AATSTE e ZEETIJDINGEN. DONDERDAG 13 APRIL 1933 UITVOER VAN LAND- EN TUIN BOUWPRODUCTEN. '1:' t I' REDE BARON VAN WIJNBERGEN. DE A.S. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. Het aantal candidaten. DOOR ONBEKENDEN OVER- VALLEN. STOOMSPINNERIJ „TWENTE'1 Een doodelijke steek in den hals toegebracht. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR GEREDEN. MEVR. ALBERTINE STEENHOFF- SMULDERS t. Begrafenis te Baarn. RECTOR L. SPEET f. RUMOERIGE AVOND TE HAARLEM. NOODLANDING VAN EEN SPORT- VLIEGTUIG. ROUAAN'S MILITAIRE VERDEDIGING RUSLAND EN MANDSJOEKOEO. Communisten en opgeschoten jongens contra fascisten. De politie drijft met sabel en gummistok de menigte uiteen. Het Russisch spoorwegverkeer naar het Verre Oosten afgesneden. HET 30-UREN-VOORSTEL IN AMERIKA. SNEEVLIET TOT VIJF MAAN DEN VEROORDEELD. WITTE DONDERDAG IN HET VATICAAN. De plechtigheden in de Sixtijnsche kapel. VISSCHERIJ. MARKTBERICHTEN. Ook Roosevelt voor verkorting van arbeidstijd. Met aftrek van voorarrest. Het vonnis van de Amsterdamsclie rechtbank. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. buitenlandsche havens. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN i De balans van het eerste kwartaal. Blijkens de maandstatistiek van den in-, uit en doorvoer, uitgegeven door het Centraal Bu reau voor de Statistiek te 's Gravenhage, was de uitvoer van paarden in de afgeloopen drie maanden Januari—Maart belangrijk grooter dan in het overeenkomstige tijdvak van 1932. Thans bedroeg deze 1267 stuks ter waarde van 308.000 (Jan.-Mrt. 1932 987 stuks ter waarde van 291.000). Vooral oudere paarden ontmoetten een grootere vraag in het buitenland vooral in Duitschland (Jan.-Mrt. 815 stuks Jan.-Mrt. 1932 324 stuks). Zwitserland daarentegen betrok slechts 10 stuks (Jan.-Mrt. 1932 210 stuks.) Ook Engeland was van paarden een belangrijke af nemer. Vee. Van slachtvee bedroeg de export in Jan.-Mrt. slechts 1003 stuks of 277 stuks minder dan in Jan.-Mrt. 1932. Deze gingen uitsluitend naar België. Van fokvee liep het uitvoercijfer terug vergeleken met het overeenkomstige tijdvak van 1932. Van stieren en stierkalveren werden in bovengenoemd tijdvak 187 stuks (Jan.-Mrt. '32 257 stuks), van melk- en kalfkoeien 634 stuks (Jan.-Mrt. '32 1081) en van jongvee 2902 stuks (Jan.-Mrt. '32 2937 stuks) geëxporteerd. België nam een geringer aantal stuks melk vee en stieren af. Van jongvee betrok het echter iets meer. Spanje was in het eerste kwar taal van dit jaar een goede afnemer van ons fokvee. Onze Zuidelijke buren betrokken in de afge loopen 3 maanden een geringer aantal varkens dan in 1932. Wel namen Tsjecho-Slowakie (939) en Oostenrijk (1000) een flink aantal af, de to tale export daalde echter met 7373 stuks en bedroeg 5996 stuks ter waarde van 259.000 (Jan.-Mrt. 1932 13.369 stuks.) Schapen werden minder naar Frankrijk (640) uitgevoerd. De totale export bedroeg in Jan.- Mrt. 2339 stuks (Jan.-Mrt. '32 4342 stuks). Van pluimvee betrok Duitschland. in Jan.- Mrt. 274.190 stuks (Jan.-Mrt. 1932 243.164 stuks.) België 162.240 (Jan.-Mrt. '32 176.322 en Zwit serland 10.050 (Jan.-Mrt. 1932 26.964). De totale export bedroeg 454.660 stuks ter waarde van 385.000 (Jan.-Mrt. 456.980 ter waarde van 442.000). Vleesch. Geslacht pluimvee verliet in Jan.-Mrt in een hoeveelheid van 491 ton ons land. (Jan.-Mrt. 1932 891 ton). Duitschland (270) en Engeland (176) toonden hiervoor een geringere belang stelling. Van versch vleesch werd in de afgeloopen 3 maanden over het geheel minder uitgevoerd. Van versch varkensvleesch verlieten 4979 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden ons land (Jan.-Mrt. 1932 5410 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden). België betrok hier- van 2629 ton en Duitschland 1382 ton. Van rund- en kalfsvleesch bedroeg het uitvoercijfer in Jan.-Mrt. 338 ton (Jan.-Mrt. 1932 969 ton). Schapevleesch werd iets meer geëxporteerd n.l. 1384 ton (Jan.-Mrt. 1018 ton.) De export van bacon nam in het eerste kwar taal 1933 enorm toe. Engeland betrok van den totalen uitvoer groot 14.135 ton ter waarde van ruim 5 millioen gulden (Jan.-Mrt. 1932 5372 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden) 13.519 ton. Van ander gezouten varkensvleesch ver lieten 4182 ton ons land (Jan.-Mrt. '32 5101 ton.) Boter. In de afgeloopen maand werden 2633 ton bo ter ter waarde van bijna 1% millioen gulden geëxporteerd (Febr. 1916 ton). Vooral Duitsch land (1212) betrok een belangrijk grootere hoe veelheid dan de maand tevoren. In de afgeloo pen 3 maanden verlieten 6454 ton ter waarde van ruim 4 millioen gulden ons land (Jan.- Mrt. '32 3824 ton ter waarde van ruim 4 mil lioen gulden.) Duitschland (2363). België 1259 en Frankrijk (1823) namen alle groeitere hoe veelheden af. Kaas. Goudakaas 40 pet. en 30 pet. vonden in het buitenland in de afgeloopen maand een min der goede afname. De overige soorten werden allen in grootere hoeveelheden over onze gren zen uitgevoerd. Totaal verlieten 5811 ton ter waarde van ruim IV2. millioen gulden ons land (Febr. 5232 ton.) In Jan.-Mrt. bedroeg de export van kaas 15.953 ton ter waarde van bijna 7% millioen gulden (1932: 16.302 ton ter waarde van bijna 9 millioen gulden). Duitschland, België, Groot Britannië en Frankrijk betrokken resp. 6.845, 3.693, 1.629 en 2.093 ton. Van gecondenseerde melk verliet gesuikerde volle melk in een hoeveelheid van 6.358 ton ter waarde van ruim 1 Ms millioen gulden ons land (Januari-Maart 1932 6628 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden) gesuiker de ondermelk 30.960 ton ter waarde van ruim 3 millioen gld. (1932: 31.267 ton ter waarde van bijna 5 millioen gulden) gesuikerde volle melk 3.326 ton ter waarde van bijna millioen gld. (Jan.-Mrt. 1932 3.655 ton ter waarde van bijna 1 millioen gulden). Room werd in een hoeveelheid van 1.330 ton uitgevoerd (Jan.-Mrt. 1932 127 ton). Melkpoeder verliet in ongeveer gelijke hoeveelheden ons land. Eieren. Versche eieren werden in de afgeloopen maand belangrijk meer uitgevoerd dan in Febr. n.l. 6.226 ton ter waarde van bijna 2% millioen gld. (Febr. 4.831 ton). In Jan.-Mrt. bleef de export hiervan verre bij die van 1932 ten achter (Jan.-Mrt. '33 15.880 ton ter waarde van ruim 7% millioen gld.; Jan.-Mrt. '32 18.776 ton ter waarde van ruim 8% millioen gulden). De uit voer van koelhuis- en kalkeieren en eiproduc- tep was gering. Granen. De export van granen was in de afgeloopen 3 maanden niet zeer groot. Ongesplitte schok kers en witte boonen werden in Jan.-Mrt. iets meer uitgevoerd, van de overige soorten erw ten en boonen was de uitvoer geringer. Ook van fijne zaden was de export over het geheel in de afgeloopen 3 maanden geringer dan in het overeenkomstige tijdvak van 1932. Van uien en sjalotten bedroeg de totale ex port in Jan.-Mrt. 40.897 ton ter waarde van ruim 1 millioen gulden (Jan.-Mrt. 1932 41.430 ton ter waarde van 3V4 millioen gulden) Engeland be trok hiervan 32.410 ton. Aardappelen- Kleiaardappelen werden in de afgeloopen maand in een hoeveelheid van 15.144 ton ge ëxporteerd. In Jan.-Mrt. verlieten 39.349 ton ter waarde van 415.000 ons land (Jan.-Mrt. '32 25.398 ton ter waarde van ruim 1 millioen gul den). België betrok hiervan 27.008 ton. De uitvoer van veen- en zandaardappelen was in het 1ste kwartaal van dit jaar zeer ge ring (Jan.-Maart n.l. resp. 129 en 2932 ton, Jan.- Maart 1932 resp. 58.767 ter waarde van ruim 2 millioen gulden en 53.263 ton ter waarde van bijna 2 millioen gulden). Pootaardappelen vonden in de afgeloopen 3 maanden in Duitsch land (2488), België (9717) en Frankrijk (2374 ton) een goed afzetgebied. Totaal werden 15.997 ton uit ons land geëxporteerd (Jan.- Maart 13.243 ton). Hooi werd in het eerste kwar taal iets meer uitgevoerd. Stroo verliet in ge lijke hoeveelheden ons land. Het uitvoercijfer van aardappelmeel bedroeg 15.777 ton in het eerste kwartaal 1933 (Jan.- Maart 1932 17.750 ton). Stroocarton werd in een hoeveelheid van 50.259 ton geëxporteerd ter waarde van ruim 2 millioen gulden (Jan.-Maart 1932 26.561 ton ter waarde van ruim 2 millioen gulden). Van suiker verlieten 10.9b4 ton ter waarde van ƒ764.000 ons land (Jan.-Maart 1932 ton). Voor de Tweede Kamerverkiezingen op 26 April a.s. is volgens een door mr. H. Dooren- bos te Middelburg voor het Persbureau Vaz Dias gedane telling een record aantal kandi daten gesteld. Voor de bezetting der honderd Kamerzetels hebben zich niet minder dan 824 candidaten aangemeld, tegenover 646 bij de verkiezingen- in 1929. Wij laten hieronder volgen een overzicht van het aantal candidaten. gesteld door de in de Tweede Kanier vertegenwoordigde partijen en groepen in 1929 en 1933 en tezamen het aantal door de overige groepen gesteld: Partijen en groepen 1929 1933 Roomsch-Katholieke Staatspartij Sociaal-Dem. Arbeiders Partij Anti-Revolutionaire Partij Christelijk-Hist. Unie Liberale Staatsp. De Vrijheidsbond Vrijzinnig-Democratische Bond Staatkundig Gereformeerde Partij Communistische Partij Holland Hervormd Geref. Staatspartij Nat. Boeren-, Tuinders- en Midden standspartij (in 1929 Plattelanders- bond) Alg. Dem. Unie (in 1929 Midden partij voor Stad en Land) Overige groepen 61 78 88 .20 48 50 13 52 9 68 72 69 30 91 54 16 83 19 32 46 6 19 189 257 Totaal 646 824 Bedreiging om het ziekenfonds der fabriek op te heffen. De directie van de stoomspinnerij „Twente" heeft gisteren, naar het „Handelsblad" meldt, aan de bestuurders van het fabriekszieken- fonds medegedeeld, dat wanneer Dinsdag a.s. de staking een feit zou worden aan deze fabriek, het bestaande fabrieksziekenfonds zal worden ontbonden, zoodat de menschen, die tot nu toe uit het fonds doktersverpleging kregen, dan niet meer daarvan kunnen profi- teeren. De dader3 nog niet opgespoord. Omtrent de mishandeling met doodelijken afloop te Echt-Vlek, vernemen we nog het volgende: Nader is gebleken dat de verslagene T. zich Zondagavond omstreeks 11 uur per fiets huis waarts begaf, na den avond in gezelschap van verschillende personen te hebben doorgebracht in meerdere café's. In de Vlekkersteeg werd' hij overvallen, gestoken en getrapt, waarna de on verlaten het hazenpad kozen. Een voorbijganger heeft den gewonde in bewusteloozen toestand aangetroffen. De messteek, die T. in zijn hals bekomen had, werd eerst niet doodelijk geacht. Maandagavond werd geadviseerd T. naar het hospitaal te vervoeren, doch eer de ziekenauto was aangekomen, was hij reeds gestorven. Meer dere personen werden door de politie aan een verhoor onderworpen doch tot arrestatie werd tot op heden nog niet overgegaan. Op last der justitie heeft dr. Hulst uit Leiden gisteren de sectie op het lijk verricht. Hierbij is inderdaad gebleken, dat T. een doodelijken steek met een mes in den hals had bekomen. De steek schijnt met een klein, doch zeer scherp voorwerp te zijn toegebracht. Bij den 23-jarigen K. uit Echt, die Maandag nog door T. werd aangewe zen als den man, die hem geslagen had, is een klein zakmes in beslag genomen. Het verder onderzoek ih deze zaak wordt geleid door de marechaussee. Het lijk is inmiddels door de justitie vrij gegeven. Op het kleine katholieke kerkhof, gelegen achter de parochiekerk van den H. Nicolaas te Baam is hedenmorgen het stoffelijk overschot van mevrouw Albertine Steenhoff—Smulders aan den schoot der aarde toevertrouwd en een kleine stoet van vrienden en medewerksters heeft het op den droeven tocht van haar woning naar de bergraafplaats vergezeld.. Voor het sterfhuis op den Molenweg vanwaar de stoet om elf uur vertrok, schaarden de be sturen der organisaties, waarin mevr. Steenhoff Smulders een werkzaam aandeel' had, zich in een rij achter de volgrijtuigen, waarin enkele familieleden van de overledene hadden plaats genomen. De vaandels halfstok meevoerend, gingen in den stoét het bestuur van de Fede ratie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland, van den R. K. Vrouwenbond te Baarn, van de K. J. V. en K. J. M. van de Mariavereeniging en van de Katholieke Ontwikkelingsclub. Even eens ging mede de heer Hol, hoofdredacteur van het Centrum te Utrecht, aan welke courant mevr. Steenhoff geruimen tijd heeft meege werkt. De stoet trok, begrijpelijkerwijze veel belang stelling. Deze belangstelling was wel het grootst voor de kerk van den H. Nicolaas, waar - de stoet om circa half twaalf arriveerde. Terwijl het zangkoor de Canticum Zachariae en de Antifoon „In paradisum" liet hooren, werd hier het stoffelijk overschot van mevr. Steenhoff— Smulders naar de groeve gedragen, waar pas toor J. G. Th. van Oppenraay de plechtige be- aarding verrichtte. Aan het eind dezer plechtigheid werden vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten voor de zielerust van mevr. Steenhoff gebeden, waarna de familieleden en belangstellenden gelegenheid hadden een laatste eerbewijs aan de overledene te brengen, door wat aarde op de kist te werpen. De heer Steenhoff dankte, ook namens zijn dochter, met een enkel woord voor de belang stelling en voor de eer, die men zijn echtgenoote nog voor het laatst had willen betoonen. Hedenmiddag is, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, te Amster dam overleden de Zeereerw. Heer L. Speet, rector' van het gesticht „De Voorziengheid" aldaar. Geen persoonlijke ongelukken. In de buurtschap Fleringen onder de ge meente Tubbergen, zijn gisterenmiddag een tweetal auto's tegen elkaar gereden, waardoor beide voertuigen ernstige beschadigingen op liepen en moesten worden weggesleept. Het was de vrachtauto van de firma H. uit Geesteren, die beladen met zand kwam uit de richting Tubbergen en de luxe-auto van den heer Fr. KL, die uit tegenovergestelde richting kwam. In de bocht van den kunstweg stond een wagen met hout beladen, welk voertuig beide chauf feurs tegelijk wilden passeeren en zoo tegen elkaar opreden, met het vermelde gevolg. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Het verkeer was geruimen tijd gestremd. Het landingsgestel beschadigd. Gisterenavond daalde nabij Othene bij Ter- neuzen één' Belgisch •sportvliegtuig, dat giste ren van" Rotterdamwas vertrokken met be stemming naar Antwerpen. Door mist was het toestel bovèn de Schelde terechtgekomen en den koers kwijtgeraakt. Op zéker moment kwam het boven Dixmul- den, daarna, na lang zoeken, weder boven de Schelde, doch door de invallende duisternis was de piloot gedwongen een noodlanding te maken. Het landingsgestel is geheel beschadigd en moet, voordat het toestel weer kan opstijgen, gerepareerd worden. De inzittenden waren de heeren Duviwier en Rouvroy. Onderzoek naar de verdwenen documenten. PARIJS, 13 April (R.O.) De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar het verdwijnen vén de militaire plannen tot het verdedigen van Rouaan tegen luchtaanvallen. Deze documenten waren toevertrouwd aan een jong employé van de prefectuur van politie, om ze aan de militaire autoriteiten te overhan digen. De stukken waren geborgen in een le deren tasch. Alvorens zich naar het ministerie te begeven, bezocht de employé echter eenige café's en andere plaatsen van vermaak. Den volgenden morgen vertelde hij aan zijn chef, dat hij de tasch met de stukken verloren had en het na vragen bij de inrichtingen, die hij bezocht, bleef zonder resultaat. Voor de R. K. Kiesvereeniging te Eist. Voor een talrijk gehoor hield voor de R. K. Kiesvereeniging te Eist de heer mr. A. baron van Wijnbergen een politieke rede. Hij werd ingeleid door den voorzitter, notaris F. A. J. Huigens, die hulde bracht aan den eminenten oud-afgevaardigde van Eist. Men kan helaas, vervolgde spr„ er niet ge rust op zijn, dat de jonge garde, welke de oude moet vervangen, even waardig is, de heen- gaanden op te volgen en daarom moet des te meer het heengaan worden betreurd van een man als baron van Wijnbergen, op wien we, - als de nood aan den man mocht komen, steeds zullen kunnen rekenen. Rede baron van Wijnbergen. De heer van Wijnbergen achtte het alleszins begrijpelijk, dat men in verschillende landen naar middelen zoekt om het parlementaire stelsel te doen functionneeren en dat men, daarop lettend, in ons land tot vervroegde ver kiezingen is overgegaan. Wat spr. zelf betreft, staat hij sceptisch tegenover die pogingen, ge zien het groote getal candidatenl'ijsten en het niet in behandeling nemen der machtigingswet. Spr. schetst dan het verlies, hetwelk dè tuin bouw door dit uitstellen leidt en merkt dan op, dat terwijl het in Gods schepping altijd gaat, zooals het moet, de samenleving is ontredderd, omdat deze meent het buiten God te kunnen stellen. Met hoeveel trots heeft men niet op gegeven van de eeuw van den vooruitgang, totdat het mis is geloopen. Thans heeft de Paus in zijn „Quadragesimo Anno" zijn waar schuwend: terug naar de leer van den Christus doen hoorën. Ten aanzien van dit maanwoord staan ge lukkig de katholieken van Nederland niet al leen; ook Christelijk-historischen en Anti revolutionairen streven hetzelfde doel na. Wat ons katholieken betreft, vier belangrijke feiten voeren ons in goede stemming naar de stembus. In de eerste plaats de herdenking van Christus' Verlossingsdood; ten tweede de 75- jarige herdenking der verschijning der Moeder Gods in Lourdes; ten derde de 100-jarige her denking van de stichting der St. Vincentius- vereeniging en ten vierde het vijfde eeuwfeest van het zalig afsterven van St. Lidwina van Schiedam. Als wij dit alles overwegen, is het geen vraag meer, hoe wij zullen stemmen; er is maar één antwoord: katholiek natuurlijk Alle katholieke kiezers moeten volbrengen het woord door de Bisschoppen in hun amendement gesproken. Er zijn te onzent personen, die bezwaren hebben tegen de katholieke lijst; spr. wil aan nemen zelfs, dat zij daartegen groote bezwaren hebben, maar dan nog roept hij hun toe, op de katholieke lijst stemmen, aangezien zij hun stem voor God en hun geweten hebben uit te brengen. Spr. komt dan tot de taak der volksvertegen woordiging, welke niet weinig verzwaard wordt doordat ons land op allerlei wijze van het buitenland afhankelijk is; daardoor worden wij gedwongen in een richting te gaan dikwijls tegen onze wenschen. Bijzondere aandacht zal de nieuwe volksver tegenwoordiging hebben te schenken aan de ondermijnings-actie der communisten, aan het allerpijnlijkste vraagstuk der werkloosheid en daaronder in het bijzonder aan de werklooze jeugd. Spr. doet een dringend beroep op hen, die hier een taak hebben te vervullen. Er wordt geroepen om opbouw. Ik zou liever willen spreken van voortbouw. Want hebben niet onze R. K. Universiteit, onze R. K. !andelshoogeschool, onze katholieke gymnasia m H.B.S., ons katholiek lager onderwijs, een itmuntende sociale verzekering, waaraan de aam van Talma met eere verbonden blijft! jtiet minder dan 60 millioen werd ingevolge Me verzekeringen tegen ongevallen, invaliditeit en ouderdomsrente over 1932 uitgekeerd. De huidige regeering heeft eveneens veel bijgedragen tot leniging van den stoffelijken nood en tot versterking van het geèstelijk leven. In laatstgenoemdopzicht wijst spr. op de wet ter bestrijding van de Godslastering, op maatregelen ter bestrijding der openbare on zedelijkheid, op de herziening der Drankwet, op wijziging der huwelijkswetgeving. Voorts wees spr. op de gevaren, die dreigen voor be knibbeling pp de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs en deed uitkomen, dat verhooging der leeftijdsgrens voor toelating tot de lagere school gepaard dient te gaan met een behoorlijke regeling van het bewaarschool- onderwijs. In zijn slotwoord bracht spr. hartelijken dank aan de kiezers van Eist; steeds had hij de traditie van den Gelderschen adel gevolgd en dankbaar was spr., dat de kiezers van Eist hem in de gelegenheid hadden gesteld in zijn politiek leven te hebben kunnen bevorderen, dat Christus in en door de politiek wordt be leden. Dat zou spr. op zijn sterfbed tot vol doening strekken. De strafmaat- Wat de straf betreft, overweegt het vonnis, dat het misdrijf van opruiing als zijnde ge richt tegen de openbare orde, zeer ernstig is en dat de misdrijven waartoe verd. heeft op geruid, n.l. muiterij en samenspanning tot op zettelijke ongehoorzaamheid onder omstandig heden zeer ernstige afmetingen kunnen aanne men. Voorts zouden voor hen, die zich door deze opruiing laten meesleepen, tot het begaan van misdrijven, de gevolgen noodlottig kunnen zijn. Opruiing van marinepersoneel is er een van de ernstigste soort, omdat de marine voor namelijk een steunpunt is van het landsgezag in deszelfs betrekkingen tot het buitenland. Het tijdstip waarop tot deze feiten werd opge ruid, stempelt die feiten ook tot zeer ernstige, n.l. direct nadat in den lande hevige beroering en spanning was gewekt door de berichten over de muiterij. Als verzachtende omstandigheden noemt de rechtbank in de eerste plaats de ruime mate van vrijheid van drukpers, die in ons land geldt De rechtbank acht het derhalve aanne melijk, dat verd. zich er geen rekenschap van heeft gegeven, de gestelde grenzen te over schrijden. Ook verd.'s langdurige werkzaam heid als revolutionnair publicist, die deswege hier te lande nooit met de justitie in aanraking is gekomen, neemt de rechtbank als verzach tend aan. Voorts beschouwt zij als zoodanige omstan digheid het feit, dat verd. zelf het geschrift in de eerste plaats heeft gezien als factor in den loonstrijd en dat dus de opruiing niet was als doel ig zichzelf, van verd.'s ontwikke ling mag worden verwacht, dat hij ten volle zijn verantwoordelijkheid van volksleider voele en de draagwijdte van de gebezigde middelen beseffe. Tijdens de uitspraak was het rustig in de zaal, op de tribune riep een man enkele on verstaanbare woorden. In het gebouw was veel politie, evenals in de omgeving. Te Haarlem hebben zich Woensdagavond, na afloop van een vergadering van nationaal so cialisten, welke in het Gemeentelijk Concert gebouw gehouden werd, vrij ernstige relletjes voorgedaan. Het begon reeds vroeg in den avond, toen op de Groote Markt uit de me nigte met een steen naar een inspecteur werd gegooid. De Groote Markt werd daarop schoonge veegd, waarbij eenige harde klappen vielen Ook zette de politie alle toegangswegen tot het Concertgebouw af. De vergadering zelf had een vrij kalm verloop, alleen bij het debat werd het eenigszins rumoerig. Om half twaalf was de vergadering afgeloo pen. Geuniformde leden van de fascistische weerbaarheid vertrokken in een groote auto bus, de overige nat-socialisten marcheerden zingende door de Jansstraat naar het station. Bij de Nieuwe Gracht stuitten zij op een menigte communisten en opgeschoten jongens, die met. steenen naar de fascisten gooiden. Niemand werd geraakt, doch wel werden een groote spiegelruit van een winkel en een straat lantaarn vernield. De politie heeft toen eenige malen in de lucht geschoten en met de blanke sabel eenige charges uitgevoerd. De fascisten konden hierna ongehinderd het station berei ken. Op het Stationsplein bleef het echter nog geruimen tijd rumoerig. Ook hier heeft de po litie de menigte met sabel en gummistok uiteen gejaagd. Arrestaties zijn niet geschied. CHARBIN, 12 April (V. D.). Hedenmorgen heeft Japansche cavalerie de steden Pogra- nitsjnaja en Mandsjoeli, de beide eindstations van het Mandsjoerijsche gedeelte van den Oost- Chineeschen spoorweg, bezet. Hiermede is practisch het spoorwegverkeer tusschen sov jet-Rusland en het Verre Oosten afgesneden. TOKIO, 13 April (R. O.). Het schijnt, dat de internationale trein-verbindingen niet gestoord worden door het besluit van de regeering van Mandsjoekoeo, om de Westelijke lijnen van den Chineeschen Oosterspoorweg af te snijden van de Siberische spoorwegen, teneinde te beletten, dat rollend materiaal naar sovjet-Rusland wordt gebracht. Te Mandsjoeli in Noord-West-Mandsjoerije zullen twee lijnen aangesloten blijven. LONDEN, 13 April (H.N.) Volgens een be richt uit Moekden heeft de regeering van Mandsjoekoeo de eischen van de Russische nota afgewezen. De regeering houdt er aan vast, dat Rusland het weggevoerde materiaal van den Oosterspoorweg moet teruggeven. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 13 April 12April 11 April pariteit per Londen per Berlijn p.100 Mk. Parijs p. 100 frs. Brusselp lOObelg Zwitserl.p.lOOfrs Weenen p.lOÜseh Kopenh. p lOOkr. Slockh. p. lOOkr. Oslo p 100 kr. New-York per ï.44% f8.65 9.75 AM 47.86, 3770 44.85 43 30 •2.47 8.44 i-.44H 8.75 i8.67)4 9.75% 9.75 X 34.55 34.56)4 47.87)# 4788 37 60 44.63 4315 2.47% 37.70 44.90 43.30 2.47* 12.107 5986 9.74 3489 48.— 35.— 66.67 ♦16.67 66.67 2.487 ROME, 13 April (R.O.) Z. H. de Paus, leden van Zijn familie, het corps diplomatique en andere persoonlijkheden woonden hedenochtend in de Sixtijnsche kapel de plechtigheden van den Witten Donderdag bij. Celebrant was Z. H. Em, kardinaal Granito Pignatelli di Belmonte, deken van het H. Col lege. De Duitsche vice-kanselier von Papen en de Oostenrijksche bondskanselier dr. Dollfuss ontvingen uit de handen van den H. Vader de Heilige Communie. ROTTERDAM, 13 April Heden kwamen aan de vlschmarkt alhier 13' motorkustvaartuigen. en werden van IJmuiden, Nieuwediep en elders 370 manden e.i kisten versche visch en 950 kistjes bokking aangevoerd. De prijzen waren voor: groote tong 5070, middel 3038, kleine 12 —20' tarbot 15—30, griet 12—22, middel schol 14—20. kleine 2-5, schar 2—4 kabeljauw 8 —12 gul ƒ2—4 zeebaars ƒ3—10, kleine elft ƒ14 20[ fint 12—16, garnalen 150—2, levende paling 4—7 per mand gerookte paling 5—7.50, versche bokking 40—55 cL harde id. 60-75 ct. per kistje. SCHEVENINGEN, 12 April Heden kwamen aan de markt de logger SCH. 4 met 414, de kotter SCH. 98 met ƒ189 en 19 schokkers met ƒ690 besomming aan versche visch. De prijzen waren: tarbot 0.80—1.30 griet 40—80 ct., tong 0.60— 110 per kg. groote schol 8.4010.60, middel schol 6.80—770, kleine schol ƒ.2.80—6 schar150—2.80 en wijting 2.50—3 per mand. WASHINGTON, 13 April (V. D.). Uit de verslagen van de staatssecretaresse voor arbeid voor de commissie voor arbeidszaken van het huis van afgevaardigden is gebleken, dat pre sident Roosevelt voorstander is van een betere distributie en uitbreiding der werkgelegenheid door middel van verkorting van den arbeids tijd en verder door vaststelling van minimum- loonen en doop controle op de productie. Men geeft thans het wetsontwerp tot invoe ring van de 30.-urige 5-dagen-week een goede kans, .al zal het belangrijke wijzigingen moeten ondeirgpan. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde heden den heer H Sneevliet wegens het bij ge schrifte in het openbaar tot strafbare feiten opruiïen, meermalen gepleegd, tot vijf maan.' den gevangenisstraf met aftrek van het ge heele voorarrest (vanaf 21 Februari). De officier van justitie mr. Kist, had een gevangenisstraf van agderhalf jaar zonder af trek gevorderd. De rechtbank acht bewezen de opruiing doch niet de opruiingen tot een strafbaar feit, voor zoover het manifest en het bulletin gericht zijn tot de werklieden van de marinewerven, aan gezien niet is komen vast te staan, dat het wet boek van militaire strafrecht ook toepasselijk is op deze werklieden. Het manifest en het bulletin vormen logisch een samenhangend geheel, al zijn zij op ver schillende tijdstippen geconcipieerd. De recht bank acht het manifest geheel van opruiïenden aard zoowel door den inhoud als woordkeus als door zijn gedachte, die van begin tot het einde daarin tot uiting komt. Verdachte heeft weliswaar betoogd, dat het eerste deel van het manifest slechts een didac tische strekking had, maar dit deel kan slechts ijl onverbrekelijk verband worden gelezen met de daarin volgende rechtstreeksche aansporin gen tot verzet. De rechtbank noemt dan eenige passages, waaruit het opruiïende karakter haars inziens duidelijk tot uiting komt. Wat verd.'s verzet betreft, overweegt de rechtbank, dat moet worden aangenomen, dat verdachte als redacteur van een blad „De Ar beid", zich bewust is, juist van de beteekenis der door hem gebezigde uitdrukkingen. Het is mogelijk, dat verd. zich het manifest heeft ge dacht als factor in den strijd tegen salarisver laging en ter verkrijging van amnestie voor dienstweigeraars, maar in een geordende maat schappij moet elke actie worden gevoerd met wettige middelen. Opruiing tot bij de wet straf baar gestelde feiten blijft opruiing, ook al is zij middel ter bereiking van een op zichzelf geoorloofd doel. Blijkens zij» verweer ziet de verd. in deze strafvervolging een reactie tegen zijn revolutionnaire gezindheid en hij betoogt, dat het manifest niet met revolutionnaire be doeling is geschreven. Verd.'s revolutionnaire gezindheid kan, aldus de rechtbank, geheel buiten beschouwing blij ven, daar de vervolging zich slechts richt tegen hem als schrijver van het tot bepaalde, bij de wet strafbaar gestelde feiten, opruiïende mani fest. AMSTERDAM, 13 Apiril. Aardappelenmarkt. Aanvoer 2 ladingen (200 H.L) Prjjzep onveranderd GOUDA, 13 April. Veemarkt. Aangevoerd 2784 stuks, waarvan 113 slachtvarkena, vette 13—15 ct., Londensche 10—12 ct. per pond levend met 2 pet. korting, 777 magere varkens 12—20, 1396 biggen 6—10, 21 runderen 125—150, 462 nuch tere kalveren 22.45. Handel redelija. Algemeens markt: 264 partyen kaas, le kwal. met ryksmerk 2426, 2e kwal. 2123 per 50 kg., handel matig; 158.300 eieren, kipeieren 1.90 —2.50; eendeleren 1.752 per 100 stuks, handel matig, 1300 ponden boter, goeboter 7585 ct., weiboter 6065 ct. per pond, handel vlug. GOUDA, 13 April. (Cöp. Zuld-Holl. Eierenvei- lingi. Aanvoer 162.000 kipeieren, prijzen: 56/58 kg. 1.80—1.90, 58/60 kg. 1.90—2, 60/62 kg. 2—2.10, 62/66 kg. 2.10—2.40, bruine 56/68 kg. 1.90—2,80, kleine 1.70—1.80, 2000 eendeieren 1.20—2 per 100 stuks, ganseieren 10 ct., kalkoeneieren 6 ct. per stuk. ROTTERDAM 12 April. De pryzen heden be steed aan de Coöp. tuinbouwveiling Rotterdam en omstreken G. 9. waren als volgt: Holl. kas- komkommers le soort 1316 ct„ 2e soort 912 ct., 3e soort 69 et. per stuk, komkommerstek 79 ct. per kg., Holl. platg, komkommers le soort 1922 ct„ 2e soort 1215" of-, 3e soort 10—11 ct. per stuk komkommerstek 1114 ct. per kg., sla mei koning 2.30-—4.40, 2e soort 0.50—1.90 per 100 krop, slavellen 38 ct, per kg„ spinazie 450— 4.70 per 100 kg., koolrabi 17—18 ct., tomaten 35—43 cvt. per pond, postelein 1216 ct. per kg, radijs 1.70—3.20 per 100 bos, snyboonen 80 ct. per kg. Aanvoer sla 692.000 kroppei UTRECHT, 12 April. (Ver. Groenten- en Vruch tenveiling „Utrecht en Omstreken"). Asperges wit 31—125, rabarber 1—7.40, raapstelen 0.40 —1.60, radijs 0.80—6.80 per 100 bos, kropsla 1.20—6.20, andyvie 1.40—3.20, komkommers groen 13—17, prei 0.40—1.10, bloemkool 6—28, roode kool 29, savoye kool 26 per 100 stuks, zomerspinazie 24, winterspinazie 2 3, wit lof 2—15, postelein 11—26, breekpeen 2—12, aardappelen 0.201.50, knolrapen lf™~2-80' winterwortels 1—11.10, uien 11.60 per 100 kg., dunsel 510 ct. per bak, aardbeien 61 95 per 100 pond, idem 0.40—6.60 per 100 stuks, sinaas appelen (200) 4—4.70, (240) 3.40—4.70, (300) 3.20—4.40, (360) 2.30—3.90, (390) 4.30—4.50, (504) 44.20, citroenen (300) 1-702.30, man darijnen (200) 0-502.10 per kist. ROTTERDAM aangekomen 12 April namiddag 5.- SOUTHWICK, Fr. Asteroth, Chatham, 2e Katendrechtschehaven Wz„ ledig; 9.30 ARY SCHLFFER, Kuyper, v. Dam Smeer, Havre, IJselhaven, stukgoed. NIEUWE WATERWEG aangekomen 12 April namiddag 10.55 STRIJPE, Cardiff; vertrokken 12 April namiddag 3- TARTARY, Huil; 3.35 BOTNE. Antwerpen; GRUNO, Yarmouth; TROMPENBERG, Lissabon; 5- EHNST, Holtenau v.o.5.15 ALA, New-York; 25 FRIELINGHAUS, KirkenesSTILUESEE, Susak' JOBSHAVEN, Antwerpen; EVGERNIA MiLONA id.; 6.50 ORION, Skuru; 7.10 STRAUSS, Antwerpen; CASTOR, Stettin; LUNA, Danzig; 20 BENVENUE, Hamburg; BORUSSIA, Loa- d'én; GEORGIAN, Hamburg; 7.45 POLLUX, Hamburg; ARENDSKERK, Amsterdam; 8.- MAAST, Hamburg; ALU MENDI, Marseille; PE- LER MOST, Reval; 8.10 BATAVIER III, Londen; IRIS Bergen; 8.30 APOLLINARIS V, Rochester; CAPIT. BONELLI, Rouaan; LOBITO, Lissabon; ATHELFOAM. Danzig; MELROSE ABBEY, Hult. 10 25 VICTOR ROSS. Hamburg; DELF SHA VEN, Sluiskil: 11.35 ROLLON, Havre; PRAGUE. Harwich; ROZENBURG, Lissabon. (Vind Noord, flauwe koelte, kalme zee, betrok ken lucht. POORTERSHAVEN aang. 12 April: FRED- BORG, Rouaan. VLAARDINGEN aang. 13 AprilMED E, CaenTRITO, Dublin 1. v. Amsterdam. PERNIS aang. 12 April: NORDANVIK, Hous- ton, Phs. v. Ommeren. IJMUIDEN aang. 12 April: ELEONORE, m., Danzig, hout; ASTARTE, Bremen, stukg.j MIDS- LAND, Goole, kolen; NEREUS, Daiizig, stukg. vertr. 12 April: ORESTES, Hamburg; TRITO.. Rotterdam; THESEUS, Kopenhagen; TRENT- BANK, Southampton. VLISSINGEN aang. 12 April: ORANJE NAS SAU, Harwich; TELEGRAAF XXI, Brugge, voor Rotterdam vertr 12 April: MECKLENBURG, HaTwlch; EXCELSIOR, Londen; gep. naar Antwerpen: VANCOUVER, Bremen; TALVALDIS, Londen; MOUNT ATHOS, Santa Fé; WEST EKONK, Houston; WIDO, Valparai so; NEVADA, Duinkerken; SELFOSS, Huil; GOODLE1GH, Santa Fé; TEELIN HEAD, Dublin; BOTNE, Rotterdam; gep. naar Gent; ILMEN, MoermanskSPECHT, Boston (Line.); gep. van Antwerpen: LAPLAND, Now-York MONTROSE, Southampton; LEVERKUSEN, Rotterdam; SLATEFORD, Yarmouth; ANNAM, HuelvaCALUMET, Duinkerken: DIAMANT, Tilbury; EBBRIX, Lynn; SCHIELAND, Imming- ham; ADOLPH KIRSTEN, Hamburg; MAGDE BURG, Australië; WOLFSBURG, Rotterdam; BRUGES, Harwich; CAPELLA, Hélsingfors; gep. van Gent: KURLAND, Emden; ANNI AHRÈNS, Gdynia: GUSCHI, Hamburg; CHARL- WOOD, Newport Mon; gep. van Sas van Gent: MAGDALENA, New castle. DELFZIJL aang. 10 April: m.s. TWIOD, Bon- ninga, Möln, boomen; AMBULANT, Bosma, Kiel,, boomen; JANTINA, Deen, Londen; oud papier.; vertr. 11 April: VOLHARDING, VVennemer3, Berlijn, platen; IMMANUEL II, Smit, Her'.ijn, dakpannen. HOLLAND—AMERIKA. LIJN. LOCHGOIL, Van'cr. n. Rott. 12 (4.15 n.m.) v. Ddn. HOLLAND—OOST-AZI LIJN. ARENDSKERK 12 van Rotterdam n. Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. NEREUS 12 ADril van Oanzig te Amsterdam. ORESTES 12 van Amsterdam naar Hamburg. THESEUS 12 van Amsterdamnaar Kopenhagen. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA AGOENG (thuisreis) p. 12 (1 n.m.) Kaap del Armi. BLITAR (uitreis) p. 12 April (7 n.m.) Gibraltar* STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. AENEAS. Japan n. Rotterdam 11 van Hongkong. PHILOCTETES, Japan n. Rott. 12 te Shanghai. AUTOMEDON, Japan n. Rott. 12 van Colombo. AMSTERDAM, t., 10 April van Houston naar -. AUR1LLAC 11 van Vlissingen te Duinkerken. BATAVIER VIII 12 v. Rotterdam te Bordeaux. 0UN LU CE CASTLE, Rott. n. Beira 10 v. Algoab. GLITTRE, Rotterdam naar Batoum p, 11 Dover. KOUANG SI, Rott. n. Shanghai 10 v. Haiphong. OUD-BEIJERLAND, Hamburg n. Bordeaux p. II Dover. SCHIELAND 11 April van Tyne te Antwerpen. TROYBURG 12 April van Rotterdam te Malta. WILLEMSPLEIN 12 (10 v.m.) v. Rott. te Narvik. YANG TSE, Rotterdam n. Haiphong 12 te Havre. ROTTERDAM, 13 April 1933 Vlet- en lichterwerk300 ton 7 per dag. Vaarwerk: 100 ton naar Veendam 3.75, ton naar Arnhem 1.75, 100 ton naar Maasbracht 1.85, 125 ton naar Maastricht 2, 105 ton naar Venlo 1.80, alles per last, 80 ton naar Roer mond 100, 500 ton naar Bonn 90, 1000 ton kolen naar Straatsburg 550. ROTTERDAM, 13 April 1933 Bovenryn. Waterstand vallend, matige vraag. Ruimte beperkt, stemming onveranderd. Voor ruwe troducten naar Strar tsb-urg betaalde met 1—1.10 per last, basis 2 Meter afladen. Benedenryn. Waterstand vallend, weinig vraag. Ruimte voldoende, stemming onveranderd. Ertsvraohten naar de Ruhrhavens met 4 los dagen 25 ets., 8 losdagen 35 ets. per last. Sleeploon volgens het 20 ets. tarief. Ertsvraoht naar Grimberg 30 en 40 ct. RUHRORT, 13 April 1933 VRACHTEN. Van de Rijn-Ruhrhavens naar Rotterdam 0 85—0;90 Mk., Antwerpen en Gent, 1.30 Alk., Brussel 1.70 Mk., Luik 2.— Mk. Van de havens van het Rijn-Hernekanaal nai Rotterdam 1.10 Mk Antwerpen en Gent 1.50 Mk Brussel 1.90 Mk., Luik 2.20 Mk, Van de Rijn-Ruhrhavens naar Mainz en Mann heim 1.— Mk., Frankfurt 1.15 Mk., Aschaffen burg 1.25 Mk., Karlsruhe 1.20 Mk., Straatsburg 1.50 Mk. Sleeploon van de Rijn-Ruhrhavens naar Malnz 0.80 Mk., Mannheim 0.90 Mk. IJSBERICHTEN. Uit Leningrad wordt gemeld, dat het eerste stoomschip reeds in deze^ haven is aangekomen. Men hoopt genoemde haven spoedig ysvry te zullen hebben, NOORDERSLUIS TE IJMUIDEN. De herstelling van de Noordersluis te IJmuiden is Woensdagavond beëindigd, waarna ze direct weer voor het scheepvaartverkeer is opengesteld. VERKOCHTE SCHEPEN. Het aan een reedery te Lissabon verkochte Ned. s. Willy is gisteren onder de nieuwe vlag en met den naam Beirez in ballast van Amsterdam naar Aalesund vertrokken. BINNENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 13 April namiddag: 2.55 POELDIE'P, King's Lynn; 3.20 AMSTEL Port Gentil. STOOMVAARTLIJNEN.' AGAMEMNON Puoreto Barrios n. Amst. IB (8— v.m te IJmuiden verwacht. STUYVESANT Paramaribo n. Amst 13 (3.— n.m.) te Plymouth, HERMES Bourgas n Arryt p. 13 Gibraltar MARNEVELD 13 (5 n.m.) v. Chili te Amst. vers? HERMES Bourgas n. R'dam p.- 13 Gibraltar. MEROPE 13 van Oran te Palermo. TITUS 13 van Patras naar Piraeus. AJAX 13 van Kopenhagen te Aal-borg. GANYMEDES 13 v, Bourgas te Varna- VERWACHT TE ROTTERDAM. BURGENLAND v. Japan 12 v. Barcelona GEMENGDE BERICHTEN. GODFRIED BUEREN. Bergen. 12 April Het Duitsche s. GFodfrisd Bueren met een lading salpeter van Porsgrunn naar Alexandrlë, heeft in de nabyheid van Brevik aan den grond ge zeten, doch is met eigen middelen weer vlot ge komen en hier binnen geloopen. Oogenachijniyit heeft het geen schade. MAX WOLF. B.-A y r e s, 11 April. Het Griek- sche s. Max WÓrlf is hier den 9en dezer tegen den sluismuur gevaren, waardoor het lichte schade heeft bekomen aan den voorsteven. Een en ander is hier voorloopig hersteld. (s. Max Wolf is bestemd voor Rott. Red.) FJORDEN. Hongkong, 12 April, 't Noor- sche s. „Fjorden", van Bangkok naai hier be stemd, is tijdens hevig stormweer op 10 triijl Z.W. van hier gestrand en daarna gezonken Een reddingboot met 5 Europeesche officieren is opgepikt. De overige opvarenden zijn vermoe delijk door visschersschepen opgepikt. (s. .Fjorden", groot 1733 bruto en 968 netto tons, is in 1809' gebouwd. ttdérf aai H 1 - J m»-. mi—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2