I ONZE MARGARINE-INDUSTRIE. riQEzonDtn m OTUKKEin 3 DÖNDEFfUA« 'APRIL 1933 HAAR ECONOMISCHE BETEEKENIS VOOR NEDERLAND EN NEDERLANDSCH-INDIE. OEFENT BELANGRIJKEN INVLOED OP ONZE HANDELS- EN BETA LINGSBALANSEN. INTERNATIONALE JUWEELEN- DIEF. DE STEENINDUSTRIE IN OOSTELIJK- GRONINGEN. INDUSTRIE- EN HANDELSRAAD VOOR LAND- EN TUINBOUW. Door de politie te Athene aangehouden. EEN BUIT VAN 15 MILL. DRACHMEN DUITSCH-JOODSCIIE VLUCHTE LINGEN. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. WILLEM VAN ORANJE. EXCURSIES NAAR DE BOLLEN VELDEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN JUFFROUW BON BIJ DE NAZES. 10e PAASCHVEE-TENTOONSTELL1NG TE VHERTOGENBOSCH. FINANCIEEL WANBELEID. X Waarschuwing van de zijde der Unilever. Wat beteekenen de margarine-industrie en de daaraan verbonden industrieën voor de handels- en betalingsbalans van ons land, hier en buiten Europa? Wat beteekenen zij voor de financiën van den Staat, voor handel en scheepvaart en niet in het minst voor de arbeidsgelegenheid? Om zich hiervan eens bijzonder rekenschap te geven was de geheele Nederlandsche pers dezer dagen uitgenoodigd door de directie van de Unilever om „de wereld van het vet en de olie" binnen te treden, de belangrijke indus trie van de Vereenigde Oliefabrieken te Zwijn- drecht in oogenschouw te komen nemen en in aansluiting daarop ook een bezoek te brengen aan de grootste en modernste margarinefabriek hier te lande, n.l. die van de Nassaukade te Rotterdam. Het was de eerste maal in de geschiedenis van de ruim 60 jaar oude margarine-industrie, dat zij als gastvrouwe optrad van de Nederlandsche dagblad-pers. Betere tijden en gunstiger eco nomische omstandigheden, dan waarin wij thans leven, hebben blijkbaar minder aanleiding tot zulk een nauwer contact gegeven. Intusschen is het alleszins verklaarbaar en begrijpelijk, dat men thans dit contact heeft gezocht en gekre gen, omdat immers juist nu, meer dan ooit, in deze tijden van noodlottig, maar noodwen dig ingrijpen der Landsregeering in tal van takken van bedrijf en handel, de voorlichting van het Nederlandsche volk een rol van steeds grooter importantie gaat spelen. Hoofddoel van de hier bedoelde persconfe rentie en excursie is geweest eene uiteenzetting te geven van het groote economische en finan- cieele belang van het hier te lande gevestigde deel der wereid-margarine-industrie en aan verwante industrieën (oliën, veevoeder, zeep, enz.) voor ons Rijk in en buiten Europa. Voor lichting hieromtrent verschafte ons de rede, welke bij deze gelegenheid is gehouden door den heer A. Hartog, lid van de directie Holland van het Unilever-concern. Wij laten hem hier bij aan het woord. Het evenwicht in onze econo mische verhoudingen dient bewaard. Voor zoover dit mogelijk en overeen te bren gen is met de beginselen van onze economische en financieele politiek, heeft de Nederlandsche regeering zich tot taak gesteld alle takken van bedrijf te steunen, teneinde landbouw, handel, industrie en scheepvaart door deze moeilijke tijden heen te helpen. De Regeering staat voor groote moeilijkheden en al zijn soms ook wij wel eens het slachtoffer van een maatregel of wet, die wij persoonlijk graag anders hadden gewenscht, dit neemt niet weg, dat wij, wan neer wij kennis maken met soortgelijke maat regelen in andere landen, gaarne erkennen eer bied te hebben voor het streven onzer regeering en meer in het bijzonder voor het werk van den minister, die met deze moeilijke taak is belast. In dezer, tijd meer dan ooit, grijpen alle tak van ons volksbestaan in elkander als de raderen van een horloge. Wanneer één raadje weigert staat het geheele uurwerk stil. Alle •bedrijven zijn tot op zekere hoogte van elkan der afhankelijk. Daarom moet er met zorg tegen worden gewaakt, dat niet door de hulp aan een bepaalden tak van bestaan een andere bovenmatig wordt geschaad. Om den een te helpen moet men den ander niet hangen, want het slot is dan toch. dat de geholpene eveneens ten onder gaat. Daarvoor is men bij de tegen woordige economische verhoudingen te zeer op elkander aangewezen. Offers zullen door allen moeten worden gebracht en worden deze ge vraagd in het algemeen belang, dus in dat van Rijk en bevolking, dan zal iedereen zich die moeten getroosten. De margarine-industrie en alle aanverwante en voor een deel daarvan af hankelijke industrieën hebben trouwens, van den wil hiertoe het sprekend bewijs geleverd. De te vragen offers mogen echter een be paalde grens niet overschrijden; zoo die grens wordt overschreden, dan zal niet slechts het eigen bestaan, doch ook het levensbestaan van duizenden arbeiders en, niet te vergeten, de economische en financieele belangen van het Rijk in gevaar worden gebracht. De Margarine-industrie is in Nederland ontstaan en heejt zich vandaar over dé wereld vertakt. Kort na de uitvinding van de margarine door den scheikundige Mège Mouries, die er in 1869 in slaagde een bruikbaar product samen te stellen, hetwelk de dure en voor het volk vrij wel onbereikbare natuurboter zou kunnen ver vangen het onderzoek geschiedde in opdracht van keizer Napoleon III zijn de gebr. Jurgens te Oss er in geslaagd de patenten van Mouriès te verkrijgen en begonnen zij zich op de berei ding van margarine toe te leggen, weldra ge volgd door de leiders van den eveneens te Oss gevestigden boterhandel Van den Bergh. Het was te Oss, dus in Nederland, dat de eerste margarine werd vervaardigd en tot op den huidigen dag is margarine een Neder- landsch product bij uitnemendheid gebleven. Vanuit Nederland heeft de margarine-indus trie zich over de geheele wereld vertakt. Ten gevolge van de door het buitenland gevoerde handelspolitiek en onze diverse economische belangen werden in tal van plaatsen in het buitenland fabrieken gesticht. Dit neemt niet weg, dat tot op den huidigen dag al wat op het gebied der margarine-indus trie in Nederland geschiedt, van overwegenden invloed is op die industrie in de geheele wereld. Bepaalde hier getroffen maatregelen zijn dan ooic dikwijls van zeer vérstrekkende betee- kenis. In de beginperiode ontwikkelde de marga rine-industrie zich slechts langzaam. In 1890 waren er nog slechts 500 man in werkzaam. Daarna is zij echter met rassche schreden voor uitgegaan. In den loop harer ontwikkeling heeft de margarine-industrie eigenaardige moeilijkheden ondervonden. In de eerste plaats de bestrijding van uit het kamp der natuurboter-pioducenten. Daarna de vervalsching van veel natuurboter met margarine. In 1889 werd de eerste, in 1900 de tweede Boterwet aangenomen, waarmede de strijd evenwel nog niet eindigde. Enkele jaren geleden meende men, dat de strijd geheel tot het verleden behoordede agrarische kringen hadden, zoo meende men, ingezien, dat de margarine geen moordende concurrente was, dat zoowel boter als marga rine een eigen bestaansrecht hadden en dat zelfs samenwerking mogelijk was, te meer, waar juist het bijproduct in de olie-industrie, n.l. de veekoek, van zulk een groote waarde ge bleken was voor de instandhouding van den veestapel en zoozeer tot verlaging van den pro ductieprijs van den zuivel had bijgedragen. In het laatste jaar echter, hebben zich weer moei lijkheden voorgedaan. En dit in weerwil van het feit, dat de margarine-industrie en de daar aan verwante bedrijven steeds grootere betee- kenis hebben gekregen en een belangrijken invloed uitoefenen op onze handels- en beta lingsbalansen, Op grond van dezen invloed is de margarine- industrie, vooral in deze tijden, een Rijksbelang, mede in niet geringe mate voor de schatkist. Enorm belang van deze in dustrie voor Nederl.-Indië en de groote scheepvaart. Welk een enorm belang Nederlandsch-Indië heeft bij de margarine-wereld-industrie moge blijken uit de hoeveelheden Copra, Palmolie en Kapokolie. die aldaar ten behoeve van die industrie worden gekocht. In 1932 werden van deze producten uit Nederlandsch-Indië ver scheept rond 660.000 ton met een waarde van rond 75.000.000.—. Door de Nederlandsche margarine-industrie werd hiervan gekocht rond 180.000 ton met 'n waarde van rond 25.000.000, waarvan door Nederland werd doorgevoerd naar andere landen rond 120.000 ton. Tenge volge van de wettelijke mengverplichting was het in het jaar 1932 hier te lande gebleven contingent reeds kleiner dan in voorgaande jaren. Van haast nog grootere beteekenis is de margarine-industrie voor de groote scheep vaart. In 1932 werden in totaal in Holland inge voerd door de margarine-industrie meer dan 1.000.000 ton grondstoffen, hetgeen ruim 6 pet. uitmaakt van den totalen aanvoer van overzee in onze havens. Hiervan werden doorgevoerd naar andere landen rond 700.000 ton. De overige 300.000 ton werden verwerkt voor de margari nebereiding of voor den handel in oliën en vet ten. Bij vergelijking met het jaar 1931 treft reeds sterk de achteruitgang in grondstoffen- behoefte der margarine-industrie. In 1931 wer den n.l. aangevoerd ruim 1.200.000 ton, waar van werden doorgevoerd 750.000 ton, zoodat hier te lande in dat jaar werd verwerkt rond 450.000 ton. De grondstoffenbehoefte in 1932 hier te lande bleef derhalve reeds ruim 30 pet. bij die van 1931 ten achter. Deze in- en door voer in 1932 beteekent, dat aan zeevracht en opslag in Hollandsche havens in dat jaar vol gens matige raming werd uitgegeven ruim 40.000.000.—. Helaas werd niet alles aange voerd met Hollandsche schepen, zoodat die bedrag niet geheel ten goede kon komen aan onze Scheepvaartmaatschappijen, maar toch mag de bate, die aan de Nederlandsche scheep vaart en onze zeehavens ten goede is gekomen zeker gesteld worden op 10.000.000.—. Margarine-industrie als basis handel en industrie. De in voer van veekoeken en de positie der zeepfabrieken. Wat de margarine-industrie als basis betee kent voor handel en industrie in ons land, blijkt, wanneer wij nagaan, hoe de bereiding van de grondstoffen voor de margarine hier te lande, de bewerking der ruwe grondstoffen tot gereed product (waartoe te rekenen zijn geraffineerde en geharde oliën of vetten, vet zuren, veevoeders) en de doorvoer door Ne derland van ruwe en bewerkte grondstoffen aan talrijke bedrijfstakken werk verschaffen. Daar zijn in de eerste plaats de perserijen, raf finaderijen en hardings-fabrieken, dienende voor de verwerking van grondstoffen tot pro ducten, die daarna voor een deel naar de mar garine- en spijsvetfabrieken gaan. De opslag en het vervoer van de enorme hoeveelheden grondstoffen vormen een groote bron van in komsten voor de veembedrijven, de spoorwe gen, de binnenscheepvaart en andere transport ondernemingen, terwijl ook de emballage-fa brieken (papier, drukkerij, kisten, vaten, blik ken, zakken) hier een groot deel van hun or ders krijgen. Een bijzondere industrie, die grooten omvang heeft aangenomen, is die van de verwerking van bijproducten, ter bereiding van vetzuren en veevoeders. Kunnen deze vee voeders niet meer hier te lande worden gepro duceerd, dan zullen deze het kwantum hetwelk thans reeds uit het buitenland wordt geïmpor teerd belangrijk verhoogen, zeer ten nadeele van onze handels- en betalingsbalansen. Dit moge blijken uit de volgende cijfers. Indien wij lijnzaad en lijnkoeken buiten beschouwing laten, werden in 1932 per saldo geïmporteerd rond 60.000 ton veekoeken, terwijl uit hier te lande door de margarine- en olie-industrie ge importeerde zaden rond 125.000 ton veekoeken werden geproduceerd. Indien dus de marga t'ine- en olie-industrie niet meer als leveran cier van veekoeken zou functioneeren, dan zou zij de huidige behoefte een hoeveelheid van 125.000 ton veekoeken met een waarde van ruim 6.000.000.— uit 't buitenland meer ge ïmporteerd moeten worden. Bijzondere aandacht vraagt ook de zeepin dustrie in 57 fabrieken hier te lande samen gevat, welke industrie, zooals bekend, oliën en vetzuren, als grondstoffen bezigt. Daar deze grondstoffen worden verkregen uit de met de margarine-industrie samenhangende oliefabrie ken, bestaat een nauw verband tusschen de margarine- en de zeep-industrie. Tenslotte mag worden gewezen op de zeer groote verkoopsorganisatie voor den groothan del van margarine en vetten, oliën, zeep en veevoeders. Schakelen wij de zeepindustrie met alles wat daarmede samenhangt uit, dan nog valt het moeilijk, met juistheid te becijferen, wat op dit oogenblik, voor de margarine- en vet-industrie, in samenhang met de zooeven opgesomde bedrijfstakken, direct en indirect in Nederland aan loonen ten goede komt aan arbeiders, administratief personeel en reizigers. Wij blijven zeker aan den lagen kant, wanneer wij dit bedrag ramen op f37.000.000 per jaar Laden en lossen van grondstoffen en half fabrikaten op de kadeterreinen van Ver. Oliefabrieken te Zwijndrecht. Nederlandsche producten te exporteeren. geschiedde veelvuldig. Dit Deze hier weergegeven uiteenzetting van den omvang van onze margarine-industrie en haar economische beteekenis voor Nederland en Nederlandsch-Indië noopt zeker om ons ernstig af te vragen, welke gevaren zijn verbonden aan een te sterke aantasting van deze industrie en haar bestaansmogelijkheid in dezen tijd. Een verplaatsing van een onderdeel van deze wereldindustrie naar het buitenland Enge land zou dit gaarne zien kan niet anders dan den meest ernstigen terugslag hebben op een groot deel van het Nederlandsche bedrijfs leven. Men realiseere zich bij den aandrang op verder gaande agrarische maatregelen, dat het ook hier gaat om een van „de" Nederlandsche welvaartsbronnen. Een conferentie zonder resultaat. De conferentie voor het sluiten van een loon- contract tusschen de werkgevers en de modern en christelijk georganiseerde arbeiders in de steenindustrie in Oostelijk Groningen, giste ren te Winschoten gehouden heeft geen resul taat gehad, daar de arbeiders van een grootere loonsverlaging dan 5 pet. in het contract 1932, niets wilden weten. VERZEKERING MIJNARBEIDERS INVALIDITEIT EN OUDERDOM- Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verzekering van mijnarbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Hieraan wordt ontleend, dat een voorziening, als eenige leden wenschen, niet kan worden bevorderd, daar hiermede aan de nieuw voor gestelde regeling terugwerkende kracht zou worden gegeven met betrekking tot al wat onder vigueur der bestaande regeling sedert 1920 wettig is tot stand gekomen. De geldelijke en administratieve gevolgen van zoodanige te rugwerking zouden niet zijn te overzien. Bo vendien is door de bepalingen, vervat in de artikelen 59bis en ter van het reglement van het algemeen mijnwerkersfonds, er reeds voor gezorgd, dat de uitkeeringen, onder de geldende regelingen door het fonds verleend, niet komen oeneden het peil der renteuitkeeringen krach tens de invaliditeitswet. HANDEL IN EETBARE VETTEN. Een aantal vereenigingen en firma's op het gebied van vetsmelterij, vet- en oliehandel, biscuitfabrieken enz. betoogt in een adres aan de Crisis Zuivel Centrale, dat terwijl rauw vet vrij van heffing is gelaten, juist het gesmolten vet bij de minder draagkrachtige klasse vrij wel algemeen gebruikt werd. Noodgedwongen koopt deze thans rauw vet en rauwe reuzel, die anders als grondstof diende voor een uitvoer- bedrijf, hetwelk ook thans nog zonder onover komelijke belemmeringen zou kunnen worden voortgezet. Door die maatregelen is devet smelterij niet slechts aangetast in haar clien tèle, doch wordt de grondstof voor haar bedrijf in prijs opgedreven, uitsluitend door de zeer hooge heffing, tot een zoodanige hoogte, dat het uitgesloten is op een dergelijke basis het vet- smeltersbedrijf uit te oefenen. Verzocht wordt te onderzoeken of voor rund- vet niet een regeling mogelijk is als door de Crisis Zuivel Centrale voor vloeibare oliën werd ontworpen. Voor verdere maatregelen ter vermindering van de belemmeringen, komen naar de mee. ning van adressanten ongetwijfeld in aanmer. king: krachtige bevordering van den export van in Nederland geproduceerde gesmolten vetten, speciaal reuzel, en verscherpte maatregelen ter beteugeling van den smokkelhandel. Voorts dringen zij er op aan spoedig midde- len te beramen tot beperking van den melk veestapel, opdat de door al te groote expansie armlastig geworden melkveehouderij, zij het dan ook op kleiner schaal, spoedig wederom wordt een normaal rendabel bedrijf, gegrond vest op gezonde economische basis. UIT HET VEENBEDRIJF. De veenarbeiders te Valthermond hebben aanvaard het voorstel van de verveners om de loonen met 12 K> pet. te verlagen. De werk zaamheden zijn Maandag en Dinsdag begon nen. Ook zullen eenige veranderingen in het contract worden aangebracht wat betreft de vergoeding voor eigen woning, het recht op vrije woning enz. Adres inzake buitengewone maat regelen aan den landbouw. De Nederlandsche Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw, waarbij achtenvijftig organisaties zijn aangesloten, wier ruim negen duizend leden zich bewegen op het gebied van de zich rondom land- en tuinbouw groepee- rende industrie en handel, heeft een adres ge richt tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake het wetsontwerp ter verleening van be voegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den Landbouw. De Raad stelt voor: Het instellen eener com-' missie van toezicht, welke haar veto kan uit spreken ten aanzien der uitvoering van de in gevolge de artikelen 8, 9, 10 en 11 voorgestelde maatregelen. De leden dezer commissie zijn direct noch indirect bij de regelingen of uit voering hiervan betrokken, anders dan uit hoofde van de taak hun als leden dezer com missie opgelegd. Geen maatregelen ingevolge de genoemde artikelen overwogen, worden vastgesteld al vorens minstens drie weken tevoren het voor nemen daartoe in de Nederlandsche Staatscou rant onder vermelding van den tekst is ken baar gemaakt. Het publiek in den ruimsten zin, dient bin nen een week daarna in de gelegenheid te wor- Naar aan het Internationale Bureau der ju- weliersvereenigingen B. I. B. O. A., Noordeinde 1 Den Haag, wordt bericht uit Griekenland, heeft de politie te Athene een internationalen juweelendief gearresteerd, die een groote hoe veelheid juweelen bij zich had. De dief gaf zich eerst voor Italiaan uit, met den naam Marius de Grandi; en toen hij daar mee geen succes meer had, voor Duitscher, (Johann Pilseneger) tot hij toegaf Rus te zijn en in werkelijkheid Marius Wilanowitz te hee- ten. De bij zijn arrestatie op hem gevonden ju weelen zouden naar schatting van deskundigen een waarde van meer dan 15 millioen drachmen hebben; zij zijn voorloopig door de Nationale Grieksche 'Bank in bewaring overgenomen. Wilanowitz moet de juweelen uit nagenoeg alle Europeesche landen gestolen hebben. Lan gen tijd hield hij zich in Duitschland op. Hieronder volgt een opgave van de gesto len juweelen: één ring met 2 briljanten van 45 karaat; een broche met hangers (sma ragden en briljanten); een paar oorringen met briljanten en droppelpaarlen; een paar oor hangers met dikken 5 karaats en kleine bril janten; een platina armband met 2 paarlen ter grootte van een noot en een ovalen 7 karaats briljant; een armband met 4 paarlen en 51 briljanten; een armband met één paarl en één briljant; een platina-armband met biil- janten en kleine paarlen; een paar oorringen met briljanten en droppelpaarlen; een groote vlinderhanger met briljanten bezet; een broche met safieren en briljanten; een diamanten hals snoer met 60 groote en kleine briljanten, een collier met 59 bijzonder schoone paarlen; een turkooisring; een ring met smaragd en bril janten; een broche met een groote steen; een hanger met blauwwitte 4-karaats briljant; 15- karaats droppelpaarl met platineketting; een sautoir, bestaande uit 230 extra-groote paar len; een collier bestaande uit 69 zeer groote paarlen. Benadeelde juweliers, die in deze opgave bij hen gestolen voorwerpen vermeld zien, worden verzocht, ten spoedigste uitvoerige me- dedeeling en beschrijving van de bij hen ont- den gesteld, aan de regeering zijn voorlichting o te verschaffen, teneinde aldus het nemen van vreemde juweelen in duplo te doen toekomen onjuiste stappen te voorkomen. Een en ander aan het. Internationale Bureau (B. I. B. O. A.) door het publiek gelegenheid te geven in een Noordeinde 1, Den Haag. openbare bijeenkomst opmerkingen te bezwa ren, voor of in die bijeenkomst schriftelijk in gediend. te ventileeren, op de wijze gelijk dit in Amerika en elders bij de z.g. „hearings" plaats vindt. In de in het ontwerp genoemde centrale commissie, behooren naast andere personen, vertegenwoordigers te worden opgenomen uit algemeene organisaties van betrokkenen bij de voortbrenging, de verwerking, den handel en den in- en uitvoer van meerdere producten, welke ingevolge artikel 1 lid 4 als crisis-product kunnen worden aangemerkt. EEN HALF MILLIOEN VOOR EEN SLACHTHUIS. De Hoogovens koopen grond. De gemeenteraad van Velsen heeft na een discussie van ongeveer vier uur met 22—4 stem men aangenomen het voorstel van B. en W. om een crediet van 533.000 beschikbaar te stellen voor den bouw van een slachthuis. Mot alleen de stem van den Comm. van Woensel tegen, werd besloten het aantal op centen op de Gemeentefondsbelasting op 80 te bepalen. Z.h.s. werd besloten het westelijk gedeelte van het gemeente-landgoed „Rooswijk'gren zende aan de terreinen van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken, aan dat bedrijf te ver- koopen tegen een bedrag van -110.000. Van de gronden, behoorende tot het park „Velserbeek werd voor 6000 verkocht. Annie Mesritz naar Gcnève. Wij vernemen, dat onze landgenoote, de vio liste Annie Mesritz, op 20 April a.s. op zal tre den te Genève, Salie de l'Athenee. Wagner-festival onder Albert van Raalte. Reeds 1500 gearriveerd te Amsterdam Men meldt ons uit Amsterdam; Wie gedacht heeft, dat het aantal Joden, dat Duitschland verlaat zou gaan verminderen, nu de boycot niet meer doorgaat, heeft zich ver gist. Nog steeds komen zij zich in grooten ge tale melden aan het hulpcomité op de Prins Hendrikkade. Dit comité is van de kantoren van den heer Hertzberger verplaatst naar het naastgelegen gebouw no. 140, dat welwillend werd afgestaan. Onder de vluchtelingen zijn er, die 40 uren en langer hebben geloopen om ons land te bereiken. Het zijn meest midden standers en intellectueelen. Het comité heeft allen verboden hier aan het werk te gaan, Ook heeft het verboden te spreken over den toestand in Duitschland. De volgende week zal men trachten een op lossing te vinden, wat men met deze vluchte lingen, er zijn er nu ongeveer 1500 zal gaan doen. Het comité is van meening, dat zij niet in ons land mogen blijven. Het comité heeft niet te klagen over hulp. Het eerste huis voor vluchtelingen is thans ingericht door den Joodschen Vrouwenraad in de Sarphatistraat no. 79. Met andere huizen is men bezig. Het Comité voor Bijzondere Joodsche Belan gen deelt mede, dat het inlichtingenbureau niet is overgeplaatst naar het gebouw Singel 239, maar naar de Prins Hendrikkade 140, dus naast het gebouw waar het tot nu toe was ge vestigd. Het Comité deelt nog mede, dat mededeelin- gen zijn ontvangen, dat eenige personen zich tot particulieren hebben gewend met het ver zoek om geld. Daar de uitgewekenen, indien noodig óók van zakgeld worden voorzien, komt het het Comité voor, dat personen misbruik maken van de situatie, waarin Duitsche Joden zich bevinden. Indien men de voor hulp in aanmerking ko mende personen op de beste wijze wil dienen, doet men zulks door giften rechtstreeks naar het comité te zenden. Dnsdag zijn te Amsterdam aangekomen twee zusjes, een van 15, het andere van 8 jaar, die te voet uit Gelsenkirchen naar Nederland wa ren gekomen. In Nederland zijn hun reisbiljet ten verstrekt naar Amsterdam, waar de meis- Albert van Raalte, die te Bordeaux voor het tiende en laatste seizoenconcert der St. Cecilia- Vereeniging „Parsifal" in concertvorm had zul- len dirigeeren, heeft in verband met onvol- doende voorbereiding der koren de voorkeur gegeven aan een gemengd Wagner-concert. De tot den nok gevulde zaal heeft do presta- door de zorgen van het comité zijn onder- ties van dirigent, orkest en solisten zeer ge- (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). OPEN BRIEF AAN DE LEIDERS VAN DEN K. D. B. Tot mijn groote verwondering ontving ik. waarde Geloofsgenooten, hedenavond Uw Ver kiezingskrant no. 1, waarin ik een oproep aan trof voor een openbare vergadering op Donder dag 6 April a.s. des avonds te 8 uur te dezer plaatse. Ik constateer, dat u als zich toch ook noemende - trouwe katholieken afbreuk doet aan den oproep van Paus en Bisschop om dien avond alom een plechtig H. Uur te houden ter herdenking van het XIXde Eeuwfeest van Christus' Verlossingsdood. Tenzij u slechts de weinigen verwacht, die dien avond „beter?" besteed achten door naar een verkiezingsspeech te komen luisteren! Met hoogachting. Uw dr. in Xo. KNAAPEN, Voorz. R. K. Kiesver. Voorburg, 4 April 1933. DE MOUNT-EVEREST-EXPEDITIE. BOMBAY, 5 April. (V. D.) Eén der beide vliegtuigen van de Britsche Mount-Everest- expeditie, welke er eergisteren in is geslaagd over de Mount-Everest te vliegen, moest gis teren tijdens een vlucht naar de Kanchanjanga op ongeveer 80 K.M. afstand gelegen van Pur- nea een noodlanding maken, waarbij het toe stel ernstig werd beschadigd. De inzittende piloot en fotograaf Bennett bleven ongedeerd. De oorzaak van de noodlanding is onbekend. De leider van het expeditie-eskader is met een vliegtuig met levensmiddelen en benzine aan boord uit Purnea vertrokken teneinde het beschadigde vliegtuig op te sporen en zoo noo dig assistentie te verlcenen. ONGELUK BIJ HET „VUURTJE STOKEN". Bij het stoken van een vuurtje geraakten Dinsdagmiddag te Aalsmeer de kleeren van den 7-jarigen Jan C. in brand. Alhoewel de vlammen spoedig gedoofd werden, bekwam het ventje toch nog dusdanige brandwonden dat het in zorgelijken toestand naar een zieken huis moest worden overgebracht. waardeerd. Waarschuwing voort de con sequenties van te ver gaande maatregelen. Het zal nu duidelijk zijn, dat vooral hier te lande deze industrie niet alleen is ingesteld op het maken van pakjes margarine onder meer of minder bekende namen, ai is hierin ook haar grondslag gelegen. Tal van groote fabrieken voor de bewerking van zaden en oliën zijn tot stand gekomen, maar deze kunnen alleen in stand worden gehouden en zijn alleen bestaanbaar in samenhang met 'de margarine industrie. Zonder het behoud van deze indus trie zou de export van oliën, de fabricage van vetzuren voor de zeep-industrie en de fabricage van veevoeders niet rendabel en dus onmoge lijk worden, zoodat ook dat alles naar elders zou moeten worden overgebracht. Er is in andere landen toch reeds een voortdurend stre ven om deze voor ons land zoo beteekenis- en waardevolle industrie, vooral met het oog op de economische weerbaarheid van het land. daar gevestigd te krijgen. De aanwezigheid van de enorme hoeveelheden vetten, oliën en vee voeder is voor ons land van ontzaggelijke waar de in tijden van internationale moeilijkheden. Nederland heeft dit aan den lijve ondervonden in de jaren 1914 tot en met 1918. Behalve deze directe beteekenis der marga rine-industrie voor het Rijk der Nederlanden, is ook indirect die beteekenis zeer groot. Het groote aantal schepen, welke grondstoffen in onze havens aanvoeren brengt met zich mede, dat belangrijke bedragen worden uitgegeven voor reparaties en. onderhoud. In het jaar 1929 om een enkel voorbeeld te noemen werd door de Unilever voor onderhoud en reparaties aan tankbooten, tankinstallaties, fabrieken, autoparken, enz. ƒ13.000.000 uitgegeven. De schepen, die hier grondstoffen lossen, bieden, vooral als zij komen uit Britsch-Indië, Afrika, Amepika of andere landen, waarheen geregelde verbinding bestaat, een uitstekende gelegenheid óm op eenvoudige en weinig kostbare wijze De Alg. Nederl. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer (A. N. V. V.) deelt ons mede, dat de reisbureaux in Antwerpen en Brussel groote activiteit aan den dag leggen inzake het organiseeren van excursies naar de bloembol lenstreek. Het meerendeel dezer bureaux heeft geheele etalages ingericht met de platen en foto's en brochures hun door de A. N. V. V. op kwistige wijze verstrekt. Een wandeling langs de Brusselsche boule vards, waar de bureaux van de American Ex press Company, de „Voyages Frangais", het „Agence Havas" en de Wagons-Lits/Cook zijn gelegen, levert het bewijs, dat de bloemvelden als een groote attractie beschouwd worden voor een bezoek aan ons land. Overal leest men aankondigingen van goedkoope uitstapjes per extra-trein en autobus naar Tulpenland. OPHEFFING SLUIS' BISKW1EFABRIEKEN TE DEVENTER. De voortdurend meer drukkende regee- ringsmaatregelen ten aanziea van de belang rijkste grondstoffen eenerzijds, de steeds slech ter wordende economische toestand anderzijds, hebben de algemeene vergadering van aan deelhouders der Sluis' Biskwiefabriek N. V. te Deventer het besluit doen nemeiv het bedrijf op te heffen. Aan het personeel, bestaande uit ongeveer 90 mannen en 100 meisjes, is ontslag aangezegd. Er bestaat echter groote kans, dat na korte sluiting velen van het personeel weer in deze fabriek werkgelegenheid zullen behouden. De „Rijstvogel" (thuisreis) is Woensdag uit Djask vertrokken en te Bagdad aangekomen. De „Snip" is Woensdag op de heenreis uit Jodhpur vertrokken en te Calcutta aangekomen. FILM VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De moeder van de kinderen is, door geldge brek, niet in de gelegenheid naar hier te ko men. Men schrijft ons uit Amsterdam: De vereeniging Nederlandsch Fabrikaat heeft door „Visie" een propaganda-klank- filmpje laten maken, dat in de komende weken in de voornaamste Nederlandsche bioscopen in het voorprogramma gedraaid wordt. Het onderscheidt zich gunstig van vele an- Zaken zijn zaken. Een gedenkpenning volgens ontwerp van Oswald Wenckebach, in op dracht der Regeering bij 'a Rijks munt geslagen. Bij de bespreking van eenige weinig-aan trekkelijke souvenirs, met het oog op de her denking van Prins Willem van Oranje in den handel gebracht, hadden wij reeds gelegenheid op te merken, dat de producten van de pen- nngkunst in ons land tegenover allerlei mis lukte voortbrengselen een goed figuur maken. Zoo heeft de Nederlandsche regeering ter herinnering aan 's Prinsen geboortejaar aan 's Rijksmunt opgedragen een penning te ver vaardigen, die afgaande op de fotografische reproductie, zeer geslaagd genoemd mag wor- den. Bij de keuze van het motief is het beeld ge kozen van den man, dien het Wilhelmus laat zeggen: „Mijn Schilt Ende Betrouwen Sijt Ghij O Godt Mijn Heer", het beeld van den Strijder die, het zwaard afgelegd, zich buigt voor Hoogere Macht, door Wie hij zich, in gunst en ongunst der tijden, geleid heeft gevoeld. De tegenzijde van den penning geeft 's Prin sen veelzeggende zinspreuk: „Saevis tranquillus in undis" weer, d.i. „Rustig te midden der woedende baren", waarvoor reeds in zijn tijd het ijs- vogeltje, met zijn ietwat legendarisch nest, dat ongehinderd op de golven zou drijven, tot een sprekend zinnebeeld is gestempeld. Ons volk, in bijna al zijn geledingen, ziet in Prins Willem nog steeds terecht den Grondlegger van onzen Staat. Daarop berust een diepgewortelde ver eering, versterkt nog door de wetenschap dat een sterk streven naar verdraagzaamheid in zoo veel, dat de menschen verdeeld hield, een van de sprekende eigenschappen van Prins Willem is geweest. De thans uitgegeven penning, aldus een bege leidende toelichting, kan dienen om deze vadei- landsche gedachte levendig te houden. Daarom wordt de medaille waarvoor Oswald Wencke bach de ontwerpen vervaardigde, op verschil lende wijze en zoodanige voorwaarden beschik baar gesteld dat zij onder het bereik van zeer velen kan komen. Zij leent zich bovendien uitermate voor een geschenk, dat overal wel kom zal zijn. De Regeerings-gedenkpenning is te krijgen in vier uitvoeringen. Een kleine medaille werd bestemd voor verspreiding op groote schaal, b.v. aan schoolkinderen. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar men ons mededeelt is mejuffrouw Bon, die eenigen tijd geleden al in de Kalverstraat derë propaganda's en reclamefilmpjes, omdat I verscheen met een hakenkruis om d®£ het aan redelijke aesthetische eischen voldoet, thans geheel m dienst van de nationaal-socmiils- Ook een propagandafilm is film, die de moeite tische beweging. Zij colporteert thans niet ian van het aankijken waard moet zijn. En men ger met anti-katholieke brochures maar met kijkt naar dit filmpje, omdat het met zijn wei nige, recht op het doel afgaande beelden pakt Een uitstekend propaganda-middel, alleen al omdat het zelf volwaardig en dus een re clame voor Nederlandsch Fabrikaat is. „Volk en Vaderland". Onder groote belangstelling er waren o.m. een 40-tal belangstellenden uit België werd Dinsdag te 's-Hertogenbosch de 10e Paaschvee- tentoonstelling gehouden. Op de tentoonstelling was het aantal inschrij vingen gelijk aan 't vorig jaar. In de hoofd klassen der runderen overtroffen ze alle vorige jaren. De wisselbekers werden als volgt toege wezen: Zilveren V. en D. wisselbeker; H. Hanken. Wilhelminadorp; (kampioen runderen). Zilveren Noord-ferabant wisselbeker der fir ma Kreijmborg en Co.: P. Vigours,, Den Bosch. Zilveren wisselbeker der Federatieve Slacht vee-verzekering te 's-Gravenhage: P. Viguurs, Den Bosch. Zilveren wisselbeker van de Verkoopveree- niging N.C.B.: Verkoopvereeniging N.C.B. (kampioen kalveren). Zilveren wisselbeker der R.K. Winkeliersver- eeniging te 's-Hertogenbosch: F. Jansen en C. v. Berkel, Den Bosch (kampioen varkens). Zilveren wisselbeker der N.V. Export-cen trale van den N.C.B.F. Jansen en C. van Ber kel, 's-Hertogenbosch (kampioen varkens.) Zilveren beker van de Slachtvee Onderlinge te Zwolle: H. Hanken, Wilhelminapolder. De verguld zilveren medaille van de Konink lijke Maatschappij St. Jan te Antwerpen is toe gewezen aan Gebr. Manasse te Eist (kam pioen A.) Straf groolendeels voorwaardelijk opgelegd. Wegens verduistering gepleegd als ambte naar, is de secretaris-ontvanger van een pol derbestuur in Zeeland, door de Middelburgsche Rechtbank veroordeeld tot 9 maanden gevan- genisstraf. Het Haagsche gerechtshof heeft thans dit vonnis vernietigd en legde een straf op van 9 maanden gevangenis, waarvan 6 maanden voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. INBRAAK TE MIDDELHARNIS. Het Haagsch Gerechtshof heeft gisteren be handeld de zaak tegen den bankwerker H. H. P., den kuiper G. v. d. B. en den rijwielhersteller H. L. B., allen te Rotterdam, die ter zake van inbraak en diefstal in het belastingkantoor te Middelharnis op 6 October 1.1. door de recht bank te Rotterdam zijn veroordeeld resp. tot 2% jaar, 2'A jaar en drie jaar gevangenisstraf. Wegens afwezigheid van enkele getuigen 5 décharge werd de zaak uitgesteld tot 3 Mei a.s. STEEDS MEER REVOLVERSMOKKELAARS De politie te Eindhoven heeft vier personen gearresteerd op het oogenblik, dat zij een partij van honderd revolvers afleverden op den rijks weg Eindhoven—Best. Twee hunner waren af komstig uit Eindhoven, een uit Wijk bij Heus- den en een uit Rosmalen. Na verhoor is het viertal vrijgelaten. De revolvers ecbUr wjn ia taael»g genomen Voor- en achterzijde van den gedenk penning voor Willem van Oranje ge- slagen door. 'a p;;'"nunt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4