LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. DINSDAG 28 MAART 1933 MAX EN ZIJN VRIENDEN VIERING VAN HET H. JAAR BE JUBILE-A FLAA T Schrijven van Z. H. Exc. Aartsbisschop. ten VERKIEZING VOOR DE KAMER- TWEEDE VISCH NAAR FRANKRIJK. A LG. A POTII EKERSASSISTENBO ND. DEKEN C. BOEKHORST. PATER W. DE VEER S.J. t PATER J. M. CHABERT t Prettigs manier van reizen. „MORGENROT" EN „POTEMKIN" GEEN FASCISTEN IN BURGER WACHTEN. NIEUWE LEENING ZUID-HOLLAND. Uitgifte van 1.400.000 4 pet. obligaties tegen 100 V4 POGROMS" LOONSVERLAGING IN HET TRANSPORT BEDRIJF TE DEVENTER- VERKRIJGING DER BEVOEGDHEID VAN ARTS ENZ. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Moderne kooplieden geven door hunne advertentien in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste. Koopt dus uitsluitend In de kerken van bet Aartsbisdom is Zondag van den predikstoel liet volgend schrijven Voorgelezen van Z. H. Exc. mgr. J. H. G. Jan sen, Aartsbisschop van Utrecht: Bij gelegenheid van het 1.9de eeuwfeest der Verlossing van het menschelijk geslacht door Onzen Heer Jesus Christus, heeft de H. Vadei een plechtig schrijven uitgevaardigd, waarin hij alle geloovlgen opwekt, om juist, in deze angstige en benarde lijden hun gedachten te richten op de overgroots weldaden, die ons door het werk der verlossing geschonken zijn. En sl kan ook het juiste jaar van Jesus' lijden en dood niet met historische zekerheid wor den aangegeven, zoo mag dit toch geen reden zijn, om stilzwijgend voorbij te gaan aan deze grootsche gebeurtenis, of liever aan die reeks van wonderbare gebeurtenissen, die met Jesus lijden en kruisdood verbonden zijn, zooals: de instelling van het H. Sacrament des Altaars, Maria's aanstelling tot Moeder aller menschen, Jesus' Verrijzenis, voorwaarde en onderpand van onze opstanding uit de dooden, de aan e Apostelen verleende macht om zonden e ie geven, het aan Petrus en zijn Öpvoigers ver leende primaatschap, 's Heeren Hem de Nederdaling van den H- Geest en de stichting en wonderbare uitbreiding van Gods ov.rgrwte ltoM. de menschen, die ons tot innige wederliefde moeten aansporen. En daarom spreekt de H. Vader den wensch uit, dat de herdenking van deze verheven feiten en de overweging van deze heilige geheimen ons mogen opwekken tot ijverig gebed en tot boete voor onze zon den. terwijl wij daarbij niet alleen bedacht moeten zijn op ons eigen eeuwig heil. maar ook op dat. van geheel het menschelijk ge slacht, dat door zooveel dwalingen verdeeld door zooveel twist en tweedracht verscheurd, en door zooveel kommer en ellende gekweld wordt. De barmhartige God geve, zoo roept de H. Vader uit, dat dit Heilig Jaar vrede brenge voor de zielen, passende vrijheid voor de kerk en eendracht en ware welvaart voor alle vol keren! Vertrouwende, B. G., op uwe kinderlijke aan hankelijkheid aan onzen H. Vader, mogen Wij het overbodig achten, u nog aan te sporen, om aan dezen wensch van den H. Vader te voldoen. Vol ijver zult gij u er op toeleggen, om vooral gedurende dit herdenkingsjaar, door herhaalde overweging en vrome herdenking uw geloof in de verlossingsgeheimen te beves tigen, uw hoop op de eeuwige goederen, die de vrucht zijn van Jesus' lijden en dood, te verlevendigen en Uw liefde jegens God, die ons tot den dood toe heeft liefgehad, nog vun- ger en krachtdadiger te doen zijn. In het bijzonder zult gij uwe dankbaarheid toonen voor de instelling van het H. Sacra- ment der Biecht en der H. Eucharistie, door waardig en dikwijls tot deze Sacramenten ie naderen. Ook dringt de H. Vader er op aan. dat gij u op Goeden Vrijdag, den jaarlijkschen herdenkingsdag van Jesus' kruisdood, heel bij zonder rooogt aangespoord gevoelen, om Jesus' wreede smarten en zijn onmenschelijke pijnen roet nog meer brandenden ijver en vurige lief de te overwegen. Na deze aansporingen gaat de H. Vader over tot het aankondigen van een buitengewoon Jubilé, dat begint op 2 April van dit jaar en eindigt op 2 April van het volgend jaar 1934, gedurende welken tijd door de geloovigen een vollen aflaat, den zg. Jubilé-aflaat, kan wor den verdiend. In het algemeen kan deze Jubilé- aflaat slechts te Rome worden verkregen, en op voorwaarde van Biecht, H. Communie en het drie malen bezoeken der 4 Basilieken nl., van den H. Petrus, van den H. Paulus, van St. Jan van Lateranen en van de H. Maria de Meerdere, terwijl tevens gedurende deze bezoe ken bepaalde gebeden moeten worden verricht. Het is de wensch van den H. Vader, dat de Katholieken in grooten getale neerknielen op de graven der Apostelen en den zegen ontvan gen van hun aller Vader in Christus. Echter heeft de H. Vader voorzien, dat zeer velen niet in staat zullen zijn, aan dit zijn >™ig verlangen te voldoen, en in zijn vader de bezorgdheid heeft Hij gewüd; dat ook zij, die wegens persoonlijke omstandigheden o- de onmogelijkheid verkeeren naar Rome komen, desniettegenstaande deelachtig zouden kunnen worden aan den Jubilé-aflaat. De volgende klassen van personen nu kunnen dien vollen aflaat van het Jubilé buiten Rome verdienen: 1. alle Slotzusters en andere Religieuzen, No vicen en Postulanten en al degenen, die niet haar samenwonen; 2. de gevangenen en zij, die in opvoedings gestichten verblijv-en; 3. de zieken en zwakken, die niet in staat rijn de kerken van Rome te bezoeken: degenen, die in ziekenhuizen voortdurend behulpzaam moeten zijn bij de verpleging; 5- de werklieden, die van bun handenarbeid hioeten.leven en niet gedurende meerdere dagen van hun werk afwezig kunnen zijn; 6. allen, die zeventig jaar geworden zijn. Den vollen aflaat van het Jubilé kunnen deze personen in het aanstaande Jubeljaar hetzij voor zich zelf, hetzij voor de overledenen, zooveel malen verdienen, als zij aan de hieronder ver melde voorwaarden voldoen: n.l. 1. Waardige Biecht en H. Communie. 2. Twaalf maal kerkbezoek. Voor elk kerk bezoek kunnen zij kiezen, de kerk, kapel of half- openbare kapel, die zij wenschen. 3. Bij ieder kerkbezoek moeten gebeden •worden: a. Voor het altaar van het H. Sacrament: 5 maal het Onze Vader, Wees gegroet en Glorie zij den Vader en bovendien nog éénmaal die zelfde gebeden volgens de intentie van Z.H. de Paus. Deze intentie geeft de H. Vader weer in de volgende bewoordingen: voor den groei der Katholieke Kerk, voor de uitroeiing der dwa lingen, voor de eendracht onder de vorsten, en voor de rust en den vrede van geheel de men- schelijke samenleving. b. Voor het kruisbeeld: 3 maal de geloofs, belijdenis: Ik geloof in God. den almachtigen Vader enz., en éénmaal het schietgebed: Wij aanbidden U, Christus, en loven U omdat Gij door Uw kruis de wereld verlost hebt, of een ander dergelijk schietgebed. c. Voor het beeld der Allerheiligste Maagd Maria: onder het overwegen van haar ^"^rten 7 maal het Wees Gegroet en eenmaal het ge bedje: Heilige Moeder, wil de wonden van den Octr.Ufinar, riiori in miiii hart drukken, of een vloeit voort bet waar- De Amcrikaanschp. secretaris van finan ciën [f oodin bezoek de drukkerijwaar de nieuwe dollar-biljetten worden gedrukt. De nummering der lijsten. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van heden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, brengt ter open bare kennis, dat, het Centraal Stembureau van alle hoofdstembureaux mededeeling heeft, ont vangen welke geldige lijsten van candidaten zijn ingediend en dat de zitiing van het Cen traal Stembureau, waarin de lijsten zullen worden genummerd in de volgorde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden óp Maan dag 3 April om half twaalf v.m. te 's Graven- hage in het lokaal van het gemeentehuis, voor heen voor de vergaderingen van den Raad bestemd. (r- =i\ Invoer van fijnere vischsoorten. Naar we vernemen is bij het bestuur van de IJmuider-Vischhandelvereeniging bericht inge komen, dat de Fransche grenzen voor de fijnere soort visch uit ons land niet op 1 April, doch eerst 1 Juni a.s. worden opengesteld. Het be stuur zal evenwel trachten voor de reeds door de handelaren voor den uitvoer naar Frank rijk ingekochte boeveelheden fijn visch nog een invoervergunning te verkrijgen. „den Engel des Heeren" of in den Paaschtijd van „het Regina coeli"; 3. de aflaten van het Veertiguren-gebed: 4. de aflaten, verbonden aan het vergezellen van het Allerheiligste naar een zieke; 5. de aflaten, verbonden aan het bezoek der Portiunculakapel te Assisië, aan het bezoek der heilige plaatsen in Palestina, en den vollen af laat, die van 11 Februari 1933 tot 11 Febniari 1934 verbonden is aan het bezoek der grot van Lourdes; 6 de aflaten, die dooi' Kardinalen en Bis schoppen bij Pontificale plechtigheden worden verleend. Ten slotte wijzen Wij er nog nadrukkelijk op, dat het tijdens het Jubeljaar verboden is, op welke wijze dan ook, aflaten bekend te maken, behalve den Jubilé-aflaat en die, welke zoo juist zijn opgenoemd, als tijdens het Jubeljaar op de levenden toepasselijk. En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot Ons Aartsbisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een rector is aange steld, op den vierden Zondag van de Vasten van dit jaar op de gebruikelijke wijze van den pre dikstoel worden voorgelezen. Gegeven tc Utrecht, den 8 Maart 1933. t J. H.. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Zijne Hoogw. Exc.: J. VAN DER BURG, Secr. Gekruisigde diep in mijn har ander gebed. d. Voor het altaar van het L maals de geloofsbelijdenis: Ik geloof in God, d,;n almachtigen Vader enz. Ge zieken of zwakken, die niet. in staat zijn f'ie bezoeken te doen, kunnen aan hun biecht vader verandering of vermindering vragen. Opdat echter de geloovigen des te meer zich «ouden beijveren, om de genaden van den Ju- lulëaflaat te verdienen, en de daarvoor ver achte goede werken te verrichten worden voor den geheelen duur van het Jubüe-jaar de overige aflaten, zoowel volle als gedeeltelijke, opgeschort, en wel in dezen zin, dat de geloo vigen deze aflaten niet voor zichzelf kunnen verdienen, maar alleen kunnen toepassen op de geloovige zielen. Er zijn echter enkele uitzonderingen, de ge- loovigen kunnen n.l. voor zich zelf, behalve den Jubilé-aflaat, nog verdienen; 1. den vollen aflaat in het uur des dood de aflaten, verbonden aan het bidden yain In het Maria-paviljoen te Amsterdam opgenomen. Zaterdagavond is de' Zeereerw. heer C. Boek horst, deken van Ouderkerk en pastoor te Bui- tenveldert ter verpleging opgenomen in het Maria-paviljoen te Amsterdam. wegens een aanval van hartzwakte. De toestand van den Zeereerw. patiënt was gistermiddag bevredi- Pater de Veer, wiens overlijden wij gisteren gemeld hebben, was een nobel mensch met een buitengewoon hartelijke, eerlijke, sympa thieke en kinderlijke natuur. Een priester, die zeer veel vrienden had en geen vijanden. Hij was heel breed in zijn opvattingen en kon niet velen, dat er kwaad van iemand werd ver teld. Zijn dichterlijke aanleg kwam vooral uit in de hooge gedachten van zijn conferenties en vastenmeditaties, welke pater de Veer zooveel en door heel ons land heeft gehouden. Vooral zijn conferenties in ,.Dc Krijt berg" tc Amsterdam hadden groote bekend heid. Hoewel hij niet direct aan politiek deed. was hij een groot vereerder van dr. Schaepmau als politicus en- dichter. Pater de Veer was zeer verstrooid, wat dikwijls aanleiding gaf tot ver makelijke voorvallen, zooals in zijn intieme om geving volkomen bekend is. Willem de Veer werd in 1863 te Zegwaart geboren en volbracht zijn middelbare studiën te Megen Na zijn intrede in de Sociëteit van Jesus op 26 April 1880 studeerde hij filosofie bij de Duilsche paters Jesuieten, waarna hij eenigen tijd leeraar werd aan het Seminarie te Gulem- borg en het college te Katwijk. Na vervolgens zijn theologische studiën te Maastricht ie hebben volbracht werd fr. de Veer op 8 Sept. 1894 tot priester gewijd. Na de drie gebruikelijk proefjaren ving Pa ter de Veer zijn arbeid in de parochie aan te Nijmegen. Zijn volgende standplaats was Am sterdam. waar hij tot moderator van de Kath. Stud. Ver. St.. Thomas werd benoemd. In con tact gekomen met de letterkundige beweging van die dagen, richtte Pater de Veer het tijd schrift „Lectuur" op, dat later tot het bekende tijdschrift „Boekenschouw" uitgroeide. Ook van andere tijdschriften nam Pater de Veer inmid dels de redactie waar. Wij noemen slechts de „Kalender van Thym". Na een zegenrijke arbeidsperiode in Amster dam werd Pater de Veer overgeplaatst naar Rotterdam, later naar Oosterhout en tenslotte naar Utrecht. In deze laatste drie plaatsen zag de ijverige priester zich vooral de taak toege wezen van het geven van Missiën, retraiten en tridua. Zijn werkzaamheid bepaalde zich dan ook niet tot zijn standplaats alleen. Altijd was hij er op uit, steeds trok hij rond om zijn predikambt in alle deelen van ons land uit "te oefenen. Er is een gelukkige groep van menschen die wel een duidelijke feeling schijnen te hebben voor wat zij ondernemen. Een van hen was Pater de Veer. Zijn werkzaamheden hadden succes. Zijn woorden, waren juist de woorden die gezegd 'moesten worden en duidelijk is dit wel geble ken bij de Utrechtsche Vereeniging „Geloof en Wetenschap" welke onder Pater de Veer een bloeitijdperk beleefde. Meer in het bijzonder willen wij in dit verband wijzen op de advents- conferenties, die Pater de Veer ieder jaar in de kapel van St.. Joannes de Deo hield en die met recht en reden vermaardheid hadden verworven. Het werktijdenbesluit voor apotheken. Gemeld wordt: Te Utrecht is de algemeene vergadering van den Algemeenen Apothekers-Assistentenbond gehouden. Onder de ingekomen stukken was het ant woord van den Minister van Economische Za ken en Arbeid op het adres van den bond in zake het werktijdenbesluit voor Apotheken. De minister deelde mede, dat hij in de actie, welke vanwege de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, tegen de invoering van het Werktijdenbesluit voor Apotheken ge voerd wordt, geen aanleiding heeft gevonden de invoering van dit besluit uit te stellen. In het hoofdbestuur werden herkozen mej. L. Pront en de heeren P. J. Zwager en J. M. L. Vogt. Laatstgenoemde werd als secretaris her kozen. Als nieuw lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer W. Soosenburg, uit Den Haag. Door een der leden van het Hoofdbestuur werd een inleiding gehouden over het werk tijdenbesluit en de verhouding ten opzichte van de patroonsorganisatie. De vplgende resolutie werd tenslotte aan genomen De bond constateert, dat steeds een volko men rechtmatige en loyale actie voor de in. voering van het werktijdenbesluit is ge_ voerd, teneinde de misstanden op het terrein van den arbeidsduur op te heffen. De patroons hebben zich echter van het eerste oogenblik af, van het verschijnen van het voorontwerp tot aan de invoering van het besluit, zoo hef tig mogelijk verzet en hebben zich niet ont zien om de assistenten, die zich niet aan hun zijde wenschten te scharen te bedreigen met ontslag en voorts hebben zij alle lasten van het besluit afgewenteld op de assistenten. verschillende gevallen is aan de bedreiging ujt_ voering gegeven. Tegenover de houding der patroons stond en staat nog steeds de bei-eidheid van den Alge. gemeenen Apothekers-Assistentenbond om door onderling overleg aan de belangrijkste bezwa ren der patroons tegemoet te komen, wanneer daar tegenover gesteld werd het vastleggen in een eolectieve arbeidsovereenkomst van de minimumsalarissen, zooals deze door de pa troonsorganisatie zelve als een moreele ver plichting aanvaard zijn. Tenslotte werd aan het hoofdbestuur opgedragen zich tot de leden van de Maatschappij ter bevordering der Phar macie te wenden met een open brief, waarin het standpunt van den Bond wordt uiteengezet en middels de pers uiting te geven aan de meening van de algemeene vergadering. In het missiehuis der Afrikaansche Missiën te Cadier-en-Keer is Zaterdagavond bericht ontvangen van het overlijden van den Hoogst Eerw. pater J. M. Chabert, generaal-overste van de Sociëteit der Afrikaansche Missiën. Hij overleed in het moederhuis te Lyon op 25 Maart j.l. Sinds 1919 was hij generaal-overste. Door zijn breede inzichten en zijn ruime in ternationale opvattingen kwam de Sociëteit der Afrikaansche Missiën tot grooten bloei. Ze werd ingedeeld in provinciën die tot krach tige afdeelingen met provinciaal zelfbestuur uitgroeiden. Ook de Nederlandsche provincie van de Afrikaansche Missiën te Cadier-en- Keer heeft haar ontstaan grootendeels te dan ken aan pater Chabert. PATER J. LUBKE C-ss.R. f In het St. Josephziekenhuis te Heerlen over leed Zondag de weleerw. Pater Josephus Lubke C.ss.R. 691. De marine is gemobiliseerd 1 Weldra hebben de beide oorlogsbodems de tweede is onbemand op sleeptouw genomen liet tegenovergelegen eilandje bereikt. 692. Jaap en zijn vrienden worden harte lijk begroet. De directeur evenwel weigert op een boomstam over te steken. Hij is bang dat hij er zal afvallen. Maar eindelijk stemt hij erin toe 693dat hij stevig zal worden vastge bonden. en zoo steekt hij, wel niet op er- prettige manier, maar toch veilig over. Verontwaardiging als ruilobject? Uit het fascistisch weekblad „De Bezem"'- Maar dan willen wij toch even in herin nering brengen dat de film „Potemkin" maan den lang in Nederland gedraaid heeft zonder dat de „burgers" tegen deze rechtstreeksche Moscousche reclame protesteerden. Ook het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond maakte tegen deze „amok-makerij" van communistische zijde geen bezwaar en nu buigen de heeren ten zooveelsten male voor revolutionnaire zijde. Want de geestelijke va deren van de Amsterdamscche organisatie wil den de vertooning van „Morgenrot" wel ge~ doogen, maar dan moest ook de „Potemkin" weer op de programma's verschijnen! Hiervoor voelde het Hoofdbestuur niets, anders nog, bet maakte zelfs het voorbehoud de film weer ie laten draaien, zoodra „de toestand minder ge spannen" is. Het „Comité van Actie" had, werd de „Potemkin" niet terstond op het program»3 geplaatst, de directe verwijdering van „Mor genrot" geëischt en ging derhalve met deze oplossing niet accoord. ROND HET verbond voor nationaal HERSTEL. Op het schrijven van gep. vice-admiraal Quant c.s. aan 'luit.-generaal b. d. W. Schuur man betreffende het optreden van het Verbond voor Nationaal Herstel en de candidatuur van Generaal Snijders heeft nu op zijn beurt de lieer Schuurman geantwoord. Het volgende is daaraan ontleend De ons ontslipte uitdrukking „eigenwaan van enkele herstellers der natie", die. ik erken het, beter in de pen ware gebleven, is ons ontval len naar aanleiding van den inhoud van het oprichtingsmanifest, dat den indruk wekt, als zou men in staat zijn door slechts tot het Ver bond toe te treden, een einde te maken aan de zoo talrijke en gecompliceerde moeilijkheden waarmede 'ons land heeft te strijden en welke moeilijkheden, voor zooverre zij op economisch gebied liggen, bijna alie van internationaalen aard zijn. Bewuste misleiding" zal niemand zoeken bij een partij, aan welks hoofd een figuur als de Generaal Snijders staat. Toch heeft „mislei ding door politieke onervarenheid" plaats en wei door het aan het hoofd der candidatenlijst voor de Tweede Kamer plaatsen van een „stel- candidaat". Het is toch nu eenmaal een feit, dat talrijke politiek ongeschoolden stemmen op een als 'zoodanig vooruitgeschoven figuur, zonder acht te slaan op de verklaring, dat deze geen zitting zal nemen. Daarom wordt deze handel wijze dan ook vrijwel algemeen veroordeeld. In de tweede plaats heeft het manifest mis leidend gewerkt, omdat daarin van geen Ka- mercandidatuur werd gesproken, doch wel met nadruk werd verklaard, dat het verbond geen nieuwe partij zou worden, doch zich zou „ver heffen" boven elke huidige politieke partij-for matie. Daarom hebben talrijke goede Neder landers bewijzen van instemming en geld ge zonden; bitter waren zij teleurgesteld, toen het tegenovergestelde tot hen doordrong. Want wanneer men heeft een organisatie met bestuur en leden, welke zich voorstelt een bepaald po litiek programma ten uitvoer te brengen en daartoe o.m. streeft naar vertegenwoordiging in de Tweede Kamer, dan is deze organisatie een politieke partij, ook al verklaart zij hon derd maal zulks niet te willen wezen. Ja, wanneer de Generaal Snijders in een werkelijk onpolitiek verbond een groot aantal warme vaderlanders had vereenigd, en hun het parool had gegeven uit te gaan tot de po litieke partij, welke hun het naaste stond om daarin met kracht te pleiten voor de verwe zenlijking van het door hem opgestelde pro- oram, dan was liij de nationale figuur gebleven en zou een ieder zich daartoe aangetrokken kunnen gevoelen. Thans is hij van zijn voet stuk afgedaald en werkt hij mede aan de door hem ongewilde verdere politieke versnippering van ons volk. Met betrekking tot de zinsnede, dat de Vrij heidsbond sinds den oproep van Generaal Snij ders in zijn nieuw programma ook het Natio naal Herstel zou hebben opgenomen, zij aan- seteekend. dat deze bewering te eenen male oniuist is, aangezien het programma van den Vrijheidsbond op 1 0 December 1932 aan den Partijraad werd voorgelegd, waarna op 17 De cember da.v. de Partijraad zijn goedkeuring aan bedoeld" program hechtte. Vóórdat bedoeld programma werd gepubliceerd, werden slechts enkele redactioneele wijzigingen, uitsluitend betrekking hebbende op de Indische paragraaf in het algemeen program en in het verkie zingsprogram, aangebracht. Hieruit moge ten duidelijkste blijken, dat van eenige invoeging in het liberaal programma van een passage, be trekking hebbende op het Nationaal Herstel, nadat de oproep van Generaal Snijders ver schenen was. geen sprake is geweest. De aangelegenheid betreffende de motie Boon is ongeschikt om in een ingezonden stuk te worden behandeld. Wij blijven van meernng dat niet de fractie van den Vrijheidsbond hier in gebreke was, maar wel de Regeering, die onder dergelijke omstandigheden voor een zui ver secondaire aangelegenheid der Kamer het mes niet op de keel had mogen zetten, zulks te meer, waar het hier ging om een laatste (kleine) schakel van een reeks van tot stana gekomen bezuinigingen, en nader overleg werd aangeboden. Waar bovendien de Vrijheidsbond in de afgeloopen periode bij stemmingen eenige malen de Regeering heeft gered tegen haar eigen bondgenooten in, doet dit verwijt sterk denken aan den stok, die moet worden gevonden om den hond te slaan. De Incassobank N.V. en de Nederl.-Indische Handelsbank N.V. berichten, dat de inschrijving op 1.400.000 4 pet. obligaties, in stukken van 1000, ten laste der provincie Zuid-Holland, deel uitmakende der 4 pet. leening 1933, nominaal 2.000.000 groot, waarvan reeds is geplaatst 600.000. zal zijn opengesteld op Maandag 3 April 1933, tot den koers van lOOVi pet. De opneming der 4 pet. obligaties in de prijs courant van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam zal worden aangevraagd. De obligaties zijn voorzien van halfjaarlijksche coupons vervallende 1 April en 1 October. Deze leening dient tot conversie van de 5 pet. eerste tranche groot 1.000.000 van de zesde serie der geldleening, groot maximaal 25.000.000 uitgegeven in 1932 en verder tot dekking van uitgaven in verband met de uitvoering van het Provinciaal wegenplan en de werken tot verbe tering van den vaarweg AmsterdamGouda Rotterdam. De thans uit te geven zevende serie, groot f 2.000.000, is aflosbaar in 40 gelijke jaarlijksche termijnen, te beginnen in 1934 Vervroegde gebeele of gedeeltelijke aflossing is voorbehouden. De inspecteur der Burgerwach ten heeft aan de commandanten bekend gemaakt, dat blijkens schrijven van den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken van 16 Maart 1933, afd. kabinet no, 170, ingevolge het door de re geering ingenomen standpunt op gelijksoortig6 gronden als waarop tot revolutionaire groe pen van links behoorende prsonen niet worden toegelaten als lid van de Burgerwacht ook p®r" sonen, welke lid zijn van een fascistische ver eeniging, van het lidmaatschap van de Burger wacht behooren te worden uitgesloten. Het zelfde geldt voor personen, welke deelne»en aan tot dergelijke vereenigingen behoorende organisaties, aangeduid als „militie" en „weer", „garde" of anderszins. Diensvolgens moet het derhalve voor leden der Burgerwacht op straffe van verlies van het lidmaatschap van dit instituut verboden worden geacht lid te zijn (eventueel te blij ven) of te worden van, dan wel deel te nemen aan fascistische vereenigingen of organisaties als bovenbedoeld. Als zoodanig zijn te beschouwen volgens bovengenoemd schrijven van den minister van Staat, minister van Buitenlandsche Zaken: a. de Algemeene Nederlandsche Fascisten- bond „De Bezem" (Baars-groep) b. de Algemeene Nederlandsche Fascisten- bond (Haighton-groep) c. het Nederlandsch Verbond van Nationa listen d. het Verbond van Nationalisten e. het Nieuw Verbond van Nationalisten f. het Verbond van Nationaal-Solidaristen in Nederland g. de Nationaal-Socialistisehe Arbeiderspar tij (N. S. D. A. P.) h. de Nationaal-Socialistisehe Partij (N.S P-R i. de Nationaal-Socialistisehe Beweging j. de Nationale Unie. Bovenbedoelde uitsluiting en verbod gel den evenzeer voor het lidmaatschap van of de deelneming aan vereenigingen en organisa ties, die zijn ontstaan door uiteenvallen of sa menvoegen van genoemde vereenigingen en A dsn niet ander anderen naam optreden. DE FILM „HET TEEKEN DES KRUISES". De heer van Dis heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen ge steld: Heeft de Minister kennis genomen van de groote ergernis, welke de film „Het teeken des Kruises" bij een belangrijk deel der be volking heeft verwekt en nog verwekt, zoowel wegens het misbruik van het heilige alsook wegens het onzedelijk gehalte van deze film Acht de Minister het niet de dure roeping der regeering om te bewerken, dat deze en dergelijke filmvertooningen, die toch de „Chris telijke grondslagen van ons volksleven" onder mijnen, verboden worden Is de Minister bereid daartoe de noodige stap pen te doen P. T. T- PERSONEEL EN VERKIEZINGS PROPAGANDA. De heer Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd, of het juist is dat aan personeel van het P.T.T.-bedrijf is ver boden om als leden van kiesvereenigingen pro pagandamateriaal van hun kiesvereeniging bij de kiezers huis aan huis te verspreiden. Ver der vraagt hij of de Minister indien voren staande vraag bevestigend wordt beantwoord dit verbod, waarbij aan een postambte naar de vrijheid ontnomen wordt tot politieke werkzaamheid in een vorm. die ander over heidspersoneel en ieder ander staatsburger vrij staat, goedkeurt. (Ingezonden) Onder deze titel vond ik in het Dinsdagoch tendblad, 21 Maart, van het „Volk", pag. 5, vijfde kolom, een ingezonden stukje van Joh. L. Wortel, wonende in de Wijtenbachstraat 107 te Amsterdam. Heirin staat het volgende: „Nog goed weten wij ons te herinneren, dat het éénheidsfront van Dominé, Pastoor en Rabbi vreeselijk te keer ging tegen de geloofs vervolging in Sovjet-Rusland, waar weliswaar het geloof bestreden werd 'en wordt, doch met geestelijke wapenen en niet met geweld". (Ik cursiveer J. S.) Na deze inleiding, die geheel bezijden de waarheid is, wordt de vraag geop perd of deze „Rabbijnen en andere geestelijke voorgangers" nu ook niet willen protesteeren tegen het geweld door de Nazi's gepleegd tegen de Joden. Het laatste zou wel kunnen geschieden. Maar om even op het eerste terug te komen: de geachte inzender moet wel zeer slecht op de hoogte zijn om niet te weten, dat er hon derdduizenden van alle godsdiensten op de wreedste wijze gemarteld en gefolterd zijn in de gevangenissen der Russische politie, en dat er nu nog zeer velen in Siberië en elders lang zaam aan *t sterven zijn: dat alles is toch te bekend dan dat men zóó argeloos het tegen gestelde met een rustig geweten neer kan schrijven. Om slechts één boekje te noemen ter in structie van den geachten inzender: „Joseph Douillet: Moscou sans voiles" (Edition Spes, Paris 1929). Hij leze dat eens aandachtig hee- lemaal door, en vrage aan zijn boekhandelaar verdere betrouwbare boeken en boekjes en brochures, die er in overvloed zijn om de bar- baarsche wreedheid, waarmee te werk is ge gaan, duidelijk te maken. Misschien zelfs dat de wreedheden, nu in Duitschland volgens de berichten bedreven, ,wel een gevolg zijn van de wreedheden van toen. Spaubeek. J. SCHRIJNEN S.J. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN Vpor den vijfden keer in den tijd van twee weken is Zondag brand ontstaan in de bosch- rijke streek langs den rijksweg Maarheeze— Weert. Groote perceelen bosch en heide gin gen hierbij verloren. Vermoed wordt, dat de oorzaak van de branden moet worden gezocht in het achteloos wegwerpen van een sigaar of sigaret. Zondag ontstond brand in een dennenbosch onder Altweert in de gemeente Weert. Onder leiding van de marechaussee werd het blusschingswerk begonnen, waaraan te danken is dat een complex bosschen van 15 H.A. ge spaard bleef. De aangerichte schade beperkte zich tot on geveer 1 H.A. 10-jarig dennenbosch en 16 H.A. heide en struiken. Gisteren brak oi.ler de gemeente Oirschot een hevige boschbrand uit, die zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien. Behalve een strook bosch vatte ook een stuk heide vlam en spoedig stond een oppervlakte van 20 H.A. in vlam. In den loop van den middag slaagde men er Jn, het vuur te stuiten. De wind was ongunstig en aanvankelijk liep een groot perceel bosch onder Oostelbeers gevaar. De schade, die aanzienlijk is, wordt niet door verzekering gedekt. VIJFTIGJARIG BESTAAN HARMONIE DER NED- GIST- EN SPIRITUSFABRIEK EN OLIEFABRIEKEN CALV DELFT- Op 21 Maart jl. bestond de Harmoniekapel der Ned Gist- en Spiritusfabriek en Oliefa- brieken Calvé-Delft Vijftig jaar. De viering van dit jubileum zal plaats hebben op 1 April a.s. Van'2 y,5 uur 'al in "De Tent"> Agneta- park, een receptie worden gehouden. Des avonds zal een feest worden gehouden, aan geboden door de directie. Als kapelmeesters traden achtereenvolgens op, van 1883—1884 F. Boers, van 1884—1898 W. Keereweer Sr., van 1898—1921 W. Keere- weer en van 1921 af D. F. Bandel, die tevens kapelmeester is van de Kon. Mil. Kapel te Den Haag. Naar aanleiding van een gehouden confe rentie met de werkgeversvereeniging „Deeto" hebben de werknemers in het transportbedrijf besloten, een loonsverlaging van 2 per week te aanvaarden onder voorwaarde, dat een col lectief contract gesloten zal worden, waarin loon- en arbeidsvoorwaarden geregeld zullen zijn. DE „ZEVEN PROVINCIëN" IN DE FRANSCHE KAMER. Reuter seint uit Parijs: Bij de behandeling van de marinebegrootmg in de Fransche kamer protesteerde de commu nist Peri tegen den bewapeningswedloop. Daar bij herinnerde hij aan het gebeurde der „Zeven Provinciën" en bracht hulde aan de muitende matrozen. De voorzitter interrumpeerde en verklaarde deze woorden ten opzichte van een vreemde vloot niet te kunnen toelaten, waarop levendig applaus volgde. WAPENSMOKKELHANDEL. De recherche te Nijmegen is in samenwerking met de politie te Wijchen bij Nijmegen op het spoor gekomen van een Nederlandsch-Belgische combinatie, welke zich speciaal toelegde op den smokkelhandel van wapens uit België, via Nederland naar Duitschland. Bij den pluimveehouder van den H. op den Valendries te Wijchen werd in de bergplaatsen van v. d. H. een partij revolvers met daarbij- behoorende ammunutie gevonden. V. d. H. en diens Belgischen zwager werden in arrest ge steld en gevankelijk naar Arnhem overge bracht. Daarbij kan de heer Wortel ook nog uit de betrouwbare krantenberichten van dien tijd een lange litjmie van vreeselijke gewelddaden samenstellen, slechts één voorbeeld uit duizen den: Den 18den Maart 1930 hield de Russïsch-or- thodoxe bisschop Seraphim een toespraak op de vergadering der Bulgaarsche bisschoppen en gaf de volgende feiten: Metropoliet Benjamin vermoord door vast binding aan een der paddelwielen van een rivierstoomboot. Archimandriet Andronik levend verbrand Bisschop Ravelski vastgebonden aan een paal, overgoten met ijskoud water, daarna met kogels doorboord. Bisschop Isidor, een paal door het lichaam gestoken. Bisschop Amvony aan den staart van een paard gebonden en zoo ter dood gesleept. Verder geeft de lijst nog vijftien archiman drieten en honderden lagere geestelijken, dui zenden geloovigen, die ter dood werden gemar teld. (Verg. „Tijd" 18 Maart 1930). Betaling van examengelden. Ingediend is bij de Tweede kamer een wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet van 25 December 1878. houdende regeling der voorwaarden tot verkrijging der bevoegd heid van arts, tandarts, apotheker, vroedvrouw en apothekers-bediende. Het ontwerp heeft allereerst de strekking ten aanzien van het theoretisch en het Prac~ tisch tandheelkundig examen, het theoretisch en het practisch examen in de verloskunde en het examen voor apothekers-assistent af te schaffen de bepaling, dat in geval van afwil- zing voor de eerste herhaling geen betaling van examengeld wordt gevorderd. Voorts beoogt het ontwerp het examenge.d voor het theoretisch en practisch tandheelkun dig examen van vijftig op zestig gulden te brengen. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Bij Kon. besluit is bepaald, dat tot een nader te bepalen tijdstip de minister van Onderwijs, K. en W. aan een candidaat vooiéen der examens voor de akten N III. N IV, N V, N X, N b, N c, N e, N f, N j, N k, N 1, N m, N n. N o en N p op diens verzoek vermindering Kan toestaan van den eisch, dat hij tenminste 6 jaar practisch werkzaam is geweest, mits de 6a»L5- daat kan aantoonen. dat hij na 1 Januari 19.1 tengevolge van werkloosheid in zijn vak m de onmogelijkheid heeft verkeerd, dien termijn te volbrengen, doch overigens practisch voldoende geoefend is. Het K. L. M.-vliegtuig Oehoe is uit Bagdad vertrokken (heenreis) 'en te Djask aangeko men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3