fr VRIJDAG 14 APRIL 1933 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. PETER ROOVERS. Toonkamer Ad. Donker te Rotterdam. ■SHlli DE CHR ORANJEVEREENIGING „WILHELMINA" IN HET ZILVER. WERKLIEDEN-ONTSLAG BIJ DE ARBEIDERSRESEÉVE. VERDRONKEN GEMEENTERAAD VAN SCHIEBROEK. VLAARDINGEN MAASSLUIS DE MANTEL VAN HOHAMMED HET NOORSCHE VOLK EN HET GROENLAND-GESCHIL. De les van een verloren' proces. KIJK OP INTERNATIONAAL RECHT. Zitting van 13 Apr'l. Overtreders van de Crisisvarkenswet- Twee overtreders van de Crisisvarkenswet hebben in hooger beroep terechtgestaan van een vonnis van den kantonrechter alhier, die aan iedr 8 boete subs 2 dagen hechtenis had opgelegd, omdat zij varkens boven een ge wicht van 10 K.G. in voorraad hadden, welke niet voorzien waren van oormerken. De eerste appellant J. C. v. d. K. uit Capelle a.d. IJssel had aan den secretaris van een var kenscentrale gevraagd zijn 13 varkens te ko men merken, maar deze had het geweigerd, omdat verdachte niet tot de varkenscentrale was toegetreden. Dat was volgens verdachte geen reden, want in de statuten stond, dat men als lid kon toetreden en niet dat men verplicht was toe te treden. Verdachte heeft al eens meer zijn handteekening gezet, dat hem veel geld gekost heeft, o.a. met een boonenzouterij, waarbij hij ƒ15.000 armer is geworden. Hij is dus wat voorzichtig en denkt er niet aan zich bij een varkenscentrale aan te sluiten. De president: Dan zal het het beste zijn, dat je de varkens opruimt. Het O. M. waargenomen door mr. H. A. J. Reumer eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 27 April. De andere overtreder de 26-jarige A. M. O. eveneens uit Capelle a.d. IJssel had 146 var kens in voorraad gehad, die niet voorzien waren van een oormerk. Deze appellant was al even min tot een varkenscentrale toegetreden. Hij had wel den secretaris verzocht de varkens te komen merken, maar deze had hieraan geen gevolg willen geven. Later, toen eenmaal het proces-verbaal was opgemaakt, waren de var kens wel gemerkt en toch had appellant er niet voor betaald. Als dat toen mogelijk was, dan hadden de varkens ook wel de eerste maal, dat hij het gevraagd had, gemerkt kunnen worden en dan was het proces verbaal niet noodig geweest. De rechtbank begreep er niet veel van en ze besloot, dat de secretaris In 't Hout, die de varkens om niet gemerkt zou hebben, als getuige zou worden gehoord. Tot 27 April werd de behandeling der zaak aangehouden. Overtreding van de Warenwet. De 31-jarige bakker B. de K. was in appel gekomen van een vonnis van den kantonrech ter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de Warenwet was veroordeeld tot 400 boete subs 80 dagen hechtenis. Verdachte zou melk- brood verkocht hebben, dat niet aan de ge stelde- eischen voldeed. Verdachte beriep er zich op, dat hij water brood en melkbrood bakte, benevens nog een derde soort brood, dat hij Koningsbrood had ge noemd. Dit laatste soort brood was waterbrood van een betere samenstelling dan hetgeen als waterbrood werd verkocht. Het zou aan boos epzet van een der bakkers in verdachte's dienst te wijten zijn geweest, dat het deeg van het koningsbrood op een goeden dag in de vormen h«t melkbrood terechtgekomen was, waar- ooor ae icomngsbrooden ook met een M. B. waren gemerkt. Er werden in deze zaak een groot aantal ge tuigen gehoord en als deskundige heeft dr. W. Schut adjunct-directeu van den Keurings dienst voor waren verklaringen afgelegd, waar uit kon worden afgeleid, dat verdachte niet als een knoeier bekend staat. Dp advies van den keuringsdienst heeft verdachte aan het bestaan van het koningsbrood een einde gemaakt. Het O. M. vond in een en ander aanleiding eeö lagere boete te eischen en wel van 100 subs. 10 tfagen hechtenis. Een boffer. In de zaak van den 41-jarigen chauffeur A. de K. uit Nieuwenhoom, die in appèl was ge komen van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet was veroordeeld tot 40 boete subs. 8 dagen hechtenis, heeft het O. M. vrijspraak gevraagd aangezien in de dagvaar ding is gesteld, dat de weg, waarop de over treding zou zijn begaan gelegen is in de ge meente Rotterdam, terwijl in werkelijkheid die weg in de gemeente Hoogvliet ligt. Arbeidswetovertreding. De 26-jarige directeur eener worstfabriek P. J. L. L. was in hooger beroep gekomen van een vonnis van den kantonrechter alhier, waar bij hij wegens overtreding van de Arbeidswet was veroordeeld tot 5 boete subs. 1 dag hech tenis. Verdachte had in zijn fabriek arbeid doen verrichten door een arbeider op een tijd, die op de arbeidslijst niet als werktijd stond aan gegeven. Verdachte beriep er zich op, dat de bedoelde werkman de magazijnmeester was, die niét in de fabriek, doch in een expeditielokaal bezig was geweest met het inpakken en dat hij dus niet viel onder de bepalingen der Arbeids wet. 'Uit het getuigenverhoor bleek, dat weliswaar die arbeider in de expeditie werkzaam was, doch dat hij ook in voorkomende gevallen ont sierende velletjes van de worst afsneed. Volgens de opvatting van het O. M. stem pelde dit werk den man tot arbeider in den zin der wet, aangezien hij werkzaamheden ver richtte, die de bedoeling hadden het artikel beter geschikt te maken voor den verkoop. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Sjollema bestreed dit en w33 van oordeel, dat ook met die ontsierende velletjes de worsten best verkocht zouden kun nen worden. Dit afsnijden kwam trouwens maar zelden voor en het maakte in het geheel geen integreerend deel uit van zijn werkzaamheden. Uitspraken 27 April. t Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. O., 35 jaar, beeldhouwer, gedetineerd, we gens het verspreiden van opruiende manifes- sten onder werkloozen, die aan den Lagen Oostzeedijk hun stempelplicht hadden vervuld, tot 2 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventiève hechtenis. Verdachte deelde, na het aanhooren van zijn vonnis, aan de rechtbank mede, dat hij sedert de vorige week Donderdag in hongerstaking was gegaan, uit protest tegen de heerschende opvatting van het recht. D. v. W. 23 jaar, aspirant-brievenbesteller te Maassluis, gedetineerd, wegens verduistering van een aantal pakketten, die aan de posterijen ten vervoer waren toevertrouwd, tot 1 jaar ge vangenisstraf. M. v. D., 46 jaar, bouwkundige te IJsselmonde, die terecht gestaan had ter zake van het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld het zou aan verdachte's schuld te wij ten zijn geweest, dat op den Dordtschen Straat weg een aanrijding was ontstaan tusschen de door hem bestuurde auto en een auto, die uit de richting Dordrecht kwam, met het gevolg, dat deze laatste auto in volle vaart tegen een boom reed, waarbij een der inzittenden, mevr. VieyraSamson zeer ernstig aan het linkerdij been werd gewond, werd vrijgesproken. In een zaak van L. v. D. 22 jaar, veldarbei- der, gedetineerd, die Dinsdag terecht gestaan heeft ter zake van brandstichting in een schuur van J. Beijer te Ooltgensplaat, heeft de recht bank gelast, dat verdachte voor den duur van hoogstens zes weken zal worden opgenomen in de Psychiatrische inrichting Maasoord, ten einde een nader onderzoek te doen instellen naar zijn geestvermogens. Een zoo nadrukkelijke getrouwheid van de natuurvormen, als we bij Peter Roovers vinden, is welhaast een zeldzaamheid onder de heden- daagsche jonge beeldhouwers, die althans voor een deel van hun werk meer plastische vrijheid opeischen. Roovers doet het maar een enkele maal en dan nog zeer gematigd in een lichtelijk gestyleerde vrouwenbuste, die niet tot zijn beste werk te rekenen is. Op deze tentoonstelling brengt hij voorname lijk portretten en naakt en als modelleur van de menschelijke figuur, toont hij een vaste en gevoelige hand. Het staande uniestuk (no. 3) is een wel zetr overtuigend bewijs van zijn kunnen: groot gehouden en in een natuurlijken stand, is het één en al leven. De vormen zijn vol en krachtig, tot in kleinigheden verant woord, niet verstard, maar bewegelijk, met oog voor het sidderen van de huid. De portretten zijn meerendeels echte Holland- sche koppen, trouwhartig en degelijk werk, maar een beetje beperkt, een beetje nuchter. Peter Roovers. .J'incia Chinees'' Belangrijker modellen zouden Roovers grootere mogelijkheden geven. Een sterker beeltenis van een meer sprekend karakter is het nog niet ge heel voltooide damesportret (19). De gave van het typeeren vertoont Roovers verder in een paar beeldjes van pinda-chinee- zen. Peter Roovers is een begaafd beeldhouwer, van wien men meer werk zou willen zien, ook in dankbaarder materialen. Gisteren herdacht de Chr. Oranjevereeniging „Wilhelmina" te Katendrecht-Hillesluis haar 25-jarig bestaan. In het R. K. Vereenigingsgebouw aan het Afrikaanderplein werd in den namiddag een druk bezochte receptie gehouden, waarbij me de een serie bloemstukken inkwamen o.a. van den Ned. Chr. Bond en den Rotterd. Bond van Oranjevereenigingen. Gisterenavond was een feestelijke jubileum viering georganiseerd. Na een inleidend gebed sprak de heer P. v. d. Waal, voorzitter der jubileum-commissie tot de talrijke aanwezigen een woord van wel kom, waarna het „Wilhelmus" werd aange heven. Vervolgens werd de voorzitter, de heer Bak ker, op het podium geroepen om een extra hul diging voor zijn arbeid in ontvangst te nemen, die vergezeld ging van een fraai bloemstuk. Onder applaus bood dan de beschermheer H. G. J. de Monchy zijn gelukwenschen aan, wiens slotwoord „leve Koningin Wilhelmina" met een driewerf hoera werd beantwoord. Achtereenvolgens feliciteerden dan nog de heeren Verbaan (Chr. Oranjever. „Het Noor den"), Eduaard (Oranjever. Charlois), Meulen- dijk (Oranjever. Feyenoord-Hillesluis) en Kool (Oranjever. Rotterdam-Zui#) de jubileerende organisatie. Na een hartelijk dankwoord van den heer Bakker was de beurt aan de bekende groep artisten van het bureau Gerzee met Joh. Kloos als conferencier, die een daverenden avond leverden. JUBILEUM MALOITZ Gisterenavond is de bekende Hollandsche telepaath Maloitz, die onlangs te Amsterdam zijn twintigjarig artistenjubileum vierde in het Capitol-theater aan den Binnenweg op harte lijke wijze gehuldigd. Na de voorstelling, waarin verschillende van zijn collega's belangeloos optraden is de heer Maloïtz toegesproken door den directeur van het Capitol-theater, den heer André de Jong, door den heer S. Bilderbeek namens de Neder- landsche Artisten-Organisatie, door zijn colle ga, mevrouw Wins en door zijn conferencier, de heer Diederichs. De jubilaris ontving vele geschenken en bloemen. Het publiek heeft met herhaald en hartelijk applaus zijn sympathie voor de heer Maloïtz betuigd. De huldiging is met een feest in intiemen kring besloten. EEN RUSTIGE VERKOOPING Hedenmorgen zou een publieke verkooping plaats hebben aan het Burgemeester Hoff- manplein. „De Tribune" noteerde deze ver kooping als een belangrijke aangelegenheid, terwijl op borden den roep op naar het B. H.- plein was gelanceerd. Een paar honderd communisten schoolden op het betreffende uur samen. De politie had van haar kant maatregelen om ordeverstoringen te voorkomen getroffen. Er heeft dan ook geen enkel incident plaats gehad. Op elk verzoek der politie ging de me nigte uiteen en zelfs de ten tooneele verschij nende heer Reuderink spoorde zijn menschen aan rustig naar huis te gaan. DIEFSTALLEN-KRONIEK Ten nadeele van B. W. wonende alhier Is uit de Julianalaan te Hillegersberg een fiets ont vreemd. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT" De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal op Vrijdag 21 April a.s. des avonds te kwart vóór acht in het Gebouw der St. Jozef- gezellen-vereeniging een filmvoorstelling ge ven over de Nederlandsche industrie. GEMEENTE-BIBLIOTHEEK. De tentoonstelling in de Gemeentebibliotheek van portretten, prenten en boeken betreffen de Prins Willem I, wordt verlengd van Dins dag 18 tot en met Zaterdag 22 April, en is op die dagen geopend vas 1317 uur. GOUDEN KOSTERSJUBILEUM. De heer A. Heyster, koster van de St. Jqseph-kerk aan de West-Kruiskade, zal de zer dagen zijn gouden kostersjubileum gaan vieren. De kerkelijke herdenking van dit merkwaar dig feit zal Zondag 23 April plaats hebben. Dien dag zal de Hoogmis, te half elf tot inten tie van den jubilaris worden opgedragen. Na afloop van de H. Mis zal er eene receptie plaats hebben aan de pastorie. AANHOUDING Aangehouden en in bewaring zijn gesteld de 19-jarige betonwerker P. R., en de even oude los-werkman C. E., die verdacht worden van diefstal van êen fiets ten nadeele van H. W., gepleegd op den' 's-Gravendijkwal. BURGERLIJKE STAND Aangiften van 13 April. BEVALLEN J. J, Dekker—v. d. Melde d. E. v. DeutekomKom z. F. LogemannBui tenkamp z. O. J. v. Rojjv. d. Ven d. D. Speksnijder—Remstedt z. W. E. A. Petv. Maarsehalkerwaard d. A. P. v. Niedek—Kraat z. A. M. H. EllerkampTunderman d. M. A. v. d. MadeWeisskichel d. E. P. Balkv. d. Geer d. A. v. Kranenburg—Kamerman d. M. L. LieftinckRoser d. A. Leentfaar Schurink z. J. C. v. Amerpngen—Smink z. J. VellingaHarms z. C. P. v. d. Linden Kamps d. C. R. v. d. EndeSchweitzer d. J. HartogMoerland z. M. M. T. Hessels— Horsten d. O. BravenboerRijsdijk z. G. Naaijkens—v. Wintershoven z. C. KnoopBok- hout d. G. W. C. Pamade Boer d. C. P. M. Vonk—Grijseels d. E. J. M. Wareman— Louwers z. J. v. AsWiJmans d. J. C. Breggemande Kok z. C. J. A. M. v. Vugt Funnekotter z. C. M. NannesJalink lvl. z. ONDERTROUWD: S. Breestraat jm. 25 j. en W. M. H. Pleljsier jd. 21 j., Berkelstraat 38a J. W. van der Hoeven jm. 24 j. en R. M. Böker jd. 26 j., Bloemfonteinstraat 9a J G. Jansen jm. 27 j. en M. Hill gesch. vr. 21 j., Hoogland straat 182a S. K. Blansjaar jm. 22 j. en J. J. Wulffraat jd. 19 j.. Van Meekerenstraat 57 J. A. Boers jm. 30 j.' en B. J. P. van Ommen jd, 31 j. 's-Gravenhage J den Broeder jm. 22 j. en M. M. Quartel jd. 22 j, Katendr. Lagedyk 324/14 A. van den Broek jm. 22 j. en C. Ligt- hart jd. 22 j„ Maastricht A. Broekhuizen jm. 34 j. en J. H. Hekkert jd. 27 j, Voorde 26 A. da Brutjn jm. 21 j. en T. van der Stigt jd. 21 j., Mauritsstraat 57b. A. H. D. de Brujjn jm. 26 j. en P. H. van Dijkhuizen jd. 23 j., 2e Stam- pioendwarsstraat 11a ER. Decae jm. 28 j. en C. Frenks jd. 26 J., Ie Pijnackerstraat 54a H. van Dijk jm. 24 j. èn A. Hozeman jd 21 j., Speel manstraat 2(8 L. J. van Eek jm. 22 j. en C. van der Ploeg jd 20 j, Herman Costerstraat 40a J. van Es jm. 28 j. en M. Rietveld jd. 19 j.. Zwaanshals 328a H. Euser jm. 33 j. en P. K. Klop jd. 24 j. Schiedamscheweg 255a T. J. A. Gubbels jm 25 j. en A. Vastenhout jd. 23 j, ïe Gijsingstraat 49a W. A. A Gullger jm. 40 j. en H W. Muusze jd. 25 j.. Van VVeelstraat 39b. A. W. Henderson jm. 21 j. en H. A. van Eiimeren jd. 18 j., Blaardorpstraat 14a L. van Herrs- wegen jm. 34 j. en A. M. Clavaux jd. 32 j., Nas- sauhaven 17b. J. Hoogendoom jm. 24 j. on A. C Prins jd. 25 j. Robert Fruinstraat 31a W. koster jm. 29 j. en J. C. Witting jd. 22 j, Vlier- kade 6a C. J. F. P. B. M. Koster jm. 25 j. en S. Sanders jd, 21 j.. Boschlaan 11b. - J. de Lange Jm. 35 j.' en N. van Oosten jd. 20 Zwaanshals 248a J. van Onlangs Jm 26 j. en A. M. Schaap jd. 25 j., Overschie A. L. van den Assem jm. 26 j. en G. Moret jd. 25 j., Goudschestngel 76b. F. M. van Altenborg jm: 24 j. en T. de Krutjff jd. 24 j, Frederikstraat 41a D. Donkersloot jm. 30 j. en M. A. Lems jd. 23 j.. Van de Sluysstraat 61b. C. G. Meijer jm. 22 j.'en H. Mercey jd. 18 j., Goudscheweg 88b. J. W. Stroo jm. 25 j. en 'P Berköuwer jd. 23 j., Riederlaan 23c. P Catersels jm. 24 j. en B. A. A. Engelvaart jd. 27 j., Prins AlexanderstraaL 27a A. Takens jm. 30 j. en J. F. J. Hazelhóff jd". 25 j., Dordrecht W. H. Laban jm. 27 j. en M. Taal gesch. vr. 37 j. Schledamschedijk 201b. H H C. Olivieira jm 28 j.. en M. A. A. Casemie jd. 26 j„ Den Helder P. Lodder jm. 30 j. en A. W de Kreek jd 27 j., Millinxstraat 8 5— J. Loeve jm. „o 'j en H. F. van der Lêli'e jd. 27 j-, Ooste'ride 81 P. D. van Male jm. 29 j. en A. van der Hoeven jd. 27 j., Joost van Geelstraat 35b P. D. Martijn jm. 23 j. en J, C. Verwcij jd. 19 j., Schefferstraat 5a J P. Melieste jnr. 25 j. en C Zeedijk jd. 24 j„ Mathanesserweg 115a J. F. Moret jm. 27 j. en H. G Haggert jd. 2? j„ Nieuwe Binnenweg 128 W. B. E. Paak Jm 27 j. en K. Dirko jd. 21 j„ Gouvernestraat 121a G. J. Pijpers jm. 24 j. en F. Huigen jd. 24 j.. Her man Oosterstraat 3b. P. A. Radijs jm. 25 j. en J. Amoldus jd. 25 J, Noordslngei 145b. J. B. Rau gesch. m. 57 j, en M. Sluimer wede. 54 j. Spanjaardstraat 49a G. C. Reitsma jm. 26 j. en G. Diederik jd. 29 j., 's-Gravenhage F. W. Slieker jm. 23 j. ijen W. van Herk jd. 21 j.. Paul Krugerstraat 96a H. Smalbroek jm. 29 j. en W. H. R. C. Bern jd. 24 j„ Betje Wolffstraat 24 P. J. Smits wedr. 31 j. en J. van Dijk jd. 20 J„ Hrningerdijk 31b. L. Smol jm. 20 j. en W. van der Pluijm jd., 21 j., Gen. v. d. Heijdenstraat 61a J. Straetemans jm. 33 j. en L. M. Brandstedt jd. 29 j., Soetendaalseheplein 12c. A. v. Strijen jm. 25 j. en J. C. Kannegieter jd. 25 j., C. P. Tielestraat 39a P. Swart jm. 27 j. en A. M. Bakker jd. 25 j Watergeusstraat 15a G. J. Tamboer jm. 26 j. en N. J. de Kooning jd. 23 L 2e Schoutendwarsstraat 5a C. Ullersma jm. 27 j. en G. Hummeiman jd. 22 j„ Paradijslaan 27b. A. In 't Veld jm. 26 j. eh G. Stoppelenburg jd. 25 j., Wolphaertsbocht 43b. A. van der Velden jm. 24 j. en E. de Bruin jd. 26 J„ Dahlia- straat 76 J. A. Verzijden jm. 25 j. en H. K. Macholdt Jd 20 J., St. Laurensstraat 47 H. Vinke jm. 28 j. en M. F. Roza jd. 25 j., Aelbreeht- straat 36a J. C. Vlugter jm. 28 j. en E. den Hartog jd. 21 j., Delft H. W. Wemxekes jm. 20 j en H. M. Dekker jd. 19 j„ Bokelstraat 3c P. Willemsen jm. 27 j. en H. W. Rieff jd. 19 j„ Overijsselschestraat 14a J. H. van der Woud jm. 25 j. en M. F. de Kimpe jd. 24 j., Boekhorst straat 35b. D Wijkmans jm. 24 j. en C. P. de Bot jd. 19 j.. Leiden M. A. van Reeuwijk jm. 28 j. en S. van Gameren jd. 23 j.. Zevenhuizen W. J. R. Stoorvogel jm. 21 j. en A. C Overdijk jd 25 j., Ged. Slaak 80a J. H. van Herpen jm. jm. 25 j. en G. de Bes jd. 22 j., Rosestraat 356a. GEHUWD J. de Bruin Jm. 24 j. en A. H. Bourguignon jd. 22 j. A. M. Looije jm. 41 j en R. Reemeljer jd. 35 j. L. D. Sundermejjer Jm. 39 j. en J. W. Xburg jd 28 j. W. M. E. F. Klasberg jm. 30 j en J. H. B. van Dam jd. 32 j. D. T. A. Elberg jm. 28 j. en W. E. Schroder jd. 25 j. OVERLEDEN W. Bakker wede. v. J. H. Kerkkamp 70 j. M. S. Heijndijk vr. v. K. Kros 66 j. IC. J. Pot m. v. D. Stam 72 j. J. v. d. Stam m. v. T. v. d. Sluis 73 j, J. v. Leeuwen vr. v. N. Alter 89 j. H. v. d. Berg ongeh. vr. 73 j. F. M. Heuer m. v. J. Rombouts 86 j. G. D. v. Megchelen ongeh. vr. 80 j. F. Liebeton wedr. v. J. v. Lier 86 J. A. Vermeulen wede. v. H. v. Dongen 82 j. E. Geluk vr. v, M. Barbier 61 j. G. Moret wede. v. W. P. Jelier 67 j. P. F. den Boer vr. v. H. Burggraaff 37 J. J. v. d. Berg wedr. v. J. C. Tazelaar 72 j. C. Schop ongeh. vr. 44 j. A. Lenos d. 3 m. H. de Zwart m. v. A. de Jong 65 j. G. Kruithof wedr. v. J. M. Holterman 74 J. W. Groeneveld m. v. M. Schipper 64 j. W. J. Bingleij m. v. A. Stout 55 j. Peter Roovers „Meisjesportret". Vragen van het raadslid mr. Donker- Het Gemeenteraadslid de heer mr. L. A. Donker heeft den Gemeenteraad verzocht hem in de gelegenheid te stellen, onderstaande vra gen aan B. en W. in de eerstvolgende Raads vergadering nader toe te lichten: 1. Is het juist, dat door B. en W. aan 287 ar beiders der Arbeidsreserve ontslag is verleend, ingaande 16 April a.s.? 2. Zoo ja, geven dan de vele dringende groo- te werken (b.v. in den Bergpolder, aan de Be graafplaatsen op den Linker- en Rechter Maas oever, het vernieuwen en ophoogen van stra ten, de verbindingskanalen, de Coolhaven etc.) het College niet voldoende gelegenheid alle in de Reserve „stempelende" arbeiders te werk te doen stellen en het ontslag dezer 278 arbei ders voorshands in de trekken? 3. Is anderzijds de natuurlijke afvloeiing van personeel uit den gemeentedienst door over lijden, pensionneering of ontslag uit anderen hoofde, waarbij in den laatsten tijd nog in zeer ruime mate vrijwillige Of gedwongen op- wachtgeld-stelling heeft plaats gevonden, niet als een tweede reden te beschouwen, waarom een zoo diep ingrijpende maatregel als het ont slag van 278 arbeiders achterwege kan en be hoort te blijven? 4. Willen B. en W. mededeelen, hoeveel man personeel thans in totaal op de verschillende in de vorige vraag genoemde wijzen sedert 1 Januari 1932 uit den dienst der gemeente zijn getreden? 5. Is het juist, dat alle vertegenwoordigers in de Centrale Commisse voor Georganiseerd Overleg in een op Vrijdag 7 April j.l. gehou den vergadering van meening waren, dat het entslag van meergenoemde 278 arbeiders een onnoodige harde maatregel moet worden ge acht, mede in verband met het feit, dat vele werken, die eertijds door eigen personeel wer den uitgevoerd, thaps aan aannemers worden uitbesteed? 6. Zijn B. en W. niet van meening, dat aan het oordeel en verantwoordelijkheidsgevoel der vertegenwoordigers van het personeel van alle richtingen in het Georganiseerd Overleg vooral in dit geval eenige meerdere beteekenis moet worden gehecht dan in den jongsten tijd ge bruikelijk was? Gisterenmorgen is in een sloot langs den Smeetlandschedijk het lijk gevonden van den 37-jarigen makelaar J. A. Dqn, gewoond heb bende in de Polderlaan. De man is vermoede lijk door de duisternis misleid in de sloot ge- loopen en verdronken. Wijziging in de steunregeling. Precariorechten. Schiedamsche Poort. Willem de Zwijger. Woensdagavond is de raad der gemeente Schiebroek in openbare vergadering bijeen geweest onder voorzitterschap van den burge meester, den heer Dhont. Bij de ingekomen stukken was een adres inzake het bouwen van een openbare bewaar school in Tuinstad. B. en W. adviseerden hierop afwijzend te beschikken in verband met den onzekeren financieelen toestand dergemeente. Dit leidde weer tot een debat over bijzonder en openbaar onderwijs, doch het slot was, dat het voorstel van B. en W. met de stemmen van S.D.A.P. en V.B. tegen, werd aangenomen. - De benoeming van leden van stembureaux vcuid plaats conform de voorstellen van B. en V/., hoewel de heer Smit (C.H.) voorstelde daarvoor werklooze kantoorbedienden aan te stellen. Dit voorstel werd evenwel verworpen. Het presentiegeld voor de leden der stem bureaux, iets nieuws voor Schiebroek, werd door den heer Smit (C.H.) te hoog geacht. Hij stelde voor dit te bepalen op 18 per bureau per dag, zonder consumptie, net zooals dit te Rotterdam geschiedt. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aanvaard. De nieuwe in richting van de trouwkamer werd opgedragen aan de fa. Pander en Zonen te 's-Gravenhage voor ƒ1154. De wijziging in de steunregeling vond eenige bestrijding bij den heer Hooykaas (S.D.A.P.) maar omdat de rijkssubsidie er van afhangt en de verandering op sommige punten ((b.v. huurtoeslag) den werkloozen ten goede komt, werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De invoering van precariorechten, welke ruim geschat 600 per jaar zullen opbrengen, ondervond felle bestrijding van den kant der V.B. en S.D.A.P. De invoering werd bepaald op 1 Januari 1934. Daarna werden met algemeene stemmen aangenomen de voorstellen van B. en W. tot wijziging van de begrooting dienst 1932 en '33; het voorstel inzake het sluiten van een overeen komst met Hillegersberg tot levering van drinkwater; het voorstel in zake overname van voortuinen in de Vondelstraat; de demping met puin van de Schiedamsche Poort te Rot terdam van het vaartgedeelte tusschen de Plas- wijklaan en het plasje van Loos; de nieuwe verbinding van het Berglustkwartier te Hille gersberg met de Adrianalaan te Schiebroek; de verbetering van het eerste gedeelte van den Achterweg. Tot slot vroeg de heer Tieleman (A.R.) of er voor zal worden gezorgd, dat de viering van het eeuwfeest van Willem de Zwijger op de scholen zal worden herdacht. Dit werd door den Burgemeester toegezegd alsook, dat aan ieder gezin met schoolgaande kinderen een gedenkplaat zal worden uitgerijkt. CANO-SPORT. In de vergadering van de watersportvereê- niging „Vlaardingen" is besloten tot oprich ting van een cano-afdeeling. In verband hier mede werden twee leden aan het bestuur toe gevoegd en hiervoor gekozen de heeren C. J- v. d. Struys en L. Hagbijl Jr. De vereeniging toonde hiermede een open oog te hebben voor de mogelijkheden die de canosport hier ter stede biedt. Verwacht mag dan ook worden, dat vele cano-liefhebbers zich bij de afdee- ling zullen aansluiten. BINNENGEKOMEN SCHEPEN In de Vulcaanhaven alhier zijn binnenge komen de sdhepen „Pascoli", om 1000 ton kolen te laden en 300 ton stukgoed te lossen en de „Medée" met 3700 ton erts. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Bureau van Politie: lees boek, vijl, rijwielplaatje, B. K. S. sleutel, heerenrijwiel; J. A. Sabel, P. K. Drossaertstr. 46, rijwielplaatje; G. v. d. Schee, Spoorsingel 98, portemonnaie; Hollenberg, Marisstraat 14, rozenkrans in étui; Verhey, Oosterstraat 87, portemonnaie; B. Riedijk, Rozenlaan 54, VI. Am bacht, hengelstok; J. Muller, Hoogstraat 17, kinderschoentje; De Koning, 2e van Leyden Gaelstraat B, herdershond; J. de Ruiter, Kins- bergenplaats 41, portemonnaie; A. Schaar, Bil- derdijkstraat 35, jongenspet, wed. Hoogwerf, Ged. Biersloot 61, kinderrijwiel; v. Oéveren, Touwsteeg 9, sleutel. EIERVEILING VLAARDINGER-AMBACHT. Aangevoerd 6380 stuks, waarvan 5931 kip peneieren, prijs22,90, 463 eendeneieren 2 ƒ2.40, beidé per 100 stuks; 46 ganzeneieren 8 cent per stuk. DAMMEN. Dinsdag zijn om het damkampioenschap van Vlaardingen de volgende partijen gespeeld: M. DijkshoornM. de Snayer 11; G O. Pinck W. M'. Niestadt 11; A. StarreJ. v. d. Burgh 02; J. PrinsenH. Kwakkelstein 20; A. BediusK. de Ligt 02; W. NoordhoekP. de. Kok afgèboken. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 713 April GEBOREN: Henrica J. L., dochter van A. W. van Ettinger en J. A. Scholtes, Emmastraat 34 Hendrika J., dochter van J. Ootjers en A. C. de Groot, Zuidvliet 25 Daniël, zoon van J. van der Meulen en H. van Dijk, Adriaan van Heelstraat 17 Nicolaas, zoon van J.'Box- hoorn en H. M. E. Fastneau, Kruisstraat 6 Hendrik A., zoon van H. A. Cats en J. A. de Haas, Langé Boonestraat 28. ONDERTROUWD: Gerrit Valstar en Neeltje van Luipen Willem Bouman en Christina Admiraal. GEHUWD: j. Wagenaar en H. J. Barzilay L. Breederveld en A. C. Stigter. OVERLEDEN: Verbetering: Adriana Prins, oud 87 j., echtgenoote van Jacob Veltenaar, Burg. van der Lelykade 1 Adriana Brink man, 6 jaren, Wagenstraat 17 Elizabeth E. Baggus, 39 jaar, echtgenoote van Jacob W. Pols, Talmastraat 48 -Klaas Koolsbergen, 76 jaar, echtgenoot van Adriana Baggerman, Goud steen 8. Een herkenning Rijk historisch materiaal Ongeveer anderhalf jaar geleden publiceerde dewereldpers het opzienbarende bericht, dat men bij een prinses te Parijs een mantel van den profeet Mohammed had gevonden. Des kundigen geloofden" er niet pan. Men stuurde daarom stukjes stof voor onderzoek aan ver schillende. Europeesche musea, maar ook dit leverde geen resultaat op. Toen herinnerde men zich, dat teDuitschland een Instituut bestaat, waaraan uitnemende deskundigen zijn verbon den: de Hoogere Textielschool te Krefeld aan den Beneden-Rijn met haar beroemde verza meling weefsels. Men stuurde nu een stukje stof, hetwelk ongeveer zoo groot was als een vingernagel San het .Museum. Studienrat Ernst Rank, de leider van de verzameling, een deskundige van internationale vex-maardheid, onderzocht het stukje stof microscopisch, vergeleek het met andere weefsels en verstrekte daarna de ge- wenschte analyse. Hij stelde vast, dat men te doen had met een weefsel van de „Byssus" uit Antiochfë. Deze plant is in de Xlde eeuw door ziekte uitgestorven. Daar men het weefsel eerst had gehouden voor een arbeid uit de XlVde eeuw, was deze opvatting hiermede reeds weerlegd. Volgens de structuur en de techniek van het weefsel moest dit in de Vile oi de VUJè'e eeuw in Egypte of Syrië zijn ont staan. Een geschrift, hetwelk over het gansche weefsel viel waar te nemen, werd onderzocht door verschil) ende-bekende Engelsche en Fran- sche geleerden o.a. door Koechlin, den onlangs overleden leider van het Parijsche Louvre. Het voornaamste resultaat van dit onderzoek was, dat ook het geschrift uit de Vilde eeuw- afkomstig moest zijn. Hiermede werd het resultaat van het onderzoek van Krefeld be vestigd. Uit de verdere onderzoekingen, welke onafhankelijk - van eikaar werden gehouden, bleek nu, dat men inderdaad te doen had met een mantel, welke een Egyptische vorst den gr-ooten Profeet, kort na de „Hedsjra" (de vlucht van Mohammed op 19 Juni 622), met andere kostbare voorwerpen had geschonken. De mantel bezat dus niet alleen groote mate- rieele waarde. Heden bevindt hij zich te Mekka. Door deze gebeurtenis werd de aandacht van de gansche wereld weder gevestigd op de fluweel- en zijdestad Krefeld en op haar waardevolle verzameling weefsels in de hoo gere textiel-school, de eenige van dien aard in Duitschland. De producten van de zijdestad Krefeld zijn bekend in de gansche wereld, in het bijzonder haar mooie dassen. Voor den oorlog bekleedde de dassen-industrie van Krefeld een soort monopolie op de wereld markt. Na den oorlog zijn weliswaar grootere weverijen van dassen-stoffen ontstaan, maar de Duitsche industrie heeft toch niet haar lei dende positie verloren. Krefeld voert nog heden zijde uit naar Engeland, Nederland, Zwitserland, in het bijzonder naar de Ver- eenigde Staten. Het voert zelfs fluweel-fabri katen uit naar verschillende Aziatische landen, zooals prachtige fluweelen sandalen voor Chi- neesche en Japansche vrouwen. Ondanks de economische stormen, welke thans woeden, gonzen te Krefeld héden nog ongeveer 8500 mechanische weefstoelen in de zijde-, en 1500 in de fl.uweelindüstr.ie, welke aan rond 12.000 menschen arbeid en brood geven. In verbinding met deze industrie zijn ver schillende. scholen ontstaan. De grootste en oudste is de in 1855 opgerichte en in 1878 dooi den Staat overgenomen hoogere vakschool voor textielindustrie, welke internationale ver maardheid geniet en waarin men alles kan leeren, wat in eenig verband met de textiel industrie staat. De school wordt sedert 29 jaar geleid door prof. Max Lehmann, een deskun dige, die ook ver over de grenzen van Duitsch land bekend is. Het Instituut kan ook door niet-Duitschers worden bezocht. Tot nu toe is de school be zocht door leerlingen uit Italië, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije, Roemenië, Spanje, Zwit serland, Frankrijk, Engeland, Nederland en kleinere Europeesche Staten. Voorts waren er ook leerlingen uit Amerika, China de Chi- neezen jjgrden nog.eenige jaren geleden door hun Ministerie van Buitenlandsche Zaken naar Krefeld gezonden Turkije exl Indië; men kan wel zeggen: uit alle landen van de wereld, welke een textiel-industrie hebben. Een aan tal in het internationale textielbedrijf zeer bekende vaklieden hebben de school bezocht, zoo, bijvoorbeeld, de gebroeders Martin uit Lyon en Jean ie Blau uit Rijsel. Het kostbaarste bezit van de school is de verzameling weefsels, welke een rijk historisch materiaal, in het geheel 10.500 stukken uit de gansche wereld, omvat. Van Amerikaansche zijde is eens eeix bedrag van 12 millioen Mark voor deze verzameling geboden In deze ver zameling vindt men: Oost-Azië, China, Japan van de oudste tijden tot heden, stukken uit het oude Egypte (een dagteekent uit het jaar 1800 voor Christus); zeer kostbare stukken uit Ta- vantusuyu, het oude rijk der Inkas's in Peru, welker ouderdom men slechts kan schatten. De verzameling heeft een laat-Grieksche en een Koptische afdeeling. Zij bevat Perzische stoffern ook zulke uit het tijdperk der Sassani- den (226640 na Christus); Arabische weefsels, welke voor een gedeelte in Sicilië zijn ont staan; Italiaansch werk; weefsels uit Spanje. Frankrijk is vertegenwoordigd door zijn be roemde zijden stoffen. Dok vindt men er de meest bekende stoffen van Duitschen oor sprong. Behalve deze historische afdeeling, bezit het Museum een moderne verzameling, eigendom van den „Verein zur Förderung der Textilindustrie". Hier zijn rond 9 millioen mon sters, ontwerpen, moderne weefsels, welke 'voortdurend uit alle landen van de wereld aan de verzameling worden toegezonden, veree- nigd. Voor textielteekenaars is deze verzame ling een onuitputtelijke bron van motieven. Elke bezoeker van de school wordt door de deskundigen met genoegen door de uitgestrek te, interessante school geleid. Men toont hem (Van onzen correspondent). CHRISTIANIA, April 1933. Het internationaal Hof van Justitie te 's-Gra venhage heeft uitspraak gedaan in het geschil Noorwegen en Denemarken over Oost-Groen land. Noorwegen is door alle leden der rechtbank, met uitzondering natuurlijk van den Noor- schen rechter, in alle punten volkomen in het ongelijk gesteld. Een voor de Noren meer verpletterend vonnis is niet denkbaar. Het Groenland,proces had van den aanvang af slechts matige belangstelling gewekt in de breede lagen der Noorsche bevolking, maar deze rechterlijke beslissing wordt door allen als een striemende slag gevoeld. Toen Noorwegen in 1931 er officieel op aan drong, dat de Deensch-Noorsche twist door een internationaal vonnis zou worden geregeld, was de Noorsche bevolking betrekkelijk wei nig geïnteresseerd in heel het Groenland- vraagstuk. Het waren eigenlijk slechts de wal- vischvangers en pelsjagers en de ijveraars voor het herstel der oude Noorsche grootheid, die zich voor deze zaak warm maakten. De eer sten zagen in een Noorsche kolonie op Groen land natuurlijk een groot financieel belang, de laatsten beschouwden het bezit van Oost- Groenland als een oud nationaal recht. Buiten deze bepaalde kringen bemerkte men weinig van hartstocht of geestdrift. Een „volksbegee- ren", gelijk dit bij andere nationale geschillen voorkomt, was hier allerminst aanwezig. Hoe kon het ook anders Ieder geographisch en geschiedkundig boek leerde, dat Groenland een Deensche bezitting was. Men wist wel, dat sinds het jaar 1000 de Noormannen nederzettingen op Groenland had den gehad, en dat Groenland vanaf de 13de eeuw aan de Noorsche koningen schatplichtig was geweest, maar in de 17de eeuw werd de koning van Denemarken ook koning van Noorwegen, en toen in 1814 deze beide landen wederom werden gescheiden, kwamen de vroegere Noorsche kolonies niet terug aan het Noorsche moederland, maar bleven ze dom van Denemarken. Zoo werd getrouw ge leerd op alle Noorsche scholen. Men kon dus kwalijk verwachten, dat heel de bevolking op eens in vuur en vlam zou geraken, toen de pers einde Juni 1931 mededeelde, dat Hailvard Devoid in Oost-Groenland de Noorsche vlag had geheschen. Men stond eer verbluft over die daad en vroeg zich nieuwsgierig af, wat de regeering doen zou. Eerst toen deze de inbezitneming officieel erkende, begonnen de harten sneller te klop pen. Pers en propaganda droegen natuurlijk ook het hunne er toe bij, dat de belangstelling stadig toenam. Maar zelfs terwijl de dagbladen kolommen- lange referaten gaven van de onderhandelingen in Den Haag, bleef de nationale begeestering, „ie feu sacré" nog maar steeds uit. De formu- leering van den Noorschen eisch was zelf schuld hieraan. Beweerd werd door de Noor sche regeering, dat Oost-Groenland niemands land" was, en dat daarom de Noorsche inbezit neming wettelijk moest heeten. Hoe kon Het pafriotisme ontvlammen voor zulk een eisch Daardoor dat dé Noorsche advocaten om het pleit te winnen, uitgingen van de stelling, dat Oost-Groenland niemand toebehoorde, was de strijd gekomen op neutraal terrein en werden de nationale beweeggronden uitgeschakeld. Van een oud, heilig, onvervreemdbaar Noorsch recht kon sinds het Haagsche pleidooi begon nen was, geen sprake meer zijn. Hoe weinig de Noorsche bevolking,' zèlFs kort voor de beslissing vallen ging, door heel de Groenlandvraag werd verontrust, kwam duidelijk aan het licht naar aanleiding van eert herderlijk schrijven der protestantsche bis schoppen. Het Luthersch episcopaat gelastte in Januari van dit jaar, dat de geestelijkheid der staatskerk op een bepaalden Zondag van den kansel een gebed zou oplezen, waarin den He mel werd gesmeekt het recht te doen zegevie ren in het Noorsch-Deensche twistgeding en de goede verstandhouding, die tusschen de twee zusternaties steeds geheerscht heeft, genadig te bewaren. Nu bleek echter, dat de gemoede ren absoluut niet voorbereid waren op dezen stap. In de kranten verschenen artikelen met de vraag „Waarom deze paniekgebeden" Niemand, die er aan dacht, dat een ongun stige beslissing in heti Groenland-geschil een verwijdering tusschen de twee Scandinavische landen tengevolge zou kunnen hebben. „Laat onze bisschoppen liefst zwijgenschreef een van de protestantsche pastoors. „Want met zulke brieven bereiken ze slechts dat het volk den draak steekt met onze Noorsche kerk." Zoo kwam Woensdag, de 5de April. De kran ten hadden extra-edities aangekondigd en de zender Oslo zou het vonnis der rechtbank di rect van Den Haag uit aan de luisteraars be kend maken. Dien dag was er spanning in de lucht. Omstreeks 11 uur kregen we de geleden ne derlaag te hooren. De vurige promotor der Noorsche belangen, professor A. W. Brogger, deelde zelf den droevigen uitslag mede. Diepe teleurstelling sprak uit zijne woorden, maar te gelijk wees hij er op, dat het vanzelf sprak, dat Noorwegen zich loyaal bij de beslissing zou neerleggen en er alle gevolgen van zou aan vaarden. De bladen herhaalden eenstemmig deze edele woorden en onthielden zich eenpa rig van alle critiek op de uitspraak van het Haagsche Hof. Maar de bevolking keek verbaasd op en kon de eigen ooren niet geloóven. „Niemand aan onze zijdehoorde men van alle kanten. „Maar, zijn dan onze advocaten zoo slecht op de hoogte Hebben zij dan heelemaal geen kijk op internationaal recht Dit was een punt, dat door de bevolking diep werd gevoeld. Dat men het z.g. Eric Raudesland weer moest prijsgeven, daarover werd hoegenaamd niet ge jammerd, maar dat de Noorsche rechtsweten schap zich zoo vergist had, daarover kon men niet uitgeroepen komen, dit werd gevoeld als een diepe vernedering Koning Haakon en koning Christiaan heb ben vriendschappelijke telegrammen gewisseld, de Noorsche vlag is neergehaald op de Oost kust van het verre Groenland, het door de No ren bezette gebied heeft den naam van den Deenschen koning gekregen en heet thans Christiaan den lOdes land maar hiermee be hoort heel het Noorsch-Deensch geschil niet tot het verleden. Door schade wordt men wijs. De groote les van het verloren proces moet door ons verstaan en benut worden. „Wij hebben begrepen, dat wij in de buiten landsche politiek no-g heel ver ten achter zijn. Niemand kan zich daarover verwonderen. Eerst sinds 1905 nemen wij tegenover het bui tenland een onafhankelijke en zelfstandige po sitie in. Voor het eerst hebben wij goed leeren verstaan, hoe vreemde mogendheden van haar standpvint uit onze vermeende rechten beschou wen. Wij hadden geen genoegzame kennis van de zienswijze der andere naties. Hieraan is echter thans voor goed een einde gekomen" zoo schrijven de bladen en zoo hoort meD van alle kanten. Als Noorwegen de les van het verloren Groenland-proces inderdflld weet te benutten en beter dan vroeger begrijpt, dat de eigen Noorsche belangen niet altijd parallel loopen met de Scandinavische belangen, is het mil lioen, dat het proces gaat kosten, niet te duur betaald. de schatten, waarop Krefeld niet ten onrechte zeer trotsch is. Wie door zijn beroep iets met textielwaren te doen heeft, zal in de school W in de verzameling van Krefeld zijn vak-kmiaSl aanmerkelijk kunnen verrijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 2