdynia 20 v. Danzig. CORYTON 22 v. Rotterdam te Cardiff. CITY OF HONGKONG Rott. n. Lor Marques 24 te Algoa-baai EDDI 20 Maart van Rotterdam te Stettin. EUTHALIA, 22 v. Rotterdam te Cardiff, GONDUL 20 Maart van Amsterdam te Malmo, HAKONE MARU, 22 v. Rott, te Middlesbro. HOCHSEE 23 van Rotterdam te Hamburg. HOOGLAND 23 Maart van Blyth naar Bremen, HEBE 23 Maart van Groningen te Hull. HAGEN 24 v. Amst. te Alexandria IRWELL 23 Maart van Rotterdam te Goole. KIM. Rotterdam naar Odessa 17 van Stamboul, LYNN REGIS 22 Maart van Rotterdam te Lynn. LLANSTEPHAN CASTLE. 23 v. Rott. te Beira. LUCTOR, Bakema, 23 v. Rotterdam te Hamburg. MELROSE ABBEY 23 van Rotterdam te Hull. MARTENBURG 20 van Rotterdam te Ste.an. MIN Rotterdam n. Shanghai 22 van Algiers. MAASSTROOM, 23 v. Newport n. Swansea. MAR CASPIO, 23 v. IJmuiden te Shields. MADO Steenstra, 23 v. Delfzijl tei Hambmg. PRIMA Harlicigen n. Goole p. 23 Spurn Plead. PETRAKIS NOMIKOS 22 v. Rott. te Christians- RHEIN 24 van Amsterdam te Hamburg SMERDIS Rott. n. Waterford 23 v. Cork. STORMARN 23 van Rotterdam te Hamburg. THEEMS 23 Maart van Dordrecht te Londen. UHENFELS 23 van Rotterdam te Hamborg. VLIESTROOM 22 v. Amsterdam te Hull. VLEDDERVEEN 23 v, Londen te Gravelines WESTLAND 22 Maart van Rotterdam te Le'th. VVASABORG 20 van Rotterdam te Norrkoping. ANKER OPGEVISCHT. IJ m u i de n. 24 Maart. De motorkotter UK. 172 heeft in de via- schershaven alhier aangebracht een a5-ker mel* ketting dat op circa neger mijl ten nW. van deze haven in het vishtuig geraakt en daarna met veel moeite aan boord gehaald was. MOTORSCOENER IN BRAND. Londen, 24 Maart Volgens hier ontvangen bericht is een nog onbekende motorschoener op 54 gr. 52 en 12 gr 37 min. Ol. In brand geraakt en dpi na gezonken De masten -steken gedeeltelijk boven water tot- Omtrent het lot de.- opvarenden is niets bekend. VERKOCHTE SCHEPEN. De In 1908 te Waspik gebouwde stalen zeetjalK Else Marie s door den reeder, tevens kapitein H D. Muller te Stade (bij Hamburg) naar Neder land verkocht. BREUKELEN, 24 Maart. Kaas. Aangevoerd 7 wagens, 249 ,stuJ:s kazen, 1743 kg Pf-f*6 ga rnet rijksmerk 24—26, 2e soort t ^-^„Penveilina RODENRIJS, 24 Maart. Coop groentenvellmg vereeniging Berkel en Rodenrijs G. A. - rozen aUg noack 2.607.40 per 100, tulpen grand due 19 ct, engl. combe yellow 11-17 ct parma 12-16 ct., bartigon 7-14 ct., william copUud „4 ct., murillo 13 ct., la reine 13 ct., brillant star 9 ct„ cramosie brillant 0-8 ct. per narcissen lady moore 4 ct., emperor 3-—1 ~T S sir watkin 2—3 et.. omatus 1 ct. per dozijn, diversen asp. sprengerte 12—36 ct., asp. pumosus 1228 ct. irissen 1124 ct. per bos, anemonen 13 -23 ct. fresie 5-16 ct., latthyrus 8-11 ct., violen 40—41 ct. sierkes 8-19 ct. per bak, seringen 8-15 ct per tak hortensia 2676 ct., azalea 3060 ct cacteeënli—70 ct. per pot, rozen in pUO-12ct cineraria 7-13 ct., funkia 4—6 ct., calla's 5—8 ct. '"ROTTERDAM. 24 Maart. (Coop. Tuinbouw veiling Rotterdam en Omstreken, G.A.) Holl. kaskomkommers le soort 15—19, 2e soort 13 —14 3e soort 11-13, sla (Leduc) le soort 4.50 5 70 2e soort 2.503.80, (Meikoning) le soort i 6 60—8.40, 2e soort 3.60—5.80, snijboonen 1.10 per 100 stuks, komkommerstek 17—18 ct., sla- vellen 21—39 ct., spinazie 14—17 ct., dunsel 8—13 ct postelein 3235 ct., kassnijboonen 1.05 per kg.', rabarber 710 ct. per bos, radijs 2.80—4.90 per 100 bos, koolrabi 25 ct. per bos. Aanvoer sla 277.000 krop. Het gesprek van den directeur generaal Con noly had plaats van uit een kantoor in New York door bemiddeling van een vertegenwoor diger van de Telegraphen-Union in New Toik, voa Doemming. en duurds 15 minutes» ROTTERDAM aangekomen 24 Maart namiddag: 3.— ZUID HOLLAND, Scheepv. en Steenk. Mij., Immingham, Merwehaven, kolen; 7.15 WEST- FALIA, Halm v. Wijk, Rostock, Maashaven 4, stukg.- 7.30 BERNISSE, P. A. v. Es Co.. Hamburg, Parkhaven, stukg.; 8.15 WELF ms., Ned. Transport Mij., Harburg, Maashaven, stukg. NIEUWE WATERWEG vertrokken 24 Maart namiddag: 5.— LIINA, Bordeaux; BRABANT, St., Malo; BOCCACCIO, Ban; 5.50 HELGA BöGE, Ham burg; 6.20 BUGSEE, Cuxhaven6.40 ACCLIVITY. Parijs; CETVRTI, Ancona; 7.05 COMETA, Moss; ARIEL <Zweed(, Lissabon; TSURUGA MARU. Hamburg; BORTHWICK, Dundee; 7.40 INO, Bristol; 8.10 ERMLAND, Hamburg; 8.20 HEBE, Melilla.; 8.50 BERG ANGER. Vancouver; 9.20, AURORA, Vigo; BURDWAN, Yokohama. 9 20 AURORA, Vigo; BURDWAN, Japan; 9.40 WJBSEti* ""thLIïHKAN.Ql. SeL£a*t4 4Ö.4Ü BAL- BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG vertrokken: 25 Maart namiddag: 12.50 GLENAMOY, Hamburg: 1.20 STAD HAARLEM, Savona. Wind O.Z.O., matige bries, kalme zee, helder» STOOMVAARTLIJNEN. STAD HAARLEM, 25 v. Rotterdam n. Savona. BUITENLANDSCHE HAVENS. THESEUS (Nëept.), 24 v. Bremen te Santander» VULCAN, 2-1 v. Rotterdam te Stettin. SIMLA 24 v Rotterdam te Bremen. ALLER Rotterdam n. Japar. p. 24 erim. DUISBURG Rotterdam n Japan 25 v. Singapore CANTON Rotterdam n Tsingtao 2o v. Singapore CITY OP1' SIMLA 23 v.' Port Okha n. Jamnagar. MORETON BAY, Ldn n. Brisbane 21 v. Colombo. LECONTE DE LISLE, Marseille n. Haiphon» 22 Maart van Madras. ELAX 19 Maart van Hongkong naar Tarahan. ADEN 22 Maart van Duinkerken te Saigon. FORBIN 22 Maart van Duinkerken te Saigon. CHENONCEAUX 22 van Marseille te Saigon. THELMA 21 Maart van Miri naar Yokohama. AMALTHUS 19 van Tarakan naar Shanghai. MARELLA 23 Maart -van Melbourne te Soerabaja. DALMORE 23 van Port Talbot te Soerabaja. MORAVA 23 Maart van Batavia naar Saigon. MINDEROO, Fremantle li. Singap. 23 v. Batavia. TRITO 24 Maart van Belfast te Fowey. WINSUM 24 Maart van Colon (Arg.) te Santa ïe. TROMPENBERG 24 v. Duinkerken te Honfleur. ARLANZA, Southpt. n. La Plata 24 te Pernamb. ASTUR1AS 25 van Southampton naar La Plata. BRITTANY, La Plata n. Liverpool 23 v. Havre. DARRO 24 Maart van La Plata te Liverpool. SICILY 26 van West-Indië te Havre verwacht. ASTRONOMER, Calcutta n. Londen p. 24 Perim. CLAN MACPHERSON Austr. n. Hull p. 24 Perim CITY OF DUNDEE L'pool n. Bombay p. 23 Perim CITY OF VALENCIA, Liverpool n. Calcutta P- 23 Maart Perim. MALDA, Beira naar Londen 24 Maart van Aden. DELAGOA MARU, Japan n. L'pool 22 v. Piraeus. BARON BAEYENS, Santa Fe n. Antwerpen At van Las Palmas. ANDREA 22 van Las Palmas naar Curaqao. NAUMBURG 24 van Port Natal naar Singapore. ALBATROS 24 Maart van Amsterdam te Londen» VERWACHT TE ROTTERDAM. TEMERAIRE, v. Tulagi 26 v. Marseille. AUTHORITY, 25 v. Harburg nr. Schiedam. TURICUM, t„ v. Curaqao 22 te Casablanca V» Lissabon. AUSTVAKD v. Bratla p. 23 Gibraltar. RENTERIA, 21 v. Bathurst. GEMENGDE BERICHTEN. KUMSANG Shimot. oseki, 24 Maart. He* Eng. s. „Kumsang" (meer gemeld) zal vermoe deiyk met het volgend hoog tij weer vlot komen» Het maakt geen water. Een deel van de ladiu» is gelost.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 8