m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 56sïe JAARGANG WOENSDAG 5 APRIL 1933 No. 16610 BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON 1NTERCOMM. No. 68085 ST. LIDUINA'S FEEST IN ZICHT lit EEN BOMMENMAKER. ROTTERDAM AANWINSTEN VOOR DE DIERGAARDE. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bö vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3.75, bij Vooruitbetaling. Losse EXEMPLAREN Zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.60; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50. bij vooruit» betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. i Gratis-Ongevallenverzekering: ƒ500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide banden, voeten of oogen; ƒ250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; ƒ150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinder* 50— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; ƒ25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Kapelaan Raaffels vertelt van de voorbereiding Nog luttele dagen en Schiedam zal vol zitten niet pelgrims uit alle streken des lands, ie m de stedelijke bevolking het vijfde eeuwfeest van St. Liduina's dood komen vieren. Vele en gewichtige maatregelen werden voor de voor bereiding van het feest gevergd, te meer daar hien dit feit als aanleiding wilde aangrijpen om de devotie jegens de heilige lijderes van Schiedam zooveel mogelijk te verbreiden, met alleen nationaal maar zelfs internationaal. Verschillende verschijnselen gaven ons aen indruk, dat de belangstelling voor de feesten, die van 2230 April zullen worden gehouden, reeds zeer levendig en breed is, doch om nog eens verder te onderzoeken, hoe stad, land en wereld op de actie van het St. Liduma-comite gereageerd hebben, zijn wij eens naar den voorzitter van dit comité, den weleerw. heer A. J. Raaffels gegaan, en deze had gelukkig nog een half uurtje van zijn overstelpend zwaar bezetten tijd voor ons beschikbaar. De hooge stapels brieven, welke wij op de kapelaans kamer aantroffen, gaven eenigszins den om vang der gevoerde correspondentie aan, maar zij vertelden niets van de vele reizen in alle richtingen en van de lange reeksen spreek- kamergesprekken. Misschien had de papegaai van den kapelaan daarvan iets kunnen ver tellen en wel in den vorm van een klacht over een al te groote eenzaamheid. Wij hebben het dier echter niet in het onderhoud betrokken, al moesten wij ons verschillende, soms niet geheel onhumoristische interrupties laten wel gevallen. De voorzitter van het St. Liduina-comite maakte het ons nog al gemakkelijk. Veel be hoefden wij niet te vragen, want ook hij zag er het nut van in, dat er eens wat betreffende de practische voorbereiding van het feest we reldkundig zou worden gemaakt. Laat ik beginnen met de mimische taferee- len, welke door Frank Luns worden verzorgd. De menschen zullen hiermee iets goeds krijgen, dat tevens aangenaam is en hun zóó 'n klaren kijk op het leven van St. Liduina zal geven, dat dit steeds in hun herinnering zal blijven. Het betreft hier zeven markante tafereelen en een apotheose, die de heilige vooral zullen voorstellen als een voorbeeld voor de lijdende menschheid. Juist in dezen tijd hebben wij een dergelijk voorbeeld noodig en een voorbeeld niet alleen maar ook een voorspraak. Voor een lagen prijs kunnen de pelgrims deze tafereelen bijwonen. Zooals u weet, zal prof. Steger er bij spreken. De pelgrims gaan hier 's morgens naar de H. Mis, dan volgt de lunch, hierna ■wonen zij de mimische tableaux bij, daarna Lof en dan naar huis terug. Er wordt dus voor gezorgd, dat men een zoo economisch mogelijk Verblijf krijgt. Wij moesten die tafereelen wel °rganiseeren, want Schiedam heeft buiten de relieken en den grafsteen niets bijzonders be treffende Liduina. En zou het verstandig zijn de menschen aan hun lot over te laten?^ Wie ^eet vallen zij dan ten prooi aan allerlei ba- me negatie, zooals sigarenpijpjes met de beel- ls van een heilige als kop enz. enz. Hoe is het eigenlijk met de internationale etie onder de bisschoppen afgeloopen, kape laan. En welke houding heeft Rome aange nomen? Niet minder dan 700 van de 1700 aange schreven bisschoppen hebben een gunstig ant- oord ingezonden. Dat is een schitterend succes. Weet, dat mgr. Aengenent namens het Episco paat een supliek had opgesteld, die naar den aus z°u worden gestuurd. Daarin werd ten eerste gevraagd, of de heilige, die officieel- erkelijk alleen in het bisdom Haarlem ver eerd werd, in het geheele land vereerd kon Worden en wel als „duplex, tweede graad". Het ®est was hier in het bisdom alleen „duplex", et volgend verzoek was, of Liduina officieel ever de geheele wereld zou kunnen worden ,.?orgesteld als bijzonder voorbeeld van alle v. enden. De ontwerp-supliek werd naar 1700 lsschoppen gestuurd en daarbij werd een toe lichtende brief van het Episcopaat ingesloten, cnevens het in de pers gepubliceerde artikel j'an Pater J. L. Jansen C.ss.R. De supliek is egm Januari met de 700 adhaesie-betuigingen aar Rome gestuurd. Hierop werd door de °hgregatie van de Riten geantwoord, dat het eest van St. Liduina zou worden „duplex cede klasse" voor het geheele land. Op de g^cde vraag is nog geen antwoord ontvan- Kapeiaan Raaffejs vertelde nu, langs offi- muzen weg te hebben vernomen, dat niet zal °rden afgeweken van de gewoonte, welke °rschrijft, dat slechts gecanoniseerde heili- officieel over de geheele wereld vereerd worden. Er bestaat echter een streven 'let canonisatie-proces aanhangig te maken, "aarvoor wordt het bewijs van vier wonderen r^m-gd. Wat in 1890 geschiedde, is dus geen ^'Verklaring, doch de bestaande St. Liduina- jj°fie werd verheven tot een openbare keike- 1 6 vereering. Een oud decreet bepaalde, dat p® vereering van een heilige, die meer dan f00 far als zoodanig door het volk vereerd werd, Pfmmel was. In 1890 nu werd geconstateerd, hSt' Liduina sinds haar dood onafgebroken heilige was aangeroepen. Heeft U veel succes met uw radio-zieken- le gehad? Honderden brieven heb ik gekregen. a enthousiasme! En wat een vertrouwen heb- n die stakkers in St. Liduina. Sommige schrij- V bliJ te zijn, iets meer van deze heilige ge- scu rtl te hebben, ook andersdenkenden. LidVina buifJnt hier minder bekend te z'jn dan m e PPHenland b.v. in Frankrijk. Ik heb een bnefje vert?mgië gekregen van een moeder, heen een kindie te hebben- dat Liduina man Lreffend was een brief van een lan"- Hij had gehoord, dat Liduina 38 jaat derf Zlek was geweest en intusschen de Ne PPHandsche heilige lijderes was geworden en WaWllde hii- die 23 jaar niet van het ziekbed °Pgestaan, trachten een Nederlandsche na fge Hjder te wordenDoor de H. - *ot v°lgen verduren de zieken hun Dan ting van de zonden der wereld- *p vertelde de weleerw. heer Kaaffaw -no Het nieuwe pantserschip „Adm. Scheer loopt te Wilhelmshaf en van stapel. wat naders van de feestelijkheden aan het einde dezer maand. De deelname zal enorm groot zijn. Vooral op 30 April, dan zijn er in vele kerken Ponti ficale H.H. Missen. Ik heb de bedevaarten ver zocht dan niet vóór half één hier te komen. De brief van den Bisschop, die Zondag in de kerken is afgelezen, zal ook zijn uitwerking niet missen. Er zullen in het geheel vier natio nale bedevaarten komen: op 22 April de Ver kenners', op 25 April de federatie van Vrouwen bonden, op 26 April de Maria-congregaties en na de novene-week op 2en Paaschdag de St. Josephsgezellen. Aan de stedelijke processies is gevraagd om met niet meer dan 500 deel nemers te komen, omdat al te groote aantal len hier niet te ontvangen zijn en de R. K, Volksbond maar 500 plaatsen telt. Als de Maria- congregaties komen dat is op den Verkie zingsdag mgr. Aengenent zal dan 's morgens pontificeeren zullen fragmenten uit het Graalspel op het feestterrein bij het Sterre- bosch worden opgevoerd. Misschien zullen de mimische tafereelen voor de vrouwenbonden twee keer achter elkaar vertoond worden, want die bedevaart zal erg groot zijn. In ieder geval is een en ander zóó ingericht en vastge steld, dat alles zoo ordelijk mogelijk zal ver- loopen. De K.R.O. zal den laatsten dag de Pontificale Hoogmis van de Frankelandsche kerk uitzenden. Er zal een Hollandsch pro gramma worden uitgevoerd: een mis van Fran ken en daarna de cantate „Alleluja festivale" van Marius Monnikendam, die eigenlijk een sequentie uit een oud misformulier ter eere van St. Liduina is, door den componist op Gre- goriaansche melodieën gezet. Het refrein zal telkens door het volk worden gezongen. De heer Monnikendam zal zelf de uitvoering lei den. Uit dit alles blijkt overduidelijk, dat het eeuwfeest op zeer waardige wijze zal worden gevierd en de belangstelling overweldigend zal zijn. Een blijk van de buitenlandsche sympa thie voor St. Liduina is nog, dat er nu ook naast de Fransche, Duitsche en Engelsche ver talingen een Hongaarsche, een Maleische en hoogstwaarschijnlijk ook een Portugeesche levensbeschrijving van St. Liduina zullen ver schijnen. Maar zal er na de daverende feeste lijkheid weer een totale stilte invallen? Zal de devotie jegens de H. Liduina dan weer tot de voorkeur van enkele vrome zielen worden be perkt. Zal de naam Schiedam na 30 April weer i nde eerste plaats gedachten aan het „geest rijke" in plaats van aan het „geestelijke" op wekken? Wij stelden kapelaan Raaffels een vraag van dezen aard. Dat zal van de activiteit van het comité afhangen. Het zal wel moeilijk zijn steeds bede vaarten te blijven trekken. Er is indertijd een fonds gevormd voor een Liduina-museum. De tentoonstelling, welke in 1925 werd. gehouden, had veel onbekends aan het licht gebracht. Maar zoo iets is geen attractie genoeg. Er zou dus elk jaar iets bijzonders moeten gebeuren, waardoor weer eens extra de. aandacht op de heilige gevestigd wordt. Wij zullen eens over wegen, wat wij in deze richting kunnen doen. Enkele leiders van bedevaarten, die nu ko men, hebben plannen om dit jaarlijks te doen. We hebben den voorzitter van het comité hierna weer gelegenheid gegeven zijn werk te hervatten. Dat dit met een eclatant succes zal worden bekroond, staat wel vast. Dankbaar werk, want het vestigt de aandacht van ontel- baren op een bron van troost in deze triestige dagen. R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal-successen De voetbalafdeeling der zwart-witten maakt een ongekende bloeiperiode door en behaalt vele fraaie successen. Het 3e elftal was reeds enkele weken geleden ongeslagen kampioen en promoveert nu naar de reserve 3e klasse. Zaterda" j.l. is ook het 8e elftal (c-junioren) kampioen geworden, daar Activitas van Ig natius verloor en geen der elftallen het punten- aantal van Excelsior 8 kan bereiken. Wint het 2e elftal z'n laatsten wedstrijd te- «en Aeolus op de Damlaan, dan is ook dit elf tal kampioen. Het 5e en 10e elftal hebben ook het kampioenschap voor het grijpen. Maar boven alles spitsen de zwart-witten zich op het kampioenschap van het le elftal, waarvoor onze stadgenooten Zondag a.s. van „Leiden" in de Sleutelstad moeten winnen. R. K. LEESZAAL ST. LIDUINA Het aantal uitgeleende boeken bedroeg ge durende de maand Maart 5104 (Maart 1932 4907). GESLAAGD Te Leiden slaagde voor het candidaatsexa- men Indisch recht de heer B. J. W. van Gel der alhier. DE TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN De algemeene lijstnummering heeft voor den kieskring Dordrecht, waaronder ook de ge meente Schiedam ressorteert, tot resultaat ge had, dat de lijsten als volgt gerangschikt zijn: 3 Alg. Dem. Unie, 4 R. K. Volkspartij, 5 Ned. Chr. Arbeiderspartij, 6 Boeren- en Tuinders partij (Braat), 7 Lijst Wolfswinkel, 11 SDAP, 12 R. K. Arbeiderspartij, 13 O. S. P., 14 Comm'. Partij Holland, 15 Vrijheidsbond, 16 Recht en Vrijheid, 18 Alg. Ned. Fascistenbond (Baars), 19 Vrijz. Dem. Bond, 20 Kath. Dem. Bond (Veraart), 23 Chr. Dem. Unie, 24 Christ. Hist. Unie, 25 R. K. Staatspartij, 28 St. Geref. Partij, 29 Verbond van Nat. Herstel, 30 Herv. Geref. Staatspartij, 31 Plicht, Orde, Recht, 32 R. S. p., 33 A. R. partij, 35 Verbond van Nationalisten. DR. W. J. SMIT OVER WERKLOOZEN- ONTW1KKELING Op Zaterdag 8 April a.s. des namiddags om 2.30 uur zal door de afd. Limburg van de Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten in het St. Christoffelhuis te Roermond een bui tengewone vargadering worden gehouden ter bespreking van het werkloozen-vraagstuk, maar in het bijzonder over de werkloozen- ontwikkeling. Onze Gem. Inspecteur van het Onderwijs, dr. W. J. Smit, is aangezocht op die vergade-' ring een spreekbeurt te houden met het on derwerp: „De practische kant van de werk- loozen-ontwikkeling". VERANDERING IN HET VOLKSBADHUIS In de eerste klasse afdeeling van het Vo'ks- badhuis aan de Lange Haven is de vraag naar regenbaden beduidend grooter dan die naar kuipbaden, met het gevolg, dat er steeds enkele kuipbaden ongebruikt bleven en men regenbaden te kort kwam. Thans zijn twee kuipbaden omgebouwd tot regenbaden, waardoor dus aan het tekort aan regenbaden tegemoet ekomen is. LEDENVERGADERING H. D. V. S. In een ander dagblad werd betreffende de jongste ledenvergadering van H. D. V. S. me degedeeld, dat de heer van de Griend voor stelde om de commissie tot voorbereiding van reglementswijziging te benoemen vóór het voorstel om den leden tot den leeftijd van 19 jaar het stemrecht te ontnemen. Ons wordt verzocht ter voorkoming van misverstand nog te willen mededeelen dat di: laatste voorstel slechts een onderdeel uit maakte van de reeks reglementswijzigingen en de heer van de Griend bedoelde al deze wij zigingen in het belang der vereeniging in handen te stellen van de te benoemen com missie. Ten aanzien van het bedanken als be stuurslid van de heeren Lindeman, Geul en Jacobs vernemen wij dat deze heeren aan de redactie van H. D. V. S.-blad een verklaring over hun aftreden hebben gezonden, waaruit blijkt dat dit aftreden niet het minst verband houdt met de door de algemeene vergadering genomen besluiten, doch het gevolg is van een verschil van meening met den voorzit ter. DAMMEN Voor de 4e kl. competitie district Rotter dam werd de wedstrijd gespeeld tusschen de damclubs Schiedam 2 en Het Oosten. Ne wedstrijd eindigde gelijk met 1010. Het Oosten had 2 invallers; Schiedam één. BRAND IN EEN KLEEDINGMAGAZIJN Gisterenavond om kwart voor 12 uur ont dekte de heer P. L. van Roon, dat er dikke rookwolken opstegen uit een, aan den kant van den Lange Achterweg gelegen raam van het pand, Hoogstraat 88, Schiedam, waarin gevestigd het kleed ftigmagazijn, annex hee renmodeartikelen van den heer W. van Del den. De brandweer door hem gealarmeerd, was snel ter plaatse en tastte het vuur, van de Hoogstraatzijde en van den kant van den Lange Achterweg met enkele stralen van de groote motorspuit aan. Men was het vuur spoe dig meester. De winkel, welke verlicht werd door de in tact gebleven electrische verlichting, bood een treurig schouwspel. Het was een compacte massa van half en geheel verbrande goederen, terwijl de niet door brand beschadigde voor raad ernstige waterschade had gekregen. Ook de houten opstalling had ernstig van het ver terende vuur te lijden gehad. Alleen in den winkel had het gebrand. Omtrent de oorzaak van den brand, welke ontstaan moet zijn onder de toonbank, tast men volkomen in het duister. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 4 April. Aangekomen: m.s. Nij- verdal, ledig van Rotterdam; s.s. Prinses Juli ana, ledig van Vlissingen, beide om te dokken in de Wilhelminahaven; s.s. Beemsterdijk, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilton haven. SCHIEDAM, 3 April. Vertrokken: Deensch m.s. Alsia. met stukgoed naar Bangkok via Ant werpen; Zweedsch m.s. Tamara, met stukgoed naar Japan via Antwerpen; Noorsch m.s. Aust- vard, ledig naar Antwerpen. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 14 April. GEBOREN: Marie Adriaan z. van C. Land- zaad en M. A. van Mastrigt, Mariastraat 89. Johannes, z. van P. Loendersloot en J. M. E. Lomé, Archimedesstraat 12. Wilhelmina, d- van A. Onderstal en G. Sonneveld, Fabri'str. 32. Adriana d. van C. H. van Dooren enT. Kok, Nassaulaan 75. Martinus Adrianus, z- van M. A. van Reenen en J. Punt, Nassau laan 75. OVERLEDEN: F. M. J. de Kort 37 j., Dr. Noletstraat 1. H. H. C. van der Valk 59 j-, echtgenoote van J. C. Meerman, Nassaulaan 75. W. Veenman ,80 j., echtgenoote van L. van Ravens, Nassaulaan 75, Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur SCHOUW Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de schouw over de weteringen en heinsloo- ten in het Oud- en Nieuw West-Frankeiand 2al gedreven worden op Woensdag 19 April a,s„ des voormiddags ten negen ure. Schiedam, 5 April 1933. WILLEM DE ZWIJGER-HERDENKING Rede prof. dr. L. Knappert Het Comité herdenking Willem I verzoekt ons de aandacht te vestigen op de lezing, die prof dr. L. Knappert uit Leiden, morgenavond in de kerk van den Ned. Prot. Bond zal hou den over: Prins Willem van Oranje en ge loofsvrijheid. De besturen der vereemgmgen, bij het comité aangesloten, kunnen hun leden niet al le meer bereiken vóór morgen om hen op te wekken naar de belangrijke rede te gaan luisteren. De organist, de heer J. J. Th. Penning, zal het orgel bespelen en de Koorvereeniging on der leiding van den heer A. Baan, zingt: Wil helmus (oude tekst) en Wilt heden nu treden (eveneens oude tekst). Geen politiek op 20 April Door het Comité herdenking Willem I, is aan alle politieke kiesvereenigingen te dezer stede het verzoek gericht op 20 April a.s., den dag der herdenking hier ter plaatse van de geboorte van Prins Willem van Oranje, geen propaganda te voeren of vergaderingen te be leggen. EERSTE ZAALUITVOERING VAN O, D. O. Gisteravond heeft de Christ. Ver., voor Licha melijke Oefening „O. D. O." haar eerste zaal uitvoering gegeven. De avond is een groot succes geworden, en uit alle nummers bleek, dat de leiding bij den heer J. de Kok in uit stekende handen is. Alle afdeelingen werkten aan dezen wapschouiv mee. De voorzitter, de heer J. Teunissen, sprak het openingswoord. Hij verwelkomde den wet houder voor het onderwijs, den heer J. Dinke- laar- den onderwijs-inspecteur, dr. W. J. Smit; verschillende predikanten en schoolhoofden, verder vertegenwoordigers van zustervereni gingen en den S. B. L. O. en tenslotte ook de belangstellende ouders. Spr. prees nog den ijver en de bekwaamheid van den directeur. Zoowel de gymnastische oefeningen als de plastische dansen vielen erg in den smaak. Bijzondere aandacht kregen de silhouetten en de rijk gemonteerde vertolking der vermaarde Notenkraker-suite van Tsjaikowski. Een verdienste van den heer de Kok was ook, dat hij het geheele programma in een vlot tempo afwerkte. 5 April: Groote Schouwburg, dansavond Asaf en Soelamit Messerer, 8 uur (v. volw.) 6 April: Vereenigingsgebouw, Rotte's Chr Gemengd Koor, 8 uur. 8 April: Geb. v. R. en W.. Rott. Philh. Or kest, half 4. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Ik heb van jou gedroomd vannacht (Rott. Operette Gez.) 8.15 uur, Zondag ook 2 uur (voor volwassenen) Colosseum. De Fluitketel (Lou Bandy-revue) 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 6 April in: Luxor, Rauschgift (voor volwassenen); Tha lia, De Mummy (voor volwassenen); City, De schrik van den Oceaan (voor volwassenen); Royal, Love me to-night (voor volwassenen); Olympia, In slecht gezelschap (voor volwasse nen); Corso, De gravin van Monte Christo; Oostertheater, Peter Voss de miilioenendief (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Museum Boy mans: „Het Stilleven" (tot 24 April) Huize van Hasselt, Schiedamsche Singel 75, werken door Jan Heiland Jr. (tot 30 April) - Studio '32, Pompenburgsingel, werken van H. F. Bie- ling (tot 18 April) Rotterdamsche Kunst kring, Witte de Withstraat 35, houtgravures van Stefan Mrozenwski (tot 11 April) Toonzaal Ad. Donker, Witte de Withstraat 22, beeldhouw werken van Peter Roovers (tot 19 April) Hotel Central, Kruiskade 32, werk van Vita Perona (tot 21 April). Javaansche Banteng. De Diergaarde is gisteren in het lang ver wacht bezit gekomen van een echten Banteng- stier. Van deze rundersoort komen alleen op Java en Borneo hier en daar in het wild nog exem plaren voor. Slechts enkele dierentuinen bezit ten ze in hun verzameling. De stier die thans per s.s. Tosari werd aan gevoerd, is afkomstig van een planter op Oost- Ja va die hem van jong dier af in zijn bezit heeft gehad, en daardoor zeer mak. Dank zij de mooie transportkist en uitste kende verzorging aan boord is de Banteng in beste conditie aangekomen. Voor de runder- verzameling der Diergaarde vormt het dier een waardevolle aanwinst. Zeepaling en andere aanwinsten in het Aquarium. Door bemiddeling van den heer J. F. W. Emde, 2e mach. s.s. Statendam ontving de Dier gaarde dezer dagen weer een fraaie aanvulling visschen en lagere dieren uit de Middelland- sche zee van het oceanografisch Instituut te Monaco. Eén hiervan is de beruchte zeepaling Murae- na Helena, die gevreesd is om zijn giftigen beet, doch gezocht om zijn smakelijk vleesch. Deze zeepalingen zijn gevaarlijke roofvisschen. Volgens de geschiedschrijvers waren sommi ge Romeinsche gastronomen zoo gesteld op deze visschen, dat zij ze in speciaal afgedam de zeebochten kweekten en dan bij tijd en wij le voerden met slaven, die zich misdragen had den en daarom in die vischkweekerijen ver dronken werden. Behalve deze zeepaling zijn nog verschil lende andere merkwaardige nieuwigheden voor het reptielenhuis overgebracht o.a. schor- pioenvisschen, zeepaardjes, zee-egels, koker wormen e.a. dieren. ONDERSCHEIDING Bij. Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan S. Kraayestein, wonende te R'dam, hoofdmachinist in dienst van den heer A. Vol- ker Lzn., te Sliedrecht. VOOGDIJRADEN Bij K.B. is aan mevr. H. J. W. van Prooije, geboren Salomons, op haar verzoek, eervol ont slag verleend uit hare betrekking als lid van den Voogdijraad Rotterdam II, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Fantastische maar ongevaarlijke dingen. De verdachte uit deze zaak, de 27-jarige J. H. K. gedetineerd, maakte een vrij zieligen in druk; hij zag er in het geheel niet heldhaftig of revolutionnair uit en toch was het misdrijf dat hem ten laste gelegd was, het maken van een bom, van een revolutionnaire strekking. Ook het plan dat hij met z'n bommen nastreef de was revolutionnair. Hij had het naar hij zelf verklaard had op het stadhuis voorzien en tegelijk met hem zouden eenige andere per sonen van het aardrijk moeten verdwijnen. Op 25 Januari was hij met zijn bom naar het po litiebureau geloopen. Dit ding zei hij is nog ongevaarlijk, maar als het zoo voortgaat zal ik er een maken waarbij het heele stadhuis in de lucht vliegt. De politie had hem al dadelijk op zijn juiste waarde geschat, een warhoofd, iemand die door crisisleed uit zijn evenwicht was geslagen. Dat bleek nu ook terdege bij de behandeling op de rechtzitting. Verdachte is monteur en werkte bij Piet Smit Jr. Een week werken en drie wandel weken. Verdiensten daardoor per week 6. In de schilderswerk plaats had hij de pyrotechnische kennis, die hij uit encyclopaedieën in de openbare leeszaal geraadpleegd, had opgedaan, in practijk ge bracht. Stukken vlampijp werden gevuld met een mengsel zwavel, salpeter en houtskool. Maar naar de deskundige van de Hembrug mededeelde, het mengsel was niet goed en van ontploffing kon niets komen. Ware het mengsel goed geweest, dan had verdachte zwar te buskruit gekregen dat toch niet van vol doende kracht zou zijn geweest om de zware vlampijpen te doen exploideeren. Het O. M. waargenomen door mr. J. S. Lohe meende dat verdachte wel degelijk een poging heeft gedaan om een bom te maken. Overigens achtte het O. M. oplegging van een voorwaar delijke straf gewenscht. Er is echter geen rap port, en voor het geval de rechtbank het on- noodig zou vinden een rapport aan te vragen, eischte het O. M. 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. P. J. J. v. Gorcum meende dat aangezien verdachte van ondeugdelijke middelen gebruik gemaakt heeft, ook de po ging niet bewezen is. Pleiter concludeerde tot vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraken 11 April. KRUISVERBOND ST. JAN DE DOOPER De vergadering van het Kruisverbond St. Jan de Dooper gaat hedenavond wegens omstandig heden niet door. BRANDWEERMUTATIES. Tot onderbrandmeester aan slangenwagen no. 53 is benoemd de heer I. J. Spelbrink, Ron dolaan no. 77 en tot onderbrandmeester aan slangenwagen no. 58 de heer S. Mostert, Pol derlaan no. 60. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN Met Stcrt, no. 66 werden verzonden afdruk ken van de akten betreffende de volgende naamlooze vennootschappen: Handelmij „Bem" te Rotterdam; Ned. Beurtvaart Mij., alhier. Verwacht wordt: Zwakke, veranderlijke wind, nevelig of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, zachter overdag. Lichten op van 's avonds 7.09 tot 's morgens 4.56 uur. De herdenking van Bismarck's geboorte dag voor den „Bismarck-turm" bij Miinchen. lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond, 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K, K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Musis Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R.K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen Schiedam I. Ver eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repe- titie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdag om 8 uur repetitie R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijro", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Fllpse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repe titie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand bestuurs vergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus' Tusschen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenneid tot aanmelding van leden. Woensdag 5 April Rede van den heer T. Slavenburg over do financiën der gemeente voor het departement Schiedam der Mij. voor Nijverheid en Handel. Musis Sacrum, half 9 uur. Donderdag 6 April Ledenvergadering der Schied. Reddingsbrigade, Gebouw „Eendracht", 8 uur. Vrijdag 7 April Ledenvergadering der R. K. Propagandaclub „St. Clemens". Spreker de heer Th. Oostendorp. Parochiehuis, Lekstraat, 8 uur. Zaterdag 8 April Receptie der Schied. H. B. S.-vereeniging „Onder Ons" ter gelegenheid van het 30-jarig 'bestaan. Gebouw der R. H, B. S. van 3 tot half 5 uur. Feestavond van „Onder Ons Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 9 April Thé-dansant van „Onder Ons". Musis Sacrum. Van 3 tot 5 uur. Réunistendiner van „Onder Ons". Hotel Wei- mar, Rotterdam, 7 uur. Maandag 10 April Filmvoorstelling der vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Musis Sacrum, 8 uur. Maandag 17 April Soirée Amusante van de R. K. Gem Tooneel vereeniging „Alberdingk Thijm". R. K. Volks bond, 8 uur. Dinsdag 18 April Rede van mr. G. Kropman, wethoudeer te Amsterdam, voor de afd. Schiedam der R K. Staatspartij. R. K. Volksbond, 8 uur. Woensdag 19 April Opvoering van het sprookjesspel „Sneeuw witje" door de kinderen van het Reinildahuis te Rotterdam. Musis Sacrum, half 3 uur. Donderdag 20 April Opvoering van het sprookjesspel „Sneeuw witje" door de kinderen van het Reinildahuis te Rotterdam. Musis Sacrum, half 3 uur. Zaterdag 22 April Nationale wedstrijd in eerste hulp bij onge lukken. Musis Sacrum. Donderdag 27 April Opvoering van het blijspel „De Baas in Huis" door „Utile Dulci". Musis Sacrum, 8 uur. SCHIEDAM, 5 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. f 7.75. Spoeling Spoeling 0.80 a 1 0.90,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1