No. I van lijst 25. LEZERS VAN ONS BLAD. GEADVERTEERDE ARTIKELEN. DONDERDAG 13 APRIL 1933 IN EENHEID ONZE KRACHT. MAX EN ZIJN VRIENDEN. DE VOLKSTELLING. „HET TEEKEN DES KRUISES". HET FEEST VAN ST. LYDWINA, Tot en met 26 APRIL geldt voor Katholiek Nederland het parool lil NEDERLANDSCHE PELGRIMS TE ROME. Onze bedevaart, de eerste, die van verre kwam. HARTELIJKE VERWELKOMING DOOR Z. H. DEN PAUS. fr. ét. G. VRIJMOED O.F.M. HET STERFJAAR VAN CHRISTUS. KATHOLIEKEN EN MARINE. RADIO-CENSUUR. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De cipier in den knel. INVOER VAN MET VET VERWERKTE ARTIKELEN. R. K. VERBOND VAN TECHNICI. DE ZAAK REENS EN VRIJBURG. HET CONFLICT BIJ DE „TWENTHE". BRAND AAN BOORD VAN DE „SEROOSKERK". DE DIENSTWEIGERAARS TE SOERABAJA. Pleidooi. OVERSTROOxMING. VERDRONKEN Moderne kooplieden geven door hunne advertentiën in de dagbladen blijk, met hunne aanbiedingen de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Zij treden met hunne producten en de prijzen, welke zij er voor rekenen, openlijk op en leveren hierdoor het bewijs, aan het publiek de beslissing in daden van koop te durven overlaten. De meest geadverteerde goederen vinden, den groot sten aftrek. Zij zijn bijna altijd de beste en de goed koopste, Koopt dus uitsluitend Eendracht maakt macht 't Is een oude, zoo onomstootbare waar heid, dat het verbazing moet. wekken, dat herinnering daaraan werkelijk nog niet ge heel overbodig is. Eendracht maakt macht Dat geldt op alle terrein, op het staat kundige wel op de allereerste plaats. Dat staat reeds van te voren vast; dat Wordt door heel de historie bovendien be vestigd. Door de historie van de politieke eman cipatie van ons, Nederlandsche Katholie ken, niet het minst. Deze biedt ons tafereelen van bescha mende onmacht juist, door het ontbreken van staatkundige eensgezindheid, en de drin- gènde kreten om eenheid van onze politieke leiders uit het verleden vormen de meest behartigenswaardige les voor het heden. Met de politiek verdeelde katholieken werd geen rekening gehouden. Het werd hun op z'n hoogst welwillend toegestaan om dienst te doen als hulptroepen van die genen, die hen voor hun doeleinden benut ten wilden. Onze mannen op verantwoordelijke pos ten stonden machteloos, omdat zij niet kon den steunen op een eendrachtige macht, die »an hun betoog en aan hun eischen klem en kracht kon bijzetten. Aan die ellendige onmacht is ten slotte door krachtige, opofferingsgezinde leiders, voor wier heilzamen arbeid wij God niet dankbaar genoeg kunnen zijn, een geluk kig einde gemaakt. En toch zijn er verblinden, die het onmis hare en zoo moeilijk bereikte in de waag schaal willen stellen; die zelfs, terwijl zij de meest noodlottige verdeeldheid brengen, zich zelf en andere willen wijsmaken, dat zij naar eenheid streven. En er zijn argeloozen, die werkelijk mee nen, dat onze hoogste, onze katholieke be langen even veilig zullen zijn bij groepjes van op allerlei punte» hopeloos verdeelde Katholieken, die op het beslissend moment, na elkaar voortdurend bestreden te hebben met een vinnigheid, die juist onder geest verwanten het hevigst en het bitterst kan zijn, wel in harmonieuze en imponeerende eendracht zullen samenslaan en samengaan. Gevaarlijke utopie En zelfs, al zou hierop kans bestaan: de preventieve werking van een stevig aan eengesloten macht, zou voorgoed verloren zijn. Men onderschatte deze niet. Vooral in een politiek zoo verdeeld land als het onze kan de invloed van een eng vereenigde staatkundige macht nauwelijks te hoog worden aangeslagen. Alleen reeds het gevaar, de „dertig" vast- aaneen tegenover zich te zien, dwingt zelfs den meest onwelwillende, den meest roeke looze tot behoedzaam nadenken. Eén wenk van onze ééne groote R. K. Staatspartij, dat op haar medewerking voor een bepaald streven niet valt te rekenen, was en zal in de toekomst vaak voldoende zijn om terugc te houden, wat naar onze meening in strijd is met het belang van kerk, staat of maatschappij. Buiten en nog minder tegen de vast-aan eengesloten Katholieke Staatspartij kan in ons vaderland nauwelijks worden gere geerd. Een dergelijke positie pry's te. geven zou grenzen aan het misdadige. Gegevens omtrent de Kerkelijke gezindten. Naar wij vernemen is aan het. Centraal Bu reau voor de Statistiek de bewerking der ge gevens van de laatst gehouden volkstelling voor wat betreft de bevolking naar geslacht, leeftijd, burgerlijken staat, kerkelijke gezind ten, nationaliteit, geboorteplaats, samenwoning, gezinssamenstelling en woongelegenheid ge reedgekomen. Enkele maanden geleden verscheen een lij vig boekdeel omtrent de bevolking volgens ge noemde telling naar de plaatselijke indeeling. De thans gereedgekomen gegevens moeten nog worden gerecapituleerd en in druk wor den gebracht.. Hiermede zijn nog eenige maan den gemoeid. Met het oog op de a.s. verkiezingen heeft de directeur-generaal van de Statistiek voor de gegevens omtrent de kerkelijke gezindten ex cerpten laten maken en aan ieder gemeente bestuur bedoelde gegevens voor zijn gemeente doen toekomen. De rijkskiesdistricten krijgen desgewenscht inzage dier gegevens van alle gemeenten des lands. In de leeszaal van genoemd Bureau liggen de excerpten voor belangstellenden eveneens ter inzage. Te Heerlen afgekeurd. De keuringscommissie te Heerlen heeft de film „Het teeken des Kruises" afgekeurd, zoo dat deze film aldaar niet zal vertoond worden. Herinueringsplaten en -plaatjes. Men zendt „ons eenige uitgaven toe, die be stemd zijn om als souvenir te dienen bij de eeuwfeestviering van St. Lydwina. Het tijdschriftje, dat 'n jaar lang de officieele herdenking voorafging, heeft, ons al voorbereid op, wat. de beeldende kunst betreft, geringe baten. Vertwijfelde pogingen om Toorop na te doen konden natuurlijk niet slagen. Van het nieuwere werk zijn het beste de fijne t.eeke- ningen van den Schiedammer Thomas Groenen- daal, thans frater Bruno O.S.B. De nieuwe teekening, die men voor vermenigvuldiging heeft uitgekozen, is echter niet. de meest- geslaagde en de reproductie laat nogal te wenschen over. De «voorstelling geeft de Heilige, zittend in haar legerstede. ..Vox Romana" te Schiedam gaf de plaat uit in twee formaten, benevens eenige kleine devotie prentjes. De firma Henri Rebers gaf een mapje brief kaarten uit van Jan Dunselman's bekende kapel-schilderingen. -De reproducties (glans foto) zijn goed geslaagd. DEKEN C. BOEKHORST. De toestand van den zeereerw. heer deken C. J. Boekhorst, pastoor te Buitenveldert, is naar wij vernemen goed vooruitgaande". Men seint, ons uit Rome d.d. 12 April: De Nederlandsche pelgrims, die gisteravond alhier zijn aangekomen, zijn hedenmiddag door Z.H. den Paus in audiëntie ontvangen. Ze wer den door mgr. dr. B. Eras aan Z. H. voorgesteld. Zooals wij reeds met een enkel woord meld den, is de eerste Nederlandsche bedevaart, welke in verband met. de viering van het Heilig jaar naar Rome opging, hedenrniddag door Z. H. den Paus in plechtige audiëntie ontvangen. Niet minderdan drie honderd pelgrims, bij wie zich eenige te Rome vertoevende Neder landers hadden gevoegd, stonden in de Sala Ducale opgesteld toen Z. H. de Paus met zijn hofstoet daar binnentrad en vergezeld van mgr. dr. B. Eras, procurator van het Neder- landsch Episcopaat t.e Rome, Mgr. Th. Huur- deman, vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht, en het bestuur van de bedevaart pas toor van Mulukom en <te heeren Brogtrop en Bosman. De Zeereerw. Heer dr. R., Post, secretaris van het Ned.. Historisch instituut alhier, bood Z. H. aan een in prachtband gebonden werk, getiteld „Vaticaan", van de hand van Z. H. Exc. mgr. dr. J. Olav Smit en dr. R. Post. Van den Zeereerw. heer van Berkel aanvaardde Z. H. een gouden medaille, geslagen door den goudsmid van Berkel te Utrecht. Ook zegende de Paus in het bijzofcder den Zeereerw. Heer H. Aveskamp, pastoor te Hilversum en organi sator van de jeugdvereenigingen in het Aarts bisdom. Gedurende den rondgang vroeg Z. H. aan Mgr. Eras inlichtingen omtrent deze en vol gende bedevaarten uit Nederland en interes seerde zich speciaal voor drie jongelui uit Boxtel, die per fiets in twintig dagen naar Rome waren gereden. Toen de Paus had plaats genomen op zijn troon en de pelgrims zich daaromheen hadden geschaard, steeg ee.n geestdriftig gejuich op, dat eerst verstomde, toen de H. Vader het woord tot onze landgenooten richtte om allen uit het Hem en hun dierbare Nederland in het Vaderhuis welkom te heeten. Z. H. was ver heugd, dat hij bij zijn rondgang met allen even had kunnen kennis maken en hen nu van den troon af kon begroeten met een vaderlijken blik. Alle kinderen, zoo zeide de Paus, waren wel kom in het Vaderhuis, maar de Nederlanders in het bijzonder om hun geloof'en trouw aan de Kerk, van welke goede eigenschappen hij gedurende zijn Pontificaat reed» meermalen bewijzen had ontvangen. Ook nu spraken die uit de ontroerde blikken en het .gejuich der pelgrims. Welkom waren zij ook om deze bijzondere reden, dat zij de eerste groote groep waren, die van verre was gekomen, uit een land dat niet wordt omspoeld door de Middellandsche maar de de Noordzee. Een eereplaats kwam hun daarvoor toek Onder leiding van uwe Eerbiedwaardige Bis schoppen, onze broeders, aldus de Paus, be- hieldt gij de vastheid en vurigheid in het ge loof en de gehechtheid aan den Heiligen Stoel, welke gij van uwe voorvaderen hebt geërfd. Daarom gaf Hij ook heel speciaal den zegen aan Zijn goede kinderen uit het kleine maar tevens groo.te Nederland. De grootte van een volk wordt niet afgemeten door het aantal kilometers, dat, zijn land groot is. Nederland was groot door het vele goede, daar geschied, in het bijzonder ook door zijn werk ten bate van de geloofsuitbreiding in welk verband het aan de spits staat.. 's Pausen zegen ging uit naar allen, die de aanwezigen in den geest hadden begeleid, naar hunne families, hunne steden en hunne dor pen, naar de kleinen, de bloemen van het „bloemenland", naar de ouden van dagen, die nog meer zegen noodig hebben en ook naar hen, die nog zouden komen naar het Vader huis. Want Z. H. had gehoord, dat nog velen zouden komen uit Nederland. Hij verwachtte allen: Zegt hun. dat zij welkom zijn. De H. Vader zegende nog de geestelijke over heid. de Bisschoppen, priesters en kloosterlin gen, mannelijke zoowel als vrouwelijke, die allen zoo ijverig werkten. Na deze toespraak steeg een geestdriftig ge juich uit de schare pelgrims op, die daarop het „Aan U, o. Koning der Eeuwen'' inzette", terwijl Z. H. de zaal verliet. Op het. Cortile dl San Damaso werd een foto gemaakt. KORTZICHTIG is het verdeelen der partij in kleine partijtjes; alleen door hun verdeeldheid tellen de Katholieken in vele landen niet mee; zelfs ontketende zich in katholieke landen meermalen een vervolging. Wij zeggen wel, dat zoo iets in Nederland niet mogelijk zou zijn, maar in Frankrijk en Spanje dachten de katholieken dat vroeger ook. Ande ren zeggen die groepeeringen staan op katholieken grondslag en zoodira de tegenstanders aan ons geloof komen vinden zij ons tegenover zich. Een feit blijft dat onder den parlementairen regeeringsvorm veel meer gewicht is te hechten aan één groote politieke partij. li[l.|lll|||||lll||[||||l|ll|llllllll|||ll!|l||ll||ll|l||||)|l||[|||||||[|[|[||ll|||[|!|||||||||;||||||||||||||||||||||l| Als marinier 3e klas werden te Rotterdam over het eerste kwartaal 1933 aangenomen 35 man. Daarvan waren 6 Katholieken waarvan vier lid werden van de kath. vereeniging. 'Als lichtmatroos werden te Vlissingen over het eerste kwartaal 1933 aangenomen, 13 man waarvan 1 katholiek, die nog geen lid van de katholieke vereeniging werd. In totaal werden in het eerste kwartaal in den zeedienst aangenomen 48 man waarvan 7 katholiek of plm. 1/7 deel. Dn Eadio-Omroep controle-commissie maakte bezwaar dat de heer A. B. Kleerekoper op Zaterdagavond 11 Maart j.l. de volgende zin snede voor de radio uitsprak: „en op den voorgrond staat en blijft staar, onze strijd tegen de wapenen der barbaren, om het even of zij gekeerd worden tegen de kinderen vaó een ander volk, of daj de zonen van één volk ze richten tegen elkaar, wat zoo mogelijk nóg afschuwelijker is," Blijkens het antwoord van den Minister van Binnenlandsche Zaken, mede namens den Mi nister van Waterstaat, op een naar aanleiding daarvan ingediende vraag van den heer Duys, vond het bezwaar zijn oorzaak in de omstan digheid, dat de zinsnede werd geacht gevaar te kunnen opleveren voor de openbare orde, indien een volkomen wettig gebruik van de gewapende macht tegenover de burgers van het eigen land voorgesteld wordt als het ge bruik van wapenen der barbaren. Nadat, de commissie haar bezwaren 'cgen de zinsnede had kenbaar gemaakt vroeg de V.A.R.A. voor het verboden gedeelte in de plaats te mogen stellen: En op den voorgrond staat en blijft staan onze strijd voor ontwapening." Hiertegen bestond bij de commissie geen be zwaar. Uit een en ander volgt, dat niet werd ver boden woorden van vréde voor de radio te uiten, doch dat het bezwaar uitsluitend betrof de wijze," waarop zulks geschiedde. In antwoord op een andere vraag wordt mee gedeeld dat de Centrale commissie voor de keuring van films de film „Mqrgenrood" voor openbare vertooning heeft toegelaten voor per sonen van 18 jaar en ouder. Niet de Regeering, doch, ingevolge de Bios coopwet, genoemde commissie toetst de films aan de maatstaven, in die wet neergelegd. De „Kwartel" (uitreis) is uit .Todhpur ver trokken en te Calcutta aangekomen. De I.Jsvogel (thuisreis) is uit Djask vertrok ken en te Bagdad aangekomen. Bedenkingen. Volgens 'n H.N.-telegram uit Rome zou de Duitsche geschiedvorscher Hildebrandt op grond van nieuwe onderzoekingen tot het merk waardige resultaat zijn gekomen, dat Christus in het vierde jaar voor onze jaartelling geboren is en gekruisigd in het jaar 33. en door die theorie zou er overeenstemming bereikt zijn tusschen het standpunt van Dionysius Exiguus, den Engelschman Fotheringham, den Berlijn- schen astronoom Stenzei en andere geleerden. Daarna volgt dan een redeneering, die op bui tengewoon simplistische wijze het zeer moei lijke vraagstuk zoo maar op eens oplost. Een oogenblik aangenomen, dat het telegram de beweringen van den geschiedvorscher juist heeft overgebracht, zouden we gaarne aan het bericht de volgende kantteekëningen toevoegen: le. Fotheringham laat. niet alleen in het jaar 33 maar even goed in het jaar 30 den 14den Nisan op een Vrijdag vallen, althans in zijn boekje: The date of easter p. 36 en hij pleit niet voor het jaar 33, maar eer voor het jaar 30 op historische, chronologische en astro nomische gronden (p. 39). 2e. Wordt beweerd, dat de ster der wijzen volgens zekere -astronomische berekeningen in het vierde jaar vóór onze jaartelling is ver schenen. Maar welke ster mag dan deze wel geweest zijn? De schitterende komeet van Hal- ley, waarop men zich nog altijd blijft beroepen (Stentzei, v. Scharberg) verscheen in 12 voor Christus, dus enkele jaren te vroeg, de con juncties van Jupiter. Saturnus beginnen al in het jaar 7 voor Christus (men consulteere op dit, punt: Sloet, de Ster der Wijzen), en dat een komeet in Capricornus. the opdaagde in 43 voor Christus (zie Neugebauer, Astron, Chro nologie I p. 177) de Ster der Wijzen zou ge weest zijn, zal toch wel niemand beweren. ■3e. Hildebrandt brengt, zooals vóór hem Stentzei e.a., de zonsverduistering bij het ster ven van Christus in het. geding. Deze zou slechts in het jaar 33 op 3 April hebben kun nen vallen. Nu staat het vast, dat op dien dag geen gewone zoneclips heeft kunnen plaats grijpen om de eenvoudige reden, dat het op 3 April volle maan was. Op welke wijze dé zon op den sterfdag van Christus verduisterd werd, ofwel op wonderbare wijze (hetgeen wel het meest voor de hand ligt) ofwel op natuur lijke wijze, doordat dikke wolken de aarde in Judea in duisternis hulden, is moeilijk met zekerheid te zeggen, in ieder geval brengt de zonsverduistering van dien dag ons geen stap verder bij het bepalen van het sterfjaar. Waar in het bericht van zonsverduistering gesproken wordt, zal hoogstwaarschijnlijk wel bedoeld zijn: maansverduistering Een maansverduiste ring had er op 3 April 33 zeer zeker plaats. Maar de drie evangelisten, die gewag maken van e^n zonsverduistering hebben deze toch ongetwijfeld niet verward met de partieele maansverduistering, die niet zooveel om het lijf had. Zij begon om 3 uur 44.4, haar midden was óm 5 uur 10.7 minuten en eindigde om 6 uur 37 minuten (zoo volgens Ginzel, wiens be rekeningen een niet noemenswaardige correctie behoeven). Toen de verduistering op haar hoog tepunt was, was nog maar goed de grootste helft verduisterd en bij het opg'aan der maan nog slechts een zesde gedeelte van haar door snede. Met den evangelietekst voor oogen, kan men zich dus niet op die maansverduistering beroepen. 4e. Een bijna nog ernstiger grief zullen velen hebben tegen de bepaling van het geboorte jaar van Christus op 4 voor Christus Volgens de gangbare meening van verreweg de meeste schrijvers is Herodes gestorven in 4 voor Chris tus bij gelegenheid van het paaschfeest (11 April) Als men nu in aanmerking neemt, dat het Jesuskind 40 dagen na zijn geboorte wordt opgedragen in den tempel, dat de Wijzen uit het Oosten in Bethlehem komen, dat Herodes alle tweejarige knaapjes laat vermoorden „vol gens den tijd, dien hij van de Wijzen had uit- gevorscht". Matth. II, 16, waarop volgt de vlucht naar Egypte, dan moeten er minstens enkele maanden verloopen zijn tusschen de geboorte van Christus en den dood van Herodes. Zelfs diegenen, die het sterfjaar van Herodes nog een jaar opschuiven op 3 voor Christus, zullen, mede inrekenend de vlucht naar Egypte en terugkeer, het geboortejaar voor Chr. nog liever in 5 dan in 4 voor Chr. plaatsen. Het blijft dus voorloopig een gewaagde bewering: Chris tus is 33 4 37 jaren oud geworden. Beter zet men: Christus is waarschijnlijk 38, misschien zelfs 39 of 40 jaren oud geworden. Voor hem, die belang stelt in de kwestie, kan als de beste wetenschappelijke verhandeling over de chronologie van Christus' leven hier terloops aanbevolen worden. Holzmeister's Chronologia vitae Christi, Rornae 1930. Pont. Inst. Bibl. Oil and, 8 April 1933. J. v. d. VEN, Pastoor. 724. „Een gevangene is Uit het venster gesprongen", brult de cipier. „Help! Ik zit tusschen de tralies bekneld!" 725. Hij ziet Ana stasia zweven tusschen hemel en aarde. „Help! help!" roept hij uit alle macht. 72R Twee andere cipiers komen toesnel len, en verlossen hem uit zijn benarde po si tie. Bovengenoemd verbond heeft zijn 7e jaar vergadering in het „Grand Hotel" te Heerlen gehouden. De begrooting werd na eenige opmerkingen met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens werd overgegaan tot het stichten van een fond?, genaamd Onderllngfonds, ten doel hebbende de meest in nood verkeerende collega's te helpen. Met algemeene stemmen werd het reglement, dat in concept ter tafel lag na eenige kletae wijzigingen goedgekeurd; men was overtuigd, dat dit fonds, wanneer elk lid der bij hel verbond aangesloten ver- eenigingen, de vastgestelde bijdrage vau tien cent per maand voldeed en daaraan werd niet getwijfeld, een instelling van groote beteekenis zou zijn. In de volle belangstelling stond de bespre king over event, aansluiting van de R.K. M.T.S. Vereeniging bij het R.K. Verbond. Over de mogelijkheid, de wenschelijkheid en de prac- tische uitwerking van eventueele samenwer king, werd breedvoerig van gedachten gewis seld; besloten werd nadere besprekingen met het bestuur der R..K. M.T.S.-Vereeniging te houden, teneinde aansluiting bij het R.K. Ver bond van Technici te bewerkstelligen. Verder werd besloten, omstreeks October 1934 een congres te houden waarvan plaats en datum nog nader zullen worden bepaald, een en ander wordt ter afdoening in handen ge steld van het dag. bestuur. De. jaarvergadering 1933/1934 zal worden gehouden te Utrecht Heffing van een vervoervergunning. Met ingang van 18 April a.s. zal voor den invoer van alle met vet verwerkte artikelen, zooals koek, koekjes, banket, biscuits, bonbons, caramels, toffees, beschuitgelei, beschuithoning, wittebroodscrème, honingzoet, enz. een ver voervergunning van dé Crisis-Zuivel-Centrale vereischt zijn. De prijs dier vervoervergunning bedraagt per K G. vervoerde waar: I. ƒ0.05, voor zoover de waar minder dan 15 pet. vet bevat; II. ƒ0.10, voor zoover de waar 15 pet., of meer. doch minder dan 30 pet. vet bevat; III. voor zoover de waar 30 pet. of meer, doch minder daiy 50 pet vet bevat; IV. 0.25, voor zoover de waar 50 pet. of meer, doch minder dan 75 pet. vet bevat; V. ƒ0.35, voor zoover de waar 75 pet. vet of meer bevat. Deze vervoervergunningen moeten worden aangevraagd door middel van een door de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage, kosteloos te verstrekken aanvraa gf ormulier. Ter controle vSn het door den importeur op gegeven vetgehalte zal door de douaneambte naren van de in te voeren artikelen een mon ster worden genomen en opgezonden naar het Rijkszuivelstation te Leiden. Voor den uitvoer van bovengenoemde arti kelen is een certificaat van uitvoer vereischt, waarop de in het binnenland betaalde heffing kan worden gerestitueerd aan door de Crisis- Zuivel-Centrale erkende bedrijven, welke aan de door genoemde Centrale gestelde eischen hebben voldaan. Deze certificaten moeten worden aangevraagd door middel van een door de Crisis-Zuivel- Centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gra venhage. kosteloos te verstrekken aanvraag formulier. De Crisis-Zuh'el-Centrale zendt op aanvraag aen belanghebbe»den een circulaire betreffende den export en import van met vet verwerkte artikelen. Geen staking In de Dinsdagavond door de afd. Almelo van „St. Lambertus" met hunne bij de loonkwestie aan de Stoomspinnerij „Twente" betrokken le den. gehouden vergadering, is besloten het standpunt van het hoofdbestuur te aanvaarden en een passief standpunt in te nemen. St. Lambertus heeft 16 leden die bij deze kwestie betrokken zijn. Op de door „De Een dracht" gehouden vergadering met hunne bij de kwestie betrokken leden, waarvan ongeveer de helft der leden aanwezig was. is besloten de loonsverlaging niet te aanvaarden en a.s. Maan dag tot staking over te gaan. Een zelfde besluit is ook genomen door de Politiek Onafhankelijke Organisatie. De Neutra len vergaderen heden. Daar de neutrale bond van textielarbeiders gisterenavond besloten heeft, niet deel te ne men aan de staking bij de katoenspinnerij Twenthe te Almelo wegens de aangekondigde loonsverlaging van 5 pCt., welke Dinsdag a.s. in zou gaan, is te verwachten, dat deze staking niet zal doorgaan. De toestand is thans zoo, dat van de op deze fabriek werkzame arbeiders slechts ongeveer een kwart gedeelte zich voor de staking heeft uitgesproken. Alleen „De Eendracht" heeft zich n.l. voor staking verklaard. DE VISSCHERSSTAKING TE IJMUIDEN- De stoomtrawler „Knikker", bemand met werkwilligen, is gisterenavond van IJmuiden naar de visscherij vertrokken. De politie had een groot deel van de visschershaven afgezet, zoodat het schip ongehinderd kon uitvaren. KAMPEN VOOR JEUGDIGE WERK- LOOZEN. Het Nationaal Crisis-comité deelt o.m. mede: Inzake het verleenen van subsidie voor kampwerk (ontspanningsarbeid) ten behoeve van jeugdige werkloozen, waarvoor een alge meen crediet van 25.000 Is uitgetrokken, is thans met de landelijke commissie ter bestrij ding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid een regeling getroffen. Het Nationaal Crisis-comité verwacht van de landelijke commissie vóór 1 Mei een opgave van de verschillende organisaties, welke dit jaar werkloozen-kampen zullen inrichten, met een raming van het aantal man-kampweken, dat door elke organisatie zal worden gehouden. Aan de hand van deze gegevens zal een nader verdeelingsschema worden vastgesteld; daar bij zal worden nagegaan of er een grens voor subsidies aan kampen van een bepaalde groep zal worden gesteld. Subsidie wordt bij voorkeur verstrekt aan een der algemeene jeugdvereenigingen, welke zich in den zin der stellingen van den Centralen Jeugdraad met de vrije jeugdvorming bezig houden. In de kampen worden uitsluitend jeugdige crisiswerkloozen ondergebracht. Zij dienen ge houden te worden in den vorm van leer- of werkkampen of van een combinatie dezer beide typen en de in de werkloozenkampen uit te voeren werkobjecten mogen uitsluitend het jeugdwerk ten goede komen. Ondersteuning vanwege het Nationaal Crisis-comité kan slechts plaats vinden, indien in de kampen onder deskundige leiding orde en tucht ge waarborgd zijn en al datgene vermeden wordt, hetgeen beoogt verstoring van de bestaande rechtsorde of aantasting van het wettig gezag. Ten slotte zullen vertegenwoordigers van het N.C.C. in de landëlijke commissie zitting nemen, met name: mevrouw Steenberghe-Engeringh en mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, als plaatsvervangende leden: mevr. Havelaar—van Beeck Calkoen en mr. H. de Bie. TOONEELSTUK VERBODEN. De burgemeester van Krommenie heeft de opvoering van Heyermans' „Het Antwoord", door de arbeiderstooneelvereeniging „Kunst en Strijd", verboden. De burgemeester acht den inhoud beleedigend voor de politie, terwijl er z. i. uitlatingen over den godsdienst in voor komen, die ontoelaatbaar moeten worden ge acht. Uitspraak van den Raad van Justitie te Batavia. BATAVIA, 12 April. (ANETA). De Raad van Justitie te Batavia deed heden uitspraak in de zaak tegen de twee N.I.O.G.-ers. de heeren Reens en Vrijburg. De heer Vrijburg werd veroordeeld tot een boete van ƒ100 en de heer Reens tot een ge vangenisstraf van 14 dagen, onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis. Een viertal veroordeelingen. SOERABAJA, 12 April. (ANETA). De Zeekrijgsraad ving op 11 April j.l. de behandeling aan van de zaken der dienstweiger aars bij de marine. Van deze stonden de eerste vier terecht, nl. de matrozen De G. en S. en de korporaal-tor pedomaker Van K. De G. werd veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst, D. tot vijf maanden gevangenisstraf, S. tot vier maanden gevangenisstraf en Van K. tot tien maanden gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst. Het verloop der zitting SOERABAJA. 12 April (ANETA). De Zeekrijgsraad werd gepresideerd door den luitenant-kolonel der mariniers C. Dorren, als fiscaal trad op de officier van Administratie le kl. mr. G. H. van Driel. Als verdediger trad op de officier van admi nistratie 2e kJ. S. D. Duyverman. Voor den aanvang van de zitting hield de president een redevoering, waar hij de hoop uitsprak, dat de Raad zijn beslissingen zal nemen met warm hart en koel hoofd. In zijn requisitoir belichtte de fiscaal het aan deel van elk der beklaagden. Hij merkte ten aanzien van Van K. op, dat diens vergrijp zeer ernstig was, ondermeer in verband met zijn rang, terwijl ten aanzien van Sch. werd aangevoerd, dat diens vergrijp minder ernstig is aangezien hij door het voorbeeld van Van K. zeer ten kwade was beinvloed. Tevens werd zijn zeer jeugdigen leeftijd in aanmer king genomen. Voorts werd ten aanzien van D. opgemerkt, dat diens delict van ongeveer ge lijke zwaarte was als dat van Sch, D. was echter reeas eerder in Willemsoord tot. drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens dienstwei gering. Ten aanzien van De G. werd opgemerkt, dat deze geheel uit zichzelf tot zijn misdraging is gekomen, waarbij hij als motief opgaf:" hoe meer menschen in arrest, hoe lichter de straf en hoe meer kans op intrekking van de salariskor ting De G. was reeds eenmaal tot een maapd voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld wegens verduistering. SOERABAJA. 12 April (ANETA). Tn zijn pleidooi wees de verdediger er op dat deze vonnissen uiterst gewichtig waren, omdat zij richtsnoer zouden zijn voor de verdere uit spraken van den Krijgsraad. De snelle opeenvolging van feiten bij de Ma rine resumeerend verklaart pleiter dat hier door veel vertroebeld is wat anders zeer klaar en duidelijk zou zijn. De geweldige hetzecampagne die een belang rijk deel van de pers ontwikkeld heeft na de muiterij aan boord van de „De Zuiven Pro vinciën" heeft veler oordeel vertroebeld. Met zeer geweldige wraakgedachten bezield wordt door de publieke opinie van iedere dienst weigeraar een muiter gemaakt, van iederen schepeling een onbetrouwbaar sujet. Oorzaak niet komen vast te staan. De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren uitspraak gedaan inzake den brand aan boord van het stoomschip „Serooskerk" tijdens het lossen van lading te Shanghai. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van dezen brand niet is komen vast te staan. Dat de oorzaak in de kistjes natrium-peroxyde zou moeten worden gezocht, is zeker allerminst gebleken. Slechts deze leering valt uit het ge beurde te trekken, dat bij de inlading zeer scherpe contróle noodzakelijk is, en dat, voor al op passagiersschepen, de uiterste zorg moet worden besteed aan de stuwage van lading, welke chemische producten bevat. BANDOENG, 12 April. (ANETA). Het district Oedjoeng Broeng is hedennacht goeddeels overstroomd. Het water kwam op sommige plaatsefl 1 meter 30 hoog te staan. Bij het aanbreken van den dag zakte het water. SLACHTOFFERS VAN BRONCHITIS EN LONGONTSTEKING Het aantal sterfgevallen aan influenza, bron chitis en pneumonie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Janu ari 1933 eene bevolking van 3.985.990 inwoners, voorgekomen gedurende de week van 2 tot en met 8 April bedraagt: aan influenza 3, aan bronchitis (acuta, chronica) 8, aan broncho pneumonia (capillaire bronchitis) 25, aan lobaire pneumonie (croupeuze pneumonie) 18 en aan pneumonie zonder meer 18; totaal 72. ROTTERDAM LLOYD-RAPIDE. Het motorschip „Indrapoera" zal 14 April a.s. van Marseille vertrekken. In aansluiting daar op rijdt de Rotterdam-Llovd rapide, welke ver trok heden te 12.45 van Den Haag (H. S. M.) te 13.15 Rotterdam (D. P.) en te 14.15 te Roosendaal. WEER DE INBRAAK TE AMSTELVEEN- Op 21 Juli van het vorig jaar werd ingebro ken in een perceel aan de Marg. van Borsselen- laan te Amstelveen. De bewoners waren dien dag afwezig en toen zij in den namiddag thuis kwamen, lag alles overhoop. Er bleken 'n spaar- busje en verschillende sieraden verdwenen te zijn, terwijl de ongewenschte bezoekers een klein model brandkast, waarin zich 340 be vond, hadden meegenomen. In de nabijheid van Baambrugge werden de verdachten, twee mannen en een vrouw, die met een auto waren gevlucht, ontdekt en de politie slaagde erin de vrouw en een der beide mannen aan te houden. De rechtbank heeft eenige maanden geleden de vrouw vrijgesproken, terwijl de man tot an derhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, welk vonnis onlangs in hooger beroep werd be vestigd. Weinigen tijd na het gebeurde werd te Zand- voort een der verdachten een berucht in breker uit Amsterdam aangehouden tijdens een van zijn escapades. Hij sprong, om te ont snappen van een groote hoogte af, zoodat hij tamelijk ernstig gewond in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Eerst nu kon hij voor de rechtbank terecht staan, als verdacht, van diefstal met braak of medeplichtigheid daaraan. Verschillende getuigen werden gehoord die echter niet met stelligheid konden verklaren dat verd. de derde persoon in den auto was geweest. Twee veldwachters en later ook an dere getuigen herkenden hem echter stellig. Ten slotte werd de verdere behandeling voor het hooren van eenige thans niet verschenen getuigen geschorst tot Woensdag 19 April. 100 TON KOLEN ALS OVERWICHT. De rechtbank te Middelburg had bij haar vonnis van 3 Februari j.l., dén gewezen ver tegenwoordiger van het Verkoopkantoor der Staatsmijnen te Vlissingen. A. F. C. T., ter zake van verduistering, veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf met. aftrek van het voor arrest, van welk vonnis T. gisteren in hooger beroep voor het Haagsch Gerechtshof terecht stond. Bij oorspronkelijke dagvaarding was hem ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak 1927 1932, in hetwelk hij in bovengenoemde functie optrad, een hoeveelheid van -ruim 100 ton ko len, toebehoorende aan de Staatsmijnen zou hebben verduisterd. Als getuigen a charge werden gehoord de op zichter bij het Rijksbetonningswezen P. J. Wer- nesfelder alsmede de boekhouder P. W. Elich, die eenige verklaringen aflegden omtrent de ten behoeve van dezen dienst afgeleverde hoeveel heden kolen. Als getuige a décharge werd o.m. gehoord de adjunct-directeur van het Verkoopkantoor der Staatsmijnen te 'sGravenhage de heer N. J. Veen, die mededeelde, dat verdachte in de jaren dat hij als vertegenwoordiger optrad, steeds op regelmatige wijze de aan hem gefac tureerde hoeveelheden kolen verantwoord heeft Het z.g. overwicht, zijnde het kw%ntum hetwelk T. zou hebben verduisterd, behoefde hij niet te verantwoorden, omdat dit volgens getuige diende als compensatie voor mogelijke tekorten. Een soortgelijke verklaring werd ook afgelegd door den heer Wommers, procuratiehouder van het verkoopbureau. De advocaat-generaal mr. A. Brarfts, betoog de, dat het niet aannemelijk was te achten, dat da staatsmijnen aan een vertegenwoordiger be langrijke hoeveelheden als waarvan hier sprake is eenvoudig cadeau zouden doen. Hiertegen over zijn de verklaringen van de getuigen a décharge komen te staan, die evenwel bij spr. niet den indruk hebben kunnen wegnemen, dat- men hier met een louche manier van handelen te doen heeft. Waar evenwel geen bewijs is ge leverd, dat T. zich aan verduistering heeft schuldig gemaakt, vroeg spr. vernietiging van het vonnis der rechtbank met vrijspraak van den verdachte. Mr. Adriaanse uit Middelburg verzocht het Hof overeenkomstig het requisitoir arrest, te willen wijzen. De uitspraak van het Hof werd daarop be paald op 26 dezer. Te Haelen is Woensdagnam. het 3-jarig doch tertje van den landbouwer Kiggen spelende in de beek gevallen en verdronken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 3