f HET STILLEVEN. v gjg WOENSDAG 12 APRIL 1933 f l HERCULES SEGHERS. De Franschen van de achttiende eeuw. -* 'if'" a nederl. Glasverzekering-mij. DE GESTRAFTE SNOEPLUST. DE SCHIEDAMSCHE POORT. SPIELMANN—LANDAU. NED. R. K. BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. propaganda-vergadering te HILLEGERSBERG. NIET VOOR VERBETERING VATBAAR SCHOONHOVEN WAT IS EEN PEKINkESJE? Een legende en populariteit VLAARDINGEN HAASTRECHT OUDEWATER De „reprise" in het Museum Boymans te Rotterdam geeft gelegenheid om aan eenige afzonderlijke stukken uit de overstelpende collectie stillevens, door de firma Goudstikker bijeengebracht, nog nadere aandacht te wijden, al zal dat eenigszins willekeurig geschieden. Er is nog steeds zoo veel en het is van een zoo groote verscheidenheid, dat ieders voorkeur stof te over vindt. Uit de vroege werken is een zeer gelukkige keus gemaakt, zoodat we hier de kleinere stil levens vooral vinden, en van de grootere alleen die, welke in het arrangement reeds een zeke- „"■-y "H %%r 1 '■/s' pn t+v»W<Z. 5 v - ,y> Hercules Seghers Roode KooV'. DE BURGERWACHT VAN ZUID. te cultiveering vertoonen. Aldus brengt het eerste kleine zaaltje een boeiend geheel met het verrukkelijke kleine Vlaamsche stilleventje Uit 1480, den Doodskop van Bartholomeus Bruyn den Oude en het Kikkertje van Ambro- bius Bosschaert. Verder heeft daar vooral Hercules Seghers onze aandacht gehad. Zooals in al het werk van dezen schilder is er ook in zijn stillevens iets raadselachtigs. Men is geneigd ér iets „achter" te zoeken, al is het gegeven van het eene stilleven uit een particuliere Duitsche verzameling eenvoudig genoeg. Het is een doodskop op een paar oude boeken, maar ver rassend is die doodskop neergezet zoodat we er van onderen tegenaan kijken. Tn de massa van grauw been spreekt alleen de rij der boventanden en het ronde gat van den hals. Het ië een eigenzinnige drastische voorstelling; de doodskop is als een achteloos neergeworpen, vergeten ding, waardeloos als die oude ver sleten en afgeknabbelde boeken. Samen lijken ze het verleden te moeten verzinnebeelden: het stoffelijk rest van den mensch en de vergeten geschiedenis van zijn daden. Hét andere stilleven, dat 'slechts aan Seghers wordt tóegeschreven, is niet minder interes sant. Het is een roode kool, in den grond, op eéh "verhoogd voorplan, waaroverheen we uit- z'iéti In een weidsch bergachtig landschap. En dié eenzame koolstronk in die ontzaglijke ruimte staat er miserabel bij, wordt overal besprongen en bekropen door insecten en is al zóó van bladeren ontdaan, dat aan den onderkant nog Slechts een kaal-gevreten ge raamte overbleef. Het is een grimmig schilde rijtje van een bijzonderen geest. Originaliteit als uit zoo'n ongewoon werk spreekt, was den stillevenschilders niet altijd gegeven. Het is opmerkelijk hoe zij zich her haalden. Toegevend aan den publieken smaak, dien zij zelf hielpen vormen, kwamen zij hachelijk veel tot dezelfde gegevens terug. Al vroeg móéten zij van elkander hebben af gekeken. In bet" voorzaaltje hangen drie stil levens: van Clara Peeters, van den Monogram mist H S en van Floris van Schooten, en zij laten alle drie een paar kazen zien, waarbij een donker stuk tegen een licht is aangezet met opmerkelijke overeenkomsten in kleur en be handeling. Later in de eeuw heeft de kunst van het aristocratische stilleven zijn ongeschreven regels als het verkeer in een deftig gezelschap. De verstijving die er het gevolg van was, doet zich voelen zoodra men een paar stukken van dezelfde kracht en strekking bijeenziet als hier dp drie Kalff's, hoe voortreffelijke kwaliteiten zé ook hebben. Het geschilde citroentje was als een waarmerk van echtheid, zooals bij de Fran sche cubisten de krant en de guitaar, waarmee koopers vasten grond ond.er de voeten kregen. In het plechtige, representatieve zeventiende- eeuwsche stilleven zit een stuk ij dele virtuosi- téit.De „Bokalen en schelpen" van Willem Claesz. Heda lijken vooral krachtvertoon, dat de bur gerij in verbazing moest brengen: parelmoer, glas, gedreven metaal, en het glanzen en schit teren van het licht erin en overheen. En laat ons bekennen, dat die Nautilus-bekers in den grond leelijke dingen waren: overladen, prot- sig, „duur", vooral duur, en daarom begeerlijk voor rijke lieden zonder veel beschaving. Wanneer men het stilleven van onze zeven tiende eeuw van dien kant bekijkt (o, men kan het ook van andere zijden benaderen en te be wonderen is er altijd in deze rijke en rijpe kunst), wanneer men het een oogenblik aldus ziet, dan is het latere Fransche stilleven een verademing. En we hebben inderdaad van Liotard, van Chardin, van Vallayer Coster bij zonder genoten. Zeker, deze nogal eens weeke gratie is niet meer van een grooten zelfbewus- ten tijd. Maar alle gewone dingen van het leven hebben er weer zoo'n spontane en ongekun stelde belangstelling in gevonden. Dat als het ware liefkozend schilderen, waarmee Etienne Liotard kopje voor kopje zijn fijn servies sa menbrengt, schept een delicaat en bekoorlijk geheel. Een keuken-stilleven van Chardin met een kruik en een ketel en een moot visch, wordt niet burgerlijk als bij Van Ostade, het houdt in zijn huiselijkheid iets van fijnheid en gratie, kortom het blijft Fransch. Maar het mooiste op dit gebied wat Boymans heeft hangt niet op de tentoonstelling: het is het stilleven van Chardin uit de verzameling van het mu seum zelf, dat men in de bovenzalen bewon deren kan. JAN N. De heer mr. W P. van der Held uitgetreden. De Nederlandsche Glasverzekering-Mij. be richt, dat de heer mr. H. A. van der Held, ten gevolge van langdurige ernstige ziekte ontslag als directeur dezer maatschappij heeft moeten aanvragen, hetgeen hem in de algemeene verga dering van aandeelhouders, gehouden den llen April 1933, eervol is verleend. De heer B. J. Richters is thans directeur. Tévens wordt bericht, dat de heer mr. H. A. van dei-Held'zijn asSu'rantiezaken onder de fa. W. P. van-der'Held'heeft overgedragen aan den heer 'B. J. Richters .te Rotterdam, -die - deze 'op denzelfden voet en-onder dezelfde firma voort tot Krijgt het eerst een vaandel. Redevoeringen van Ds. Brillenburg en kap. van Schie. In het wijkgebouw der Maranathakerk aan de Zuidpolderstraat, heeft gisterenavond de overdracht plaats gehad van een vaandel aan den commandant der 1ste divisie der Rotter- damsche burgerwacht. Bij deze overdracht was een flink aantal leden met hun dames tegen woordig. Commandant Korsten opende de bijeenkomst, waarbij hij in het bijzonder den algemeenen commandant overste v. d. Vlerk en de heeren van Hoey Smith en van Vianen resp. comman danten van het vaar- en vervoerwezen en van de mitrailleur-afdeeling, alsmede de sprekers een welkom toeriep. De oudste vendelcommandant en voorzitter van het vaandelcomlté, de heer Sonneveld, sprak dan een hartelijk woord, daarbij den wensch uitsprekend, dat nooit onder dit vaan del zou behoeven te worden gestreden, maar zoo zulks wel noodig mocht zijn, dat het dan zou gebeuren in eendracht en samenwerking. Overste van der Vlerk overhandigde vervol gens het vaandel aan den commandant, waarbij hij er op wees, dat de 1ste divisie, die van Zuid, erin geslaagd was om ook het eerst een vaandel te verkrijgen. Het comité moest een betuiging van lof en dank in ontvangst te nemen. De beteekenis van het vaandel. Commandant Korsten expliceerde hierna de beteekenis van de vlag. Het vurig verlangen naar trouw aan het gezag, wordt vertolkt door de Oranje-kleur. De twee pijlpunten beteeke- nen de afweer van gevaren te Rotterdam, waar om dan ook een Rotterdamsch wapen is aan gebracht. Het aanwezige wit demonstreert de rechtvaardigheid, het blauw eischt getrouwheid, terwijl de omsluitende gouden band het lid maatschap symboliseert. De. woorden „gezag getrouw" herinneren, aan het van boven gestelde gezag, dat geschraagd zal worden door plichtsvervulling ook in het kleinste. De combinatie van oranje en blauw verbeelden de kleuren van Oranje-Nassau. Uiteindelijk gaf de commandant de herhaling van de beloften van gehoorzaamheid aan het gezag, de krijgstucht en dé wetten van de bur gerwacht. Het „Wilhelmus" werd aangeheven. De taak der burgerwacht- Alsdan werd achtereenvolgens het woord ge geven aan ds. Brillenburg Wurtz en kapelaan H. v. Schie. De eerste spreker zegt aan te voelen de moge lijke bevreemding, dat juist twee dienaren van het evangelie, wat liefde is, symphatie Jjetujg^n met e?n instelling, die mogelijk wapengeweld zal gebruiken. Ten aanzien van deze tegenstel ling wenschte hij dan ook den nadruk te leggen op het feit, dat de christen allereerst burger is van het Hemelsch vaderland. De aangelegen heden van het aardsche vaderland blijven van 2e rangs beteekenis. Een christen kan dan ook geen nationalist zijn in die groepeering, die het vaderland tot hoogste en laatste waarde stelt, die nationalisme, tot een soort religie verheft en daardoor verwantschap vertoont met het communisme. Maar. dit alles wil niet zeggen, dat men onverschillig moet staan tegenover de natie. Er bestaat gezag en dat eischt getrouw heid. Doch een zeer nuchtere trouw in ernst en toewijding, zonder overschatting en eer, welke ruimte schept engelegenheid voör godsdienst, gezin en gezag, toet een keeren van de moreele revolutie. Kapelaan van Schie karakteriseerde de diepe ellende van Israël, totdat Nehemias een soort vrijwillige burgerwacht vormde ter verdediging van de ihlahdsche vrijheid rust en gezag. Ook die groep had te lijden van tegenkanting en bespotting. Terzake van de vrijheidsidee wees spr. dan op de Nederlandsche vreugde in 1813 toen het Fransche juk verdween, in 1913 bij de onafhankelijkheidsfeesten. Toen kwam na de zware oorlogsjaren de revo lutiepoging van 1918 met de vervaarlijke drei ging van een burgerstrijd. Doch het gevaar werd bezworen door de spontane geestdrift voor be houd van getrouwheid aan het gezag, waarbij de burgerwacht een krachtig hulpinstituut werd. Haar taak is nog niet geëindigd. De kwestie met de „Zeven Provinciën", de houding van sommige partijen en persorganen bewijst, dat er nog een vergiftigin^sprocedure aan den gang is. Ook elders rommelt het. De burgerwacht is trouw aan het gezag, dus ook aan God, van Wien het gezag komt en aan den godsdienst. Na een huidewoord aan de brengers van den godsdienst en hen, die het pogen té bewaren, vertolkte spr. in een fraaie peroratie ook de dankbaarheid van het Nederlandsche volk jegens de burgerwacht, die mede op de bres staat voor gezag, godsdienst en zal voorkomen de ruïnes van kerken, van moderne slavernij der vrouw en kinderen. Na deze meermalen beapplaudisseerde rede voeringen offreerden nog de heeren van Hoey Smith en van Vianen hun gelukwenschen. Met een „Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland", werd tenslotte de bijeenkomst ge sloten. Een eenigszins onsmakelijke geschiedenis. Op het eiland Brienenoord, waar Zondags heel wat menschen den dag doorbrengen staat een tent, waar chocolade en andere versnape ringen verkocht worden. Twee jongens van 16 en 15 jaar hebben dezer dagen in deze tent ingebroken. Eerst stalen zij een roeiboot in het Mallegat, waarmee zij naar het eiland roeiden en vervolgens forceer den zij den toegang tot de tent. De zich daarin bevindende partij chocolade en andere zoeter- nijen pakten zij bij elkaar en met hun buit wilden zij het eiland verlaten, toen zij tot de ontdekking kwamen, dat het onder de bedrijven door eb was geworden en hun boot vast in de modder lag. Er zat niet anders op, dan wachten, tot het weer vloed werd. De jongens kregen al wachtende echter een geweldigen honger en dies spraken zij de ge stolen proviand aan. Nu zijn chocolade, eier koeken, zuurtjes en dergelijke zaken heel lek ker. Maar als ze in die hoeveelheid gebruikt worden als een normaal middagmaal, blijven de gevolgen niet uit. Hier volgt het onsmakelijke deel van het ver haal, waar wij niet nader op kunnen en willen ingaan. Brienenoord schijnt tot op den huldigen dag op verschillende plaatsen nog onbegaanbaar te zijn. In een physiek allerelleridigsten toestand kregen de jongens een hevig verlangen naar vriendelijke verpleging en daarom riepen zij een voorbij varenden roeier aan die hen van het eiland haalde en naar den wal voer. Enkele dagen daarna volgde bij de rivierpo litie aangifte van den inbraak. Een ingesteld onderzoek wees de jongens als de daders aan en bij alle narigheid die zij van him snoeplust al hebben ondervonden,- hebben ?ij er nu ook nog een proces-verbaal bij ge kregen. STAKING. Men verzoekt ons mede te deelen dat de sta king die Zaterdag bij de meubelfabriek der firma Nijman is Uitgebroken geen wilde ..sta ging is: maar onder leiding staat der drie sa menwerkende organisaties in de meubelin dustrie. Van de bij den nieuwbouw van Gerzon bloot gekomen fundamenten van de oude, tegen het eilidé van dé 14e eeuw gebouwde en in het be gin der 17e eeuw gesloopte Schiedamsche Poort vindt men op de fotopagina van dit num mer nog eene opname benevens de reproductie van een oude teekening van die poort. Hieron der vindt men een gedeelte van den bekenden plattegrond van Rotterdam van Henryck Haestens uit het jaar 1599. Het onderschrift van dezen plattegrond luidt: „Hier hebt ghij leser het rechte affbeltsel soo van boven, in ende ter sijden te sien, die stadt Rotterdam, die door Godes gratie van een cleyn ende onbe- kent een groote ende vermaerde coopstadt is geworden ende nu in diversche landen ende eilanden handel is drijvende ende. daghelics meerder is floreerende." Deze plattegrond is heel duidelijk voor de situatie rond de Schiedamsche Poort in dien tijd. De straat welke met een ronding naar links naar de Poort leidt is de tegenwoordige Korte Hoogstraat, de onbebouwde dijk, welke naar boven loopt, de tegenwoordige Schie- damschedijk. Rechts ziet men de vest rond de stad'loopen. Een klein steenen voorpoortjê leidt naar een houten ophaalbrug, welke aanslui ting geeft op den Coolschen Binnenweg, den landweg naar Schiedam. Bij de Schiedamsche Poort houdt de stad op. De Blaak vormt met het Steiger de waterpartij aan de linkerzijde van het Poortgebouw. De Leuvehaven was in die dagen nog niet gegra ven, al geschiedde dit heel kort nadien, nl. in dé eerste tien jaren van de 17e eeuw. In dien zelfden tijd begon de bebouwing van den Schiedamschendijk en de Leuvehaven en werd de nieuwe stadspoort geplaatst aan het einde daarvan bij het Vasteland. De oude poort had toen geen reden van bestaan meer ert werd spoedig daarop in 1613 afgebroken. In den volksmond had deze poort, gelijk mej. dr. Moquette in haar „Straatnamen" ook aangeeft, Treurenburg geheeten, omdat zij tot gevan genis diende. In het begin der 16e eeuw vond men bij deze poort nog een galg opgericht om de landloopers en vreemd gespuis te waar schuwen. De situatie rond de oude Schiedamsche Poort einde Zestiende eeuw. Gedeelte uit de kaart van Haestens) Bij de afbraak van de poort heeft men gelijk thans blijkt, de fundamenten en kelder ruimten in den grond laten zitten. Op deze fundamenten zijn de panden hoek Schiedam- sehedijk en Soetensteeg ópgetrokken gewor den. Als mén thans de uitgegraven fundeerin- gèn ziet, kan men er zich eenige voorstelling van maken van de zware constructie van dit poortgebouw. Het overige gedeelte van de oude poort zal waarschijnlijk nog in den ^rond zitten voor het Museum Boymans. Op deze plaats werd ifi de 17e eeuw de magere beesten- en paarden markt gehouden en in 1635 besloot de vroed schap hierheen ook de varkens- en lammeren- markt te verplaatsen. In 1662 is het plein voor het grootste gedeelte ingenomen doOr het nieuwe Gemeenlandshuis van Schieland, dat daar onder leiding van den bouwmeester Jacob Lóis verrees. De opgravingen van thans stellen duidelijk iri het licht, hoe Rotterdam zich in den loop der eeuwen geheel naar het Westen heeft verplaatst. 'Immers deze Schiedamsche Poort was drie eeuwen geleden het uiterste Weste lijke punt van de stad. De vierde partij remise. In de vierde partij was het in den beginne een gevecht om de leiding. Landau deed het eerst kalmpjes aan en stelde zijn figuren secuur op alvorens in een damepionopening den c-pion in het gevecht te brengen. Spielmann ging daarop over tot een sterke actie op den ko- ninginnevleugel teneinde zoodra mogelijk het initiatief te nemen. Zijn strategie werd echter op weloverwogen wijze bestreden en Landau mocht er in slagen materieel sterk in het voor deel te komen. Jammer echter voor hem, ver mocht Spielmann steeds zulk een sterke stel ling in te nemen, dat het materieele voordeel niet tot gelding was te brengen en de partij eindigde daardoor in remise. R. S. R. ROTTERDAM De laatste uitslagen luiden: Groep A. Hij- gemannKoetsheid werd een Caro-Kann-ope- ning, waarin zwart spoedig voordeel behaalde en won. Groep C: Kap. RemmerJ. Verheul 10; Vijverberg won 2 partijen van Ansems. Groep D: WeimarH. Paap 10; Velt- meijerBroekhuysen 10. Op 10 April speelde R.S.R. op bezoek bij „Ivoren Toren" te Hillegersberg den return- wedstrijd van den massakamp, die te Rotter dam met 10%—3% voor R.S.R. eindigde. De Hillegersbergers wisten nu een gelijk spel te bevechten. Zie hier den gedetailleerden uitslag van „Ivoren Toren"R.S.R.: G. SniederA. J. v. d. Weghe 01; Klappe Wijsbroek StigterPrudon 01; A. SniederBurgers 01; Nijhuis—Eijkman 10; v. VelzenKap. Remmer 10; AldersOoster- baan HeesakkersWeimar 10; v. d. LindenG. Visser 01; v. BeinenAnsems 0—1; WooningH. Paap 10; v. DijkRem- ken 0^1; de BruinVeltmeijer 10. Totaal „Ivoren Toren"R.S.R. 77. DAMDISTRICT ROTTERDAM. De zesde ronde van den jubileum-wedstrijd, bracht Dinsdag de onderstaande uitslagen in de eerste klasse: N. CohenPion 11 Zwartwit:H. C. de Kroes v. d. Zanden 0-1—2 J, .v.. d.' Doe—M. van Gasteren 11 A: M. Olsen—B. C.--K-lijn 20 P. H. 'Idzerda—C. Stoppelberg afgebr. De partij Ph. HamA. Hagenaars vindt he- d*«*vond plaats. Jaarlijksche algemeene vergadering. De afdeeling Rotterdam van den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedien den „Sint Franciscus van Assisië" heeft haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden in de bovenzaal der St. Jozefgezellen-vereeni- ging. Na een kort openingswoord van den voor zitter werden 42 nieuwe leden geinstalleerd. Nadat de voorzitter de aandacht had gevestigd op de recente aanneming van het Bedrijfsra- denontwerp in de Eerste Kamer, werden de gebruikelijke jaarverslagen uitgebracht. De voorzitter de heer van Zanten, die perio diek moest aftreden, doch herkiesbaar was, werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. De bondsvoorzitter de heer Hamersveld hield dan een toespraak tot de leden en wekte allen op vooral door propaganda actief werk te ver richten. Bijzonder richtte hij zich tot de werk- looze leden, die hun helaas zoo overvloedigen tijd dubbel nuttig in dit verband kunnen besteden. Hierna was het woord aan den algemeen geestelijk adviseur rector C. M. Mol, die wees op de beteekens en het uiteindelijk effect van ieders lidmaatschap. Zoovele bedienden, aldus spr. vragen: „Wat krijg ik voor mijn lidmaat schap" inplaats van zich als bewust katholiek de vraag te stellen: „wat kan ik voor mijn vakorganisatie doen?" Deze bedienden, in en buiten „St. Franciscus van Assisië" verkeeren in de dwaling, alsof het lidmaatschap van den vakbond, een commercieele zaak zou zijn. Zij dienen goed te beseffen, dat zij in en door him organisatie moeten arbeiden aan de verwezen lijking van het katholiek ideaal. Tenslotte had nog een verkiezing plaats van drie bestuursleden. De aftredende leden de heeren J- J- M. Schackmann en A. F. van Hilst werden herkozen. In de vacature-E. M. Pet- tinga werd gekozen de heer J. P. Hollants. Een opwekkend woord van den heer Suring tot de kiezers. Gisterenavond is voor Hillegersberg en Schiebroek de verkiezingspropaganda officieel ingezet, In de groote zaal van Lommerrijk waren de leden der beide R. K. Kiesverenigin gen tezamen gekomen. Na een inleidend woord van den voorzitter van „Eendracht maakt Macht" den heer van der Lugt werd het woord verleend aan den heer J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer, die zijn voordracht begon met de aandacht te vragen voor de macht en de rechten van de Tweede Kamer. Hij kwam dan aan het alge méén kiesrecht, dat hier in Nederland in volle vrijheid kan worden uitgeoefend en welk recht door velen van ons Wordt benijd. Spr. wees in dit verband op Duitschlahd. Daarom is het ook noodig dat wij van ons recht en onzen plicht gebruik maken en ook dat wij goed stemmen en onzen invloed niet verknoeien aan één van die ruim 40 kleine partij tjès welke toch geen kans hebben. Wij moeten stemmen op lijst 25 omdat wij dan alleen de zekerheid hebben volksvertegenwoordigers te kiezen die dé zelf de beginselen hebben als wij en waarvan wij weten dat zij over voldoende gaven van ver stand en hart beschikken om die beginselen tot gelding te brengen. Wij stemmen geen personen; het doel van onzen stembusgang moe zijn dat er kome een sterke katholieke fractie, opdat in samenwer king met andere sterke groepen wederom ge regeerd kan worden met een parlementair ka binet. Wij wenschen geen sterken man, die zijn positie dankt aan een soort politie of leger of ook wel aan communistenvrees. Wij wenschen een sterke krachtige regeering steunend op het vertrouwen van het volk en een samenwer kende meerderheid. Maar zal dan de crisis worden opgelost? De Staatspartij wil goede waar en de waarheid en daarom zegt zij openlijk dat zij de crisis niet wegnemen kan. Deze is immers niet Neder- landsch maar internationaal. Het is dwaasheid van een Nederlandsche kamer te eischen dat zij de oorzaken van de crisis wegneemt, om dat de diepste oorzaak zetelt in den hoogmoed der menschen, die het willen klaarspelen de wereld te besturen zonder God. Spreker kwam dan tot de economische oor zaken der crisis welke voor een groot deel voortkomen ut den zoogenaamden vrede. Een vrede welke tot resultaat had dat er 7000 K.M. meer grens in Europa kwam, dus ook 7000 KM. meer tolmuren. Dit moet hersteld worden door internationaal verstandig te worden en terug te keeren tot de Goddëllijke geboden van rechtvaardigheid en liefde. Spreker ging dan verder over tot de genomen en nog te nemen crisismaatregelen en kwam tot Me conclusie dat de onderwijs- belasting- en sociale politiek van de R. K. Staatspartij in diepste wezen gezinspolitiek is geweest. Waar de zaken zoo staan, aldus spreker is het dan te veel gevraagd deze' R. K. Staatspartij te steunen? Al zijn er kleine belangen, die wat in het nauw zijn gekomen, wat zegt dat in ver houding tot de groote belangen welke op het spel staan. Brengt het offer van uw eigen in zicht, luistert naar uw leiders en blijft voor alles één. De talrijke aanwezigen beantwoordden deze rede met een langdurig en hartelijk applaus waarop de voorzitter den heer Suring bedank te voor zijn gesproken woord. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door vier personen gebruik gemaakt, waarna de vergadering werd gesloten. De nadeelen van methodisch werken. De rivierpolitie heeft zoo haar vaste klanten, die blijkbaar niet voor verbetering vatbaar zijn en op geregelde tijden weer met haar in aan raking komen. Daartoe behoort de 27-jarige A. M. V., die al ettelijke straffen wegens scheepsdiefstallen achter den rug heeft. De man staat er voor bekend, dat hij zijn inbraken altijd op dezelfde manier pleegt. Hij verschaft zich namelijk steeds door de koekoek toegang tot de schepen, waar hij zijn slag wil slaan. Na zijn laatste straf had V. een baantje ge vonden aan boord van een Rijnschip en de ri vierpolitie hoorde een tijdlang niets meer van hem. Tot dezer dagen een rijnschipper aangifte kwam doen dat er op zijn schip ingebroken was waarbij kleeren, 150 Mark en 3 waarde- looze Russische bankbiljetten gestolen waren. Het onderzoek wees uit dat de inbreker zich via de koekoek toegang tot het schip had ver schaft en al aanstonds viel de verdenking toen op V. De politie kwam te weten dat het schip waarop hij voer even te voren vertrokken was. Een politieboot zette er onmiddellijk een flinke vaart in en bij de brug werd het bewuste schip ingehaald. V'. die de politie had zien aankomen had de gëstolén kleeren én de Marken in het water geworpen. Dom genoeg had hij echter de waardelooze Russische bankbiljetten in zijn logies laten liggen en toen de politie deze daar vond, zat hij in de vai. -Momenteel zit de man weer in voorarrest in afwachting van de behandeling van zijn zoo- veelste strafzaak. VEREENIGING „ZORG VOOR HET ACHTERLIJKE KIND" De Vereeniging „Zorg voor het achterlijke kind" heeft gisteren onder presidium van den heer mr. K. A. Rombach haar jaarlijksche al gemeene vergadering gehouden. Aan het jaarverslag van den secretaris den heer A. Willeboer ontleenen wij het volgende: Niettegenstaande de crisis is het toch mogen gelukken de benoodigde middelen te vinden voor de hoofdtaak der vereeniging: de uitzen ding van de vele zwakke leerlingen der ver schillende scholen voor B. L. O. Eensdeels is dit te danken aan intensieve propaganda ander deels aan het gunstige resultaat van den op 8 October jj. gehouden bloempjesdag. Eind December 1932 bedroeg het aantal con- tributanten 638 met een gezamenlijke contri butie van 2630.15. In totaal werden in het af- geloopen jaar 137 zwakzinnige bleekneusjes voor den tijd van zes weken naar een voor hen bestemde gezondheidskolonie uitgezonden. Het totaal aantal verpleegdagen bedroeg 6260, te genover 5496 in 1931: De uitzending dezer kin deren vorderde een bedrag ad 10194.46, Aan gemeentelijke subsidie werd genoten 2000. Het totaal der uitgaven bedroeg 11469.53, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van 1425.36, behalve de 5 pet. pandbrief ad 1000 Bovendien is van de subsidie van de gemeen te nog 500 gulden te ontvangen. In Mei 1932 is in het bestuur een vacature ontstaan, doordat mevrouw Houwing-van Slo- terdyck wegens vertrek uit de gemeente heeft bedankt. In deze vacature werd gekozen mevr. Nauta-v. d. Hoeven. In de vacature mevr. J. V. d. Hoopde Monchy werd benoemd mevr. Ruebv. d. Pot. De heer C. de Haan werd her kozen. De Voorzitter bracht, hulde aan mevrouw van der Hoop—de Monchy, die van de oprichting der vereeniging af, bestuurslid is geweest en in die 19 jaren zeer veel goed werk heeft ge daan voor de vereeniging. De voorzitter sloot hierna de vergadering. GOUDEN MEDAILLE Op 15 April a.s. zal aan den adjudant-onder officier administrateur D. J. Verzijden, werk zaam bij den Commandant van het Indeelings- district Rotterdam, de Gouden Medaille voor 36-jarigen trouwen .dienst worden uitgereikt. DOOR EEN MOTORFIETS AANGEREDEN. De 74-jarige C. v. T. uit de Jeruzalemstraat is op den Oost Zeedijk door een motorfiets omver gereden. Met een hersenschudding is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 8.43%; Berlijn 58.68%; Parijs 9.75%; België 34.54%; Zwitserland 47.87; Amerika 2.47 5/16; Oostenrijk Denemarken 37.60; Zweden 44.55; Noorwegen 43.20; Spanje 21.021^ Italië 12.69. Hier volgt het Ghineesche antwoord op deze vraag. Vele eeuwen geleden wandelde een leeuw door de wouden en zag een aap, waarop hij zoo op het eerste gezicht verliefd werd. Wanhopig over het verschil in proporties tusschen hen beide, verzocht de leeuw aan Boeddha, zijn heer en beschermer, in een dwerg verknderd te worden. En Boeddha gaf aan den wensch van den leeuw gehoor, ver anderde hém in eén dwerg eh de leeuw leefde verder gelukkig mef zijn aap. éi' Dit verhaal is overigens een legende, maar dat verhindert niet, dat het Pekineesje veel weg heeft van den leeuw en van den aap. Van den leeuw heeft dit merkwaardige hondje de lange haren, de breede, hangende ooren en het smalle achterlichaam. Van den aap de groote, heldere oogen en den ingedrukten neus. De oeroude Tzoe Hsi, Keizerin-Moeder van den laatsten keizer van China, felle vijandin der Westersche Barbaren en laatste glorierijk regeerende der eens zoo machtige Mandsjoes, stoere regentes van den kind-keizer, die spoe dig zou worden weggevaagd, plachtte van de Pekineesjes te zeggen, dat „de Leeuwhond van China koninklijke pracht kende, toen de Europeanen nog aan hun staarten door de bosschén slierden"...... Deskundigen zijn het er tegenwoordig over eens, dat het Pekineesje zijn Stamouders zoo wat tot de zevende eeuw vóór onze jaartelling kan terugvoeren. Maar volgens de Chineesche traditie Was het al vier duizend jaar geleden het schoothondje van de keizers. En oude schilderingen en reliefs, waarop een dier staat afgebeeld, dat aan het Pekineesje doet denken, schijnen de traditie geloofwaardig te maken. Intusschen lijkt de populariteit van hét Pe kineesje Uit de eerste eeuw vóór onzè jaar telling te dagteekenen, toen nijveraars uit Indië den Chineeschen keizer Ming Ti tot het Boeddhisme bekeerden. Het voornaamste sym bool van dezen godsdienst nu was de leéuw. Als Indië's meest gevreesde dier vertegenwoor digde het in de oogen der Boeddhisten alle menschelijke hartstochten en obscure machten, die de groote Boeddha had weten te overwin nen. Boeddha werd dan ook vaak met een leeuw aan zijn zijde afgebeeld. China bezat echter geen leeuwen en de meCste Chineézën hadden dus hooit een leeuw gezien. Men zat dus eenigszins met het Boed dhistische symbool, dat niet tot hen sprak, voor hen geen beteekenis had. Maar op een goeden dag merkte een hoveling op, hoe sterk de lievelihgshonden Van den keizer aan een leeuw deden denken. En van toen af aan begon de glorie van het Pekineesje. Het werd een bijna heilig cymbool in het oude China. De Pekineesjes mochten van dien dag af aan niet meer buiten de Verboden Stad van Peking worden gehouden. Alleen aan de residentie van den keizer bleef het weggelegd, Pekinees jes te herbergen. Er stond een zware straf op het wegvoeren van Pekineesjes uit de Eeuwige Stad. Deze straf was de „Dood in Tien Duizend Stukken". En het Pekineesje werd voor de Chineezen een even geheimzinnig dier als het later voor de enkele Europeanen bleek, die er van hoor den. De honden vergezelden den keizer op al zijn tochten. Ze zaten bij hem in het zadel, ze zaten samen met hem op den divan en zaten samen met hem op den troon. De Pekineesjes hadden zoowat dezelfde rechten als de keizer. En deze vereerde ze met de titels van graaf of hertog of grootmandarijn en met vorstelijke inkomens, zooals dat bij jonge prinsen gewoonte was. In 1860 drongen de Westersche Barbaren de Verboden Stad binnen en bezetten ook het na burige Zomerpaleis. Daar vonden Engelsche en Fransche officieren een prinses, die zelf moord had gepleegd, om niet in de handen der Barbaren te vallen. En rond om haar zaten vijf verontwaardigd bassende Pekineesjes. Deze Pekineesjes werden naar Londen ge stuurd, waar er één, „Lootie" geheeten, het schoothondje van koningin Victoria werd. En nadien werden er geregeld Pekineesjes naar Engeland gesmokkeld, zoodat het aantal steeds grooter- werd en ten slotte van daar naar an dere landen Pekineesjes konden worden ge ëxporteerd. Na 1912, het jaar van de ineen storting van het Chineesche keizerrijk, was het ook met de heerschappij van het Pekineesje gedaan en behoorde de straf van den „Dood in Tien Duizend Stukken" wegens het ontvoe ren van oen-.Leeuwhondje tot het verleden. Het Pekineesje is óm zyn kostbaarheid 'nog PROPAGANDA-VERGADERING. De R. K. Kiesvereeniging had voor Maan dagavond een propaganda-vergadering uitge schreven, waar als spreker optrad de heer J. G .Suring, lid van de Tweede Kamer. In zijn rede heeft spreker; op zeer bevat telijke wijze uiteengezet de oorzaken van de crisis, als redenen voornamelijk naar voren brengende de belemmeringen in het handels verkeer op de wereldmarkt en het niet meer verschijnen op de wereldmarkt van ongeveer 600 millioen menschen, zijnde Rusland, BritsCh Indië en China, doordat .tengevolge van den oorlog, ieder land zooveel mogelijk in zijn eigen behoefte voorzag, door zelf het benoo digde te produceeren. Al zijn nu de oorzaken gemakkelijk aan te geven die deze crisis heb ben veroorzaakt, daarom is het niet zoo ge makkelijk den weg te vinden, om deze crisis weer op te lossen. Daar achtte spr. zich niet voor in staat en achtte niemand daarvoor in staat om dat deze crisis internationaal was. Wel gaf hij den weg aan om te trachten deze crisis zooveel mogelijk op te lossen, dat is, als men eendrachtig samenwerkte om op te bouwen en niet, zooals verschillende groepen zich geroepen achten alles en nog wat, te be- critiseeren en af te breken, wat de regeermg ook doet, maar dan zelf geen verantwoorde lijk wilden dragen. Hij sprak zijn leedwezen uit over de groote versnippering in de ver schillende partijen en drong aan op samen werking tot het verkrijgen van enkele groote partijen met terzijde stelling van persoonlijke en groepsbelangen. De R. K. Staatspartij, was daarentegen volkomen bereid om mede te regeereh en de verantwoordelijkheid te helpen dragen. Hij memoreerd^ de verschillende cri- sis-steunwetten, die met de stemmen van de R. K. Staatspartij tot stand waren gekomen en voornamelijk het steunen van de boeren noem de hij een van de grootste factoren, om de gang er in te houden, om zoodoende, met Gods hulp, tot een betere toestand te geraken. Met een opwekking om op 26 April te stemmen op de lijst van de R. K. Staatspartij, zijnde lijst No. 25, sloot hij zijn rede, waarop een luid applaus weerklonk. Van de gelegenheid om eenige vragen te stellen werd door eenige per sonen gebruik gemaakt, die door spreker, we derom op zee rbevattelijke wijze werden be antwoord. Nadat de voorzitter den spreker har telijk had bedankt voor zijn rede, deed hij ook nog een oproep, om allen te stemmen op de lijst 25, zijnde de .ubileum-lijst. Hierna sluiting. HOLI RHOEKSCHE EN ZOUTEVEENSCHE POLDER. In de gehouden vergadering van Ingelanden van Holiërhoekschen en Zoüteveenschen Pol der werd in plaats van den heer W. Moerman C.Jz., die bedankt had, tot voorzitter gekozen de heer Adr. Olsthoorn. Den heer Moerman, die de functie van voorzitter ruim 16 jaar heeft bekleed, werd hartelijk dank gezegd. Re kening en verantwoording en verslag over het afgeloopen jaar werd uitgebracht. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester zal inplaats van op Don derdag 13 en Maandag 17 April a.s. spreek uur houden op Zaterdag 15 April, des voor middag svan 10 tot 12 uur. BEUGVISSCHER1J. De te IJbuiden binnengekomen stoombeu- gér VL. 216, P. v. d. Zwan Mz., besomde aan VérSchëvisch 1103 netto. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Lincklibhti" om 300 ton olie te lossen en ,*Janlme" om 2300 ton kolen te laden. DE POST OP GOEDEN VRIJDAG. Het Postkantoor zal op Goeden Vrijdag na 2 uur gesloten zijn. De gelegenheid tot het afhalen van corres pondentie voor busrechthouders zal den ge- heelen dag bestaan. De middagbestelling ver valt. Het telegraaf- en telefoonkantoor is den geheelen dag geopend. DE A.S. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. Door de R. K. Kiesvereenigingen te Vlaar- dingen en te Vlaardinger-Ambacht is wederom een propagandavergadering belegd. Deze ver gadering zal worden gehouden Donderdag .a.s., des avonds te 8 uur in de vergaderzaal van „Tivoli", Markt 9. Als spreker, zal optreden de heer A. Loerakker, No. 1 van de R. K. Lijst. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Roeling, Broekwég 42, Vlaard. Ambacht, portemonnaie met inhoud; Pietersen, Westerhoofd 71, bal; Schaar, Bil- derdijkstraat 35, pet; Asterstraat 1, Vlaard. Ambacht, zwart hondje; De Koning, 2de van Leyden Gaelstraat B., hond; Politiebureau, schoolkaart spoorwegen, sleutel, hamer, sleu tel melkbus, rijwielplaatje, rijwiel; De Ruyter van Kinsbergenplaats 41, portemonnaie met inhoud; van Schaik, le Maasboschstraat 86, muts; Van Oeveren, Touwsteeg 9, sleutel; Van Steenbergen, Voorstraat 8, Vlaard. Ambacht, portemonnaie met inhoud; wed. Hoogerwerff, Ged. Biersloot 61, kinderrijwiel. O. L. K. NAAR DE LEKSTAD. Naar wij vernemen gaat de R. K. Tooneel- vereeniging O. L. K. op Hemelvaartsdag op tournee naar Schoonhoven, om aldaar in de open lucht een opvoering te geven ten bate van de te Schoonhoven gevestigde vereenigin- gen. Opgevoerd zal worden het successtuk „Me neer Klaproos". DE KLEINE BETUWE. t)e bekende speeltuin en kersenboomgaard „De Kleine Betuwe" van den heer W. Kom pier zal over enkele dagen weer een schitte rende attractie rijker zijn. Men is momenteel bezig met den bouw van een zweefbaan, be staande uit een uitkijktoren met een vlieg tuig voor vier personen voor' het maken van blljvluchten. OPNIEUW ARBEIDERS WERKLOOS! Met ingang van Zaterdag 15 dezer is aan 9 arbeiders aan de Machinefabriek ontslag aangezegd, terwijl Zaterdag j.l. het ontslag van 26 arbeiders der Olieslagerij in werking getreden is. hoofdzakelijk een lievelingsdier voor rijke menschen. En men beschouwt het gewoonlijk als een snobbistisch, zwak beestje. De bezitters er van loven echter zijn schranderheid, aan hankelijkheid en trouw, alsmede zijn dapper heid. In ieder geval, het is een merkwaardig ge dierte. En al weten we nu nog niet prëéies, wat een Pekineesje eigenlijk is en ai zou enen er haast toe komen, die Chineesche legende van den verliefden leeuw të gelóoven, ive hebben nu toch eenigszins een begrip van waar het komtj -1, --

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2