K n mwfm bee: DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS 56ste JAARGANG WOENSDAG 19 APRIL 1933 No. 166?t BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 R. K. STAATSPARTIJ Rede van mr. Kropmo - Pleidooi voor de eerlteid ST. LIDWINA'S VIJFDE EEUW FEEST. Overbrenging der relieken. UIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN KETHEL BOSKOOP BODEGRAVEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS Dp ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bt) vooruitbetaling Per drie maanden 3.25: per maand 1.10; per weel! 25 cents. Bi) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3.75, bij vooruitbetaling LOSSE EXEMPLAREN zfln steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt t Voor 16 regels f 1.55 elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv tarief. Liefdadigheidsadv half tarief Voor Liefdadig», heidsadv worden geen contracten afgesloten. Kabouter advertenties: 5 regels f 0.60 10 regels 1.16 regels f 1 50. bi) vooruit betaling Porto voor opzending van brieven geiieve men bii te -voegen Gratis-IOngevallenverzekering: 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of «ogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; J 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijsvinger 50.— bij verlies van twee voo-ste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Nog een week scheidt ons van den dag, waar op wij onzen stemplicht moeten vervullen. Meer dan ooit is het nu noodig, een zoo groot mogelijk aantal stemmen te verkrijgen, want nu dreigt niet alleen gevaar van de zijde onzer oude tegenstanders maar ook van den kant van hen, die zich ten onrechte van ons hebben af gescheiden. Aldus de voorzitter der afd. Schiedam, de heer Th. Mouwens, in de toespraak, waarmee hij de bijeenkomst van gisteravond opende. Voor deze vergadering was als spreker uitge- noodigd mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder te Amsterdam. De R. K. Staatspartij, aldus mr. Kropman, vraagt den katholieken kiezers om hun ver trouwen, hun stem, op no. 1 van lijst 25, in casu op den heer Loerakker. De R. K. Staats partij heeft recht op dat vertrouwen. Zij heeft immers 'mannen opgeleverd als Schaepman, Aaiberse, Regout, Ruys de Beerenbrouck, ba ron van Wijnbergen, Nolens en Verschuur. De R. K. Staatspartij heeft in het volksbelang ge arbeid ais geen andere. Zij heeft in het parle ment een eerste plaats ingenomen. En zij kon dit doen, niet alleen omdat zij een groot leger kiezers achter zich had, maar vooral omdat die kiezers hun volle vertrouwen aan de partij gaven. Zoo is de Staatspartij een van onze grootste geestelijke goede ren geworden. In Vaticaansche krin gen spreekt men er met bewonde ring over. Buiten- landsche staatslie den komen naar hier om ons par tijwezen te bestu- deeren. Schaepman heeft ons wakker ge schud en toen laai de er een geest drift op en overal 'roeide het besef, dat ook wij ka tholieken 'n ol- waardig volksdeel vormden en zelfstandige daden konden stellen. Verschil van meening is er in de veertig afgeloopen jaren genoeg geweest, maar bij de verkiezingen stonden wij weer als één man paraat, want de partij, die ons bij onze eman cipatie steunde, mocht niet vernietigd worden. De R. K. Arbeiderspartij-, de R. K. Volks partij en prof. Veraart schijnen niet te be grijpen, wat de Staatspartij voor onze katho lieke cultuur tot stand gebracht heeft. Het program dezer partijen zou spr. wel kunnen goedkeuren, maar niet haar houding. Zij heb ben het vertrouwen van het katholieke volk ondermijnd, en de verhouding tusschen leeken en geestelijke overheid in de war gestuurd. Zeker voor de leden dezer partijen wordt de kerkdeur niet gesloten. Zeker, de partijen wor den door het Kerkelijk gezag geduld, maar heeft een welgemeende raad van de zijde van het Episcopaat en van Z. H. den Paus geen waarde meer? Voor den goeden katholiek geldt nog altijd: Roma locuta, causa finita (applaus). Spr. wijst er op, dat het anti-papisme on danks onken toenemenden invloed is gebleven. Men wil ons zoo graag weer terugdringen tot de lage plaats, die wij eens als staatsburger gedwongen waren in te nemen. Alles wil spr. den dissidenten toegeven, be halve in dit eene: dat wij de eenheid zouden mogen prijsgeven. Mr. Kropman bespreekt dan de actie der tegenstanders. De liberalen hebben hun pogin gen om een zeker deel der katholieke kiezers voor zich te winnen, opgegeven. Pas heeft Al- barda, de leider der S.D.A.P. tot de katholieke arbeiders geroepen, dat zij gerust naar zijn partij konden overloopen; him godsdienst zou daar veilig zijn. Spr. is er van overtuigd, dat de heer Albarda meende wat hij zei, maar, aldus spr. hij had er bij moeten zeggen: Uw godsdienst kimt gij uitoefenen, miar uw pries ters worden gehoond in „Volksblad" en „No tenkraker" (applaus). De S.D.A.P. gaat steeds aan den kant staan, wanneer er wat opgebouwd moet worden, en als er iets goeds tot stand is gebracht, dan zou de S.D.A.P. dat hebben gedaan! Deze partij doet denken aan den haan, die meent, dat door zijn gekraai de zon opgaat (Vroolijkheid). De voorzitter der R. K. Staatspartij heeft zoo terecht verklaard, dat een sterk overheidsgezag en een gezonden volksinvloed wenscren. Sterk overheidsgezag.... maar het wordt tijd dat de katholieken er zich tegen verzetten, dat Ha'agsche ambtenaren ingrijpen in de ge meentelijke huishoudingen. Gemeenten zijn his torisch gegroeide lichamen en zij moeten, ook staatsrechterlijk, zelfstandig blijven. Spr. citeert in dit verband de encycliek „Quadragesimo Anno". Sterk overheidsgezag beteekent een on derdrukking van communisme en fascisme, maar ook de verdelging van pornografie in woord en beeld, dat beteekent ook 'n ernstig nemen met onze huwelijkswetgeving en de Begrafeniswet. Gezonde volksinvloed.dat kan zijn de ge zonde ^invloed van het volk en de invloed van het gezonde volk. De R. K. Staatspartij hecht nog waarde aan 't parlementaire stelsel. Zij verwacht geen heil van den z.g. sterken man. Bovendien: wie zou dat moeten zijn? De heer Colijn? Maar spr gelooft niet dat deze een bewonderaar is van de pauselijke encyclieken. Overigens heeft men in het buitenland minder aanlokkelijke voorbeelden gezien. Eén Hitler is meer dan genoeg. Gezonde invloed van het volk. maar ook in vloed van het gezonde volk, d.w.z. een einde maken aan een toestand, waarbij het mogelijk is, dat het grootste deel der marine-manschap pen rood is en dat er onder de marine-autori teiten bijna geen katholieken zijn. ZEGEN OVER DE WAPENEN Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van L. Verhagen om vergunning tot uitbreiding van de bakkerij in het pand Fabristraat 31, kadaster Sectie M. no. 2937, door vervanging van den gasoven door een heeteluchtoven. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 3 Mei 1933, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te t rengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dage: vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten- einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SCHIEDAM, 19 April 1S33. KENNISGEVING Kieswet De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kei nis, dat de alphabetische lijst, waarop zijn vermeld de kiezers aan wie inge volge artikel 57 der Kieswet de daargenoemde kaart is toegezonden, ter Secretarie der Ge meente Nieuwstraat 26 voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar is gesteld SCHIEDAM, 19 April 1933. STEMMING De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 26 April 1933, van des morgens acht uur tot des namid dags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op dé kie zerslijst aangewezen stemdistrict. SCHIEDAM, 19 April 1933. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van M. Tettelaar, alhier, om verlof voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in het klein voor gebruik in de bovenlocaiiteit van het perceel Noord- vest 2, alhier; en herinneren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwa ren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM. 19 Aprü 1933. De katholieken streven naar den opbouw eener nieuwe maatschappelijke orde; de her stelling der christelijke liefde en rechtvaardig heid in het sociaal-economisch leven. Dat is ons doel en in het streven daarnaar moeten wij één zijn. Het gaat niet meer om de doorvoering van een of meer programpunten, maar het gaat er om, om een kans te krijgen de grondslagen te leggen van de nieuwe ordening, die omlijnd is in de encycliek. Het is nu tijd om de defensieve in een offensieve houding te veranderen. Nu de we reld in een chaos verkeert en niet weet welke middelen ter redding aan te grijpen, moeten wij, katholieken, daden stellen, die leiden tot de orde van liefde en rechtvaardigheid. In deze streken, waar Reformatie en liberalisme zoo veel onheil gesticht hebben, moeten wij de wolken doen scheuren, opdat de zon van het katholicisme weer volop moge schijnen. Na deze rede werd er aan partijleden ge legenheid gegeven om vragen te stellen. Op een der vragen antwoordde mr. Krop man, dat ons parlement het eerst geweest is, waarin over „Quadragesimo Anno" gesproken is en dat er door geen regeering een maatregel is genomen, die zóó sterk den geest dezer encycliek ademt als de bedrijfsradenwet van minister Verschuur. Wat het groote gezin betreft, de Paus wil niet. dat dit speciaal door de wet worde be schermd doch 't loon moet zoodanig zijn, dat een arbeider zichzelf en zijn gezin kan onder houden. Toch heeft de regeering ook rechts- streeks het gezin bevoordeeld, b.v. door haar belastingpolitiek. Het rijk zou de instelling van kindertoeslagfondsen kunnen bevorderen. De zeer goed bezochte vergadering werd na deze gedachtenwisseling door den voorzitter ge sloten. Lezing van Pater Frehe De laatste avond van het winterprogi-amma van Katholiek Leven is gevuld met een le zing, gehouden door den moderator, de wel- eerw. .pater L. Fréhe O.P., die. een inleiding hield getiteld: „Zegen ovér de wapenen". Het gaat hier, aldus spr., over de vraag of de Katholieke Kerk de wapenen zegent en heeft gezegend. Het is 'n belangrijke kwestie, temeer omdat juist dit de Kerk nog al eens verweten wordt. We moeten echter deze kwestie zuiver objectief beschouwen. Dik wijls wordt het begrip „oorlog" gelijk gesteld met „moord". Dan moeten we onderscheid maken tusschen het zegenen der wapenen en het zegenen der soldaten. Is dit laatste nu verkeerd? Neen, want de soldaten hebben Gods hulp noodig om behouden uit den strijd terug te keeren. Wel zou het immoreel zijn, wanneer de oorlog gelijk gesteld werd met moord. Doch, voor zoover bekend, zeggen alle katholieke moralisten dat een oorlog rechtvaardig kan zijn. En dit is het geval wanneer er een geldige reden voor den oor log bestaat. Die geldige reden nu is er wan neer het onheil dat afgeweerd moet worden grooter is dan het onheil dat door dien oor log kan worden teweeggebracht. Maar, zegt men, kan dan in Den Haag of in Genève zulk een geschil niet bijgelegd worden? Over het algemeen echter hebben deze instituten slechts theoretische waarde. Ook voert men aan, dat in den oorlog groot onrecht wordt gedaan aan de burgers en dat ouder de soldaten dikwijls groote zedeloosheid heerscht. Dit is misschien waar, doch het is niet noodzakelijk met den oor'Dg als zoodanig verbonden. Men heeft het recht om, desnoods met ge weld, zijn goederen te verdedigen; ook een volk heeft dus dat recht. Wanneer derhalve een oorlog rechtvaardig is, doet een soldaat __en onrecht door er aan deel te nemen. De wetenschap, of die oorlog al of niet recht vaardig is, zal hem worden bijgebracht door de regeering, door de pers, door de geeste lijkheid enz. In dit geval nu kunnen soldaten gezegend worden om behouden uit den strijd terug te keeren. Wat het zegenen der wape nen betreft, moeten we in 't oog houden, dat de H. Kerk twee soorten zegeningen onder scheidt ni. de toeheiligende, waarna de voor werpen aan het profaan gebruik onttrokken worden en alleen voor kerkelijk gebruik be stemd blijven, en de gunsten afsmeekende ze geningen voor voorwerpen, die hun profaan gebruik behouden. Zoo worden bijvoorbeeld huizen, akkers, auto's gezegend. Er zou dus geen bezwaar zijn om dien zegen ook over wapenen af te smeeken. Echter alleen, óp- hen te doen dienen, een rechtvaardige zaak te verdedigen. Een zegen dus, om de wapenen alleen dienstbaar te maken aan de gerechtig heid. Heei> echter de Kerk in de latere tijden de wapens gezegend? In geen enkel rituale wordt een formule gevonden voor dién ze gen zoodat hij dus officieel niet bestaat. Een Oostenrijker, zekere Koppler, heeft nu een enquête ingesteld onder de hoofdaalmoeze niers van de verschillende legers, welke aan den wereldoorlog hebben deelgenomen, en gevraagd of in hun leger de wapens geze gend zijn. De antwoorden dfe van alle lan den binnenkwamen, ontkenden dit eenparig. In Amerika bleek men zelfs nog nooit van een zegening der wapens te hebben gehoord! Pater Fréhé besloot zijn interessante lezing met enkele van deze brieven te citeeren. Een geanimeerde gedachtenwisseling volgde nog. Met dezen avond is het seizoen niet-offi- cieel besloten. Na den feestavond, welke op Donderdag 11 Mei wordt gehouden, zal de jaarvergadering plaats vinden tot officieele sluiting van het seizoen. De leden worden er nog aan herinnerd, dat „Katholiek Leven" deelneemt aan den vaan delstoet, welke morgenmiddag ter gelegen heid van de Willem de Zwijgerherdenking wordt gehouden. Zij worden dus verzocht zich in dien stoet achter de tjlag te scharen. De geestelijke voorbereiding voor de viering van St. Liduina's vijfde eeuwfeest is begonnen: Dinsdagavond was het in twee van de vier parochies een Triduum-avond, n.l. in die van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans en van de Heilige, naar wie thans zooveel jubel zal opstijgen. Voor het triduum in deze laatste parochie was echter de bijkerk in de Aleidastraat geko zen en Dinsdag was 't haar beurt om aan het reliekenschrijn onderdak te verleenen en het in processie te doen ronddragen. Ook den kerken der drie andere parochies zal van de week dit voorrecht te beurt vallen Nog nimmer zouden, de relieken die in de St. Lidwinakapel der Frankenlandsche kerk worden bewaard naar een ander gebouw zijn gevoerd. Ongetwijfeld zal ook die omstandigheid er toe bijgedragen hebben, dat aan de overbren ging zoo'n plechtig karakter werd gegeven. Om half zeven ongeveer traden de Graai- mesjes op de Nieuwe Haven aan. Weldra stel den de welpen zich met hun akela aan de spits van dezen stoet op, terwijl de jonge leden van het Frankenlandsche patronaat, die ook in uniform waren het sluitstuk vormden. In het hart bevond zich de zwartgelakte luxe auto. waarmee het schrijn zou worden overgebracht. Onmiddellijk nadat dit in den wagen was ge plaatst, zette het kleurige leger zich in bewe ging. Op de Nieuwe Haven, de Burgemeester Knappertlaan en in de Aleidastraat stonden natuurlijk heel wat menschen met vragende oogen te kijken, temeer daar de jeugdige eere- wacht heel devoot de handen gevouwen hield Naar wij vernemen zal Z. H. Exc. Mgr. Th. van Roosmalen Apostolisch-vicaris van Suri name op Zondag 30 April a.s. te half elf in de H. Hart kerk te Schiedam een pontificale Hoogmis opdragen. Aanvankelijk was bekend gemaakt, dat Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens Bisschop van Roermond op genoemde plaats en tijd zou pontificeeren, hetgeen ook in het officieel program vermeld is. De vlaggen uit! De St. Liduina-feesten staan nu voor de deur! Al enkele feestelijke signalen hebben we opgevangen; die voorspelden ons reeds, dat de komende Novene in een weelde van fees telijke kleuren zal gaan openbloeien. Onze kerken worden of zijn reeds feestelijk ver sierd; grootsche plechtigheden zullen er een feestelijk fortissimo doen daveren. Maar ook buiten langs straat en laan en weg moet onze feestvreugde uitwaaien naar alle kanten! Want bij het vijfde eeuwfeest van onze grootste stadgenoote moet héél de stad in feesttooi zijn. Daarom worden alle Schiedammers krach tig opgewekt in de Feest-Novene, te beginnen a.s. Zaterdag 22 April, de vlaggen uit te han gen! En wij laten ze wapperen tot de laatste feest klanken op den 3Ósten April weggestorven zijn! De Versierings-Commissie van het Uitvoerend Comité. HERDENKING WILLEM I R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal-successen Door de 50 overwinning op Celer heeft Excelsior 10 beslag op het kampioenschap kun nen leggen, zoodat Excelsior thans reeds 3 kampioenen telt. A.s. Zondag speelt het tweede elftal den beslissenden wedstrijd voor het kam pioenschap en wel tegen Aeolus. Maandag 2en Paaschdag speelde Excelsior 2 in Den Haag tegen R.V.V. 1 voor den Bis schopsbeker en won met 30, zoodat zij 't tot de 3e ronde wist te brengen. Intieme feestavond Donderdag a.s. vindt in Musis Sacrum" een intieme soirée der zwart-witten plaats. Hierop zullen tevens de wisselbekers worden uitge reikt voor de onderlinge turnwedstrijden. O-ik vindt de trekking plaats voor de verloting van een fiets. Bij den heer B. ter Braak, Groote Markt, is de fiets tentoongesteld. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1417 April GEBOREN: Johanna Th., dochter van P. den Brinker en W. J. van Hoorn, Nic. Beetsstr. 34 Johan, zoon van H. Lindeman en J. Bonou- vrie, Burg. Knappertlaan 209 Liduina M. dochter van P H. A. Buurman en M. A. G. van Gerven, Dr. Noletstraat 1 Wilhelmina M. L., dochter van J. M. A. Lindeman en C. A. Reis- mann. Burg. Knappertlaan 192. 'OVERLEDEN: H. A. van der Ent, 10 m., Nassaulaan 75 B. J. Oorschot, 63 jaar, Broers- vest 153, WIELEK WEDSTRIJDEN Op Tweeden Paaschdag werden onder groote belangstelling wielerwedstrijden gehouden op den korten afstand om het kampioenschap van Schiedam. De uitslag was als volgt: Kampioen: Jo van Turk; 2 A. Peereboom; 3 W. Kerkhof; 4 P. Peereboom; 5 W. Gorzeman; 6 W. v. d. Graaf; 7 R. v. Nielen; 8 W. Kulman; 9 M. Stichter; '10 N. v. Hurk. De jury bestond uit de heeren R. Pijnen, P. Vethaak, G. Kerkhof en P. Dieriks. Zanghulde Groote Markt Gisteravond heeft in 't gymnastieklokaal van de school aan de St. Anna Zusterstraat de laatste repetitie voor de zanghulde op de Groote Markt plaats gehad. Er waren met het Stedelijk Muziekcorps een groot aantal zangers aanwezig, ondanks het feit, dat deze avond nog met eenige andere vergaderingen of repetities bezet was. De zang vlotte uitste kend. Na afloop sprak de heer F. A. C. Lechner, voorzitter van het Schiedamsche Herden- kingscemité, enkele woorden van dank tot de medewerkenden aan deze zanghulde. Hij schetste in het kort de geschiedenis van het ontstaan van het comité, en zeide o.a., dat het zoo gemakkelijk gezegd was: we zullen een zanghulde inrichten. Maar er kwam toch neel wat voor kijken, er spr. was dankbaar voor de zoo ruimschoots geboden medewerking van alle zijden. Het comité hoopt dan ook, dat alle zan gers voor zoover zij niet reeds vrij zijn, in de gelegenheid zullen gesteld worden aan de zanghulde deel te nemen. Voor den tekst der liederen zie men het programma. De post op Donderdag In verband met de Oranje-herdenking zal morgen de tweede postbestelling niet uitge voerd worden. De vaandelstoet De meisjes-congreganisten, die morgen aan den vaandelstoet deelnemen, moeten des mid dags om half drie in de Rembrandtlaan aan wezig zijn. De vlaggen meebrengen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 18 Apiil. Aangekomen: Ned. m.s. Dempo. van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 19 April. Vertrokken: Deensch s.s. Anfora, met stukgoed naar Civlta Vecchia SCHIEDAM, 19 April. Aangekomen; s.s. Wanja, van Ornskoldtvik om kolen te bunke ren in de Wilhelminahaven; s.s. Sirrah, van Antwerpen om te: dokken in de Wilheimina- haven. VERJAARDAG VAN PRINS HENDRIK Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik waaide vandaag van alle officieele gebouwen de Vaderlandsche drie kleur. Trams en autobussen waren voorzien van de kleine oranje en rood-wit-blauwe vlag getjes. Het Gemeentebestuur van Schiedam en het bestuur van de Oranjevereeniging zonden telegrammen van gelukwensch aan den Prins en het Koninklijk gezin. ONGELUKKEN De politie heeft aan den politiepost aan den Buitenhavenweg gistermorgen den 15-jarigen jongen F. H. J. de R. van hier verbonden, die zijn linkerhand tusschen het kamrad en de ketting van zijn rijwiel had verwond. Aan denzelfden post verbond de politie gistermiddag den varensgezel C. van G. uit Vlaardingen, die aan boord van het schip Rio liggende in de Buitenhaven, alhier, een stuk hout op het hoofd gekregen had en daar door bloedend werd verwond. 19April: Tivoli-Schohuwburg, De wrekende god (R. K. R. T. E.) 8 uur. Groote Kerk, Rotte's Mannenkoor (met Helène ('als en Flor Peeters) half 9 Groote Schouwburg, Don- kozakken-koor, 8.15 uur. 20 April: Groote Schouwburg, De Violiers (Gez. Saalborn) 8 uur. Geb v K. en W., mannenzangvereeniging „Concordi^" (met Jo HendricksZalsman en Hendrik Koning) 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 20 April in: Royal. Watt en half watt als vagebonden, Luxor. Ich bnd die Kaiserin (voor volw.); Capitol, De .wee vaders. City, Ein blonder Traum (voor volw.). Centraal Breng ze levend mee; Ooster, Mooie Crazy (voor volwassenen); Roxy, Hij en zijn zuster. L miere De verliefde firma Ivoor volwassenen); I'halia Good night Vienna; Studio, Man braucht kein Geld. Tentoonstelltngên: Museum Boy mans: „Het Stilleven" (tot 24 April) - Huize van Hasselt. Schiedamsche Singel 75. werken door Jan Heiland Jr. tot 30 April). Hotel Central. Kruiskade 32 werk van Vita Perona (tot 21 April - Rotterd. Kring, Prins Willem-tentoonstelling (tot 1 Mei). REPETITIE VAN HET GRAALSPEL De Graal verzoekt ons plaatsing van het volgende: Hedenavond, Woensdag om 8.15 uur en Donderdag 20 April om 8 uur algen, ene re petitie voor het St. Lidwinaspel in de turn zaal van de Eerw. Broeders, Nieuwe Haven. De Graalleden, in wier parochie deze avonden Triduum gehouden wordt, komen na het Lof Vanaf Woensdag 19 April kunnen alle deel neemsters haar spel jurk komen afhalen aan het Graalhuis, Lange Haven 92. Ieder is ver antwoordelijk voor haar eigen cc-'uum. Elk Graallid zorgt dus dat ze haar jurk p maat maakt, 15 c.M. van den cvond, dat haar hoold- doek en sluier en scnaatsen in orde zijn, en zij dient ook te zorgen voor zwarte kousen en zwarte turn- of „rythmische" schoentjes. Verwacht wordt; Zwakke tot matigen Noor delijke tot Noord-Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, warsch.^nlijk nog sneeuw- of hagelbuitjes, weinig verandering in tempe ratuur, lichte vórst des nachts. Lichten op van 's avonds 7.33 tot 's morgens 4.24. MUZIEKUITVOERING Uitvoering op Donderdag 20 April 1933, des namiddags ten 8 ure, te geven in de Plan tage, ter gelegenheid van de herdenking van Prins Willem van Oranje, door het Stedelijk Muziekkorps der Gemeente Schiedam, Di recteur H. H. van Vleuten. Programma. 1. Wilhelmus. 2. Wien Neerlands Bloed. 3. Herdenkings Marsch, B. Th. Valkestijn. 4. Ouverture Prinz van Oranien, C. Latann. 5. Melodienkranz, Waldteufeleien, H. Kling 6. Beleg van Bergen op Zoom, A. Valerius. 7. Strijdzang der Geuzen, A. Valerius. 8. Wilt heden nu treden. A. Valerius. 9. Marschpotpourri M. Ciere, Arran. B. Valkestijn. 10. Finale. EERBIED IN GODS HUIS De leden der vereeniging „Eerbied In Gods Huis" worden herinnerd asm de belangrijke ledenvergadering, welke Donderdagavond, na de plechtigheden in de kerken, plaats vindt in den R. K. Volksbond. De agenda vermeldt o.a.: de regeling der diensten bij de a.s. St. Liduma- feesten. Alle leden worden verwacht. HET WIT GELE KRUIS. Onder leiding van den voorzitter, den heer A. C. Bouwens, hield Het Wit-Gele Kruis, in het Vereenigingsgebouw zijn eerste jaarverga dering. De bijeenkomst werd geopend met een hartelijk woord van welkom, bijzonder tot pastoor Saulenn. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester werden onder dank zegging goedgekeurd. Het financieel verslag vermeldde een batig slot van 2.57. Mededeeling werd gedaan dat in het a.s. na jaar een cursus zal worden gegeven in E. H. B. O., waarin dames en heeren kunnen deel nemen. De kosten van deelname zullen zeer gering zijn. Opgave hiervoor kan geschieden bij het bestuur. Van het huishoudelijk regle ment werd een wijziging van art. 4 wensche- lijk geacht en deze overeenkomstig het voor stel van het bestuur goedgekeurd. Besloten werd tot toetreding tot den Zuid-Hollandschen Bond van Ket Wit-Gele Kruis. De aftredende bestuursleden Baartmans en Bouwens zagen hun mandaat bij acclamatie hernieuwd. Enkele leden stelden vragen in verband met de R. K. Vereeniging voor Zie- kenhuisverpieging. Pastoor Saulenn, die hierna het woord ver kreeg, spoorde de aanwezigen aan om propa ganda te maken voor de plaatselijke efdeenng van Het Wit-Gele Kruis. Als goede katho lieken, die trouw hun plichten vervullen, verwachtte Z.Eerw. ook dat zij zich zullen aansluiten bij de R. K. vereeniging. De voorzitter onderstreepte de woorden van den zeereerw. pastoor en sloot vervolgens de bijeenkomst op de gebruikelijke manier. POLITIEKE VECHTPARTIJ. Na afloop van een fascisten-vergadering te dezer plaatse is het eenige momenten vrij ru moerig geweest. Ti en aan het einde der ver gadering het Wilhelmus werd gezongen, was dat voor enkele personen het sem om de In ternationale in te zetten, met het gevolg, dat een onderlinge vechtpartij ontstond. waartuj raken klappen vielen. De gemeentepc';.ie, versterkt met een aantal rijksveldwachters, was spoedig aanwezig, en heeft met de gum mistok een einde gemaakt aan het gevecht KIND VERDRONKEN. Zaterdag is hei 2-jarig zoontje van den vee houder van Holst aan de Zuidzijde in een on bewaakt oogenblik te water geraakt en jam merlijk verdronken. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius R. K Volksbond, 8 uur Aanmelding nieuwe leden. Instrumen.en beschikbaar lederen Maandagavond van 9 tot bah tl repetitie van het gemengd koor van den K K. Gorzen in het Parochiehuis lederen Dinsdag bestuursvergadering R K. Metaaibewerkersbond „St Eloy". gebouw R K. Volksbond lederen Woensdagmiddag van half 5 tot half 6 repetitie voor de jongens van het kinderkoor van den K K Gorzen in liet Parochlenms lederen Woensdagavond te 8 uur repe» ;ie van het Symphonie-orkest L. v Beethov- (dir. J C. M Feltzer) in Musis S „rum lederen Woensdag om halt9 bestuursvergade ring van het afdeelingsbesti u. van den Ned. R K. Volksbond lederen Woensdagavond om half 9 repetitie Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v d. Putten) Groote zaal van den R K Volksbond iederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St Jos Gezellen Schiedam 1 Ver eenigingsgebouw Lange Haven 70 Conferentie over: Populair Godsdienstige onderwerpen door den praeses. lederen Donderdagavond van 810 uur repe titie Polyhymnia R K Volksbond. lederen Vrijdag om 8 i r repetitie R K. Gem. Tooneelvereenigtng -rdingk ftujm". Gebouw R. K Volksbond lederen Vrijdagavond van halt 9 tot half II repetitie Konin'kl Zangvereeniging Si: - irr» Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van id. Flipse Gebouw R K Volksbond lederen Vrijdagmiddag van 5 tot V uur repe titie voor de meisjes van kinderkoor van den K K. Gorzen in het Pare hiehuis. lederen tweeden Vrijdag dei maand Uestuure- ergadering van de afd. Schiedam van den Nt-d R K Eond van Overheidspersoneel „St Paulus" russchen 8 en 8.30 uur „klachten" voor de leden. lederen Zaterdagavond: Ned R. K Bond van Houtbewerkers. Meubelmakers. Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius" van hail S tot halt 9 zitting van het bestuur. Gelegenn :d tot aanmelding van leden. Woensdag 19 April Opvoering van het sprookjesspel „Sneeuw witje" door de kinderen van het Reinildahuis te Rotterdam Musis Sacrum half 3 uur Kerkcorrert van de Kon. Zangver. „Schie dams Mannenkoor „Orpheus" Groote Kerk, 8 uur Donderdag 20 April Opvoering van het sprookjesspel „Sneeuw witje" door de kinderen van het Reinildahuis te Rotterdam Musis Sacrum half 3 uur Ledenvergadering van de Ver. „Eerbied in Gods Huis". R. K. Volksbond. Vrijdag 21 April Opvoering van het tooneelspel „St. Liduina" door damesleden van den Kath Kring Gorzen. Parochiehuis. 8 uur. Verzilvering der bonnen en zegels zoowel voor de een aniseerde als voor de ongeorganiseerde katholieke bouwvakarbeiders. R. K. Volksbond, van half 8 tot 9 uur. Zaterdag 22 April Nationale wedstrijd in eerste hulp bij onge lukken. Musis Sacrum. Maandag 24 April Opvoering van het tooneelspel „St. Liduina" door dames-leden van den Kath. Kling Gorzen. Parochiehuis, 8 uur. Donderdag 27 April Opvoering van het blijspel „De Baas in Huis" door „Utile Dulci" Musis Sacrum, 8 uur. Vrijdag 28 April Jaarvergadering van de Schied. Ver. tot Be scherming van Zuigelingen. Doelegebouw, 8 uui. Zaterdag 22—Zondag S0 April Viering van het vijfde eeuwfeest van het St. Liduina. 2, 3, 4 en 5 Mei Opvoering van de Mimische Tafereelen. R. K. Volksbond, half D uur. Dinsdag 9 Mei Propaganda-vergadering van het Wit-Gele Kruis. Spreker: pater H. de Greeve S.J. R. K. Volksbond, half 9 uur. SCHIEDAM, 19 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Montwjjn Moutwijn per H.L ad 46 pet. Spoeling Spoeling f 080 a 1 ODO. 1 7.75. HOUDT DEN GOEDEN KOERS PLAATST REGELMATIG UW KABOUTEBTJEI =2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 1