l "srïa. DR. CASSIANUS HENTZEN O. F. M. DE EERSTE KAMER AANVAARDT DE HERZIENE DRANKWET. m WOENSDAG 29 MAART 193S EEN STOUTE GREEP. MAX EN ZIJN VRIENDEN. 25 JAAR PRIESTER- Op audiëntie. VERKIEZINGSAFFICHES. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. HET GEVAAR DER kleine PARTIJTJES. vsngeo» WIJZIGING DER KIESWET. I'OOR WIE DEZE REGELING VAN BELANG IS. NEDERLANDSCH-BELGISCHE DAGEN TE BRUSSEL. Gunstig advies van het Centraal Stembureau. DE SOC. ARBEIDERSPERS. HF.T KATHOLIEKE BOEK. „DIE SEVENSTE BLISCAP" ALS OPENLUCHTSPEL. SLAAP-, RESTAURATIE. EN BARWAGENS. POOLSCHE WAARDEERING VOOR NEDERLAND. BRANDEN. ZUWERZEEFONDS GOED GEKEURD. KIESWET OP DE AGENDA i Vergadering van Dinsdag 28 Maart. Indien er in normale tijden veel woorden gezegd zouden worden over de wet, welke Minister Verschuur bij Koninklijke Bood schap van 24 Maart 1933 met zijn collega ■Thr. de Geer bij de Tweede Kamer indien de. zou dit waarlijk niet te verwonderen zijn. Meer, in normale tijden ware zulk een wet schier ondenkbaar, want laat ons het hier maar over eens zijn: vorm en inhoud dezer wet, benevens de omstandigheid, dat zij wordt gepresenteerd aan een ontbonden Kamer, maken haar tot iets unieks. Wij hadden tot dusver in onze rubriek buitenland mededeelingen over Rusland met vijfjarenplannen, over Mussolini met graan veldslagen en laatstelijk over Hitler, die vol machten vroeg, maar de enorme diepgang van de economische crisis blijkt meer en meer ook de fundamenten van ons volksbe staan te bedreigen. Het is de landbouw, die op allerfelste wijze besprongen is en die de Regeering te hulp heeft moeten komen met een reeks maatregelen, waaronder diep-in- grijpende steunwetten, die gezamenlijk be cijferd worden op een kleine 200 millioen per jaar. „Verleening van bevoegdheden tot het ne men van buitengewone maatregelen m het belang van den Landbouw", dat is het wat de Regeering nu vraagt. Zij vervult daarmee den wensch van - len, die jarenlang riepen om een „plan maar waarmede zij o.i. wel wachten mo tot zich zekere teekenmg m den toestand had vertoond. liit Deze teekenmg is er nu: het werkelijk noodlottig prijsverloop van onze voornaam ste landbouw-uitvoerartikelen staat m haast apocalyptische cijfers beschreven m de toe lichting op het wetsontwerp. De waarde van onzen boter-uitvoer, om maar iets te noe men die 63 millioen bedroeg in 1930, zonk in 1931 tot 40 .en in 1932 tot 18 millioen. Mèt de andere producten is het navenant en de toekomst wordt al somberder, zoodat de Regeering meent tot mobilisatie van alle beschikbare verweerkrachten te moeten overgaan. Zij gaat daarbij uit van enkele grondbe ginselen, die ons aannemelijk voorkomen. Haar steun wil zijn meer algemeen, maar stelselmatig en rechtstreeks gericht op de meest bedreigde punten. Deze steun kan niet onbegrensd zijn en eischt productiebe perking. De steun moet bovendien te over zien zijn en niet cumuleeren. Een landbouw-crisisfonds, bij afzonder lijke begrooting vastgesteld, wordt ingesteld en daaruit zullen erkende producenten van crisis-producten volgens vast te stellen re gelen gesteund worden. Heel het vigeerend steunwezen wordt in deze wet samengetrok ken en alles zal mede door Financiën en de Rekenkamer gecontroleerd worden. De sociale beteekenis van de wet ligt naar onze meening echter vooral in het dubbele feit, dat zij de Regeering eenerzijds in staat zal stellen regelend, dwingend en steunend op te treden, zoodat voor de wilde indivi- dueele productie breidels kunnen worden aangelegd aan degenen, die niet vrijwillig positief willen meewerken, maar dat ander zijds toch een krachtig beroep wordt gedaan op de organisatie en de onderlinge solidari teit van boeren- en tuindersstand. Het is mogelijk, dat sommigen hier staats socialisme zullen ruiken; het, is niet twijfel achtig, dat anderen zullen juichen over dit krachtig initiatief ter verkrijging van een meer gebonden economie, zij het. op slechts één terrein. Wij gelooven, dat men beter doet nu niet te vechten over theorieën: duidelijk is im mers, dat wat gevraagd wordt, thans redelijk is. Het zou ons niet verbazen, dat, nu deze wordt aangeboden om mede dienstbaar kK t(h worden aan het aanpassingspro- •=r 'stpmÜ! zullen moeten doormaken, Hik zulleri opgaan, die een soortge- rein -ff, nn6s-lnitiatief ook op ander ter- nri^i j bepleiten. Wij zeggen niet a WereM laatste ondenkbaar is; in de yaann wij nu leven, moet men zich Maf, ?eer verbazen. ■maar wat daarvan zij, deze wet durven ,,31 «teuten greep noemen, een teeken, 1, Ministers, dié er hun namen onder r .rljV gezet, de nooden verstaan en groote _iadelen durven aangrijpen. Moge de Ka- er een even breed inzicht toonen en zoo "IJZen! dat ook het parlementair stelsel m staat is, dank zij een goed begrip van de noodzaak van sterk gezag en gezonden volksinvloed, zelfs midden in den storm, maatregelen te nemen, die ons volksleven T«gen ondergang beveiligen ook zonder dictatuur! Heden viert dr. Cassianus Hentzen in het Franciscaner-klooster in de Tongërsche Straat te Maastricht zijn zilveren priesterfeest. Deze geboren Rotterdammer heeft deze 25 jaren met den werkgeest van zijn vaderstad en de blijde opgewektheid van z'n Serafijnschen Vader (die van geheel zijn persoonlijkheid uit straalt!) gevuld met zóóveel verdienstelijken ar beid, dat we er een oogenblik dankbaar bij stil- Op twee terreinen vooral strooide deze zaaier met zwierigen zwaai en rijke vrucht zijn levens krachtig zaad: óp het gebied' van het onderwijs en van het sociale leven, meer bijzonder in de Dr. Cassianus Hentzen. organisatie van de R.K. Werkgevers. Hij doet dit met het geschreven en met het gesproken woord, dat deze Franciscaan, die zijn jonge ordebroeders leidt op de hachelijke banen der welsprekendheid, met geestdrift en talent han teert. „Cassianus", zooals hij zonder meer vertrou welijk door zijn talrijke vrienden wordt aange duid, promoveerde te Leuven op het veel-be- lovenö proefschrift, dat met groote ingenomen heid en hoopvol verwachten werd ontvangen: „De Politieke Geschiedenis van het Lager On derwijs in Nederland." Eerste Deel 1795—1813 (1920) om daarna met een even koenen als luch- tigen sprong zich te werpen op de geschiedenis van de „Financieele Gelijkstelling" (vanaf 19131. die hij schreef voor het Jaarboek van ons R.K, Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, en daarna in dikke deelen deponeerde op de werktafels van de velen, die op een of andere wijze met het Lager Onderwijs te maken hebben. De schrijver kan zich verzekerd houden, dat vele dankbare zuchten van verlichting naar hem uit gaan. van werkers van allerlei aard. die na raad pleging van de uitstekende registers, het ge. zochte in een minimum van tijd in groote uit voerigheid voor zich vinden. Dr. Cassianus zelf schrijft intusschen alsmaar dikke boeken. De volgende maand zal verschij nen en hiermede belanden wij op hét tweede terrein zijner werkzaamheid, het so ciale het. eerste deel van zijn commentaar op Quadragesimo Anno, op verzoek van het be stuur der A. R. K. W. V. geschreven in de „R.K. Werkgever", dat echter zoozeer uitdijde (na tuurlijk, zouden wij haast zeggen!), dat'het voor een tijdschrift te machtig werd. Twee volgende deelen zullen nog in den loop van dit jaar ver schijnen. Zij worden opgenomen in de „Collecta nea Franciscana Neerlandica", waarvan pater Cassianus hoofdredacteur is en tevens redacteur voor de sectie Sociologie. Vooral voor het vereenigingsleven van de R.K. Werkgevers heeft dr. Cassianus veel ver diensten, die, bij het groote belang van een principieele organisatie van onze R.K. Werk gevers vooral in den tegenwoordigen tijd (dankbaar zij hier in 't voorbijgaan herdacht de zegenrijke pioniers-arbeid van professor L. van Aken, thans rustig, niet rustend!, pastoor te Vlijmen) moeilijk kunnen worden overschat. Herhaalde malen is hij als spreker voor de R.K. Werekgevers opgetreden, zoowel in a|s buiten Limburg, en deze organisatie heeft voorts verschillende waardevolle praeadviezer, aan hem te danken o.a. over het geestelijk element In de economische reconstructie. Zijn werkzaamheid echter breidde zich uit tot over de grenzen. Hij nam mede het initiatief tot oprichting van de Belgische R.K. Werkge versbeweging. Zijn te Antwerpen gehouden rede over de Cultureele taak der R.K. Werkgevers- beweging is in brochurevorm verschenen. Pater Cassianus is verder nog geestelijk ad viseur van de R.K. Kunstenaarsvereeniging en van. de vereeniging „Blijvend Verband". Hij js ook lid van den Onderwijsraad. In talooze vergaderingen heeft zijn welspre kend woord geklonken; in tal van artikelen (ook in ons blad) deed hij zijn licht schijnen. Kloek geeft hij steeds zijn meening, het oog alleen gericht op het belang van de zaak, die hij dienen wil. Moge hij zijn zegenrijk werk nog lang kunnen voortzetten in even vruchtbaren als opgewekten arbeidslust als tot heden het geval was. 694. Op het Apeneiland aangekomen be- itijgt de Directeur van den dierentuin de ladder die voert naar de troonzaal van het koninklijk paleis, waar hij den monarch zijn verontschuldigingen konit aanbieden.... 695voor de beleedigingen, den con sul-generaal aangedaan. De koning kijkt zeer streng en het wordt den Directeur wel een beetje bang te moede als hij den vertoorn den heerscher ziet. 696. Het is niet gemakkelijk loopen op de dierenhuid welke den vloer van de troon zaal vormt. De directeur heeft groote moeite zich in evenwicht te houden. „Sire," zegt hij. „ik bied u mijn ootmoedige verontschuldi gingen aan„Krak!" zegt de troonzaal JP® diverse kleiAe partijtjes van allerlei suhakeering, die bij deze stembus acte de Presence geven, vertoonen aan het Neder- 'andsche volk over het algemeen geen al te verheffend beeld. Ook de R. K. Volkspartij maakt ten deze, geen uitzondering. Ook daar heeft men 't stichtelijk schouw spel kunnen beleven, dat het persoonlijk element op weinig nobele wijze zich bij de candidaatstelling deed gelden. En de getroffen partijleider, miste de on baatzuchtigheid, om het doen van de vuile wasch uit te stellen tot na de verkiezingen, wanneer het gebeurde de partij niet meer zoo pijnlijk zou kunnen schaden. Wat in de R. K. Volkspartij en ook in an dere partijtjes naar boven kwam wijst op een gevaar, dat bij dergelijke kleine groe peeringen veel dreigender is, dan bij groote partijen. Zeker, ook bij deze laatste bestaat de kans, dat persoonlijke belangen een al te groote rol willen spelen. En het is een eisch, niet alleen van lands belang, maar ook van zelfbehoud, dat aan dergelijk streven zoo spoedig en zoo krach tig mogelijk de kop wordt ingedrukt. Maar dat persoonlijk belang heeft bij kleine partijtjes veel meer kans om z'n noodlottige rol te spelen en bij de vorming van dergelijke groepeeringen,«n Jjjj t iaan wijzen van de personen, die de special- he ggetjes van die afzonderlijke formaties ^UDU gTv°aearnisV3an:dergelijke partijtjes als Ee^redef te meer, orn de ellendige ver snippering van ons politieke en. Parlemen taire leven zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. VIJFDE WERELDCONGRES VOOR PLUIMVEECULTUUR TE ROME. ROME, 27 Maart. (V. D.) Naar uit Rome ver luidt, zal aldaar van 6-15 September a.s. het vijfde wereldcongres voor pluimveecultuur in den meest uitgebreiden zin worden gehouden. Behalve de verschillende tentoonstellingen en lezingen, vermeldt het programma o. a. ook excursies naar de Pontijnsche moerassen en andere onlangs gesaneerde gebieden. Officieele adhaesiebetuigingen en toezeg gingen tot deelneming zijn inmiddels uit wel haast alle landen «n uit «il« werelddecien oot- In No. 12 van „De R.K. Staatspartij" staat onder het hoofd: „Kieswetbepalingen van be-, lang voor de a.s. verkiezingen", de volgende mededeeling betreffende het stemmen in een andere gemeente dan in die op welker kiezers lijst men voorkomt- „Reeds nu wijzen wij op de gelegenheid, welke volgens de Kieswet bestaat om te stem men in een andere gemeente dan in die, op welker kiezerslijst men voorkomt. (Art. 57 a-j der Kieswet). Hij of zij, die van deze be voegdheid gebruik wil maken, moei uiterlijk veertien dagen vóór den stemmings-dag, dat beteekent dus ditmaal voor 13 April in persoon ter secretarie van „eene" gemeente (dit kan dus op elke gemeentesecretarie geschieden, zoowel in de gemeente waar de kiezer op de lijst staat., als in de gemeente waar hij wil stem men, als in elke andere gemeente waar hij op het tijdstip der mededeeling vertoeft) mede gaan deelen, in welke gemeente hij op 26 April wenscht te gaan stemmen. Hierbij moet die kiezer een adres opgeven in de gemeente, waar hij wil gaan stemmen. Dit adres kan desnoods het gemeentehuis zelf zijn, als men geen ander zou kunnen opgeven, b.v. omdat men denstemdag voor zaken in die gemeente vertoeven moet zonder dat men eenige relatie daar heeft.. Van die mededeeling wordt dan een schrif telijke verklaring opgemaakt., waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. Heeft men eenmaal medegedeeld in een andere gemeente te willen gaan stemmen, dan is men niet meer bevoegd te gaan stemmen in de gemeente waar men op de lijst staat. De oproepingskaart voor de stemming ont vangt men op het adres, dat men bij de mede deeling heeft opgegeven. I oor wie is deze regeling van belang? Ie, Voor hen, die na 1 Januari 1933 ver huisd zijn (of vóór 26 April nog zullen ver huizen) naar een andere gemeente dan waar zij op 1 Januari 1933 inwoners waren. De kiezerslijst wordt n.l. vastgesteld naar den datum van 1 Januari (art. 7 lid 2 Kieswet). 2e. Voor kloosterlingen, die na 1 Januari 1933 naar een huis in een andere gemeente zijn overgeplaatst. (Deze categorie valt eigenlijk onder No. 1. maar men denkt in deze geval len vaak niet aan het gewone begrip „ver huizen"!). 3e. Voor professoren van Seminaria, leera ren aan onze katholieke scholen, studenten die vóór 15 Mei 1933 25 jaar zijn geworden, kloosterlingen, die -buiten hun eigen klooster vertoeven in een andere gemeente. Wij noemen deze categorieën met name, om dat de stemdag, 26 April 1933, in de Paasch- vacantie valt, 4e. Voor reizigers, die voor hunne werk zaamheden op 26 April elders moeten vertoe ven buiten de plaats, hunner inwoning. 5e. Voor arbeiders, die de geheele week in een andere gemeente dan de plaats hunner inwoning aan hun werk gebonden zijn, b.v. zij die in werkverschaffing wellicht, ver van hun woonplaats vertoeven. 6e. Voor buitenslands-verblijvenden, die in een naastbij-gelegen grensplaats kunnen gaan stemmen. Bij gelegenheid van de Brusselsche jaarbeurs. Onze Brusselsche correspondent meld^ ons: Ter gelegenheid van de jaarbeurs van Brus sel, zullen ook nu weer NederlandschBelgi sche dagen worden gehouden en wel op 10 en 11 April a.s. op den eersten dag zal een col lectief bezoek aan het stadhuis van Brussel worden gebracht. Daarna zal in de gebouwen der Nederlandsche legatie door Hr. Ms.'s ge zant een receptie worden gehouden, die ge volgd zal worden door een receptie in het Holland Huis. 's Anderdaags zullen de genoo- digden door het Jaarbeursbestuur in het eere paviljoen worden ontvangen en tenslotte zal ma feesMk aan 4t j/mtmtK» woeden gebrauUk De minister van binnenlandsche zaken heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer medege deeld, dat hij, ter voldoening van den wensch. uitgedrukt in het eindverslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wij ziging van eenige artikelen der kieswet enz., alsnog het advies ter zake heeft ingewonnen van het centraal stembureau voor de verkie zing van de leden der Staten-Generaal. Het advies heeft de minister aan den voorzitter der Eerste Kamer in afdruk doen toekomen. Het stelsel der gemiddelden Er wordt aan ontleend, dat het centraal stem bureau 's ministers verzoek om advies aldus verstaat, dat gevraagd wordt, zijn oordeel zoowel omtrent het bij amendement van den heer Van den Bergh in het wetsontwerp inge voegde stelsel der gemiddelden als omtrent de bepaling van de grens, waarboven het stelsel wél en waarbeueden dit stelsel niet zal wer ken, op colleges met 19 leden. Het centraal stembureau heeft steeds in zijn midden voor- en tegenstanders van het stelsel der gemiddelden gehad, terwijl de strooming ten gunste daarvan wassend is. De gronden, waarom een belangrijke meer derheid in het bureau in liet algemeen aan dit stelsel de voorkeur geeft zijn iii hoofdzaak, dat naar haar oordeel daaraan de billijk ge" achte regel ten grondslag ligt, dat aan geen lijst een zetel of zetel meer wordt toegewezen, zoolang een andere lijst op een grooter gemid deld aantal stemmen nog geen zetel heeft, ter wijl dit stelsel voorts door zijn neiging ten gunste van de hooge getallen bindend werkt, in tegenstelling met het. overschottenst.elsel, waarin splitsing voordeel kan brengen. Op de in het advies van het centraal stem bureau aan den minister van 19 December l®32 aangestipte vraag, of het oogenblik voor een overgaan tot dit stelsel oppertuim is, komt het centraal stembureau uit den aard der zaak thans niet terug. Bij kleine colleges- Bij colleges met een klein aantal leden wor den sommige bezwaren tegen het stelsel der gemiddelden grooter. Met name in gemeenten, waar een groote partij, hoewel niet de mee1'" derheid der stemmen behalend, toch 40 a 30 pet. daarvan bereikt, is de kans groot, dat de éépe zetel meer die toepassing van het stelsel der gemiddelden in vergelijking met dat der grootste overschotten veelal aan de grootste partij zal brengen, aan deze partijNie volstrekte meerderheid der zetels zal verschaffen. De grens van 19 zetels is niet geheel wille keurig getrokken; zij valt samen met de grens, waarboven de gemeente ingevolge art. 31 der Kieswet in 3 kieskringen wordt verdeeld. Zoo dra er verdeeljng in kieskringen is, dreig* het. bestaande stelsel de mogelijkheid om door splitsing van lijsten een extra-overschotzetel te behalen; invoering van het stelsel der gemid delden voorkomt dit. Op deze gronden is het centraal stembureau in meerderheid van oordeel, dat in het wets ontwerp terecht en op juiste wijze onderscheid tusschen groote en kleine colleges is gemaakt, een onderscheid, dat trouwens ook werd ge" maakt in het ontwerp, zooals het voor de behandeling in de Tweede Kamer luidde. Een minderheid meende, dat het cijfer van 19 belangrijk hooger moest worden genomen. ,De Fakkel", het orgaan van de O. S. P., deelt mede, dat het Partijbestuur der S.D.A.P. het verslag over den toestand der Arbeiderspers, uitgebracht door den direetedr der N.V.. den heer IJ. G. v. d. Veen, aan de commissarissen en genoemd bestuur, ter controleering aan den ac countant Wegerif heeft toegezonden. Volgens het blad zou het door dezen accountant samen gesteld rapport zeer ernstige bezwaren inhouden tegen het rapport-van der Veen; door den heer Wegerif wordt vastgesteld, dat de toestand op vele punten veel te gunstig is voorgesteld. De heer van der Veen heeft geprotesteerd en medegedeeld, dat hij de consequenties zou trek ken. Nu het bestuur der S.D.A.P. achter zijn rug om het rapport van het bedrijf, dat door den directeur is uitgebracht, zonder zijn medeweten door een accountant heeft laten onderzoeken, meent hij daaruit de conclusie te moeten ma ken, dat de kwestie van vertrouwen is gesteld. Als het bestuur der S.D.A.P. en de raad van commissarissen hun goedkeuring aan het verslag van den directeur onthouden, wordt nogmaals verzekerd, dat deze daaruit de consequenties zal ixekk&a. De R. K. Staatspartij begeeft zich met drie platen in den strijd.% Naar uit het orgaan van de R. K. Staats partij blijkt, zal onzerzijds in den verkiezings strijd met drie affiches worden uitgekomen, ontworpen resp. door Joep Nicolas, Charles Eyck en Lou Manche. Aan de artistieke uitvoering dezer ver kiezingsplaten is ditmaal extra-zorg besteed. Eenige deskundigen zijn bereid gevonden om een jury-commissie te vormen, welke het partijbestuur bij de keuze der teekenaars, het aangeven der uit. te beelden gedachten, en bij de beoordeeling der ontvangen ontwerpen heeft bijgestaan. Deze commissie bestond uit. de heeien C. M. van Moorsel Pzn., A. C. Ninaber van Eijben, beiden te 's-Gravenhage en. Herman de Man te Berlicum (N.-B.). Nadat de ontwerp-teekeningen waren binnen gekomen, is door deze commissie een beoor deeling daarvan gegeven en werd een een stemmig advies uitgebrach'. In het jurv-rapport wordt o.m. gezegd: De jury dankt het bestuur der R. K. Staats partij voor de jeugdige wijze, waarop het serieuze Katholieke kunstenaars in de gelegen heid heeft gesteld, hun talent dienstbaar te maken aan de Katholieke staatkundige idee, en wenscht de partij geluk met het verkregen resultaat, dat h.i. zeer bevredigend is". De platen worden uitsluitend geleverd aan de Kiesvereeniglngen, tegen een uiterst lagen Particuliere personen, die gaarne in het be zit komen van deze platen, die terecht artis tieke werkstukken mogen genoemd worden, kunnen een stel aanvragen bij het Partij- secretariaat, Laan van Meerdervoort 65, s-Gra venhage, tegen betaling van 2 50 per stel. De opbrengst van dezen particulieren ver koop gaat iD de verkiezingskas-1933. Plannen voor collectieve reclame- Op Donderdag 20 April vergadert de R. K. Ned Boekhandelaren en Uitgeversvereemgmg Sint Jan" te Utrecht-. Op de agenda komt o.m. voor een gedachtenwisselmg over een collec tieve reclame voor het Katholieke boek. spe ciaal tijdens de a.s. Boekenweek. Reizigers derde klasse óók naar de restauratie-rijtuigen. Met ingang van 15 Mei a.s. zal in de nacht treinen van Amsterdam naar Maastricht een slaaprijtuig meerijden. De exploitatie hiervan geschiedt door de Compagnie Internationale des Wagons-Lits. Met ingang van denzelfden datum wordt het slaaprijtuig op den diëtist Groningen— Amsterdam ingetrokken omdat de exploitatie ervan niet loonend is geweest met het oog op het feit dat enkele uren tevoren een sneltrein om goed 10 uur het station Groningen verlaat. Het rijtuig in den nachttrein van Amsterdam naar Groningen blijft, gehandhaafd in de nach ten van Maandag tot, Vrijdag. Van 15 Mei af zullen verder barwagens loo pen. zooals dié sinds kort in Frankrijk, België en Roemenië rijden, meldt „Spoor en Tram wegen". Dit zijn wagens, waarvan de helft be staat uit een restaurant en de andere uit een bar, waar men heel snel consumptie kan ge bruiken. Verder zullen van 15 Mei af reizigers 3e klasse ook toegang hebben tot de restauratie-rijtuigen, onder enkele beperkende bepalingen. CONT1NGENTEERING VAN KATOENEN MANUFACTUREN. Door de Ver. Haagsche Spejlere. Naar wij vernemen, zullen in het a.s. seizoen in hel openluchttheater „De Doolhof te Tege- len wederom gedurende een 12-tal Zondagen ODenluchtspelen gehouden worden. Opgevoerd 7 al word en het Middeleeuwsche mysterie-spel De Sevenste Bliscap van Maria naar de bewerking van Willem Smulders. De opvoeringen worden gegeven door „De Vereenigde Haagsche Spelers" onder regie van Pierre Balledux. In tegenstelling met de vijf voorafgaande jaren is dit. de eerste maal dat het Tegelsche Openluchttheater door vreemde krachten wordt bespeeld. ANTON VERHEYEN MET „ELCKERLYC" OP TOURNéE- Na de geslaagde „ElckerlyC'-opvoeringen te Amsterdam gaat liet gezelschap-Verheyen op toumée met dit schoone mysterie-spel. Donderdag a.s. zal het optreden m Den Bosch voor de leerlingen van het R. K. Lyceum, uitgenoodigd door het college van curatoren. DE MATTHaUS PASSION TE NAARDEN. Naar de Nederlandsche Bachvereeniging ons bericht, is de lijst van de solisten voor deuit voering op Goeden Vrijdag in de Groote Kerk te Naarden, thans als volgt, samengesteld: Jo Vincent, Theodora Versteegh, Wilhelm Ulbricht, Hans Schouwman. Max Kloos. W. Ra- velli: allen zangsolisten. Voorts J. Oders (viool), C. van Leeuwen Boomkamp (viola da gamba), Marie Landré (clavecimbel) en V. Schoonderbeek (orgel). GRETA GARBO HEEFT HEIMWEE STOCKHOLM. 28 Maart (V.D.) Naar ver luidt zou de Zweedsche filmactrice Greta Gar- bo zich gisteren zonder daaraan bekendheid te geven te' Gothenburg hebben ingescheept, ten einde naar Hollywood terug te keeren. NICO ROST GEARRESTEERD. Naar de „Telegraaf" uit Berlijn meldt, is de in de nabijheid van Berlijn woonachtige Neder landsche literator Nico Rost Zaterdagmorgen door de Duitsche politie gearresteerd. Nico Rost is een schrijver, zegt het blad, die met commu nistische kringen in nauwe verbinding staat. Zijn groote belangstelling voor Russische lite ratuur bracht hem naar Moskou en de laatste jaren was hij in de nabijheid van Berlijn ge vestigd en hield hij zich hoofdzakelijk bezig met het vertalen van boeken. Reeds eenigen tijd geleden is, naar wij gemeld hebben, bij hem een huiszoeking gedaan en werden zijn papieren in beslag genomen. Bij deze gelegenheid gaf men hem van be voegde zijde den raad Duitschland te verlaten en zich opnieuw in Nederland te vestigen. Op grond van familie-omstandigheden meende Nico Rost aan dit voorstel geen gevolg te moeten geven. Zijn arrestatie vond plaats naar aanlei ding van een brand, die in de buurt van zijn woning was uitgebroken. DUITSCHE TORPEDOBOOTEN NAAR ONS LAND. De Duitsche torpedobooten T. 196 (flottielje boot), T. 151 (halfflottieljeboot), T. 153, T. 157 en T. 158 zullen van 24 tot 29 Mei Rotterdam bezoe ken en vermoedelijk op 13 Juni te IJmuiden brandstof bijladen. De Duitsche torpedobooten G. 8 (halfflottiel jeboot), G. 7, G- 10 en G. 11 zullen van 4 1 ot i19 Mei yiiv.in^eo beseekea, Het te Warschau verschijnende maandschrift „Polski Czerwony Krzyz" (Poolsche Roode Kruis, no 1, 1933) bevat een rijk geilfustreerd artikel, getiteld: „Indrukken uit Nederland" van dr. Stefan Rudzki, leider van de Poolsche delegatie naar het anti-tuberculosecongres, dat in September van het vorig jaar in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage ge houden is. Dr. Rudzki geeft in dit artikel een zeer in teressant overzicht van de werkzaamheden van het congres en tevens een korte beschrijving van de verschillende steden en vooral ook van de sanatoria, welke de gedelegeerden tijdens hun verblijf in Nederland hebben bezocht. Rotterdam maakte op dr. Rudzki den indruk van een reusachtige poliep, die haar vang armen naar alle deelen der wereld uitstrekt. Vol bewondering is de schrijver van het arti kel ook voor Den Haag, vooral voor het Mau- ritshuis en het Vredespaleis, en Amsterdam noemt hij de schoonste stad van Nederland. Zeer waardeerende woorden schrijft dr. Rudzki tenslotte over de sanatoria Hoog-Blari- cum, Hoog-Laren, Berg en Bosch en Hellen- doorn. Wij hebben een land bezocht, zoo besluit hij, waaruit een ieder van ons, buitenlanders, be halve bewondering ook vele waarnemingen met zich meeneemt, welke voor ons een aan sporing zijn, om de nuttige vernieuwingen en practische en doelmatige instellingen, welke wij daar aantroffen, ook naar den vaderland- schen bodem over te brengen. De invoer nog boven normaal. Verschenen is een nota van den minister van economische zaken en arbeid naar aan leiding van het verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp regeling van den in voer van bedrukte, geverfde en bontgeweven katoenen manufacturen. Er Wordt aan ontleend, dat uit de staten in de memorie van toelichting inderdaad is te zien, dat in de laatste 5 maanden van 1932 de invoer is teruggeloopen ten opzichte van de voorafgaande periode, maar dat de invoer, in zijn geheel beschouwd, zich toch nog boven den normalen blijft bewegen. Het percentage is vastgesteld met inachtne ming van de gebleken prijsdaling en van de verminderde consumptie. Deze contingentee- ring laat 90 pCt. van de normale invoermoge- lijkheden bestaan. Een verder gaande beperking zou in dit geval niet in overeenstemming zijn met de bedoelingen der crisis-invoerwet. Onder deze contingenteering vallen mede weefsels van katoen waarin een sierdraad van zijde of kunstzijde voorkomt. Stoffen, waarvan b.v. de ketting of inslag uit zijde of kunstzijde bestaat of welke met patronen of figuren van kunstzijde of zijde zijn doorweven, vallen niet onder dezen maatregel. Mede gecontingenteerd zijn dus die goederen, welke overwegend uit katoen bestaan. Ten aanzien van de opmerking van enkele ledPn. dat een effectieve methode van dum- pingbestrijding voor de Nederlandsche katoen industrie meer van nut zou zijn dan de thans toegepaste beperking van den invoer, merkt de minister op, dat geenszins vaststaat, dat bij deze artikelen sprake is van. dumping in den strikten zin des woords. Het is dus zeer de vraag, of een intensieve accountants-controle, gesteld, dat deze moge lijk ware, in de verschilende produceerende landen ter^onderzoeking van dumpingprac- tijken van hei onderhavige geval iets aan het licht zou kunnen brengen. Te Gendt bij Nijmegen is afgebrand de kapi tale boerderij van den landbouwer Schouten. De inboedel ging grootendeels verloren, terwijl vier varkens in de vlammen omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. HET YISSCHERIJCONFLICT TE IJMUIDEN De Centrale Besturenbond van Vischhandeï- organisaties in Nederland heeft in een te Den Haag gehouden algemeene bestuursvergade ring een resolutie aangenomen, waarin ernstig wordt betreurd dat partijen in het IJmuider geschil niet, tot eenige toenadering schijnen te willen komen en onzakelijk, halsstarrig eigen belang voorop stellen bij een zaak, die de inter nationale handelspositie intensief treft. Voorts wordt aan de regeering een doeltreffende, zake lijke interventie gevraagd, opdat de handel zich niet blijvend richte naar toenemend gebruik van buitenlandsche visch, hetgeen een gevolg is van het conflict, dat veler bestaan dreigt te vernietigen tot schade ook van land en volk. KrPPENMOOR DENAARS- Dinsdagmiddag werden door den bloemist A. D. te Aalsmeer Oost op een hem toebehoo- rend stuk land 3 bunsings geschoten. In de afgeloopen week waren ter plaatse circa 120 kippen reeds het. slachtoffer geworden van deze dieren. „Nunc est bibendum. nunc pede libero pul- sanda tellus", schenen verschillende sociaal democraten met den ouden Horatius te denken. En als flet hun niet om 't vrije drinken te doen was, dan toch zeker wel om 't vrije dansen. Want zulk een vreemdsoortig betoog als de heer Moltmaker vanmiddag leverde te gen het ingrijpen van de overheid met betrek king tot het dansgevaar, hadden wij werkelijk niet durven verwachten uit den mond van een sociaal-democraat.. De spreker bleek ineens zoo'n verwoede tegenstander van staatstus- schenkomst, dat hij publiek beleed reeds spijt te gevoelen van zijn stem voor de Winkelslui tingswet. Nu kan men zeker bepaalde prac tische bezwaren tegen laatstgenoemde wet aan voeren. maar wat dat nu te maken heeft met de nieuwe Drankwet, in zoover deze wil trach ten het reëele gevaar in dancings te weren, ontging ons volkomen. Begrijpelijker was dan nog het spijtige gevoel van den zeer orthodoxe geheelonthouder den heer Hermans, die eigen lijk overal den drank wel zou willen weren. In Minister Ruys de Beerenbrouck. die zijn wetswijziging er z. h. s. in de Tweede Kamer doorkreeg, ontwaakte de oude drankbestrijder en met een beroep op het rapport der com- mssie-de Bie inzake het Dansvraagstuk ver dedigde de Minister vurig een ingrijpen van de overheid op dit punt, juist in het belang van het arbeidersmeisje vooral, gelijk trou wens ook mevrouw Pothuis direct had erkend. De Minister herinnerde er aan, hoe ook vroe ger, bij de bestrijding van staatsingrijpen tegen publieke huizen, verzet was gerezen, maar dat heftige tegenstanders van interventie bij nadere studie de geoorloofdheid ervan erken den Het was curieus: een katholiek bewinds man, die tegen socialisten het intervention isme verdedigt! Maar, ondanks den steun van mevr. Pot huis, kreeg Jhr. Ruys de meeste aanwezige sociaal-democraten niet, mee. Alle fracties stemden vóór, doch de heeren Oudegeest, Danz, Ossendorp, de Zeeuw en Moltmaker lieten h in „tegen" hooren. Met. 27 tegen deze vijf stem- «ms werd de wet Over de begrooting van het Zuiderzeesteun- fonds is niet veel nieuws gezegd. Een tegenstander van doorzetten betoonde zich opnieuw de vrijheidbondsche heer van den Bergh. Deze industrieel acht de vastlegging van een 150 millioen onverantwoord, mede om dat hij voor den grondprijs principieel afwijkt van dr. Colijn. Het standpunt van den voor zitter van den Zuiderzeeraad benaderde veel meer mr. Jansen, die in verband met den groei der bevolking uitbreiding van het grond gebied noodig acht en bovendien in de droog legging een geschikt object voor werkverrui ming ziet. Al zullen er nu niet zooveel men- schen kunnen werken, eenige duizenden ge zinnen zijn er toch mee geholpen. En wat de grondprijzen betreft, deze crisis zal toch niet blijven duren! Merkwaardig was, dat de vrijz. dem. nee Westerdijk, die zich vroeger vrij pessimis j-.h over de drooglegging heeft uitgelaten vapMaag bekeerd bleek. Hij bezag de zaak nu ook mede uit het. oogpunt, van noodzakel.jke werkverrui- ming en de voortzetters zullen in hem gee tegenstander meer hebben, zelfs za geslacht niet van Flevomeer maar van IJ.sel Revraer in antwoord op een vraag var jm a dMrSJansseenns heeft nog eens gewezen op de ViSSMTnSerhRenymer heeft nu toegezegd, dat hii een milder Koninklijk Besluit zou dlgen aUhans een, dat meer soelaas zou bren- gCDo begrooting is aangenomen z. h st. Alleen mr de Gijselaar liet zich als tegenstemmer in- teekenen. Den leider van de katholieke fractie is blijk baar het talmen met de Kieswet beginnen te vervelen. Het is duidelijk gebleken, dat de re- aeering de behandeling van deze wet voor de verkiezingen wenschte en het is bijna even duidelijk, dat een deel der Eerste Kamer deze wet, die in de Tweede Kamer met de stemmen van katholieken en sociaal-democraten wem aangenomen, liever niet wilde behandelen. Mi. van Lanschot heeft nu aangekondigd dat hij morgen een voorstel van orde zal doen or 'i« wet. op de agenda te plaatsen, zoodat zij voi* 43 verkieiuigeu nog afgehandeld worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3