AKKER-tACHETS Juist voor Vrouwen! SPORT EN SPEL WOENSDAG 12 APRIL 193S RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN DE NOODTOESTAND IN DE RIJN VAART. NAAR DE BLOEIENDE VELDEN. Een lokkend lentefeest in ongestoorde rust. Paasclidagen-bollendagen. HET TEEKEN DES KRUISES. DE VEERDAM BIJ NES, ZUID-BEVELAND IN BLOEI. mwuujujwijwi "AKKERTJES" DR. H. VAN DUKE f. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. LUCHTVAART MARKTBERICHTEN. Naar het Engelsch van J. C. LENEHAN. (Slot volgt». DONDERDAG, 13 April. Huizen. (1875 M.. 160 K.H.): 8.00 K R. O.; 10.00 N. C. R. V.; 1100 K. R. O.; 2.00 N C.R.V.: 8.009.15, 10.0010.15 en 10.4511.30 Gramo- foonplaten: 1130 Godsd. halfuurtje; 12.00 Poli tieberichten: 12.15 K.R.O.-orkest. o.a. fant. Fe dora. Giordano, en gramofoonpl.; 2.00—3.00 Handwerkles; 5.00 Cello-recital door Bram He- merik, a. d. vleugel D. Gerstel, o.a Largo op. 105, E. Moor; 5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd: 6.15 Onze Ned. monumenten: „Vondel": 6.45 knipcursus: 7.00 A.-R. Verkiezingsspeech; 7.30 Politieberichten: 7.45 Causerie Chr. Natio naal Vakverbond; 8.00 Prot. uitzending; 9.30 Vaz Dias; 9.45 Journ. weekoverzicht; 10.45 Treurmu ziek (gramofoonpl.); 11.0011.30 Gramofoonpl. Hilversum. (296 M„ 1013 K.H.): A V.R.O.- uitzending: 8.0010.00 en 10.1510 30 Gramo foonpl.; 10.30 J. van Emden (piano), E. Blok (cello), a. d. vleugel Egb. Veen, o.a. Aufforde- rung zum Tanz. Weber; 11.00 Knipcursus kinder- kleeding: 11-30 Vervolg concert, o.a. Menuet g. gr. t.. Paderewsky; 12.002.00 Ensemble Rent meester en gramofoonpl., o.a. fragm. Bohème; 2.002.30 Voor de vrouw; 2.30 Pauze' 2 45 Gra mofoonpl.; 3.00 Naaicursus; 3.45 Gramofoonpl.; 4.00 Voor zieken en ouden van dagen, door mevr. A. van Dijk; 4.30 Rotterd. Vocaal Kwartet, o.a. Avondlied, Tollig; 5.00 Verhalen voor grootere kinderen'; 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, re freinzang Bob Scholte; 6.30—7.00 Sportpraatje H. Hollander: 7.30 Engelsche les: 8.00 Vaz Dias; 8.05 Omroeporkest en mevr. H. Leopold Draper (piano), concert voor piano en strijkorkest, W. F. Bach; 8.25 Utrechtsch Vrouwenkoor o.a. Sta- bat Mater, Pergolesi; 8.45 Omroeporkest,o.a. Me nuet en romance g. gr. t.. Beethoven; 9.15 Agui- lar luit-kwartet, o.a. Cordoba, Albeniz—Aguilar; 9.30 P. van Egmond Jr., orgelspel en Hélène Cals (sopraan); 10.00—11.00 Omroeporkest en kwartet, o.a. Zorahayda-legende. Svendsen: 1100 Vaz Dias; 11.1012.00 Gramofoonplaten. Da ven try. (1554 M., 193 K.H.): 9.50 Tijd sein, berichten; 10.05 10.20 „The week in "West- minster"; 11.20 Orgelspel R. Foort; 12.05 Sheph erd's Bush Paviljoen-orkest, o.a. ouv. Fin- galshöhe. Mendelssohn; 1.05 Gramofoonpl.; 1.35 —2.20 Western Studio-orkest, o.a. Summer days, Coates; 3.05 Orkest, o.a. Donausagen, Fucik; 4 05 Orgelspel R. New: 4.35 Kinderuurtje; 5.20 Be richten: 5.50 Eda Kersey, viool-sonates van Co- relli; 6.10 Causerie: 6.40 Berichten; 6.50 Pro gramma-bespreking: 7.20 ,.It doesnit mean a thing", revue van M. Kester, m. m. v solisten, revue-koor en theater-orkest; 8.20 Berichten; 8.40 Weekoverzicht: 8.55—9.50 Concert.-K. Falk- ner (bariton) en Adela Verne (piano) o.a. Noc turne in fis, Chopin; 10.0511-20 Dansmuziek. Parijs. (Radio-PariS) 1724 M., 174 K.H.): 7.05 Gramofoonpl.; 11.50 Orkest, o.a. fragm. Surcouf, Planquette: 5.50—6.05 Gramofoonpl.; 6.40 Or kest, o.a. Berceuse, Ravel: 7.20 „De Cycloon", spel van Somerset—Vaughan; 9.20 Gramofoonpl. 'K al u (5 borg. (1153 M.. 260 K.H.): 11.20— 12.20 C. Rydahl's orkest; 1.00—1.30 Gramofoon- plalen; 1.50—3.50 Orkest en koor; 7.20 „Peer Gynt", Grieg. Langenberg. (473 M, 634 K.H.): 6 25 Gra- mofoonpl,; 9.05 Gymnastiek; 9.20 Berichten: 9.30 Uitzending voor werkloozen; 10.05 Opening West-Duitsche Watersporttentoonstelling: 10.40 Gramofoonpl,; 11.20 Orkest, m.rn.v. H. Recker (viool», o.a. In Memoriam Michele; 12.20 Orkest, o.a. fragm. Wilhelm Tell, Rossini; 1.50 Gramo foonpl.; 3,55505 Kleinorkest, o.a. fragm. Die folkunger, Kretschmer; 5.05 Causerie over Mun sters en Dommen aan den Boven-Rijn; 6.20 „Deutsche Passion 1933", hoorspel van Euringer; 720 Ein deutsches Requiem, Brahms, m. m. v. Werag-orkest; 8.35 Zie Brussel 338 M B°me. (441 M.. '68 OK.H.t: 4.50—5.35 Gewijd concert (zang); 7.30 Gramofoonpl.; 8.05 Sympho- nie-concert, m.m.v. orkest, koor en orgel, o.a. fragm. La Passione di Cristo, Perosl. Brussel (338 M„ 887 K.H.): 11.20 Gramor foonplaten; 12.301-20 Omroepkleinorkest, o.a. procession nocturne le Jeudi Saint, Turina; 4.20 Heilig Uur; meditatie door den Zeereerw. pater Lammertijn C.ss.R- m.m.v. koor en solisten: 5.20 Kinderuurtje; 5.55 Uitz. van de Vlaamsche Kath. .T«ugd, Bond, zang en declamatie; 6.356.50 Over ims en boeken; 7.20 Uitzending uit den Dom an Aken, oude kerkmuziek van Vlaamsche eesters, Domkoor, L. Pütz (orgel) en W. Esser ,as). toespraak van den Bisschop van Aken; 20 Causerie door pater Meeus S.J.; 8.35 Gra mofoonpl.; 9.30 fragm. Parsifal, Wagner (gra- lofoonpl.) (508 M., 590 K.H.): 11.20 Omroepkleinor kest, o.a. Dageraad, Leemans; 12.30—1.20 Gra mofoonpl.; 4.20—4.50 Omroeporkest, o.a. Iet,- liaansche marsch. Rousseau; 5.356.35 Gramo- foonplaten; 7.20—9.20 Radio-symphonie-orkest en gramofoonpl., o.a. fant. Werther, Massenet; 930 Gramofoonplaten. Königswusterhausen. (1635 M., 183,5 K.H.); 5.50—7.20 Concert; 11.20 en 1.20—2.20 Gra mofoonpl.; 3.504.30 Berlijnsche Concertveree- niging, o.a. concert voor piano en orkest, Schmalstich: 4.505,20 Klarinet-recital. 5.40 6.00 zang, piano en viool, werken van E. Behm; 6.20 Zie Langenberg; 7.20 Kamerorkest, o.a. Se renade voor strijkorkest, Trunk; 8.35 Zie Brus sel 338 M.; 9.35 en 10.05 Berichten; 10.20—11.20 Concert. Rotteriam. (Gem. Radiodlstr.)Program ma 1: Huizen. Programma 2: Hilversum. Programma 3; pl.m. 9.05 Langenberg; 11.20 Parijs R.; 120 Königswusterhausen; 2.20 Ka- lundborg; 3.55 Langenberg; 5.30 Parijs; 7.20 Kö nigswusterhausen; pl.m. 9.35 Rome; pl.m. 10.20 Königswusterhausen. Programma 4: 9.35 Daventry; 11.20 Daventry; 5.20 Brussel (338 M.); 6.50 Daventry. DONDERDAG. Wij kiezen uit het K. R. O.-programma van dezen dag (11.0011.30 v.m.) niét hét afge zongen, sentimenteele Panis Angelicus, door den auteur César Franck zelf een jeugdzonde genaamd, ook niet de barokke muziek uit Mo zart's Kronungsmesse, m.,ar wel diens Ave Verum, dat werkelijk in al z'n eenvoud vari stemvoering en naïeve chromatiek een devote ontroering bezit, welke wij in dat tijdvak weinig in klank te hooren krijgen. Het schijnt dat nog eenmaal de engelen hun stem op aarde hebben doen klinken en daarvan aan Mozart de her innering in dit stuk hebben achtergelaten 1 Dan volgt een prachtig laat-middeleeuwsch Tantum Ergo van den Spaanschen Palestrina L. da Vittória. Werkelijk, wij kunnen dezen componist een „Spaanschen Paiestrina" noemen, niet alleen, omdat hij tijdgenoot is en de vol ledige stijlprincipes van zijn eeuw in zijn mu ziek heeft opgenomen, maar voornamelijk om dat in bèm die vonk van ontijdelijkheid, die kracht van diepe geestelijkheid levendig is, welke ook Palestrina's muziek kenmerkt. Merk waardig genoeg wordt dit stuk gezongen door het koor van het groote operagebouw van Milaan o. 1. v. Vittore Veneziani 1 Besprekingen tusschen vertegenwoor digers der regeeringen, reede- rijen en particuliere schippers. Het Centraal bureau voor de Rijn- en Bin nenvaart meldt ons: Vertegenwoordigers'van de betrokken regee ringen, van de reederljen en van de particu liere schippers hebben Dinsdag in Duisburg vergaderd op uitnoodiging van de Duitsche en van de Nederlandsche regeering en onder voor zitterschap van Ministerialdirektor Klausener van het Reichs Verkehrsministerium, teneinde den noodtoestand in de Rijnvaart te bespreken. De diepgaande besprekingen brachten in de zen zin overeenstemming, dat grondslag voor alle te treffen maatregelen moeten zijn het prin- cipieele behoud van het vrije bedrijf en voorts vrijwillige overeenkomsten tusschen de Rijn varenden in elk land en tusschen de betrokken landen onderling. Men mag spreken over een algemeenen wil om de maatregelen te ontwerpen en in te voe ren, welke voor een leniging van de nooden der Rijnvarenden noodzakelijk zijn, hoewel de uitgesproken gedachten nog een grondig on derzoek noodig hebben. Dit onderzoek zal zoo snel mogelijk plaats vinden, zoodat een nieuwe vergadering mag worden verwacht tegen het begin van de maand Mei. RENTMEESTERS KROONDOMEINEN Aan den beer G. P. C. Baron Mulert te Dord recht is met ingang van 1 Mei a s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als rentmeester in het rentambt „Werkendam-Dordrecht", on der dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem in die betrekking bewezen. Met ingang van denzelfden datum is be last: met het beheer van het rentambt „Wer kendam -Dordrecht-Oosterhout" de heer L. van Lennep l i. te Dubbeldam, thans rentmeester in de rentambten „Rozendaal" en „Oosterhout", tevens 2de rentmeester in het rentambt „Wer kendam—Dordrecht", EXAMEN LANDBOUW- EN TUIN BOUWKUNDE. De Minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs In de begin selen der landbouwkunde en in die der tuin bouwkunde zullen worden gehouden in de maand Augustus en, zoo noodig, ook in Sep tember, in het gebouw der Landbouwhooge- sehool te Wageningen. Hij, die zich aan één dezer examens of aan beide wenscht te onderwerpen, moet zich vóór of uiterlijk op 15 Juni a.s. aanmelden bjj den voorzitter der examencommissie, den inspecteur van het landbouwonderwijs, ir. D. S. Huizinga, Bezuidenhout 30 te 's-Gravenhage. EXAMEN VRIJE EN ORDE-OEFENINGEN, Bij beschikking van den Minister van Onder wijs, K en W. lo. is bepaald, dat de commissie, in 1933 be last met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, zal zit ting houden te Utrecht; 2o. zijn in deze commissie benoemd: a- tot voorzitter S. Brandsma, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Brielle, te Rot terdam; b. tot plaatsvervangend voorzitter mr. A. J. Fock, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Utrecht, te Utrecht; c. tot leden: W. van Daatselaar, oud-leeraar In de licha melijke oefening aan het stedelijk gymnasium te Utrecht, te Zeist; mej. J. C. J. M- van Hel- lenberg Hubar, leerares in de lichamelijke oefe ning, te Oirschot; mej. A. M. Meilink, leerares in de lichamelijke oefening aan de Rijkskweek school voor onderwijzeressen te Apeldoorn; P. C. van Zuylen, oud-leeraar in de gymnastiek, te Amsterdam: d. tot plaatsvervangende leden: C. M. van Hessen, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Gro ningen; mevr. J. H. Timmer, geboren Takken, leerares in de lichamelijke oefening te 's-Gra venhage. De eerste werkzaamheden voor den uitzichttoren, die op de plaats waar 28 Mei 1932 de Vlieter gesloten werd, door de M. U. Z, zal worden opgericht. NEDERLANDSCHE TENTOONSTEL. L1NGSTREIN. Zal 70 plaatsen in ons land bezoeken. Onderhandelingen, gevoerd tusschen de Ned. Spoorwegen, de directie der Europeesche ten- toonsteliingstreinen en een Nederlandsche groep hebben er toe geleid, dat in ons land een Nederlandsche tentoonstellingstrein zal loopen. Deze zal bestaan uit 17 wagons, waarvan 15 saionwagens, geheel als expositieruimte zullen worden ingericht, met een geraamde opper vlakte van 1000 M2. De lengte van dezen trein zal circa 400 meter bedragen. Vooral nu vele bedrijven, door export-belemmeringen zich meer op de binnenlandsche markt moeten toe leggen, is deze „rollende jaarbeurs" die op grootsche wijze wordt opgezet, een heel goed middel om het contact tusschen den handel en het publiek tot stand te brengen. De trein wordt 15 Mei a.s. te Utrecht voor het publiek opengesteld en maakt van daar uit een tocht door ons land, die drie maanden zal duren. Circa 70 der belangrijkste plaatsen zul len worden bezocht. Daar de plaatsruimte, niettegenstaande de respectable lengte van den trein, beperkt is, worden de belangrijkste bedrijven het. eerst in de gelegenheid gesteld, deel te nemen. In het buitenland zijn de resultaten van dien aard, dat b.v. in België reeds de derde ten toonstellingstrein wordt georganiseerd. Tien tallen exposanten, die aan dezen trein deelna men, zonden reeds aanvragen voor den Neder- landschen trein in. Nederlandsch fabrikaat heeft echter prioriteitsrecht. HORECAF EN TOERISTENVERKEER- De Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante Be drijven (Horecaf) hield zijn jaarlijksche alge- meene vergadering in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. Het door het hoofdbestuur uitgebrachte jaar verslag werd goedgekeurd en den penning meester werd van zijn financieel beheer de charge verleend. Een voorstel tot beschikbaar stelling van een bedrag ten bate van de Ned Amerik. Kamer van Koophandel, ter voortzet ting van de propaganda voor Nederland in Ame rika, werd aangenomen. Tot bondsvoorzitter werd gekozen in de plaats van den heer J. N. van Hanja, die als zoodanig, heeft bedankt, de heer Th. N. van Stigt, Hotel des Pays-Bas, Utrecht. Als bestuurslid werden herkozen de heeren Th. Meerman, restaurant Trianon, Amsterdam en B. H. Nijenhuis, Hotel Derion, Maastricht, terwijl in het bestuur wer den gekozen de heeren G. de Grooth, Hotel Groot Berg en Dal bij Nijmegen en H. H. van Heuveln, Parkhotel, Velp, zulks in verband met het bedanken van de heeren J. Sassen, Den Haag en W. H. Snethlage, Apeldoorn. In de plaats van den heer Sassen zal zich met het secretariaat belasten het bestuurslid, de heer F. A. Pfeifer, directeur van het Centraal Bureau der Exploitatie Mij. „Scheveningen", Seheveningen, Ter vergadering werden voorts besproken de moeilijkheden, welke het internationale reisver keer in den weg worden gelegd door den on- gunstigen economischen toestand in het buiten land en de nationale campagne, welke in som mige landen wordt gevoerd ten gunste van een vacantieverblijf in eigen land. Tegenover het verminderde vreemdelingenverkeer staat nog steeds een zeer groot aantal Nederlanders, die hun vacantie over de grens plegen door te brengen, al is ook hier een streven merkbaar om het eigen land te bevoordeelen. Het hoofd bestuur, zijn standpunt handhavende, dat maat regelen, welke het internationale toeristenver keer kunnen schaden, geen aanbeveling ver dienen, zegde toe te zullen overwegen, in hoe verre door onderlinge samenwerking maatrege len kunnen worden genomen om onze landge- nooten in grooter mate dan voorheen te wijzen op de attracties, welke ons land biedt, mede in verband met den noodtoestand in het Neder landsch hotel-, café-, restaurantbedrijf. Thans bloeien de hyacinthen te Limmen en wie rustig, zonder verkeersdrukte of problemen met de bloemen wil spreken en het lokkende lentefeest geheel ongestoord wenscht te genie ten, hij neme een tocht naar Limmen, 't bollen- centrum van de „Noord", in overweging. Komende van de richting Amsterdam via Haarlem, staat men, Schoten en Santpoort ge passeerd, mede door het sterk wisselend land schapsbeeld, eerder op een der nieuwe Velser- ponten, dan men aanvankelijk zou veronderstel len. De tocht gaat langs het bekende Beverwij- ker landgoed „Scheijbeek" door de haar naam met eere dragende Beverwijker hoofdstraat de Breedstraat. Na Beverwijk zien we de met jonge groenten beplante tuinen. Als scheidings lijnen tusschen de velden de met teer groen uitloopende elzen of meidoornhagen. Varieerend natuurschoon bieden Wijk aan Duin en Heemskerk. Dan komt het overoude Castricum. Hier geniet men van den aanblik der ontwakende duinflora. De nagenoeg tot Alkmaar geasphalteerde breede rijweg, links en rechts geflankeerd door rijwielpaden leidt over den duinvoet. Hier liggen de golvende duinenruggen, waar door Castricum aan de Westzijde zoo schoon is ingesloten. Slechts enkele K M. verder, daar, waar de groote primaire verkeersader, komende van de Zaanstreek via Uitgeest, zich in den Rijksweg oplost, is Limmen in zicht. De verbreeding van den oorspronkelijken weg tot ruim 20 M. toe, maakte onteigening te alge meenen nutte noodzakelijk, waardoor de uit sluitend langs den hoofdweg staande nieuwe kweekersbehuizingen te midden der om haar kwaliteit zoo ver over de grenzende beroemde hyacinthen, het mooie dorp een apart cachet verleenen. Hier kan men wandelend de nimmer tot dwalen aanleiding gevende binnenwegen betreden om ongestoord het lentefeest te genie ten. Vooral de Middenweg, tusschen den Rijks weg en Disseldorp, slingert zich door de geuren de hyancinthenakkers. Hier wordt men niet gestoord door knallende motoren, hier spelen de hyacinthen haar symphonie en zeggen het allen, die het hooren willen, het is bloeitijd in bollenland. Zoo komt men bij de (naast de Herv. kerk) staande school, waar in een gedeelte van dit gebouw, het museum voor bloembollenteelt is gehuisvest. Men vergete niet aan dit museum een bezoek te brengen. Circa 5 K.M. asphaltweg, aan weerszijden door knoppende tulpen- en geurende hyacinthen- akkers omsloten, scheiden Limmen van de Hei- looer bosschen. Dan is Alkmaar spoedig bereikt. De uiteenloopende retourwegen maken hier een keuze moeilijker. Via Bergen en Egmond-Bin- nen, door de beroemde Eeuwige Laan, en langs den nieuw aangelegden asphaltweg naar Bak- kum en Castricum, zal stellig aanlokken. Een prachtige tocht en niet zoo groot. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de schriftelijke vragen van den heer van Dis betreffende het doen van stappen door de Regeering tot het verbieden van de vertooning van de film „Het teeken des Krui- ses" geantwoord dat het hem bekend is, dat bij sommige groepen van de bevolking be zwaren bestaan tegen de vertooning van de film „Het teeken des Kruises". Andere groepen, waarorider ook behoorende tot kringen, waar uit de bezwaren werden vernomen, deelen deze bezwaren niet. Da keuring van films is ingevolge de Bio scoopwet opgedragen aan de Centrale commis sie voor de keuring van films. Hiermede zou zich onder de bestaande wetgeving niet ver dragen een ingrijpen door de regeering. Geen particuliere veerdiensten tusschen Friesland en Ameland. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kee stra deelt de minister van Waterstaat mede, dat inderdaad opdracht is gegeven tot sluiting van den veerdam bij Nes voor allen, die niet van den Rijksveerdienst gebruik maken. In Juni 1932 werd deze sluiting toegepast op den veerdam bij Holwerd met de bedoeling, dat het geregeld verkeer tusschen Friesland en Ameland enkel door den Rijksveerdienst zou worden onderhouden. Afsluiting van den veerdam bij Nes werd destijds onnoodig geacht, omdat, naar gemeend werd, de afsluiting van den veerdam bij Hol werd aan de particuliere diensten op Ameland, bij Nes, een einde zou maken. Later bleek echter een andere geschikte aanlegplaats aan de Friesche kust aanwezig te zijn, waarvan die diensten gebruik konden maken. Voor het be reiken van het oorspronkelijk beoogde doel is derhalve tevens afsluiting van den veerdam bij Nes noodig. De Minister zal dan ook niet wederom toe staan, dat alle schepen gebruik mogen maken van den veerdam. Men schrijft ons uit Goes: Van diverse zijden werd ons gevraagd, wan neer de tuinen en boomgaarden in Zuid-Beve land in vollen bloei zullen staan en of dit ook het geval zou kunnen zijn gedurende de Paasch- dagen. In verband daarmee zij medegedeeld, dat we dit jaar een vroegtijdigen bloei zullen hebben, dank zij het prachtige voorjaarsweer. De pruimeboomen staan reeds in vollen bloei, de peren ook al hier en daar en de kersen zul len binnen enkele dagen volgen. Blijft het weer zoo zonnig, dan is er zeker met Paschen en in de Paaschweek veel moois te zien en zal het de moeite ruimschoots loonen Zuid- Beveland te doorkruisen. Oudelande, Baarland, Nisse, 's Gravenpolder en vooral Biezelinge (Eversdijk), Kapelle, Scho- re, Wemeldinge, om van andere mooie streken te zwijgen, zullen zich op zijn best vertoonen. Wat te volgen routes betreft, verwijzen we naar een door V. V. V. uitgegeven kaartje. Men kan intusschen ook wel zonder vooraf bepaalde route op toumée gaan. Dat kan speciaal voor fietsers zeer aantrekkelijk zijn, die door op goed geluk voort te rijden, rustig kunnen genieten van de wondermooie natuur, waarvoor op de zij- en landwegen juist grooter kans is, dan op de drukke hoofdwegen. PER SPOOR NAAR DE BLOEMBOLLEN- VELDEN In verband met bet te verwachten druk be zoek aan de bloembollenvelden worden door de Ned. spoorwegen op de beide Paaschdagen uitgebreide maatregelen getroffen. Verschil lende treinen zullen desgewenscht te Hillegom, Lisse en Noordwijkerhout stoppen voor het in- of uitlaten van reizigers, waardoor veel vuldige reisgelegenheid naar en van de bloem bollenvelden ontstaat. Een en ander is aangegeven op aanplak- en strooibiljetten, welke laatste aan de stations en reisbureaux verkrijgbaar zijn. OMVANG DER WERKLOOSHEID- De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 606.500 leden van ingevolg» het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde werkloozenkassen in de week van 20 tot en met 25 Maart 1933 be droeg 29 pct„ dat is 1 pet. minder dan in de week van 611 Maart. Het aantal ingeschreven werkzoekenden be droeg bij 1025 organen der openbare arbeidsbe middeling op 25 Maart 1933 376.987. Hiervan waren werkloos 343.968 personen. BESTRIJDING DER GEVOLGEN DER JEUGDWERKLOOSHEID Sinds Januari 1932 bestaat een landelijke commissie in zake jeugdwerkloosheid, uit alle richtingen samengesteld door het Ned. Jeugd leiders Instituut en de Interdiocesane Jeugd commissie. Deze commissie, waafvan het secre tariaat berust bij den heer Drs. H. L. F. J. Deelen, Plantage Franschelaan 14, Amsterdam, heeft tot taak stimuleerend te werken t.a.v. 't ontwikkelings- en ontspanningswerk voor jeugdige werkloozen. In de ministerieele cir culaire inzake jeugdwerkloosheid (Nov. 1932) wees de minister deze commissie dan ook als adviseecend lichaam aan. Omdat het werk zich echter zeer uitbreidt, zijn er nu districts en provinciale commissies ingesteld. Haar taak is de gemeentebesturen bij het aanvatten van dit zeer noodzakelijke werk met deskundigen raad bij te staan. De samenstelling dezer commissies en nadere mededeelingen volgen weldra. ORDERS VOOR KLEINE SCHEEPS- WERVEN. Door den heer Kortenhorst is aan den Minis ter van Economische Zaken en Arbeid de vol gende vraag gesteld: Is de Minister bereid, teneinde te verhoeden, dat de kleinere scheepswerven wegens gebrek aan orders stuk voor stuk moeten sluiten, een regeling te treffen, waardoor het mogelijk wordt, dat wederom hypotheek wordt verleend voor nieuw te bouwen moderne motor-kust- en Rijnschepen? zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachten op gezette tijden Volgens recept van Apotheker Dumonl ST. DONATUS. Op Donderdag 27 April houdt de Ned. R.-K. bond van verzekeringspersoneel „St. Donatus" zijn jaarlijksche bondsvergadering te Amster dam, in gebouw „Huize De Liefde" aan de Da Costakade. AIK K E R Naar een Reuter-telegram uit Trenton (New- Yersey) meldt, is aldaar op een en tachtig jarigen leeftijd overleden „Reverend" Hertry Vandyke, de welbekende schrijver en uitgever van de Gateway-serie BURGEMEESTER J. C- SCHUILWERVE t- Op 45-jarigen leeftijd is overleden de heer J. C. Schuilwerve, van af 1910 secretaris en sedert 1928 burgemeester van Kortgene. Het volledige programma van de kampioen- competitie van den Kon. Ned. Voetbalbond luidt als volgt: Tweeden Paasehdag: P.S.V.Stormvogels. 23 April: FeyenoordP.S.V.; VelocitasGo Ahead. 30 April: Go AheadFeyenoord; Stormvogels Velocitas. 14 Mei: P.S.V.Go Ahead; FeyenoordStorm vogels. 21 Mei: VelocitasP.S.V.; StormvogelsGo Ahead. 25 Mei: Hemelvaartsdag: Go AheadVelocitas. 28 Mei: StormvogelsP.S.V.; Velocitas Feyenoord. 5 Juni: Tweeden Pinksterdag: Go Ahead- Stormvogels; P.S.V.Velocitas. 11 Juni: FeyenoordGo Ahead; Velocitas— Stormvogels. 18 Juni: Go AheadP.S.V.; Stormvogels Feyenoord. 25 Juni: FeyenoordVelocitas. 2 Juli: P.S.V.Feyenoord. HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Woensdag 26 dezer zal er op het terrein van Sparta te Rotterdam middags om 3 uur weder om een wedstrijd plaats vinden van het Neder landsch proefelftal. Admira uit Weenen zal de tegenpartij ,zijn. ENGELAND—KAAPSTAD. De kapitein-vlieger W. N. Lancaster is giste renmorgen van het vliegveld Lympne (Enge land) vertrokken om te trachten het record van Mrs. MollisonJohnson voor den afstand Enge landKaapstad le verbeteren. Mrs. Batten, die een vlucht naar Australië wil maken, is gisteren uit Athene gestart naar Aleppo. BERKEL, 11 April. (Coöp. Groenten- en Bloe menveiling Vereeniging „Berkel en Rodenrijs" G.A.) Rozen: Dame Edith Helerf 1.25—3.05, Mrs, Hoover 1.25—1.90, Aug. Noack 1—1.75, Rosa- landia 0.80—1.60, Briar CUR ƒ0.80—1.50, alles per 100 stuks; Tulpen: Mendoltulp 917 et., Pr. Elisabeth 5—8 ct., Bartigon 6—7 ct„ William Pitt 4—5 ct., William Copland 14 ct„ Gris de Lio 4 ct., Brillant Star 2—3 ct., Murillo 2—5 ct. per dozijn; Diversen: Violieren 621 ct.. Irissen 8—15 ct., Narcissen 13 ct. perb os, Violen 3250 ct. per bak, Hortenaia 20—46 ct, per pot, LOOSDUINEN, 11 April. (Uoöp. uroentenvei- lingi Bloemkool le srt 78, 2e srt 4.504.70, kaskomkommers le srt 13.8014.50, 2e srt 11.60, 3e srt ƒ9, witte komkommers le srt ƒ16, 2e srt 12 per 100 stuks, komkommerstek grof 19 per 100 kg., postelein 1.10—1.25 per 6 kg., spinazie 5—16 ct per 4 kg., salade le srt 2.40—5.10, 2e srt 1—2.50 per. 100 krop, peen le srt 38—47, 2e srt 27, prei 0-90-1.50, radijs 1.30—2.70, raapstelen ƒ0.75—1.20. kervel ƒ1.20—1.30, rabarber ƒ5.20-?, selderij 707 5ct, pieterselie 1.10 per 100 bos, andijvie 2426 ct per 4 kg., stoofsla 2962 ct per 6 kg. LOOSDUINEN, 11 April. (Loosd. Groentenvei- ling) Bloemkool le srt 9—12, 2e srt 2.706, kaskomkommers le srt 12.50—14.20, 2e srt 9.70 —11.10, 3e srt 7.20—8.10 per 100 stuks, postelein 1.351.40 per 6 kg., spinazie 5—15 ct per 4 kg., salade le srt 1.70—4.70, 2e srt ƒ0.60—2.10 per 100 krop, peen le srt 17—22, 2e srt 9—14, prei 0.6O—1.20, radils 2.30—3.70. raapstelen 40—85 ct. rabarber 3.70—5.70, selderij 0.301.10, pie terselie f 0.701 per 100 bos, andijvie 80 ct per 100 struik, andijvie 10-46 ct, komkommerstek f 1 10 1 *0. stoofsla 1640 ct per kist. ROTTERDAM, 11 April. (Coöp. Tuinbouwvei ling Rotterdam en Omstreken G.A.) Holl. plotgl. komkommers le soort 18 ct„ 2e soort 13 ct., Se soort 10 ct. per suk, komkommerstek 14 ct„ sla- vallen 6—12 ct., postelein 14—17 ct., snijboonen 80 ct. per kg spinazie 1.505-40 per 100 kg., kool rabi 17—19 ct. per bos, tomaten 43 ct. per pond. radijs 1.703,30 per 100 bos. sla (Meikoning) le soort 3.40 —5.20, 2e soort 1,702.90 per 100 krop. Aanvoar 703,000 krop sla. 41.) De aderen op Hemingway's dikke gelaat 7W0llen angstig op. Foxy's ongenadige opmer kingen maakten hem razend. Zelfs de onver stoorbare politieagenten verloren hun ernst en op hun gezichten teekende zich gen onmachtige woede af. Maar Kilby wa- nog steeds de onverstoor bare Kilby. De gedurfde onrechtvaardigheid van Foxy's opmerkingen scheen hem koud te laten. Misschien was zijn verbeelding sterk ge noeg om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de bijna onoverwinnelijke hinderpalen, welke deze misvormde verschoppeling te over winnen gehad had, en voelde hij in zijn hart sympathie voor dezen armen stakker. u bij de zaak waarover het gaat, Foxy, zei bij rustig. Bijjf bij de zaak zelf, Vertel ons waarom je viuch'tte. Foxy knarste op zijn tanden. Beb 'k je dat nog niet gezegd! snaifwde hij. In"1"1 jk hier gebleven was en dien avond dé .el?,.verteüd had. zou ik niet gei0ofd zijn, i - vervloekte politiehonden zoudt er ge®n sec°nde over gedacht hebben om mij niet de rJ00C '§e valsche eeden om zeep te hel pen. JuUlc °et nu eenmaal een slachtoffer vinden toonen dat je je geld verdient. Ka" b«t jullie schelen of de kerel, dien je te Peggen krijgt jS of met? Oh neen. Je hebt een armen duivel gevonden om de lus in den strop te vullen, en daar gaat het maar om. Maar nu zal ik spreken. En ieder woord dat ik zeggen zal, is de heilige waarheid. Je moet me gelooven, Mr. Detective Kilby. Je zult me moe ten gelooven. En zelfs wanneer je dat niet doet, is er hier zeker iemand, die de waarheid kent wanneer hij ze hoort, en die eerlijk genoeg is daarvoor uit te komen? Verdraaid! riep de kolonel enthousiast, je lijkt meer op een woedenden gorilla dan op een man. Maar je hebt fut, sir. Je hebt fut! Ik mag gehangen worden als het niet waar is! En je hebt dien armen ouwen Jimmy een pracht por in zijn lenden gegeven. Spreek op, Foxyl Zeg wat je te zeggen hebt, en wanneer je slechts de waarheid vertelt neem ik het voor je op tegen heel Scotland Yard, mits je ten minste zelf niet de moordenaar bent. Foxy bromde iets dat een dankbetuiging moest beteekenen, maar zijn toon was geen haartje minder fel toen hij vervolgde: In den ochtend nadat Dennison om zeep geholpen werd kwam ik hier door de poort naar binnen waarna ik naar den achterkant van het huis liep. Ik wilde eens zien hoe de zaken marcheerden. En ik dacht dat Em naar me zou uitkijken. Ik verwachtte niet dat ze, na het geen er gebeurd was, de steentjes zou hebben maar ik meende dat ze me misschien wat nieuws te vertellen had. Misschien weten jullie met je verwenschte lange neuzen dat ik haar een briefje schreef dat ik in den ochtend zou langskomen? Foxy stelde de vraag als verwachtte hij een ontkennend antwoord. Ja, zei Kilby. Ik kreeg je briefje. Maar je dochter niet. Een oogenblik leek het er op alsof Foxy als een wolf Kilby naar de keel wilde vliegen. Maar hij vergenoegde zich er mee zijn tong, inplaats van zijn tanden te gebruiken. Foxy, zei Kilby ernstig, nadat bjj naar een paar niet bepaald parlementaire zinnen ge luisterd had, ik probeer je een faire kans te geven. Maar ik moet er op staan dat je er aan denkt dat er hier een dame aanwezig is; twee dames, als je wilt. Wees zoo goed dat taaltje te bewaren voor je eigen kornuiten. Foxy keek woest maar matigde zijn uitdruk kingen. Anderman's brieven stelen, he! Maar van een diender kun je niet anders verwachten. Wat heeft het voor zin er over te praten. Ik vermoed dat jullie nu eenmaal zoo geschapen bent, en er zelf ook niets aan doen kunt! Wel, zooals ik zei ging ik naar den achter kant van het huis, zonder te weten dat er po litie in de buurt was. Voor den eersten keer in mijn leven had ik schijnbaar eens een beetje geluk. De kerel, die op wacht stond, schijnt net aan den anderen kant van het huis geioo- pen te hebben, terwijl ik binnensloop. Maar ik was daar nog geen halve minuut toen ik die groote kisten van hem hoorde aanklossen uit dezelfde richting waaruit ik gekomen was. Hij tippelde zoo'n beetje in de rondte, denk ik. Dat zou een goeie voor speurhond geweest zijn. Als 'ie met een bel had loopen luien, had ik hem niet duidelijker hooren aankomen. En denk je dat hij mij hoorde toen ik er vandoor ging? Oh neen, indien zijn voeten niet zoo ver voor hem uitstaken, zou hij ongetwijfeld zijn heele leven met zijn stommen kop tegen muren aanloopen. Kilby leunde in zijn stoel achterover, terwijl hij de' toppen van zijn vingers tegen elkaar legde. Foxy, vroeg hij, waarom ben je van idee veranderd en Dinsdagavond niet komen op dagen, zooals je had afgesproken? Foxy likte zijn lippen af, terwijl zijn kaken zenuwachtig op en neer gingen. Het leek wel alsof hij een lekkernij in zijn mond had en al de zoetheid daarvan wilde proeven alvorens die in te slikken. Waarom ik dien avond niet kwam opda gen! herhaalde hij, terwijl hij hatelijk lachte. En wie heeft je verteld dat ik niet ben komen opdagen, he? Mr. Detective Kilby, je bent mis schien heel geschikt als kinderjuffrouw, als de kinderen zich tenminste wilden laten oppassen, maar als detective ben je een groote nul. Waar om ik niet kwam opdagen! Wel, is 'ie niet reus achtig? Man, ik moet om je lachen. En wat zou je er van zeggen, indien ik je vertelde dat ik wel kwam opdagen? Oh ja, meneer de slapende detective, ik was wel degelijk ter plaatse; hier vlak voor de-glazen deur. Iedereen scheen nu aan zijn lippen te han gen. Als om hem beter te kunnen zien kwam Hemingway naar voren tot hij zich naast Kilby bevond. Daar bleef hij staan, Foxy aankijkend. Ja, ik kwam wel degelijk hier naar toe, vervolgde Foxy en het viel iedereen op dat hij zijn hatelijken toon liet varen en tamelijk ern stig werd. Toen ik Em schreef dat ik van plan veranderd was, meende ik het. Want ik was bang dat zij iets uit haar mond zou hebben laten vallen tegenover dien verwenschten Bel lamy. Niet dat ik Em niet vertrouwde, maar ik wist niet hoeveel macht hij over haar ge kregen had. Maar toen ik er nog eens rustig over nadacht, besloot ik dat ik toch maar beter hier zou kunnen zijn om een oogje in het zeil te houden. Er bestond ook nog een kansje, dat hij haar alles ontwrongen had en haar over gehaald had om hem de steentjes te geven inplaats van mij. Ik wist wat voor een onbe trouwbare hond hij was en hij zou het gedaan hebben als hij er maar een greintje kans voor gekregen had. Wel, pas op het allerlaatste oogenblik kwam ik tot dat besluit en toen ik hier in den tuin kwam was het al later dan ik eerst van plan was geweest om te komen. Ik kon niet zien wat er gebeurde, want de gordijnen waren dichtgetrokken. Ik sloop langs het grintpad naar voren om te probeeren of ik kon hooren wat er gebeurde, toen ik hierbinnen een schot hoorde vallen en direct daarop hoorde ik het hek van de tuin poort met een slag dichtslaan. Ik wilde er als een haas van door gaan, maar ik kon eenvoudig niet. Er gebeurden binnen rare dingen, en waarschijnlijk was mijn kleine meisje er bij betrokken. Maar er kwam iemand den tuin in. Ik hoorde het grint onder zijn voetstappen kraken, terwijl hij naderbij kwam. En ik be merkte al spoedig dat hij in de richting van de plek kwam waar ik stond. Ik wachtte tot Ik daaromtrent zekerheid had en daarop sloop ik zoo haastig mogelijk langs het grintpad weg en verborg mij bij de volgende deur hier voorbij. De man zag mij heelemaal niet want hij kwam niet bij de plek waar ik zat maar ging hier recht naar binnen. Ik dorst mijn hoofd niet oplichten om te zien wie het was. Maar ik meende dat ik dit wel kon begrijpen. Bellamy nam mijn plaats in om de juweelen in ont vangst te nemen. Hij was net naar binnen ge gaan naar de kamer, waar Em was, misschien dood, misschien heel levend na juist iemand anders koud gemaakt te hebben. Natuurlijk weet ik nu dat het schot, dat ik hoorde, dat was waarover Mr. Coote ons juist verteld heeft. En hij moet er maar net tusschen uitgeknepen zijn zonder gezien te zijn door., door den man die hierlangs binnenkwam. Was hij een beetje later geweest, dan zou hij hier binnen gevonden zijn; en was hij een beetje vlugger geweest, dan zou hij hem vóór het huis in de armen zijn geloopen. Wel, zoodra de de duivel, die naar ik meende Bellamy was, hier naar binnen was gegaan, haastte ik mij naar de tuindeur. Maar ik ben niet naar binnen gestapt. Ik kon zien wat er gebeurde want de kerel die naar bin nen gegaan was, had de gordijnen een beetje opzij geschoven net zooals ze nu zitten. Mijn meisje was niet binnen. Er waren twee mannen. Eén van hen lag op den grond, Sn de ander dat andere vuile beest stond over hem heen gebogen met een pistool in zijn hand. Foxy wachtte. Misschien deed hij dit om het effect te verhoogen. Misschien moest hij alleen maar even op adem komen. Maar hoe het ook zij, de pause was dramatisch. Verschillende paren oogen waren op Bella my gericht. De twee agenten de order ver wachtend welke zij ieder oogenblik meen den te zullen hooren, schuifelden naar hem toe. Dennison werd als een half dooie hond, die in een klem gevangen zit, neergeschoten! vervolgde Foxy, terwijl zijn gelaat nu weder om vertrokken was van een inwendig woe dende furie. En daar staat zijn moordenaar! Het beest dat den hulpeloozen Dennison in koelen bloede neerschoot was die vervloekte, huichelachtige inspecteur .Emingway! Na een stilte waarvan niemand wist hoe lang die geduurd had, lachte inspecteur He mingway, en zijn lach klonk als grint dat in een machine fijngemalen wordt. Jij kleine, gemeene rat! riep hij op dro gen, scherpen toon. Denk je dat iemand zoo gek zal zijn om dat te gelooven? Ik geloof het! Kilby's antwoord klonk als het knallen van een zweer. Ik heb al een paar dagen lang mijn verdenkingen gehad. Hemingway keek naar Kilby, als twijfelde hij of hij goed gehoord had. Langzaam kwam er een afgrijselijke uitdrukking op zijn gelaat. Toen lachte hij opnieuw. Ja, ik schoot hem neer, dat zwijn! gilde hij plotseling. Toen ik dien avond hier kwam was -ik niet van plan hem te dooden. Maar ik zag mijn kans schoon en profiteerde ervan. En hij kreeg niet meer dan hij verdiende. En loop jij naar de hel, jij ellendig stuk uitvaagsel! Hij hief een van de pistolen op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 7