1 ST. LIDUINA EN DE GRAAL. MAANDAG 10 APRIL 1933 EN ZIJN VRIENDEN it DB STERKE MAIN. ECONOMISCHE-TECHNOLOGISCHE INSTITUTEN TE TILBURG EN MAASTRICHT. INSTITUTE OF PACIFIC RELATIONS. Regeering en het bouwbedrijf GEESTDRIFTIGE VOORBEREI DING VAN HET MASSA-SPEL. JVat er in Schiebroek gaat gebeuren. EISCHT NATRIUM-WEGVERLICHTING WIJZIGING DER MOTOR- EN RIJWIELWET DE BROODPRIJZEN. BURGEMEESTER ZIMMERMAN IN 1918. VERMINDERING LEGERUIT- GAVEN IN NED. INDIE. Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. VERHOOGING INVOERRECHTEN OP AARDAPPELEN IN DUITSCHLAND. UITVOER VAN VARKENS NAAR DUITSCHLAND. R.K- VREDESBOND IN NEDERLAND. ONTTREKKEN VAN GOEDEREN AAN SCHULDEISCHERS. RELLETJES TE BUSSUM TEGEN EEN HUIS GEREDEN. KON, NED HOOGOVENS. De verlossing. Angst verblindt: Ook de Colijn-angst der liberalen. Naar aanleiding van het feit, dat de anti revolutionairen in de Eerste Kamer voor de bedrijfsradenwet stemden komt de over zichtschrijver van de „N.R.Ct." tot de vol gende wonderlijke conclusies: „Zij, die in deze partij den sterken man zoeken, zullen goed doen het zich te herinneren". Hoe nu? Moet men dan den sterken man zoeken onder de stemmers tegen een wet, die den komenden tijd met zijn eischen durft zien en een nieuwe ordening van ons bedrijfsleven, met een stevige solidariteit van alle daarbij betrokkenen, voorbereidt? Als men de oogen sluit voor de eischen dei- toekomst en krampachtig vasthoudt aan het bestaande, dat dreigt neer te storten, is men dan de sterke man? Onmiddellijk naast het overzicht van de Eerste Kamer vindt men in de „N.R.Ct." dat der Tweede Kamer, waar juist de libe ralen de leiding namen tegen het in behan deling nemen van de machtigingswet-Ver schuur. Is dat misschien al wederom een bewijs van kracht? Algemeen dringt de overtuiging door, dat alleen een regeering, met de noodige be voegdheid voorzien, iets zal vermogen tegen den steeds meer nijpenden nood, waarin ons economisch leven dreigt te verzinken. En als een minister dergelijke bevoegdheid durft vragen, verzetten juist de liberalen zich het eerst en het hardst. Van de zijde van het „nationaal herstel is den liberalen verweten, dat de verwerping van het ontwerp-Donner, dat een blijvende bezuiniging moest brengen, antinationaal was. "Wij gelooven, dat ook liet verzet tegen het schenken van voldoende bevoegdheid aan de regeering, reeds nu want er is ge vaar bij uitstel evenmin getuigt van kracht als van scherp inzicht in den natio- nalen nood. Nauwere samenwerking tot stand gekomen. Het is gebleken, dat het zeer wenschelijk is, dat tusschen beide bovengenoemde Instituten een nauwere samenwerking zou bestaan en wel vooral in verband met de bestudeering van vragen, die voor de zuidelijke provincies ge lijkelijk van belang zijn. Die samenwerking is thans tot stand gekomen in den vorm van een afvaardiging uit elk der beide besturen, welke met instandhouding van de zelfstandigheid van elk instituut, de gezamenlijke belangen zal be hartigen en tevens in vele gevallen het werk aan de beide Instituten doeltreffender en eco nomischer zal kunnen regelen. Daartoe zijn de directeuren der instituten als adviseerende le den aan de nieuwe organisatie toegevoegd. Door en uit het bestuur van het Instituut te Maastricht zijn aangewezen als leden: mr. E. Baron van Hövell tot Westerflier, commissaris der Koningin in de provincie Limburg, prof. dr. ir. H. Gelissen en J. Schaepkens van Riempst; dopr en uit het bestuur 'van het Instituut te Tilburg mr. dr. A. Rijckevorsel, commissaris ■"m'11®'11 in de provincie Noord Brabant, M. E. C. Bongaerts en mgr. prof. dr. Th G-oossens. Als voorzitter zal optreden: mr. E Baron van Hövell tot Westerflier. Nationale Raad gevormd. Dezer dagen heeft zich voor Nederland en Nederlandsch-Indië een, uit een Nederlandsche en eene Indische afdeeling bestaande „Nationale Raad" gevormd voor het „Institute of Pacific Relations." Terwijl als Indische afdeeling zal optreden de afdeeling voor internationale vraagstukken van het Bataviaansch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen, bestaat de Nederlandsche af deeling uit de heeren, jhr. mr. B. C. D. de Graeff, voorzitter, als zoodanig aangewezen door de Koninklijke Academie van Weten schappen, prof. dr. J H. Boeke en prof. d. Jr. Joh. Duyvendad, hoogleeraar te Leiden, aange wezen door het Koninklijk Instituut voor de Taal-, Land- en Volkenkunde van Nederlandsch Indië, G. A. Dunlop, Directeur van de Neder- 'andsch-Indische Handelsbank en mr. A. Neyt- zell de Wilde, oud-voorzitter van den Volks zaad, aangewezen door het Indisch Genoot schap, prof. dr. L. Ph. Ie Cosquino de Buddy prof. j. c. van Eerde, hoogleeraren te Am sterdam, aangewezen door het Koloniaal Insti tuut Nopens de uitzending door den Nationalen Raad van vermoedelijk twee afgevaardigden voor de bijeenkomst van het Institute, welke in Augustus van dit jaar te Benff (Canada) zal gehouden worden, is overleg tusschen de Ne derlandsche en de Indische afdeelingen van den Raad gaande. zendt ons het volgend communiqué: Ue commissie inzake werkverschaffing, sa- ingesteld door: den Ned. Aannemersbond, den patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Ned., den R. K. Bond van Bouwpatroons, den Ned. Bouwarbeidersbond, den R. K. Bouw- Vakarbeidersbond „St. Joseph", den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond den Chr. Nat. Bouwvakar- neidersbond in Ned. vergaderde Donderdag 6 ■^Pril j.l. in het café „Suisse" te Rotterdam, it bestuurders van bovengenoemde organisa ties gevestigd in de provincie Zuid-Holland. He vergadering, welke druk bezocht was, Btond onder leiding van den heer mi'. B. Bou- nian, voorzitter der commissie. Gtoote onstemming ten aanzien van de werk- verschaffingspolitiek der regeering, waardoor he* toch reeds zoo noodlijdende bouwbedrijf rieeds erger wordt ontwricht, kwam tot uiting. Uit tal van ter vergadering medegedeelde fei ten bleek, dat ook in Zuid-Holland vele norma- ,1e werken in werkverschaffing zijn gemaakt of in uitvoering zijn. Vastgesteld werd, dat, tengevolge daarvan, de toestand zoowel voor do werkgevers als voor de werknemers in het bouwbedrijf, meer eri meer onhoudbaar wordt. De vergadering besloot, de actie tegen deze, v°or 't bouwbedrijf en degenen die daarin hun bestaan moeten vinden, zoo funeste regeerings- hiaatregelen met kracht voort te zetten. Te dien einde werden twee sub-commissies, Welke de landelijke commissie in haar taak zul len bijstaan, gevormd. BEPERKING van de kaasproductie. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt het volgende mede: Kaasfabrieken, die wenschen deel te nemen aan de regeling, welke beoogt te bereiken een beperking van de kaasproductie gedurende de maanden April, Mei en Juni 1933 van gemid deld 30 pet,, (varieerend van 20 tot 40 pet), die nen van dit voornemen, kennis te geven aan de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerder- voort 84 te 's-Gravenhage, vóór 15 April a.s. onder opgave van het kaascontrólestation, waar k.Ü zij zijn aangesloten, De Graal houdt niet van half werk en een ideaal moet erg hoog of erg ver worden wegge zet, wil het de volgelingen dezer beweging boeien en tot najaging lokken. Het ligt dus voor de hand, dat de figuur van St. Lxduina in deze kringen een lievelingsheilige werd. Of feren, maar dan niet enkel wat geld en een ge- rinv genot, maar een heele jeugd, een heel leven. Den ontzettenden moed hebben, pijnen en kwellingen van allen aard, van den hemel af te smeeken. Onuitputtelijk liefdevol zijn te genover de ongelukkigen en misdeelden, maar den zondaars, ook al is hun aanzien groot, vier kant de waarheid in het gezicht durven zeg gen. Liduina deed zulks en daarom legde de Graal beslag op haar, als een magnetisch voor beeld voor leidsters en leden, die op haar beurt strepen. de Schiedamsche heilige aan de massa willen voorhouden als een toonbeeld van heldhaftig geduld in het menschelijk lijden. Dit dubbele doel: zelfopvoeding en daardoor de bekeering der wereld, ligt ook aan het mys terie-spel „Sint Lydwina", dat de Graal ter ge legenheid van het vijfde eeuwfeest dezer hei lige gaat opvoeren, ten grondslag. Het massa spel is een van de voornaamste uitingsfactoren van de Graal geworden; hoe begrijpelijk dus, dat zij haar deelname aan de herdenkingsfees ten in de vertolking van een toepasselijk spel zou laten bestaan. Over dit spel zijn reeds eenige berichten ver schenen, maar wij vonden het opportuun om eens met haar, dié de voorbereiding ervan ter hand namen, te gaan praten. Zoo kwam het, dat wij Zaterdag met twee Vrouwen van Nazareth een interview hadden. Indien eenigszins mogelijk noemt men den naam van dengene met wien men een persge- sprek had, deze dames vroegen echter geen namen te noemen uit vrees, dat haar persoon lijk aandeel in de grootsche Graaltaak te vee) belicht zou worden „en bovendien", zoo zei een van onze gastvrouwen, „dat is ook ouderwetsch: namen noemen. De Graal doet het en niet deze of die. De zaak gaat vóór de personen." Wij zijn toen ons eigenlijk vraaggesprek be gonnen met een informatie naar den veelom- vattenden repetitie-arbeid, want het leek ons geen peuleschilletje om zeven duizend meisjes, die over een heel bisdom verspreid wonen, voor een-en-hetzelfde spel klaar te maken. De moeilijkheden waren inderdaad groot, niet zoozeer wat de steden betreft als wel met de honderd dorpen, waar we onze „Graal- wachten" hebben. De steden, althans kringen van steden, kregen een afzonderlijke rol. Zoo zal Schiedam de hoofdrol, die van Liduina, ver tolken. Rotterdam met omgeving en daarbij rekenen wij dan Gouda, Delft, Dordrecht en eenige dorpen, stellen de bewaarengelen voor. Den Haag zal voor de „hartstochten en zin tuigen" spelen. Wat boven Amsterdam en Lei den ligt, heeft dit keer maar een kleine rol gekregen, want die hebben de beide vorige keeren, bij het Paaschkruis en het Pinkster spel, nog al veel te doen gehad. Hoe kreeg u eenheid tusschen de verschil lende afdeelingen, die allemaal een zelfde rol moeten leeren? Dat gaat zoo. De hoogste leiding stelt vast, hoe een koor voorgedragen moet worden, dus b.v. welke toonhoogte en welke gebaren aangenomen moeten worden. Dan studeeren de plaatselijke leidsters dat schema gezamenlijk in en als zij het goed kennen, zeggen zij in hun groepen, hoe het moet gebeuren. Bovendien worden de verschillende aanwijzigingen met teekeningen en figuurtjes bij den tekst aangege ven. Maar zoo komen vanavond Amsterdam en Haarlem bij elkaar. Maar hoe houden de groepen, die ieder een aparte rol spelen, contact met elkaar? Door de groote repetities. Dat die ver schillende rollen eerst door elke groep op zich zijn ingestudeerd is niet erg, integendeel dat geeft een apart karakter aan elke voordracht.; dat zorgt juist voor in goeden zin verrassende effecten. Dan spraken de dames haar groote voldoe ning er over uit, dat de meisjes zooveel toe wijding aan den dag leggen om het spel te doen slagen. Zonder eenige inspanning b.v. houdt men vijfhonderd meisjes stil. Dit bewijst vol gens de leidsters ook, dat het spel de meisjes boeit en voor haar dus wat te beteekenen heeft. Het is voor de leden, om zoo te zeggen, een levende katechismus. U weet misschien, dat ook het „Magnificat" als spreekkoor is ver werkt. De meisjes nemen zoo'n lied geheel in zich op en overhooren elkaar dan, of ze wel heelemaal begrijpen wat ze zeggen. Rotterdam leert het „Stabat Mater". En zooiets zouden ze nooit goed kunnen doen, als ze zelf geen be zieling hadden. De jeugd is fel op het oogen- blik; die nu 14—17 zijn, zijn al weer anders als die daar juist aan voorafgingen. En men moet dan ook iets geven, waar ze fel mee kunnen zijnDe A.J.C. trok daarom zoo aan. Nu is die jaloersch op ons. Zooals gezegd, zal Schiedam de persoonlijk heid van St. Liduina uitbeelden. Daar had Schiedam natuurlijk recht op. Uit wat de leid sters ons nu vertelden, bleek, dat men zich nu ook erg over deze keuze verheugt. De stad- genooten van Liduina zouden zich zeer aan hun rol geven. Die zou haar bijzonder liggen. Op Schiedam komt het aan en dat schijnen ze begrepen te hebben. De laatste drie maanden hebben ze dan ook zeer veel en lang gerepeteerd. Tot dat repeteeren behoort ook het oefenen op de rolschaats. Gedurende de laatste weken kon men 's avonds in de buitenwijken van Schie dam heele groepjes jongedames aantreffen, die alle gebaren en geluiden maakten, welke een beginneling in de rolschaatssport eigen zijn. Zij, die van geen Graalspel wisten, keken hun oogen uit en men sprak met elkaar over een rol- schaatsmanie. Die verwondering was te groo- ter, daar niet slechts kinderen, maar ook heele dames aan dit spelletje meededen. Zooals men weet, zal dit rolschaatsen in het spel het schaatsen van St. Liduina op het ijs verbeel den. De heilige zal n.l. door een z.g. bewegings koor worden voorgesteld, dat uit driehonderd meisjes zal bestaan, die zich al reciteerend en schaatsend over den harden vloer, die om het veld loopt, zullen voortbewegen. Ons werd er op gewezen, hoe de Graal bij haar eerste spelen met louter spreekkoren werkte, doch dat men thans meer actie toepast, in den zin dan van bewegen. Zij, die aan zoo'n collectieve rol meedoen, zullen er zeker allemaal hetzelfde uitzien? Dat wil zeggen: op één na. Bij de rol van Schiedam is één meisje Liduina zelf; de an dere spelen dan voor haar gezellinnen. Zoo heeft men ook Maria met de heilige vrouwen. Maar nooit zal een speelster alleen spreken; dat gebeurt altijd door een geheel koor. Irf dit verband vertelden de Vrouwen van Nazareth, dat de Godsfiguur door een enkele, op een troon gezeten, persoon aangeduid zal worden, met dien verstande, dat ook een kruis en een duif-motief zullen worden aangebracht, doch als deze figuur spreekt, spreken de enge lenkoren mee. Een der tribunes zal als „hemel" worden ingericht. Zooals men wellicht reeds ge lezen heeft, zijn het eerste en het laatste tafe reel gedacht in den hemel te spelen. Begrijpelijkerwijze waren wij vol belangstel ling voor het paard, dat in dit Graalspel zal optreden. Bij het Pinksterspel was het de duivel op de motorfiets, die veel sensatie wekte, nu zal menigeen verrast zijn door het feit, dat een paard acteur in een religieus tooneelspel zal zijn. Het dier men is thans in gesprek over een paard, dat naar den naam van Jupiter luis tert zal door een fel gedraaf de weergave der hartstochten en zintuigen moeten onder vangen meedoogenloos hun onbarmhartig werk De muzikale begeleiding zal door een groot orgel gegeven worden, een electrisch orgel, dat versterkt wordt en onder de eere tribune wordt geplaatst, dus beschermd tegen regen. In dit spel zullen de koren met muziek geaccompagneerd worden; tot nu toe speelde er alleen muziek als er niet gesproken werd. Daarna hoorden wij, dat bij het Schiebroek- sche stadion tenten opgesteld zullen worden om in het gebrek aan kleedruimte te voorzien. Het vorige jaar moesten de deelneemsters een dag te voren in de plaats, waar het stuk werd op gevoerd, aanwezig zijn. Men herinnert zich het „cadettenschip" in de Amsterdamsche haven. Zoo iets zal dit keer niet gebeuren, behalve dat Leiden in Rotterdam zal blijven logeeren. De Leidsche meisjes hebben namelijk een moei lijke rol, doordat zij als troonengelen op de „hemeltribune" moeten staan en deze pas één dag vóór de eerste voorstelling gereed zal zijn. Hoe komt men in Schiebroek? Deze vraag zal menigeen stellen. Misschien zijn er zelfs belang stellenden. die niet weten, waar het precies ligt. De mededeeling, dat Schiebroek aan de lijn Den Haag—Rotterdam (Hofplein) ligt en men voor het Graalspel bij de halte Wilgenplas (een minuut of vijf van Rotterdam af) moet uitstap pen, zal beide vragen afdoende beantwoord heb ben. Er zullen extra-treinen op de baan gezet worden. Natuurlijk zullen velen per auto en autobus komen. Men verwacht zelfs heele ge zelschappen uit Duitschland. Nu is de Wilgen- plas voor een automobilist niet zoo gemakkelijk te vinden, maar overal in den omtrek zullen extra-borden aangebracht worden cm de be langstellenden op het rechte spoor te houden. Een autopark zal de wagens opnemen. Bij de opvoering op 30 April zullen de Ne derlandsche bisschoppen en de Katholieke mi nisters aanwezig zijn. denkelijk ook een paar Engelsche bisschoppen en de vicaris-generaal van Berlijn. Met den kaartenverkoop gaat het schitte rend. De goedkoopere rangen voor 30 April zijn al uitverkocht. We missen anders ons Amster damsche stadion wel, met zijn 33 a 35 duizend plaatsen. Nu hebben wij er maar 12 a 15 dui zend. Dat scheelt nog al wat.... Een proef-procesverbaal. Naar het tijdschrift van de Limburgsche Stroomverkoop Mij. meldt, werd eenige dagen geleden op den rijksweg te Geleen, daar, waar deze door „Philora"-natriumlampen verlicht is, prof. dr. ir. Gelissen, directeur der Stroom verkoop Mij. wegens het rijden in een auto, niet voorzien van de voorgeschreven verlich ting, door den burgemeester van Geleen, den heer F. Damen, hier optredend als hulpofficier van Justitie, bekeurd. Bij het opmaken van het proces-verbaal be riep prof. Gelissen zich op overmacht. Hij voerde, ter. rechtvaardiging van zijn daad aan, dat op dezen weg, waar als het ware de zon niet is ondergegaan, doch vervangen is door een verlichting, waarbij men nog scherper ziet vanwege haar monochromatisch karakter dan in het zonlicht, het verkeer eerder in gevaar gebracht wordt door het hebben van een eigen verlichting dan door het rijden zonder ver lichting, weshalve hij meende, indien hij vol deed aan artikel 16 van het Motor- en Rijwiel reglement, in strijd te komen met het bepaalde in artikel 22, onder a van de Motor- en Rij- wielwet, waarbij het den bestuurder van een motorrijtuig verboden is op zoodanige wijze te rijden, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar ge bracht. Alhoewel de burgemeester van Geleen, die het gezien zijn eigen ervaring met het betoog van den heer Gelissen eens was, zelf ook van meening is, dat de Motor- en Rijwiel- wet in verband met de nieuwe natriumverlich- ting. op dit punt, veranderd dient te worden, is hij er desniettemin toe overgegaan proces verbaal van het gebeurde op te maken. Een verklaring van den heer Albarda. Het Kamerlid, de heer Albarda, schrijft in „Het Volk": „De oud-burgemeester van Rotterdam, heeft in 'eenige artikelen in de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" van verleden week, een voor zijne politieke geestverwanten aannemelijke voorstelling willen geven van zijn houding in de Novemberdagen van 1918. Hij beschuldigt in die artikelen Troelstra, dat deze in zijn Gedenkschriften van die houding een andere voorstelling heeft gegeven dan daaromtrent in November 1918 zou heb ben bestaan en kan hebben bestaan. Als een van hen, die hebben deelgenomen aan de besprekingen, die op 10 November 1918 ten huize van Troelstra en des avonds te Rotterdam hebben plaats gehad, gevoel ik mij verplicht, die constructie van den heer Zimmerman met een pertinente verklaring te vernietigen. Heykoop en Brautigam hebben op Zondag morgen 10 November ten huize van Troelstra medegedeeld, dat de burgemeester van Rot terdam op den vorigen dag hun ongevraagd had verklaard, dat hij tot tegemoetkomende medewerking bereid zou zijn, indien wat hij verwachtte de revolutie den Rijn af zakken zou en Rotterdam zou bereiken. Diezelfde mededeeling is ook des Zon dagsavonds in de vergadering der vertrou wensmannen van Partij en Vakbeweging ge daan, welke vergadering te Rotterdam is ge houden. Reeds vroeger (n.l. in 1928 „Het Volk" 23 November) deelde ik in het openbaar mede, dat ik in het najaar van 1918 meer dan eens met minister Ruys de Beerenbrouck over de houding van den Rotterdamschen burgemees ter heb gesproken, en dat mij daarbij is ge bleken, dat de Regeering daarmee volkomen op de hoogte was en dezelfde voorstelling daarvan had als wij. Dat desondanks later, toen de heer Zimmerman als burgemeester wilde aftreden, de heer Ruys de Beerenbrouck hem met een vriendelijk briefje verzocht, zich nogmaals voor een herbenoeming be schikbaar te stellen, heb ik alleen kunnen verklaren uit de groote moeilijkheid voor de Regeering om op dat oogenblik een goeden opvolger te vinden. Wat mij in het jongste verhaal van den heer Zimmerman, dat den indruk van volledigheid moet maken, zeer heeft getroffen, is zjjn stil zwijgen over het feit, dat de Raad van Minis ters zich ernstig met zijn houding heeft bezig gehouden, en dat de Raad zelfs (wat niet heel gebruikelijk is) een zijner leden, mi nister S. de Vries afgevaardigd heeft om te Rotterdam met den heer Zimmerman te gaan spreken, ten einde hem een hart onder den riem te steken. Dit feit was toch zeker belangrijk genoeg om in het relaas van den heer Zimmerman *e worden vermeld. Maar het paste heel slecht in de voorstelling, die hij met zijn verhaal wilde geven." Bij de Tweede Kamer is een suppletoire be grooting van Ned. Indië ingediend, ten doel hebbende de zuivere gewone legeruitgaven tot ongeveer 50 millioen zijnde 6 millioen min der dan het bedrag dier uitgaven op de hoofd- begrooting terug te brengen met behoud der krachtens de defensiegrondslagen aan het leger opgedragen taak. Deze ingrijpende bezuiniging kon, na de in de laatste jaren plaats gehad hebbende sterke besnoeiing van de leger-uit- gaven slechts bereikt worden door een tot een inkrimping van het aantal beroepsmilitairen leidende reorganisatie van het Java-leger, als mede voor hetzelfde doel beoogende herziening van de formatie der in de buitengewesten aan politie en leger aanwezige machtsmiddelen. Deze personeelinkrimping, tengevolge waarvan de legersterkte met 71 officieren en onderlui tenants en 2608 militairen beneden den rang van onderluitenant wordt verminderd, acht de re geering alleen verantwoord indien tegelijker tijd in de materieel-uitrusting van het leger welke in de laatste jaren niet op peil is ge houden verbetering wordt gebracht. Met een aldus op bescheidener voet georganiseerd en nochtans materieel voldoende uitgerust leger wordt binnen de gestelde financieele grenzen zoo goed mogelijk 's lands in- en uitwendige veiligheid gewaarborgd. MARGARINE SMOKKELEN. In Brunssum werd een luxe-auto aangehou den, die 500 K.G. gesmokkelde Duitsche mar garine vervoerde, m In verband met afspraak met Italië wordt het invoerrecht in Duitschland van oude aardap pelen. geoogst vóór 1 Januari, met ingang van 15 April verhoogd van 1.50 Mark op 6 Mark perr 100 K.G. Zonder consent verboden. De Nederlandsche varkenscentraale maakt bekend, dat met ingang van Maandag, 10 April a.s. de uitvoer naar Duitschland van varkens, varkensvleesch, spek en andere varkens- vleeschproducten, met uitzondering van reu zel, zal zijn verboden, tenzij men in het bezit is van een door de Nederlandsche varkenscen trale afgegeven bijzondere uitvoermachtiging. Zaterdagmiddag is te Vlaardingen een af deeling opgericht van den R. K. Vredesbond in Nederland. Het voorloopig bestuur bestaat uit den Wel- eerw. heer J. v. d. Gent en de heeren H. Gerla, j. Vaissier en C. v. Hal. Ook kwam dezer dagen te Delft op initiatief van den Zeereerw. Pater dr. G. Vrijmoed een plaatselijk comité van den katholieken Vredes bond tot stand. Een voortdurende daling sinds 1926. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in de zoo juist verschenen aflevering van „Prij zen en kosten van levensonderhoud", afl. 18, 11e jaargang, om. een overzicht gepubliceerd van de gemiddelde broodprijzen in elk der gemeenten van 10.000 en meer inwoners en in elke provincie afzonderlijk in het 2e halfjaar 1932. In dit overzicht zijn 132 gemeenten be trokken, terwijl de opgaven afkomstig zijn van 328 bakkerijen. Bij berekening dezer prijzen, uitgedrukt in cents per kilogram zijn de dividenden enz. in mindering gebracht. Ongebuild tarwebr. In ct. p. kg. 14.20 23.49 23.27 22.44 21.62 20.27 18.41 17.41 17.47 Gebuild, tarwebrood Melkbr Waterbr. In ct. p. kg. In ct. p. kg. 17.35 32.32 31.62 30.61 29.24 27.46 24.77 23.15 22.82 14.70 26.32 25.80 24.67 23.36 21.79 19.42 18.15 18.15 le halfj. 1913 2e halfj. 1926 2e halfj. 1927 2e halfj. 1928 2e halfj. 1929 2e halfj. 1930 2e halfj. 1931 le halfj. 1932 2e halfj. 1932 Voorts wordt in bedoelde aflevering nog een overzicht aangetroffen van de gemiddelde wer kelijke prijzen van roggebrood in elk der pro vincies, sedert het le halfjaar 1925. De gemiddelde werkelijke prijs van 1 kg. rog gebrood in het 2e halfjaar 1932 was voor Noord Brabant 12.57 ct., Gelderland 11.31, Zuid-Hol land 22.72, Noord-Holland 20.73, Utrecht 16.56, Friesland 10.14, Overijssel 9.47, Groningen 7.38, Drenthe 8.06 en Limburg 10.85 ct. De prijsver schillen zijn voornamelijk gevolg van kwali teitsverschillen; in sommige provincies wordt het roggebrood als luxebrood, in de meeste andere als gewoon volksbrood geconsumeerd, dat belangrijk goedkooper is. Uit de gemeen ten in Zeeland werd geen opgave van rogge brood ontvangen. ONGEREGELDHEDEN IN A'DAM-WEST ZOMER-THEATER BERT BRUGMAN'S MARIONETTEN. Het Marionetten-Theater, dir. Bert Brugman, dat het vorig jaar zijn zetel naar Laren in het Gooi verplaatste, bericht ons. dat deze week het nieuwe Zomer-Theater in gebruik zal worden genomen, ter gelegenheid van de Ten toonstelling „Moeder en Kind" te 's-Hertogen- bosch. Het fraaie, artistieke tent-gebouw, met zyn attractieven voorgevel waarin reeds de marionetten optreden beslaat een opper vlakte van 30 bij 12 M. en is geheel naar de speciale eischen van een Marionetten-theater geconstrueerd en ontworpen door den eigenaar, den heer Bert Brugman. Dit is tevens het eerste transportabele Mario netten-theater te? wereld, een unicum dat dezen zomer niet alleen op de Tentoonstellingen Moeder en Kind" te Den Bosch, Nijmegen, Breda en Heerlen, maar ook in verschillende badplaatsen aanwezig zal zijn. CHALIAPINE ONGESTELD Feodor Chaliapine, die gistermiddag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag zou optreden, heeft wegens lichte ongesteldheid zijn komst naar ons land moeten uitstellen en kan nu door reeds sedert lang vastgestelde verbintenissen elders eerst Dins dagavond 2 Mei in Den Haag komen. De groote zanger heeft ook een engagement voor begin volgende week te Milaan afgelast. VLIEGTUIGAFDEELING BIJ DEN VRIJW. LANDSTORM. Op het vliegterrein Twente had Vrijdag bij gelegenheid van een inspectie van de motoraf- deeling Twente van den vrijwilligen landstorm de aansluiting plaats van een vijftal Twentsche sportvliegers. Door deze aansluiting is de eerste vliegtuig- afdeeling gevormd van den vrijwilligen land storm in Nederland. PAARDENFOKKERIJ. Op initiatief der „Fokkerij-Commissie" der Ned Federatie van landelijke rijvereenigingen zal op 27 Mei a.s. te Utrecht een vergadering worden gehouden om tot oprichting te komen van één grooten bond voor de Ned. warmbloed- fokkerij. In dezen bond zullen naast de vijf warmbioedpaarden-stamboeken en de Federa tie van Rijvereenigingen tevens georganiseerd zijn diverse vereenigingen, die zich op hip pisch gebied bewegen. VERMIST. Sedert Maandag wordt te Princenhage ver- mist de 81-jarige M., wonende dicht bij het Liesbosch. Men vreest, dat hem een ongeluk overkomen is. Met steenen en flesschen naar de politie gegooid. In West heeft de politie Vrijdagavond de handen weer vol gehad. In de Orteliusstraat, waar eenige snorders wonen, ontstond tegen half tien een relletje, waarbij de bewoners met steenen en flesschen uit de ramen naar de politie gooiden. Hoofdinspecteur Modderman en inspecteur Bijlsma verschenen met een detache ment en gelastten de ramen te sluiten. Toen aan dit bevel niet werd voldaan, loste de politie verscheidene revolverschoten in de lucht, ter wijl zij met draagbare schijnwerpers de ramen, waaruit gegooid werd, flink in het zonnetje zette. Ook werden er eenige charges op straat uitgevoerd, zoodat de herrieschoppers de vijandelijkheden maar staakten. Wel bleef het nog lang rumoerig. Ook in de Jan Evertsen- straat heeft de politie zich genoodzaakt gezien een samenscholende menigte met sabel en gum mistok uit elkaar te drijven. Persoonlijke on gelukken hebben zich voor zoover de politie kon nagaan, niet voorgedaan. DE MOORD IN DE NAALDWIJKSCHE- STRAAT TE 'S GRAVENHAGE Een aangehoudene bekent. Men meldt ons uit Den Haag: Men herinnert zich, dat in den nacht van 13 op 13 December 1932 in de Naaldwijksche straat, pand 103, de bewoonster mej. F. L., door een revolverschot gedood werd. Zekere P., een buurman, die in den nacht thuis kwam, gaf later aan de politie het signalement op van den vermoedelijken dader, hetwelk zooveel geleek op zijn eigen signalement, dat hij voorloopig vastgehouden werd. P. slaagde er echter in zijn alibi te bewijzen, zoodat hij spoedig weder op vrije voeten kwam. Onlangs nu werd de aandacht der politie gevestigd op een gunstig bekend staanden be woner van de van Boetzelaerlaan, die zich na het voorgevallene zonderling gedroeg, zoodanig dat hij den indruk vestigde, dat zijn geweten in hooge mate bezwaard was. Het viel ook op, dat hij een regenjas en een gleufhoed bezat, die hij op den avond van den moord gedragen moet hebben, maar waarmee men hem na dien tijd niet meer zag loopen. De aanwijzingen tegen hem werden zoodanig, dat de politie Vrijdag avond overging tot zijn arrestatie. Hij ontkende aanvankelijk halsstarrig, doch heeft na een zeer langdurig verhoor Zaterdagnacht 'n bekentenis afgelegd. Hij heeft verteld, dat hij met de vrouw ruzie had, waarop zij hem de deur uitwerkte. De man werd hierover zóó woedend, dat hij een revolver, dien hij bij zich had, op de vrouw afschoot. Hij verklaart niet de bedoeling te hebben gehad, haar te dooden en zegt veel be rouw van zijn daad te hebben. De aangehoudene, de 31-jarige A. C. v, B., van beroep caféhouder en petroleumventer, zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Fascist door Joodsch koopman geslagen. Vrijdagmiddag had te Bussum een relletje plaats. Eenige in uniform geklesede Hilver- sumsche fascisten die met brochures liepen te venten, boden deze ook aan een Joodsch bloe- menkoopman aan. Deze gaf hun echter te ver staan, dat hij niets met het fascisme te maken wilde hebben en gaf den fascist een slag in het gelaat. Dadelijk ontstond een volksoploop. De politie stelde den koopman in arrest en. maakte proces-verbaal tegen hem op. Moeilijkheden bij huizenbouw. Vrijdag werd door de Amsterdamsche recht bank de behandeling voortgezet van de straf zaak tegen de drie aannemers, die zich te ver antwoorden hadden wegens bedrieglijke bank breuk. Deze aannemers twee uit Amsterdam en een uit Amstelveen worden ervan verdacht een aantal huizen (afgebouwd en in aanbouw) uit een drietal N.V.'s te hebben overgeheveld in andere N.V.'s waarbij zij ook betrokken wa ren. De crediteuren van de eerste vennoot schappen welke kort na de manipulatie failliet gingen, waren hierdoor hun verhaalsobjecten kwijt. Woensdag j.l. werd de behandeling na een zeer uitvoerig getuigenverhoor geschorst. De officier van justitie mr. Versteeg, Vrijdag requisitoir nemend, achtte den geheelen finan- cieelen opzet van den bouw der huizen onge zond en de gevoerde transacties bedenkelijk. De verdachten beroepen zich erop, dat zij de portée van hun rechtshandelingen niet voldoen de begrepen, maar zeker is tot hen doorge drongen dat zij de rechten van hun schuld- eischers aanmerkelijk bekortten. Verd. hebben zich van een raadsman bediend, die, ergerlijk genoeg bereid was, deze rechtshandelingen in een contract vast te leggen. In de bouwwereld, waar men aldus de officier voor geen kleintje vervaard is heeft deze zaak veel stof doen opwaaien. Deze verdachten zijn met groote brutaliteit te werk gegaan en hebben zich niet ontzien hun schuldeischers te bedriegen. In het voordeel van verd. pleit, dat zij nooit eerder met de justitie in aanraking zijn geweest, een deel van de schade hebben vergoed en te genslag bij den bouw hebben gehad. Tegen twee hunner eischte spr. wegens bedriegelijke bank breuk resp. twee maanden gevangenisstraf en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen den derden verd. vorderde de officier wegens uitlokking van bedrieglijke bankbreuk zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar. Dezen verd. noemde spr. den hoofdschuldige. De verdedigers mrs. Muller Masis en Drie voet pleitten vrijspraak in een uitvoerig plei dooi. Vonnis 21 ApriL Auto in voorkamer gekanteld. Zaterdagavond is te Lage Zwaluwe de luxe auto van den heer G. uit Waalwijk in de bocht van den rijksstraatweg Moerdijk tegen het huis van den heer J. Kauters gereden. De wagen drong door den muur het huis binnen en kantelde in de woonkamer om. De be stuurder brak zijn pols, terwijl de twee andere inzittenden door glasscherven in het gezicht werden gewond. In de woonkamer werd een formeele ravage aangericht. De bewoners bleven echter ongedeerd. IJzerverscheping naar de Midd. Zeehavens. Het Nederl. g.s. Vesta is Vrijdag met een in de zeehaven van de hoogovens te IJmuiden in genomen lading piekijzer, via Rotterdam, naar eene Middell. Zeehaven vertrokken. IN EEN BEERPUT VERDRONKEN, Een dochtertje van den heer Chr. v. R. Hoeven viel spelende in een beerput en ver dronk jammerlijk. te EEN DIEVENBENDE. De Bossche rechtbank deed Donderdag uit spraak in de zaken tegen een dievenbende, die in de omgeving van Eindhoven opereerde. De 22-jarige arbeider A. L. uit Veldhoven, tegen wien wegens medeplichtigheid aan rij wieldiefstallen 1 jaar was geëischt, werd ver oordeeld tot 8 maanden; de arbeider C. D. te Veldhoven tegen wien de eisch wegens diefstal in vereeniging 8 maanden luidde, 4 mnd.; de grondwerker L. S. te Veldhoven tegen wien we gens heling 8 maanden en wegens diefstallen 1% jaar was geëischt resp. tot 1 maand en 8 maanden; de monteur J. P. te Eindhoven we gens diefstal van een rijwiel overeenkomstig den eisch tot 6 maanden: de koopman E. H. te Eindhoven tegen wien wegens diefstal van ma nufacturen 8 maanden was geëischt, tot 6 maan den en de arbeider K. v. G. te Eindhoven tegen wien wegens diefstal de eisch 6 maanden luidde tot 6 weken, terwijl hij in een andere zaak overeenkomstig den eisch werd vrijgesproken. LETSEL DOOR SCHULD Tegen den aannemer A. W. v. d. L. te Val- kenswaard, die te Oirschot door roekeloos en onvoorzichtig rijden met zijn auto een aan rijding had veroorzaakt, waardoor eenige per sonen gewond werden, werd door het O.M. bij de Bossche rechtbank 4 maanden hech tenis en 1 jaar ontzegging van Jiet rijbewijs ge- eischt. DIEFSTAL MET BRAAK. Voor de Haarlemsche rechtbank stonden Vrij dag drie Amsterdamsche chauffeurs terecht, die betrokken waren geweest bij de inbraak op 4 Dec. 1932 bij den aannemer G. Zwanen burg te Halfweg. Zij hebben de brandkast per auto naar Amsterdam vervoerd en in een ga rage aldaar geopend. De brandkast is later in den Amstel geworpen. De buit was zeer ge ring. De off. van Justitie eischte tegen den hoofd dader N. een gevangenisstraf van drie jaar, te gen V. G. die de brandkast in zijn auto ver voerd had een jaar en tegen S. die verdacht werd van medeplichtigheid 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. VRIJGESPROKEN- De Haarlemsche rechtbank sprak Vrijdag een chauffeur uit Den Helder vrij, die terecht had gestaan wegens dood door schuld. Op 1 Sept. van het vorige jaar had hij een wagen aan gereden waarin een Poolsche familie zat die een wereldreis maakte. De man, een zoontje en een dochtertje waren hierbij het slachtoffer geworden. De vrouw was zwaar gewond, doch is later hersteld. Het O.M. had een hechtenis- straf van een maand geëischt met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. OP VRIJE VOETEN GESTELD. De onder verdenking van brandstichting in de boerderij van de wed. W. Schroeten te Weert gearresteerde 18-jarige jongeman uit Neder- weert is na verhoor en onderzoek ter plaatse op vrije voeten gesteld. 9/5 I"1' Afl 715. Daar ligt Petronella in de Poesen gevangenis na te denken over haar zonden. „Och", denkt ze, „als er maar geen visschien en andere lekkernijen waren, dan zouden wij nooit in de gevangenis komen." 716. Haar verlossers zijn ln aantocht; de edele tante Anastasia is er natuurlijk ook bij. Max snuft, ,'t Is dat venster!" fluistert hij. „Ik ruik Petronella!" Jaap, met een lang touw bij zich, klimt handig tegen den muur op. 717. „Schrik niet, Petronella", fluistert hij. „We komen je bevrijden. Ik zal één van de tralies doorvijlen. Max en Francois zijn er ook. Tante Anastasia eveneens." Hoe ver heugd is Petronella, dat zij de vrijheid zal weerkrijgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3