MADAME MERE. ;s PALM-ZONDAG VOORBEREIDING. ALLERLEI PAASCH- GEBRUIKEN. ZATERDAG 8 APRIL' 1933 KUNT U MIJ OOK ZEGGEN. v. MENU'S VOOR APRIL. GEVULDE EIEREN. VOOR DEN MIDDAG. GARNALEN MET ROOMSAUS EN KROPSLA. RHABARBERPUDDING. DUS TOCH WEER EXOTISCH LEER! ONZE TAFEL VERSIERING OP PASCHEN. EEN STERKE VROUW EN EEN GROOTE MOEDER. ■■ff WIST U DAT Een typisch Engelsch silhouetje voor de lentgk Hosanna! den Zoon van David! Gezegend die komt in den naam des Hee- ren! Hoe gaarne zien onze geestesoogen, naar die warme Oostersche tafreelen den in vonkelende kleuren uitgedosten stoet die den Zaligmaker bij Zijn intrede te Jeruzalem tegemoet snelde. „En zij rukten hun veelkleurige mantels af en zij sneden de palmtakken van de boomen en wuifden en juichten en spreidden ze op den weg, als koninklijke hulde en eerbetoon." Hoe heerlijk, hoe spontaan gaf zich het joodsche volk, een volk dat immers alles, naar buiten moest uitleven, z'n leed, z'n vreugde, z'n glorie of haat. „Palm-Zondag", en al zijn wij uiterlijk ver strakt en onbewogen, wij, die geleerd hebben ons te beheerschenbinnen ons kan het evengoed, zieden en branden, kan een heilig enthousiasme oplaaien; maar de wereld, vaak cynisch en koud, stoot ons terug en onze spon taneïteit is geknecht onze individualiteit ver stikt, in spot en hoon. Maar Palm-Zondag! het roept zooveel in ons wakker en het harte wordt ons warm en de sfeer, de mystieke en warm sfeer van het Oos ten, grijpt ons en wij zien den Koning! den Vorst der hemelen en der aarde. Hij nadert, koninklijk van houding, ondanks het teeder. liefdevol gelaat dat biddend lacht, en zceg'nend neigt. Maar weemoed omfloerst Zijn blik! Arm volk, dat nu verafgoodt en straks slechts haat en woede zal koesteren. Het Hosanna zal overslaan in een dierlijken kreet om bloed en leven Volksgunst! wat is 't! een meteoor, die fon kelt en verblindt; uiteenspat in vernieling en doodt. Zullen zij er aan denken in deze dagen, zij die eens geroepen waren ter uitverkiezing, en die na het verwerpen van hun Koning, tot eeuwige schande en dolen gedoemd, toch meenden rust gevonden te hebben. Maar niet aldus, geen ruste voor Ahasverus, tenzij hij ze zoeke, daar waar zij alleen te vinden is, in den schoot der Moeder die hij verried en verliet, de eenig ware Moederkerk. Het ééns, uitverkoren volk, met zijn vele schoone en goede hoedanigheden, z'n bewon derenswaardige ouder- en kinderliefde, z'n kunstzin en gevoel, z'n handelsgeest! Hebben ze dezen laatsten misbruikt dat smaal en haat hen zoekt te treffen. Arm oud volk, maar keer dan terug naar 't Jeruzalem van uw oorsprong naar uw Koning! Koning Christus! Palm-Zondag! Eens glansden de palmen in 't gouden licht; eens dekten zij als grootste hulde den weg voor 's Heeren intocht; om la ter als roede en geesels te dienen, te wonden, te dooden. Laten toch vooral wij, vrouwen, den vrede, de liefde, de barmhartigheid ommedragen. Haat noch verwerpt de Israëliete, omdat zij 't is. Dank in deemoed uw Schepper, die u een roomschen vader en moeder gaf Helpen wij mede om het leed, dat velen on zer zusters treft, te verzachten; streven wij er naar, dat in ons land, de eensgezindheid en goede verstandhouding bestendig zij. Niet alleen de palmen geheven in de glorie van den Paaschmorgen; maar laten wij hoog dragen, den olijftak van vrede en liefde. Laten wij deze heffen, wuiven in blijde begeestering; om dan in deemoed hem te sprei den voor de voeten van Hem, die al liefde, al vergeven, al mededoogen is HELLENEN. ïl t -iu*da Waar mogen wij dezer dagen wel eens aan denken? Vrouwen des huizes, moeders! is het reeds tot u doorgedrongen, dat wij vandaag over 8 dagen al Paschen vieren. Denken wij er wel aan, dat het hoog tijd is om maatregelen te nemen, ten einde een echt gezellig, genoeglijk, hartelijk Paaschfeest te vieren? Laten wij reeds nu, vandaag hebben wij zeker den tijd tot overdenking; dus reeds nu ons bescheiden Paaschprogramma opstellen; opschrijven, hoe en wat er noodig is, noteeren om de benoodigde reeds bestaande of niet aan wezig zijnde paaschtafel versieringen in orde te maken, de verf en kleurpakjes voor de eieren enz. Immers willen wij huisvrouwen ook iets van de stille en mooie wijding der goede week mee maken, dan worden wij meestal door zoovele beslommeringen afgeleid, en dikwijls zijn Goe den Vrijdag en de Zaterdag, jacht en drukke dagen, die al het mooie intieme voor ons ver storen. Daar is de vacantie der kleinen, daar komen grooteren van pensionaat of elders thuis, lo geetjes; wat blijft er voor de huisvrouw over als zorgen, zorgen en nog eens zorgen. Maar ook dat is bidden, mits wij 's ochtends een goede meening maken. Doch het is voor het ge zin niet leuk, als moeder zoo geabsorbeerd is door de zorgen voor het materieele, dat voor prettige conversatie, een gezamenlijk wandelen, kerkgaan geen kans bestaat. Laten wij verstandig zijn. Maandag, Dinsdag, Woensdag, eens extra aangepakt en dan die heilige dagen van Donderdag, Vrijdag en. Za terdag eens op z'n Ouderwetsch als halve Zon dagen beschouwd. Geen scchoonmaak rumoer, geen vliegen en draven, halsoverkopsche boodschappen en be stellingen, maar rust en gezelligheid, die het eigen knusse home ons biedt. Vergeten wij vooral niet tijdig de eitjes te kleuren; geef de kinderen wat kaarten om een voudige paaschversieringen op aan te brengen, laat ze knutselen; ze hebben allen wel iets op school geleerd en laat het ons Paaschontbijt, lunch of middagmaal sieren. Bloemen zijn goedkoop; laat de vroolijke klokjes der narcissen luiden en het zal a.s. Zaterdag reeds Paschen echt Paschen zijn in hoofd, in hart en huis. HUISMOEDER. prachtig versierde hammen met goud, zilver en bloemen getooid prijken in de etalages, zelfs buiten aan de gevels. In sommige Duitsche steden, worden bij de bakkers platte koeken gebakken, die een meter in het vierkant beslaan, en op burrie's worden thuis gebracht. In den Speesart zetten de jonge meisjes des avonds voor Paschen, bakjes en kommen met water buiten. De Paaschdauw, die zich 's morgens met dit water vermengt, maakt het tot een echt schoon heidsmiddel. In ons land zijn de Palmboomen of Palm- paschen weer, na jaren lan ginonbruik te zijn geraakt, in eere hersteld. In Amsterdam is zelfs een vereeniging voor de jeugd, welke wedstrij den en optochten organiseert. In deze boomen bestaat groote variëteit; de prijzen bedragen van 50 cent per kale boom tot 2,50 en hcoger. Bovenin troont een haantje van brooddeeg; goudgeel gebakken of met veertjes versierd. D'i haantje moet aan den haan van Petrus doen denken. In Brabant bakt men ringen en krullen van koek, ulevel, pepermunt, sucre d'age; choco lade enz. Dan trekt, de jeugd bij familie en ge- buren rondom goedgezinden hechten iets aan den boom; lekkers of fruit zelfs knakworstjes. Feitelijk zijn de huidige PalmpasChen een ontaarde symboliek van de palmtakken ge spreid op den weg naar Jerusalem. Maar 't kind in z'n eenvoud en blijdschap met 't moois beseft dit niet. H kippensoep gebraden ham, raapsteeltjes, aardappelen vruchtensalade. londond errysoep, gebraden kip, gemengde compote, pom- [mes frites, blanc manger. gevulde eieren, gekookte zalm, t peterseliesaus, malta- [aardappelen, flensjes, aardappelsoep, gebakken bokking, roode kool, aardappe ls len, bruine boter, rhabarbermoes. ossenstaartsoep, gevulde kalfsborst, jonge worteltjes, mal- [ta-aardappelen, citroenvla. kalfsgehakt, spinazie, aardappelen, wentelteefjes. aardappelpurée, garnalen met roomsaus ten kropsla, broodomelet. brusselsch lof met hard gekookte eieren, [botersaus, aardappelen, rijstrand met gestoofde pruimen, schildpadsoep, gekookte ossentong met eiersaus, spercie- [boonen, aardappelen, koffievla. vermicellisoep van 't kooknat van de tong, ragout van resten ossentong, aardappel- [croquetten, kropsla, rhabarberpudding. garnalen in schelpen, gekookte tarbot, eiersaus, aardappelen, [worteltjes, vermicellischoteltje. macaronischoteltje met ham en kaas, kalfsoesters, doperwten uit blik, aard- [appelen, fruit. Er bestaan verschillende manieren om eieren te vullen waardoor men aardige schotels krijgt, die geschikt zijn voor de koffietafel of als voor gerecht bij het middagmaal. Eieren met kerry. Kook zooveel eieren hard als men denkt noo dig te hebben, pel ze, snijd ze middendoor en haal het geel eruit, snijd van iedere helft van onderen een heel klein stukje af zoodat ze goed kunnen staan. Vermeng het geel met boter, kerry peper en zout en vul de eieren met dit mengsel. Zet de eieren op een schaal, doe er een rand sla omheen en bedek ze met mayon naise. Eieren met namaak kaviaar. 10. 11. 12. De middagjaponnen geven ons nu allerlei variaties te zienalle stoffen kunnen daarvoor gebruikt worden, van het eenvoudige wol tot het satin ciré en de gedessineerde zijde-soorten toe. Verder kunnen wij vaststellen, dat men thans aan strepen, geruite galons en kleine motiefjes de voorkeur zal geven. Op het oogenblik ziet men natuurlijk nog veel effen stoffen maar die kan men door een bescheiden maar leuke garneering wat opvroo- lijken, vooral door een Schotsche das, zooals bij de middelste figuur van onze afbeelding. Deze aardige japon is van grove wollen étamine gemaakt. De kleur is roodachtig beige, terwijl een en ander gecompleteerd wordt door een dunne wollen stof, waarvan het fond eveneens beige is doch die verder rood en bruin is geruit. Het lijfje is nog met een paar ajour- strepen gegarneerd. Dit model toont ons ook nog al origineele mouwendeze zijn lang maar op den onder-arm zijn zij uitgesneden en daar als het ware met strikken vastgemaakt. Wat. de mouwen in het algemeen betreft, alle lengten zijn toegestaan, hoewel men ze bij voorkeur den elleboog laat passeeren. De eerste dame op onze plaat draagt een eenvoudige japon van zwarte, glanzende zijden marocain. Aan den ronden hals vindt men lichtgroene crêpe de chine in den vorm van twee banden, welke met een smal ajourtje aan elkaar en aan de japon gehecht zijn. De mou wen, die vol plooien zitten, loopen bij den elleboog in een groen gevoerde volant uit. Het gebruik van gedessineerde weefsels geeft aan een japon natuurlijk een meer zomersch cachet. De laatste figuur is hiervan een voor beeld. Dit is een charmant geheel in crêpe marocain imprimé, de tint is sable op marine, terwijl het lijfje gegarneerd wordt door een soort van slappen revers, welke sable gevoerd is. Merken we nog op, hoe aardig de strepen van het dessin in de snitfiguren van de japon verwerkt zijn. Neem op 2 hardgekookte dooiers, 1 haring wat zeer fijn gehakt ui, mosterd, peper en azijn, wrijf alles goed door elkaar en fijn en vul met dit mengsel de eieren. Zet de eieren op een schotel en leg er stukjes citroen bij. Eieren met spinazie. Wrijf de resten van spinazie door een zeef zeer fijn en vermeng dat met de harde eier dooiers en vul met dit mengsel de eieren. Zet de eieren op een schotel en leg er gebakken stukjes brood bij. 250 gram garnalen, 1% dL. slagroom, 2 lepels kruidenazijn, een paar theelepels zeer fijn gehakte kruiden (sjalotjes, dragon pimpernel en pieterselie), 2 kroppen sla, zout en peper naar smaak, Wasch de garnalen in water met wat zout en laat ze goed uitlekken. Klop de room tot ze dik begint te worden, vermeng ze met de kruiden en roer er dan de garnalen door. Doe de garna len op een schotel en schik er de slablaadjes omheen. Vz K.G. rhabarber (schoongemaakt), 2 dL. water, 200 gram suiker, 10 blaadjes gelatine (een paar roode), Laat de rhabarber met het water vlug gaar koken. Wrijf de stukjes fijn, doe er de suiker en de in water geweekte en daarna uitgedruk te gelatine bij. Laat de massa onder af en toe roeren bekoelen, tot ze stijf begint te worden en vul een dan één met water omgespoelde vorm mede. Geef bij den pudding vanillesaus of geslagen room. Men had de exotische leersoorten de laatste jaren zóó dikwijls gezien, dat men er zoo langzamerhand genoeg van had gekregen. Mis schien lag dit ook wel hieraan, dat de exotisch- leeren schoenen, die wij eenmaal droegen, veelal wat te „fantastisch" en te „onzakelijk" waren. Het exotische leer komt nu weer voor den dag, maar nu in heel eenvoudige modellen, die niettemin zeer smaakvol en origineel zijn. De schoen, welke men op het plaatje ziet, is een combinatie van donker, eenkleurig leer (waarvan de tint met die der kleeding over eenkomt) en geschakeerd exotisch leer, terwijl een nikkelen gesp een geschikten overgang vormt. Eau de quinine; Eau de vegetal; Vinaigre. De juiste samenstelling dezer drie is natuur lijk fabrieksgeheim. U kunt wel iets fabriceeren wat er op lijkt en daartoe alle benoodigdheden en parfum bij den drogist bekomen. Wees voorzichtig bij het klaarmaken. Glimmende plekken. Men maakt een mengsel van 1 deel ammonia op 8 deelen water en sponst hiermede de stof af. Of wel een mengsel van 1 d.L. water 20 gram zout en 10 gram ammonia. Met een lapje wrijft men de plekken weg. Blanke platen. lederen dag na het koken moet de blanke plaat met zeepsop worden afgedaan, daarna met wat slaolie opgewreven. Het blauw branden is natuurlijk het gevolg van groote verhitting, op den duur zal dit niet beter worden. Probeer het eens met citroensap en amarilpapier, en dan napoetsen. met een druppel slaolie of witte wrijfwas. De zwart gemoulleerde platen zijn daarom zoo practisch, dat ze met wat zeepsop en 'n wei- nigje olie, was of vaseline mooi blijven. Als het blauw U te veel ergert, is zwart ma ken de boodschap. Cactussen. De beschreven cactussen hebben óf te veel vocht of een andere ziekte. Vraag het eens aan een tuinman of bloemist, men kan den aard der ziekte, ongezien niet juist bepalen. Vale shantung. Deze blauwe shantung is zeer goed over te verven (maar ze zal wel iets donkerder worden) mits U een prima soort gebruikt en de juiste aanwijzingen daarop vermeld volgt. Het ge vraagde patroon zal binnen eenigen tijd ge plaatst worden, er ligt nog zooveel te wach ten, dat U wel even geduld wilt hebben. Opvoedkundige werken. De door deze lezeres bedoelde werken zijn het Tijdschrift voor Ouders en Opvoeders „Huwelijk en Huisgezin" en binnenkort waar schijnlijk nog een nieuw. Ook in de Katholieke Vrouw kunt U van alles wat opvoeding en ook voeding uwer kin deren betreft geregeld vinden. Deze bladen zijn alle bij den R..-K. boekhandel te bestellen. Gummi jassen. Regenjassen mag men nooit met bijtende stoffen behandelen. Men moet deze jassen uitleggen en afsponzen met gedistilleerd water; verdwijnen de vlek ken niet, dan informeeren of er met chemisch reinigen iets te bereiken is. Het moet prima gummi zijn, om een jas te wasschen en dan nog in koude vloeistof, daar bij warmte de gummi smelt. Bont beivaren. Een bontjasje bewaart men het beste in hangenden staat; niet liggend, dan gaan de gladheid en de glans verloren. Het beste hangt men 't jasje in een z.g. motzak, welke geprepa reerd zijn en vanaf ƒ2,50 verkrijgbaar. Ook kan men zelf een zak van linnen of cretonne makenhier en daar wat kamfer strooien en de zak hermetisch gesloten op hangen. In de zakken en achter kraag en revers wat naphtaline of kamfer inwrijven. Donzen dekens. Een donzen deken kan men gemakkelijk zelf nieuw overtrekken. Men legt de benoodigde satijn of zijde op de deken, draait deze om en steekt spelden langs de stiksels. Waar deze nu weer aan de andere zijde zichtbaar worden, rijgt men met zijde kleine steekjes. Het valt heusch erg mede en 't patroon komt ge heel op, de andere kant behandelt men op de zelfde manier. Voor weinig geld heeft men een nieuwen deken. U kunt ook een overtrek maken van ge bloemde kunstzijde met fijne Valencienne entre deux versierd, of van cretonne, precies als een sloop genaaid. In prima dekenzaken kunt U 't natuurlijk ook laten doen; doch vooraf prijs vragen. Bij dof. mahonie is effen satijn met goud galon wel het mooiste. Schimmel enroest. Het door lezeres beschreven fornuis kan zij het beste aan den smid geven; want de inwen dige organen zullen eveneens zijn aangetast en is vakkundig onderzoek noodzakelijk. De lei dingen kunnen inwendig geheel verroest zijn, hetgeen zeer gevaarlijk is en ontploffingen kan veroorzaken. Vorsicht geboten. Kinderkleeding. De brochure is toegezonden. Wat de verouderde wijnvlek betreft laat deze door eene goede inrichting verwijderen, versche vlekken kan men met wat absoluten alcohol verwijderen. Granieten gootsteenen. Op den duur slijten ze uit; en moeten ver nieuwd worden, tegenwoordig heeft men veel geëmailleerde gootsteenen. HUISMOEDER. Advocaat. 1 L. brandewijn of L. brandewijn en K In water, 1 pond suiker, 16 a 20 eieren en 1 stokje vanille. BereidingBreek de eieren in een kom en kluts ze lang met de suiker. Voeg de brande wijn al roerende toe en de vanille (in stukjes gesneden). Zet de kom in een pan kokend -wa ter en zorg dat het water kokend blijft. Laat de advocaat dan onder goed roeren tot de ge- wenschte dikte binden. Laat ze afkoelen, ver wijder de vanille en doe ze over in flesschen of karaffen. Uitjes in azijn. 1 K.G. sjalotjes, 5 gr. laurierbladen, 5 gr. foe lie. 2 Sp. pepers, 1 flesch inmaakazijn. Bereiding Maak de sjalotjes met een vruch tenmesje schoon. Bestrooi ze met zout en laat ze zoo een nacht staan om ze den volgenden dag droog uit te laten lekken. Wasch de fles schen of potten met zeep en soda uit en spoel ze om met azijn. Doe er de uitjes in en leg er de kruiden tusschen. Giet er de azijn op, zoo, dat de sjalotjes onder staan. Giet er een laagje slaolie op en sluit af met vochtig perkament- papier. Correspondentie. Aan Mevr. K. B. te O. De oorzaak van het gisten van uw kruisbessenjam is hierin gele gen, dat U te weinig suiker hebt genomen. De verhouding van vruchten en suiker in jam is 1 deel vruchten en deel suiker. En maakt U jam van die groene onrijpe kruisbessen, dan mag U de hoeveelheid eerder wat grooter ne men. Uw gegiste jam kunt U voor het gebruik weer in orde brengen door ze even op te koken met wat suiker. M. M. Alleraardigst en goedkoop is 't volgende Gebruikte eierschalen worden voorzichtig schoongewasschenafgedroogd en met verf licht rose, geel of blauw gekleurd. Men zet ze in porseleinen of verzilverde eier dopjes, vult ze met wat zand en steekt er op Paaschmorgen, lelietjes, viooltjes, kleine nar- cisjes in. Bij ieder bord zoon vaasje doet alleraardigst aan. IHUIIIIIMIllt. iiaiMiK i- ÏKBSf. aHtK. 'SS5SSUS!S* „Deze heilige vrouw is de vereering waardig van de grooten dezer wereld. PIUS VII. II (slotj In sommige plaatsen van Italië gaan groote Paaschoptochten door de stad. Op groote vrachtwagens zijn torens en kastee- len gebouwd, waarvan de lijnen en contoeren met vuurwerk bezet zijn, dat na het voleinden van den tocht wordt ontstoken. In Saksen bestaat het oude gebruik van Paaschrijden. Volgens oud gebruik rijden de boerenzoons op den Isten Paaschdag vrome liederen zingend, hun velden rond, om een goeden oogst af te smeeken, ten slotte zingen zij allen te zamen op het kerkplein een danklied. In Montenegro wordt op Paaschzondag na kerktijd een z.g. huwelijksmarkt gehouden, de meisjes staan in haar mooiste costuumpje op het marktplein te lachen en te praten, de jon gelui komen er bij en menig blonde broeder maakt van deze gelegenheid gebruik om hart en hand der uitverkorene te vragen. In het Spreewald gaan de kinderen eener familie, in groote schare alle ooms en tante's bezoeken om overal mooi gekleurde paasch- eieren te ontvangen. In Boekarest is op Paschen een grooten han del in lammetjes De straten zijn vol boeren die lammetjes te koop aanbieden. Ie Weenen ia ham de tractatie op Paschen, Als op het hoogtepunt van Napoleons glorie de koning van Rome geboren wordt, is Ma- dame-Mère de gelukkige meter van het aan beden kind. 't Is Madame-Mère, die Napoleons eenigen zoon ten doop zal houden, omringd van de grooten der wereld. Maar aan de weid- sche feesten doet ze niet mee. Aanstonds na de grandiose plechtigheid trekt zij zich weer terug, aan het Keizerlijke Hof wordt zij niet gezien. Als zij in de daaropvolgende jaren een enkelen keer op de Tuilerieën verschijnt, dan geldt dit bezoek bijna uitsluitend het jonge kind, dat haar vreugde is. Van Marie-Louise houdt zij zich op een afstand, tot eenige intieme en hartelijke vertrouwelijkheid komt 't tusschen deze beide vrouwen niet. Langzaam aan begint de geluksster van Na poleon te verbleeken. Napoleon heeft zijn onzaligen veldtocht naar Rusland ingezet. Ma dame-Mère volgt niet zonder groote bezorgd heid zijn verren en onfortuinlijken weg. Zij voelt 't eerst, hoe Europa zich tegen hem gaat verzetten, en aan haar koninklijke zoons heeft de keizer geen steun. Ook haar dochters toonen Napoleon weinig dankbaarheid. Zelfs Marie- Louise leeft weinig aanhankelijk met hem mee. Als de vereenigcfe vijandin 1814 dreigend naar Parijs optrekt, denkt Marie-Louisé er over zich maar aanstonds met haar kind onder de hoede te stellen van haar vader keizer Frans van Oostenrijk. Napoleon overwonnen, doet afstand van zijn troon, en wordt naar Elba verbannen. De eenige van al zijn dierbaren die hem onveranderlijk trouw blijft is zijn moeder. Te Rome, waar zij onder geleide van Kardinaal Fesch, haar broeder, is aangekomen, heeft zij slechts één gedachte, zich zoo spoedig mogelijk bij den keizer op Elba te voegen. Reeds enkele maanden later onderneemt zij deze reis, en tracht Napoleon het leven op Elba zoo aangenaam mogelijk te maken. Heel haar vermogen stelt zij hem voor het onderhoud van zijn getrouwen ten dienste. Zelfs haar juweelen wil ze verkoopen.Ze kent nog slechts één verlangen, in vrede en rust met haar keizer lijken zoon op Elba haar laatste levensdagen te slijten. Op zijn beurt heeft Napoleon tevergeefs ge wacht, dat zijn gemalin en zijn aanbeden kind zich op Elba bij hem komen voegen. IJdele hoop De hartelooze Metternich heeft zijn plan nen reeds gesmeed- Weer gaan Napoleons gedachten een bepaal de richting uit. Aan zijn moeder alleen bekent hij zijn voornemen om 't nog een keer te wagen en naar Frankrijk terug te keeren. Madame-Mère begrijpt. De hemel kan niet gedoogen, dat haar groote zoon misschien sterft door vergif, of in een onwaardige rust, maar hij moet met 't zwaard in de hand sneven En als op een nacht Napoleon heimelijk koers zet naar Frankrijk, blijft de moeder heel dien nacht in gebed verzonken. Zij bidt en wacht op Elba, als Napoleon bij Cannes den voet aan wal zet en een nieuwen triomphalen opmarsch naar Parijs begint. Als Madame-Mère eenige weken later te Parijs aankomt, is Napoleon al op weg naar Waterloo om den beslissenden slag tegen de gezamenlijke legers van Europa. Veertien dagen later is het pleit beslist. Madame-Mère ziet Napoleon terug te Mal- maison, waar hij de nadere beschikking over zijn lot wacht. Dit wordt het laatste weerzien en onderhoud tusschen moeder en zoon. Napoleon gaat op weg naar zijn nieuw bal lingsoord Sint Helena, de moeder vindt in Europa geen andere toevlucht dan Paus Pius VII, die grootmoedig binnen zijn staten gast vrijheid verleent aan deze zwaar beproefde vrouw. Na vijf maanden zwervens kwam Madame- Mère te Rome aan, dat zij niet meer zou ver laten. Zij was toen 65 jaren oud. Wel appelleer de zij aan de mogendheden om bij haar zoon op Sint Helena te mogen gaan leven, maar haar dringende verzoeken bleven zonder antwoord. Van al zijn verwanten en dierbaren geschei den verkwijnde Napoleon zijn krachtige leven op het ongezonde, tropische eiland. De vader hoorde niets meer van zijn eenig kind, de zoon niets meer van zijn moeder. Ma dame-Mère houdt niet op hem brieven te schrij ven, die hem nooit bereiken. Nog eenmaal, in April 1817, als Napoleons gezondheidstoestand hoe langer hoe slechter wordt, doet Madame-Mère een ontroerend be roep op de genade en edelmoedigheid der mo gendheden. De Paus ondersteunt haar bede. Alles is tevergeefsch. Op 22 Juli 1821 moet. Kardinaal Fesch zijn zuster de ontstellende tijding overbrengen van het eenzaam sterven van haar grooten zoon. Een niet te peilen smart overweldigde de be jaarde vrouw, maar zij zonk niet ineen recht staande sloeg zij haar armen snikkend om de marmeren buste van haar diep gekwelden zoon. Niemand mocht tot haar worden toegelaten, zelfs haar eigen kinderen niet, wekenlang bleef zij met haar smart alleen. Dan eischt zij fier als moeder aan de Engel- sche regeering het stoffelijk overschot op van haar keizerlijken zoon. Maar ook dat wordt haar geweigerd. Stil en teruggetrokken meer dan ooit leefde Madame-Mère nu alleen met haar herinneringen in haar huis te Rome, dat als een museum is geworden ter nagedachtenis aan Napoleon. De groote vertrekken zijn bekleed met de levens- l groote portretten van Napoleon, Jozef, Louis, Jérome Lucien, van haar echtgenoot Charles Bonaparte, en haar dochters. Tegenover haar legerstede de groote keizer lijke Napoleon van David, daarvoor een Em- pire-tafeitje met altijd versche bloemen als een dagelijks hernieuwde hulde, 's Nachts werpt een zilveren waaklicht zijn matten schijn op het geliefde beeld, dat zacht lijkt te glimlachen over de nooit doovende teederheid der moeder, 't Is dezelfde lamp, die eens de stervenssponde van den keizer op het verre Sint Helena heeft belicht. Iets verder onder het portret van Charles Bonaparte staat het eenvoudig veldbed, waarop de keizer daarginds is gestorven. Nu is dat het rustbed geworden voor de oude moeder in oogenblikken, als de droefheid haar overvalt. Hier snikt zij haar weedom uit. Op den hoogen schoorsteen de marmeren buste van een lachenden kinderkop met lange krul len. Napoleon II, het onschuldig, tragisch slacht offer van een wreede en hartelooze politiek. Nimmer hoorde Madame-Mère iets over dit geliefde kleinkind. Niets weet zij van zijn lot en zijn leven. Weet hij zelf wel, wie zijn groote vader was Dikwijls heeft zij hem geschreven, maar 't bleven weer brieven, die hem nooit bereikten. Wat zal er worden van dit kind. zijn zoon, eens den koning van Rome Madame-Mère leeft voort, geheel geïsoleerd van haar zoons, die Rome niet mogen betreden. Al deze vorsten zonder kroon zijn als gevangenen in het land, dat hun gastvrijheid gaf. Haar dochters, Elisa en Pauline, komen kort na elkaar haar door den dood te ontvallen. „God is voor mij te verkwistend geweest", placht zij te zuchten, „Hij heeft mij weer alles afgenomen, wat Hij mij heeft geschonken. Maar ik rouw alleen om mijn kinderen, dat die zoo veel hebben moeten lijden". In April 1830 tijdens een korte wandeling komt de oude vrouw te vallen en breekt zij haar heugbeen. Krachtig van gestel komt zij deze bezoeking weer te boven, maar blijkbaar tengevolge van dezen val begint haar gezichts vermogen te verzwakken. In de eens zoo schoo ne oogen bluscht langzaam aan door de vele tranen, die zij hebben geschreid, het kostbare licht. Gelaten draagt zij deze zware beproeving, meer dan ooit rust zij nu op het kleine veldbed als wachtend op het uur harer verlossing door den bevrijdenden dood. Heel haar vermogen heeft zij vermaakt aan den jongen koning van Rome, haar kleinkind, die nooit een teeken van leven geeft. Dan komt op zekeren dag naar Rome graaf Proskech-Osten, vriend en vertrouweling van den Oostenrijkschen gevangene, den zoon van Napoleon. Nu zal Madame-Mère eindelijk van haar kleinzoon hooren. Vier en tachtig jaren oud, bijna blind, en half verlamd, maar eerbiedwaardig van verschij ning, hoort Madame-Mère het relaas van Graaf Proakeqb aan. Voor 't eerst hoort zij nu spreken van den zoon van hèm. En toen de bezoeker eindelijk opstond en eerbiedig de hand wilde kussen van de groote vrouw, toen richtte Madame-Mère zich als in majesteit op, en twee bevende han den strekten zich uit. Graaf Proskech begreep de bedoeling, en knielde ontroerd neer„Om dat ik niet bij hem kan komen", hoorde hij een zachte stem als bidden, „zal op uw hoofd de zegen neerdalen van zijn grootmoeder, die wel dra deze wereld gaat verlaten. Mijn gebeden, mijn tranen, mijn zegewenschen gaan naar hem uit tot aan de laatste oogenblikken van mijn leven. Breng hem over wat ik hier leg op uw hoofd, wat ik toevertrouw aan uw hart. Dat hij altijd den laatsten wil van zijn vader eer biedige Eenige kleine geschenken en souvenirs aan den vader werden Graaf Proskech vol liefde medegegeven, maar de gevangene van Schön- brunn zou ze niet meer ontvangen, evenmin als de ontroerende zegewenschen van zijn groot moeder. Want reeds den anderen morgen na het bezoek van Graaf Proskech aan Madame- Mère, 22 Juli 1832, had de jonge Hertog ■jan Reichstadt, Napoleons zoon, na een martelenden doodsstrijd, het leven opgegeven. Niets in het leven werd deze groote vrouw bespaard. De oude, sterke Corsikaansche moeder boog onderworpen het hoofd, zij weende niet, haar tranen waren verdroogd, maar naar het schoone, stralende beeld van den kleinen koning van Rome keerden zich haar doode oogen, die niet meer konden zien. Nog vier jaar overleefde Madame-Mère dezen Jaatsten en zwaarsten slag. Altijd fier, altijd waardig, glorie noch nederlaag hebben ooit een stempel kunnen drukken op dit hooge en sterke karakter. Op den tweeden Februari 1836 scheidde de groote vrouw, zonder lijden, vreedzaam uit het leven. Eenvoudig, zonder eenige uiterlijke pronk, was, 'naar haar verlangen, haar begrafenis. De keizerlijke wapenteekenen, die zij bij haar leven, fiog altijd fier, in nagedachtenis aan haar grooten zoon, had gevoerd, moesten nu achter wege blijven. Maar als een laatste veelzeggende hulde stond op haar doodkist het korte inschrift „Mater Napoleonis". In 1851 verliet, op order van Napoleon III, toen keizer geworden, haar stoffelijk overschot het land van haar ballingschap, om voorloopig bijgezet te worden in dezelfde kathedraal van Ajaccio op Corsica waar eens de kleine Laetitia Romolino, veertien jaar oud, als stralende bruid voor het altaar had gestaan aan den arm van Charles Bonaparte. In 1860 liet Napoleon III aldaar een afzon derlijke keizerlijke kapel bouwen ter eerbiedige herinnering aan haar, die in de geschiedenis zou geprezen worden als de „Mater Regum", de groote moeder der Bonapartes. P. HYACINTH HERMANS. 'm Ook kan men met behulp van verf, gekleurd papier en teekenpen de gekookte eieren aller leukst versieren, zoodat ze verschillende typen weergeven. Ook speelgoed kan men van flink hard ge kookte eieren maken, een beetje fantasie en goeden wil, en 't is klaar. DE HAMSTER is een knaagdier dat er voorraadschuren op na houdt, soms wel vier tegelijk! Er zijn van die „kelders" gevonden, die wel honderd pond aan voedsel konden bevatten, boonen, koren enz., welke het dier in zijn wangzakken bergt en thuis uitspuwt. Erwten jonge wortels en ke vers versmaadt dit schadelijke beest evenmin. Ook verschalkt de hamster graag 'n leeuweriks eitje, terwijl hij evenmin vies is van jonge veldmuizen! De' boeren zijn op deze indringers begrijpe lijkerwijze niet erg gesteld! Ze zoeken de ham ster-nesten op, werken er een paar lappen, ge drenkt met zwavel-koolstof in, sluiten de toegangswegen af met vastgestampte aarde enlaten het aan het gifgas verder over hun vijand te verdelgen. L— A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 4