%mt\ tijd wo* m DE BEDELAAR VAN TUNIS. ZATERDAG! 1 APRIL 1933 VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. „Terug naar Thorbeckeluidt het parool. Rumoerige bijeenkomst in Lommerrijk DE ROTTERDAMSCHE WIELERBAAN. BIOSCOPEN. SCHOONHOVEN VLAARDINGEN BOSKOOP WADDINXVEEN „DE TRIBUNE" OVER RUCPHEN EN ST. WILLEBRORD. EEN PARADIJS H RIJKSINKOMSTENBELASTING 1 DE ONSTERFELIJKHEID DER ZIEL, In de groote zaal van Lommerijk te Hille- gersberg heeft het Verbond voor Nationaal Her stel gisteravond een openbare vergadering ge houden, welke zeer veel belangstelling heeft ge trokken zoowel uit Rotterdam als Hillegersberg. Reeds vóór den aanvang der vergadering was in de zaal geen stoel onbezet. Tegen de gordij nen, waarmede het podium achter de bestuurs tafel was afgesloten, was de nationale driekleur uitgespannen. De zaal was verder met vlagge- lijnen gepavoiseerd. Als sprekers voor dezen avond waren gean nonceerd de heeren dr. ir. J. G. J. C. Nieuwen- huis, directeur van de R.E.T. en prof. mr. J. A. Eigeman. De eerste spreker is niet verschenen en werd vervangen door gep. Vice-Admiraal L. Quant. Naar aanleiding van een ingekomen vraag deelde dè voorzitter in zijn openingswoord mede, dat het lidmaatschap van het Verbond voor Na tionaal Herstel niet behoort tot de voor de Burgerwachters verboden organisaties. Na het zingen van het „Wilhelmus" ving prof. Eigeman zijn rede aan, welke we kunnen sa^ menvatten in een „Terug naar Thorbecke" Thorbecke, zoo zeide prbf. Eigeman, is de groot ste staatsman, dien wij gekend hebben sinds onze onafhankelijkheid, maar die niet voldoen de begrepen is. Thorbecke had er geen bezwaar tegen liberaal genoemd te worden, maar zijn liberalisme was van gansch anderen aard dan hetgeen wij er momenteel onder verstaan. Thor- becke's liberalisme was nationalisme in den besten zin van het woord en was gericht op het voeren van een staatkunde, welke den vrijheids zin en'het historisch besef van het Nederland- sche yolk tot grondslag nam. De liberalen heb ben die nationale staatkunde in het midden der vorige eeuw evenwel verlaten en zijn geheel gekomen in de partijdig-politieke sfeer van han delen en denken. Zij waren niet nationaal en trachtten aan anderen hun eigen wil op te leg gen. Het sterkste voorbeeld daarvan is wel hun houding inzake het onderwijs. Zij hadden moe .ten aanvoelen, wat de ouders als hun rechten hebben te beschouwen. Thorbecke's „bijzonder onderwijs regel, openbaar onderwijs uitzonde ring" hebben zij omgedraaid en kwamen tot het standpunt van den liberaal Kappeyne, dan moeten de minderheden maar onderdrukt wor den.". Verder heeft prof. Eigeman vooral aandacht gewijd aan de drievoudige crisis van onzen tijd, de geestelijke crisis, de gezagscrisis en de eco nomische crisis, welke tot oorzaak hebben de materialistische levensbeschouwing, welke alle zedelijke waarden: Godsdienst, gezin, gezag, staat, vaderland enz. tot ficties heeft gemaakt of volgens Marx, in zijn geniaal, maar met een duivelschen inslag geschreven boek „Das Ka- pital", teruggebracht moeten worden tot den stand der productieverhoudingen. Willen wij uit deze drievoudige crisis komen, dan moet radicaal gebroken worden met het Marxisme, hetwelk niets is dan de Hegeliaansche levens leer in stoffelijken zin doordacht. Na het eerste deel van prof. Eigeman's rede was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Toen de leiding van de vergadering mededeelde, dat dit schriftelijk moest geschieden, ontstond er in de vergadering eenig rumoer. Nadat eenige personen, die zich met dezen vorm niet wilden vereenigen, met den sterken arm der politie waren verwijderd, keerde de rust terug en kon de spreker overgaan tot de beantwoor ding, van de vragen. Déze betroffen de houding, van N. H. tegen- oyer .de economische crisis en den middenstand; den .arbeid van de gehuwde vrouw princi pieel. behoort de gehuwde vrouw in het gezin, was het'"met applaus ontvangen antwoord de onderwijs-gelijkstelling; de ministercrisis bij de liberale motie-Boon was het nationaal besef geheel zoek den vrijhandel; de be drijfsorganisatie en de democratie, terwijl ten slotte het uittreden van prof. Eigeman uit den Vrijheidsbond ter sprake kwam. Hieromtrent zeide spr., dat hij reeds acht jaren getracht had den Vrijheidsbond van een nieuwen geest te doortrekken. Het was hem evenwel niet mogen gelukken. Eerst na het manifest van „Nationaal Herstel" druipt de Vrijheidsbond van nationaal gevoel. De orde van de vergadering werd nog eens onderbroken, toen een der aanwezigen voor in de zaal plotseling beleedigende woorden begon te schreeuwen aan het adres van mr. dr. Wester man. Ook deze interrumpant werd de zaal uit gewerkt. In een nieuw kleed gestoken. Het is verrassend om te zien, wat de N.V. tot Exploitatie van Sportparken, onder leiding van dén directeur den heer Fr. Grolms, na een grondigerenoveering, van de wielerbaan te Rotterdam gemaakt heeft. Men heeft den toegang tot de terreinen geheel met tegels bestraat en daardoor een vasten grond geschapen. Verder heeft men alle toe gangen en wegen rondom de baan en tribunes met sintels en grint bedekt, waardoor het pu bliek nu op aangename wijze zijn plaatsen kan bereiken. Dé kantoorlokalen, kassa's etc. zijn geheel vernieuwd en bieden nu een prettigen en fris- schen aanblik. De baan zelf- is met een patent verf vermengd met fijn zand geheel nieuw geschilderd waar door het geheel er veel vroolijker uitziet en tevens bereikt wordt, dat zelfs bij niet al te sterken regenval doorgereden kan worden. Bemerkenswaardig is ook, dat de directie in afwijking der tot nu toe gehandhaafde gewoon te, 's avonds op gewone weekdagen, wedstrijden zal laten verrijden. Voor dit doel heeft men een complete nieuwe lichtinstallatie voor baan en tribunes laten aanbrengen. Het geheele houten complex is nu ook ge ïmpregneerd om tegen alle weersomstandig heden bestand te zijn. ST. LIDUINA BEDEVAART. De animo tot deelname aan de bedevaart naar Schiedam ter eere van St. Liduina blijkt zoo groot te zijn, dat de termijn van aangifte daarvoor verlengd moest worden tot Donder dag 6 April. Tot dien datum kan men dus kaar ten bestellen aan het bekende adres Beukels- dijk 152, na 6 April wende men zich tot het Centraal Bureau van R.K. Vrouwenbonden in Nederland Mariaplaats 33 bis Utrecht. JUBIL Heden 1 April, was het veertig jaar geleden, dat de heer J. K. Hagens, thans hoofdvertegen woordiger voor verschillende streken in Neder land, bij de firma de Erven de Wed. J. van Nelle in dienst trad. Hij werd hedenmorgen ten kantore ontvan gen, waar hij door een der firmanten, den heer M. A. G. van der Leeuw, werd toegesproken en hem een herinnering aan dezen dag werd aangeboden. Daarna sprak de procuratiehouder, de heer B. de Bruyn, hem toe uit naam van het administratief- en reizigerspersoneel, onder aanbieding van een blijk van belangstelling. Verder werd de jubilaris nog toegesproken namens collega's en door enkele andere perso nen uit het personeel, eveneens onder aanbie ding- van geschenken, terwijl ook vaii buitenaf vele blijken van belangstelling binnenkwamen. Rauschgift. Deze film is nu eens niet tendentieus opgezet en steekt daardoor gunstig af bij haar voor gangsters. Het geheel is minder schrijnend en gaat ook niet zoo diep op de kwestie in. Het begin brengt ons op een Oceaanstoomer naar Hamburg. Hans Albers, de sympathieke blonde reus, ziet nog even kans het zoontje van een der passagiers te redden, doch maakt, heel natuurlijk bij Hans, geen aanspraak op beloo ning. Bij zijn thuiskomst vindt hij zijn zuster (Gerda Maurus) verslaafd aan morphine en nü begint een strijd op leven en dood met de han delaars in Narcotica. Men lokt hem in de val, maar uiteraard komt Hans alle moeilijkheden te boven, tot hij eindelijk schaakmat gezet wordt en om hulp vraagt aanmaar neen, dat komt pas het allerlaatst aan het licht en moet men zelf maar zien. Uitstekend is het spel van den bultenaar, ons reeds bekend als de fotograaf uit „F. P. 1 ant woordt niet", en ook de „markies" verdient een extra vermelding. Gerda Maurus speelt haar rol naar behooren, zonder echter uit te blinken. Het journaal vertoont o.m. een interessante collectie muziekinstrumenten' uit alle eeuwen. De „Micky Mouse"-film is behalve onderhou dend ook geestig en vormt een aangename af wisseling op de meestentijds zoutelooze teeken filmpjes van den laatsten tijd. Het variété ver dient een extra vermelding. De worstelwedstrijd is hoogst vermakelijk. Inderdaad biedt Luxor deze week een programma, dat klinkt als een klok. Jammer dan ook, dat wij om enkele on voldoend gekleede scènes de bijwoning tot vol wassenen moeten beperken. IDEE NPRIJSVRAAG CAPITOL THEATER Donderdag j.l. is de jury bijeengekomen om de ingekomen ideeën te beoordeelen. In totaal waren 62 ideeën ingekomen. Na uitvoerige be sprekingen besloot de jury, gezien het feit dat weinig origineele, practische reclame-ideeën waren ingezonden, welke aanspraak kunnen maken op de hoofdprijzen, deze voorloopig niet toe te kennen, doch, alsnog de gelegenheid open te stellen tot 1 Mei a.s., reclame-ideeën in te zenden. Tevens wordt erop gewezen, dat men niet gebonden is aan een bioscoop-reclame, doch dat men elk artikel kan behandelen. De jury hoopte dat dit aansporing moge zijn om alsnog de reclame-fantasie van het publiek te laten werken. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel houdt een open bare vergadering op Dinsdag a.s. De agenda luidt: Concept-adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal inzake het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting; van den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid schrijven inzake de voorbereiding van een gemeenschap pelijke douanenomenclatuur; van de K. L. M., passagekantoor Rotterdam, schrijven inzake de inrichting van de zomerdienstregeling 1933 te Rotterdam. JUBILEUM EN AFSCHEID. Heden heeft de heer Jac, den Boer, die 50 jaren als conducteur van de stoombootree- derij dienst heeft gedaan, de reederij met pensioen verlaten. Zijn zoon zal zijn plaats als conducteur bij de Reederij op de Lek innemen. FIETSTOCHT A. N. W. B. Het voorjaarsprogramma van den A. N. W. B. Toeristenbond in Nederland bevat verschil lende fiets- en wandeltochten. Daaronder is een rijwieirondrit door Noord- en Zuid-Hol land van Amsterdam over Uithoorn, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Rotterdam, het West- land, Leiden, Woubrugge, Oude Wetering, Aalsmeer naar Amsterdam en terug. De inschrijving is opengesteld van Hemel vaartsdag tot Pinksteren, LANTAARN STUKGEREDEN. Op den Hoek van de Veerstraat en de Scheepmakershaven staat een landtaampaal, die door een vrachtauto van de firma Hoogen- boezem stukgereden is. Het electriciteitsbe- drijf heeft direct deze hindernis hersteld. ARBEIDSBEMIDDELING. Op 27 Maart stonden als werkzoekenden in geschreven 154 personen, waaronder6 fa brieksarbeiders, 11 goudsmeden, 11 losse werk lieden, 7 metselaars, 10 opperlieden, 5 plateel schilders, 4 schilders, 7 sigarenmakers, 52 zil versmeden en verder vertegenwoordigende verschillende vakken. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Willem Adrianus, zoon. van C. Uittenbogaard en M. Streefkerk. Johanna, Theodora, dochter van A. W. Casander en G. Groenendijk. Hermanus, z. van A. Wou denberg en E. J. Goudriaan. Pietronella, Gijsberta, d. van A. v. d. Berg en P. Rietveld. KAPPERSVAKSCHOOL. Aan de Kappersvakschool van de afd. Rot terdam van den Ned. Kappersbond verkregen van hier het einddiploma: A. Dunweg, B. Groeneveld, Joh. A. Noordhoek. HENGELSPORT. De nieuwe opgerichte Vlaardingsche Hen- gelver. „Onder Ons" hield haar eerste con cours, een eierenconcours, te Maassluis. De prijzen werden behaald als volgt: 1. F. Wape naar; 2. B. Brobbel; 3. N. Knoop; 4. W. Slui mer; 5. G. Arkebout; 6. P. Stad; 7. L: Bredius; 8. H. Willebrands; 9. J. Verhey; 10. J. Zee- ring; 11. G. v. Hulst. Controle-prijzen: 1. M. de Ligt; 2. H. de Baan. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Van de Waardt, Binnen singel 11, handschoen; Voogd, Westnieuwland 94, ceintuur; Kruiniger, Wilhelminastraat 31, spaarzegels; Hoekveen, schipper bij de Kraan, Westhavenplaats, overall; Verburg, West nieuwland 104a, ring met sleutels; Moerman, le Maasboschstraat 59, geldstuk; Muis, P. K. Drossaartstraat 43, sleutel melkbus; Sey, 2de van Leyden Gaelstraat T., peilstok; Politie bureau, huissleutel, kinderbefje, handbescher mer, rijwielpomp; Moerman, Eendrachtstraat 50, Vliegende Hollander; Verhoeven, Cats- straat 39, zilveren armband; Maarseveen, Arn. Hoogvlietstraat 10, gouden ringetje; Hadde- man, Verl. Nieuwelaan 98, portemonnaie met inhoud; Kortleven, Rijkestraat 43, knipmes; Van Veen, Nieuwelaan 90, schaartje. VOETBALPROGRAMMA. Zondag worden hier de volgende wedstrij den gespeeld: V. F. C.Het Noorden; V. A. V.Het Zuiden; Fortuna IIB. M. T. II; For- tuna III—S. V. V. IV; V. F. C. IIIUrsus II; Fortuna TVOvermaas IV; V. F. C. TV S. V. V. VII. IN NIEUWE HANDEN. De kantoren en pakhuizen der firma De Zeeuw en van Raait zijn in openbare veiling gekocht door de N.V, „Niuw'e Matex" alhier. VISSCHERIJ. De te IJmuiden binnengekomen stoombeu- ger VL. 216, schipper P. v. d. Zwan Mz., be- somde ƒ864 netto aan versche visch; Vrijdag werd hier aan den afslag betaald vopr: Stijvekoon van 15,20 tot 22.70 per kantje; Filletvisch van 19.50 tot 21 per kantje; Filletvisch van 10.60 tot 10.80 per halve ton. COLLECTE. Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. zal door de Vereen, tot bestrijding der tuberculose een collecte worden gehouden langs de huizen van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht. De Emmabloem-collecte zal Zaterdag 8 April worden gehouden. BUREAU BURGERLIJKE STAND Met ingang van heden is het bureau van den Burgerlijken Stand geopend van des voormid dags 8.30 tot des namiddags 12.30 uur en des namiddags van 2 tot 3 uur. Het Bureau is verpiaatst naar het lokaal Schoolstraat. PAS OP VOOR DEN ZANDTREIN! Vrijdagmorgen had mej. O. het ongeluk in de Nieuwstraat tegen een juist passeerend zandtreintje te rijden. Haar fiets werd zwaar beschadigd; zelf kwam zij met den schrik vrij MARGARINE IN BESLAG GENOMEN. Van onzen plaatsgenoot H. J. de R. is door dc Boskoopsche politie een groote partij Duit- sche margarine in beslag genomen, die met een auto werd vervoerd. Het onderzoek wees uit dat ook op andere plaatsen nog meer van deze boter verborgen moest zijn, die inder daad opgespoord werd. De ZeerEerw. heer P. Bastiaansen, pastoor van St. Willebrord, schrijft ons Van bevriende zijde werd mij het Commu nistisch Dagblad „De Tribune" dd. 15 dezer toegezonden. Op de eerste bladzijde stond met dikke letters gedrukt„Werklooze arbeiders in Brabant verhongeren. Maar wel geld voor groote kerkgebouwen" en onder het opschrift „St. Willebrord" een korte beschrijving van St. Willebrord en de levenswijze van zijn inwoners; verder een en ander over de gemeentelijke werkverschaffing in Rucphen en over onze kerk. Het geheele stuk, dat voor onze bevolking meer beleedigend is dan sympathiek, wemelt van onjuistheden, om het woord leugen niet tè gebruiken, en wekt in mij een sterken twijfel aan de oprechtheid van den schrijver en aan zijn liefde voor de waarheid. Had hij aangaande den toestand te St. Willebrord en in de ge meente Rucphen de waarheid willen schrijven, dan had hij eerst en vooral betere en gemak kelijk te verkrijgen inlichtingen moeten inwin nen. Hij zou dan inplaats van te schrijven, dat in St. Willebrord het bebouwen van den grond zoo goed als nagelaten wordt, hebben mede gedeeld, dat er gebrek is aan vele hectaren bouwland, en geen stukje grond ongecultiveerd is blijven liggen, dat er aldaar honderden fruit en groententelers wonen, en St. Willebrord reeds jaren van alle bij deOudenbossche Vei ling aangesloten dorpen verreweg de meeste frambozen levert. Hij zou over venten en werk verschaffing anders geschreven hebben. Hij zou' niet hebben medegedeeld, dat de werkloozeh aan het einde der week slechts de som van 7 tot 8 gulden ontvangen. Ik heb even inzage gehad van de wekelijk- sche loonlijsten en gezien, dat een gemiddeld uurloon van 24 centen wordt uitbetaald, wat beteekent een weekloon van 12 plus kinder en kolentoeslag. Hij zou niet hebben durven beweren, dat er dagelijks 300 werkloozen voor het raadhuis staan, dat er bij de uitbetaling groote ontevredenheid heerscht, dat de men- schen vol haat zijn tegen het gemeentebestuur. Hij zou in dit opzicht slechts één of hoogstens twee twee namen hebben kunnen noemen van menschen, die over niets anders ontevreden mogen zijn, dan over datgene, wat zij in hun verleden verkeerd gedaan of verzuimd hebben en die tot ontevredenheid worden aangezet door propagandisten- van de S.D.A.P., welke hier een geweldige actie op touw hebben gezet en alle mogelijke middelen aanwenden, om onder onze vreedzame en met hun groot kinderaantal ge lukkige arbeidersgezinnen den vrede te versto ren. Desondanks heeft het gemeentebestuur ove rigens geen enkele klacht vernomen. De schrijver zou ook Valentijn met rust ge laten hebben en over hem geenszins geschreven hebben als over iemand, die tengevolge van. de steunregeling voor een armzalig centje zijn leven waagde. Hij zou ook niet geschreven hebben van een algemeene woede tegen de ge wapende macht, waarvan hier niets is te be speuren. Ten slotte moeten het de nieuwe kerken van St. Willebrord en Rucphen ontgelden. Spottend schrijft hij: „Naast de fraaie steunregeling is er nog iets, dat dient tot verheffing van ons christenvolk. In dit gehucht is voor kort een kerk gebouwd, die als kathedraal geen slecht figuur zou maken. Ook in Rucphen verrijst weer een nieuwe kerk. De kerk van het Heike kostte meer dan honderdduizend gulden. Geregeld worden er nieuwe beelden aangevoerd. Ton nen gouds voor pompeuze kerken, terwijl het volk in ellende verkommert." Ik wil hierbij slechts even opmerken, dat de bewoners van St. Willebrord aan dit werk niet meer behoefden bij te dragen, dan zij zelf ver langden en dat voornamelijk de liefdadigheid van personen buiten St. Willebrord ons in staat stelden, deze kerk te bouwen, daarbij een groot processiepark aan te leggen, hetwelk tot ver fraaiing dezer streek niet weinig bijdraagt, en daarin een nieuwe grot te bouwen, wijl de Oude bouwvallig was en zich op een minder gunstige plaats bevond. Is de schrijver zoo kortzichtig, dat hij. niet kan inzien, dat het tot deze stichting benoo- digde bedrag uiteindelijk vooral aan den werk man is ten goede gekomen? Met de nieuwe beelden, die geregeld aange voerd worden, zijn bedoeld de Kruiswegstaties in het processiepark, bestaande uit 14 groepen van 4, 5 of 6 meer dan levensgroote beelden, waarvan thans de helft geplaatst is. Daarvoor ook behoeft de bevolking van St. Willébrord niet meer bij te dragen dan zij verlangt. Het zijn geschenken van liefdadige personen van buiten St. Willebrord, die de katholieke overtuiging zijn toegedaan, dat de overweging van 's Heeren bitter lijden voor het menschdom in dezen tijd van algemeene malaise de tevredenheid en het geluk van het volk meer zal bevorderen dan de scheeve voorstellingen en de minderwaardige en met de waarheid botsende en opruiende ar tikelen van „De Tribune". Ons volk heeft reeds genoeg van die aanval len van den kant der S.D.A.P. en het Commu nisme op het heiligste en dierbaarste wat lfet bezit. Het wordt ze moe. De vlieg en het fototoestel Geen bioscopen of jazz-bandiefen k te vinden Dat zal u meteen duidelijk gemaakt worden, hoe de vlieg en het kodaktoestel gecombineerd bij elkaar raken. Er is een ideaal vacantieoord, waar men veel last van vliegen heeft, en waar men de grootste bezienswaardigheid niet mag fotografeeren. Het ideale van dat paradijs is er dan, volgens aller meening, al lang van af natuurlijk. In dit onderhavige geval vergist aller meening zich evenwel, want het op deze plaats aanbevolen aardsche paradijs biedt zooveel liefelijks en échoons meer dan vliegen en dat eene onfoi graféerbare monument, dat ieder, die hét aard sche paradijs, ónder invloed van deze regelen zóu gaan bezoeken, mét liefde de tormenten der vliegen 'trotseert en graag z'n kodak thuis laat! Of deze regelen zoo'n sterken invloed zullen hebben, dat onze expeditie-afdeeling eerst 'daags ettelijke verzoekschriften binnen krijgt: gelieve deze courant met de Zondagscourant van Paschen tot Pinksteren te sturen naar Varigotti, dat staat te bezien. Want Varigotti ligt nog al uit de buurt. De naam van dat aardsche paradijs is nu verraden, maar wie weet nu eigenlijk, hoe ver dat vacantiebadplaatsje van het ons dierbare Kijkduin ligt? Alwie dien afstand met lijf en ziel, misschien met een pas verworven bruid of bruidegom, weten wil, Zal mij persoonlijk 'n groot pleizier doen, als hij of zij even naar Genua, op de Via Balti, aan de juffrouw op het reisbureau aldaar 'n kaartje naar Varigotti vraagt. Weet zij het u meteen te geven, oh, dan herinnert zij zich mijner nog! Moet ze haar chef te hulp roepen, och, dan is zij mijner gansch en al vergeten; ofwel u treft 'n nieuwe juffrouw in het reisbureau van de Via Balti te Genua. Varigotti ligt twee uur boemelen van Genua op weg naar Ventimiglia. De internationale toeristentreinen stoomen langs; de reizigers duwen hun neus in 'n reisboek en hebben er niet de minste notie van, dat zij een paradijs voorbij ijlen. Keer op keer schuift de trein in een tunnel, en de tunnels worden hoe langer hoe langer; dag en nacht, dag en nacht, en de toerist denkt maar dat er twee polen aan die wisseling van licht en donker zijn: Genua en Ventimiglia. De auto's jagen door Varigotti en zullen geen minuut stoppen, om de reizigers tot het besef te laten komen, dat een klein visschersdorp in het wondere Zuiden, 'n primitief badplaatsje, dat nog niets van luxe-hotels en mondaine prijzen weet, dat alleen maar de blauwe zee weet te bieden, een ongeschokt Italiaansch volksleven, en beboschte bergwanden, dat zoo'n stadje 'n paradijs kan wezen, ver verheven en hoog te verkiezen boven de beroemdheden van een Fransche Riviera, ook al zijn er in Vari gotti vliegen bij honderden. Varigotti ligt tusschen twee uitloopers der bergen, in een stille bocht met een breed strand. Het eigenlijke visschersdorp met zijn lage, platte Italiaansche huisjes strekt zich naar het Oosten uit. 'n Paar villa's en enkele kleine hotels dringen zich naar 't Westen. Bioscopen en jazz-bandieten vindt men er niet. En men moet op 't oogenblik nog maar met de kippen op stok. Wie evenwel ook met de kippen van stok gaat, heeft nog 'n vollen, rijken dag om van de primitieve schoonheid van Varigotti te genieten. Die schoonheid op haar beurt is niet belichaamd in 'n palmen allee op een- strandboulevard. Palmen vindt men als 'n elegant, goedbedoeld maar schraal sweUekom bij het station. ..Wie-een kwartiertje buiten Varigotti doolt, vindt 'n heel andere schoonheid, een wilde na- tüurpracht van woekerende planten en bloeien de kruiden, zóó ongerept, dat men er den tijd, den dag van gisteren en den dag van vandaag en den dag van morgen bij vergeet, en alleen maar denkt aan het beleefde oogenblik; of dit de zoete bedwelming is van de Macehia, die bloemengeur, waar Napoleon zoo verzot op was? Komt men 'n boer tegen, dan verbeeldt men zich onwillekeurig een zeeroover te ont moeten. Hun boerderijen zijn versterkte rots woningen, romantisch en ruig en indrukwek kend. Met dat al vergeten we al lang het mo nument, dat we niet mogen fotografeeren: De burgemeester van Varigotti resideert te Finale Ligure Marina, een stadje, ten Westen van het oord onzer uitverkiezing. Bij hem moe ten we verlof gaan vragen, om te Varigotti onze tenten te mogen opslaan. Waarschijnlijk zal Zijne Edelachtbare óns trachten over te halen om in Finale Ligure Marina te blijven, waar immers wel 'n palmen allee is, en waar de hotels grooter zijn. Laten we dan evenwel voet bij stuk houden. Finale Ligure Marina wordt overheerscht door de vesting Castelfranco, een grootsch oud bol werk; en dat mag niet worden gefotografeerd. De burgemeester, die ons zoo vriendelijk uit- noodigde, toen we naar Varigotti wilden, zou heel boos en wantrouwend worden, als wé be trapt wérden bij het „nemen van Castelfranco" door de lens van 'n Kodak. Schudt het stof van de voeten aan de grens van Finale Ligure Marina en wendt den koers naar Varigotti, al steken er ook de vliegen meedoogenloos. BROEDER C. RAATGERS t Te A'dam is zeer onverwacht in den ouderdom van bijna 70 jaar overleden de eerw. broeder C. Raatgers van den Sociëteit van Jesus. De overledene is in 1891 is de sociëteit getreden en was den laatsterr tijd in de-pastorie van ,jde Zaaif*." - - EXAMENS MIDDENSTANDS.DIPLOMA HANDELSKENNIS. Evenals vorige jaren, zal de Nederlandsche R. K. Middenstandsbond (Federatie van de vijf Diocesane Hanze-Bonden in Nederland) weder om de gelegenheid openstellen tot het afleggen van het examen tot het verkrijgen van het mid denstandsdiploma handelskennis (vroeger Han- zediploma). Het examen zal, bij voldoende deelneming, worden gehouden te Amsterdam, Rotterdam, 's Hertogenbosch, Roermond, Enschedé, Boskoop, Breda, Eindhoven, Helmond, Boxmeer en even tueel- andere plaatsen en wel het schriftelijk examen op 24 Mei 1933 op alle genoemde plaat sen en het mondeling examen op 7 Juni te Am sterdam, Enschedé en Roermond, op 14 Juni te Breda en op 21 Juni te 's Hertogenbosch. Het schriftelijk deel van het examen omvat de vakken boekhouden, handelsrekenen, Neder landsche taal en Handelscorrespondentie; het mondeling gedeelte de vakken boekhouden, han delsrekenen, handelskennis en handelsaardrijks- kunde. Indien voor de vakken boekhouden en handelsrekenen aan bet schriftelijk werk het cijfer- 7 of een hooger cijfer wordt toegekend, worden de candidaten voor die vakken van het mondeling examen- vrijgesteld. Het vak boekhouden zal naar verkiezing vól gens de enkele of volgens de dubbele methode worden afgenomen. Aan het examen kunrien deelnemen: le allen die hun opleiding genoten aan een handels cursus van de Hanze; 2e. alle interne leerlingen van pensionaten en andere inrichtingen van on derwijs; 3e. allen, die op andere wijze werden opgeleid, voorzoover zij niet in de gelegenheid waren een handelscursus van de Hanze te be zoeken. De candidaten moeten zich aanmelden voor 1 Mei a.s. bij den penningmeester der examen commissie den heer A. J. Spierings, Accountant, Verwerstraat '9 te 's Hertogenbosch, aan wien tevens het examengeld ad ƒ5 moet worden vol daan. Wanneer gij verkouden zijt, neem U dan ?n acht, zoodat gij deze lastige kwaal niet op anderen overb ngt. Bedenk, dat zij gevaar lijk kan worden en dit altijd 18 voor joi«:e kinderen en ouden van dagen. Hoest en nies niet In het rónd, maar houd den zakdoek voor neus en mond en wannéér gij het onverwacht moot doen, de linkerhand. T/asch 'uw handen dikwijls; GEZONDHEIDSRAAD. De nacht was koel, de hemel met sterren bezaaid. Ik had in een van de Arabische koffie huizen aan de Place Halfaouine iets gebruikt en bevond mij thans -op weg naar huis. Ongeveer honderd meter voor mij liep met onzekere schreden een man in een wijden man tel. Toen ik de moskee Sidi-Mahres bereikt had, zag ik vlak voor mij in het gouden maan licht een muntstuk blinken. Ik raapte het op. Het was geen gewoon geldstuk, maar een groote, oogénschijnlijk gouden gedenkpenning met vier zwaarden en een kunstig gestempeld wapen. Ik dacht onmiddellijk, dat de man voor mij het verloren had. Ik haalde hem in, sprak hem aan en toonde hem het muntstuk. De man was zeker ver over de zestig, had echter nog volkomen zwart gekruld haar en een dreigen den blik. Hij kon een Italiaan zijn. Hij greep naar een ketting, die om zijn hals hing en schrik gleed over zijn trekken. Toen hij den penning, die inderdaad aan hem toebehoorde, aannam, lag oneindige dankbaarheid in zijn oogen. Hij dwong mij als 't ware hem naar zijn armoedig verblijf te volgen, waar hij mij als een hoogen gast behandelde en mij sorbet aan bood. Zijn vriendelijkheid kende geen grenzen. Zoo ruw en verachtelijk de mannen van Tunis vreemdelingen bejegenen kunnen, een eens bewezen dienst vergeten zij nooit. Toen ik daarop tal van geschenken, die hij mij wilde aanbieden, afsloeg, verzocht hij mij tenminste de geschiedenis van den penning te mogen ver tellen. En zoo hoorde ik dan het verhaal van den ouden man „Ik, dien zij Giacomo noemen, ben een ge boren Siciliaan, maar ik woon reeds jaren in Tunis. De penning, dien ik door U, signore, terugontvangen heb, is het kostbaarste, dat ik bezit. Hij behoorde aan Enrico, mijn besten vriend, èen edel man, die twintig jaar geleden in Palermo woonde. Enrico had een zoon, Rocco genaamd. RoCco was een flinke jongen, maar een beetje lichtzinnig. Op zijn twintigsten verjaar dag ontving hij van zijn vader dezen penning ten geschenke. Deze moest hem als talisman dienen. Rocco ging echter dien avond met vrien den uit en was zoo dronken geworden, dat hij in* de handen van wervers voor het vreemde lingenlegioen viel, die gemakkelijk werk met hém hadden. Zijn vader kreeg kennis van zijn lot, toen het schip, waarop Rocco zich bevond, reeds de Afrikaansche kust had bereikt. Zijn zoon was zijn eenige. hoop, de troost van zijn ouderdom geweest. Men had hem zijn hoogste levensgoed geroofd. Om niets onbeproefd te laten, trok hij naar Marokko. Maar daar lachte men hem,uit, want eerder gaat een ongeloovige den tuin van Mohammed binnen, dan dat het iemand uit het Vreemdelingenlegioen gelukt vrij te komen. Het duurde lang eer Enrico inzag, dat hij in zijn ouderdom alleen zou zijn en zijn leed moest trachten te vergeten. Om eeni-gszins over zijn leed heen te komen, nam hij allerlei lieden bij zich, die vroeger in het Legioen hadden gediend en nu zonder mid delen van bestaan waren, of die eenvoudig waren weggejaagd, daar zij door verwondingen of verminking ondeugdelijk voor het soldaten leven waren geworden. Zoo woonden in het huis van Enrico bedelaars en invaliden, ver jaagde slachtoffers van het Vreemdelingen legioen, zonder eenig levensdoel en zij genoten zijn weldaden. Ook een jong mensch van nau welijks dertig jaar woonde langen tijd in het huis van Enrico. Zijn gezicht was afschuwelijk verminkthet licht van beide oogen was door een schot gedoofd. Enrico behandelde hem steeds met bijzondere zorg. De jonge man noemde zich Ferruch. Hij weigerde hardnekkig zijn geschiedenis te ver tellen, waarschijnlijk uit schaamte. Op zekeren dag kreeg hij malaria en stierf. Enrico ontkleedde den doode. Hij droeg op zijn borst een leeren zakje. Enrico opende het. Het bevatte den penning met de vier zwaarden, dien hij zijn zoon op dien ongeluksdag gegeven had. Met moeite herkende hij in het verminkte gelaat de trekken van zijn zoon. Enrico's droef heid zult gij, signore, U kunnen indenken. Tot dusver had hij altijd nog een sprankje hoop gevoeld nu was er slechts grenzeniooze leegte rondom hem. Fanatieke woede tegen het legioen steeg in hem op. Hij nam zijn laatste geld, reisde naar de oorlogskwartieren en pleegde binnen enkele weken sluipmoord op vijf officieren en een generaal. Hij wist zijn vervolgers te ontkomen; de dader is nooit gevat kunnen worden. Het is nu reeds bijna een vijftal jaren geleden, signore. En deze penning behoorde toe aan den moordenaar. Hij was mijn eenige vriend in dit leven, daarom ben ik zoo aan dien penning gehecht". „Maar, zeg eens Giacomo, wat is er van uw vriend Enrico geworden? Is hij dood?" „Daarover, signore, kan ik U geen inlich tingen geven tot mijn spijt. Hij was een onge lukkige. Laten wij hem thans met rust laten. Dezen penning wil ik echter bij mij dragen en ik wil hem gedenken!" Eenigen tijd nadat Giacomo mij deze geschie denis vertelde, zag ik den ouden man onder zeer bijzondere omstandigheden terug. Het was in Goletta, de aanlegplaats van Tunis, waar juist een deportatieschip naar Guayana ver trok. Zooals steeds had zich daar een aantal nieuwsgierigen verzameld. Onder de gedepor teerden zag ik plotseling Giacomo en ik sehrok zeer. „Vertel U mij eens", vroeg ik aan een soldaat, „kent U dien man daar Giacomo heet hijj Weet U, waarvan hij beschuldigd is 7" „Die oude met het zwarte haar? Die heet niet Giacomo. Dat is de bedelaar Enrico. Men zocht hem reeds sedert jaren. Hij heeft den dood van vijf officieren en een generaal van het Fransche leger op zijn geweten". (NADRUK VERBODEN). Totaal der inkomens van 1930-1931 op 1931-1932 met 161 millioen gulden gedaald. De tweede aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek ver meldt van de Rijksinkomstenbelasting weder om de voornaamste cijfers en wel thans over het belastingjaar 1931/1932 die in vergelijking worden gebrach't met de cijfers over enkele voorafgaande jaren. Hieruit blijkt, dat, als gevolg van de in 1920 ingetreden malaise, het gezamenlijke inkomen der belastingplichtingen van 1921/1922 tot 1924/ 1925 is gedaald met 530 millioen en van laatst genoemd jaar tot 1930/1931 tengevolge van de verbetering in den algemeenen economischen toestand wederom is gestegen met 606 "millioen gulden. Ais gevolg van de in 1929 ingetreden economische crisis is daarop een vermindering ingetreden van 161 millioen van 1930/1931 tot 1931/1932. Het totaal der inkomens over 1930 is 85 millioen lager dan dat over 1921/1922 (1.98 pet-.). De bevolking nam van 1 Januari 1922 tot 1 Januari 1932 toe met 15.53 pet., met welk per centage een vermeerdering der gezamenlijke in komens correspondeert van 667 millioen, zoo dat, rekening houdend met de toeneming der bevolking, doch niet met de waardeverandering van het geld, het totaal der inkomens over 1931/ 1932 752 millioen achterblijft bij het totaal over 1921/1922. Op overeenkomstige wijze blijkt, dat, reke ning houdend met de toeneming der bevolking, doch niet met de waardeverandering van het geld, het totaal der inkomens over 1931/1932 reeds 230 millioen achterblijft bij het totaal over 1930/1031. Inkomens-groepen. Voor enkele van bovengenoemde jaren en wel het laatste jaar, dat nog niet beïnvloed werd door de in 4920 ingetreden malaise (1921/ 1922), het jaar, waarin het bedrag der belaste inkomens als gevolg der malaise het laagste was (1924/1925) en de laatste twee jaren, vol gen hieronder de totaalcijfers betrefende het aantal aangeslagenen, verdeeld naar de hoe grootheid van he1> belastbaar inkomen, in pet. van het totaal: 1921/22 1924/25 1930/31 1931/32 f 800—f 1400 31,62 37,83 41,95 42,51 f 1400—f 2000 31,43 28,56 28,44 28,44 f 2000—f 3000 20,90 18,62 15,97 15,80 f 3000—f 5000 9.47 9,33 8,17 7,98 f 5000—f 10000 4,40 3,99 3,67 3,57 f 1000—f 20000 1,39 1,13 1,17 1,12 f 20000—f 30000 0,34 0,25 0,29 0,28 f 30000—f 100000 0,37 0,25 0,29 0,26 f100000 en daar boven 0,08 0,04 0,05 0,04 100,— 100,— 100,— O O rH Allereerst valt hierbij op, dat alleen voor de groep inkomens beneden f 1400 voortdurend een stijging van het percentage heeft plaats gevon den, terwijl vo.or de. overige inkomensgroepen de cijfers van 1924/1925 en 1931/1932 in verge lijking met die van resp. 1921/1922 en 1930/1931 telkens een daling doen zien. Slechts een zeer klein deel van alle belas tingplichtigen valt in de hoogere inkomens. Over 1931/1932 maakt b.v. het aantal aangesla genen met inkomens van f 5000 en meer slechts 5,27 pet. (1921/1922 6,58 pet.) uit van het totaal aantal aangeslagenen. De inkomens voor deze aangeslagenen bedragen 29,47 pet. (1921/1922 35,30 pet.) van het totaal, terwijl aan belasting werd bijgedragen 68,10 pet. (1921/1922 72,68 pet.) van het totaal. De 94,73 pet. (1921/1922 93,42 pet.) der aange slagenen met inkomens beneden f 5000 hadden 70,53 (1921/1922 64,70 pet.) van het totaal inko men en droegen 31,90 pet. (1921/1922 27,14 pet.) tot het totaal der belasting bij. De voor deze belasting geldende progressie komt in deze cij fers duidelijk tot uitdrukking. Gemiddeld inkomen. Uit de verdere cijfers blijkt, dat het gemid deld inkomen per aangeslagene van 1921/1922 tot en 'met 1924/1925 voortdurend is gedaald en wel van f 2.619 tot f 2.315, waarop na enkele schommelingen een stijging is gevolgd tot f 2.340 over 1929/1930. Het gemideld inkomen is daar op gedaald tot f 2,352 over 1931/1932, waardoor het wederom f 366 lager is dan het hoogste der cijfers over de voorgaande jaren (1921/1922) en nog f 34 lager is dan het laagste dezer cijfers (1927/1028). Verkeerde bewijsmethode. Een H. N.-telegram uit Londen meldt: Sir Oliver Lodge, de bekende spiritist, wil het bewijs van de onsterfelijkheid leveren en heeft daartoe een document, waarvan de inhoud aan hem alleen bekend is, in de brandkast van de psychiatrische vereeni- ging te Londen gedeponeerd. Het document is behoorlijk verzegeld en mag eerst geopend worden indien na Lodge's overlijden zijn geest den inhoud van het document door be middeling van een document aan de wereld heeft bekend gemaakt. Waarom langs een doodloopenden omweg ge? zocht wat voor het grijpen ligt? Want de on sterfelijkheid der menschelijke ziel is door do rede te bewijzen uit haar wezen en onstoffe lijke attributen. Welke bewijsvoering niets van haar kracht inboet als wat te verwachten is sir Lodge in de zijne niet slaagt We vestigen er dan ook alleen de aandacht op als op een teeken van onzen tijd, die met het bovenzinnelijke schijnt te hebben afgere kend maar er zich desondanks onweerstaan baar toe getrokken voelt. Doch hopeloos 'het spoor bijster is. OPTISCHE VERSCHIJNSELEN IN DEN DAMPKRING. Voor den Amsterdamschen Weer- en Sterre- kundigen Kring heeft dr. M. Pinkhof dezer da gen in een der lokalen van het laboratorium van den Hortus Botanicus een voordracht ge houden met experimenten en lichtbeelden, ge titeld: Optische verschijnselen in den damp kring, waaraan het volgende is ontlèend. Naar hun ontstaan vallen deze bijzondere lichtverschijnselen uiteen in een aantal groepen waarvan spreker regenbogen, kransen om zon en maan, en de zoo belangrijke haloverschijn selen noemt. Deze laatste ontstaan door bre king van zon- en maanlicht in de ijskristallen, welke deel uitmaken van de hooge vederwolken de cirri, hetzij aan hun hoeken van 60, hetzij aan hun hoeken van 90 graden, en zijn zeer vreemdsoortig. Deze kristallen echter moeten aan bepaalde eischen van regelmatigheid en oriënteering voldoen, hetgeen door spreker ex perimenteel wordt aangetoond, allereerst voor de vrij veel optredende gewone bij-zonnen en -manen, op ongeveer 22 graden ter weerszijde van zon en maan. Het feit dat de afstand 'tot de lichtbron wordt bepaald door den hoek der minimum-deviatie, die bij lichtbreking optreedt, en de beteekenis van de lengte van den weg der lichtstralen door de ijskristallen voor de lichtsterkte der vaak kleurige bij-zonnen wor den op deze wijze verrassend duidelijk. Vervolgens komen aan de beurt de zeldzamer kleurlooze witte ring op zon- of maanshoogte evenwijdig aan den horizon (parhelische of paraselenische ring) de veelvuldig voorkomende vaak fraaie kring van 22 graden straal om zon en maan en de boven en beneden raak- bogen aan dezen, die met stijgende zons- en maanshoogte van vorm veranderen, de minder voorkomende groote kring om zon en maan (met 46 graden straal) de soms bbuitengewoon mooie en breede circumzenithaalboog, en de verticale zuil door zon en maan. Dan noemde spreker de verschillende vormen van ijskristallen, die reeds zijn waargenomen en ge fotografeerd, en welke van deze vormen ge schikt kunnen zijn om de verschillende af zonderlijke haloverschijnselen teweeg te bren gen. Van groot belang is hierbij de houding, die deze kristallen aannemen onder invloed vaa den weerstand dien zij ondervinden by bet val len in de lucht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2