I BRIEVEN AAN DE VRIENDEN. Mijnhardt's Zenuwtabletten 1 FASCISME EN BURGER WACHT. SLAPELOOS SXPBÏL'1533 lam wmmKHm MAX EN ZIJN VRIENDEN. Dc edele tante Anastasia. TE BEZORGEN VOOR 26 APRIL. VOLMACHTENWET VOOR DEN LANDBOUW. R. K. HANDELSHOOGESCHOOL. III. Het epistel aan Jansen. ONTSLAGEN BIJ DE MARINE. FOOIEN IN DE BINNENVAART. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN HET GRAALSPEL ST. LYDWINA. Er is aan allen kant leedwezen over geuit, dat de Regeering door haar bekenden maat regel vele loyale Nederlandsche burgers voor de borst heeft, gestooten. Het liberale „Vaderland" gaat zelfs zoo ver te beweren: „Meer en meer blijkt, dat het verstandiger ware geweest, niet zoomaar ook op alle fascisten het. stempel van revolutionnair te drukken, doch nauwlettend toe te zien, of een der hierbij betrokken vereenigingen daartoe aanleiding gaf door handelingen, welke met de handhaving van het gezag in strijd moeten worden geacht. Het is niet in het belang van de weermacht, haar van een aantal vaderlandslievende burgers te be- rooven. Het is evenmin een landsbelang, haar populariteit te verzwakken bij een grooter deel van de bevolking dan strikt noodzakelijk is". Dat er intusschen in de „fascistische" be weging ten onzent ook elementen schuilen, voor welke het verbod geenszins te onpas is gekomen, kan blijken uit het jongste num mer van „De Bezem", het orgaan van den Fascistenbond, voor welks inhoud de heer A. Haighton verantwoordelijk is. Wij geneeren ons min of meer dit grof- beleedigende proza af te drukken, maar het kan toch zijn goede zijde hebben er de aan dacht op te vestigen. De regeeringsmaat- regel dan wordt er te kijk gezet als de „Triomph der zotheid", als „De wanhoops daad van een politiek lijk". Zelfs gaat. men zoo ver om onder den titel „De idioten van het Plein" o.m. volgende schandtaal uit te slaan: Wij staan niet, meer verbaasd over maat regelen, genomen door onze hoogste autoii- teiten. Wij weten reeds lang, dat van hen alles is te verwachten. Stuk voor st.uk heb ben de leden van ons heerlijk kabinet ge toond, groote nullen te zijn. Stommiteit na stommiteit hebben ze uitgehaald. De eene flater volgde terstond de andere. Nu is echter gebleken, dat er onder al die nullen ook nog een nul in het kwadraat is. Op den langen duur gaan die idioterieën een mensch toch wel de keel uithangen. Je vraagt, je af: Hebben de heeren op het Plein- werkelijk wel grijze massa onder hun minis- terssteek, of is wellicht, dit. deel van hun lichaam bi.i hun geboorte door moeder natuur vergeten. Ik ben niet op de hoogte met bun stamboom, doch ik meen te mogen consta- teeren, dat er een heele rij ezels onder hunne doorluchtige voorvaderen moeten zijn ge weest. Denkt. Gij soms. Excellenties, dat. wanneer de tijd van afrekenen gekomen is. dat Gij buiten schot, zult. kunnen blijven Neen, niet slechts de 100 volksbedriegers op het Binnenhof, doch ook Gij heeren van het Plein, zult binnenkort verantwoording van IJwe daden moeten afleggen. Gij, die in tijden van nood, de meest infame en onder lands- verraad te classificeeren besluiten durft te nemen, omdat. Gij geen bloed, doch slechts modder in Uwe, in verregaanden st.aat van ontbinding verkeerende, lichamen hebt Z. K. H. Prins Hendrik, temidden van buitenlandsche Roode Kr uis-ver tegen- tcoordigers, op bezoek in ons land. VERSPREIDING VAN PROPAGANDA- MATERIAAL. De minister acht de verbodsbepaling juist. Zoo gaat het door. Wij schenken den lèzer de rest. Vragen alleen: of deze „loyale" burgers liet niet zich zelf te wijten hebben, als ze met deberoeps-opruiers van het commu nisme over één kam wérden „geschoren". En dat het hier tenslotte niet te doen is om wat kwajongensachtig gebral blijkt uit het hoofdartikel, dat openhartig toegeeft: Met groote voorliefde bewandelen wij den wettigen weg, maar indien de omstandigheden er toe leiden, zijri wij bereid om het Vader land ook op onwettige wijze ie dienen. Neder land gaat, ons boven alies, zélfs boven de wet. Onze pot.ent.ieele onwettigheid staat dus vast. En daar zijn wij trotsch op. Want wie altijd en onder alle omstandigheden den wettigen weg bewandelt., kan onmogelijk altijd en onder alle omstandigheden bet Vaderland naar vermogen dienen, aangezien ons Land nu eenmaal overgeleverd is aan een stelletje liberooie en quasi-clericale wettenmakers. wier wetgeving gewoonlijk strijdt tegen het Landsbelang. Wij geven ons eerewoord dus niet om onder geenerlei omstandigheid den wettigen weg te verlaten. Zulk een verbindtenis zou niet met ons ideaal strooken, wij zouden haar niet in overeenstemming kunnen brepgen met ons geweten. In de toekomst is de wettige weg de weg der dan bestaande wet. Deze kennen wij oog niet. En het staat te bezien of en in hoe verre wij ons daaraan zullen kunnen willen houden. Men zal moeten toegeven, dat uit dit alles niet. de mentaliteit spreekt die verwacht wordt bij de burgerwacht ter bescherming van het. overheidsgezag als zoodanig. Elders in het orgaan wordt dan ook met dezelfde openhartigheid de staf gebroken ?v?r opvatting, dat Burgerwacht en Vrij- viihge Landstorm zich ooit, zouden mogen er plichten iedere regeering ten dienste te De bescherming van „iedere" wettige regee- nng, zooals Burgerwacht en Landstorm zeg- '~n te zijn, is een bewuste leugen. Het is genoeg, dunkt ons, ten betooge, dat elementen als hier aan het woord zijn uit ^organisatie, welke het overheidsgezag weerd te Ec'lra2en> dienen te worden ge- Op de vragen van den heer van Braam beek betreffende het verspreiden van propa gandamateriaal van kiesvereenigingen door personeel van het P.T.T.-bedrijf heeft minister Reymer geantwoord: In den brief van den directeur-generaal der P. T. en T. aan de hoofden van dienst, waar in aan personen in dienst bij het Staatsbedrijf, verboden wordt zich, al dan niet in uniform, te belasten met het bestellen (verspreiding huis aan huis) van verkiezingsdrukwerken, komt als uitsluitende motiveering voor dat verbod de volgende zinsnede voor: Dit standpunt is reeds eerder, toen van op handen zijnde verkiezingen nog niets bekend was, in algemeenen zin ter kennis^ van de hoofden van dienst gebracht en wordt ook o.a. bij de beschikking op verzoeken tot het uit oefenen van nevenbetrekkingen ingenomen. Uit het voorgaande blijkt, dat niet een inci denteel verbod van een in de vraag omschre ven beperkte strekking „als leden van kies vereenigingen propagandamateriaal van hun kiesvereeniging bij de kiezers Jiuis aan huis te verspreiden" is gegeven, maar een alge meen gevolgde regel voor het geheele perso neel van toepassing is verklaard, ook ten aan zien van de verspreiding van alle verkiezings- drukwerken, ongeacht de hoedanigheid, waar in deze verspreiding geschiedt. De Minister acht de toepassing van den hier boven vermelden algemeenen regel in dit ge val juist. Voor het personeel is daarvan een zekere, zij het. dan zeer geringe, beperking in hun deelneming aan de verkiezingsvoorhe- reidingen het gevolg. Elk dienstverband brengt de kans mede van door de belangen van den dienst geboden beperking in het verrichten van buiten den dienst, gelegen werkzaamheden. De grond voor het verbod is de plicht der bedrijfsleiding er voor te waken, dat het per soneel zich niet belast met verrichtingen, die de belangen van den dienst kunnen schaden. De vraag of de minister het niet gewenscht acht het verbod in te trekken, wordt ontken nend beantwoord. VRIJHEIDSBOND EN VRIJHANDEL. En het program der Boerenbonden. De heer P. J- Oud, secretaris van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond heeft tot Z. Exc. mr. D. Fock. voorzitter van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond een open brief gericht, waarin hij opmerkt, dat de Vrijheidsbond in zijn verkiezingsprogram schrijft dat hij voorstander is van het. herstel van den internationalen vrijen handel, doch in afwachting daarvan, bereid is zijn medewerking te verleenen aan steunmaat regelen ten bate van het bedrijfsleven. Het zal u niet onbekend zijn, zoo vervolgt het schrijven dan. dat zich in hei bijzonder in onze Oostelijke provinciën in het laatste jaar Boeren bonden hebben georganiseerd, die een ander beginsel in hun program schrijven. Dezé bon den verklaren zich toch tegenstanders van den internationalen vrijen handel en spreken onom wonden uit. dat. zij. zelfs- indien de geheele wereld opnieuw tot. den vrijhandel zoude over gaan, voor Nederland de invoering van een stelsel van bescherming blijven eischen. Er is tusschen het program van ons heider partijen eenerzijds en dat van de Boerenbonden anderzijds, dus een onverzoenlijke tegenstelling. Niettemin doet zich bet merkwaardige feit voor, dat volgens mededeelingen van de besturen der Boerenbonden, de landbouwcandidaten van uw partii. de heeren Bierema, Louwes en van Rappard heben verklaard het program der bon den te onderschrijven en dat de heer Bierema, zelfs als lid tot een der Boerenbonden is toe getreden. Mij is medegedeeld, dat deze houding de goedkeuring wegdraagt, van het hoofdbestuur van uw partij. Dit hoofdbestuur zóu aan de Boerenbonden hebben geschreven, dat de Li berale Staatspartij „De Vrijheidsbond" wel op het standpunt van den vrijhandel staat, doch dat de landbouwafgevaardigden vrijheid heb ben in de Kamer voor het program der Boeren bonden te ijveren. Ik acht dit onaannemelijk. De berichten, die ik van de meest verschillende zijden daaromtrent ontvang, zijn echter zoo zeer met elkander in overeenstemming, dat ik meen verplicht te zijn mij te dezer zake tot u te wenden. Het moet voor uw partij uiterst ge makkelijk zijn om alle verkeerde geruchten te dezer zake den kop in te drukken door het voorbeeld te volgen" dat de vrijzinnig-democra tische partij heeft gegeven en de correspon dentie, door uw hoofdbestuur met de besturen der Boerenbonden gevoerd, openbaar te maken. «Mei 712. De veroordeeling van Petronella heeft groot opzien in de poesenwereld ver wekt. Tanta Anastasia is er geheel door van streek. Wij herinneren ons dat, ook zij eens een visch gestolen heeft, maar dat de politie haar toen niet te pakken heeft kunnen krij gen. Waar zou zij heengaan met. Bet en Bert? 713. Naar wien anders dan naar Max. die ook heelemaal in de narigheid is van de schande, zijn vriendin overkomen. „Max" zegt zé, ;,Petronella is nog jong. Moet zij weg kwijnen in een duffen kerker? Neen! Max, ook ik heb wel eens een visch gestolen. Meer dan eens zelfs. Ik ben een oude poes 714Laat ons Petronella bevri.iden. dan ga ik in haar plaats. Maar zorg zoolang voor Bet en Bert. Ja. kinderen, Mama gaat een week uit logeerenWees gehoorzaam tegen oom Max en nicht Petronella! Vaarwel en tot weerziens!" En de edele tante valt fjauw van aandoening. Ingediende amendementen. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer heeft op het wetsontwerp Verleening van bevoegdheden tot het nemen van bijzon dere maatregelen in het belang van den land bouw het volgende amendement voorgesteld: Ingevoegd wordt een nieuw artikel Artikel 34 a. 1. Na het doen van een aan wijzing van een voortbrengsel als „Crisispro duct" als bedóeld in artikel 1 sub 5 en na het vasstellen eener bepaling als bedoeld in artikel 9. zal in elk voorkomend geval aan de Stat en- Generaal onverwijld een voorstel van wet ter goedkeuring daarvan worden gedaan. 2. Indien het voorstel wordt ingetrokken of indien een van de beide Kamers der Staten. Generaal tot niet aanneming van het voorstel besluit, wordt onderscheidenlijk de aanwijzing en de bepaling dadelijk ingetrokken. Op hetzelfde wetsontwerp heeft de heer Snoeck Henkemans c.s. een amendement voor gesteld om artikel 39 aldus te lezen: Deze wet vervalt den eersten Januari 1934. Het doel is om voor de Kamer de mogelijk heid te verkrijgen, bij de behandeling van een nieuw ontwerp in den loop van het kalender jaar meer rustig de gansche materie te over wegen. MEVROUW F. DOMELA NIEUWENHUIS. f In den ouderdom van 69 jaar is te Hilversum overleden mevr. E. J. DoYnela Nieuwenbuis— Godthelp, weduwe van den voorganger der anarchisten F. Domela Nieuwenhuis. AOLKSHULDE AAN WILLEM DEN ZWIJGER. nationale hulde aan Willem den Zwijger 'Lans zoo goed als geheel geregeld en wel ooial door de voortvarendheid betoond, door erheid en de burgerij van Delft, "e burgemeester mr. G. v. Baren, heeft de nen e Markt en verschillende andere terrei- aan de commissie afgestaan, en bovendien door hem in de binnenstad van Delft op 17 PUI tusschen 10 en 20 uur alle rijverkeer wor- e« verboden. De politie zal zorg dragen voor ae afzetting van alle gereserveerde terreinen en voor de"omleiding van het verkeer. De ge meente Delft heeft, bovendien ter orienteering van de deelnemers 30.000 plattegronden van elft laten drukken. -°e gedenksteen in een zijkapel van de Nieuwe Kerk za] 0p 17 April kunnen worden ont huld, dank zij de vlotte medewerking van den Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Rtr. J. Terpstra. de rijksmonumentenzorgcom missie de kerkvoogden van de Nieuwe Kerk P~„Peht en de gemeente Delft. De leiding van den bouw van het monument u in handen van den architect Herman van «er Kloot. Mevburg. Dank zij de medewerking van de kerkvoogden van de Nieuwe Kerk Zullen de ingangen worden verwijd zoodat het «éfilé langs den gedenksteen en langs het graf in enkele uren kan geschieden. AMBTENARENWET. Door den heer F. Vos zijn aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is het 's ministers opvatting, dat van schen ding vóór 1 Maart 1933 van op artikel 125 der ambtenarenwet berustend ambtenarenrecht zonder nadere voorziening geen beroep moge lijk is en zoo ja, welke is dan 's Ministers op vatting omtrent de practische waarde van dit. recht in geval van schending en acht de Mi nister het niet normaal, redelijk en billijk en in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever, dat al het aan de Ambtenarenwet ontleende recht van den aanvang af handhaaf baar zij? Oordeelt de minister, dat de Kamers, steeds het beroepsrecht als het meest urgente voor opstellend, hebben kunnen voorzien, dat dit eerst ruim anderhalf jaar na het materieele recht zou werken en niet door terugwerking daarbij zou aansluiten? Acht de minister billijk, dat 's Ministers wensch om af te wachten in welken omvang door lagere organen administratieve instanties worden ingesteld, gaat ten koste van inmiddels van elke sanctie en elk beroep verstoken amb tenaren van hoogere organen? Acht de minister het in overeenstemming met hetVsedert de ambtenarenwet onzelfstandige, modificatieve karakter der administratieve in stanties. dat zij onder de werking van die wet, gedurende zekere periode fungeeren geheel zonder eindinstantie Ts juist het gerucht, dat de minister naar aanleiding van een in het Georganiseerd Over- je„ door alle ambtenarenorganisaties unaniem pdaan verzoek om een voorziening te willen treffen, zoodanige voorziening nog overweegt, on zoo ja. is de Minister dan bereid het noodige wetgevend initiatief te nemen, opdat zoo spoedig mogelijk in de bestaande wettelijke leemte worde voorzien? Hoogeschool voor economische en sociale wetenschappen. TILBURG. 7 April. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de handelswetenschappen, de heer P. J. J- Janssen te Beek (L.). Jansen, ik heb onzen vriend, die voor de ver kiezingen van 1929 brieven in de krant heeft gepubliceerd over politiek als cultureelen factor, over Katholieke Staatspartij en over eenheid, •n briefje 1) geschreven, om hem er nog eens voor te bedanken, en om als mijn meening ten beste te geven, dat de beteekenis van die din gen vier jaar geleden nog maar uit de bron opwelde maar nu uitgevloeid is tot een bree der stroom. Ook heb ik den mr. dr., die mede aanwezig was, toen ik die oude brieven voor jullie voor las, 'n episteltje gestuurd, 2) Over eenheid en Staatspartij hoefde ik bij hem natuurlijk niet aan te komen. Ik hoéf die hij hem niet te verdedigen, en om de tweespalt en om andere partijen te gaan voorspreken, ach, daar is op 't oogenblik waarachtig niet veel reden meer voor. Ik heb onzen goeden, rijken conservatief ver teld, dat hij, niet óm zijn maatschappelijke positie maar om zijn intelléctueele en cultureele standing, om zijn verstand en om het peil zij ner beschaving de aangewezen man was om „aan politiek 1e doen". Intusschen heb ik door laten schemeren, dat evenwel niet al zijn stand- genooten zulke fijnzinnige en verstandige kerels zijn, en dat sommigen van hen 'n mentaliteit hebben, zoo log en verwaten en aangedikt met allerhande tweede rangs-standpunten. dat de ware geest, het wezen der dingen er dóór ver stikt is. En nou wou ik Jou de beurt geven. En Jansen, nou moet je 'ns goed opletten en langzaam lezen. Omdat er nou boven dezen brief staat: te bezorgen voor 26 April, moet je niet denken, dat je op eiken regel zult. vinden: kiest lijst 25. stemt, op lijst 25, en als je stemt op lijst' 25 en als je lijst 25 kiest. dan.hiep, hièp hoerahnee Jansen de litanie van leu zen. propaganda-slagzinnen, program-verdedi gingen, geestdriftige uitroepen is wel lang ge noeg; nuttig en noodig, natuurlijk, dat geef ik je grif toe, maar tusschen al dat vertoon van vlaggen en wimpels, is 't toch ook wel nuttig, dunkt me, én noodig, om een oogenblik te hoornen over datgene, wat ons stuwt-en waar heen we gestuwd worden. We moeten den grond, waarop we paradee ren. omgewoeld houden: we moeten nu een maal niet op asfalt willen loopen: dan gaat het ons te glad af. Ën dan kan het best gebeuren, dat er over politiek niet zoo veel gezegd wordt, als je wel verwacht hadt. Jansen, je bent een ijverig huisvader, en een bekwaam arbeider van de oliefabriek, 'n am bitieus en verstandig en actief en heetgebakerd man 'n tip-top kerel, en.... dat heb ik allang in de gaten gekregen, je „stormt" Dit. zoo zijnde, nietwaar, heeft het ook bij Jou geen zin. om de Katholieke Staatspartij af te kammen. Je hanteert, zelf den roskam en omdat je niet van plan schijnt te wezen, om je te verhuren in een anderen stal (dit woord gebruik ik alleen maar om het beeld door te voeren) omdat je den ouden stalmeester dus niet schijnt te willen verlaten, heeft het ook geen zin om met Jou over de eenheid te gaan redetwisten. Derhalve moeten ook wij het hebben over het, door Jou en door jullie eveneens veel te veel vergeten en veronachtzaamde feit, dat de politiek maar een onderdeel is van onze alge- in eene Nederlandsche beschaving. Om bij Jou, Jansen, met de deur in huls te vallen, zou ik Je met de gewone overdriving en bondigheid wiUen toeroepen: ^an. worjoo- ARBEIDSTIJD IN BROODBAKKERIJEN De minister van Econ. Zaken en Arbeid heeft goedgevonden ten aanzien van broodbakke rijen in alle gemeenten des Rijks onder bepaal de voorwaarden te vergunnen: Door hoofden of bestuurders en door bak kersgezellen mag, in afwijking van hét bepaal de in artikel 35, tweede lid, der Arbeidswet 1919, met den bakkersarbeid begonnen worden: op Zaterdag 15 April en op Zaterdag 3 Juni, telkens te 12 uur des nachts, met dien" verstan de, dat voorzoover betreft broodbakkerijen, voor welke eene vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet. 1919, is verleend reeds op Vrijdag 14 April 1933, resp. op Vrijdag 2 Juni 1933, telkens om 10 uur des namiddags met arbeid, bestaande in het, gereed maken van deeg en ovens, mag worden aanga- vangen. Op Dinsdag 18 April en Dinsdag B Juni en op Woensdag 24 Mei, telkens om 4 uur des voor middags. of, indien ingevolge het bepaalde in artikel 35, tweede lid, onder e of f, der Arbeids wet 1919, te 5 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mag worden aangevangen, om 3 uur des voormiddags. Bovendien mag, voor zoover betreft broodbakkerijen, voor welke eene vergunning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid. der Arbeidswet 1919, is verleend op die i kerkelijke en maat dagen gedurende twee uren vóór het tijdstip, we1 z^k|°J hten vervult en 'die bovendien waarop alsdan de bakkersarbeid mag aanvan- ^PPeM P met de „politiek" inlaat, gen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van ch g^Seten te werpen: „man, 't is nog maar deeg en ovens, worden verricht. °°r °e waarjn en waardoor toon je nu eigen Op Dinsdag 18 April, Vrijdag 26 Mei en Dins- zoo, uitgegroeid, mooi mensch te EARL DERR BIGGERS Dit Pasadena in Californië wordt gemeld, «ut de Amerikaansche schrijver Earl Derr Big- gers op 48-jarigen leeftijd aan de gevolgen van «e beroerte, die hem .tien dagen geleden trof, is overleden. Earl Derr Biggers heeft o.a. vele spannende «etective-verhalen geschreven, die in vele telen zijn vertaald. Een zijner bekendste ro mans, die ook als tooneelstuk is bewerkt, dat herhaaldelijk werd opgevoerd, is „The Seven £«5-3 Cl Baldpate", Het „Volk" meldt, dat aan den adjudant- schrijver J. Labruyère, den opperschipper J. Lub en den majoor-schrijver P. H. Verbeek te gen 1 Mei eervol ontslag is aangezegd wegens langdurigen dienst. Zij krijgen daardoon recht op pensioen. Zij hebben deel uitgemaakt, van het hoofd bestuur van den Bond van Marine Onderoffi cieren doch voldeden na de jongste gebeurte nissen op de vloot aan den op hen uitgeoefenden drang om als hoofdbestuurslid af te treden INVOERRECHT OF GECONDENSEERDE MELK IN BRITSCH-INDI De directie van den landbouw deelt mede, dat blijkens van den consul-generaal te Singa pore ontvangen telegrafisch bericht het invoer recht op gecondenseerde, gedroogde of gecon serveerde melk verhoogd is tot 5 dollar per 100 1b. Het preferentieels tarief voor de deelen van het Britsche Rijk zal voortaan 1 dollar per hon derd lb. bedragen. neelspeler: wor' géén politicus, wor speler Dat klinkt misschien erg gek, maar lees, en nogmaals: lees met 'n beetje aandacht en overgave, want zoo heel makkelijk is t voor mij ook niet om Je uit te leggen, waar het m bij Jullie aan schort. Met de opvoeding van het strijdende deel on zer Katholieke gemeenschap zitten we nu een maal met 'n groote moeilijkheid. Voor wie zijn godsdienstige, kerkelijke en maatschappelijke plichten niet vervult, is het makkelijk Pj"aten en preeken. Maar 't is moeilijk om iemand, die - -■ 4.: iröriroiiikp pn maat- dag 6 Juni, om 12 uur des nachts, doch alleen voor het stoken van ovens door één persoon. Op Woensdag 24 Mei mag door bakkersgezellen ten hoogste 10 uren arbeid worden verricht. GERUCHTEN OVER REMARQUE- In tegenspraak met. geruchten als zou Erich Maria Remarque in Duitschland thans-overlast ondervinden, wordt uit Berlijn gemeld, dat de schrijver van „lm Westen nichts neues" zich veilig en wel op zijn landgoed in Lugano be vindt. wezen?" Te®en het overgroote deel van ons Katholieke volk behoort het nochtans te worden gezegd. Jansen, je bent katholiek en je leeft er prach tig naar, ln de Kerk en in je huis; je bent *n man en weet, wat het leven je te leeren had, en je hebt je fijne illusies van je jongens en je meisjes; je hebt je verstand en je oogen en je ooren, waarmee je kennis neemt van de pro blemen van dezen gruwbaren en grootschen tijd. Je ervaart, dat honderdduizenden van je kameraden geen werk hebben; je ervaart, dat duistere krachten het vuur in de ovens van je fabriek stoken en de loonzakjes van je wéek- geld regelen; je en-aart, dat liefde en haat elkander overschreeuwen. Maar, waar zoek je hoofdzakelijk de oplossing voor al die ingewik kelde levensen-aringen Waar zoek je je eigen schuilplaats Waar tracht je je eigen kleine, maar menschelijke verantwoordelijkheid voor den gang der menschheid uit te leven In de Kerk, in je gezin of inde politiek Wees in 's hemels naam nu niet voorbarig met je antwoord; wor' niet driftig en bulder niet: natuurlijk in Kerk en gezin op de eerste plaats. Als 't werkelijk waar is. dat je je eigen krach tige persoonlijkheid van man. vader, Katholiek en arbeider verinnigt, groeien en bloeien laat in de Kerk en in het gezin, wanneer het. wer kelijk waar is. dat je in je eigen kleine huis je cel voor 'n betere maatschappij opbouwt, wanneer je waarlijk plichten en rechten van ouders en kinderen afmeet naar taak en ont spanning. wanneer dat alles bezield weergevon den kan worden bij je thuis, waar vinden we dan de zichtbare eti hoorbare verschijnselen, waar is je eigen lied, kerkelijk- en volkslied, welke fijne, eigen tradities van je moedig wèrk- mansgeslacht. draag je rond. welke vormen heeft je eigen ontspanning aangenomen? Daar moet. je nu niet om lachen, Jansen. Schimp nou niet: meneer wil ons naar de cómedie hebben. Waarom niet, als je ook naar de film gaat? Meneer wil ons versjes laten lezen? Waarom niet, ais je kleuters al alle stomme, vunze schlagers kennen, wat je aan vaardt als een snoezige bijdehanderigheid Waarom kent je vrouw niet eens een mooi, oud wiegelied meer? Meneer, wil ons naar 'n museum hebben? Waarom niet, als je je ver gaapt aan prentjes en plaatjes van alle slag. Jansen, jullie vooral moeten er van over tuigd raken, dat we met de politiek er v,-el zijn. Doe je plicht als patriot, op den 26sten April; maar jujlie vooral moet de overtuiging krijgen, dat er wonderen te bewerken zijn in de maatschappij, waarin jezelf groot, mondig en erkend wil, en moet, en zult wezen, wan neer je zorgt voor eigen zichtbare levensvor men van je innerlijk leven en streven. Waarachtig ik meen het: ejgen spel, eigen lied en eigen dans zullen meer bereiken dan politieke agitatie. Je moet de samenleving met de kracht van binhen uit overdonderen, en niet met, het machtig geluid van je stem en het beuken van je arm. Vertik het om de deunen en de trippelpassen van 'n aftandsche beschaving na te apen; zorg voor je eigen lied, en je eigen spel. zoolang je nog behoefte hebt aan een deun tusschen je lippen, zoolang je den kriebel nog in je beenen voelt, en je den menschelijken drang nog hebt, om je in de huid van een ander mensch te steken. Ik zweer je. dat is alles van belang voor de jaren die na den aanstaanden 26sten April ko men. Je moet zelf het accent van de politiek verleggen op dat andere, tot voordeel van je zelf. van je stand en van het volk. Je moet je geloof levend toonen in deze dingen; en als je dat niet doet, dan toonen we minder te we zen, dan zij die voor een ideologie, een ketterij, een waanleer wel de vormen der bezieling vinden. De stelling, dat onze algeheele beschaving geen gelijken tred heeft gehouden met onze politieke emancipatie, is sl voor een deel door de kunstenaars omver gestooten. Groote licha men gaan hun waardeering geven en toonen inzicht te krijgen in de waarde van een eigen cultuur op alle gebied. Maar noodig zijn de waardeering en de aan vaarding van ieder individueel; vooral Jij en de jouwen moeten bewust gaan bouwen aan 'n eigen beschavingsleven. Vergeet daarvoor maar 'n poosje de politiek. Ik voorspel Je. dan wordt je macht gelijk waardig aan je kracht: en dan zal ongetwijfeld de Stormer nog eens beantwoorden aan jullie aspiraties. God zegene Je, Jansen, jou en allen, die bij je hooren. Jansen, wor' tooneel-, wor' leekespeler. O Onrustig en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apotb. en Drogisten. ReeL 6984DGVS 9 Actie tot afschaffing. Het in 1932 te Groningen opgerichte comité van Actie tot afschaffing der watertollen. heeft thans mede een actie op touw gezet om de fooien in de binnenscheepvaart afgeschaft te krijgen. Het geven daarvan heeft nl. geleide lijk een grooten omvang aangenomen. Bijna bij iedere sluis, 't zij die aan het rijk. een provincie, een gemeente of ander beheerder be hoort, wordt n.l. van den schipper een fooitje voor het bedienend personeel verwacht. Bij sommige spoor- en gewone bruggen is dit kwaad mede ingeburgerd, ook zelfs op enkele havenkantoren. Pér jaar wordt dit voor den schipper een heel bedrag voor beurtvaartondèr- nemingen loopt het in de honderden guldens. Omdat het voor den eenling moeilijk gaai, heeft genoemd comité voorgesteld, dit gezamen lijk dp één datum en wel L Mei a.s. te dóen. Vele ondernemingen en corporaties hebben reeds hun volle medewerking toegezegd. Aan de regeering en aan Ged. Staten van enkele pro vincies is verzocht voor hun ambtenaren het aannemen van fooien streng te verbieden én dezen de verplichting op te leggen bij *t meren van schepen in de sluizen behulpzaam te zijn. BEVEILIGING MENSCHENLEVENS OP ZEE. Blijkens mededeling van de Britsche re geering is China met ingang van 14 Mei 1933 toegetreden tot het op 1 Mei 1929 te Londen ge sloten internationaal verdrag voor de beveili ging van menschenlevêns op zee. K. r. K. VOOR DE BENEDEN-MAAS. In de vacature K. G. Brugger, is bij enkele candidaatstelling tot lid der Kamer van Koop handel voor de Beneden-Maas. afdeeling Klein bedrijf, gekozen, de heer A. J. Vredebregt., te Schiedam. 1) 2) Zie Donderdag 23 Maart, A. Zie Vrijdag 31 Maart, A. DE ARBEIDERSPERS. Naar aanleiding van de publicatie in „De Fakkel" omtrent een verschil van meening. dat. tusschen de directie der Arbeiderspers eener zijds, het bestuur der S.D.A.P. anderzijds, zoude bestaan met betrekking tot een door den di recteur overgelegd rapport over den huldigen bedrijfstoestand der Arbeiderspers, bevat „Het Volk" een verklaring van het partijbestuur, den raad van commissarissen en de directie, waarin wordt meegedeèid, dat er in het geheel geen meeningsverschil bestgat tusschen het bestuur der S:D.A P. en de directie der N.V. Arbeiders pers ten opzichte van het bedrijfsbeheer en van de uitkomsten van het bedrijf. Er is in den Raad van Commissarissen der N.V. Arbeiderspers onlangs een bespreking ge voerd naar aanleiding van opmerkingen van den accountant der S.D.A.P. ten opzichte van de reeds in Mei '32 door commissarissen en door aandeelhouders vastgestelde en goedge keurde balans van het bedrijf over het jaar 1931. Bij deze bespreking werd eenig misverstand, dat bleek te bestaan, volledig opgehelderd. Ook te Oranienburg is een concentratie-kamp van politieke, gevangenen ingericht. Een, die in de vrijheid mag terugkeeren. DE BOND VAN VARKENSHOUDERS EN DE KAMERVERKIEZINGEN Naar aanleiding van de in de pers versche nen mededeeling, dat de heer S. Wolswinkel uit Woudenberg door den bond van varkenshou ders in Nederland candidaat gesteld zou zijn voor de a.s. Tweede Kamerverkiezing, wen'scht genoemde bond mede te deelen, dat bedoeld bericht niet van hem afkomstig is. De bond staat op strikt neutraal standpunt en kan dus onmogelijk eenige politieke partij voordragen. ARBEIDSTIJD IN BROODBAKKERIJEN ONDER RABBINAAL TOEZICHT- De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft goedgevonden onder bepaalde voor waarden, te vergunnen, dat in broodbakkerijen, die onder rabbinaal toezicht staan, in alle ge meenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, in afwijking van het bepaalde in artikel 36, derde lid, der Arbeids wet 1919, op Maandag 10 April, op Woensdag 19 April en op Dinsdag 30 Mei, telkens te mid dernacht met den bakkersarbeid wordt, begon nen, met dien verstande,' dat voor zooveel betreft broodbakkerijen, voor welke een ver gunning. als bedoeld in artikel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend reeds op Zondag 9 April, respectievelijk Dinsdag 18 April en Maandag 29 Mei 1933, om 10 uur des na- midags met arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, mag worden aange vangen; op Vrijdag 2 Juni tusscheD midder nacht en 4 uur "des voormiddags bakkersarbeid wordt verricht, met dien verstande, dat in broodbakkerijen, voor welke niét een vergun ning, als bedoeld in artikel 37, eerste lid. der Arbeidswet 1919, is verleend, tusschen midder nacht en 2 uur des voormiddags slechts arbeid mag worden verricht, bestaande in het stoken van ovens door één persoon. TEGEN VERKOOP VAN APIOL. Op de vragen van mevrouw van ïtallie-van Embden betreffende het nemen van maatrege len. krachtens welke de verkoop van apio hier te lande onmogelijk wordt, gemaakt, heef minister Ruijs de Beerenbrouck geantwoord: Het. is den ondergeteekende bekend, dat vergiftigingen, gevolg van het gebruik van apiol nog steeds voorkomen. Maatregelen ter beperking van de gevaren, aan den verkoop van dit middel verbonden, zijn in overweging". ZWITSER SCHE REIZEN NAAR NEDERLAND. Voor de eerste maal zullen de Zwitsersche Bondsspoorwegen een volledige reis naar bet buitenland, tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt en met inbegrip van logies en dag- verdeeling organiseeren. De heer OuÜy. du voor de voorbereiding ervan te Amsterdam vertoeft, deelde mede dat hij hoopte voldoen de deelnemers in Zwitserland te vinden die zich voor een bezoek aan Nederland zouden teresseeren, om er een extra-trem voor te laten ^On^O April vertrekken de deelnemers uit Zwitserland. Zij zullen de stad Utrecht bezoe ken en een autotocht door de mooiste streken van Utrecht en Gelderland maken. Vervolgens gaat de réis naar Amsterdam, waar men twee dagen blijft om de bezienswaardigheden en de omgeving te bekijken. Langs de dan_bJ^"s®"de bollenvelden gaat het naar Den Haag en „ih rungen Tenslotte wordt Rotterdam bezocht met een uitvoerige bezichtiging van «e havens, waarna het gezelschap op b Mei naar Zwitser land terugkeert. De „Kwartel" (uitreis) is uit Rome ver trokken en te Athene geland. De „Rijstvogel" (thuisreis) vertrok Mersamaruth en kwam te Rome aan. uit STAKING IN DE WERKVERSCHAFFING Gistermorgen is in de gemeentelijke werk verschaffing te Kaatsheuvel een wilde staking uitgebroken, toen tewerkgestelden ongenoegen kregen met den opzichter van de Ned. Heide Maatschappij. Deze handhaafde zijn besluit omtrent de werkverdeeling, waarna 54 arbei ders het werk staakten en den werkwilligen beletten het werk voort te zetten. Men verzoekt ons mee te deelen. dat niet op 23 April de generale repetitie van het Graslspel „St. Lydwina plaats heeft, maar de eerste uitvoering, welke aanvangt ets 444 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3