ALGEMEEN OVERZICHT. WOENSDAG 12 APRIL 1933 DUITSCHE AANPASSING. PROF, DR. PROSPER POULLET. DE VOORBEREIDING VOOR WASHINGTON. BEDROG DOOR VROEGERE GEVIERDE. "Yaticaan en Nationaal-Socialisme Het is voor ons, journalisten, een tragisch geval, dat wij noch van de gesprekken van Von Papen met den Paus noch van die van Goering met Mussolini getuige mogen zijn, merkt het „Volk" meewarig op. Even willen we dit feit vastleggen: wat deze twee Duitsche staatslieden te Rome bespreken, is de buitenwereld volkomen onbekend. Men kan gissen, men kan veronderstellingen maken. En daar men wel bevroeden lean, wat staats lieden in vooraanstaande positie, onder om standigheden als die, welke de nationale revo lutie op het oogenblik in Duitschland door maakt, met het Vaticaan en Quirinaal te rege len hebben, heeft de fantasie tamelijk vrij spel rond een vrijwel zeker gegeven. Maar daarom ook, juist wijl men wel de klok kan hooren luiden, maar niet precies weet waar de klepel hangt, dient men bij voortduring de grootste gereserveerdheid in acht te nemen bij al het geen de wereldpers, wij zouden zeggen heel bijzonder over de besprekingen tusschen de Vaticaansche autoriteiten en Von Papen weet te melden. In hun gisteren reeds vermeld herderlijk schrijven hebben de bisschoppen van de kerk provincies van Keulen, Paderborn en Osna- brück duidelijk genoeg te kennen gegeven, dat de vraagstukken, waarvoor de Katholieke Kerk zich in Duitschland gesteld ziet, „buitengewoon ernstig" zijn; De bisschoppen deelen mede, dat de normale jaarlijksche conferentie van het Duitsche episcopaat op het graf van den H. Bonifacius te Fulda aanmerkelijk vervroegd zal wórden, maar nu reeds wordt een „beson- ders instandiger Gebet", een buitengewoon vurig gebed, van de geloovigen gevraagd, op dat de moeilijkheden, welke zich boven de Kerk in Duitschland samenpakken overwon nen worden. De bisschoppen geven scherp het doel van het gebed der Duitsche Katholieken aan, en elk woord heeft in deze formuleering zijn volle waarde en beteekenis „Zij mogen God, Die in eindelooze liefde Zijn eeniggeboren Zoon ÊPi vcr'oswtng vsb alle menschen gaf, smeeken, aat Hij het lot van ons zwaar-beproeia vork ten goede moge leiden; dat Hij haat en tweedracht moge wegnemen; dat Hij vrede en eensgezind heid, welvaar en vrijheid en de passende plaats onder de naties aan het Duitsche volk moge schenken". Ieder woord staat als het ware tegenover een dwaling van het nationaal-socialisme. Dat Christus voor alle menschen, voor de geheele menschheid gestorven is, geeft de tegenstelling aan met de benepen en eenzijdige Arische rassenpolitiek, welke de corypheeën, van het Derde Rijk als hoogtepunt der Duitsche wijs heid verkondigen. Haat wordt door het Hitlerianisme als een der stuwkrachten der nieuwe beweging gepre dikt, voor de binnen- zoowel als voor de bui- tenlandsche politiek; tweedracht in het land zelf en met het buitenland moet er het gevolg van zijn. Daarom smeeken de bisschoppen, als de dragers der eenig ware Christelijke gedach te vrede en eensgezindheid van God af, met de daaruit voortvloeiende welvaart en vrijheid. Zoo wordt ook gevraagd „de passende plaats onder de volken der aarde". Duitschland heeft jarenlang onvermijdelijke consequentie van een geweldige nederlaag in een wereldoorlog in een minderwaardigheidspositie onder de naties verkeerd. Daaraan moet, wil de wereld weer den waren vrede genieten, een einde ko men. Maar dit doel wordt verre voorbijge streefd door aspiraties, zooals men op het oogenblik in Duitschland kan hooren en lezen, naar een nieuwe suprematie en hegemonie, wa ardoor de belangen der geheele wereld aan die van Duitschland worden geofferd. Dat is in absoluten strijd met het verheven ideaal van „de passende plaats', waarin de juiste en vol maakte harmonie, de grondslag van eiken in- neriijken en uiterlijken vrede, wordt uitge drukt. De hier, door tegenstelling met de Christe lijke leer veroordeelde dwalingen blijven een bedreiging voor de Kerk in Duitschland, te meer waar de nationaal-socialisten in hun re- volutionnaire felheid alles omverloopen, wat hun op eenigerlei wijze in den weg staat, en daarbij een verbetenheid openbaren, weike allesbehalve heilspellend is. In hun daden schrikken zij voor niets terug; voor hun pers beschikken zij over een vocabulaire, dat uit de Gerrkaansche oerwouden stamt. Zoo wordt bijv. het herderlijk schrijven van kardinaal Verdier, den aartsbisschop van Parijs, waarin deze „in naam der Christelijke barmhartigheid en broe derlijkheid, waardoor alle kinderen van den zelfden Vader bezield moeten zijn' om gebed vraagt, opdat het lijden, waaraan de joden, „onze ongelukkige broeders", zijn blootgesteld, spoedig een einde moge nemen, door de „Voelk. Beobachter" „een godslasterlijk misbruik van den godsdienst" genoemd. Bij een dergelijke term, in dit verband buitengewoon karakteris tiek voor de geestesgesteldheid der nationaal- socialistische beweging, is elk commentaar overbodig. Begrijpelijk is, dat het Vaticaan tegenover een dergelijke mentaliteit de grootste gereser veerdheid in acht blijft nemen. Zelfs als de H. Stoel bereid zou zijn om een rijksconcordaat met Duitschland te sluiten deze mogelijkheid bestaat, mits de godsdienstige belangen der Katholieken daarin volkomen gewaarborgd worden volg't daar nog allerminst uit, dat de beschikkingen, welke het Duitsche episcopaat destijds tegen het nationaal-socialisme heeft getroffen, en welke na de jongste programrede van den rijkskanselier, zooals de „Osservatore Romano" uitdrukkelijk opmerkt, uitsluitend op grond \jan de in deze rede uiteengezette richt lijnen, tijdelijk werden opgeschort, definitief worden ingetrokken. Daartoe zal het Vaticaan, zooals een particu-, lier telegram uit Rome in de vorige editie, vaststelde niet bereid zijn. Het houdt integen deel vast aan de oorspronkelijke besluiten van het Duitsche episcopaat, op de conferentie van Fulda genomen. Daarom schijnt er ook weinig kans te zijn, dat Von Papen succes zal hebben bij zijn pogen de instemming van den H. Stoel te verkrijgen voor.de stichting van een nieuwe onafhankelijke Katholieke partij het kruis en de adelaar welke het centrum uit de posities, welke het nog steeds inneemt, zou moeten verdringen. Afgezien nog van het feit, dat het Vaticaan niet gewoon is in een periode van vier jaar te denken, is een Katholieke aansluiting bij de po litieke Hitleriaansche ideologie practisch on denkbaar, zoolang het nationaal-socialisme leerstellingen aanhangt, en deze practisch in toepassing brengt, welke met de Katholieke leer, zooals het Duitsche en Oostenrijksche episcopaat helder hebben uiteengezet, onver- eenigbaar zijn. HET ENGELSCH-RUSSISCH CONFLICT Ovey zal ontslag aanvragen. REVAL, 11 April. (V.D.) Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Britsche zaakgelastigde den volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Litwinoff, medegedeeld, dat de ambassa deur Ovey binnenkort ontslag zal aanvragen. De Britsche regeering is niet voornemens een nieuwen ambassadeur voor Moskou te be noemen. LONDEN, 11 April. (R.O.) Het hoogerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming in tweede lezing het wetsontwerp aangenomen, waar door de regeering gemachtigd wordt, een em bargo te leggen op den invoer van Russische producten. Hierna werden de afzonderlijke artikelen van het wetsontwerp zonder verdere discussie goedgekeurd en ten slotte in derde lezing aangenomen. DE CHINEESCHE NEDERLAAG BIJ LEN KAO. MOEKDEN, 11 April. (V.D.) Tengevolge van de bezetting van Leng Kao door de Ja panners hebben de Chineezen hun laatste steunpunt aan den Chineeschen muur verlo ren. Een troep vrijwilligers, die onder leiding staat van een kleinzoon van Li Hoeng Tsjang, die overgeloopen is naar de zijde van Mand- sjoekoeo, rukt thans op naar de badplaats Pei Taho. DE ROTTER-AFFAIRE. BERLIJN, 11 April (V.D.) Het Pruisische ministerie van justitie deelt mede, dat het ge rechtelijk onderzoek in de zaak tegen de ge broeders Rotter thans ten einde is, en dat bin nenkort de gerechtelijke behandeling zal aan vangen. Reeds thans staat vast, dat de gebr. Rotter hun positie hebben misbruikt ten koste van hun crediteuren ten eigen bate en tot scha de van 't Rottertooneel, doordat zij de ontvang sten van dit theater grootendeels in eigen zak hebben gestoken. In het jaar 1932 hebben zij meer dan 600.000 mark onttrokken aan het theaterbedrijf. De ontvangsten werden door wijlen mevrouw Gertrud Rotter meestal des avonds na de voor stelling in haar handtasch geborgen. TREINDERAILLEMENT IN COLUMBIA 21 dooden en 43 gewonden. Naar een Reuter-telegram uit Bogota (Co lumbia) meldt, is gisteren 130 kilometer van Tunja, doordat de machinist te plotseling remde, een trein ontspoord. Een en twintig personen werden gedood en drie en veertig gewond. DE CATASTROFE VAN DE AKRON. BERLIJN, 11 April (V.D.) Dr. Eckener heeft uit den inhoud van een door hem van den ver tegenwoordiger der luchtschepenwerf te New- York ontvangen telegram geconcludeerd, dat het luchtschip Akron is gebroken op de plaats waar zich de vliegtuigen bevonden. Dr. Eckener heeft deze plaats steeds als een gevaar beschouwd, daar het luchtschip hier als een brug was samengesteld. Dr. Eckener gelooft niet, dat het schip tengevolge van een storm naar den zeespiegel is gedrukt. AANKLACHT TEGEN EX-PREMIER MARSAL. Naar een Reuter-telegram uit Parijs meldt, Is tegen den ex-premier Frangois Marsal, pre sident van den bestuursraad van de „Banque commerciale de Ouest Africain" en een aantal administrateurs van genoemde bank een aan klacht ingediend wegens misbruik van ver- teMIWCB. VOORSTEL VAN PRESIDENT ROOSEVELT. Tot uitvoering van een groot electrieiteitsproject. WASHINGTON, 11 April. (V.D.) In een boodschap aan het congres heeft president Roosevelt gisteren de goedkeuring van een aantal wettelijke maatregelen gevraagd voor de uitvoering van een groot electrieiteitsproject in de Tennessee-vallei, waar de stroomversnel lingen van de Muscti Shoels in de Tennessee- rivier de opwekking van millioenen kilowatts electrische energie mogelijk maken. Een der voornaamste deskundigen op dit ge bied, die een belangrijk aandeel heeft gehad bij de tot stand koming van een twaalftal groote projecten in de Vereenigde Staten, de repu- blikeinsche senator voor Nebraska George Norris, verklaarde de boodschap van Roose velt met groote geestdrift te begroeten omdat hij reeds twaalf jaar met een soortgelijk plan had rondgeloopen. Wanneer alle mogelijkheden van de Tennessee-rivier geëxploiteerd zouden worden, zouden verscheidene staten van goed- koope energie kunnen worden voorzien, ter wijl een dergelijk' werk welvaart voor mil lioenen zou scheppen. BAANTJES Dezer dagen ontving de glunderende nieuwe president van de Vereenigde Staten een lijvig boek van 1500 bladzijden, waarin de 65.000 baantjes stonden opgesomd, die na de over winning van zijn partij aan partijgangers zul len komen, die zich voor en tijdens de verkie zingscampagne verdienstelijk hebben gemaakt. De gewoonte, dat na de overwinning van een partij deze alle rijksbaantjes door haar eigen mannetjes doet innemen, dateert al van ver in de vorige eeuw. Toen werd het systeem inge steld met het doel, dat een ieder eens aan dé beurt zou komen. Daarvoor leek iets te zeg gen, maar in de practijk werd het een gewoon te, die allesbehalve sympathieke vormen aan nam. Er wordt in de Vereenigde Staten daarom heftig tegen geprotesteerd, maar veel zal het niet "baten. De beste van de 65.000 baantjes worden door den president zelf vergeven en zijn ook al ver geven, de mindere, zooals die van wegwerker in Alaska en dergelijke, worden door den voor zitter der democratische partij Farley gedistri bueerd. Ondanks de 65.000 baantjes zal de werkloos heid niet verminderen, want het is slechts een kwestie van stuivertje wisselen. Waar nu een republikeinsch functionaris is, komt dra een „verdienstelij'k democraat". En mochten bij de volgende verkiezingen de democraten verlie zen, waarvoor ze blijkens de geschiedenis van hun partij een bepaald zwak hebben, dan ko men de „verdienstelijke republikeinen" aan de beurt. Hoover heeft voor zijn partijgenooten vier jaar lang Sinterklaas gespeeld, nu doet Roosevelt het. Over Hoover en Roosevelt gesproken. Dezer dagen bracht de laatste een bezoek aan Hughes, een heel verdienstelijk man. Toen de president Hughes' huis verliet, stond er buiten een flink getal enthousiasten, die den president harte- hartelijk toejuichten. Hè, zei daarop de chef van Roosevelt's geheime defectieven: „Dat is iets, wat ik in de laatste jaren niet meer heb gehoordArme Hoover, die eens de „pros perity-president" was. AMERIKAANSCHE VLOOT- MANOEUVRES. MANILLA (Philippijnen), IJ April (R.O.) Twaalf torpedojagers van de Amerikaansche Aziatische vloot benevens het wachtschip „Blackhank" hebben Manilla verlate», om deel te nemen aan de jaarlijksche manoeuvres aan de Noord-kust Van China. De kruiser „Houston" bevindt zich reeds «e Shanghai, v. Papen als rijkscommissaris voor Pruisen afgetreden. PRUISENS PREMIER BENOEMD. BERLIJN, 11 April. (W.B.) Rijkskanselier Hitier heeft aan president v. Hindenburg een schrijven gericht, waarin hij meedeelt, dat v. Papen met Goering overeengekomen was. af te treden, zoodra door de nieuwe wet der „Gleichschaltung" van de politiek in het rijk en de landen de eenheid van leiding der re- geeringszaken in het rijk van Pruisen was gewaarborgd. Dit doel is door de wet op de rijksstadhou ders thans bereikt, zoodat v. Papen heeft ver zocht, den nieuwen Pruisischen premier te benoemen, waarbij hijzelf zich volledig be schikbaar stelt voor verdere medewerking aan de rijksregeering. Aan het slot van zijn schrijven legt Hitier nadruk op de verdiensten van v. Papen voor de „Gleichschaltung" en op de waarde van zijn medewerking in het rijkskabinet, waar over- Hitier zich oprecht verheugt.. Daarop heeft de rijkspresident vice-kanselier v. Papen van zijn ambt als rijkscommissaris voor Pruisen ontheven en hem in een naar Rome gezonden telegram zijn dank voor de in dit ambt bewezen diensten betuigd. Goering Pruisisch premier De rijkskanselier heeft aan den zich te Rome bevindenden rijksminister Goering een tele gram gezonden, waarin hij hem benoemt tot minister-president van Pruisen en hem ver zoekt, op 20 April te Berlijn zijn functie te aanvaarden. Hitier betuigt Goering voorts zijn dank voor de verdiensten, voor de zaak der verheffing van het Duitsche volk, sinds meer dan tien jaren als strijder der nat.-soc. beweging en verder ook als commissorisch minister van binnenlandsche zaken in Pruisen verworven. BERLIJN, 11 April. (V.D.) In welingelichte kringen wordt aangenomen, dat de tot Prui sisch premier benoemde rijksminister Goering ook in zijn nieuwe hoedanigheid tot het rijks kabinet zal behooren. Ook het rijkscommissa riaat voor luchtvaartaangelegenheden zou on- r>r leiding var Goering blijven. De kwestie van de samenstelling der f-raisische regeering is nog niet opgelost, doch wel is waarschijnlijk, dat Goering binnenlandsche zaken in Pruisen zal blijven bezetten. Joodsch advocaat vermoord CHEMNITZ, 11 April. (V.D.) In den afge- loopen nacht is de Joodsche advocaat, dr. Weiner te Chemnitz door een groot aantal mannen die S.A.-banden en bruine mutsen droegen in zijn woning opgezocht en geweld dadig in een vrachtauto ontvoerd. Des ochtends is bij Mittweida het lijk van dr. Weiner ge vonden. De advocaat was door een schot in het hoofd gedood. Roof kan de drijfveer tot deze misdaad niet zijn geweest, daar dr. Wei ner nog al zijn kostbaarheden alsmede 400 Mk. in baar bij zich had. De politie-president geeft een breedvoerige lezing van het geval, waarin o.m. wordt ge constateerd, dat dr. Weiner het slachtoffer is geworden van een misdadiger van het laagste allooi. Van de daders zijn twee van 25 tot 28 jaar oud, de derde 28 a 30. Voor de opsporing der daders wordt een belooning in het voor uitzicht gesteld. De Joden. PARIJS, 11 April (V.D.) Tegenover een ver tegenwoordiger van het katholieke blad de „Croix" heeft Goring o.m. verklaard: men be schuldigt de rijksregeering ervan, dat zij de Joden heeft vervolgd. Dit is niet het geval. Wel wil zij een scheiding maken tusschen het Duitsche volk en de Joden. Men wil de Joden niet verdrijven, doch hen eenvoudig verbieden deel te nemen aan de leiding van het Duitsche volk. Duitschland, aldus vervolgde Goering, be wijst Europa een grooten dienst. Later zal men begrijpen, dat Duitschland de Westersche cul tuur heeft behouden, op het oogenblik, dat deze in den afgrond zou storten. BERLIJN, 11 April. (H.N.) De Pruisische academie der wetenschappen publiceert den tekst van een brief, welken prof. Einstein op 5 April uit Lecoq bij Ostende tot de academie heeft gericht. Einstein zegt daarin, dat hij niet deelgeno men heeft aan de gruwelcampagne in de Ver Staten en België. Wel heeft hij naar aanlei ding van het neerleggen van zijn lidmaatschap der academie in zijn verklaring aan de pers als reden opgegeven, dat er geen gelijk recht en geen vrijheid des woords in Duitschland meer bestaat. Ook meent hij, dat de tegenwoordige toe stand in Duitschland als een toestand van psy chische verwording der massa is te beschou wen. Voorts geeft hij toe, in een schrijven aan de internationale liga ter bestrijding van het anti-semitisme, dat echter niet voor de pers bestemd was, deze liga aangespoord te hebben om op te komen voor de idealen van de be dreigde beschaving en te protesteeren tegen de massahypnose in Duitschland. Aan het einde van dit schrijven verwijt Einstein de academie, tendentieuse beschuldi gingen tegen hem in omloop te hebben ge bracht. De academie voegt hieraan een kort com mentaar toe, waarin zij verschillende uitlatin gen van Einstein vaststelt, evenals het feit, dat Einstein niets heeft gedaan, om op te komen tegen de verdachtmakingen en lasteringen, waartoe hij toch als lid van de academie ver plicht was. De ziekenfondsen. BERLIJN, 11 April. (V.D.) De gevolmach tigde van den rijksminister van arbeid heeft als commissoriaal leider van de vroegere Mar xistische organisatie van ziekenfondsen inge grepen in de werkzaamheden dezer organi satie, warbij 12 millioen verzekerden zijn aan gesloten. Alle bestuursleden der organisatie en onder- afdeelingen zijn afgezet, terwijl alle bedienden zijn ontslagen, met uitzondering van diege nen, die in het belang van den huidigen staat werkzaam zijn. De gevolmachtigde van den minister heeft een groot aantal bezuinigingsmaatregelen ge nomen. Het lidmaatschap der organisatie van de internationale vereeniging van ziekenfondsen is opgezegd. Daarentegen is een werkgemeen schap tot stand gebracht met de overige zieken fondsen in Duitschland. W erknemersbelangen. BERLIJN, 11 April (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat de rijksminister van arbeid bekend maakt, dat de rijksregeering het als plicht van alle belanghebbenden beschouwt, de bij tariefverdragen getroffen regeling, voor zoover een wijziging niet strikt noodzakelijk is, voorloopig te handhaven. Voorts moet wor den vermeden, personeelen in te krimpen. Bij onvermijdelijke groote dienstopzeggingen moet tevoren overleg worden gepleegd met de be voegde autoriteiten. Voorts wordt medegedeeld, dat door de wet betreffende bedrijfsvertegenwoordigingen en economische vereenigingen, zoomede door die betreffende den raad van advies in economische aangelegenheden, het monopolie van bepaalde werkneaaersvereenigingen is opgeheven. De Chineesche professor J. A. Wei, die van Singapore, in verband met het Heilig Jaar, naar Rome liep, bij zijn aankomst. Verboden buitenlandsche dag bladen. BERLIJN, 11 April (V.D.) Officieel wordt nog medegedeeld, dat de verspreiding in Duitschland van de volgende buitenlandsche dagbladen is verboden: Het „Volk" en het „Het Volksblad" te Amsterdam, ,',De Vooruit" te Den Haag, alle uitgaven van de „Arbeiders pers" in Nederland, en verder nog eenige Fran- sche, Engelsche en Zwitsersche bladen en tijd schriften. De nazis en de jeugdherbergen. BERLIJN, 10 April (V.D.) Naar de persafdee- ling van de rijksjeugdleiding der N.S.D.A.P. mededeelt, is heden bij den rijksbond der Duit sche jeugdherbergen in Hilchenbach een huis zoeking gehouden. Daarbij werd zeer belastend materiaal gevonden over contact van den pro pagandaleider Forschepiepe met staats vijandige elementen. Forschepiepe werd uit de leiding van den jeugdherbergenbond gezet, terwijl in zijn piaats éen vertegenwoordiger van de Hit- lerjeugd werd aangesteld. Beslissende invloed van de nationaal-socialisten op het jeugdher bergwezen is~ gewaarborgd. Op het gebouw van den rijksbond der Duit sche jeugdherbergen is hedenavond de vlag geheschen van de Hitlerjeugd. Wijziging der Duitsche passen. BERLIJN, 10 April (V.D.) In de passen van Duitsche onderdanen wordt, gelijk bekend is, niet het rijksonderdaanschap van den pashou der vermeld, maar het staatsburgerschap. Naar de Pruisische persdienst der N.S.D.A.P. mede deelt, zal hierin waarschijnlijk verandering wor den gebracht. In het rijksministerie van binnenlandsche za ken wordt een aanvang gemaakt met deze aan gelegenheid, zoodat dan tegenover het buiten land alleen nog een Duitsch rijksonderdaan schap en geen staatsburgerschap meer zal be staan. EEN REDE VAN HUGENBERG. De onafhankelijkheid der Duitsch- nationalen. BERLIJN, 11 April (H.N.) Dr. Hugenberg heeft vanmorgen in de zitting der Duitsch- nationale rijksdagfractie een redn gehouden, welke de aandacht trok door den nadruk, waar mede hij verklaarde, dat de onaf ïankelijkheid der partij gehandhaafd moet blij ren. De Duitsch-nationalen willen oen loyaal en levend lid zijn in de nationale en sociale ge meenschap, welke op 30 Januari is gesticht, doch zij willen ook volwaardige en zelfbewuste medestrijders zijn. Niemand, die met ons heeft gestreden, mag aangetast worden. Alle revoluties bergen het gevaar in zich, dat zij te ver gaan in radicalisme en daar door met moreele en geestelijke vernietiging eindigen. Daarom moet de Duitsch-nationale volkspartij het oude doel steeds in het oog houden. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 10 dezer: Burggraaf prof. dr. Prosper Poullet, de lei der der R. K. Vlaamsche rechterzijde in de kamer, zal dit jaar den vijf en twintigsten ver jaardag vieren van zijn intrede in het parle ment. Om dit feit te herdenken zal te Leuven den 5en November een grootsche manifestatie te zijner eere worden gehouden. Kardinaal van Roey, minister-president de Broqueville en mgr. Ladeuze, rector der Leuvensche universi teit, zijn reeds toegetreden tot het eerecomité. HET EINDE DER DICTATUUR IN PORTUGAL. LISSABON, 11 April. (V. D.) Heden komt officieel een einde aan de militaire dictatuur in Portugal, welke zeven jaren heeft geduurd, en treedt de nieuwe grondwet in werking. De president der republiek heeft den huidigen minister-president Oliveira Salazar verzocht, een nieuw kabinet te vormen. Algemeen wordt verwacht, dat in het nieuwe kabinet de meeste ministers van het oude kabi net weer zitting zullen hebben. THANS KOOPJES IN VIOLEN TE HALEN. PRAAG, 11 April. (R.O.) Schoenbach in Bo- hemen, de stad, die beroemd is om haar viool industrie, ondervindt sterk den invloed der uit- voerbelemmeri ngen. Violen worden nu verkocht voor een luttelen prijs, doordat de uitvoer naar Duitschland, Oostenrijk en andere landen vrijwel geheel is stopgezet. Vóór den oorlog betrok Rusland de helft der productie van violen. Vioolbouwers zijn op het oogenblik blij, wan neer zij 80 cent per week maken. MILITAIRE DOCUMENTEN VERLOREN ROUAAN, 11 April (H.N.) De politie te Rouaan stelt een onderzoek in naar een porte feuille met militaire documenten, welke be trekking hebben op de luchtverdediging van de stad. Een jong ambtenaar, aan wien deze portefeuille was toevertrouwd, verklaart dat hij ze in een of ander koffiehuis heeft moeten laten liggen. BEDEVAARTEN NAAR ROME ROME, 11 April (H.N.) In den loop van deze week worden niet minder dan 40 bedevaarten hier verwacht. Daaronder bevindt er aich een NORMAN DAVIS OVER ZIJN BERLIJNSCHE REIS. PARIJS, 11 April (V.D.) Zooals reeds gemeld, heeft Norman Davis een verslaggever van de „Matin" een kort interview toegestaan over de indrukken, die hij tijdens zijn verblijf te Ber lijn heeft opgedaan. Hij verklaarde werkelijk gerustgesteld uit Berlijn te zijn teruggekeerd. Hij had de over tuiging dat rijkskanselier Hitier de besprekin gen wenscht voort te zetten en dat de rijksre geering niet voornemens is zich van de ontwa peningsconferentie terug te trekken en niet deel te nemen aan de economische wereldcon ferentie. Hij trok dan ook uit zijn Berlijnsche besprekingen de conclusie, dat gemeenschappe lijk optreden mogelijk was, wanneer de regee ringen internationaal het initiatief zouden ne men. Hij verklaarde thans reeds een uitvoerig rap port naar Washington te kunnen zenden om zijn regeering in staat te stellen in groote trek ken de Amerikaansche politiek tegenover de Europeesche vraagstukken voor zoover deze Amerika interesseeren te bepalen. PARIJS, 11 April (R.O.) Volgens een mede- deeling van het ministerie van buitenlandsche zaken is het vertrek van Herriot naar Washing ton thans definitief vastgesteld op 17 April a.s. PARIJS, 11 April. (R.O.) Herriot zal de reis naar Washington maken in gezelschap van Coulondre, adjunct-directeur van de politieke afdeeling van het ministerie van buitenland sche zaken en verscheiden technische deskun digen. Vandaag dejeuneerde Herriot met Boncour, met wien hij een onderhoud had over de door hem aanvaarde opdracht, om Frankrijk te Washington te vertegenwoordigen. NEW-YORK, 11 April. (H.N.) De nieuwe Fransche gezant Laboulaye is vanmiddag te New-York aangekomen. WASHINGTON, 11 April. (R.O.) Het voor naamste doel van het a.s. onderhoud van Roo sevelt met de naar Washington genoodigde buitenlandsche vertegenwoordigers, verklaarde Huil, zal zijn, een uitgebreid ontwapenings- en economisch program te bespreken. Mogelijk zullen de Vereenigde Staten, voegde Huil eraan toe, onderhandelingen over handels verdragen aanknoopen met eenige landen voor den aanvang van de economische wereldcon ferentie maar het congres zal het sluiten van dergelijke verdragen moeten goedkeuren voor dat de onderhandelingen reeds flinke vorde ringen gemaakt hebben. Mac Donald over zijn a.s. reis. LONDEN, 11 April. (R.O.) Naar aanleiding van zijn aanstaande reis naar Washington wees Mac Donald erop, dat de Britsche regeering geenszins de bedoeling heeft, op bespreking van de kwestie der Britsche schulden aan te dringen, hoewel geen enkele kwestie van de a.s. besprekingen is uitgesloten. Het algemeene vraagstuk der schulden zal natuurlijk ter sprake worden gebracht. De algemeene toestand in Europa zal waarschijn lijk eveneens besproken worden. NIEUWE BOMAANSLAG OP EEN KERK IN SPANJE. Naar de correspondent van „El Debate" uit Sevilla meldt, is in de kerk van Dos Hermanas een bom ontploft op het oogenblik, dat zich een groot aantal geloovigen in het kerkgebouw bevonden. De explosie veroorzaakte een ont zettende paniek. Verscheiden vrouwen vielen in zwijm. Persoonlijke ongelukken kwamen echter wonder boven wonder niet voor. In Valencina hebben onbekende daders een groot kruisbeeld, dat in de nabijheid van de kerk was opgesteld, geheel vernield. Naar „El Debate" uit Bilbao verneemt, heeft de voorzitter van de commissie van openbaar onderwijs van deze stad medegedeeld, dat op het oogenblik in Bilbao 10.000 kinderen geen school bezoeken. Om het schoolvraagstuk op te lossen, zal een bedrag van tien millioen peseta's noodig zijn. De religieuse orden geven op het oogenblik te Bilbao onderricht aan 7000 kinderen; welke echter krachtens de congregatiewet binnen kort eveneens van alle onderwijs zullen ver stoken zijn. zoodat dan het aantal niet school gaande kinderen 17000 zal bedragen. Verscherping van den poli- tieken toestand. Naar de Madrileensche correspondent van „El Mati" meldt, hebben de cortes besloten tot 5 Mei a.s. op reces te gaan. Tevoren had Lerroux namens de oppositie verklaard, dat hij iedere verdaging der cortes- zittingen als een oorlogsverklaring zou be schouwen. Bij de stemming over het verda- gingsvoorstel verlieten alle leden der oppo sitie de zaal. ZAMORA'S ZOMERVERBLIJF. MADRID, 11 April (R.O.) De republikeinsch® regeering heeft besloten, San S»lmJCian tot zomer-residentie te maken, Het prachtig gelegen Miramar-paleis zal wor den ingericht voor den president der republiek. Buitenlandsche gezanten kunnen dus, zoodra president Zamora zijn verblijf in de hoofdstad verlaat, met hun personeel naar deze badplaats vertrekken. DE STRATEN VAN CORDOVA BEZAAID MET SPIJKERTJES. MADRID, 11 April (R.O.) Te Cordova is het bakkerspersoneel in staking gegaan en heeft, teneinde de taxi-chauffeurs tot een sympathie staking te bewegen, de hoofdstraten der stad bestrooid met millioenen spijkertjes, waardoor alle autoverkeer vrijwel onmogelijk is gewor den. Ook de postauto's kunnen niet in de straten rijden en dientengevolge staat de postverzen ding naar buiten geheel stil. De bakkerspatroons werken met hun gezin nen dag en nacht om te trachten het bedrijf op gang te houden. De staking, die door 'den gouverpeur der pro vincie voor onwettig is verklaard, is veroorzaakt door de weigering der patroons om de nieuwe door het personeel geëischte loonen te aanvaar den. Tengevolge van de spijkertjes hebben talrijke auto-ongelukken plaats en vele stakers zijn ge arresteerd. De deelneming van Japan. TOKIO, 11 April (V.D.) In de heden gehou den kabinetszitting is formeel besloten, de uit- noodiging van den president der Vereenigde Staten, Roosevelt, om deel te nemen aan de voorbereidende internationale economische be sprekingen te Washington, te aanvaarden. Graaf Oesjida, de minister van buitenland sche zaken, is de benoeming overgelaten van den staatsman, die Japan te Londen en te Washington zal vertegenwoordigen. HULPPOLITIE IN OOSTENRIJK. Opleiding bij het bondsleger. WEENEN, 10 April (V. D.). De Oostenrijksche ministerraad heeft in een zitting, die tot laat in den avond duurde, een reeks belangrijke be sluiten genomen. O.a. werd een verordening goedgekeurd, welke de bepalingen van de te- legraafwet uitbreidt tot de klankfilminrichtin- gen en verder een verordening betreffende het instellen van hulppolitie. Deze maatregel heeft, volgens officieele me- dedeelingen het doel, de veiligheid van den staat en de bevolking onder alle omstandig heden te waarborgen. De manschappen voor de hulppolitie zullen worden benoemd uit de ter beschikking staande, geschikte „Selbstr schutzverbande". De opleiding zal geschieden bij het bondsleger. Gelijk bekend is, heeft de Heimwehr reeds geruimen tijd aangedrongen op de instelling van een hulppolitie. Het besluit van den minis terraad verwezenlijkt deze verlangens, zij het ook in een anderen vorm, daar behalve de Heimwehr ook andere Selbstschutzverbande worden benut, o.a. naar verwacht kan worden de Bauernwehr van den landbond en de storm- scharen van de christeiijk-socialen. 'N EUROPEESCH ANTI-FASCISTISCH CONGRES? PRAAG, 11 April. (R.O. Het comité voor de organisatie van een anti-fascistisch congres te Kopenhagen heeft zich, tot een groep intellec- tueelen te Praag gericht met het verzoek, het congres in deze stad te houden. De Praagsche belanghebbenden hebben de noodige pogingen hiertoe aangewend doch geen toestemming van de autoriteiten kunnen ver krijgen. Het Europeesch anti-fascistisch congres zal dus nu in een andere door de communistische organisaties aan te wijzen stad moeten plaats hebben. EEN .LATE APRIL MOP? Reuter laat zich uit Pittsburg seinen: Door het Mellon-instituut voor industrieel onderzoek is een uitvinding gedaan, waardoor het schoenpoetsen overbodig wordt. De nieuwe „self-polishing"-schoenen bevatten bovenleer, dat doortrokken is met schoencrême en dat door de warmte van den voet in wer king komt, waardoor de schoenen altijd glim mend zijn. DUITSCH GEESTELIJKE OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagnamiddag omstreeks 6 uur verliet de eerw. heer A. Klein-Schmeick, rector van het gymnasium te Kaldenkirchen (D.), de kerk na afloop der vastenmeditaties. In de Schulstrasse, te Kaldenkirchen wilde de geestelijke de straat oversteken, doch werd door een auto gegrepen, die hem ongeveer 6 meter meesleurde, waarbij het slachtoffer zulke ernstige verwondingen aan het hoofd opliep, dat de dood nagenoeg onmiddellijk intrad. ERNSTIGE VLIEGONGELUKKEN. BERRE, 11 April (R. O.) Bij een ongeluk op het vliegveld van Ze zeemacht alhier zijn vijf personen om het l'iven gekomen. BORDEAUX, 11. April. (R. O.) Gisterenavond is nabij Hosseport een particulier vliegtuig in brand geraakt eu omlaag gestort. De piloot wist zich met zijn parachute te redden. Drie andere personen kwamen in 4e vlammen qm. De schoonheidskoninginnen-manie oorzaak PARIJS, 10 April (H.N.) Voor de rechtbank te Parijs heeft een vroegere schoonheidsko ningin terecht gestaan, die te Nice de rol van een bekende Parijsche vrouwelijke advocaat had gespeeld. Het betreft hier Mireille Lafarge, die een jaar geleden schoonheidskoningin werd en het lot van zoovele meisjes deelde, die een tijd lang de belangstelling van het publiek genoten, doch na eenige weken weder vergeten waren. Mireille Lafarge was daarmede echter niet tevreden en toen zij op een goeden dag in een geïllustreerd blad het portret van de beken de Parijsche advocaat Giselle Chantal zag, kwam zij op het denkbeeld naar Nice te gaan en zich daar voor Giselle Chantal uit te geven. Zij nam haar intrek in het beste hotel van de stad, onder het voorwendsel, dat zij te Nice enkele processen had te voeren. Zij liet zich, natuurlijk op crediet, een advocatentoga maken, vertoonde zich herhaaldelijk in het gerechts gebouw, waar de rechters zich zeer galant toonden, zoodat niemand op de gedachte kwam, naar eenige legitimatiepapieren te vragen. Op een goeden dag hoorde zij, dat een arbei der, Micheaud, in hechtenis zat, omdat hij een ambtenaar mishandeld had. Terstond begaf zij zch naar den rechterlijken ambtenaar, die deze zaak moest behandelen en bood zich aan om als verdedigster voor den armen kerel, wien een zware straf te wachten stond, te verdedi gen. Zij liet zich alle protocollen over de zaak geven, sprak Micheaud moed in en wijdde zich met ijver aan het bestudeeren van de zaak. Ongelukkigerwijze kwam echter juist in de zen tijd de voorzitter van de Parijsche balie naar Nice, zoodat Mireille Lafarge zich thans niet meer zeker voelde, daar de kans, dat haar bedrog ontdekt zou worden, bijzonder groot was. Zij pakte overhaast haar koffers en vertrok zonder de hotelrekening te betalen, zoo stil mogelijk naar Parijs, doch nam de stukken, die op de zaak Micheaud betrekking hadden, mede. Toen de rechter niets meer van de verde digster vernam, informeerde hij bij de direc tie van het hotel, die meedeelde, dat made moiselle Chantal plotseling vertrokken was. De rechtbank schreef daarop aan het adres van de werkelijke Chantal te Parijs om terug zending van de stukken te verlangen. Deze antwoordde natuurlijk dat haar van deze geheele zaak niets bekend was en zoo kwam de zaak aan het rollen. Micheaud's zaak moest echter voorkomen, doch alle stukken ontbraken en daar de amb tenaar die door hem mishandeld was, voor de rechtbank verklaarde, dat hij persoonlijk geen vervolging wenschte, bleef niets anders over dan Micheaud vrij te spreken, die na tuurlijk in stilte de handigheid van zijn ver dedigster ten hoogste prees. Mireille Lafarge bleef echter niet onvind baar en werd te Parijs gearresteerd, waarop tegen haar een aanklacht wegens oplichting, diefstal van officieele stukken en bedrog werd ingediend. Gelukkig toonde de rechtbank zich mild. De voorzitter van de jury schilderde in be wogen woorden het leven van de schoonheids koninginnen, dat in de meeste gevallen berg afwaarts voert, en vermaande Mireille Lafarge zoo vaderlijk, dat deze in bittere tranen uit brak. Haar tranen bleven niet zonder uitwer king. De rechtbank legde de geringste straf op die mogelijk was, n.l. 4 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. Mireille Lafarge is thans overal bekend als mej. de advocaat. Dit geval verhinderde echter niet, dat de dwaasheid van het kiezen van nieuwe schoon heidskoninginnen verder gaat. Te Parijs werd de nieuwe schoonheidskoningin gekozen, de 16-jarige Jacqueline Bertin. Voor het eerst is ook een pfïrskoningin gekozen en wel door elf van de grootste Parijsche dagbladen die niet algemeene stemmen de 21-jarige Marguerite Ore verkozen die in een groot Parijsch mods- «Uiiar werlcfr J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5