ONS STANDPUNT IN DEN VERKIEZINGSSTRIJD. No. 1 van lijst 25. Sproeten komen vroeg m Sprutol. Bij alle Drogisten. WOENSDAG 12 APRIL 1933 MAX EN ZIJN VRIENDEN. DE GEESTELIJKE WAARDEN. =J HET VEENBEDRIJF. HET GEBROKEN BEUGELTJE Hoe het zijn lezers voorlicht ONMENSCHELIJK OPTREDEN. De verbogen tralies. Tot en met 26 APRIL geldt voor Katholiek Nederland hef parool POGING TOT MOORD. MOORD OP EEN VROUW. DE OVERVAL TE TILBURG. ACHTTIEN RIJWIELEN GESTOLEN. PERSONEN- CONTRA VRACHTAUTO. BOERDERIJ IN VLAMMEN. MOORDAANSLAG OP ZIJN ECHTGENOOTE het voorjaar, koop tijdig een pot DALING DER INDEXCIJFERS. DE TOESTAND OP ONRUST. VOLKSHULDE AAN WILLEM DEN ZWIJGER. NEDERLANDSCHE BANK. Liquidatie van de ultimo..Toename van den goudvoorraad. DE VLIEGENDE KUIKENS. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN VERDRONKEN. Ministerie naar beste krachten, hoewel sofns tegen heug en meug, hadden gesteund. Dan traden we op in het defensief. Het zittend kabinet, immers óns Ministerie, moesten we verdedigen tegen de aanvallen, die zijn tegenstanders erop richtten. En allicht had zulk een Ministerie ook wel een en ander gedaan of nagelaten, wat in onzen eigen kring ernstige ontstemming had gewekt. Tegen dje ontevredenheid moest ook wor den opgetreden. Gewoonlijk niet met volle dig succes, want bij elke verkiezing, kwam het meestal tenslotte zóó uit, dat de vroe gere meerderheid slonk, de minderheid aan wies, en de nieuwe situatie het optreden van een nieuw ministerie vorderde. Ook -dezen strijd in offensief of defensief kennen wij, thans niet. Het thans nog zit tend Ministerie, was een extra-parlemen tair kabinet. Zijn optreden hebben wij niet gewenscht, integendeel. Hoogstens kan men zeggen, dat wij zijn voortbestaan hebben ge duld en mogelijk gemaakt, omdat dit kabi net ten val brengen geen waarborg gaf voor het optreden van een normaal parle mentair kabinet. Ook daarom is de nu aangevangen ver kiezingsstrijd veel eenvoudiger dan die'van vroeger. Als Katholieke Staatspartij hebben wij thans alleen en uitsluitend maar één doel: de eenmaal in het stelsel der evenredige vertegenwoordiging verkregen positie, zoo goed mogelijk te handhaven, als 't kan nog eenigermate te versterken. Maar is de strijd nu eenvoudiger en ook voor den gewonen kiezer veel begrijpelij ker, hij is er niet minder belangrijk om. Want meer, en beter, en zuiverder wel licht nog dan vroeger, kunnen en moeten wij voeren ook in dezen verkiezingstijd een principieele politiek. Daar zijn er, die klagen over het bestaan van partijen, ook in ons land. Terecht, wanneer die partijen maar zijn belangengroepeeringen, partijschappen, fac ties. Maar volkomen ten onrechte, wanneer het werkelijk partijen zijn, die voortkomen en opgebouwd zijn uit het verschil der begin selen. Wie sociaal-democraat, wie liberaal, wie anti-revolutionair, wie katholiek is, leeft nu eenmaal uit eigen beginselen, die leiden tot verschillend inzicht in het bestuur des lands. Daar is, eenmaal het verschil in beginse len bestaande, ook niets tegen, dat de dragers dezer beginselen zich saamgroepeeren, mits bereid zijnde, om met anderen, wier begin selen het minst ver van de eigen beleden be ginselen afstaan, samen te werken. Een goede werking van 't constitutioneel- parlementaire stelsel vereischt zulk een samenwerking. Er moet een meerderheid ge vormd worden, waaruit een kabinet kan voortkomen, en waarop het kan steunen. Alleen zóó niet door het door sommigen in onverstand verlangde optreden van een „sterken man" kan er een krachtige regee ring komen, waaraan ons land in de ge geven uiterst moeilijke tijdsomstandigheden zoo dringend behoefte heeft. Maar dan is het ook noodig, dat niet alleen onze kiezers, maar ook alle anderen, weten wat zij aan ons hebben, wat onze beginselen zijn, en wat wij, gegrond op die beginselen, nastreven in zoover dat, politiek en econo misch beschouwd, mogelijk zal blijken te zijn. Dit kan men te weten komen door kennis te nemen van ons verkiezingsprogram 1933. NIEUW SANATORIUM VAN HET R. K. WERKLIEDENVERBOND Opening door den Aartsbisschop Zooals bekend, is de R. K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Le venskracht". Instelling van het R. K. Werklie denverbond in Nederland, bezig met den bouw van een nieuw Sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven. De bouw is nu zoover gereed, dat de ope ning van het nieuw „Berg en Bosch" zal plaats vinden op Dinsdag 18 Juli a.s. Z. H. E. Mgr. J. H. G. Janssen, Aartsbisschop van Utrecht, heeft zich bereid verklaard, te voldoen aan het verzoek, om op genoemden datum het Sanatorium te openen. NEDERLAND EN HET HEILIG JAAR. De eerste bedevaart in Rome. Men seint ons uit Rome, d.d. 11 April: Hedenavond is de eerste Nederlandsche pelgrimstocht naar Rome in verband met het Heilige Jaar in de Eeuwige Stad aangekomen. De bedevaart staat onder leiding van het Reisbureau Centropa. Onder de deelnemers bevindt zich de Hoogerw. Heer Mgr. Th. Huur- deman, vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht. Het „Volksblad opnieuw betrapt. Het „Huisgezin" schrijft: „We moeten weer tegen het „Volksblad" in het veld. De socialistische courant toch gaf eenige dagen geleden het volgende bericht te lezen, dat we met kop en al overnemen: Van hardvochtig werkgever. Dezer dagen had de dienstbode van den heer S., gerant van 't R.K. Bondsgebouw te Oss het ongeluk in de Floraliastr. uit te glij den. Waardoor zij kwam te vallen. Hulp vaardige voorbijgangers droegen het slacht offer, dat bloedende verwondingen had bekomen, bij de familie D. binnen, waar men de eerste hulp verleende. Daar het meisje bovendien gebrekkig is, was zij niet meer in staat zich te voet naar huis te be geven. Dientengevolge begaf de heer D. zich naar den werkgever, met het verzoeK het meisje met een auto te laten afhalen. De gerant ontving zijn bezoeker allesbehalve vriendelijk en weigerde kortweg aan dit verzoek te voldoen. Aldus zijn dienstbode aan haar lot overlatend. De heer D. was over dit onmenschelijk optreden zoo verontwaardigd, dat hij zich onmiddellijk naar burgemeester Ploegma kers begaf, die hij van de zaak op de hoog te stelde. De burgemeester ontbood den na- latigen werkgever en wees hem op zijn plicht. De heer S„ die thans niet meer durfde weigeren, begaf zich eindelijk (er waren inmiddels drie uur verloopen en het was middernacht geworden) per auto naar de woning van D. in de Floraliastraat, om het slachtoffer, dat door het voorgevallene hevig overstuur was géraakt, naar zijn huis te vervoeren. Het geval kwam ons een weinig verdacht voor en daarom hebben we te bevoegder plaat se, ook bij autoriteiten, die er van op de hoogte waren, informaties ingewonnen. Wij hebben vernomen, dat het bedoelde meisje, dat een houten been heeft, was uitge gaan om eenige boodschappen te doen. Toen zij wat lang wegbleef is de echtgenoote van den gérant van het Bondsgebouw haar gaan zoeken. Zij trof haar aan op een plaats, welke was gelegen in een geheel andere rich ting dan die, waar het meisje moest winkelen. De vrouw van v. S. verzocht haar onmiddellijk thuis te komen. Nauwelijks was mej. v. S. thuis of de heei D. kwam mededeelen, dat de dienstbode was gevallen en daarbij haar been had gebroken. De heer van S. schrok hiervan, vooral omdat hij met haar, die eenige maanden geleden in verwaarloosden toestand door hem was opge nomen, reeds zoo veel had meegemaakt. Meenend. dat zij het goede been had gebro ken, vroeg hij den heer D,, daar hij op het oogenblik moeilijk zelf zijn zaak kon verlaten, het meisje naar het gasthuis te doen brengen. De heer D. was van oordeel, dat zoo'n ant woord niet van pas kwam en wendde zich tot den burgemeester. Burgemeester Ploegmakers vroeg daarop telefonisch inlichtingen van v. S Van S. verklaarde zich terstond bereid deze te geven, doch uitsluitend onder vier oogen en ging eigener beweging naar het hoofd der ge meente. Van den burgemeester vernam v. S. dat niet het goede been was gebroken, doch slechts het beugeltje van het houten voetje, v. S. heeft toen een auto besteld en de dienstbode, die bij de familie v. D. verbleef, naar huis laten ver voeren. Toen ze thuis komende het andere dienst meisje zag, zei ze opgetogen „Heb ik me niei eens fijn laten thuisbrengen Van bloedige verwondingen was geen sprake; door den val had het meisje slechts eenige schrammetjes aan de handen opgeloopen. Intusschen is de heele voet hersteld en het beugeltje gemaakt voor de somma van 45 cents. Op den keper beschouwd blijft er dus van het heele sensatieverhaal, het „onmenschelijk" optreden van den „hardvochtigen" werkgever, niet veel over. Voor de zooveelste maal heeft het „Volks blad" door een tendentieuze berichtgeving ge tracht garen te spinnen uit een geval, dat "op zich niets om het Lijf heeft. Maar was de gelegenheid, nu het betref den gérant van een R. K. Bondsgebouw, niet te mooi, om op deze wijze de arbeiders te laten zien wat voor beulen de katholieke werkgevers zijn? 't Is immers verkiezingstijd en dan moet elke kans worden benut om zieltjes te winnen Wie echter denkt dat we ons zoo laten vangen, slaat de plank ver mis". 721. 's Morgens vroeg opent de cipier de 722. Hij bemerkt niet dat een andere poes deur van Petronella's cel, om de gevangene de plaats van Petronella ingenomen heeft, haar ontbijt te brengen. Maar wel ziet hij onmiddellijk dat de tralies kapot zijn. „Wat"! schreeuwt hij, „wil je pogen te ontvluchten!" Om twee redenen is de positie van de Katholieke Staatspartij in dezen verkie zingsstrijd buitengewoon eenvoudig. Vooreerst wegens het vigeerend kiesstel sel, dat uitgaat op evenredige vertegen woordiging. Niet gelijk vroeger is de doel stelling: verovering van een bepaalde meer derheid, maar alleen bevestiging, zoo mo gelijk versterking van onze eigen positie. Of er een meerderheid zal gevormd worden, en zoo ja welke, is een vraag van later zorg. Zoo was het vroeger niet. Toen hadden wij er belang bij, om niet een zoo groot mogelijk aantal zetels in de Volksvertegen woordiging te bezetten, maar wel, om desnoods met opoffering van zetels, waarop wij eigenlijk recht hadden ernaar te streven, dat er een rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer kwam. Of wij 25 of 30 Katholieke afgevaardigden zouden krij gen, was toen, ook voor ons, van veel min der belang, dan dat er maar 20 katholieken zouden gekozen worden, mits de Anti- Revolutionairen en Christelijk-Historischen tezamen dan maar boven de 30 kwamen. Met 20 in de meerderheid was voor ons veel meer waard dan met 25 of 30 in de minder heid. Zoo kwam het, dat de katholieken, in verschillende kiesdistricten, reeds bij eerste stemming, niet uitkwamen met een katho lieken, maar met een Antirevolutionairen of een Christelijk-Historischen candidaat. Het ging er voor ons niet allereerst om, een zoo groot mogelijk aantal katholieken gekozen te krijgen, maar hierom: een rechtsche meer derheid te behalen. Zooals het toen strijd lustig verluidde: wij gingen uit op de ver overing van het Regeerkasteel. Dit alles is thans anders. Niet omdat de oude Rechtsche coalitie, die een politiek wilde voeren op den grond slag van de Christelijke beginselen, uit elkaar is gevallen, maar omdat wij thans een geheel ander kiesstelsel hebben, immers uitgaande op evenredige vertegenwoordi ging. Thans strijdt iedere partij op zichzelf en voor zichzelf, hebbende ieder voorshands alleen dit doel voor oogen: een zoo groot mogelijk aantal zetels in de Tweede Kamer te bezetten. Daardoor, allereerst, is de verkiezings strijd van nu veel eenvoudiger dan hij vroe ger was. Zeker, óók minder romantisch, minder spannend, minder sportief, minder opwindend, alles zeer waar, maar dan toch ook meer rechtvaardig in zijn einduitslag. Was hij vroeger vooral negatief, tegen de andere partijen gericht, thans zeker meer positief: allereerst, zoo niet uitsluitend, ziende naar de eigen partij, het eigen pro gram, de eigen toekomstige staatkundige positie. Maar ook om een andere reden nog is de strijd van nu eenvoudiger dan die van toen. Waren wij voorheen in de voorafgaande parlementaire periode in de minderheid, dus in de oppositie geweest, dan ging de strijd in eerste instantie tegen het zittend Kabinet. In de hitte van dien strijd was de critiek op de daden en nalatigheden van dat Ka binet dan wel eens wat al te scherp en niet steeds ten volle gerechtvaardigd. Maar de aanval gaf élan, en de strijdkreten daverden langs velden en wegen en straten. Ingewikkelder was de positie, wanneer we in de voorafgaande parlementaire pe riode in de meerderheid waren geweest, en het uit die meerderheid voortgekomen Indien er iemand oog heeft, ook voor de stoffelijke nooden van dezen tijd, dan is het zeer zeker onze Heilige Vader, Paus Pius XI. Met echt vaderlijke bezorgdheid heeft Z. H. er vaak over gesproken en geschreven. Maar dat niet alleen: Hij heeft ook het noo- dige trachten te doen om het leed van de zwaarst getroffenen zooveel mogelijk te ver zachten. Nog in Zijn laatste consistorie-rede sprak de Paus zoo treffend er Zijn droefheid over uit. dat juist de zwakken, de zieken, de ouden, de arbeiders, de onschuldige kinde ren, die „teere bloemen van het leven", het meest van de zoo harde economische om standigheden te lijden hebben. En ioch juist in die consistorie-rede, waar in de H. Vader zoo liefdevol Zijn medelijden uitsprak met de lijdende en tobbende we reld, gaf Hij ons allen, ook ons, Katholieke Nederlanders, vooral voor dezen verkiezings strijd, een zeer behartigenswaardige les. Door al het mededoogen met het schrij nende leed klonk krachtiger dan ooit de vermaning van den Plaatsbekleeder van Christus: Eerbied vooral voor de geestelijke waarden! Juist te midden van materieelen nood, raakt het hoogere, het geestelijke, zoo mak kelijk op den achtergrond en wordt wegge drongen van de plaats, die het in moet ne men. Daarom wees de Paus er met zooveel na druk op, dat de eenige redding was gelegen in de ware beginselen van liefde en gerech tigheid en in de fundamenteele en onver woestbare waarheden en leerstellingen over de waarde der zielen, den oorsprong en de eindbestemming van den mensch. Inderdaad: de bron van alle onheil is, dat deze groote waarheden onvoldoende tot haar recht komen, niet alleen in het leven van tallooze individuen, maar ook in bestuur en wetgeving van den Staat. Wij, Nederlandsche Katholieken, staan thans voor de taak, om in de komende par lementaire periode weer den noodigen in vloed te verzekeren in ons openbare leven, aan de eeuwige beginselen, die alleen het ware geluk der volkeren kunnen verzekeren. Mogen wij den ernst van die taak volko men inzien, en begrijpen, dat deze alleen af doende kan worden vervuld door onze ééne, groote R. K. Staatspartij en dat alle ver splintering van invloed, dien wij vooral in deze moeilijke, zware en beslissende tijden moeten uitoefenen, noodzakelijk breken moet. Daarom: de geestelijke waarden, de groote beginselen voorop; al het nietige en bijkom stige op den achtergrond met die offervaar digheid, welke de Paus, juist ook in de en cycliek „Quadragesimo Anno", met zooveel beslistheid van ons vraagt. De Oostenrijksche Katholieke staatsman, bondskanselier Dollfuss, die thans met krachtige hand het roer van staat omklemt, heeft het den Katholieken mannen van zijn vaderland met zooveel nadruk voorgehou den: „Wij bevinden ons in een tijdperk van vernieuwing van het geheele maatschappe lijke en het geheele staatsleven, waarin wij. Katholieken, een bijzonder groote verant woordelijkheid te dragen hebben." „Een bijzonder groote verantwoordelijk heid". Moge deze in de komende dagen door al onze Nederlandsche Katholieken in al haar zwaarte worden gevoeld. Thans onze kracht breken door volkomen ongemotiveerde, op z'n gunstigst op nietig heden berustende versplintering, zou met die zware verantwoordelijkheid wel op de feevigste wyze in Btrjjd zjjn. Besprekingen over de loonbepalingen. De verveners te Exloermond hebben hun standpunt inzake de loonen in zoovere ver beterd, dat zij de tien procent loonsverlaging voor het. graven en droog maken van bagger en groote turf hebben veranderd in 5 procent. De verlaging voor het persturfwerk hebben zij ge heel teruggenomen, Deze bedroeg in de laatste conferentie 5 pet. De vergoeding voor vrije woning en brandturf wenschen zij bepaald te zien op 2 X 40 cent per stobbe bagger en 2 x 80 cent per dagwerk turf. Zij hebben positief verklaard een voorstel van de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties, inhoudende een ge ringere verlaging, niet in overweging te kunnen nemen. De arbeiders zullen nu voor Woensdag beslissen. De Overijselsche verveners hebben Maandag te Zwolle in een conferentie met de arbeiders verklaard de actie voor de verbetering van het veenbedrijf voort te zullen zetten en te waar- deeren, dat de arbeidersorganisaties daaraan mede willen werken. Zij zeiden niet terug te kunnen nemen hun aanbod, om met ingang van 18 April, 10 pet. loonsverlaging in te voeren. Een verzoek van de arbeiders deze zaak nog eens te bespreken in een vervenersvergadering, werd niet afgewezen, maar er werd aan toe gevoegd. dat die besprekingen niet zouden kun nen leiden tot wijziging van hun aanbod. 4 12 VS- J A RIG Dl RECTEURS-J UBILEUM COR RUYS. In het Rika Hopper Theater. Voor de viering van Cor Ruys' koperen directeurs-jubileum is het mogen gelukken de medewerking te verkrijgen van Else Mauhs. In verband hiermede wordt de aanvankelijk voor dien avond vastgestelde opvoering van ,,'t, Cafétje" veranderd in „De Dokter Beveelt" (Dokter Pygmalion), blijspel in drie bedrijven naar het Engelsch van Harrison Owen, in de vertaling van Eline Pisuisse. In „De Dokter beveelt" worden de hoofdrollen vervuld door £os Ilse Mauhs en Jacjueg Re uit, 1I1IIIIIIIIIIIIIIIIM BISSCHOPPELIJKE NIJVERHEIDSSCHOOL TE VOORHOUT. Zondag 9 April heerschte in deze school een zeer gezellige en vroolijke drukte. Dit vond zijn oorzaak hierin, dat de ouders der leerlingen wa ren uit.genoodigd tegenwoordig te zijn bij de uitreiking der diploma's en de bevordering naar een volgend leerjaar. Voor deze gelegen heid waren in de verschillende afdeelingen de werkstukjes der leerlingen tentoongesteld, ter wijl in de teekenzaal de teekeningen prijkten. In de tooneelzaal had het officieele gedeelte van den dag plaats. Uit een overzicht, door den Broeder Direc teur over het afgeloopen schooljaar bleek de volle tevredenheid en paste een hartelijk Deo gratias. Hierna volgde de uitreiking der diploma's. Vele gelukwensehen volgden tèn aan het adres van de gediplomeerden èn ook aan de ouders. De Eerw. Br. Directeur wees er nog eens bijzonder op. dat de studie lang niet vol eind is, maar alleen een grondslag is gelegd en dat nog veel gestudeerd zal moeten worden. De Z.Eerw. Rector Roozen prees het werk, dat de Broeders voor de leerlingen verrichten. De Z.Eerw. Algem. Overste sprak met een enkel woord over het groote voorrecht, dat de leerlingen van de B. N. S. genieten boven zoo zeel anderen, die een zoo goede leiding moeten ontberen. Van de zijde der ouders werd een dankwoord en een woord van waardeering gesproken door de heeren Korse pn Van der Cammen. Nog dankte Siem Ranke namens de leerlin gen den Rector, den Broeder-Overste en direc teur en leeraren. A. BARONESSE VAN TUIJL VAN SEROOSKERKEN—feöEVEN'AAR. -f Maandagmiddag is te Geldrop in den ouder dom van 77 jaar overleden A. baronesse van Tuijll van Serooskerken, geboren Hoevenaar, Vrouwe van Geldrop. Ten teeken van rouw der gemeente ging de raadsvergadering giste renavond met door. Daad van een ontoerekenbare. Eei jongeman, .zekere L., schoot op 6 Nov. 1932 te Hoensbroek op de kapster M. S. Het schot werd gelost op 2 meter afstand van de vrouw, die echter niet noemenswaard gewond werd. De dader schoot zich daarna zelf een kogel in het hoofd. Voor de Arr. Rechtbank té Maastricht verklaarde de deskundige Dr. Janssen dat verdachte niet toerekeningsvatbaar was. Verdachte zal in een inrichting moeten worden opgenomen. Het O M. persisteerde echter bij den eisch van 3 jaren gevangenis straf. Dader krijgt acht jaar. De Arr. Rechtbank te Maastricht veroor deelde Maandag J. J. Sch. te Sittard, thans ge detineerd, die op 13 Januari j.l. de liedjeszan geres A. M. W. C. 27 steken en sneden toe bracht, zoodat de getroffene overleed, tot acht jaren gevangenisstraf, zulks ter zake van zware mishandeling den dood tengevolge hebbend. De eisch was 10 jaar. Tegen de hoofddaders 3 en 4 jaar geëischt. Te Tilhurg zijn een 17-jarige lederbewerker F. G. M. S. en een 18-jarige timmerman, M. D. v. H. op 22 Februari den groentewinkel binnegedrongen van J. K., aan den Korvel- schen weg aldaar. Ze hebben den winkelier met een hamer neergeslagen, doch zagen geen kans hun opzet te voltooien, daar ze op de vlucht gingen, toen de man luidkeels om hulp riep. Behalve deze jongens had zich voor de Bredasche rechtbank te verantwoorden de 36- jarige lederbewerker M. A. P. S., die ze had aangezet tot den overval. Hij stond gereed om wapens en buit van hen over te nemen. Hij had ook het plan verzonnen, dat de jongens zouden verklaren, dat ze den heelen avond bij hem geweest waren. Beide jongens waren den winkel ingegaan van den 60-jarigen K. en hadden een kwartje sinaasappelen gevraagd. Ze waren gewapend met een scherp gewapend automatisch pistool en hadden o.m. nog 'n zwaren hamer bij zich Alleen van den hamer is gebruik gemaakt. Toen K. zich omdraaide om het gevraagde te pakken, sloeg S. hem tot viermaal toe, zoodat R. bloedend gewond, neerviel. Hij behield de kracht nog om hulp te roepen, waarop de jon gens vluchtten. Denzelfden avond werden ze echter door de politie van het bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. Beiden vielen spoedig door de mand. Sm. aanwijzende als den man, die het plan verzonnen had. Ze stonden gisteren voor de Bredasche rechtbank terecht. De zaak tegen Sp. werd met gesloten deuren behandeld, gezien den leeftijd van verdachte. Het O. M. waargenomen door mr. E. baron Speyart van Woerden, eischte tegen hem ter beschikking stelling van de regeering tot zijn meerderjarigheid en vervolgens een gevange nisstraf van een jaar, welke laatste straf door den Minister van Justitie kan worden opge schort. De verdediger, mr. S. Mutsaerts, refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Verd. M. D. v. H., timmerman, had den inspecteur van politie bij het onderzoek o.m. toegevoegd: „Liegen en bedriegen behoort bij jullie vak". Verd. gaf toe geregeld rond te loopen met een revolver. De patronen kreeg hij van Sp. Eenige dagen te voren was door het drie tal een overval beraamd op mej. P., verkoop ster van sigaren. Sm. was daarvan de hoofd aanlegger. Omdat mej. P. hem kende, moest ze maar doodgeslagen worden. Sm. was toen dronken. Men zag toen van het plan af; het leek te gevaarlijk. Toen zijn ze naar K. gegaan. Sp. zou de sinaasappelen vragen en K. tegen den grond slaan. De getroffene begon te schreeuwen na den eersten slag. Toen is verd. gevlucht, maar hij hoorde duidelijk nog meer doffe slagen. Verd. had het geld noodig, zooals hij zeide voor rooken en bioscoop. Verd. Sp. als getuige gehoord, verklaarde nog. dat tevoren was afgesproken K. te dooden. Onomwonden gaf Sp. toe, dat hij daartoe was aangewezen en dat zulks ook zijn plan was. Uit het verhoor van Sm. bleek, dat deze de beide jongens zoover gebracht had. De off. van Justitie mr. E. baron Speyart van Woerden eischte tenslotte tegen van H. een gevangenisstraf van 3 jaar, door te brengen in een openluchtgevangenis te Veenhuizen; tegen Sm. 4 jaar. Vonnis over 14 dagen. IN EEN BAGGERMACHINE GERAAKT Te Nieuw Weerdinge is de arbeider H. Sprin ger met een zijner beenen in de mengpijp van een baggermachine geraakt. Er moesten eerst eenige deelen van de machine afgezaagd wor den, voor de ongelukkige uit zijn netelige po sitie kon worden bevrijd. Hij bleek een gebro ken onderbeen en diepe vleeschwonden in het dijbeen te hebben bekomen en moest naar het Acad. Ziekenhuis te Groningen worden ver voerd. Zijn toestand was Dinsdagmiddag naar omstandigheden bevredigend De oorzaak van het ongeval is, dat Spr., die iets aan de machine wilde veranderen, haar niet eerst stil zette. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die onmiddellijk den stoom afsloot, werd erger voorkomen. ONDER EEN DRAAIORGEL In de Kraanstraat te Utrecht is 'n tweejarig meisje onder een wiel van een met een paard bespannen draaiorgel gekomen. Het kind werd zoo ernstig gekwetst, dat het aan de gevolgen is overleden. DE DUITSCHE MARGARINE. In den bewakingskring TerapelSchoonebeek Coevorden hebben de douane-ambtenaren, door de politie geassisteerd, in drie dagen 2440 pond Duitsche margarine en een auto in beslag «tnomen. Alsmede een geldkistje met inhoud. De 28-jarige metselaar C. F. H. K., en de 25- jarige portier A. J. R., beiden gedetineerd, stonden Dinsdag terecht voor de Haagsche rechtbank wegens diefstal in vereeniging ge pleegd, ten nadeele aan zekeren K., een siga renmaker in wiens fabriek aan de Van Lim burg Stirumstraat te Den Haag zij op 13 Fe bruari een bezoek brachten en aldaar een geld kistje, inhoudende een bedrag van 45, ont vreemdden. Aan den eersten verdachte waren bovendien een serie andere vermogensdelicten ten laste gelegd, voor het meerendeel rijwieldiefstallen, in het geheel 18 stuks. Uit het verhoor bleek, dat K., het geheele grondgebied der gemeente als operatie-terrein had uitgekozen. De meeste fietsen werden later door de politie aan de eigenaren teruggegeven. Voorts heeft K. op 8 Februari j.l. na een woning in de Herman Costerstraat te zijn bin nengedrongen, aldaar 3 mantels, 3 jassen en andere voorwerpen weggenomen. Bij het verhoor bekende K. alle hem ten laste gelegde feiten. R. wien medeplichtig heid aan het eerste hierboven genoemde feit, was ten laste gelegd, kwam gedeeltelijk op zijn vroeger afgelegde verklaringen terug. In zijn requisitoir zeide het O. M., waarge nomen door Mr. Blok, dat beide mannen bij K. een fiets verkochten en toen tot de ontdek king kwamen, dat deze eenig geld in een kistje geborgen had. Later zijn zij terugge komen met de bedoeling, zich dat geld toe te eigenen, R. zou daarbij den bestolene aan den praat houden, doch werd bang, toen hij zich voor het feit zag geplaatst. Van het gestolen bedrag heeft hij evenwel geld aangenomen. De officier besprak voorts de methode, die K. bij het stelen toepast, er op wijzend, dat hij ook voorwerpen, welke voor hem van geen waarde zijn, doch voor de gedupeerden wel, medeneemt en wegwerpt. Gezien de antece denten van K., die reeds 3 vonnissen wegens vermogensdelicten onderging, eischte spr. te gen hem 2% jaar gevangenisstraf. Ten aan zien van R., wilde spr. medegaan met het rap port, dat een voorw. straf voorstelde, en eischte hij mitsdien 6 maanden voorw. met 3 jaar proeftijd. Mej. Mr. v. d. Valk, hield een pleidooi voor K„ betoogend, dat deze niet zoo'n gevaarlijk misdadiger is, als het aantal misdrijven, dat hij pleegde, zou doen vermoeden, en concludeerde tot het opleggen van een clemente straf. De rechtbank zal 25 dezer uitspraak doen. Drie zusters gewond. Aan de Oosterstraat te Stadskanaal, vlak bij den buinermond is de luxe auto van den heer Schoen uit Emmer Compascuum tegen een vrachtauto van den heer M. uit Wildervank ge- bobtst. De luxe-auto werd totaal vernield. De chauffeur van deze auto bekwam een wonde aan de hand. terwijl de inzittenden, een 3-fal Zusters uit het klooster te Munstersche veld. lichte verwondingen opliepen. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. Veel vee omgekomen. Op de grens van Hooge Zwaluwe en Wagen berg, gemeente Terheide, is Dinsdagmiddag door onbekende oorzaak afgebrand de boerderij van den landbouwer van Cleef. Acht koeien, twee paarden en eenig klein vee kwamen in de vlam men om. Het woonhuis bleef behouden. Het vuur is met twee spuiten van Wagenberg be streden. Verzekering dekt de schade. VERDUISTERING VAN GELDEN. De rechtbank te Arnhem deed gister uit spraak in de zaak, tegen den 37-jarigen J. D. G. v. D., vertegenwoordiger te Arnhem, die terecht heeft gestaan ter zake dat hij zich verschillende bedragen, die hij in zijn kwali teit van directeur van den Geld. Benzinehandel te Arnhem beheerde, heeft toegeëigend tot een totaal-bedrag van 6460. De rechtbank veroordeelde hem tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. DE VEENDAMMER PRESTATIERIT De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van M. B., organisator van den Veen- damschen (motor)-prestatierit, die wegens over treding van de motor- en rijwielwet, n.l. het zonder vergunning een wedstrijd houden op den openbaren weg, door de Rechtbank te Winschoten werd veroordeeld. De Hooge Raad had al eer uitgemaakt, dat de z.g. Prestatierit- ten onder gewone wedstrijden vallen. EEN PHILIPS-OCTROOI-KWESTIE. Het Haagsche Gerechtshof heeft Maandag bevestigd een vonnis van de Haagsche recht bank, waarbij is ontzegd de vordering van de Handelsvennootschap onder de firma „Neder landsche Radiowerken" te Utrecht tot vernie tiging van het Nederlandsche octrooi 13345, waarvan de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven houdster is en van welk octrooi de conclusie luidt: „Inrichting voor het ver sterken van electrische stroomen, waarbij de te versterken stroomen worden gevoerd in de roosterketen van een ontladingstoestel, hier door gekenmerkt, dat in de plaatketen daarvan een niet-inductieve weerstand is geschakeld, welke tevens in de roosterketen van een tweede electrisch ontladingstoestel is aange bracht". 723. Tante Anastasia, verschrikt door de woede des cipiers, neemt een sprong „Er ontvlucht een gevangene!" schreeuwt de cipier, en poogt haar te grijpen. Reel 6999-5 7 Voedingskosten voor Europeesche en inheemsche gezinnen. BATAVIA, 11 April. (ANETA.) Uit de indexcijfers van het Centraal Kantoor voor de Statistiek blijkt, dat de voedingskosten voor een Europeesch gezin sinds Maart 1932 met 15, sinds 1929 met 35 procent zijn gedaald. De voedingskosten voor een Inheemsch ge zin zijn sinds Maart 1932 met 22 en sinds 1929 met 59 procent gedaald. Beri-beri-gevaUen. BATAVIA, 11 April. (ANETA). Generaal-majoor de Vrieze en kolonel Els- hout van den Mil. Geneesk. Dienst zijn naar Onrust vertrokken. De beri-beri-gevallen op Onrust ruim 30 blijven stationnair. De troepen zullen stellig nog de geheele maand April op het eiland blijven. Elf extra-treinen naar Delft. Men verzoekt ons op te nemen: Voor de volkshulde aan Willem den Zwijger op Paasch-Maandag in Delft zijn extra-treinen ingelegd uit richting Roosendaal, richting Be tuwe, richting Breda, richting Maassluis, rich ting Rotterdam (2), richting Den Haag (2), richting Haarlem. en Noord-Holland, richting Amsterdam en richting Utrecht. De extra-treinen uit Utrecht vertrekken daar na aankomst van den ochtendtrein uit Gronin gen en Friesland, zoodat ook de deelnemers uit het Noorden de geheele plechtigheid kun nen bijwonen. De kaartjes voor de goedkoope treinen kun nen tot Woensdag a.s. 22 uur worden besteld bij F. W. C. Blom. Tel. 55294 Waldeck Pyr- montlaan 4 Rotterdam, (giro 194571), en bij de plaatselijke vertegenwoordigers tot Woens dag 18 uur. Blijkens de cijfers van dezen weekstaat werd de ultimo wederom ten naaste bij geheel ge liquideerd. De crediet-uitbreiding der Bank zelve werd althans wederom ten volle teniet gedaan door aflossing van beleeningen, terwijl het Rijk wederom de beschikking kreeg over een saldo tegoed bij de Bank van ruim 8 mil- lioen gulden. Slechts bleven de rekening-cou rant saldi der banken nog belangrijk ten ach ter bij het .bedrag, dat zij voor twee weken vertoonden. Een bedrag van niet meer dan veertien milioen gulden werd deze week terug gestort bij de Bank. Afgezien van deze wijzigingen, waaraan de omvang der billettencirculatie nauwgezet be antwoordt, heeft de Bank deze week nog een bescheiden goudaanwinst te boeken gehad. De goudvoorraad boekte een toename ter waarde van circa zeven millioen gulden. De mogelijk heid schijnt niet te zijn uitgesloten, dat deze goudwinst haar ontstaan heeft te danken aan het verzachte goudembargo der Vereenigde Staten, tengevolge waarvan de goudverschepin gen uit Amerika konden worden hervat. De billettencirculatie vertoonden een con tractie met 20 millioen tot 971 millioen gulden. Springlevend in Batavia aangekomen. Den 30sten Maart vertrok de „Snip" van de K.L.M. naar Batavia met een heelen kippen ren aan boord: een kloek met 15 kuikens en een prijsgekroonde haan. Den 8sten April kwam het geheele gezel schap springlevend en gezond te Batavia aan. De kuikens waren al flink gegroeid, de kloek was door het gebrek aan beweging wat corpu lenter geworden, de haan kraaide van plezier, dat hij ten langen leste zich eens vertreden mocht. De vreugde der ontvangers in Indie was groot. Donderdag a.s. vertrekt het K. L. M.-vliêg- tuig de Pelikaan van Amsterdam naar Batavia. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren: G. M. H. Frijns, gezagvoerder, Th. W. von Weynarther, tweede bestuurder, P. B. Blok, werktuigkundige en G. van Zadelhoff, radio-telegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. De „IJsvogel" (thuisreis) vloog gisteren van Jodhpur naar Djask. HEFFINGEN CRISIS-VARKENSWET De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat de termijn, waarvoor de heffingen krachtens de Crisis- Varkenswet 1932 zullen gelden, verlengd wordt tot 27 Mei 1933. De rechtbank te Arnhem deed gister uit spraak in de zaak tegen den werkloozen kellner H. Th. H., die op 13 Januari j.l. in de Passage van V. en D. te Nijmegen een moordaanslag pleegde op zijn echtgenoote, met wie hij in een echtscheidingsprocedure lag en veroordeel de hem tot 2% jaar zonder aftrek. Te Enkhuizen is het 8-jarig zoontje van den heer S. K. by het spelen in de Zuiderbóerén- vsart gemakt «n verdronken, MELKPRIJZEN, De Crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de periode van 16 April t/m. 29 April 1933 de prijs voor het taxegedeelte van consumptie- melk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4%, 5 en 514 cent per liter en dat het bed? ag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 3 cent per liter. j De vastgestelde prijs geldt „af boerderij ,,l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3