BRIEYEN AAN DE VRIENDEN 1 w*15 jjm ZATERDAGS 1 APRIL 1933 BURGERWACHTERS EN FASCISME AFSCHEID Mr. J. H. C. BUSING. Als directeur der Rijkspost spaarbank. TE BEZORGEN VOOR 26 APRIL. Het epistel aan mr. dr. n. AFSCHEID BURGEMEESTER J. VAN WANING. ZANGERSFEEST TE UTRECHT. GROND AFSCHUIVING. Verscheidene huizen bedolven. Een persoon gedood. VERMINDERING WACHTGELD OVERWOGEN. DE VERDUISTERING VAN RUIM 2% TON. RUSSISCHE LUCIFERS. VECHTERSBAAS VEROORDEELD. 1 PAARD OP HOL GESLAGEN. HEVIGE BRAND TE EXLOO. de boschbrand te aalst-waalre. KIND DOOR EEN VRACHTAUTO GEDOOD - m Wmm „De regeering doet tegenover de burger wacht een groot onrecht en tegenover het algemeen belang een groot kwaad Haagsche oud-commandanten over den eisch van den minister. In verband met, van verschillende zijden bij hen ingekomen verzoeken om openbaarma king van hun brief aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, hebben de oud-comman danten der Haagsche Burgerwacht, gep. luit. generaal W. H. van Terwisga, gep. vice-admi- raal C. P. van Heeking Colenbrander en de gep. luit.-generaal Ph. W. Weber tot die open baarmaking vergunning gegeven. Zij gevoelden zich zeer tot hun leedwezen tot het schrijven van dien brief gedrongen, om dat zij in de aanschrijving van den Minister zien een terzijde stelling van statutaire bepa lingen der Vereeniging en een negeering van bevoedheden van het bestuur, alsook een uiting van wantrouwen in het instituut in zijn geheel, voor welk wantrouwen, naar hunne meening, geenerlei reden bestaat. Zij vreezen voor de Haagsche Burgerwacht funeste gevolgen en meenden door voorlichting uit hunne ervaring den Minister en de Haag sche Burgerwacht van dienst te kunnen zijn. Aan het schrijven ontleenen we het volgende: „De ondergpteekende oud commandanten van de Haagsche Burgerwacht en eere-leden van die vereeniging, hebben kennis genomen van een in de dagbladen opgenomen circulaire van den Inspecteur der Burgerwachten d.d. 20 Maart 1933, gericht aan de commandanten van de Burgerwachten, welke circulaire het gevolg is van een van Uwe Excellentie uitge gaan schrijven van 16 Maart. Het in Uw even- vermeld schrijven ingenomen standpunt, door den wnd. inspecteur aangeduid als een uitslui ting en een verbod, wordt aan de burgerwach ten medegedeeld met het verzoek zich daarnaar te gedragen. Volgens Uw schrijven behooren van het lid maatschap van de burgerwacht te worden uit gesloten personen, die lid zijn van een der door U genoemde en als fascistisch aangeduide ver- eenigingen. In Uwen brief wordt voorts vermeld, dat de uitsluiting van het lidmaatschap van de bur gerwacht ook geldt voor personen, die deel nemen aan tot dergelijke vereenigingen be- hoorende organisaties, aangeduid als militie, weer, garde of anderszins". Vij hebben ons afgevraagd wat de reden kan ei n, dat dergelijke strijdorganisaties nog eens ai zonderlijk worden genoemd, vermits deze toch zijn aangemerkt als tot de bedoelde veree nigingen enz. te behooren. Waar naar Uwe op vatting het lidmaatschap der vereeniging reeds voldoende zou zijn om iemand va/i het lidmaat schap der Burgerwacht uit te sluiten, be staat er o.i. op zich zelf genomen geenerlei noodzaak de strijdorganen nog eens afzon derlijk te vermelden. Aangezien zulks in uw schrijven blijkbaar wel is geschied, zou daar voor dus een bijzondere reden moeten zijn. Het is ons niet mogen gelukken een redelijk ant woord te vinden voor de vraag, die wij ons dienaangaande hebben gesteld. Voor zoover ons bekend, bevonden zich in de Haagsche Burger wacht nimmer personen, die bovendien (of tevens) lid waren van de strijdafdeeling eener andere vereeniging". „De bekendmaking in de dagbladen van Uw voorschrift heeft al dadelijk het gevolg gehad, dat men in de ons nog zeer goed bekende bur gerwachtskringen besefte, dat iets heel on ge woons geschiedde, dat wantrouwen werd uit gesproken, hetgeen men onaangenaam aan voelde. Te onaangenamer, omdat er geen enkele reden voor kon zijn! Zoo men in eenige organisatie een volmaakt „veilig" gevoel behoeft, dan is dat zeer zeker het geval in de Burgerwacht, in welke men. onder zeer moeiilijke omstandighedenen in de eigen stad, een zware taak (vrijwillig opge nomen) te vervullen zal hebben. Het is niet enkel het bestuur en het Commando, die deze noodzaak voelen: de leden zelf voelden die met vollen ernst. In de ruim 14 jaren van het bestaan der H. B. W. is alle zorg eraan besteed om zekerheid te hebben dat men op elkander in alle opzich ten kan vertrouwen. Wij, als oud-commandan ten. weten het hoe steeds nauwgezet werd toe gezien op de toelating van nieuwe leden en op de gedragingen en uitingen van hen die lid Zijn. Iedereen heeft daartoe medegewerkt: de leden zelf zoowel als de commandanten van allen rang en het Bestuur der Vereeniging. Onverbiddellijk, zijn op grond van het bepaal de in art. 4 der Statuten uitgezet degenen wier lidmaatschap, door gedragingen buiten de Bur gerwacht, alsook door handelingen (o.a. poli tiek drijven) in dezelve, strijdig werd geacht met de belangen van de Burgerwacht. Zoodat de Burgemeester er verzekerd van kan zijn dat zoodra hij de Burgerwacht oproept, door hem over een absoluut betrouwbaar machts middel beschikt wordt tot steun in de vervul ling van zijn taak om de orde te handhaven. Ieder in de Burgerwacht weet, dat het, bij iwerkelijk optreden er om gaat oproerige bewe gingen en aanslagen op het wettig gezag tegen to gaan, onverschillig van welke zijde die mochten komen. En dat men dan onvoorwaar delijk zal hebben te gehoorzamen de bevelen, die de Burgemeester aan den commandant zal geven. U gelieve daarbij te overwegen, dat de encadreering der H. B. W. een zeer bijzonder karakter draagt, hetwelk alle waarborgen biedt voor de grootst denkbare betrouwbaarheid: De districts-commandanten zijn oud-officieren van hoogen rang met rijpe ervaring; de vendel- en groepscommandanten worden met veel zorg gekozen en daaronder zijn ook velen, die vroe ger een hoogen rang hebben bekleed en hier te lande en in Indië bij Leger of Vloot blij ken van durf en betrouwbaarheid hebben ge geven; mannen in wie de burgerwachter ver trouwen heeft en wier rustige leiding hij zal volgen, onder welkfe omstandigheden dan ook. Indien Uwe Excellentie dat alles goed over weegt, zult U kunnen peilen wat de beteekenis moet wezen van den indruk gewekt door Uwen in dit schrijven behandelden brief. Allen, die in de Burgerwacht zich steeds hebben gegeven voor het groote doel, dat men vrijwillig nastreeft, gevoelen zich door Uw blijk van wantrouwen gekrenkt en beleedlgd". „Het lijkt ons nuttig, vervolgt het schrijven, U bekend te stellen, dat men in breeden kring van oordeel is, dat de Regeering, dankbaar moetende wezen voor den steun waarop zij van de zijde dezer vrijwillige vereeniging kan rekenen, tegenover de Burgerwacht een groot onrecht en tegenover het algemeen belang een groot kwaad doet door met het wezen der Ver eeniging de Haagsche Burgerwacht onvoldoen de rekening te houden. Het is noodig, dat U wete, dat velen werkelijk goede vaderlan ders en regeeringsgetrouwe n— zeer onaange naam zijn getroffen, toen zij moesten ervaren, dtU hebt gemeend in de reglementaire bepa- 1 gen hunner vereeniging te kunnen ingrij- p i en dat U Vermeende aan U te kunnen t' kken een bevoegdheid, welke de statuten h. aner Vereeniging toekennen aan het Bestuur hetwelk zich van die taak'op onberispelijke w ijze heeft gekweten. Indien U redenen zoudt kunnen gehad heb- b ;n om aan de vigïlantie van het bestuur te t- 'ijfelen, dan zoude U het bestuur verwijten hebben kunnen doen vernemen. Doch de leden van de B. W. zijn van oordeel, dat het nimmer u"n iemand anders dan aan het bestuur kan tcckomen te bepalen wanneer een lid het lid maatschap moet worden ontzegd. Waar door U een aanwijzing wordt gegeven omtrent het moeten bedanken voor eenig lidmaatschap „op ttrafit van verlies van het lidmaatschap der Rijksdagafgevaardigde Streicher belast met de leiding van de Joodsche boycot beweging. Burgerwacht" meent men dat aan onbekend heid met het wezen van de H. B. W. te moeten wijten. Wij hebben gemeend, dat ons verleden als trouwe aanhangers van het wettig gezag en onze groote belangstelling voor de Haagsche Burgerwacht, die wij getracht hebben te maken een krachtig en alleszins betrouwbaar machts orgaan in de hand van de wettige overheid, ons het recht geeft voor het vorenstaande Uwe zeer bijzondere aandacht te vragen. Wij mee- nen U met allen ernst te mogen verzoeken Uw inzicht ten dezen te willen herzien en te willen doen terugkomen op een aanschrijving, welke zooveel ontroering teweeg bracht en brengt en die tot een aanmerkelijke in den tegen- woordigen tijd hoogst bedenkelijke verzwak king van dat gezagsorgaan moet leiden". Bij den brief is gevoegd een uittreksel uit de statuten en huishoudelijk reglement van de Haagsche Burgerwacht. In het gebouw der Rijkspostspaarbank te Amsterdam heeft gisterenmiddag mr. J. H. C. Busing afscheid genomen als directeur van deze instelling, welke belangrijk ambt hij bijna twintig jaren had bekleed. In de ontvangstzaal had zich met den voor zitter en de leden van den raad van toezicht, de heeren A. E. J. Bertling, mr. P. Hofstede de Groot, mr. F. A. M. van Ogtrop, prof. Th. Limperg jr. en J. M. Telders, de nieuwe direc teur, mr. A. C. G. Tydeman vereenigd, om van den heengaanden functionaris afscheid te ne men, waarbij deze allereerst dankte, voor 't hem door genoemden raad aangeboden geschenk. Kort daarna verscheen de minister van Wa terstaat, mr. P. Reymer, vergezeld van den heer van Arkel, referendaris aan genoemd depar tement en adviseur voor de rijkspostspaarbank, alsmede van den directeur der P. T. T. ir. Damme. Minister Reymer sprak den scheidenden di recteur toe en gaf namens de regeering uiting van de waardeering voor het vele, dat de rijkspostspaarbank aan hem verschuldigd is. Spr. herinnerde er aan, dat van des heeren Busing's groote bekwaamheid voordeel is ge trokken-bij de belegging van de gelden der Rijkspostspaarbank, den Postchèque- en Giro dienst en van de spaarbanken in onze Koloniën. Met bijzondere voldoening maakte de mi nister ook gewag van de goede sarrtenwerking met het staatsbedrijf der P. T. T. met het oog op dit alles zoo zeide de minister mag ik het een gelukkige gedachte van den raad van toezicht achten, mij het voorstel te hebben ge daan, om uw benoeming tot lid van dien raad bij de Koningin te bevorderen. Moge de raad van uw bekwaamheid zoodoende nog lang profijt trekken. Tenslotte deelde z. Exc. mede, dat H. M. de Koningin mr. Busing heeft benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje Nassau (ap plaus) Hierna bracht mr. Busing den minister dank voor den steun, dien hij steeds van de regeering heeft mogen ondervinden. In dezen dank be trok hij ook de voorgangers des ministers. De voorzitter van den raad van toezicht, de heer A. Bertling, heeft vervolgens met een kort woord de groote waardeering vertolkt van dit college voor de werkzaamheid van den heer Busing, waarbij de nieuwe directeur mr. Tydeman'zich met een hartelijk woord aan sloot. De kamer, waarin wij verleden week, weledel gestrenge, hooggeleerde heer, onze eigenaardige politieke meetinghebben gehouden, zag er den volgenden ochtend wel wat troosteloos uit. kopjes hier en glazen daar, en scheefgeschoven stoelenja, men kon daaruit wel gissen, dat het er den vorigen avond warm was toegegaan en datde orde van een synthese, de rust van een logische conclusie ten eenemale zoek was en zoek bleef. Wie bedenkt, dat buiten Uw hooggeacht personaadje, laat ik ze meteen maar raak typeeren de middenstander, de ambtenaar, de arbeider (Stormer!), de „jongere intellectueel (K.D.B.-er), mijn vrouw niet te vergeten en ik zelf onze heterogeen samenge stelde bijeenkomst vormden, komt allicht uit bovenstaande gegevens, en uit het feit, dat het nachtelijke, vergevorderde uur ons een con clusie onthouden heeft, tot een eigen besluit, t w dat het met onze eenheid, onze gemeen schap, onze Katholieke broederschap practisch toch maar zoo-zoo, la-la is. Laat ik U even mogen schrijven, dat de conclusie uit en de synthese van zoo menigerlei inzicht, overtuiging en geestdrift niet ontbroken hebben en be sloten lagen in den stevigen handdruk, waar mede de heeren afscheid van elkaar genomen hebben, ieder, o.a. de slager en de arbeider van de Oliefabriek, van U en gij. van ieder ander, o.a. van m'n jongen vriend den intellectueel, die er immers zoo veel begrippen op na houdt, welke met uw mr. dr.-titels maar kwalijk te vereenigen zijn. Iedereen, dien U dit zoudt laten lezen, vindt het misschien sentimenteel, goedkoop en on waarachtig dat ik zooveel zin leg in een hand druk, gewisseld tusschen U, „mr. dr. Fortuin', neem U mij niet kwalijk en Jansen, tout court Jansen, van de Oliefabriek. Men vergete evenwel niet, dat zoo'n handdruk, na zoo n heeten ideeënstrijd over cultuur en politiek, over eenheid, over R.K.S.P. en aanverwanten, 'n beteekenis en 'n inhoud heeft, geen kleinig heid meer is loos en voos, geen versleten cliché, maar een act van „bezielde levensvorm, levens vorm, waarin een geestelijk beginsel zich open baart", dus 'n daad van kuituur, want wat ik hier tusschen aanhalingsteekens heb geschre ven is de definitie van kuituur, zooals Hen- riëtte Roland Holst die in een harer recent uit gegeven werken geeft. Ik heb geen bezwaar tegen deze definitie; als U het maar niet hebt tegen zoo'n scharlaken schrijfster. Ik heb het plan gemaakt, om met de men- schen, die verleden week ten onzent waren, al is 't per brief, even na te kaarten over de on derwerpen, waardoor we ons zoo hebben laten blakeren. Het spreekt daarbij vanzelf, dat ik aan slag ben. Maar bedenk dat ik alléén „sans atout" speel, d.w.z. ik speel liever niet in een kleur, waarin de tegenpartij ook altijd wel 'n paar kaarten heeft, maar ik geef de voorkeur aan dat spel, waarbij de azen de hoogste kaar ten beteekenen. Ik hoop, dat U me snapt, want de vergelijking is niet onaardig bedacht, al zeg ik 't zelf: wij Katholieken mogen in het spel van beginselen, begrippen en ideeën alleen sans atout spelen: de "hoogste kaart op tafel, maar wij moeten bedenken, dat een ander, die in 'n kleur speelt (laten we zeggen rood) kaar ten heeft, die wij ook hebben, en omgekeerd. Gij verdient èn om uw weledelgestrengheid, VJJ.J VWU1U1H V" WA*. O- cz èn om uw zeergeleerdheid, en om uw vele en (3i 1-0 «»»4- ..n Onder groote belangstelling heeft burgemees ter van Waning van Ouderkerk a d. IJssel Vrijdagochtend in een buitengewone vergade ring van den gemeenteraad afscheid geno men. Wethouder C. J. Hoogendijk vertolkte de ge voelens van bijzondere waardeering en gene genheid van Raad en ingezetenen jegens den aftredenden burgemeester, die gedurende 41 ja ren de teugels van het bewind met zoo bekwa me en vaste hand voerde. Wethouder Hoogendijk besloot zijn toespraak met mededeeling te doen van het verzoek van het Comité uit de burgerij tot aanbieding van een huldeblijk, om in de raadszaal te mogen plaatsen een bronzen plaquette op marmeren achtergrond, met de beeltenis van burgemeester van Waning, vervaardigd door den Rotterdam- schen beeldhouwer J. F. Tulling, als een her innering aan zijn lang en zegenrijk bestuur. De raad willigde dit verzoek gaarne in en aan vaardde dit huldeblijk der burgerij, ook in on derhoud, met groote erkentelijkheid. Na den heer Hoogendijk sprak de heer A. J. Boogaerdt als raadslid. Na het afscheidswoord van den heer v. d. Leeden sprak de heer Samsom, uitgever te Al phen a. d. Rijn. Ten slotte sprak de heer C. G. Roos, burge meester van Lekkerkerk. Spr. herinnerde aan de voortreffelijke en humane leiding in de ver gaderingen van de commissie van beheer der waterleiding ..Lek en IJssel", waarvan burge- meerter van Waning voorzitter was. Niet alleen de gemeente Ouderkerk a. d. IJssel maar de geheele streek is veel aan hem verplicht. De eerbied, die spr. als kind reeds voor burgemees ter van Waning koesterde is door zijn persoon en werk steeds ten volle aanwezig gebleven. Hierna sprak de burgemeester een treffend afscheidswoord. Aanwezig waren o.m. de burgemeester der gemeente Rotterdam, mr. P. Droogleever For- tuyn en de oud-ontvanger dier gemeente, de heer P. Lamaison van Heenvliet, als voorzitter en secretaris van de provinciale vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland en de burgemeesters der gemeenten Lekkerkerk, Krimpen a/d. IJssel, Krimpen a/d. Lek, Nieuwerkerk a/d. IJssel en Berkenwoude, alsmede de directeur der waterleiding „Lek en IJssel". CII Win UVV persoonlijke diensten voor Kerk en Staat, van de gasten het eerste epistel. Om U eerlijk de waarheid te zeggen, ben ik het liefst het aller eerst van U af. Want, wat heb ik U eigenlijk te schrijven, nietwaar? Dat de politieke eenheid verbroken is, en dat deze hersteld meet worden? U krijgt alweer roode koontjes, wed ik, van opwinding. Dat de Katholieke Staatspartij zoo bovenst best is? Wie is er heiliger van overtuigd dan gij, die vanaf uw jonge jaren 't rechte pad der politiek hebt betreden? Moet ik bij U het goede recht van de andere vrienden bepleiten, die ideeën verkondigen, waarmede gij het glad oneens zijt? Laten we op dit terrein toch één ding goed onthouden en wel, dat we altijd in 'n kleur spelen, wanneer de onzen onder elkander 'n robbertje maken, dat we altijd één kleur troef hebben: hebt gij de honneurs, welnu ik heb de acht overigen. Wij, onder ons, hebben nog nooit sans atout gespeeld. Laten we Onzen Lieven Heer bidden, dat het nooit zoover moge komen, nooit zóóver, dat er een groep, 'n verbond, 'n partij, zooals heden ten dage zoo'n formatie al meteen heet, 'n Ka tholieke partij de hoogste Azen: ons geloof, onze eeden, onze dogma's, God op tafel zullen wer pen. En laten we, zooals ik verleden week al probeerde op te merken, rekening houden met het te constateeren feit, dat onze onaantastbare waarheden niet worden uitgespeeld door hen die op een of andere manier het met U, mr. dr. niet eens zijn. Moet ik tenslotte U dan schrijven over dat resteerende onderwerp van alles, waarover wij ons de vorige week zoo opgewonden hebben, over de disharmonie tusschen de politieke emancipatie en het algemeen cultureel bescha vingspeil der Katholieken.? In goeden ernst: ik bespeur bij U weinig dis harmonie. Gij zijt gesproten uit een gezond en traditierijk geslacht; ge hebt eigen uitdrukkings vormen geschapen in uw huiselijk leven, welke een innerlijke bezieling verraden van de fees ten, de verdrietelijkheden, de herinneringsdagen der familie. Ge hebt een gezonde cel gebouwd in de maatschappij en moogt trotsch wezen op den uitbouw daarvan. Dat zijn allemaal essen- tieele dingen, vergeef mij deze opmerking, waarom ik U uw pro Ecclesia, Gregorius en andere medailles graag gun, al hebt ge ze voor minder belangrijke dingen gekregen. Ja, treffend is het, dat bij u de politiek de plaats inneemt, die zij bij menigeen niet ver vult. Ge hebt ongetwijfeld vroeger een lief vers geschreven, ge hebt er uw waardeering voor de dichtkunst van overgehouden; ge hebt vroeger graag tooneel gespeeld, ge hebt er uw waardeering voor de dramaturgie van bewaard; ge hebt in uw jonge jaren gedweept met Na poleon, Bismarck en Schaepman, ge hebt er 'n zekeren historischen zin van behouden; ge hebt belangstelling getoond voor de politiek in den zelfden geest, en in dezelfde aspiratie, ge hebt dus de politiek als een kunde en een kunst be schouwd, als een schaakspel met groote maat schappelijke stroomingen als pionnen, met de koning en de koningin als beginsel en waar heid, als een bedrijf, dat met het geringste in grediënt zelfzucht troebel wordt, dat loutere verantwoordelijkheid vergt, die door „Strebe rei" niet kan worden verkregen. Ge hebt u in bescheidenheid, om uw zuivere meening en om het hooge belang in de lagere rangen gehouden der politieke organisatie, het ware te wen- schen, dat meerdere intellectueelen, bezonken geesten en evenwichtige naturen dit deden, hoewel ge de talenten had, en ook de gelegen heid, om op grooter tournooivelden in het krijt te treden woord te gejruiken, en om de associatie aan wantrouwen makkelijker te maken). Uw leeftijd wordt wel gewantrouwd, uw leef tijd, ondanks attributen van ervaring, verdien stelijkheid en activiteit, een sécundaire waarde, die veel te vaak en veel te gauw een primaire kracht toebedeeld krijgt. Ook hier komen we weer op de rangorde der dingen, die niet ongestraft mag worden aan getast. U voelt neiging om mij in de rede te vallen: jonge man, daaraan verander je toch niets; ik ben nu eenmaal 55, gesitueerd, getiteld etcetera, etcetera, etcetera; ik heb m'n mentaliteit Juist, ge hebt een mentaliteit, beïnvloed, ge groeid 'en gegrond op maatschappelijke dingen, die tweederangs Zijn. Wij, wij hebben ook ónze mentaliteit, ook 'n secundaire functie, maar die niet beïnvloed is door een positie of ervaring, moeheid en desillusie, die derhalve nog niet de kans heeft gehad om door deze dingen beves tigd te worden, maar daarom des te helderder beschenen is door den geest der dingen en het wezen, welke primair is. Onze mentaliteit, waarde mr. dr., moet door den geest worden gevormd; men noemt het in ander verband graag den sensus; onze mentali teit is de sensus Katholicus, een openbaring van den geest, dien, dat aarzel ik niet voorals nog te herhalen, één is onder de onzen, oud en jong, vooruitstrevend en conservatief. Zoo beschouwd moogt ge de beradenheid van uw ouderdom (excuseer!) niet tegenover de onberadenheid van de jeugd stellen. Wanneer ervaring, ontgoocheling, leeftijd en dergelijke factoren den geest veredeld hebben, het inzicht in de synthese van Schepper en schepping ver diept, de harmonie der geschapen dingen zuiver der afgewogen, dan mogen beradenheid en on beradenheid tegen elkaar worden afgewogen, maar dan blijft het jonge jong bij d enoudsten grijsaard. Er zijn stokoude jongeren; men vindt ze, houd het mij ten goede, vooral bij de eenvoudigen van geest en bij het vrouwelijk geslacht. En er zijn jonge grijsaards, en houd het mij nog maals ten goede, de ouden, bij wie de menta liteit den geest gedoofd heeft, weten ze met ontstellende zekerheid uit onze rijen uit te pikken. Of dat nu allemaal zoo belangrijk is met het oog op den 26sten April? Ja, want de geschet ste0 verhouding van geest en mentaliteit, is maar 'n vorm, om de onevenredigheid van al- geheele beschaving en politieke cultuur te om schrijven. Die onevenredigheid, dat is eerste noodzaak, moet zoo gauw mogelijk worden weg gewerkt. Want de 26ste April luidt een aller- belangrijksten tijd in, waarin wel eens duide lijk zou kunnen worden, dat de staatkundige constellatie maar een organisatorischen vorm is, die vergankelijk kan zijn, maar dat uit een al'geheele, innerlijke beschaving de vormen en normen voor een nieuwe periode moeten op groeien. Voor die taak zijn de Katholieken noodzakelijk! Voor die taak zijn de Katholieken misschien niet berekend, als ze alleen een politieke emancipatie kunnen bekennen. Iemand als u, weledelgestrenge, zeerge leerde heer, kan zonder moeite den geest weer glanzend en glimmend poetsen, door de menta liteit te verlichten met al te menschelijke, per soonlijke inzichtjes en meeninkjes. En op zóó'n geest valt St. Paulus aan met zijn bekende tekst over: de liefde, u weet wel, die niet afstoot, geen haat draagt, niet zelfzuchtig is, noch baatzuchtig.Afijn, zulke gedachten kunnen we ook op den 26sten gebruiken; dat zult u wel met mij eens wezen. Na dien datum kom ik graag 'n robbertje bij u bridgen. Ik call vier harten; u moogt ze dubbelen. BURGEMEESTER DOMMISSE. Vraagt eervol ontslag tegen 1 Juni. De burgemeester van Maassluis, C. P. I- dom misse heeft Vrijdag aan de raadsleden offi cieel kennis gegeven, dat hij tegen 1 Juni a.s. eervol ontslag bij de Kroon heeft aangevraagd. Hij werd 1 Mei 1908 in deze functie be noemd en is op 5 Mei d.a.v. geïnstalleerd. 80-jarig bestaan van het Ned, Z angersverbond. Bij gelegenheid van het ongetwijfeld vierens- waardige feit, dat het Nederlandsch Zangers verbond 80 jaar bestaat, worden er plannen voorbereid om te Utrecht gedurende de Pink sterdagen een groot zangersfeest te vieren, waaraan, naar men verwacht, zangers uit ge heel Nederland zullen deelnemen. Het is wel onloochenbaar en de organisato ren van het Zangersfeest houden dat ook wel zeer goed voor oogen, dat de belangstelling voor den mannenzang in Nederland de laatste jaren sterk is afgenomen, maar juist door een derge lijk feest hoopt men die belangstelling weer aan te wakkeren. Men heeft voor dit feest gedacht aan een zang wedstrijd, maar de ervaringen daarmede zijn niet van dien aard, dat men daartoe over zal gaan. Het feit, dat er aan een wedstrijd iets te „winnen" is, heeft de kunst weinig goed ge daan, waarom meif besloten heeft alleen maar een zangersfeest te organiseeren. De Utrechtsche vereenigingen „Euterpe' en „Utr. Kon. Mannenzangver." hebben dit groote werk op zich genomen en deelen thans mede, dat het feest zal geopend worden op Zaterdag vooi; Pinksteren met 'n officieele ontvangst door het Utrechtsche Gemeentebestuur in de St. Michaelskapel, waartoe de deelnemers in op tocht van het Jaarbeursrestaurant naar het Domplein zullen trekken. Des avonds zal er in Tivoli een Galaavond plaats vinden, waaraan het U.S.O. o.l.v. Henri v. Goudoever, de Utrechtsche Koren en Jo Vin cent als soliste, zullen medewerken, evenals de Amst. Mannenzangver. „Apollo", welke vereeni ging omstreeks dien tijd eveneens 80 jaar be- Hierbij dient opgemerkt, dat bij dit feest uit sluitend werken van Nederlandsche componis ten ten gehoore zullen worden gebracht. Op den eersten Pinksterdag heeft er in het eerste en tweede jaarbeursgebouw een massa- zangdemonstratie plaats, waaraan 16 koren en 1200 zangers zullen deelnemen. In Tivoli en de Handelsbeurs zullen uur-concerten worden ge houden. Den laatsten dag van het feest zullen 28 deel nemende koren, tezamen ongeveer 2000 zangers, in optocht van het jaarbeursgebouw naar het St. Janskerkhof trekken, waar een openbare demonstratie zal worden gehouden. Tot slot zij medegedeeld, dat een goed slagen van dit feest aanleiding zou kunnen zijn, dat dergelijke feesten om de vijf jaar zullen worden herhaald. SEMARANG, 31 Maart. (ANETA). In den afgeloopen nacht vond in de Desa Sa- lamkantji tusschen Magelang en Bandoengan een grondafschuiving plaats. Verscheidene hui zen werden bedolven. Tot dusver is bekend, dat een persoon werd gedood. De regent van Ma gelang heeft zich heden naar Salamkantji be geven. Voor hoogbezoldigde ambtenaren in Europa. BATAVIA, 31 Maart. (ANETA). De „Java-Bode" meldt, dat de Regeering met de commissie voor georganiseerd overleg, over leg pleegt ten aanzien van gedeeltelijke ver mindering van wachtgeld wan hoogbezoldigde ambtenaren die in Europa vertoeven, in dier voege, dat van een activiteitstractement boven de 1000 per maand slechts 40 pet. zal wor den toegekend. SEMARANG, 31 Maart (ANETA). Het bedrag van de verduistering door een Menadoneeschen employe van de Int. Crediet- en Handelsvereeniging Rotterdam, is gestegen tot 270.000. Met een Hollandsch opschrift. Eenigen tijd geleden wees het bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" erop, dat lucifers, onder het merk „Dorus Rijkers", hier te lande in den handel gebracht niet van Nederlandsch, maar van Russisch fabrikaat waren. Thans moet worden meegedeeld, dat op het oogenblik Russische lucifers hier te lande in den handel worden gebracht onder het merk „Toorts". De Nederlandsche benaming „Toorts" zou misschien tot misverstand aanleiding kunnen geven. 1) kie den eersten brieg Vrijdag 24 Maart. OP EEN HOUTWAGEN GEREDEN. Doodelijk ongeval te Laren. Vrijdag is op den Nieuwen Rijksweg ter hoogte van Crailoo een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De Hilversumsche loodgieter Heij, die met zijn collega Wenniger in de richting Laren reed, raakte bij het passeeren van een hout wagen van een Bussumschen houthandel, zijn stuur kwijt en reed op den wagen in. Door eenige uitstekende balken, die de auto binnendrongen, werd Heij aan het hoofd getrof fen en op slag gedood. W., die naast den heer H. zat, liep eenige ernstige verwondingen aan hét hoofd op. Beide slachtoffers werden naar het St. Jans Ziekenhuis te Laren vervoerd. EERW. ZUSTER MARIA ADRIANA. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden is in het Pensionaat „St. Anna" te Oudenbosch, op 68-jarigen leeftijd overle den, de Eerw. Zuster Maria Adriana (in de we reld mej. H. Bils, van-Monster). Zuster Adria na werd 24 November 1889 te Oudenbosch ge profest. JODEN VLUCHTEN UIT DUITSCHLAND, Aan de Nederlandsche grens bij Enschedé passeeren de laatste dagen verscheidene auto's met uit Duitschland gevluchte Joodsche fami lies. Eenige families werden door de Neder landsche douane niet in ons land toegelaten, daar hun papieren niet in orde waren of omdat ze niet voldeden aan de bepalingen, voor de toelating van vreemdelingen gesteld. POSTPAKKETTEN VOOR TURKIJE. Blijkens inlichting van de Turksche post administratie is de invoer van aan douanerech ten onderworpen goederen door middel van pakjes tot nader bericht, niet toegelaten. Drie jaar gevangenisstraf. Een los-werkman werd door de rechtbank te A'dam wegens zware mishandeling veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf (conform den eisch) met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. De man had een mede-werkman met een mes in den rug gestoken, zoodat deze levenslang ongelukkig zal blijven. Voerman overreden en gedood. Vrijdagmiddag sloeg het paard van den wagen, waarop de 35-jarige E. van Reemst gezeten was, op den Paaschberg te Ede op hol. v. R. viel van den wagen welke met hout was beladen en kreeg den wagen over het hoofd. Hij was bijna onmiddellijk dood. Van R. laat een vrouw en 5 kinderen na. Te Exloo is brand uitgebroken ln de boer derij van den heer L. Haandrikman. De vlam men deelden zich onmiddellijk mee aan de aangebouwde boerderij bewoond door mej. J. Eding en sloegen vandaar over naar de boer derij van den heer H. Zielman. De drie met riet gedekte behuizingen stonden zoo snel in lichte laaie meldt de N. R. Ct., dat alleen uit de woning van den heer Zielman een en ander kon worden gered. De dorpsbrandweer, die water in tanks van de op eenigen afstand ge legen zuivelfabriek moest halen, stond vrijwel machteloos. Behalve huis en inboedel verbrandden van den heer Haandrikman 5 koeien en 3 varkens, van mej. Eding 2 koeien en 1 varken. Mej. Eding die ziek in een ligtentje nabij haar woning lag, kon nog bijtijds worden ge- De oorzaak van den brand is vermoedelijk een defect aan een schoorsteen. Men meldt ons nader, dat gebleken is, dat het Staatsboschbeheer niet betrokken was bij de werkontginning, waarbij een onoordeelkun dig afbranden van heide oorzaak was van het in°vlammert opgaan van 8 H.A. natuurschoon te Aalst—Waalre, doch dat dit een gemeentelijke ontginning betrof. DOODELIJK VOETBALONGELUK. De Gelria-speler A. Gerritsen uit Velp, die Zondag 19 Maart een blessuur opliep tijdens den wedstrijd Gelria II—Thole II is Donderdag avond in het ziekenhuis te Velp overleden. Tijdens een worsteling om den bal had Ger ritsen een trap gekregen, tengevolge waarvan een nier scheurde. Ik zet u aardig in het zonnetje, meent ge wellicht; 't valt u misschien erg van mij mee. Met waardeering en niet zonder vrucht er ken ik al deze goede verhoudingen bij u; en toch constateer ik, dat u ons verleden week het meest geïrriteerd hebt. Hoe dat komt? Wan trouwen we uw titels, uw positie, uw leeftijd? Uw persoonlijke intellectualiteit hoeft niet ge wantrouwd te worden, omdat zij geen intellec tualisme is geworden; uw positie wordt niet ge wantrouwd, omdat kort en goed uw Katholi cisme geen liberalisme is geworden. (Wilt u op dit kort en goed letten, want daarin ligt ver- cholen een groot hoofdstuk sociologische, po litieke en cultureele wancultuur, om geen erger Vrijdagmiddag is op den Holterbroekerweg te Zwolle het vijf-jarig zoontje van den heer V. door een vrachtauto overreden. Het ventje kreeg een wiel over een der voeten, terwijl ook zijn hoofd onder de wielen geraakte. Des avonds is de knaap aan de bekomen verwon dingen overleden. DIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. Voor de Haarlemsehe rechtbank stonden Don derdag terecht, drie werkloozen uit IJmuiden, die in den avond van 8 September met een bootje naar een weide voeren, en daar een koe stalen. Zij doodden het beest ter plaatse en hakten het daarna met een bijl en een zaag in vleesch mee naar huis. Wegens dit feit eisch te de Officier van Justi tie tegen twee van hen, twee jaar gevangenis straf en tegen den derde een jaar voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 13 AprU a.s. AUTOVERKEER TE ALPHEN A.D. RIJN- Ged. Staten van Zuid-Holland hebben opge heven de gesloten-verklaring voor het verkeer met alle motorrijtuigen in beide richtingen van den Gemeeneweg onder de gemeente Alphen a. d. Rijn en den Heerenweg onder die ge meente en de gemeente Woubrugge. VEROORDEELING WEGENS MEINEED. Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht de 23-jarige bakkers knecht P. S. te Vogelenzang, verdacht van mein eed. Hij zou voor den politierechter verklaard hebben, dat zijn patroon een agent, die wegens een arbeidsovertreding proces-verbaal opmaak te niet met een mes achterna gezeten zou heb ben. Dit werd in strijd met de waarheid geacht, omdat de agent van politie in zijn ambtseedig proces-verbaal zelfs het mes omschreef. Negen getuigen verklaarden zich echter tegen den agent. De officier van justitie eischte zes maan den gevangenisstraf. De rechtbank achtte de feiten bewezen en veroordeelde verdachte tot acht maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. ten Bokkel had vrijspraak gevraagd. Hooger beroep is aangeteekend. OP ZIJN TEGENSTANDERS GESCHOTEN. De 54-jarige C. V. te Herpen stond voor de Bossche Rechtbank terecht ter zake, dat hij op 18 Februari aldaar met een geweer op M. en H. Suppers heeft geschoten. Beiden werden met ernstig gewond. De beide broers deden mededeelmgen over de woordenwisseling, waarbij zij ten slotte met steenen hebben gegooid. Verd. deed dat met, maar greep een geweer en schoot. Verd. verklaarde dit in zenuwachtigneid ge daan te hebben, enkel om de beide broers bang te maken en opdat het steenen gooien zou op houden. Hij wilde hen niet doodschieten. Het O.M. eischte 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Swane, pleitte de uiterste clementie voor verd. wiens wonjng tijdens zijn gevangenschap is afgebrand zonder dat de brandweer gealarmeerd werd of iemand er zich om bekommerde. Uitspraak 13 April. Op 16 Maart j.l. diende voor de rechtbank te Breda de zaak tegen den 27-jarigen arbeider G. M. te Raamsdonkveer, die zou hebben ge tracht A. J. de J. opzettelijk van leven te berooveh door met een met scherp geladen ge weer een schot op hem te lossen, dat echter miste. Overeenkomstig den eisch van het O.M. werd verdachte Donderdag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en ter beschikking stelling van de regeering. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE. De Kantonrechter te Assen deed Vrijdag uit spraak in een zaak tegen de communisten S. W., E. H„ J. K. en J. B. te Assen, die op 4 Maart een betooging hebben gehouden in de straten van Assen, door met hun vieren een imitatie doodkist te dragen, waarop vermeld stond aan de eene zijde „de Zeven Provinciën" en aan de andere zijde „23 dooden en 25 gewonden" en voor deze betooging geen vergunning hadden van B. en W. De ambtenaar van het O. M. eischte voor ieder 15 boete subs. 15 dagen hechtenis onvoorwaardelijk of voorwaardelijk een week hechtenis. De kantonrechter is van oordeel dat een voorwaardelijke hechtenis niet te pas komt bij personen die ontkennen, en veroordeelt ieder der verdachten tot 3 dagen hechtenis. BANKIER VAN VERDUISTERING VRIJGESPROKEN Voor de rechtbank te A'dam stond 17 Maart n ex-bankier terecht, directeur van een kleine bankinstelling aldaar. Hem was ten laste gelegd, dat hij effecten, welke hem ter hand waren gesteld om te ver- koopen en daarvoor andere te koopen, zou heb ben verduisterd door deze bij een andere bank her te beleenen. Verdachte's bank die niet ter beurze was toegelaten, liet n.l. door die andere bank haar effectenorders uitvoeren, waarbij deze de effecten zoolang in herbeleening ont ving. Verd. meende daartoe volgens de reke ning-courant-voorwaarden gerechtigd te zijn. De Officier van Justitie mr. de Blecourt be twistte dit recht op een tijdstip, dat de bank in minder gunstige positie verkeerde en eischte een voorwaardelijke veroordeeling van zes maanden met een proeftijd van drie jaren- De verdediger mr. M. de Kort betoogde, dat deze handeling niet onder het begrip verduis tering viel en vroeg vrijspraak. De rechtbank Vrijdag vonnis wijzend achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verd. vrij. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. L. P. te Haarlemmermeer tegen wien 1 lA jaar gevangenisstraf was geëischt, wegens valschheid in geschrifte, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf. VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Assen sprak gister vrij G. S., verpleegde te Veenhuizen, thans gedetineerd die terecht stond wegens opzettelijke brand stichting in de weverij aldaar. De eisch was 4 jaar gevangenisstraf. DR. W. MENGELBERG is hersteld uit ItaliÉ in het .Vaderland teruggekeerd, k

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 6